pandora-fms - en to it translation catalogue (1100 entries)

en: .
it: :

en: 1 day
it: 1 giorno

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 1 month
it: 1 mese

en: 1 week
it: 1 settimana

en: 1 year
it: 1 anno

en: 12 hours
it: 12 ore

en: 15 days
it: 15 giorni

en: 2 days
it: 2 giorni

en: 2 hours
it: 2 ore

en: 2 months
it: 2 mesi

en: 2 weeks
it: 2 settimane

en: 3 hours
it: 3 ore

en: 3 months
it: 3 mesi

en: 4 days
it: 4 giorni

en: 5 days
it: 5 giorni

en: 5 hours
it: 5 ore

en: 6 hours
it: 6 ore

en: 6 months
it: 6 mesi

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br><br>Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of Pandora System Database
it: L'accesso a questa pagina è ristretto ai soli utenti autorizzati, per favore contatta l'amministratore del sistema se hai bisogno di assistenza.<br><br>Ti informo che tutti i tentativi di accesso a questa pagina sono registrati nei registri di sicurezza del Database di Sistema di Pandora.

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azioni

en: Active
it: Attivo

en: Active incidents
it: Avvenimenti Attivi

en: Active incidents, with comments
it: Avvenimenti attivi, con commenti

en: Add
it: Aggiungi

en: Add action
it: Aggiungi azione

en: Add agent
it: Aggiungi agente

en: Add alert
it: Aggiungi allarme

en: Add attachment
it: Aggiungi allegato

en: Add modules
it: Aggiungi moduli

en: Add note
it: Aggiungi annotazione

en: Address
it: Indirizzo

en: Admin
it: Amministratore

en: Administration
it: Amministrazione

en: Administrator
it: Amministratore

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Agent
it: Agente

en: Agent Version
it: Versione Agente

en: Agent access rate (24h)
it: Tasso di accesso agente (nelle 24 ore)

en: Agent configuration
it: Configurazione agente

en: Agent detail
it: Dettaglio agente

en: Agent group
it: Gruppo dell'agente

en: Agent name
it: Nome Agente

en: Agent search
it: Cerca agente

en: Agent successfully added to layout
it: Agente aggiunto correttamente al layout

en: Agent successfully updated
it: Agente aggiornato con successo

en: Agent without data
it: Agente senza dati

en: Agents
it: Agenti

en: Agents defined in Pandora
it: Agenti definiti in Pandora

en: Agents management
it: Gestione agenti

en: Agents planned for this downtime
it: Agenti previsti per questa disconnessione

en: Agents reading
it: Lettura agenti

en: Agents unknown
it: N° agent sconosciuti

en: Alert
it: Allarme

en: Alert action
it: Azione allarme

en: Alert actions
it: Azioni per l'allarme

en: Alert ceased
it: Allarme cessato

en: Alert commands
it: Comandi degli allarmi

en: Alert control filter
it: Filtro di controllo degli allarmi

en: Alert description
it: Descrizione allarme

en: Alert detail
it: Dettaglio Allarme

en: Alert disabled
it: Allarmi disabilitati

en: Alert fired
it: Lanciato allarme

en: Alert level
it: livello di allarme

en: Alert manual validation
it: Convalida manuale dell'allarme

en: Alert manually validated
it: Allarme convalidato manualmente

en: Alert not fired
it: Allarme non lanciato

en: Alert overview
it: Vista generale degli allarmi

en: Alert recovered
it: Allarme recuperato

en: Alert recovery
it: Recupera allarme

en: Alert template
it: Modello allarme

en: Alert templates
it: Modelli di allarme

en: Alert(s) validated
it: Allarme(i) convalidato(i)

en: Alerts
it: Allarmi

en: Alerts editing
it: Modifica allarmi

en: Alerts fired
it: Allarmi lanciati

en: Alerts management
it: Gestione allarmi

en: Alerts not fired
it: Allarmi non lanciati

en: All
it: Tutti

en: All (Enabled)
it: Tutti (abilitati)

en: All Monitors OK
it: Tutti i monitoraggi OK

en: All agents
it: Tutti gli agenti

en: All data until now
it: Tutti i dati fino ad ora

en: All event
it: Tutti gli eventi

en: All events
it: Tutti gli eventi

en: All incidents
it: Tutti gli Avvenimenti

en: All priorities
it: Tutte le proprietà

en: All systems
it: Tutti i sistemi

en: All users
it: Tutti gli utenti

en: Already added
it: Già aggiunto

en: Always
it: Sempre

en: Any
it: Qualunque

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Ascendent
it: Crescente

en: Assign
it: Assegna

en: At least one module in CRITICAL status
it: Almeno un modulo si trova nello stato CRITICO

en: At least one module in WARNING status
it: Almeno un modulo si trova nello stato AVVERTIMENTO

en: At least one module is in UKNOWN status
it: Almeno un modulo si trova nello stato SCONOSCIUTO

en: Attached files
it: File allegati

en: Attachment directory is not writable by HTTP Server
it: La directory degli allegati non è scrivibile dal server HTTP

en: Authentication error
it: Errore di autenticazione

en: Author
it: Autore

en: Auto login (hash) password
it: Password (hash) di inizio sessione automatico

en: Autorefresh time
it: Tempo di autoricarica

en: Available agents
it: Agenti disponibili

en: Average per hour/day
it: Media per ora/giorno

en: Avg. Only
it: solo media

en: Avg. Value
it: Valore Medio

en: Back to normal mode
it: Torna alla modalità normale

en: Background
it: Sfondo

en: Bad
it: Cattivo

en: Bad update the graph
it: Non si è potuto aggiornare il grafico

en: Become owner
it: Diventa proprietario

en: Begin date
it: Data di Inizio

en: Block size for pagination
it: Dimensione del blocco di paginazione

en: Build
it: Genera

en: CRITICAL
it: CRITICO

en: CSV File
it: File CSV

en: Cannot find file
it: File non trovato

en: Cannot load INI file
it: Impossibile aprire il file .INI

en: Cascade protection
it: Protezione a cascata

en: Category
it: Categoria

en: Choose a time from now
it: Scegliere un tempo a partire da adesso

en: Choose agent
it: Scegli l'agente

en: Click here to get the data from the agent specified in the select box
it: Clicca qui per ottenere dati sull'agente selzionato

en: Closed incidents
it: Avvenimenti chiusi

en: Collection
it: Collezione

en: Colors
it: Colori

en: Colors and text
it: Colori e testo

en: Combined table of agent group and module group
it: Tabella combinata di gruppi di agenti e gruppi di moduli

en: Command
it: Comando

en: Command preview
it: Anteprima comando

en: Commands
it: Comandi

en: Comments
it: Commenti

en: Compact interpolation in hours (1 Fine-20 bad)
it: Compatta Interpolazione (Ore: 1 Precisa, 10 Media, 20 Peggiore)

en: Comparation in rollover
it: Comparazione in cambio

en: Component group management
it: Gestione dei gruppo dei componenti di rete

en: Component groups
it: Gruppi di componenti

en: Condition
it: Condizione

en: Condition type
it: Tipo di condizione

en: Conditions
it: Condizioni

en: Conf file deleted successfully
it: File conf cancellato con successo

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configure alert action
it: Configurare azione d'allarme

en: Configure alert command
it: Configurare comando d'allarme

en: Configure alert template
it: Configura modello di allarme

en: Copy
it: Copia

en: Copy alerts
it: Copia allarmi

en: Copy modules
it: Copia moduli

en: Copy of
it: Copia di

en: Could not be added
it: Non può essere aggiunto

en: Could not be created
it: Non può essere creato

en: Could not be created.
it: Impossibile creare.

en: Could not be deleted
it: Non può essere cancellato

en: Could not be disabled
it: Non può essere disabilitato

en: Could not be enabled
it: Non può essere abilitato

en: Could not be update.
it: Impossibile aggiornare.

en: Could not be updated
it: Non può essere aggiornato

en: Could not be validated
it: Non si è potuto validare

en: Could not delete conf file
it: Non si può cancellare il file conf

en: Count
it: Numero

en: Create
it: Crea

en: Create a new WMI component
it: Crea un nuovo componente WMI

en: Create a new WMI server module
it: Crea un nuovo modulo WMI server

en: Create a new data server module
it: Crea un nuovo modulo server dati

en: Create a new network component
it: Crea un nuovo componente di rete

en: Create a new network server module
it: Crea un nuovo modulo server di rete

en: Create a new plugin component
it: Crea un nuovo componente plugin

en: Create a new plugin server module
it: Crea un nuovo modulo server plugin

en: Create a new prediction server module
it: Creazione di un

en: Create agent
it: Crea agente

en: Create alert
it: Crea allarme

en: Create directory
it: Crea cartella

en: Create graph
it: Crea un grafico

en: Create group
it: Crea gruppo

en: Create incident
it: Crea avvenimento

en: Create item
it: Crea elemento

en: Create modules
it: Crea moduli

en: Create profile
it: Crea Profilo

en: Create report
it: Crea report

en: Create user
it: Crea utente

en: Create user.
it: Crea utente.

en: Created successfully
it: Creato con successo

en: Creator
it: Creatore

en: Critical
it: Critico

en: Critical status
it: Stato critico

en: Current database maintenance setup
it: Questa è l'impostazione attuale per la gestione del database

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom ID
it: ID personalizzato

en: Custom Value/OID
it: Valore/OID personalizzato

en: Custom graph
it: Grafico personalizzato

en: Custom graph viewer
it: Visualizzazione del grafico personalizzata

en: Custom graphs
it: Grafici personalizzati

en: Custom logo
it: Logo personalizzato

en: Custom reporting
it: Rapporto personalizzato

en: Customer key
it: Chiave personalizzata

en: DB information
it: Informazioni DB

en: DB interface
it: Interfaccia del database

en: DB maintenance
it: Manutenzione DB

en: Daily
it: Giornaliero

en: Data
it: Dati

en: Data Copy
it: Copia Dati

en: Data server
it: Server di dati

en: Data server module
it: Modulo del server di dati

en: Data table
it: Tabella dei dati

en: Data value
it: Dati di valore

en: Database audit
it: Database delle verifiche

en: Database debug
it: Debug del database

en: Database event
it: Database degli Eventi

en: Database information
it: Informazioni database

en: Database interface
it: Interfaccia del database

en: Database maintenance
it: Manutenzione database

en: Database management
it: Gestione Database

en: Database purge
it: Pulisci database

en: Database sanity
it: Salute del database

en: Database setup
it: Impostazioni database

en: Date
it: Data

en: Date format string
it: Formato della stringa della data

en: Days
it: Giorni

en: Days of week
it: Giorni della settimana

en: Decrease Weight
it: Diminuisci Peso

en: Default
it: Predefinito

en: Default action
it: Azione predefinita

en: Default hours for event view
it: Orario predefinito per la visualizzazione degli eventi

en: Defined extensions
it: Estensioni definite

en: Defined modules
it: Moduli definiti

en: Delay
it: Ritardo

en: Delete
it: Elimina

en: Delete event
it: Elimina evento

en: Delete incidents
it: Cancella avvenimenti

en: Delete item
it: Elimina elemento

en: Delete selected
it: Cancella selezionato

en: Delete this conf file implies that for restore you must reactive remote config in the local agent.
it: Cancellare il file .conf implica che per ripristinarlo, si deve riattivare la configurazione remota nell'agente locale

en: Delete user.
it: Elimina utente.

en: Deleting records for all agents
it: Eliminazione record per tutti gli agenti

en: Descent
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Directory %s doesn't exist!
it: La directory %s non esiste!

en: Disable
it: Disabilita

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled alerts
it: Disabilitare allarmi

en: Distance between nodes
it: Distanza tra i nodi

en: Do it!
it: Fallo!

en: Done
it: Fatto

en: Down
it: Giù

en: Duplicate
it: Duplicare

en: Duplicate config
it: Duplica configurazione

en: Edit
it: Modifica

en: Edit agents
it: Modifica agenti

en: Edit alerts
it: Modifica allarmi

en: Edit incidents
it: Modifica avvenimenti

en: Edit my user
it: Modifica il mio utente

en: Edit remote config
it: Modifica configurazione remota

en: Either, your password or your login are incorrect. Please check your CAPS LOCK key, username and password are case SeNSiTiVe.<br><br>All actions, included failed login attempts are logged in Pandora FMS System logs, and these can be reviewed by each user, please report to admin any incident or malfunction.
it: La tua password od il tuo login sono errati. Per favore verifica lo stato del tasto delle maiuscole(CAPS-LOCK): nome utente e password sono case SeNSITIVe (maiuscole e minuscole sono considerate lettere a sè stant).<br><br>Tutte le azioni, inclusi i falliti tentativi di login, sono registrati nei registri di Sistema di Pandora, e questi possono essere consultati da ogni utente, per favore riferisci all'amministratore qualsiasi incidente o malfunzionamento.

en: Elements
it: Elementi

en: Email
it: e-mail

en: Empty
it: Vuoto

en: Enable
it: Abilita

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled / Disabled
it: Attivato/Disattivato

en: Enforce https
it: Imporre https

en: Enter keywords to search
it: Inserire una chiave per la ricerca

en: Equal to
it: Uguale a

en: Error
it: Errore

en: Error adding module to profile
it: Errore nell'aggiunta del modulo al profilo

en: Error adding network profile
it: Errore durante l'aggiunta del profilo di rete

en: Error create '%s' item in report '%s'.
it: Errore nell'inserimento di '%s' elementi nel report '%s'.

en: Error create '%s' report, the name exist and there aren't free name.
it: Errore nella creazione del report '%s', il nome è già esistente o non è disponibile.

en: Error creating incident
it: Errore nella creazione dell'avvenimento

en: Error creating recon task
it: Errore nella creazione dell'attività di ricognizione

en: Error deleting export target
it: Errore durante l'eliminazione del server d'esportazione

en: Error deleting module from profile
it: Errore durante l'eliminazione del modulo dal profilo

en: Error deleting old events
it: Errore nella cancellazione dei vecchi eventi

en: Error deleting recon task
it: Errore nella cancellazione dell'attività di ricognizione

en: Error deleting template
it: Errore nell'eliminazione del modello

en: Error normalizing module %s
it: Errore nella normalizzazione del modulo %s

en: Error processing alert(s)
it: Errore nel processare gli allarmi

en: Error processing request
it: Errore nel processare la richiesta

en: Error sending message to group %s
it: Errore nell'invio del messaggio al gruppo %s

en: Error sending message to user %s
it: Errore nell'invio del messaggio all'utente %s

en: Error the report haven't name.
it: Errore il report non ha un nome

en: Error updating export target
it: Errore durante l'aggiornamento del server d'esportazione

en: Error updating network profile
it: Errore nell'aggiornamento del profilo di rete

en: Error updating passwords: %s
it: Errore nell'aggiornamento delle password: %s

en: Error updating recon task
it: Errore nell'aggiornamento dell'attività di ricognizione

en: Error updating user info
it: Errore durante l'aggiornamento delle informazioni utente

en: Error updating user info (no change?)
it: Errore nell'aggiornamento delle informazioni utente (nessun cambiamento?)

en: Error, please install the PHP libXML in the system.
it: Errore, installare PHP libXML nel sistema

en: Event
it: Evento

en: Event control filter
it: Filtro di controllo degli eventi

en: Event database cleanup
it: Pulizia del database degli eventi

en: Event graph
it: Grafico degli eventi

en: Event graph by user
it: Grafico degli eventi per utente

en: Event name
it: Nome Evento

en: Event report agent
it: Evento relazione agente

en: Event report group
it: Evento relazione del gruppo di

en: Event report module
it: Evento relazione modulo

en: Event status
it: Stato dell'evento

en: Event type
it: Tipo di evento

en: Event validated
it: Evento validato

en: Events
it: Eventi

en: Every
it: Ogni

en: Everyday
it: Ogni giorno

en: Example
it: Esempio

en: Execute SQL
it: Eseguire SQL

en: Expired incidents
it: Avvenimenti scaduti

en: Export
it: Esporta

en: Export data
it: Esporta dati

en: Export server
it: Esporta server

en: Export target
it: Server d'esportazione

en: Export targets
it: Server d'esportazione

en: Export to CSV file
it: Esportare in un file CSV

en: Export type
it: Tipo d'esportazione

en: Extensions
it: Estensioni

en: Extra options
it: Opzioni extra

en: FF threshold
it: Soglia FF

en: Faces
it: Facce

en: Fail
it: Fallito

en: Field content
it: Contenuto del campo

en: Field number
it: Campo numero

en: Field separator
it: Separatore di campo

en: File could not be saved due to database error
it: Il file non può essere salvato a causa di un errore del database

en: File could not be uploaded
it: Non si è potuto caricare il file

en: File is too large (> 500KB)
it: File troppo grande (>500KB)

en: File manager
it: Gestione dei file

en: File uploaded
it: File caricato

en: Filename
it: Nome File

en: Filter
it: Filtro

en: Filter by group
it: Filtra per gruppo

en: Filter group
it: Filtra Gruppo

en: Filtering completed
it: Filtraggio completato

en: Filtering data module
it: Sto filtrando i dati del modulo

en: Finish
it: Fine

en: Fired
it: Lanciato

en: Firing
it: Alimentazione

en: First date
it: La prima data

en: Font
it: Carattere

en: Font path
it: Percorso del font

en: Font size
it: Dimensione dei caratteri

en: Force
it: Forzare

en: Force execution
it: Forzare l'esecuzione

en: Format
it: Formato

en: Forward SNMP traps to agent (if exist)
it: Inviare i Trap SNMP dell'agente (se esiste)

en: Free search
it: Ricerca libera

en: Free text for search
it: Ricerca di testo libero

en: Free text for search (*)
it: Testo libero da cercare (*)

en: Fri
it: Ven

en: Friday
it: Venerdì

en: From
it: Da

en: Full (display) name
it: Nome completo (mostra)

en: Full list of monitors
it: Lista completa dei monitor

en: Full screen
it: Schermo intero

en: Full screen mode
it: Modalità schermo intero

en: Generate file
it: Genera file

en: Generated at
it: Generato a

en: Get Info
it: Ottieni Informazioni

en: Get data
it: Ottieni dati

en: Get data from agent
it: Ottieni dati dall'agente

en: Global Profile
it: Profilo Globale

en: Global health
it: Salute globale

en: Go
it: Vai

en: Go to data overview
it: Vai alla vista generale dei dati

en: Going down from normal to warning
it: Passando da normale ad avvertimento

en: Going down to critical state
it: Passando allo stato critico

en: Going from critical to warning
it: Passando da critico ad avvertimento

en: Going up to normal state
it: Passando allo stato normale

en: Graph
it: Grafico

en: Graph builder
it: Costruttore grafico

en: Graph color (avg)
it: Colore del grafico (med)

en: Graph color (max)
it: Colore del grafico (max)

en: Graph color (min)
it: Colore del grafico (min)

en: Graph defined
it: Grafico definito

en: Graph deleted successfully
it: Grafico eliminato con successo

en: Graph editor
it: Editor del grafico

en: Graph name
it: Nome del grafico

en: Graph stored successfully
it: Grafico memorizzato con successo

en: Graphic resolution (1-low, 5-high)
it: Risoluzione grafica (1-bassa, 5-alta)

en: Graphs
it: Grafici

en: Group
it: Gruppo

en: Group events
it: Eventi dei gruppi

en: Group management
it: Gestione gruppo

en: Group name
it: Nome del Gruppo

en: Group successfully created
it: Gruppo creato con successo

en: Group successfully deleted
it: Gruppo eliminato con successo

en: Group successfully updated
it: Gruppo aggiornato con successo

en: Group view
it: Vista di gruppo

en: Group:
it: Gruppo:

en: Groups
it: Gruppi

en: Groups defined in Pandora
it: Gruppi definiti in Pandora

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Help system error
it: Errore nel sistema dell'aiuto

en: Historical data
it: Storico dei dati

en: Hour
it: Ora

en: Hours
it: Ore

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IP list with API access
it: Lista degli IP con accesso alle API

en: Icon
it: Icona

en: Id does not exist in BD.
it: L'Id non esiste nel database

en: Image
it: Immagine

en: Incident
it: Avvenimento

en: Incident details
it: Dettagli avvenimento

en: Incident management
it: Gestione avvenimento

en: Incidents by group
it: Avvenimenti per gruppo

en: Incidents by priority
it: Avvenimenti per priorità

en: Incidents by source
it: Avvenimenti per sorgente

en: Incidents by status
it: Avvenimenti per stato

en: Incidents by user
it: Avvenimenti per utente

en: Increase Weight
it: Aumenta Peso

en: Index of %s
it: Indice di %s

en: Information on agent %s in the database
it: Informazioni sull'agente %s nel database

en: Information on all agents in the database
it: Informazioni su tutti gli agenti presenti nel database

en: Informational
it: Informativo

en: Informative
it: Informativa

en: Insert data
it: Inserisci dati

en: Interval
it: Intervallo

en: Invalid
it: Non valido

en: Invalid date selected
it: Data selezionata non valida

en: Invalid time specified
it: Ora specificata non valida

en: Inventory
it: Inventario

en: Inventory server
it: Server d'inventario

en: Item
it: Elemento

en: Item editor
it: Editor elementi

en: Items
it: Oggetti

en: Key string
it: Stringa chiave

en: Label
it: Etichetta

en: Lag
it: Ritardo

en: Language
it: Lingua

en: Language code for Pandora
it: Lingua per Pandora FMS

en: Last
it: Ultimo

en: Last contact
it: Ultimo contatto

en: Last day
it: Ultimo giorno

en: Last failure
it: Ultimo fallimento

en: Last fired
it: Eseguito l'ultima volta

en: Last modification
it: Ultima modifica

en: Last month
it: Ultimo mese

en: Last remote contact
it: Ultimo contatto remoto

en: Last status
it: Ultimo stato

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Last week
it: Ultima settimana

en: Latest data
it: Dati recenti

en: Latest date
it: La data più recente

en: Latest events
it: Ultimi eventi

en: Latest events for this agent
it: Ultimi eventi per questo agente

en: Latest value
it: Valore più recente

en: Learning mode
it: Modalità  istruzione

en: Legend
it: Legenda

en: Line
it: Linea

en: Line separator
it: Separatore di linea

en: Link
it: Collegamento

en: Link management
it: Gestione collegamenti

en: Link name
it: Nome collegamento

en: Links
it: Link

en: List elements
it: Elenca elementi

en: List items
it: Elenca elementi

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Local modules
it: Moduli locali

en: Logged out
it: Disconnesso

en: Login
it: Accesso

en: Login failed
it: Accesso non riuscito

en: Logout
it: Esci

en: Low
it: Basso

en: Main
it: Principale

en: Main IP
it: IP principale

en: Main data
it: Dati principali

en: Main event view
it: Guarda l'evento principale

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Making copy of configuration file for
it: Creando una copia del file di configurazione di

en: Manage
it: Gestione

en: Manage agents
it: Gestione Agenti

en: Manage alerts
it: Gestione Allarmi

en: Manage groups
it: Gestione Gruppi

en: Manage incidents
it: Gestione Avvenimenti

en: Manage modules
it: Gestisci moduli

en: Manage recontask
it: Gestione attività di ricognizione

en: Manage reports
it: Gestisci rapporti

en: Manage servers
it: Gestione Server

en: Manage users
it: Gestione utenti

en: Manual
it: Manuale

en: Manual setup
it: Setup manuale

en: Map
it: Mappa

en: Map could not be generated
it: La mappa non può essere generata

en: Map linked
it: Mappa linkata

en: Map name
it: Nome mappa

en: Maps
it: Mappe

en: Mark as unread
it: Contrassegnare come non letto

en: Marquee
it: Testo scorrevole

en: Marquee display
it: Mostrare marquee

en: Massive operations
it: Operazioni di massa

en: Max and min
it: Max e min

en: Max.
it: Massimo

en: Max. Value
it: Valore massimo

en: Max. days before compact data
it: Massimo giorni prima di compattare i dati

en: Max. days before purge
it: Massimo giorni prima della pulizia

en: Max. hours old
it: Ore massime

en: Max. number of alerts
it: Numero massimo di allarmi

en: Max. time before compact data
it: Tempo massimo prima di compattare i dati

en: Max. time before purge
it: Tempo massimo prima di cancellare

en: Max. timeout
it: Tempo massimo di uscita

en: Max/Min
it: Massimo/Minimo

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum is equal to minimum
it: Il massimo è uguale al minimo

en: Medium
it: Medio

en: Message
it: Messaggio

en: Message overview
it: Vista generale dei messaggi

en: Message successfully sent
it: Messaggio inviato con successo

en: Message successfully sent to user %s
it: Messaggio inviato correttamente all'utente %s

en: Message unread - click to read
it: Messaggio non letto - cliccare per leggerlo

en: Messages
it: Messaggi

en: Min.
it: Minimo

en: Min. Value
it: Valore minimo

en: Min. number of alerts
it: Numero minimo di allarmi

en: Minimum
it: Minimo

en: Module
it: Modulo

en: Module added successfully
it: Modulo aggiunto con successo

en: Module definition
it: Definizione del Modulo

en: Module deleted succesfully
it: Modulo cancellato con successo

en: Module graph
it: Modulo grafico

en: Module group
it: Gruppo di moduli

en: Module management
it: Gestione modulo

en: Module name
it: Nome Modulo

en: Module plugin registered
it: Modulo del pligin registrato

en: Module sanity
it: Salute del Modulo

en: Module successfully updated
it: Modulo aggiornato con successo

en: Module template management
it: Gestione dei modelli dei moduli

en: Module templates
it: Modelli modulo

en: Module type
it: Tipo Modulo

en: Module updated successfully
it: Modulo caricato con successo

en: Modules
it: Moduli

en: Modules successfully added to layout
it: Moudli aggiunti correttamente al layout

en: Mon
it: Lun

en: Monday
it: Lunedì

en: Monitor Critical
it: Monitor critico

en: Monitor Normal
it: Monitor Normale

en: Monitor Warning
it: Attenzione Monitor

en: Monitor checks
it: Verifica dei monitor

en: Monitor detail
it: Dettaglio dei Monitoraggi

en: Monitor health
it: Monitoraggio salute

en: Monitor report
it: Informazioni sui monitor

en: Monitor status
it: Stato del monitor

en: Monitors
it: Monitoraggi

en: Monitors BAD
it: Indicatori ERRATI

en: Monitors OK
it: Indicatori OK

en: Monitors down
it: Monitor caduti

en: Monitors down on period
it: Monitor inattivi nel periodo

en: Month
it: Mese

en: Monthly
it: Mensilmente

en: Months
it: Mesi

en: NORMAL
it: NORMALE

en: NOT INIT
it: NON INIZIALIZZATO

en: Name
it: Nome

en: Name #Ag.
it: Nome #Ag.

en: Name error
it: Nome errore

en: Name:
it: Nome:

en: Namespace
it: Spazio dei nomi

en: Network
it: Rete

en: Network components
it: Componenti di rete

en: Network map
it: Mappa di rete

en: Network server
it: Server di rete

en: Network server module
it: Modulo server di rete

en: Never
it: Mai

en: New Password
it: Nuova Password

en: New agent created
it: Nuovo agente creato

en: New message
it: Nuovo messaggio

en: Next
it: Avanti

en: Next agent contact
it: Contatta il prossimo agente

en: No Overlap
it: Nessuna sovrapposizione

en: No SNMP OID provided
it: Nessun SNMP OID fornito

en: No Subject
it: Senza oggetto

en: No access
it: Nessun Accesso

en: No agent name specified
it: Nessun nome agente specificato

en: No agent selected
it: Nessun agente selezionato

en: No agents found
it: Nessun agente trovato

en: No agents selected
it: Nessun agente selezionato

en: No alert actions configured
it: Nessuna azione configurata per l'allarme

en: No alert selected
it: Nessun allarme selezionato

en: No alert templates defined
it: Nessun modello definito per l'allarme

en: No alerts defined
it: Nessun allarme definito

en: No alerts for this agent
it: Nessun allarme per questo agente

en: No alerts found
it: Nessun allarme trovato

en: No available data to show
it: Nessun dato disponibile

en: No component was found
it: Non è stato trovato nessun componente

en: No data to normalize
it: Nessun dato da normalizzare

en: No description available
it: Nessuna descrizione disponibile

en: No destiny agent(s) to copy
it: Nessuna destinazione agente(i) da copiare

en: No events
it: Nessun evento

en: No items
it: Nessun elemento

en: No matching traps found
it: Nessun trap corrispondente trovato

en: No module name provided
it: Nessun nome modulo fornito

en: No module selected
it: Nessun modulo selezionato

en: No module to predict
it: Non esiste nessun moduolo da predire

en: No modules for this agent
it: Nessun modulo per questo agente

en: No modules for this profile
it: Nessun modulo per questo profilo

en: No modules have been selected
it: Nessun modulo è stato selezionato

en: No modules selected
it: Nessun modulo selezionato

en: No modules specified
it: Nessun modulo specificato

en: No operation selected
it: Nessuna operazione selezionata

en: No planned downtime
it: Nessuna disconnessione programmata

en: No selected agents to copy
it: Nessun agente da copiare è stato selezionato

en: No set or get or help operation.
it: Senza accesso a operazioni di tipo SET, GET, o HELP

en: No source agent to copy
it: Nessun agente di origine da copiare

en: No target IP provided
it: Nessun indirizzo IP fornito

en: Non initialized module
it: Modulo non inizializzato

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Normal mode
it: Modalità normale

en: Normal screen
it: Schermo normale

en: Normalize
it: Normalizza

en: Not Init
it: Non inizializzato

en: Not assigned
it: Non assegnato

en: Not available
it: Non disponibile

en: Not copied. Error copying data
it: Impossibile copiare. Errore nella copia dei dati.

en: Not created. Error inserting data
it: Non creato. Errore inserimento dati

en: Not deleted. Error deleting data
it: Non eliminato. Errore di eliminazione dati

en: Not equal to
it: Diverso da

en: Not fired
it: Non lanciato

en: Not init
it: Non inizializzato

en: Not needed
it: Non necessario

en: Not normal
it: Non normale

en: Not updated. Error updating data
it: Non aggiornato. Errore aggiornamento dati

en: Not valid
it: Non valido

en: Not validated
it: Non convalidato

en: Notes attached to incident
it: Annotazioni allegate all'avvenimento

en: Now
it: Ora

en: Number of Graphs
it: Numero grafici

en: OS
it: Sistema Operativo

en: On
it: Attivo

en: On Change
it: Sul cambiamento

en: Only pending
it: Solo in attesa

en: Only validated
it: Solo convalidati

en: Opened at
it: Aperto il

en: Operation
it: Operazione

en: Operations
it: Operazioni

en: Operator
it: Operatore

en: Options
it: Opzioni

en: Order
it: Ordine

en: Other
it: Altro

en: Other value
it: Altro valore

en: Out of limits
it: Fuori limite

en: Outdated
it: Obsoleto

en: Owner
it: Proprietario

en: Packets less than one day old
it: Pacchetti meno vecchi di un giorno

en: Packets less than one month old
it: Pacchetti meno vecchi di un mese

en: Packets less than one week old
it: Pacchetti meno vecchi di una settimana

en: Packets less than three days old
it: Pacchetti meno vecchi di 3 giorni

en: Packets less than three months old
it: Pacchetti meno vecchi di tre mesi

en: Packets less than two weeks old
it: Pacchetti meno vecchi di due settimane

en: Page generated at
it: Pagina generata il

en: Pandora FMS Diagnostic tool
it: Pandora FMS strumento diagnostico

en: Pandora FMS Graph configuration menu
it: Menu di Configurazione della Grafica di Pandora FMS

en: Pandora FMS Overview
it: Introduzione a Pandora FMS

en: Pandora FMS help system
it: Sistema di aiuto di Pandora FMS

en: Pandora FMS help system has been called with a help reference that currently don't exist. There is no help content to show.
it: Il sistema di aiuto di Pandora FMS è stato chiamato con un riferimento alla guida che attualmente non esiste. Non ci sono contenuti della guida da mostrare.

en: Pandora audit
it: Eamina i Registri di verifica di Pandora

en: Pandora management
it: Gestione di Pandora

en: Pandora servers
it: Server di Pandora

en: Parameters
it: Parametri

en: Parent
it: Genitore

en: Parent directory
it: Cartella superiore

en: Password confirmation
it: Conferma Password

en: Password successfully updated
it: Password aggiornata con successo

en: Passwords cannot be empty
it: Il campo password non può essere vuoto

en: Passwords didn't match
it: Le password non coincidono

en: Passwords didn't match or other problem encountered while updating passwords
it: Le password non coincidono o si è incontrato un'altro problema nell'aggiornamento delle password

en: Passwords does not match
it: Le password non coincidono

en: Pending
it: In attesa

en: Percentile Bar
it: Barra percentile

en: Percentile bar
it: Barra della percentuale

en: Period
it: Periodo

en: Phone
it: Telefono

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Please be patient. This operation can take a long time depending on the amount of modules.
it: Attendere. Questa operazione può richiedere molto tempo a seconda della quantità di moduli.

en: Please check that the web server has write rights on the {HOMEDIR}/attachment directory
it: Controlla che il server web abbia i diritti di scrittura sulla cartella {HOMEDIR}/

en: Please check your Pandora Server setup and be sure that database maintenance daemon is running. It's very important to keep up-to-date database to get the best performance and results in Pandora
it: Per favore verifica l'impostazione del tuo Server Pandora ed assicurazti che il demone della gestione del database sia in esecuzione. E' molto importante mantenere aggiornato il database per ottenere le migliori prestazioni e risultati in Pandora

en: Please, make your changes and apply with the <i>Reload</i> button
it: Si prega di apportare le modifiche e di applicarle con il pulsante <i>Ricarica</i>

en: Plugin already registered. Aborting!
it: Plugin già registrato. Abortendo!

en: Plugin command
it: Comando plugin

en: Plugin created successfully
it: Plugin creato con successo

en: Plugin creation
it: Creazione plugin

en: Plugin deleted successfully
it: Plugin cancellato con successo

en: Plugin exec not found. Aborting!
it: Plugin exec non trovato. Abortendo!

en: Plugin registration
it: Registro di plugin

en: Plugin server
it: Server plugin

en: Plugin server module
it: Modulo Plugin server

en: Plugin type
it: Tipo di plugin

en: Plugin update
it: Aggiorna plugin

en: Plugin updated successfully
it: Plugin aggiornato con successo

en: Plugins registered in Pandora FMS
it: Plugin registrati in Pandora FMS

en: Policies
it: Politiche

en: Policy
it: Politica

en: Port
it: Porta

en: Ports
it: Porte

en: Ports defined like: 80 or 80,443,512 or even 0-1024 (Like Nmap command line format). If dont want to do a sweep using portscan, left it in blank
it: Porte definite come: 80 o 80443512 o perfino 0-1024 (uguale che nella linea di comando di Nmap). Se non è necessario fare un rilevamento in funzione delle porte TCP, lasciarlo in bianco.

en: Prediction server
it: Server prediction

en: Prediction server module
it: Modulo server prediction

en: Preffix
it: Prefisso

en: Priority
it: Priorità

en: Private
it: Riservato

en: Problem creating plugin
it: Problema nella creazione del plugin

en: Problem deleting plugin
it: Problema nella cancellazione del plugin

en: Problem modifying module
it: Problema nella modifica del modulo

en: Problem updating plugin
it: Problema nell'aggiornamento del plugin

en: Profile
it: Profilo

en: Profile added successfully
it: Profilo inserito con successo

en: Profile cannot be added
it: Il profilo non può essere inserito

en: Profile management
it: Gestione Profilo

en: Profile name
it: Nome Profilo

en: Profiles
it: Profili

en: Profiles defined in Pandora
it: Profili definiti in Pandora

en: Profiles/Groups assigned to this user
it: Profili/Gruppi assegnati a questo utente

en: Progress
it: Progresso

en: Proxy password
it: Password proxy

en: Proxy port
it: Porta proxy

en: Proxy server
it: Server proxy

en: Proxy user
it: Utente proxy

en: Public
it: Pubblico

en: Purge
it: Elimina

en: Purge all audit data
it: Pulisci tutti i dati di verifica

en: Purge all event data
it: Pulisci tutti i dati di evento

en: Purge audit data over 1 day
it: Pulisci i dati di verifica di oltre 1 giorno

en: Purge audit data over 14 days
it: Pulisci i dati di verifica di oltre 14 giorni

en: Purge audit data over 3 days
it: Pulisci i dati di verifica di oltre 3 giorni

en: Purge audit data over 30 days
it: Pulisci i dati di verifica di oltre 30 giorni

en: Purge audit data over 7 days
it: Pulisci i dati di verifica di oltre 7 giorni

en: Purge audit data over 90 days
it: Pulisci i dati di verifica di oltre 90 giorni

en: Purge data
it: Pulisci dati

en: Purge data out of these limits
it: Eliminare i dati fuori da questi limiti

en: Purge data over 1 day
it: Pulisci dati otre 1 giorno

en: Purge data over 1 month
it: Elimina dati di oltre 1 mese

en: Purge data over 1 week
it: Elimina dati di oltre una settimana

en: Purge data over 2 weeks
it: Elimina dati di oltre 2 settimane

en: Purge data over 3 days
it: Pulisci dati oltre 3 giorni

en: Purge data over 3 months
it: Elimina dati di oltre 3 mesi

en: Purge event data over 1 day
it: Pulisci i dati di evento di oltre 1 giorno

en: Purge event data over 14 days
it: Pulisci i dati di evento di oltre 14 giorni

en: Purge event data over 3 days
it: Pulisci i dati di evento di oltre 3 giorni

en: Purge event data over 30 days
it: Pulisci i dati di evento di oltre 30 giorni

en: Purge event data over 7 days
it: Pulisci i dati di evento di oltre 7 giorni

en: Purge event data over 90 days
it: Pulisci i dati di evento di oltre 90 giorni

en: RSS Events
it: Eventi RSS

en: Ready
it: Pronto

en: Received data from
it: Dati ricevuti da

en: Recon host detected
it: Host rivelato con Recon

en: Recon server
it: Server di ricognizione

en: Recon server detected a new host
it: Il server Recon ha rilevato un nuovo host

en: Recovery
it: Recupera

en: Refresh
it: Ricaricare

en: Refresh data
it: Ricaricare dati

en: Refresh time
it: Tempo di aggiornamento

en: Regenerate
it: Rigenerare

en: Register plugin
it: Registrazione plugin

en: Registered successfully
it: Registrato con successo

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Rejected incidents
it: Avvenimenti rifiutati

en: Remote
it: Remoto

en: Remote agent configuration
it: Agente di configurazione remota

en: Remote config directory
it: Cartella di configurazione remota

en: Remote configuration
it: Configurazione remota

en: Remote configuration management
it: Gestione di configurazione remota

en: Remote modules
it: Moduli remoti

en: Remove
it: Rimuovi

en: Repeated
it: Ripetuto

en: Replicate configuration
it: Replicare la configurazione

en: Reply
it: Rispondi

en: Report
it: Resoconto

en: Report items
it: Oggetti del rapporto

en: Report name
it: Segnala nome

en: Reporting
it: Rapporto

en: Reports
it: Resoconti

en: Request successfully processed
it: Richiesta processata con successo

en: Result
it: Risultato

en: Review Logs
it: Riesaminare gli accessi

en: Rows
it: Righe

en: Running
it: In esecuzione

en: S.L.A.
it: S.L.A

en: SLA Limit
it: Limite SLA

en: SLA Limit (%)
it: Limite SLA (%)

en: SLA Max. (value)
it: SLA Max. (valore)

en: SLA Min. (value)
it: SLA Min. (valore)

en: SMNP community
it: Comunità SNMP

en: SNMP Agent
it: Agente SNMP

en: SNMP Community
it: Comunità SNMP

en: SNMP Console
it: Console SNMP

en: SNMP alerts
it: Allarmi SNMP

en: SNMP community
it: Comunità SNMP

en: SNMP console
it: Console SNMP

en: SNMP trap editor
it: Editor dei Trap SNMP

en: SNMP version
it: Versione SNMP

en: SQL preview
it: Anteprima SQL

en: SQL query
it: Query SQL

en: SQL sentence
it: Sentenza SQL

en: SYSTEM
it: SISTEMA

en: Sat
it: Sab

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salvare

en: Saved
it: Salvato

en: Scheduled downtime
it: Periodo di fermo programmato

en: Search
it: Cerca

en: Security level
it: Livello di sicurezza

en: Select
it: Seleziona

en: Select an Agent first
it: Prima seleziona un Agente

en: Select the agent you want information about
it: Seleziona l'agente su cui vuoi informazioni

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Sender
it: Mittente

en: Serious
it: Grave

en: Server connection failed
it: Connessione al server fallita

en: Server deleted successfully
it: Server eliminato con successo

en: Server health
it: Salute del server

en: Server name
it: Nome del server

en: Server performance
it: Rendimento del server

en: Server updated successfully
it: Server aggiornato con successo

en: Servers
it: Server

en: Services
it: Servizi

en: Severity
it: Severità

en: Show
it: Mostra

en: Show alerts
it: Mostra allarmi

en: Show events
it: Mostra eventi

en: Simple
it: Semplice

en: Simple graph
it: Grafico semplice

en: Simple value
it: Valore semplice

en: Site news
it: Notizie dal sito

en: Site news management
it: Gestione delle notizie del sito

en: Size
it: Dimensione

en: Size (px)
it: Dimensione (px)

en: Sorry! I can't find the page!
it: Mi dispiace! Impossibile trovare la pagina!

en: Sort
it: Ordina

en: Source
it: Sorgente

en: Source IP
it: IP Sorgente

en: Source agent
it: Agente sorgente

en: Source group
it: Gruppo origine

en: Source module
it: Origine del modulo

en: Stacked
it: Sovrapposto

en: Stacked area
it: Zona di accatastamento

en: Stacked line
it: comprimi linea

en: Standard User
it: Utente standard

en: Started
it: Iniziato

en: Static Graph
it: Grafico statico

en: Static graph
it: Immagine statica

en: Statistics
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Status icon set
it: Icona dello stato in

en: Step
it: Passo

en: Style template
it: Modello di stile

en: Subject
it: Oggetto

en: Submit
it: Inviare

en: Success add '%s' item in report '%s'.
it: Aggiunti '%s' elementi nel report '%s'.

en: Success create '%s' report.
it: Report '%s' creato con successo.

en: Successfull action
it: Azione eseguita con successo.

en: Successfully added
it: Aggiunto con successo

en: Successfully added module to profile
it: Modulo aggiunto al profilo con successo

en: Successfully added network profile
it: Profilo di rete aggiunto con successo

en: Successfully copied
it: Copiato con successo

en: Successfully created
it: Creato con successo

en: Successfully created from %s
it: Creato con successo da %s

en: Successfully created recon task
it: Creazione dell'attività di ricognizione avvenuta con successo

en: Successfully created.
it: Creato con successo.

en: Successfully delete.
it: Eliminato con successo.

en: Successfully deleted
it: Cancellato con successo

en: Successfully deleted export target
it: Server d'esportazione eliminato con successo

en: Successfully deleted module from profile
it: Eliminazione del modulo dal profili avvenuta con successo

en: Successfully deleted old events
it: Eventi vecchi cancellato con successo

en: Successfully deleted recon task
it: Attività di ricognizione eliminata con successo

en: Successfully disabled
it: Disabilitato con successo

en: Successfully enabled
it: Abilitato con successo

en: Successfully modules created
it: Moduli creati con successo

en: Successfully reclaimed ownership
it: Proprietà reclamata correttamente

en: Successfully update.
it: Aggiornato con successo.

en: Successfully updated
it: Aggiornato con successo

en: Successfully updated export target
it: Server d'esportazione aggiornato con successo

en: Successfully updated network profile
it: Profilo di rete caricato con successo

en: Successfully updated recon task
it: Aggiornamento dell'attività di ricognizione avvenuto con successo

en: Successfully validated
it: Validato con successo

en: Summary
it: Sommario

en: Sun
it: Dom

en: Sunday
it: Domenica

en: System
it: Sistema

en: System alerts detected - Please fix as soon as possible
it: Rilevati allarmi - Prego risolvere al più presto

en: System audit log
it: Sistema di controllo registro

en: System incidents management
it: Gestione avvenimenti di sistema

en: System incidents reading
it: Lettura avvenimenti di sistema

en: System incidents writing
it: Scrittura avvenimenti di sistema

en: System logfile viewer
it: Visualizzatore dei file di log del sistema

en: System logfiles
it: File di log del sistema

en: Systems management
it: Gestione sistema

en: TCP receive
it: Ricezione TCP

en: TCP send
it: Invio TCP

en: Tactical server information
it: Vista tattica del server

en: Tactical view
it: Vista tattica

en: Target IP
it: IP Destinazione

en: Target directory
it: Cartella di destinazione

en: Targets
it: Obiettivi

en: Task
it: Attività

en: Task name
it: Nome dell'attività

en: Template
it: Modello

en: Template name
it: Nome modello

en: Template successfully deleted
it: Modello eliminato con successo

en: Templates
it: Modelli

en: Text
it: Testo

en: The agent's name must be the same as the one defined at the console
it: Il nome dell'agente deve essere uguale a quello definito nella console

en: The alert would fire when the module is in critical status
it: Attiva l'allarme quando il modulo è in uno stato critico

en: The alert would fire when the module is in warning status
it: Attiva l'allarme quando il modulo è in uno stato di warning

en: The alert would fire when the value doesn't match <span id="value"></span>
it: L'allarme si attiverà quando il valore non  corrisponderà a <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is <span id="value"></span>
it: L'allarme si attiverà quando il valore sarà <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
it: L'allarme si attiverà quando il valore si troverà tra <span id="min"></span> e <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is not <span id="value"></span>
it: L'allarme si attiverà quando il valore non sarà<span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is not between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
it: L'allarme si attiverà quando il valore non si troverà tra <span id="min"></span> e <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is over <span id="max"></span>
it: L'allarme si attiverà quando il valoresarà superiore a <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is under <span id="min"></span>
it: L'allarme si attiverà quando il valore sarà inferiore a <span id="min"></span>

en: The alert would fire when the value matches <span id="value"></span>
it: L'allarme si attiverà quando il valore corrisponderà a <span id="value"></span>

en: The current authentication scheme doesn't support creating users from Pandora FMS
it: Lo schema di autenticazione corrente non supporta la creazione di utenti in Pandora FMS

en: The regular expression is not valid
it: L'espressione regolare non è valida

en: The regular expression is valid
it: L'espressione regolare è valida

en: The user doesn't have any assigned profile/group
it: L'utente non è assegnato a nessun profilo/gruppo

en: There are no SLAs defined
it: Non ci sono SLA definiti

en: There are no SNMP alerts
it: Non ci sono allarmi SNMP

en: There are no SNMP traps in database
it: Non ci sono agenti SNMP

en: There are no agents included in this group
it: Non ci sono agenti inclusi in questo gruppo

en: There are no defined agents
it: Non ci sono agenti definiti

en: There are no defined groups
it: çNon ci sono gruppi definiti

en: There are no defined network profiles
it: Non ci sono profili di rete definiti

en: There are no defined reportings
it: Non ci sono resoconti definiti

en: There are no extensions defined
it: Non ci sono estensioni definite

en: There are no plugins in the system
it: Non ci sono plugin nel sistema

en: There are no recon task configured
it: Non ci sono attività di ricognizione configurate

en: There are no servers configured into the database
it: Non ci sono server configurati nel database

en: There is already an agent in the database with this name
it: C'è già un agente con questo nome nel databaseEl

en: There was a problem adding Module
it: Si è verificato un problema aggiungendo il Modulo

en: There was a problem creating group
it: Si è verificato un problema nella creazione del gruppo

en: There was a problem creating link
it: Si è verificato un problema  creando il collegamento

en: There was a problem creating the alert
it: C'è stato un problema nella creazione dell'avviso

en: There was a problem creating this profile
it: C'è stato un problema creando questo profilo

en: There was a problem deleting Graph
it: Si è verificato un problema nell'eliminazione del Grafico

en: There was a problem deleting group
it: Si è verificato un problema cancellando il gruppo

en: There was a problem deleting link
it: Si è verificato un problema cancellando il collegamento

en: There was a problem deleting the alert
it: C'è stato un problema nella cancellazione degli avvisi

en: There was a problem deleting the module
it: C'è stato un problema nella cancellazione del modulo

en: There was a problem deleting the profile
it: C'è stato un problema cancellando questo profilo

en: There was a problem deleting the server
it: C'è stato un problema cancellando il server

en: There was a problem deleting the user
it: C'eè stato un problema nella cancellazione dell'utente

en: There was a problem loading agent
it: Si è verificato un problema caricando l'agente

en: There was a problem loading alert
it: Si è verificato un problema caricando l'allarme

en: There was a problem loading group
it: Si è verificato un problema caricando il gruppo

en: There was a problem loading profile
it: Si è verificato un problema caricando il profilo

en: There was a problem loading the agent
it: Problema nel caricamento dell'agente

en: There was a problem locating the source of the graph
it: Si è verificato un problema  nel trovare la sorgente del grafico

en: There was a problem modifying group
it: Si è verificato un problema modificando il gruppo

en: There was a problem modifying link
it: Si è verificato un problema modificando il collegamento

en: There was a problem storing Graph
it: C'è stato un problema memorizzaziondo il Grafico

en: There was a problem updating the agent
it: C'è stato un problema nell'aggiornamento dell'agente

en: There was a problem updating the alert
it: C'è stato un problema nell'aggiornamento dell'avviso

en: There was a problem updating the server
it: C'è stato un problema aggiornando il server

en: There was a problem updating this profile
it: C'è stato un problema aggiornando questo profilo

en: There was an error copying the agent configuration, the copy has been cancelled
it: C'è stato un errore copiando la configurazione dell'agente e la copia è stata cancellata

en: There was an error deleting the modules, the operation has been cancelled
it: C'è stato un errore nell'eliminazione del modulo, l'operazione è stata cancellata

en: This agent can be remotely configured
it: L'agente può essere configurato da remoto

en: This group doesn't have any monitor
it: Questo gruppo non ha monitoraggi

en: This is a master server
it: Questo è un master server

en: This is your last activity in Pandora FMS console
it: Questa è la tua ultima attività in Pandora

en: This message does not exist in the system
it: Questo messaggio non esiste nel sistema

en: This operation does not exist.
it: Questa operazione non esiste

en: This table shows in columns the modules group and in rows agents group. The cell shows all modules
it: Questa tabella visualizza nelle colonne i moduli dei gruppi e nelle righe gli agenti dei gruppi. La cella visualizza il numero dei moduli.

en: This template does not exist
it: Questo modello non esiste

en: This tool is used just to view your Pandora FMS system logfiles directly from console
it: Questo tool serve a visualizzare i file di log FMS di sistema di Pandora dalla console

en: This user has separated permissions to view data in his group agents, create incidents belong to his groups, add notes in another incidents, create personal assignments or reviews and other tasks, on different profiles
it: L'utente ha permessi separati per vedere dati degli agenti nel suo gruppo, creare avvenimenti che appartengono al suo gruppo, aggiungere annotazioni in altri avvenimenti, craere assegnamenti personali o revisioni ed altri compiti, su profili diversi.

en: Threads / Queued modules currently
it: Threads / Coda attuale dei moduli

en: Threshold
it: Soglia

en: Thu
it: Gio

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time
it: Ora

en: Time (ms)
it: Tempo (ms)

en: Time from
it: Tempo da

en: Time range
it: Intervallo di tempo

en: Time source
it: Origine dell'ora

en: Time threshold
it: Soglia temporale

en: Time to
it: Tempo a

en: Timeout
it: Tempo scaduto

en: Times fired
it: Tempo lanciato

en: Timestamp
it: Marcatura oraria

en: Timestamp in rollover
it: Inverti Timestamp

en: Timestamp or time comparation
it: Timestamp o ora di comparazione

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: To agent(s)
it: Per agente(i)

en: Today
it: Oggi

en: Toggle filter(s)
it: Attiva/disattiva filtro/i

en: Total
it: Totale

en: Total agents
it: Agenti totali

en: Total alerts monitored
it: Numero totale degli allarmi monitorizzati

en: Total events
it: Eventi totali

en: Total modules configured
it: Totale dei moduli configurati

en: Total monitors
it: Monitor totali

en: Total number of packets
it: Numero totale di pacchetti

en: Total running modules
it: Numero totale di moduli in esecuzione

en: Transfer mode
it: Modalità di trasferimento

en: Trigger when matches the value
it: Avvisa quando il valore corrisponde

en: Tue
it: Mar

en: Tuesday
it: Martedì

en: Type
it: Tipo

en: Type at least two characters to search.
it: Digita almeno due caratteri da cercare.

en: UNKNOWN
it: SCONOSCIUTO

en: Unable to do SNMP walk
it: Non si è potuto realizzare il SNMP walk

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown status
it: Stato sconosciuto

en: Unknown type
it: Tipo sconosciuto

en: Unknown type:
it: Tipo sconosciuto

en: Unsuccessfull action
it: Impossibile eseguire l'azione

en: Until
it: Fino a

en: Until refresh
it: Fino alla ricarica

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Server
it: Aggiorna Server

en: Update alert
it: Aggiorna avviso

en: Update group
it: Aggiorna gruppo

en: Update incident
it: Aggiorna Avvenimenti

en: Update manager
it: Gestore aggiornamenti

en: Update profile
it: Aggiorna profilo

en: Update the graph
it: Aggiorna il grafico

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updated at
it: Aggiornato il

en: Updated at realtime
it: Aggiornato in tempo reale

en: Updated successfully
it: Aggiornato con successo

en: Updating
it: Aggiornamento

en: Upload
it: Invia

en: Upload file
it: Carica file

en: Use agent access graph
it: Utilizzare la grafica di accesso dell'agente

en: Use round corners
it: Utilizzare angoli arrotondati

en: User
it: Utente

en: User ID
it: ID Utente

en: User ack.
it: Validazione dell'utente

en: User detail editor
it: Editor dettaglio utente

en: User info successfully updated
it: Informazioni utente aggiornate con successo

en: User management
it: Gestione utente

en: Username
it: Nome utente

en: Users
it: Utenti

en: Users connected
it: Utenti connessi

en: Users defined in Pandora
it: Utenti definiti in Pandora

en: Users management
it: Gestione utenti

en: Using module component
it: Utilizzando il componente del modulo

en: Validate
it: Convalida

en: Validate event
it: Convalida evento

en: Validated
it: Convalidato

en: Value
it: Valore

en: Value to show
it: Valore da visualizzare

en: Very serious
it: Molto serio

en: View
it: Vista

en: View agent details
it: Vedi i dettagli dell'agente

en: View agents
it: Visualizza Agenti

en: View events
it: Visualizza Eventi

en: View incidents
it: Esamina avvenimenti

en: View report
it: Vedi resoconto

en: Visual styles
it: Stili visuali

en: WARNING
it: AVVERTIMENTO

en: WMI query
it: Interrogazione WMI

en: WMI server
it: Server WMI

en: WMI server module
it: Modulo server WMI

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning status
it: Stato di allarme

en: Web server
it: Server Web

en: Wed
it: Mer

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Week
it: Settimana

en: Weekly
it: Settimanale

en: Weight
it: Peso

en: Welcome to Pandora FMS
it: Benvenuto in Pandora FMS

en: Welcome to Pandora FMS Web Console
it: Benvenuti nella Console Web di Pandora

en: Width
it: Larghezza

en: Wizard
it: Procedura guidata

en: Yes
it: Si

en: You can not change your password from Pandora FMS under the current authentication scheme
it: Impossibile cambiare la password di Pandora FMS con le attuali credenziali

en: You can not change your user info from Pandora FMS under the current authentication scheme
it: Impossibile cambiare le informazioni utente di Pandora FMS con le credenziali attuali

en: You can remotely edit this agent configuration
it: E' possibile modificare la configurazione di questo agente da remoto

en: You don't have access
it: Non hai accesso

en: You don't have access to this page
it: Non hai accesso a questa pagina

en: You have
it: Hai

en: You have %d unread message(s)
it: Hai %d messaggi non letti

en: You have %d warning(s)
it: Ci sono %d allarmi

en: You must select a Recon Server for the Task, otherwise the Recon Task will never run
it: Devi selezionare un Server di ricognizione per questa attività, altrimenti l'attività di ricognizione non verrà avviata

en: Your session is over. Please close your browser window to close this Pandora session.
it: La sessione è terminata. Chiudere il browser per terminare la sessione di Pandora

en: Zero results found
it: Non è stato trovato nessun risulato

en: Zoom factor
it: Zoom

en: ago
it: fa

en: and
it: e

en: at
it: a

en: by
it: da

en: days
it: giorni

en: hours
it: ore

en: minutes
it: minuti

en: months
it: Mesi

en: of
it: di

en: of defined alerts not fired
it: di allarmi definiti non alimentati

en: of monitors up
it: di monitor funzionanti

en: of total modules inited
it: del totale dei moduli avviati

en: seconds
it: secondi

en: servers down
it: server down

en: the Flexible Monitoring System
it: Sistema di Monitoraggio Libero

en: times
it: volte

en: to
it: a

en: unread message(s)
it: Messaggi non letti

en: weeks
it: settimane

en: wrote
it: Ha scritto
