pandora-fms - en to ru translation catalogue (8367 entries)

en:  (copy)
ru:  (копия)

en:  Agents added
ru:  Добавлены агенты

en:  Agents deleted
ru:  Агенты удалены

en:  Attempts
ru:  Попытки

en:  Bytes
ru:  Байты

en:  Cannot switch from SMART to MANUAL if there are dynamic elements attached to the service. Please erase dynamic elements before change to MANUAL
ru:  Невозможно переключиться с SMART на MANUAL, если к сервису подключены динамические элементы. Пожалуйста, сотрите динамические элементы перед изменением на MANUAL

en:  Caracters
ru:  Символы

en:  Console
ru:  Консоль

en:  Days
ru:  Дни

en:  If you are replicating events, events validated or deleted on the metaconsole WILL NOT be deleted or validated here. This option is just to allow local pandora users to see events, but not to operate with them. Operation, when event replication is enabled, should be done only in metaconsole
ru:  Если вы реплицируете события, события, проверенные или удаленные на метаконсоле, НЕ будут удалены или проверены здесь. Эта опция предназначена только для того, чтобы позволить локальным пользователям pandora видеть события, но не работать с ними. Операция, когда включена репликация событий, должна выполняться только в метаконсоле

en:  Inverse interval
ru:  Интервал инверсии

en:  Minutes
ru:  Минуты

en:  Seconds
ru:  Секунд

en:  agents
ru:  агенты

en:  alerts action does not exist in target node
ru:  Действие alerts не существует в целевом узле

en:  alerts template does not exist in target node
ru:  Шаблон оповещений не существует в целевом узле

en:  already exists in target node
ru:  уже существует в целевом узле

en:  available
ru:  доступно

en:  cannot be copied to
ru:  не может быть скопировано в

en:  collections does not exist in target node
ru:  Коллекции не существуют в целевом узле

en:  config file
ru:  конфигурационный файл

en:  could not be created
ru:  Не удалось создать

en:  created successfuly
ru:  успешно создано

en:  error while decoding rules: %s
ru:  ошибка при декодировании правил: %s

en:  error, invalid agent.
ru:  ошибка, недопустимый агент.

en:  error: Failed to delete element: %s
ru:  ошибка: Не удалось удалить элемент: %s

en:  error: Module has no agent assigned.
ru:  ошибка: Модулю не назначен агент.

en:  error: Target agent does not exist.
ru:  ошибка: Целевой агент не существует.

en:  events.
ru:  события.

en:  group does not exist in target node
ru:  Группа не существует в целевом узле

en:  has
ru:  имеет

en:  has been successfully added to the migration queue
ru:  успешно добавлен в очередь миграции

en:  has not been added due to problems in the insertion
ru:  не был добавлен из-за проблем во вставке

en:  inventory does not exist in target node
ru:  Инвентаризация не существует в целевом узле

en:  is going to critical
ru:  меняется на критическое

en:  is going to unknown
ru:  меняется на неизвестное

en:  is going to warning
ru:  намерен предупредить об опасночти

en:  md5 file
ru:  md5 файл

en:  minutes
ru:  минут

en:  modules
ru:  модули

en:  please remove configuration file from target node.
ru:  пожалуйста, удалите конфигурационный файл с целевого узла.

en:  plugins does not exist in target node
ru:  плагины не существуют в целевом узле

en:  policies definitions does not match  with defined ones in target node
ru:  Определения политик не совпадают с определениями в целевом узле

en:  policy
ru: Массивные оповещения политики добавления

en:  previous changes.
ru:  предыдущих изменений.

en:  to apply
ru:  для применения

en:  to this process
ru: Ошибка процесса карты

en: "%s" features
ru: "%s" функции

en: # of Packages
ru: # of Пакеты

en: % Agents OK
ru: % Aгенты ОК

en: % Agents Unknown
ru: % Агенты Неизвестны

en: % Agents Warning
ru: % A предупреждение

en: % Agents not init
ru: % Агенты не инициализированы

en: % Bandwidth usage (in)
ru: % Использование полосы пропускания (в дюймах)

en: % Bandwidth usage (out)
ru: % Использование полосы пропускания (не входит в действие)

en: % Monitors Critical
ru: % Критические Приборы контроля

en: % Monitors Not init
ru: % Приборы контроля не инициализированы

en: % Monitors OK
ru: % Приборы контроля ОК

en: % Monitors Unknown
ru: % Неизвестные Приборы контроля

en: % Monitors Warning
ru: % Приборы контроля предостережений

en: % Wrong
ru: % Неверно

en: % of balanced modules are down (equal or greater).
ru: % of сбалансированные модули не работают (равные или большие).

en: % time ok
ru: % tiме нормально

en: %d Critical agents
ru: %d Критические агенты

en: %d Critical modules
ru: %d Критические модули

en: %d Downed servers
ru: %d серверов, вышедших из строя

en: %d Fired alerts
ru: %d Запущенных оповещений

en: %d Modules in critical status
ru: %d Модули в критическом статусе

en: %d Modules in normal status
ru: %d Модули в нормальном статусе

en: %d Modules in not init status
ru: %d Модули в статусе не инициализировано

en: %d Modules in unknown status
ru: %d Модули в неизвестном статусе

en: %d Modules in warning status
ru: %d Модули в опасном состоянии

en: %d Normal agents
ru: %d Обычные агенты

en: %d Normal modules
ru: %d Обычные модули

en: %d Not Normal monitors
ru: %d Необычных приборов контроля

en: %d Not inited monitors
ru: %d Не инициализированных приборов контроля

en: %d Total agents
ru: %d Всего агентов

en: %d Total modules
ru: %d общее число модулей

en: %d Unknown agents
ru: %d Неизвестные агенты

en: %d Unknown modules
ru: %d Неизвестные модули

en: %d Updated
ru: %d Обновлено

en: %d Updated, please restart WebSocket engine service
ru: %d Обновлено, пожалуйста, перезапустите сервис двигателя WebSocket

en: %d Warning agents
ru: %d предупреждающие агенты

en: %d Warning modules
ru: %d модули в опасности

en: %d agents
ru: %d агенты

en: %d agents added to apply queue.
ru: %d агенты добавлены для применения очереди.

en: %d agents affected
ru: %d затронутых агентов

en: %d modules
ru: модули %d

en: %d modules updated
ru: Обновлено %d модулей

en: %d not init agents
ru: %d не инициированные агенты

en: %d services
ru: %d услуги

en: %d services couldn't be added
ru: %d сервисов не удалось добавить

en: %d services created with %d items
ru: %d службы, созданные с помощью элементов %d

en: %s %s - Build %s
ru: %s %s - Разработка %s

en: %s %s - Build %s - MR %s
ru: %s %s - %s сборки - MR %s

en: %s (%s) has crashed, please check log files.
ru: %s (%s) подвергся сбою, пожалуйста, проверьте файлы журнала.

en: %s (%s) has crashed.
ru: %s (%s) подвергся сбою.

en: %s (%s) is lacking performance.
ru: %s (%s) не хватает производительности.

en: %s (%s) is not running.
ru: %s (%s) не выполняется.

en: %s (%s) is not running. Please, check configuration file or remove this server from server list.
ru: %s (%s) не выполняется. Пожалуйста, проверьте файл конфигурации или удалите этот сервер из списка серверов.

en: %s - the Flexible Monitoring System
ru: %s - Гибкая система мониторинга

en: %s : Mobile
ru: %s : Мобильный

en: %s Build
ru: Разработка %s

en: %s Console URL
ru: %s URL консоли

en: %s Console cannot find <i>include/config.php</i> or this file has invalid
    		permissions and HTTP server cannot read it. Please read documentation to fix this problem.
ru: %s Консоль не может найти <i>include/config.php</i> или этот файл недействителен
    		разрешения и HTTP-сервер не могут его прочитать. Пожалуйста, прочитайте документацию, чтобы устранить эту проблему.

en: %s DB could not retrieve all tables. The missing tables are (%s)
ru: %s БД не смогла получить все таблицы. Отсутствующие таблицы - это (%s)

en: %s Diagnostic tool
ru: %s Инструмент диагностики

en: %s Enterprise also features event correlation. Through correlation you can generate realtime alerts and / or new events based on logical rules. This allows you to automate troubleshooting. If you know the value of working with events, event correlation will take you to a new level.
ru: В %s Enterprise также предусмотрена функция корреляции событий. Благодаря корреляции вы можете генерировать предупреждения в реальном времени и/или новые события на основе логических правил. Это позволяет автоматизировать поиск и устранение неисправностей. Если вы понимаете всю ценность работы с событиями, корреляция событий выведет вас на новый уровень.

en: %s Found
ru: %s Найдено

en: %s Graph
ru: %s График

en: %s Interface Graph
ru: %s График интерфейса

en: %s Licence Information
ru: Информация о лицензии %s

en: %s Metaconsole item edition
ru: %s Издание метаконсоли

en: %s Modules created
ru: %s Модули созданы

en: %s Modules deleted
ru: %s Модули удалены

en: %s NEXT GENERATION
ru: %s СЛЕДУЮЩЕЕ ПОКОЛЕНИЕ

en: %s Overview
ru: %s Обзор

en: %s Realtime Module Graph
ru: %s График модуля реального времени

en: %s Server Apache load
ru: %s Загрузка сервера Apache

en: %s Server CPU
ru: %s CPU сервера

en: %s Server Disk IO Wait
ru: %s Ожидание сервера Disk IO

en: %s Server MySQL load
ru: %s Загрузка сервера MySQL

en: %s Server load
ru: %s Загрузка сервера

en: %s Snapshot data view for module (%s)
ru: %s Представление данных моментального снимка для модуля (%s)

en: %s System
ru: Система %s

en: %s VLAN networks have been created
ru: %s созданы сети VLAN

en: %s Version
ru: %s Версия

en: %s allows users to create visual maps on which each user is able to create his or her own monitoring map. The new visual console editor is much more practical, although the prior visual console editor had its advantages. On the new visual console, we've been successful in imitating the sensation and touch of a drawing application like GIMP. We've also simplified the editor by dividing it into several subject-divided tabs named 'Data', 'Preview', 'Wizard', 'List of Elements' and 'Editor'. The items the %s Visual Map was designed to handle are 'static images', 'percentage bars', 'module graphs' and 'simple values'.
ru: %s позволяет пользователям создавать визуальные карты, на которых каждый пользователь может создать свою собственную карту мониторинга. Новый редактор визуальной консоли гораздо практичнее, хотя и у предыдущего редактора визуальной консоли были свои преимущества. В новой визуальной консоли нам удалось имитировать ощущения и прикосновения приложения для рисования, такого как GIMP. Мы также упростили редактор, разделив его на несколько вкладок, разделенных по темам, под названиями "Данные", "Предварительный просмотр", "Помощник", "Список элементов" и "Редактор". Элементы, для работы с которыми была разработана визуальная карта %s, - это "статические изображения", "процентные столбики", "графики модулей" и "простые значения".

en: %s assistant
ru: %s помощник

en: %s audit
ru: %s аудит

en: %s cannot verify the origin of the request. Try again, please.
ru: %s не может проверить происхождение запроса. Попробуйте еще раз, пожалуйста.

en: %s configuration wizard
ru: %s помощник настройки

en: %s console
ru: %s консоль

en: %s contains a scheduled downtime management system.
    						This system was designed to deactivate alerts during specific intervals whenever there is down time by deactivating the agent.
    						If an agent is deactivated, it doesn't gather information. During down time, down-time intervals aren't taken into
    						account for most metrics or report types, because agents don't contain any data within those intervals.
ru: %s содержит систему управления остановками по расписанию.
    								Эта система была разработана для отключения оповещений в определенные интервалы времени, когда происходит остановка, путем деактивации агента.
    									Если агент деактивирован, он не собирает информацию. Во время остановки интервалы времени остановки не учитываются.
    									 для большинства метрик или типов отчетов, поскольку агенты не содержат никаких данных в течение этих интервалов.

en: %s credentials
ru: %s полномочия

en: %s database backup utility
ru: утилита резервного копирования баз данных %s

en: %s days
ru: %s дней

en: %s failed
ru: %s не удалось

en: %s field is not allowed
ru: %s поле не допускается

en: %s help system
ru: %s справочная система

en: %s help system has been called with a help reference that currently don't exist. There is no help content to show.
ru: Была вызвана справочная система %s с несуществующей на данный момент справочной ссылкой. Нет никакого справочного контента, который можно было бы показать.

en: %s host
ru: %s хост

en: %s hours
ru: %s часов

en: %s in %s : ALERTS FIRED
ru: %s в %s : ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ ВЫПОЛНЕНЫ

en: %s in %s : CRITICAL
ru: %s в %s : КРИТИЧЕСКИЙ

en: %s in %s : NORMAL
ru: %s в %s : НОРМАЛЬНЫЙ

en: %s in %s : Not initialize
ru: %s в %s : Не инициализируется

en: %s in %s : UNKNOWN
ru: %s в %s : НЕИЗВЕСТНЫЙ

en: %s in %s : WARNING
ru: %s в %s : ВНИМАНИЕ

en: %s logs dates
ru: %s даты журналов

en: %s management
ru: управление %s

en: %s minutes
ru: %s минут

en: %s mobile
ru: %s мобильный

en: %s months
ru: %s месяцев

en: %s networks created
ru: %s сети созданы

en: %s not found or not executable
ru: %s не найдено или не исполняемое

en: %s or greater
ru: % s  или больше

en: %s seconds
ru: %s секунд

en: %s server threads
ru: %s потоки сервера

en: %s servers
ru: %s серверов

en: %s success
ru: %s успех

en: %s supernets created
ru: %s созданы суперсети

en: %s update(s) available more
ru: %s обновления доступны больше

en: %s version misaligned with Console
ru: Версия %s несовместима с версией Консоли

en: %s years
ru: %s лет

en: %s: Operations successfully deleted from the queue
ru: %s: операции, успешно удаленные из очереди

en: &larr; Back
ru: &larr; Назад

en: '%s' recommended value is %s or greater. Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator
ru: Рекомендуемое значение '%s' %s или больше. Пожалуйста, измените его в конфигурационном файле PHP (php.ini) или свяжитесь с администратором

en: '%s' value in PHP configuration is not recommended
ru: Значение '%s' в конфигурации PHP не рекомендуется

en: 'Show events' is disabled because this %s node is set to event replication.
ru: 'Показывать события' отключено, поскольку этот узел %s настроен на репликацию событий.

en: (Adopt)
ru: (Принять)

en: (Adopted)
ru: (Принято)

en: (Adopted) (Unlinked)
ru: (Принято) (Не связано)

en: (Default)
ru: (По умолчанию)

en: (Error Duplicate ID (%d) )
ru: (Ошибка при дублировании ID (%d) )

en: (Un-adopted)
ru: (Не принято)

en: (Un-adopted) (Unlinked)
ru: (Не принято) (Не связаны)

en: (Unlinked)
ru: (Не связаны)

en: (Unlinked) (Adopt)
ru: (Не связаны) (Принять)

en: 0 for manually scan
ru: 0 для ручного сканирования

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 hour
ru: 1 час

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 1 month
ru: 1 месяц

en: 1 week
ru: 1 неделя

en: 1 year
ru: 1 год

en: 10 days
ru: 10 дней

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 10 seconds
ru: 10 секунд

en: 12 hours
ru: 12 часов

en: 12h
ru: 12ч

en: 15 days
ru: 15 дней

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: 15 seconds
ru: 15 секунд

en: 1h
ru: 1ч

en: 2 days
ru: 2 дня

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 2 minutes
ru: 2 минуты

en: 2 months
ru: 2 месяца

en: 2 weeks
ru: 2 недели

en: 2 years
ru: 2 года

en: 24h
ru: 24ч

en: 2FA all users
ru: 2FA все пользователи

en: 2h
ru: 2ч

en: 3 hours
ru: 3 часа

en: 3 months
ru: 3 месяца

en: 3 years
ru: 3 года (3 years)

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 30 seconds
ru: 30 секунд

en: 4 days
ru: 4 дня

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 5 seconds
ru: 5 секунд

en: 6 hours
ru: 6 часов

en: 6 months
ru: 6 месяцев

en: 8h
ru: 8ч

en: <b>Clusters to balance the service load</b>: these are  active - active (A/A)  mode clusters. It means that all the nodes (or machines that compose it) are working. They must be working because if one stops working, it will overload the others.
ru: <b>Кластеры для балансировки нагрузки на сервис</b>: это кластеры с активно-активным режимом(A/A). Это означает, что все узлы (или машины, составляющие его) работают. Они должны работать, потому что если один из них перестанет работать, это приведет к перегрузке остальных.

en: <b>Clusters to guarantee service</b>: these are active - passive (A/P) mode clusters. It means that one of the nodes (or machines that make up the cluster) will be running (primary) and another won't (secondary). When the primary goes down, the secondary must take over and give the service instead. Although many of the elements of this cluster are active-passive, it will also have active elements in both of them that indicate that the passive node is "online", so that in the case of a service failure in the master, the active node collects this information.
ru: <b>Кластеры для гарантированного обслуживания</b>: это кластеры с активно-пассивным режимом (A/P). Это означает, что один из узлов (или машин, составляющих кластер) будет работать (первичный), а другой - нет (вторичный). Когда первичный выходит из строя, вторичный должен взять на себя ответственность и предоставить сервис вместо него. Хотя многие элементы этого кластера являются активно-пассивными, в нем также будут активные элементы в обоих узлах, которые указывают, что пассивный узел находится "онлайн", чтобы в случае сбоя обслуживания на главном узле, активный узел собрал эту информацию.

en: <b>OpenSource version updates are automated packages generated each week. These updates come WITHOUT ANY warranty or support. If your system is corrupted or a feature stops working properly, you will need to recover a backup by yourself.</b>
ru: <b>Обновления версий OpenSource - это автоматические пакеты, создаваемые каждую неделю. Эти обновления поставляются БЕЗ какой-либо гарантии или поддержки. Если ваша система повреждена или какая-либо функция перестала работать должным образом, вам придется самостоятельно восстановить резервную копию.</b>

en: <p class= "mrgn_lft_15px">Select fields to show</p>
ru: <p class="mrgn_lft_15px">Выберите поля для показа</p>

en: <p class="mrgn_lft_15px">Select fields to show</p>
ru: <p class="mrgn_lft_15px">Выберите поля для показа</p>

en: <p>Type</p>
ru: <p>Тип</p>

en: <strong cstyle="font-size: 11pt">License exceeded</strong> <br><br> This license allows %d agents and you have %d agents configured.
ru: <strong cstyle="font-size: 11pt">Превышение лицензии</strong> <br><br> Эта лицензия позволяет %d агентам и %d настроенным агентам.

en: <strong style="font-size: 11pt">License exceeded</strong> <br><br> This license allows %d agents and you have %d agents configured.
ru: <strong style="font-size: 11pt">Превышение лицензии</strong> <br><br> Эта лицензия позволяет %d агентам и %d настроенным агентам.

en: <strong style="font-size: 11pt">License exceeded</strong> <br><br> This license allows %d modules and you have %d modules configured.
ru: <strong style="font-size: 11pt">Превышение лицензии</strong> <br><br> Эта лицензия разрешает %d модули, и у вас есть %d настроенные модули.

en: <strong style="font-size: 11pt">Metaconsole unreached</strong> <br><br> This node has a metaconsole license and cannot contact with the metaconsole.
ru: <strong style="font-size: 11pt">Метаконсоля неохваемая</strong> <br><br> Этот узел имеет лицензию metaconsole и не может контактировать с metaconsole.

en: <strong style="font-size: 11pt">This license has expired.</strong> <br><br>You can not get updates until you renew the license.
ru: <strong style="font-size: 11pt"> срок действия лицензии истек. </strong> <br><br> Вы не можете получать обновления, до тех пор вы не продлили лицензию.

en: <strong style="font-size: 11pt">This license is outside of support.</strong> <br><br>This %s installation will continue working normally and without limitations, but without support or updates.
ru: <strong style="font-size: 11pt">Эта лицензия не поддерживается.</strong> <br><br>Эта %s установка будет продолжать работать нормально и без ограничений, но без поддержки или обновлений.

en: A cluster is a group of devices that provide the same service in high availability.
ru: Кластер - это группа сервисов, предоставляющих одну и ту же услугу в условиях высокой доступности.

en: A file collection is a group of files (e.g. scripts or executables) which are 
    		automatically copied to a specific directory of the agent (under Windows or UNIX). The file collections allow to be propagated
    		 along with the policies in order to be used by a group of agents, using a 'package' of scripts and modules which use them.
    		First we learn how to use the file collections in the agent's view, how to conduct it manually, agent by agent, without using collections,
    		 and how to do the same thing by using policies.Our first task is to arrange a compilation of files. In order to do this, please go to the agent's 
    		 administrator. Subsequently, we're going to see a 'sub option' called 'Collections'. Please click on it in order to create a new collection as we can see on 
    		 the picture below.
ru: Коллекция файлов - это группа файлов (например, скриптов или исполняемых файлов), которые 
    		автоматически копируются в определенный каталог агента (под Windows или UNIX). Коллекции файлов может быть распространена
    		вместе с политиками для использования группой агентов, с помощью 'пакета' скриптов и модулей, которые их используют.
    		Сначала мы узнаем, как использовать коллекции файлов в агенте, как проводить это вручную, агент за агентом, без использования коллекций,
    		и как сделать то же самое с помощью политик.Наша первая задача - организовать сборку файлов. Для того чтобы это сделать, перейдите в раздел агента 
    		 администратора. Далее мы увидим 'под-опцию' под названием 'Коллекции'. Пожалуйста, нажмите на него, чтобы создать новую коллекцию, как показано на 
    		 на рисунке ниже.

en: A long interval description is for example 10 hours, 20 minutes 33 secondsâ, a short one is 10h 20m 33s
ru: Длинное описание интервала составляет, например, 10 часов, 20 минут 33 секунды, короткое - 10ч 20м 33с

en: A maximum of %s event custom responses can be selected
ru: Можно выбрать максимум %s пользовательских ответов на событие

en: A node is already being synchronized, please wait until process finish.
ru: Узел уже синхронизируется, пожалуйста, дождитесь завершения процесса.

en: A policy with agents cannot be deleted. Purge it first
ru: Политика с агентами не может быть удалена. Очистить ее первой

en: A private code has been generated
ru: Был сгенерирован личный код

en: A scheduled downtime is going to be executed from %s to %s. Some monitoring data won't be available while downtime is taking place.
ru: Запланированная остановка будет выполнена с %s по %s. Во время остановки некоторые данные мониторинга будут недоступны.

en: A scheduled downtime is running. Some monitoring data won't be available while downtime is taking place.
ru: Запущена запланированная остановка. Во время остановки некоторые данные мониторинга будут недоступны.

en: A service is a way to group your IT resources based on their functionalities. 
    						A service could be e.g. your official website, your CRM system, your support application, or even your printers.
    						 Services are logical groups which can include hosts, routers, switches, firewalls, CRMs, ERPs, websites and numerous other services. 
    						 By the following example, you're able to see more clearly what a service is:
    							A chip manufacturer sells computers by its website all around the world. 
    							His company consists of three big departments: A management, an on-line shop and support.
ru: Сервис - это способ группировки ИТ-ресурсов на основе их функциональных возможностей. 
    									 Сервисом может быть, например, ваш официальный сайт, ваша CRM-система, приложение поддержки или даже ваши принтеры.
    									 Сервисы- это логические группы, которые могут включать хосты, маршрутизаторы, коммутаторы, брандмауэры, CRM, ERP, веб-сайты и множество других служб. 
    									 На следующем примере вы можете более четко увидеть, что такое сервис:
    										Производитель микросхем продает компьютеры через свой веб-сайт по всему миру. 
    										Его компания состоит из трех больших отделов: Управление, интернет-магазин и служба поддержки.

en: A.
ru: А.

en: AA is a cluster where all members are working. In AP cluster only master member is working
ru: AA — это кластер, в котором работают все члены. В кластере AP работает только главный член

en: ACK Timestamp
ru: ACK Отметка времени

en: ACL element is added successfully
ru: Элемент ACL успешно добавлен

en: ACL element was deleted successfully
ru: Элемент ACL успешно удален

en: ACL module tags for the modules in this agent
ru: Теги модулей ACL для модулей в этом агенте

en: ACL users for this agent
ru: ACL пользователей для этого агента

en: AD Groups
ru: Группы AD

en: AES
ru: симметричный алгоритм блочного шифрования (AES)

en: ALERT
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

en: ALERT FIRED
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ АКТИВИРОВАНО

en: ALL
ru: ВСЕ

en: API Hostname
ru: Имя хоста API

en: API Pass
ru: API Пропуск

en: API Password
ru: Пароль API

en: API Port
ru: Порт API

en: API checker
ru: API проверки

en: API password
ru: API пароль

en: API request failed. Please check Integria IMS' access credentials in Pandora setup.
ru: Не удалось выполнить запрос API. Пожалуйста, проверьте учетные данные доступа Integria IMS в настройке Pandora.

en: ASC
ru: Повышающийся

en: AVG
ru: Среднее значение (AVG)

en: AVG. Value
ru: СРД. значение

en: AWS View
ru: Просмотр AWS

en: AWS credentials not validated.
ru: Учетные данные AWS не проверены.

en: Abort the action of set relationship
ru: Прервать действие установления отношений

en: Abort the interface relationship
ru: Прервать взаимосвязь интерфейсов

en: About minor release update
ru: Информация о  незначительном обновлении

en: Accept insecure certificates
ru: Принимайте небезопасные сертификаты

en: Access Help
ru: Помощь в доступе

en: Access key ID
ru: ID ключа доступа

en: Access to modules can be configured by a tagging system.
    								Tags are configured on the system and are assigned to the chosen modules.
    								A user's access can therefore be restricted to modules with certain tags.
ru: Доступ к модулям может быть настроен с помощью системы тегов.
    											Теги настраиваются в системе и назначаются выбранным модулям.
    															Таким образом, доступ пользователя может быть ограничен модулями с определенными тегами.

en: Access to this page is restricted
ru: Доступ к этой странице ограничен

en: Access to this page is restricted to authorized users SAML only, please contact system administrator if you need assistance.
ru: Доступ к этой странице ограничен только для авторизованных пользователей SAML, обратитесь к системному администратору, если вам нужна помощь.

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance.
ru: Доступ к этой странице ограничен только для авторизованных пользователей, если вам нужна помощь, обратитесь к системному администратору.

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br/> <br/>
    			Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of Pandora System Database
ru: Доступ к этой странице ограничен только для авторизованных пользователей, если вам нужна помощь, обратитесь к системному администратору. <br/> <br/>
    			Пожалуйста, знайте, что все попытки получить доступ к этой странице записываются в журналы безопасности системной базы данных Pandora.

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br> <br>
        Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of %s System Database.
ru: Доступ к этой странице ограничен только для авторизованных пользователей, обратитесь к системному администратору, если вам нужна помощь. <br> <br>
        Пожалуйста, знайте, что все попытки доступа к этой странице регистрируются в журналах безопасности %s Базы Данных Системы.

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact your system administrator if you should need help.
ru: Доступ к этой странице ограничен только для авторизованных пользователей, если вам нужна помощь, обратитесь к своему системному администратору.

en: Account
ru: Аккаунт

en: Account ID
ru: ID учётной записи

en: Account ID.
ru: ID Учетной записи.

en: Account disconnected
ru: Учетная запись отключена

en: Acknowledged by
ru: Признано

en: Action
ru: Действие

en: Action (get or set)
ru: действие (получить или установить)

en: Action already scheduled
ru: Акция уже запланирована

en: Action fields
ru: Поля действия

en: Action has been set for %d agents.
ru: Модуль был создан в %d агентах.

en: Action in progress
ru: Действия в процессе выполнения

en: Action recovery fields
ru: Действие по восстановлению поля

en: Action: get Operation: module_last_value id: 63
ru: Действие: доступ к Операций: module_last_value id: 63

en: Actions
ru: Действия

en: Actions Triggered
ru: Инициируемые действия

en: Activate Log Collector
ru: Активировать сборщика журнала

en: Activate Metaconsole
ru: Активировать Мета Консоль

en: Activate license
ru: Активировать лицензию

en: Activate reset password
ru: Активировать пароль восстановления

en: Activating node
ru: Активирующий узел

en: Active
ru: Активен

en: Active - Active
ru: Активный - Активный

en: Active - Pasive
ru: Активный - Pasive

en: Active Counters
ru: Активные счетчики

en: Active and historical database cannot be the same.
ru: Активная и историческая базы данных не могут быть одинаковыми.

en: Active db only
ru: Только активная база данных

en: Active directory
ru: Активный каталог

en: Active directory port
ru: Активный каталог с портом

en: Active directory server
ru: Активный каталог сервера

en: Active events history
ru: История активных событий

en: Active filter
ru: Активный фильтр

en: Active filters
ru: Активные фильтры

en: Active incident on this agent
ru: Активный инцидент с этим агентом

en: Active incidents
ru: Активные инциденты

en: Active incidents, with comments
ru: Активные инциденты, с комментриями

en: Active to historical settings
ru: Активен в исторических настройках

en: Active-Active
ru: Активный-Активный

en: Active-Passive
ru: Активный-пассивный

en: Actual status
ru: Фактический статус

en: Add
ru: Добавить

en: Add Actions
ru: Добавление действий

en: Add Cell
ru: Добавить ячейку

en: Add Credential Box
ru: Добавить поле учетных данных

en: Add Map connection
ru: Добавить Карта соединения

en: Add Module:
ru: Добавить модуль:

en: Add a interface link
ru: Добавить ссылку интерфейса

en: Add a macro oid
ru: Добавить макрос oid

en: Add action
ru: Добавить действие

en: Add action
ru: Добавить действие

en: Add agent
ru: Добавить агента

en: Add agent node
ru: Добавить узел агента

en: Add agent node (filter by group)
ru: Добавить узел агента (фильтр по группе)

en: Add agents
ru: Добавить агентов

en: Add agents to destination server
ru: Добавить агенты к серверу назначения

en: Add agents to policy
ru: Добавить агенты к политике

en: Add agents to template
ru: Добавить агенты к шаблону

en: Add alert
ru: Добавить оповещение

en: Add attachment
ru: Добавить вложение

en: Add average series
ru: Добавить среднюю серию

en: Add by default
ru: Добавить по умолчанию

en: Add check
ru: Добавить проверку

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Add comments
ru: Добавить комментарии

en: Add components
ru: Добавить компоненты

en: Add custom field match
ru: Добавление соответствия настраиваемых полей

en: Add custom module unit
ru: Добавить пользовательский модуль

en: Add element
ru: Добавить элемент

en: Add elements
ru: Добавить элементы

en: Add extra action
ru: Добавить дополнительное действие

en: Add fictional node
ru: Добавить фиктивный узел

en: Add fictional point
ru: Добавить вымышленный пункт

en: Add field
ru: Добавить поле

en: Add fields to select
ru: Добавить поля для выбора

en: Add file
ru: Добавить файл

en: Add filter
ru: Добавить фильтр

en: Add general monitoring for all selected interfaces
ru: Добавить общий мониторинг для всех выбранных интерфейсов

en: Add groups
ru: Добавить группы

en: Add groups to policy
ru: Добавление групп в политику

en: Add interface link
ru: Добавить ссылку интерфейса

en: Add item
ru: Добавить элемент

en: Add key
ru: Добавить ключ

en: Add log source
ru: Добавление источника журнала

en: Add macro
ru: Добавить макрос

en: Add module
ru: Добавить модуль

en: Add module to average operation
ru: Добавить модуль к средней операции

en: Add module to operation as add
ru: Добавить модуль к операциям как добавление

en: Add module to operations as deduct
ru: Добавить модуль к операциям как вычетание

en: Add module to operations as divide
ru: Добавить модуль к операциям как деление

en: Add module to operations as multiplicate
ru: Добавить модуль к операциям как умножение

en: Add modules
ru: Добавить модули

en: Add monitors
ru: Добавление мониторов

en: Add network to Vlan
ru: Добавить сеть в Vlan

en: Add network to supernet
ru: Добавление сети в суперсеть

en: Add networks in custom range
ru: Добавление сетей в пользовательский диапазон

en: Add new ACL element to profile
ru: Добавить новый ACL элемент к профилю

en: Add new Software agent
ru: Добавление нового программного агента

en: Add new capture model
ru: Добавление новой модели захвата

en: Add new configuration definition
ru: Добавление нового определения конфигурации

en: Add new custom command
ru: Добавьте новую пользовательскую команду

en: Add new custom value to intervals
ru: Добавить новые пользовательские значения к интервалам

en: Add new job
ru: Добавить новое задание

en: Add new node
ru: Добавить новый узел

en: Add new permissions
ru: Добавить новые права доступа

en: Add new range
ru: Добавить новый диапазон

en: Add new rule
ru: Добавить новое правило

en: Add new software
ru: Добавление нового программного обеспечения

en: Add new target
ru: Добавить новый целевой объект

en: Add node
ru: Добавить узел

en: Add policy
ru: Добавить политику

en: Add relationship
ru: Добавить взаимосвязь

en: Add rule
ru: Добавить правило

en: Add secondary groups
ru: Добавить второстепенные группы

en: Add selected
ru: Добавить отмеченные

en: Add selected modules to agent
ru: Добавить выбранные модули к агенту

en: Add summatory series
ru: Добавить суммирующие серии

en: Add tags to module
ru: Добавить теги к модулю

en: Add target
ru: Добавить целевой объект

en: Add the custom post process
ru: Добавьте пользовательский последующий процесс

en: Add those networks from the top selector that belong to the range specified herein. (e.g.: 192.168.30.0/24)
ru: Добавьте из верхнего селектора те сети, которые принадлежат к диапазону, указанному здесь. (например: 192.168.30.0/24)

en: Add to apply queue
ru: Добавить к примененной очереди

en: Add to apply queue only for database
ru: Добавить применение очереди только для базы данных

en: Add to delete queue
ru: Добавить к удаленной очереди

en: Add users
ru: Добавить пользователей

en: Add widget
ru: Добавить виджет

en: Added
ru: Добавлено

en: Added action successfuly
ru: Действие добавлено успешно

en: Adding `_address_` macro will use agent's IP when perform the execution
ru: Добавление макроса `_address_` будет использовать IP агента при выполнении задания

en: Adding modules in progress
ru: Добавление модулей в процессе

en: Address
ru: Адрес

en: Address / Masks
ru: Адрес / Маски

en: Address field is empty
ru: Поле адреса пустое

en: Addresses
ru: Адреса

en: Addresses view
ru: Просмотр адресов

en: Admin
ru: Администратор

en: Admin LDAP login
ru: Логин Администратора LDAP

en: Admin LDAP password
ru: Пароль Администратора LDAP

en: Admin tools
ru: Инструменты администрирования

en: Administration
ru: Администрирование

en: Administration events
ru: События Администрирования

en: Administration view
ru: Просмотр Администратора

en: Administrator
ru: Администратор

en: Adopted
ru: Приёмные

en: Adresses
ru: Адреса

en: Advance Options
ru: Дополнительные опции

en: Advance Reporting
ru: Расширенная отчетность

en: Advance options
ru: Дополнительные опции

en: Advanced
ru: Расширенный

en: Advanced Config AD
ru: Специализированная конфигурация AD

en: Advanced Config LDAP
ru: Специализированная конфигурация LDAP

en: Advanced Options
ru: Дополнительные настройки

en: Advanced Permisions AD
ru: Специализированные разрешения AD

en: Advanced Permissions LDAP
ru: Специализированные разрешения LDAP

en: Advanced configuration
ru: Дополнительные настройки

en: Advanced editor
ru: Расширенный редактор

en: Advanced fields
ru: Расширенные поля

en: Advanced information
ru: Дополнительная информация

en: Advanced module configuration
ru: Расширенная конфигурация модуля

en: Advanced options
ru: Дополнительные опции

en: Advanced options
ru: Дополнительные опции

en: Advanced options Dynamic Threshold
ru: Дополнительные опции Динамический порог

en: Advices
ru: Советы

en: Africa
ru: Африка

en: Agent
ru: Агент

en: Agent "%s" with md5 file "%s"
ru: Агент "%s" с md5 файлом "%s"

en: Agent %s duplicated.
ru: Агент %s дублирован.

en: Agent - Module
ru: Агент - Модуль

en: Agent API
ru: API агента

en: Agent Autoconfiguration Information
ru: Сведения об автонастройки агента

en: Agent Custom Fields Information
ru: Информация о пользовательских полях агента

en: Agent Failover
ru: Коммутация агентов

en: Agent ID
ru: ID агента

en: Agent IP
ru: IP-адрес агента

en: Agent Management
ru: Управление агентами

en: Agent Module
ru: Модуль Агента

en: Agent Name
ru: Имя агента

en: Agent OS filter
ru: Фильтр ОС агента

en: Agent Status
ru: Статус Агента

en: Agent Version
ru: Версия агента

en: Agent WUX transaction
ru: Транзакция агента WUX

en: Agent Wizard
ru: Мастер агентов

en: Agent access rate (24h)
ru: Скорость доступа агента (24 часа)

en: Agent access rate (Last 24h)
ru: Скорость доступа агентов (последние 24 часа)

en: Agent alert report
ru: Отчет о предупреждениях агента

en: Agent alerts action does not exist in target node
ru: Действие оповещений агента не существует в целевом узле

en: Agent alerts template does not exist in target node
ru: Шаблон оповещений агента не существует в целевом узле

en: Agent alias
ru: Алиас Агента

en: Agent alias, IP address, OS id, Interval, Group id, Description
ru: Псевдоним агента, IP-адрес, идентификатор ОС, интервал, идентификатор группы, описание

en: Agent already exists in target node
ru: Агент уже существует в целевом узле

en: Agent autoconfiguration
ru: Автонастройка агента

en: Agent autoconfiguration list
ru: Список автонастройки агента

en: Agent browser id
ru: ID браузера агента

en: Agent cache
ru: Кэш Агента

en: Agent cannot be created due to the maximum agent limit for this group
ru: Агент не может быть создан из-за максимального лимита агентов для этой группы

en: Agent cannot be updated due to the maximum agent limit for this group
ru: Агент не может быть обновлен из-за максимального лимита агентов для этой группы

en: Agent collections does not exist in target node
ru: Коллекции агентов не существуют в целевом узле

en: Agent configuration
ru: Агент конфигурации

en: Agent configuration files updated
ru: Файлы конфигурации агента обновлены

en: Agent contact
ru: Контакт агента

en: Agent contact date passed it's ETA!.
ru: Истек предполагаемый срок даты обращения агента!

en: Agent created
ru: Агент создан

en: Agent custom field
ru: Настраиваемое поле агента

en: Agent custom field filter
ru: Фильтр настраиваемых полей агента

en: Agent custom fields
ru: Поля пользовательского агента

en: Agent data
ru: Данные агента

en: Agent deployment
ru: Развертывание агента

en: Agent detail
ru: Агент детализации

en: Agent details
ru: Агент деталей

en: Agent event report
ru: Отчет о событиях агента

en: Agent fields
ru: Поля агента

en: Agent godmode tab
ru: Агент godmode таблицы

en: Agent group
ru: Агент группы

en: Agent group does not exist in target node
ru: Группа агентов не существует в целевом узле

en: Agent group filter
ru: Фильтр группы агентов

en: Agent has remote configuration
ru: Агент имеет удаленную настройку

en: Agent icon
ru: Значок агента

en: Agent icon group
ru: Группа значков агентов

en: Agent in scheduled downtime
ru: Агент в запланированных простоях

en: Agent info
ru: Информация агента

en: Agent interval x %s
ru: Агент интервал x %s

en: Agent inventory does not exist in target node
ru: Инвентаризация агентов не существует в целевом узле

en: Agent is a %s %s
ru: Агент – это %s %s

en: Agent management
ru: Управление агентом

en: Agent manager
ru: Менеджер-агент

en: Agent max value
ru: Макс значение агента

en: Agent min value
ru: Мин значение агента

en: Agent min values
ru: Мин значения агента

en: Agent module
ru: Агент модуля

en: Agent module filter
ru: Фильтр модуля агента

en: Agent module graph
ru: График модуля агента

en: Agent modules
ru: Модули агента

en: Agent name
ru: Название агента

en: Agent operation tab
ru: Агент операционной таблицы

en: Agent plugins
ru: Агент плагинов

en: Agent plugins does not exist in target node
ru: Плагины агента не существуют в целевом узле

en: Agent policies definitions does not match  with defined ones in target node
ru: Определения политик агентов не совпадают с определениями в целевом узле

en: Agent position
ru: Агент расположения

en: Agent processed successfully
ru: Агент успешно обработан

en: Agent search
ru: Поиск агента

en: Agent selected %d not found
ru: Агент выбран %d не найден

en: Agent size text
ru: Агент размера текста

en: Agent status
ru: Статус агента

en: Agent status filter
ru: Фильтр состояния агента

en: Agent succesfully deleted
ru: Агент успешно удален

en: Agent successfully added
ru: Агент успешно добавлен

en: Agent successfully added to layout
ru: Агент успешно добавлен в макет

en: Agent successfully registered and uploaded
ru: Агент успешно зарегистрирован и загружен

en: Agent successfully updated
ru: Агент успешно обновлен

en: Agent to store data
ru: Агент для хранения данных

en: Agent updated.
ru: Агент обновлен.

en: Agent version desired
ru: Желаемая версия агента

en: Agent version filter
ru: Фильтр версий агентов

en: Agent version installed
ru: Установлена версия агента

en: Agent version is required
ru: Требуется версия агента

en: Agent without data
ru: Агент без данных

en: Agent wizard
ru: Агент мастера

en: Agent/Module
ru: Агент/Модуль

en: Agent/Module View
ru: Вид агента/модуля

en: Agent/Modules
ru: Агент/Модули

en: Agent/module view
ru: Просмотр агента/модуля

en: Agent:
ru: Агент:

en: Agents
ru: Агенты

en: Agents available
ru: Свободные агенты

en: Agents by status
ru: Агенты по статусу

en: Agents cannot be updated (maybe there was no field to update)
ru: Агенты не могут быть обновлены (возможно, не было поля для обновления)

en: Agents conf does not exists in target server.
ru: Агенты conf не существуют на целевом сервере.

en: Agents critical
ru: Критическое состояние Агенты

en: Agents custom fields manager
ru: Агенты пользовательских полей менеджера

en: Agents defined in %s
ru: Агенты, определенные в %s

en: Agents disable
ru: Агенты отключения

en: Agents do not exist in target server.
ru: Агенты не существуют на целевом сервере.

en: Agents found
ru: Агенты найдены

en: Agents in Policy
ru: Агенты в Полтике

en: Agents in group: %s
ru: Агенты в группе: %s

en: Agents inventory
ru: Инвентаризация агентов

en: Agents management
ru: Агенты управления

en: Agents monitored
ru: Агенты под наблюдением

en: Agents movement
ru: Агенты движения

en: Agents not init
ru: Не инициализированные Агенты

en: Agents ok
ru: Агенты ОК

en: Agents operations
ru: Агенты операций

en: Agents pending
ru: Агенты в ожидании

en: Agents planned for this downtime
ru: Запланированные агенты для этой остановки

en: Agents reading
ru: Агенты чтения

en: Agents status
ru: Статус агентов

en: Agents successfully added to layout
ru: Агенты успешно добавлены в макет

en: Agents to apply
ru: Агенты для применения

en: Agents to move
ru: Агенты для перемещения

en: Agents unknown
ru: Агенты неизвестны

en: Agents updated successfully (%d)
ru: Агенты успешно обновлены (%d)

en: Agents warning
ru: Агент предостережения об опасности

en: Agents with templates
ru: Агенты с шаблонами

en: Agents/Alerts
ru: Агенты/Оповещения

en: Agents/Alerts view
ru: Просмотр Агентов/Оповещений

en: Agents/Modules
ru: Агенты/Модули

en: Agents/Modules view
ru: Просмотр Агентов/Модулей

en: Aggregate by
ru: Объединено по

en: Ago
ru: Прошло

en: Agregate by %s
ru: Добавить по %s

en: Alert
ru: Предупреждение

en: Alert Actions
ru: Оповещение Действий

en: Alert Fired
ru: Предупреждение сработало

en: Alert Report Agent
ru: Агент отчетов о предупреждениях

en: Alert Report Group
ru: Группа отчетов о предупреждениях

en: Alert Report Module
ru: Модуль отчетов о предупреждениях

en: Alert SNMP control filter
ru: Фильтр контроля SNMP оповещений

en: Alert Template
ru: Шаблон Оповещения

en: Alert Templates
ru: Оповещение Шаблонов

en: Alert action
ru: Действие оповещания

en: Alert actions
ru: Предупредительные действия

en: Alert and command group does not match
ru: Предупреждение и группа команд не совпадают

en: Alert ceased
ru: Оповещение прекращено

en: Alert commands
ru: команды оповещений

en: Alert control filter
ru: Фильтр по руководству оповещениями

en: Alert correlation
ru: Корреляция оповещений

en: Alert could not be created
ru: Не удалось создать оповещение

en: Alert created correctly
ru: Оповещение создано правильно

en: Alert default values
ru: Значения по умолчанию для предупреждений

en: Alert description
ru: Описание оповещения

en: Alert detail
ru: Детали оповещения

en: Alert details
ru: Детали оповещения

en: Alert disabled
ru: Оповещение отключено

en: Alert events
ru: Предупреждающие события

en: Alert fired
ru: Запуск оповещений

en: Alert fired in module
ru: Предупреждение сработало в модуле

en: Alert fired on agent
ru: Предупреждение сработало по агенту

en: Alert groups
ru: Группы оповещений

en: Alert level
ru: Уровень ошибки

en: Alert management
ru: Управление оповещением

en: Alert manual validation
ru: Подтверждение руководства оповещений

en: Alert manually validated
ru: Руководство оповещений подтверждено

en: Alert name
ru: Имя оповещения

en: Alert not fired
ru: Оповещение не запущено

en: Alert not found.
ru: Оповещение не найдено.

en: Alert overview
ru: Оповещение обзора

en: Alert recovered
ru: Оповещение восстановлено

en: Alert recovery
ru: Оповещение восстановления

en: Alert server
ru: Сервер оповещений

en: Alert succesfully deleted
ru: Оповещение успешно удалено

en: Alert template
ru: Шаблоны оповещений

en: Alert template must be setted
ru: Необходимо задать шаблон оповещения

en: Alert templates
ru: Шаблоны оповещений

en: Alert updated correctly
ru: Оповещение обновлено правильно

en: Alert(s) fired
ru: Предупреждение(ия) сработало

en: Alert(s) validated
ru: Оповещение(я)  подтверждены

en: Alerts
ru: Предупреждения

en: Alerts editing
ru: Агенты редактирования

en: Alerts fields
ru: Поля оповещений

en: Alerts fired
ru: Угрозы снятия

en: Alerts in module
ru: Оповещения в модуле

en: Alerts management
ru: Управление предупреждениями

en: Alerts operations
ru: Оповещения об операциях

en: Alerts validated
ru: Проверенные оповещения

en: Alerts view
ru: Просмотр оповещений

en: Alerts_Fired
ru: Сработавшие_предупреждения

en: Alias
ru: Алиас

en: Alias as name
ru: Псевдоним как имя

en: Alive
ru: Активный

en: Alive IPs
ru: Живые IP-адреса

en: All
ru: Все

en: All (Enabled)
ru: Все (Подключены)

en: All Monitors OK
ru: Все приборы контроля ОК

en: All agents processed correctly
ru: Все агенты обработаны правильно

en: All alert actions needed are syncronized with target server.
ru: Все необходимые действия оповещения синхронизируются с целевым сервером.

en: All alert templates definitions needed are syncronized with target server.
ru: Все необходимые определения шаблонов оповещений синхронизируются с целевым сервером.

en: All alerts
ru: Все оповещания

en: All collections needed are syncronized with target server.
ru: Все необходимые коллекции синхронизируются с целевым сервером.

en: All commands defined line per line must success to consider command success
ru: Все команды, определенные строкой в строке, должны быть успешными, чтобы учитывать успех команды

en: All commands defined line per line must success to execute main commands
ru: Все команды, определенные строкой в строке, должны успешно выполнять основные команды

en: All company names used here are for identification purposes only. Use of these names, logos, and brands does not imply endorsement.
ru: Все названия компаний, используемые здесь, предназначены только для целей идентификации. Использование этих названий, логотипов и брендов не подразумевает одобрения.

en: All event
ru: Все события

en: All events
ru: Все события

en: All events.
ru: Все события.

en: All fields required
ru: Все поля обязательны

en: All modules
ru: Все модули

en: All policies needed are synchronized with target server.
ru: Все необходимые политики синхронизируются с целевым сервером.

en: All policy agents added to delete queue
ru: Все агенты политики добавлены к удаленной очереди

en: All remote inventory definitions needed are syncronized with target server.
ru: Все необходимые определения удаленной инвентаризации синхронизируются с целевым сервером.

en: All remote plugins needed are synchronized with target server.
ru: Все необходимые удаленные плагины синхронизируются с целевым сервером.

en: All servers down
ru: Все серверы отключены

en: All services names created will start with selected name.
ru: Все созданные имена служб начнутся с выбранного имени.

en: All state changing
ru: Все состояния изменяются

en: All systems
ru: Все системы

en: All templates deleted
ru: Все шаблоны удалены

en: All the modules that are using this plugin will be deleted
ru: Все модули, которые используются данным плагином будут удалены

en: All the policy agents will be deleted
ru: Все агенты политики будут удалены

en: All users
ru: Все пользователи

en: All words
ru: Все слова

en: Allow create scheduled downtimes in the past
ru: Разрешить создавать запланированные простои в прошлом

en: AllowOverride is disabled
ru: AllowOverride отключено

en: Alphanumeric
ru: Буквенно-цифровой

en: Already added
ru: Уже добавлено

en: Already queued in %s
ru: Уже поставлены в очередь в %s

en: Already working...
ru: Уже работает...

en: Also receive an email
ru: Также получить электронное письмо

en: Altitude
ru: Высота над уровнем моря

en: Altitude:
ru: Высота:

en: Always
ru: Всегда

en: Always show on top
ru: Всегда показывать сверху

en: Amazon EC2
ru: Амазонка EC2

en: Amazon Web Services
ru: Веб-сервисы Amazon

en: America
ru: Америка

en: Amount events validated
ru: Количество утвержденных событий

en: Amount of memory swapped in from disk (kB/s)
ru: Объем памяти, поменянной с диска (кБ/с)

en: Amount of memory swapped to disk (kB/s)
ru: Объем памяти, поменянной на диск (кБ/с)

en: Amount to show
ru: Количество для показа

en: An agent with the same name of the cluster will be created, as well a special service with the same name
ru: Будет создан агент с таким же именем кластера, а также специальный сервис с таким же именем.

en: An email has been sent to your email address
ru: На ваш электронный адрес было отправлено письмо

en: An error has ocurred
ru: Произошла ошибка

en: An error occured exporting the data
ru: Произошла ошибка при экспорте данных

en: An error occurred stopping the scheduled downtime
ru: Произошла ошибка остановки запланированного простоя

en: An error occurred while migrating the malformed scheduled downtimes
ru: Произошла ошибка при переносе неправильно сформированных запланированных простоев

en: An error ocurred while reading a file.
ru: Ошибка во время чтения файла.

en: An unhandled error occurs
ru: Возникает необработанная ошибка

en: Analogic
ru: Аналоговый

en: Analyze connections
ru: Анализ соединений

en: Analyzing application...
ru: Анализ приложения...

en: And click the button.
ru: И нажмите на кнопку.

en: And only to finish it is clicking this button.
ru: А для завершения нажмите на эту кнопку.

en: And restart your pandora server to read again general configuration tokens.
ru: И перезапустите свой сервер Pandora FMS, чтобы снова считать токены общей конфигурации.

en: Another agent already exists with the same name
ru: Другой агент уже существует с таким именем

en: Another module already exists with the same name
ru: Другой модуль уже существует с таким именем

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Any
ru: Любой

en: Any monitors aren't with this filter.
ru: Нет приборов контроля с этим фильтром.

en: Any status.
ru: Любой статус.

en: Any time.
ru: Любое время.

en: Any value below this number is discarted
ru: Любое значение ниже этого числа отбрасывается

en: Any value over this number is discarted
ru: Любое значение выше этого числа отбрасывается

en: Any word
ru: Любое слово

en: Api call: %s
ru: Вызов API: %s

en: Application
ru: Приложение

en: Application secret
ru: Секрет применения

en: Applications
ru: Приложения

en: Applied
ru: Применено

en: Apply
ru: Применить

en: Apply (database and files)
ru: Применить (базу данных и файлы)

en: Apply (only database)
ru: Применить (только базу данных)

en: Apply Filter
ru: Применить фильтр

en: Apply MR
ru: Применить MR

en: Apply Policies
ru: Применить политики

en: Apply all queues
ru: Применить все очереди

en: Apply autoconfiguration rules
ru: Применить правил автоконфигурации

en: Apply changes
ru: Применить изменения

en: Apply merge
ru: Применить слияние

en: Apply password policy to admin users
ru: Применить политику паролей к пользователям-администраторам

en: Apply policies
ru: Применить Политику

en: Apply rules on this server
ru: Применение правил на этом сервере

en: Apply template
ru: Применить шаблон

en: Apply to
ru: Применить к

en: Applying
ru: Ошибка применения политики. Политика уже находится в режиме ожидания для применения.

en: Applying DB MR
ru: Применение DB MR

en: Applying MR %s
ru: Применение %s МР

en: Applying file updates
ru: Применение обновлений файлов

en: Applying offline patches may make your console unusable, we recommend to completely backup your files before applying any patch.
ru: Применение автономных исправлений может сделать вашу консоль непригодной для использования, мы рекомендуем полностью создать резервную копию файлов перед применением любого исправления.

en: Applying policy
ru: Принципы применения

en: April
ru: Апрель

en: Architecture
ru: Архитектура

en: Arctic
ru: Арктика

en: Are you installed the app yet?
ru: Вы уже установили приложение?

en: Are you introduced the code in the authenticator app yet?
ru: Вы уже ввели код в приложение аутентификатора?

en: Are you sure
ru: Вы уверены?

en: Are you sure delete script?
ru: Вы уверены, что хотите удалить скрипт?

en: Are you sure to add many elements\nin visual map?
ru: Вы уверенны что хотите добавить большое количество объектов на карту?

en: Are you sure to apply?
ru: Вы  хотите осуществить применение?

en: Are you sure to copy modules into policy?\n
ru: Вы уверены, что хотите копировать модули в политике?\n

en: Are you sure to delete the items into the report?\n
ru: Вы действительно хотите удалить эти элементы в отчете?\n

en: Are you sure to delete?
ru: Вы действительно хотите удалить?

en: Are you sure to re-apply?
ru: Вы хотите повторить применение?

en: Are you sure to sort the items into the report?\n. This action change the sorting of items into data base.
ru: Вы уверены, что нужно отсортировать элементы в отчете?\n. Это действие изменяет сортировку элементов в базе данных.

en: Are you sure you don't want to configure a base email?
ru: Вы уверены, что не хотите настраивать базовый email?

en: Are you sure you don't want to use update manager?
ru: Вы уверены, что не хотите использовать Update Manager?

en: Are you sure you want add module?
ru: Вы уверены, что хотите добавить модуль?

en: Are you sure you want to activate the alert
ru: Вы уверены, что хотите активировать оповещение

en: Are you sure you want to cancel this tutorial?
ru: Вы уверены, что хотите отменить этот обучающий курс?

en: Are you sure you want to delete this PEN?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот PEN?

en: Are you sure you want to disable the alert
ru: Вы уверены, что хотите отключить оповещение

en: Are you sure you want to enable the alert
ru: Вы уверены, что хотите включить оповещение

en: Are you sure you want to perform this action?
ru: Вы уверены, что хотите выполнить это действие?

en: Are you sure you want to standby the alert
ru: Вы уверены, что хотите принять предупреждение в режим ожидания

en: Are you sure you want to unlock this item?
ru: Вы уверены, что хотите разблокировать этот элемент?

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Are you sure? If the agent is on a policy, it will be removed from the policy.
ru: Уверен? Если агент включен в политику, он будет удален из политики.

en: Are you sure? This group will also be deleted in all the nodes.
ru: Вы уверены? Эта группа также будет удалена во всех узлах.

en: Area
ru: Область

en: Area graph
ru: Площадь графика

en: Area stack
ru: Некопление Зоны

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Ascendent
ru: Восходящий

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Asia
ru: Азия

en: Aspect ratio
ru: Соотношение сторон

en: Assign
ru: Назначить

en: Assign next free IP
ru: Назначить следующее свободное IP

en: Assigned node
ru: Назначенный узел

en: Associated Email direction to use later in alerts associated to Tags.
ru: Сопоставленное Email направление для дальнейшего использования в оповещениях, связанных с тегами.

en: Associated phone number to use later in alerts associated to Tags.
ru: Сопоставленный номер телефона для дальнейшего использования в оповещениях, связанных с тегами.

en: At least one module in CRITICAL status
ru: Хотя бы один модуль в КРИТИЧЕСКОМ статусе

en: At least one module in WARNING status
ru: По крайней мере один модуль в состоянии ОПАСНОСТЬ

en: At least one module is in UKNOWN status
ru: Хотя бы один модуль в НЕИЗВЕСТНОМ статусе

en: At least one server must be defined to run as master. Please, check documentation.
ru: Как минимум один сервер должен быть определен для работы в качестве ведущего. Пожалуйста, проверьте документацию.

en: At the moment the checks is for MySQL/MariaDB.
ru: На данный момент проверки проводятся для MySQL/MariaDB.

en: Atlantic
ru: Атлантика

en: Attached files
ru: Вложенные файлы

en: Attached to this email there's a CSV file of the logs
ru: К этому электронному писем прикреплен CSV-файл журналов

en: Attached to this email there's a PDF file of the
ru: В приложении к этому письму Вы найдете PDF-файл

en: Attachment directory is not writable
ru: Каталог вложений недоступен для записи

en: Attachment directory is not writable by HTTP Server
ru: Прикреплённая директория недоступна для записи для HTTP сервера

en: Attachment store
ru: Папка для вложений

en: Attachment store.
ru: Хранилище вложений.

en: Audit log enabled
ru: Журнал аудита включен

en: August
ru: Август

en: Australia
ru: Австралия

en: Auth JSON
ru: Аутентификация JSON

en: Auth Key:
ru: Ключ авторизации:

en: Auth and not privacy method
ru: Идентификация и нет метода конфиденциальности

en: Auth and privacy method
ru: Идентификация и метод конфиденциальности

en: Auth error
ru: Ошибка проверки подлинности

en: Auth method
ru: Метод идентификации

en: Auth password
ru: Идентификация пароля

en: Auth token
ru: Токен Аутентифакации

en: Auth user
ru: Идентификация пользователя

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Authentication code
ru: Код Аутентификации

en: Authentication error
ru: Ошибка аутентификации

en: Authentication failure (4)
ru: Ошибка проверки подлинности (4)

en: Authentication method
ru: способ проверки подлинности

en: Authenticator code
ru: Код аутентификатора

en: Author
ru: Автор

en: Authsource name, e.g. 'example-userpass'
ru: Имя authsource, например, 'example-userpass'

en: Auto
ru: Автоматически

en: Auto adjust to screen in fullscreen
ru: Автоматическая настройка экрана в полноэкранном режиме

en: Auto discover known hardware
ru: Автоматическое обнаружение известного оборудования

en: Auto enable node access
ru: Автоматическое включение доступа к узлу

en: Auto login (hash) password
ru: Пароль (hash) для автовхода в систему

en: Autoconfiguration
ru: Автонастройка

en: Autocreate
ru: Автосоздать

en: Autocreate blacklist
ru: Автосоздание черного списка

en: Autocreate group
ru: Группа автосоздайства

en: Autocreate group force
ru: Сила группы автосоздать

en: Autocreate profile
ru: Автосоздание профиля

en: Autocreate profile group
ru: Автосоздание профиля группы

en: Autocreate profile tags
ru: Авто-создание тегов профиля

en: Autocreate remote users
ru: Автосоздание удаленных пользователей

en: Autodisable mode
ru: Режим автоотключения

en: Autohidden menu
ru: Автоматически-спрятаваемое меню

en: Autoincrement
ru: Автоматическое приращение

en: Automated %s report for user defined report
ru: Автоматизированный отчет %s для отчета, определенного пользователем

en: Automatic check for updates
ru: Автоматическая проверка обновлений

en: Automatic combined Graph
ru: Автоматически комбинированный график

en: Automatic combined graph
ru: Автоматический комбинированный график

en: Automatic partition of big tables.
ru: Автоматическое разделение больших столов.

en: Automatically assigned no hierarchy
ru: Иерархия не установлена автоматически

en: Automatically create partitions on specific database IDB files (tagente_datos, tagente_datos_string, tevento). Monthly partitions.
ru: Автоматическое создание разделов для определенных IDB-файлов базы данных (tagente_datos, tagente_datos_string, tevento). Ежемесячные разделы.

en: Automatically hide submenu
ru: Автоматическое скрытие подменю

en: Autoprovision server
ru: Сервер автоматического обеспечения

en: Autorefresh
ru: Автообновление

en: Autovalidated
ru: Автоматически подтверждено

en: Availability
ru: Доступность

en: Availability Graph S.L.A.
ru: График доступности S.L.A.

en: Availability graph
ru: График доступности

en: Availability item created from wizard.
ru: Доступен элемент созданный помощником.

en: Available
ru: Доступно

en: Available %
ru: Доступные %

en: Available Real/Physical Memory Space on the host
ru: Доступное пространство Реальной/Физической Памяти на хосте

en: Available Swap Space on the host
ru: Доступное пространство Обмена на хосте

en: Available agents
ru: Свободные агенты

en: Available items
ru: Доступные товары

en: Available modules
ru: Доступные площадки

en: Available modules:
ru: Свободные модули:

en: Available targets
ru: Доступные цели

en: Average
ru: Среднее

en: Average Value
ru: Среднее значение

en: Average bits per second
ru: Среднее число битов в секунду

en: Average bytes per packet
ru: Среднее число байтов в пакете

en: Average packets per second
ru: Среднее число пакетов в секунду

en: Average per hour/day
ru: В среднем за час/день

en: Average series
ru: Средняя серия

en: Average time of SAPGUI response
ru: Среднее время ответа SAPGUI

en: Average value
ru: Среднее значение

en: Avg
ru: Средн.

en: Avg Value
ru: Среднее значение

en: Avg only
ru: Только среднее

en: Avg value
ru: Среднее значение

en: Avg, max & min
ru: Средн, макс и мин

en: Avg.
ru: Срд.

en: Avg. Delay(sec)/Modules delayed
ru: Среднее отставание(сек)/Отстающие модули

en: Avg. value
ru: Среднее значение

en: Avg:
ru: Средн:

en: Babel Enterprise host
ru: Хост Babel предприятия

en: Back
ru: Назад

en: Back to dashboards list
ru: Обратно к списку приборной панели

en: Back to file explorer
ru: Вернуться к проводнику файлов

en: Back to login
ru: Вернуться на страницу входа

en: Back to normal mode
ru: Вернуться в обычный режим

en: Background
ru: Фон

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Background preview
ru: Пред показ фона

en: Backup
ru: Резервное копирование

en: Backup Pandora database
ru: База данных резервных копий Pandora

en: Backup latest
ru: Резервное копирование последних

en: Backup latest config?
ru: Резервное копирование последней конфигурации?

en: Backups list
ru: Список резервных копий

en: Bad
ru: Плохо

en: Bad defined homedir
ru: Плохо определен homedir

en: Bad defined homeurl or homeurl_static
ru: Плохо определен homeurl или homeurl_static

en: Bad permission for include/config.php
ru: Нежелательное разрешение для включения/конф.php

en: Bad update the container
ru: Плохое обновление контейнера

en: Bad update the graph
ru: Ошибочное обновление графика

en: Bars Graph
ru: Гистограмма

en: Bars graph
ru: Гистограмма

en: Base DN
ru: База DN

en: Base options
ru: Базовые параметры

en: Basic
ru: Базовый

en: Basic TCP Port Scan
ru: Основные TCP Порт сканирования

en: Basic TCP Scan on %s
ru: Базовое сканирование TCP на %s

en: Basic chart
ru: Базовая диаграмма

en: Basic configuration
ru: Базовая конфигурация

en: Batch statistics period (secs)
ru: Периодпакетной статистики (сек)

en: Be aware that group synchronization can change the group configuration of the node
ru: Имейте в виду, что синхронизация групп может изменить групповую конфигурацию узла

en: Be warned if something is wrong, create an alert on the module
ru: Будьте предупреждены, если что-то не так, создайте предупреждение на модуле

en: Before continue, you should create a new entry into the authenticator app
ru: Прежде чем продолжить, необходимо создать новую запись в приложении аутентификатора

en: Begin date
ru: Начальная дата

en: Begin time
ru: Время начала

en: Behaviour configuration
ru: Настройка поведения

en: Besides receiving and processing data to monitor systems or applications,
    			you're also required to monitor possible incidents which might take place on these subsystems within the system's monitoring process.
    			For it, the %s team has designed an incident manager from which any user is able to open incidents,
    			that explain what's happened on the network, and update them with comments and files, at any time, in case there is a need to do so.
    			This system allows users to work as a team, along with different roles and work-flow systems which allow an incident to be
    			moved from one group to another, and members from different groups and different people could work on the same incident, sharing information and files.
ru: Помимо получения и обработки данных для мониторинга систем или приложений,
    				от вас также требуется отслеживать возможные инциденты, которые могут произойти в этих подсистемах в процессе мониторинга системы.
    				Для этого команда %s разработала менеджер инцидентов, из которого любой пользователь может открывать инциденты,
    				которые объясняют, что произошло в сети, и обновлять их комментариями и файлами, в любое время, если в этом есть необходимость.
    				Эта система позволяет пользователям работать в команде, наряду с различными ролями и системами рабочих потоков, которые позволяют инциденту быть
    				перемещаться из одной группы в другую, а члены разных групп и разные люди могут работать над одним и тем же инцидентом, обмениваясь информацией и файлами.

en: Best regards, Pandora FMS
ru: С уважением, Pandora FMS

en: Big
ru: Большой

en: Big Operation Step to purge old data
ru: Большая операция по очистке старых данных

en: Big Operatiopn Step to purge old data
ru: Большой Шаг к очистке старых данных

en: Bind address
ru: Привязка адреса

en: Bind port
ru: Привязать порт

en: Bit mask
ru: Битовая маска

en: Black
ru: Черный

en: Blank
ru: Пусто

en: Block
ru: Блок

en: Block Mode
ru: Режим блокировки

en: Block size for pagination
ru: Размер блока для нумерации страниц

en: Block successfully deleted
ru: Блок успешно удален

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Blue cell when the module group and agent have all modules in not init status.
ru: Голубые ячейки - когда группа модуля и агента псодержит все модули в не иниц статусе.

en: Board
ru: Панель

en: Border Width
ru: Ширина границы

en: Border color
ru: Цвет границ

en: Border width
ru: Ширина границы

en: Both %s servers must be in the same version
ru: Оба %s сервера должны быть в одной версии

en: Both 'name' and 'value' must be defined to filter. Ignored otherwise.
ru: Для фильтрации должны быть определены как «имя», так и «значение». Игнорируется в противном случае.

en: Bottom
ru: Внизу

en: Box
ru: Блок

en: Broadcast address
ru: Адрес передачи данных

en: Browse
ru: Просмотреть

en: Browse it
ru: перейдите к

en: Browser
ru: Браузер

en: Browser not compatible.
ru: Браузер не совместим.

en: Bubble
ru: Пузырь

en: Bucket monitoring
ru: Мониторинг ковша

en: Build
ru: Сборка

en: Builder
ru: Создатель

en: Builder OS
ru: Разработчик OS

en: Builder alert
ru: Разработчик оповещений

en: Builder visual console
ru: Конфигуратор визуальной консоли

en: Bulk Satellite modules edit
ru: Массовое редактирование модулей Satellite

en: Bulk agent delete
ru: Массовое удаление агентов

en: Bulk agent edit
ru: Массовое редактирование агентов

en: Bulk alert SNMP delete
ru: Массовое удаление оповещений SNMP

en: Bulk alert SNMP edit
ru: Массовое редактирование оповещений SNMP

en: Bulk alert actions add
ru: Добавить массовые действия по предупреждению

en: Bulk alert actions delete
ru: Удалить массовые действия по предупреждению

en: Bulk alert add
ru: Добавление массового оповещения

en: Bulk alert delete
ru: Добавить массовое предупреждение

en: Bulk alert enable/disable
ru: Включение/выключение массового предупреждения

en: Bulk alert setting standby
ru: Конфигурация массовых предупреждений в режиме ожидания

en: Bulk alerts policy add
ru: Массовое добавление оповещений в политику

en: Bulk alerts policy delete
ru: Массовое удаление оповещений из политики

en: Bulk creation
ru: Массовое создание

en: Bulk module copy
ru: Массовое копирование модуля

en: Bulk module delete
ru: Массовое удаление модуля

en: Bulk module edit
ru: Массовое редактирование модуля

en: Bulk modules policy add from agent
ru: Массовое добавление политики модулей из агента

en: Bulk modules policy edit
ru: Редактирование политики массовых модулей

en: Bulk modules policy tags edit
ru: Массовое редактирование тегов модулей в политиках

en: Bulk operations
ru: Массовые операции

en: Bulk plugin edit
ru: Массовое редактирование плагина

en: Bulk profile add
ru: Массовое добавление профилей

en: Bulk profile delete
ru: Массовое удаление профилей

en: Bulk service elements adition
ru: Массовое обслуживание элементов

en: Bulk service elements deletion
ru: Массовое удаление элементов сервиса

en: Bulk service elements edition
ru: Массовое обслуживание элементов

en: Bulk service elements operations
ru: Массовые операции с сервис-элементами

en: Bulk services creation
ru: Массовое создание сервисов

en: Bulk services deletion
ru: Массовое удаление служб

en: Bulk tags module policy edit
ru: Массовое редактирование тегов модулей в политиках

en: Bullet chart
ru: Пулевая диаграмма

en: By agent
ru: По агенту

en: By agent
ru: По агенту

en: By agent name
ru: По имени агента

en: By changing historical database target, the new connection will be tested. If needed, database schema will be applied on your selected target. Information stored in previous configuration will be IGNORED, do you want to proceed?
ru: Изменив целевой объект исторической базы данных, новое соединение будет проверено. При необходимости схема базы данных будет применена к выбранному целевому объекту. Информация, хранящаяся в предыдущей конфигурации, будет ИГНОРИРОВАТЬСЯ, вы хотите продолжить?

en: By critical elements
ru: По критическим элементам

en: By criticity
ru: По критичности

en: By criticity
ru: По критичности

en: By default
ru: По умолчанию

en: By enabling historical database, target connection will be tested. If needed, database schema will be applied on your selected target, do you want to proceed?
ru: При включении базы данных за историю целевое соединение будет проверено. При необходимости схема базы данных будет применена к выбранному целевому объекту, хотите ли вы продолжить?

en: By status weight
ru: По весу статуса

en: By unifying databases all information across your infrastructure will be merged to gain integrity
ru: При объединении баз данных вся информация в вашей инфраструктуре будет объединена для обеспечения целостности

en: By user validator
ru: По пользовательскому утверждению

en: By user validator
ru: По валидатору пользователя

en: Bytes
ru: Байты

en: CIDR IP mask
ru: IP-маска CIDR

en: CPU Usage
ru: Использование CPU

en: CPU performance summary
ru: Сводка производительности ЦП

en: CPU usage graphs
ru: Графики использования ЦП

en: CREATE CLOUD MONITORING DISCOVERY TASK
ru: ЗАДАЧА ОБНАРУЖЕНИЯ СОЗДАНИЯ МОНИТОРИНГА ОБЛАКА

en: CRITICAL
ru: КРИТИЧНО

en: CSV contains the statuses of every product file
ru: CSV содержит статусы каждого файла продукта

en: CSV decimal separator
ru: Десятичный сепаратор CSV

en: CSV divider
ru: Делитель CSV

en: CSV file
ru: CSV файл

en: CSV file is needed
ru: Необходим CSV-файл

en: CSV format
ru: Формат CSV

en: CSV group import
ru: Импорт групп CSV

en: CSV import group
ru: Импортировать группы CSV

en: Cache expiration
ru: Истечение срока действия кэша

en: Calculate
ru: Рассчитать

en: Calculate continuous SLA
ru: Расчет непрерывного SLA

en: Calculate for custom intervals
ru: Расчет для пользовательских интервалов

en: Calculate fragmentation ratio
ru: Рассчитать коэффициент фрагментации

en: Call
ru: Вызов

en: Call parameters
ru: параметры вызова

en: Can not create collection package.
ru: Пакет коллекции не может быть создан.

en: Can you up all servers. You go to terminal in linux and execute the next command: "sudo /etc/init.d/pandora_server restart". It's possible need introduce root pass.
ru: Вы можете поднять все серверы. Зайдите в терминал в linux и выполните следующую команду: "sudo /etc/init.d/pandora_server restart". Возможно, потребуется ввести пароль root.

en: Can't be created export target: User and password must be filled with FTP mode
ru: экспорта задания не может быть создан: пользователь и пароль должны быть заполнены в режиме FTP

en: Can't save agent (%s), module (%s) data xml.
ru: Нельзя сохранить агента (%s), модуль (%s) данных xml.

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Configuration Window
ru: Отмена окна конфигурации

en: Cancel registration:
ru: Отменить регистрацию:

en: Cancel zoom
ru: Отменить увеличение

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Cannot
ru: Не удается соединиться с %s Pandora для генерирования карты сети

en: Cannot be added to delete pending plugins.
ru: Не может быть  добавлено к удаленным плагинам в режиме ожидания.

en: Cannot connect to %s instance.
ru: Не удается подключиться к %s экземпляру.

en: Cannot connect to node %d
ru: Невозможно подключиться к узлу %d

en: Cannot connect to node %s
ru: Не удается подключиться к %s узла

en: Cannot connect to the database, please check your database setup in the <b>include/config.php</b> file.<i><br/><br/>
    		Probably your database, hostname, user or password values are incorrect or
    		the database server is not running.
ru: Не удается подключиться к базе данных, проверьте настройки базы данных в файле <b>include/config.php</b>.<i><br/><br/>
    		Возможно, значения вашей базы данных, имени хоста, пользователя или пароля неверны или
    tab]	сервер базы данных не запущен.

en: Cannot connect with Metaconsole DB using current configuration.
ru: Невозможно подключиться к БД Метаконсоли, используя текущую конфигурацию.

en: Cannot connect with node to display the module data.
ru: Невозможно соединиться с узлом для отображения данных модуля.

en: Cannot create "merge_backups" folder in attachment directory
ru: Не удается создать папку "merge_backups" в каталоге вложений

en: Cannot create a template without name
ru: Нельзя создать шаблон без имени

en: Cannot create an unnamed rule.
ru: Не удается создать безымянного правила.

en: Cannot create autoconfiguration from read only console, please create from metaconsole (centralized management)
ru: Не удается создать автонастройку из консоли только для чтения, пожалуйста, создайте из метаконсоли (централизованное управление)

en: Cannot create autoconfiguration in metaconsole
ru: Не удается создать автонастройку в метаконсоле

en: Cannot create target dir [
ru: Не удается создать целевой реж [

en: Cannot create unnamed autoconfiguration
ru: Не удается создать безымянный автонастройку

en: Cannot delete autoconfiguration
ru: Не удается удалить автонастройку

en: Cannot delete custom data <b>%s</b>.
ru: Не удается удалить пользовательские данные <b>%s</b> .

en: Cannot delete rule from autoconfiguration
ru: Не удается удалить правило из автонастройки

en: Cannot find file
ru: Не удается найти файл

en: Cannot load INI file
ru: Фаил INI не может быть загружен

en: Cannot load configuration variables from database. Please check your database setup in the
    			<b>include/config.php</b> file.<i><br><br>
    			Most likely your database schema has been created but there are is no data in it, you have a problem with the database access credentials or your schema is out of date.
    			<br><br>%s Console cannot find <i>include/config.php</i> or this file has invalid
    			permissions and HTTP server cannot read it. Please read documentation to fix this problem.</i>
ru: Невозможно загрузить переменные конфигурации из базы данных. Пожалуйста, проверьте настройку вашей базы данных в
    			<b>include/config.php</b> файле.<i><br><br>
    				Скорее всего, схема вашей базы данных была создана, но в ней нет данных, у вас проблема с учетными данными доступа к базе данных или схема устарела.
    			<br><br>%s Console cannot find <i>include/config.php</i> or this file has invalid
    				разрешения и HTTP-сервер не может его прочитать. Пожалуйста, прочитайте документацию, чтобы решить эту проблему.</i>

en: Cannot load the visualmap
ru: Не удается загрузить визуальную карту

en: Cannot modify autoconfiguration from read only console, please create from metaconsole (centralized management)
ru: Не удается изменить автонастройку из консоли только для чтения, пожалуйста, создайте из метаконсоли (централизованное управление)

en: Cannot move uploaded file to %s.
ru: Не удается переместить загруженный файл в %s.

en: Cannot retrieve unlinked modules
ru: Не удается извлечь несвязанные модули

en: Cannot udpate autoconfiguration from read only console, please create from metaconsole (centralized management)
ru: Не удается настроить автонастройку из консоли только для чтения, создайте из метаконсоля (централизованное управление)

en: Cannot update autoconfiguration
ru: Не удается обновить автонастройку

en: Cannot update the recon database
ru: Не удается обновить базу данных recon

en: Capture regexp
ru: Захват regexp

en: Carriage Return
ru: Возврат каретки

en: Cascade Protection Services
ru: Каскадные службы защиты

en: Cascade protection
ru: Каскадная защита

en: Cascade protection enabled
ru: Включена каскадная защита

en: Cascade protection services
ru: Сервис каскадной защиты

en: Case insensitive regular expression for agent alias. For example: Network.* will match with the following agent alias: network_agent1, NetworK CHECKS
ru: Нечувствительное к регистру регулярное выражение для псевдонима агента. Например: Network.* будет совпадать со следующим псевдонимом агента: network_agent1, NetworK CHECKS

en: Case insensitive regular expression for agent name. For example: Network* will match with the following agent names: network_agent1, NetworK CHECKS
ru: Без учета регистра регулярное выражение для имени агента. Например: Network* будет совпадать со следующими именами агента: network_agent1, NetworK CHECKS

en: Case insensitive regular expression for agent name. For example: Network.* will match with the following agent names: network_agent1, NetworK CHECKS
ru: Без учета регистра регулярное выражение для имени агента. Например: Network.* будет соответствовать следующим именам агента: network_agent1, NetworK ПРОВЕРКИ

en: Case insensitive regular expression or string for module name. For example: .*usage.* will match: cpu_usage, vram usage.
ru: Нечувствительное к регистру регулярное выражение или строка для имени модуля. Например: .*usage.* будет соответствовать: cpu_usage, vram usage.

en: Case insensitive regular expression or string for module name. For example: if you use this field with "Module exact match" enabled then this field has to be fulfilled with the literally string of the module name, if not you can use a regular expression. Example: .*usage.* will match: cpu_usage, vram usage in matchine 1.
ru: Без учета регистра регулярное выражение или строка для имени модуля. Например: если вы используете это поле с "Модуль точного совпадения" включено, то это поле должно быть выполнено с буквальной строкой имени модуля, если вы не можете использовать регулярные выражения. Пример: .*usage.* будет соответствовать: cpu_usage, vram usage in matchine 1.

en: Categories
ru: Категории

en: Categories configuration
ru: Конфигурация категорий

en: Category
ru: Категория

en: Category management
ru: Управление категорией

en: Category name
ru: Название категории

en: Caution: Do you want delete the map?
ru: Внимание: Вы хотите удалить карту?

en: Cell turns blue when the module is in 'not initialize' status
ru: Ячейка становится синей, когда модуль находится в состоянии "не инициализирован"

en: Cell turns grey when the module is in 'not initialize' status
ru: Ячейка становится серой, когда модуль находится в состоянии "не инициализирован"

en: Cells
ru: Ячейки

en: Center
ru: По-центру

en: Center Altitude
ru: Центр высоты

en: Center Latitude
ru: Центр широты

en: Center Longitude
ru: Центр Долгота

en: Centralised management
ru: Централизованное управление

en: Centralized management
ru: Централизованное управление

en: Centralized operation console
ru: Централизованная консоль управления

en: Centralized user in metaconsole
ru: Централизованный пользователь в метаконсоле

en: Change
ru: Изменить

en: Change Status
ru: Изменить статус

en: Change every
ru: Изменить каждый

en: Change in the map
ru: Изменения в карте

en: Change owner
ru: Изменить владельца

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Change remote config encoding
ru: Изменение кодировки удаленной конфигурации

en: Change status
ru: Изменить статус

en: Change timezone
ru: Изменить часовой пояс

en: Change to automatic mode
ru: Перевести в автоматический режим

en: Change to in progress status
ru: Изменение на статус в процессе выполнения

en: Change to manual mode
ru: Перевести в ручной режим

en: Changes
ru: Изменения

en: Changes not saved.
ru: Изменения не сохранены.

en: Changes successfully saved.
ru: Изменения успешно сохранены.

en: Changes:
ru: Изменения:

en: Changing historical database target, schema will be recreated in new one, but old data will remain in previous node, unlinked from this console and not maintained, do you want to proceed?
ru: Изменив целевой объект исторической базы данных, схема будет воссоздана в новой, но старые данные останутся в предыдущем узле, отсоединив от этой консоли и не поддерживая, вы хотите продолжить?

en: Chart fit to content
ru: Таблица адаптирована под содержимое

en: Chart type
ru: Тип графика

en: Charts configuration
ru: Конфигурация диаграмм

en: Check
ru: Проверка

en: Check ACL
ru: Проверить ACL

en: Check DB size
ru: Проверка размера БД

en: Check Dynamic SLA or introduce a max and min SLA value
ru: Проверьте динамическое SLA или введите максимальное и минимальное значение SLA

en: Check Exec Server
ru: Проверить работу сервера

en: Check Minor release, All nodes and metaconsole, do not have the same mr
ru: Проверка Незначительное высвобождение, Все узлы и метаконсоля, не имеют одинаковый mr

en: Check code
ru: Проверочный код

en: Check cron task
ru: Задача проверки cron

en: Check current packages, all nodes and metaconsole, are not in the same version
ru: Проверьте, что текущие пакеты, все узлы и метаконсоля, не в одной версии

en: Check engine uptime
ru: Проверка времени безотказной работы двигателя

en: Check group is synchronized with target server.
ru: Контрольная группа синхронизируется с целевым сервером.

en: Check if the IP showed is the IP of your machine.
ru: Проверьте, является ли указанный IP-адрес IP-адресом вашего устройства.

en: Check it if you want not show items without data
ru: Проверьте его, если вы не хотите показывать элементы без данных

en: Check it if you want to match module name literally
ru: Проверьте это, если вы хотите, чтобы имя модуля состветствовало буквально

en: Check mail configuration
ru: Проверить конфигурацию почты

en: Check target server ip address is set
ru: Проверка ip-адреса целевого сервера

en: Check the correct structure of the WebCheck
ru: Проверьте правильную структуру Веб Проверки

en: Check the correct structure of the data configuration
ru: Проверьте правильность структуры данных конфигурации

en: Check this box, if you want to overwrite existing same days.
ru: Установите этот флажок, если вы хотите перезаписать существующие одинаковые дни.

en: Check transactional log utilization
ru: Проверка использования журнала транзакций

en: Check type
ru: Проверить тип

en: Checking
ru: Проверяется

en: Checks
ru: Проверки

en: Checks Critical
ru: Критические проверки

en: Checks Error
ru: Проверки Ошибка

en: Checks Error
ru: Ошибка проверки

en: Checks Error Day
ru: Проверки ошибки День

en: Checks Error Month
ru: Ошибки проверок Месяц

en: Checks Error day
ru: Проверки Ошибка День

en: Checks Error hours
ru: Проверки Ошибка часы

en: Checks Error week
ru: Проверки Ошибка неделя

en: Checks Failed
ru: Проверки не удались

en: Checks Not Init
ru: Проверки Не инициализированы

en: Checks Not Init
ru: Проверки не инициализированы

en: Checks Not Init Day
ru: Проверки не инициализированы  День

en: Checks Not Init Month
ru: Не инициализированные проверки Месяц

en: Checks Not Init hours
ru: Проверки Не инициализированы часы

en: Checks OK
ru: Проверки ОК

en: Checks OK
ru: Проверки ОК

en: Checks OK Day
ru: Проверки ОК День

en: Checks OK Month
ru: Проверки ОК Месяц

en: Checks OK day
ru: Проверки ОК День

en: Checks OK hours
ru: Проверки ОК часы

en: Checks OK week
ru: Проверки ОК неделя

en: Checks Time
ru: Время Проверок

en: Checks Total
ru: Общие Проверки

en: Checks Total
ru: Общие проверки

en: Checks Total Day
ru: Общая проверка День

en: Checks Total Month
ru: Общие проверки Месяц

en: Checks Total day
ru: Проверки Общие День

en: Checks Total hours
ru: Проверки Общие часы

en: Checks Total week
ru: Проверки Общие неделя

en: Checks Uknown
ru: Проверки Неизвестно

en: Checks Unknown
ru: Проверки Неизвестно

en: Checks Unknown
ru: Проверки неизвестно

en: Checks Unknown Day
ru: Проверки неизвестно День

en: Checks Unknown Month
ru: Неизвестные проверки Месяц

en: Checks Unknown day
ru: Проверки Неизвестно День

en: Checks Unknown hours
ru: Проверки Неизвестно часы

en: Checks Unknown week
ru: Проверки Неизвестно неделя

en: Checks Warning
ru: Предупреждение о проверках

en: Checks failed
ru: Проверки не удались

en: Checks in OK status
ru: Проверки в статусе ОК

en: Checks in Warning status
ru: Проверяет состояние предупреждения

en: Choose a time from now
ru: Выберите время с этого момента

en: Choose between the users who have validated an event.
ru: Выберите между пользователями с утвержденными событиями.

en: Choose the agent and click on the name.
ru: Выберите агента и нажмите на его имя.

en: Choose the component named "Host alive".
ru: Выберите компонент под названием "Host alive".

en: Choose the network server module.
ru: Выберите модуль сетевого сервера.

en: Choose time
ru: Выберите время

en: Choosetime
ru: Время выбора

en: Circle
ru: Круг

en: Circular mesh
ru: Круговая сетка

en: Circular porgress bar
ru: Круговая шкала прогресса

en: Circular progress bar
ru: Круговая шкала прогресса

en: Circular progress bar (interior)
ru: Круговая шкала прогресса (внутренняя)

en: Claim back SNMP modules
ru: Затребовать обратно SNMP модули

en: Class agent
ru: Агент классов

en: Classic view
ru: Классический вид

en: Clean up template
ru: Очистить шаблон

en: Cleaning
ru: Чистка

en: Cleanup
ru: Очистка

en: Cleanup error
ru: Ошибка очистки

en: Cleanup sucessfully
ru: Очистка успешна

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear all items
ru: Очистить все элементы

en: Clear graph
ru: Очистить график

en: Click <a class="bolder underline" href="javascript: force_run_register();"> here</a> to start the registration process
ru: Нажмите <a class="bolder underline" href="javascript: force_run_register();">здесь</a>, чтобы начать процесс регистрации

en: Click <a href="javascript: close_code_license_dialog();">here</a>, enter the generated license key and click on <b>Validate</b>.
ru: Нажмите  <a href="javascript: close_code_license_dialog();">here</a>, enter the generated license key and click on <b>Validate</b>.

en: Click Create to continue
ru: Нажмите здесь чтобы продолжить

en: Click end point<br />of the line
ru: Выберите конечную точку<br />линии

en: Click here to don't show again this message
ru: Нажмите сюда, чтобы не показывать больше это сообщение

en: Click here to get more information
ru: Нажмите здесь, чтобы получить дополнительную информацию

en: Click here to open a popup window with URL tag
ru: Нажмите здесь, чтобы открыть всплывающее окно с URL тегом

en: Click in this tab..
ru: Нажмите на эту вкладку...

en: Click on "add new node" to start transforming your Pandora FMS DB Cluster into a Pandora FMS DB Cluster.
ru: Нажмите кнопку "добавить новый узел", чтобы начать преобразование вашего кластера базы данных Pandora FMS в кластер базы данных Pandora FMS.

en: Click on <b>Generate</b>.
ru: Нажмите на <b>Generate</b>.

en: Click on Add Alert button to create the alert.
ru: Нажмите кнопку Добавить Предупреждение, чтобы создать предупреждение.

en: Click on Create button to create the action.
ru: Нажмите кнопку Создать, чтобы создать действие.

en: Click on Show button to get the modules list filtered.
ru: Нажмите на кнопку Показать, чтобы получить отфильтрованный список модулей.

en: Click on alerts tab and then fill the form to add an alert.
ru: Перейдите на вкладку предупреждения, а затем заполните форму для добавления предупреждения.

en: Click on the arrow to drop down the Monitoring submenu and select Monitor Detail.
ru: Нажмите на стрелку, чтобы опустилось подменю Мониторинг, и выберите пункт Детали Монитора.

en: Click on the file below to begin.
ru: Нажмите на файл ниже, чтобы начать.

en: Click start point<br />of the line
ru: Выберите начальную точку<br />линии

en: Click to add new filter
ru: Нажмите, чтобы добавить новый фильтр

en: Click to display
ru: Нажмите для отображения

en: Click to display lateral menus
ru: Нажмите для отображения боковых меню

en: Click to read
ru: Нажмите чтобы прочитать

en: Click to remove the filter
ru: Нажмите, чтобы удалить фильтр

en: Client ID
ru: ID клиента

en: Clock
ru: Часы

en: Clock animation
ru: Анимация часов

en: Close
ru: Закрыть

en: Close this wizard and don't open it again.
ru: Закрыть помощника и больше не открывать его.

en: Closed at
ru: Закрыто в

en: Closed by
ru: Закрыто

en: Closed incidents
ru: Закрытые инциденты

en: Cloud
ru: Облако

en: Cloud message
ru: Облачное сообщение

en: Cloud tool full path
ru: Полный путь к облачному инструменту

en: Cluster Role
ru: Роль кластера

en: Cluster View
ru: Представление кластера

en: Cluster agent
ru: Агент кластера

en: Cluster agent not found:
ru: Агент кластера не найден:

en: Cluster already defined, please use another name.
ru: Кластер уже определен, пожалуйста, используйте другое имя.

en: Cluster details
ru: Сведения о кластере

en: Cluster list
ru: Список кластеров

en: Cluster name
ru: Имя кластера

en: Cluster node label (pcs)
ru: Метка узла кластера (шт.)

en: Cluster not found:
ru: Кластер не найден:

en: Cluster successfully deleted.
ru: Кластер успешно удален.

en: Cluster successfully forced.
ru: Кластер успешно принудительно.

en: Cluster type
ru: Тип кластера

en: Clusters
ru: Кластеры

en: Code
ru: Код

en: Cold start (0)
ru: Холодный старт (0)

en: Colecctions
ru: Колеккции

en: Collapse the tree
ru: Свернуть дерево

en: Collection
ru: Коллекция

en: Collection %d does not exist
ru: Коллекция %d не существует

en: Collection dir does not exist.
ru: Коллекция не существует.

en: Collection has been deleted
ru: Коллекция удалена

en: Collection updated successfully
ru: Коллекция успешно обновлена

en: Collections
ru: Коллекции

en: Collections Management
ru: Управление сборниками

en: Collections directory %s is not writable. Please, adjust configuration.
ru: Каталог коллекций %s недоступен для записи. Пожалуйста, настройте конфигурацию.

en: Collections in policy
ru: Сборы в политике

en: Collections to add
ru: Коллекции для добавления

en: Colon
ru: Двоеточие (:)

en: Color
ru: Цвет

en: Color cloud
ru: Цветное облако

en: Colors
ru: Цвета

en: Colors and text
ru: Цвета и текст

en: Column number to retrieve from the WQL query result (starting from zero).
ru: Номер столбца для извлечения из результата WQL-запроса (начиная с нуля).

en: Combined table of agent group and module group
ru: Комбинированная таблица агента группы и модуля группы

en: Combo values
ru: Комбинированные значения

en: Comma separated, a model list compatible with scripts defined within template.
ru: Разделенные запятыми, список моделей, совместимый со скриптами, определенными в шаблоне.

en: Comma separated, a vendors list compatible with scripts defined within template.
ru: Разделенный запятой, список поставщиков, совместимый со скриптами, определенными в шаблоне.

en: Comma separated, as many targets as you need.
ru: Запятая разделена, столько целей, сколько вам нужно.

en: Command
ru: Команда

en: Command Center
ru: Командный центр

en: Command Mysqldump not found.
ru: Команда Mysqldump не найдена.

en: Command Snapshot
ru: Команда Snapshot

en: Command center
ru: Командный центр

en: Command does not exist
ru: Команда не существует

en: Command management is limited to administrator users or user profiles with permissions PM
ru: Управление командами ограничено пользователями-администраторами или профилями пользователей с правами PM

en: Command not found.
ru: Команда не найдена.

en: Command not response
ru: Команда не ответит

en: Command preview
ru: Комманда просмотр

en: Command timeout (s)
ru: Время ожидания команды (с)

en: Command viewer
ru: Средство просмотра команд

en: Commands
ru: Команды

en: Commands status
ru: Состояние команд

en: Commas
ru: Запятые

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment added successfully
ru: Комментарий успешно добавлен

en: Comment could not be added
ru: Комментарий не может быть добавлен

en: Comment successfully added
ru: Комментарий успешно добавлен

en: Comments
ru: Комментарии

en: Community
ru: Сообщество

en: Compact interpolation in hours (1 Fine-20 bad)
ru: Компактная интерполяции в часах (1хорошо -20 плохо)

en: Compact mode
ru: Компактный режим

en: Comparation in rollover
ru: Сравнение при наведении курсора

en: Compare previous password
ru: Сравнить предыдущий пароль

en: Compatibility
ru: Совместимость

en: Compatibility mode
ru: Режим совместимости

en: Complete
ru: Завершить

en: Completed
ru: Завершено

en: Component Group
ru: Группа компонентов

en: Component group management
ru: управление группой компонентов

en: Component groups
ru: Группы компонентов

en: Component management
ru: Управление компонентами

en: Components
ru: Компоненты

en: Compose message
ru: Создание сообщения

en: Compressed file
ru: сжатый файл

en: Compute Engine
ru: Вычислительный движок

en: Condition
ru: Условие

en: Condition type
ru: Вид условий

en: Conditions
ru: Условия

en: Conf file deleted successfully
ru: Конфигурационный файл успешно удален

en: Config
ru: Конфигурация

en: Config Elements
ru: Конфигурация Элементов

en: Config Service
ru: Сервис конфигурации

en: Configuration
ru: Настройки

en: Configuration backup present, %s
ru: Резервное копирование конфигурации присутствует, %s

en: Configuration change
ru: Конфигурационные изменения

en: Configuration changes
ru: Изменения конфигурации

en: Configuration files cannot be deleted
ru: Конфигурационные файлы не могут быть удалены

en: Configuration files deleted successfully
ru: Конфигурационные файлы успешно удалены

en: Configuration:
ru: Конфигурации:

en: Configure Integria IMS
ru: Настройка Integria IMS

en: Configure agents to use NCM templates
ru: Настройка агентов для использования шаблонов NCM

en: Configure alert action
ru: Сконфигурировать предупредительные действия

en: Configure alert command
ru: Настроить команду оповещения

en: Configure alert template
ru: Настроить шаблон оповещания

en: Configure autorefresh
ru: Настройка автоматического обновления

en: Configure connection target
ru: Настройка целевого объекта подключения

en: Configure profile
ru: Сконфигурировать профиль

en: Configure special day
ru: Сконфигурировать особый день

en: Configure the time
ru: Настроить время

en: Configure user
ru: Сконфигурировать пользователя

en: Configure user notifications
ru: Настройка уведомлений пользователей

en: Configure widget
ru: Настройка виджета

en: Configured networks could generate %d agents, your license only allows %d, 'review results' is mandatory.
ru: Настроенные сети могут генерировать %d агентов, ваша лицензия разрешает только %d, "просмотр результатов" обязателен.

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm:
ru: ПОДТВЕРДИТЬ:

en: Congrats! Your module has been created. <br /> and the status color is <b>blue.</b><br /> That color means that the module hasn't been executed for the first time. In the next seconds, if there is no problem, the status color will turn into <b>red</b> or <b>green</b>.
ru: Поздравляю! Вы создали свой <br /> модуль, а цвет статуса <b>синий</b>.<br /> Этот цвет означает, что модуль не был выполнен. В течение следующих нескольких секунд, если проблем нет, цвет состояния изменится на <b>красный</b> или <b>зеленый</b>.

en: Connect
ru: Подключиться

en: Connect node
ru: Узел подключения

en: Connect to MySQL database using the following command
ru: Подключение к базе данных MySQL с помощью следующей команды

en: Connection
ru: Подключение

en: Connection Name
ru: Название подключения

en: Connection failed
ru: Ошибка подключения

en: Connection method
ru: Метод соединения

en: Connection timeout
ru: Сессия истекла

en: Connection to the server has been lost. Please check your internet connection or contact with administrator.
ru: Соединение с сервером было потеряно. Проверьте ваше интернет соединение или свяжитесь с администратором.

en: Connection with server has been lost
ru: Связь с сервером была потерена

en: Console Password
ru: Пароль Консоли

en: Console Task successfully deleted
ru: Задание консоли успешно удалено

en: Console Tasks
ru: Консольные задачи

en: Console URL
ru: URL Консоли

en: Console URLxxxxxx
ru: Консоль URLxxxxxx

en: Console User
ru: Пользователь Консоли

en: Console log enabled
ru: Журнал консоли включен

en: Consoles Setup
ru: Настройка Консолей

en: Consoles setup
ru: Настройка консолей

en: Contact
ru: Контакт

en: Contact information accessible through the _groupcontact_ macro
ru: Контактная информация доступна через the _groupcontact_ macro

en: Container name is missing.
ru: Имя контейнера отсутствует.

en: Container stored successfully
ru: Контейнер успешно сохранен

en: Contents
ru: Содержание

en: Context
ru: Контекст

en: Continue
ru: Продолжить

en: Controls have been disabled by the system administrator
ru: Средства управления были отключены системным администратором

en: Copied
ru: Копированный

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy Item
ru: Копировать элемент

en: Copy alerts
ru: Копировать оповещения

en: Copy into the textarea the signature validation token you can retrieve from %s and press OK to verify the package, press ignore to avoid signature verification
ru: Скопируйте в текстовую юлю маркер проверки подписи, который можно извлечь из %s, и нажмите OK для проверки пакета, нажмите кнопку ignore, чтобы избежать проверки подписи

en: Copy item
ru: Копировать элемент

en: Copy modules
ru: Копировать модули

en: Copy of
ru: Копия

en: Copy of
ru: Копия

en: Copy of %s
ru: Копия %s

en: Copy selected modules to policy:
ru: Копировать выбранные модули к политике:

en: Copy to clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

en: Copyright notice
ru: Предупреждение об Авторских правах

en: Corners of the area of the image
ru: Углы области изображения

en: Correct create collection
ru: Успешно создана коллекция файлов

en: Correct deleting of module template.
ru: Правильное удаление модуля шаблона.

en: Correct update file.
ru: Правильное обновление файла.

en: Correct update the setup options
ru: Исправить обновления параметров настройки

en: Correct validation of all alerts (total %d).
ru: Правильная проверка всех предупреждений (всего %d).

en: Correct validation of all policy alerts.
ru: Правильная проверка всех предупреждений политики.

en: Correlated alerts
ru: Коррелирующие предупреждения

en: Cost analysis
ru: Анализ затрат

en: Cost by region
ru: Стоимость по регионам

en: Cost interval
ru: Интервал затрат

en: Costs
ru: Расходы

en: Could not be added
ru: Не может быть добавлено

en: Could not be added module(s) (%s/%s) to policy %s
ru: Не удается добавить модуль(и) (%s/%s) к политике %s

en: Could not be added module(s). You must select a policy
ru: Не удалось добавить модули). Вы должны выбрать политику

en: Could not be added module.
ru: Модуль не может быть добавлен.

en: Could not be added to delete queue
ru: Не может быть добавлено к удаленной очереди

en: Could not be added to deleted all modules.
ru: Не удалось добавить к удаленным все модули.

en: Could not be added to policy
ru: Не удалось добавить в политику

en: Could not be applied
ru: Не может быть применено

en: Could not be copied
ru: Не может быть скопировано

en: Could not be created
ru: Не может быть создано

en: Could not be created because the component exists
ru: Не удалось создать, так как компонент существует

en: Could not be created in Integria IMS
ru: Не удалось создать в Integria IMS

en: Could not be created, because IP already exists
ru: Не удалось создать, так как IP уже существует

en: Could not be created, because name already exists
ru: Не удалось создать, так как имя уже существует

en: Could not be created, duplicated register found.
ru: Не удалось создать, дублированный реестр найден.

en: Could not be created, it already exists
ru: Не удалось создать, уже существует

en: Could not be created.
ru: Не может быть создано

en: Could not be created. Blank name
ru: Не может быть создано. Имя не заполнено

en: Could not be created: %s
ru: Не удалось создать: %s

en: Could not be data updated
ru: Не удалось обновить данные

en: Could not be delete
ru: Не может быть удалено

en: Could not be deleted
ru: Не может быть удалено

en: Could not be deleted, please select supernet
ru: Не удалось удалить, пожалуйста, выберите суперсеть

en: Could not be deleted, please select supernet and network
ru: Не удалось удалить, пожалуйста, выберите суперсеть и сеть

en: Could not be deleted, please select vlan
ru: Не удалось удалить, пожалуйста, выберите vlan

en: Could not be deleted, please select vlan and network
ru: Не удалось удалить, пожалуйста, выберите vlan и сеть

en: Could not be deleted.
ru: Не удается удалить.

en: Could not be deleted. No action selected
ru: Не может быть удалено. Нет выбранных действий

en: Could not be deleted. No agents selected
ru: Не может быть удалено. Нет выбранных агентов

en: Could not be deleted. No alerts selected
ru: Не может быть удалено. Нет выбранных оповещений

en: Could not be disabled
ru: Не удается отключить

en: Could not be disabled: %s
ru: Не удалось отключить: %s

en: Could not be duplicate
ru: Не может быть дублировано

en: Could not be duplicated
ru: Не может быть дублировано

en: Could not be enabled
ru: Не удается включить

en: Could not be generated: %s
ru: Не может быть сформировано: %s

en: Could not be operation
ru: Не могут быть операции

en: Could not be registered %s
ru: Не удалось зарегистрировать %s

en: Could not be reverted
ru: Не может быть востановлено

en: Could not be save.
ru: Не удалось сохранить.

en: Could not be set off standby
ru: Режим ожидания не может быть отправлен

en: Could not be set standby
ru: Не может быть установлен режим ​​ожидания

en: Could not be start merge process, no nodes in the metaconsole
ru: Не удалось запустить процесс слияния, нет узлов в метаконсоле

en: Could not be update
ru: Не может быть обновлено

en: Could not be update.
ru: Не может быть обновлено

en: Could not be update: Error in %s
ru: Не может быть обновлено: Ошибка в %s

en: Could not be updated
ru: Не может быть обновлено

en: Could not be updated in Integria IMS
ru: Не удалось обновить в Integria IMS

en: Could not be updated priority order nodes
ru: Не удалось обновить узлы приоритетного порядка

en: Could not be updated, it already exists
ru: Не может быть обновлено, уже существует

en: Could not be updated.
ru: Не может быть обновлено.

en: Could not changes password on remote pandora
ru: Не удалось изменить пароль в дистанционной Pandora FMS

en: Could not connect to internet
ru: Не удается подключиться к Интернету

en: Could not create OS
ru: Не удалось создать ОС

en: Could not create VLAN networks
ru: Не удалось создать сети VLAN

en: Could not create agent %s
ru: Агент не может быть создан %s

en: Could not create group %s
ru: Не удалось создать группу %s

en: Could not delete agent
ru: Не удалось удалить агента

en: Could not delete conf file
ru: Не удается удалить конфигурационный файл

en: Could not update OS
ru: Не удалось обновить ОС

en: Could not update agent %s
ru: Агент не может быть обновлен %s

en: Couldn`t find the fileinput element.
ru: Элемент входного файла не найден

en: Count
ru: Подсчет

en: Count:
ru: Посчитать

en: Counters Module
ru: Модуль счетчиков

en: Cpu performance summary
ru: Сводка производительности процессора

en: Create
ru: Создать

en: Create Action
ru: Создать действие

en: Create Cluster
ru: Создать кластер

en: Create Collections
ru: Создание коллекций

en: Create Command
ru: Создать команду

en: Create Custom Fields
ru: Создание пользовательских полей

en: Create Custom Graph
ru: Создание пользовательского графика

en: Create Custom Report
ru: Создать пользовательского отчета

en: Create Discovery Task
ru: Создать задачу Discovery

en: Create Fields
ru: Создать поля

en: Create Fields Manager
ru: Создать Менеджер полей

en: Create Filter
ru: Создать фильтр

en: Create From
ru: Создать из

en: Create Group
ru: Создать Группу

en: Create Group Component
ru: Создать групповой компонент

en: Create Incidents
ru: Создать инциденты

en: Create Integria IMS Ticket
ru: Создать заявку Integria IMS

en: Create Local Component
ru: Создать локальный компонент

en: Create Module
ru: Создать Модуль

en: Create Network Component
ru: Создать сетевой компонент

en: Create Network Map
ru: Создайте карту сети

en: Create New Template
ru: Создайте Новый Шаблон

en: Create OS
ru: Создать ОС

en: Create Phase
ru: Этап создания

en: Create Profile
ru: Создать профиль

en: Create SNMP Filter
ru: Создать фильтра SNMP

en: Create Scheduled Downtime
ru: Создание запланированных простоев

en: Create Service
ru: Создать сервис

en: Create Services
ru: Создание сервисов

en: Create Tag
ru: Создать тег

en: Create Tags
ru: Создать Теги

en: Create Template
ru: Создать шаблон

en: Create Transaction
ru: Создать транзакцию

en: Create Transactions
ru: Создание транзакций

en: Create User
ru: Создать пользователя

en: Create Visual Console
ru: Создание визуальной консоли

en: Create a Directory
ru: Создать каталог

en: Create a Text
ru: Создать текст

en: Create a alert by email in a critical module.
ru: Создайте предупреждение по электронной почте при критическом модуле.

en: Create a graph for each agent
ru: Создайте график для этого агента

en: Create a module to check if an agent is online
ru: Создать модуль для проверки наличия агента в сети

en: Create a new WMI component
ru: Создать новый WMI  компонент

en: Create a new WMI server module
ru: Создать новый WMI сервисного модуля

en: Create a new dashboard
ru: Создать новую приборную панель

en: Create a new data server module
ru: Создать новые данные сервисного модуля

en: Create a new database
ru: Создать новую базу данных

en: Create a new dynamic map
ru: Создайте новую динамическую карту

en: Create a new group map
ru: Создать новую карту группы

en: Create a new network component
ru: Создать новый сетевой комтонент

en: Create a new network server module
ru: Создать новую сеть сервисного модуля

en: Create a new plugin component
ru: Создать новый сменный компонент

en: Create a new plugin server module
ru: Создать новый плагин сервисного модуля

en: Create a new policy map
ru: Создать новую карту политики

en: Create a new prediction server module
ru: Создать новый прогноз сервисного модуля

en: Create a new radial dynamic map
ru: Создайте новую радиальную динамическую карту

en: Create a new topology map
ru: Создать новую карту топологии

en: Create a new web Server module
ru: Создайте новый модуль веб сервера

en: Create a new web analysis module
ru: Создание нового модуля веб-анализа

en: Create a new wizard component
ru: Создайте новый компонент мастера

en: Create a service per item
ru: Создание службы для каждого элемента

en: Create agent
ru: Создать агента

en: Create agent custom field
ru: Создать агент пользовательского поля

en: Create agent module
ru: Создать модуль агента

en: Create agent modules
ru: Создать модули агентов

en: Create agent per database
ru: Создание агента для каждой базы данных

en: Create alert
ru: Создать оповещение

en: Create an agent
ru: Создать агента

en: Create backup
ru: Создать резервную копию

en: Create backups
ru: Создание резервных копий

en: Create category
ru: Создать категорию

en: Create command
ru: Команда "Создать"

en: Create container
ru: Создать контейнер

en: Create custom SQL
ru: Создать пользовательский SQL

en: Create custom entry
ru: Создание пользовательской записи

en: Create directory
ru: Создать каталог

en: Create empty network map
ru: Создать пустую карту сети

en: Create field
ru: Создать поле

en: Create filter
ru: Создать фильтр

en: Create graph
ru: Создать график

en: Create group
ru: Создать группу

en: Create item
ru: Создать элемент

en: Create message
ru: Создать сообщение

en: Create module
ru: Создать модуль

en: Create module group
ru: Создать группу модулей

en: Create modules
ru: Создать модули

en: Create network
ru: Создать сеть

en: Create network component
ru: Создать сетевой компонент

en: Create network component (Disabled)
ru: Создать сетевой компонент (отключено)

en: Create network components
ru: Создать компоненты сети

en: Create network map
ru: Создать карту сети

en: Create new action
ru: Создание нового действия

en: Create new console task
ru: Создание новой консольной задачи

en: Create new custom
ru: Создать новую персонализацию

en: Create new map connection
ru: Создать новою карту связи

en: Create new model
ru: Создать новую модель

en: Create new policy
ru: Создать новую политику

en: Create new report
ru: Создать новый отчет

en: Create new template
ru: Создать новый шаблон

en: Create plugin
ru: Создать плагин

en: Create policy
ru: Создать политику

en: Create policy modules
ru: Создать модули политики

en: Create profile
ru: Создать профиль

en: Create report
ru: Создать отчёт

en: Create report per agent
ru: Создание отчета агента

en: Create response
ru: Создать ответ

en: Create rule
ru: Создать правило

en: Create services
ru: Создание сервисов

en: Create skin
ru: Создать скин

en: Create table tmerge_error
ru: Создание tmerge_error таблиц

en: Create table tmerge_queries
ru: Создание tmerge_queries таблиц

en: Create table tmerge_steps
ru: Создание tmerge_steps таблиц

en: Create tag
ru: Создать тег

en: Create template
ru: Создать шаблон

en: Create template report wizard
ru: Помощник создания шаблона отчета

en: Create text
ru: Создание текстового объекта

en: Create user
ru: Создать пользователя

en: Create visual console
ru: Создание визуальной консоли

en: Create visualmap
ru: Создать визуальную карту

en: Create workunit on recovery
ru: Создание рабочего блока по восстановлению

en: Created
ru: Создано

en: Created %s policies
ru: Создано %s политик

en: Created %s policy alerts
ru: Создано  %s предупреждений политики

en: Created at
ru: Создано в

en: Created by
ru: Создано

en: Created by template
ru: Создано по шаблону

en: Created from
ru: Создано из

en: Created group %s
ru: Созданная группа %s

en: Created successfully
ru: Создание успешно завершено

en: Created successfuly
ru: Создано успешно

en: Created to
ru: Создано для

en: Created/Updated %s/%s policy modules
ru: Создано/Обновлено  %s/%s модулей политики

en: Creating agent in target node
ru: Создание агента в целевом узле

en: Creating modules in target node
ru: Создание модулей в целевом узле

en: Creator
ru: Создатель

en: Credential Boxes
ru: Поля для учетных данных

en: Credential Boxes List
ru: Список полей учетных данных

en: Credential Store
ru: Хранилище Учетных Данных

en: Credential boxes
ru: Ячейки для учетных данных

en: Credential identifier
ru: Идентификатор учетных данных

en: Credential identifier %s does not exist, please, add it to your repository %s
ru: Идентификатор учетных данных %s не существует, пожалуйста, добавьте его в свой репозиторий %s

en: Credential store
ru: Хранилище учетных данных

en: Credentials
ru: Учётные данные

en: Credentials successfully updated
ru: Учетные данные успешно обновлены

en: Credentials to access device
ru: Учетные данные для доступа к устройству

en: Credentials to administrate device
ru: Учетные данные для администрирования устройства

en: Credentials to try with
ru: Учетные данные для попытки

en: Credentials to use are required
ru: Требуются учетные данные для использования

en: Crit:
ru: Крит:

en: Critical
ru: Критический

en: Critical (Alert)
ru: Критическое (Оповещение)

en: Critical Status
ru: Критический Статус

en: Critical agents
ru: Критические Агенты

en: Critical events
ru: Критические события

en: Critical instructions
ru: Критические инструкции

en: Critical issues while merging
ru: Критические проблемы при слиянии

en: Critical modules
ru: Критические модули

en: Critical service alert
ru: Оповещения критического сервиса

en: Critical status
ru: Критический статус

en: Critical threshold
ru: Критический порог

en: Critical threshold for occupied addresses
ru: Критическое пороговое значение для занятых адресов

en: Critical weight
ru: Критическая плотность

en: Cron from
ru: Cron из

en: Cron jobs
ru: Задачи Cron

en: Cron to
ru: Cron в

en: Curl Error:
ru: Ошибка скручивания:

en: Current Networks
ru: Текущие сети

en: Current Platform Count
ru: Текущее количество платформ

en: Current Platform Count (disabled: items)
ru: Вычисление текущей платформы (отключено: элементы)

en: Current Platform Count (enabled: items)
ru: Текущее вычисление платформы (активировано: элементы)

en: Current Update #
ru: Текущее обновление #

en: Current cost estimation
ru: Текущая оценка затрат

en: Current data at %s
ru: Текущие данные в %s

en: Current database maintenance setup
ru: Текущие настройки по обслуживанию базы данных

en: Current deployments
ru: Текущие развертывания

en: Current filter
ru: Текущий фильтр

en: Current firmware version: %s
ru: Текущая версия прошивки: %s

en: Current interval
ru: Текущий интервал

en: Current month
ru: Текущий месяц

en: Current pandora_server running threads
ru: Текущие работающие потоки pandora_server

en: Current password
ru: Текущий пароль

en: Current password of user is not correct
ru: Текущий пароль пользователя не верен

en: Current password of user is required to perform password change
ru: Для смены пароля требуется текущий пароль пользователя

en: Current ranges
ru: Текущие диапазоны

en: Current schema:
ru: Текущая схема:

en: Current selected template does not match model configured.
ru: Текущий выбранный шаблон не соответствует настроенной модели.

en: Current selected template does not match vendor configured.
ru: Текущий выбранный шаблон не соответствует настроенному поставщиком шаблону.

en: Current value
ru: Текущее значение

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom Docs url
ru: Пользовательские URL-адреса документов

en: Custom Field
ru: Пользовательское поле

en: Custom Fields
ru: персонализированные поля

en: Custom Fields Data
ru: Пользовательские поля

en: Custom Fields View
ru: Представление настраиваемых полей

en: Custom Graph
ru: Пользовательский график

en: Custom Graphs
ru: Пользовательские графики

en: Custom ID
ru: Пользовательский ID

en: Custom MySQL template builder
ru: Пользовательские Mysql шаблоны разработчика

en: Custom NetScan
ru: Пользовательский NetScan

en: Custom OID
ru: Пользователь OID

en: Custom SQL
ru: Пользовательские SQL

en: Custom SQL template
ru: Пользовательский SQL шаблон

en: Custom Splash (login)
ru: Пользовательская страница приветствия (Вход)

en: Custom URL
ru: URL пользователя

en: Custom Value/Enterprise String
ru: Пользовательское значение/Enterprise цепь

en: Custom Value/OID
ru: Пользовательские  значения / OID

en: Custom background login
ru: Пользовательский фоновый вход

en: Custom background logo
ru: Пользовательский фоновый логотип

en: Custom commands
ru: Пользовательские команды

en: Custom data
ru: Пользовательская информация

en: Custom database agent prefix
ru: Пользовательский префикс агента базы данных

en: Custom documentation logo
ru: Пользовательский логотип документации

en: Custom events
ru: Пользовательские события

en: Custom favicon
ru: Настроить favicon

en: Custom field
ru: Пользовательское поле

en: Custom field eHorusID created
ru: Создано пользовательское поле eHorusID

en: Custom field name
ru: Имя настраиваемого поля

en: Custom field value
ru: Значение настраиваемого поля

en: Custom fields
ru: Пользовательские поля

en: Custom fields View
ru: Настраиваемые поля Вид

en: Custom fields are an easy way to personalized agent's information.
    				You're able to create custom fields by klicking on 'Administration' -> 'Manage monitoring' -> 'Manage custom fields'.
ru: Пользовательские поля - это простой способ персонализировать информацию об агентах.
    						Вы можете создать пользовательские поля, нажав на  'Администрация' -> 'Управление мониторингом' -> 'Управление пользовательскими полями'.

en: Custom fields are an easy way to personalized agent's information.
    		 You're able to create custom fields by klicking on 'Administration' -> 'Manage monitoring' -> 'Manage custom fields'.
ru: Пользовательские поля - это простой способ персонализировать информацию об агентах.
    		 Вы можете создать пользовательские поля, нажав на 'Администрация' -> 'Управление мониторингом' -> 'Управление пользовательскими полями'.

en: Custom fields view
ru: Представление настраиваемых полей

en: Custom filters
ru: Пользовательские фильтры

en: Custom graph
ru: Пользовательский график

en: Custom graph create from the tab graphs in the agent.
ru: Пользовательский график создается на основе графиков-вкладок в агенте.

en: Custom graph viewer
ru: Осмоторщик пользовательского графика

en: Custom graphs
ru: Пользовательские графики

en: Custom graphviz directory
ru: Пользовательский каталог graphviz

en: Custom label to identify this setup.
ru: Пользовательская метка для идентификации этой установки.

en: Custom logo
ru: Значок пользователя

en: Custom logo (header white background)
ru: Значок пользователя (заголовок белый фон)

en: Custom logo (header)
ru: Пользовательский логотип (заголовок)

en: Custom logo (login)
ru: Значок пользователя (Вход)

en: Custom logo (menu)
ru: Пользовательский логотип (меню)

en: Custom logo (white background)
ru: Пользовательский логотип (белый фон)

en: Custom logo collapsed
ru: Пользовательский логотип не работает (меню)

en: Custom logo collapsed (menu)
ru: Пользовательский логотип не работает (меню)

en: Custom logo login
ru: Персонализированный значок логин

en: Custom logo login metaconsole
ru: Вход в метаконсоль с пользовательским логотипом

en: Custom logo metaconsole (white background)
ru: Пользовательский логотип Метаконсоли (белый фон)

en: Custom logo white background
ru: Пользовательский логотип белый фон

en: Custom macros
ru: Пользовательские макросы

en: Custom mobile console icon
ru: Пользовательский значок мобильной консоли

en: Custom module definitions
ru: Пользовательские определения модулей

en: Custom module prefix
ru: Префикс пользовательского модуля

en: Custom network scan
ru: Пользовательское сканирование сети

en: Custom networkmap center logo
ru: Логотип пользовательскогог центра сетевых карт

en: Custom queries
ru: Пользовательские запросы

en: Custom report
ru: Пользовательский отчет

en: Custom report description info. It will be applied to all reports and templates by default.
ru: Пользовательская информация в описании отчета. Это будет применено ко всем отчетам и шаблонам по умолчанию

en: Custom report front
ru: Пользовательская отчетная страница

en: Custom report front page
ru: Первая страница пользовательского отчета

en: Custom report front page. It will be applied to all reports and templates by default.
ru: Первая страница пользовательского отчета. Она будет применена ко всем отчетам и шаблонам по умолчанию

en: Custom report info
ru: Персонализированная информация отчета

en: Custom reporting
ru: Пользовательские отчеты

en: Custom reports
ru: Пользовательские отчеты

en: Custom responses
ru: Ответы пользователей

en: Custom script
ru: Пользовательский скрипт

en: Custom splash login
ru: Персонализированная страница приветствия логин

en: Custom splash login metaconsole
ru: Пользовательская страница приветствия метаконсоли

en: Custom subtitle header
ru: Пользовательский подзаголовок заголовка

en: Custom support logo
ru: Индивидуальный логотип поддержки

en: Custom support url
ru: Пользовательский url службы поддержки

en: Custom title header
ru: Пользовательское название заголовка

en: Custom title1 login
ru: Персонализированное Заглавие1 логин

en: Custom title1 login metaconsole
ru: Пользовательское название1 Вход в метаконсоль

en: Custom title2 login
ru: Персонализированное Заглавие2 логин

en: Custom title2 login metaconsole
ru: Пользовательское название2 Вход в метаконсоль

en: Custom values post process
ru: Пользовательские значения после обработки

en: Customer key
ru: Ключ клиента

en: Customizable section
ru: Настраиваемые разделы

en: Customize sections
ru: Настройка разделов

en: Customize settings
ru: Настройка параметров

en: Customize translation
ru: Настроить перевод

en: DB
ru: БД

en: DB ERROR
ru: ОШИБКА БАЗЫ ДАННЫХ

en: DB Host
ru: Хост БД

en: DB Hostname
ru: Имя хоста БД

en: DB Interface
ru: Интерфейс БД

en: DB Name
ru: Имя БД

en: DB Name (temporal for testing)
ru: Имя БД (временное для тестирования)

en: DB Password
ru: Пароль БД

en: DB Password for this user
ru: Пароль БД для этого пользователя

en: DB Replication user
ru: Пользователь репликации БД

en: DB Replication user password
ru: Пароль пользователя репликации БД

en: DB Role
ru: Роль БД

en: DB Schema Build
ru: Разработка схемы БД

en: DB Schema Check
ru: Проверка схемы БД

en: DB Schema Version (actual)
ru: Версия схемы БД (текущая)

en: DB Schema Version (first installed)
ru: Версия схемы БД (первая установленная)

en: DB Schema check
ru: Проверка схемы БД

en: DB Size
ru: Размер базы данных

en: DB Status
ru: Статус Базы Данных

en: DB User
ru: Пользователь БД

en: DB User with privileges
ru: Пользователь БД с привилегиями

en: DB connection
ru: Подключение к БД

en: DB interface
ru: интерфейс базы данных

en: DB monitoring
ru: Мониторинг БД

en: DB port
ru: DB порт

en: DB port must be a positive integer
ru: Порт БД должен быть положительным целым числом

en: DB settings
ru: Настройки БД

en: DB version
ru: Версия БД

en: DB2
ru: ДБ2

en: DB2 target strings
ru: Целевые строки DB2

en: DES
ru: система шифрования данных (DES)

en: DESC
ru: Снижающийся

en: Daemon binary path
ru: Двоичный путь присоединенной программы

en: Daemon interval
ru: Интервал присоединенной программы

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Dashboard
ru: Приборная Панель

en: Dashboards
ru: Приборные Панели

en: Data
ru: Данные

en: Data Configuration Module.
ru: Модуль конфигурации данных.

en: Data Copy
ru: Копировать данные

en: Data Type
ru: Тип данных

en: Data configuration
ru: Данные конфигурации

en: Data configuration are built correctly
ru: Конфигурация данных построены правильно

en: Data configuration is empty
ru: Данные конфигурации пусты

en: Data days old to keep in active database
ru: Данные дней для ходней можно хранить в активной базе данных

en: Data image
ru: Данные в изображениях

en: Data module updated.
ru: Данные модуля обновлены.

en: Data multiplier to use in graphs/data
ru: Множитель данных для использования в графиках/данных

en: Data older than 'days' is compacted in order to improve disk utilization.
ru: Данные старше «дней» сжимаются для улучшения использования диска.

en: Data policy module updated.
ru: Данные политики модуля обновлены.

en: Data precision
ru: Точность данных

en: Data precision for reports
ru: Точность данных для отчетов

en: Data precision for reports and visual consoles
ru: Точность данных для отчетов и визуальных консолей

en: Data precision in graphs
ru: Точность данных в графиках

en: Data range
ru: Диапазон данных

en: Data separator
ru: Разделитель данных

en: Data server
ru: Данные сервера

en: Data server module
ru: Модуль сервера данных

en: Data storage path
ru: Путь хранения данных

en: Data table
ru: Таблица данных

en: Data to show
ru: Данные к показу

en: Data type
ru: Тип данных

en: Data will be available in active database as time as days you specify here. Older information will be sent to historical database. Note data will be purged from active database after %d days.
ru: Данные будут доступны в активной базе данных в течение времени, указанного здесь. Более старая информация будет отправлена в историческую базу данных. Данные заметки будут очищены из активной базы данных через %d дней.

en: Data:
ru: Данные:

en: Database
ru: База данных

en: Database MR version is inconsistent, do you want to apply the package?
ru: Версия MR базы данных несогласованна, вы хотите применить пакет?

en: Database Serialized
ru: Сериализованная база данных

en: Database debug
ru: Отладка базы данных

en: Database encryption is not enabled. Credentials will be stored in plaintext. %s
ru: Шифрование базы данных не включено. Учетные данные будут храниться в открытом виде. %s

en: Database error
ru: Ошибка базы данных

en: Database health status
ru: Состояние здоровья базы данных

en: Database interface
ru: интерфейс базы данных

en: Database is not installed: %s
ru: База данных не установлена: %s

en: Database is not updated: %s
ru: База данных не обновляется: %s

en: Database is up to date with this Metaconsole
ru: База данных обновлена с помощью этого метаконсоли

en: Database maintenance options
ru: Варианты обслуживания базы данных

en: Database maintenance problem
ru: Проблема с обслуживанием базы данных

en: Database maintenance status
ru: Статус обслуживания базы данных

en: Database management
ru: Управление базой данных

en: Database merged
ru: Объединение базы данных

en: Database name
ru: Имя базы данных

en: Database password
ru: Пароль базы данных

en: Database sanity
ru: Проверка базы данных

en: Database setup
ru: Настройка базы данных

en: Database size stats
ru: статистика пазмеров базы данных

en: Database status info
ru: Информация о состоянии базы данных

en: Database successfully updated
ru: База данных успешно обновлена

en: Database sync
ru: Синхронизация базы данных

en: Database synchronization state and pending tasks
ru: Состояние синхронизации базы данных и ожидающие задачи

en: Database user
ru: Пользователь базы данных

en: Datacenter name
ru: Имя центра обработки данных

en: Datacenter user
ru: Пользователь центра обработки данных

en: Dataserver threads
ru: Потоки сервера данных

en: Date
ru: Дата

en: Date From Day
ru: Дата от Дня

en: Date From hours
ru: Дата от часа

en: Date To Day
ru: Дата ко Дню

en: Date To hours
ru: Дата до часа

en: Date format in Pandora is year/month/day
ru: Формат даты в Pandora FMS - год/месяц/день

en: Date format string
ru: Формат даты

en: Date from
ru: f

en: Date is wrong formatted
ru: Дата неправильно отформатирована

en: Date to
ru: Дата до

en: Dates
ru: Даты

en: Day
ru: День

en: Day Week
ru: День неделя

en: Days
ru: Дней

en: Days a week
ru: Дни в неделю

en: Days of week
ru: Дни недели

en: Days to purge old information
ru: Дни для очистки старой информации

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Debug
ru: Устранение ошибок

en: Debug remotely this module
ru: Удаленное устранение ошибок этого модуля

en: Debug this module once it has been initialized
ru: Устранение ошибок этого модуля после его инициализации

en: December
ru: Декабрь

en: Decompress
ru: Декомпрессировать

en: Decrease Weight
ru: Уменьшить значение

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Altitude
ru: Высота по умолчанию

en: Default Latitude
ru: Широта по умолчанию

en: Default Longitude
ru: Долгота по умолчанию

en: Default Number of elements in Custom Graph.
ru: По умолчанию Количество элементов в пользовательском графике.

en: Default action
ru: Действие по умолчанию

en: Default block size execution event
ru: Событие выполнения размера блока по умолчанию

en: Default block size migration agents
ru: Агенты миграции размера блока по умолчанию

en: Default cache expiration
ru: Время истечения кэша по умолчанию

en: Default color
ru: Цвет по умолчанию

en: Default event filter
ru: Фильтр событий по умолчанию

en: Default expiration of the Visual Console item's cache
ru: Истечение срока действия элементов визуальной консоли по умолчанию

en: Default font doesn't exist
ru: Шрифт по умолчанию не существует

en: Default full scale (TIP)
ru: Полная шкала по умолчанию (TIP)

en: Default height of the chart image
ru: Высота изображения графика по умолчанию

en: Default hours for event view
ru: Часы по умолчанию для просмотра событий

en: Default icon in GIS
ru: Значок по умолчанию в ГИС

en: Default ideal node separation
ru: Идеальное разделение узлов по умолчанию

en: Default interval for refresh on Visual Console
ru: Интервал обновления Визуальной консоли по умолчанию

en: Default line favourite_view for the Visual Console
ru: Строка по умолчанию Favourite_view для визуальной консоли

en: Default line menu items for the Services
ru: Пункты строкового меню по умолчанию для Сервисов

en: Default line menu items for the Visual Console
ru: Элементы строкового меню по умолчанию для визуальной консоли

en: Default line thickness for the Custom Graph.
ru: Толщина линии по умолчанию для пользовательского графика.

en: Default line thickness for the Visual Console
ru: Толщина линии по умолчанию для визуальной консоли

en: Default password for "Admin" user has not been changed
ru: Пароль по умолчанию для пользователя "Admin" не был изменен

en: Default percentil
ru: Процент по умолчанию

en: Default position for agents without GIS data
ru: Положение по умолчанию для агентов без данных ГИС

en: Default position of map.
ru: Положение карты по умолчанию.

en: Default row limit in csv log
ru: Ограничение строк по умолчанию в журнале csv

en: Default soft graphs
ru: Мягкие графики по умолчанию

en: Default type of interface charts.
ru: Тип диаграмм интерфейса по умолчанию.

en: Default type of module charts.
ru: Тип диаграмм модуля по умолчанию.

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Default values will be used
ru: Значения по умолчанию не будут исползованы

en: Default zoom
ru: Масштаб по умолчанию

en: Default zoom graphs
ru: Графики масштабирования по умолчанию

en: Default zoom level
ru: Уровень увеличения по умолчанию

en: Define a NCM template
ru: Определение шаблона NCM

en: Define a command
ru: Определите команду

en: Define as many lines as commands you want to execute
ru: Определите столько строк, сколько нужно выполнить команд

en: Define database connection from Pandora FMS node to this Metaconsole
ru: Определение подключения базы данных от узла Pandora FMS к этому метаконсолю

en: Define here your custom queries.
ru: Определите здесь свои пользовательские запросы.

en: Define targets using csv o network definition.
ru: Определите цели с помощью csv o определения сети.

en: Define your custom SAP modules.
ru: Определите пользовательские модули SAP.

en: Defined
ru: Определено

en: Defined alerts
ru: Определенные оповещения

en: Defined and fired alerts
ru: Определенные и запущеные оповещения

en: Defined custom graph
ru: Определенный пользовательский график

en: Defined extensions
ru: Определенные расширения

en: Defined modules
ru: Определенные модули

en: Defined users
ru: Определенные пользователи

en: Defines a custom prefix to be concatenated before database agent names generated by this task.
ru: Определяет пользовательский префикс, который должен быть сцеплен перед именами агентов базы данных, создаваемыми этой задачей.

en: Defines a custom prefix to be concatenated before module names generated by this task.
ru: Определяет пользовательский префикс, который должен быть сцеплен перед именами модулей, созданными этой задачей.

en: Defines a target agent where this task will store data detected, if you have defined multiple targets, define a comma separated list of names here or leave in blank to use server IP address/ FQDN.
ru: Определяет целевой агент, в котором эта задача будет хранить обнаруженные данные, если вы определили несколько целевых объектов, определите здесь список имен, разделенный запятыми, или оставьте пустым, чтобы использовать IP-адрес сервера / FQDN.

en: Defines a target agent where this task will store data detected, if you have defined multiple targets, define a comma separated list of names here or leave in blank to use target as name.
ru: Определяет целевой агент, в котором эта задача будет хранить обнаруженные данные, если вы определили несколько целевых объектов, определите здесь разделенный запятыми список имен или оставьте пустым, чтобы использовать target в качестве имени.

en: Del.
ru: Удал.

en: Delay
ru: Задержка

en: Delay between transferences (seconds)
ru: Задержка между передачами (секунд)

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Actions
ru: Удаление действий

en: Delete Item
ru: Удалить элемент

en: Delete Script
ru: Удалить скрипт

en: Delete Supernet
ru: Удалить Суперсеть

en: Delete Vlan
ru: Удалить Vlan

en: Delete above to
ru: Удалить выше к

en: Delete action
ru: Удалить действие

en: Delete agent
ru: Удалить агента

en: Delete agents from policy
ru: Удалить агенты из политики

en: Delete alert
ru: Удалить оповещение

en: Delete all agents
ru: Удалить все агенты политики

en: Delete available remote configurations
ru: Удалить свободные дистанционные конфигурации

en: Delete below to
ru: Удалить ниже к

en: Delete check
ru: Удалить проверку

en: Delete collection
ru: Удалить коллекцию

en: Delete conversation
ru: Удалить беседу

en: Delete custom module unit
ru: Удалить пользовательский модуль

en: Delete custom values
ru: Удаление пользовательских значений

en: Delete event
ru: Удалить событие

en: Delete events
ru: Удалить события

en: Delete fields to select
ru: Удалить поля для выбора

en: Delete filter
ru: Удалить фильтр

en: Delete from queue
ru: Удалить из очереди

en: Delete groups
ru: Удалить группы

en: Delete groups from policy
ru: Удаление групп из политики

en: Delete interval
ru: Удалить интервал

en: Delete item
ru: Удалить элемент

en: Delete items
ru: Удалить элементы

en: Delete macro
ru: Удалить макрос

en: Delete module
ru: Удалить модуль

en: Delete network
ru: Удалить сеть

en: Delete network to supernet
ru: Удаление сети в суперсеть

en: Delete network to vlan
ru: Удаление сети в vlan

en: Delete not init modules
ru: Удалить не инициированные модули

en: Delete pending
ru: Удалить ожидание

en: Delete pending agents
ru: Удалить агенты режима ожидания

en: Delete pending alerts
ru: Удалить оповещения режима ожидания

en: Delete pending external alerts
ru: Удалить внешние оповещения режима ожидания

en: Delete pending file collections
ru: Удалить коллекции файлов режима ожидания

en: Delete pending groups
ru: Удаление ожидающих групп

en: Delete pending inventory modules
ru: Удалять модулей инвентаризации режима ожидания

en: Delete pending modules
ru: Удалить модули ожидания

en: Delete pending plugins
ru: Удалить плагины режима ожидания

en: Delete remote conf agent files
ru: Удалить дистанционные файлы агента конфигурации в Pandora

en: Delete remote conf server files
ru: Удаление файлов удаленного сервера conf

en: Delete remote configuration file
ru: Удалить удаленный файл конфигурации

en: Delete selected
ru: Удалить выбранное

en: Delete selected items from position:
ru: Удалить выбранные элементы из позиции:

en: Delete service element
ru: Удалить элемент сервиса

en: Delete tags to module
ru: Удалить теги модуля

en: Delete task
ru: Удалить задание

en: Delete the custom post process
ru: Удалите пользовательский последующий процесс

en: Delete this block
ru: Удалить этот блок

en: Delete this conf file implies that for restore you must reactive remote config in the local agent.
ru: Удалить это конфигурационный файл подразумевает, что для восстановления вам будет необходимо реактивировать удаленную конфигурацию в местный агент.

en: Delete this conf file implies that server will send back local config to console
ru: Удаление этого conf-файла подразумевает, что сервер отправит локальную конфигурацию обратно в консоль

en: Delete this custom command
ru: Удалите эту пользовательскую команду

en: Delete this module
ru: Удалить этот модуль

en: Delete users
ru: Удалить пользователей

en: Delete widget
ru: Удалить виджет

en: Deleted
ru: Удалено

en: Deleted %s policy alerts
ru: Удалено  %s предупреждений политики

en: Deleted %s policy modules
ru: Удалено %s модулей политики

en: Deleted action successfuly
ru: Действие удалено успешно

en: Deleted data above %f
ru: Удалены данные свыше %f

en: Deleted modules
ru: Удаленные модули

en: Deleted successfully
ru: Удалено успешно

en: Deleted this scheduled downtime successfully.
ru: Это запланированное время простоя успешно удалено.

en: Deleted traps.
ru: Удаленные ловушки.

en: Deleted user %s
ru: Удаленный пользователь %s

en: Deleted user %s from %s
ru: Удаленный пользователь %s из %s

en: Deleted user %s from metaconsole
ru: Удаленный пользователь %s из мета консоли

en: Deleting all policy agents
ru: Удаление всех агентов политики

en: Deleting from policy
ru: Удаление из политики

en: Deleting last profile will delete this user
ru: Удаление последнего профиля приведет к удалению этого пользователя

en: Deletion in progress
ru: Удаление в процессе

en: Demote
ru: Понизить

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Depending on how they provide that service, we can find two types:
ru: В зависимости от того, как  предоставляется эта услуга, мы можем выделить два типа:

en: Deploy
ru: Развертывание

en: Deploy agent to targets
ru: Развертывание агента на целевых объектах

en: Deploy from
ru: Развертывание из

en: Deploy scheduled
ru: Развертывание по расписанию

en: Deploying
ru: Развертывание

en: Deployment center
ru: Центр развертывания

en: Descending
ru: По убыванию

en: Descent
ru: Нисходящий

en: Description
ru: Описание

en: Description is empty
ru: Описание не заполнено

en: Description size text
ru: Описание размера текста

en: Description:
ru: Описание:

en: Descripttion
ru: Описание

en: Descrtiption
ru: Описание

en: Desired agent version
ru: Желаемая версия агента

en: Desired agent version is required
ru: Требуется желаемая версия агента

en: Destination
ru: Место назначения

en: Destination IP. A comma separated list of destination ip. If we leave the field blank, will show all ip. Example filter by ip:<br>25.46.157.214,160.253.135.249
ru: IP-адрес пункта назначения. Запятая разделяет список IP-адресов пункта назначения. Если вы оставите поле пустым, будут показаны все IP-адреса. Например, фильтра по IP:<br>25.46.157.214,160.253.135.249

en: Destination Server
ru: Сервер Назначения

en: Destination port. A comma separated list of destination ports. If we leave the field blank, will show all ports. Example filter by ports 80 and 22:<br>80,22
ru: Порт назначения. Запятая разделяет список портов назначения. Если оставить это поле пустым, будут показаны все порты. Пример фильтра по портам 80 и 22:<br>80,22

en: Desynchronized operation on the node
ru: Десинхронизированная операция на узле

en: Detail information
ru: Подробная информация

en: Detailed view
ru: Подробный вид

en: Details
ru: Подробности

en: Developer mode is enabled
ru: Режим разработчик включен

en: Device info
ru: информация об устройстве

en: Device manufacturer
ru: Производитель устройства

en: Device model
ru: Модель устройства

en: Devices
ru: Устройства

en: Dhcp Leased
ru: Dhcp Арендован

en: Dhcp Leased Expiration
ru: Истечение срока действия выделенного dhcp

en: Dhcp Leased Mode
ru: Режим аренды Dhcp

en: DiG/Whois Lookup
ru: DiG/Whois Поиск

en: Diagnostic info
ru: Диагностическая информация

en: Diagnostics Info
ru: Информация о диагностике

en: Dialog Logged users
ru: Диалог Зарегистрированные пользователи

en: Dialog response time
ru: Время отклика диалога

en: Diameter
ru: Диаметр

en: Diff view
ru: Вид Diff

en: Dig executable does not exist.
ru: Dig исполнение не существует.

en: Dig path
ru: Dig путь

en: Digital
ru: Цифровой

en: Dinamic Map
ru: Динамическая карта

en: Dir
ru: Кат.

en: Direct
ru: Прямой

en: Directory
ru: Каталог

en: Directory %s doesn't exist!
ru: Каталог %s не существует!

en: Directory %s is not writable. Please, configure corresponding permissions.
ru: Каталог %s не доступен для записи. Пожалуйста, настройте соответствующие разрешения.

en: Directory created
ru: Каталог создан

en: Directory where mysql files are stored (must be common to all nodes)
ru: Каталог, в котором хранятся файлы mysql (должен быть общим для всех узлов)

en: Directory where phantomjs binary file exists and has execution grants.
ru: Каталог, в котором существует двоичный файл phantomjs и имеет гранты на выполнение.

en: Directory where temporary data is stored.
ru: Каталог, в котором хранятся временные данные.

en: Directory where your 'simplesamlphp' folder is located.
ru: Каталог, в котором находится папка 'simplesamlphp'.

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable Agents: Disables the selected agents.
ru: Отключение агентов: Отключает выбранных агентов.

en: Disable Alerts: Disable alerts for the selected agents.
ru: Отключение Предупреждений: Отключить предупреждения для выбранных агентов.

en: Disable agent
ru: Отключить агента

en: Disable agents
ru: Отключить агентов

en: Disable alert
ru: Отключить оповещение

en: Disable custom live view filters
ru: Отключить пользовательские фильтры живого просмотра

en: Disable event
ru: Отключить событие

en: Disable help
ru: Отключить помощь

en: Disable helps
ru: Отключение подсказок

en: Disable logo in graphs
ru: Отключение логотипа в графиках

en: Disable module
ru: Отключить модуль

en: Disable selected alerts
ru: Выключить выбранные оповещения

en: Disable task
ru: Выключить задачу

en: Disable the definition of custom filters in the live view. Only existing filters can be used.
ru: Отключить определение пользовательских фильтров в живом просмотре. Только существующие фильтры могут быть использованы.

en: Disabled
ru: Выключено

en: Disabled Agents
ru: Заблокированные агенты

en: Disabled Alert
ru: Отключено оповещение

en: Disabled address
ru: Отключенный адрес

en: Disabled agent.
ru: Отключенный агент.

en: Disabled alerts
ru: Отключенные оповещения

en: Disabled autorefresh
ru: Отключено автообновление

en: Disabled discovery task.
ru: Выключено задание discovery.

en: Disabled mode
ru: Режим выключен

en: Disabled module
ru: Отключенный модуль

en: Disabled only Alerts
ru: Заблокированны только оповещания

en: Disabled sections
ru: Отключенные разделы

en: Disabled user.
ru: Отключить пользователя.

en: Disabling agent in source node and enabling in target one
ru: Отключение агента в исходном узле и включение в целевом

en: Disabling constraints
ru: Отключение ограничений

en: Disabling historical database, you will not keep any data older than %d days. Are you sure?
ru: Отключив историческую базу данных, вы не будете хранить данные старше %d дней. Уверен?

en: Discard history data
ru: Удаление данных журнала

en: Discard unknown events
ru: Скинуть неизвестные события

en: Discover
ru: Обнаружить

en: Discover SAP
ru: Откройте для себя SAP

en: Discover hosts and devices in your network
ru: Обнаружение узлов и устройств в вашей сети

en: Discovery Applications DB2
ru: Приложения DB2 Discovery

en: Discovery Applications Microsoft SQL Server
ru: Microsoft SQL Server для приложений Discovery

en: Discovery Applications MySQL
ru: Discovery Приложения MySQL

en: Discovery Applications Oracle
ru: Приложения Oracle Discovery

en: Discovery Cloud: AWS
ru: Облако обнаружения: AWS

en: Discovery Server is disabled
ru: Сервер Discovery отключен

en: Discovery Task are used to find new elements in the network. 
    		If it detects any item, it will add that item to the monitoring, and if that item it is already being monitored, then it will 
    		ignore it or will update its information.There are three types of detection: Based on <strong id="fuerte"> ICMP </strong>(pings), 
    		<strong id="fuerte">SNMP</strong> (detecting the topology of networks and their interfaces), and other <strong id="fuerte"> customized </strong>
    		type. You can define your own customized recon script.
ru: Задача Discovery используется для поиска новых элементов в сети. 
    		Если она обнаружит какой-либо элемент, то добавит его в мониторинг, а если этот элемент уже находится в мониторинге, то она
    		проигнорирует его или обновит информацию о нем.Существует три типа обнаружения: На основе <strong id="fuerte"> ICMP </strong>(пинги), 
    		<strong id="fuerte">SNMP</strong> (обнаружение топологии сетей и их интерфейсов), и другие <strong id="fuerte">настроенные </strong>
    		типы. Вы можете определить свой собственный настраиваемый сценарий разведки.

en: Discovery relies on a proper setup of cron, the time-based scheduling service
ru: Обнаружение зависит от правильной настройки cron, службы планирования на основе времени

en: Discovery relies on an appropriate cron setup.
ru: Discovery зависит от соответствующей настройки cron.

en: Discovery server
ru: Сервер Discovery

en: Discovery server detected a new host
ru: Сервер Discovery обнаружил новый хост

en: Discovery task
ru: Задачи Discovery

en: Discovery task list
ru: Список задач обнаружения

en: Discovery task name
ru: Имя задачи обнаружения

en: Discovery.Application.DB2
ru: Обнаружение.Приложение.DB2

en: Discovery.Application.MySQL
ru: Обнаружение.Приложение.MySQL

en: Discovery.Application.Oracle
ru: Обнаружение.Приложение.Oracle

en: Discovery.Application.SAP
ru: Обнаружение.Приложение.SAP

en: Discovery.Application.VMware
ru: Обнаружение.Приложение.VMware

en: DiscoveryConsoleTasks is not configured.
ru: DiscoveryConsoleTasks не настроено.

en: DiscoveryConsoleTasks is not running properly
ru: DiscoveryConsoleTasks не выполняется должным образом

en: Disk I/O Rate
ru: Скорость дискового ввода-вывода

en: Disk performance summary
ru: Сводка производительности диска

en: Disk read
ru: Чтение диска

en: Disk write
ru: Запись на диск

en: Display
ru: Отображать

en: Display data of proc modules in other format
ru: Показать данные proc модулей в другом формате

en: Display errors
ru: Показать ошибки

en: Display events errors
ru: Ошибки отображения событий

en: Display hint
ru: Показать подсказку

en: Display lateral menus with left click
ru: Отображение боковых меню при щелчке левой кнопкой мыши

en: Display mode
ru: Режим экрана

en: Display on front
ru: Разместить спереди

en: Display options
ru: Параметры отображения

en: Display range:
ru: Диапазон отображения:

en: Display text proc modules have state is ok
ru: Показывать текст о положительном состоянии proc модулей

en: Display text when proc modules have state critical
ru: Показывать текст о критическом состоянии proc модулей

en: Distance
ru: Расстояние

en: Do not show anymore
ru: Не показывать больше

en: Do you really want to leave our brilliant application?
ru: Вы действительно хотите оставить наше блестящее приложение?

en: Do you wan delete this connection?
ru: Удалить это подключение?

en: Do you want delete all templates?
ru: Вы хотите удалить все шаблоны?

en: Do you want delete the selected templates?
ru: Вы хотите удалить выбранные шаблоны?

en: Do you want delete this block?
ru: Вы хотите удалить этот блок?

en: Do you want delete this module?
ru: Вы хотите удалить этот модуль?

en: Do you want to consolidate all your system monitoring? Do you have many systems, making it difficult to manage them in a comprehensive manner? Would you like to deploy monitoring, alerts and even local plugins with a single click? %s Enterprise Policies are exactly what you need; you'll save time, effort and annoyances. More information <a href='pandorafms.com'>pandorafms.com</a>
ru: Вы хотите консолидировать мониторинг всех своих систем? У вас много систем, и это затрудняет комплексное управление ими? Вы хотите развернуть мониторинг, предупреждения и даже локальные плагины одним щелчком мыши? %s Enterprise Policies - это именно то, что вам нужно; вы сэкономите время, усилия и раздражение. Дополнительная информация <a href='pandorafms.com'>pandorafms.com</a>

en: Do you want to exit the help tour?
ru: Вы хотите выйти из гида помощи?

en: Do you want to migrate automatically the malformed items?
ru: Хотите ли вы автоматически произвести миграцию неправильно сформированных элементов?

en: Do you want to set default the map?
ru: Вы хотите установить карту по умолчанию?

en: Do you want to use the default data from the connection?
ru: Вы хотите использовать данные по умолчанию из соединения?

en: Docs
ru: Документы

en: Docs URL (login)
ru: Документы URL (Вход в систему)

en: Documentation
ru: Документация

en: Doesn't have a valid YAML format
ru: Не имеет допустимого формата YAML

en: Domain
ru: Домен

en: Domain and IP information for
ru: Домен и IP информации для

en: Don't show subgroups:
ru: Не показывать подгруппы:

en: Done
ru: Готово

en: Double autentication activation
ru: Активация двойной аутентификации

en: Double autentication information
ru: Информация о двойной аутентификации

en: Double authentication
ru: Двойная аутентификация

en: Double authentication failed
ru: Сбой двойной аутентификации

en: Down
ru: Вниз

en: Download
ru: Скачать

en: Download the app
ru: Скачать приложение

en: Downloading %.2f MB
ru: Загрузка %.2f МБ

en: Downloading %s %.2f/ %.2f MB.
ru: Загрузка %s %.2f/ %.2f MB.

en: Downtime
ru: Время остановки

en: Downtime scheduled soon.
ru: В ближайшее время произойдет запланированная остановка.

en: Downtime stopped.
ru: Простой остановлен.

en: Downtimes
ru: Остановки

en: Draw
ru: Рисовать

en: Draw live filter
ru: Извлечение фильтра в реальном времени

en: Drop
ru: Капля

en: Drop Here
ru: Оставить здесь

en: Drop the package here or
ru: Сбросьте пакет здесь или

en: Dst IP
ru: IP назначения

en: Dst Ip
ru: IP-адрес пункта назначения

en: Dst Ip Address
ru: Ip-адрес назначения

en: Dst Port
ru: Порт назначения

en: Dst port
ru: порт назначения

en: Duplicate
ru: Скопировать

en: Duplicate config
ru: Дубликат конфигурации

en: Duplicate main IP address
ru: Дублирование основного IP-адреса

en: Duplicated
ru: Дублировано

en: Duplicated alert
ru: Дублированные оповещения

en: Duplicated or incompatible operation in the queue
ru: Дублированные или несовместимые операции в очереди

en: Dynamic
ru: Динамический

en: Dynamic Interval
ru: Динамический интервал

en: Dynamic Max.
ru: Динамический макс.

en: Dynamic Min.
ru: Динамический мин.

en: Dynamic Min.
ru: Динамический мин.

en: Dynamic SLA
ru: Динамическое SLA

en: Dynamic SLA can not be Inverse
ru: Динамическое SLA не может быть обратным

en: Dynamic Threshold Interval
ru: Динамический пороговый интервал

en: Dynamic Threshold Max.
ru: Динамический Порог Макс.

en: Dynamic Threshold Min.
ru: Динамический Порог Мин.

en: Dynamic Threshold Two Tailed:
ru: Динамический Порог 2 раза не удался:

en: Dynamic Two Tailed:
ru: Динамика 2 не удалась:

en: Dynamic element
ru: Динамический элемент

en: Dynamic element (%d) '%s' causes an error: %s
ru: Динамический элемент (%d) '%s' вызывает ошибку: %s

en: Dynamic element (%d) '%s' does not match any target
ru: Динамический элемент (%d) '%s' не соответствует ни одному целевому объекту

en: Dynamic elements are not affected by cascade protection
ru: Динамические элементы не подвержены каскадной защите

en: E-mail
ru: Электронная почта

en: E-mail for receiving alerts
ru: Электронная почта для получения предупреждений

en: E.
ru: Е.

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: ERROR:
ru: ОШИБКА:

en: ERROR: Event detail
ru: ОШИБКА: детали события

en: ESX Detail
ru: Детализация ESX

en: ESX details
ru: Детали ESX

en: Each group must have a different name
ru: Каждая группа должна иметь свое имя

en: Each line is a module definition using following format: module name ; module_type ; SAP check definition.
ru: Каждая строка представляет собой определение модуля в следующем формате: имя модуля ; module_type ; Определение проверки SAP.

en: Each module group must have a different name
ru: Каждый модуль группы должен иметь свое имя

en: Each scheduled downtime must have a different name
ru: Каждое запланированное время простоя должно иметь свое имя

en: Each state changing
ru: Каждое состояние изменяется

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Data
ru: Редактировать данные

en: Edit OS
ru: Редактировать OS

en: Edit Transaction
ru: Редактировать сделку

en: Edit User
ru: Редактировать пользователя

en: Edit address
ru: Изменить адрес

en: Edit agent
ru: Редакторивать агента

en: Edit agents
ru: Редактировать агентов

en: Edit alert
ru: Редактировать оповещение

en: Edit alerts
ru: Редактировать оповещения

en: Edit capture model
ru: Редактирование модели захвата

en: Edit cluster
ru: Редактировать кластер

en: Edit element
ru: Редактировать элемент

en: Edit event responses
ru: Редактирование ответов на события

en: Edit events
ru: Редактировать события

en: Edit file
ru: Редактировать файл

en: Edit job
ru: Редактировать задание

en: Edit label
ru: Редактировать метки

en: Edit main data
ru: Редактирование основных данных

en: Edit map connection
ru: Редактировать карту связи

en: Edit module
ru: Редактировать модуль

en: Edit my User
ru: Редактировать моего пользователя

en: Edit my user
ru: Редактировать моего пользователя

en: Edit network
ru: Редактирование сети

en: Edit network maps
ru: Редактировать сетевые карты

en: Edit node
ru: Редактировать узел

en: Edit node %s
ru: Редактирование узла %s

en: Edit or delete groups can cause problems with synchronization
ru: Редактирование или удаление групп может вызвать проблемы с синхронизацией

en: Edit phases
ru: Этапы редактирования

en: Edit plugin
ru: Редактировать плагин

en: Edit remote config
ru: Редактировать удаленную конфигурацию

en: Edit report
ru: Редактировать отчет

en: Edit reports
ru: Редактировать отчеты

en: Edit rule
ru: Изменить правило

en: Edit service elements
ru: Редактировать элементы сервиса

en: Edit sources
ru: Редактирование источников

en: Edit task
ru: Редактировать задание

en: Edit template
ru: Редактировать шаблон

en: Edit this cluster
ru: Изменение этого кластера

en: Edit ticket
ru: Редактировать заявку

en: Edit user
ru: Изменить пользователя

en: Edit visual console
ru: Редактировать визуальную консоль

en: Edited
ru: Отредактировано

en: Editor
ru: Редактор

en: Either, your password or your login are incorrect. Please check your CAPS LOCK key, username and password are case SeNSiTiVe.<br><br>All actions, included failed login attempts are logged in Pandora FMS System logs, and these can be reviewed by each user, please report to admin any incident or malfunction.
ru: Возможно, ваш пароль или логин неправильные. Пожалуйста, проверьте включен ли CAPS LOCK, ипя пользователя или пароль чувствительны к регистру. Все действия, включая неудачный вход, регистрируются  в системе Pandora FMS.

en: Elastic IP Adresses
ru: Эластичные IP-адреса

en: ElasticSearch IP
ru: Эластичный IP-адрес

en: ElasticSearch Port
ru: Порт эластичного поиска

en: ElasticSearch Status
ru: Состояние эластичного поиска

en: ElasticSearch is not available using current configuration.
ru: ElasticSearch недоступен в текущей конфигурации.

en: Elasticsearch Interface
ru: Интерфейс эластичного поиска

en: Element color
ru: Цвет элемента

en: Element registered successfully
ru: Элемент успешно зарегистрирован

en: Elements
ru: Элементы

en: Elements to apply
ru: Элементы для применения

en: Email
ru: Электронная почта

en: Email password
ru: Пароль почты

en: Email test
ru: Проверка электронной почты

en: Email user
ru: Пользователь почты

en: Emails Sending
ru: Отправление электронных писем

en: Emails for the tag: %s
ru: Адреса электронной почты для тегов: %s

en: Empty
ru: Очистить

en: Empty Network maps editor
ru: Пустой редактор сетевых карт

en: Empty OS
ru: Пустой OS

en: Empty configuration
ru: Пустая конфигурация

en: Empty configuration table
ru: Таблица конфигурации пуста

en: Empty custom node address
ru: Пустой адрес пользовательского узла

en: Empty for default short name fc_X where X is the collection id.
ru: Оставьте его пустым для краткого имени по умолчанию (fc_X), где X - идентификатор коллекции.

en: Empty ip or port
ru: Пустой IP или порт

en: Empty layer names are not supported
ru: Пустые имена слоев не поддерживаются

en: Empty map
ru: Пустая карта

en: Empty modules
ru: Пустые модули

en: Empty name
ru: Пустое имя

en: Empty parameters
ru: Незаполненные параметры

en: Empty queue
ru: Пустая очередь

en: Empty queue.
ru: Пустая очередь.

en: Empty string
ru: Пустая строка

en: Empty user or password
ru: Пустое поле пользователя или пароля

en: Enable
ru: Включить

en: Enable Agent API
ru: Включение API агента

en: Enable GIS features
ru: Включить функции GIS

en: Enable Integria IMS
ru: Включить Integria IMS

en: Enable Netflow
ru: Включить Сетевой поток

en: Enable Update Manager
ru: Включить диспетчер обновлений

en: Enable agent
ru: Включить агента

en: Enable agents managment
ru: Включить агенты управления

en: Enable alert
ru: Включить оповещение

en: Enable alert use in this group.
ru: Включите использование предупреждений в этой группе.

en: Enable audit log
ru: Активировать проверку журнала

en: Enable console log
ru: Активировать журнал консоли

en: Enable eHorus
ru: Активировать eHorus

en: Enable exceptions
ru: Включение исключений

en: Enable exceptions in tmerge_queries
ru: Включение исключений в tmerge_queries

en: Enable foreing keys in tmerge_queries
ru: Включение ключей фореинга в tmerge_queries

en: Enable foreings keys
ru: Включение клавиш форвингов

en: Enable historical database
ru: Включение базы данных за историю

en: Enable historical events
ru: Включение исторических событий

en: Enable history database
ru: Включить историю базы данных

en: Enable history event
ru: Включить событие истории

en: Enable link
ru: Включить ссылку

en: Enable link agent
ru: Включить ссылку агента

en: Enable log viewer
ru: Включить средство просмотра журналов

en: Enable module
ru: Включить модуль

en: Enable node access
ru: Включить узел доступа

en: Enable password history
ru: Включить историю паролей

en: Enable password policy
ru: Включить политику паролей

en: Enable selected alerts
ru: Включить выбранные оповещения

en: Enable this option if you want the counter to be reset when the alert is not being fired consecutively, even if it's within the time threshold
ru: Включите эту опцию, если вы хотите, чтобы счетчик сбрасывался, когда сигналы предупреждений не запускаются подряд, даже если они находятся в пределах порога времени

en: Enable update manager
ru: Включить диспетчер обновлений

en: Enabled
ru: Включено

en: Enabled %s elements from the downtime
ru: Включено %s  элементов остановки

en: Enabled agent.
ru: Включенный агент.

en: Enabled alerts
ru: Включенные оповещения

en: Enabled combo
ru: Включенная комбинация

en: Enabled discovery task.
ru: Включено задание discovery.

en: Enabled module
ru: Включенный модуль

en: Enabled sections
ru: Включенные разделы

en: Enabled user.
ru: Включить пользователя.

en: Enables
ru: Позволяет

en: Enables re-scan entities process every interval defined.
ru: Позволяет повторно сканировать сущности обрабатывать каждый определенный интервал.

en: Encrypt passwords
ru: Шифрование паролей

en: Encryption
ru: Шифрование

en: End date
ru: Дата окончания

en: End wizard
ru: Закрыть помощник

en: Enforce https
ru: Использовать HTTPS

en: Enforce https Information
ru: Применить https Информация

en: Enforce public URL usage information
ru: Обеспечение публичной информации об использовании URL-адресов

en: Engine not supported
ru: Движок не поддерживается

en: Enter keywords to search
ru: Введите ключевые слова для поиска

en: Enter possible range of values in SLA.
ru: Введите возможный диапазон значений в SLA.

en: Enter the <b>auth key</b> and the following <b>request key</b>:
ru: Введите </b> ключ аутентификации <b> и следующий <b> ключ для запроса </b>:

en: Enter your name (or a company name) and a contact email address.
ru: Введите ваше имя (или имя компании) и контактный адрес электронной почты.

en: Enterprise
ru: Корпорация

en: Enterprise ACL Setup
ru: Загрузка Enterprise ACL

en: Enterprise ACL setup
ru: Настройки предприятия ACL

en: Enterprise ICMP server
ru: Сервер предприятия ICMP

en: Enterprise SNMP server
ru: SNMP Сервер предприятия

en: Enterprise Satellite server
ru: Enterprise Satellite сервер

en: Enterprise String
ru: Цепь Enterprise

en: Enterprise String:
ru: Строка Enterprise:

en: Enterprise Transactional server
ru: Транзакционный сервер Enterprise

en: Enterprise installed
ru: Enterprise установлено

en: Enterprise options
ru: Параметры предприятия

en: Enterprise password policy
ru: Политика паролей предприятия

en: Enterprise version
ru: Версия предприятия

en: Enterprise version not installed
ru: Версия Enterprise не установлена

en: Entire agent
ru: Весь агент

en: Equal (=)
ru: Равно (=)

en: Equal to
ru: РавняетсяНеизвестный статус

en: Equal to %s
ru: Равно %s

en: Equalize maxiddmum thresholds
ru: Уравнять пороговые значения maxiddmum

en: Equalize maximum thresholds
ru: Выравнивание максимальных порогов

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Duplicate name
ru: Ошибка Повторяющееся имя

en: Error Duplicate name (%s)
ru: Ошибка Повторяющееся имя (%s)

en: Error Synch collections
ru: Ошибки синхронизации коллекций

en: Error add '%s' SLA.
ru: Ошибка добавления  '%s' SLA.

en: Error add '%s' action.
ru: Ошибка при добавлении '%s' действия.

en: Error add '%s' agent plugin.
ru: Ошибка добавления плагина агента '%s'.

en: Error add '%s' agent.
ru: Ошибка при добавлении  '%s' агента.

en: Error add '%s' agent. The agent does not exist
ru: Ошибка добавления агента '%s'. Агент не существует

en: Error add '%s' alert.
ru: Ошибка при добавлении '%s' оповещения.

en: Error add '%s' collection.
ru: Ошибка при добавлении  '%s' коллекции.

en: Error add '%s' inventory module.
ru: Ошибка добавления модуля инвентаризации '%s'.

en: Error add '%s' module.
ru: Ошибка при добавление '%s' модуля.

en: Error add the alert, the action '%s' don't exist.
ru: Ошибка при добавлении оповещения, действия '%s' не существуют.

en: Error add the alert, the module '%s' don't exist.
ru: Ошибка при добавлении оповещения, модули '%s' не существуют.

en: Error add the alert, the template '%s' don't exist.
ru: Ошибка при добавлении оповещения, шаблоны '%s' не существуют.

en: Error add the module plugin importation, plugin is not registered
ru: Ошибка добавления модуля импортирования плагина, плагин не зарегистрирован

en: Error add the module, error in tag component.
ru: Ошибка добавления модуля, ошибка в теге компонента.

en: Error add the module, haven't type.
ru: Ошибка при добавлении модуля - отсутствие типа.

en: Error adding comment
ru: ошибка при создании комментария

en: Error adding inventory module
ru: Ошибка при добавлении модуля инвентаризации

en: Error adding module %s
ru: Ошибка при добавлении модуля %s

en: Error adding module to policy configuration_data is not a valid base64.
ru: Ошибка добавления модуля в configuration_data политики не является допустимым base64.

en: Error adding module to profile
ru: Ошибка при добавлении модуля к профилю

en: Error adding modules
ru: Ошибка при добавлении модулей

en: Error adding modules. The following errors already exists:
ru: Ошибка при добавлении модулей. Следующие ошибки уже существует:

en: Error adding network profile
ru: Ошибка при добавлении сетевого профиля

en: Error adding trap custom values
ru: Ошибка при добавлении пользовательских значений прерывания

en: Error adding web analysis module to policy. Id_module_type is not correct for web analysis modules.
ru: Ошибка добавления модуля веб-анализа в политику. Id_module_type не подходит для модулей веб-анализа.

en: Error adding web module to policy. Id_module_type is not correct for web modules.
ru: Ошибка добавления веб-модуля в политику. Id_module_type некорректно для веб-модулей.

en: Error at sending the email
ru: Ошибка при отправке электронного письма

en: Error building the new macros
ru: Ошибка при создании новых макросов

en: Error changing event owner
ru: Ошибка при смене владельца события

en: Error changing event status
ru: Ошибка при изменении статуса события

en: Error connecting to %s
ru: Ошибка соединения с %s

en: Error connecting to DB.
ru: Ошибка подключения к БД.

en: Error connecting to database %s at %s.
ru: Ошибка подключения к базе данных %s at %s.

en: Error connecting with node %s.
ru: Ошибка подключения с %s узла.

en: Error copying
ru: Ошибка копирования

en: Error copying md5 file
ru: Ошибка при копировании md5 файла

en: Error create '%s' component.
ru: Ошибка создания '%s' компонента.

en: Error create '%s' item in report '%s'.
ru: Ошибка создания '%s' пункта в отчете '%s'.

en: Error create '%s' policy, the name exist and there aren't free name.
ru: ошибка при создании '%s' политики, умя уже существует и нет свободных имен.

en: Error create '%s' policy.
ru: Ошибка при создании  '%s' политики.

en: Error create '%s' report, the name exist and there aren't free name.
ru: Ошибка создание '%s' отчета, имя уже существует и нет свободного имени.

en: Error create '%s' report.
ru: Ошибка создания '%s' отчета.

en: Error create '%s' visual map, lost tag name.
ru: Ошибка создание '%s' визуальной карты, потеряно имя тега.

en: Error create '%s' visual map, the name exist and there aren't free name.
ru: Ошибка создание '%s' визуальной карты, умя существует и нет свободного имени.

en: Error create '%s' visual map.
ru: Ошибка созданиещя '%s' визуальной карты.

en: Error create filter.
ru: Ошибка при создании фильтра.

en: Error create item for agent '%s' visual map.
ru: Ошибка создания пункта для агента '%s'  визуальной карты.

en: Error create item type '%d' visual map.
ru: Ошибка создания типа пункта '%d' визуальной карты.

en: Error create new model
ru: Ошибка создания новой модели

en: Error create or update dashboard
ru: Ошибка при создании или обновлении приборной панели

en: Error creating %s policies
ru: Ошибка создания %s политик

en: Error creating %s policy alerts
ru: Ошибка создания  %s предупреждений политики

en: Error creating alert
ru: Ошибка при создании шаблона оповещения.

en: Error creating alert template. Id_group cannot be left blank.
ru: Ошибка при создании шаблона предупреждения. Id_group не может быть пустым.

en: Error creating alert template. Invalid id_group or the user has not enough permission to make this action.
ru: Ошибка при создании шаблона предупреждения. Неверная id_group или у пользователя недостаточно прав для выполнения этого действия.

en: Error creating category
ru: Ошибка при создании категории

en: Error creating custom field
ru: Ошибка при создании пользовательского поля

en: Error creating file
ru: Ошибка при создании файла

en: Error creating file with empty name
ru: Ошибка при создании файла с пыстым именем

en: Error creating filter
ru: Ошибка при создании фильтра

en: Error creating filter is duplicated.
ru: Ошибка при создании фильтра, поскольку он дублирован.

en: Error creating filter.
ru: Ошибка при создании фильтра.

en: Error creating inventory module
ru: Ошибка при создании модуля инвентаризации

en: Error creating provisioning rule.
ru: Ошибка при создании правила подготовки.

en: Error creating service:
ru: Ошибка при создание сервиса

en: Error creating skin
ru: Ошибка при обновлении скина

en: Error creating tag
ru: Ошибка при создании тега

en: Error creating template
ru: Ошибка при создании шаблона

en: Error creating the following modules:
ru: Ошибка при создании следующих модулей:

en: Error creating/updating %s/%s policy modules
ru: Ошибка создания/обновления %s/ %s модулей политики

en: Error delete filter.
ru: Ошибка удаления фильтра.

en: Error delete model
ru: Модель удаления ошибок

en: Error deleting
ru: Ошибка удаления

en: Error deleting %s policy alerts
ru: Ошибка удаления  %s предупреждений политики

en: Error deleting %s policy modules
ru: Ошибка удаления  %s модулей политики

en: Error deleting %s template
ru: Ошибка при удалении шаблона %s

en: Error deleting alert template. Id_template doesn't exist.
ru: Ошибка при удалении шаблона предупреждения. Id_template не существует.

en: Error deleting all templates
ru: Ошибка при удалении всех шаблонов

en: Error deleting block
ru: Ошибка при удалении блока

en: Error deleting category
ru: Ошибка при удалении категории

en: Error deleting element: %s
ru: Ошибка удаления элемента: %s

en: Error deleting export target
ru: Ошибка при удалении экспорта задания

en: Error deleting inventory module
ru: Ошибка при удалении модуля инвентаризации

en: Error deleting module
ru: Ошибка при удалении модуля

en: Error deleting module from profile
ru: Ошибка при удалении модуля из профиля

en: Error deleting provisioning rule.
ru: Ошибка удаления правила подготовки.

en: Error deleting selected templates
ru: Ошибка при удалении выбранных шаблонов

en: Error deleting service %s
ru: Ошибка при удалении %s службы

en: Error deleting skin
ru: Ошибка при удалении скина

en: Error deleting tag
ru: Ошибка при удалении тега

en: Error deleting template
ru: Ошибка при удалении шаблона

en: Error deleting the relation
ru: Ошибка при удалении связи

en: Error deleting trap custom values
ru: Ошибка удаления обновление пользовательских значений прерывания

en: Error enable/disable discovery task. Enable/disable value cannot be left blank.
ru: Ошибка включения/выключения задачи discovery. Значение включения/выключения нельзя оставлять пустым.

en: Error enable/disable discovery task. Id_user cannot be left blank.
ru: Ошибка включения/выключения задачи discovery. Id_user не может быть пустым.

en: Error executing response
ru: Ошибка при выполнении ответа

en: Error forcing inventory module
ru: Ошибка при переведении модуля инвентаризации

en: Error get the graph
ru: Ошибка получения графика

en: Error getting alert actions.
ru: Ошибка получения действий оповещения.

en: Error in MR file
ru: Ошибка в файле MR

en: Error in dependencies field
ru: Ошибка в поле зависимостей

en: Error in discovery task enabling/disabling.
ru: Ошибка включения/выключения задачи discovery.

en: Error in enables field
ru: Ошибка в поле включения

en: Error in package updated
ru: Ошибка в обновлении пакета

en: Error in phases section
ru: Раздел "Ошибка в фазах"

en: Error in reset password request
ru: Ошибка при запросе на сброс пароля

en: Error in the syntax, please check the data configuration.
ru: Ошибка в синтаксисе, пожалуйста, проверьте конфигурационные данные.

en: Error inserting relations
ru: Ошибка вставки отношений

en: Error inserting the relation %s -> %s
ru: Ошибка при вставке %s -> %s

en: Error linking script:
ru: Ошибка связывания скрипта:

en: Error loading Module Library
ru: Ошибка загрузки Библиотеки Модулей

en: Error loading categories
ru: Ошибка при загрузке категорий

en: Error loading category
ru: Ошибка при загрузке категории

en: Error loading results
ru: Ошибка при загрузке результатов

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Error normalizing module %s
ru: Ошибка модуля нормализации %s

en: Error performing execution
ru: Ошибка при выполнении

en: Error processing alert(s)
ru: Ошибка обработки оповещения(й)

en: Error processing request
ru: Ошибка при обработке рапроса

en: Error retrieving template: %s
ru: Ошибка при извлечении шаблона: %s

en: Error retrieving the modified macros
ru: Ошибка при извлечении измененных макросов

en: Error retrieving the module plugin macros
ru: Ошибка при извлечении макросов плагина модуля

en: Error retrieving the module plugin macros data
ru: Ошибка при извлечении данных макросов плагина модуля

en: Error retrieving the plugin macros
ru: Ошибка при извлечении макросов плагина

en: Error sending message to user %s
ru: Ошибка при отправке сообщения пользователю %s

en: Error service forced
ru: Ошибка принудительной работы сервиса

en: Error stopping downtime. Periodical and running scheduled downtime cannot be stopped.
ru: Ошибка остановки простоя. Периодические и запланированные простои не могут быть остановлены.

en: Error synchronizing collections
ru: Ошибки синхронизации коллекций

en: Error syncronizing .
ru: Ошибка синхронизации .

en: Error the policy haven't name.
ru: Ошибка политики - отсутстие имени.

en: Error the report haven't group.
ru: Ошибка - отчет без группы

en: Error the report haven't name.
ru: Ошибка - отчет без  имени

en: Error update filter.
ru: Ошибка обновления фильтра.

en: Error update model
ru: Модель обновления ошибок

en: Error updating OS
ru: Ошибка при обновлении OS

en: Error updating agent conf
ru: Ошибка обновления агента conf

en: Error updating alert
ru: Ошибка при обновлении шаблона оповещения.

en: Error updating alert template. Invalid id_group or the user has not enough permission to make this action.
ru: Ошибка обновления шаблона предупреждения. Неверная id_group или у пользователя недостаточно прав для выполнения этого действия.

en: Error updating category
ru: Ошибка при обновлении категории

en: Error updating events
ru: События обновления ошибок

en: Error updating export target
ru: Ошибка при обновлении экспорта задания

en: Error updating filter
ru: Ошибка при обновлении фильтра

en: Error updating filter.
ru: Ошибка обновления фильтра.

en: Error updating inventory module
ru: Ошибка при обновлении модуля инвентаризации

en: Error updating module %s
ru: Ошибка при обновлении модуля  %s

en: Error updating network profile
ru: Ошибка при обновлении сетевого профиля

en: Error updating passwords:
ru: Ошибка обновления паролей:

en: Error updating provisioning rule.
ru: Ошибка обновления правила подготовки.

en: Error updating service:
ru: Ошибка при обновлении сервиса

en: Error updating skin
ru: Ошибка при обновлении скина

en: Error updating tag
ru: Ошибка при обновлении тегов

en: Error updating template
ru: Ошибка при обновлении шаблона

en: Error updating the modules (maybe there was no field to update)
ru: Ошибка обновления модулей (возможно, не было поля для обновления)

en: Error updating the modules from a module type
ru: Ошибка обновления модулей из типа модуля

en: Error updating the modules from an agent group
ru: Ошибка обновления модулей из группы агентов

en: Error updating trap custom values
ru: Ошибка обновления пользовательских значений прерывания

en: Error updating user info
ru: Ошибка при обновлении информации о пользователе

en: Error updating user info (no change?)
ru: Ошибка при обновлении информации о пользователе (без изменений?)

en: Error uploading resource. Check if the selected file is a valid resource template in .ptr format
ru: Ошибка загрузки ресурса. Проверьте, является ли выбранный файл допустимым шаблоном ресурса в формате PTR

en: Error validating alert
ru: Ошибка при проверке предупреждения

en: Error validating alert. Id_agent cannot be left blank.
ru: Ошибка при проверке предупреждения. Id_agent не может быть пустым.

en: Error validating alert. Id_module cannot be left blank.
ru: Ошибка при проверке предупреждения. Id_module не может быть пустым.

en: Error validating alert. Id_template cannot be left blank.
ru: Ошибка при проверке предупреждения. Id_template не может быть пустым.

en: Error validating alert. Specified alert does not exist.
ru: Ошибка при проверке предупреждения. Указанное предупреждение не существует.

en: Error while connecting to licence server.
ru: Ошибка при подключении к серверу лицензий.

en: Error while deleting services: %s
ru: Ошибка при удалении сервисов: %s

en: Error while deleting, reason: %s
ru: Ошибка при удалении, причина: %s

en: Error while executing task:
ru: Ошибка при выполнении задачи:

en: Error while forcing, reason: %s
ru: Ошибка при форсировании, причина: %s

en: Error while processing: %s
ru: Ошибка при обработке: %s

en: Error, The field name and name in module_name in data configuration are different.
ru: Ошибка, имя поля и имя модуля_имя конфигурационных данных различны.

en: Error, please check the transaction phases
ru: Ошибка, пожалуйста, проверьте фазы транзакции

en: Error, please install the PHP libXML in the system.
ru: Ошибка, пожалуйста, установите PHP libXML в системе.

en: Error, please refresh page
ru: Ошибка, пожалуйста, обновите страницу

en: Error. Error created template
ru: Ошибка. Ошибка созданного шаблона

en: Error. Error delete template
ru: Ошибка. Ошибка удаления шаблона

en: Error. Synchronization aborted. Backup restored
ru: Ошибка. Синхронизация прервана. Резервная копия восстановлена

en: Error. Template name cannot be repeated
ru: Ошибка. Имя шаблона не может быть повторено

en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

en: Error: The collection directory does not exist.
ru: Ошибка: Каталог коллекции не существует.

en: Error: The conf file of agent is not readble.
ru: Ошибка: конфигурационный файл агента не читается.

en: Error: The conf file of agent is not writable.
ru: Ошибка: конфигурационный файл агента не доступен для записи.

en: Error: The conf file of server is not readble.
ru: Ошибка: Файл конфигурации сервера не доступен для чтения.

en: Error: The conf file of server is not writable.
ru: Ошибка: Файл конфигурации сервера не доступен для записи.

en: Error: The main directory of collections does not exist.
ru: Ошибка: Главный каталог коллекций не существует.

en: Error: Update linking modules to policy
ru: Ошибка: Обновление модулей соединения с политикой

en: Error: id agent must be defined.
ru: Ошибка: необходимо определить агент id.

en: Error: recreate file
ru: Ошибка : воссоздать файл

en: Errors
ru: Ошибки

en: Errors of node
ru: Ошибки узла

en: Errors while merging
ru: Ошибки при слиянии

en: Europe
ru: Европа

en: Evaluation interval
ru: Интервал оценки

en: Event
ru: Событие

en: Event Days
ru: События за день

en: Event History Graph
ru: График истории событий

en: Event ID
ru: ID события

en: Event Id
ru: Id события

en: Event Name
ru: Имя события

en: Event Report Agent
ru: Агент отчетов о событиях

en: Event Report Group
ru: Группа отчетов о событиях

en: Event Report Log
ru: Журнал отчетов о событиях

en: Event Report Module
ru: Модуль отчетов о событиях

en: Event Status
ru: Статус события

en: Event Type
ru: Тип события

en: Event agent
ru: Агент событий

en: Event content
ru: Содержание мероприятия

en: Event control filter
ru: Фильтр контроля событий

en: Event custom response default values
ru: Значения по умолчанию пользовательского ответа на события

en: Event detail
ru: Детали события

en: Event fields will be loaded. Do you want to continue?
ru: Поля события будут загружены. Вы хотите продолжить?

en: Event filter
ru: Фильтр событий

en: Event filter successfully created.
ru: Фильтр событий успешно создан.

en: Event filter successfully deleted.
ru: Фильтр событий успешно удален.

en: Event filter successfully updated.
ru: Фильтр событий успешно обновлен.

en: Event filters
ru: Фильтры событий

en: Event graph
ru: График события

en: Event graph by agent
ru: События графика по агенту

en: Event graphs
ru: Графики событий

en: Event group
ru: Группа событий

en: Event group (recursive)
ru: Группа событий (рекурсивная)

en: Event group Recursive
ru: Группа событий Рекурсивная

en: Event history graph
ru: График истории событий

en: Event id
ru: Событие ID

en: Event in process
ru: Событие активно

en: Event list
ru: Список событий

en: Event mode
ru: Режим события

en: Event module
ru: Модуль событий

en: Event module alerts
ru: Оповещения модуля событий

en: Event name
ru: Название события

en: Event owner changed successfully
ru: Событие владельца успешно изменено

en: Event replication
ru: Репликация событий

en: Event report agent
ru: Агент Отчета событий

en: Event report group
ru: Группа отчета событий

en: Event report module
ru: Модуль отчета событий

en: Event responses
ru: Событие ответы

en: Event server
ru: Событие сервера

en: Event severity
ru: Серьезность события

en: Event status
ru: Статус события

en: Event status changed successfully
ru: Статус события успешно изменен

en: Event storm protection
ru: Событие шторма защиты

en: Event storm protection is enabled.
ru: Защита от шторма событий включена.

en: Event tag
ru: Метка события

en: Event type
ru: Тип события

en: Event user
ru: Пользователь события

en: Event user comment
ru: Комментарий пользователя события

en: Event validated
ru: Событие подтверждено

en: Event viewer
ru: Программа просмотра событий

en: Event viewer is disabled due event replication. For more information, please contact with the administrator
ru: Просмотр событий отключен из-за события репликации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с администратором

en: Events
ru: События

en: Events (24h)
ru: События (24 часа)

en: Events (Last 24h)
ru: События (последние 24ч)

en: Events (not validated)
ru: События (не подтвержденные)

en: Events -by module-
ru: События -по модулю-

en: Events Configuration Information
ru: Сведения о конфигурации событий

en: Events History
ru: История событий

en: Events by Severity
ru: События по степени тяжести

en: Events by agent
ru: События по агенту

en: Events by severity
ru: События по степени тяжести

en: Events by user validator
ru: События по валидатору пользователя

en: Events days old to keep in active database
ru: События, которые дней давности для сохранения в активной базе данных

en: Events info (1hr.)
ru: Информация о событиях (1 час.)

en: Events info (24hr.)
ru: Информация о событиях (24 часа)

en: Events management
ru: События управления

en: Events reading
ru: События чтения

en: Events replication
ru: События репликации

en: Events response max. execution
ru: Максимальное время активации ответа событий

en: Events validated by user
ru: События, утвержденные пользователем

en: Events validated vs unvalidated
ru: События, подтвержденные и не подтвержденные

en: Events will be purged from historical database after specified days.
ru: События будут вычищены из исторической базы данных через указанные дни.

en: Events will remain in active database a maximum of specified days, then they will be transferred to historical database. Note events will be purged from active database after %d days.
ru: События будут оставаться в активной базе максимум указанных дней, затем они будут перенесены в историческую базу данных. События Note будут очищены из активной базы данных через %d дней.

en: Events with following tags
ru: События со следующими тегами

en: Events without following tags
ru: События без следующих тегов

en: Events writing
ru: События записи

en: Every
ru: Каждый(ое)

en: Every 8 days, a message is displayed to admin users to remember to register this Pandora instance
ru: Каждые 8 дней отображается сообщение для пользователей-администраторов, чтобы не забыть зарегистрировать этот экземпляр Pandora

en: Every time that the alert is fired
ru: Каждый раз, когда срабатывает предупреждение

en: Everyday
ru: Каждый день

en: Everyone
ru: Все

en: Everything
ru: все

en: Exact address match
ru: Точное совпадение адресов

en: Exact match
ru: Полное соответствие

en: Exact phrase
ru: Точная фраза

en: Example
ru: Пример

en: Example:
ru: Пример:

en: Examples
ru: Примеры

en: Exception
ru: Исключение

en: Exception - Equal to %s
ru: Исключение - Равно %s

en: Exception - Everything
ru: Исключения - Все

en: Exception - Modules at critical or warning status
ru: Исключения - Модули в критическом статусе или статусе опасности

en: Exception - Modules at normal status
ru: Исключения - Модули в нормальном статусе

en: Exception - Modules over %s
ru: Исключения - Модули выше %s

en: Exception - Modules over or equal to %s
ru: Исключения - Модули выше или равные %s

en: Exception - Modules under %s
ru: Исключения - Модули ниже  %s

en: Exception - Modules under or equal to %s
ru: Исключения - Модули ниже или равные  %s

en: Exception - Not equal to %s
ru: Исключения - Не равные  %s

en: Excesive Queued.
ru: Слишком много модулей в очереди.

en: Exclude
ru: Исключить

en: Exclude filter
ru: Исключить фильтр

en: Exec Server
ru: Запустить сервер

en: Exec server enabled
ru: Сервер исполнения включен

en: Execute
ru: Выполнение

en: Execute SQL
ru: Запустить SQL

en: Execute Test
ru: Провести тест

en: Execute action
ru: Выполнить действие

en: Execute again
ru: Выполнить еще раз

en: Execute alert
ru: Выполнение оповещения

en: Execute commands
ru: Выполнение команд

en: Execute custom queries
ru: Выполнение пользовательских запросов

en: Execute custom script
ru: Выполнение пользовательского скрипта

en: Execute event response
ru: Выполнить ответ на событие

en: Execute query
ru: Выполнить запрос

en: Execute tests from
ru: Выполнение тестов из

en: Executed on firing
ru: Выполняется при срабатывании

en: Executed on recovery
ru: Выполнено при восстановлении

en: Executed:
ru: Выполнено:

en: Executing command: %s
ru: Выполнение команды: %s

en: Executing custom queries...
ru: Выполнение пользовательских запросов...

en: Execution
ru: Выполнение

en: Execution results for transaction
ru: Результаты исполнения по сделке

en: Execution results for transaction %s
ru: Результаты исполнения для %s транзакций

en: Execution type
ru: Тип исполнения

en: Existing Filter
ru: Существующий фильтр

en: Exists agent conf for agent:
ru: Существует агент conf для агента:

en: Exists agent conf please remove configuration file from target node.
ru: Существующий агент conf, пожалуйста, удалите конфигурационный файл с целевого узла.

en: Exit fullscreen
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Expand the tree (can be slow)
ru: Разверните дерево (может быть медлено)

en: Expert
ru: Эксперт

en: Expiration
ru: Срок истечения

en: Expire
ru: Истекает

en: Expired
ru: Истекший

en: Expired incidents
ru: Истекшие инциденты

en: Expired license
ru: Просроченная лицензия

en: Expired login
ru: Время действия логина истекло

en: Expires
ru: Срок действия до

en: Explanation
ru: Объяснение

en: Export
ru: Экспортировать

en: Export agents
ru: Экспортные агенты

en: Export current page to CSV
ru: Экспорт текущей страницы в CSV

en: Export data
ru: Экспорт данных

en: Export server
ru: Экспорт сервера

en: Export target
ru: Контрольные цифры по экспорту

en: Export targets
ru: Экспорт заданий

en: Export this list to CSV
ru: Экспорт этого списка в CSV

en: Export to CSV
ru: Экспорт в CSV

en: Export to CSV file
ru: Эксорт в файл CSV

en: Export to Excel
ru: Экспортировать в Exel

en: Export to JSON
ru: Экспорт в JSON

en: Export to PDF
ru: Экспорт в PDF

en: Export to XML
ru: Экспорт в XML

en: Export type
ru: тип экспорта

en: Extended info:
ru: Расширенная информация:

en: Extended information
ru: Дополнительная информация

en: Extension ZIP
ru: Расширение ZIP

en: Extension manager
ru: Менеджер расширений

en: Extension manager view
ru: Просмотр менеджера расширений

en: Extension not installed
ru: Расширение не установлено

en: Extension uploader
ru: загрузчик расширения

en: Extensions
ru: Расширения

en: External Tools
ru: Внешние инструменты

en: External alerts
ru: Внешние оповещения

en: External link
ru: Внешняя ссылка

en: Extra
ru: Дополнительно

en: Extra (2)
ru: Экстра (2)

en: Extra ID
ru: Дополнительное ID

en: Extra Id
ru: Дополнительный идентификатор

en: Extra actions
ru: Дополнительные действия

en: Extra configuration block
ru: Дополнительный конфигурационный блок

en: Extra id
ru: Дополнительный id

en: Extra options
ru: Дополнительные параметры

en: Extra settings
ru: Дополнительные настройки

en: Extracting package
ru: Извлечение пакета

en: FAIL
ru: СБОЙ

en: FF interval
ru: FF интервал

en: FF threshold
ru: FF порог

en: FF timeout
ru: FF время вышло

en: Faces
ru: Стороны

en: Fail
ru: Сбой

en: Fail
ru: Сбой загрузки %s/%s прерывания

en: Fail creating OS
ru: Сбой создания ОS

en: Fail to update to the last package.
ru: Неудачная попытка обновления до последнего пакета.

en: Fail to upload extension
ru: Сбой при загрузке расширения

en: Fail to upload iCalendar
ru: Не удается загрузить iCalendar

en: Fail uploaded file
ru: Сбой загруженного файла

en: Fail validate
ru: Сбой подтверждения

en: Failed
ru: Неудачно

en: Failed SQL: %s
ru: Неудачный запуск SQL: %s

en: Failed Updated remote config files %d
ru: Сбой Обновлены удаленные файлы конфигурации %d

en: Failed adding service child: %s
ru: Неудача добавления дочерней службы: %s

en: Failed creating temporary directory.
ru: Не удалось создать временный каталог.

en: Failed disconnecting account
ru: Неудачное отключение учетной записи

en: Failed saving model:
ru: Неудачная модель сохранения:

en: Failed saving vendor:
ru: Поставщик не удалось сохранить:

en: Failed storing uploaded file.
ru: Не удалось сохранить загруженный файл.

en: Failed synchronizing %s, please check node PHP configuration issues and collection max sizes
ru: Неудачная синхронизация %s, пожалуйста, проверьте проблемы конфигурации узла PHP и максимальные размеры коллекции

en: Failed to analyze package: %s
ru: Не удалось проанализировать пакет: %s

en: Failed to apply rule: %s.
ru: Неприменимы правило: %s.

en: Failed to change password
ru: Не удалось изменить пароль

en: Failed to cleanup old rules.
ru: Не удалось очистить старые правила.

en: Failed to connect
ru: Не удалось подключиться

en: Failed to connect to node
ru: Не удалось подключиться к узлу

en: Failed to connect to node %d
ru: Не удалось подключиться к узлу %d

en: Failed to connect to node %s
ru: Не удалось подключиться к %s узла

en: Failed to create
ru: Не удалось создать

en: Failed to create collection path: %s
ru: Не удалось создать путь к коллекции: %s

en: Failed to create policy
ru: Не удалось создать политику

en: Failed to create service for agent %s
ru: Не удалось создать службу для %s агента

en: Failed to create service for agent %s, %s
ru: Не удалось создать службу для %s агента, %s

en: Failed to create service for module %s, %s
ru: Не удалось создать службу для %s модулей, %s

en: Failed to create service for service %s, %s
ru: Не удалось создать службу для %s служб, %s

en: Failed to create services: %s
ru: Не удалось создать службы: %s

en: Failed to create task
ru: Не удалось создать задачу

en: Failed to create temporary directory
ru: Не удалось создать временный каталог

en: Failed to create zip file for collection
ru: Не удалось создать zip-файл для коллекции

en: Failed to delete: %s
ru: Не удалось удалить: %s

en: Failed to erase module %d: %s
ru: Не удалось стереть %d модуля: %s

en: Failed to erase policy module: %d
ru: Не удалось стереть модуль политики: %d

en: Failed to find discovery DB2 task.
ru: Не удалось найти задачу обнаружения DB2.

en: Failed to find discovery Microsoft SQL Server task.
ru: Не удалось найти задачу обнаружения Microsoft SQL Server.

en: Failed to find discovery MySQL task.
ru: Не удалось найти задачу обнаружения MySQL.

en: Failed to find discovery Oracle task.
ru: Не удалось найти обнаружение задачи Oracle.

en: Failed to find discovery SAP task.
ru: Не удалось найти задачу SAP обнаружения.

en: Failed to find discovery VMware task.
ru: Не удалось найти обнаружение задачи VMware.

en: Failed to find network scan task.
ru: Не удалось найти задачу сканирования сети.

en: Failed to generate charts: %s
ru: Не удалось сгенерировать графики: %s

en: Failed to generate dotmap, please select different layout schema
ru: Не удалось сгенерировать точечную карту (dotmap), пожалуйста, выберите другую схему отображения макета

en: Failed to initialize VMware extension.
ru: Не удалось инициализировать расширение VMware.

en: Failed to login to target
ru: Не удалось войти в таргетинг

en: Failed to overwrite node data: %s
ru: Не удалось перезаписать данные узла: %s

en: Failed to process validation
ru: Не удалось обработать проверку

en: Failed to process:
ru: Не удалось обработать:

en: Failed to retrieve AWS information using selected account.
ru: Не удалось получить информацию AWS с помощью выбранного аккаунта.

en: Failed to retrieve comments
ru: Не удалось получить комментарии

en: Failed to retrieve graph data.
ru: Не удалось получить данные графика.

en: Failed to retrieve master position
ru: Не удалось получить главную позицию

en: Failed to retrieve service elements:
ru: Не удалось получить элементы сервиса:

en: Failed to retrieve slave information
ru: Не удалось получить сведения о подчинении

en: Failed to retrieve updates, please configure utility
ru: Не удалось получить обновления, пожалуйста, настройте утилиту

en: Failed to save command.
ru: Не удалось сохранить команду.

en: Failed to save group %s
ru: Не удалось сохранить %s группы

en: Failed to schedule
ru: Не удалось запланировать

en: Failed to schedule action.
ru: Не удалось запланировать действие.

en: Failed to update
ru: Не удалось обновить

en: Failed to update CPS for moduleValue for service %s:
ru: Не удалось обновить сервер публикаций публикаций по серверу публикаций для moduleValue для %s службы:

en: Failed to update to
ru: Не удалось обновить до

en: Failed to update%s
ru: Не удалось обновить%s

en: Failed to update, already exists: "%d"
ru: Не удалось обновить, уже существует: "%d"

en: Failed to update:
ru: Не удалось обновить:

en: Failed to update: "%s"
ru: Не удалось обновить: "%s"

en: Failed to write file to disk
ru: Невозможно записать файл на диск

en: Failed updated: User did not login.
ru: Ошибка обновления: Пользователь не вошел в систему.

en: Failed updated: User is not admin.
ru: Сбой обновления: Пользователь не администратор.

en: Failed updated: the next values cannot update: %s
ru: Ошибка обновления: следующия значения не могут обновить: %s

en: Failed updating credentials process
ru: Неудачный процесс обновления учетных данных

en: Failed uploading file.
ru: Неудачная загрузка файла.

en: Failed while updating license.
ru: Сбой при обновлении лицензии.

en: Failed while updating: %s
ru: Сбой при обновлении: %s

en: Failed:
ru: Ошибка при подтверждении всех оповещений. Сбой

en: Failed: create the alerts for this modules, please check.
ru: Сбой: создать оповещения для этого модуля, пожалуйста, проверьте.

en: Failed: remove the alerts for this modules, please check.
ru: Сбой: удалить оповещения для этого модуля, пожалуйста, проверьте.

en: Failover
ru: Коммутация

en: Failover mode
ru: Режим обхода отказа

en: Failover normal
ru: Нормальный обход отказа

en: Failover simple
ru: Простой обход отказа

en: Failover type
ru: Тип обхода отказа

en: Failure to connect to Database server, please check the configuration file config.php or contact system administrator if you need assistance.
ru: Невозможность подключения к серверу базы данных, проверьте конфигурационный файл config.php или обратитесь к системному администратору, если вам нужна помощь.

en: Failure to connect to historical database, please check the configuration or contact system administrator if you need assistance.
ru: Невозможность подключения к исторической базе данных, пожалуйста, проверьте конфигурацию или обратитесь к системному администратору, если вам нужна помощь.

en: Fallback to local authentication
ru: Перейти к локальной аутентификации

en: Favorite
ru: Избранное

en: Favourite
ru: Избранное

en: Favourite Visual Console
ru: Избранная визуальная консоль

en: Favourite visual console
ru: Избранная визуальная консоль

en: February
ru: Февраль

en: Feedback
ru: Отзыв

en: Field
ru: Поле

en: Field %s
ru: Поле %s

en: Field %s description
ru: Поле %s описание

en: Field %s values
ru: Поле %s значения

en: Field content
ru: Содержание поля

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field number
ru: Номер поля

en: Field separator
ru: Разделительное поле

en: Field successfully created
ru: Поле успешно создано

en: Field successfully deleted
ru: Поле успешно удалено

en: Field successfully updated
ru: Поле успешно обновлено

en: Field value
ru: Значение поля

en: Fields
ru: Поля

en: Fields Manager
ru: Менеджер полей

en: Fields available
ru: Поля свободны

en: Fields configured on the command associated to the action
ru: Поля, настроенные на команды, связанные с действием

en: Fields passed to the command executed by this action when the alert is fired
ru: Поля передаются команде, выполняемой этим действием при возникновении предупреждения

en: Fields passed to the command executed by this action when the alert is recovered
ru: Когда предупреждение восстанавлено, поля передаются команде, которая выполняется этим действием

en: Fields selected
ru: Выбранные поля

en: Fields used on execution when the alert is fired
ru: Поля, используемые при выполнении, когда срабатывает предупреждение

en: Fields used on execution when the alert is recovered
ru: Поля, используемые при работе, когда восстанавливается предупреждение

en: File
ru: Файл

en: File already are exists.
ru: Файл уже существует.

en: File could not be added
ru: Файл не может быть добавлен

en: File could not be deleted
ru: Файл не может быть удален

en: File created correctly
ru: Файл создан правильно

en: File has an invalid extension
ru: Файл имеет недопустимое расширение

en: File imported successfully
ru: Файл успешно импортирован

en: File is missing in disk storage. Please contact the administrator.
ru: Файл отсутствует в памяти диска. Пожалуйста, обратитесь к администратору.

en: File is not a valid zip file "%s"
ru: Файл не является допустимым zip-файлом "%s"

en: File is too large than PHP memory allocated in the system.
ru: Файл больше чем PHP память, выделенная в системе.

en: File manager
ru: Менеджер файлов

en: File name
ru: Имя файла

en: File name does not match required format: package_NUMBER.oum or pandorafms_server[_enterprise]-7.0NG.NUMBER_x86[_64].tar.gz, you can use numbers with decimals.
ru: Имя файла не соответствует требуемому формату: package_NUMBER.oum или pandorafms_server[_enterprise]-7.0NG. NUMBER_x86[_64].tar.gz можно использовать числа с десятичными дробями.

en: File name prefix
ru: Префикс имени файла

en: File of collection is bigger than the limit (%s bytes)
ru: Размер файла коллекции превышает лимит (%s байт)

en: File processed
ru: Файл обрабатывается

en: File size seems to be too large. Please check your php.ini configuration or contact with the administrator
ru: Размер файла кажется слишком большим. Проверьте конфигурацию php.ini или свяжитесь с администратором

en: File successfully added
ru: Файл успешно добавлен

en: File successfully deleted
ru: Файл успешно удален

en: File upload stopped by extension
ru: Загрузка файла приостановлена из-за расширения

en: Filename
ru: Имя файла

en: Files
ru: Файлы

en: Files in
ru: Файлы в

en: Files included in this package
ru: Файлы, включенные в этот пакет

en: Files repository
ru: Хранилище для файлов

en: Files repository manager
ru: Файлы менеджер хранилище

en: Fill color
ru: Цвет заливки

en: Fill the name of your action.
ru: Введите название вашего действия.

en: Fill transparent
ru: Прозрачное заполнение

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter Agents
ru: Фильтровать Агентов

en: Filter Agents by %s
ru: Фильтр агентов по %s

en: Filter Alerts by %s
ru: Фильтр Оповещений по %s

en: Filter Events by %s
ru: Фильтр Событий по %s

en: Filter Modules
ru: Фильтровать Модули

en: Filter Modules by %s
ru: Фильтр Модулей по %s

en: Filter agent
ru: Агент фильтра

en: Filter agents
ru: Фильтровать агентов

en: Filter agents by remote configuration enabled.
ru: Фильтрация агентов по удаленной настройке включена.

en: Filter alert events
ru: Фильтр предупреждающих событий

en: Filter backups
ru: Фильтрация резервных копий

en: Filter by
ru: Фильтровать по

en: Filter by agent name, module name, template name or action name
ru: Фильтр по имени агента, имени модуля, имени шаблона или названию действия

en: Filter by group
ru: Фильтр по группам

en: Filter by module name, template name or action name
ru: Фильтр по имени модуля, имени шаблона или имени действия

en: Filter by network
ru: Фильтр по сети

en: Filter by opened ports
ru: Фильтр по открытым портам

en: Filter by profile
ru: Фильтр по профилю

en: Filter by status
ru: Фильтровать по статусу

en: Filter created successfully
ru: Фильтр создан успешно

en: Filter created.
ru: Фильтр создан.

en: Filter graphs
ru: Фильтр графиков

en: Filter group
ru: Отфильтровать группу

en: Filter is empty
ru: Фильтр не заполнен

en: Filter list
ru: Фильтровать список

en: Filter loaded
ru: Фильтр загружен

en: Filter module
ru: Фильтр модуля

en: Filter modules
ru: Отфильтровать модули

en: Filter name
ru: Название фильтра

en: Filter name already exists in the bbdd
ru: Имя фильтра уже существует в БД

en: Filter name cannot be left blank
ru: Имя фильтра не может быть пустым

en: Filter options
ru: Отфильтровать варианты

en: Filter overview
ru: Фильтр обзора

en: Filter tag
ru: Фильтр по тегу

en: Filter updated successfully
ru: Фильтр обновлен успешно

en: Filter updated.
ru: Фильтр обновлен.

en: Filter:
ru: Фильтр:

en: Filter: %s
ru: Фильтр: %s

en: Filtered by IP %s. Click here to remove the filter.
ru: Отфильтровано по IP %s. Нажмите здесь, чтобы удалить фильтр.

en: Filtered by port %s. Click here to remove the filter.
ru: Отфильтровано по порту %s. Нажмите здесь, чтобы удалить фильтр.

en: Filters
ru: Фильтры

en: Filters
ru: Фильтры

en: Filters are empty
ru: Фильтры не заполнены

en: Final step
ru: Заключительный этап

en: Find
ru: Найти

en: Find servers configuration file and replace the following lines
ru: Найти серверы файла конфигурации и заменить следующие строки

en: Find some files attached to this mail
ru: Найдите некоторые файлы, прикрепленные к этому письму

en: Finding AFT connectivity
ru: Поиск возможностей подключения AFT

en: Finding gateway connectivity
ru: Поиск входного соединения

en: Finding traceroute connectivity
ru: Поиск соединений traceroute

en: Finish
ru: Завершено

en: Finish and view cluster
ru: Завершить работу и просмотреть кластер

en: Finished
ru: Окончено

en: Finished merge
ru: Завершено слияние

en: Fired
ru: Запущено

en: Fired alerts
ru: Запущенные оповещения

en: Firing
ru: Запуск

en: Firing conditions
ru: Условия запуска

en: Firing fields
ru: Поля срабатывания

en: First event
ru: Первое событие

en: First line must be "module_begin"
ru: Первая линия должна быть "module_begin"

en: First line must be "task_begin"
ru: Первая строка должна быть "task_begin"

en: First match
ru: Первое совпадение

en: First page
ru: Первая страница

en: First trap:
ru: Первая ловушка:

en: First valid IP
ru: Первый действующий IP

en: Fixed graph
ru: Фиксированный график

en: Fixed header
ru: Исправленный заголовок

en: Fixed value
ru: Фиксированное значение

en: Flows
ru: Потоки

en: Font
ru: Шрифт

en: Font and Text configuration
ru: Настройка шрифта и текста

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: Font path
ru: Путь для Шрифтов

en: Font size
ru: Кегль

en: Font size (px)
ru: Размер шрифта в (px)

en: Footer
ru: Нижний колонтитул

en: For Command type Modal Window mode is enforced
ru: Для типа команды Модальное Окно режим соблюден

en: For a correct operation of PandoraFMS, PHP must be updated to version 7.0 or higher.
ru: Для корректной работы PandoraFMS, PHP должен быть обновлен до версии 7.0 или выше.

en: For example, you want a report that the people of "All" groups can see but you want to edit only for you or your group.
ru: Например, вы хотите, чтобы в отчете, где "Все" группы могут это видеть, вы хотите изменить только для вас или вашей группы.

en: For example: Central Data Center
ru: Например: Общий центр обработки данных

en: For instance Catalyst 9400
ru: Например, Catalyst 9400

en: For instance Cisco
ru: Например, Cisco

en: For security reasons, <i>config.php</i> must have restrictive permissions, and "other" users
    		should not read it or write to it. It should be written only for owner
    		(usually www-data or http daemon user), normal operation is not possible until you change
    		permissions for <i>include/config.php</i> file. Please do it, it is for your security.
ru: В целях безопасности <i>config.php</i> должен иметь ограниченные разрешения, а "другие" пользователи
    		не должны читать его или записывать на нем. Он должен быть написан только для владельца
    		(обычно www-data или пользователь http daemon), нормальная работа невозможна, пока вы не измените
    		разрешения для файла <i>include/config.php</i>. Пожалуйста, сделайте это, это для вашей безопасности.

en: For security reasons, normal operation is not possible until you delete installer file.
    		Please delete the <i>./install.php</i> file before running %s Console.
ru: В целях безопасности нормальная работа невозможна до тех пор, пока вы не удалите файл программы установки.
    		Пожалуйста, удалите файл <i>./install.php</i> перед запуском %s Консоли.

en: For sending emails only text plain
ru: Для отправки электронной почты только простой текст

en: For sending emails, text must be HTML format, if you want to use plain text, type it between the following labels: <pre></pre>
ru: Для отправки электронной почты текст должен быть в формате HTML, если вы хотите использовать обычный текст, введите его между следующими метками: <pre></pre>

en: For use the original image file size, set 0 width and 0 height.
ru: Для использования оригинального размера изображение, укажите 0 в значениях длинны и ширины.

en: Force
ru: Принудительно

en: Force 2FA for all users is enabled
ru: Принудительное 2FA для всех пользователей включено

en: Force Apply
ru: Принудительное применение

en: Force automatically create profile user
ru: Принудительное автоматическое создание профиля пользователя

en: Force change password on first login
ru: Обязательная смена пароля при первом входе в систему

en: Force cluster status calculation
ru: Принудительный расчет состояния кластера

en: Force execution
ru: Принудительное выполнение

en: Force log out
ru: Принудительный выход

en: Force maximum value
ru: Максимальное значение силы

en: Force minimum value
ru: Минимальное значение силы

en: Force node resync
ru: Принудительная повторная синхронизация узла

en: Force primary key
ru: Принудить к работе главный ключ

en: Force remote checks
ru: Принудить дистанционные проверки

en: Force run
ru: Принудительное выполнение

en: Force the creation of modules even if the software agent does not have remote configuration
ru: Принудительное создание модулей, даже если программный агент не имеет удаленной настройки

en: Force use Public URL
ru: Принудить к использованию общего URL

en: Force using defined public URL).
ru: Принудительное использование определенного общедоступного URL-адреса).

en: Forecasting
ru: Прогнозирование

en: Forgot your password?
ru: Забыли пароль?

en: Format
ru: Формат

en: Format: IP/Mask
ru: Формат: IP/маска

en: Forums
ru: Форумы

en: Forward SNMP traps to agent (if exist)
ru: Переслать SNMP прерывания к агенту (если есть)

en: Found groups
ru: Найденные группы

en: Found supernets
ru: Найденные суперсети

en: Free Search
ru: Свободный поиск

en: Free Search: %s
ru: Свободный поиск: %s

en: Free search
ru: Свободный поиск

en: Free search: %s
ru: Свободный поиск:  %s

en: Free text for filter
ru: Свободный текст для фильтра

en: Free text for filter (*)
ru: Свободный текст для фильтра (*)

en: Free text for search
ru: свободныйтекст для поиска

en: Free text for search (*)
ru: Свободный текст для поиска (*)

en: Free text for search (*):
ru: Свободный текст для поиска (*):

en: Free text for search:
ru: Свободный текст для поиска:

en: Free text string search on event description
ru: Свободный поиск текстовой строки в описании события

en: Free text to filter the modules of agents when apply this template.
ru: Свободный текст для фильтрации модулей агентов, когда применяется этот шаблон.

en: Fri
ru: Пт

en: Friday
ru: Пятница

en: From
ru: От

en: From (date:time)
ru: От (дата:время)

en: From address
ru: От адреса

en: From data
ru: Из данных

en: From day
ru: Со дня

en: From day:
ru: С первого дня:

en: From dir
ru: От dir

en: From hour:
ru: С часа:

en: From name
ru: От имени

en: From value
ru: От значения

en: From:
ru: От:

en: Full
ru: Полный

en: Full (display) name
ru: Полное (отображать) имя

en: Full URL to your Integria IMS setup (e.g., http://192.168.1.20/integria, https://support.mycompany.com).
ru: Полный URL-адрес настройки IMS Integria (например, http://192.168.1.20/integria https://support.mycompany.com).

en: Full context
ru: Полный контекст

en: Full list of alerts
ru: Полный список оповещений

en: Full list of pages
ru: Полный список страниц

en: Full mode
ru: Полный режим

en: Full name
ru: Полное имя

en: Full path to %s console (without index.php). Example %s
ru: Полный путь к консоли %s (без индекса.php). Пример %s

en: Full resolution graph (TIP)
ru: График с полным разрешением (TIP)

en: Full screen
ru: Полноэкранный режим

en: Full screen mode
ru: Полноэкранный режим

en: Function name
ru: Имя функции

en: GIS Labels
ru: ГИС Метки

en: GIS Map connection
ru: Подключение к GIS -карте

en: GIS Maps
ru: ГИС Карты

en: GIS Maps builder
ru: Разработчик GIS карт

en: GIS Maps connections
ru: Подключения к GIS-картам

en: GIS Maps list
ru: Список GIS-карт

en: GIS configuration
ru: Конфигурация GIS

en: GIS connections
ru: ГИС соединения

en: GIS data
ru: Данные ГИС

en: GIS map layers
ru: ГИС уровни карты

en: GIS maps
ru: ГИС карты

en: GO TO
ru: ПЕРЕЙТИ К

en: Gateway
ru: Шлюз

en: Gauge
ru: Калибратор

en: General
ru: Общие

en: General Data
ru: Общие данные

en: General Setup
ru: Общие настройки

en: General failure.
ru: Общий провал.

en: General group status
ru: Общий статус группы

en: General options
ru: Общие настройки

en: General settings
ru: Общие настройки

en: General setup
ru: Общие настройки

en: General visual maps report
ru: Общий отчет по визуальным картам

en: Generate
ru: Генерировать

en: Generate a dynamic report
ru: Создание динамического отчета

en: Generate cover page in PDF render
ru: Создать титульную страницу в PDF рендере

en: Generate events
ru: Генерировать события

en: Generate index in PDF render
ru: Создать индекс в PDF рендере

en: Generate trap
ru: Генератор прерывания

en: Generated
ru: Сгенерировано

en: Generated at
ru: Сформировано на

en: Get CSV file
ru: Получить CSV файл

en: Get PDF file
ru: Получить PDF файл

en: Get database summary
ru: Получить сводку базы данных

en: Get default image size
ru: Получение размера изображения по умолчанию

en: Get more modules on Monitoring Library
ru: Получите больше модулей в Библиотеке Мониторинга

en: Get number of connections
ru: Получить количество подключений

en: Get running config?
ru: Запускаете конфигурацию?

en: Get running-config
ru: Получить running-config

en: Gis
ru: гис

en: Gis icons preview
ru: Предварительный просмотр значков Gis

en: Global
ru: Общий

en: Global DB User
ru: Глобальный пользователь БД

en: Global DB password
ru: Глобальный пароль БД

en: Global Profile
ru: Глобальный профиль

en: Global Time
ru: Глобальное время

en: Global health info
ru: Глобальная информация о состоянии

en: Global results
ru: Глобальные результаты

en: Global search
ru: Общий поиск

en: Global status
ru: Общий статус

en: Global time:
ru: Глобальное время:

en: Go
ru: Перейти

en: Go back
ru: Вернуться назад

en: Go back to phases list
ru: Вернуться к списку этапов

en: Go to
ru: Перейти к

en: Go to %s
ru: Перейти в %s

en: Go to %s Website
ru: Перейти на сайт %s

en: Go to Login
ru: Ввойти

en: Go to Pandora FMS Support
ru: Перейти в службу поддержки Pandora FMS

en: Go to Pandora FMS Wiki
ru: Перейти на страницу Pandora FMS Wiki

en: Go to `Status` module
ru: Перейти в модуль 'Статус'

en: Go to agent edition
ru: Перейти к редактированию агента

en: Go to alerts edition
ru: Перейти к редактированию оповещений.

en: Go to data overview
ru: Просмотреть данные

en: Go to documentation
ru: Перейти к документации

en: Go to module edition
ru: Перейти к модулю редактирования

en: Go to support
ru: Перейти к  службе поддержки

en: Go to the scheduled downtimes section to solve this
ru: Перейдите в раздел Запланированные простои, чтобы решить эту проблему

en: Godmode Function
ru: Функция Godmode

en: Godmode Menu
ru: Меню Godmode

en: Going down from normal to warning
ru: Опуститься с обычного к статусу опасности

en: Going from critical to warning
ru: Перейти от критического статуса к статусу опасности

en: Going to unknown
ru: Перейти к неизвестному

en: Going up to critical state
ru: Повышение до критического уровня

en: Going up to normal state
ru: Поднються к обычному положению

en: Google Compute Platform
ru: Вычислительная платформа Google

en: Google Hybrid
ru: Google гибридные

en: Google Map Type
ru: Google Тип Карты:

en: Google Maps
ru: Карты Google

en: Google Maps Key
ru: Google  Ключ Карты

en: Google Physical
ru: Google Физические

en: Google Satelite
ru: Google спутниковые

en: Gotty host
ru: Хост Gotty

en: Gotty password
ru: Пароль Gotty

en: Gotty path
ru: Путь Gotty

en: Gotty ssh port
ru: Порт Gotty ssh

en: Gotty telnet port
ru: Порт gotty telnet

en: Gotty user
ru: Пользователь Gotty

en: Graph
ru: График

en: Graph Interval
ru: Интервал графика

en: Graph TIP view
ru: Представление диаграммы TIP

en: Graph TIP view:
ru: Просмотр графиков TIP:

en: Graph Type
ru: Тип графика

en: Graph agent(%s) - %s
ru: Графический агент(%s) - %s

en: Graph agents(%s) - %s
ru: График агентов(%s) - %s

en: Graph and table
ru: График и таблица

en: Graph builder
ru: Конструктор графиков

en: Graph color #1
ru: График цвет #1

en: Graph color #10
ru: График цвета #10

en: Graph color #2
ru: График цвет #2

en: Graph color #3
ru: График цвет #3

en: Graph color #4
ru: График цвета #4

en: Graph color #5
ru: График цвета #5

en: Graph color #6
ru: График цвета #6

en: Graph color #7
ru: График цвета #7

en: Graph color #8
ru: График цвета #8

en: Graph color #9
ru: График цвета #9

en: Graph color (avg)
ru: Цвет графика средний

en: Graph color (max)
ru: Цвет графика макимальный

en: Graph color (min)
ru: Цвет графика минимальный

en: Graph configuration menu
ru: Меню конфигурации графика

en: Graph container
ru: Вместитель графиков

en: Graph container - Max. Items
ru: Графический контейнер - Макс. Элементы

en: Graph defined
ru: Определенный график

en: Graph deleted successfully
ru: График удален успешно

en: Graph editor
ru: Графический редактор

en: Graph image height for HTML reports
ru: Высота изображения графика  для отчетов HTML

en: Graph list
ru: Графический список

en: Graph log results
ru: Результаты журнала графиков

en: Graph mode
ru: Режим графика

en: Graph name
ru: Название графика

en: Graph of the Agents Unknown module.
ru: График агентов с неизвестными модулями.

en: Graph of the Database Maintenance module.
ru: График модуля "Обслуживание базы данных".

en: Graph of the Execution Time module.
ru: График модуля времени выполнения.

en: Graph of the Free Disk Spool Dir module.
ru: График модуля Free Disk Spool Dir.

en: Graph of the Free RAM module.
ru: График модуля Free RAM.

en: Graph of the Queued Modules module.
ru: График модуля очереди модулей.

en: Graph of the Status module.
ru: График модуля состояния.

en: Graph of the System Load AVG module.
ru: График модуля AVG System Load.

en: Graph only
ru: Только график

en: Graph render
ru: Рендеринг графика

en: Graph settings
ru: Настройки графика

en: Graph stored successfully
ru: График успешно сохранен

en: Graph template editor
ru: Радактор шаблона графика

en: Graph template item editor
ru: Редактор элементов шаблона графика

en: Graph template items
ru: Элементы шаблона графика

en: Graph template management
ru: Управление шаблоном графика

en: Graph template wizard
ru: Мастер шаблонов графиков

en: Graph type
ru: Тип графики

en: Graph viewer
ru: Средство просмотра графиков

en: Graphs
ru: Графики

en: Graphs are designed to show the data collected by %s in a temporary scale defined by the user.
    				%s Graphs display data in real time. They are generated every time the operator requires any of them and display the up-to-date state.
    				There are two types of graphs: The agent's automated graphs and the graphs the user customizes by using one or more modules to do so.
ru: Графики предназначены для отображения данных, собранных %s, во временном масштабе, заданном пользователем. 
    				%s Графики отображают данные в реальном времени. Они формируются каждый раз, когда оператор требует любой из них, и отображают актуальное состояние.
    				Существует два типа графиков: автоматические графики агента и графики, которые пользователь настраивает сам, используя для этого один или несколько модулей.

en: Graphs containers
ru: Контейнеры графиков

en: Graphs font family
ru: Семейство шрифтов Graphs

en: Graphs font size
ru: Размер шрифта графиков

en: Graphs found
ru: Графики найдены

en: Graphs modules that represent the self-monitoring system
ru: Графики модулей, представляющие систему авто-мониторинга

en: Greater (>)
ru: Больше (>)

en: Greater or equal (>=)
ru: Больше или равно (> =)

en: Green cell when the module group and agent have all modules in OK status
ru: Зеленую ячейка - когда группа модулей и агента содержит  все модули в статус ОК

en: Green cell when the module has a normal status
ru: Зеленая ячейка, когда модуль в нормальном статусе

en: Greetings
ru: Доброго времени суток

en: Grey cell when the module group and agent have at least one in unknown status and the others in green status
ru: Серый ячейки - когда группа модулей и агента содержит по крайней мере один в неизвестном статусе и другие в зеленом статусе

en: Grey cell when the module has an unknown status
ru: Серая ячейка, когда модуль в неизвестном статусе

en: Grid color
ru: Цвет сетки

en: Group
ru: Группа

en: Group Map
ru: Карта группы

en: Group Password
ru: Пароль группы

en: Group Recursion
ru: Групповая рекурсия

en: Group Report
ru: Отчет группы

en: Group View
ru: Просмотр группы

en: Group acl
ru: Групповой acl

en: Group agents
ru: Групповые агенты

en: Group agents.
ru: Агенты группы.

en: Group alert report
ru: Отчет о предупреждениях групп

en: Group by Enterprise String / IP
ru: Группировка по строке Enterprise / IP

en: Group by Enterprise String/IP
ru: Группировка по строке/IP Enterprise

en: Group by agent
ru: Группа по агенту

en: Group configuration
ru: Группа конфигурации

en: Group event report
ru: Отчет о событиях групп

en: Group events
ru: События группы

en: Group filter
ru: Фильтр группы

en: Group filter:
ru: Фольтр группы:

en: Group management
ru: управление группами

en: Group must have a name
ru: Группа должна иметь имя

en: Group name
ru: Название группы

en: Group not found.
ru: Группа не найдена.

en: Group or Tag
ru: Группа или Тег

en: Group recursion
ru: Группа рекурсии

en: Group report
ru: Отчет группы

en: Group successfully created
ru: Группа успешно создана

en: Group successfully deleted
ru: Группа успешно удалена

en: Group successfully updated
ru: Группа успешно обновлена

en: Group synchronization
ru: Синхронизация групп

en: Group view
ru: Просмотр группы

en: Group/Company
ru: Группа/компания

en: Group/s
ru: Группа/ы

en: Group:
ru: Группа:

en: Group: %s
ru: Группа: %s

en: Grouped
ru: Сгруппировано

en: Grouped by
ru: Сгруппировано по

en: Groups
ru: Группы

en: Groups defined in %s
ru: Группы, определенные в %s

en: Groups found
ru: Группы найдены

en: Groups in Policy
ru: Группы в политике

en: Groups selected
ru: Выбранные группы

en: Groups status
ru: Статус групп

en: Groups view
ru: Просмотр групп

en: HTML font size for SLA (em)
ru: Размер шрифта HTML для SLA (em)

en: HTML view
ru: HTML просмотр

en: HTTP auth (login)
ru: HTTP-авторизации (логин)

en: HTTP auth (password)
ru: HTTP аутентификация (пароль)

en: Having agent name
ru: Наличие имени агента

en: Having custom fields
ru: Наличие настраиваемых полей

en: Having module name
ru: Наличие имени модуля

en: Head search
ru: Поиск головы

en: Header
ru: Заголовок

en: Height
ru: Высота

en: Height (dynamic graphs)
ru: Высота (динамические графики)

en: Height proportional
ru: высота пропорциональна

en: Hello
ru: Привет

en: Hello Feedback-Men
ru: Привет Feedback-Men

en: Help
ru: Помощь

en: Help system error
ru: Ошибка справочной системы

en: Here are described the alert templates, which will use their default actions.
    		You can modify the default behaviour editing alerts in the agent who stores data and alert definitions about the service and the SLA status.
ru: Здесь описаны шаблоны оповещений, которые будут использовать свои действия по умолчанию.
    		Вы можете изменить поведение по умолчанию, редактируя предупреждения в агенте, который хранит данные и определения предупреждений об услуге и статусе SLA.

en: Here is placed the script for the REMOTE inventory modules Local inventory modules don't use this field
ru: Здесь размещен скрипт для УДАЛЕННЫХ модулей инвентаризации. ЛОКАЛЬНЫЕ Модули инвентаризации не используют это поле

en: Here you can upload a resource template in .ptr format.
ru: Здесь вы можете загрузить шаблон ресурса в формате .ptr .

en: Hi, can I help you?
ru: Здравствуйте, могу ли я Вам чем-то помочь?

en: Hidden
ru: Скрытое

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Labels
ru: Скрыть этикетки

en: Hide URL
ru: спрятать URL

en: Hide configuration data
ru: Спрятать данные конфигурации

en: Hide items without data
ru: Скрытие элементов без данных

en: Hide last value on boolean modules
ru: Скрыть последнее значение на булевых модулях

en: Hide value
ru: Скрыть значение

en: Hierarchy of agents
ru: Иерархия агентов

en: High
ru: Высокий

en: Historical Data
ru: Исторические данные

en: Historical data
ru: Статистические данные

en: Historical data settings
ru: Настройки исторических данных

en: Historical database MR mismatch
ru: Несоответствие исторической базы данных MR

en: Historical database allows you to keep data older than %d days. This action will produce no changes. Historical database will remain disabled.
ru: Историческая база данных позволяет хранить данные старше %d дней. Это действие не приведет к изменениям. Историческая база данных останется отключенной.

en: Historical database events purge
ru: Очистка исторических событий базы данных

en: Historical database is enabled, though not accessible with the current configuration.
ru: Историческая база данных включена, хотя и недоступна в текущей конфигурации.

en: Historical database maintenance options
ru: Опции обслуживания исторической базы данных

en: Historical database maintenance problem.
ru: Проблема с обслуживанием исторической базы данных.

en: Historical database not available
ru: Историческая база данных недоступна

en: Historical database partitions
ru: Исторические разделы базы данных

en: Historical database purge
ru: Очистка исторической базы данных

en: Historical database string purge
ru: Очистка строк исторической базы данных

en: Historical events settings
ru: Настройки исторических событий

en: History
ru: История

en: History database
ru: История базы данных

en: History database connection failed: %s
ru: Ошибка подключения к базе данных журнала: %s

en: History database connection is available.
ru: Доступно подключение к базе данных журнала.

en: History database schema is installed.
ru: Установлена схема базы данных журнала.

en: History database schema is up to date with active database.
ru: Схема базы данных журнала обновлена с активной базой данных.

en: History event list
ru: Список истории событий

en: Holding Area
ru: Буфер обработки

en: Home
ru: Дом

en: Home screen
ru: Главный экран

en: Horizontal
ru: Горизонтальная

en: Horizontal Bars
ru: Горизонтальные полоски

en: Horizontal bars
ru: Горизонтальные планки

en: Host
ru: Хост

en: Host & Devices
ru: Хост и Устройства

en: Host & devices
ru: Хост и устройства

en: Host address
ru: Адрес сервера

en: Host detailed traffic
ru: Подробное описание трафика

en: Host&devices total
ru: Общее количество Host&devices

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Hosts discovered
ru: Обнаруженные хосты

en: Hosts/Net
ru: Хосты/Сеть

en: Hour
ru: Час

en: Hourly
ru: Ежечасно

en: Hourly S.L.A.
ru: Ежечасный S.L.A.

en: Hours
ru: Часов

en: Hours: %s
ru: Часы:  %s

en: How to configure encryption.
ru: Как настроить шифрование.

en: Hyperlink to help information that has to exist previously.
ru: Гиперссылка на справочную информацию, которая должна была существовать ранее.

en: I do not know what you want to do
ru: Я не знаю, что ты хочешь сделать

en: I'm going to show you how to monitor a server.
ru: Я хочу показать Вам, как проводить мониторинг сервера.

en: I.P
ru: И.П.

en: ICMP server
ru: ICMP сервер

en: ICMP threads
ru: IcMP потоки

en: ID Alert SNMP
ru: ID Предупреждение SNMP

en: ID Report
ru: Отчет об идентификации

en: ID Ticket
ru: ID-Заявка

en: ID extra
ru: дополнительный ID

en: ID recon task
ru: Задача по согласованию идентификатора

en: IN PROCESS
ru: В ПРОЦЕССЕ

en: IN of SLA limits
ru: Лимиты SLA

en: INFO
ru: ИНФОРМАЦИЯ

en: INFORMATIONAL
ru: ИНФОРМАЦИОННЫЕ СВЕДЕНИЯ

en: IO read
ru: Чтение ввода-вывода

en: IO write
ru: Запись ввода-вывода

en: IOPS performance summary
ru: Сводка по производительности операций ввода-вывода в секунду

en: IP Address
ru: IP адрес

en: IP Adress
ru: IP-адрес

en: IP ElasticSearch server
ru: IP Сервера ElasticSearch

en: IP Network range
ru: Диапазон IP-сети

en: IP address
ru: IP адрес

en: IP address is required
ru: Пожалуйста заполните поле  "IP адрес"

en: IP address resolution
ru: Разрешение IP адреса

en: IP address resolution can take a lot of time
ru: Разрешение IP-адреса может занять много времени

en: IP list with API access
ru: Список IP адресов с доступом к API

en: IP of ElasticSearch server
ru: IP сервера ElasticSearch

en: IP or FQDN
ru: IP-адрес или FQDN

en: IP range
ru: Диапазон IP-адресов

en: IPAM Networks
ru: IpAM сети

en: IPAM networks
ru: IPAM сети

en: IPs
ru: IP-адреса

en: Icon
ru: Значок

en: Icon and module value
ru: Значение иконки модуля

en: Icon image dashboard
ru: Приборная панель с изображением иконки

en: Icon preview
ru: Предварительный просмотр иконок

en: Icons style
ru: Стиль иконок

en: Id group %s doesn't exist in %s
ru: %s группы id не существует в %s

en: Id policy %d already pending to apply in Id agent %d.
ru: Политика идентификаторов уже %d, чтобы применить ее в %d агента удостоверений.

en: Id policy %d already pending to apply.
ru: Политика удостоверений %d уже ожидает применения.

en: Id souce event
ru: Id источника события

en: Id source event
ru: Событие источника Id

en: Id source events
ru: Идентификатор исходных событий

en: Id user cannot be empty
ru: Id пользователя не может быть пустым

en: Identification_reminder
ru: Напоминание_идентификации

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: If SSL is not properly configured you will lose access to
ru: Если SSL не настроен должным образом, вы потеряете доступ к

en: If SSL is not properly configured, you will lose access to the %s Console. Do you want to continue?
ru: Если протокол SSL настроен неправильно, доступ к консоли %s будет потерян. Хотите продолжить?

en: If a critical balanced module is going to critical status, then cluster will be critical.
ru: Если критический сбалансированный модуль перейдет в критическое состояние, то кластер будет критическим.

en: If an option is selected, all graphs will have the highest value from all modules included in the graph as a maximum threshold
ru: Если опция выбрана, все графики будут иметь наибольшее значение из всех модулей, включенных в график, в качестве максимального порога

en: If checkbox is clicked then block size global configuration is used
ru: Если флажок нажат, то размер блока общей конфигурации используется

en: If closed status is set on recovery, a workunit will be added to the ticket in Integria IMS rather that closing the ticket.
ru: Если при восстановлении установлен статус "закрыто", то в Integria IMS к заявке будет добавлена рабочая единица, а не закрыта заявка.

en: If days purge is less than history days pass to history db, you will have a problems and you lost data. Recommended that days purge will more taller than days to history DB
ru: Если дата очистки меньше даты переноса в историю, данные будут потеряны. Мы рекомендуем установить дату очистки больше, чем дата передачи исторических данных.

en: If enabled multiple services will be created.
ru: Если этот параметр включен, будет создано несколько служб.

en: If enabled, allows to define a complex module plugin or log.
ru: Если этот параметр включен, позволяет определить сложный модуль плагина или журнала.

en: If event replication is ongoing, it won't be possible to enter comments here. This option is only to allow local pandora users to see comments, but not to operate with them. The operation, when event replication is enabled, must be done only in the Metaconsole.
ru: Если репликация событий продолжается, ввести комментарии здесь будет невозможно. Эта опция предназначена только для того, чтобы локальные пользователи Pandora FMS могли видеть комментарии, но не работать с ними. Операции, когда репликация событий включена, должны выполняться только в Метаконсоли.

en: If it is checked, the regexp or name of modules match only each to each to agent, instead create a big graph with all modules from all agents.
ru: Если это установлено, то регулярное выражение или имя модуля соответствует только друг другу с агентом, вместо создания большого графика со всеми модулями из всех агентов.

en: If public URL is not properly configured you will lose access to
ru: Если публичный URL не настроен должным образом, вы потеряете доступ к

en: If public URL is not properly configured, you will lose access to the %s Console. Do you want to continue?
ru: Если общедоступный URL-адрес настроен неправильно, вы потеряете доступ к консоли %s. Хотите продолжить?

en: If selected, restrict visualization of this item in the visual console to users who have access to selected group. This is also used on calculating child visual consoles.
ru: Если этот параметр выбран, то он ограничивает визуализацию этого элемента в визуальной консоли пользователями, имеющими доступ к выбранной группе. Этот параметр также используется при вычислении дочерних визуальных консолей.

en: If something is not working as expected, look for this icon and report!
ru: Если что-то работает не так, как ожидалось, найдите этот значок и сообщите об этом!

en: If the code is valid, the double authentication will be activated
ru: Если код действителен, будет активирована двойная аутентификация

en: If the duration of the scheduled downtime is less than 5 minutes it will not be represented in the graph
ru: Если продолжительность запланированного простоя составляет менее 5 минут, она не будет представлена на графике

en: If the interval of days until events data purge is shorter than the events data history storage interval, data will be lost. It is recommended that the storage frequency is higher than the purge frequency.
ru: Если интервал дней до очистки данных событий короче, чем интервал хранения данных журнала событий, данные будут потеряны. Рекомендуется, чтобы частота хранения была выше частоты очистки.

en: If the reader of this message is not the intended recipient, you are hereby notified that any dissemination, distribution or copying of this communication is strictly prohibited
ru: Если читатель данного сообщения не является его адресатом, настоящим вы уведомляетесь, что любое распространение, распределение или копирование данного сообщения строго запрещено

en: If the remote configuration is enabled, it will also go into standby mode when disabling it.
ru: Если дистанционная конфигурация включена, то при ее отключении она также перейдет в режим ожидания.

en: If this is your first time using %s, we suggest a few links that'll help you learn more about the software. Monitoring can be overwhelming, but take your time to learn how to harness the power of %s!
ru: Если вы впервые используете %s, мы предлагаем несколько ссылок, которые помогут вам узнать больше о программе. Мониторинг может оказаться непосильной задачей, но не следует спешить, чтобы узнать, как использовать все возможности %s!

en: If this option was checked, only adding in elements that type of modules support this option.
ru: Если эта опция отмечена, она возможна только при добавлении модулей данного типа.

en: If you are trying to migrate this node to a new metaconsole, please use the form available at Settings > Enterprise at node console.
ru: Если вы пытаетесь перенести этот узел на новую метаконсолю, воспользуйтесь формой, доступной в разделе Настройки > Enterprise на консоли узла.

en: If you change this description, you must change into the text of Data configuration.
ru: Если вы измените это описание, вы должны изменить текст данных конфигурации.

en: If you check this option, those elements that do NOT meet any of the requirements will be shown
ru: Если вы установите этот флажок, будут показаны те элементы, которые НЕ соответствуют ни одному из требований

en: If you have it already configured you can go to the next step.
ru: Если она уже настроена, вы можете перейти к следующему шагу.

en: If you have modified the auth system, the origin of this problem could be that %s cannot override the authorization variables from the config database. Please remove them from your database by executing:<br><pre>DELETE FROM tconfig WHERE token = "auth";</pre>
ru: Если вы модифицировали систему авторизации, причина проблемы может заключаться в том, что %s не может переопределить переменные авторизации из базы данных config. Пожалуйста, удалите их из вашей базы данных, выполнив:<br><pre>DELETE FROM tconfig WHERE token = "auth";</pre>

en: If you have received this transmission in error, do not read it
ru: Если вы получили это сообщение по ошибке, не читайте его

en: If you have typed the name correctly you will see the agent.
ru: Если Вы правильно ввели имя, вы увидите агента.

en: If you know the name of the agent or the name of the module in critical status, type it in this field to make the module list shorter. You can write the entire name or just a part of it.
ru: Если вы знаете имя агента или имя модуля в критическом состоянии, введите его в это поле, чтобы сделать список модулей короче. Вы можете написать имя полностью или только его часть.

en: If you select Enabled combo the Password type will be disabled.
ru: Если вы выберете Включенная комбинация, тип Пароля будет отключен.

en: If you select Passord type the Enabled combo will be disabled.
ru: При выборе типа Пароля, Включенная комбинация будет отключена.

en: If you select several agents, only the common modules will be displayed
ru: Если вы выбрали несколько агентов, будут отображаться только общие модули

en: If you set a 0 seconds timeout, the server plugin timeout will be used
ru: Если вы установили время ожидания 0 секунд, время ожидания сервера плагина будет использоваться

en: If you think this report must be escalated, feel free to forward this mail to "%s"
ru: Если вы считаете, что этот отчет должен быть направлен вышестоящим лицам, не стесняйтесь переслать это письмо по адресу "%s"

en: IfSpeed
ru: ЕслиСпид

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Ignore Planned Downtime
ru: Игнорировать запланированные простои

en: Ignore new GIS data:
ru: Игнорировать новые ГИС данные:

en: Ignore time
ru: Игнорируемое время

en: Illegal query or any other error
ru: Неавторизованный запрос или любая другая ошибка

en: Illegal query: Due security restrictions, there are some tokens or words you cannot use: *, delete, drop, alter, modify, password, pass, insert or update.
ru: Недопустимый запрос: Из-за ограничений безопасности есть некоторые маркеры или слова, которые нельзя использовать: *, delete, drop, alter, modify, password, pass, insert или update.

en: Image
ru: Изображение

en: Image Size
ru: Размеры изображения

en: Image URL
ru: URL изображения

en: Image Vc
ru: Изображение Vc

en: Imei
ru: Имей

en: Import CSV
ru: Импортировать CSV

en: Import file
ru: Импорт файла

en: Import targets from CSV
ru: Импорт целевых объектов из CSV-файла

en: Import text from URL
ru: Импорт текста из URL

en: Important Events by Criticity
ru: Важные события по Критичности

en: In Pandora FMS, data is stored compressed. The data visualization in database, charts or CSV exported data won't match, because is interpreted at runtime. Please check 'Pandora FMS Engineering' chapter from documentation.
ru: В Pandora FMS данные хранятся в сжатом виде. Визуализация данных в базе данных, графики или CSV экспортированные данные не будут соответствовать, так как интерпретируются во время выполнения. Пожалуйста, ознакомьтесь с главой 'Pandora FMS Инженерия' из документации.

en: In black list
ru: В черном списке

en: In order to access ticket management system, integration with Integria IMS must be enabled and properly configured
ru: Для того чтобы получить доступ к системе управления билетами, интеграция с Integria IMS должна быть включена и правильно настроена

en: In order to make backups it is necessary to have mysqldump on your console.
ru: Для того, чтобы сделать резервные копии, необходимо иметь mysqldump на вашей консоли.

en: In order to perform massive operations, PHP needs a correct configuration in timeout parameters. Please, open your PHP configuration file (php.ini) for example: <i>sudo vi /etc/php5/apache2/php.ini;</i><br> And set your timeout parameters to a correct value: <br><i> max_execution_time = 0</i> and <i>max_input_time = -1</i>
ru: Для выполнения массовых операций, PHP нуждается в правильной конфигурации параметров времени ожидания. Пожалуйста, откройте ваш файл конфигурации PHP (php.ini), например: <i>sudo vi /etc/php5/apache2/php.ini;</i><br> 
    И установите настройки параметров времени ожидания для правильного значения: <br><i> max_execution_time = 0</i> and <i>max_input_time = -1</i>

en: In proccess.
ru: В процессе.

en: In process
ru: В процессе

en: In progress selected
ru: Выбранные в процессе

en: In smart mode weights are automatically calculated.
ru: В смарт-режиме веса рассчитываются автоматически.

en: In smart mode, thresholds are percentual.
ru: В интеллектуальном режиме пороговые значения являются процентными.

en: In smart services weights are automatically calculated.
ru: В смарт-сервисах веса рассчитываются автоматически.

en: In template select "Critical Condition".
ru: В шаблоне выберите "Критическое состояние".

en: In the "Subject"  field  you can use the macros _agent_ or _module_ for each name.
ru: В поле "Тема" вы можете использовать макросы _agent_ или _module_ для темы письма.

en: In the command field select "email".
ru: В командном поле выберите "email".

en: In the config.php file in the variable $config["homedir"] = add the correct path
ru: В файле config.php в переменной $config ["homedir"] = добавьте правильный путь

en: In the config.php file in the variable $config["homeurl"] or $config["homeurl_static"] = add the correct path
ru: В файле config.php в переменной $config["homeurl"] или $config["homeurl_static"] = добавьте правильный путь

en: In the customized classification, we will be able to define our own classification rules, 
                    based on certain parameters retrieved from the information reported by the agent (name of the agent and its IP address).
ru: В индивидуальной классификации мы сможем определить наши собственные правила классификации, 
                    на основе определенных параметров, полученных из информации, сообщенной агентом (имя агента и его IP-адрес).

en: In the first field enter the email address/addresses where you want to receive the email alerts separated with comas ( , ) or white spaces.
ru: В первом поле введите адрес/адреса электронной почты, на которые вы хотите получать уведомления, разделив их запятыми ( , ) или пробелами.

en: In the text field, you can also use macros. Get more information about the macros by clicking on the help icon.
ru: В текстовом поле можно также использовать макросы. Получите дополнительную информацию о макросах, нажав на значок справки.

en: In the threshold field enter the seconds. The help icon show more information.
ru: В поле порог введите секунды. Значок справки показывает дополнительную информацию.

en: Inactive Counters
ru: Неактивные счетчики

en: Incident
ru: инцидент

en: Incidents
ru: Инциденты

en: Incidents by group
ru: Инциденты по группам

en: Incidents by priority
ru: Инциденты по важности

en: Incidents by status
ru: Инциденты по статусу

en: Incidents by user
ru: инциденты по пользователям

en: Incidents statistics
ru: Статистика инцидентов

en: Include agents manually disabled
ru: Включение агентов, отключенных вручную

en: Include extended events
ru: Включите расширенные события

en: Include filter
ru: Включить фильтр

en: Include installation data
ru: Включить данные по установке

en: Include statistical monitors
ru: Включение статистических мониторов

en: Include_agents
ru: Включить_агентов

en: Incomplete
ru: Не завершено

en: Incorrect address format
ru: Неправильный формат адреса

en: Incorrect collapsible.
ru: Неправильный разборный.

en: Incorrect form.
ru: Неправильная форма.

en: Incorrect format in Subnet field
ru: Неверный формат в поле Подсеть

en: Incorrect grid.
ru: Неправильная сетка.

en: Incorrect mask format
ru: Неправильный формат маски

en: Incorrect update file.
ru: Неправильное обновление файла.

en: Increase Weight
ru: Повысить значение

en: Increment
ru: Увеличить

en: Incremental
ru: Инкрементный

en: Index
ru: Индекс

en: Index of %s
ru: Параметры %s

en: Indian
ru: Индийский регион

en: Info
ru: Информация

en: Info of state in events
ru: Информация о состоянии в событии

en: Info status %s
ru: Информационный статус %s

en: Information
ru: Информация

en: Information accessible through the _group_other_ macro
ru: Информация доступна через the _group_other_ macro

en: Information contained in this node is not needed. Node information will be erased, and replaced with new data from this metaconsole automatically after register the node. Are you sure?
ru: Информация, содержащаяся в этом узле, не нужна. Информация об узле будет удалена и заменена новыми данными из этой метаконсоли автоматически после регистрации узла. Уверен?

en: Information contained in this node is useful. After register the node, you must launch a merge process from command center, which will combine information in current environment with information contained in this new node. Are you sure?
ru: Информация, содержащаяся в этом узле, полезна. После регистрации узла необходимо запустить процесс слияния из командного центра, который объединит информацию в текущей среде со информацией, содержащейся в этом новом узле. Уверен?

en: Information from the tagente_datos table
ru: Информация из таблицы tagente_datos

en: Information imported FIRST time from the XML will fill the information you can see in the console, but after the first import, system will ignore any update coming from the XML/Agent.
ru: Информация, импортированная ПЕРВЫЙ раз из XML, заполнит информацию, которую вы можете увидеть в консоли, но после первого импортирования система будет игнорировать любые обновления, поступающие из XML/агента.

en: Informational
ru: Информационное

en: Informative
ru: Информативный

en: Inherited
ru: Унаследованный

en: Initialice merge
ru: Инициализация слияния

en: Initialize
ru: Обновить

en: Initilize
ru: Инициляция

en: InnoDB buffer pool size
ru: Размер буферного пула InnoDB

en: InnoDB file per table
ru: Файл InnoDB для каждой таблицы

en: InnoDB flush log at trx-commit
ru: Журнал InnoDB flush при trx-commit

en: InnoDB lock wait timeout
ru: Ограничение времени блокировки InnoDB

en: InnoDB log buffer size
ru: Размер буфера журнала InnoDB

en: InnoDB log file size
ru: Размер файла журнала InnoDB

en: Insert Data
ru: Вставить данные

en: Insert by %s Console
ru: Вставить с %s Консолью

en: Insert data
ru: Вставить данные

en: Insert info steps
ru: Шаги вставки сведений

en: Insert relation
ru: Вставить отношение

en: Inserts
ru: Вставка

en: Inserts backups, disable foreings keys, exceptions in tmerge_queries
ru: Вставляет резервные копии, отключает ключи форинга, исключения в tmerge_queries

en: Inserts truncate, autoincrement and inserts in tmerge_queries
ru: Вставки усечения, автоусиливания и вставки в tmerge_queries

en: Inserts updates in tmerge_queries
ru: Вставка обновлений в tmerge_queries

en: Install database schema
ru: Установка схемы базы данных

en: Installation date
ru: Дата установки

en: Installation file
ru: Установочный файл

en: Installation files not modified
ru: Установочные файлы не изменены

en: Installation files updated
ru: Обновлены установочные файлы

en: Installer active
ru: установщик активных

en: Instance
ru: Пример

en: Instance explorer
ru: Обозреватель экземпляров

en: Instance table
ru: Таблица экземпляров

en: Instances
ru: Экземпляры

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Instructions when the status is critical
ru: Инструкции, когда статус критический

en: Instructions when the status is unknown
ru: Инструкции, когда статус неизвестен

en: Instructions when the status is warning
ru: Инструкции, когда статус предостерегающий

en: Insufficent permissions to perform this action
ru: Недостаточные полномочия для выполнения этого действия

en: Insufficient permissions to validate alerts
ru: Недостаточно прав для проверки оповещений

en: Insuficient data
ru: Недостаточные данные

en: Integria API password
ru: Integria API пароль

en: Integria API settings
ru: Integria API настройки

en: Integria IMS API is not reachable
ru: Integria IMS API недоступен

en: Integria IMS Tickets
ru: Заявки Integria IMS

en: Integria IMS statistics
ru: Статистика Integria IMS

en: Integria IMS ticket list
ru: Список заявок Integria IMS

en: Integria custom response default group
ru: Группа по умолчанию пользовательского ответа Integria

en: Integria custom response default owner
ru: Владелец по умолчанию пользовательского ответа Integria

en: Integria custom response default priority
ru: Приоритет по умолчанию пользовательского ответа Integria

en: Integria custom response default ticket content
ru: Содержимое заявки по умолчанию в пользовательском ответе Integria

en: Integria custom response default ticket status
ru: Пользовательский ответ Integria Статус заявки по умолчанию

en: Integria custom response default ticket title
ru: Пользовательский ответ Integria заголовок заявки по умолчанию

en: Integria custom response default ticket type
ru: Пользовательский ответ Integria Тип заявки по умолчанию

en: Integria default creator
ru: Создатель по умолчанию Integria

en: Integria default group
ru: Группа по умолчанию Integria

en: Integria default owner
ru: Владелец по умолчанию Integria

en: Integria default priority
ru: Приоритет по умолчанию Integria

en: Integria default ticket content
ru: Содержание заявки Integria по умолчанию

en: Integria default ticket status
ru: Статус заявки по умолчанию Integria

en: Integria default ticket title
ru: Заголовок заявки по умолчанию Integria

en: Integria default ticket type
ru: Тип заявки по умолчанию Integria

en: Integria host
ru: хост Integria

en: Integria inventory
ru: Integria инвентаризация

en: Integria password
ru: Integria пароль

en: Integria request timeout
ru: Срок выполнения запроса Integria

en: Integria user
ru: Пользователь Integria

en: Integria user configuration
ru: Конфигурация пользователя Integria

en: Integria user login
ru: Вход пользователя Integria

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Interface %s status
ru: Статус интерфейса %s

en: Interface '%s' throughput graph
ru: График пропускной способности интерфейса '%s'

en: Interface Information (SNMP)
ru: Информация об интерфейсе (SNMP)

en: Interface Target
ru: Целевой интерфейс

en: Interface filter
ru: Фильтр интерфейса

en: Interface information
ru: Информация Интерфейса

en: Interface information (SNMP)
ru: Информация об интерфейсе (SNMP)

en: Interface source
ru: Исходный интерфейс

en: Interface traffic
ru: Интерфейсный трафик

en: Interface view
ru: Представление интерфейса

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: Internal error, please re-run this wizard.
ru: Внутренняя ошибка, пожалуйста, запустите помощника повторно.

en: Interpreter
ru: Переводчик

en: Interval
ru: Периодичность

en: Interval Agent.
ru: Интервалы агента.

en: Interval average of the network modules
ru: Среднее интервальное значение сетевых модулей

en: Interval description
ru: Описание Интервала

en: Interval of autorefresh of the elements, by default they are 30 seconds, needing to enable the autorefresh first
ru: Интервал автообновления элементов, по умолчанию составляет 30 секунд, сначала необходимо включить автообновление

en: Interval values
ru: интервал значений

en: Interval.
ru: Интервал.

en: Introduce Y-axis data. Top=positive Bottom=negative
ru: Представьте данные по оси Y. Верх=положительный Низ=отрицательный

en: Introduce a code generated by the app
ru: Введите код, сгенерированный приложением

en: Introduce x-axis data. Right=positive Left=negative
ru: Представьте данные по оси x. Справа=положительный слева=отрицательный

en: Introduce zoom level. 1 = Highest resolution. Figures may include decimals
ru: Ввести уровень масштабирования. 1 = Наибольшее разрешение. Цифры могут включать десятичные числа

en: Invalid
ru: Ошибка

en: Invalid action
ru: Недопустимое действие

en: Invalid agent element
ru: Элемент агентов недопустим

en: Invalid agents array
ru: Матрица агентов недопустима

en: Invalid characters founded in module name
ru: Недопустимые символы найдены в имени модуля

en: Invalid characters in module name
ru: Недопустимые символы в имени модуля

en: Invalid characters in short name
ru: Недопустимые символы в кратком имени

en: Invalid code
ru: Недействительный код

en: Invalid content readed from csv file: %s
ru: Неверное содержимое, считанное из файла csv: %s

en: Invalid cron task
ru: Недопустимая задача cron

en: Invalid custom data: %s
ru: Недействительные пользовательские данные: %s

en: Invalid date selected
ru: Выбрана неверная дата

en: Invalid date selected. Initial date must be before end date.
ru: Выбрана неправильная дата. Начальная дата должна быть раньше конечной даты.

en: Invalid element type.
ru: Недопустимый тип элемента.

en: Invalid extension. The package needs to be in `%s` or `%s` format.
ru: Недопустимое расширение. Пакет должен быть в формате «%s» или «%s».

en: Invalid file content
ru: Недопустимое содержимое файла

en: Invalid group
ru: Недопустимая группа

en: Invalid id given
ru: Указан неверный идентификатор

en: Invalid installation file for %s
ru: Недопустимый установочный файл для %s

en: Invalid licence.
ru: Недействительная лицензия.

en: Invalid macros array
ru: Макроматрица Недопустима

en: Invalid mimetype for csv file: %s
ru: Неверный mimetype для файла csv: %s

en: Invalid module element
ru: Элемент модуля недопустим

en: Invalid module type
ru: Недопустимый тип модуля

en: Invalid module type %s
ru: Недопустимый тип модуля %s

en: Invalid module type.
ru: Недопустимый тип модуля.

en: Invalid modules array
ru: Матрица модулей недопустима

en: Invalid old password
ru: Неверный старый пароль

en: Invalid operation %s
ru: Недопустимая операция %s

en: Invalid password
ru: Неверный пароль

en: Invalid plugin data
ru: Неверные данные плагина

en: Invalid plugin definition
ru: Недопустимое определение плагина

en: Invalid response while validating license.
ru: Недопустимый ответ при проверке лицензии.

en: Invalid service
ru: Недопустимый сервис

en: Invalid tab specified
ru: Указана неверная вкладка

en: Invalid task
ru: Недопустимое задание

en: Invalid time specified
ru: Указано неверное время

en: Invalid transaction.
ru: Недопустимая транзакция.

en: Invalid user ID: leading or trailing blank spaces not allowed
ru: Неверный идентификатор пользователя: ведущие или последующие пробелы не допускаются

en: Invalid username or password
ru: Недопустимое имя пользователя или пароль

en: Inventory
ru: Опись

en: Inventory Changes
ru: Изменения в инвентаризации

en: Inventory alert builder
ru: Конструктор оповещений о запасах

en: Inventory alert filters
ru: Фильтры оповещений о запасах

en: Inventory alert list
ru: Список оповещений о запасах

en: Inventory alerts
ru: Оповещения о запасах

en: Inventory changes
ru: Изменения инвентаризации

en: Inventory changes blacklist
ru: Черный список изменений инвентаризации

en: Inventory module error
ru: Ошибка модуля инвентаризации

en: Inventory modules
ru: Модули инвентаризации

en: Inventory modules management
ru: Управление модулями инвентаризации

en: Inventory server
ru: Сервер инвентаризации

en: Inverse
ru: Инверсия

en: Inverse SLA
ru: Обратное SLA

en: Inverse interval
ru: Обратный интервал

en: Ip Gateway
ru: Шлюз IP

en: Ipam Ocuppied Manager Critical
ru: Ipam Ocuppied Manager Критический

en: Ipam Ocuppied Manager Warning
ru: Ipam Ocuppied Manager Опасность

en: Is not allowed delete events in process
ru: Нельзя удалить активное событие

en: Is not metaconsole
ru: Показать детскую мета консоль

en: Is possible that this view uses part of information which your user has not access
ru: Возможно, что просматревается только часть информации, к которой у вашего пользователя нет доступа

en: Issue setting umask: %s
ru: Настройка проблемы umask: %s

en: It allows the element to be superimposed to the rest of items of the visual console
ru: Это позволяет наложить элемент на остальные элементы визуальной консоли

en: It has to be 40% of the server memory not recommended to be greater or less
ru: Это должно быть 40% of память сервера не рекомендуется, чтобы быть больше или меньше

en: It is important that Apache can read and write on the selected path
ru: Важно, чтобы Apache мог читать и записывать по выбранному пути

en: It is setted any recon task, the nodes get from the recontask IP mask instead from the group.
ru: При установке любой задачи recon, узлы получают от recontask IP маску вместо группы.

en: It uses the Round-robin planning method to distribute, 
                    in an equitable way and in a rational order, all the new Pandora software agents that reach the Metaconsole.
                    The distribution of the agents will be done in a circular way, assigning the corresponding server to each new agent.
ru: Он использует метод кругового планирования для распространения: 
                    в справедливом и рациональном порядке все новые программные агенты Pandora, которые достигают Метаконсола.
                    Распределение агентов будет осуществляться по кругу, назначая соответствующий сервер каждому новому агенту.

en: It was impossible to uncompress your file
ru: Невозможно было распаковать файл

en: It' is very important to keep the database up-to-date to get the best performance and results in Pandora
ru: Очень важно поддерживать базу данных в актуальном состоянии, чтобы добиться наилучшей производительности и результатов в Pandora

en: It's a complex operation that needs human intervation to avoid system failures and data loosing
ru: Это комплекс операция, который требует вмешательства человека, чтобы избежать сбоев системы и потери данных

en: It's a password
ru: Пользователь не найден в базе данных 
    								или неверный пароль

en: Item Editor
ru: Редактор элементов

en: Item Editor Information
ru: Информация о редакторе элементов

en: Item created in the visualmap
ru: Элемент, созданный на визуальной карте

en: Item editor
ru: Элемент редактирования

en: Item in the map
ru: Объект на карте

en: Item limit for realtime reports
ru: Лимит элементов для отчетов в реальном времени

en: Item limit for realtime reports)
ru: Лимит элементов для отчетов в реальном времени)

en: Item list
ru: Список элементов

en: Item title size text
ru: Артикул Названия Размера текста

en: Item type
ru: Тип элемента

en: Item type has no getFormInputs method [
ru: У типа элемента нет метода getFormInputs [

en: Item type not valid [
ru: Тип элемента не действителен [

en: Item type to be added
ru: Добавляемый тип элемента

en: Item(s) definition
ru: Определение элемента (предметов)

en: Items
ru: Предметы

en: Items period before
ru: Элементы периода до

en: Items selected here will be added to the lists at Service items summary.
ru: Выбранные здесь элементы будут добавлены в списки в сводке элементов обслуживания.

en: JSON decoding error. Please call support.
ru: Ошибка декодирования JSON. Пожалуйста, позвоните в службу поддержки.

en: January
ru: Январь

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: Keep counters
ru: Продолжить ведение счетчиков

en: Keep this %s console up to date with latest updates.
ru: Поддерживайте эту консоль %s в актуальном состоянии с помощью последних обновлений.

en: Key identifier
ru: Идентификатор ключа

en: Key identifier is required
ru: Требуется идентификатор ключа

en: Key string
ru: Ключевая строка

en: LDAP Attributes
ru: Атрибуты LDAP

en: LDAP function
ru: Функция LDAP

en: LDAP port
ru: Порт LDAP

en: LDAP server
ru: Сервер LDAP

en: LDAP version
ru: Версия LDAP

en: LEGAL WARNING
ru: ЮРИДИЧЕСКОЕ ПРЕДОСТЕРЕЖЕНИЕ

en: Label
ru: Этикетка

en: Label position
ru: Положение этикетки

en: Label settings
ru: Настройки этикетки

en: Label:
ru: Этикетка:

en: Lag
ru: Задержка

en: Language
ru: Язык

en: Language code
ru: Код языка

en: Language settings
ru: Языковые настройки

en: Lapse
ru: Задержка

en: Lapses of time in which the period is divided to make more precise calculations
ru: Промежутки времени, в течение которых период делится для более точных расчетов

en: Lapses of time in which the period is divided to make more precise calculations
ru: Промежутки времени, на которые делится период для более точных расчетов

en: Last
ru: Последний

en: Last %d hours.
ru: За последние %d часа(ов).

en: Last %s Events
ru: Последние  %s События

en: Last 8 hours events
ru: События последних 8 часов

en: Last Contact
ru: Последний Контакт

en: Last Fired
ru: Последний запуск

en: Last Update
ru: Последнее обновление

en: Last Value
ru: Последнее значение

en: Last Value
ru: Последнее значение

en: Last activity
ru: Последняя активность

en: Last activity in %s console
ru: Последняя активность в консоли %s

en: Last application
ru: Последнее приложение

en: Last check
ru: Последняя проверка

en: Last contact
ru: Последний контакт

en: Last contact:
ru: Последний контакт:

en: Last data
ru: Последние данные

en: Last day
ru: Последний день

en: Last error
ru: Последняя ошибка

en: Last event
ru: Последнее событие

en: Last event replication
ru: Последнее событие репликации

en: Last execution
ru: Последнее выполнение

en: Last failure
ru: Последний сбой

en: Last fired
ru: Последний запуск

en: Last hour.
ru: За последний час.

en: Last line must be "module_end"
ru: Последняя линия должна быть "module_end"

en: Last line must be "task_end"
ru: Первая строка должна быть "task_end"

en: Last login
ru: Последний вход в систему

en: Last match
ru: Последнее совпадение

en: Last modification
ru: Последнее изменение

en: Last modified
ru: Последнее изменение

en: Last month
ru: Прошлый месяц

en: Last remote contact
ru: Последнее подключение

en: Last replication at
ru: Последняя репликация в

en: Last run
ru: Последний прогон

en: Last status
ru: Последний статус

en: Last status change
ru: Последнее изменение статуса

en: Last time on DB maintance
ru: Последний раз на DB обслуживание

en: Last trap:
ru: Последняя ловушка:

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: Last update.
ru: Последнее обновление.

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: Last valid IP
ru: Последний действующий IP

en: Last value
ru: Последнее значение

en: Last value:
ru: Последнее значение:

en: Last week
ru: Прошлая неделя

en: Latency
ru: Латентность

en: Latest activity
ru: Последняя активность

en: Latest configuration is up to date with backup.
ru: Последняя конфигурация обновлена с резервным копированием.

en: Latest configuration register was retrieved %s ago
ru: Последний регистр конфигурации был получен %s назад

en: Latest events
ru: Последние события

en: Latest events for this agent
ru: Последние событие этого агента

en: Latest operation "%s" was executed %s ago with result: %s
ru: Последняя операция «%s» была выполнена %s назад с результатом: %s

en: Latest value
ru: Последнее значение

en: Latitude
ru: Широта

en: Latitude:
ru: Широта:

en: Launch
ru: Запустить

en: Launch alert action
ru: Запуск оповещения

en: Launch custom event
ru: Запуск пользовательского события

en: Launch script
ru: Скрипт запуска

en: Layer name
ru: Имя уровня

en: Layers
ru: Уровни

en: Layout size
ru: Размер раскладки

en: Layout visual console
ru: Макет визуальной консоли

en: Learning mode
ru: Режим обучения

en: Leases Dhcp
ru: Аренда Dhcp

en: Leave blank to use SSH default port (22)
ru: Оставьте пустым, чтобы использовать порт SSH по умолчанию (22)

en: Left
ru: Слева

en: Left blank for the LOCAL inventory modules
ru: Оставляется пустым для модулей инвентаризации LOCAL

en: Left in blank if you want to use default name: Template name - agents (num agents) - Date
ru: Оставьте пустым, если хотите использовать имя по умолчанию: Имя шаблона - агенты (кол-во агентов) - Дата

en: Legacy Visual Console View
ru: Просмотр Визуальной консоли унаследованной

en: Legend
ru: Легенда

en: Legend Position
ru: Положение легенды

en: Legend color
ru: Цвет легенды

en: Less (<)
ru: Меньше (<)

en: Less loaded
ru: Менее загруженный

en: Less or equal (<=)
ru: Меньше или равно (<=)

en: Let me introduce my self: I am Pandorin, the annoying assistant of %s. You can follow my steps to do basic tasks in %s or you can close me and never see me again.
ru: Позвольте представиться: Я - Пандорин, надоедливый помощник %s. Вы можете следовать моим указаниям для выполнения основных задач в %s или закрыть меня и больше никогда не видеть.

en: Let me show you how to create an email action: Click on Create button and fill the form showed in the following screen.
ru: Сейчас я покажу вам, как создать действие электронной почты: Нажмите кнопку Создать и заполните форму, показанную на следующем экране.

en: Licence
ru: Лицензия

en: License
ru: Лицензионное соглашение

en: License Mode
ru: лицензионный режим

en: License capacity exceeds 90 percent
ru: Лицензионный потенциал превышает 90 процентов

en: License capacity is less than 90 percent
ru: Лицензионный потенциал составляет менее 90 процентов

en: License information
ru: Лицензионная информация

en: License is about to expire
ru: Срок действия лицензии истекает

en: License management
ru: Управление лицензиями

en: License updated
ru: Лицензия обновлена

en: Licensed to
ru: Лицензия для

en: Lightweight mode
ru: Облегченный режим

en: Limit
ru: Лимит

en: Limit
ru: Лимит

en: Limit for bulk operations
ru: Лимит для массовых операций

en: Limit parameters bulk
ru: Ограничить массовые операции

en: Limited mode.
ru: Ограниченный режим.

en: Line
ru: Строка

en: Line %s
ru: Линейный %s

en: Line '%s' not copied to the progress file.
ru: Строка '%s' не скопирована в файл хода выполнения.

en: Line separator
ru: Разделительная линия

en: Line stack
ru: Накопление линии

en: Lines
ru: Строки

en: Lines haven't advanced options
ru: Линии не имеют расширенных опций

en: Link
ru: Ссылка

en: Link Name error
ru: Ошибка имени ссылки

en: Link down (2)
ru: Ссылка внизу (2)

en: Link enabled
ru: Ссылка включена

en: Link management
ru: управление ссылками

en: Link name
ru: Имя Ссылки

en: Link pending modules
ru: Ссылка модулей ожидания

en: Link up (3)
ru: Ссылка вверху (3)

en: Linked
ru: Связано

en: Linked visual console
ru: Связная визуальная консоль

en: Linked visual console weight
ru: Связанный вес визуальной консоли

en: Linking
ru: Создаётся ссылка на файл

en: Linking modules
ru: Соединение модулей

en: Links
ru: Ссылки

en: List
ru: Список

en: List Alerts
ru: Список предупреждений

en: List OS
ru: Список OS

en: List alerts
ru: Список оповещений

en: List categories
ru: Список категорий

en: List elements
ru: Список элементов

en: List items
ru: Список элементов

en: List of Agents to be shown in the layer
ru: Список агентов будет показан на уровне

en: List of Alerts
ru: Список предупреждений

en: List of Gis maps
ru: Список карт Gis

en: List of OS
ru: Список ОС

en: List of custom MySQL templates
ru: Список пользовательских шаблонов MySQL

en: List of custom graphs
ru: Список пользовательских графиков

en: List of elements
ru: Список элементов

en: List of groups to be shown in the layer
ru: Список групп, которые должны быть показаны в слое

en: List of latest events
ru: Список последних событий

en: List of layers
ru: Список уровней

en: List of modules
ru: Список модулей

en: List of modules and components created by "%s"
ru: Список модулей и компонентов, созданных "%s"

en: List of modules unlinked
ru: Список несвязанных модулей

en: List of network maps
ru: Список карт сети

en: List of networkmap
ru: Список сетевых карт

en: List of pages with autorefresh
ru: Список страниц с автообновлением

en: List of reports
ru: Перечень докладов

en: List of services
ru: Перечень услуг

en: List of transactions
ru: Список сделок

en: List tags
ru: Список тегов

en: List templates
ru: Список шаблонов

en: Literal module name forced
ru: Принудительное имя модуля литерала

en: Live view
ru: Живой просмотр

en: Load Average (Last 15 minutes)
ru: Средняя загрузка (последние 15 минут)

en: Load Average (Last 5 minutes)
ru: Средняя загрузка (последние 5 минут)

en: Load Average (Last minute)
ru: Средняя загрузка (последний час)

en: Load MIB
ru: Загрузить MIB

en: Load a basic structure on Web Checks
ru: Загрузите базовую структуру на Веб Проверки

en: Load a basic structure on data configuration
ru: Загрузите базовую структуру на данные конфигурации

en: Load basic
ru: Загрузить основное

en: Load by default the selected view in custom field view
ru: Загрузка по умолчанию выбранного просмотра в просмотре пользовательского поля

en: Load filter
ru: Загрузить фильтр

en: Load from template
ru: Загрузка из шаблона

en: Load preview map
ru: Загрузите предварительный просмотр карты

en: Load targets
ru: Целевые показатели нагрузки

en: Load the fields from previous events
ru: Загрузите поля из предыдущих событий

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading in progress
ru: Идет загрузка

en: Loading, this operation might take several minutes...
ru: Загрузка, эта операция может занять несколько минут...

en: Loading...
ru: Идёт загрузка...

en: Local %s
ru: Локальный %s

en: Local command
ru: Локальная команда

en: Local component
ru: Местные компоненты

en: Local component management
ru: Управление местными компонентами

en: Local components
ru: Местные компоненты

en: Local console
ru: Локальная консоль

en: Local metaconsole
ru: Локальная метаконсоль

en: Local module
ru: Локальный модуль

en: Local modules
ru: Локальные модули

en: Location
ru: Месторасположение

en: Log
ru: Журнал

en: Log Collector
ru: Журнал коллектора

en: Log Viewer
ru: Программа просмотра журналов

en: Log agent
ru: Агент журналов

en: Log collector
ru: Журнал коллектора

en: Log collector cannot connect to ElasticSearch
ru: Коллектор журналов не может подключиться к ElasticSearch

en: Log content
ru: Содержимое журнала

en: Log location
ru: Расположение журнала

en: Log location: pandora_console/log/audit.log
ru: Расположение журнала: pandora_console/журнал/аудит.log

en: Log location: pandora_console/log/console.log
ru: Расположение журнала: pandora_console/журнал/консоль.log

en: Log module "%s" does not exist
ru: Лог-модуль "%s" не существует

en: Log module "%s" does not exist, %s skipped
ru: Лог-модуль "%s" не существует, %s пропущен

en: Log module %s already defined
ru: Модуль журнала %s уже определен

en: Log monitoring is disabled. %s
ru: Мониторинг журналов отключен. %s

en: Log number
ru: Номер журнала

en: Log report
ru: Отчет по журналу

en: Log server
ru: Сервер журналов

en: Log size limit in system logs viewer extension
ru: Ограничение размера журнала в расширении просмотра системных журналов

en: Log source
ru: Источник журнала

en: Log sources
ru: Источники лога

en: Log sources status
ru: Статус источников журнала

en: Log viewer
ru: Средство просмотра журнала

en: Logged out
ru: Завершил работу

en: Login
ru: Имя пользователя

en: Login Failed
ru: Войти в систему не удалось

en: Login Function
ru: Функция логина

en: Login as admin
ru: Войдите в систему как администратор

en: Login attribute
ru: атрибут ввода

en: Login background
ru: Фон входа в систему

en: Login background metaconsole
ru: Фон подключения к метаконсоли

en: Login blocked
ru: Логин заблокирован

en: Login error
ru: Ошибка логина

en: Login failed
ru: Не удалось выполнить вход

en: Login out
ru: Выйти

en: Login successfully
ru: Вход в систему выполнен успешно

en: Login user attribute
ru: Присвоение логина пользователю

en: Login with SAML
ru: Вход в систему с помощью SAML

en: Logo preview
ru: Пред показ значка

en: Logout
ru: Выход

en: Longitude
ru: Долгота

en: Longitude:
ru: Долгота:

en: Looking for VMware configuration? You can configure several tasks using Discovery Applications.
ru: Ищете конфигурацию VMware? С помощью приложений обнаружения можно настроить несколько задач.

en: Loop interval
ru: Интервал цикла

en: Lost
ru: Потеряно

en: Lost sercice
ru: Потерянная серцис

en: Low
ru: Низкий

en: M.Group
ru: M.Группа

en: MAINTENANCE
ru: ОБСЛУЖИВАНИЕ

en: MD5 directory %s is not writable. Please, adjust configuration.
ru: Каталог md5 %s не доступен для записи. Пожалуйста, настройте конфигурацию.

en: METACONSOLE
ru: МЕТАКОНСОЛЬ

en: MIB files will be installed on the system. Please note that a MIB may depend on other MIB. To customize trap definitions use the SNMP trap editor.
ru: Файлы MIB будут установлены в системе. Обратите внимание, что MIB может зависеть от других MIB. Для настройки определений ловушек используйте редактор ловушек SNMP.

en: MIB files will be loaded and searched for SNMP trap definitions. They will not be installed on the system! You can use the MIB uploader for that purpose.
ru: Файлы MIB будут загружены и будут искаться определения ловушек SNMP. Они не будут установлены в системе! Для этой цели вы можете использовать программу загрузки MIB.

en: MIB uploader
ru: MIB загрузчик

en: MR version mistmatch.
ru: Версия MR mistmatch.

en: Mac address
ru: Mac-адрес

en: Macros
ru: Макросы

en: Macros OID
ru: Макросы OID

en: Mail
ru: Почта

en: Mail configuration
ru: Настройка почты

en: Main
ru: Главное

en: Main IP
ru: Главний IP

en: Main data
ru: Основные данные

en: Main database
ru: Главная база данных

en: Main node
ru: Главный узел

en: Main view
ru: Вид на главную

en: Mainframe server
ru: Сервер Mainframe

en: Maintenance
ru: Управление

en: Maintenance tasks in progress
ru: Выполняемые задачи обслуживания

en: Major
ru: Основной

en: Make sure it can't perform dangerous tasks
ru: Убедитесь, что он не может выполнять опасные задачи

en: Make sure nfdump version 1.6.8 or newer is installed!
ru: Убедитесь, что версия 1.6.8 nfdump никогда не устанавливалась!

en: Make the cluster forget failed operations from history of
     the resource and re-detect its current state. This can be
     useful to purge knowledge of past failures that have since
     been resolved. If a resource id is not specified then all
     resources / stonith devices will be cleaned up. If a node
     is not specified then resources / stonith devices on all
     nodes will be cleaned up
ru: Заставьте кластер забыть неудачные операции из истории
     ресурса и повторно определить его текущее состояние. Это может быть
     полезно для очистки знаний о прошлых неудачах, которые с тех пор
     было решено. Если идентификатор ресурса не указан, то все
     ресурсы / устройства stonith будут очищены. Если узел
     не указано, тогда ресурсы / устройства stonith на всех
     узлы будут очищены

en: Making copy of configuration file for
ru: Создание копии файла конфигурации для

en: Manage
ru: Управлять

en: Manage Agent Groups
ru: Управление группами агентов

en: Manage Database HA
ru: Управление высокой доступом к базе данных

en: Manage Discovery tasks
ru: Управление задачами Discovery

en: Manage GIS Maps
ru: Управление ГИС Картами

en: Manage NCM
ru: Управление NCM

en: Manage NetScan scripts
ru: Управление скриптами NetScan

en: Manage Netflow Filter
ru: Управление фильтром сетевого потока

en: Manage Pandora DB HA
ru: Управление Pandora DB HA

en: Manage Policies
ru: Управление политиками

en: Manage Satellite Server
ru: Управление вспомогательным сервером

en: Manage Servers
ru: Управление серверами

en: Manage accounts
ru: Управление учетными записями

en: Manage addresses
ru: Управлять адресами

en: Manage agent autoconfiguration
ru: Управление автонастройка агента

en: Manage agent modules
ru: Управление агентом модулей

en: Manage agents
ru: Агенты управления

en: Manage agents group
ru: Управление группой агентов

en: Manage agents groups
ru: Управление группами агентов

en: Manage alert actions
ru: Управлять оповещением действий

en: Manage alerts
ru: Управление оповещениями

en: Manage commands
ru: Управление коммандами

en: Manage credentials
ru: Управление учетными данными

en: Manage custom field
ru: Управлять пользовательским полем

en: Manage custom graphs
ru: Управление пользовательскими графиками

en: Manage database
ru: Управление базой данных

en: Manage database HA
ru: Управление высокой выявки базы данных

en: Manage event alerts
ru: Управлять событиями оповещения

en: Manage events
ru: Управление событиями

en: Manage export targets
ru: Управление экспортом заданий

en: Manage graph containers
ru: Управление контейнерами графиков

en: Manage graph templates
ru: Управление шаблонами графиков

en: Manage groups
ru: Управление группами

en: Manage incident
ru: Управление инцидентами

en: Manage messages
ru: Управление сообщениями

en: Manage module groups
ru: Управление модулем групп

en: Manage modules
ru: Управление модулями

en: Manage network map
ru: Управление сетевыми картами

en: Manage network maps
ru: Управление сетевыми картами

en: Manage policies
ru: Управление политикой

en: Manage recontask
ru: Управление рекон задачей

en: Manage reports
ru: Управление отчётами

en: Manage scan scripts
ru: Управление сценариями сканирования

en: Manage servers
ru: Управление серверами

en: Manage services
ru: Управление сервисамиой

en: Manage this IP now
ru: Управлять этим IP сейчас

en: Manage users
ru: Управление пользователями

en: Manage visual console
ru: Управление визуальной консолью

en: Managed
ru: Управляется

en: Managed %
ru: Управляемый %

en: Managed IPs
ru: Управляемые IP-адреса

en: Manager collection
ru: Менеджер сборника

en: Manager configuration &gt; Edit
ru: Конфигурация менеджера &gt; Редактировать

en: Manager configuration &gt; New
ru: Конфигурация менеджера &gt; Новая

en: Manual
ru: Вручную

en: Manual interval means that it will be executed only On-demand
ru: Интервал в ручную означает, что он будет выполнен только по запросу

en: Manual placement
ru: Руководство для размещения

en: Manual setup
ru: Ручная настройка

en: Manufacturer
ru: Производитель

en: Manufacturer ID
ru: Идентификатор производителя

en: Manufacturer is required
ru: Требуется производитель

en: Map
ru: Карта

en: Map Center
ru: Центр Карты

en: Map Name
ru: Название карты

en: Map conections GIS
ru: Подключение ГИС данных к карте

en: Map connection name
ru: Имя карты соединения

en: Map connection type
ru: Тип карты связи

en: Map could not be created
ru: Карта не может быть создана

en: Map could not be updated
ru: Не удалось обновить карту

en: Map items
ru: Элементы карты

en: Map linked
ru: Карта связана

en: Map name
ru: Имя карты

en: Map not found.
ru: Карта не найдена.

en: Map settings
ru: Настройки карты

en: Map successfully created
ru: Карта успешно создана

en: Map successfully update
ru: Карта успешно обновлена

en: Maps
ru: Карты

en: March
ru: Март

en: Mark as unread
ru: Пометить как непрочитанное

en: Mask
ru: Маска

en: Mask field is empty
ru: Поле маски пустое

en: Mask format
ru: Формат маски

en: Massive operations
ru: Массовые операции

en: Master
ru: Мастер панели

en: Master lock file not found (No data to show)
ru: Главный файл блокировки не найден (данные не отображаются)

en: Master server version %s does not match console version %s.
ru: Версия %s главного сервера не соответствует версии консоли %s.

en: Matched
ru: Шпунтовый

en: Matches
ru: Совпадения

en: Matches on any true
ru: Совпадения на любой истине

en: Matches on both true
ru: Совпадения на обоих истинных

en: Matches substrings. End the string with $ for exact matches.
ru: Совпадение подстроки. Завершите строку символом $ для точного совпадения.

en: Matches when any is false
ru: Совпадения, когда любой изложен в false

en: Matches when both are either true or false
ru: Совпадения, когда оба являются истинными или ложными

en: Matches when both are false
ru: Совпадения, когда оба являются ложными

en: Matches when only one is true
ru: Совпадения, если верно только одно

en: Matching objects type
ru: Тип совпадающих объектов

en: Matrix events
ru: Матричные события

en: Max
ru: Макс.

en: Max Value
ru: Максимальное значение

en: Max access
ru: Макс доступ

en: Max agents allowed
ru: Максимально допустимое количество агентов

en: Max and min
ru: Макс и мин

en: Max execution event response
ru: Максимальный отклик на выполнение события

en: Max items
ru: Макс кол-во элементов

en: Max only
ru: Только макс

en: Max size collection, all nodes and metaconsole, are not equal
ru: Максимальный размер коллекции, все узлы и метаконсоля, не равны

en: Max threads
ru: Максимальное количество резьбы

en: Max value
ru: Максимальное значение

en: Max.
ru: Макс.

en: Max. Time
ru: Макс. Время

en: Max. Value
ru: Максимальное значение

en: Max. agents to add in policy concurrently
ru: Max. агентов для одновременного добавления в политику

en: Max. days before autodisable deletion
ru: Максимальное количество дней до удаления автоотключения

en: Max. days before compact data
ru: Количество дней до архивации данных

en: Max. days before delete GIS data
ru: количество дней до удаления данных ГИС

en: Max. days before delete audit events
ru: Количество дней до удаления задач аудита

en: Max. days before delete autodisabled agents
ru: Максимальное количество дней до удаления агентов с автоотключением

en: Max. days before delete events
ru: Макс. количество дней до удаления событий

en: Max. days before delete inventory data
ru: Максимальное количество дней до удаления данных инвентаризации

en: Max. days before delete old messages
ru: Максимальное количество дней до удаления старых сообщений

en: Max. days before delete old network matrix data
ru: Максимальное количество дней до удаления старых данных сетевой матрицы

en: Max. days before delete string data
ru: Количество дней до удаления строковых данных

en: Max. days before delete traps
ru: Количество дней до удаления ловушек

en: Max. days before delete unknown modules
ru: Макс. количество дней до удаления неизвестных модулей

en: Max. days before purge
ru: Количество дней до чистки

en: Max. hours old
ru: Максимальный возраст (в часах)

en: Max. macro data fields
ru: Макс. поля данных макроса

en: Max. networks range
ru: Максимальный диапазон сетей

en: Max. number
ru: Количество кодов

en: Max. number of alerts
ru: Макс. число оповещений

en: Max. recommended number of files in attachment directory
ru: Максимально рекомендованное количество файлов в приклепленном каталоге

en: Max. time before compact data
ru: Максимальное время перед сжатием данных

en: Max. time before purge
ru: Максимальное время перед очисткой

en: Max. timeout
ru: timeout

en: Max. values
ru: Максимальные значения

en: Max/Min
ru: Макс/Мин

en: Max/Min Critical
ru: Макс/Мин Критический

en: Max/Min Values
ru: Макс/Мин значения

en: Max/Min Warning
ru: Максимальное/мин предупреждение

en: Maximum
ru: Максимум

en: Maximum allowed number of agents to be added in policy concurrently (adding a high number of agents at a time can lead to performance issues)
ru: Максимально допустимое количество агентов, добавляемых в политику одновременно (добавление большого количества агентов одновременно может привести к проблемам с производительностью)

en: Maximum chart resolution
ru: Максимальное разрешение диаграммы

en: Maximum historical data age (days)
ru: Максимальный срок годных данных (дней)

en: Maximum historical events age (days)
ru: Максимальный возраст исторических событий (дней)

en: Maximum historical string data age (days)
ru: Максимальный срок годовых строковых данных (дней)

en: Maximum number of networks to be added within custom range (starting by first address in range)
ru: Максимальное количество сетей, добавляемых в пределах пользовательского диапазона (начиная с первого адреса в диапазоне)

en: Maximum of events shown
ru: Максимальное количество показанных событий

en: Maximum value
ru: Максимальное значение

en: Maximun
ru: Максимум

en: Maximun Value
ru: Максимальное значение

en: Maximun allowed packet
ru: Максимально допустимый пакет

en: Maximun connections
ru: Максимально возможные соединения

en: May
ru: Май

en: Maybe the files conf or md5 could not be deleted
ru: Может быть конфигурационный файл или md5 не удален

en: Medium
ru: Средний

en: Memory Usage
ru: Использование памяти

en: Memory limit is recomended to be unlimited in metaconsole, please set to -1 in php.ini.
ru: Ограничение памяти рекомендуется быть неограниченным в метаконсоле, пожалуйста, установите -1 в php.ini.

en: Memory usage graphs
ru: Графики использования памяти

en: Merging collections files
ru: Объединение файлов коллекций

en: Message
ru: Сообщение

en: Message successfully sent to user %s
ru: Сообщение успешно отправлены пользователю %s

en: Message unread - click to read
ru: Непрочитанное сообщение - нажмите, чтобы прочитать

en: Messages
ru: Сообщения

en: Messages List
ru: Список сообщений

en: Meta custom subtitle header
ru: Мета пользовательский заголовок субтитров

en: Meta custom title header
ru: Мета настраиваемый заголовок заголовка

en: Metaconsole
ru: Мета консоль

en: Metaconsole Collections
ru: Коллекции Метаконсоли

en: Metaconsole DB Host
ru: Узел БД Metaconsole

en: Metaconsole DB Name
ru: Имя БД метаконсоли

en: Metaconsole DB Password
ru: Пароль БД метаконсоли

en: Metaconsole DB User
ru: Пользователь БД Метаконсоли

en: Metaconsole DB host
ru: Metaconsole DB хост

en: Metaconsole DB is not available.
ru: База данных Метаконсоли недоступна.

en: Metaconsole DB name
ru: Metaconsole DB имя

en: Metaconsole DB password
ru: Metaconsole DB пароль

en: Metaconsole DB port
ru: Порт БД Метаконсоли

en: Metaconsole DB user
ru: Metaconsole DB пользователь

en: Metaconsole access
ru: Доступ к метаконсоли

en: Metaconsole agent cache
ru: Кэш агента Метаконсоль

en: Metaconsole and all nodes license updated
ru: Обновлена лицензия metaconsole и всех узлов

en: Metaconsole and the licenses of all nodes were updated.
ru: Метаконсоль и лицензии всех узлов были обновлены.

en: Metaconsole elements
ru: Элементы Метаконсоли

en: Metaconsole license updated but %d of %d node failed to sync.
ru: Лицензия Метаконсоли обновлена, но %d из %d узлов не удалось синхронизировать.

en: Metaconsole license updated but %d of %d node synchronization failed
ru: Лицензия Metaconsole обновлена, но %d синхронизации узлов %d не удалось

en: Metaconsole link status
ru: Статус ссылки на метаконсоли

en: Metaconsole needs previous activation from regular console, please contact system administrator if you need assistance. <br>
ru: Мета Консоль нуждается в предыдущей активации от обычной консоли, пожалуйста, свяжитесь с системным администратором, если вы нуждаетесь в помощи. <br>

en: Metaconsole setup
ru: Установка Мета консоли

en: Metasetup
ru: Мета настройки

en: Method
ru: Метод

en: Method does not exist
ru: Метод не существует

en: Method generation networkmap
ru: Метод формирования карты сети

en: Method:
ru: Метод:

en: Metrics
ru: Метрики

en: Microsoft Compute
ru: Вычисления Майкрософт

en: Microsoft SQL Server targets
ru: Целевые объекты Microsoft SQL Server

en: Migration block size
ru: Размер блока миграции

en: Migration server
ru: Сервер миграции

en: Min
ru: Мин.

en: Min Value
ru: Минимальное значение

en: Min allowed size is 1024x768
ru: Минимально допустимый размер - 1024x768

en: Min allowed size is 1024x768.
ru: Минимально допустимый размер - 1024x768.

en: Min nodes dist
ru: Мин расстояние между узлами

en: Min only
ru: Только мин

en: Min value
ru: Мин. значение

en: Min.
ru: Мин.

en: Min.
ru: Мин.

en: Min. Recommended Value
ru: Мин. Рекомендуемое значение

en: Min. Value
ru: Минимальное значение

en: Min. hours in current status
ru: Мин. часы в текущем состоянии

en: Min. networks range
ru: Минимальный диапазон сетей

en: Min. number of alerts
ru: Мин. число оповещений

en: Min. size password
ru: Минимальный размер пароля

en: Min. value
ru: Минимальное значение

en: Min:
ru: Мин.:

en: Minimum
ru: Минимум

en: Minimum Value
ru: Минимальное значение

en: Minimum value
ru: Минимальное значение

en: Minimun
ru: Минимум

en: Minor
ru: Второстепенное

en: Minor Release
ru: Небольшое обновление

en: Minor release available
ru: Доступен незначительный выпуск

en: Minor release rejected. Changes will not apply.
ru: Незначительный релиз отклонен. Изменения не применяются.

en: Minor release rejected. The database will not be updated and the package will apply.
ru: Незначительный релиз отклонен. База данных не будет обновлена, и пакет будет применяться.

en: Minor release/s available
ru: Доступны незначительные обновления

en: Minute
ru: Минута

en: Missed parameters
ru: Пропущенные параметры

en: Missing Service id
ru: Отсутствующий ID службы

en: Missing a temporary folder
ru: Временный каталог не существует.

en: Missing agent id
ru: Отсутствует идентификатор агента

en: Missing ehorus agent id
ru: Отсутствует идентификатор агента ehorus

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Mobile console logo preview
ru: Предварительный просмотр логотипа мобильной консоли

en: Modal
ru: Модальное

en: Modal screen
ru: Модальный экран

en: Modal window
ru: Модальное окно

en: Mode
ru: Режим

en: Mode Cell
ru: Режим Ячейки

en: Mode Layout
ru: Режим Схема

en: Model
ru: Модель

en: Model not found: %s
ru: Модель не найдена: %s

en: Model successfully deleted
ru: Модель успешно удалена

en: Models
ru: Модели

en: Modifiers
ru: Модификаторы

en: Modify console configuration to use this new database
ru: Измененить конфигурацию консоли, чтобы использовать эту новую базу данных

en: Modify servers configuration to use this new database
ru: Изменить конфигурацию сервера для использования этой новой базы данных

en: Module
ru: Модули

en: Module
ru: Модуль

en: Module "%s" exists in this agent
ru: Модуль "%s" существует в этом агенте

en: Module "%s" exits in this policy
ru: Модуль "%s" выходит из этой политики

en: Module "%s" problems insert in bbdd
ru: Проблемы со вставкой модуля "%s" в БД

en: Module %s module_exec not configuration
ru: Модуль %s module_exec не конфигурирован

en: Module %s satellite execution not configuration
ru: Работа модуля %s satellite не настроен

en: Module 180 must be customized before being used, please use advanced options to define the module following the documentation:<br> %s
ru: Модуль 180 должен быть настроен перед использованием, пожалуйста, используйте дополнительные параметры для определения модуля в соответствии с документацией:<br> %s

en: Module <i>Host Alive</i> will be added to discovered agents by default.
ru: Модуль <i>Host Alive</i> будет добавлен в обнаруженные агенты по умолчанию.

en: Module Custom ID read only
ru: Пользовательский ID модуля только чтение

en: Module Failover
ru: Коммутация модулей

en: Module Graph
ru: График модуля

en: Module Groups found
ru: Группы модулей найдены

en: Module Histogram Graph
ru: График гистограммы модуля

en: Module Histogram graph
ru: Модульная Гистограмма

en: Module Library
ru: Библиотека модулей

en: Module Name
ru: Имя модуля

en: Module Status
ru: Статус Модуля

en: Module added successfully
ru: Модуль успешно добавлен

en: Module alert
ru: Модуль оповещений

en: Module alert report
ru: Отчет о предупреждениях модуля

en: Module alerts
ru: Модуль оповещений

en: Module already exists please select another name or agent.
ru: Модуль уже существует, пожалуйста, выберите другое имя или агента.

en: Module already exists: "%s"
ru: Модуль уже существует: "%s"

en: Module automatic create for the service %s
ru: Модули автоматически создаются для сервиса %s

en: Module categories
ru: Категории модулей

en: Module custom ID
ru: Пользовательский ID модуля

en: Module custom ID readonly
ru: Идентификатор пользовательского модуля только для чтения

en: Module custom id
ru: Пользовательское id модуля

en: Module definition
ru: Модуль определения

en: Module deleted succesfully
ru: Модуль удален

en: Module description
ru: Описание модуля

en: Module details
ru: Модуль деталь

en: Module disabled successfully.
ru: Модуль успешно отключен.

en: Module enabled successfully.
ru: Модуль успешно включен.

en: Module event report
ru: Отчет о событиях модуля

en: Module exact match
ru: Модуль точного совпадения

en: Module execution flip flop time interval (in secs).
ru: Модуль выполнения за интервал времени флип-флоп (в секундах).

en: Module exists in agent
ru: Модуль существует в агенте

en: Module exists in policy
ru: Модуль существует в политике

en: Module graph
ru: Графический модуль

en: Module group
ru: Группа модулей

en: Module group management
ru: Управление группой модулей

en: Module group must have a name
ru: Модуль группы должен иметь имя

en: Module group: %s
ru: Модуль грурры: %s

en: Module groups
ru: Модуль групп

en: Module groups Management
ru: Управление группами модулей

en: Module groups defined in %s
ru: Группы модулей определены в %s

en: Module has been created in %d agents.
ru: Модуль был создан в %d агентах.

en: Module histogram
ru: Гистограмма модуля

en: Module in a table
ru: Модуль в таблице

en: Module info
ru: Информация о модуле

en: Module is not selected
ru: Модуль не выбран

en: Module library
ru: Библиотека модулей

en: Module linked
ru: Модуль связан

en: Module management
ru: Управление модулем

en: Module must be applied to an agent or a policy
ru: Модуль должен быть применен к агенту или политике

en: Module name
ru: Имя модуля

en: Module name color
ru: Цвет имени модуля

en: Module name empty.
ru: Имя модуля пустое.

en: Module parent
ru: Родительский модуль

en: Module pending to link
ru: Модуль, ожидающий связи

en: Module pending to unlink
ru: Модуль, ожидающий отсоединения

en: Module plugin registered
ru: Модуль плагина зарегистрирован

en: Module protocol
ru: Протокол модуля

en: Module relations
ru: Связь между модулями

en: Module sanity
ru: Необходимость модуля

en: Module search
ru: Поиск Модуля

en: Module selected %d not found
ru: Модуль выбран %d не найден

en: Module size text
ru: Модуль размера текста

en: Module status
ru: Модуль статуса

en: Module successfully added.
ru: Модуль успешно добавлен.

en: Module successfully deleted
ru: Модуль успешно удален

en: Module successfully updated
ru: Модуль успешно обновлен

en: Module tags
ru: Теги модуля

en: Module template management
ru: Управление шаблоном модуля

en: Module templates
ru: Модуль шаблоны

en: Module templates management
ru: Управление шаблонами модуля

en: Module type
ru: Тип модуля

en: Module types
ru: Модуль виды

en: Module unit
ru: Блок модуля

en: Module units
ru: Модульные единицы

en: Module unlinked
ru: Модуль отсоединен

en: Module updated successfully
ru: Модуль успешно обновлен

en: Module value
ru: Значение модуля

en: Module will be linked in the next application
ru: Модуль будет соединен в следующем приложении

en: Module will be unlinked in the next application
ru: Модуль будет отсоединен в следующем приложении

en: Module with the same name in the module creation list
ru: Модуль с таким же именем в списке создания модулей

en: Module:
ru: Модуль:

en: Modules
ru: Модули

en: Modules about to be created
ru: Модули, которые будут созданы

en: Modules agents in policy
ru: Агенты модуля в политике

en: Modules and series
ru: Модули и серии

en: Modules at critical or warning status
ru: Модули в критическом статусе или статусе опасности

en: Modules at normal status
ru: Модули в нормальном статусе

en: Modules boolean
ru: Булевы модули

en: Modules by second
ru: Модули по второму

en: Modules by status
ru: Модули по статусу

en: Modules created
ru: Созданы модули

en: Modules critical
ru: Критические Модули

en: Modules found
ru: Модули найдены

en: Modules in critical status
ru: Модули в критическом статусе

en: Modules in normal status
ru: Модули в нормальном статусе

en: Modules in policy
ru: Модули в политике

en: Modules in policy agents
ru: Модули в политике агентов

en: Modules in policy per agents
ru: Модули в политике для каждого агента

en: Modules in warning status
ru: Модули в статусе опасности

en: Modules network no proc
ru: Модули сети без proc

en: Modules no init
ru: Модули без инициализации

en: Modules normal
ru: Нормальные Модули

en: Modules operations
ru: Модули операций

en: Modules over %s
ru: Модули более %s

en: Modules over or equal to %s
ru: Модули больше или равны %s

en: Modules run by this server will stop working. Do you want to continue?
ru: Модули, работающие на этом сервере, перестанут работать. Вы хотите продолжить?

en: Modules selected
ru: Выбраны модули

en: Modules status
ru: Статус модулей

en: Modules successfully added
ru: Модули успешно добавлены

en: Modules successfully added to layout
ru: Модули успешно добавлены в макет

en: Modules successfully created
ru: Модули успешно созданы

en: Modules to match
ru: Модули для сравнения

en: Modules to match (Free text)
ru: Модули для сравнения (Свободный текст)

en: Modules under %s
ru: Модули под %s

en: Modules under or equal to %s
ru: Модули меньше или равны %s

en: Modules unknown
ru: Неизвестные Модули

en: Modules unused
ru: Неиспользованные модули

en: Modules used
ru: Использованные модули

en: Modules warning
ru: Предостережения о модулях

en: Mon
ru: Пн

en: Monday
ru: Понедельник

en: Monitor
ru: Монитор

en: Monitor Critical
ru: Монитор Критического

en: Monitor Normal
ru: Монитор Обычного

en: Monitor Report
ru: Отчёт монитора

en: Monitor Unknown
ru: Монитор неизвестен

en: Monitor Warning
ru: Устройства контроля за предостережениями об опасности

en: Monitor bucket size
ru: Размер ковша монитора

en: Monitor bucket total items
ru: Мониторинг общих элементов корзины

en: Monitor checks
ru: Статус слежения

en: Monitor critical
ru: Критический монитор

en: Monitor detail
ru: Детали монитора

en: Monitor health
ru: Мониторинг состояния

en: Monitor normal
ru: Монитор нормальный

en: Monitor not init
ru: Не инициализированный прибор контроля

en: Monitor report
ru: Отчет по мониторам

en: Monitor status
ru: Статус монитора

en: Monitor tablespaces
ru: Мониторинг табличных пространств

en: Monitor unknown
ru: Монитор неизвестный

en: Monitor view
ru: Обзор монитора

en: Monitor warning
ru: Приборы контроля для предостережения об опасности

en: Monitoring
ru: Мониторинг

en: Monitors
ru: Приборы контроля

en: Monitors by status
ru: Приборы контроля по статусу

en: Monitors down
ru: Приборы контроля выключны

en: Monitors view
ru: Просмотр Приборы контроля

en: Month
ru: Месяц

en: Month Number
ru: Номер Месяца

en: Month day
ru: День месяца

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Monthly S.L.A.
ru: Ежемесячный S.L.A.

en: Monthly SLA period
ru: Ежемесячный период SLA

en: Monthly:
ru: Ежемесячно:

en: More alerts
ru: Дополнительные предупреждения

en: More detail
ru: Подробнее

en: More details
ru: Подробнее

en: More events
ru: Еще события

en: More modules
ru: Еще модули

en: More than 5 tags
ru: Более 5 тегов

en: Move
ru: Переместить

en: Move Agents
ru: Переместить Агентов

en: Move after to
ru: Переместить, после того как

en: Move before to
ru: Переместить, прежде чем

en: Move down
ru: Переместить вниз

en: Move down selected modules
ru: Передвинуть вниз выбранные модули

en: Move to down
ru: Переместить вниз

en: Move to up
ru: Переместить вверх

en: Move up
ru: Переместить вверх

en: Move up selected modules
ru: Передвинуть вверх выбранные модули

en: Multiple values
ru: Множественные значения

en: Must be empty
ru: Должен быть пустым

en: Must have the same time zone as the system or database to avoid mismatches of time.
ru: Должны находиться в том же часовом поясе, что система или база данных для избежания несоответствия времени.

en: MySQL Performance metrics
ru: Показатели производительности MySQL

en: MySQL Regular expressions case insensitive.
ru: MySQL Регулярные выражения нечувствительны к регистру.

en: MySQL host
ru: MySQL хост

en: MySQL port
ru: MySQL порт

en: MySQL server IP
ru: IP-адрес сервера MySQL

en: MySQL server Port
ru: Порт сервера MySQL

en: N
ru: Н

en: N/A
ru: Недоступно

en: N/A(*)
ru: нет данных(*)

en: NCM
ru: НКМ

en: NCM Agent without template assigned.
ru: Агент NCM без назначенного шаблона.

en: NCM devices
ru: Устройства NCM

en: NCM server
ru: Сервер NCM

en: NCM state
ru: Состояние NCM

en: NCM template to be used
ru: Используемый шаблон NCM

en: NCM templates
ru: Шаблоны NCM

en: NEW
ru: НОВЫЙ

en: NEXT GENERATION
ru: НОВОЕ ПОКОЛЕНИЕ

en: NO DATA
ru: НЕТ ДАННЫХ

en: NORMAL
ru: НОРМАЛЬНЫЙ

en: NOT INIT
ru: НЕ ИНИЦ

en: NOT INITIALIZED
ru: НЕ ИНИЦИАЛИЗИРОВАНО

en: NOT NORMAL
ru: НЕ НОРМАЛЬНО

en: Name
ru: Имя

en: Name #Ag.
ru: Имя #Сред.

en: Name OID
ru: Имя OID

en: Name and SLA limit should not be empty
ru: Имя и предел SLA не должны быть пустыми

en: Name can't be empty
ru: Имя не может быть пустым

en: Name custom graph
ru: Имя пользовательского графика

en: Name error
ru: Ошибка в имени

en: Name is missed. Please add a line with "module_name yourmodulename" to data configuration
ru: Имя пропущено. Пожалуйста, добавьте строку с "module_name yourmodulename" к  данным конфигурации

en: Name or Description
ru: Имя или Описание

en: Name or Script fullpath they can not be empty
ru: Имя или полный путь скрипта не могут быть пустыми

en: Name resolution
ru: Разрешение имен

en: Name resolution for IP address
ru: Имя разрешения для IP адреса

en: Name:
ru: Имя:

en: Name:
ru: Имя:

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Need apply
ru: Нужно применить

en: Need to regenerate
ru: Необходимо восстановление

en: Negative increase:
ru: Отрицательный прирост:

en: Net Scan
ru: Сетевое сканирование

en: Net mask
ru: Маска сети

en: Net scan scripts
ru: Скрипты сканирования сети

en: NetScan Custom
ru: Настройка NetScan

en: Netflow
ru: Сетевой поток

en: Netflow Area
ru: Область Netflow

en: Netflow Data
ru: Данные Netflow

en: Netflow Filter
ru: Фильтр сетевого потока

en: Netflow Live View
ru: Обзор живого сетевого потока

en: Netflow Summary
ru: Краткие сведения Netflow

en: Netflow area chart
ru: Диаграмма области сетевого потока

en: Netflow data table
ru: Таблица данных сетевого потока

en: Netflow disable custom live view filters
ru: Сетевой поток отключил пользовательские фильтры живого просмотра

en: Netflow filter
ru: Фильтр Сетевого потока

en: Netflow filters
ru: Фильтры сетевого потока

en: Netflow live view
ru: Обзор живого сетевого потока

en: Netflow max lifetime
ru: Максимальный срок жизни сетевого потока

en: Netflow reports
ru: Отчеты сетевых потоков

en: Netflow summary table
ru: Суммарная таблица сетевого потока

en: Network
ru: Сеть

en: Network Component
ru: Сетевой компонент

en: Network Components
ru: Компоненты сети

en: Network Management System
ru: Система управления сетью

en: Network Map
ru: Карта Сети

en: Network Module could not be added to policy. Id_module_type is not correct for network modules.
ru: Не удалось добавить сетевой модуль в политику. Id_module_type не подходит для сетевых модулей.

en: Network Usage
ru: Использование сети

en: Network added to supernet %s (%s)
ru: Сеть добавлена в %s суперсети (%s)

en: Network address
ru: Адрес Сети

en: Network components
ru: Сетевые компоненты

en: Network config manager
ru: Диспетчер конфигурации сети

en: Network configuration manager
ru: Диспетчер конфигурации сети

en: Network configuration manager is used to keep configurations and software versions of any network device in your infrastructure under your control.
ru: Диспетчер сетевых конфигураций используется для того, чтобы держать под контролем конфигурации и версии программного обеспечения любого сетевого устройства в инфраструктуре.

en: Network could not be added
ru: Не удалось добавить сеть

en: Network could not be added to supernet %s (%s)
ru: Не удалось добавить сеть в %s суперсети (%s)

en: Network in
ru: Сеть предоставлена не верно

en: Network interfaces
ru: Сетевые интерфейсы

en: Network interfaces report
ru: Отчет о сетевых интерфейсах

en: Network link
ru: Сетевое соединение

en: Network map
ru: Карта сети

en: Network maps
ru: Сетевые карты

en: Network maps editor
ru: Редактор сетевых карт

en: Network mask
ru: Маска сети

en: Network module
ru: Сетевые модули

en: Network module updated.
ru: Сетевой модуль обновлен.

en: Network modules
ru: Сетевые модули

en: Network name already exists in supernet %s (%s)
ru: Сетевое имя уже существует в %s суперсети (%s)

en: Network name cannot be repeated in this Vlan
ru: Сетевое имя не может быть повторено в этой VLAN

en: Network name cannot be repeated in this supernet
ru: Сетевое имя не может быть повторено в этой суперсети

en: Network name could not be added, please select network
ru: Не удалось добавить имя сети, выберите сеть

en: Network not found
ru: Сеть не найдена

en: Network out
ru: Сетевой выход

en: Network performance summary
ru: Сводка производительности сети

en: Network policy module updated.
ru: Сетевой модуль политики обновлен.

en: Network recon task
ru: Сеть рекон задачи

en: Network scan
ru: Сканирование сети

en: Network scheduled to be scanned. You can see progress at %s
ru: Сеть, запланированная для сканирования. Вы можете увидеть прогресс на %s

en: Network server
ru: Сетевой сервер

en: Network server module
ru: Сетевой сервер модуля

en: Network threads
ru: Сетевые потоки

en: Network timeout
ru: Тайм-аут сети

en: Network usage graphs
ru: Графики использования сети

en: Network usage map
ru: Карта использования сети

en: Network wildcard
ru: Сеть wildcard

en: Network/mask
ru: Сеть/маска

en: NetworkLink from
ru: NetworkLink от

en: NetworkLink to
ru: NetworkLink к

en: Networkmap
ru: Карта сети

en: Networkmap max width
ru: Максимальная ширина карты сети

en: Networkmap to link
ru: Соединить с сетевой картой

en: Networks
ru: Сети

en: Networks (csv)
ru: Сети (csv)

en: Networks (current)
ru: Сети (текущие)

en: Networks creation failed
ru: Не удалось создать сети

en: Networks range
ru: Диапазон сетей

en: Neutral increase:
ru: Нейтральный прирост:

en: Never
ru: Никогда

en: New
ru: Новый

en: New %s Console update
ru: Новое обновление консоли %s

en: New Filter
ru: Новый фильтр

en: New Password
ru: Новый Пароль

en: New Service
ru: Новый сервис

en: New Supernet
ru: Новая Суперсеть

en: New Vlan
ru: Новый Влан

en: New agent created
ru: Новый агент создан

en: New cluster
ru: Новый кластер

en: New console task
ru: Новая консольная задача

en: New dashboard
ru: Новая приборная панель

en: New event
ru: Новое событие

en: New events.
ru: Новые события.

en: New filter
ru: Новый фильтр

en: New group
ru: Новая группа

en: New layer
ru: Новый уровень

en: New message
ru: Новое сообщение

en: New node
ru: Новый узел

en: New package available
ru: Доступен новый пакет

en: New pass:
ru: НОВЫЙ ПРОПУСК:

en: New plug-in
ru: Новый плагин

en: New ticket
ru: Новая заявка

en: New users will be able to log in to the nodes.
ru: Новые пользователи смогут входить в узлы.

en: New visual console
ru: Новая визуальная консоль

en: New widget
ru: Новый виджет

en: New window
ru: Новое окно

en: Newer -> Older
ru: Новее->Старее

en: News board
ru: доска объявлений

en: Next
ru: Следующий

en: Next &rarr;
ru: Следующий &rarr;

en: Next Execution
ru: Следующее выполнение

en: Next agent contact
ru: Следующий контактный агент

en: Next available IP
ru: Следующее свободное IP

en: Next available IP Address is:
ru: Следующий доступный IP-адрес:

en: Next contact
ru: Следующий контакт

en: Next execution
ru: Следующее действие

en: Next match
ru: Следующее совпадение

en: Next network
ru: Следующая сеть

en: Next update
ru: Следующее обновление

en: Nfdump binary path
ru: Nfdump двоичного пути

en: Nfexpire binary path
ru: Nfexpire двоичного пути

en: Nice try buddy
ru: Хорошая попытка приятеля

en: Nmap executable does not exist.
ru: Nmap выполнение не существует.

en: Nmap path
ru: Nmap Путь

en: No
ru: Нет

en: No %s script available for this agent, check template %s
ru: Для этого агента нет %s скрипта, проверьте шаблон %s

en: No Address
ru: Нет адреса

en: No Data
ru: Нет данных

en: No Max value defined.
ru: Макс значение не определено.

en: No Monitors
ru: Нет приборов контроля

en: No SNMP OID provided
ru: SNMP OID не предоставлен

en: No Services
ru: Нет Сервисов

en: No Services or concrete action
ru: Нет сервисов или конкретных действий

en: No Subject
ru: Нет Темы

en: No Supernet found
ru: Суперсеть не найдена

en: No WUX transactions found.
ru: Транзакции WUX не найдены.

en: No access
ru: Нет доступа

en: No actions
ru: Никаких действий

en: No actions defined
ru: Действия не определены

en: No actions selected
ru: Действия не выбраны

en: No addresses found on this network
ru: В этой сети не найдено ни одного адреса

en: No admin user
ru: Нет пользователя с правами администратора

en: No agent alias specified
ru: Алиас агента не указан

en: No agent configuration file
ru: Нет файла конфигурации агента

en: No agent defined.
ru: Агент не определен.

en: No agent found
ru: Агенты не найдены

en: No agent has been selected
ru: Агент не выбран

en: No agent matches regular expression
ru: Агент не соответствует регулярному выражению

en: No agent name specified
ru: Не указано имя агента

en: No agent selected
ru: Агент не выбран

en: No agents
ru: Нет агентов

en: No agents found
ru: Не найдено ни одного агента

en: No agents selected
ru: Не выбраны агенты

en: No agents with NCM features enabled yet
ru: Агенты с включенными функциями NCM еще не установлены

en: No alert actions configured
ru: Предупредительные действия не сконфигурированы

en: No alert commands configured
ru: Команды оповещений не сконфигурированы

en: No alert selected
ru: Оповещения не выбраны

en: No alert templates defined
ru: Шаблоны оповщений не найдены

en: No alerts
ru: Нет оповещений

en: No alerts defined
ru: Оповещения не определены

en: No alerts for this agent
ru: Нет оповещений для этого агента

en: No alerts found
ru: Оповещения не найдены

en: No alerts selected
ru: Нет выбранных оповещений

en: No assigned
ru: Не назчначено

en: No associated actions
ru: Никаких сопутствующих действий

en: No available collection to add
ru: Нет доступной коллекции для добавления

en: No available data to show
ru: Нет доступных данных для показа

en: No buckets found.
ru: Ведра не найдены.

en: No cache
ru: Нет кэша

en: No categories found
ru: Категории не найдены

en: No change
ru: Не изменять

en: No change in data
ru: Нет изменений в данных

en: No changes found
ru: Изменения не найдены

en: No changes found.
ru: Изменения не найдены.

en: No changes have been made
ru: Никаких изменений не было сделано

en: No changes have been made because they exceed the maximum allowed (%d). Make fewer changes or contact the administrator.
ru: Изменения не были внесены, поскольку они превышают максимально допустимое значение (%d). Внесите меньше изменений или обратитесь к администратору.

en: No changes have been made.
ru: Никаких изменений внесено не было.

en: No changes in settings
ru: Без изменений в настройках

en: No changes made
ru: Без изменений

en: No changes. Re-Scheduled
ru: Без изменений. Запланировано заново

en: No collection assigned to this agent
ru: Нет коллекции, назначенной для этого агент

en: No command specified
ru: Не указана команда

en: No comments found
ru: Комментарии не найдены

en: No component was found
ru: Ни один компонент не был найден

en: No configuration file found
ru: Файл конфигурации не найден

en: No configuration registers to backup
ru: Нет регистров конфигурации для резервного копирования

en: No credentials available
ru: Нет доступных учетных данных

en: No custom graph defined.
ru: Пользовательский график не определен.

en: No data
ru: Данных нет

en: No data found
ru: Данные не найдены

en: No data found to export
ru: Не найдено данных для экспорта

en: No data found.
ru: Данные не найдены.

en: No data or wrong separator
ru: Нет данных или неправильный разделитель

en: No data retrieved
ru: Данные не получены

en: No data to display within the selected interval
ru: Нет данных для отображения в течение выбранного интервала

en: No data to normalize
ru: Нет данных для нормализации

en: No data to show
ru: Нет данных для показа

en: No data to show.
ru: Нет данных

en: No data.
ru: Нет данных.

en: No description
ru: Без описания

en: No description available
ru: Описание недоступно

en: No description specified for the service
ru: Для сервиса не указано описание

en: No destiny agent(s) to copy
ru: Нет предназначенного агента(ов) для копирования

en: No destiny policies to copy
ru: Нет политики судьбы для копирования

en: No devices found in temporary resources, please re-launch.
ru: Во временных ресурсах не найдено устройств, пожалуйста, запустите повторно.

en: No events
ru: Нет событий

en: No favourite consoles defined
ru: Не определены избранные консоли

en: No fields defined
ru: Нет заданных полей

en: No file was uploaded
ru: Файл не был загружен

en: No files or directories to show.
ru: Нет файлов или каталогов для показа.

en: No filter loaded
ru: Нет загруженного фильтра

en: No filter selected
ru: Фильтр не выбран

en: No height defined.
ru: Высота не определена.

en: No hierarchy
ru: Отсутствие иерархии

en: No image defined.
ru: Изображение не определено.

en: No image or name defined.
ru: Нет определенного изображения или имени.

en: No incidents associated to this agent
ru: Нет инцидентов, связанных с этим агентом

en: No information could be retrieved.
ru: Никакой информации получить не удалось.

en: No init
ru: Нет инита

en: No input file detected
ru: Входной файл не обнаружен

en: No instances found.
ru: Экземпляры не найдены.

en: No inventory modules defined
ru: Модули инвентаризации не определены

en: No item could be applied to report.
ru: Ни один пункт не может быть применен к отчету.

en: No items
ru: Нет объектов

en: No items.
ru: Нет элементов.

en: No label defined.
ru: Метка не определена.

en: No legend
ru: Нет легенды

en: No log sources found
ru: Источники журналов не найдены

en: No maps defined
ru: Карты не определены

en: No maps found
ru: Карты не найдены

en: No master servers found.
ru: Ведущие серверы не найдены.

en: No matching traps found
ru: Соответствующих трапов не найдено

en: No module blocks for this profile
ru: Нет блоков модулей для этого профиля

en: No module defined.
ru: Модуль не определен.

en: No module defined. This module must be string type.
ru: Модуль не определен. Этот модуль должен быть строкового типа.

en: No module found
ru: Модуль не найден

en: No module name provided
ru: Имя модуля не предоставлено

en: No module selected
ru: Модуль не выбран

en: No module specified
ru: Модуль не указан

en: No module to predict
ru: Нет модуля для прогнозирования

en: No module was found
ru: Модуль не найден

en: No modules
ru: Нет модулей

en: No modules for this agent
ru: Нет модулей для этого агента

en: No modules for this profile
ru: Нет модулей для этого профиля

en: No modules have been selected
ru: Модули не выбраны

en: No modules in selected groups
ru: Нет модулей в выбранных группах

en: No modules of type string. You can not calculate their average
ru: Нет модулей типа строка. Вы не можете рассчитать их среднее

en: No modules selected
ru: Не выбраны модули

en: No modules specified
ru: Нет указанных модулей

en: No name specified
ru: Не указано имя

en: No name specified for the service
ru: Для сервиса не указано имя

en: No networks found
ru: Сети не найдены

en: No operation selected
ru: Нет выбранной операции

en: No other users connected
ru: Нет других подключенных пользовтелей

en: No period defined.
ru: Период не определен.

en: No plug-in provided
ru: Плагин не предоставлен

en: No policies with this id
ru: Нет политик с этим идентификатором

en: No process defined.
ru: Процесс не определен.

en: No relations found
ru: Не найдено связей

en: No replication yet
ru: Пока нет репликации

en: No responses found
ru: Ответы не найдены

en: No results
ru: Нет результатов

en: No scheduled downtime
ru: Нет запланированных простоев

en: No search parameters
ru: Нет параметров поиска

en: No selected agents to copy
ru: Нет выбранных агентов для копирования

en: No selected modules
ru: Нет избранных модулей

en: No server provided
ru: Сервер не предоставлен

en: No servers available.
ru: Нет доступных серверов

en: No service defined.
ru: Сервис не определен.

en: No services created
ru: Службы не созданы

en: No services defined.
ru: Услуги не определены.

en: No services selected
ru: Сервисы не выбраны

en: No snmp alert found.
ru: Предупреждение snmp не найдено.

en: No source agent selected
ru: Агент испочника не выбран

en: No source agent to copy
ru: Нет источника агента для копирования

en: No tags
ru: Нет тегов

en: No tags defined
ru: Теги не определены

en: No target IP provided
ru: Целевой IP не предоставлен

en: No target could be added.
ru: Цель не может быть добавлена.

en: No template name specified
ru: Не указано имя шаблона

en: No template selected
ru: Шаблон не выбран

en: No template specified
ru: Шаблон не указан

en: No tickets to show
ru: Нет заявок для показа

en: No ux transaction selected.
ru: Транзакция ux не выбрана.

en: No ux transactions found.
ru: Транзакции ux не найдены.

en: No values changed
ru: Значения не изменены

en: No vlans found
ru: VLAN не найдены

en: No width defined.
ru: Ширина не определена.

en: No wizard
ru: Нет мастера настроек

en: No wux transaction selected.
ru: Транзакция wux не выбрана.

en: Node
ru: Узел

en: Node %s is not recognized as metaconsole node.
ru: Узел %s не распознается как узел метаконсоли.

en: Node %s license missmatch.
ru: Узел %s лицензии промах.

en: Node Address
ru: Адрес узла

en: Node Address Default
ru: Адрес узла по умолчанию

en: Node Details
ru: Сведения об узле

en: Node address
ru: Адрес узла

en: Node address default
ru: Адрес узла по умолчанию

en: Node connections
ru: Подключения узлов

en: Node data will be merged
ru: Данные узла будут объединены

en: Node data will be wiped out
ru: Данные узла будут уничтожены

en: Node label
ru: Метка узла

en: Node not found
ru: Узел не найден

en: Node not ready
ru: Узел не готов

en: Node options
ru: Параметры узла

en: Node overview
ru: Обзор узлов

en: Node radius
ru: Радиус узла

en: Node radius (px)
ru: Радиус узла (px)

en: Node separation
ru: Разделение узлов

en: Node separation (rate)
ru: Разделение узлов (скорость)

en: Node source
ru: Исходный узел

en: Node synchronization process failed
ru: Сбой процесса синхронизации узлов

en: Node synchronization process failed:
ru: Сбой процесса синхронизации узлов:

en: Node target
ru: Целевой узел

en: Nodes
ru: Узлы

en: Nodes priority order
ru: Порядок приоритета узлов

en: Non initialized module
ru: Модуль не инициализирован

en: Non interactive report
ru: Неинтерактивный отчет

en: Non-initialized modules found.
ru: Найдены неинициализированные модули.

en: None
ru: Нет

en: None of the services was added
ru: Ни одна из услуг не была добавлена

en: Nonexistent
ru: Не существует

en: Nonexistent. This element should be deleted
ru: Несуществующий. Этот элемент должен быть удален

en: Normal
ru: Нормальное

en: Normal (Alert)
ru: Обычный (оповещение)

en: Normal Status
ru: Нормальный статус

en: Normal agents
ru: Нормальные Агенты

en: Normal mode
ru: Обычный режим

en: Normal modules
ru: Обычные модули

en: Normal screen
ru: Обычный экран

en: Normal weight
ru: Нормальный вес

en: Normal:
ru: Нормальный:

en: Normalize
ru: Нормализовать

en: Normalize (Disabled)
ru: Нормализация (отключено)

en: Not Init
ru: Не инициализировано

en: Not Login
ru: Нет Логина

en: Not Normal
ru: Не Нормальный

en: Not OK
ru: Не ОК

en: Not Reserved
ru: Не зарезервировано

en: Not Started
ru: Не начался

en: Not Validated
ru: Не подтверждено

en: Not `set`, `get` or `help` operation selected.
ru: Не выбрана операция 'set', 'get' или 'help' .

en: Not a valid JSON: %s
ru: Недопустимый JSON: %s

en: Not agents in this group
ru: Нет агентов в этой группе

en: Not alert fired
ru: Нет сработавших предупреждений

en: Not alive
ru: Не активный

en: Not allowed
ru: Не разрешено

en: Not an array of ids
ru: Не массив идентификаторов

en: Not applied
ru: Не применено

en: Not assigned
ru: Не назначено

en: Not assigned networks
ru: Не назначенные сети

en: Not auth and not privacy method
ru: Нет идентификации и нет метода конфиденциальности

en: Not available
ru: Недоступно

en: Not closed yet
ru: Еще не закрыто

en: Not condition
ru: Не является условием

en: Not copied. Error copying data
ru: Не скопировано. Ошибка копирования данных

en: Not created. Blank name
ru: Не создано. Пустое имя

en: Not created. Error inserting data
ru: Не создано. Ошибка вставки данных

en: Not created. Error inserting data. Start time must be higher than the current time
ru: Не создан. Произошла ошибка при вставке данных. Время начала должно быть выше, чем текущее время

en: Not deleted. Error deleting data
ru: Не удалено. Ошибка при удалении данных

en: Not deleted. Error deleting messages
ru: Не удалены. Ошибка при удалении сообщений

en: Not deleted. Error deleting multiple data
ru: Не удалено. Ошибка при удалении нескольких данных

en: Not equal (!=)
ru: Не равно (!=)

en: Not equal to
ru: Не равно

en: Not equal to %s
ru: Не равно %s

en: Not executed yet
ru: Пока не выполнено

en: Not fired
ru: Не запущено

en: Not fired alerts
ru: Нет запущенных оповещений

en: Not found
ru: Не найдено

en: Not found content.
ru: Содержание не найдено.

en: Not found footer.
ru: Колонтитул не  найден.

en: Not found header.
ru: Заголовок не найден.

en: Not found networkmap.
ru: Карта сети не найдена.

en: Not init
ru: Не инициализировано

en: Not init agents
ru: Не инициализированные Агенты

en: Not init modules
ru: Нет инициализированных модулей

en: Not literally
ru: Не буквально

en: Not managed
ru: Без управления

en: Not needed
ru: Не требуется

en: Not normal
ru: Не нормальный

en: Not normal status
ru: Не нормальное состояние

en: Not recommended '%s' value in PHP configuration
ru: Не рекомендуется значение '%s' в конфигурации PHP

en: Not reserved %
ru: Незарезервировать %

en: Not running
ru: Не запущено

en: Not scheduled
ru: Не запланировано

en: Not set
ru: Не задано

en: Not set.
ru: Не задано

en: Not standby alerts
ru: Нет оповещений в режиме ожидания

en: Not started
ru: Не начато

en: Not supported in Windows systems
ru: Не поддерживается в Windows-системах

en: Not triggered
ru: Не сработало

en: Not updated. Blank name
ru: Не обновлено. Имя не заполненно

en: Not updated. Error updating data
ru: Не обновлено. Ошибка при обновлении данных

en: Not valid
ru: Не действительный

en: Not valid dependencies field
ru: Недопустимое поле зависимостей

en: Not valid enables field
ru: Недопустимое поле включает

en: Not validated
ru: Не проверено

en: Not validated.
ru: Не подтверждено.

en: Not yet
ru: Не сейчас

en: Not_init
ru: Не_начато

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Notified groups
ru: Уведомленные группы

en: Notified users
ru: Уведомленные пользователи

en: November
ru: Ноябрь

en: Now
ru: Сейчас

en: Now we are going to fill the form.
ru: Теперь мы переходим к заполнению формы.

en: Now you must create the module. Don't worry, i'll teach you .
ru: Теперь Вы должны создать модуль. Не волнуйтесь, я Вас научу.

en: Now you must create the module. Don't worry, i'll teach you.
ru: Теперь Вы должны создать модуль. Не волнуйтесь, я Вас научу.

en: Now you must go to Modules. Don't worry I'll lead you.
ru: Теперь Вам нужно перейти в Модули. Не волнуйтесь, я Вас проведу.

en: Now, please choose the agent you searched.
ru: Теперь выберите агента, которого Вы искали.

en: Now, pull down the Manage alerts menu and click on Actions.
ru: Теперь перейдите в меню Управление предупреждениями и нажмите на Действия.

en: Now, select the action created before.
ru: Теперь выберите действие, созданное ранее.

en: Now, to edit the module, click on the wrench that appears in the type column.
ru: Теперь, чтобы отредактировать модуль, нажмите на гаечный ключ, который появится в колонке типа.

en: Now, you have to go to the monitors list and look for a "critical" module to apply the alert.
ru: Теперь нужно перейти к списку приборов контроля и найти "критический" модуль, чтобы применить предупреждение.

en: Now, you have to go to the monitors list and look for a critical module to apply the alert.
ru: Теперь нужно перейти к списку приборов контроля и найти критический модуль для применения предупреждения.

en: Num reports
ru: Нум отчетов

en: Number
ru: Количество

en: Number of Graphs
ru: Номер графика

en: Number of Update WPs in error
ru: Количество ошибок в обновлении WPs

en: Number of agents added to the policy concurrently is too large. This might cause the operation to fail or lead to performance issues.
ru: Количество агентов, добавляемых в политику одновременно, слишком велико. Это может привести к сбою операции или проблемам с производительностью.

en: Number of alerts
ru: Количество предупреждений

en: Number of alerts match
ru: Количество совпадений оповещений

en: Number of alerts match from
ru: Число совпадающих оповещений из

en: Number of blocks received from a block device
ru: Количество блоков, полученных от блочного устройства

en: Number of blocks sent to a block device
ru: Количество блоков, отправленных на блочное устройство

en: Number of context switches
ru: Количество контекстных переключений

en: Number of elements in Custom Graph
ru: Номер элементов в Пользовательском Графике

en: Number of events that will perform the desired action at the same time
ru: Количество событий, которые будут выполнять нужное действие одновременно

en: Number of failed login attempts
ru: Количество неудачных попыток входа

en: Number of favorite services to show in the menu
ru: Количество избранных сервисов для отображения в меню

en: Number of favorite visual consoles to show in the menu
ru: Количество избранных визуальных консолей для отображения в меню

en: Number of interrupts processed
ru: Количество обработанных прерываний

en: Number of logs viewed
ru: Число просмотренных журналов

en: Number of modules
ru: Число модулей

en: Number of modules affected
ru: Число пораженных модулей

en: Number of non-validated critical events
ru: Количество не прошедших верификацию критических событий

en: Number of policy modules
ru: Число модулей политики

en: Number of result to show
ru: Количество результатов для показа

en: Number of retries that the module will attempt to run.
ru: Количество попыток для запуска модуля.

en: Number of rows to be sent to historical database each 'delay' seconds. If you experience issues running pandora_db, try decreasing this value.
ru: Количество строк, отправляемых в историческую базу данных каждую секунду задержки. Если у вас возникли проблемы с выполнением pandora_db, попробуйте уменьшить это значение.

en: Number of zoom levels
ru: Количество уровней увеличения

en: Numeric
ru: Числовой

en: Numeric OID
ru: Числовые OID

en: OID Information
ru: OID Информация

en: OK
ru: Ок

en: OK events
ru: События OK

en: ONE TOOL TO MONITOR THEM ALL
ru: ОДИН ИНСТРУМЕНТ ДЛЯ ИХ МОНИТОРИНГА

en: OP
ru: ОП

en: OR
ru: ИЛИ

en: OS
ru: ОС

en: OS %s does not math any existing, please, add it to OS list %s
ru: OS %s не математический, существующий, пожалуйста, добавьте его в список ОС %s

en: OS Management
ru: Управление ОС

en: OS Name
ru: Название ОС

en: OS detection
ru: OS определение

en: OS name
ru: Название ОС

en: OS type
ru: Тип ОС

en: Occupancy statistics
ru: Статистика заполняемости

en: Occupied
ru: Занятый

en: Occupied %
ru: Занятые %

en: October
ru: Октябрь

en: Odometer
ru: Одометр

en: Off
ru: Откл

en: Offline Update Manager
ru: Оффлайн Менеджер обновлений

en: Offline update manager
ru: Offline менеджер обновлений

en: Ok
ru: Ок

en: Ok
ru: Хорошо

en: Ok:
ru: Ок:

en: Old pass:
ru: Старый перевал:

en: Older -> Newer
ru: Старше -> Новее

en: Omnishell is an enterprise feature which allows you to execute a structured command along any agent in your %s. The only requirement is to have remote configuration enabled in your agent.
ru: Omnishell - это корпоративная функция, которая позволяет вам выполнять структурированную команду на любом агенте в вашем %s. Единственным требованием является включение удаленной конфигурации в вашем агенте.

en: On
ru: Вкл.

en: On Boolean graphs
ru: В Булевых графиках

en: On Change
ru: При изменении

en: On demand
ru: По требованию

en: Once
ru: Однократно

en: One combined graph
ru: Один комбинированный график

en: One item per agent
ru: Один  элемент на агент

en: Online Update Manager
ru: Онлайн-менеджер обновлений

en: Online Update Offline
ru: Онлайн-обновление в автономном режиме

en: Online Update Online
ru: Онлайн-обновление онлайн

en: Online Update Options
ru: Параметры онлайн-обновления

en: Online help
ru: Online-помощь

en: Online update manager
ru: Online менеджер обновлений

en: Online validation
ru: Онлайн валидация

en: Only 200 characters are permitted
ru: Разрешены только 200 символов

en: Only Selenium 3.
ru: Только селен 3.

en: Only admin users can see this section.
ru: Этот раздел могут видеть только пользователи-администраторы.

en: Only administrator users can create this type of functions
ru: Только пользователи с правами администратора могут создавать этот тип функций

en: Only alert events
ru: Только предупреждающие события

en: Only circular. Minimum separation between all nodes. By default 1.0
ru: Только круговые. Минимальное расстояние между всеми узлами. По умолчанию 1,0

en: Only database
ru: Только база данных

en: Only disabled
ru: Только выключенные

en: Only display wrong SLAs
ru: Отображать только неправильные SLAs

en: Only enabled
ru: Только включенные

en: Only fdp. Default ideal node separation in the layout. By default 0.3
ru: Только fdp. По умолчанию идеальное разделение узлов в макете. По умолчанию 0,3

en: Only flat and radial. Separation between arrows. By default 0.5 in flat and 1.0 in radial
ru: Только плоские и радиальные. Разделение между стрелками. По умолчанию 0,5 для плоских и 1,0 для радиальных

en: Only for VCenter.
ru: Только для VCenter.

en: Only for type Quiet for downtimes.
ru: Только для типа Тихо для остановки.

en: Only graph
ru: Только график

en: Only in process
ru: Только активные

en: Only it is show tags in use.
ru: Только эти показанные теги используются.

en: Only new
ru: Только новые

en: Only not validated
ru: Только не подтвержденные

en: Only pending
ru: Только ожидающие

en: Only table
ru: Только таблица

en: Only the group can view the report
ru: Только группа может просмотреть отчет

en: Only the user and admin user can edit the report
ru: Только пользователь и администратор-пользователь могут редактировать отчет

en: Only time
ru: Только время

en: Only validated
ru: Только утвержденные

en: Only validated events
ru: Только утвержденные события

en: Ooops User not found in 
    				database or incorrect password
ru: Ой! Пользователь не найден в 
    							базе данных или неверный пароль

en: Op
ru: Оп

en: Op.
ru: Опц.

en: Open Minimap
ru: Открыть мини-карту

en: Open Street Maps
ru: Карты Open Street

en: Open a root shell in your system located at
ru: Откройте командный интерфейс в вашей системе, который находится в

en: Open all groups
ru: Открыть все группы

en: Open configuration file
ru: Открыть файл конфигурации

en: Operate NCM
ru: Эксплуатация NCM

en: Operating system
ru: Операционная система

en: Operating systems found
ru: Найдены операционные системы

en: Operation
ru: Операция

en: Operation Function
ru: Операционные функции

en: Operation Menu
ru: Операционное меню

en: Operation View
ru: Представление операции

en: Operation and table
ru: Операция и таблица

en: Operation cannot be added to the queue
ru: Операция не может быть добавлена к очереди

en: Operation cannot be deleted from the queue
ru: Операция не может быть удалена из очереди

en: Operation finished successfully.
ru: Операция завершена успешно.

en: Operation successfully added to the queue
ru: Операция успешно добавлена к очереди

en: Operation successfully deleted from the queue
ru: Операция успешно удалена из очереди

en: Operation view
ru: Операционный Вид

en: Operation:
ru: Операция:

en: Operations
ru: Операции

en: Operations cannot be deleted from the queue
ru: Операции не могут быть удалены из очереди

en: Operations successfully deleted from the queue
ru: Операции успешно удалены из очереди

en: Operative System
ru: Оперативная Система

en: Operator users
ru: Пользователи операторов

en: Operators
ru: Операторы

en: Optimization settings
ru: Настройки оптимизации

en: Optional
ru: Необязательно

en: Optional. Substring to look for in the WQL query result. The module returns 1 if found, 0 if not.
ru: Необязательно. Подстрока, которую следует искать в результатах WQL-запроса. Модуль возвращает 1, если подстрока найдена, 0 - если нет.

en: Optional. WMI namespace. If unsure leave blank.
ru: Необязательно. Поле имен WMI. Если нет уверенности, оставьте пустым.

en: Options
ru: Параметры

en: Options Update Manager
ru: Диспетчер обновлений параметров

en: Options for %s : %s
ru: Опции для %s : %s

en: Or disable %s enterprise
ru: Или отключите %s предприятие

en: Oracle target strings
ru: Целевые строки Oracle

en: Orange cell when the module group and agent have at least one alarm fired.
ru: Оранжевый клетки - когда модуль группы и агент имеют хотя бы  один запуск сигнала тревоги.

en: Orange cell when the module has fired alerts
ru: Оранжевая ячейка, когда модуль содержит запущенные оповещения

en: Order
ru: Порядок

en: Order by agent
ru: Заказать по агенту

en: Order:
ru: Порядок:

en: Original Size
ru: Исходный размер

en: Original string
ru: Исходная строка

en: Os
ru: ОС

en: Other
ru: Прочее

en: Other IP addresses
ru: Другие IP адреса

en: Other Mode
ru: другой режим

en: Other configuration
ru: Другая конфигурация

en: Other modules
ru: Другие модули

en: Other profiles are also assigned.
ru: Также назначаются другие профили.

en: Other profiles you cannot manage are also assigned. These profiles are not shown. You cannot enable/disable or delete this user.
ru: Также назначаются другие профили, которыми вы не можете управлять. Эти профили не отображаются. Вы не можете включить/выключить или удалить этого пользователя.

en: Other server settings
ru: Другие настройки сервера

en: Other value
ru: Другое значение

en: Others
ru: Прочее

en: Otherwise, functionalities will be lost.
ru: В противном случае функциональные возможности будут утрачены.

en: Out of SLA limits
ru: Вне пределов SLA

en: Out of black list
ru: Вне черного списка

en: Out of limits
ru: Кончились лимиты

en: Outdate
ru: Устарело

en: Overall Progress
ru: Общий прогресс

en: Overview graph
ru: Обзор графика

en: Overwrite
ru: Перезаписать

en: Overwrite filter
ru: Переписать фильтр

en: Own password confirmation
ru: Подтверждение собственного пароля

en: Owned by
ru: Принадлежит

en: Owner
ru: Владелец

en: PANDORA FMS DB CLUSTER
ru: КЛАСТЕР БАЗЫ ДАННЫХ PANDORA FMS

en: PANDORA FMS NEXT GENERATION
ru: PANDORA FMS СЛЕДУЮЩЕЕ ПОКОЛЕНИЕ

en: PDF font size (px)
ru: Размер шрифта PDF (px)

en: PDF is the diagnostic information retrieved at report time
ru: PDF - это диагностическая информация, полученная во время составления отчета

en: PEN is required
ru: Требуется PEN

en: PEN is required.
ru: Требуется PEN.

en: PHP Info
ru: Информация о PHP

en: PHP Max execution time
ru: PHP Максимальное время выполнения

en: PHP Max input time
ru: PHP Максимальное время ввода

en: PHP Memory limit
ru: Ограничение памяти PHP

en: PHP UPDATE REQUIRED
ru: ТРЕБУЕТСЯ ОБНОВЛЕНИЕ PHP

en: PHP Version
ru: Версия PHP

en: PHP function
ru: Функция PHP

en: PHP safe mode is enabled. Some features may not work properly
ru: Безопасный режим PHP включен. Некоторые функции могут работать некорректно

en: PHP setup
ru: Настройка PHP

en: PLUGIN REGISTRATION
ru: РЕГИСТРАЦИЯ ПЛАГИНА

en: Pacific
ru: Океания

en: Package
ru: Пакет

en: Package rejected. These package changes will not apply.
ru: Пакет отклонен. Эти изменения пакета не будут применены.

en: Package updated successfully
ru: Пакет обновлен успешно.

en: Packets
ru: Пакеты

en: Page break at the end of the item (only PDF)
ru: Разрыв страницы в конце элемента (только PDF)

en: Page generated at
ru: Страница сгенерирована за

en: Page generated on %s
ru: Страница создана на %s

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Page orientation
ru: Ориентация страницы

en: Paginate module
ru: Разбить модуль на страницы

en: Paginated module view
ru: Постраничный просмотр модуля

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Pandora DB Last run
ru: Последний запуск БД Pandora

en: Pandora DB has never been executed
ru: БД Pandora никогда не выполнялась

en: Pandora FMS Metaconsole item edition
ru: Редактирование элементов Мета консоли Pandora FMS

en: Pandora FMS SAML authentication error: %s
ru: Ошибка аутентификации Pandora FMS SAML: %s

en: Pandora FMS audit log file changed location
ru: Изменено местоположение файла журнала аудита Pandora FMS

en: Pandora FMS audit log file has been moved to new location %s/log. Currently you have an outdated and inoperative version of this file at %s. Please, consider deleting it.
ru: Файл журнала аудита Pandora FMS был перемещен в новое местоположение %s/log. В настоящее время у вас есть устаревшая и неработоспособная версия этого файла в %s. Пожалуйста, подумайте о его удалении.

en: Pandora FMS community reminder
ru: Напоминание о сообществе Pandora FMS

en: Pandora FMS console log file changed location
ru: Изменено местоположение файла журнала консоли Pandora FMS

en: Pandora FMS console log file has been moved to new location %s/log. Currently you have an outdated and inoperative version of this file at %s. Please, consider deleting it.
ru: Файл журнала консоли Pandora FMS был перемещен в новое место %s/log. В настоящее время вы имеете устаревшую и неработоспособную версию этого файла в %s. Пожалуйста, подумайте о его удалении.

en: Pandora System
ru: Система Pandora

en: Pandora Websocket Engine
ru: Двигатель Pandora Websocket

en: Pandora successfully subscribed with UID:
ru: Pandora успешно подписалась с помощью UID:

en: PandoraFMS Metaconsole
ru: PandoraFMS Метаконсол

en: Pandora_db running in active database.
ru: Pandora_db работает в активной базе данных.

en: Pandora_db running in historical database.
ru: Pandora_db работает в исторической базе данных.

en: Panel with a message
ru: Панель с сообщением

en: Parameters
ru: Параметры

en: Parameters macros
ru: Параметры макросов

en: Parent
ru: Родитель

en: Parent container
ru: Родительский контейнер

en: Parent detection
ru: Первоначальное обнаружение

en: Parent directory
ru: Родительский каталог

en: Parent recursion
ru: Исходная рекурсия

en: Pass
ru: Зачёт

en: Pass - All alerts are evaluated. Drop - It stops when 1 alert matches.
ru: Pass ( Пройти - Все оповещения оцениваются. Drop - Останавливается, когда совпадает 1 оповещение.

en: Pass type
ru: Тип пароля

en: Password
ru: Пароль

en: Password authentication
ru: Аутентификация по паролю

en: Password changed successfully
ru: Пароль изменён успешно

en: Password confirm does not match
ru: Подтвержденный пароль не совпадает

en: Password confirmation
ru: Подтверждение пароля

en: Password empty
ru: пароль не занят

en: Password expiration
ru: Срок действия пароля

en: Password must be different
ru: Пароль должен отличаться

en: Password must be different from the
ru: Пароль должен быть отличным от

en: Password must be different from the 3 previous changes.
ru: Пароль должен отличаться от 3 предыдущих изменений.

en: Password must contain numbers
ru: Пароль должен содержать цифры

en: Password must contain symbols
ru: Пароль должен содержать символы

en: Password must have numbers
ru: Пароль должен содержать числа

en: Password must have symbols
ru: Пароль должен содержать символы

en: Password of active user is not correct
ru: Пароль действительного пользователя неверен

en: Password of the active user is required to perform password change
ru: Для смены пароля требуется пароль действительного пользователя

en: Password policy
ru: Политика паролей

en: Password related configuration only applies when local %s authentication is selected.
ru: Конфигурация, связанная с паролем, применяется только в том случае, если выбрана локальная проверка подлинности %s.

en: Password reset
ru: Восстановление пароля

en: Password successfully updated
ru: Пароль успешно обновлен

en: Password too short
ru: Пароль слишком короткий

en: Passwords
ru: Пароли

en: Passwords cannot be empty
ru: Пароль не может быть пустым!

en: Passwords didn't match
ru: Пароли не сошлись!

en: Passwords didn't match or other problem encountered while updating passwords
ru: Пароли не совпадают или другая проблема, возникающая при обновлении паролей

en: Passwords does not match
ru: Пароли не сходятся

en: Passwords must be the same
ru: Пароль должен повторяться

en: Passwords setup
ru: Настройка паролей

en: Paste your selenium test, exported as HTML, here
ru: Вставьте тест селена, экспортированный в формате HTML, здесь

en: Path
ru: Путь

en: Path %s is not executable.
ru: Путь %s не является исполняемым.

en: Path backups
ru: Резервное копирование путей

en: Path doesn't exists or is not writable
ru: Путь не существует или недоступен для записи

en: Path of SSL Cert.
ru: Путь сертификата SSL.

en: Path to save backup
ru: Путь к сохранению резервной копии

en: Pause
ru: Приостановить

en: Pending
ru: Ожидание

en: Pending action
ru: Ожидающее действие

en: Pending operations
ru: Незавершенные операции

en: Pending packages from %s Server
ru: Ожидающие пакеты с сервера %s

en: Pending to be unified
ru: Ожидается унифицировать

en: Pending to generate
ru: В ожидании формирования

en: Pending update policy
ru: Режим ожидания принципов обновления

en: Pending update policy only database
ru: Режим ожидания принципов обновления только в базе данных

en: People
ru: Участники

en: Percent
ru: Процент

en: Percentil
ru: Процент

en: Percentile
ru: Процентиль

en: Percentile Bar
ru: Проценты

en: Percentile Bubble
ru: Процентиль в виде кружков

en: Percentile Item
ru: Процентиль элемента

en: Percentile bar
ru: Меню процентиля

en: Percentile bubble
ru: Процентный пузырь

en: Perform action
ru: Выполнение действия

en: Perform create alert
ru: Выполнение создания оповещения

en: Perform update alert
ru: Выполнение оповещения об обновлении

en: Performance
ru: Производительность

en: Performance setup
ru: Настройка производительности

en: Performing %s execution
ru: Выполнение %s

en: Performing %s execution on %s
ru: Выполнение %s на %s

en: Performing query. Please wait.
ru: Выполнение запроса. Пожалуйста, подождите.

en: Period
ru: Период

en: Period
ru: Период

en: Period to show data as path
ru: Период для отображения данных как путь

en: Periodically
ru: Периодически

en: Permissions
ru: Разрешения

en: Permissions report
ru: Отчет о разрешениях

en: Permissions warning
ru: Предостережение о разрешениях

en: Perpetual
ru: Вечный

en: PhantomJS is not installed
ru: PhantomJS не установлен

en: Phantomjs bin directory
ru: Каталог Phantomjs bin

en: Phase modules not found
ru: Фазовые модули не найдены

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Phones for the tag: %s
ru: Номера телефонов для тегов: %s

en: Pie
ru: Круговая диаграмма

en: Ping
ru: Перебросить

en: Ping a Linux or Windows server using a %s agent.
ru: Ping сервера Linux или Windows с помощью агента %s.

en: Ping executable does not exist.
ru: Выполнение переброса  не существует.

en: Ping host & Latency
ru: Пинг хоста & Задержка

en: Ping path
ru: Пинг путь

en: Ping to %s
ru: Ping к %s

en: Ping to host
ru: Перебросить на хост

en: Planned Downtime
ru: Запланированная остановка

en: Planned Downtimes
ru: Запланированные Остановки

en: Planned downtime updated
ru: Обновлен плановый простой

en: Plannet down time
ru: Плановые остановки

en: Platform Limit
ru: Пределы платформы

en: Play sound
ru: Воспроизводить звук

en: Please be careful if you put a password put https access.
ru: Пожалуйста, будьте осторожны, если вы устанавливаете пароль - поставьте https доступ.

en: Please be careful, when the module have diferent intervals in their life, the summatory maybe get bad result.
ru: Пожалуйста, будьте внимательны, когда модуль имеют разные интервалы жизни, сумматор может показать плохой результат.

en: Please check if the email configuration is correct.
ru: Пожалуйста, проверьте правильность конфигурации электронной почты.

en: Please check process is no locked.
ru: Пожалуйста, проверьте, что процесс не заблокирован.

en: Please check that the directory "%s" is writeable by the apache user. <br /><br />The CSV file format is date;value&lt;newline&gt;date;value&lt;newline&gt;... The date in CSV is in format Y/m/d H:i:s.
ru: Пожалуйста, проверьте, что каталог "%s" находится в записи пользователем apache. <br /> <br /> формат CSV файла  - date;value&lt;newline&gt;date;value&lt;newline&gt;... Дата в CSV в формате Y/m/d H:i:s.

en: Please check that the web server has write rights on the %s directory
ru: Убедитесь, что веб-сервер имеет права на запись в каталог %s

en: Please check the syntax of file "plugin_definition.ini"
ru: Пожалуйста, проверьте синтаксис файла "plugin_definition.ini".

en: Please check your Pandora Server setup and make sure that the database maintenance daemon is running.
ru: Пожалуйста, проверьте настройки вашего сервера Pandora Server и убедитесь, что запущен daemon обслуживания базы данных.

en: Please checked a custom interval option.
ru: Пожалуйста, проверьте опцию пользовательского интервала.

en: Please choose Network Management.
ru: Пожалуйста, выберите Управление сетями.

en: Please click the link below to reset your password
ru: Нажмите на ссылку ниже, чтобы обновить свой пароль

en: Please configure this widget before usage
ru: Пожалуйста, настройте этот виджет перед использованием

en: Please contact %s for a valid licence.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с %s для получения действительной лицензии.

en: Please contact %s to extend the license.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с %s для продления лицензии.

en: Please contact %s to renew the license.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с %s для продления лицензии.

en: Please contact the administrator
ru: Пожалуйста, обратитесь к администратору

en: Please contact the administrator to reset your double authentication
ru: Обратитесь к администратору для перезагрузки двойной аутентификации

en: Please contact your system administrator.
ru: Свяжитесь с вашим системным администратором.

en: Please do not reply to this email.
ru: Пожалуйста, не отвечайте на это письмо.

en: Please ensure all fields matches your needs.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что все поля соответствуют вашим потребностям.

en: Please ensure instances or regions are being monitorized and 'scan and general monitoring' is enabled.
ru: Убедитесь, что экземпляры или регионы подвергаются мониторингу и включено "сканирование и общий мониторинг".

en: Please ensure mail configuration matches your needs
ru: Убедитесь, что конфигурация почты соответствует вашим потребностям

en: Please enter a valid email
ru: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты

en: Please enter a valid phone number
ru: Пожалуйста, введите действительный номер телефона

en: Please enter adress, for search vlans
ru: Пожалуйста, введите адрес, для поиска vlans

en: Please fill the following information in order to configure your %s instance successfully
ru: Пожалуйста, заполните следующую информацию, чтобы успешно настроить ваш экземпляр %s

en: Please follow the wizard.
ru: Пожалуйста, следуйте указаниям мастера.

en: Please go to the metaconsole and apply this collection
ru: Пожалуйста, перейдите к метаконсоль и примените эту коллекцию

en: Please immediately reply to the sender that you have received this communication in error and then delete it
ru: Пожалуйста, немедленно ответьте отправителю, что вы получили это сообщение по ошибке, а затем удалите его.

en: Please insert a SQL query.
ru: Пожалуйста, вставьте SQL-запрос.

en: Please insert a URL.
ru: Пожалуйста, вставьте URL.

en: Please introduce a SLA max value higher than the SLA min value
ru: Введите максимальное значение SLA, превышающее минимальное значение SLA

en: Please introduce a maximum critical higher than the minimun critical
ru: Пожалуйста, введите максимальный критический показатель выше, чем минимальный критический показатель

en: Please introduce a maximum warning higher than the minimun warning
ru: Пожалуйста, введите максимальное предупреждение выше минимального предостережения

en: Please keep in mind that this package is going to override your actual %s files and that it's recommended to conduct a backup before continuing the updating process.
ru: Пожалуйста, имейте в виду, что этот пакет будет заменять ваши текущие файлы %s, поэтому рекомендуется создать резервную копию перед продолжением процесса обновления.

en: Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of %s System Database
ru: Имейте в виду, что все попытки получить доступ к этой странице регистрируются в журналах безопасности %s System Database

en: Please login into this node before using this feature
ru: Пожалуйста, войдите в этот узел перед использованием этой функции

en: Please make sure you have SAML authentication properly configured. For more information the error to access this page are recorded in security logs of %s System Database
ru: Убедитесь, что у вас правильно настроена аутентификация SAML. Для получения дополнительной информации ошибка доступа к этой странице записана в журналах безопасности %s System Database

en: Please make sure your %s Server settings are correct and that the database maintenance daemon is running. It's very important to keep your database up to date in order to get the best performance and results from %s.
ru: Убедитесь, что настройки вашего сервера %s верны и что запущен daemon обслуживания базы данных. Очень важно поддерживать базу данных в актуальном состоянии, чтобы получить наилучшую производительность и результаты от %s.

en: Please navigate to %s to unify system
ru: Пожалуйста, перейдите к %s для унификации системы

en: Please note that group topology maps do not show the parent relationship between nodes, it only shows the group parentship and the agent distribution inside them.
ru: Обратите внимание, что карты топологии групп не показывают родительские отношения между узлами, они показывают только родительские отношения групп и распределение агентов внутри них.

en: Please note that having agents with a monitoring interval below 300 seconds is not recommended. This will impact seriously in the performance of the server. For example, having 200 agents with one minute interval, is the same than having 1000 agents with a 5 minute interval. The probability of getting unknown modules is higher, and the impact on the server is higher because it requires a shorter response time.
ru: Обратите внимание, что не рекомендуется использовать агентов с интервалом мониторинга менее 300 секунд. Это серьезно повлияет на производительность сервера. Например, иметь 200 агентов с интервалом в одну минуту - это то же самое, что иметь 1000 агентов с интервалом в 5 минут. Вероятность получения неизвестных модулей выше, а воздействие на сервер тоже выше, поскольку требуется меньшее время отклика.

en: Please note that information provided here affects how the agent collect information and generate the data XML. Any data/configuration reported by the agent, different from data or description is discarded, and the configuration shown in the console prevails over any configuration coming from the agent, this applies for example for crit/warn thresholds, interval, module group, min/max value, tags, etc.
ru: Обратите внимание, что информация, предоставленная здесь, влияет на то, как агент собирает информацию и генерирует данные XML. Любые данные/конфигурация, сообщаемые агентом, отличающиеся от данных или описания, отбрасываются, и конфигурация, отображаемая в консоли, превалирует над любой конфигурацией, поступающей от агента, это относится, например, к критическим порогам/порогам предупреждения, интервалу, группе модулей, минимальному/максимальному значению, тегам и т.д.

en: Please note that you have your agent setup to do not add new modules coming from the data XML.
ru: Обратите внимание, что ваш агент настроен так, чтобы не добавлять новые модули, поступающие из XML данных.

en: Please notice that some providers like Gmail or Office365 need to setup/enable manually external connections using SMTP and you need to use STARTTLS on port 587.
    
        If you have manual settings in your pandora_server.conf, please note these settings will ignore this console setup.
ru: Обратите внимание, что некоторые провайдеры, такие как Gmail или Office365, требуют ручной настройки/включения внешних соединений с использованием SMTP, и вам необходимо использовать STARTTLS на порту 587.
    
        Если у вас есть ручные настройки в pandora_server.conf, пожалуйста, обратите внимание, что эти настройки будут игнорироваться данной консольной настройкой.

en: Please notice that some providers like Gmail or Office365 need to setup/enable manually external connections using SMTP and you need to use STARTTLS on port 587.
    
    If you have manual settings in your pandora_server.conf, please note these settings will ignore this console setup.
ru: Обратите внимание, что некоторым провайдерам, таким как Gmail или Office365, необходимо настроить/включить внешние подключения вручную с помощью SMTP, а вам необходимо использовать STARTTLS на порту 587.
    
    Если у вас есть ручные настройки в вашем pandora_server.conf, обратите внимание, что эти настройки будут игнорировать эту настройку консоли.

en: Please provide your email address, we promise not to bother you
ru: Пожалуйста, укажите свой адрес электронной почты, мы обещаем не беспокоить Вас

en: Please refer to our documentation for more information on how to obtain and use %s resources.
ru: Пожалуйста, обратитесь к нашей документации для получения дополнительной информации о том, как получить и использовать ресурсы %s.

en: Please remember that any attempts to access this page will be recorded on the %s System Database.
ru: Пожалуйста, помните, что все попытки доступа к этой странице будут записаны в Системную Базу Данных %s.

en: Please restore your backups
ru: Восстановите резервные копии

en: Please retry
ru: Пожалуйста, повторите попытку

en: Please run the migration again or contact with the administrator
ru: Пожалуйста, запустите миграцию снова или свяжитесь с администратором.

en: Please save the SLA for start to add items in this list.
ru: Пожалуйста, сохраните SLA перед началом добавления элементов в этот список.

en: Please save the SLA template for start to add items in this list.
ru: Пожалуйста, сохраните SLA шаблон для начала добавления элементов в этот список.

en: Please save the report to start adding items into the list.
ru: Пожалуйста, сохраните отчет перед началом добавления элементов в этот список.

en: Please save the template to start adding items into the list.
ru: Пожалуйста, сохраните шаблон, чтобы начать добавление элементов в список.

en: Please select
ru: Пожалуйста, выберите

en: Please select a desired software agent version.
ru: Выберите желаемую версию программного агента.

en: Please select a file before clicking Load
ru: Пожалуйста, выберите файл, прежде чем нажать кнопку Загрузить

en: Please select a group.
ru: Пожалуйста выберите группу.

en: Please select a module.
ru: Пожалуйста, выберите модуль.

en: Please select a name.
ru: Пожалуйста, выберите имя.

en: Please select a user.
ru: Пожалуйста, выберите пользователя.

en: Please select a valid group
ru: Пожалуйста, выберите действительную группу

en: Please select an agent.
ru: Пожалуйста, выберите агента.

en: Please select an item from this list.
ru: Пожалуйста, выберите элемент из этого списка.

en: Please select any item to delete
ru: Пожалуйста, выберите любой элемент для удаления

en: Please select any item to order
ru: Пожалуйста, выберите какой-либо элемент в последовательности

en: Please select any module or modules.
ru: Пожалуйста, выберите любой модуль или модули.

en: Please select any module to copy
ru: Пожалуйста, выберите любой модуль для копирования

en: Please select devices to be monitored
ru: Пожалуйста, выберите устройства, которые будут подвергнуты мониторингу

en: Please select one or more groups.
ru: Пожалуйста, выберите одну или несколько групп.

en: Please select the connection type
ru: Пожалуйста, выберите тип подключения

en: Please select widget
ru: Выберите виджет

en: Please select...
ru: Пожалуйста, выберите...

en: Please set %s to make software available for targets.
ru: Пожалуйста, установите %s, чтобы сделать программное обеспечение доступным для целей.

en: Please set agent distinct than
ru: Пожалуйста, установите агента, отличного от

en: Please set agent or agent regex distinct than
ru: Пожалуйста, установите агент или агент regex, отличный от

en: Please set template distinct than
ru: Пожалуйста, примените шаблон, отличный чем

en: Please specify a server IP.
ru: Пожалуйста, укажите IP-адрес сервера.

en: Please syncronize groups to nodes
ru: Синхронизация групп с узлами

en: Please upload a new file to overwrite this content.
ru: Пожалуйста, загрузите новый файл, чтобы перезаписать это содержимое.

en: Please use SSH or Telnet.
ru: Пожалуйста, используйте SSH или Telnet.

en: Please use single quotation marks when necessary. 
    
    If double quotation marks are needed, please escape them with a backslash (\&quot;)
ru: При необходимости используйте одинарные кавычки. 
    
    Если требуются двойные кавычки, пожалуйста, оставьте их обратной чертой (\&quot;)

en: Please verify resync configuration is set before use this feature.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что конфигурация повторной синхронизации установлена перед использованием этой функции.

en: Please, add the following line to your crontab file:
ru: Пожалуйста, добавьте следующую строку в ваш файл crontab:

en: Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator
ru: Пожалуйста, измените его на своем конфигурационном файле PHP (php.ini) или свяжитесь с администратором.

en: Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator (Do not forget to restart Apache process after)
ru: Пожалуйста, измените его в конфигурационном файле PHP (php.ini) или обратитесь к администратору (не забудьте перезапустить процесс Apache после этого).

en: Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator (Dont forget restart apache process after changes)
ru: Пожалуйста, измените его на своем конфигурационном файле PHP (php.ini) или свяжитесь с администратором. (Не забудьте перезапустить процесс apache после изменений)

en: Please, change the default password since it is a commonly reported vulnerability.
ru: Пожалуйста, измените пароль по умолчанию, так как это часто сообщаемая уязвимость.

en: Please, check all active-passive modules critical for this cluster
ru: Пожалуйста, проверьте все активно-пассивные модули, критически важные для этого кластера

en: Please, configure the widget again to recover it
ru: Пожалуйста, настройте виджет снова для его восстановления

en: Please, configure this widget before use
ru: Пожалуйста, настроить этот виджет перед использованием

en: Please, create networks to assign to
ru: Пожалуйста, создайте сети для назначения

en: Please, create networks to assign to
ru: Пожалуйста, создайте сети для назначения

en: Please, first save a new collection before to upload files.
ru: Пожалуйста, прежде чем загружать файлы, сохраните новую коллекцию.

en: Please, login into metaconsole first
ru: Пожалуйста, сначала войдите в metaconsole

en: Please, make sure process is not locked.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что процесс не заблокирован.

en: Please, reset the transaction
ru: Пожалуйста, сбросьте транзакцию

en: Please, select a custom field
ru: Пожалуйста, выберите пользовательское поле

en: Please, select a group first
ru: Пожалуйста, сначала выберите группу

en: Please, select a module
ru: Пожалуйста, выберите модуль

en: Please, select an account:
ru: Пожалуйста, выберите учетную запись:

en: Please, select an agent
ru: Пожалуйста, выберите агента

en: Please, select an agent first
ru: Пожалуйста, сначала выберите агента

en: Please, select an alert
ru: Пожалуйста, выберите оповещение

en: Please, select an event
ru: Пожалуйста, выберите событие

en: Please, set a name
ru: Пожалуйста, выберите имя

en: Please, set a valid IP/Name address
ru: Установите действительный адрес IP/имени

en: Please, set an interval
ru: Пожалуйста, установите интервал

en: Please, set threholds for all active-active modules
ru: Пожалуйста, установите threhold для всех активно-активных модулей

en: Please, type an agent to save the modules for monitoring a server.
ru: Пожалуйста, введите агент, чтобы сохранить модули для мониторинга сервера.

en: Please, uncheck auto option to set manual agent.
ru: Пожалуйста, снимите флажок auto с опции, чтобы установить ручной агент.

en: Please, wait for a first execution of module
ru: Пожалуйста, дождитесь первого выполнения модуля

en: Plug-in Remote Registered unsuccessfull
ru: Неудача при регистрации дистанционного плагина

en: Plug-in added succesfully
ru: Плагин добавлен успешно

en: Plug-in cannot be added
ru: Плагин не может быть добавлен

en: Plug-in cannot be deleted
ru: Плагин ме может быть удален

en: Plug-in cannot be disabled
ru: Плагин не может быть отключен

en: Plug-in cannot be enabled
ru: Плагин не может быть отключен

en: Plug-in cannot be updated
ru: Плагин не может быть обновлен

en: Plug-in deleted succesfully
ru: Плагин успешно удален

en: Plug-in disabled succesfully
ru: Плагин успешно отключен

en: Plug-in enabled succesfully
ru: Плагин отключен успешно

en: Plug-in module
ru: Сменный модуль

en: Plug-in parameters
ru: Параметры плагинов

en: Plug-in updated succesfully
ru: Плагин успешно обновлен

en: Plug-ins registered on %s
ru: Плагины, зарегистрированные на %s

en: Plugin
ru: Плагин

en: Plugin "%s" does not exist
ru: Плагин "%s" не существует

en: Plugin "%s" does not exist, %s skipped
ru: Плагин "%s" не существует, %s пропущен

en: Plugin %s already defined
ru: Плагин %s уже определен

en: Plugin Registration
ru: Регистрация плагина

en: Plugin already registered. Aborting!
ru: Плагин уже зарегистрирован. Прерывание!

en: Plugin command
ru: Комманда плагина

en: Plugin created successfully
ru: Плагин создан успешно

en: Plugin deleted successfully
ru: Плагин удален успешно

en: Plugin exec not found. Aborting!
ru: Плагин расширения не найден. Прерывание!

en: Plugin management
ru: Управление плагином

en: Plugin module updated.
ru: Модуль плагина обновлен.

en: Plugin modules
ru: Плагин модулей

en: Plugin policy module updated.
ru: Плагин модуля политики обновлен.

en: Plugin registration
ru: Регистрация плагина

en: Plugin server
ru: Плагин сервера

en: Plugin server module
ru: Плагин сервисного модуля

en: Plugin threads
ru: Потоки плагинов

en: Plugin timeout
ru: Тайм-аут плагина

en: Plugin type
ru: Тип плагина

en: Plugin update
ru: Обновление плагина

en: Plugin updated successfully
ru: Плагин обновлен успешно

en: Plugins
ru: Плагины

en: Plugins operations
ru: Операции с плагинами

en: Policies
ru: Политики

en: Policies Management
ru: Политика Управления

en: Policies apply
ru: Применить политики

en: Policies found
ru: Политики найдены

en: Policies operations
ru: Политика операций

en: Policies queue
ru: Очередь Политик

en: Policy
ru: Политика

en: Policy Manager
ru: Манеджер политики

en: Policy Map (Only Enterprise version)
ru: Карта политики (только версия Enterprise)

en: Policy add max. agents
ru: Политика добавления макс. агентов

en: Policy agents cannot be added to the delete queue
ru: Агенты политики не могут быть добавлены к удаленной очереди

en: Policy already defined: "%s"
ru: Политика уже определена: «%s»

en: Policy applied
ru: Политика применена

en: Policy cleaned from nodes:
ru: Политика очищена от узлов:

en: Policy created succesfully
ru: Политика создана успешно

en: Policy does not exist
ru: Политика не существует

en: Policy does not exist in node %s. Error creating it.
ru: Политика не существует в %s узла. Ошибка при его создании.

en: Policy linkation
ru: Политика линейности

en: Policy linking status
ru: Политика соединения статуса

en: Policy management
ru: Управление политикой

en: Policy module
ru: Модуль политики

en: Policy name already exists
ru: Имя политики уже существует

en: Policy not found.
ru: Политика не найдена.

en: Policy outdate
ru: Политика устарела

en: Policy updated
ru: Политика обновлена

en: Policy with this id does not exist.
ru: Политика с этим идентификатором не существует.

en: Policy:
ru: Политика:

en: Pop selected modules out of blacklist
ru: Поп выбранных модулей из черного списка

en: Pop selected pages out of autorefresh list
ru: Вывод выбранных страниц из списка автообновления

en: Pop selected sections to disable it
ru: Нажмите на выбранные разделы чтобы отключить их

en: Port
ru: Порт

en: Port ElasticSearch
ru: Эластичный поиск портов

en: Port ElasticSearch server
ru: Порт сервера ElasticSearch

en: Port SMTP
ru: Порт SMTP

en: Port of ElasticSearch server
ru: Порт сервера ElasticSearch

en: Position
ru: Координаты

en: Position (Lat, Long, Alt)
ru: Позиция (Шир, Длина, Долгота)

en: Position (Long, Lat)
ru: Позиция (Длина, Широта)

en: Position X
ru: Позиция X

en: Position Y
ru: Позиция Y

en: Positional data from the last
ru: Позиционные данные из последнего

en: Positive increase:
ru: Положительный прирост:

en: Possibly the eHorus id will have to be filled in by hand for every agent
ru: Возможно, идентификатор eHorus придется заполнять вручную для каждого агента

en: Post max size, nodes cannot be smaller than the size of the metaconsole %s
ru: После максимального размера узлов не может быть меньше размера метаконсоли %s

en: Post process
ru: Заключительная обработка

en: Postconditions
ru: Постобещания

en: Power Status:
ru: Статус:

en: Precision must be a integer number between 0 and 5
ru: При настройке нужно записать целое число между 0 и 5

en: Preconditions
ru: Предпосылки

en: Prediction Date
ru: Дата прогноза

en: Prediction Server
ru: Сервер прогнозирования

en: Prediction date
ru: Прогнозирование даты

en: Prediction modules
ru: Прогнозирование модулей

en: Prediction server
ru: Сервер прогнозирования

en: Prediction server module
ru: Предварительная подготовка сервера модуля

en: Preparation of all nodes for the table merge process
ru: Подготовка всех узлов к процессу слияния таблиц

en: Prepare merge request
ru: Подготовка запроса на слияние

en: Preset Filters
ru: Заданные Фильтры

en: Press OK button to start the process
ru: Нажмите кнопку OK, чтобы начать процесс

en: Press enter to search
ru: Нажмите Enter для поиска

en: Press the create button to begin.
ru: Нажмите кнопку создания, чтобы начать.

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Preview to select the center of the map and the default position of an agent without gis data
ru: Предварительно просмотрите перед тем как выбрать центр карты и положение по умолчанию агента без данных ГИС

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Previous alerts
ru: Предыдущие предупреждения

en: Previous match
ru: Предыдущее совпадение

en: Previous modules
ru: Предыдущие  модули

en: Previous period cost
ru: Стоимость предыдущего периода

en: Primary
ru: Первичный

en: Primary group
ru: Основная группа

en: Primary group cannot be secondary too.
ru: Первичная группа не может быть и вторичной тоже.

en: Prior
ru: Предыдущий

en: Priority
ru: Приоритет

en: Priority mode
ru: Режим приоритета

en: Priority ok mode
ru: Режим приоритета ОК

en: Priority unknown mode
ru: Неизвестный режим приоритета

en: Privacy method
ru: Метод конфиденциальности

en: Privacy pass
ru: Конфиденциальный пропуск

en: Private
ru: Личное

en: Private Enterprise Numbers
ru: Личные номера Enterprise

en: Private for (%s)
ru: Исключительно для (%s)

en: Problem creating
ru: Ошибка при создании

en: Problem creating plugin
ru: Ошибка при создании плагина

en: Problem deleting Net scan Scripts
ru: Проблема с удалением Скриптов сканирования сети

en: Problem deleting Net scan Scripts, Not selected script
ru: Проблема с удалением Скриптов сканирования сети, не выбранный скрипт

en: Problem deleting plugin
ru: Ошибка при удалении плагина

en: Problem modifying module
ru: Проблема изменения модуля

en: Problem updating
ru: Ошибка при обновлении

en: Problem updating plugin
ru: Ошибка при обновлении плагина

en: Problem with %s database
ru: Проблема с базой данных %s

en: Problem with authentication. Check your internet connection
ru: Проблема с аутентификацией. Проверьте подключение к интернету

en: Problems creating the backup
ru: Проблемы с созданием резервной копии

en: Problems creating the backup conf agents
ru: Проблемы с созданием резервных агентов conf

en: Problems delete queue
ru: Проблемы с удалением очереди

en: Problems downloading collections from %s
ru: Проблемы с загрузкой коллекций из %s

en: Problems for deleted this scheduled downtime.
ru: Проблемы с удаленным этим запланированным простоем.

en: Problems restoring the backup conf agents
ru: Проблемы с восстановлением резервных агентов Conf

en: Problems unzipping collection file from %s
ru: Проблемы с распаковкой файла коллекции из %s

en: Problems unzipping collections at:
ru: Проблемы с распаковкой коллекций по адресу:

en: Problems while adding agent element: %d, %s
ru: Проблемы при добавлении элемента агента: %d, %s

en: Problems while adding module element: %d, %s
ru: Проблемы при добавлении элемента модуля: %d, %s

en: Problems while adding service element: %d, %s
ru: Проблемы при добавлении элемента сервиса: %d, %s

en: Problems while backing up collections from:
ru: Проблемы при резервном создании резервных коллекций из:

en: Problems with configuration permissions. Please contact with Administrator
ru: Проблемы с разрешениями на конфигурацию. Пожалуйста, свяжитесь с Администратором

en: Problems with days purge and days that pass data to history DB
ru: Проблемы с датой очистки и датой переноса информации в историю.

en: Problems with disable_functions in php.ini
ru: Проблемы с disable_functions в php.ini

en: Problems with event days purge and event days that pass data to history DB.
ru: Проблемы с датой очистки событий и датой событий, которые передают данные в историию БД.

en: Problems with move file to target.
ru: Проблемы с перемещением файла в цель.

en: Problems with the backup directory
ru: Проблемы с каталогом резервного копирования

en: Proceed
ru: Продолжить

en: Process
ru: Процесс

en: Process deletion
ru: Удаление процесса

en: Process detail
ru: Детали процесса

en: Process detail of node
ru: Детализация процесса узла

en: Process details
ru: Детали процесса

en: Processes
ru: Процессы

en: Processing
ru: Выполняется

en: Processing results...
ru: Обработка результатов...

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Product
ru: Продукт

en: Product name
ru: Название продукта

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile / Group
ru: Профиль / Группа

en: Profile added successfully
ru: Профиль успешно добавлен

en: Profile attribute
ru: Атрибут профиля

en: Profile cannot be added
ru: Профиль не может быть добавлен

en: Profile management
ru: управление профилем

en: Profile name
ru: Имя профиля

en: Profile name cannot be empty
ru: Название профиля не может быть пустым

en: Profiles
ru: Профили

en: Profiles added successfully
ru: Профили успешно добавлены

en: Profiles cannot be added
ru: Профили не могут быть добавлены

en: Profiles cannot be deleted
ru: Профили не могут быть удалены

en: Profiles defined on %s
ru: Профили установлены на %s

en: Profiles deleted successfully
ru: Профили удалены успешно

en: Profiles selected
ru: Выбранные профили

en: Profiles/Groups assigned to this user
ru: Профили / Группы закрепленные за данным пользователем

en: Progress
ru: Прогресс

en: Projection
ru: Проекция

en: Projection Graph
ru: Проекционный график

en: Projection graph
ru: Проектирование графика

en: Projection period
ru: Прогнозируемый период

en: Promote
ru: Продвигать

en: Propagate ACL
ru: Распространять ACL

en: Propagate the same ACL security into the child subgroups.
ru: Разместить защиту ACL в детские подгруппы.

en: Propagation
ru: Распространение

en: Proportional Width
ru: Пропорциональная ширина

en: Protocol
ru: Протокол

en: Protocol must be specified in URL (e.g.: "https://")
ru: Протокол должен быть указан в URL (например: "https://").

en: Provisioning Usage graphs
ru: Графики использования подготовки

en: Provisioning configuration
ru: Конфигурация подготовки

en: Provisioning custom data <b>%s</b> successfully deleted.
ru: Подготовка пользовательских данных <b>%s</b> успешно удалена.

en: Provisioning management
ru: Управление инициалами

en: Provisioning rules management
ru: Управление правилами подготовки

en: Proxy URL
ru: URL прокси

en: Proxy auth (login)
ru: Прокси-аутентификация (логин)

en: Proxy auth (pass)
ru: Прокси-аутентификация (проход)

en: Proxy auth (realm)
ru: Прокси-аутентификация (сфера)

en: Proxy auth (server)
ru: Прокси-аутентификация (сервер)

en: Proxy password
ru: Пароль прокси

en: Proxy password:
ru: Пароль прокси:

en: Proxy port
ru: Прокси-порт

en: Proxy port:
ru: Прокси-порт:

en: Proxy server
ru: Прокси-сервер

en: Proxy server:
ru: Прокси-сервер:

en: Proxy user
ru: Пользователь прокси

en: Proxy user:
ru: Пользователь прокси:

en: Public Key Authentication Failed
ru: Сбой аутентификации с открытым ключом

en: Public Resource Library
ru: Библиотека публичных ресурсов

en: Public URL
ru: Общедоступный URL

en: Public URL host exclusions
ru: Исключения для хоста в общем URL

en: Public link
ru: ссылка общего доступа

en: Push selected modules into blacklist
ru: Вставьте выбранные модули в черный список

en: Push selected pages into autorefresh list
ru: Внесение выбранных страниц в список автообновления

en: Push selected sections to enable it
ru: Нажмите на выбранные разделы чтобы подключить их

en: Push the selected services into the list
ru: Вставьте выбранные услуги в список

en: Put here any extra configuration you want to be applied to any new agent matching previously defined rules
ru: Поместите сюда любую дополнительную конфигурацию, которую вы хотите применить к любому новому агенту, соответствующему ранее определенным правилам

en: Put node into online status
ru: Перевести узел в оперативное состояние

en: Put node into standby status
ru: Перевести узел в ждуный режим

en: QR Code Agent view
ru: Просмотр QR-код агента

en: QR code of the page
ru: QR-код страницы

en: Quantity (n)
ru: Количество (н)

en: Query
ru: Запрос

en: Query History Database
ru: Запросы исторической базы данных

en: Query cache limit
ru: Предел кэша запросов

en: Query cache min-res-unit
ru: Кэш запросов min-res-unit

en: Query cache size
ru: Размер кэша запросов

en: Query cache type
ru: Тип кэша запросов

en: Query extra fields
ru: Дополнительные поля запроса

en: Query filters
ru: Фильтры запроса

en: Query key field
ru: Ключевое поле запроса

en: Queue
ru: Очередь

en: Queue filter
ru: Фильтр очереди

en: Queue summary
ru: Очередь резюме

en: Queued
ru: В очередь

en: Quiet
ru: "Тихий" режим

en: Quiet: Modules will not generate events or fire alerts.
ru: Тихий режим: Модули не будут генерировать события или запускать предупреждения.

en: RCMD does not exist
ru: RCMD не существует

en: RDS
ru: РДС

en: RSS
ru: Ленты новостей RSS

en: RSS Events
ru: RSS События

en: Radial Map (User without strict user)
ru: Радиальная карта (без строгого пользователя)

en: Radial dynamic
ru: Радиальная динамика

en: Random name
ru: Случайное имя

en: Range
ru: Диапазон

en: Range between elements (px)
ru: Диапазон между элементами (пиксель)

en: Ranges
ru: Диапазоны

en: Rank separation
ru: Разделение по рангам

en: Rate
ru: Тариф

en: Ratio
ru: Коэффициент

en: Raw URL
ru: Необработанный URL

en: Re-Apply changes
ru: Повторно применить изменения

en: Re-scan interval
ru: Интервал повторного сканирования

en: Read buffer size
ru: Размер буфера чтения

en: Read rnd-buffer size
ru: Размер rnd-буфера чтения

en: Ready
ru: Готово

en: Realtime SNMP graph
ru: График SNMP в реальном времени

en: Realtime extension is not enabled.
ru: Расширение реального времени не включено.

en: Realtime graphs
ru: Графики в реальном времени

en: Received
ru: Получено

en: Received data from
ru: Данные получены из

en: Received messages
ru: Принятые сообщения

en: Recommended ON
ru: Рекомендуется ВКЛ

en: Recommended Value
ru: Рекомендуемое значение

en: Recommended value is %s
ru: Рекомендуемое значение %s

en: Recommended value is: %s
ru: Рекомендуемое значение: %s

en: Recon
ru: Создание рекон скрипта

en: Recon View
ru: Обзор рекона

en: Recon host detected
ru: Хост рекона определен

en: Recon script
ru: Рекон скрипт

en: Recon threads
ru: Разопоживные нити

en: Recover
ru: Восстановить

en: Recovering
ru: Восстановление

en: Recovering fields
ru: Восстанавливающиеся поля

en: Recovery
ru: Восстановление

en: Recovery fields
ru: Поля восстановления

en: Recovery fields configured in alert action
ru: Поля восстановления настроены в действии оповещения

en: Recovery fields configured in alert template
ru: Поля восстановления встраиваются в шаблон предупреждения

en: Recreate file
ru: Воссоздать файл

en: Recursion
ru: Рекурсия

en: Red cell when the module group and agent have at least one module in critical status and the others in any status
ru: Красные клетки - когда группа модулей и агентов имеют хотя бы один модуль в критическом состоянии и остальные в любом статусе

en: Red cell when the module has a critical status
ru: Красная ячейка, когда модуль в критическо статусе

en: Referer security
ru: Ссылки на веб-безопасность

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh Every
ru: Обновите каждый

en: Refresh Holding area
ru: Обновить буфер обработки

en: Refresh code
ru: Обновить код

en: Refresh data
ru: Обновить данные

en: Refresh every
ru: Обновлять каждые

en: Refresh interval
ru: Интервал обновления

en: Refresh path
ru: Обновить путь

en: Refresh preview map
ru: Обновить просмотр карты

en: Refresh time
ru: Время обновления

en: RegEx agent filter
ru: Фильтр агента RegEx

en: Regexp agent filter
ru: Фильтр агента Regexp

en: Register
ru: Регистрация

en: Register Plugin
ru: Регистрация Плагина

en: Register empty node
ru: Регистрация пустого узла

en: Register manufacturer
ru: Зарегистрировать производителя

en: Register new key into keystore
ru: Зарегистрируйте новый ключ в хранилище ключей

en: Register new manufacturer
ru: Зарегистрировать нового производителя

en: Register new node
ru: Регистрация нового узла

en: Register node
ru: Узел регистрации

en: Register node with data to merge
ru: Узел регистрации с данными для объединения

en: Register to Update Manager
ru: Зарегистрироваться в Update Manager

en: Registered models
ru: Зарегистрированные модели

en: Registered successfully
ru: Зарегистрировано успешно

en: Registered vendors
ru: Зарегистрированные поставщики

en: Registration ID:
ru: Регистрационный идентификатор:

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Regular expression is not valid: %s.
ru: Недопустимое регулярное выражение: %s.

en: Rejected incidents
ru: Отклоненные инциденты

en: Rel. type
ru: Rel. тип

en: Related
ru: Связанное

en: Relation
ru: Связь

en: Relation created successfully
ru: Связь успешно создана

en: Relation deleted successfully
ru: Отношение успешно удалено

en: Relations
ru: Отношения

en: Relations Rules
ru: Правила отношений

en: Relations rules
ru: Правила отношений

en: Relationship
ru: Взаимосвязь

en: Relationship information
ru: Информация об Отношениях

en: Relative path
ru: Относительный путь

en: Relink to policy
ru: Связать заново с политикой

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Reload the page to request a new authorization token
ru: Перезагрузите страницу, чтобы запросить новый токен авторизации

en: Remote
ru: Удалённый вход

en: Remote Configuration
ru: Дистанционная конфигурация

en: Remote Management System
ru: Система удаленного управления

en: Remote agent configuration
ru: Удаление конфигурации агента

en: Remote collections directory is not writable
ru: Дистанционный каталог коллекций недоступен для записи

en: Remote commands enabled
ru: Удаленные команды включены

en: Remote component management
ru: Удаленное управление компонентами

en: Remote components
ru: Дистанционные компоненты

en: Remote conf.
ru: Удаленная конф.

en: Remote config
ru: Дистанционное конфигурирование

en: Remote config directory
ru: Каталог дистанционных настроек

en: Remote configuration
ru: Удаленная конфигурация

en: Remote configuration directory %s is not readable. Please, adjust configuration.
ru: Дистанционный каталог конфигурации %s не доступен для чтения. Пожалуйста, настройте конфигурацию.

en: Remote configuration directory %s is not writable. Please, adjust configuration.
ru: Дистанционный каталог конфигурации %s недоступен для записи. Пожалуйста, настройте конфигурацию.

en: Remote configuration directory is not readable
ru: Дистанционный каталог конфигурации не доступен для чтения

en: Remote configuration directory is not writable
ru: Дистанционный каталог конфигурации недоступен для записи

en: Remote configuration enabled
ru: Удаленная конфигурация включена

en: Remote configuration management
ru: Удалить управление конфигурацией

en: Remote management of this agent with eHorus
ru: Удаленное управление этим агентом с помощью eHorus

en: Remote md5 directory is not writable
ru: Дистанционный каталог md5 не доступен для записи

en: Remote/Local
ru: Удаленный/Локальный

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove agents
ru: Удаление агентов

en: Remove agents to doesn't move to destination server
ru: Удалить агентов, чтобы не перемещать их в сервер назначения

en: Remove elements
ru: Удалить элементы

en: Remove item
ru: Удалите товар

en: Remove last macro oid
ru: Удалить последний макрос oid

en: Remove monitors
ru: Удаление мониторов

en: Remove node from this list
ru: Удалить узел из этого списка

en: Remove rule
ru: Удалить правило

en: Remove secondary groups
ru: Удалить второстепенные группы

en: Remove selected
ru: Удалить выбранное

en: Remove selected modules
ru: Удалить выбранные модули

en: Remove selected modules from operations stack
ru: Удалить выбранные модули из стека операций

en: Remove the services from the list
ru: Удалите сервисы из списка

en: Removed
ru: Удалено

en: Renew
ru: продлить срок действия

en: Repeat password
ru: Повторите пароль

en: Repeated
ru: Повторенные

en: Replicate configuration
ru: Копирование конфигурации

en: Replication DB database
ru: Репликация базы данных

en: Replication DB engine
ru: Механизм репликации БД

en: Replication DB host
ru: Хост БД репликации

en: Replication DB password
ru: Репликация пароля БД

en: Replication DB port
ru: Репликация порта БД

en: Replication DB user
ru: Репликация пользователя БД

en: Replication interval
ru: Интервал репликации

en: Replication limit
ru: Предел репликации

en: Replication mode
ru: Репликация режима

en: Reply
ru: Ответить

en: Report
ru: Отчёт

en: Report Type
ru: Тип отчета

en: Report an issue
ru: Сообщить о проблеме

en: Report date
ru: Дата отчета

en: Report download in PDF format
ru: Загрузка отчета в формате PDF

en: Report generating on the Enterprise version is also more powerful: it has wizards, you can schedule emails in PDF to be sent according to the schedule you decide, and it has a template system to create personalized reports quickly for each of your customers. It will even allow your customers to generate their own reports from templates created by you. If reports are key to your business, %s Enterprise version is for you.
ru: Генерация отчетов в версии Enterprise также более мощная: в ней есть помощники, вы можете запланировать отправку писем в формате PDF по определенному вами расписанию, а также система шаблонов для быстрого создания персонализированных отчетов для каждого из ваших клиентов. Она даже позволит вашим клиентам создавать собственные отчеты на основе созданных вами шаблонов. Если отчеты имеют ключевое значение для вашего бизнеса, %s Enterprise версия для вас.

en: Report items
ru: Итемы отчета

en: Report list
ru: Перечень отчетов

en: Report name
ru: Название отчёта

en: Report of State
ru: Отчет о состоянии

en: Report of events
ru: Отчет о событиях

en: Report of state
ru: Отчет о состоянии

en: Report per agent
ru: Отчет по каждому агенту

en: Report templates
ru: Шаблоны отчета

en: Report to build
ru: Отчет для разработки

en: Report type
ru: Тип отчета

en: Reporting
ru: Отчётность

en: Reports
ru: Отчёты

en: Reports configuration
ru: Конфигурация отчетов

en: Reports configuration
ru: Конфигурация отчетов

en: Reports found
ru: Отчеты найдены

en: Reports list
ru: Список отчетов

en: Reports management
ru: Отчеты управления

en: Reports reading
ru: Отчеты чтения

en: Reports writing
ru: Отчеты записи

en: Request new licence
ru: Запросить новую лицензию

en: Request new license
ru: Запрос новой лицензии

en: Request successfully processed
ru: Запрос успешно обработан

en: Request timeout
ru: Время запроса истекло

en: Requests
ru: Запросы

en: Reservation status
ru: Статус бронирования

en: Reserve this IP now
ru: Зарезервировать этот IP сейчас

en: Reserved
ru: Зарезервировано

en: Reserved %
ru: Зарезервировано %

en: Reserved IPs
ru: Зарезервированные IP-адреса

en: Reserved addresses
ru: Зарезервированные адреса

en: Reset
ru: Перезагрузить

en: Reset counter for non-sustained alerts
ru: Сброс счетчика для незатухающих сигналов предупреждений

en: Reset module status and fired alert counts
ru: Восстановить статус модуля и настроить число оповещений

en: Reset password
ru: Обновить пароль

en: Reset password failed
ru: Сбой сброса пароля

en: Reset your password
ru: Обновить свой пароль

en: Resets foreing keys and exceptions and ends the merge preparation process
ru: Сбрасывает ключи и исключения и завершает процесс подготовки к слиянию

en: Resetting the map will delete all customizations you have done, including manual relationships between elements, new items, etc.
ru: Перезапуск карты удалит все сделанные вами настройки, включая ручные связи между элементами, новые элементы и т.д.

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Resolution %s
ru: Разрешение %s

en: Resolve the IP addresses to get their hostnames.
ru: Разрешить IP адреса, чтобы получить имена хостов.

en: Resource exportation
ru: Ресурс экспортирования

en: Resource registration
ru: Ресурс регистрации

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Responding SNMP
ru: Реагирование SNMP

en: Responding WMI
ru: Реагирование WMI

en: Response
ru: Ответ

en: Response added succesfully
ru: Ответ добавлен успешно

en: Response cannot be added
ru: Ответ не может быть добавлен

en: Response cannot be deleted
ru: Ответ не может быть удален

en: Response cannot be updated
ru: Ответ не может быть обновлен

en: Response deleted succesfully
ru: Ответ успешно удален

en: Response updated succesfully
ru: Ответ успешно обновлен

en: Responses
ru: Ответы

en: Restart map
ru: Перезапустить карту

en: Restart the servers and login again into the console
ru: Перезагрузить серверы и войти снова в консоль

en: Restore backed up config
ru: Восстановление резервной конфигурации

en: Restore backup
ru: Восстановить архив

en: Restore backups conf agents
ru: Восстановление резервных копий конф-агентов

en: Restore collections
ru: Восстановление коллекций

en: Restore device configuration?
ru: Восстановить конфигурацию устройства?

en: Restore merge
ru: Восстановить слияние

en: Restore the backup
ru: Восстановление резервной копии

en: Restoring a %s database backup must be done manually.
ru: Восстановление резервной копии базы данных %s необходимо выполнить вручную.

en: Restoring a backup
ru: Восстановление из резервной копии

en: Restoring constraints
ru: Восстановление ограничений

en: Restoring database backup
ru: Восстановление резервной копии базы данных

en: Restrict access to group
ru: Ограничить доступ к группе

en: Result
ru: Результат

en: Result
ru: Результат

en: Results
ru: Результаты

en: Resume data color
ru: Получить цвет данных

en: Resync MySQL group
ru: Повторная синхронизация группы MySQL

en: Resync MySQL user
ru: Повторная синхронизация пользователя MySQL

en: Resync data dir
ru: Ресинхронизация каталога данных

en: Resync tmp directory
ru: Повторная синхронизация каталога tmp

en: Retention period of past special days
ru: Период хранения данных за прошедшие специальные дни

en: Retries
ru: Попытки

en: Retries
ru: Повторных попыток

en: Retrieve InnoDB statistics
ru: Получение статистики InnoDB

en: Retrieve cache statistics
ru: Получение статистики кэша

en: Retrieve config
ru: Получение конфигурации

en: Retrieve firmware version
ru: Получение версии прошивки

en: Retrieve query statistics
ru: Получение статистики запросов

en: Retrieving server update
ru: Получение обновления сервера

en: Retrieving update
ru: Получение обновления

en: Retry
ru: Повторить

en: Retry process
ru: Процесс повтора

en: Retry send
ru: Повторная попытка отправки

en: Return Type
ru: Тип возвращаемых данных

en: Return to windowed mode
ru: Возврат в оконный режим

en: Review
ru: Предпросмотр

en: Review Logs
ru: Просмотр журналов

en: Review in log viewer
ru: Просмотр в программе просмотра журналов

en: Review results
ru: Просмотр результатов

en: Rhombus
ru: Ромб

en: Right
ru: Справа

en: Round Robin
ru: Круговая система

en: Route not found
ru: Маршрут не найден

en: Row limit in csv log
ru: Лимит строк в журнале csv

en: Rows
ru: Строки

en: Rule definition
ru: Определение правила

en: Rule evaluation mode
ru: Правила оценки режима

en: Rules
ru: Правила

en: Rules updated.
ru: Правила обновлены.

en: Run
ru: Запустить

en: Run performance tests
ru: Выполнение тестов производительности

en: Running
ru: Работает

en: Running status
ru: Состояние работы

en: Running task
ru: Запущенная задача

en: S.L.A.
ru: Соглашения об уровне обслуживания (SLA)

en: S.L.A. Services
ru: Услуги S.L.A.

en: S.L.A. critical service alert
ru: Оповещения критического сервиса SLA

en: S.L.A. interval
ru: Интервал S.L.A.

en: S.L.A. limit
ru: Лимит S.L.A.

en: S.O
ru: С.О.

en: S3
ru: С3

en: S3 Buckets
ru: S3 Ковши

en: SAML field where search for the group name (while autocreate remote users is enabled)
ru: Поле SAML, в котором выполняется поиск имени группы (при включении функции автоматического сотворчества удаленных пользователей)

en: SAML field where search for the user email (while autocreate remote users is enabled)
ru: Поле SAML, в котором выполняется поиск электронной почты пользователя (при включении функции автоматического сотворства удаленных пользователей)

en: SAML group name attribute
ru: Атрибут имени группы SAML

en: SAML mail attribute
ru: Атрибут почты SAML

en: SAML profile and tags prefix
ru: Префикс профиля и тегов SAML

en: SAML profile parameters
ru: Параметры профиля SAML

en: SAML profiles and tag attribute
ru: Профили SAML и атрибут тега

en: SAML source
ru: Источник SAML

en: SAML user id attribute
ru: Атрибут идентификатора пользователя SAML

en: SAP Batch inputs erroneous
ru: Ошибочный пакетный ввод SAP

en: SAP Client
ru: Клиент SAP

en: SAP Credentials
ru: Учетные данные SAP

en: SAP Dumps
ru: Дампы SAP

en: SAP Hostname
ru: Имя хоста SAP

en: SAP IDOC OK
ru: SAP IDOC ОК

en: SAP IDOC erroneous
ru: Ошибочный SAP IDOC

en: SAP Login OK
ru: Вход в систему SAP OK

en: SAP System Number
ru: Системный номер SAP

en: SAP View
ru: Представление SAP

en: SAP WP stopped
ru: SAP WP остановлено

en: SAP WP without active restart
ru: SAP WP без активного перезапуска

en: SAP canceled Jobs
ru: Отмененные задания SAP

en: SAP data not found.
ru: Данные SAP не найдены.

en: SAP lock entry list
ru: Список ввода блокировки SAP

en: SAP view
ru: Просмотр SAP

en: SAP view offers you to see the most important modules Discovery Server is usually configured to retry. You have not configured a Discovery SAP R3 task yet, please visit
ru: Представление SAP предлагает вам увидеть наиболее важные модули, которые Discovery Server обычно настроен на повторную попытку. Вы еще не настроили задачу Discovery SAP R3, посетите

en: SAP/R3 Plugin Licence
ru: Лицензия на плагин SAP/R3

en: SERVER:PORT/DATABASE, comma separated or line by line, as many targets as you need.
ru: СЕРВЕР:ПОРТ/БАЗА ДАННЫХ, разделенные запятыми или строка за строкой, столько целей, сколько вам нужно.

en: SERVER:PORT/SID, comma separated or line by line, as many targets as you need.
ru: СЕРВЕР:ПОРТ/SID, разделенные запятыми или строка за строкой, столько целей, сколько вам нужно.

en: SERVER:PORT\INSTANCE, comma separated or line by line, as many targets as you need.
ru: СЕРВЕР:ПОРТ\ЭКЗЕМПЛЯР, разделенный запятой или строка за строкой, столько целей, сколько вам нужно.

en: SLA
ru: соглашениe об уровне обслуживания (SLA)

en: SLA Compilance
ru: Компиляция SLA

en: SLA Compliance
ru: SLA Соответствие

en: SLA Compliance per days
ru: Соблюдение SLA в днях

en: SLA Day
ru: SLA  День

en: SLA Fixed
ru: SLA фикс

en: SLA Fixed Day
ru: SLA фикс День

en: SLA Fixed hours
ru: SLA фикс часы

en: SLA Limit
ru: Разрешение SLA

en: SLA Limit %
ru: SLA Лимит %

en: SLA Limit (%)
ru: SLA ограничения (%)

en: SLA Limit Value
ru: SLA Лимит Значений

en: SLA Limit value is needed
ru: Требуется предельное значение SLA

en: SLA Max. (value)
ru: SLA Макс. (значение)

en: SLA Min. (value)
ru: SLA Мин. (значение)

en: SLA Month
ru: SLA Месяц

en: SLA calculation
ru: Расчет SLA

en: SLA calculation must be performed taking into account the failover modules assigned to the primary module
ru: Расчет SLA должен выполняться с учетом модулей обхода отказа, назначенных основному модулю

en: SLA graph
ru: График SLA

en: SLA hours
ru: SLA часы

en: SLA items sorted by fulfillment value
ru: SLA элементы сортируются по выполнению значения

en: SLA limit
ru: Предел SLA

en: SLA max Value
ru: SLA макс Значение

en: SLA max value
ru: SLA макс значение

en: SLA min Value
ru: SLA мин Значение

en: SLA min value
ru: SLA мин значение

en: SLA percentage
ru: Процент SLA

en: SLA service module not found %s<br>
ru: Сервисный модуль SLA не найден %s<br>

en: SLA service value module not found %s<br>
ru: Модуль значения службы SLA не найден %s<br>

en: SMNP
ru: СМНП

en: SMNP community
ru: SMNP сообщество

en: SMTP Port
ru: Порт SMTP

en: SMTP Server
ru: Сервер SMTP

en: SNMP Agent
ru: SNMP Агент

en: SNMP Alerts to be deleted
ru: SNMP оповещения будут удалены

en: SNMP Alerts to be edit
ru: SNMP оповещения будут редактированы

en: SNMP Browser
ru: Браузер SNMP

en: SNMP Community
ru: SNMP сообщество

en: SNMP Console
ru: SNMP Консоль

en: SNMP Enterprise String
ru: Цепь SNMP Enterprise

en: SNMP Filter
ru: Фильтр SNMP

en: SNMP Interface status
ru: Статус SNMP интерфейса

en: SNMP Interface throughput
ru: Пропускная способность интерфейса SNMP

en: SNMP Interfaces wizard
ru: Мастер интерфейсов SNMP

en: SNMP Statistics
ru: Статистика SNMP

en: SNMP Trap generator
ru: SNMP  генератор прерывания

en: SNMP Trap server
ru: SNMP перемещение сервера

en: SNMP Traps
ru: SNMP-ловушки

en: SNMP Type
ru: SNMP Вид

en: SNMP Version
ru: Версия SNMP

en: SNMP Walk
ru: SNMP инвентаризация

en: SNMP Wizard
ru: Master SNMP

en: SNMP alerts
ru: Оповещения SNMP

en: SNMP browser
ru: Браузер SNMP

en: SNMP bulk walk is not able to request V1 SNMP, this option will be used instead (by default snmpwalk, slower).
ru: SNMP bulk walk не может запрашивать V1 SNMP, вместо него будет использоваться эта опция (по умолчанию snmpwalk, медленнее).

en: SNMP communities to try with
ru: SNMP-сообщества, которые можно попробовать использовать с

en: SNMP community
ru: Сообщество SNMP

en: SNMP console
ru: Консоль SNMP

en: SNMP console threads
ru: Консольные потоки SNMP

en: SNMP enabled
ru: SNMP включен

en: SNMP explorer
ru: Проводник SNMP

en: SNMP filters
ru: Фильтры SNMP

en: SNMP information for
ru: SNMP Информация для

en: SNMP module updated.
ru: Модуль SNMP обновлен.

en: SNMP modules
ru: Модули SNMP

en: SNMP operations
ru: SNMP операций

en: SNMP policy module updated.
ru: SNMP модуль политики обновлен.

en: SNMP server
ru: SNMP-сервер

en: SNMP threads
ru: Потоки SNMP

en: SNMP trap editor
ru: SNMP редактор прерывания

en: SNMP trap generator
ru: Генератор прерывания SNMP

en: SNMP v3 options
ru: SNMP v3 опции

en: SNMP version
ru: Версия SNMP

en: SNMP walk
ru: SNMP ход

en: SNMP walk binary
ru: Двоичный SNMP walk

en: SNMP walk binary (fallback)
ru: Двоичный SNMP walk (резервный)

en: SNMP walk binary path
ru: Двоичный путь SNMP walk

en: SNMP walk binary path (fallback for v1)
ru: Двоичный путь SNMP walk (резервный путь для v1)

en: SQL Graph Horizontal Bars
ru: SQL График Горизонтальные полосы

en: SQL Graph Pie
ru: Круговая диаграмма SQL

en: SQL Graph Vertical Bars
ru: SQL График Вертикальные полосы

en: SQL horizontal bar graph
ru: Горизонтальная гистограмма SQL

en: SQL pie graph
ru: SQL секторный график

en: SQL query
ru: Запрос SQL

en: SQL sentence
ru: SQL предложениe

en: SQL show engine innodb status
ru: SQL показать статус двигателя innodb

en: SQL version
ru: Версия SQL

en: SQL vertical bar graph
ru: SQL вертикальная панель графика

en: SSH
ru: Программы SSH

en: SSH key
ru: Ключ SSH

en: SSH port
ru: Порт SSH

en: SSH port must be a positive integer
ru: Порт SSH должен быть положительным целым числом

en: SSH public key
ru: открытый ключ SSH

en: SSH user
ru: Пользователь SSH

en: SSL cert path
ru: Путь к SSL-сертификату

en: SUCCESS
ru: УСПЕШНО

en: SYSTEM
ru: СИСТЕМА

en: Safe operation mode
ru: Безопасный режим операций

en: Same as
ru: То же, что

en: Same day of the week
ru: Тот же день недели

en: Saml attr type parameter
ru: Параметр типа attr для Saml

en: Saml group name parameter
ru: Параметр имя группы Saml

en: Saml mail parameter
ru: Параметр email  Saml

en: Saml path
ru: Путь Saml

en: Saml profile and tag separator
ru: Профиль Saml и сепаратор тегов

en: Saml profile parameters
ru: Параметры профиля Saml

en: Saml profiles and tags parameter
ru: Профили Saml и Параметр тегов

en: Saml source
ru: Ресурс Saml

en: Saml tag parameter
ru: Параметр тегов SAML

en: Saml user id parameter
ru: Параметр id пользователя Saml

en: Sat
ru: Сб

en: Satellite Server
ru: Спутниковый сервер

en: Satellite Version
ru: Версия Satellite

en: Satellite execution
ru: Работа Satellite

en: Satellite operations
ru: Satellite операции

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Layer
ru: Сохранить уровень

en: Save Password
ru: Сохранить пароль

en: Save agent (%s), module (%s) data xml.
ru: Сихранить агента (%s), модуль (%s) данных xml.

en: Save as custom graph
ru: Сохранить как пользовательский график

en: Save as new filter
ru: Сохранить как новый фильтр

en: Save by %s Console
ru: Сохранить с %s Консолью

en: Save custom graph
ru: Сохранить пользовательский график

en: Save custom report to disk
ru: Сохранить пользовательский отчет на диск

en: Save filter
ru: Сохранить фильтр

en: Save in Group
ru: Сохранить в группе

en: Save in group
ru: Сохранить в группе

en: Save map
ru: Сохранить карту

en: Save networkmap
ru: Сохранить карту сети

en: Save profile
ru: Сохранить профиль

en: Save to disk into path
ru: Сохранить на диск в пути

en: Saved
ru: Сохранено

en: Saving in progress
ru: Выполняется сохранение

en: Scan
ru: Сканировать

en: Scan Interval
ru: Интервал сканирования

en: Scan Type
ru: Тип сканирования

en: Scan and general monitoring
ru: Сканирование и общий мониторинг

en: Scan and general monitoring.
ru: Сканирование и общий мониторинг.

en: Scan databases
ru: Сканирование баз данных

en: Scan for targets
ru: Поиск целей

en: Scan from
ru: Сканирование из

en: Scan interval
ru: Интервал сканирования

en: Scanning network
ru: Сканирование сети

en: Scehduled Downtime
ru: Время простоя

en: Scheduled
ru: Запланировано

en: Scheduled Downtime
ru: Запланированная остановка

en: Scheduled downtime
ru: Предусмотренная графиком остановка

en: Scheduled downtime must have a name
ru: Запланированное время простоя должно иметь имя

en: Scheduled downtime running.
ru: Запланированная остановка находится в процессе работы.

en: Scheduled for creation
ru: Запланировано на создание

en: Scheduled jobs
ru: Назначенные задания

en: Scheduled report had an attempt to send an email with some attachments.
ru: В запланированном отчете была предпринята попытка отправить электронное письмо с некоторыми вложениями.

en: Scheduled report had an attempt to send an email without attachments.
ru: В запланированном отчете была предпринята попытка отправить письмо без вложений.

en: Scheduled shutdow
ru: Запланированный shutdow

en: Screens
ru: Экраны

en: Script
ru: Скрипт

en: Script argument
ru: Аргумент сценария

en: Script details
ru: Сведения о скрипте

en: Script fullpath
ru: Полный путь скрипта

en: Script not defined
ru: Сценарий не определен

en: Script output (> 0)
ru: Вывод скрипта (> 0)

en: Script path
ru: Путь к сценарию

en: Script: Get configuration
ru: Сценарий: получение конфигурации

en: Script: Test
ru: Скрипт: Тест

en: Script: custom task
ru: Скрипт: пользовательская задача

en: Script: get firmware
ru: Скрипт: получить прошивку

en: Script: set configuration
ru: Скрипт: задать конфигурацию

en: Scripts defined
ru: Определение скриптов

en: Scroll the mouse wheel over the label editor to change the background color
ru: Прокрутите колесико мыши над редактором этикеток, чтобы изменить цвет фона

en: Search
ru: Поиск

en: Search agent
ru: Поиск агента

en: Search by agent group
ru: Поиск по группе агентов

en: Search by any alphanumeric field in the trap.
    		REMEMBER trap sources need to be searched by IP Address
ru: Поиск по любому буквенно-цифровому полю в ловушке.
    		ПОМНИТЕ источники ловушек нужно искать по IP-адресу

en: Search by module group
ru: Поиск по группе модулей

en: Search by module name, list matches.
ru: Поиск по имени модуля, список совпадений.

en: Search by name, description or data, list matches.
ru: Поиск по имени, описанию или данным, список совпадений.

en: Search by name, description, tcp send or tcp rcv, list matches.
ru: Поиск по имени, описанию, отправке TCP или TCP RCV, список совпадений.

en: Search by report name or description, list matches.
ru: Поиск по имени или описанию отчета, список совпадений

en: Search by these fields description, OID, Custom Value, SNMP Agent (IP), Single value, each Custom OIDs/Datas.
ru: Поиск по описанию этих полей, OID, пользовательских значений, агента SNMP (IP), одиночного значения, каждого пользовательского OIDs / Данные.

en: Search by these fields description, OID, Custom Value, SNMP Agent (IP), Single value, each Variable bindings/Datas.
ru: Поиск по этим полям описания: OID, Пользовательское Значение, Агент SNMP (IP), Индивидуальное Значение, каждая Привязка Переменных/данные.

en: Search by trap type
ru: Поиск по типу прерывания

en: Search by username, fullname or email
ru: Поиск по имени пользователя, полному имени или по email

en: Search custom field view
ru: Искать поле пользовательского просмотра

en: Search filter by alias, name, description, IP address or custom fields content
ru: Фильтр поиска по алиас, по имени, описанию, IP-адресу или содержанию пользовательских полей

en: Search filter by name
ru: Фильтр поиска по имени

en: Search filter by name or network address
ru: Фильтр поиска по имени или сетевому адресу

en: Search group
ru: Поиск группы

en: Search in custom fields
ru: Поиск в пользовательских полях

en: Search matches
ru: Искать совпадения

en: Search mode
ru: Режим поиска

en: Search module
ru: Поиск модуля

en: Search options
ru: Опции поиска

en: Search results for
ru: Результаты поиска для

en: Searching
ru: Идёт поиск

en: Searching for devices...
ru: Поиск устройств...

en: Searching for updates...
ru: Поиск обновлений...

en: Searching update package
ru: Поиск пакета обновления

en: Sec. group
ru: Секционная группа

en: Sec. groups
ru: Секционые группы

en: Second
ru: Секунда

en: Secondary group cannot be primary too.
ru: Вторичная группа не может быть и первичной тоже.

en: Secondary groups
ru: Второстепенные группы

en: Secondary groups and agent subgroups will be taken into account.
ru: Будут учитываться вторичные группы и подгруппы агентов.

en: Seconds
ru: Секунды

en: Seconds behind master
ru: Секунды позади мастера

en: Seconds that agent will wait for the execution of the module.
ru: Секунды,которые агент будет ожидать для выполнения модуля.

en: Secret access key
ru: Секретный ключ доступа

en: Secret code not found
ru: Секретный код не найден

en: Section
ru: Раздел

en: Section 2
ru: Раздел 2

en: Section 3
ru: Раздел 3

en: Security check is fail.
ru: Проверка безопасности не в порядке.

en: Security check is ok.
ru: Проверка безопасности в порядке.

en: Security error
ru: Ошибка безопасности

en: Security error.
ru: Ошибка безопасности.

en: Security error. Please contact the administrator.
ru: Ошибка безопасности. Пожалуйста, обратитесь к администратору.

en: Security level
ru: Уровень безопасности

en: See more details
ru: Просмотрите подробную информацию

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Buckets to be monitored
ru: Выберите Корзины для мониторинга

en: Select EC2 instances
ru: Выбор инстансов EC2

en: Select Module
ru: Выбрать модуль

en: Select RDS instances
ru: Выбор экземпляров RDS

en: Select Service
ru: Выбрать Сервис

en: Select a filter
ru: Выбрать фильтр

en: Select a set of credentials from the list
ru: Выберите набор учетных данных из списка

en: Select agents first
ru: Сначала выберите агентов

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select all agents
ru: Выберите всех агентов

en: Select all filtered interfaces
ru: Выберите все отфильтрованные интерфейсы

en: Select all modules
ru: Выберите все модули

en: Select all modules of this group
ru: Выбрать все модули этой группы

en: Select all modules of this type
ru: Выбрать все модули данного типа

en: Select an Agent first
ru: Выбрать Первого Агента

en: Select at least a module.
ru: Выберите хотя бы модуль.

en: Select by group
ru: Выбрать по группе

en: Select desired targets to be deployed
ru: Выбор нужных целевых объектов для развертывания

en: Select fields to show
ru: Выберите поля для показа

en: Select filter
ru: Выбрать фильтр

en: Select group
ru: Выбрать группу

en: Select inventory module
ru: Выбрать модуль инвентаризации

en: Select modules first
ru: Сначала выберите модули

en: Select profile
ru: Выбрать профиль

en: Select server
ru: Выбрать сервер

en: Select target virtual machines
ru: Выбор целевых виртуальных машин

en: Select targets
ru: Выберите цели

en: Select the action
ru: Выберите действие

en: Select the agent to be edited or deleted
ru: Выберите агенту для изменения или удаления

en: Select the agent where the module will be created
ru: Выберитв агента, в котором модуль будет создан

en: Select the alert to be edited or deleted
ru: Выберите оповещение для редактирования или удаления

en: Select the critical module.
ru: Выберите критический модуль.

en: Select the desired action and mode to see the Firing/Recovery fields for this action
ru: Выберите нужное действие и режим чтобы увидеть срабатывающие поля/поля восстановления для этого действия

en: Select the desired action and mode to view the Triggering fields for this action
ru: Выберите нужное действие и режим для просмотра полей Запуска для этого действия

en: Select the group in the drop-down list and filter for ACL (the user in this group can use your action to create an alert).
ru: Выберите группу в выпадающем списке и отфильтруйте для ACL (пользователь из этой группы может использовать ваше действие для создания предупреждения).

en: Select the module to be edited or deleted
ru: Выберите модуль для редактирования или удаления

en: Select the module where the alert will be created
ru: Выберите модуль, в котором оповещение будет создано

en: Select the modules to match when create a report for agents
ru: Выберите модули для сравнения при создании отчета для агентов

en: Select this checkbox to write interval instead a date.
ru: Установите этот флажок, чтобы вместо даты записать интервал.

en: Select user
ru: Выберите пользователя

en: Selected
ru: Выбрано

en: Selected Prediction server will be assigned to evaluate the service.
ru: Выбранный сервер прогнозирования будет назначен для оценки службы.

en: Selected agent not found.
ru: Выбранный агент не найден.

en: Selected agents
ru: Избранные агенты

en: Selected command definition will be erased
ru: Выбранное определение команды будет удалено

en: Selected command definitions will be erased
ru: Выбранные определения команд будут удалены

en: Selected module not found in %s.
ru: Выбранный модуль не найден в %s.

en: Selected modules
ru: Выбранные модули

en: Selected rules are not valid: %s.
ru: Выбранные правила недопустимы: %s.

en: Selected service could generate a loop
ru: Выбранная служба может генерировать цикл

en: Selected service not found.
ru: Выбранная служба не найдена.

en: Selected services
ru: Избранные услуги

en: Selected templates deleted
ru: Выбранные шаблоны удалены

en: Selected transaction has no stats
ru: Выбранная транзакция не имеет статистики

en: Selection mode
ru: Режим выбора

en: Semicolon
ru: Точка с запятой (;)

en: Send
ru: Отправлено

en: Send by email
ru: Отправить по e-mail

en: Send by email
ru: Отправить по e-mail

en: Send custom report (from template) by email
ru: Отправка пользовательского отчета (из шаблона) по электронной почте

en: Send custom report by email
ru: Отправить пользовательский отчет по электронной почте

en: Send firmware
ru: Отправить прошивку

en: Send message
ru: Отправить сообщение

en: Send to email
ru: Отправить письмо по электронной почте

en: Send to emails (separated by comma)
ru: Отправить на электронную почту (через запятую)

en: Sender
ru: Отправитель

en: Sending of information has been processed
ru: Отправка информации была обработана

en: Sent
ru: Отправлено

en: Sent messages
ru: Отправленные сообщения

en: Separation between nodes. By default 0.25
ru: Разделение между узлами. По умолчанию 0,25

en: Separator
ru: Разделитель

en: Separator for different fields in the serialized text chain
ru: Разделитель для различных полей в последовательном цепочке текста

en: Separator in different lines (composed by fields) of the serialized text chain
ru: Разделитель различных линий (состоящих из полей) в последовательную цепочку текста

en: September
ru: Сентябрь

en: Serialize data
ru: Упорядоченные данные

en: Serialized data
ru: Сериализованные данные

en: Serialized header
ru: Сериализованный заголовок

en: Serialized pie graph
ru: Серийная круговая диаграмма

en: Serious
ru: Серьезный

en: Server
ru: Сервер

en: Server %s and this console have different versions. This might cause several malfunctions. Please, update this server.
ru: Сервер %s и эта консоль имеют разные версии. Это может привести к нескольким сбоям в работе. Пожалуйста, обновите этот сервер.

en: Server IP
ru: Сервер IP

en: Server Name
ru: Имя сервера

en: Server SMTP
ru: Сервер SMTP

en: Server Tasks
ru: Задачи Сервера

en: Server assigned
ru: Назначенный сервер

en: Server deleted successfully
ru: Сервер удален успешно

en: Server features
ru: Функции сервера

en: Server has been restarted while executing this task, please retry.
ru: Сервер был перезапущен во время выполнения этого задания, пожалуйста, повторите попытку.

en: Server has crashed.
ru: Сервер вышел из строя.

en: Server health
ru: Стабильность сервера

en: Server is stopped.
ru: Сервер остановлен

en: Server logs directory
ru: Каталог системных журналов сервера

en: Server management
ru: Управление сервером

en: Server name
ru: Имя сервера

en: Server not found.
ru: Сервер не найден.

en: Server performance
ru: производительность сервера

en: Server plugin
ru: Серверный плагин

en: Server to execute
ru: Сервер для выполнения

en: Server to execute command
ru: Сервер для выполнения команды

en: Server type
ru: Тип сервера

en: Server updated successfully
ru: Сервер обновлен успешно

en: Server where the agents created of this user will be placed
ru: Сервер, где агенты созданы этим пользователем будет размещен

en: Servers
ru: Серверы

en: Service
ru: Сервис

en: Service
ru: Услуга

en: Service Map
ru: Карта обслуживания

en: Service View
ru: Представление службы

en: Service agent not found %s<br>
ru: Агент обслуживания не найден %s<br>

en: Service already exists.
ru: Сервис уже существует.

en: Service children could not be fully retrieved: %s<br>
ru: Не удалось полностью извлечь служебных детей: %s<br>

en: Service created successfully
ru: Сервис успешно создан

en: Service deleted successfully
ru: Сервис удален успешно

en: Service does not exist.
ru: Сервис не существует.

en: Service forced successfully
ru: Сервис успешно принужден к работе

en: Service item padding size
ru: Пространство между узлами карты обслуживания

en: Service items summary
ru: Сводка по сервисным элементам

en: Service label font size
ru: Размер шрифта для карты обслуживания

en: Service map
ru: Карта сервиса

en: Service module SLA does not match pointed one
ru: SLA сервисного модуля не соответствует указанному

en: Service module SLA not found
ru: Не найдено SLA сервисного модуля

en: Service module does not match pointed one
ru: Сервисный модуль не совпадает с указанным

en: Service module not found %s <br>
ru: Сервисный модуль не найден %s <br>

en: Service selected %d not found
ru: Выбранная служба %d не найдена

en: Service table view
ru: Просмотр таблицы сервисов

en: Service tree view
ru: Древовидное представление служб

en: Service updated successfully
ru: Сервис успешно обновлен

en: Service(s) definition
ru: Определение услуги (услуг)

en: Services
ru: Службы

en: Services S.L.A.
ru: Сервисы S.L.A.

en: Services configuration
ru: Конфигурация сервисов

en: Services header
ru: Заголовок служб

en: Services list
ru: Список сервисов

en: Services operations
ru: Услуги операций

en: Services successfully deleted
ru: Службы успешно удалены

en: Services view
ru: Представление услуг

en: Services wizard
ru: Помощник сервисов

en: Session Time
ru: Время сессии

en: Session cookie lifetime
ru: Время жизни сеансового файла cookie

en: Session timeout
ru: Длительность сеанса

en: Session timeout (mins)
ru: Окончание сессии (минуты)

en: Session timeout forced to 90 minutes
ru: Завершение сессии принудительно установлено на 90 минут

en: Set 0 if never expire.
ru: Установите 0, если никогда не истекает.

en: Set Parent
ru: Установить Родителя

en: Set alias as name by default in agent creation
ru: Установить алиас в качестве имени по умолчанию при создании агента

en: Set as children
ru: Установить в качестве детей

en: Set center
ru: Установить центр

en: Set custom size
ru: Установите пользовательский размер

en: Set initial date
ru: Установить начальную дату

en: Set off standby
ru: Отправить в режим ожидания

en: Set parent
ru: Установить  родителя

en: Set parent interface
ru: Установить родительский интерфейс

en: Set standby
ru: Установить режим ожидания

en: Set standby selected alerts
ru: Установить режим ожидания для выбранных оповещений

en: Set start and end date
ru: Установка даты начала и окончания

en: Set the maximum of agents allowed for this group. 0 is unlimited.
ru: Установите максимальное количество агентов, разрешенных для этой группы. 0 - неограниченно.

en: Set this value when you need your %s to be accessible via a public URL (for example using Apache mod_proxy settings).
ru: Установите это значение, если вам нужно, чтобы ваш %s был доступен через общедоступный URL-адрес (например, с помощью настроек Apache mod_proxy).

en: Set values separated by comma
ru: Установить значения, разделенные запятой

en: Settings updated
ru: Обновлены настройки

en: Setup
ru: Установка

en: Severity
ru: Важность

en: Severity mini
ru: Низкий приоритет

en: Severity: %s
ru: Строгость: %s

en: Shape
ru: Форма

en: Short Name
ru: Краткое имя

en: Short name must contain only alphanumeric characters, - or _ .
ru: Краткое имя должно содержать только буквенно-цифровые символы, - или _.

en: Short name:
ru: Краткое имя:

en: Shortened module graph data
ru: Сокращенные данные графика модуля

en: Show
ru: Показать

en: Show %s of %s. View all matches
ru: Показать %s of %s. Просмотреть все совпадения

en: Show 24x7 item
ru: Показывать элементы 24/7

en: Show AVG/MAX/MIN data series in graph
ru: Показать серию данных СРЕДН/МАКС/МИН на графике

en: Show Agent &gt;
ru: Показать агент &gt;

en: Show Agents
ru: Показать Агентов

en: Show Alert
ru: Показать Оповещение

en: Show Alerts
ru: Показать оповещения

en: Show Collection
ru: Показать коллекцию

en: Show Datastores
ru: Показать хранилища данных

en: Show ESX
ru: Показать ESX

en: Show ESXis
ru: Показать ESXis

en: Show Events
ru: Показать События

en: Show Filters
ru: Показать фильтры

en: Show IPs not assigned to an agent
ru: Отображение IP-адресов, не назначенных агенту

en: Show Last Value
ru: Показать последнее значение

en: Show MAX/AVG/MIN by default
ru: Показывать МАКС/СРД/МИН по умолчанию

en: Show Modules
ru: Показать модули

en: Show Option
ru: Показать опцию

en: Show Options
ru: Показать Опции

en: Show QR code header
ru: Показать заголовок QR-кода

en: Show Summary group
ru: Показать обзор группы

en: Show URL
ru: Показать URL-ссылку

en: Show VM
ru: Показать VM

en: Show VMs
ru: Показать виртуальные машины

en: Show a resume table with max, min, average of total modules on the report bottom
ru: Показать анкету-таблицу с максимальным, минимальным и среднем числом от общего числа модулей по нижнему отчету

en: Show a resume table with max, min, average of total modules on the report bottom:
ru: Показать итоговую таблицу с максимальным, минимальным, средним значением общего количества модулей в нижней части отчета:

en: Show a summary chart with max, min and average number of total modules at the end of the report and Checks.
ru: Показать сводную диаграмму с максимальным, минимальным и средним количеством общих модулей в конце отчета и Проверки.

en: Show address instead module name
ru: Показывать адрес вместо имени модуля

en: Show agents
ru: Показать агентов

en: Show agents from group
ru: Показать агенты группы

en: Show alerts
ru: Показывать угрозы

en: Show alerts on disabled modules
ru: Показывать предупреждения об отключенных модулях

en: Show alive IPs only
ru: Показывать только живые IP-адреса

en: Show all Events 24h
ru: Показать все события 24 часа

en: Show all agents
ru: Показать все агенты

en: Show all modules
ru: Показать все модули

en: Show as one combined graph
ru: Показать в виде одного комбинированного графика

en: Show cluster details
ru: Отображение сведений о кластере

en: Show common agents
ru: Показать общие агенты

en: Show common modules
ru: Показать общие модули

en: Show configuration data
ru: Показать данные кондигурацииДанные конфигурации

en: Show datastores
ru: Показать хранилища данных

en: Show details
ru: Дополнительные сведения

en: Show details and options
ru: Показать подробности и опции

en: Show event fields
ru: Показать поля событий

en: Show events
ru: Показывать события

en: Show events list in local console (read only)
ru: Показать список событий в местной консоли (читать только)

en: Show extended info
ru: Показать расширенную информацию

en: Show files
ru: Показать файлы

en: Show filters
ru: Показать фильтры

en: Show full hirearchy
ru: Показать полную иерархию

en: Show full scale graph (TIP)
ru: Показать полномасштабный график (TIP)

en: Show graph
ru: Показать график

en: Show grid
ru: Показать сетку

en: Show in hierachy mode
ru: Показать в режиме иерархии

en: Show in the same row
ru: Показать в одном ряду

en: Show information
ru: Показать информацию

en: Show item in landscape format (only PDF)
ru: Показать элемент в альбомном формате (только PDF)

en: Show last value
ru: Показать последнее значение

en: Show legend
ru: Показать легенду

en: Show link to public Visual Console
ru: Показать ссылку на общедоступную Визуальную Консоль

en: Show link to public dashboard
ru: Показать публичную ссылку к приборной панели

en: Show list relations
ru: Показать отношения со списком

en: Show log entries
ru: Показать записи журнала

en: Show module value in a table
ru: Показать значение модуля в таблице

en: Show modules
ru: Показать модули

en: Show modules without alerts
ru: Показать модули без предупреждений

en: Show monitor detail fields
ru: Показать поля детализации монитора

en: Show monitors...
ru: Показать Приборы контроля...

en: Show more
ru: Показать подробнее

en: Show netflow map
ru: Показать карту потока сети

en: Show not alive hosts
ru: Показать неактивные хосты

en: Show not init agents
ru: Показать не инициализированные агенты

en: Show not init modules
ru: Показать не инициализированные модули

en: Show on top
ru: Показать сверху

en: Show one module per row with all its operations
ru: Показать один модуль в строке со всеми его операциями

en: Show only average by default
ru: Показывать среднее по умолчанию

en: Show only favourites
ru: Показывать только избранное

en: Show only managed addresses
ru: Показать только управляемые адреса

en: Show only root services
ru: Показывать только корневые службы

en: Show only the group name
ru: Показывать только имя группы

en: Show only the task with the recon script "SNMP L2 Recon".
ru: Покажите только задание со скриптом recon "SNMP L2 Recon".

en: Show password
ru: Показать пароль

en: Show past downtimes
ru: Показать прошлые остановки

en: Show percentil
ru: Показать процентиль

en: Show percentile 95 in graphs
ru: Показать процентиль 95 на графиках

en: Show report info with description
ru: Показывать информацию об отчете в описании

en: Show resume
ru: Показать анкету

en: Show statistics
ru: Показать статистику

en: Show the group name instead the group icon.
ru: Показывать имя группы вместо иконы группы

en: Show the main address of agent.
ru: Показать основной адрес агента.

en: Show transaction
ru: Показать транзакцию

en: Show unit along with value in reports
ru: Показывать единицу измерения вместе со значением в отчетах

en: Show units in values report
ru: Показать единицы измерения в отчете о значениях

en: Show unknown and not init modules
ru: Показать неизвестные и не инициированные модули

en: Show unknown graph
ru: Показать неизвестный график

en: Show/ edit node
ru: Показать/отредактировать узел

en: Signatures does not match.
ru: Подписи не совпадают.

en: Simple Baseline Graph
ru: Простой базовый график

en: Simple Graph
ru: Простой график

en: Simple Value
ru: Простое значение

en: Simple Value (Process Avg)
ru: Простое значение (Процесс Сред)

en: Simple Value (Process Max)
ru: Простое значение (Процесс Макс)

en: Simple Value (Process Min)
ru: Простое значение (Процесс Мин)

en: Simple analogic
ru: Простой аналоговый

en: Simple attribute / Multivalue attribute
ru: Простой атрибут / Многозначный атрибут

en: Simple baseline graph
ru: Простой базовый график

en: Simple digital
ru: Простой цифровой

en: Simple graph
ru: Простой график

en: Simple value
ru: Простое значение

en: SimpleSAML path
ru: Путь SimpleSAML

en: Single value
ru: Одно значение

en: Site news
ru: Новости сайта

en: Site news management
ru: Управление новостями сайта

en: Size
ru: Размер

en: Size (px)
ru: Размер (пиксель)

en: Size console logs (current value)
ru: Журналы размера консоли (текущее значение)

en: Size error logs (current value)
ru: Журналы ошибок размера (текущее значение)

en: Size of collection
ru: Размер коллекции

en: Size of icon
ru: Размер иконки

en: Size server logs (current value)
ru: Журналы размера сервера (текущее значение)

en: Skin
ru: Обложка

en: Skin name
ru: Имя скина

en: Skins
ru: Скины

en: Skins configuration
ru: Скины конфигурации

en: Skipped dates:
ru: Пропущенные даты:

en: Slave
ru: Раб

en: Slides
ru: Слайды

en: Slides mode
ru: Режим слайдов

en: Small Operation Step to purge old data
ru: Большая операция по очистке старых данных

en: Small:
ru: Маленький:

en: Smart
ru: Умный

en: Snapshot view
ru: Просмотр снимков

en: Snmpget path
ru: Snmpget Путь

en: Sobre actualizaciÃ³n de revisiÃ³n menor
ru: О незначительном обновлении

en: Software agents repository
ru: Репозиторий программных агентов

en: Sofware agent version with id %s does not exist, please, add it to your repository %s
ru: Версия агента Sofware с id %s не существует, пожалуйста, добавьте ее в свой репозиторий %s

en: Some ESX Hosts are not up to date, please check VMware plugin configuration.
ru: Некоторые хосты ESX не обновлены, проверьте конфигурацию плагинов VMware.

en: Some errors while processing CSV.
ru: Некоторые ошибки при обработке CSV.

en: Some events may get lost while this mode is enabled. The server must be restarted after altering this setting.
ru: При включении этого режима некоторые события могут быть потеряны. После изменения этой настройки необходимо перезагрузить сервер.

en: Some modules
ru: Некоторые модули

en: Some modules or components are using the plugin
ru: Некоторые модули или компоненты используют плагин

en: Some nodes (%s) are unreachebles. Some information may be missing.
ru: Некоторые узлы (%s) не являются отрехемыми. Некоторая информация может отсутствовать.

en: Some of your files might not be recovered.
ru: Некоторые ваши файлы возможно не были восстановлены.

en: Some of your old files might not be recovered.
ru: Некоторые ваши старые файлы возможно не были восстановлены.

en: Some systems receive a high number of traps. 
    				We're only interested in monitoring a tiny percentage of them. From Pandora FMS versions 3.2 and above, 
    				it's possible to filter the traps that the server obtains in order to avoid straining the application unnecessarily.
    				In order to define different filters, please go to 'Administration' -> 'Manage SNMP Console' and 'SNMP Filters'. 
    				One trap which is going to run in conjunction with any of them - just the ones for the server are going to get ruled out automatically.
ru: Некоторые системы получают большое количество ловушек. 
    						Нас интересует мониторинг только маленького процента из них. Из Pandora FMS версии 3.2 и выше, 
    						можно фильтровать ловушки, которые получает сервер, чтобы избежать излишней нагрузки на приложение.
    						Для определения различных фильтров, пожалуйста, перейдите в 'Управление' -> 'Управление SNMP-консолью' и 'Фильтры SNMP'. 
    					Ловушка, которая будет работать в сочетании с любой из них - только те, которые находятся на сервере, будут автоматически отброшены.

en: Something gone wrong creating directory
ru: Что-то пошло не так, создавая каталог

en: Something gone wrong with alert update
ru: Что-то пошло не так с обновлением оповещения

en: Something gone wrong. Please, try again
ru: Что-то пошло не так. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Something is wrong
ru: Что-то пошло не так

en: Something went wrong while perform the execution. Please check the configuration.
ru: Что-то пошло не так во время выполнения. Пожалуйста, проверьте конфигурацию.

en: Something went wrong while sending the report.
ru: Во время отправки отчета что-то пошло не так.

en: Sons
ru: Потомки

en: Sorry no search parameters
ru: К сожалению, нет параметров поиска

en: Sorry! I can't find the page!
ru: Приношу свои извинения! Не могу найти запрошенную страницу!

en: Sort
ru: Сортировка

en: Sort buffer size
ru: Сортировка размера буфера

en: Sort elements
ru: Сортировать элементы

en: Sort items
ru: элементы сортировки

en: Sort selected items
ru: Сортировать выбранные элементы

en: Sort selected items from position:
ru: Сортировать выбранные элементы из позиции:

en: Sort the agents by %s
ru: Сортировка агентов по %s

en: Sound Alerts
ru: Звуковые Оповещения

en: Sound Events
ru: Звуковые события

en: Sound console
ru: Звуковые консоли

en: Sound events
ru: Звуковые события

en: Sound for Alert fired
ru: Звук для оповещения запущен

en: Sound for Monitor critical
ru: Звук для Монитора критичуский

en: Sound for Monitor warning
ru: Звуковой сигнал оповещения об опасности для устройства контроля

en: Source
ru: Источник

en: Source IP
ru: IP источника

en: Source IP. A comma separated list of source ip. If we leave the field blank, will show all ip. Example filter by ip:<br>25.46.157.214,160.253.135.249
ru: IP-адрес источника. Запятая разделяет список IP-адресов источника. Если вы оставите поле пустым, будут показаны все IP-адреса. Например, фильтра по IP:<br>25.46.157.214,160.253.135.249

en: Source Server
ru: Сервер Источника

en: Source agent
ru: агент источника

en: Source from CIDR IP mask
ru: Источник из CIDR IP-маска

en: Source from recon task
ru: Источник из recon задачи

en: Source group
ru: Источник группы

en: Source id group changed. All elements in Networkmap will be lost
ru: Группа идентификаторов источника изменена. Все элементы в карте сети будут потеряны

en: Source id group changed. All elements in networkmap will be lost.
ru: Группа идентификаторов источника изменена. Все элементы в карте сети будут потеряны.

en: Source ip
ru: IP Источник

en: Source is required
ru: Требуется источник

en: Source module
ru: Источник модуля

en: Source name
ru: Имя источника

en: Source node
ru: Исходный узел

en: Source port. A comma separated list of source ports. If we leave the field blank, will show all ports. Example filter by ports 80 and 22:<br>80,22
ru: Порт источника. Запятая разделяет список портов источника. Если оставить это поле пустым, будут показаны все порты. Пример фильтра по портам 80 и 22:<br>80,22

en: Space between items in Service maps
ru: Пространство между элементами в картах услуг

en: Special days list
ru: Список определенных дней

en: Specific settings
ru: Специфические настройки

en: Specify interpreter and plugin path. The server needs permissions to run it.
ru: Укажите путь к интерпретатору и плагину. Для его запуска необходимы разрешения сервера.

en: Specify time range
ru: Укажите временной диапазон

en: Splash Preview
ru: Пред показ страницы приветствия

en: Splash login
ru: Страница приветствия логин

en: Sql mode
ru: Режим Sql

en: Square
ru: Квадрат

en: Src IP
ru: IP источника

en: Src Ip
ru: Ip-адрес источника

en: Src Ip Address
ru: Ip-адрес источника

en: Src Port
ru: Порт источника

en: Src port
ru: порт источника

en: Stacked
ru: Вложенные

en: Stacked area
ru: Область накопления

en: Stacked line
ru: График накопления

en: Stand by
ru: Поддерживается

en: Standard
ru: Стандартный

en: Standard User
ru: Обычный пользователь

en: Standard editor
ru: Стандартный редактор

en: Standby
ru: Режим ожидания

en: Standby Alert
ru: Резервное оповещение

en: Standby alerts
ru: Оповещения в режиме ожидания

en: Standby off
ru: Режим ожидания выключен

en: Standby on
ru: Режим ожидания  включен

en: Standby: %s
ru: Поддерживается:  %s

en: Start
ru: Старт

en: Start TLS
ru: Начать TLS

en: Start contact
ru: Начальный контакт

en: Start date
ru: Дата начала

en: Start phase merge
ru: Слияние начального этапа

en: Started
ru: Запущено

en: Starting
ru: Начало

en: Starting OID
ru: Начальные OID

en: Starting to update to the last package.
ru: Начинаем обновление до последнего пакета.

en: State
ru: Область

en: Static Graph
ru: График статистики

en: Static Image
ru: Статичное изображение

en: Static graph
ru: Статический график

en: Statistics
ru: Статистика

en: Status
ru: Статус

en: Status
ru: Статус

en: Status Day
ru: Статус День

en: Status Month
ru: Статус Месяц

en: Status agents
ru: Статус-агенты

en: Status and Monitor checks
ru: Проверка Статуса и Прибора контроля

en: Status console logs
ru: Журналы статуса консоли

en: Status day
ru: Статус День

en: Status error logs
ru: Журналы ошибок статуса

en: Status graph
ru: График состояния

en: Status hours
ru: Статус часы

en: Status icon set
ru: Установить иконки статусов

en: Status module
ru: Модуль состояния

en: Status of agents capacity
ru: Статус емкости агентов

en: Status of average modules per agent
ru: Статус среднего количества модулей на одного агента

en: Status of the attachment folder
ru: Статус папки вложений

en: Status server logs
ru: Журналы состояния сервера

en: Status set preview
ru: Предварительный просмотр состояния

en: Status week
ru: Статус неделя

en: Status/Resolution
ru: Статус/Решение

en: Status:
ru: Статус:

en: Status:
ru: Статус:

en: Status: %s
ru: Статус: %s

en: Step
ru: Шаг

en: Step by step wizard
ru: Пошаговый мастер

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop downtime
ru: Прервать время остановки

en: Stopped
ru: Остановлен

en: Stopping
ru: Удерживание

en: Storage
ru: Хранилище

en: Str.
ru: Ул.

en: Str:
ru: Цепь:

en: Strict ACL is not recommended for admin users because performance could be affected.
ru: Строгий ACL не рекомендуется для пользователей-администраторов, так как может пострадать работа.

en: Strict ACL is not recommended for this user. Performance could be affected.
ru: Строгий ACL не рекомендуется для этого пользователя. Это может повлиять на производительность.

en: String
ru: Строка

en: String to check
ru: Строка для проверки

en: Strings translation
ru: Перевод строк

en: Style configuration
ru: Конфигурация стиля

en: Style template
ru: Шаблон стиля

en: Subject
ru: Тема

en: Submit
ru: Отправить данные на сервер

en: Subnet
ru: Подсеть

en: Subneting Mask
ru: Маска подсети

en: Subnetworks calculator
ru: Калькулятор подсетей

en: Subscription
ru: Подписка

en: Subscription id
ru: Идентификатор подписки

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Subtitle (header)
ru: Подзаголовок (заголовок)

en: Subtype customization
ru: Настройка подтипов

en: Succesful Update the url config vars.
ru: Успешное обновление конфигурации переменных URL.

en: Succesful add the collection
ru: Сборник успешно добавлен

en: Succesful stopped the Downtime
ru: Остановка успешно прервана

en: Succesfully
ru: %s сервисные модули созданы успешно

en: Succesfully %s
ru: Успешно %s

en: Succesfully created
ru: Успешно создано

en: Succesfully deleted
ru: Успешно удалено

en: Succesfully duplicate
ru: Успешно дублировано

en: Succesfully updated
ru: Успешно обновлено

en: Succesfuly
ru: Успешно

en: Success
ru: Успешно

en: Success add '%s' SLA.
ru: Успешно добавлен '%s' SLA.

en: Success add '%s' action.
ru: Успешное добавление  '%s' действия.

en: Success add '%s' agent plugin.
ru: Успешное добавление плагина агента '%s'.

en: Success add '%s' agent.
ru: Успешное добавление  '%s' агента.

en: Success add '%s' alert.
ru: Успешное добавление '%s'оповещения.

en: Success add '%s' collection.
ru: Успешное добавление  '%s' коллекции.

en: Success add '%s' content.
ru: Усппешное добавление '%s' содержания.

en: Success add '%s' inventory module.
ru: Успешное добавление модуля инвентаризации "%s".

en: Success add '%s' item in report '%s'.
ru: Успешно добавлен '%s' пункт в отчет '%s' .

en: Success add '%s' module.
ru: Успешное добавление '%s' модуля.

en: Success be updated.
ru: Успех быть обновленным.

en: Success create '%s' component.
ru: Успешное создание '%s' компонента.

en: Success create '%s' policy.
ru: Успешное создание  '%s' политики.

en: Success create '%s' report.
ru: Успешное созданние '%s' отчета.

en: Success create '%s' visual map.
ru: Успешное создание '%s' визуальной карты.

en: Success create filter.
ru: Успешное создание фильтра.

en: Success create item for agent '%s' visual map.
ru: успешное создание пункта для агента '%s'  визуальной карты.

en: Success create item type '%d' visual map.
ru: Успешное создание типа пункта '%d' визуальной карты.

en: Success creating OS
ru: OS успешно создано

en: Success delete filter.
ru: Успешное удаление фильтра.

en: Success deleted agent.
ru: Агент удален успешно

en: Success deleting
ru: Успешно удаляется

en: Success to upload extension
ru: Успешно загружено расширение

en: Success to upload iCalendar
ru: Успех загрузки iCalendar

en: Success update filter.
ru: Успешное обновление фильтра.

en: Success updating OS
ru: Успешное обновление ОС

en: Success! %s DB contains all tables
ru: Успешно! %s БД содержит все таблицы

en: Success:
ru: Успешно:

en: Success: Update linking modules to policy
ru: Успех: Обновление модулей соединения с политикой

en: Success: create the alerts.
ru: Успех: создать оповещения.

en: Success: recreate file
ru: Успех: воссоздать файл

en: Success: remove the alerts.
ru: Успех: удалить оповещения.

en: Successful all the tables have the correct fields
ru: Успешно все таблицы имеют правильные поля

en: Successful create collection package.
ru: Успешное создание пакета коллекции.

en: Successful delete of alert template.
ru: Успешное удаление шаблона предупреждения.

en: Successful delete of module template.
ru: Успешное удаление шаблона модуля.

en: Successful deletion
ru: Удалено успешно

en: Successful update of the alert template
ru: Успешное обновление шаблона предупреждения

en: Successful update the tags
ru: Успешное обновление тегов

en: Successfull action
ru: Успешное действие

en: Successfully
ru: Успешно

en: Successfully
ru: Устаревшие событий успешно удалены

en: Successfully Duplicate
ru: Успешное дублирование

en: Successfully action
ru: Удачное действие

en: Successfully added
ru: Успешно добавленно

en: Successfully added %d
ru: Успешно добавленные %d

en: Successfully added action
ru: Успешно добавлено действие

en: Successfully added inventory module
ru: Успешное добавление модуля инвентаризации

en: Successfully added module to profile
ru: Модуль успешно добавлен в профиль

en: Successfully added module(s) (%s/%s) to policy %s
ru: Успешно добавлену модуль(и) (%s/%s) к политике %s

en: Successfully added module.
ru: Успешно добавлен модуль.

en: Successfully added network profile
ru: Сетевой профиль успешно добавлен

en: Successfully added networks
ru: Успешно добавленные сети

en: Successfully added to delete pending agents. Will be deleted in the next policy application.
ru: Успешно добавлены к удаленным агентам в режиме ожидания. Будут удалены из следующего приложения политики.

en: Successfully added to delete pending alerts. Will be deleted in the next policy application.
ru: Успешно добавлено к удаленным оповещениям в режиме ожидания. Будут удалены из следующего приложения политики.

en: Successfully added to delete pending groups. Will be deleted in the next policy application.
ru: Успешно добавлено для удаления ожидающих групп. Будет удалено в следующем приложении политики.

en: Successfully added to delete pending id agent %d to id policy %d.
ru: Успешно добавлено в ожидание удаление агента id %d в политику id %d.

en: Successfully added to delete pending modules. Will be deleted in the next policy application.
ru: Успешно добавлено к удаленным модулям в режиме ожидания. Будут удалены в следующем приложении политики.

en: Successfully added to delete pending plugins. Will be deleted in the next policy application.
ru: Успешно добавлено к удаленным плагинам в режиме ожидания. Будут удалены из следующего приложения политики.

en: Successfully added to delete queue
ru: Успешно добавлено к удаленной очереди

en: Successfully added to delete the collection. Will be deleted in the next policy application.
ru: Успешно добавлено к удаленной коллекции. Будут удалены из следующего приложения политики.

en: Successfully added to policy
ru: Успешно добавлено в политику

en: Successfully added trap custom values
ru: успешное добавление пользовательсих значений прерывания

en: Successfully applied to node %s.
ru: Успешно применен к %s узла.

en: Successfully applied to nodes: %s.
ru: Успешно применено к узлам: %s.

en: Successfully backed up
ru: Успешно выполнено резервное создание резервных резервов

en: Successfully copied
ru: Успешно скопировано

en: Successfully copied
ru: Успешно скопировано

en: Successfully created
ru: Успешно создано

en: Successfully created category
ru: Категория успешно создана

en: Successfully created from %s
ru: успешно создан из %s

en: Successfully created in Integria IMS
ru: Успешно создано в Integria IMS

en: Successfully created inventory module
ru: Модуль инвентаризации успешно создан

en: Successfully created skin
ru: Скин успешно создан

en: Successfully created tag
ru: Тег успешно создан

en: Successfully created template
ru: Успешно созданный шаблон

en: Successfully created.
ru: Успешно создано.

en: Successfully data updated
ru: Данные успешно обновлены

en: Successfully delete
ru: Успешно удалено

en: Successfully delete action
ru: Действие успешного удаления

en: Successfully delete template
ru: Шаблон успешно удален

en: Successfully delete.
ru: Успешно удалено.

en: Successfully deleted
ru: Успешно удалено

en: Successfully deleted (%s)
ru: Успешно удалено (%s)

en: Successfully deleted alerts (%s / %s)
ru: Оповещения успешно удалены (%s / %s)

en: Successfully deleted category
ru: Категория успешно удалена

en: Successfully deleted export target.  All the linked modules will be automatically unattached
ru: Успешно удален целевой объект экспорта.  Все связанные модули будут автоматически отсоединены

en: Successfully deleted from %s
ru: Успешно удалено из %s

en: Successfully deleted inventory module
ru: Модуль инвентаризации успешно удален

en: Successfully deleted module from profile
ru: Модуль успешно удален из профиля

en: Successfully deleted skin
ru: Скин успешно удален

en: Successfully deleted tag
ru: Тег успешно удален

en: Successfully deleted trap custom values
ru: Успешное добавление пользовательских значений прерывания

en: Successfully deleted.
ru: Успешно удалено

en: Successfully disabled
ru: Успешно отключено

en: Successfully duplicate
ru: Успешно дублировано

en: Successfully duplicate the module.
ru: Успешное дублирование модуля.

en: Successfully enabled
ru: Успешно включено

en: Successfully forced inventory module
ru: Модуль инвентаризации успешно переведен

en: Successfully generated
ru: Успешно сформировано

en: Successfully multiple delete.
ru: Успешное многократное удаление.

en: Successfully multiple deleted
ru: Успешно удалено несколько данных

en: Successfully operation
ru: Успешная операция

en: Successfully registered
ru: Успешно зарегистрирован

en: Successfully reverted deletion
ru: Успешное восстановление удаленного

en: Successfully save the changes.
ru: Изменения успешно сохранены.

en: Successfully scheduled
ru: Успешно запланировано

en: Successfully set off standby
ru: Режим ожидания успешно отправлен

en: Successfully set standby
ru: Режим ожидания успешно установлен

en: Successfully synchronized all nodes (%d)
ru: Успешно синхронизированы все узлы (%d)

en: Successfully update
ru: Успешно обновлено

en: Successfully update.
ru: Успешно обновлено.

en: Successfully updated
ru: Успешно обновлено

en: Successfully updated alerts (%s / %s)
ru: Оповещения успешно обновлены (%s / %s)

en: Successfully updated category
ru: Категория успешно обновлена

en: Successfully updated export target
ru: Успешно обновлен экспорт задания

en: Successfully updated in Integria IMS
ru: Успешно обновлено в Integria IMS

en: Successfully updated inventory module
ru: Модуль инвентаризации успешно обновлен

en: Successfully updated module.
ru: Модуль успешно обновлен.

en: Successfully updated module/alert count in all agents
ru: Успешное обновление модуля/счета предупреждений во всех агентах

en: Successfully updated module/alert count in id agent %d.
ru: Успешно обновлено количество модулей/предупреждений в id агента %d.

en: Successfully updated network profile
ru: Успешное обновление сетевого профиля

en: Successfully updated priority order nodes
ru: Успешно обновлены узлы приоритетного заказа

en: Successfully updated skin
ru: Скин успешно обновлен

en: Successfully updated tag
ru: Тег успешно обновлен

en: Successfully updated trap custom values
ru: Успешное обновление пользовательских значений прерывания

en: Successfully updated.
ru: Успешно обновлено.

en: Sucessful validate
ru: Успешно подтверждено

en: Sucessfully applied
ru: Успешно применено

en: Sucessfully deleted agent
ru: Агент успешно удален

en: Suggestion
ru: Предложение

en: Sum
ru: Итого

en: Summary
ru: Сводка

en: Summary by status
ru: Итог по статусу

en: Summary of SLA Failures
ru: Краткий отчет неудач SLA

en: Summary of the status groups
ru: Краткий отчет о групп по статусу

en: Summatory
ru: Сумма

en: Summatory series
ru: Итоговые серии

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Supernet
ru: Супернет

en: Supernet Map
ru: Карта Суперсети

en: Supernet Treeview
ru: Супернет Древовид

en: Supernet config
ru: Конфигурация суперсети

en: Supernet created
ru: Создан Супернет

en: Supernet map
ru: Карта Суперсети

en: Supernet name exists in bbdd, please select other name
ru: Имя суперсети существует в bbdd, пожалуйста, выберите другое имя

en: Supernet not created
ru: Суперсеть не создана

en: Supernet not updated
ru: Суперсеть не обновлена

en: Supernet statistics
ru: Статистика суперсети

en: Supernet treeview
ru: Просмотр дерева суперсети

en: Supernet updated
ru: Обновлена суперсеть

en: Supernet wizard
ru: Мастер суперсетей

en: Support
ru: Поддержка

en: Support URL (login)
ru: Поддержка URL (Вход в систему)

en: Support expired
ru: Срок поддержки истек

en: Support expires
ru: Срок поддержки истекает

en: Support for IE and Edge browsers is experimental. Tests might not work as expected.
ru: Поддержка браузеров IE и Edge является экспериментальной. Тесты могут работать не так, как ожидалось.

en: Support is about to expire
ru: Срок действия поддержки истекает

en: Switch between the main database and the history database to retrieve module data
ru: Переключение между основной базой данных и базой данных истории для извлечения данных модуля

en: Sync
ru: Синхр

en: Sync inventory
ru: Синхронизация инвентаря

en: Sync server
ru: Сервер Sync

en: Synchronize all
ru: Синхронизация всех

en: Synchronized %d nodes, but some failed to synchronize %s
ru: Синхронизировался %d узлами, но некоторым не удалось синхронизировать %s

en: Synchronizing collections
ru: Синхронизация коллекций

en: Syntax
ru: Синтаксис

en: Synthetic arithmetic
ru: Синтетический счет

en: Synthetic average
ru: Синтетическая средняя величина

en: Synthetic module created ID:
ru: ID созданного синтетического модуля:

en: Synthetic module created ID: %s
ru: Синтетический модуль создан ID: %s

en: System
ru: Система

en: System Info
ru: Информация о системе

en: System audit log
ru: Журнал системного аудита

en: System group that owns the MySQL files, needed for permissions setting (default mysql)
ru: Системная группа, владея файлами MySQL, необходимая для установки разрешений (mysql по умолчанию)

en: System is able to auto configure detected host & devices by applying your defined configuration rules.
ru: Система способна автоматически конфигурировать обнаруженные хосты и устройства, применяя заданные вами правила конфигурации.

en: System is centralised, but you just modify nodes registered, please go to %s to perform a database merge process.
ru: Система централизована, но вы просто изменяете зарегистрированные узлы, пожалуйста, перейдите в %s, чтобы выполнить процесс слияния базы данных.

en: System is merging events...
ru: Система объединяет события...

en: System is merging your environment, please wait
ru: Система объединяет вашу среду, пожалуйста, подождите

en: System is not centralised, please go to %s to perform a database merge process.
ru: Система не централизована, пожалуйста, перейдите в %s для выполнения процесса слияния базы данных.

en: System is not unified yet, something is wrong, please troubleshoot the errors and retry the merge process. Your data have not been modified.
ru: Система еще не унифицирована, что-то не так, пожалуйста, устраните ошибки и повторите процесс слияния. Ваши данные не были изменены.

en: System logfile viewer
ru: Просмотрщик системного журнала файлов

en: System logfiles
ru: Система журнал фйлов

en: Systems management
ru: Управление системой

en: T.
ru: Вт.

en: T. Downtime
ru: Вр. остановка

en: T. Error
ru: Вр. ошибка

en: T. Not_init
ru: Вр. не инициализировано

en: T. OK
ru: Вр. ОК

en: T. Total
ru: Общее время

en: T. Unknown
ru: Вр. неизвестно

en: T/Q
ru: П/Т

en: TCP receive
ru: получение TCP

en: TCP send
ru: передача TCP

en: TIP mode charts do not support average - maximum - minimum series, you can only enable TIP or average, maximum or minimum series
ru: Графики в режиме TIP не поддерживают среднюю - максимальную - минимальную серии, вы можете включить только TIP или среднюю, максимальную или минимальную серии.

en: TRFC in error
ru: TRFC в ошибке

en: Table
ru: Таблица

en: Table & Graph
ru: Таблица & график

en: Table fragmentation is correct.
ru: Фрагментация таблицы правильная.

en: Table fragmentation is higher than recommended. They should be defragmented.
ru: Фрагментация таблиц выше рекомендуемой. Их следует дефрагментировать.

en: Table fragmentation status
ru: Фрагментация таблиц Статус

en: Table only
ru: Только таблица

en: Table view
ru: Табличный вид

en: Tables fragmentation (current value)
ru: Фрагментация таблиц (текущее значение)

en: Tables fragmentation (maximum recommended value)
ru: Фрагментация таблиц (максимальное рекомендуемое значение)

en: Tables fragmentation in the %s database
ru: Фрагментация таблиц в базе данных %s

en: Tactical View
ru: Тактический просмотр

en: Tactical server information
ru: Тактическая информация о сервере

en: Tactical view
ru: Тактический просмотр

en: Tag
ru: Метка

en: Tag attribute
ru: Атрибут тега

en: Tag details
ru: Детали тега

en: Tag name
ru: Имя тэга

en: Tag view
ru: Представление тегов

en: Tag's information
ru: Информация Тега

en: Tag: %s
ru: Тег: %s

en: Tagente_datos table status
ru: Статус таблицы Tagente_datos

en: Tags
ru: Метки

en: Tags available
ru: Свободные теги

en: Tags configuration
ru: Конфигурация тегов

en: Tags found
ru: Найдены теги

en: Tags from policy
ru: Теги из политики

en: Tags management
ru: Управление тегами

en: Tags selected
ru: Теги выбраны

en: Tags unused
ru: Теги не использованы

en: Tags used
ru: Теги использованы

en: Target
ru: Цель

en: Target IP
ru: Целевой IP

en: Target OS
ru: Цель ОС

en: Target OS is required
ru: Требуется целевая ОС

en: Target agent
ru: Целевой агент

en: Target agent version
ru: Версия целевого агента

en: Target already defined.
ru: Цель уже определена.

en: Target architecture is required
ru: Требуется целевая архитектура

en: Target cluster agent will be stored under this group
ru: Агент целевого кластера будет храниться в этой группе

en: Target collection path is not writable
ru: Целевой путь к коллекции не является записываемым

en: Target directory
ru: Каталог заданий

en: Target doesn't exist
ru: Цель не существует

en: Target group
ru: Целевая группа

en: Target group for monitoring agent
ru: Целевая группа для агента мониторинга

en: Target node
ru: Целевой узел

en: Target node will be erased from this list but not removed from cluster. Do you want to continue?
ru: Целевой узел будет удален из этого списка, но не удален из кластера. Хотите продолжить?

en: Target server
ru: Целевой сервер

en: Target server IP
ru: IP-адрес целевого сервера

en: Target server ip
ru: IP-адрес целевого сервера

en: Target server ip address is set
ru: Задан IP-адрес целевого сервера

en: Target successfully added
ru: Цель успешно добавлена

en: Target successfully deleted
ru: Целевой объект успешно удален

en: Target successfully updated
ru: Целевой объект успешно обновлен

en: Target unreachable.
ru: Цель недостижима.

en: Target web site
ru: Целевой веб-сайт

en: Targets
ru: Цели

en: Targets must be validated by user before create agents.
ru: Цели должны быть проверены пользователем перед созданием агентов.

en: Targets will be monitorized based on its <i>Private Enterprise Number</i>. Requires SNMP.
ru: Цели будут отслеживаться на основе их <i>частного номера предприятия</i>. Требуется SNMP.

en: Targets will be scanned if at least one of defined ports (comma separated) is open.
ru: Цели будут сканироваться, если хотя бы один из заданных портов (через запятую) открыт.

en: Task
ru: Задача

en: Task List
ru: Список задач

en: Task completed.
ru: Задание завершено.

en: Task configured.
ru: Задание настроено.

en: Task details
ru: Детали задачи

en: Task list
ru: Список задач

en: Task name
ru: Название задачи

en: Task queued, please wait.
ru: Задание поставлено в очередь, пожалуйста, подождите.

en: Task successfully deleted
ru: Задание успешно удалено

en: Task successfully disabled
ru: Задание успешно отключено

en: Task successfully enabled
ru: Задание успешно включено

en: Task type
ru: Тип задания

en: Template
ru: Шаблон

en: Template %s successfully created
ru: Шаблон %s успешно создан

en: Template %s successfully deleted
ru: Шаблон %s успешно удален

en: Template %s successfully updated
ru: Шаблон %s успешно обновлен

en: Template Triggered
ru: Шаблон запущен

en: Template Visual Console
ru: Шаблон визуальной консоли

en: Template Wizard
ru: Мастер шаблонов

en: Template builder
ru: Конструктор шаблонов

en: Template created
ru: Шаблон создан

en: Template editor
ru: Редактор шаблонов

en: Template fields
ru: Шаблонные поля

en: Template have been inserted in %d agents.
ru: Шаблон был вставлен в %d агентов.

en: Template must be set.
ru: Шаблон должен быть установлен.

en: Template name
ru: Название шаблона

en: Template not found: %s
ru: Шаблон не найден: %s

en: Template recovery fields
ru: Шаблон полей восстановления

en: Template successfully deleted
ru: Шаблон успешно удален

en: Template to build
ru: Шаблон для создания

en: Template updated
ru: Шаблон обновления

en: Template updated successfully
ru: Шаблон обновлен успешно

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Templates Wizard
ru: Мастер Шаблонов

en: Templates list
ru: Список шаблонов

en: Templates wizard
ru: Шаблоны мастера

en: Temporary working directory where to store the backups that will be used to re-synchronize a slave node
ru: Временный рабочий каталог, в котором хранятся резервные копии, которые будут использоваться для повторной синхронизации подчиненного узла

en: Tenant or domain name
ru: Владелец или доменное имя

en: Tentacle options
ru: Параметры щупальца

en: Terminal
ru: Терминал

en: Test
ru: Тест

en: Testing Pandora FMS email
ru: Проверка электронной почты Pandora FMS

en: Testing files
ru: Файлы тестирования

en: Testing modules...
ru: Тестирование модулей...

en: Text
ru: Текст

en: Text file
ru: Текстовый файл

en: Text filter
ru: Текстовый фильтр

en: Text size of label in px
ru: Размер текста этикетки в px

en: Text size of value in px
ru: Размер текста значения в px

en: Text/html
ru: Текст/html

en: Text/plain
ru: Текст/простой

en: Thank you!
ru: Спасибо!

en: Thanks for using %s.
ru: Спасибо за использование %s.

en: Thanks for your time.
ru: Спасибо за Ваше время

en: That means if you have a local plugin or add manually new modules to the configuration file, you won't have it in your agent, unless you first create manually in the interface (with the exact name and type as coming in the XML file).
ru: Это означает, что если у вас есть локальный плагин или вы вручную добавляете новые модули в файл конфигурации, у вас не будет его в вашем агенте, если вы сначала не создадите его вручную в интерфейсе (с точным именем и типом, как указано в XML-файле).

en: The "merge_backpus" directory does not have the correct permissions
ru: Каталог "merge_backpus" не имеет правильных разрешений

en: The Agent:
ru: Агент:

en: The CSV file must have the fields in the following order:
ru: Файл CSV должен иметь поля в следующем порядке

en: The CSV file must have the fields in the following order:
ru: Файл CSV должен иметь поля в следующем порядке

en: The Enterprise version comes with a different update system, with fully tested, professionally-supported packages, and our support team is there to help you in case of problems or queries. Update Manager is another feature present in the Enterprise version and not included in the OpenSource version. There are lots of advanced business-oriented features contained in %s Enterprise Edition. For more information visit <a href="http://pandorafms.com">pandorafms.com</a>
ru: Версия Enterprise поставляется с другой системой обновления, с полностью протестированными, профессионально поддерживаемыми пакетами, а наша служба поддержки готова помочь вам в случае возникновения проблем или вопросов. Update Manager - это еще одна функция, присутствующая в версии Enterprise и не включенная в версию OpenSource. В %s Enterprise Edition содержится множество расширенных функций, ориентированных на бизнес. Для получения дополнительной информации посетите <a href="http://pandorafms.com">pandorafms.com</a>.

en: The File APIs are not fully supported in this browser.
ru: Файловые API не полностью поддерживаются в этом браузере.

en: The Id does not exist in database.
ru: Идентификатор не существует в базе данных.

en: The PEN (%s) is not registered.
ru: PEN (%s) не зарегистрирован.

en: The SNMP Walk does not return anything with the received arguments.
ru: SNMP Walk ничего не возвращает с полученными аргументами.

en: The URL of your feed has bad hash.
ru: URL вашего фида содержит неправильный хэш.

en: The Update Manager client is included on %s. It helps system administrators update their %s automatically, since the Update Manager retrieves new modules, new plugins and new features (even full migrations tools for future versions) automatically.
ru: Клиент Update Manager включен в %s. Он помогает системным администраторам автоматически обновлять %s, поскольку Update Manager автоматически получает новые модули, новые плагины и новые функции (даже полные инструменты миграции для будущих версий).

en: The Update Manager is one of the most advanced features on the %s Enterprise Edition. For more information visit <a href="http://pandorafms.com">http://pandorafms.com</a>.
ru: Update Manager - одна из самых продвинутых функций в %s Enterprise Edition. Для получения дополнительной информации посетите <a href="http://pandorafms.com">http://pandorafms.com</a>.

en: The ZIP extension is not loaded, please install this dependency
ru: Расширение ZIP не загружено, пожалуйста, установите эту зависимость

en: The action and the command associated with it do not have the same group. Please contact an administrator to fix it.
ru: Действие и связанная с ним команда не имеют одинаковой группы. Обратитесь к администратору, чтобы исправить это.

en: The agent could not be added to the policy.
ru: Не удалось добавить агент в политику.

en: The agent could not be modified. For security reasons, use a group other than 0.
ru: Агент не может быть изменен. В целях безопасности используйте группу, отличную от 0.

en: The agent doesn`t have an IP yet
ru: У агента еще нет IP-адреса

en: The agent has not assigned server. Maybe agent does not run fine.
ru: Агент не назначен сервером. Может быть, агент не работает нормально.

en: The agent still runs but the alerts and events will be stop
ru: Агент по-прежнему работает, но оповещения и события будут остановлены

en: The agent was successfully deleted
ru: Агент был успешно удален

en: The agent:
ru: (Агент)

en: The agent: %d has already been added to the migration queue
ru: Агент: %d уже добавлен в очередь миграции

en: The agent: has already been added to the migration queue
ru: Агент: уже добавлен в очередь миграции

en: The agent: has not been added due to problems in the insertion
ru: Агент: не был добавлен из-за проблем во вставке

en: The alert could not be disabled.
ru: Предупреждение не удалось отключить.

en: The alert could not be enabled.
ru: Предупреждение не удалось включить.

en: The alert recovering is disabled on this template.
ru: Функция восстановления предупреждения отключена на этом шаблоне

en: The alert template cannot have the same value for min and max thresholds.
ru: Шаблон предупреждения не может иметь одинаковые значения для минимального и максимального порогов.

en: The alert would fire when the module is in critical status
ru: Оповещение будет срабатывать, когда модуль находится в статусе критичности

en: The alert would fire when the module is in not normal status
ru: Предупреждение срабатывает, когда модуль находится в ненормальном состоянии

en: The alert would fire when the module is in unknown status
ru: Оповещение будет срабатывать, когда модуль находится в неизвестном статусе

en: The alert would fire when the module is in unknown status. Warning: unknown_updates of pandora_server.conf must be equal to 1
ru: Предупреждение будет срабатывать, когда модуль находится в неизвестном состоянии. Внимание: unknown_updates из pandora_server.conf должен быть равен 1

en: The alert would fire when the module is in warning status
ru: Предупреждение срабатывает, когда модуль находится в состоянии опасности

en: The alert would fire when the module value changes
ru: Оповещение будет срабатывать при изменении значений модуля

en: The alert would fire when the module value does not change
ru: Оповещение будет срабатывать, когда значения модуля не изменены

en: The alert would fire when the value doesn't match <span id="value"></span>
ru: Оповещение будет запущено когда значение не совпадет <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value doesn\'t match %s
ru: Оповещение будет срабатывать, когда значения не совпадают  %s

en: The alert would fire when the value is <span id="value"></span>
ru: Оповещение будет срабатывать, когда значения <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is above <span id="max"></span>
ru: Оповещение будет срабатывать, когда значения выше <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is below <span id="min"></span>
ru: Оповещение будет срабатывать, когда значения ниже  <span id="min"></span>

en: The alert would fire when the value is between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
ru: Оповещение будет срабатывать, когда значения между <span id="min"></span> and <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is not <span id="value"></span>
ru: Оповещение будет срабатывать, когда значения не <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is not between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
ru: Оповещение будет срабатывать, когда значения не между <span id="min"></span> and <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is not between <span id=min></span> and <span id=max></span>
ru: Предупреждение сработает, если значение не находится между <span id=min></span> и <span id=max></span>.

en: The alert would fire when the value is over <span id="max"></span>
ru: Оповещение будет запущено когда значение превышает  <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is under <span id="min"></span>
ru: Оповещение будет запущено когда значение ниже <span id="min"></span>

en: The alert would fire when the value matches <span id="value"></span>
ru: Оповещение будет срабатывать, когда значения совпадают <span id="value"></span>

en: The alert you are trying to add is already in the list of alerts
ru: То оповещение, которое вы пытаетесь добавить уже в списке оповещений

en: The apache user should have read-write access on this folder. Ex:
ru: Пользователь apache должен иметь доступ на чтение и запись в этой папке. Бывший:

en: The attached folder contains less than 700 files.
ru: Вложенная папка содержит менее 700 файлов.

en: The attached folder contains more than 700 files.
ru: Вложенная папка содержит более 700 файлов.

en: The average of modules per agent is less than 40
ru: В среднем на одного агента приходится менее 40 модулей

en: The average of modules per agent is more than 40. You can have performance problems
ru: В среднем на одного агента приходится более 40 модулей. Могут возникнуть проблемы с производительностью

en: The blank fields will not be updated
ru: Пустые поля не будет обновляться

en: The changes on this field are linked with the configuration data.
ru: Изменения в этой области связаны с данным конфигурации.

en: The child groups will be updated to use the parent id of the deleted group
ru: Дочерние группы будут обновлены для использования родительского идентификатора удаленной группы

en: The code is valid, but it was an error saving the data
ru: Код действителен, но при сохранении данных произошла ошибка

en: The code is valid, you can exit now
ru: Код действителен, вы можете выйти сейчас

en: The code shouldn't be empty
ru: Код не должен быть пустым

en: The collection directory does not exist.
ru: Каталог коллекций не найден

en: The collection does not exist
ru: Коллекция не существует

en: The collection's short name is the name of dir in attachment dir and the package collection.
ru: Краткое имя коллекции - это имя каталога в приложении каталога и пакете коллекции.

en: The color of the element will be the one selected in the first range created in which the value of the module is found (with the initial and final values of the range included)
ru: Цвет элемента будет таким, который был выбран в первом созданном диапазоне, в котором находится значение модуля (с учетом начального и конечного значений диапазона).

en: The command failed and obtained the return code:
ru: Команда не удалась и получил код возврата:

en: The community version doesn't have the ability to define your own library of local modules, or distribute it to remote agents. You need to make those changes individually on each agent which is possible by using external tools and time and effort. Nor can it distribute local plugins, or have access to the library of enterprise plugins to monitor applications such as VMWare, RHEV or Informix between others. The Enterprise version will have all this, plus the ability to distribute and manage your own local modules on your systems, individually or through policies.
          <br><br><img class='w105px' src='
ru: В версии community нет возможности определить собственную библиотеку локальных модулей или распространить ее среди удаленных агентов. Вам нужно вносить эти изменения индивидуально на каждом агенте, что возможно с помощью внешних инструментов и требует времени и усилий. Она также не может распространять локальные модули или иметь доступ к библиотеке корпоративных модулей для мониторинга таких приложений, как VMWare, RHEV или Informix. Версия Enterprise будет иметь все это, плюс возможность распространять и управлять вашими собственными локальными модулями на ваших системах, индивидуально или с помощью политик.
          <br><br><img class='w105px' src='

en: The complete and exact name of the module must be specified
ru: Необходимо указать полное и точное название модуля

en: The configuration of email for the task email is in the enterprise setup:
ru: Конфигурация электронной почты (для задач в электронной почте) находится в настройках enterprise:

en: The configurations of inventory modules from the nodes have been unified.
    		From this point on, changes to the inventory scripts must be made through this screen.
ru: Унифицированы конфигурации модулей инвентаризации из узлов.
    		С этого момента изменения в скриптах инвентаризации должны быть сделаны через этот экран.

en: The connection
ru: Соединение

en: The connection was lost and the authorization token was expired
ru: Соединение было потеряно, а срок токена авторизации истек

en: The current authentication scheme doesn't support creating users on %s
ru: Текущая схема аутентификации не поддерживает создание пользователей на %s

en: The custom field does not exists already
ru: Пользовательское поле еще не существует

en: The default actions will be executed every time that the alert is fired and no other action is executed
ru: Действия по умолчанию будут выполняться каждый раз, когда возникает предупреждение и никакие другие действия не выполняются

en: The deleted node will lose its license, and you must license it manually again.
ru: Удаленный узел потеряет свою лицензию, и вы должны снова лицензировать его вручную.

en: The dir of custom logos is in your www Console in 'images/custom_logo'. You can upload more files (ONLY JPEG AND PNG) in upload tool in console.
ru: Каталог пользовательских логотипов находится в вашей www-консоли в папке 'images/custom_logo'. Вы можете загрузить больше файлов (ТОЛЬКО JPEG И PNG) с помощью инструмента загрузки в консоли.

en: The directory is read-only
ru: Журнал - чтение только

en: The double autentication was deactivated successfully
ru: Двойная аутентификация была успешно деактивирована

en: The double authentication will be deactivated
ru: Двойная аутентификация будет деактивирована

en: The downtime must be quiet, disable_agents or disable_agents_alerts
ru: Время остановки должно проходить в тихом режиме, disable_agents или disable_agents_alerts

en: The elimination of this node will lead to the suppression of its agents from metaconsole and all the configuration assigned to them.
ru: Устранение этого узла приведет к подавлению его агентов из метаконсоли и всей назначенной им конфигурации.

en: The end date must be higher than the current time
ru: Дата окончания должна быть выше, чем текущее время

en: The end date must be higher than the start date
ru: Дата окончания должна быть больше даты начала

en: The end day must be higher than the start day
ru: Конечный день должен быть выше, чем начальный день

en: The end time must be higher than the start time
ru: Время окончания должно быть больше, чем время начала

en: The entities of the fields that contain them must be included.
ru: Сущности полей, которые их содержат, должны быть включены.

en: The execution must be once or periodically
ru: Выполнение должно быть однократным или периодическим

en: The fields with display on front enabled will be displayed into the agent details
ru: Поля, расположенные спереди будут отображаться в агенте данных

en: The fields with pass type enabled will be displayed like html input type pass in html
ru: Поля с включенным типом пароля будут отображаться звездочками в HTML.

en: The file could not be copied
ru: Файл не был скопирован

en: The file exceeds the maximum size
ru: Файл превышает максимальный размер

en: The file have not image extension.
ru: Файл не имеет расширения изображения.

en: The first thing you have to do is to setup the e-mail config on the %s Server.
ru: Первое, что Вам нужно сделать, это настроить конфигурацию электронной почты на сервере %s.

en: The folder /var/log/pandora must have pandora:apache and its content too.
ru: В папке /var/log/pandora должен находиться pandora:apache и его содержимое.

en: The group %s could not be deleted because it is not empty in the nodes
ru: Группа %s не может быть удалена, поскольку узел используется в этой группе

en: The group %s has been deleted in the nodes
ru: Группа %s была удалена в узлах

en: The group has no agents or none of the agents has any network interface
ru: В группе нет агентов или ни один из агентов не имеет сетевого интерфейса

en: The group has not been deleted in the metaconsole due to an error in the node database
ru: Группа не была удалена в метаконсоли из-за ошибки в базе данных узла

en: The group id %d is incorrect.
ru: Идентификатор группы %d неверен.

en: The group is not empty. It is use in %s.
ru: Данная группа занята. Она используется в %s.

en: The height must not exceed the size of the visual console container.
ru: Высота не должна превышать размер контейнера визуальной консоли.

en: The information contained in this transmission is privileged and confidential information intended only for the use of the individual or entity named above
ru: Информация, содержащаяся в данном сообщении, является привилегированной и конфиденциальной информацией, предназначенной только для использования физическим или юридическим лицом, указанными выше

en: The interval will be divided in chunks the length of the resolution.
ru: Интервал будет разделен на куски длины разрешения.

en: The inventory module does not exist
ru: Модуль инвентаризации не существует

en: The inventory of the module already exists
ru: Инвентаризация модуля уже существует

en: The ip or dns name entered cannot be resolved
ru: Введенное ip или dns имя не может быть разрешено

en: The last step is to check the alert created. Click on the round icon to force the action execution and after a few minutes you will receive the alert in your email.
ru: Последний шаг - проверка созданного предупреждения. Нажмите на круглый значок для принудительного выполнения действия, и через несколько минут вы получите предупреждение по электронной почте.

en: The link was not updated, the data is identical
ru: Ссылка не обновлялась, данные идентичны

en: The location is not filled, please add a location.
ru: Место не указано, пожалуйста, добавьте место.

en: The maximum limit of rows has been exceeded. Please enter an email to send the csv file
ru: Превышен максимальный лимит строк. Пожалуйста, введите адрес электронной почты для отправки csv-файла

en: The maximum number of items in a chart is %d. You have %d elements, only first %d will be displayed.
ru: Максимальное количество элементов в диаграмме - %d. У вас %d элементов, будут отображены только первые %d.

en: The minimum recomended interval for Recon Task is 5 minutes
ru: Минимальный рекомендуемый интервал для Рекон Задачи - 5 минут

en: The minimum recomended interval is 5 minutes
ru: Минимальный рекомендуемый интервал составляет 5 минут.

en: The module could not be disabled.
ru: Модуль не удалось отключить.

en: The module could not be enabled.
ru: Модуль не удалось включить.

en: The module name in Data configuration is empty, take from text field of form.
ru: Имя модуля в конфигурации данных пусто, возьмите из текстового поля формы.

en: The module still store data but the alerts and events will be stop
ru: Модуль по-прежнему хранит данные, но оповещения и события будут остановлены

en: The module type in Data configuration is empty, take from combo box of form.
ru: Тип модуля в данных конфигурации пуст, возьмите из выпадающего списка на форме.

en: The modules is already added
ru: Модули уже добавлены

en: The modules or components should be updated manually or using the bulk operations for plugins after this change
ru: После этого изменения модули или компоненты должны быть обновлены вручную или с помощью массовых операций для плагинов

en: The monitor have no data in this range of dates or monitor type is not numeric
ru: Монитор не имеет данных в этом диапазоне дат или тип монитора не является числовым

en: The monitor type is not numeric
ru: Тип монитора не является числовым

en: The name must be unique
ru: Имя должно быть уникальным

en: The name must not be empty
ru: Имя не должно быть пустым

en: The new <a href="http://updatemanager.sourceforge.net">Update Manager</a> client is included on %s. It helps system administrators update their %s automatically, since the Update Manager retrieves new modules, new plugins and new features (even full migrations tools for future versions) automatically.
ru: Новый клиент <a href="http://updatemanager.sourceforge.net">Update Manager</a> включен в %s. Он помогает системным администраторам автоматически обновлять %s, поскольку Update Manager автоматически получает новые модули, новые плагины и новые функции (даже инструменты полной миграции для будущих версий).

en: The new agents will be dynamically assigned to those servers with less load.
ru: Новые агенты будут динамически назначаться тем серверам с меньшей нагрузкой.

en: The new transactional server allows you to execute tasks dependent on the others following a user-defined design. This means that it is possible to coordinate several executions to check a target at a given time.
    
    Transaction graphs represent the different processes within our infrastructure that we use to deliver our service.
ru: Новый транзакционный сервер позволяет выполнять задачи, зависящие от других, следуя заданной пользователем схеме. Это означает, что можно координировать исполнение нескольких задач для проверки цели в определенное время.
    
    Графы транзакций представляют различные процессы в нашей инфраструктуре, которые мы используем для предоставления услуг.

en: The next group can edit the report
ru: Следующая группа может редактировать отчет

en: The number of elements retrieved for each instance in some views.
ru: Количество элементов, извлекаемых для каждого экземпляра в некоторых видах.

en: The operation '%s' is not permitted. Review for remote components.
ru: Операция '%s' не разрешена. Проверьте наличие дистанционных компонентов.

en: The package does not exist
ru: Пакет не существует

en: The package has been uploaded successfully.
ru: Пакет был успешно загружен.

en: The package is installed.
ru: Пакет установлен.

en: The package was not extracted.
ru: Пакет не распакован.

en: The parenting relationships in %s will be drawn on the map.
ru: Родительские отношения в %s будут нарисованы на карте.

en: The pass length must be eight character minimum.
ru: Длина пароля должна состоять минимум из восьми символов.

en: The path of custom logos is 'images/custom_logo' in the console installation. You can upload more files (ONLY JPEG AND PNG) with the upload tool.
ru: Путь к пользовательским логотипам — «изображения/custom_logo» в установке консоли. Вы можете загрузить больше файлов (ТОЛЬКО JPEG И PNG) с помощью инструмента загрузки.

en: The periodicity must be weekly or monthly
ru: Периодичность должна быть еженедельной или ежемесячной

en: The phase does not have a defined script
ru: Фаза не имеет определенного сценария

en: The plugin command cannot be updated because some modules or components are using the plugin.
ru: Комманды плагина не могут быть обновлены, поскольку некоторые модули или компоненты используются данным плагином.

en: The plugin macros cannot be updated because some modules or components are using the plugin
ru: Макросы плагина не могут быть обновлены, потому что некоторые модули или компоненты используют плагин

en: The policy modules of data type will only update their intervals when policy is applied.
ru: Модули политики типа данных будут обновлять свои интервалы только при применении политики.

en: The preview file is imposible.
ru: Предварительный просмотр файла невозможен.

en: The process has been completed correctly
ru: Процесс завершен правильно

en: The regular expression is not valid
ru: Обычное выражение не действительно

en: The regular expression is valid
ru: Обычное выражение действительно

en: The relation %s -> %s was not saved
ru: Отношение %s -> %s не сохранилось

en: The relation type: %s to %s -> %s was not saved
ru: Тип отношения: %s к %s -> %s не сохранен

en: The relation type: %s to %s -> %s was not saved. This relationship already exists in the database
ru: Тип отношения: %s к %s -> %s не сохранен. Эта связь уже существует в базе данных

en: The rules for this node may stop working.
ru: Правила для этого узла могут перестать работать.

en: The security check cannot be performed. There are no data in tsession_extended to check the hash.
ru: Проверка безопасности не может быть выполнена. В tsession_extended нет данных для проверки хэша.

en: The separator character is |
ru: Разделительный знак - |

en: The server did not return any response.
ru: Сервер не отвечает.

en: The services list is empty
ru: Список сервисов пуст

en: The start date cannot be greater than the end date
ru: Дата начала не может быть больше даты окончания

en: The string modules with several lines show as command output
ru: Строка модуля с несколькими линиями показана как вывод команды

en: The system has no load
ru: Система не имеет нагрузки

en: The tagente_datos table contains an acceptable amount of data.
ru: Таблица tagente_datos содержит приемлемое количество данных.

en: The tagente_datos table contains too much data. A historical database is recommended.
ru: Таблица tagente_datos содержит слишком много данных. Рекомендуется использовать историческую базу данных.

en: The target host response with an error: %s
ru: Ответ целевого хоста с ошибкой: %s

en: The templates shown are only for correlative alerts, event alert (legacy) will be deprecated in the future
ru: Показанные шаблоны предназначены только для коррелятивных оповещений, оповещения о событиях (устаревшие) будут устаревшими в будущем

en: The timezone must be that of the associated server.
ru: Часовой пояс должен соответствовать часовому поясу связанного сервера.

en: The uploaded file was only partially uploaded
ru: Файл был загружен только частично

en: The url specified in this field is mandatory to retrieve performance stats.
ru: URL-адрес, указанный в этом поле, является обязательным для получения статистики производительности.

en: The user cannot access the cluster.
ru: Пользователь не может получить доступ к кластеру.

en: The user doesn't have any assigned profile/group
ru: У пользователь нет закрепленного за ним профиля/группы

en: The user doesn't have permission to read agents
ru: У пользователя нет разрешения на чтение агентов

en: The user doesn't have permission to read agents. Please contact with your %s administrator.
ru: У пользователя нет разрешения на чтение агентов. Обратитесь к администратору %s.

en: The user has not enough permissions for perform this action.
ru: У пользователя недостаточно прав для выполнения этого действия.

en: The user is not in neither group with EW profile
ru: Пользователь не в одной группе с НОВЫМ профилем

en: The user with not login set only can access to API.
ru: Пользователь без логина может только получить доступ к API.

en: The variable disable_functions contains functions system() or exec() in PHP configuration file (php.ini)
ru: Переменная disable_functions содержит функции system() или exec() в конфигурационном файле PHP (php.ini)

en: The width must not exceed the size of the visual console container.
ru: Ширина не должна превышать размер контейнера визуальной консоли.

en: The zip upload in this dir, easy to upload multiple files.
ru: Заархивированный файл загружен в этом каталоге, легче загружать сразу несколько файлов.

en: There are %d queries pending to be applied, click in the eye to see results
ru: Есть %d запросы, ожидающие применения, щелкните в глазу, чтобы увидеть результаты

en: There are %s updates, and the first to update is:
ru: Есть %s обновлений, и первым обновлением является:

en: There are agents with this OS.
ru: Есть агенты с этой OS.

en: There are backups from a previous merging process, are you sure you want to overwrite those backups? Press OK button to ignore this message and start the process.
ru: Есть резервные копии из предыдущего процесса слияния, вы уверены, что хотите перезаписать эти резервные копии? Нажмите кнопку OK, чтобы проигнорировать это сообщение и начать процесс.

en: There are db changes
ru: Есть изменения в базе данных

en: There are differences between MR versions
ru: Существуют различия между версиями MR

en: There are more than %d files in %s. Consider checking DataServer performance
ru: Более %d файлов находится в %s . Рассмотрите возможность проверки производительности DataServer

en: There are more than %d files in %s. Consider checking software agents.
ru: Более %d файлов находится в %s. Проверьте программные агенты.

en: There are more than %d files in attachment, consider cleaning up attachment directory manually.
ru: Во вложении находится более %d файлов, подумайте о том, чтобы очистить каталог вложений вручную.

en: There are new database changes available to apply. Do you want to start the DB update process?
ru: Доступны новые изменения базы данных. Вы хотите начать процесс обновления БД?

en: There are no Agent/Modules defined
ru: Здесь нет определенных Агентов/Модулей

en: There are no HA clusters defined yet.
ru: Кластеры HA еще не определены.

en: There are no Modules at critial or warning status
ru: Здесь нет Модулей в критическом  статусе или статусе опасности

en: There are no Modules equal to %s
ru: Нет модулей, равных %s

en: There are no Modules less %s.
ru: Нет модулей меньше %s.

en: There are no Modules less or equal to %s.
ru: Нет модулей, меньших или равных %s.

en: There are no Modules normal status
ru: Модули в нормальном статусе отсутствуют

en: There are no Modules not equal to %s
ru: Нет модулей, не равных %s

en: There are no Modules over %s.
ru: Нет модулей больше %s.

en: There are no Modules over or equal to %s.
ru: Нет Модулей больше или равных %s.

en: There are no Modules under those conditions.
ru: При таких условиях Модули отсутствуют.

en: There are no SLAs defined
ru: Нет установленных  SLA

en: There are no SLAs defined.
ru: SLA не определены.

en: There are no SNMP alerts
ru: Нет SNMP оповещений

en: There are no SNMP filter defined yet.
ru: Фильтр SNMP еще не определен.

en: There are no SNMP traps in database
ru: Здесь нет прерываний SNMP в базе данных

en: There are no SNMP traps in database that contains this filter
ru: В базе данных нет ловушек SNMP, содержащих этот фильтр

en: There are no VMware information detected in this environment.
ru: В этой среде не обнаружена информация VMware.

en: There are no agents
ru: Нет агентов

en: There are no agents included in this group
ru: Нет агентов включенных в эту группу.

en: There are no agents with alerts
ru: здесь нет агентов с оповещениями

en: There are no agents with modules
ru: здесь нет агентов с модулями

en: There are no agents/modules found matching filter set
ru: Не найдено агентов/модулей, соответствующих набору фильтров

en: There are no clusters defined yet.
ru: Кластеры еще не определены.

en: There are no collections defined yet.
ru: Вы еще не выбрали коллекцию.

en: There are no comments
ru: здесь нет комментариев

en: There are no console task defined yet.
ru: Консольная задача еще не определена.

en: There are no custom fields defined yet.
ru: Пользовательские поля еще не определены.

en: There are no custom graphs defined yet.
ru: Пользовательские графики еще не определены.

en: There are no custom search defined.
ru: Пользовательский поиск не определен.

en: There are no dashboards defined.
ru: Приборная панель не выбрана

en: There are no defined actions for this alert
ru: Для этого оповещения нет определенных действий

en: There are no defined agents
ru: Здесь нет заданных агентов

en: There are no defined autoconfigurations
ru: Нет определенных автонастройок

en: There are no defined component groups
ru: Здесь нет определенных компонентов группы

en: There are no defined events alerts
ru: Не существует определенных предупреждений о событиях

en: There are no defined export targets
ru: Цели экспорта не определены

en: There are no defined filters
ru: Здесь нет заданных фильтров

en: There are no defined graph templates
ru: Здесь нет определенных шаблонов графика

en: There are no defined groups
ru: Нет заданных групп

en: There are no defined groups or module groups
ru: здесь нет определенных групп или модулей групп

en: There are no defined inventory alerts
ru: Нет определенных оповещений о запасах

en: There are no defined inventory modules
ru: Нет определенных модулей инвентаризации

en: There are no defined items
ru: Здесь нет оределенных элементов

en: There are no defined module groups
ru: Нет ни одной группы модулей

en: There are no defined modules
ru: Нет определенных модулей

en: There are no defined modules unlinked
ru: Нет определенных модулей, не связанных между собой

en: There are no defined network components
ru: Здесь нет определенных сетевых компонентов

en: There are no defined network profiles
ru: Здесь нет определенных сетевых профилей

en: There are no defined news
ru: Здесь нет но одной новостей

en: There are no defined operating systems
ru: Здесь нет определенных операционных систем

en: There are no defined plugins
ru: Нет определенных плагинов

en: There are no defined profiles
ru: Здесь нет заданных профилей

en: There are no defined reportings
ru: Здесь нет ни одного репортажа

en: There are no defined skins
ru: Скины не определены

en: There are no defined users
ru: Нет определенных пользователей

en: There are no discovery tasks defined yet.
ru: Задачи discovery пока не определены.

en: There are no events matching selected search filters
ru: Нет событий, соответствующих выбранным фильтрам поиска

en: There are no extensions defined
ru: Здесь нет определенных расширений

en: There are no incidents defined yet.
ru: Пока не определено ни одного инцидента.

en: There are no items in this container.
ru: В этом контейнере нет элементов.

en: There are no maps defined.
ru: Карты не определены.

en: There are no messages.
ru: Сообщений нет.

en: There are no modules using this plugin
ru: Нет модулей, использующих этот плагин

en: There are no net scan scripts in the system
ru: В системе отсутствуют скрипты сканирования сети

en: There are no network map defined yet.
ru: Карта сети еще не определена.

en: There are no nodes to do the merge process.
ru: Нет узлов для выполнения процесса слияния.

en: There are no plugins in the system
ru: Нет плагинов в системе

en: There are no policies included in this group
ru: В эту группу не включены политики

en: There are no relations yet
ru: Отношений пока нет

en: There are no scheduled downtime defined yet.
ru: Запланированное время простоя пока не определено.

en: There are no servers configured into the database
ru: Нет серверов, настроенных в базе данных

en: There are no servers registered in this console. Please, check installation guide.
ru: В этой консоли не зарегистрировано ни одного сервера. Пожалуйста, проверьте руководство по установке.

en: There are no service elements defined
ru: Здесь нет определенных элементов сервиса

en: There are no services defined yet.
ru: Услуги еще не определены.

en: There are no software agents in your repository yet, please add some %s.
ru: В вашем репозитории пока нет программных агентов, пожалуйста, добавьте некоторые %s.

en: There are no tags defined yet.
ru: Теги еще не определены.

en: There are no targets defined yet, please add some.
ru: Цели пока не определены, пожалуйста, добавьте некоторые.

en: There are no targets for this remote command
ru: Для этой удаленной команды нет целевых объектов

en: There are no transactions defined yet.
ru: Транзакции еще не определены.

en: There are no updates available
ru: Нет доступных обновлений

en: There are no visual console defined yet.
ru: Визуальная консоль пока не определена.

en: There are not defined Remote components for this performance.
ru: Для этого процесса не определены дистанционные компоненты.

en: There are not registered plugins
ru: Нет зарегистрированных плагинов

en: There are not relations
ru: Не существует отношений

en: There are too many BADXML files in spool
ru: В спуле слишком много файлов BADXML

en: There are too many files in attachment directory
ru: В каталоге вложений слишком много файлов

en: There are too much files in spool
ru: В спуле слишком много файлов

en: There is a error: %s
ru: Возникла ошибка: %s

en: There is a line with a unknown token 'token_fail'.
ru: Есть строка с неизвестным признаком  'token_fail'.

en: There is a new update available
ru: Доступно новое обновление

en: There is a new update available to apply. Do you want to start the update process?
ru: Доступно новое обновление. Вы хотите начать процесс обновления?

en: There is a new update available. Please<a class="bolder" href="
ru: Появилось новое обновление. Пожалуйста<a class="bolder" href="

en: There is also an open-source version of the network map. 
    								This functionality allows to graphically display the nodes and relationships, agents, modules and groups available to the user. 
    								There are three types of network maps:
ru: Существует также версия карты сети с открытым исходным кодом. 
    											Эта функция позволяет графически отобразить узлы и связи, агентов, модули и группы, доступные пользователю. 
    												Существует три типа сетевых карт:

en: There is no GIS data for this agent, so it's positioned in default position of map.
ru: Там нет GIS данных для этого агента, поэтому они находятся в режиме по умолчанию карты.

en: There is no GIS data.
ru: Здесь нет ГИС данных.

en: There is no VLAN name. Please introduce a name
ru: Имя VLAN отсутствует. Пожалуйста, введите имя

en: There is no command defined yet.
ru: Команда еще не определена.

en: There is no configuration backup
ru: Резервное копирование конфигурации отсутствует

en: There is no custom entries defined. Click on "Create custom entry" to add the first.
ru: Пользовательские записи не определены. Нажмите «Создать пользовательскую запись», чтобы добавить первую.

en: There is no default map. Please go to the setup for to set a default map.
ru: Карты по умолчанию нет. Пожалуйста, перейдите на установки чтобы установить дефолт карту.

en: There is no group with such id
ru: Не существует группы с таким id

en: There is no information about
ru: Выберите агента, о котором вам нужна информация

en: There is no rules configured for this custom entry. Click on Add button to create the first.
ru: Для этой пользовательской записи не настроены правила. Нажмите кнопку Добавить, чтобы создать первую.

en: There is no such category
ru: Такой категории не существует

en: There is no supernet address. Please introduce a address
ru: Адрес суперсети отсутствует. Пожалуйста, введите адрес

en: There is no supernet mask. Please introduce a mask
ru: Маски суперсети нет. Пожалуйста, введите маску

en: There is no supernet name. Please introduce a name
ru: Нет имени суперсети. Пожалуйста, введите имя

en: There is no update available.
ru: Нет Доступных обновлений.

en: There is no user with such id
ru: Не существует пользователя с таким id

en: There is no valid address. Please introduce a address
ru: Нет действительного адреса. Пожалуйста, введите адрес

en: There is no valid mask. Please introduce a mask
ru: Допустимой маски нет. Пожалуйста, введите маску

en: There is no vlan name. Please introduce a name
ru: Нет названия vlan. Пожалуйста, введите имя

en: There is not alerts configured in this policy.
ru: В этой политике не настроены оповещения.

en: There is not an available IP.
ru: Не существует доступного IP-адреса.

en: There is not any visual console created. Please, create one firstly.
ru: Визуальной консоли не создано. Пожалуйста, сначала создайте его.

en: There is not data for the selected conditions
ru: Нет данных по выбранным условиям

en: There is not data to show.
ru: Нет данных для показа.

en: There is not external alerts configured in this policy
ru: В этой политике не настроены внешние оповещения

en: There is one or more minor releases available. <a id="aviable_updates" target="blank" href="%s">.About minor release update</a>.
ru: Доступно одно или несколько незначительных обновлений. <a id="aviable_updates" target="blank" href="%s">.Больше о незначительных обновлениях</a>.

en: There isn't get or post
ru: Не может быть получена или опубликована.

en: There isn't links
ru: Нет ссылок

en: There must be at least one custom field. Timestamp will be set by default
ru: Здесь должно быть хотя бы одно персонализированное поле. Временная мерка будет установлена по умолчанию

en: There must be no agents to delete the policy.
ru: Для удаления политики не должно быть агентов.

en: There was a problem adding ACL element
ru: Возникла проблема с добавлением элемента ACL

en: There was a problem adding Module
ru: Ошибка при добавлении модуля

en: There was a problem adding items in the configuration file
ru: Возникла проблема с добавлением элементов в конфигурационный файл

en: There was a problem adding module. Another module already exists with the same name.
ru: Проблема при добавлении модуля. Другой модуль уже существует с таким именем.

en: There was a problem adding module. Processing error
ru: Проблема при добавлении модуля. Ошибка обработки

en: There was a problem adding module. Some required fields are missed : (name)
ru: Проблема при добавлении модуля. Некоторые обязательные поля пропущены: (имя)

en: There was a problem completing the operation. Applied to %d/%d modules.
ru: Возникла проблема при завершении операции. Применяется к %d/%d модулям.

en: There was a problem completing the operation. Applied to 0/%d modules.
ru: Возникла проблема при завершении операции. Применяется к 0/%d модулям.

en: There was a problem connecting with the node
ru: Возникла ошибка при подключении к узлу

en: There was a problem creating Action
ru: Возникла проблема с созданием Action

en: There was a problem creating Alert
ru: Возникла проблема с созданием оповещения

en: There was a problem creating RCMD
ru: Возникла проблема с созданием RCMD

en: There was a problem creating RCMD files
ru: Возникла проблема с созданием файлов RCMD

en: There was a problem creating group
ru: Найдена проблема при создании группы

en: There was a problem creating link
ru: Ошибка при создании ссылки

en: There was a problem creating target
ru: Возникла проблема с созданием цели

en: There was a problem creating the alert
ru: Проблема при создании оповещения

en: There was a problem creating the filter
ru: Проблема при создании фильтра

en: There was a problem creating this profile
ru: Проблема при создании этого профиля

en: There was a problem delete ACL element
ru: Возникла проблема с удалением элемента ACL

en: There was a problem deleting Action
ru: Возникла проблема с удалением Action

en: There was a problem deleting Alert
ru: Возникла проблема с удалением оповещения

en: There was a problem deleting Graph
ru: Проблема при удалении графика

en: There was a problem deleting RCMD
ru: Возникла проблема с удалением RCMD

en: There was a problem deleting field
ru: Проблема при удалении поля

en: There was a problem deleting group
ru: Найдена проблема при удалении группы

en: There was a problem deleting link
ru: Ошибка при удалении ссылки

en: There was a problem deleting target from DB
ru: Возникла проблема с удалением целевого объекта из БД

en: There was a problem deleting the alert
ru: Проблема при удалении оповещения

en: There was a problem deleting the filter
ru: Проблема при удалении фильтра

en: There was a problem deleting the module
ru: Ошибка при удалении модуля

en: There was a problem deleting the profile
ru: Ошибка при удалении профиля

en: There was a problem deleting the server
ru: Проблема при удалении сервера

en: There was a problem deleting the user
ru: Ошибка при удалении пользователя

en: There was a problem deleting the user from %s
ru: Найдена проблема при удалении пользоватея из %s

en: There was a problem deleting tokens in the configuration file
ru: Возникла проблема с удалением маркеров в конфигурационном файле

en: There was a problem disabled alert
ru: Предупреждение о проблеме отключено

en: There was a problem disabling user
ru: Проблема при отключении пользователя

en: There was a problem duplicating the alert
ru: Возникла проблема с дублированием оповещения

en: There was a problem enabled alert
ru: Предупреждение о проблеме включено

en: There was a problem enabling user
ru: Проблема при подключении пользователя

en: There was a problem loading agent
ru: Произошла ошибка при загрузке агента

en: There was a problem loading alerts
ru: Найдена проблема при загрузке оповещений

en: There was a problem loading group
ru: Найдена проблема при загрузке группы

en: There was a problem loading module
ru: Найдена проблема при загрузке модуля

en: There was a problem loading profile
ru: Ошибка при загрузке файла

en: There was a problem loading the agent
ru: Проблема при загрузке агента

en: There was a problem loading the module plugin macros data
ru: Возникла проблема с загрузкой данных макросов плагина модуля

en: There was a problem locating the source of the graph
ru: Обнаружена проблема обнаружения источника графа

en: There was a problem modifying field
ru: Проблема при изменении поля

en: There was a problem modifying group
ru: Найдена проблема при изменении группы

en: There was a problem modifying link
ru: Ошибка при изменении ссылки

en: There was a problem standby alert
ru: Было предупреждение о проблеме в режиме ожидания

en: There was a problem standby off alert
ru: Было предупреждение о проблеме ожидания выключено

en: There was a problem storing Graph
ru: Произошла ошибка сохранения графика

en: There was a problem storing container
ru: Возникла проблема с хранением контейнера

en: There was a problem updating Action
ru: Возникла проблема с обновлением Action

en: There was a problem updating module. "No change"
ru: Проблема при обновлении  модуля. "Без изменений"

en: There was a problem updating module. Another module already exists with the same name.
ru: Проблема при обновлении модуля. Другой модуль уже существует с таким именем.

en: There was a problem updating module. Processing error
ru: Проблема при обновлении  модуля. Ошибка обработки

en: There was a problem updating module. Some required fields are missed: (name)
ru: Проблема при обновлении модуля. Некоторые обязательные поля пропущены: (имя)

en: There was a problem updating the agent
ru: Проблема при обновлении агента

en: There was a problem updating the alert
ru: Проблема при обновлении оповещения

en: There was a problem updating the filter
ru: Проблема при обновлении фильтра

en: There was a problem updating the server
ru: Проблема при обновлении сервера

en: There was a problem updating this profile
ru: Проблема при обновлении этого профиля

en: There was an error checking the code
ru: Произошла ошибка при проверке кода

en: There was an error connecting to the node
ru: Возникла проблема с подключением к узлу

en: There was an error copying the agent configuration, the copy has been cancelled
ru: Найдена ошибка при копировании конфигурации агента, копия была отменена

en: There was an error creating the alerts, the operation has been cancelled
ru: Ошибка при создании оповещений, операция была отменена

en: There was an error creating the alerts, the operation has been cancelled .
ru: Возникла ошибка при создании предупреждений, операция была отменена.

en: There was an error creating the file
ru: Произошла ошибка при создании файла

en: There was an error deactivating the double autentication
ru: Произошла ошибка при деактивации двойной аутентификации

en: There was an error deleting the agent, the operation has been cancelled Could not delete agent %s
ru: Найдена ошибка при удалении агента, операция была отменена Не удается удалить агент %s

en: There was an error deleting the modules, the operation has been cancelled
ru: Найдена ошибка при удалении модулей, операция была отменена

en: There was an error extracting the file '
ru: Ошибка при распаковке файла '

en: There was an error loading the data
ru: Произошла ошибка при загрузке данных

en: There was an error loading the graph
ru: Произошла ошибка при загрузке графика

en: There was an error message deleting the agent
ru: Сообщение об ошибке удаления агента

en: There was an error processing the response
ru: Произошла ошибка при обработке ответа

en: There was an error retrieving an authorization token
ru: Произошла ошибка при получении токена авторизации

en: There was an error retrieving the agent data
ru: Произошла ошибка при получении данных агента

en: There was an error retrieving the visual map information
ru: произошла ошибка при извлечении информации о визуальной карте

en: There was an error rule when moving the provisioning.
ru: При перемещении подготовки было правило ошибки.

en: There was an error updating the alerts, the operation has been cancelled
ru: Произошла ошибка при обновлении оповещений, операция была отменена

en: There was an error updating the file
ru: Произошла ошибка при обновлении файла

en: There was an error when editing the rule.
ru: Произошла ошибка при редактировании правила.

en: There was an error when moving the custom provisioning data.
ru: Произошла ошибка при перемещении пользовательских данных подготовки.

en: There was error on setup the default map.
ru: Найдена ошибка при настройке карты по умолчанию

en: There's more pandora_server threads than configured, are you running multiple servers simultaneusly?.
ru: Существует больше потоков pandora_server, чем настроено, вы запускаете несколько серверов одновременно?

en: These commands will apply to all selected events
ru: Эти команды будут применяться ко всем выбранным событиям

en: These controls are using the timezone of the system (%s) instead of yours (%s). The difference with your time zone in hours is %s.
ru: Эти элементы управления используют часовой пояс системы (%s) вместо вашего (%s). Разница с вашим часовым поясом в часах составляет %s.

en: These options are only effective on the Enterprise version.
ru: Эти опции действуют только в версии Enterprise.

en: These package changes will not apply.
ru: Эти изменения пакета не будут применяться.

en: This %s installation are using the secondary groups feature. For this reason, an agent can be counted several times.
ru: Эта %s установка использует функции второстепенных групп. Поэтому агент может быть посчитан несколько раз.

en: This DB2 configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ru: Эта конфигурация DB2 уже определена. Пожалуйста, отредактируйте его или создайте новый.

en: This Microsoft SQL Server configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ru: Эта конфигурация Microsoft SQL Server уже определена. Пожалуйста, отредактируйте его или создайте новый.

en: This MySQL configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ru: Эта конфигурация MySQL уже определена. Пожалуйста, отредактируйте его или создайте новый.

en: This Oracle configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ru: Эта конфигурация Oracle уже определена. Пожалуйста, отредактируйте его или создайте новый.

en: This PEN definition already exists
ru: Это определение PEN уже существует

en: This PEN definition does not exist
ru: Этого определения PEN не существует

en: This RAW block will be directly added to config file.
ru: Этот блок RAW будет непосредственно добавлен в конфигурационный файл.

en: This SAP configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ru: Эта конфигурация SAP уже определена. Пожалуйста, отредактируйте его или создайте новый.

en: This SLA has been affected by the following scheduled downtimes
ru: На это SLA повлияли следующие запланированные простои

en: This VMware configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ru: Эта конфигурация VMware уже определена. Пожалуйста, отредактируйте его или создайте новый.

en: This action may stop working, if you change its name.
ru: Это действие может перестать работать, если вы измените его имя.

en: This action only registers an already configured node. This action does not configure any resource.
ru: Это действие регистрирует только уже настроенный узел. Это действие не настраивает ни один ресурс.

en: This action will connect to the device to retrieve latest configuration. Are you sure?
ru: Это действие подключится к устройству для получения последней конфигурации. Уверен?

en: This action will install the schema into the target, are you sure?
ru: Это действие установит схему в целевой объект, вы уверены?

en: This action will overwrite current backup to use latest retrieved configuration. Are you sure?
ru: Это действие перезапишет текущую резервную копию, чтобы использовать последнюю полученную конфигурацию. Уверен?

en: This action will overwrite device configuration with latest backup. Are you sure?
ru: Это действие перезапишет конфигурацию устройства с помощью последней резервной копии. Уверен?

en: This action will schedule the installation or upgrade of database schema into the target, are you sure?
ru: Это действие запланировало установку или обновление схемы базы данных в целевой объект, вы уверены?

en: This action will upgrade all servers to version
ru: Это действие обновит все серверы до версии

en: This action will upgrade this console to version
ru: Это действие обновит эту консоль до версии

en: This address will not be updated by the server
ru: Этот адрес не будет обновляться сервером

en: This agent belongs to metaconsole, is not possible display it
ru: Этот агент принадлежит Метаконсоли, его просмотр невозможен

en: This agent can be remotely configured
ru: Этот агент может быть сконфигурирован дистанционно

en: This agent can not be remotely configured
ru: Этот агент не может быть сконфигурирован дистанционно

en: This agent doesn't have any GIS data.
ru: Этот агент не имеет никаких данных ГИС.

en: This agent doesn't have any active monitors.
ru: Этот агент не имеет никаких активных приборов контроля

en: This agent has been already defined.
ru: Этот агент уже определен.

en: This agent has no policy assigned
ru: У данного агента нет назначенной политики

en: This agent has not modules inventory
ru: У этого агента нет модулей инвентаризации

en: This agent has other IPs
ru: У этого агента есть другие IP

en: This agent have not a remote configuration, please set it.
ru: Этот агент не имеет дистанционной конфигурации, пожалуйста, задайте ее.

en: This agent is already a target
ru: Этот агент уже является целевым

en: This browser doesn`t seem to support the files property of file inputs.
ru: Похоже, что этот браузер не поддерживает файлы, принадлежащие входному файлу.

en: This change in the service configuration will delete the history of the service modules. Do you wish to continue?
ru: Это изменение в конфигурации службы удалит историю сервисных модулей. Хотите продолжить?

en: This change in the service configuration will prevent the SLA modules from being created. Do you wish to continue?
ru: Это изменение в конфигурации службы предотвратит создание модулей SLA. Хотите продолжить?

en: This collection has not been added to any agents
ru: Эта коллекция не была добавлена ни в один агент

en: This console is joining a metaconsole.
ru: Эта консоль присоединяется к метаконсоле.

en: This console is not joining any metaconsole.
ru: Эта консоль не присоединяется к какой-либо метаконсоле.

en: This console is not manager of this environment,
            		please manage this feature from centralized manager console (Metaconsole).
ru: Эта консоль не является менеджером данной среды,
            		пожалуйста, управляйте этой функцией с централизованной консоли менеджера (Метаконсоль).

en: This console is not manager of this environment, please manage this feature from %s.
ru: Эта консоль не является менеджером этой среды, пожалуйста, управляйте этой функцией из %s.

en: This console is not manager of this environment, please manage this feature from centralized manager console. Go to %s to manage it.
ru: Эта консоль не является менеджером этой среды, пожалуйста, управляйте этой функцией из централизованной консоли менеджера. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This console is not manager of this environment, please manage this feature from feature from %s.
ru: Эта консоль не является менеджером этой среды, пожалуйста, управляйте этой функцией из функции из %s.

en: This console is not manager of this environment.
ru: Эта консоль не является менеджером этой среды.

en: This console is not the environment administrator. Please, manage this feature from centralized manager console (Metaconsole).
ru: Эта консоль не является администратором среды. Пожалуйста, управляйте этой функцией с консоли централизованного менеджера (Метаконсоль).

en: This console will work in limited mode. Enterprise features will not function.
ru: Эта консоль будет работать в ограниченном режиме. Корпоративные функции не будут работать.

en: This custom OID is preexistent.
ru: Этот пользовательский OID уже существует.

en: This data doesn't show in realtime
ru: Эти данные не показываются в реальном времени

en: This element does not affect service weigth because is disabled.
ru: Этот элемент не влияет на службу weigth, так как отключен.

en: This elements cannot be modified while the downtime is being executed
ru: Эти элементы не могут быть изменены во время выполнения остановки

en: This extension checks the DB is correct. Because sometimes the old DB from a migration has not some fields in the tables or the data is changed.
ru: Это расширение проверяет правильность БД. Потому что иногда в старой БД после миграции отсутствуют некоторые поля в таблицах или данные изменены.

en: This extension makes exportation of resource template more easy.
ru: Это расширение упрощает экспорт шаблона ресурса.

en: This extension makes registering resource templates easier.
ru: Это расширение облегчает регистрацию шаблонов ресурсов.

en: This extension makes registration of policies enterprise. <br>You can get more policies in our <a href="%s">Public Resource Library</a>
ru: Это расширение позволяет регистрировать политики enterprise. <br>Вы можете получить больше политик в нашей <a href='%s'>Библиотеке общественных ресурсов</a>.

en: This field contains a substring, could be part of a IP address, a numeric OID, or a plain substring
ru: Это поле содержит подстроку, которая может быть частью IP-адреса, числовым OID или простой подстрокой.

en: This field corresponds to the Integria IMS user specified in Integria IMS setup
ru: Это поле соответствует пользователю Integria IMS, указанному в настройке Integria IMS

en: This field only applies in case of Monthly SLA item.
ru: Это поле применяется только в случае ежемесячного SLA.

en: This field only has sense in modules adopted by a policy.
ru: Это поле имеет смысл только в модулях принятой политики.

en: This field will show up as dots like a password
ru: Данное поле будет отображаться в виде точек, как пароль

en: This file could be executed by any user
ru: Этот файл может быть выполнен любым пользователем

en: This file isn't image
ru: Этот файл не является изображением

en: This file isn't image.
ru: Этот файл не является изображением.

en: This filters will cause slowdown on server (%s ms)
ru: Эти фильтры приведут к замедлению работы сервера (%s мс)

en: This function is for metaconsole only.
ru: Эта функция предназначена только для метаконсоли.

en: This graph has been deleted.
ru: Этот график был удален.

en: This group doesn't have any monitor
ru: Эта группа не имеет монитора

en: This group will be use to restrict the visibility of this filter with ACLs
ru: Эта группа будет использоваться для ограничения видимости данного фильтра с ACL

en: This group will be used also to classify discovered agents
ru: Эта группа будет использоваться также для классификации обнаруженных агентов.

en: This group will be used also to control access to this service and its elements.
ru: Эта группа будет использоваться также для управления доступом к этому сервису и его элементам.

en: This happen when you have just created a module and it's not executed at first time. Usually in a few seconds should be initialized and you will be able to see in main view. If you keep non-init modules for more than 24hr (due a problem in it's execution or configuration) they will be automatically deleted by the system. Non-init are not visible in the âmain viewâ, you can see/edit them in the module administration section, in the agent administrator.
ru: Это происходит, когда вы только что создали модуль и он не выполняется с первого раза. Обычно через несколько секунд модуль инициализируется, и вы сможете увидеть его в главном окне. Если вы держите неинициированные модули более 24 часов (из-за проблем в их выполнении или конфигурации), они будут автоматически удалены системой. Неинициированные модули не видны в главном окне, их можно увидеть/отредактировать в разделе администрирования модулей, в администраторе агента.

en: This happen when your agent stopped reporting or the server have any problem (too load or just down). Check also connectivity between the agent and the server.
ru: Это происходит, когда ваш агент перестал создавать отчеты или на сервере возникли проблемы (слишком большая нагрузка или он просто не работает). Проверьте также соединение между агентом и сервером.

en: This instance is not registered in the Update manager section
ru: Этот экземпляр не зарегистрирован в разделе менеджера обновлений

en: This interval will affect to Visual Console pages
ru: Этот интервал будет влиять на страницы Визуальной Консоли

en: This is a master server
ru: Это главный сервер

en: This is a view to interface with Elasticsearch directly from WEB console. 
    Please note that you can damage your Elasticsearch if you don`t know exactly what are you are doing. 
    This view is intended to be used only by users with a knowledge of Elasticsearch
ru: Это представление для взаимодействия с Elasticsearch непосредственно из web консоли. 
    Обратите внимание, что вы можете повредить Elasticsearch, если не знаете точно, что делаете. 
    Это представление предназначено для использования только пользователями, знакомыми с Elasticsearch

en: This is an advanced extension to interface with %s database directly from WEB console
    		using native SQL sentences. Please note that <b>you can damage</b> your %s installation
    		if you don't know </b>exactly</b> what are you are doing,
    		this means that you can severily damage your setup using this extension.
    		This extension is intended to be used <b>only by experienced users</b>
    		with a depth knowledge of %s internals.
ru: Это дополнительное расширение для взаимодействия с базой данных %s непосредственно из WEB-консоли
    		используя родные предложения SQL. Обратите внимание, что <b>вы можете повредить</b> вашу установку %s.
    		если вы не знаете <b>точно</b>, что вы делаете,
    		это означает, что вы можете серьезно повредить вашу установку, используя это расширение.
    		Это расширение предназначено для использования <b>только опытными пользователями</b>
    		с глубокими знаниями о внутреннем устройстве %s.

en: This is an automatically generated email from Pandora FMS, please do not reply.
ru: Это автоматически сгенерированное письмо от Pandora FMS, пожалуйста, не отвечайте на него.

en: This is an automatically sent message for user
ru: Это автоматически отправленное сообщение для пользователя

en: This is an email test sent from Pandora FMS. If you can read this, your configuration works.
ru: Эта проверка электронной почты, отправленная из Pandora FMS. Если вы можете прочитать это, ваша конфигурация работает.

en: This is an example of a dashboard widget. A widget may contain elements
ru: Это является примером панели виджета. Виджет может содержать элементы

en: This is an optional field
ru: Это необязательное поле

en: This is defined in minutes, If you wish a permanent session should putting -1 in this field.
ru: Этот параметр задается в минутах, Если вы хотите, чтобы сессия была постоянной, поставьте в этом поле -1.

en: This is not a cluster node
ru: Это не узел кластера

en: This is the height in pixels of the module graph or custom graph in the reports (only: HTML)
ru: Это высота в пикселях графика модуля или пользовательского графика в отчетах (только: HTML)

en: This is the interval or period of time with which the graph data will be obtained. For example, a week means data from a week ago from now.
ru: Это интервал или период времени, за которые будут получены данные графика. Например, неделя означает данные недельной давности.

en: This is the online help for %s console. This help is -in best cases- just a brief contextual help, not intented to teach you how to use %s. Official documentation of %s is about 900 pages, and you probably don't need to read it entirely, but sure, you should download it and take a look.<br><br>
      <a href='%s' target='_blanck' class='pandora_green_text font_10 underline'>Download the official documentation</a>
ru: Это интерактивная справка для консоли %s. Эта справка - в лучших случаях - просто краткая контекстная справка, не предназначенная для того, чтобы научить вас использовать %s. Официальная документация по %s составляет около 900 страниц, и вам, вероятно, не нужно читать ее полностью, но, конечно, вам стоит скачать ее и посмотреть.<br><br>
      <a href='%s' target='_blanck' class='pandora_green_text font_10 underline'>Скачать официальную документацию</a>.

en: This is the private code that you should use with your authenticator app
ru: Это личный код, который вы должны использовать в приложении аутентификатора.

en: This is the range, or period of time over which the report renders the information for this report type. For example, a week means data from a week ago from now.
ru: Это диапазон или период времени, в течение которого отчет отображает информацию для данного типа отчета. Например, неделя означает данные недельной давности.

en: This item is affected by a malformed scheduled downtime
ru: На этот элемент влияет неправильно сформированное запланированное время простоя

en: This kind of task uses multipurpose plugins in order to generate monitoring data, configure your desired tentacle target.
ru: Этот вид задачи использует многоцелевые плагины для того, чтобы генерировать данные мониторинга, настраивать желаемую цель щупальца.

en: This license is outside of support. Please, contact our sales department.
ru: Эта лицензия находится вне зоны службы поддержки. Пожалуйста, свяжитесь с нашим отделом продаж.

en: This map is a quick representation of all your VMware entities detected. You can create a custom VMware map by defining a network map based on your VMware discovery task %s
ru: Эта карта представляет собой краткое представление всех обнаруженных сущностей VMware. Можно создать пользовательскую карту VMware, определив карту сети на основе задачи обнаружения VMware %s

en: This message does not exist in the system
ru: Это сообщение не существует в системе

en: This metaconsole
ru: Эта Метаконсоль

en: This mode allow %s to disable all modules 
    of this agent while the selected module is on CRITICAL status
ru: Этот режим позволяет %s отключить все модули 
    этого агента, пока выбранный модуль находится в состоянии КРИТИЧЕСКОЕ

en: This name must match with the name wich appears when you log in you VMware manager
ru: Это имя должно совпадать с именем, которое появляется при входе в VMware Manager

en: This network is already being scanned. See progress at %s
ru: Эта сеть уже сканируется. Смотрите прогресс на %s

en: This network scan task has been already defined. Please edit it or create a new one.
ru: Эта задача сканирования сети уже определена. Пожалуйста, отредактируйте ее или создайте новую.

en: This node is configured with centralized mode. All OS definitions are read only. Go to %s to manage them.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Все определения ОС доступны только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять ими.

en: This node is configured with centralized mode. All alert actions information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о действиях оповещения доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All alert commands information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о командах оповещения доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All alert templates information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о шаблонах оповещений доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All alerts templates information is read only. Go to Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Информация обо всех шаблонах оповещений доступна только для чтения. Перейдите в раздел Перейти к %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All categories information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о категориях доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All group information is read only. Go to %s to import the CSV.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о группе доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы импортировать CSV-файл.

en: This node is configured with centralized mode. All groups information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о группах доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All local components are read only. Go to %s to manage them.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Все локальные компоненты доступны только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять ими.

en: This node is configured with centralized mode. All module groups information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о группах модулей доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All policies information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о политиках доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All profiles information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о профилях доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All profiles user information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Все профили информации о пользователе доступны только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All remote components are read only. Go to %s to manage them.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Все удаленные компоненты доступны только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять ими.

en: This node is configured with centralized mode. All tags information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о тегах доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. All users information is read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Вся информация о пользователях доступна только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. Component groups are read only. Go to %s to manage it.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Группы компонентов доступны только для чтения. Перейдите в %s, чтобы управлять им.

en: This node is configured with centralized mode. Go to %s to create a policy.
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Перейдите в %s, чтобы создать политику.

en: This node is configured with centralized mode. Go to %s to delete an agent
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Перейдите в %s, чтобы удалить агента

en: This node is configured with centralized mode. To delete agents go to %s
ru: Этот узел настроен в централизованном режиме. Чтобы удалить агенты, перейдите в %s

en: This node will not be usable until unifying the environment
ru: Этот узел не будет пригоден для использования до унификации среды

en: This operation can not be used in cluster elements.
ru: Эта операция не может быть использована в элементах кластера.

en: This operation could take a long time
ru: Эта операция может занять много времени

en: This operation does not exist.
ru: Данная операция не существует.

en: This operation is not ready yet! Keep up to date with latest updates
ru: Эта операция еще не готова! Будьм в курсе последних обновлений

en: This option may cause performance issues
ru: Этот параметр может вызвать проблемы с производительностью

en: This options only applies to zone (region) agents.
ru: Этот параметр применяется только к агентам зоны (региона).

en: This policy exist in node %s with other name (%s). Change the name to '%s' to apply the policy.
ru: Эта политика существует в %s узла с другим именем (%s). Измените имя на «%s», чтобы применить политику.

en: This policy is applying and cannot be modified
ru: Эта установка применяется и не может быть изменена

en: This policy is being applied on node %s.
ru: Эта политика применяется к %s узла.

en: This process already running
ru: Этот процесс уже запущен

en: This record already exists in the database
ru: Эта запись уже существует в базе данных

en: This report exceeds the item limit for realtime operations
ru: Этот отчет превышает лимит элементов для операций в реальном времени

en: This scheduled downtime are executed now. Can't delete in this moment.
ru: Это запланированное время простоя выполняется сейчас. Не могу удалить в данный момент.

en: This scheduled downtime is running
ru: Это запланированное время простоя запущено

en: This script will be executed on the devices when selecting CUSTOM task
ru: Этот скрипт будет выполняться на устройствах при выборе CUSTOM задачи

en: This script will be used to apply configuration, previously backed up, to devices
ru: Этот сценарий будет использоваться для применения конфигурации, ранее резервируемой, к устройствам.

en: This script will be used to retrieve configuration from devices
ru: Этот сценарий будет использоваться для получения конфигурации с устройств

en: This script will be used to retrieve firmware version from devices
ru: Этот скрипт будет использоваться для получения версии прошивки с устройств

en: This script will be used to test devices availability
ru: Этот скрипт будет использоваться для проверки доступности устройств

en: This server update does not correspond with current console version. Are you sure you want to install it?
ru: Это обновление сервера не соответствует текущей версии консоли. Вы уверены, что хотите установить его?

en: This system has too many modules per agent. OpenSource version could manage thousands of modules, but is not recommended to have more than 100 modules per agent. This configuration has %d modules per agent. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system.
ru: В этой системе слишком много модулей на одного агента. OpenSource версия может управлять тысячами модулей, но не рекомендуется иметь более 100 модулей на агента. В этой конфигурации на одного агента приходится %d модулей. Установите версию Enterprise, чтобы получить поддерживаемую профессиональную систему.

en: This system has too much events in the database. Checkout database purge options. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system.
ru: В базе данных этой системы слишком много событий. Параметры очистки базы данных кассы. Установите версию Enterprise, чтобы получить поддерживаемую профессиональную систему.

en: This system is heavily loaded. OpenSource version could get a lot more agents but fine tuning requires knowledge and time. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system.
ru: Эта система сильно загружена. OpenSource версия может получить гораздо больше агентов, но необходима тонкая настройка, которая потребует знаний и времени. Установите версию Enterprise, чтобы получить поддерживаемую профессиональную систему.

en: This table does not have the id
ru: Эта таблица не имеет идентификатора

en: This table shows in columns the modules group and in rows agents group. The cell shows all modules
ru: Эта таблица отображает в колонках модулеи группы и в строках агенты группы. В ячейках отображаются все модули

en: This task has been already defined. Please edit it or create a new one.
ru: Эта задача уже была определена. Пожалуйста, отредактируйте ее или создайте новую.

en: This task has never executed
ru: Это задание никогда не выполнялось

en: This task has not been completely defined, please edit it
ru: Это задание определено не полностью, пожалуйста, отредактируйте его

en: This template does not exist
ru: Данный шаблон не существует

en: This type of report brings a lot of data loading, it is recommended to use it for scheduled reports and not for real-time view.
ru: Этот тип отчета требует большой загрузки данных, поэтому рекомендуется использовать его для запланированных отчетов, а не для просмотра в реальном времени.

en: This update does not correspond with next version of %s. Are you sure you want to install it?
ru: Это обновление не соответствует следующей версии %s. Вы уверены, что хотите установить его?

en: This user does not have access on node, please enable node access on this user from metaconsole.
ru: Этот пользователь не имеет доступа к узлу, пожалуйста, включите доступ к узлу для этого пользователя из metaconsole.

en: This user does not have any associated profile
ru: У этого пользователя нет связанного профиля

en: This user doesn't have a valid email address
ru: У этого пользователя нет действующего адреса электронной почты

en: This user doesn't have any assigned profile/group.
ru: У этого пользователя нет назначенного профиля/группы.

en: This user has not requested a password change
ru: Этот пользователь не запрашивал изменение пароля

en: This user has permissions to manage all. An admin user should not requiere additional group permissions, except for using Enterprise ACL.
ru: Этот пользователь имеет права на управление всем. Пользователь admin не должен требовать дополнительных групповых разрешений, за исключением использования Enterprise ACL.

en: This user has separated permissions to view data in his group agents, create incidents belong to his groups, add notes in another incidents, create personal assignments or reviews and other tasks, on different profiles
ru: Данный пользователь обладает отдельным правом доступа к просмотру данных в своей группе агентов, создавать инциденты, принадлежащие его группе, добавлять замечания в других инцидентах, создавать собственные задания или отзывы, и другие задачи на различных профилях

en: This value can be set only in the async modules.
ru: Это значение может быть установлено только в асинхронных модулях.

en: This value only will be applied if is minor than the server general configuration plugin timeout
ru: Данное значение будет применяться тольло если оно меньше чем время ожидания сервера общей конфигурации плагина

en: This value will be the one returned by the API
ru: Это значение будет возвращено API

en: This will activate autorefresh in selected pages
ru: Это активирует автообновление на выбранных страницах

en: This will be delete all reports created in previous template applications. Do you want to continue?
ru: Все отчеты, созданные в предыдущих приложениях шаблона будут удалены. Вы хотите продолжить?

en: This will not produce any action.
ru: Это не приведет к каким-либо действиям.

en: Thread cache size
ru: Размер потока кэша

en: Thread stack
ru: Накопление потоков

en: Threads
ru: Потоки

en: Threads / Queued modules currently
ru: Потоки / Текущая очередь модулей

en: Threads must be equal or greater than 1.
ru: Резьба должна быть равна или больше 1.

en: Threshold
ru: Порог

en: Thresholds
ru: Пороговые значения

en: Throw unknown events
ru: Сбросить неизвестные события

en: Thu
ru: Чт

en: Thursday
ru: Четверг

en: Ticket
ru: Заявка

en: Ticket body
ru: Тело билета

en: Ticket list
ru: Список заявок

en: Tile Server URL
ru: Плитка URL сервера

en: Time
ru: Время

en: Time (ms)
ru: Время (мин)

en: Time Critical
ru: Критические по времени

en: Time Downtime
ru: Время Простоя

en: Time Downtime
ru: Время остановки

en: Time Downtime Day
ru: Время остановки День

en: Time Downtime Month
ru: Время остановки Месяц

en: Time Downtime day
ru: Время Простоя День

en: Time Downtime hours
ru: Время остановки часы

en: Time Downtime week
ru: Время остановки неделя

en: Time Error
ru: Время Ошибка

en: Time Error
ru: Ошибка время

en: Time Error Day
ru: Время ошибок День

en: Time Error Month
ru: Время ошибок Месяц

en: Time Error day
ru: Время Ошибка День

en: Time Error hours
ru: Время Ошибка часы

en: Time Error week
ru: Время Ошибки неделя

en: Time Failed
ru: Время истекло

en: Time Not Init
ru: Время не инициализировано

en: Time Not Init
ru: Время не инициализировано

en: Time Not Init Day
ru: Время не инициализировано День

en: Time Not Init Module
ru: Время в модуле не запущено

en: Time Not Init Month
ru: Время не инициализировано Месяц

en: Time Not Init day
ru: Время Не инициализировано День

en: Time Not Init hours
ru: Время Не инициализировано часы

en: Time Not Init week
ru: Время Не инициализировано неделя

en: Time OK
ru: Время ОК

en: Time OK
ru: Время ОК

en: Time OK Day
ru: Время ОК День

en: Time OK Month
ru: Время ОК Месяц

en: Time OK day
ru: Время ОК День

en: Time OK hours
ru: Время ОК часы

en: Time OK week
ru: Время ОК неделя

en: Time Out Day
ru: Время истекло День

en: Time Out hours
ru: Время истекло часы

en: Time Period
ru: Период времени

en: Time Total
ru: Общее Время

en: Time Total
ru: Общее время

en: Time Total Day
ru: Общее время День

en: Time Total Month
ru: Общее Время Месяц

en: Time Total day
ru: Общее время День

en: Time Total hours
ru: Общее время часы

en: Time Total week
ru: Общее Время неделя

en: Time Unknown
ru: Время Неизвестно

en: Time Unknown
ru: Время неизвестно

en: Time Unknown Day
ru: Время неизвестно День

en: Time Unknown Month
ru: Время неизвестно Месяц

en: Time Unknown day
ru: Время Неизвестно День

en: Time Unknown hours
ru: Время Неизвестно часы

en: Time Unknown week
ru: Время Неизвестно неделя

en: Time and date
ru: Время и дата

en: Time autorefresh
ru: Время автообновления

en: Time compare (Overlapped)
ru: Время сравнения (Перекрывающееся)

en: Time compare (Separated)
ru: Время сравнения (Разделено)

en: Time container lapse
ru: Задержка контейнера во времени

en: Time failed
ru: Время: Неудача

en: Time format
ru: Формат времени

en: Time format in Pandora is hours(24h):minutes:seconds
ru: Формат времени в Pandora FMS - часы(24 часа):минуты:секунды

en: Time from
ru: Время с

en: Time in OK status
ru: Время: статус ОК

en: Time in unknown status
ru: Время: неизвестный статус

en: Time in warning status
ru: Время в состоянии предупреждения

en: Time lapse
ru: Временной интервал

en: Time lapse intervals
ru: Интервалы между промежутками времени

en: Time of downtime
ru: Время остановки

en: Time of not initialized module
ru: Время не инициализированного модуля

en: Time out
ru: Время окончания

en: Time range
ru: Период времени

en: Time range (hours)
ru: Интервал времени (в часах)

en: Time source
ru: Источник времени

en: Time spent
ru: Затрачено времени

en: Time threshold
ru: Временной порог

en: Time to
ru: Время по

en: Time window
ru: Временное окно

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Timeout
ru: Время ожидания истекло

en: Timeout in secs from start of flip flop counting. If this value is exceeded, FF counter is reset. Set to 0 for no timeout.
ru: Время окончания в секундах от начала действия счетчика флип-флопа (FF). Если это значение превышено, счетчик сбрасывается и устанавливается вновь. Установите его на 0 чтобы время не истекло.

en: Times fired
ru: Число запусков

en: Timestamp
ru: Метка времени

en: Timestamp from:
ru: Ограничение времени от:

en: Timestamp in rollover
ru: Временная метка при наведении курсора

en: Timestamp or time comparation
ru: Время печати или времени сравнения

en: Timestamp to:
ru: Ограничение времени до:

en: Timestamp, time comparison, or compact mode
ru: Временная метка, сравнение времени или компактный режим

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Timezone Offset
ru: смещение часового пояса

en: Timezone setup
ru: Настройка часового пояса

en: Tiny
ru: Мелкий

en: Title
ru: Заголовок

en: Title (header)
ru: Название (заголовок)

en: Title 1 (login)
ru: Название 1 (вход в систему)

en: Title 2 (login)
ru: Название 2 (вход в систему)

en: Title color
ru: Цвет заголовка

en: To
ru: Кому

en: To (date:time)
ru: До (дата:время)

en: To add more elements, click on "<em>Add widgets</em>" on the top of this page.
ru: Чтобы добавить больше элементов, нажмите на  "<em>Add widgets</em>"  на верхней части этой страницы.

en: To agent(s)
ru: К агенту(ам)

en: To agent(s):
ru: К агенту(ам):

en: To be able to create images of the graphs for PDFs, please install the PhantomJS extension. For that, it is necessary to follow these steps:
ru: Чтобы иметь возможность создавать изображения графиков для PDF-файлов, установите расширение PhantomJS. Для этого необходимо выполнить следующие шаги:

en: To critical
ru: К критическому

en: To data
ru: В данные

en: To day
ru: До дня

en: To day:
ru: До дня:

en: To define plugins please use plugin configuration tab.
ru: Для определения плагинов, пожалуйста, используйте вкладку конфигурации плагина.

en: To delete this message, click on the delete button on top right corner of this element.
ru: Чтобы удалить это сообщение, нажмите на кнопку Удалить в правом верхнем углу этого элемента.

en: To disable it, go to your PHP configuration file (php.ini) and put safe_mode = Off (Do not forget to restart apache process after changes)
ru: Чтобы отключить его, зайдите в файл конфигурации PHP (php.ini) и поставьте safe_mode = Off (не забудьте перезапустить процесс apache после изменений).

en: To do so, just click on the title and drag and drop it to the desired place.
ru: Для этого просто нажмите на название и перетащить его в нужное место.

en: To get your <b>%s Enterprise License</b>:
ru: Чтобы получить <b>%s лицензию Enterprise</b>:

en: To hour:
ru: До часа:

en: To manage collections you must activate centralized management
ru: Для управления коллекциями необходимо активировать централизованное управление

en: To manage inventory plugin you must activate centralized management
ru: Для управления инвентарем плагин необходимо активировать централизованное управление

en: To manage plugin you must activate centralized management
ru: Для управления плагином необходимо активировать централизованное управление

en: To normal
ru: в нормальное состояние

en: To policies
ru: Просмотр политики

en: To restore the selected backup, please follow these steps
ru: Для восстановления выбранной резервной копии, выполните следующие действия

en: To see the list of modules paginated, enable this option in the Styles Configuration.
ru: Чтобы список модулей отображался постранично, включите эту опцию в Конфигурации Стилей.

en: To start using it, navigatenavigate to your desired agent, tab Network Config Manager, and enable the ncm features,
            you will be asked for the vendor and model of the device.
ru: Чтобы начать использовать его, перейдите к нужному агенту, вкладка Диспетчер сетевых конфигураций и включите функции ncm,
            вас попросят укажут производителя и модель устройства.

en: To store them, it will be necessary to use an agent custom field
ru: Для их хранения необходимо использовать пользовательское поле агента

en: To test the alert you've just created go to the main view by clicking on the eye tab.
ru: Чтобы проверить только что созданное предупреждение, перейдите к основному виду, нажав на вкладку "Глаз".

en: To use 'label'field, you should write
    					a text to replace '(_VALUE_)' and the value of the module will be printed at the end.
ru: Чтобы использовать поле 'label', необходимо написать
    								текст для замены '(_VALUE_)' и в конце будет выведено значение модуля.

en: To use the old view when using the Visual Console visor
ru: Использование старого представления при использовании козырька Visual Console

en: To value
ru: К значению

en: To warning
ru: К предостережению

en: To:
ru: Куда:

en: Toggle filter(s)
ru: Переключить фильтр(ы)

en: Toggle the alert table
ru: Переключить оповещения таблицы

en: Toggle the collection table
ru: Переключить коллекции таблицы

en: Toggle the module table
ru: Переключить модуль таблицы

en: Token previously configured on the destination %s console in order to use delegated authentification.
ru: Маркер, ранее настроенный на консоли целевого %s для использования делегированной аутентификации.

en: Token previously configured on the destination Pandora console in order to use delegated authentification.
ru: Маркер ранее настроенный на консоли Pandora предназначенной для использования делегированной аутентификации.

en: Too much remote modules has been detected on this system. OpenSource version could manage thousands of modules, but performance is limited on high amount of SNMP or ICMP request. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system with improved capacity on network monitoring, including distributed servers.
ru: В этой системе обнаружено слишком много удаленных модулей. OpenSource версия может управлять тысячами модулей, но производительность ограничена при большом количестве SNMP или ICMP запросов. Ознакомьтесь с версией Enterprise для профессиональной поддерживаемой системы с улучшенными возможностями мониторинга сети, включая распределенные серверы.

en: Too much time since password change request
ru: Слишком много времени прошло с момента запроса на изменение пароля

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top
ru: Сверху

en: Top %d
ru: Наивысшее %d

en: Top 5 VMs CPU Usage
ru: 5 лучших VMs при использовании CPU

en: Top 5 VMs Memory Usage
ru: 5 лучших VMs при использовании памяти

en: Top 5 VMs Network Usage
ru: 5 лучших VMs при использовании сети

en: Top 5 VMs Provisioning Usage
ru: Топ 5 виртуальных машин Для подготовки

en: Top N
ru: Топ N

en: Top N events by agent
ru: Первые N событий на одного агента

en: Top N events by module
ru: N первых событий на модуль

en: Top N of agent modules
ru: Первые N модулей агентов

en: Top TCP protocols
ru: Top протоколов TCP

en: Top UDP protocols
ru: Top протоколов UDP

en: Top n
ru: Верх n

en: Topology
ru: Топология

en: Topology Group
ru: Топология групп

en: Topology Map
ru: Карта топологии

en: Topology maps
ru: Карты топологии

en: Total
ru: Всего

en: Total Agents
ru: Всего операторов

en: Total Available Memory on the host
ru: Общая Доступная Память на хосте

en: Total Buffered Memory
ru: Общая буферизованная память

en: Total Cached Memory
ru: Общая кэшированная память

en: Total IPs
ru: Всего IP

en: Total Ips
ru: Всего ips

en: Total Modules
ru: Всего Модулей

en: Total Real/Physical Memory Size on the host
ru: Общий размер Реальной/Физической Памяти на хосте

en: Total Swap Size configured for the host
ru: Общий Размер Обмена, настроенный для хоста

en: Total agent access record
ru: Общая запись доступа агентов

en: Total agent access records
ru: Все записи доступа к агенту

en: Total agents
ru: Общее количество агентов

en: Total agents and monitors
ru: Всего агентов и приборов контроля

en: Total agents in policy group
ru: Общее количество агентов в группе политик

en: Total bytes
ru: Всего байтов

en: Total checks
ru: Общие проверки

en: Total checks ok/total
ru: Всего проверок ок/всего

en: Total cost
ru: Итоговая стоимость

en: Total counters
ru: Всего счетчиков

en: Total data in tagente_datos table
ru: Всего данных в таблице tagente_datos

en: Total data items (tagente_datos)
ru: Все элементы данных (tagente_datos)

en: Total data string items (tagente_datos_string)
ru: Все элементы строк данных (tagente_datos_string)

en: Total events
ru: Всего событий

en: Total files in the attached folder
ru: Всего файлов в прикрепленной папке

en: Total flows
ru: Всего потоков

en: Total groups
ru: Всего групп

en: Total items: %s
ru: Всего элементов:  %s

en: Total log4x items (tagente_datos_log4x)
ru: Все log4x элементы (tagente_datos_log4x)

en: Total module data records
ru: Всего записей данных модуля

en: Total modules
ru: Общее число модулей

en: Total modules configured
ru: Всего сконфигурированные модули

en: Total non-init modules
ru: Все не инициализированные модули

en: Total not-init modules
ru: Всего не инициализированных модулей

en: Total packets
ru: Всего пакетов

en: Total running modules
ru: Всего работающих модулей

en: Total sessions
ru: Всего сеансов

en: Total threads
ru: Всего потоков

en: Total time
ru: Общее время

en: Total transaction time:
ru: Общее время транзакции:

en: Total traps
ru: Всего ловушек

en: Total uknown agents
ru: Всего неизвестных агентов

en: Total unknown agents
ru: Всего неизвестных агентов

en: Total users
ru: Всего пользователей

en: Traceroute
ru: Трассировка

en: Traceroute executable does not exist.
ru: Выполняемая трассировка не существует.

en: Traceroute path
ru: Трассировка пути

en: Traceroute to %s
ru: Traceroute к %s

en: Tracking
ru: Отслеживание

en: Transaction
ru: Транзакция

en: Transaction history
ru: История транзакций

en: Transaction is stopped
ru: Транзакция остановлена

en: Transaction name
ru: Название транзакции

en: Transaction not found
ru: Транзакция не найдена

en: Transactional Map
ru: Транзакционная карта

en: Transactional Map - Edit Transaction
ru: Транзакционная карта - Редактирование транзакции

en: Transactional Map - Phase -
ru: Транзакционная карта - Фаза -

en: Transactional map
ru: Транзакционная карта

en: Transactions
ru: Транзакции

en: Transactions List
ru: Список транзакций

en: Transfer mode
ru: Режим передачи

en: Transference block size (Step)
ru: Размер блока переноса (шаг)

en: Transferring data
ru: Передача данных

en: Translate string
ru: Перевести строку

en: Translation added successfully
ru: Перевод успешно добавлен

en: Translation in selected language
ru: Перевод на выбранном языке

en: Translation string could not be created
ru: Не удалось создать строку перевода

en: Translation string could not be updated
ru: Не удалось обновить строку перевода

en: Translation updated successfully
ru: Перевод успешно обновлен

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Trap Enterprise String
ru: Строка ловушки Enterprise

en: Trap status agent recovered
ru: Агент состояния ловушки восстановлен

en: Trap subtype
ru: Подтип ловушки

en: Trap type
ru: Тип прерывания

en: Trap type:
ru: Тип ловушки:

en: Traps received by Enterprise String
ru: Ловушки, полученные строкой Enterprise

en: Traps received by source
ru: Ловушки, полученные через определённый источник

en: Tree
ru: Дерево

en: Tree Group view
ru: Просмотр дерева группы

en: Tree View
ru: Просмотр в виде дерева

en: Tree group
ru: Древовидная группа

en: Tree search
ru: Поиск дерева

en: Tree view
ru: Просмотр в виде дерева

en: Tree view by tags
ru: Просмотр в виде дерева по тегам

en: Treshold
ru: Порог

en: Trigger when matches the value
ru: Активируется, когда совпадает со значением

en: Triggered alerts report
ru: Отчет о сработавших предупреждениях

en: Triggering Condition
ru: Состояние срабатывания

en: Triggering fields configured in Alerts
ru: Запуск полей, настроенных в оповещениях

en: Triggering fields configured in action
ru: Поля срабатывания настроены на действие

en: Triggering fields configured in template
ru: Поля запуска настроены в шаблоне

en: Truncate table
ru: Таблица усечения

en: Tue
ru: Вт

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Tutorial mode
ru: Режим обучения

en: Two attempts minimum
ru: Две попытки минимум

en: Type
ru: Тип

en: Type Periodicity:
ru: Тип Периодичности:

en: Type at least two characters to search the module.
ru: Введите не менее двух символов для поиска модуля.

en: Type at least two characters to search the user.
ru: Введите не менее двух символов для поиска пользователя.

en: Type at least two characters to search.
ru: Наберите не менее двух символов для поиска

en: Type is missed. Please add a line with "module_type yourmoduletype" to data configuration
ru: Тип пропущен. Пожалуйста, добавьте строку с "module_type yourmoduletype" к данным конфигурации

en: Type is wrong. Please set a correct type
ru: Тип неправилен. Пожалуйста, установите правильный тип

en: Type of charts
ru: Тип таблиц

en: Type of graph
ru: Тип графика

en: Type of interface charts
ru: Тип интерфейсных диаграмм

en: Type of module charts
ru: Тип таблицы модулей

en: Type of the status calculation of the linked visual console
ru: Тип расчета статуса связанной визуальной консоли

en: Type of view of visual consoles
ru: Тип просмотра визуальных консолей

en: Type tree
ru: Тип дерева

en: Type: %s
ru: Тип: %s

en: UNKNOWN
ru: НЕИЗВЕСТНЫЙ

en: URL
ru: Ссылка (URL)

en: URL Route Analyzer
ru: Анализатор маршрутов URL-адресов

en: URL content
ru: Содержание URL

en: URL to Integria IMS setup
ru: URL-адрес установки IMS Integria

en: URL update manager
ru: URL Менеджера обновлений

en: URL update manager:
ru: URL Менеджера обновлений:

en: UTC
ru: UTC (время по Гринвичу)

en: UX Console
ru: UX-консоль

en: Uknown agents
ru: Неизвестные агенты

en: Ultra High
ru: Очень Высокий

en: Unable to create the collection
ru: Не удается создать коллекцию

en: Unable to create the collection.
ru: Не удается создать коллекцию.

en: Unable to create the collection. Another collection with the same short name.
ru: Невозможно создать коллекцию. Другая коллекция обладает тем же коротким именем.

en: Unable to edit the collection, empty name.
ru: Не удается редактировать коллекцию, пустое имя.

en: Unable to edit the collection.
ru: Не удается редактировать коллекцию.

en: Unable to open public key file %s
ru: Не удается открыть файл открытого ключа %s

en: Unable to uncompress uploaded file
ru: Не удается распаковать загруженный файл

en: Unassigned group
ru: Неназначенная группа

en: Unauthorized access
ru: Несанкционированный доступ

en: Unavailable action
ru: Недоступное действие

en: Uncompress module
ru: Распаковать модуль

en: Undo
ru: Отменить

en: Undo agents
ru: Отмена агентов

en: Undo agents to template
ru: Отменить агенты шаблона

en: Undo changes
ru: Отменить изменения

en: Undo deletion
ru: Отменить удаление

en: Unexpected end of process
ru: Неожиданное завершение процесса

en: Unhandled error
ru: Небработанная ошибка

en: Unify databases
ru: Унификация баз данных

en: Uninitialized
ru: Неинициализированных

en: Unique IP
ru: Уникальный IP

en: Unit
ru: Единица

en: Unit
ru: Единица

en: Unknow
ru: Неизвестное

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Unknown agents
ru: Неизвестные Агенты

en: Unknown checks
ru: Неизвестные проверки

en: Unknown elements as critical
ru: Неизвестные элементы как критические

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown error synchronizing %s
ru: %s синхронизации с неизвестной ошибкой

en: Unknown events
ru: Неизвестные события

en: Unknown instructions
ru: Неизвестные инструкции

en: Unknown modules
ru: Неизвестные модули

en: Unknown modules are modules which receive data normally at least in one occassion, but at this time are not receving data. Please check our troubleshoot help page to help you determine why you have unknown modules.
ru: Неизвестные модули - это модули, которые обычно получают данные хотя бы в одном случае, но в данный момент не получают данные. Обратитесь к странице помощи по устранению неполадок, чтобы определить причину появления неизвестных модулей.

en: Unknown option
ru: Неизвестный вариант

en: Unknown option.
ru: Неизвестная опция.

en: Unknown report
ru: Неизвестный отчет

en: Unknown section.
ru: Неизвестный раздел.

en: Unknown service alert
ru: Оповещение неизвестной службы

en: Unknown status
ru: Неизвестный статус

en: Unknown task
ru: Неизвестная задача

en: Unknown type
ru: Неизвестный тип

en: Unknown type:
ru: Неизвестный тип:

en: Unknown upload error
ru: Неизвестная ошибка загрузки

en: Unknown weight
ru: Неизвестная плотность

en: Unless they're left blank, the fields from the action will override those set on the template.
ru: Если они не оставлены пустыми, поля из действия будут переопределять поля, установленные в шаблоне.

en: Unlimited
ru: Неограниченно

en: Unlink from policy
ru: Отсоединить от политики

en: Unlink pending modules
ru: Несвязанные модули ожидания

en: Unlinked
ru: Разъединено

en: Unlinked modules
ru: Несвязаные модули

en: Unmanaged %
ru: Неуправляемый %

en: Unnasigned group
ru: Неназначенная группа

en: Unregister
ru: Удалить аккаунт

en: Unreliable petition
ru: Ненадежная петиция

en: Unreserved
ru: Незарезервированные адреса

en: Unsuccesful Update the url config vars.
ru: Безуспешное обновление конфигурации переменных URL.

en: Unsuccesful add the collection
ru: Неуспешное добавление сборника

en: Unsuccesful stopped the Downtime
ru: Остановка прервана неуспешно

en: Unsuccessful action<br><br>
ru: Неудачное действие<br><br>

en: Unsuccessful connected to the DB
ru: Неудачное подключение к БД

en: Unsuccessful created the testing DB
ru: Не удалось создать тестовую БД

en: Unsuccessful installed tables into the testing DB
ru: Неудачно установленные таблицы в тестовую БД

en: Unsuccessful multiple delete.
ru: Неуспешное многократное удаление.

en: Unsuccessful subscription
ru: Подписка не удалась.

en: Unsuccessful the table %s has not the field %s
ru: Неудачно в таблице %s отсутствует поле %s

en: Unsuccessful update the tags
ru: Неудалось обновление тегов

en: Unsuccessfull action
ru: Неудачное действие

en: Unsuccessfully deleted alerts (%s / %s)
ru: Оповещения не удалены (%s / %s)

en: Unsuccessfully updated alerts (%s / %s)
ru: Неудачное обновление оповещений (%s / %s)

en: Unsucessful delete the snmp translation
ru: Неудачное удаление перевода snmp

en: Unsucessful delete the snmp translation.
ru: Неудачное удаление перевода snmp.

en: Unsucessful get module inventory data.
ru: Неудачное получение данных инвентаризации модуля.

en: Unsucessful save the snmp translation
ru: Неудачное сохранение перевода snmp

en: Unsucessful save the snmp translation.
ru: Неудачное сохранение перевода snmp.

en: Unsucessful sending the data, please contact with your administrator or make with less elements.
ru: Не удалось отправить данные, пожалуйста, свяжитесь с вашим администратором или повторите с меньшим количеством элементов.

en: Unsucessful update the snmp translation
ru: Неудачное обновление перевода snmp

en: Unsucessful update the snmp translation.
ru: Неудачное обновление перевода snmp.

en: Until
ru: До

en: Until next
ru: До следующего

en: Until refresh
ru: до обновления

en: Update
ru: Обновить

en: Update %s successfully installed.
ru: Обновление %s успешно установлено.

en: Update Action
ru: Обновить действие

en: Update Command
ru: Обновить команду

en: Update Dashboard
ru: Обновить приборную панель

en: Update Filter
ru: Обновить фильтр

en: Update Group
ru: Обновить группу

en: Update Group Component
ru: Обновить компонент группы

en: Update Integria IMS Ticket
ru: Обновить заявку Integria IMS

en: Update Key
ru: Обновить Ключ

en: Update Local Component
ru: Обновить локальный компонент

en: Update Manager
ru: Менеджер обновлений

en: Update Manager offline
ru: Менеджер обновлений оффлайн

en: Update Manager online
ru: Менеджер обновлений онлайн

en: Update Manager options
ru: Опции менеджера обновлений

en: Update Manager sends anonymous information about %s usage (number of agents and modules running). To disable it, please remove the remote server address from the Update Manager plugin setup.
ru: Update Manager отправляет анонимную информацию об использовании %s (количество запущенных агентов и модулей). Чтобы отключить его, удалите адрес удаленного сервера из настроек плагина Update Manager.

en: Update Network Component
ru: Обновить сетевого компонента

en: Update Profile
ru: Обновить профиль

en: Update Server
ru: Обновить Сервер

en: Update Software agent
ru: Обновление программного агента

en: Update Supernet
ru: Обновление Суперсети

en: Update Tag
ru: Обновить тег

en: Update User
ru: Обновить пользователя

en: Update Vlan
ru: Обновление Vlan

en: Update action
ru: Действие обновления

en: Update agent address
ru: Обновление адреса агента

en: Update agent custom field
ru: Обновить агент пользовательского поля

en: Update alert
ru: Обновить оповещения

en: Update and continue
ru: Обновить и продолжить

en: Update by %s Console
ru: Обновить с %s Консолью

en: Update category
ru: Обновить категорию

en: Update conf agent policies
ru: Обновление политик агента conf

en: Update console task
ru: Задача обновления консоли

en: Update current filter
ru: Обновить текущий фильтр

en: Update extra action
ru: Обновление дополнительного действия

en: Update fictional node
ru: Обновить фиктивный узел

en: Update filter
ru: Обновить фильтр

en: Update graph
ru: Обновить график

en: Update group
ru: Обновить группу

en: Update item
ru: Обновить элемент

en: Update key
ru: Обновить ключ

en: Update log source
ru: Источник журнала обновлений

en: Update manager
ru: Управление обновлением

en: Update manager online requires registration.
ru: Менеджер обновлений онлайн требует регистрации.

en: Update manager Â» Offline
ru: Менеджер обновлений Â" Offline

en: Update manager Â» Online
ru: Менеджер обновлений Â" Online

en: Update manager Â» Setup
ru: Менеджер обновлений Â" Настройка

en: Update map
ru: Обновить карту

en: Update networkmap
ru: Обновить карту сети

en: Update new GIS data:
ru: Обновление новых данных GIS:

en: Update node
ru: Обновить узел

en: Update pending
ru: Обновить режим ожидания

en: Update pending agents
ru: Обновить агенты в режиме ожидания

en: Update pending groups
ru: Обновление ожидающих групп

en: Update priority nodes
ru: Обновление узлов приоритета

en: Update profile
ru: Обновить профиль

en: Update rule
ru: Обновить правило

en: Update scheduled.
ru: Обновление запланировано.

en: Update selected service elements
ru: Обновление выбранных элементов сервиса

en: Update target
ru: Целевой объект обновления

en: Update the container
ru: Обновить контейнер

en: Update the graph
ru: Обновить график

en: Update to
ru: Обновить до

en: Update to latest version
ru: Обновление до последней версии

en: Update to next version
ru: Обновление до следующей версии

en: Update user
ru: Обновить пользователя

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updated %d/%d agents
ru: Обновленные агенты %d/%d

en: Updated at
ru: Обновлено в

en: Updated modules on database
ru: Обновление модулей на базе данных

en: Updated remote config files: %d => %d
ru: Обновлены удаленные конфигурационные файлы: %d = > %d

en: Updated successfully
ru: Обновлено успешно

en: Updated/Started
ru: Обновлено/Запущено

en: Updates
ru: Обновления

en: Updating code path
ru: Обновление пути кода

en: Updating console task
ru: Обновление задачи консоли

en: Updating to
ru: обновление

en: Updating to
ru: обновление

en: Upgrade database schema
ru: Обновление схемы базы данных

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload CSV file
ru: Загрузить CSV-файл

en: Upload Files
ru: Загрузить файлы

en: Upload MIB
ru: Загрузить MIB

en: Upload correct
ru: Правильно загружено

en: Upload date
ru: Дата загрузки

en: Upload enterprise extension
ru: Загрузить расширение предприятия

en: Upload error
ru: Ошибка загрузки

en: Upload extension
ru: Загрузить расширение

en: Upload file
ru: Закачать файл

en: Upload file/s
ru: Загрузить файл/ы

en: Upload max file size, nodes cannot be smaller than the size of the metaconsole %s
ru: Загрузка максимального размера файла, узлов не может быть меньше размера метаконсоли %s

en: Upload the extension as a zip file.
ru: Загрузить расширение как заархивированный файл.

en: Upload your selenium test in html or side (only Selenium 3) format
ru: Загрузите свой тест на селен в формате html или side (только Selenium 3)

en: Uploaded %s/%s traps
ru: Загружено %s/%s прерываний

en: Uploaded by
ru: Загружено

en: Uploader extension
ru: Загрузчик расширения

en: Uptime
ru: Время работы

en: Url
ru: Адрес URL

en: Url address
ru: Url адрес

en: Use # symbol to comment a line.
ru: Используйте символ #, чтобы закомментировать строку.

en: Use 1024 when module unit are bytes
ru: Используйте 1024, если единицей модуля являются байты

en: Use CSV file definition
ru: Используйте определение файла CSV

en: Use Enterprise ACL System
ru: Использовать систему предприятия ACL

en: Use [ or ( as first character, for example '[*] Map name', to render this map name in main menu
ru: Используйте [ или (как первый символ, например '[*] Название карты', чтобы сделать это название карты в главном меню

en: Use agent access graph
ru: Использовать график агентского доступа

en: Use alias as name
ru: Использовать алиас в качестве имени

en: Use always 1000
ru: Используйте всегда 1000

en: Use always 1024
ru: Используйте всегда 1024

en: Use capture model
ru: Использование модели захвата

en: Use cert of SSL
ru: Использовать сертификат SSL

en: Use cert.
ru: Используйте сертификат.

en: Use custom encoding
ru: Используйте пользовательскую кодировку

en: Use custom fields
ru: Использование настраиваемых полей

en: Use data multiplier
ru: Использовать мультипликатор данных

en: Use global conf
ru: Использовать глобальные конф

en: Use quicker network scan
ru: Более быстрое сканирование сети

en: Use realtime statistics
ru: Использовать текущую статистику

en: Use regular expresions selectors
ru: Используйте обычные селекторы экспрезий

en: Use round corners
ru: Использовать округлые уголки

en: Use secured update manager:
ru: Используйте защищенный менеджер обновлений:

en: Use special days list
ru: Использовать список особых дней

en: Use the agents relationship (from selected agents)
ru: Используйте взаимосвязь агентов (из выбранных агентов)

en: Use the data of this agent
ru: Используйте данные этого агента

en: Use the legacy Visual Console
ru: Использовать наследственную визуальную консоль

en: Use this OID
ru: Используйте этот OID

en: Use this tool to view your %s logfiles directly on the console
ru: Используйте этот инструмент для просмотра файлов журналов %s непосредственно на консоли

en: Use uncompressed module data.
ru: Используйте несжатые данные модуля.

en: Useful for integrations
ru: Полезно для интеграции

en: User
ru: Пользователь

en: User %s is reporting an issue in its %s experience
ru: Пользователь %s сообщает о проблеме в своем опыте %s

en: User ID
ru: Идентификатор пользователя

en: User ID cannot be empty
ru: ID пользователя не может быть пустым

en: User ack.
ru: Подтверждение пользователя

en: User authentication
ru: Аутентификация пользователя

en: User blocked if login fails
ru: Пользователь блокируется, если не удалось войти в систему

en: User can customize the home page. By default, will display 'Agent Detail'. Example: Select 'Other' and type index.php?sec=estado&sec2=operation/agentes/ver_agente&id_agente=1 to show agent detail view
ru: Пользователь может настроить главную страницу. По умолчанию будет отображаться 'Agent Detail'. Пример: Выберите "Другое" и введите index.php?sec=estado&sec2=operation/agentes/ver_agente&id_agente=1, чтобы показать подробное описание агента.

en: User cannot log in into this console, please contact administrator
ru: Пользователь не может войти в эту консоль, обратитесь к администратору

en: User configured for Master to Slaves replication
ru: Пользователь настроен для репликации Master to Slaves

en: User created.
ru: Пользователь создан.

en: User deleted.
ru: Пользователь удален.

en: User detail editor
ru: Редактор деталей пользователя

en: User doesn\'t exist.
ru: Пользователь не существует.

en: User has been blocked. Try again in
ru: Пользователь был заблокирован. Повторите попытку через

en: User info successfully updated
ru: Информация о пользователе успешно обновлена

en: User management
ru: Управление пользователями

en: User must be created before activating double authentication.
ru: Пользователь должен быть создан до активации двойной аутентификации.

en: User node access not enabled
ru: Доступ пользователей к узлам не включен

en: User not found
ru: Пользователь не найден

en: User not found in database or incorrect password
ru: Пользователь не найден в базе данных или неверный пароль

en: User not found in database or incorrect password.
ru: Пользователь не найден в базе данных или неверный пароль.

en: User notifications
ru: Уведомления пользователей

en: User of the system that owns the MySQL files, necessary for the adjustment of permissions (by default mysql)
ru: Пользователь системы, владеющих файлами MySQL, необходимыми для настройки разрешений (по умолчанию mysql)

en: User only can use the API.
ru: Только пользователь может использовать API.

en: User or group must be selected.
ru: Необходимо выбрать пользователя или группу.

en: User or group not specified
ru: Пользователь или группа не указаны

en: User pass successfully updated
ru: Пропуск пользователя успешно обновлен

en: User password
ru: Пароль

en: User profile added.
ru: Добавлен профиль пользователя.

en: User profile deleted.
ru: Профиль пользователя удален.

en: User synchronization
ru: Синхронизация пользователей

en: User to reset password
ru: Пользователь для сброса пароля

en: User updated.
ru: Пользователь обновлён.

en: User will be created without profiles assigned and won't be able to log in, are you sure?
ru: Пользователь будет создан без назначенных профилей и не сможет войти в систему, вы уверены?

en: User, group not specified
ru: Пользователь, группа не указаны

en: User, group or profile not specified
ru: Пользователь, группа или профиль не указаны

en: User, group or profile status not specified
ru: Статус пользователя, группа или профиль не указаны

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: Users Operator
ru: Оператор пользователей

en: Users connected
ru: Пользователи подключены

en: Users control filter
ru: Фильтр контроля пользователей

en: Users defined on %s
ru: Пользователи, определенные на %s

en: Users found
ru: Пользователи найдены

en: Users management
ru: Управление пользователями

en: Users operations
ru: Пользовательские операции

en: Using data from
ru: Используя данные из

en: Using local component
ru: Использование местного компонента

en: Using module component
ru: Использование модуля компонента

en: VALIDATED
ru: ПОДТВЕРЖДЕНО

en: VLAN Config
ru: Конфигурация VLAN

en: VLAN Statistics
ru: Статистика VLAN

en: VLAN Wizard
ru: Мастер VLAN

en: VLAN enabled
ru: VLAN включен

en: VLAN name exists in database, please select another name
ru: Имя VLAN существует в базе данных, пожалуйста, выберите другое имя

en: VMware plugin is working.
ru: Плагин VMware работает.

en: VMware view options
ru: Параметры представления VMware

en: Val. by
ru: Утв. по

en: Validate
ru: Подтверждать

en: Validate code
ru: Проверить правильность кода

en: Validate event
ru: Подтвердить событие

en: Validate events
ru: Подтверждение событий

en: Validate selected
ru: Подтверждено успешно

en: Validated
ru: Проверено

en: Validated but not assigned
ru: Подтверждено, но не закреплено

en: Validated traps.
ru: Проверенные ловушки.

en: Validated vs unvalidated
ru: Утвержденные против неутвержденных

en: Validated vs unvalidated
ru: Валидированные и невалидированные

en: Validated.
ru: Подтверждено.

en: Value
ru: Значение

en: Value OID
ru: Значение OID

en: Value color
ru: Цвет значения

en: Value operation
ru: Операции со значениями

en: Value to interface graphics
ru: Значение для графического интерфейса

en: Value to show
ru: Показываемое значение

en: Value:
ru: Значение:

en: Variable bindings/Data
ru: Связывание переменных/данные

en: Variable bindings:
ru: Переменные ссылки:

en: Various
ru: Разное

en: Vendor
ru: Продавец

en: Vendor not found: %s
ru: Поставщик не найден: %s

en: Vendor successfully deleted
ru: Поставщик успешно удален

en: Vendors
ru: Продавцы

en: Verify package signature
ru: Проверка подписи пакета

en: Version
ru: Версия

en: Version number:
ru: Номер версии:

en: Vertical
ru: Вертикальная

en: Vertical Bar
ru: Вертикальный столбец

en: Vertical Bars
ru: Вертикальные полоски

en: Vertical bars
ru: Вертикальные планки

en: Very serious
ru: Очень серьезный

en: View
ru: Просмотр

en: View %s not found
ru: Вид %s не найден

en: View ESX Host statistics from
ru: Просмотр статистики хоста ESX из

en: View Events
ru: Просмотр событий

en: View GIS
ru: Просмотр GIS

en: View NCM data
ru: Просмотр данных NCM

en: View Report
ru: Посмотреть отчёт

en: View Service
ru: Просмотр сервиса

en: View Transaction
ru: Просмотр транзакции

en: View VMware dashboard
ru: Просмотр панели мониторинга VMware

en: View VMware map
ru: Посмотреть карту VMware

en: View agent
ru: Просмотр агента

en: View agent details
ru: Просмотреть агент деталей

en: View agents
ru: Просмотр агентов

en: View alert advanced details
ru: Просмотреть уведомление передовые детали

en: View all categories
ru: Посмотреть все категории

en: View all statistics
ru: Посмотреть всю статистику

en: View all stats
ru: просмотр статистики

en: View custom fields
ru: Просмотреть пользовательские поля

en: View details
ru: Просмотреть детали

en: View events
ru: Просмотр событий

en: View graph
ru: Просмотреть график

en: View graph containers
ru: Просмотр графических контейнеров

en: View graph templates
ru: Просмотр шаблонов графиков

en: View in Module Library
ru: Просмотр в Библиотеке Модулей

en: View map
ru: Показать карту

en: View network maps
ru: Просмотр сетевых карт

en: View nodes
ru: Просмотр узлов

en: View of favorites
ru: Просмотр избранного

en: View options
ru: Посмотреть опции

en: View report
ru: Просмотр отчёта

en: View reporting
ru: Посмотреть отчетности

en: View reports
ru: Просмотреть отчеты

en: View summary
ru: Посмотреть краткий отчет

en: View this cluster
ru: Просмотр этого кластера

en: View ticket
ru: Просмотр заявки

en: View visual console
ru: Посмотреть визуальные консоли

en: Views
ru: Просмотры

en: Virtual IP
ru: Виртуальный IP

en: Virtual network monitoring
ru: Мониторинг виртуальной сети

en: Visible
ru: Видимый

en: Visit our privacy policy for more information
ru: Ознакомьтесь с нашей политикой конфиденциальности для получения дополнительной информации

en: Visual Console
ru: Визуальный консоли

en: Visual Console Builder Information
ru: Информация о разработчике Визуальной Консоли

en: Visual Console List
ru: Список визуальных консолей

en: Visual Console Template
ru: Шаблон визуальной консоли

en: Visual Console Template Wizard
ru: Мастер шаблонов визуальной консоли

en: Visual Favourite Console
ru: Избранная визуальная консоль

en: Visual console
ru: Визуальная консоль

en: Visual console name
ru: Имя визуальной консоли

en: Visual consoles
ru: Визуальные консоли

en: Visual consoles configuration
ru: Конфигурация визуальных консолей

en: Visual consoles list
ru: Список визуальных консолей

en: Visual effects and animation
ru: Визуальные эффекты и анимация

en: Visual setup
ru: Визуальная настройка

en: Visual styles
ru: Визуальные стили

en: Vlan
ru: Влан

en: Vlan config
ru: Конфигурация Vlan

en: Vlan created
ru: Влан создан

en: Vlan name
ru: Название Влана

en: Vlan name could not be added, please select vlan
ru: Имя Vlan не может быть добавлено, пожалуйста, выберите vlan

en: Vlan name exists in database, please select other name
ru: Имя Vlan существует в базе данных, пожалуйста, выберите другое имя

en: Vlan not created
ru: Vlan не создан

en: Vlan not updated
ru: Vlan не обновлен

en: Vlan statistics
ru: Статистика Vlan

en: Vlan updated
ru: Vlan обновлен

en: Vlan wizard
ru: Мастер Vlan

en: WARNING
ru: ВНИМАНИЕ

en: WARNING! - You are going to delete a cluster agent. Are you sure?
ru: ВНИМАНИЕ! - Вы собираетесь удалить агента кластера. Вы уверены?

en: WARNING: If you delete this scheduled downtime, it will not be taken into account in future SLA reports
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Если вы удалите это запланированное время простоя, оно не будет учтено в будущих отчетах об УУСП

en: WARNING: If you edit this scheduled downtime, the data of future SLA reports may be altered
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Если вы измените это запланированное время простоя, данные будущих отчетов об УЗЛ могут быть изменены

en: WARNING: If your email size exceeds your mail attachment size limit, the file will be saved in the local attachment folder.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Если размер вашего электронного письма превышает предельный размер почтового вложения, файл будет сохранен в локальной папке вложений.

en: WARNING: There are malformed scheduled downtimes
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Есть неправильно сформированные запланированные простои

en: WARNING: This is a new feature and is still at an early stage. It is available with limited features, use it with caution and send us your feedback to improve these current capabilities.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это новая функция, которая все еще находится на ранней стадии. Он доступен с ограниченными возможностями, используйте его с осторожностью и отправьте нам свой отзыв, чтобы улучшить эти текущие возможности.

en: WARNING: You are just one click away from an automated update. This may result in a damaged system, including loss of data and operativity. Check you have a recent backup. OpenSource updates are automatically created packages, and there is no WARRANTY or SUPPORT. If you need professional support and warranty, please upgrade to Enterprise Version.
ru: ВНИМАНИЕ: Вы находитесь всего в одном клике от автоматического обновления. Это может привести к повреждению системы, включая потерю данных и оперативности. Убедитесь, что у вас есть последняя резервная копия. Обновления OpenSource - это автоматически созданные пакеты, и в них нет ГАРАНТИИ и ПОДДЕРЖКИ. Если вам нужна профессиональная поддержка и гарантия, пожалуйста, перейдите на версию Enterprise.

en: WELCOME TO %s
ru: ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ В %s

en: WMI Wizard
ru: Мастер WMI

en: WMI class
ru: Класс WMI

en: WMI enabled
ru: WMI включен

en: WMI module
ru: WMI Модуль

en: WMI modules
ru: WMI Модулей

en: WMI query
ru: Запрос WMI

en: WMI server
ru: WMI сервер

en: WMI server module
ru: Серверный модуль WMI

en: WMS Server
ru: Сервер WMS

en: WMS Server URL
ru: URL Сервера WMS

en: WUX Console
ru: Консоль WUX

en: WUX server
ru: WUX-сервер

en: WUX transaction stats
ru: Статистика транзакций WUX

en: Waiting
ru: Ожидание

en: Waiting results...
ru: Ожидание результатов...

en: Warm start (1)
ru: Теплый старт (1)

en: Warn
ru: Предупреждение

en: Warn:
ru: Пред:

en: Warning
ru: Предостережение

en: Warning (Alert)
ru: Предупреждение (Предупреждение)

en: Warning Status
ru: Статус Предостережения

en: Warning agents
ru: Агент предостережения

en: Warning and Critical thresholds
ru: Предостережение об опасности и Критические пороги

en: Warning create '%s' policy, the name exist, the policy have a name %s.
ru: Предостережение о создании '%s'  политики, имя уже существует, умя для политики уже существует %s.

en: Warning create '%s' report, the name exist, the report have a name %s.
ru: Предостережение о создании отчета '%s', имя уже существует, отчет обладает именем %s.

en: Warning create '%s' visual map, the name exist, the report have a name %s.
ru: Внимание создание '%s' визуальной карты, умя существует, отчет содержит %s.

en: Warning events
ru: Предостерегающие события

en: Warning instructions
ru: Интрукции при предостережении

en: Warning modules
ru: Модули предостережения об опасности

en: Warning php version
ru: Предостережение об опасности php версия

en: Warning service alert
ru: Оповещения предупреждающего сервиса

en: Warning status
ru: статус Предостережение

en: Warning threshold
ru: Порог предостережения об опасности

en: Warning threshold for occupied addresses
ru: Пороговое значение предупреждения для занятых адресов

en: Warning weight
ru: Опасный вес

en: Warning: period 0 reports cannot be used to show information back in time. Information contained in this kind of reports will be always reporting the most recent information
ru: Внимание: отчеты периода 0 не могут быть использованы для отображения информации в прошлом. Информация, содержащаяся в такого рода отчетах, всегда будет сообщать о самой последней информации

en: Warning: this parameter limits the contents of the logs and affects the performance.
ru: Внимание: этот параметр ограничивает содержимое журналов и влияет на производительность.

en: Warning<br/>Critical
ru: Предостережение<br/>Критические

en: We recommend launching
ru: Рекомендуем запуск

en: Web check
ru: Веб проверка

en: Web checks
ru: Веб Проверки

en: Web checks are built correctly
ru: Веб проверки разработаны верно

en: Web configuration
ru: Веб конфигурация

en: Web modules
ru: Веб модули

en: Web server
ru: Веб сервер

en: Web server module
ru: Модуль веб сервера

en: Web threads
ru: Веб-потоки

en: WebService engine has not been started, please check documentation.
ru: Двигатель WebService не запущен, пожалуйста, проверьте документацию.

en: WebService engine is not working properly, please check documentation.
ru: Двигатель WebService не работает должным образом, пожалуйста, проверьте документацию.

en: WebSocket bind address
ru: Адрес ссылки WebSocket

en: WebSocket port
ru: Порт WebSocket

en: WebSocket proxy url
ru: url прокси WebSocket

en: WebSocket settings
ru: Настройки WebSocket

en: Webchecks configuration is empty
ru: Конфигурации веб проверок пусты

en: Websocket Engine
ru: Двигатель Websocket

en: Websocket engine
ru: Двигатель Websocket

en: Wed
ru: Ср

en: Wednesday
ru: Среда

en: Week day
ru: День недели

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Weekly S.L.A.
ru: Еженедельный S.L.A.

en: Weekly:
ru: Еженедельно:

en: Weight
ru: вес

en: Weight Critical
ru: Плотность Критичесности

en: Weight Ok
ru: Плотность Ок

en: Weight Unknown
ru: Плотность Неизвесности

en: Weight Warning
ru: Вес опасности

en: Weights
ru: Веса

en: Weights configured are common for every item added to the service, if you want to customize them, please edit each element at service element editor.
ru: Настроенные веса являются общими для каждого элемента, добавленного в сервис, если вы хотите их настроить, пожалуйста, отредактируйте каждый элемент в редакторе элементов сервиса.

en: Weights configured are common for every item added to the service, if you want to customize them, please edit the service.
ru: Настроенные веса являются общими для каждого элемента, добавленного в службу, если вы хотите настроить их, пожалуйста, отредактируйте службу.

en: Welcome
ru: Добро пожаловать!

en: Welcome message to %s
ru: Приветственное сообщение для %s

en: Welcome to
ru: Добро пожаловать в

en: Welcome to %s
ru: Добро пожаловать в %s

en: What happened?
ru: Что произошло?

en: When connecting to licence server.
ru: При подключении к серверу лицензий.

en: When select agents
ru: При выборе агентов

en: When select modules
ru: При выборе модулей

en: When you change the Agent position, the agent automatically activates the 'Ignore new GIS data' option
ru: Когда вы меняете позицию агента, агент автоматически активирует опцию "Игнорировать новые данные GIS".

en: When you subscribe to the %s Update Manager service, you accept that we
                register your %s instance as an identifier on a database owned by %s. This data will solely be used to
                provide you with information about %s and will not be conceded to third parties. You can unregister from
                said database at any time from the Update Manager options.
ru: Когда вы подписываетесь на услугу %s Update Manager, вы соглашаетесь с тем, что мы
                зарегистрируйте экземпляр %s в качестве идентификатора в базе данных, принадлежащей %s. Эти данные будут использоваться исключительно для
                предоставлять вам информацию о %s и не будет уступать третьим лицам. Вы можете отменить регистрацию в
                указанная база данных в любое время из параметров Диспетчер обновлений.

en: Which task would you like to do first?
ru: Какое задание Вы хотели бы выполнить первым?

en: White
ru: Белый

en: Whois executable does not exist.
ru: Whois исполнение не существует.

en: Widget cannot be loaded
ru: Виджет не может быть загружен

en: Width
ru: Ширина

en: Width (px)
ru: Ширина (пикселей)

en: Width x Height<br>Max value
ru: Ширина х Высота<br>Максимальное значение

en: Will be deleted in the next policy application
ru: Будет удалено в следующем приложении политики

en: Will be linked in the next policy application
ru: Будет связано в следующем приложении политики

en: Will be unlinked in the next policy application
ru: Будет несвязано в следующем приложении политики

en: Windows remote
ru: Windows Дистанционный

en: With Pandora FMS Enterprise you can add high availability to your Pandora FMS installation by adding redundant MySQL servers
ru: С помощью Pandora FMS Enterprise вы можете добавить высокую доступность к вашей установке Pandora FMS путем добавления дополнительных серверов MySQL

en: With the token enabled the query will affect the Historical Database, which may mean a small drop in performance.
ru: При включенном маркере запрос будет воздействовать на историческую базу данных, что может означать небольшое снижение производительности.

en: With this option enabled, the user will can access to nodes console
ru: Если эта опция включена, пользователь может получить доступ к узлам консоли

en: With this option enabled, your account access will be more secure, 
    		cause a code generated by other application will be required after the login
ru: При включении этой опции доступ к вашей учетной записи будет более безопасным, 
    		поскольку после входа в систему потребуется ввести код, сгенерированный другим приложением.

en: Within this view you will find information collected using Discovery Cloud AWS task. You will be able to see the most relevant information about your infrastructure, such as the current cost of your contracted services, the number of instances per region or resource usage metrics. In order to collect this information you must create a Cloud Monitoring Discovery task.
ru: В этом представлении вы найдете информацию, собранную с помощью задачи Discovery Cloud AWS. Вы сможете увидеть наиболее релевантную информацию о своей инфраструктуре, такую как текущая стоимость контрактных услуг, количество экземпляров в регионе или метрики использования ресурсов. Чтобы собрать эти сведения, необходимо создать задачу обнаружения мониторинга облака.

en: Without changes
ru: Без изменений

en: Without status
ru: Без статуса

en: Wizard
ru: Помощник

en: Wizard SLA
ru: Мастер SLA

en: Wizard Visual Console
ru: Визуальная консоль мастера

en: Wizard failed. Cannot configure task.
ru: Сбой помощника. Невозможно настроить задачу.

en: Wizard level
ru: Уровень мастера

en: Wizard module
ru: Модуль помощника

en: Wizard template
ru: Шаблон Wizard

en: Working time
ru: Рабочее время

en: Workspace
ru: Рабочая область

en: Write Access
ru: Доступ на запись

en: Wux server
ru: Сервер Wux

en: Wux server module
ru: Модуль сервера Wux

en: Wux transaction
ru: Транзакция Wux

en: X offset
ru: Смещение по X

en: XML file was generated successfully in path:
ru: XML-файл был успешно сгенерирован на пути:

en: Y
ru: Г

en: Y offset
ru: Смещение по Y

en: Yaml is empty
ru: Ямл пуст

en: Year
ru: Год

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Yellow cell when the module group and agent have at least one in warning status and the others in grey or green status
ru: Желтые ячейки используется, когда хотя бы один из группы модулей и агентов находится в статусе предостережения опасности и другие в сером или зеленом статусе.

en: Yellow cell when the module has a warning status
ru: Желтая ячейка, когда модуль в статусе предостережения опасности

en: Yes
ru: Да

en: Yes and change status
ru: Да и изменить статус

en: Yes without changing status
ru: Да без изменения статуса

en: You are about to activate the double authentication
ru: Вы собираетесь активировать двойную аутентификацию

en: You are going to disable a cluster agent. Are you sure?
ru: Вы собираетесь отключить агента кластера. Вы уверены?

en: You are going to enable a cluster agent. Are you sure?
ru: Вы собираетесь включить агент кластера. Вы уверены?

en: You can activate it manually <a href="%s" target="_blank">here</a> or automatically filling the form below:
ru: Вы можете активировать его вручную <a href="%s" target="_blank">здесь</a> или автоматически, заполнив форму ниже:

en: You can change the name if you want.
ru: При желании Вы можете изменить имя.

en: You can choose the amount of information shown in general setup (Log size limit in system logs viewer extension),
ru: Вы можете выбрать объем отображаемой информации в общих настройках (Ограничение размера журнала в расширении просмотра системных журналов),

en: You can configure several tasks using Discovery Applications at
ru: Вы можете настроить несколько задач с помощью приложений обнаружения по адресу

en: You can execute any command on as many agents you need, and check the execution on all of them using the Omnishell Command View
ru: Вы можете выполнить любую команду на любом количестве агентов и проверить ее выполнение на всех из них с помощью Просмотра Команд Omnishell.

en: You can execute this SQL query for to fix.
ru: Вы можете выполнить этот SQL-запрос для исправления.

en: You can export resource templates in .ptr format.
ru: Вы можете экспортировать шаблоны ресурсов в формате .ptr .

en: You can find more help in the <a class="underline" href="%s">wiki</a>
ru: Дополнительную информацию можно найти в <a class="underline" href="%s">wiki</a>.

en: You can find more information at:
ru: Более подробную информацию можно найти по адресу:

en: You can get more plugins in our
ru: Вы можете получить больше плагинов в нашем

en: You can get more resurces in our <a href="http://pandorafms.com/Library/Library/">Public Resource Library</a>
ru: Вы можете получить больше ресурсов в нашей <a href="http://pandorafms.com/Library/Library/">библиотеке публичных ресурсов</a>

en: You can not change your user info under the current authentication scheme
ru: Вы не можете изменить информацию о пользователе при текущей схеме аутентификации

en: You can place your custom images into the folder images/backgrounds/
ru: Вы можете разместить пользовательские изображения в папку изображения/фоны/

en: You can place your favicon into the folder images/custom_favicon/. This file should be in .ico format with a size of 16x16.
ru: Вы можете поместить свой фавикон в папку images/custom_favicon/. Этот файл должен быть в формате .ico с размером 16x16.

en: You can specify several networks, separated by commas, for example: 192.168.50.0/24,192.168.60.0/24
ru: Вы можете указать несколько сетей, разделенных запятыми, например: 192.168.50.0/24,192.168.60.0/24

en: You can specify several values, separated by commas, for example: public,mysecret,1234
ru: Вы можете указать несколько значений, разделенных запятыми, например: public,mysecret,1234

en: You can upload a CSV file. Each line must contain a network in IP/MASK format. For instance: 192.168.1.1/32
ru: Вы можете загрузить файл CSV. Каждая строка должна содержать сеть в формате IP/MASK. Например: 192.168.1.1/32

en: You can use macro _agentalias_ here. Left in blank if you want to use default name: Template name - agent alias
ru: Вы можете использовать макрос _agentalias_ здесь. Оставить пустым, если вы хотите использовать имя по умолчанию: Имя шаблона - псевдоним агента

en: You cannot change your password under the current authentication scheme
ru: Вы не можете изменить свой пароль при текущей схеме аутентификации

en: You cannot edit this action, You don't have the permission to edit All group.
ru: Вы не можете редактировать это действие, у вас нет разрешения на редактирование группы "Все".

en: You cannot edit this alert template, You don't have the permission to edit All group.
ru: Вы не можете редактировать этот шаблон предупреждения, у вас нет прав на редактирование группы "Все".

en: You cannot monitor RDS instances from different types. Please define several tasks for several types.
ru: Невозможно отслеживать экземпляры RDS разных типов. Пожалуйста, определите несколько задач для нескольких типов.

en: You cannot set the Password type until you clear the combo values and click on update button.
ru: Вы не сможете установить тип пароля, пока не очистите комбинированные значения и не нажмете кнопку обновления.

en: You cannot start a new merge because system is merging events data.
ru: Невозможно начать новое слияние, так как система объединяет данные событий.

en: You cannot unset the enable combo until you clear the combo values and click on update.
ru: Вы не сможете отключить включенную комбинацию, пока не удалите значения комбинации и не нажмете кнопку обновить.

en: You cannot use this node until system is unified
ru: Этот узел нельзя использовать до тех пор, пока система не будет унифицирована

en: You cannot use update manager %s. This license has expired %d days ago. Please update your license or disable enterprise section by moving enterprise directory to another location and try again.
ru: Нельзя использовать %s диспетчера обновлений. Срок действия этой лицензии истек %d дней назад. Обновите лицензию или отключите корпоративный раздел, переместив корпоративный каталог в другое место и повторите попытку.

en: You cannot use update manager %s. This license is a trial license to test all %s features. Please update your license to unlock all %s features.
ru: Нельзя использовать %s диспетчера обновлений. Эта лицензия является пробной лицензией для тестирования всех функций %s. Пожалуйста, обновите свою лицензию, чтобы разблокировать все функции %s.

en: You cannot use update manager %s. You are exceding monitoring limits by %s elements. Please update your license or disable enterprise section by moving enterprise directory to another location and try again.
ru: Нельзя использовать %s диспетчера обновлений. Вы выезжены ограничения мониторинга на %s элементы. Обновите лицензию или отключите корпоративный раздел, переместив корпоративный каталог в другое место и повторите попытку.

en: You could change this options later in "alert actions" and setting your account.
ru: Вы можете изменить эту опцию позже в "действиях предупреждения" и настройках вашей учетной записи.

en: You could enter the code manually or use the QR code to add it automatically
ru: Вы можете ввести код вручную или использовать QR-код для его автоматического добавления

en: You do not have grants to access in this agent %s
ru: У вас нет грантов на доступ к этому агенту %s

en: You do not have grants to access this feature
ru: У вас нет грантов на доступ к этой функции

en: You don't have access
ru: У Вас нет прав доступа

en: You don't have access to this page
ru: У вас нет доступа на эту страницу

en: You have
ru: У Вас

en: You have defined a high number of alerts, this may cause you performance problems in the future. In the Enterprise version, you can use event correlation alerts to simplify the alerting system and have easier administration and increased performance.
ru: Вы определили большое количество оповещений, что может привести к проблемам с производительностью в будущем. В версии Enterprise вы можете использовать оповещения с корреляцией событий, чтобы упростить систему оповещения, облегчить администрирование и повысить производительность.

en: You have less than 10 MB of logs
ru: У вас менее 10 МБ журналов

en: You have more than 10 MB of logs
ru: У вас более 10 МБ журналов

en: You have no access to edit this task.
ru: У вас нет доступа к редактированию этого задания.

en: You have no access to manage console tasks.
ru: У вас нет доступа к управлению консольными задачами.

en: You have no acess to edit this command.
ru: У вас нет возможности редактировать эту команду.

en: You have non initialized modules
ru: У Вас есть не инициализированные модули

en: You have not access to the parent.
ru: У вас нет доступа к создателю.

en: You have too much items in the processing queue. This can happen if your server is too loaded and/or not properly configured. This could be something temporal, or a bottleneck. One possible solution is increase number of server threads, but you should consider getting support about this.
ru: У вас слишком много элементов в очереди. Это может произойти, если сервер перегружен и/или неправильно настроен. Это может быть временным явлением или являться "узким местом". Возможным решением является увеличение количества потоков на сервере, но вам следует подумать о консультации с технической поддержкой.

en: You have unknown modules in this agent.
ru: У вас есть неизвестные модули в этом агенте.

en: You haven't created templates yet.
ru: Вы еще не создали шаблоны.

en: You haven't privileges for insert data in the agent.
ru: Вы не имеете привилегий для вставки данных в агенте.

en: You may try to run the %s<b>installation wizard</b>%s to create one.
ru: Вы можете попробовать запустить %s<b>установку мастера</b>%s, чтобы создать одну.

en: You must change password:
ru: Вы должны изменить пароль

en: You must click the Create or Update buttom for a correct configuration!!!
ru: Для правильной настройки необходимо щелкнуть команду Создать или обновить!!!

en: You must create a task first
ru: Сначала необходимо создать задачу

en: You must define a network.
ru: Необходимо определить сеть.

en: You must install php-yaml in order to use this feature.
ru: Вы должны установить php-yaml, чтобы использовать эту функцию.

en: You must provide a task name.
ru: Вы должны указать имя задачи.

en: You must provide a valid DB2 server IP or FQDN.
ru: Необходимо указать допустимый IP-адрес сервера DB2 или FQDN.

en: You must provide a valid Microsoft SQL Server server IP or FQDN.
ru: Необходимо указать допустимый IP-адрес или имя доменного имени сервера Microsoft SQL Server.

en: You must provide a valid MySQL server IP or FQDN.
ru: Необходимо указать допустимый IP-адрес сервера MySQL или имяполная доменное имя.

en: You must provide a valid Oracle server IP or FQDN.
ru: Необходимо указать допустимый IP-адрес сервера Oracle или имяполная доменное имя.

en: You must provide a valid V-Center IP or FQDN.
ru: Необходимо указать допустимый IP-адрес V-Center или FQDN.

en: You must provide a valid network.
ru: Вы должны предоставить действующую сеть.

en: You must provide a valid port number.
ru: Необходимо указать действительный номер порта.

en: You must provide installation files to create a new entry.
ru: Для создания новой записи необходимо предоставить установочные файлы.

en: You must select a Discovery Server to run the Task, otherwise the Recon Task will never run
ru: Вы должны выбрать сервер обнаружения для запуска задачи, иначе задача Recon не будет запущена.

en: You must select a Discovery Server.
ru: Вы должны выбрать сервер Discovery.

en: You must select a Discovery server.
ru: Необходимо выбрать сервер обнаружения.

en: You must select a Prediction Server to perform all cluster status calculations
ru: Необходимо выбрать сервер прогнозирования для выполнения всех вычислений состояния кластера

en: You must select a SNMP alert
ru: Необходимо выбрать оповещение SNMP

en: You must select a group from the list of groups.
ru: Необходимо выбрать группу из списка групп.

en: You must select a group where store this key!
ru: Вы должны выбрать группу, в которой будет храниться этот ключ!

en: You must select a profile from the list of profiles.
ru: Вы должны выбрать профиль из списка профилей.

en: You must select a service
ru: Необходимо выбрать услугу

en: You must select a valid group.
ru: Вы должны выбрать действительную группу.

en: You must select at least one RDS instance.
ru: Необходимо выбрать хотя бы один экземпляр RDS.

en: You must select at least one credential to test.
ru: Для проверки необходимо выбрать хотя бы одну проверку учетных данных.

en: You must select some group
ru: Вы должны выбрать какую-то группу

en: You must select some targets to deploy
ru: Необходимо выбрать некоторые целевые объекты для развертывания

en: You must select something.
ru: Вы должны что-то выбрать.

en: You must specify a SSH user
ru: Необходимо указать пользователя SSH

en: You must specify a host
ru: Необходимо указать хост

en: You must specify a private path
ru: Необходимо указать частный путь

en: You must specify a product type
ru: Вы должны указать тип продукта

en: You must specify a public key path
ru: Необходимо указать путь к открытому ключу

en: You must specify a replication DB pass
ru: Необходимо указать проход БД репликации

en: You must specify a replication DB user
ru: Необходимо указать пользователя базы данных репликации

en: You must specify a username and/or password
ru: Вы должны указать имя пользователя и/или пароль

en: You must specify an agent to store the service
ru: Необходимо указать агента для хранения службы

en: You must specify at last one SAP hostname.
ru: Необходимо указать, наконец, одно имя хоста SAP.

en: You need to create your own plugins with Windows compatibility
ru: Необходимо создать собственные плагины, совместимые с Windows

en: You should centralise management in order to use Wizard section. Please go to %s
ru: Вы должны централизовать управление, чтобы использовать раздел Мастер. Пожалуйста, перейдите в %s

en: You should specify a Discovery server
ru: Необходимо указать сервер обнаружения

en: You should use the "normal" mode (non learn) only when you don't intend to add more modules to the agent.
ru: Вы должны использовать "нормальный" режим (без обучения) только в том случае, если вы не собираетесь добавлять дополнительные модули к агенту.

en: You will be automatically redirected when all tasks finish
ru: Вы будете автоматически перенаправлены, когда все задачи будут завершены

en: You will need to install the app from the following link before continue
ru: Прежде чем продолжить, вам необходимо установить приложение по следующей ссылке

en: You will need to update your system manually, through source code or RPM
                packages to be up to date with latest updates.
ru: Вам нужно будет обновить систему вручную, с помощью исходного кода или RPM
                пакеты, чтобы быть в курсе последних обновлений.

en: Your %s has the "develop_bypass" mode enabled. This is a developer mode and should be disabled in a production environment. This value is located in the main index.php file
ru: В вашем %s включен режим "develop_bypass". Это режим для разработчиков и он должен быть отключен в производственной среде. Это значение находится в главном файле index.php

en: Your <b>request key</b> is:
ru: Ваш <b>ключ запроса</b> - это:

en: Your Email
ru: Ваш Email

en: Your IP is not into the IP list with API access.
ru: Ваш IP не входит в список IP с доступом к API.

en: Your database hasn't been through maintenance for 48hrs. Please, check documentation on how to perform this maintenance process on %s and enable it as soon as possible.
ru: Ваша база данных не проходила техническое обслуживание в течение 48 часов. Пожалуйста, проверьте документацию о том, как выполнить этот процесс обслуживания на %s и включите его как можно скорее.

en: Your defined font doesn't exist or is not defined. Please, check font parameters in your config
ru: Определенный вами шрифт не существует или не определен. Пожалуйста, проверьте параметры шрифта в вашей конфигурации

en: Your email
ru: Ваш email

en: Your historical database hasn't been through maintenance for 48hrs. Please, check documentation on how to perform this maintenance process on %s and enable it as soon as possible.
ru: Ваша историческая база данных не проходила техническое обслуживание в течение 48 часов. Пожалуйста, проверьте документацию о том, как выполнить этот процесс обслуживания на %s и включите его как можно скорее.

en: Your historical database is not using the same schema as the main DB. This could produce anomalies while storing historical data.
ru: Ваша историческая база данных не использует ту же схему, что и основная база данных. Это может привести к аномалиям при хранении исторических данных.

en: Your installation of PHP does not support LDAP
ru: Ваша установка PHP не поддерживает LDAP

en: Your license has expired. Please, contact our sales department.
ru: Срок действия вашей лицензии истек. Пожалуйста, свяжитесь с нашим отделом продаж.

en: Your report had been successfully sent to Artica.
ru: Ваш отчет был успешно отправлен в Artica.

en: Your report has been planned, and the system will email you a
ru: Ваш отчет был запланирован, и система отправит вам по электронной почте сообщение

en: Your selection exceeds the agents available on your license. Limit %d
ru: Ваш выбор превышает количество агентов, доступных в вашей лицензии. Предел %d

en: Your session has ended. Please close your browser window to close this %s session.
ru: Ваша сессия завершилась. Пожалуйста, закройте окно браузера, чтобы завершить эту сессию %s.

en: ZOOM functionality is only available when there is only one such widget in the dashboard
ru: Функция ZOOM доступна только в том случае, если на приборной панели имеется только один такой виджет

en: Zero results found
ru: Результатов не найдено

en: Zero results found.
ru: Результатов не найдено.

en: Zip file with skin subdirectory. The name of the zip file only can have alphanumeric characters.
ru: Заархивированный файл со скином подкаталога. Название архива может иметь только буквы и цифры.

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Zoom factor
ru: Фактор увеличения

en: Zoom graphs:
ru: Увеличенные графики:

en: Zoom level
ru: Масштаб

en: Zoom scale
ru: Масштаб

en: Zoom x1
ru: Увеличить x1

en: Zoom x2
ru: Увеличить x2

en: Zoom x3
ru: Увеличить x3

en: [pandorafms wiki] New report
ru: [pandorafms wiki] Новый отчет

en: [pandorafms wiki] New suggestion
ru: [pandorafms wiki] Новое предложение

en: added
ru: добавлен

en: after to
ru: после

en: agent cache failed
ru: Сбой кэша агента

en: agent that stores SLA service
ru: агент, в который хранится служба SLA

en: agent that stores the service
ru: Агент, в который хранится служба

en: agents
ru: агенты

en: agents like "%s"
ru: агенты, такие как «%s»

en: ago
ru: назад

en: alert critical SLA service
ru: Оповещение критического SLA сервиса не существует.

en: alert critical service
ru: оповещение критически важной службы

en: alert unknown service
ru: оповещение неизвестной службы

en: alert warning service
ru: служба оповещения

en: alias_as_name
ru: алиас_как_имя

en: all networks selected
ru: выбраны все сети

en: and
ru: и

en: and replace with
ru: и заменить  на

en: and this agents are generate problems:
ru: и эти агенты порождают проблемы:

en: and this agents with ids are doesn't exists:
ru: и агентов с такими id не существует:

en: and this modules are doesn't exists or not applicable a this agents:
ru: и эти модули не существуют или не применимы к данным агентам:

en: any
ru: любой

en: any node
ru: любой узел

en: auth error.
ru: Ошибка аутентификации.

en: avg
ru: средн.

en: before to
ru: до

en: by
ru: исп

en: bytes/s
ru: байт/с

en: cannot connect to host.
ru: не удается подключиться к хосту.

en: cannot connect to node
ru: Не удается подключиться к узлу

en: checking migration requirements
ru: проверка требований к миграции

en: cluster
ru: гроздь

en: collapse all
ru: свернуть всё

en: command center
ru: командный центр

en: conections
ru: Соединения

en: connect using SSH
ru: подключение с помощью SSH

en: connect using telnet
ru: Подключение с помощью telnet

en: connection error.
ru: ошибка подключения.

en: console update %d
ru: %d обновления консоли

en: copy
ru: копия

en: copy of %s
ru: копия %s

en: copy of %s (%d)
ru: копия %s (%d)

en: could not resolve the host.
ru: не удалось разрешить узел.

en: created
ru: создано

en: critical if
ru: Оповещение критического сервиса не существует.

en: custom
ru: пользовательский

en: d
ru: д.

en: database does not exist.
ru: база данных не существует.

en: days
ru: дня/дней

en: deselect all
ru: отменить выбор всех

en: details
ru: детали

en: disabled
ru: отключено

en: e-mail address
ru: e-mail адрес

en: eHorus API hostname
ru: Имя хоста API eHorus

en: eHorus API port
ru: Порт API eHorus

en: eHorus has his own agent identifiers
ru: eHorus имеет свои собственные идентификаторы агентов

en: eHorus id custom field
ru: Пользовательское поле eHorus id

en: eHorus password
ru: Пароль eHorus

en: eHorus request timeout
ru: Время отклика eHorus

en: eHorus user
ru: Пользователь eHorus

en: eHorus user acces enabled
ru: Включение доступа пользователя eHorus

en: eHorus user access enabled
ru: Доступ пользователей eHorus разрешен

en: eHorus user configuration
ru: Конфигурация пользователя eHorus

en: eHorus user login
ru: Вход пользователя eHorus

en: empty
ru: пусто

en: enable task
ru: включить задачу

en: enabled
ru: включено

en: events
ru: событий

en: exists in bbdd, please select other name
ru: существует в bbdd, пожалуйста, выберите другое имя

en: expand all
ru: развернуть всё

en: failed
ru: неудачно

en: failed to connect to node database.
ru: не удалось подключиться к базе данных узла.

en: false
ru: ложь

en: from
ru: от

en: full scale charts
ru: полномасштабные графики

en: greater or equal than
ru: больше или равно

en: greater than
ru: больше чем

en: groups
ru: группы

en: h
ru: ч

en: has at least
ru: есть как минимум

en: has no discovery tasks assigned
ru: не выбраны задачи discovery

en: has no recon tasks assigned
ru: не имеет поставленных задач recon

en: height
ru: высота

en: here
ru: здесь

en: hour
ru: час

en: hourly S.L.A.
ru: Ежечасный S.L.A.

en: hours
ru: часа/часов

en: hours.
ru: часы.

en: iCalendar(.ics) file
ru: Файл iCalendar(.ics)

en: id Network
ru: id Сеть

en: id cannot be empty
ru: id не может быть пустым

en: identifier cannot be empty
ru: идентификатор не может быть пустым

en: idle CPU time
ru: время простоя CPU

en: integria API hostname
ru: имя хоста API integria

en: inventory module already registered: "%d"
ru: модуль инвентаризации уже зарегистрирован: "%d"

en: is different
ru: отличается

en: is equal
ru: равно

en: is like (regex)
ru: как (regex)

en: is not like (regex)
ru: не похоже (regex)

en: items
ru: элементы

en: just added previously.
ru: только что были добавлены.

en: last event replication: %s
ru: Репликация последнего события: %s

en: leased expiration
ru: срок действия лизинга

en: leased mode
ru: арендованный режим

en: less or equal than
ru: меньше или равно

en: less than
ru: менее чем

en: logs csv
ru: журналы csv

en: m
ru: мин

en: max
ru: макс.

en: memory_limit current value
ru: memory_limit текущее значение

en: merge events
ru: слияние событий

en: merge process
ru: Процесс слияния

en: merge process events
ru: слияние событий процесса

en: metaconsole
ru: метаконсол

en: min
ru: мин.

en: minutes
ru: минут(ы)

en: missing credentials.
ru: отсутствуют учетные данные.

en: model not found: %s
ru: модель не найдена: %s

en: module groups
ru: модули групп

en: module that stores SLA service
ru: модуль, в который хранится служба SLA

en: module that stores the service
ru: модуль, в который хранится служба

en: modules
ru: модули

en: modules like "%s"
ru: такие модули, как "%s"

en: months
ru: месяца/месяцев

en: name fictional node
ru: Имя фиктивного узла

en: name node
ru: Назвать узел

en: namespace
ru: область имён

en: nfdump binary (%s) not found!
ru: nfdump двоичные (%s) не найдены!

en: no
ru: нет

en: node is not recognized as metaconsole node.
ru: узел не распознается как узел метаконсоли.

en: node license missmatch.
ru: несоответствие лицензии узла.

en: none
ru: ни один

en: not created
ru: Рекон задача успешно создана

en: not executed
ru: не выполнено

en: of
ru: из

en: of defined alerts not fired
ru: из определенных предупреждений, не запущенных

en: of module
ru: модуля

en: of monitors up
ru: поднятых приборов контроля

en: of total modules inited
ru: из всего запущенных модулей

en: once
ru: один раз

en: other
ru: прочее

en: password
ru: пароль

en: phantomjs config directory
ru: каталог конфигурации phantomjs

en: please select profile and group
ru: пожалуйста, выберите профиль и группу

en: please, select VLAN to be created
ru: пожалуйста, выберите VLAN для создания

en: please, select a custom field
ru: пожалуйста, выберите пользовательское поле

en: please, select a filter
ru: пожалуйста, выберите фильтр

en: policies
ru: правила

en: privacy pass
ru: конфиденциальный доступ

en: rate
ru: коэффициент

en: regex
ru: регекс

en: removed
ru: удалено

en: repeated at least
ru: повторяющиеся, по крайней мере,

en: report
ru: отчет

en: reports
ru: отчеты

en: results found
ru: результаты найдены

en: s
ru: сек

en: seconds
ru: секунд(ы)

en: select all
ru: выбрать всё

en: sent message(s)
ru: отправлено сообщение(я)

en: separate fields with
ru: разделить поля с

en: server connection failed
ru: Соединение с сервером утеряно

en: server update %d
ru: %d обновления сервера

en: servers down
ru: сервера выключены

en: several graphs for each module
ru: несколько графиков для каждого модуля

en: succesfully created
ru: Успешное создание

en: success
ru: успешно

en: sum
ru: итог

en: supernet name could not be added, please select supernet
ru: имя суперсети не может быть добавлено, пожалуйста, выберите суперсеть

en: supernets creation failed
ru: Не удалось создать суперсети

en: system CPU time
ru: время системы CPU

en: system Up time
ru: Время активности системы

en: tags
ru: теги

en: target web site (http://...)
ru: целевой веб-сайт (http://...)

en: the Flexible Monitoring System
ru: Гибкая система мониторинга

en: the combined graph does not show the alerts into this graph
ru: комбинированный график не отображает оповещения в этом графике

en: this link
ru: эта ссылка

en: threshold
ru: пороговый параметр

en: time(s)
ru: раз(а)

en: timed out
ru: время тайм-аута

en: times in
ru: раз(а)

en: to
ru: до

en: to start monitoring your SAP infrastructure.
ru: , чтобы начать мониторинг инфраструктуры SAP.

en: true
ru: верно

en: type mode type charts
ru: тип режима типа диаграммы

en: type mode zoom charts
ru: графики масштабирования в режиме типа

en: unique_ip
ru: уникальный_ip

en: unknown error
ru: неизвестная ошибка

en: unknown error.
ru: неизвестная ошибка.

en: unread message(s)
ru: непрочитано сообщение(я)

en: updated
ru: обновлено

en: user
ru: пользователь

en: user CPU time
ru: время пользователя CPU

en: value1,tag1;value2,tag2;value3,tag3
ru: значение1,тег1;значение2,тег2;значение3,тег3

en: visual console has not been selected
ru: Визуальная консоль не выбрана

en: visual_animation
ru: визуальная_анимация

en: warning
ru: внимание

en: weeks
ru: недели

en: width
ru: ширина

en: within an interval (seconds)
ru: в пределах интервала (секунд)

en: wrote
ru: написано

en: years
ru: год(а)/лет

en: yes
ru: да

en: you don't have write permissions in the configuration file
ru: У вас нет разрешений на запись в файле конфигурации

en: you must select a template
ru: Необходимо выбрать шаблон

en: you must select a valid model
ru: Необходимо выбрать допустимую модель

en: you must select a valid port
ru: Необходимо выбрать допустимый порт

en: you must select a valid vendor
ru: Необходимо выбрать действительного поставщика
