pandora-fms - en to ar translation catalogue (1619 entries)

en:  Attempts
ar:  محاولات

en:  Bytes
ar:  بايت

en:  Caracters
ar:  أحرف

en:  Days
ar:  أيام

en:  Minutes
ar:  دقائق

en:  config file
ar:  ملف إعدادات

en:  md5 file
ar:  ملف md5

en:  minutes
ar:  دقيقة

en:  previous changes.
ar:  التغييرات السابقة

en: # of Packages
ar: عدد الحزم

en: %d Critical agents
ar: %d وكيل برمجي هام

en: %d Critical modules
ar: %d وحدات هامة

en: %d Downed servers
ar: %d خوادم مغلقة

en: ,
ar: ،

en: 1 day
ar: يوم

en: 1 hour
ar: ساعة

en: 1 min
ar: دقيقة

en: 1 minute
ar: ١ دقيقة

en: 1 month
ar: شهر

en: 1 week
ar: اسبوع

en: 1 year
ar: سنة

en: 10
ar: ١٠

en: 10 days
ar: ١٠ أيام

en: 10 mins
ar: ١٠ دقائق

en: 10 minutes
ar: ١٠ دقائق

en: 10 seconds
ar: ١٠ ثوان

en: 11
ar: ١١

en: 12
ar: ١٢

en: 12 hours
ar: 12 ساعة

en: 15 days
ar: 15 يوما

en: 15 mins
ar: ١٥ دقيقة

en: 15 minutes
ar: ١٥ دقيقة

en: 15 seconds
ar: ١٥ ثانية

en: 2 days
ar: يومان

en: 2 hours
ar: ساعتان

en: 2 months
ar: شهرين

en: 2 weeks
ar: اسبوعان

en: 3 hours
ar: ٣ ساعات

en: 3 months
ar: 3 أشهر

en: 4 days
ar: ٤ أيام

en: 5 hours
ar: 5 ساعات

en: 6 hours
ar: ٦ ساعات

en: 6 months
ar: 6 أشهر

en: 7 days
ar: ٧ أيام

en: 8
ar: ٨

en: 9
ar: ٩

en: AES
ar: مقياس التشفير المتطور (AES)

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br><br>Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of Pandora System Database
ar: الدخول إلى هذه الصفحة مفتوح فقط للمستخدمين الذين يمتلكون الصلاحية، يرجى الاتصال بالمسير	 المسؤول عن النظام إذا كنت في حاجة إلى مساعدة. <br><br> جميع محاولات الدخول إلى الصفحة يتم تسجيلها في قاعدة البيانات الخاصة بـ Pandora FMS.

en: Action
ar: إجراء

en: Actions
ar: عمليات

en: Activate Metaconsole
ar: تفعيل ميتا كونسول

en: Active
ar: نشط

en: Active directory port
ar: منفذ الـملف الناشط

en: Active directory server
ar: خادم الـملف الناشط

en: Active incidents
ar: حوادث مشغلة

en: Active incidents, with comments
ar: حوادث مشغلة مع ملاحظات

en: Add
ar: أضِف

en: Add Module:
ar: إضافة وحدة برمجية:

en: Add a file
ar: إضافة ملف

en: Add action
ar: إضافة عملية

en: Add agent
ar: إضافة عنص

en: Add alert
ar: إضافة تنبيه

en: Add attachment
ar: إضافة مرفق

en: Add filter
ar: إضافة مرشح

en: Add macro
ar: إضافة أوامر مدمجة

en: Add modules
ar: إضافة وحدات

en: Add note
ar: أضف ملحوظة

en: Add user profile.
ar: إضافة مستخدم للبروفيل

en: Address
ar: العنوان

en: Admin
ar: مسؤول

en: Administration
ar: إدارة

en: Administrator
ar: إداري

en: Adopted
ar: تبني

en: Advanced
ar: مُتقدم

en: Advanced options
ar: خيارات متقدمة

en: Africa
ar: افريقيا

en: Agent
ar: وكيل

en: Agent Version
ar: نسخة الالعنصر

en: Agent access rate (24h)
ar: معدل دخول الالعنصر (24س)

en: Agent configuration
ar: إعداد العنص

en: Agent detail
ar: تفاصيل الالعنصر

en: Agent icon
ar: عنصر أيقونة

en: Agent manager
ar: مدير الالعنصر

en: Agent name
ar: اسم العميل

en: Agent search
ar: عنصر بحث

en: Agent successfully added to layout
ar: تم إضافة عميل إلى نسق

en: Agent without data
ar: عنصر بدون بيانات

en: Agents
ar: عملاء

en: Agents custom fields manager
ar: مدير حقول العملاء المخصصة

en: Agents management
ar: إدارة العناصر

en: Agents operations
ar: عمليات العناصر

en: Agents planned for this downtime
ar: عناصر معدون لهذا التعطيل

en: Agents reading
ar: قراءات العناصر

en: Agents to apply
ar: الوكلاء للتطبيق

en: Agents unknown
ar: عناصر مجهولون

en: Agents/Modules view
ar: عرض العناصر/الوحدات

en: Alert
ar: تنبيه

en: Alert Actions
ar: عمليات في حالة تنبيه

en: Alert Templates
ar: قوالب التنبيهات

en: Alert action
ar: حركة التنبيه

en: Alert ceased
ar: تنبيه متوقف

en: Alert control filter
ar: فلتر مراقبة التنبيهات

en: Alert description
ar: وصف التنبيه

en: Alert detail
ar: تفاصيل التنبيه

en: Alert disabled
ar: التنبيه معطل

en: Alert fired
ar: تم إطلاق التنبيه

en: Alert level
ar: مستوى الانذار

en: Alert manual validation
ar: تفعيل التنبيه يدويا

en: Alert manually validated
ar: تمت الموافقة على التنبيه يدويا

en: Alert not fired
ar: تنبيه غير مطلق

en: Alert overview
ar: عرض شامل للتنبيهات

en: Alert recovered
ar: تم استعادة التنبيه

en: Alert report agent
ar: عنصر تقرير التنبيه

en: Alert report module
ar: وحدةتقرير التنبيه

en: Alert template
ar: نموذج التنبيهات

en: Alert templates
ar: قوالب التحذير

en: Alert(s) validated
ar: تمت الموافقة على التنبيه

en: Alerts
ar: تنبيهات

en: Alerts editing
ar: تحرير التنبيهات

en: Alerts fired
ar: تم إطلاق التنبيهات

en: Alerts management
ar: إدارة التنبيهات

en: Alerts not fired
ar: تنبيهات غير مشتغلة

en: Alerts operations
ar: عمليات التنبيهات

en: All
ar: الكل

en: All (Enabled)
ar: "كلها (تعمل)

en: All Monitors OK
ar: جميع الشاشات في حالة جيدة

en: All alerts
ar: كل التحذيرات

en: All event
ar: كل الأحداث

en: All events
ar: جميع الأحداث

en: All incidents
ar: جميع الحوادث

en: All modules
ar: كل الوحدات البرمجية

en: All priorities
ar: جميع الأولويات

en: All systems
ar: كل الأنظمة

en: All the modules that are using this plugin will be deleted
ar: كل الوحدات البرمجية التي هذا الملحق سيتم حذفها

en: All users
ar: جميع المستخدمين

en: Already added
ar: لقد تمت إضافته

en: Altitude
ar: ارتفاع

en: Altitude:
ar: الارتفاع:

en: Always
ar: دائما

en: America
ar: أمريكا

en: Antarctica
ar: انتاركتيكا

en: Any
ar: أيّ

en: Applied
ar: مطبق

en: Apply
ar: تطبيق

en: Apply changes
ar: تطبيق التغييرات

en: Are you sure?
ar: هل أنت  متأكد؟

en: Area
ar: مساحة

en: Ascendent
ar: تصاعدي

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Asia
ar: آسيا

en: Assign
ar: تعيين

en: At least one module in CRITICAL status
ar: وحدةواحدة على الأقل توجد في حال حرجة

en: At least one module in WARNING status
ar: وحدةواحدة على الأقل توجد في حال تحذير

en: At least one module is in UKNOWN status
ar: وحدةواحدة على الأقل توجد في حال مجهولة

en: Atlantic
ar: الأطلنطي

en: Attached files
ar: ملفات مرفقة

en: Attachment directory is not writable by HTTP Server
ar: سيرفر ال (HTTP) لا يمكنه كتابة قائمة المرفقات

en: Attachment store
ar: تخزين المرفقات

en: Australia
ar: استراليا

en: Auth and not privacy method
ar: ليس منهاج تحقق و ليس منهاج خصوصية

en: Auth and privacy method
ar: منهاج تحقق و ليس منهاج خصوصية

en: Auth method
ar: منهاج التفحص

en: Auth password
ar: تفحص كلمة السر

en: Auth user
ar: تفحص المستخدم

en: Authentication
ar: التحقق

en: Authentication error
ar: خطأ في التصديق

en: Authentication method
ar: منهجية التحقق

en: Author
ar: المؤلف

en: Auto login (hash) password
ar: كلمة المرور (hash) عند بدء التسجيل الأوتوماتيكي

en: Autocreate blacklist
ar: إنشاء القائمة السوداء أتوماتيكيا

en: Autocreate profile
ar: إنشاء بروفيل أتوماتيكيا

en: Autocreate profile group
ar: إنشاء مجموعة وحدات اتوماتيكيا

en: Autocreate remote users
ar: إنشاء المستخدمين الذين يعملون عن بعد أتوماتيكيا

en: Autorefresh time
ar: وقت التحديث التلقائي

en: Available agents
ar: العملاء المتواجدين

en: Available modules:
ar: الوحدات البرمجية المتاحة:

en: Average per hour/day
ar: المعدل بالساعة/اليوم

en: Avg
ar: متوسط

en: Avg value
ar: متوسط القيمة

en: Avg. Only
ar: المعدل فقط

en: Avg. Value
ar: معدل القيمة

en: Babel Enterprise host
ar: مضيف Babel Enterprise

en: Back to normal mode
ar: الرجوع إلى النمط العادي

en: Background
ar: الخلفية

en: Bad
ar: سيء

en: Bad update the graph
ar: تحديث سيء للجرافيك

en: Base DN
ar: قاعدة دي إن (DN)

en: Basic
ar: أساسي

en: Basic configuration
ar: لإعدادات الأساسية

en: Batch statistics period (secs)
ar: فترة الإحصائيات المجمعه (ثوان)

en: Become owner
ar: تصبح لديك الملكية

en: Block size for pagination
ar: حجم البلوك للترقيم

en: Bottom
ar: سفلي

en: Build
ar: ابني

en: CRITICAL
ar: حرج

en: CSV
ar: ملف القيم المفصولة بفاصلة

en: CSV File
ar: ملف القيم المفصولة بفاصلة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cannot load INI file
ar: لا يمكن تحميل الملف INI

en: Cascade protection
ar: حماية كاسكاد

en: Category
ar: فئة

en: Center
ar: وسط

en: Change in the map
ar: تغيير الخريطة

en: Chart type
ar: نوع الرسم البياني

en: Check
ar: فحص

en: Choose a time from now
ar: اختر وقتا اعتبارا من الآن

en: Choose time
ar: اختر زمن

en: Close
ar: أغلق

en: Closed incident
ar: إغلاق حدث

en: Closed incidents
ar: حوادث مغلقة

en: Collection
ar: مجموعة

en: Collections
ar: المجموعات

en: Colors
ar: ألوان

en: Colors and text
ar: الألوان و النص

en: Command
ar: الأمر

en: Command preview
ar: مستعرض الأوامر

en: Commands
ar: أوامر

en: Comment
ar: التعليق

en: Comments
ar: التعليقات

en: Community
ar: المجتمع

en: Compact interpolation in hours (1 Fine-20 bad)
ar: ضغط الإضافات في ساعات (1 جيد- 20 سيء)

en: Comparation in rollover
ar: قارنة الإسترجاع

en: Compatibility
ar: التوافقية

en: Complete
ar: تام

en: Component group management
ar: إدارة مجموعات عناصرمحتويات الشبكة

en: Component groups
ar: مجموعات المحتوى

en: Components
ar: المكونات

en: Condition
ar: حالة

en: Conditions
ar: الشروط

en: Conf file deleted successfully
ar: تم حذف الملف المعد بنجاح

en: Configuration
ar: إعداد

en: Configure alert command
ar: إعداد آمر التنبيه

en: Connection Name
ar: اسم الاتصال

en: Contact
ar: جهة الاتصال

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy of
ar: انسخ من

en: Corners of the area of the image
ar: زوايا فضاء الصورة

en: Correct Delete
ar: الحذف صحيح

en: Could not be added
ar: لم تتم الإضافة

en: Could not be copied
ar: لم يتم النسخ

en: Could not be created
ar: تعذر التكوين

en: Could not be created.
ar: تعذر التكوين.

en: Could not be deleted
ar: تعذر المسح

en: Could not be disabled
ar: لم يتم التعطيل

en: Could not be enabled
ar: لم يتم التشغيل

en: Could not be update.
ar: تعذر التحديث.

en: Could not be updated
ar: تعذر التحديث

en: Could not create network map
ar: لم يتم إنشاء خريطة الشبكة

en: Could not delete conf file
ar: تم حذف الملف المعد بنجاح

en: Could not delete network map
ar: لم يتم حذف خريطة الشبكة

en: Could not reclame ownership
ar: لم يتمكن من استرجاع الملكية

en: Could not save network map
ar: لم يتم حفظ خريطة الشبكة

en: Count
ar: عد

en: Create
ar: إنشاء

en: Create Action
ar: أنشأ إجراء

en: Create Template
ar: إنشاء قالب

en: Create a new WMI component
ar: إنشاء عنصر نظام الويندوز لإدارة الأجهزة (WMI)

en: Create a new network component
ar: إنشاء عنصر شبكة جديد

en: Create a new plugin component
ar: إنشاء محتوى برامج مساعده جديد

en: Create agent
ar: إنشاء عنصر

en: Create agent custom field
ar: تكوين حقل عميل مخصص

en: Create alert
ar: إنشاء تنبيه

en: Create category
ar: إنشاء فئة

en: Create directory
ar: إنشاء دليل

en: Create field
ar: تكوين حقل

en: Create filter
ar: إنشاء فلتر

en: Create graph
ar: إنشاء جرافيك

en: Create group
ar: إنشاء مجموعة

en: Create incident
ar: إنشاء حادث

en: Create item
ar: إنشاء بند

en: Create module group
ar: إنشاء مجموعة وحدات

en: Create modules
ar: تم إنشاء الوحدة

en: Create new map connection
ar: إنشاء اتصال جديد بين الخرائط

en: Create profile
ar: إنشاء بروفيل

en: Create report
ar: تكوين التقرير

en: Create report per agent
ar: إنشاء تقرير لوكيل

en: Create skin
ar: إنشاء

en: Create template
ar: إنشاء قالب

en: Create text
ar: إنشاء نص

en: Create user
ar: إنشاء مستخدم

en: Create user.
ar: إنشاء مستخدم

en: Created successfully
ar: تم إنشاء الخدمة بنجاح

en: Creator
ar: منشئ

en: Critical
ar: حرِج

en: Critical status
ar: حالة حرجة

en: Criticity
ar: مستوى الحرج

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom ID
ar: معرف محدد

en: Custom SQL template
ar: أعد قالب SQL

en: Custom Value/OID
ar: أعد قيمة/ دليل أوراكل إنترنت

en: Custom events
ar: أحداث خاصة

en: Custom fields
ar: حقول مخصصة

en: Custom graph
ar: رسم مخصص

en: Custom graph viewer
ar: عارض الصور متخصص

en: Custom graphs
ar: جرافيكات مخصصة

en: Custom logo
ar: حضر لوجو أو شعار

en: Custom reporting
ar: عمل تقارير مخصصة

en: Custom script
ar: أوامر خاصة

en: Customer key
ar: مفتاح العميل

en: DB Name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: DB Password
ar: كلمة مرور قاعدة البيانات

en: DB User
ar: مستخدم قاعدة البيانات

en: DB information
ar: معلومات قاعدة البيانات

en: DB maintenance
ar: صيانة قاعدة البيانات

en: DES
ar: مقياس تشفير البيانات (DES)

en: Daily
ar: يومي

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم الرئيسية داش بور

en: Data
ar: بيانات

en: Data Copy
ar: نسخ بيانات

en: Data server
ar: سيرفور البيانات

en: Data server module
ar: وحدةسيرفور البيانات

en: Data table
ar: جدول البيانات

en: Data value
ar: قيمة بيان

en: Database
ar: قاعدة بيانات

en: Database audit
ar: تدقيق قاعدة البيانات

en: Database debug
ar: تصحيح قاعدة البيانات

en: Database event
ar: أحداث قاعدة البيانات

en: Database information
ar: معلومات قاعدة البيانات

en: Database management
ar: إدارة قاعدة البيانات

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Database password
ar: كلمة سر قاعدة البيانات

en: Database purge
ar: تطهير قاعدة البيانات

en: Database sanity
ar: سلامة قاعدة البيانات

en: Database user
ar: مستخدم قاعدة البيانات

en: Date
ar: التاريخ

en: Date format string
ar: رمزإعداد التاريخ

en: Days
ar: أيّام

en: Decompress
ar: فك الضغط

en: Decrease Weight
ar: إنقاص الوزن

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default action
ar: الإجراء الإفتراضي

en: Default hours for event view
ar: عدد الساعات المحدد لعرض الأحداث

en: Default position for agents without GIS data
ar: موقع افتراضي لعناصر بدون خاصية نظام المعلومات الجغرافي

en: Default position of map.
ar: الوضعية الافتراضية للخريطة

en: Default value
ar: القيمة الإفتراضية

en: Default zoom level
ar: مستوى زوم الافتراضي

en: Defined extensions
ar: متدادات محددة

en: Defined modules
ar: وحدات محددة

en: Delay
ar: تأخير

en: Delete
ar: احذف

en: Delete all
ar: حذف الكل

en: Delete event
ar: حذف الحدث

en: Delete file
ar: حذف الملف

en: Delete from queue
ar: حذف من الطابور

en: Delete incidents
ar: حذف الحوادث

en: Delete item
ar: حذف العنصر

en: Delete items
ar: حذف البنود

en: Delete macro
ar: حذف أمر مدمج

en: Delete map
ar: حذف خريطة

en: Delete selected
ar: حذف ما تم اختياره

en: Delete this conf file implies that for restore you must reactive remote config in the local agent.
ar: حذف ملف الإعدادات هذا يوجب عليك إعادة تفعيل إعدادات التحم عن بعد للالعنصر محلياً

en: Delete user profile.
ar: حذف مستخدم البروفيل

en: Delete user.
ar: حذف مستخدم

en: Deleting User
ar: حذف مستخدم

en: Depth
ar: عمق

en: Descending
ar: تنازلي

en: Descent
ar: تنازلي

en: Description
ar: الوصف

en: Description:
ar: وصف

en: Descriptive name for the connection
ar: اسم يمكن وصفه خاص بالاتصال

en: Device
ar: جهاز

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Diagnostic info
ar: معلومات التشخيص

en: Dir
ar: مسار

en: Directory %s doesn't exist!
ar: الدليل %s غير يوجد

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disabled
ar: معطل

en: Display
ar: عرض

en: Display on front
ar: عرض في المقدمة

en: Distance between nodes
ar: المسافة بين العقد

en: Domain
ar: مجال

en: Done
ar: تم

en: Down
ar: تحت

en: Duplicate
ar: مكرره

en: Duplicate config
ar: إعدادات مكرره

en: E-mail
ar: البريد الالكتروني

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit OS
ar: تحرير OS

en: Edit agents
ar: حرير العناصر

en: Edit alerts
ar: تحرير التنبيهات

en: Edit file
ar: تحرير ملف

en: Edit incidents
ar: تحرير حوادث

en: Edit map connection
ar: تحرير الاتصال بالخرائط

en: Edit my user
ar: تحرير المستخدم الخاص بي

en: Edit report
ar: تحرير التقرير

en: Edit template
ar: تحرير قالب

en: Editor
ar: محرر

en: Either, your password or your login are incorrect. Please check your CAPS LOCK key, username and password are case SeNSiTiVe.<br><br>All actions, included failed login attempts are logged in Pandora FMS System logs, and these can be reviewed by each user, please report to admin any incident or malfunction.
ar: إما كلمة العبور خاطئة أو اسم الدخول غير صحيح.الرجاء التأكد من أن زر Caps Lock غير مفعل , اسم الدخول و كلمة العبور حساسان لحالة الحروف.<br><br>كل الأحداث و التي تشمل الفشل محاولات الولوج  يتم تسجيلها في نظام تسجيل Pandora FMS , و جميعها يمكن استعراضها عن طريق كل مستخدم, الرجاء ابلاغ المشرف عن أي حادث أو خطأ.

en: Elements
ar: العناصر

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Empty
ar: فارغ

en: Empty queue
ar: طابور فارغ

en: Enable
ar: "تشغيل

en: Enable GIS features in Pandora Console
ar: تشغيل مزايا نظام المعلومات الجغرافي في

en: Enable history database
ar: تمكين أرشفة قاعدة البيانات

en: Enabled
ar: مفعّل

en: Enabled / Disabled
ar: تشغيل/ تعطيل

en: End date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Enforce https
ar: فرض بروتوكول نقل النص المترابط

en: Enter keywords to search
ar: أدخل الكلمة المفتاحية للبحث

en: Enterprise
ar: مؤسسة

en: Equal (=)
ar: مساو (=)

en: Equal to
ar: يعادل

en: Error
ar: خطأ

en: Error adding module to profile
ar: خطأ أثناء إضافة وحدةللبروفيل

en: Error adding network profile
ar: خطأ أثناء إضافة بروفيل الشبكة

en: Error creating incident
ar: خطأ أثناء إنشاء الحادث

en: Error creating recon task
ar: خطأ أثناء إنشاء مهمة الـ recon

en: Error deleting data
ar: خطأ أثناء حذف البيانات

en: Error deleting export target
ar: خطأ أثناء حذف سيرفور التصدير

en: Error deleting module from profile
ar: خطأ أثناء حذف وحدة من البروفيل

en: Error deleting recon task
ar: خطأ أثناء حذف مهمة الـ recon

en: Error deleting template
ar: خطأ أثناء حذف القالب

en: Error normalizing module %s
ar: خطأ أثناء تطبيع الالعنصر %s

en: Error processing alert(s)
ar: خطأ أثناء معالجة التنبيه

en: Error processing request
ar: خطأ أثناء معالجة الطلب

en: Error sending message to group %s
ar: خطأ أثناء إرسال الرسالة للمجموعة %s

en: Error sending message to user %s
ar: خطأ أثناء إرسال الرسالة للمستخدم %s

en: Error updating export target
ar: خطأ أثناء تحديث سيرفور التصدير

en: Error updating network profile
ar: خطأ أثناء تحديث بروفيل الشبكة

en: Error updating passwords: %s
ar: خطأ أثناء تحديث كلمات السر %s

en: Error updating recon task
ar: خطأ أثناء تحديث مهمة ا الـ recon "

en: Error updating user info
ar: خطأ أثناء تحديث معلومات المستخدم بنجاح

en: Error updating user info (no change?)
ar: خطأ أثناء تحديث معلومات المستخدم (لا تغييرات؟)

en: Europe
ar: اوروبا

en: Event
ar: إنشاء

en: Event control filter
ar: فلتر التحكم في الحدث

en: Event filters
ar: مرشحات الأحدث

en: Event graph
ar: جرافيك الحدث

en: Event graph by user
ar: جرافيك الحدث حسب المستخدم

en: Event name
ar: اسم الحدث

en: Event report agent
ar: عنصر تقرير الأحداث

en: Event report group
ar: مجموعة تقرير الأحداث

en: Event report module
ar: وحدةتقرير الأحداث

en: Event responses
ar: ردود الأحداث

en: Event status
ar: حالة الحدث

en: Event type
ar: نوع الحدث

en: Event validated
ar: حدث تمت الموافقة عليه

en: Events
ar: أحداث

en: Every
ar: كل

en: Everyday
ar: يومياً

en: Everything
ar: كل شئ

en: Exact match
ar: مطابقة تامة

en: Example
ar: مثال

en: Exception
ar: استثناء

en: Executed
ar: تم التنفيذ

en: Execution
ar: تنفيذ

en: Expired incidents
ar: حوادث انتهت صلاحيتها

en: Explanation
ar: الشرح

en: Export
ar: صدِّر

en: Export data
ar: تصدير بيانات

en: Export server
ar: سيرفور التصدير

en: Export target
ar: تصدير هدف

en: Export targets
ar: تصدير الأهداف

en: Export to CSV
ar: تصدير إلى CSV

en: Export to CSV file
ar: تصدير ملف القيم المفصولة بفاصلة

en: Export type
ar: نوع التصدير

en: Extensions
ar: امتدادات

en: F.
ar: "F."

en: FF threshold
ar: عتبة قلابات

en: Faces
ar: وجوه

en: Fail
ar: خط

en: Field
ar: حقل

en: Field %s
ar: الحقول %s

en: Field content
ar: محتوى المجال

en: Field number
ar: رقم الحقل

en: Field separator
ar: الميدان الفاصل

en: Field successfully created
ar: تكوين حقل بنجاح

en: Field successfully deleted
ar: حذف حقل بنجاح

en: Field successfully updated
ar: تحديث حقل بنجاح

en: File
ar: ملف

en: File could not be saved due to database error
ar: لم يتم حفظ الملف بسبب خطأ في قاعدة البيانات

en: File could not be uploaded
ar: لم يتم تحميل الملف

en: File is missing in disk storage. Please contact the administrator.
ar: ملف مفقود في قرص التخزين الرجاء الاتصال بالإداري

en: File manager
ar: مدير الملفات

en: File uploaded
ar: تم تحميل الملف

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Files
ar: ملفات

en: Filter
ar: رشِّح

en: Filter by agent name, module name, template name or action name
ar: انتقاء حسب اسم الالعنصر ، اسم وحدة ، اسم القالب أو اسم العملية

en: Filter by group
ar: انتقاء حسب المجموعة

en: Filter by profile
ar: ترشيح بالملف الشخصي

en: Filter group
ar: انتقاء حسب المجموعة

en: Filter list
ar: ترشيح القائمة

en: Filter name
ar: اسم المرشح

en: Filter overview
ar: عرض شامل للفلتر

en: Filter:
ar: مرشِّح:

en: Filters
ar: مرشحات الفرز

en: Finish
ar: إنهاء

en: Finished
ar: مُنتهي

en: Fired
ar: تم الإطلاق

en: First date
ar: اليوم الأول

en: First page
ar: الصفحة الأولى

en: Font
ar: الخط

en: Font family
ar: عائلة الخطوط

en: Font path
ar: مسار الخط

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Footer
ar: الذيل

en: For use the original image file size, set 0 width and 0 height.
ar: لإستخدام الصورة الأصلية , أدخل 0 للعرض و الطول.

en: Force
ar: إجبار

en: Force execution
ar: القائمة الشاملة للشاشات

en: Format
ar: تنسيق

en: Forward SNMP traps to agent (if exist)
ar: إعادة إرسال مصائد بروتوكول إدارة الشبكات البسيط (SNMP) (إن وجدت)

en: Free search
ar: بحث حر

en: Free text for search
ar: بحث عن نص حر

en: Free text for search (*)
ar: للبحث عن نص حر(*)

en: Fri
ar: الجمعة

en: Friday
ar: الجمعة

en: From
ar: مِن

en: From day:
ar: من يوم:

en: From hour:
ar: من ساعة:

en: From:
ar: من:

en: Full (display) name
ar: الإسم الكامل) عرض)

en: Full list of monitors
ar: القائمة الشاملة للشاشات

en: Full screen
ar: نمط الشاشة الكاملة

en: Full screen mode
ar: نمط الشاشة الكاملة

en: GIS Maps
ar: خرائط النظام المعلومات الجغرافي

en: GIS Maps builder
ar: منشئ خرائط نظام المعلومات الجغرافي

en: GIS data
ar: بيانات نظام المعلومات الجغرافية

en: GIS maps
ar: خرائط النظام المعلومات الجغرافي

en: General
ar: عام

en: General options
ar: خيارات عامة

en: Generated at
ar: تم إنشاءه

en: Get Info
ar: جلب معلومات

en: Global Profile
ar: بروفيل شامل

en: Global health
ar: صحة عامة

en: Go
ar: إذهب

en: Go to data overview
ar: اذهب إلى رؤية عامة للبيانات

en: Going down from normal to warning
ar: هبوط من طبيعي إلى تنبيه

en: Going down to critical state
ar: االنزول إلى حالة حرجة

en: Going from critical to warning
ar: الانتقال من حالة حرجة إلى حالة حذره

en: Going up to normal state
ar: الصعود إلى حالة عادية

en: Google Hybrid
ar: غوغل هجين

en: Google Map Type
ar: نوع خريطة غوغل

en: Google Maps
ar: خرائط غوغل

en: Google Maps Key
ar: مفتاح غوغل الخرائط

en: Google Physical
ar: غوغل فيزيكل

en: Google Satelite
ar: غوغل ساتليت

en: Graph
ar: رسم بياني

en: Graph builder
ar: منشئ الجرافيك

en: Graph color (avg)
ar: ون الجرافيك (معدل)

en: Graph color (max)
ar: لون الجرافيك (أقصى)

en: Graph color (min)
ar: ون الجرافيك (أدنى)

en: Graph defined
ar: جرافيك معرف

en: Graph deleted successfully
ar: م حذف الجرافيك بنجاح

en: Graph editor
ar: محرر الجرافيك

en: Graph name
ar: سم الجرافيك

en: Graph stored successfully
ar: تم تخزين الجرافيك بنجاح

en: Graphic resolution (1-low, 5-high)
ar: دقة الجرافيك (1 أسفل، 5 أعلى)

en: Graphs
ar: جرافيكات

en: Greater (>)
ar: أكبر (>)

en: Green cell when the module group and agent have all modules in OK status
ar: الخلية الخضراء عندما تكون مجموعة وحدة  و الالعنصر يمتلكان  جميع الوحدات في حالة جيدة

en: Green cell when the module has a normal status
ar: الخلية الخضراء عندما تكون وحدة في حالة عادية

en: Grey cell when the module group and agent have at least one in unknown status and the others in green status
ar: لخلية الرمادية عندما عندما تكون مجموعة وحدة  و الالعنصر يمتلكان  على الأقل واحدة ة في حالة مجهولة " "واخرون في حالة خضراء

en: Grey cell when the module has an unknown status
ar: الخلية الرمادية عندما تكون وحدة في حالة مجهولة

en: Group
ar: مجموعة

en: Group by
ar: ترتيب بواسطة

en: Group events
ar: أحداث المجموعات

en: Group successfully created
ar: تم إنشاء مجموعة بنجاح

en: Group successfully deleted
ar: تم حذف المجموعة بنجاح

en: Group successfully updated
ar: تم إنشاء المجموعة بنجاح

en: Group that owns the connection
ar: مجموعة تمتلك الإتصال

en: Group view
ar: عرض مجموعة

en: Group:
ar: مجموعة:

en: Groups
ar: مجموعات

en: Groups defined in Pandora
ar: مجموعات معرفه في Pandora FMS

en: Groups view
ar: عرض مجموعات

en: Header
ar: ترويسة

en: Height
ar: الارتفاع

en: Help
ar: مساعدة

en: Help system error
ar: مساعدة خطأ النظام

en: Hide policy modules
ar: اخف وحدات القاعدة

en: Hierarchy of agents
ar: التسلسل الهرمي للعناصر

en: Historical data
ar: البيانات قديمة

en: History database
ar: أرشيف قاعدة البيانات

en: Host
ar: المضيف

en: Host address
ar: عنوان المضيف

en: Hour
ar: السّاعة

en: Hours
ar: ساعات

en: ID
ar: الهوية

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: IP list with API access
ar: قائمة عنوان آي بي مع الدخول إلى واجهة برمجة التطبيقات (API)

en: Icon
ar: أيقونة

en: Id does not exist in BD.
ar: المعرف لا يوجد في قاعدة البيانات

en: If SSL is not properly configured you will lose access to Pandora FMS Console. Do you want to continue?
ar: إذا لم يتم إعداد بروتوكل حماية الانتقال (SSL) بالشكل المناسب سوف يتعذر عليك الدخول إلى Pandora FMS"  "Console. هل تود الاستمرار؟

en: If you set a 0 seconds timeout, the server plugin timeout will be used
ar: إذا قمت بتعيين قيمة ٠ ثانية، سيتم استخدام القيمة المعدة للخادم

en: Ignore new GIS data:
ar: تجاهل بيانات نظام المعلومات الجغرافي الجديدة

en: Image
ar: صورة

en: Image Size
ar: حجم الصورة

en: Image URL
ar: عنوان إنترنت الخاص بالصورة

en: Import text from URL
ar: خذ النص من عنوان إنترنت

en: Incident
ar: حادث

en: Incident details
ar: تفاصيل الحادث

en: Incident management
ar: إدارة الحوادث

en: Incidents by group
ar: حوادث حسب المجموعة

en: Incidents by priority
ar: حوادث حسب الأولوية

en: Incidents by source
ar: حوادث حسب المصدر

en: Incidents by status
ar: حوادث حسب الحالة

en: Incidents by user
ar: حوادث حسب المستخدم

en: Incomplete
ar: غير مكتمل

en: Incorrect format in Subnet field
ar: خطأ هيئة في حقل Subnet

en: Increase Weight
ar: زيادة الوزن

en: Index of %s
ar: مسلسل لـ %s

en: Informational
ar: إعلامي

en: Informative
ar: إخباري

en: Instructions
ar: التعليمات

en: Integria host
ar: مضيف Integria

en: Interfaces
ar: واجهات

en: Interval
ar: المدة

en: Invalid
ar: غير صالح

en: Invalid date selected
ar: التاريخ الذي تم اختياره غير صحيح

en: Invalid time specified
ar: التوقيت المحدد غير صحيح

en: Inventory
ar: جرد

en: Inventory server
ar: سيرفور الجرد

en: Item
ar: عنصر

en: Item editor
ar: محرر البنود

en: Item list
ar: قائمة البنود

en: Items
ar: عناصر

en: Key string
ar: رمز المفتاح

en: Kilobytes
ar: كيلوبايت

en: Kilobytes per second
ar: كيلوبايت / ثانية

en: LDAP port
ar: منفذ الـLDAP (البروتوكول الخفيف للوصول للدليل)

en: LDAP server
ar: سيرفور الـLDAP

en: LDAP version
ar: نسخة الـLDAP (البروتوكول الخفيف للوصول للدليل)

en: Label
ar: تسمية

en: Lag
ar: تباطؤ

en: Language
ar: اللغة

en: Language code for Pandora
ar: رمز اللغة الخاص ب Pandora FMS

en: Last
ar: آخر

en: Last contact
ar: آخر اتصال

en: Last day
ar: آخر يوم

en: Last fired
ar: تم إطلاقها آخر مرة

en: Last modification
ar: آخر تعديل

en: Last month
ar: آخر شهر

en: Last position in
ar: آخر موضع في

en: Last remote contact
ar: آخر اتصال عن بعد

en: Last status
ar: آخر الحالات

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Last week
ar: آخر أسبوع

en: Latest date
ar: اليوم النهائي

en: Latest events
ar: آخر الأحداث

en: Latest events for this agent
ar: آخر الأحداث الخاصة بهذا الالعنصر

en: Latest value
ar: القيمة النهائية

en: Latitude
ar: عرض

en: Latitude:
ar: خط العرض‎:

en: Layer name
ar: اسم الطبقة

en: Layers
ar: الطبقات

en: Layout
ar: التصميم

en: Learning mode
ar: طريقة التعلم

en: Left
ar: يسار

en: Legend
ar: أيقون مرجعي

en: Less (<)
ar: أقل (<)

en: Line
ar: خط

en: Line separator
ar: الخط الفاصل

en: Link
ar: وصلة

en: Link management
ar: إدارة الربط

en: Link name
ar: سم الربط

en: Linked
ar: مرتبط

en: Linking
ar: جاري الوصل

en: Links
ar: وصلات

en: List
ar: قائمة

en: List elements
ar: لائحة العناصر

en: List items
ar: قائمة البنود

en: List templates
ar: عرض القوالب

en: Load preview map
ar: حمل العرض مسبق للخريطة

en: Loading
ar: جارٍ التحميل

en: Loading...
ar: جاري التحميل...

en: Local Pandora FMS
ar: Pandora FMS المحلية

en: Local modules
ar: الوحدات المحلية

en: Location
ar: المكان

en: Logged out
ar: تم تسجيل الخروج

en: Login
ar: لُجْ

en: Login attribute
ar: رمز دخول التسجيل

en: Login failed
ar: فشل الولوج

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: Longitude
ar: طول

en: Longitude:
ar: خط الطول‎:

en: Low
ar: منخفض

en: MD5
ar: MD5 أو خوارزمية خلاصة الرسالة 5

en: MS Excel
ar: مايكروسوفت أوفيس أكسل

en: MTBF
ar: متوسط الوقت بين المحاولات الفاشلة (MTBF

en: MTTR
ar: متوسط الوقت للاسترجاع (MTTR)

en: Main
ar: الصفحة الرئيسية

en: Main IP
ar: آي بي الرئيسية

en: Main event view
ar: رؤية رئيسية للحدث

en: Maintenance
ar: صيانة

en: Manage
ar: إدارة

en: Manage agents
ar: إدارة العناصر

en: Manage alerts
ar: إدارة التنبيهات

en: Manage events
ar: إدارة الأحداث

en: Manage groups
ar: إدارة المجموعات

en: Manage incidents
ar: إدارة الحوادث

en: Manage modules
ar: إدارة الوحدات

en: Manage recontask
ar: إدارة مهمة الـ recon

en: Manage reports
ar: إدارة التقارير

en: Manage servers
ar: إدارة السيرفورات

en: Manage users
ar: إدارة المستخدمين

en: Manual
ar: دليل أو يدوي

en: Manual placement
ar: توضع يدوي

en: Manual setup
ar: إعداد يدوي

en: Map
ar: خريطة

en: Map Center
ar: وسط الخريطة

en: Map Name
ar: اسم الخريطه

en: Map conections GIS
ar: اتصال خريطة بنظام المعلومات الجغرافي

en: Map connection type
ar: نوع الاتصال بالخريطة

en: Map could not be generated
ar: لم يتمكن من إنشاء الخريطة

en: Map linked
ar: الخريطة وُصلت

en: Map name
ar: اسم خريطة

en: Maps
ar: خرائط

en: Mark as unread
ar: سجٌله غير مقروء

en: Marquee
ar: معلم

en: Marquee display
ar: عرض الظلة

en: Massive operations
ar: عمليات هائلة

en: Max
ar: الحد الأقصى

en: Max and min
ar: اقصى و أدنى

en: Max value
ar: قيمة قصوى

en: Max.
ar: أدنى

en: Max. Value
ar: القيمة القصوى

en: Max. days before compact data
ar: عدد الأيام الأقصى قبل ضغط بيانات

en: Max. days before delete GIS data
ar: عدد الأيام الأقصى قبل حذف معلومات نظام المعلومات الجغرافية

en: Max. days before delete audit events
ar: عدد الأيام الأقصى قبل حذف أحداث التدقيق الداخلي

en: Max. days before delete events
ar: عدد الأيام الأقصى قبل حذف الأحداث

en: Max. days before delete string data
ar: عدد الأيام الأقصى قبل حذف بيانات الرموز

en: Max. days before delete traps
ar: عدد الأيام الأقصى قبل حذف المصائد

en: Max. days before purge
ar: عدد الأيام الأقصى قبل حذف بيانات

en: Max. hours old
ar: عدد الساعات الأقصى للأقدمية

en: Max. number of alerts
ar: العدد الأقصى من التنبيهات

en: Max. timeout
ar: المدة القصوى للوقت المتوقف

en: Max. values
ar: الحد الأقصي

en: Max/Min
ar: قصوى/دنيا

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: Medium
ar: متوسط

en: Megabytes
ar: ميجابايت

en: Megabytes per second
ar: ميغابايت / ثانية

en: Message
ar: رسالة

en: Message overview
ar: عرض شامل للرسائل

en: Message successfully sent
ar: تم إرسال الرسالة بنجاح للمستخدم %s

en: Message successfully sent to user %s
ar: تم إرسال الرسالة بنجاح للمستخدم %s

en: Message unread - click to read
ar: رسالة غير مقروءة- اضغط للقراءة

en: Messages
ar: رسائل

en: Min
ar: الحد الأدنى

en: Min value
ar: أدني قيمة

en: Min.
ar: أقصى

en: Min. Value
ar: القيمة الدنيا

en: Min. number of alerts
ar: العدد الأدنى من التنبيهات

en: Minimum
ar: اﻷدنى

en: Minute
ar: دقيقة

en: Mode
ar: النمط

en: Module
ar: الوِحدة

en: Module Graph
ar: وحدةالجرافيك

en: Module added successfully
ar: تمت إضافة الوحدةبنجاح

en: Module definition
ar: تعريف الوحدات

en: Module deleted succesfully
ar: تم حذف وحدة بنجاح

en: Module graph
ar: جرافيك وحدة

en: Module group
ar: مجموعة وحدات

en: Module group management
ar: إدارة مجموعة الوحدات

en: Module groups
ar: مجموعات الوحدات المعرفه في

en: Module groups defined in Pandora
ar: مجموعات الوحدات المعرفه في Pandora

en: Module management
ar: إدارة الوحدات

en: Module name
ar: اسم وحدة

en: Module plugin registered
ar: وحدةالبرنامج المساعد مسجل

en: Module sanity
ar: لشاشات تشتغل

en: Module successfully updated
ar: تم تحديث الالعنصر بنجاح

en: Module template
ar: قالب وحدة

en: Module template management
ar: إدارة قوالب الوحدات

en: Module templates
ar: قوالب الملحقات البرمجية

en: Module type
ar: صنف الوحدة

en: Module types
ar: أنواع الملحقات البرمجية

en: Module updated successfully
ar: تم تحديث الوحدات بنجاح

en: Modules
ar: الوحدات

en: Modules operations
ar: عمليات الوحدات

en: Modules run by this server will stop working. Do you want to continue?
ar: الوحدات التي تعمل من خلال هذا السيرفور سوف تتوقف. هل تود الاستمرار؟

en: Modules to match
ar: وحدات متطابقة

en: Mon
ar: الأثنين

en: Monday
ar: الإثنين

en: Monitor
ar: الشاشة

en: Monitor Critical
ar: شاشة عرض في حالة حرجة

en: Monitor Normal
ar: شاشة عادية

en: Monitor Warning
ar: شاشة في حالة تحذير

en: Monitor checks
ar: مراقبة الصكوك

en: Monitor critical
ar: شاشة عرض في حالة حرجة

en: Monitor detail
ar: تفاصيل الشاشات

en: Monitor health
ar: متابعة طبية

en: Monitor report
ar: تقرير حول الشاشة

en: Monitor status
ar: حالة الشاشة

en: Monitor warning
ar: شاشة في حالة تحذير

en: Monitors
ar: يراقب

en: Monitors BAD
ar: الشاشات في حالة سيئة

en: Monitors OK
ar: الشاشات في حالة جيدة

en: Monitors down
ar: الشاشات معطلة

en: Monitors down on period
ar: أجهزة مراقبة غير مشتغلة خلال فترة معينة

en: Month
ar: الشهر

en: Monthly
ar: شهري

en: Months
ar: شهور

en: Move down
ar: تحريك لأسفل

en: Move to down
ar: الانتقال إلى أسفل

en: Move to up
ar: انتقال إلى أعلى

en: Move up
ar: تحرّيك لأعلى

en: MySQL port
ar: منفذ MySQL

en: N/A
ar: غير متوفر

en: NORMAL
ar: طبيعي

en: NOT INIT
ar: لم يتم تهيأتها

en: Name
ar: الاسم

en: Name #Ag.
ar: اسم #Ag.

en: Name error
ar: خطأ في الإسم

en: Name:
ar: اسم

en: Namespace
ar: مجال أسماء المجلّدات

en: Netflow filters
ar: مرشحات نتفلو

en: Network
ar: الشبكة

en: Network component management
ar: إدارة محتويات الشبكة

en: Network components
ar: عناصر الشبكة

en: Network map
ar: خريطة الشبكة

en: Network map created successfully
ar: تم إنشاء خريطة الشبكة بنجاح

en: Network map deleted successfully
ar: تم حذف خريطة الشبكة بنجاح

en: Network map saved successfully
ar: تم حفظ خريطة الشبكة بنجاح

en: Network provided is not correct
ar: الشبكة المستخدمة خاطئة

en: Network recon task
ar: مهمة شبكة ريكون

en: Network server
ar: سيرفور الشبكة

en: Network server module
ar: وحدة خادم الشبكة

en: Network sweep
ar: تهيئة الشبكة

en: Never
ar: أبداً

en: New Password
ar: كلمة سر جديدة

en: New agent created
ar: تم تكوين عميل جديد

en: New layer
ar: طبقة جديدة

en: New message
ar: رسالة جديدة

en: New window
ar: نافذة جديدة

en: Next
ar: التالي

en: Next agent contact
ar: لاتصال التالي بالالعنصر

en: No
ar: لا

en: No Overlap
ar: بدون تداخل

en: No SNMP OID provided
ar: لم يتم تقديم بروتوكول إدارة الشبكات البسيطة لدليل اوراكل الإنترنت

en: No Subject
ar: بدون موضوع

en: No access
ar: لا مدخل

en: No agent name specified
ar: لم يتم تحديد اسم الالعنصر

en: No agent selected
ar: لم يتم اختيار عنصر

en: No agent selected or the agent does not exist
ar: لم يتم اختيار أي عنصر أو الالعنصر غير موجود

en: No agents found
ar: لم يتم العثور على عملاء

en: No agents selected
ar: لم تختر عميلا

en: No alerts defined
ar: لا يوجد تحذيرات معرفة

en: No alerts found
ar: م يتم العثور على أي تنبيه

en: No change
ar: لا تغيير

en: No component was found
ar: لم يتم العثور على أي عنصر

en: No data found.
ar: لم يتم العثور على أي بيانات

en: No data to normalize
ar: لا توجد بيانات للتطبيع

en: No description available
ar: لا وجود لوصف

en: No events
ar: لا توجد أحداث

en: No fields defined
ar: لا حقول معرفة

en: No image defined.
ar: لا توجد صور معرفه

en: No image or name defined.
ar: لم يتم تعريف اسم أو صورة

en: No items
ar: لا بنود

en: No label defined.
ar: لا توجد طوابع معرفه

en: No maps found
ar: لم يتم العثور على خرائط

en: No matching traps found
ar: لم يتم العثور على مصائد متطابقة

en: No module name provided
ar: لم يتم يتم تقديم أي اسم وحدة

en: No modules for this profile
ar: لا يوجد وحدات لهذا البروفيل

en: No modules selected
ar: لم يتم اختيار أي نموذج

en: No modules specified
ar: لم يتم تحديد أي وحدات

en: No planned downtime
ar: لا توجد أي تعطيلات اتصال مخطط لها

en: No selected agents to copy
ar: لم يتم اختيار عميل للنسخ

en: No set or get or help operation.
ar: لا يوجد ضبط أو أخذ أو عملية مساعدة

en: No target IP provided
ar: لم يتم تقديم أي آي بي هدف

en: Non initialized module
ar: وحدةغير متهيأ

en: None
ar: لا شيء

en: Normal
ar: عادي

en: Normal mode
ar: نمط عادي

en: Normal screen
ar: شاشة عادية

en: Normal:
ar: عادي:

en: Normalize
ar: تطبيع

en: Not Init
ar: لم يتهيأ بعد

en: Not assigned
ar: غير محدد

en: Not auth and not privacy method
ar: مستوى الأمن

en: Not available
ar: غير متوفر

en: Not copied. Error copying data
ar: لم يتم النسخ. خطأ أثناء نسخ المعلومات

en: Not created. Error inserting data
ar: لم يتم الإنشاء. خطـ أثناء إدخال البيانات

en: Not deleted. Error deleting data
ar: لم يتم الحذف. خطأ أثناء حذف البيانات

en: Not equal (!=)
ar: غير مساوي (!=)

en: Not equal to
ar: لا يساوي

en: Not executed
ar: لم يتم التنفيذ

en: Not fired
ar: لم يتم الإطلاق

en: Not found
ar: غير موجود

en: Not init
ar: لم يتم تهيأتها

en: Not needed
ar: ليس لها حاجة

en: Not normal
ar: ليس عاديا

en: Not updated. Error updating data
ar: لم يتم التحديث. خطأ أثناء تحديث البيانات

en: Not valid
ar: غير صحيح

en: Not validated
ar: دون الموافقة

en: Notes attached to incident
ar: الملاحظات مرفقة بالحادث

en: Now
ar: لآن

en: Num reports
ar: تقارير رقمية

en: Number of Graphs
ar: عدد الجرافيكات

en: Number of alerts match from
ar: عدد التنبيهات المطابقة لـ

en: Number of zoom levels
ar: عدد مستويات الزوم

en: O.
ar: خ

en: OID
ar: دليل قاعدة المعلومات أوراكل إنترنت

en: OK
ar: موافق

en: OR
ar: أو

en: OS
ar: نظام التشغيل

en: OS detection
ar: تعريف نظام التشغيل

en: Ok
ar: موافق

en: On
ar: يعمل

en: On Change
ar: قيد التغيير

en: Only modules with alerts
ar: وحدات فقط مع التنبيهات

en: Only pending
ar: فقط معلقة

en: Only validated
ar: فقط متحققة

en: Op.
ar: عملية

en: Open Street Maps
ar: خريطة الشارع المفتوح

en: Open incident
ar: فتح حدث

en: Opened at
ar: تم فتح

en: Operation
ar: العملية

en: Operations
ar: العمليات

en: Operator
ar: مشغل

en: Options
ar: خيارات

en: Orange cell when the module has fired alerts
ar: الخلية البرتقالية عندما يتم إطلاق وحدةالتنبيهات

en: Order
ar: الترتيب

en: Other
ar: أخرى

en: Other value
ar: قيم أخرى

en: Others
ar: أخرى

en: Outdated
ar: تجاوز الصلاحية

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Owner
ar: المالك

en: P.
ar: .P

en: Pacific
ar: المحيط الهادئ

en: Page
ar: صفحة

en: Page generated at
ar: تم توليد الصفحة في

en: Pandora FMS Diagnostic tool
ar: أداة تشخيص Pandora FMS

en: Pandora FMS Graph configuration menu
ar: قائمة إعدادات جرافيك Pandora FMS

en: Pandora FMS Overview
ar: رؤية عامة ل Pandora FMS

en: Pandora FMS help system
ar: نظام مساعدة Pandora FMS

en: Pandora FMS help system has been called with a help reference that currently don't exist. There is no help content to show.
ar: تم استدعاء نظام مساعدة Pandora FMS للمساعدة في مرجع غير موجود.لا يوجد محتوى مساعدة للعرض.

en: Pandora FMS host
ar: مضيف Pandora FMS"

en: Pandora management
ar: إدارة Pandora

en: Pandora servers
ar: سيرفورات Pandora

en: Parameters
ar: ضوابط

en: Parameters macros
ar: مدخلات أوامر مدمجة

en: Parent
ar: أب

en: Parent directory
ar: الدليل الأب

en: Password
ar: كلمة السّر

en: Password confirmation
ar: تأكيد كلمة السر

en: Password successfully updated
ar: تم تحديث كلمة السر بنجاح

en: Passwords cannot be empty
ar: كلمات المرور لا يمكن أن تبقى فارغة

en: Passwords didn't match
ar: كلمات المرور لا تتطابق

en: Passwords didn't match or other problem encountered while updating passwords
ar: كلمات السر غير متطابقة أو حدث خطأ ما أثناء تحديث كلمات السر

en: Passwords does not match
ar: كلمات المرور غير متطابقة

en: Pending
ar: منتظِر

en: Percentile Bar
ar: شريط قياس نسبي

en: Percentile bar
ar: شريط قياس نسبي

en: Performance
ar: الأداء

en: Period
ar: فترة

en: Period to show data as path
ar: فترة لعرض بيانات على شكل مسار

en: Periodically
ar: بشكل دوري

en: Phone
ar: لهاتف

en: Phone number
ar: الهاتف

en: Planned Downtime
ar: تعطيل الاتصال المخطط له

en: Play sound
ar: تشغيل الصوت

en: Please Read
ar: رجاء القراءة

en: Please check that the web server has write rights on the {HOMEDIR}/attachment directory
ar: الرجاء تفحص إن كان سيرفور الويب يمتلك صلاحيات للكتابة على قائمة  {HOMEDIR}/ قائمة المرفقا

en: Please save the SLA for start to add items in this list.
ar: الرجاء حفظ ميثاق مستوى الخدمة لبدء إضافة عناصر في هذه القائمة

en: Please select a module.
ar: اختر وحدة برمجية.

en: Please select any item to order
ar: تحديد البنود للترتيب

en: Please select the connection type
ar: اختر نوع الاتصال

en: Please wait...
ar: رجاء الانتظار...

en: Please, make your changes and apply with the <i>Reload</i> button
ar: المرجو إنشاء تغييراتك و تأكيدها بالزر <i>Reload</i>

en: Plug-in parameters
ar: مدخلات الملحقات

en: Plugin
ar: برامج مساعدة

en: Plugin already registered. Aborting!
ar: برنامج المساعدة مسجل أصلاً. يتم الإلغاء!

en: Plugin command
ar: آمر البرامج المساعدة

en: Plugin created successfully
ar: تم إنشاء البرامج المساعدة بنجاح

en: Plugin creation
ar: إنشاء البرامج المساعدة

en: Plugin deleted successfully
ar: تم حذف البرامج المساعدة بنجاح

en: Plugin exec not found. Aborting!
ar: لم يتم العثور على منفذ برنامج المساعدة. تم الإلغاء!

en: Plugin server
ar: سيرفور البرامج المساعدة

en: Plugin type
ar: نوع البرامج المساعدة

en: Plugin update
ar: تحديث البرامج المساعدة

en: Plugin updated successfully
ar: تم تحديث البرامج المساعدة بنجاح

en: Plugins
ar: ملحقات

en: Plugins registered in Pandora FMS
ar: عملاء مسجلون في Pandora FMS

en: Policies
ar: إدارة القواع

en: Policies Management
ar: إدارة السياسة العامة

en: Policies view
ar: عرض القواعد

en: Policy
ar: قاعدة

en: Port
ar: المنفذ

en: Ports
ar: منافذ

en: Position
ar: موقع

en: Position (Long, Lat)
ar: موقع (طول، عرض)

en: Position to center the map when the map is opened
ar: حدد الموقع لمركز الخريطة عند فتحها

en: Positional data from the last
ar: بيانات المواقع انطلاقا من الأخير

en: Prediction server
ar: سيرفور التوقع

en: Preffix
ar: البادئة

en: Priority
ar: الأولويّة

en: Privacy method
ar: منهاج الخصوصية

en: Privacy pass
ar: كلمة مرور الخصوصية

en: Private
ar: خاص

en: Problem creating
ar: حدثت مشكلة أثناء إنشاء البرفيل

en: Problem creating plugin
ar: خطأ أثناء إنشاء البرامج المساعدة

en: Problem deleting plugin
ar: خطأ أثناء حذف البرامج المساعدة

en: Problem deleting reconscript
ar: خطأ لحذف أمر ريكون

en: Problem modifying module
ar: حدث مشكل أثناء تعديل الوحدات

en: Problem updating
ar: حدثت مشكلة أثناء تحديث هذا البروفيل

en: Problem updating plugin
ar: خطأ أثناء تحديث البرامج المساعدة

en: Process
ar: عمليّة

en: Processes
ar: العمليّات

en: Processing error
ar: خطأ معالجة

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Profile added successfully
ar: تم إضافة البروفيل بنجاح

en: Profile cannot be added
ar: لا يمكن إضافة البروفيل

en: Profile name
ar: اسم الوضعية

en: Profiles
ar: ملفات التعريف

en: Profiles defined in Pandora
ar: البروفيلات معرفة في Pandora

en: Profiles/Groups assigned to this user
ar: البروفيلات/المجموعات المخصصة لهذا المستخدم

en: Progress
ar: تقدُّم

en: Projection period
ar: الفترة المتوقعة

en: Propagate ACL
ar: نشر قائمة التحكم في الدخول

en: Propagate the same ACL security into the child subgroups.
ar: نشر نفس قائمة التحكم في الدخول الأمنية في المجموعات الفرعية للأطفال

en: Protocol
ar: بروتوكول

en: Proxy URL
ar: رابط البروكسي

en: Proxy password
ar: كلمة مرور بروكسي

en: Proxy port
ar: منفذ بروكسي

en: Proxy server
ar: سيرفور البروكسي

en: Proxy user
ar: مستخدم بروكسي

en: Public
ar: عام

en: Purge
ar: تخلص

en: Quantity (n)
ar: الكمية (عدد)

en: Query SQL
ar: أمر SQL

en: Queue
ar: طابور الإنتظار

en: Queue filter
ar: مرشحات الطابور

en: Quiet
ar: هادئ

en: RSS Events
ar: إنشاء صيغة بيانات لنشر التلقيمات (RSS)

en: Rate
ar: النسبة

en: Ready
ar: مستعد

en: Received data from
ar: ا يوجد أي عنصر معرف

en: Recon View
ar: عرض ريكون

en: Recon host detected
ar: تم اكتشاف الـ Recon

en: Recon script
ar: أمر ريكون

en: Recon script creation
ar: إنشاء امر ريكون (recon)

en: Recon script update
ar: تحديث أمر ريكون

en: Recon scripts registered in Pandora FMS
ar: أوامر ريكون المسجلة في Pandora FMS

en: Recon server
ar: "سيرفور الـ recon"

en: Recon server detected a new host
ar: سيرفور الـRecon  اكتشف مضيفاً جديدا

en: Recon task
ar: مهمة  ريكون

en: Recon view
ar: عرض ريكون

en: Red cell when the module has a critical status
ar: الخلية الحمراء عندما تكون وحدة في حالة حرجة

en: Refresh
ar: أعِد التّحميل

en: Refresh data
ar: تحديث البيانات

en: Refresh path
ar: تحديث المسار

en: Refresh preview map
ar: تحديث العرض المسبق للخريطة

en: Refresh time
ar: وقت التحديث

en: Refresh:
ar: تحديث

en: Regenerate
ar: إعادة إنشاء

en: Registered successfully
ar: تم التسجيل بنجاح

en: Regular expression
ar: تعبير عادي

en: Rejected incidents
ar: حوادث تم رفضها

en: Relative path
ar: مسارات مرتبطة

en: Remote
ar: عن بعد

en: Remote config directory
ar: الدليل الخاص بالإعدادات عن بعد

en: Remote configuration
ar: إعداد التحكم عن بعد

en: Remote modules
ar: وحدات التي عن بعد

en: Remove
ar: احذف

en: Renew
ar: تجديد

en: Repeated
ar: معاد

en: Reply
ar: رد

en: Report
ar: تقرير

en: Report items
ar: عناصر التقرير

en: Report name
ar: أسم التقرير

en: Reporting
ar: التقارير

en: Reports
ar: التقارير

en: Request successfully processed
ar: تمت معالجة الطلب بنجاح

en: Requests
ar: الطلبات

en: Result
ar: النتيجة

en: Retries
ar: محاولة ثانية

en: Right
ar: يمين

en: Rows
ar: صفوف

en: Running
ar: شاغلة

en: S.
ar: س.

en: S.L.A.
ar: اتفاق مستوى الخدمة

en: SHA
ar: خوارزمية التجزئة الآمنة

en: SLA Limit
ar: حد اتفاق مستوى الخدمة

en: SLA Limit (%)
ar: الحد (%) لإتفاق مستوى الخدمة

en: SLA Max. (value)
ar: القيمة القصوى لاتفاق مستوى الخدمة (قيمة)

en: SLA Min. (value)
ar: القيمة الدنيا لاتفاق مستوى الخدمة (قيمة)

en: SNMP
ar: بروتوكول إدارة الشبكات البسيط

en: SNMP Agent
ar: عنصر بروتوكول إدارة الشبكات البسيط

en: SNMP Console
ar: كونسول بروتوكول إدارة الشبكات البسيط

en: SNMP Default community
ar: مجتمع بروتوكول إدارة الشبكات البسيط الافتراضي

en: SNMP OID
ar: بروتوكول إدارة الشبكات البسيط دليل أوراكل إنترنت (OID)

en: SNMP Walk
ar: بروتوكول إدارة الشبكات البسيط عن طريق والك (SNMP Walk)

en: SNMP community
ar: مجتمع بروتوكول إدارة الشبكات البسي

en: SNMP console
ar: كونسول بروتوكول إدارة الشبكات البسيط

en: SNMP filters
ar: نتقاء بروتوكول إدارة الشبكات البسيط (SNMP)

en: SNMP trap editor
ar: محرر مصائد بروتوكول إدارة الشبكات البسيط

en: SNMP version
ar: نسخة بروتوكول إدارة الشبكات البسيط

en: SNMP walk
ar: بروتوكول إدارة الشبكات البسيط

en: SQL preview
ar: عرض SQL

en: SQL sentence
ar: إس كيو إل استشارة

en: SYSTEM
ar: نظام

en: Sat
ar: السبت

en: Saturday
ar: السّبت

en: Save
ar: حفظ

en: Save Layer
ar: حفظ الطبقة

en: Save map
ar: حفظ خريطة

en: Saved
ar: محفوظ

en: Scheduled downtime
ar: تعطيل مبرمج

en: Script fullpath
ar: المسار الكامل للأمر

en: Search
ar: البحث

en: Search matches
ar: متطابق للبحث

en: Search results for
ar: بحث النتائج عن

en: Second
ar: ثانية

en: Seconds
ar: ثوان

en: Section
ar: قسم

en: Security error.
ar: خطأ حماية

en: Security error. Please contact the administrator.
ar: خطأ في الحماية. الرجاء الاتصال بالإداري

en: Security level
ar: مستوى الأمن

en: Select
ar: اختيار

en: Select Module
ar: اختر الوحدة البرمجية

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Select an Agent first
ar: اختار الالعنصر الأول

en: Select filter
ar: إختيار مرشح

en: Select group
ar: إختيار مجموعة

en: Select server
ar: إختيار خادم

en: Select user
ar: اختر المستخدم

en: Selection mode
ar: نمط الانتقاء

en: Send
ar: إرسال

en: Send message
ar: إرسال رسالة

en: Send to email
ar: إرسالها إلى البريد الإلكتروني

en: Sender
ar: المرسِل

en: Sent messages
ar: الرسائل المرسلة

en: Separator
ar: الفاصل

en: Serialize data
ar: أعط البيانات تسلسل

en: Serialized header
ar: تسلسل رأسي

en: Serious
ar: خطير

en: Server
ar: سيرفور

en: Server connection failed
ar: هناك عطل في الاتصال بالسيرفور

en: Server deleted successfully
ar: تم حذف السيرفور بنجاح

en: Server health
ar: مزود الصحة

en: Server name
ar: اسم السيرفور

en: Server performance
ar: أداء السيرفو

en: Server updated successfully
ar: تم تحديث السيرفور بنجاح

en: Servers
ar: خوادم

en: Service
ar: خدمة

en: Services
ar: خدمات

en: Setup
ar: إعداد

en: Severity
ar: الخطورة

en: Short Name
ar: اسم قصير

en: Show
ar: اعرض

en: Show agents by state:
ar: عرض عناصر حسب الحالة

en: Show alerts
ar: عرض التنبيهات

en: Show branch children
ar: عرض فرع الأطفال

en: Show events
ar: عرض الأحداث

en: Show graph
ar: عرض البيان

en: Show more
ar: عرض المزيد

en: Simple
ar: بسيط

en: Simple Value
ar: قيمو بسيطة

en: Simple graph
ar: جرافيك بسيط

en: Simple value
ar: قيمة بسيطة

en: Site news
ar: أخبار الموقع

en: Site news management
ar: إدارة أخبار الموقع

en: Size
ar: الحجم

en: Size of collection
ar: حجم المجموعة

en: Skin
ar: الكسوة

en: Skins
ar: الواجهات

en: Some modules
ar: بعض الوحدات  البرمجية

en: Sons
ar: أبناء

en: Sorry! I can't find the page!
ar: عذرا!لا يمكن العثور على الصفحة

en: Sort
ar: منفذ

en: Sort items
ar: ترتيب البنود

en: Sound Events
ar: الأحداث الحالية

en: Source
ar: المصدر

en: Source IP
ar: IP المصدر

en: Source agent
ar: مصدر عميل

en: Special days list
ar: قائمة أيام خاصة

en: Stacked
ar: مكدّس

en: Stacked area
ar: منطقة مكدسة

en: Stacked line
ar: خط مكدس

en: Standard
ar: قياسي

en: Standard User
ar: مستخدم عادي

en: Standby
ar: التأهب

en: Standby off
ar: إغلاق التأهب

en: Standby on
ar: تفعيل التأهب

en: Start TLS
ar: إبدء بروتوكول أمن الطبقات الناقلة

en: Start contact
ar: بدء الاتصال

en: Started
ar: وقت البداية

en: Static Graph
ar: جرافيك ثابت

en: Static Image
ar: صورة ثابتة

en: Static graph
ar: جرافيك ثابت

en: Statistics
ar: إحصائيّات

en: Status
ar: الحالة

en: Status icon set
ar: أيقونة الحالة في

en: Status:
ar: الحالة:

en: Status:
ar: الحالة:

en: Status: %s
ar: الحالة: %s

en: Step
ar: مرحلة

en: Style template
ar: أسلوب القالب

en: Subject
ar: الموضوع

en: Submit
ar: تقديم

en: Success
ar: نجاح

en: Success data deleted
ar: حذف البيانات بنجاح

en: Successfull action
ar: تمت العملية بنجاح

en: Successfully action
ar: إجراء بنجاح

en: Successfully added
ar: تمت الإضافة بنجاح

en: Successfully added module to profile
ar: تم إضافة وحدة من البروفيل

en: Successfully added network profile
ar: تم إضافة بروفيل الشبكة بنجاح

en: Successfully copied
ar: تم النسخ بنجاح

en: Successfully copyed
ar: نسخ بنجاح

en: Successfully created
ar: تم التكوين

en: Successfully created category
ar: فئة تم إنشاؤها بنجاح

en: Successfully created from %s
ar: تم إنشائه بنجاح من %s

en: Successfully created recon task
ar: تم إنشاء مهمة الـ recon بنجاح

en: Successfully created.
ar: تم التكوين.

en: Successfully delete
ar: حذف بنجاح

en: Successfully delete.
ar: تم الحذف.

en: Successfully deleted
ar: تم المسح بنجاح

en: Successfully deleted (%s)
ar: حذف بنجاح (%s)

en: Successfully deleted category
ar: حذف فئة بنجاح

en: Successfully deleted export target
ar: تم حذف سيرفور التصدير بنجاح"

en: Successfully deleted module from profile
ar: تم حذف وحدة من البروفيل بنجاح

en: Successfully deleted old events
ar: حذف الأحداث القديمة بنجاح

en: Successfully deleted recon task
ar: تم حذف مهمة الـ recon بنجاح

en: Successfully deleted tag
ar: حذف وسمة بنجاح

en: Successfully disabled
ar: تم التعطيل بنجاح

en: Successfully enabled
ar: تم التشغيل بنجاح

en: Successfully generated
ar: ولّدت بنجاح

en: Successfully modules created
ar: تم إنشاء الوحدات بنجاح

en: Successfully moved
ar: نقلها بنجاح

en: Successfully multiple deleted
ar: حذف متعدد بنجاح

en: Successfully operation
ar: العملية بنجاح

en: Successfully reclaimed ownership
ar: تمت استرجاع الملكية بنجاح

en: Successfully reverted deletion
ar: تراجع الحذف بنجاح

en: Successfully save the changes.
ar: حفظ التغييرات بنجاح.

en: Successfully update
ar: تحديثات ناجحة

en: Successfully update.
ar: تم التحديث.

en: Successfully updated
ar: تم التحديث

en: Successfully updated export target
ar: تم تحديث سيرفور التصدير بنجاح

en: Successfully updated module.
ar: تحديث الملحق البرمجي بنجاح.

en: Successfully updated network profile
ar: تم تحديث بروفيل الشبكة بنجاح

en: Successfully updated recon task
ar: تم تحديث مهمة ال recon بنجاح

en: Successfully updated tag
ar: تحديث الوسوم بنجاح

en: Successfully updating rule
ar: تحديث بنجاح الشروط

en: Successfully validated
ar: تمت الموافقة

en: Sucessful validate
ar: تحقق من الصحة بنجاح

en: Sucessfully applied
ar: تطبق بنجاح

en: Sucessfully deleted agent
ar: وكيل برمجي حذف بنجاح

en: Sum
ar: المجموع

en: Summary
ar: ملخّص

en: Summatory
ar: مجموع عمليات حسابية

en: Sun
ar: صن

en: Sunday
ar: الأحد

en: Support
ar: دعم

en: System
ar: نظام

en: System alerts detected - Please fix as soon as possible
ar: إنذارات في النظام - يرجى التعديل بإسرع وقت

en: System audit log
ar: سجل نظام التدقيق

en: System incidents management
ar: دارة حوادث النظام

en: System incidents reading
ar: قراءة حوادث النظام

en: System incidents writing
ar: كتابة حوادث النظام

en: Systems management
ar: إدارة الأنظمة

en: TCP receive
ar: استقبال ميثاق التحم بالنقل (TCP)

en: TCP send
ar: رسال ميثاق التحم بالنقل (TCP)

en: TTO
ar: التحويل التكنولوجي تي تي أوTTO

en: TTRT
ar: الصورة الرمزية  تي تي إر تي (TTRT

en: Table & Graph
ar: جدول ورسم بياني

en: Tactical server information
ar: معطيات تنسيقية للسيرفور

en: Tactical view
ar: عرض تنسيقي لإظهار العناص

en: Tag
ar: الوسم

en: Tag management
ar: إدارة الوسوم

en: Tag name
ar: إسم الوسم

en: Tags
ar: الوسوم

en: Tags available
ar: الوسوم المتاحة

en: Tags configuration
ar: إعدادات الوسوم

en: Tags management
ar: إدارة الوسوم

en: Tags selected
ar: الوسومات المختارة

en: Target
ar: الهدف

en: Target IP
ar: هدف آي بي

en: Target directory
ar: المسار المستهدف

en: Target server
ar: الخادم المستهدف

en: Targets
ar: وجهات

en: Task
ar: مهمة

en: Task name
ar: اسم المهمة

en: Temperature
ar: درجة الحرارة

en: Template
ar: قالب

en: Template editor
ar: محرر القوالب

en: Template name
ar: اسم القالب

en: Template successfully deleted
ar: تم حذف القالب بنجاح

en: Templates
ar: قوالب

en: Templates list
ar: قائمة القوالب

en: Text
ar: نص

en: Text file
ar: ملف نصوص

en: Text/HTML
ar: نصي/HTML

en: The agent's name must be the same as the one defined at the console
ar: يجب أن يكون اسم المستخدم مطابق للاسم المعرف في الطرفي

en: The alert would fire when the value doesn't match <span id="value"></span>
ar: سيتم إطلاق التنبيه عندما لا تتطابق القيمة مع ما يلي <span id=\"value\"></span>

en: The alert would fire when the value is <span id="value"></span>
ar: سيتم إطلاق التنبيه عندما تصبح القيمة كالتالي <span id=\"value\"></span>

en: The alert would fire when the value is between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
ar: سيتم إطلاق التنبيه عندما تكون القيمة بين <span id=\"min\"></span> and "
    "<span id=\"max\"></span>

en: The alert would fire when the value is not <span id="value"></span>
ar: سيتم إطلاق التنبيه عندما لا تكون القيمة كالتالي <span id=\"value\"></span>

en: The alert would fire when the value is not between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
ar: " سيتم إطلاق التنبيه عندما لا تكون القيمة بين <span id=\"min\"></span> " 
    "and <span id=\"max\"></span>

en: The alert would fire when the value is over <span id="max"></span>
ar: سيتم إطلاق التنبيه عندما تكون القيمة فوق <span id=\"max\"></span>

en: The alert would fire when the value is under <span id="min"></span>
ar: سيتم إطلاق التنبيه عندما تكون القيمة تحت <span id=\"min\"></span>

en: The alert would fire when the value matches <span id="value"></span>
ar: سيتم إطلاق التنبيه عندما تتطابق القيمة مع ما يلي <span id=\"value\"></span

en: The connection
ar: الاتصال

en: The current authentication scheme doesn't support creating users from Pandora FMS
ar: نوعية التحقق الحالية لا تدعم إنشاء مستخدمين من"" Pandora FMS"

en: The directory is read-only
ar: لدليل قابل فقط للقراءة

en: The minimum recomended interval for Recon Task is 5 minutes
ar: الحد الأدنى الفاصل المفضل لمهمة ريكون هو ٥ دقائق

en: The name must be unique
ar: يجب أن يكون الاسم فريدا

en: The name must not be empty
ar: يجب ألا يكون الاسم فارغا

en: The pass length must be eight character minimum.
ar: كلمة المرور يجب ألا تقل عن ثمانية.

en: The plugin command cannot be updated because some modules or components are using the plugin.
ar: لا يمكن تحديث أمر الملحق لأن هناك وحدات و مكونات تستخدمه الآن

en: The user doesn't have any assigned profile/group
ar: المستخدم لا يمتلك أي بروفيل/المجموعة المخصصة

en: The zip upload in this dir, easy to upload multiple files.
ar: الملف المضغوط في هذا الدليل ، يسهل في تحميل عدة ملفات

en: There are no SLAs defined
ar: لا يوجد اتفاقات مستوى الخدمة محددة

en: There are no SNMP alerts
ar: لم يتم تحديد أي تنبيه بروتوكول إدارة الشبكات البسيط

en: There are no SNMP filters
ar: لا يوجد أي فلاتر ل بروتوكول إدارة الشبكات البسيط

en: There are no SNMP traps in database
ar: لم يتم تحديد أي مصيده بروتوكول إدارة الشبكات البسيط في قاعدة البيانات

en: There are no agents included in this group
ar: ليس هناك أي عميل في هذه المجموعة

en: There are no comments
ar: لا توجد تعليقات

en: There are no defined agents
ar: ا يوجد أي عنصر معرف

en: There are no defined items
ar: لا يوجد عناصر معرفة

en: There are no defined network profiles
ar: لا يوجد أي بروفيل شبكة معرفه

en: There are no defined reportings
ar: عمل تقارير مخصصة

en: There are no extensions defined
ar: لا يوجد امتدادات تم تعريفها

en: There are no plugins in the system
ar: لا يوجد البرامج المساعدة في النظام

en: There are no recon scripts in the system
ar: لا يوجد أوام ريكون بالنظام

en: There are no recon task configured
ar: لا يوجد أي مهمة الـ recon أعدت

en: There are no scheduled downtimes
ar: لا توجد تعطيلات  مبرمج لها

en: There are no servers configured into the database
ar: لا يوجد أي سيرفور مضبط في قاعدة البيانات

en: There is already an agent in the database with this name
ar: يوجد عميل أصلاً بهذا الإسم في قاعدة البيانات

en: There is no GIS data for this agent, so it's positioned in default position of map.
ar: لا يوجد بيانات نظام المعلومات الجغرافي خاصة بهذا الالعنصر، لهذا فقد تم توجيهه في الموضع الافتراضي للخريطة

en: There is no GIS data.
ar: لا يوجد بيانات نظام المعلومات الجغرافي

en: There isn't links
ar: لا توجد روابط

en: There was a problem adding Module
ar: حدث مشكلة أثناء إضافة الوحدة

en: There was a problem creating group
ar: حدث مشكل أثناء إنشاء المجموعة

en: There was a problem creating link
ar: حدث مشكل أثناء إنشاء الربط

en: There was a problem creating the alert
ar: حدث مشكل أثناء إنشاء التنبيه

en: There was a problem creating the filter
ar: حدث مشكل أثناء إنشاء الفلتر

en: There was a problem creating this profile
ar: حدثت مشكلة أثناء إنشاء البرفيل

en: There was a problem deleting Graph
ar: حدث مشكل أثناء حذف المجموعة

en: There was a problem deleting field
ar: هناك مشكلة في حذف حقل

en: There was a problem deleting group
ar: حدث مشكل أثناء حذف المجموعة

en: There was a problem deleting link
ar: حدث مشكل أثناء حذف الربط

en: There was a problem deleting the alert
ar: حدث مشكل أثناء حذف التنبيه

en: There was a problem deleting the filter
ar: حدث مشكل أثناء حذف الفلتر

en: There was a problem deleting the module
ar: حدث مشكل أثناء حذف الوحدة

en: There was a problem deleting the profile
ar: حدثت مشكلة أثناء حذف البروفيل

en: There was a problem deleting the server
ar: حدث مشكل أثناء حذف السيرفور

en: There was a problem deleting the user
ar: حدث مشكل أثناء حذف المستخدم

en: There was a problem loading agent
ar: حدث مشكل أثناء تحميل الالعنصر

en: There was a problem loading group
ar: حدث خطأ أثناء تحميل المجموعة

en: There was a problem loading profile
ar: حدثت مشكلة أثناء تحميل البروفيل

en: There was a problem loading the agent
ar: حدث مشكل أثناء تنزيل الالعنصر

en: There was a problem locating the source of the graph
ar: حدث خطأ أثناء تحديد مصدر الجرافيك

en: There was a problem modifying field
ar: هناك مشكلة في تحرير حقل

en: There was a problem modifying group
ar: حدث مشكل أثناء تعديل المجموعة

en: There was a problem modifying link
ar: حدث مشكل أثناء تعديل الربط

en: There was a problem storing Graph
ar: حدث مشكل أثناء تخزين الجرافيك

en: There was a problem updating the agent
ar: حدث مشكل أثناء تحديث الوحدة

en: There was a problem updating the alert
ar: حدث مشكل أثناء تحديث التنبيه

en: There was a problem updating the filter
ar: حدث مشكل أثناء تحديث الفلتر

en: There was a problem updating the server
ar: حدثت مشكلة أثناء تحديث السيرفور

en: There was a problem updating this profile
ar: حدثت مشكلة أثناء تحديث هذا البروفيل

en: There was an error copying the agent configuration, the copy has been cancelled
ar: هناك خطأ في نسخ إعدادات العميل، عملية النسخ تم إلغاؤها

en: This agent can be remotely configured
ar: هذا العميل يمكن إعداده عن بعد

en: This group doesn't have any monitor
ar: هذه المجموعة لا تمتلك أي شاشة

en: This is a master server
ar: هذا سيرفور رئيسي

en: This is your last activity in Pandora FMS console
ar: هذا هو آخر نشاط لك في وحدة تحكم Pandora FMS

en: This message does not exist in the system
ar: هذه الرسالة لا توجد في النظام

en: This operation does not exist.
ar: هذه العملية غير موجودة

en: This selects what to change by clicking on the map
ar: ختر ما تريد تغييره بكبسك على الخريطة

en: This template does not exist
ar: هذا القالب غير يوج

en: This user doesn't have any assigned profile/group
ar: هذا المستخدم لا يمتلك أي بروفيل/المجموعة مخصصه له

en: This user has separated permissions to view data in his group agents, create incidents belong to his groups, add notes in another incidents, create personal assignments or reviews and other tasks, on different profiles
ar: "هذا المستخدم يمتلك صلاحيات منفصلة للاطلاع على البيانات في مجموعة العناصر الخاصة به، إنشاء " "حوادث في مجموعتة، إضافة ملاحظات في حوادث أخرى، إنشاء" "واجبات شخصية أو مراجعتها ومهام أخرى في بروفيلات  مختلفة

en: This value only will be applied if is minor than the server general configuration plugin timeout
ar: هذه القيمة سيتم تطبيقها فقط إذا كانت أقل من القيمة الموجودة في إعدادات الخادم العامة

en: Threads / Queued modules currently
ar: أطروحات / قائمة الوحدات الآن

en: Threshold
ar: العتبة

en: Thu
ar: الخميس

en: Thursday
ar: الخميس

en: Tile Server URL
ar: عنوان إنترنت الخاص بسيرفور التوجيه

en: Time
ar: الوقت

en: Time (ms)
ar: الوقت (ميلي ثانية)

en: Time compare (Overlapped)
ar: الوقت للمقارنة (متتداخل)

en: Time compare (Separated)
ar: الوقت للمقارنة (منفصل)

en: Time from
ar: الوقت من

en: Time interval between data transfer.
ar: الفاصل الزمني بين نقل البيانات.

en: Time range
ar: نطاق الوقت

en: Time range (hours)
ar: نطاق الوقت (ساعة)

en: Time source
ar: مصدر الوقت

en: Time threshold
ar: عتبة الوقت

en: Time to
ar: الوقت إلى

en: Time used
ar: الوقت المستخدم

en: Timeout
ar: انتهاء مدة صلاحية الاستخدام

en: Times fired
ar: مرات الإطلاقات

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Timestamp from:
ar: الطابع الزمني من:

en: Timestamp or time comparation
ar: حدد التوقيت أو مقارنة الوقت

en: Timezone Offset
ar: إحداثيات منطقة التوقيت

en: Timezone setup
ar: إعداد منطقة التوقيت

en: Title
ar: عنوان

en: To
ar: إلى

en: To day
ar: إلى اليوم

en: To day:
ar: إلي يوم:

en: To hour:
ar: إلي ساعة:

en: To restore the selected backup, please follow these steps
ar: لإستعادة النسخة الاحتياطية المحددة، يرجى اتباع الخطوات التالية

en: To:
ar: إلى:

en: Today
ar: اليوم

en: Toggle filter(s)
ar: الفلتر أو فلاتر تفصيلية

en: Top
ar: أعلى

en: Topology view
ar: عرض طوبولوجي

en: Total
ar: المجموع

en: Total agents
ar: مجموع العملاء

en: Total alerts monitored
ar: مجموع التنبيهات تحت المراقبة

en: Total bytes
ar: إجمالي البايت

en: Total errors: %s
ar: إجمالي الأخطاء %s

en: Total events
ar: إجمالي الأحداث

en: Total items: %s
ar: إجمالي العناصر:  %s

en: Total modules
ar: مجموع الوحدات البرمجية

en: Total monitors
ar: مجموع أجهزة المراقبة

en: Total number of packets
ar: إجمالي عدد الحزم

en: Total packets
ar: مجموع الحزم

en: Total running modules
ar: مجموع الوحدات طور التنفيذ

en: Tracking
ar: تتبع

en: Transfer mode
ar: وضعية التحويل

en: Tree View
ar: عرض شجرة

en: Tree view
ar: عرض شجرة

en: Tue
ar: الثلاثاء

en: Tuesday
ar: الثّلاثاء

en: Type
ar: النوع

en: Type at least two characters to search.
ar: أدخل على الأقل حرفين للبحث

en: UNKNOWN
ar: مجهول

en: Unable to create the collection
ar: لا يمكن إنشاء مجموعة

en: Unable to create the collection.
ar: لا يمكن إنشاء مجموعة.

en: Unable to do SNMP walk
ar: لم يتم تشغيل بروتوكول إدارة الشبكات البسيط عن طريق والك (SNMP Walk)

en: Undo changes
ar: التراجع عن التغييرات

en: Undo deletion
ar: التراجع عن الحذف

en: Unit
ar: وحدة

en: Units
ar: وحدات

en: Units. Value
ar: قيمة الوحدات

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown status
ar: حالة مجهولة

en: Unknown type
ar: نوع مجهول

en: Unknown type:
ar: نوع مجهول:

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Unlinked
ar: غير مرتبط

en: Unnamed
ar: مجهول

en: Unsuccessfull action
ar: لم تتم العملية بنجاح

en: Until
ar: حتى

en: Until refresh
ar: إلى غاية التحديث التلقائي

en: Update
ar: حدّث

en: Update Layer
ar: تحديث الطبقات

en: Update Server
ar: تحديث السيرفور

en: Update agent custom field
ar: تحديث حقل عميل مخصص

en: Update alert
ar: تحديث التنبيه

en: Update all
ar: تحديثه كافة

en: Update filter
ar: تحديث الفلتر

en: Update group
ar: تحديث مجموعة

en: Update incident
ar: تحديث الحادث

en: Update item
ar: تحديث العناصر

en: Update profile
ar: تحديث البروفيل

en: Update the graph
ar: تحديث الجرافيك

en: Updated
ar: حُدّث

en: Updated at realtime
ar: تم التحديث في الوقت الواقعي

en: Updated successfully
ar: تم الإنشاء بنجاح

en: Updating
ar: يتم التحديث

en: Upload
ar: تحميل

en: Upload correct
ar: خطأ إنشاء الملف

en: Upload error
ar: خطأ في التحميل

en: Upload file
ar: تحميل ملف

en: Upload file/s
ar: تحميل ملف أو ملفات

en: Url
ar: الرابط  (URL)

en: Use Enterprise ACL System
ar: استعمل نظام قائمة التحكم في الدخول (ACL)

en: Use agent access graph
ar: استعمال جرافيك دخول الالعنصر

en: Use realtime statistics
ar: استعمال إحصائيات الوقت الواقعي

en: Use round corners
ar: استعمال الزوايا الدائرية

en: Use this OID
ar: استخدم هذا الكائن

en: User
ar: المستخدم

en: User ID
ar: هوية المستخدم:

en: User ID cannot be empty
ar: مستخدمي التعريف لا يمكن أن تبقى فارغة

en: User ack.
ar: تمت الموافقة على المستخدم

en: User comment
ar: تعليقات المستخدم

en: User detail editor
ar: محرر معلومات المستخدم

en: User has been blocked. Try again in
ar: تم حظر المستخدم. حاول مرة أخرى

en: User info successfully updated
ar: تم تحديث معلومات المستخدم بنجاح

en: User management
ar: إدارة المستخدم

en: User not found in database or incorrect password.
ar: المستخدم غير موجود في قاعدة البيانات أو كلمة مرور غير صحيحة.

en: User pass successfully updated
ar: تحديث بنجاح لكلمة مرور المستخدم

en: User synchronization
ar: مزامنة المستخدمين

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Users
ar: مستخدمون

en: Users Online
ar: المستخدمين الحاليين

en: Users connected
ar: المستخدمين المتصلين

en: Users defined in Pandora
ar: مستخدمون معرفين في Pandora

en: Users found
ar: العثور على المستخدمين

en: Users management
ar: إدارة المستخدمين

en: Users operations
ar: عمليات المستخدمين

en: Users synchronization
ar: مزامنة المستخدمين

en: V.
ar: م

en: Validate
ar: تحقق

en: Validate event
ar: تأكيد الحدث

en: Validated
ar: تمت الموافقة

en: Value
ar: القيمة

en: Value to show
ar: القيم للعرض

en: Value:
ar: قيمة:

en: Variable
ar: المتغير

en: Various
ar: متعدد

en: Version
ar: الإصدارة

en: Very serious
ar: جدي للغاية

en: View
ar: عرض

en: View Service
ar: عرض الخدمة

en: View agent
ar: عرض الوكيل البرمجي

en: View agent details
ar: رؤية تفاصيل عن الالعنص

en: View agents
ar: عرض العناصر

en: View associated rules
ar: عرض القواعد المرتبطة

en: View custom fields
ar: عرض الحقول المخصصة

en: View details
ar: عرض التفاصيل

en: View events
ar: عرض أحداث

en: View graph
ar: عرض البيان

en: View incident details
ar: عرض تفاصيل الحادث

en: View incidents
ar: عرض حوادث

en: View report
ar: عرض التقرير

en: View reporting
ar: عرض التقارير

en: View reports
ar: عرض التقارير

en: Visible
ar: مرئي

en: Visual styles
ar: أساليب مرئية

en: WARNING
ar: تحذي

en: WMI query
ar: سؤال عنصر نظام الويندوز لإدارة الأجهزة (WMI)

en: WMI server
ar: سيرفر نظام الويندوز لإدارة الأجهزة

en: Warn
ar: تحذير

en: Warn:
ar: تحذير:

en: Warning
ar: تحذير

en: Warning instructions
ar: تعليمات التحذير

en: Warning modules
ar: الملحقات البرمجية للتحذير

en: Warning status
ar: حالة تنبيه

en: Warning weight
ar: تحذير عن الوزن

en: Web check
ar: مراجعة الويب

en: Web checks
ar: مراجعات الويب

en: Web checks are built correctly
ar: تحقيقات الويب صحيحة

en: Web configuration
ar: إعدادات الويب

en: Web modules
ar: الملحقات البرمجية للويب

en: Web server
ar: سيرفور وب

en: Web server module
ar: وحدة خادم الويب

en: WebChat
ar: المحادثات

en: Webchat
ar: المحادثات

en: Wed
ar: الأربعاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Week
ar: الأسبوع

en: Week day
ar: يوم الأسبوع

en: Weekly
ar: أسبوعي

en: Weekly:
ar: أسبوعي:

en: Weight
ar: الوزن

en: Weight Critical
ar: الوزن هام

en: Weight Ok
ar: الوزن مقبول

en: Weight Unknown
ar: الوزن غير معروف

en: Weight Warning
ar: تحذير عن الوزن

en: Welcome
ar: مرحبا

en: Welcome to Pandora FMS
ar: "مرحبا بكم في Pandora FMS"

en: Welcome to Pandora FMS Web Console
ar: أهلا بكم في واجهة Pandora SMS للويب

en: Width
ar: العرض

en: Width (px)
ar: العرض (px)

en: Window
ar: نافذة

en: Without status
ar: بدون حالة

en: Wizard
ar: معالج

en: Working time
ar: وقت العمل

en: Workspace
ar: مساحة العمل

en: Workunit added
ar: وحدات عمل مضافة

en: Workunits
ar: وحدات عمل

en: Write Access
ar: صلاحيات الكتابة و التعديل

en: Yearly
ar: سنوياً

en: Yellow cell when the module group and agent have at least one in warning status and the others in grey or green status
ar: الخلية الصفراء عندما تكون مجموعة وحدة  و الالعنصر يمتلكان  على الأقل وحدةواحدة "في حالة تنبيه و الآخرون في حالة خضراء

en: Yellow cell when the module has a warning status
ar: الخلية الصفراء عندما تكون الوحدة في حالة تحذير

en: Yes
ar: نعم

en: You can not change your password from Pandora FMS under the current authentication scheme
ar: لا يمكنك تغيير كلمة السر الخاصة من Pandora FMS ضمن  نطاق التحقق الحالي

en: You can remotely edit this agent configuration
ar: اسم العميل يجب أن يكون نفسه هو المعرف في الكونسول

en: You don't have access
ar: لا تستطيع للدخول

en: You don't have access to this page
ar: أنت لا تملك مدخلا لهذه الصفحة.

en: You have
ar: لديك

en: You have %d unread message(s)
ar: لديك %d رسائل غير مقروءة

en: You have %d warning(s)
ar: لديك %d تحذير(ات)

en: You must select a Recon Server for the Task, otherwise the Recon Task will never run
ar: يجب اختيار سيرفور الـ recon لإنجاز هذه المهمة، و إلا لن يتم تنفيذ مهمة الـ recon

en: Your session is over. Please close your browser window to close this Pandora session.
ar: قد تم إنهاء تسجيل دخولك. أغلق نافذة متصفح الويب لإغلاق تسجيل  الدخول فPandora FMS

en: Zero results found
ar: لم يتم العثور على أي نتائج

en: Zoom
ar: تكبير

en: Zoom factor
ar: تاريخ البداية

en: Zoom level used when the map is opened
ar: مستوى زوم الافتراضي عندما تفتح الخريطة

en: Zoom x1
ar: زوم بدرجة × 1

en: Zoom x2
ar: زوم بدرجة × 2

en: Zoom x3
ar: زوم بدرجة × 3

en: ago
ar: منذ

en: and
ar: و

en: at
ar: عند

en: by
ar: بواسطة

en: copy
ar: نسخ

en: copy of %s
ar: نسخة من %s

en: copy of %s (%d)
ar: نسخة من %s (%d)

en: days
ar: الأيّام

en: empty
ar: خالٍ

en: files
ar: ملفات

en: hours
ar: ساعات

en: items
ar: العناصر

en: ldap
ar: ldap  (البروتوكول الخفيف للوصول للدليل)

en: max
ar: أقصى

en: min
ar: أدنى

en: minutes
ar: دقائق

en: months
ar: أشهر

en: name
ar: إسم

en: of
ar: من

en: of defined alerts not fired
ar: لتنبيهات المعرفة لم يتم إطلاقها

en: of monitors up
ar: لشاشات تشتغل

en: of total modules inited
ar: من مجموع الوحدات الأولية

en: positional data
ar: بيانات الوضعية

en: privacy pass
ar: مرور خاص

en: reconscript deleted successfully
ar: تم حذف الملحق بنجاح

en: reports
ar: تقارير

en: seconds
ar: ثوان

en: sent message(s)
ar: الرسائل المرسلة

en: separate fields with
ar: فصل الحقول بـ

en: servers down
ar: الخوادم غير فاعلة

en: sum
ar: مجموع

en: tags
ar: وسوم

en: the Flexible Monitoring System
ar: نظام مراقبة مرن

en: times
ar: مرات

en: to
ar: إلى

en: unread message(s)
ar: رسائل غير مقروءة

en: user
ar: مستخدم

en: weeks
ar: أسابيع

en: wrote
ar: كتب

en: years
ar: سنوات
