pandora-fms - en to ja translation catalogue (8183 entries)

en:  (copy)
ja:  （コピー）

en:  Agents added
ja:  エージェントを追加しました

en:  Agents deleted
ja:  エージェントを削除しました

en:  Attempts
ja:  回

en:  Bytes
ja:  バイト

en:  Cannot switch from SMART to MANUAL if there are dynamic elements attached to the service. Please erase dynamic elements before change to MANUAL
ja:  サービスに動的要素がある場合、スマートから手動に切り替えることはできません。 手動に変更する前に、動的要素を消去してください

en:  Caracters
ja:  文字

en:  Console
ja:  コンソール

en:  Days
ja:  日

en:  If you are replicating events, events validated or deleted on the metaconsole WILL NOT be deleted or validated here. This option is just to allow local pandora users to see events, but not to operate with them. Operation, when event replication is enabled, should be done only in metaconsole
ja:  イベントを複製する場合、メタコンソールで検証または削除されたイベントは、ここでは削除または検証されません。 このオプションは、ローカルの pandora ユーザがイベントを表示できるようにするためだけのものであり、イベントを操作するためのものではありません。イベントの複製が有効になっている場合の操作は、メタコンソールでのみ実行する必要があります。

en:  Inverse interval
ja:  条件の反転

en:  Minutes
ja:  分

en:  Seconds
ja:  秒

en:  agents
ja:  エージェント

en:  alerts action does not exist in target node
ja:  アラートアクションは対象ノードに存在しません

en:  alerts template does not exist in target node
ja:  アラートテンプレートは対象ノードに存在しません

en:  already exists in target node
ja:  は対象ノードにすでに存在します

en:  available
ja:  があります

en:  cannot be copied to
ja:  は次へコピーできません:

en:  collections does not exist in target node
ja:  コレクションは対象ノードに存在しません

en:  config file
ja:  設定ファイル

en:  could not be created
ja:  の作成ができませんでした

en:  created successfuly
ja:  を作成しました

en:  error while decoding rules: %s
ja:  ルールデコードエラー: %s

en:  error, invalid agent.
ja:  エラー、不正なエージェント。

en:  error: Failed to delete element: %s
ja:  エラー: 要素の削除に失敗しました: %s

en:  error: Module has no agent assigned.
ja:  エラー: モジュールがエージェントに割り当てられていません

en:  error: Target agent does not exist.
ja:  エラー: 対象のエージェントがありません。

en:  events.
ja:  イベントあります。

en:  group does not exist in target node
ja:  グループは対象ノードに存在しません

en:  has
ja:  は

en:  has been successfully added to the migration queue
ja:  はマイグレーションキューに追加されました

en:  has not been added due to problems in the insertion
ja:  は挿入で問題が発生したため追加されませんでした

en:  inventory does not exist in target node
ja:  インベントリは対象ノードに存在しません

en:  is going to critical
ja:  は障害状態になりました

en:  is going to unknown
ja:  は不明状態になりました

en:  is going to warning
ja:  は警告状態になりました

en:  md5 file
ja:  md5 ファイル

en:  minutes
ja:  分

en:  modules
ja:  モジュール

en:  please remove configuration file from target node.
ja:  対象ノードから設定ファイルを削除してください。

en:  plugins does not exist in target node
ja:  プラグインは対象ノードに存在しません

en:  policies definitions does not match  with defined ones in target node
ja:  ポリシー定義は対象ノードの定義とマッチしません

en:  policy
ja:  ポリシー

en:  previous changes.
ja:  回前までの変更

en:  to apply
ja:  を適用

en:  to this process
ja:  対象プロセス:

en: "%s" features
ja: "%s" 機能

en: # of Packages
ja: パッケージ数

en: % Agents OK
ja: % エージェントが正常

en: % Agents Unknown
ja: % のエージェントが不明状態

en: % Agents Warning
ja: % エージェントが警告

en: % Agents not init
ja: 未初期化エージェント%

en: % Bandwidth usage (in)
ja: % 帯域幅使用量 (in)

en: % Bandwidth usage (out)
ja: % 帯域幅使用量 (out)

en: % Monitors Critical
ja: 障害状態モジュール%

en: % Monitors Not init
ja: 未初期化モジュール%

en: % Monitors OK
ja: 正常状態モジュール%

en: % Monitors Unknown
ja: 不明状態モジュール%

en: % Monitors Warning
ja: 警告状態モジュール%

en: % OK
ja: 正常%

en: % Ok
ja: 正常%

en: % Wrong
ja: 異常%

en: % time ok
ja: % 時間 ok

en: %d Critical agents
ja: 障害エージェント数 %d

en: %d Critical modules
ja: 障害モジュール数 %d

en: %d Downed servers
ja: 停止サーバ数 %d

en: %d Fired alerts
ja: アラート発報数 %d

en: %d Modules in critical status
ja: %d モジュールが障害状態

en: %d Modules in normal status
ja: %d モジュールが正常状態

en: %d Modules in not init status
ja: %d モジュールが未初期化状態

en: %d Modules in unknown status
ja: %d モジュールが不明状態

en: %d Modules in warning status
ja: %d モジュールが警告状態

en: %d Normal agents
ja: 正常エージェント数 %d

en: %d Normal modules
ja: 正常モジュール数 %d

en: %d Not Normal monitors
ja: 非正常数 %d

en: %d Not inited monitors
ja: 未初期化数 %d

en: %d Total agents
ja: 全エージェント数 %d

en: %d Total modules
ja: 全モジュール数 %d

en: %d Unknown agents
ja: 不明エージェント数 %d

en: %d Unknown modules
ja: 不明モジュール数 %d

en: %d Updated
ja: %d 更新

en: %d Updated, please restart WebSocket engine service
ja: %d 更新、WebSocket サービスを再起動してください。

en: %d Warning agents
ja: 警告エージェント数 %d

en: %d Warning modules
ja: 警告モジュール数 %d

en: %d agents
ja: %d エージェント

en: %d agents added to apply queue.
ja: 適用キューへ %d エージェントを追加しました

en: %d agents affected
ja: %d エージェントに影響します

en: %d modules
ja: %d モジュール

en: %d modules updated
ja: %d個のモジュールを更新しました。

en: %d not init agents
ja: %d 未初期化エージェント

en: %d services
ja: %d サービス

en: %d services couldn't be added
ja: %d サービスを追加できませんでした

en: %d services created with %d items
ja: %d サービスが %d アイテムで作成されました

en: %s %s - Build %s
ja: %s %s - ビルド %s

en: %s %s - Build %s - MR %s
ja: %s %s - ビルド %s - MR %s

en: %s (%s) has crashed, please check log files.
ja: %s (%s) がクラッシュしました。ログファイルを確認してください。

en: %s (%s) has crashed.
ja: %s (%s) がクラッシュしました。

en: %s (%s) is lacking performance.
ja: %s (%s) はパフォーマンスが低下しています。

en: %s (%s) is not running.
ja: %s (%s) が動作していません。

en: %s (%s) is not running. Please, check configuration file or remove this server from server list.
ja: %s (%s) が動作していません。設定ファイルを確認するかこのサーバをサーバ一覧から削除してください。

en: %s - the Flexible Monitoring System
ja: %s - フレキシブルモニタリングシステム

en: %s : Mobile
ja: %s : モバイル

en: %s Build
ja: %s ビルド

en: %s Console URL
ja: %s コンソールURL

en: %s Console cannot find <i>include/config.php</i> or this file has invalid
    		permissions and HTTP server cannot read it. Please read documentation to fix this problem.
ja: %s  コンソールが <i>include/config.php</i> を見つけられないか、このファイルのパーミッションが不正で
    		HTTP サーバがそれを読めません。この問題を修正するにはドキュメントを参照してください。

en: %s DB could not retrieve all tables. The missing tables are (%s)
ja: %s DB はすべてのテーブルが揃っていません。不足テーブルは (%s) です。

en: %s Diagnostic tool
ja: %s 診断ツール

en: %s Enterprise also features event correlation. Through correlation you can generate realtime alerts and / or new events based on logical rules. This allows you to automate troubleshooting. If you know the value of working with events, event correlation will take you to a new level.
ja: %s Enterprise は、イベント相関も備えています。 相関により、論理的なルールに基づいてリアルタイムのアラートや新しいイベントを生成できます。 これにより、トラブルシューティングを自動化できます。 イベントに応じた対応の受容性がわかっているのであれば、イベント相関が新しい領域を提供します。

en: %s Found
ja: %s 件見つかりました

en: %s Graph
ja: %s グラフ

en: %s Interface Graph
ja: %s インタフェースグラフ

en: %s Licence Information
ja: %s ライセンス情報

en: %s Metaconsole item edition
ja: %s メタコンソールアイテム編集

en: %s Modules created
ja: %s モジュールを作成しました

en: %s Modules deleted
ja: %s モジュールを削除しました

en: %s Overview
ja: %s 概要

en: %s Realtime Module Graph
ja: %s リアルタイムモジュールグラフ

en: %s Server Apache load
ja: %s サーバ Apache 負荷

en: %s Server CPU
ja: %s サーバ CPU

en: %s Server Disk IO Wait
ja: %s サーバディスク IO ウエイト

en: %s Server MySQL load
ja: %s サーバ MySQL 負荷

en: %s Server load
ja: %s サーバ負荷

en: %s Snapshot data view for module (%s)
ja: %s スナップショットデータ表示 (モジュール %s)

en: %s System
ja: %s システム

en: %s Version
ja: %s バージョン

en: %s allows users to create visual maps on which each user is able to create his or her own monitoring map. The new visual console editor is much more practical, although the prior visual console editor had its advantages. On the new visual console, we've been successful in imitating the sensation and touch of a drawing application like GIMP. We've also simplified the editor by dividing it into several subject-divided tabs named 'Data', 'Preview', 'Wizard', 'List of Elements' and 'Editor'. The items the %s Visual Map was designed to handle are 'static images', 'percentage bars', 'module graphs' and 'simple values'.
ja: %s を使用すると、ユーザは視覚的なマップを作成できます。このマップ上で、各ユーザーは独自の監視マップを作成できます。以前のビジュアルコンソールエディターにも良い点はありましたが、新しいビジュアルコンソールエディターははるかに実用的です。新しいビジュアルコンソールでは、GIMP のような描画アプリケーションの感覚とタッチを模倣することに成功しています。また、'データ'、'プレビュー'、'ウィザード'、'要素のリスト'、'エディタ' という名前の複数の要素に分割したタブにすることで、エディターを簡素化しました。%s ビジュアルマップが処理するように設計したアイテムは、’静的画像'、'パーセントバー'、'モジュールグラフ'、および '単純な値' です。

en: %s assistant
ja: %s アシスタント

en: %s audit
ja: %s 監査

en: %s cannot verify the origin of the request. Try again, please.
ja: %s はリクエストを確認できません。 もう一度やり直してください。

en: %s configuration wizard
ja: %s 設定ウィザード

en: %s console
ja: %s コンソール

en: %s contains a scheduled downtime management system.
    						This system was designed to deactivate alerts during specific intervals whenever there is down time by deactivating the agent.
    						If an agent is deactivated, it doesn't gather information. During down time, down-time intervals aren't taken into
    						account for most metrics or report types, because agents don't contain any data within those intervals.
ja: %s は、計画停止管理システムがあります。
    						このシステムは、エージェントを無効化することにより、停止時間中のアラートを無効化するように設計されました。
    						エージェントが無効化されている場合、エージェントは情報を収集しません。 計画停止期間中は、
    						レポートにおける停止時間には考慮されません。なぜなら、この間はエージェントの情報が無いためです。

en: %s credentials
ja: %s 認証情報

en: %s database backup utility
ja: %s データベースバックアップユーティリティ

en: %s days
ja: %s 日

en: %s failed
ja: %s 失敗

en: %s field is not allowed
ja: %s フィールドは許可されていません

en: %s help system
ja: %s ヘルプシステム

en: %s help system has been called with a help reference that currently don't exist. There is no help content to show.
ja: %s ヘルプシステムは、現在存在しないヘルプ参照で呼び出されました。 表示するヘルプコンテンツはありません。

en: %s host
ja: %s ホスト

en: %s hours
ja: %s 時間

en: %s in %s : ALERTS FIRED
ja: %s (%s): アラート発生

en: %s in %s : CRITICAL
ja: %s (%s): 障害

en: %s in %s : NORMAL
ja: %s (%s): 正常

en: %s in %s : Not initialize
ja: %s (%s): 未初期化

en: %s in %s : UNKNOWN
ja: %s (%s): 不明

en: %s in %s : WARNING
ja: %s (%s): 警告

en: %s logs dates
ja: %s ログ状態

en: %s management
ja: %s 管理

en: %s minutes
ja: %s 分

en: %s mobile
ja: %s モバイル

en: %s months
ja: %s ヶ月

en: %s not found or not executable
ja: %s が見つからないか実行できません

en: %s or greater
ja: %s または大きい

en: %s seconds
ja: %s 秒

en: %s server threads
ja: %s サーバスレッド

en: %s servers
ja: %s サーバ

en: %s success
ja: %s 成功

en: %s update(s) available more
ja: %s アップデートが利用可能

en: %s version misaligned with Console
ja: %s バージョンがコンソールと食い違っています

en: %s years
ja: %s 年

en: &larr; Back
ja: &larr; 戻る

en: '%s' recommended value is %s or greater. Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator
ja: '%s' の推奨値は %s 以上です。 PHP 設定ファイル(php.ini)で変更するか、管理者に連絡してください 。

en: '%s' value in PHP configuration is not recommended
ja: PHP 設定の '%s' の値は、お勧めしません。

en: 'Show events' is disabled because this %s node is set to event replication.
ja: この %s ノードはイベントを複製するように設定されているため、’イベント表示' は無効です。

en: (Adopt)
ja: (適用)

en: (Adopted)
ja: (適用)

en: (Adopted) (Unlinked)
ja: (適用) (未リンク)

en: (Default)
ja: (デフォルト)

en: (Error Duplicate ID (%d) )
ja: (重複 ID (%d) エラー)

en: (Un-adopted)
ja: (未適用)

en: (Un-adopted) (Unlinked)
ja: (未適用) (未リンク)

en: (Unlinked)
ja: (未リンク)

en: (Unlinked) (Adopt)
ja: (未リンク) (適用)

en: 0 for manually scan
ja: 0 を設定すると手動スキャンです

en: 1 day
ja: 1日

en: 1 hour
ja: 1時間

en: 1 minute
ja: 1 分

en: 1 month
ja: 1ヵ月

en: 1 week
ja: 1週間

en: 1 year
ja: 1年

en: 10 days
ja: 10日

en: 10 minutes
ja: 10 分

en: 10 seconds
ja: 10 秒

en: 12 hours
ja: 12時間

en: 12h
ja: 12時間

en: 15 days
ja: 15日

en: 15 minutes
ja: 15 分

en: 15 seconds
ja: 15秒

en: 1h
ja: 1時間

en: 2 days
ja: 2日

en: 2 hours
ja: 2時間

en: 2 minutes
ja: 2 分

en: 2 months
ja: 2ヶ月

en: 2 weeks
ja: 2週間

en: 2 years
ja: 2年

en: 24 x 7
ja: 24時間365日

en: 24h
ja: 24時間

en: 2FA all users
ja: 全ユーザの二段階認証

en: 2FA_all_users
ja: 全ユーザ二段階認証

en: 2h
ja: 2時間

en: 3 hours
ja: 3時間

en: 3 months
ja: 3ヵ月

en: 3 years
ja: 3 年

en: 30 minutes
ja: 30 分

en: 30 seconds
ja: 30 秒

en: 4 days
ja: 4日

en: 5 minutes
ja: 5 分

en: 5 seconds
ja: 5 秒

en: 6 hours
ja: 6 時間

en: 6 months
ja: 6ヵ月

en: 8h
ja: 8時間

en: <b>Clusters to balance the service load</b>: these are  active - active (A/A)  mode clusters. It means that all the nodes (or machines that compose it) are working. They must be working because if one stops working, it will overload the others.
ja: <br>サービス負荷分散クラスタ</b>:これらは、アクティブ-アクティブ(A/A)モードクラスタです。すべてのノード(構成するマシン)が動作していることを意味します。1台が停止しても動作を継続しますが負荷は増えます。

en: <b>Clusters to guarantee service</b>: these are active - passive (A/P) mode clusters. It means that one of the nodes (or machines that make up the cluster) will be running (primary) and another won't (secondary). When the primary goes down, the secondary must take over and give the service instead. Although many of the elements of this cluster are active-passive, it will also have active elements in both of them that indicate that the passive node is "online", so that in the case of a service failure in the master, the active node collects this information.
ja: <b>サービス保証クラスタ</b>:これらは、アクティブ-スタンバイモードクラスタです。一つのノード(クラスタを構成するマシン)が動作しており(プライマリ)、もう一方は動作していません(セカンダリ)。プライマリがダウンした場合、セカンダリがサービスを代わりに引き継ぎます。このクラスタの要素の多くはアクティブ-スタンバイですが、スタンバイノードが「オンライン」であることを示すアクティブな要素もあります。したがって、マスタのサービス障害の場合、アクティブノードはこの情報を収集します。

en: <b>OpenSource version updates are automated packages generated each week. These updates come WITHOUT ANY warranty or support. If your system is corrupted or a feature stops working properly, you will need to recover a backup by yourself.</b>
ja: <b>オープンソース版は毎週生成されるパッケージで更新されます。これらの更新は保証やサポートはありません。システムが壊れたり一部の機能が正しく動作しなかった場合は、ご自身でバックアップから戻す必要があります。</b>

en: <p class= "mrgn_lft_15px">Select fields to show</p>
ja: <p class= "mrgn_lft_15px">表示するフィールドを選択</p>

en: <p class="mrgn_lft_15px">Select fields to show</p>
ja: <p class="mrgn_lft_15px">表示するフィールドを選択</p>

en: <p>Type</p>
ja: <p>タイプ</p>

en: <strong cstyle="font-size: 11pt">License exceeded</strong> <br><br> This license allows %d agents and you have %d agents configured.
ja: <strong cstyle="font-size: 11pt">ライセンス超過</strong> <br><br> このライセンスは %d エージェントまでですが、%d エージェントが設定されています。

en: <strong style="font-size: 11pt">License exceeded</strong> <br><br> This license allows %d agents and you have %d agents configured.
ja: <strong style="font-size: 11pt">ライセンス超過</strong> <br><br> このライセンスは %d エージェントまでですが、%d エージェントが設定されています。

en: <strong style="font-size: 11pt">License exceeded</strong> <br><br> This license allows %d modules and you have %d modules configured.
ja: <strong style="font-size: 11pt">ライセンス超過</strong> <br><br> このラインセンスは %d モジュールまでですが、%d モジュールが設定されています。

en: <strong style="font-size: 11pt">Metaconsole unreached</strong> <br><br> This node has a metaconsole license and cannot contact with the metaconsole.
ja: <strong style="font-size: 11pt">メタコンソールに到達できません</strong> <br><br> このノードはメタコンソールライセンスを持っていますがメタコンソールに接続できません。

en: <strong style="font-size: 11pt">This license has expired.</strong> <br><br>You can not get updates until you renew the license.
ja: <strong style="font-size: 11pt">このライセンスは期限切れです。</strong> <br><br>ライセンスを更新するまでアップデートの入手はできません。

en: <strong style="font-size: 11pt">This license is outside of support.</strong> <br><br>This %s installation will continue working normally and without limitations, but without support or updates.
ja: <strong style="font-size: 11pt">このライセンスはサポート外です。</strong> <br><br>この %s インストールは引き続き制限なく動作しますが、サポートや更新はありません。

en: A cluster is a group of devices that provide the same service in high availability.
ja: クラスタは、同一サービスの高可用性を提供するデバイスのグループです。

en: A file collection is a group of files (e.g. scripts or executables) which are 
    		automatically copied to a specific directory of the agent (under Windows or UNIX). The file collections allow to be propagated
    		 along with the policies in order to be used by a group of agents, using a 'package' of scripts and modules which use them.
    		First we learn how to use the file collections in the agent's view, how to conduct it manually, agent by agent, without using collections,
    		 and how to do the same thing by using policies.Our first task is to arrange a compilation of files. In order to do this, please go to the agent's 
    		 administrator. Subsequently, we're going to see a 'sub option' called 'Collections'. Please click on it in order to create a new collection as we can see on 
    		 the picture below.
ja: ファイルコレクションは、次のような(スクリプトや実行形式の)ファイルのグループです。
    		(WindowsまたはUNIXの)エージェントの特定のディレクトリに自動的にコピーされます。ファイルコレクションは、
    		スクリプトとそれを使うモジュールのパッケージをエージェントのグループで使えるようにするためにポリシーでまとめることができます。
    		最初にエージェント表示画面でファイルコレクションの使い方を学びます。コレクションを利用せずにエージェントごとに手動で
    		行う方法と、同じことをポリシーを使って行う方法があります。最初に行うことは、編集ファイルの配置です。これを行うには、
    		エージェント管理画面へ行ってください。次に、"コレクション" というサブオプションへ行きます。以下の画像で示すように、
    		新たなコレクションを作成するにはそれをクリックします。

en: A long interval description is for example 10 hours, 20 minutes 33 secondsâ, a short one is 10h 20m 33s
ja: 長い時間間隔の説明は、たとえば、10時間20分33秒、短い説明は 10h20m33sです。

en: A maximum of %s event custom responses can be selected
ja: 最大 %s イベントのカスタム応答を選択できます

en: A node is already being synchronized, please wait until process finish.
ja: ノードはすでに同期済です。処理が完了するまでお待ちください。

en: A policy with agents cannot be deleted. Purge it first
ja: エージェントのあるポリシーは削除できません。先にエージェントを削除してください。

en: A private code has been generated
ja: プライベートコードを生成しました

en: A scheduled downtime is going to be executed from %s to %s. Some monitoring data won't be available while downtime is taking place.
ja: 計画停止は %s から %s まで実行されます。計画停止が行われている間のいくつかの監視データは利用できません。

en: A scheduled downtime is running. Some monitoring data won't be available while downtime is taking place.
ja: 計画停止が動作中です。計画停止が行われている間のいくつかの監視データは利用できません。

en: A service is a way to group your IT resources based on their functionalities. 
    						A service could be e.g. your official website, your CRM system, your support application, or even your printers.
    						 Services are logical groups which can include hosts, routers, switches, firewalls, CRMs, ERPs, websites and numerous other services. 
    						 By the following example, you're able to see more clearly what a service is:
    							A chip manufacturer sells computers by its website all around the world. 
    							His company consists of three big departments: A management, an on-line shop and support.
ja: サービスは、機能に基づき IT リソースをグループ化する手法です。
    						例えば、サービスは、あなたの公式ウェブサイト、CRMシステム、サポートアプリケーション、プリンタなどです。
    						サービスは、ホスト、ルータ、スイッチ、ファイアーウォール、CRM、ERP、ウェブサイトやその他さまざまなサービスを含めることができる論理的なグループです。
    						以下の例で、サービスがどのようなものかをより理解できるでしょう。
    							chip会社はウェブサイト経由で世界中にコンピュータを売っています。
    							この会社は、管理、オンラインショップ、サポートの 3つの大きな部門からなっています。

en: AA is a cluster where all members are working. In AP cluster only master member is working
ja: アクティブ-アクティブは、すべてのメンバが稼働しているクラスタです。 アクティブ-スタンバイクラスタでは、マスターのみが稼働しています

en: ACK Timestamp
ja: ACK タイムスタンプ

en: ACL module tags for the modules in this agent
ja: このエージェントのモジュールのACLモジュールタグ

en: ACL users for this agent
ja: このエージェントのACLユーザ

en: AD Groups
ja: ADグループ

en: ALERT
ja: アラート

en: ALERT FIRED
ja: アラート発報

en: ALL
ja: すべて

en: API Hostname
ja: API ホスト名

en: API Pass
ja: API パス

en: API Password
ja: API パスワード

en: API Port
ja: API ポート

en: API checker
ja: API チェッカ

en: API password
ja: API パスワード

en: API request failed. Please check Integria IMS' access credentials in Pandora setup.
ja: API リクエストが失敗しました。 Pandora セットアップで Integria IMS のアクセス認証情報を確認してください。

en: ASC
ja: 昇順

en: AVG
ja: 平均

en: AVG. Value
ja: 平均値

en: AWS View
ja: AWS 表示

en: AWS credentials not validated.
ja: AWS 認証情報は検証されていません。

en: Abort the action of set relationship
ja: 関係設定動作の中止

en: Abort the interface relationship
ja: インタフェース関連付けの中止

en: About minor release update
ja: マイナーアップデートに関して

en: Accept insecure certificates
ja: 安全でない証明書を受け入れる

en: Access Help
ja: ヘルプを見る

en: Access key ID
ja: アクセスキー ID

en: Access to modules can be configured by a tagging system.
    								Tags are configured on the system and are assigned to the chosen modules.
    								A user's access can therefore be restricted to modules with certain tags.
ja: モジュールへのアクセスは、タグシステムによって設定できます。
    								タグはシステム上で構成され、選択したモジュールに割り当てられます。
    								これによりユーザのアクセスは、特定のタグを持つモジュールに制限できます。

en: Access to this page is restricted
ja: このページへのアクセスは制限されています

en: Access to this page is restricted to authorized users SAML only, please contact system administrator if you need assistance.
ja: このページへのアクセスは、SAML で許可されたユーザのみに制限されています。支援が必要な場合はシステム管理者に連絡してください。

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance.
ja: このページへのアクセスは承認されたユーザのみに制限されています。サポートが必要な場合はシステム管理者に連絡してください。

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br/> <br/>
    			Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of Pandora System Database
ja: このページへのアクセスは認証されたユーザに限定されています。手助けが必要な場合はシステム管理者へ連絡してください。<br/> <br/>
    			このページへの全てのアクセスは、Pandora のシステムデータベースのセキュリティログに記録されます。

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br> <br>
        Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of %s System Database.
ja: このページへのアクセスは承認されたユーザのみに制限されています。サポートが必要な場合はシステム管理者に連絡してください。 <br> <br>
        このページへのアクセス試行は、すべて %s システムデータベースのセキュリティログに記録されます。

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact your system administrator if you should need help.
ja: このページへのアクセスは承認されたユーザのみに制限されています。サポートが必要な場合は、システム管理者に連絡してください。

en: Account
ja: アカウント

en: Account ID
ja: アカウント ID

en: Account ID.
ja: アカウント ID

en: Account disconnected
ja: アカウントを切断しました

en: Acknowledged by
ja: 承諾者

en: Action
ja: アクション

en: Action (get or set)
ja: アクション (get または set)

en: Action already scheduled
ja: アクションはすでに計画済です

en: Action fields
ja: アクションフィールド

en: Action has been set for %d agents.
ja: %d エージェントにアクションを設定しました。

en: Action in progress
ja: アクション実行中

en: Action recovery fields
ja: アクション復旧フィールド

en: Action: get Operation: module_last_value id: 63
ja: アクション: get操作: module_last_value id:63

en: Actions
ja: アクション

en: Actions Triggered
ja: 実行されたアクション

en: Activate Log Collector
ja: ログ収集の有効化

en: Activate Metaconsole
ja: メタコンソールの有効化

en: Activate license
ja: ライセンスの有効化

en: Activate reset password
ja: パスワードリセットの有効化

en: Activating node
ja: ノードをアクティベート中

en: Active
ja: 有効

en: Active - Active
ja: アクティブ - アクティブ

en: Active - Pasive
ja: アクティブ - スタンバイ

en: Active Counters
ja: アクティブカウンター

en: Active and historical database cannot be the same.
ja: メインとヒストリデータベースが異なります。

en: Active db only
ja: アクティブ DB のみ

en: Active directory
ja: アクティブディレクトリ

en: Active directory port
ja: アクティブディレクトリポート

en: Active directory server
ja: アクティブディレクトリサーバ

en: Active events history
ja: アクティブイベント履歴

en: Active filter
ja: 有効なフィルタ

en: Active filters
ja: 有効なフィルタ

en: Active incident on this agent
ja: このエージェントにおけるアクティブインシデント

en: Active incidents
ja: アクティブ

en: Active incidents, with comments
ja: アクティブ(コメント付き)

en: Active to historical settings
ja: ヒストリ設定有効化

en: Active-Active
ja: アクティブ-アクティブ

en: Active-Passive
ja: アクティブ-スタンバイ

en: Actual status
ja: 現在の状態

en: Add
ja: 追加

en: Add Actions
ja: アクション追加

en: Add Cell
ja: セルの追加

en: Add Credential Box
ja: 認証情報ボックスの追加

en: Add Map connection
ja: 利用マップの追加

en: Add Module:
ja: モジュール追加:

en: Add a interface link
ja: インタフェースリンクを追加

en: Add a macro oid
ja: マクロ OID の追加

en: Add action
ja: アクションの追加

en: Add action
ja: アクション追加

en: Add agent
ja: エージェント追加

en: Add agent node
ja: エージェントノード追加

en: Add agent node (filter by group)
ja: エージェントノード追加 (グループによるフィルタ)

en: Add agents
ja: エージェント追加

en: Add agents to destination server
ja: 対象サーバにエージェントを追加

en: Add agents to policy
ja: ポリシーへのエージェント追加

en: Add agents to template
ja: テンプレートにエージェントを追加

en: Add alert
ja: アラートの追加

en: Add attachment
ja: ファイルを追加

en: Add average series
ja: 平均の表示

en: Add by default
ja: デフォルトで追加

en: Add check
ja: チェックを追加

en: Add comment
ja: コメントの追加

en: Add comments
ja: コメント追加

en: Add components
ja: 全コンポーネント

en: Add custom field match
ja: カスタムフィールドマッチを追加

en: Add custom module unit
ja: カスタムモジュール単位追加

en: Add element
ja: 要素追加

en: Add elements
ja: 要素追加

en: Add extra action
ja: 追加アクションの追加

en: Add fictional node
ja: 仮想ノード追加

en: Add fictional point
ja: 仮想ポイント追加

en: Add field
ja: フィールド追加

en: Add fields to select
ja: フィールドを選択に加える

en: Add file
ja: ファイル追加

en: Add filter
ja: フィルタの追加

en: Add general monitoring for all selected interfaces
ja: 全フィルタ済インタフェースの一般的な監視を追加

en: Add groups
ja: グループ追加

en: Add groups to policy
ja: ポリシーへのグループ追加

en: Add interface link
ja: インタフェースリンクを追加

en: Add item
ja: アイテムの追加

en: Add key
ja: 鍵を追加

en: Add log source
ja: ログソースを追加

en: Add macro
ja: マクロを追加

en: Add module
ja: モジュール追加

en: Add module to average operation
ja: 平均処理にモジュールを追加

en: Add module to operation as add
ja: 足し算処理にモジュールを追加

en: Add module to operations as deduct
ja: 引き算処理にモジュールを追加

en: Add module to operations as divide
ja: 割り算処理にモジュールを追加

en: Add module to operations as multiplicate
ja: 掛け算処理にモジュールを追加

en: Add modules
ja: モジュール追加

en: Add monitors
ja: 監視追加

en: Add network to Vlan
ja: VLAN へネットワーク追加

en: Add network to supernet
ja: スーパーネットへネットワーク追加

en: Add new ACL element to profile
ja: プロファイルへの新ACL要素の追加

en: Add new Software agent
ja: 新規ソフトウエアエージェントの追加

en: Add new capture model
ja: 新たなキャプチャモデル追加

en: Add new configuration definition
ja: 新規設定定義追加

en: Add new custom command
ja: 新たなカスタムコマンドの追加

en: Add new custom value to intervals
ja: 新たな間隔カスタム値の追加

en: Add new job
ja: 新規ジョブ追加

en: Add new node
ja: 新規ノード追加

en: Add new permissions
ja: 新規の権限を追加

en: Add new range
ja: 新しい範囲を追加

en: Add new rule
ja: 新規ルール追加

en: Add new software
ja: 新規ソフトウエアの追加

en: Add new target
ja: 新たな対象の追加

en: Add node
ja: ノード追加

en: Add policy
ja: ポリシー追加

en: Add relationship
ja: 関係の追加

en: Add rule
ja: ルール追加

en: Add secondary groups
ja: セカンダリグループの追加

en: Add selected
ja: 選択中を追加

en: Add selected modules to agent
ja: 選択したモジュールのエージェントへの追加

en: Add summatory series
ja: 合計の表示

en: Add tags to module
ja: モジュールへのタグ追加

en: Add target
ja: 対象の追加

en: Add the custom post process
ja: カスタム保存倍率を追加

en: Add to apply queue
ja: 適用キューへ追加

en: Add to apply queue only for database
ja: データベースにのみ適用キューを追加

en: Add to delete queue
ja: 削除キューへの追加

en: Add users
ja: ユーザ追加

en: Add widget
ja: ウィジェット追加

en: Added
ja: 追加済み

en: Added action successfuly
ja: アクションを追加しました

en: Adding `_address_` macro will use agent's IP when perform the execution
ja: `_address_`マクロを追加すると、実行時にエージェントの IP が使用されます

en: Adding modules in progress
ja: モジュールを追加中

en: Address
ja: アドレス

en: Address / Masks
ja: アドレス / マスク

en: Address field is empty
ja: アドレスフィールドが空です

en: Addresses
ja: アドレス

en: Addresses view
ja: アドレス表示

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin LDAP login
ja: LDAP 管理者ログイン

en: Admin LDAP password
ja: LDAP 管理者パスワード

en: Admin tools
ja: 管理ツール

en: Administration
ja: システム管理

en: Administration events
ja: イベント管理

en: Administration view
ja: 管理画面

en: Administrator
ja: 管理者

en: Adopted
ja: 適用

en: Adresses
ja: アドレス

en: Advance Options
ja: 拡張オプション

en: Advance Reporting
ja: 拡張レポート

en: Advance options
ja: 拡張オプション

en: Advanced
ja: 拡張

en: Advanced Config AD
ja: 拡張 AD 設定

en: Advanced Config LDAP
ja: LDAP 拡張設定

en: Advanced Options
ja: 高度なオプション

en: Advanced Permisions AD
ja: AD 拡張パーミッション

en: Advanced Permissions LDAP
ja: LDAP 拡張パーミッション

en: Advanced configuration
ja: 拡張設定

en: Advanced editor
ja: 高度なエディタ

en: Advanced fields
ja: 拡張フィールド

en: Advanced information
ja: 拡張情報

en: Advanced module configuration
ja: 高度なモジュール設定

en: Advanced options
ja: 拡張オプション

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Advanced options Dynamic Threshold
ja: 拡張オプション 動的閾値

en: Advices
ja: アドバイス

en: Africa
ja: アフリカ

en: Agent
ja: エージェント

en: Agent "%s" with md5 file "%s"
ja: エージェント "%s" と md5 ファイル "%s"

en: Agent %s duplicated.
ja: エージェント %s が重複しています。

en: Agent - Module
ja: エージェント - モジュール

en: Agent API
ja: エージェント API

en: Agent Autoconfiguration Information
ja: エージェント自動設定情報

en: Agent Custom Fields Information
ja: エージェントカスタムフィールド情報

en: Agent Failover
ja: エージェントフェイルオーバー

en: Agent ID
ja: エージェント ID

en: Agent IP
ja: エージェント IP

en: Agent Management
ja: エージェント管理

en: Agent Module
ja: エージェントモジュール

en: Agent Name
ja: エージェント名

en: Agent OS filter
ja: エージェント OS フィルタ

en: Agent Status
ja: エージェントの状態

en: Agent Version
ja: エージェントバージョン

en: Agent WUX transaction
ja: エージェント WUX トランザクション

en: Agent Wizard
ja: エージェントウィザード

en: Agent access rate (24h)
ja: エージェントアクセス頻度(過去24時間)

en: Agent access rate (Last 24h)
ja: エージェントアクセス頻度(直近 24時間)

en: Agent alert report
ja: エージェントアラートレポート

en: Agent alerts action does not exist in target node
ja: エージェントアラートアクションが対象ノードに存在しません

en: Agent alerts template does not exist in target node
ja: エージェントアラートテンプレートが対象ノードに存在しません

en: Agent alias
ja: エージェントの別名

en: Agent alias, IP address, OS id, Interval, Group id, Description
ja: エージェント別名, IPアドレス, OS ID, 間隔, グループID, 説明

en: Agent already exists in target node
ja: エージェントが対象ノードにすでに存在します

en: Agent autoconfiguration
ja: エージェント自動設定

en: Agent autoconfiguration list
ja: エージェント自動設定一覧

en: Agent browser id
ja: エージェントブラウザID

en: Agent cache
ja: エージェントキャッシュ

en: Agent cannot be created due to the maximum agent limit for this group
ja: このグループのエージェント上限のため、エージェントを作成できません

en: Agent cannot be updated due to the maximum agent limit for this group
ja: このグループのエージェント上限のため、エージェントを更新できません

en: Agent collections does not exist in target node
ja: エージェントコレクションが対象ノードに存在しません

en: Agent configuration
ja: エージェント設定

en: Agent configuration files updated
ja: エージェント設定ファイルを更新しました

en: Agent contact
ja: エージェント接続

en: Agent contact date passed it's ETA!.
ja: エージェント接続日時が予想時間を過ぎました。

en: Agent created
ja: エージェント作成

en: Agent custom field filter
ja: エージェントカスタムフィールドフィルタ

en: Agent custom fields
ja: エージェントカスタムフィールド

en: Agent data
ja: エージェントデータ

en: Agent deployment
ja: エージェントの展開

en: Agent detail
ja: エージェント詳細

en: Agent details
ja: エージェント詳細

en: Agent event report
ja: エージェントイベントレポート

en: Agent fields
ja: エージェントフィールド

en: Agent godmode tab
ja: エージェント管理タブ

en: Agent group
ja: エージェントグループ

en: Agent group does not exist in target node
ja: エージェントグループが対象ノードに存在しません

en: Agent group filter
ja: エージェントグループフィルタ

en: Agent has remote configuration
ja: リモート設定エージェント

en: Agent icon
ja: エージェントアイコン

en: Agent icon group
ja: エージェントアイコングループ

en: Agent in scheduled downtime
ja: 計画停止内エージェント

en: Agent info
ja: エージェント情報

en: Agent interval x %s
ja: エージェント実行間隔 x %s

en: Agent inventory does not exist in target node
ja: エージェントインベントリが対象ノードに存在しません

en: Agent management
ja: エージェント管理

en: Agent manager
ja: エージェントマネージャ

en: Agent max value
ja: エージェント最大値

en: Agent min value
ja: エージェント最小値

en: Agent min values
ja: エージェント最小値

en: Agent module
ja: エージェントモジュール

en: Agent module filter
ja: エージェントモジュールフィルタ

en: Agent module graph
ja: エージェントモジュールグラフ

en: Agent modules
ja: エージェントモジュール

en: Agent name
ja: エージェント名

en: Agent operation tab
ja: エージェント操作タブ

en: Agent plugins
ja: エージェントプラグイン

en: Agent plugins does not exist in target node
ja: エージェントプラグインが対象ノードに存在しません

en: Agent policies definitions does not match  with defined ones in target node
ja: エージェントポリシーの定義が、対象ノードで定義されているものと一致しません

en: Agent position
ja: エージェントの位置

en: Agent processed successfully
ja: エージェントの処理をしました

en: Agent search
ja: エージェント

en: Agent selected %d not found
ja: 選択したエージェント %d が見つかりません

en: Agent size text
ja: エージェント名の表示長さ

en: Agent status
ja: エージェント状態

en: Agent status filter
ja: エージェント状態フィルタ

en: Agent succesfully deleted
ja: エージェントを削除しました

en: Agent successfully added
ja: エージェントを追加しました

en: Agent successfully added to layout
ja: エージェントが追加されました。

en: Agent successfully registered and uploaded
ja: エージェントを登録しアップロードしました

en: Agent successfully updated
ja: エージェントを更新しました

en: Agent to store data
ja: データを保存するエージェント

en: Agent updated.
ja: エージェントを更新しました。

en: Agent version desired
ja: 必要なエージェントバージョン

en: Agent version filter
ja: エージェントバージョンフィルタ

en: Agent version installed
ja: インストール済エージェントバージョン

en: Agent version is required
ja: エージェントバージョンが必要です

en: Agent without data
ja: データの無いエージェント

en: Agent wizard
ja: エージェントウィザード

en: Agent/Module
ja: エージェント/モジュール

en: Agent/Module View
ja: エージェント/モジュール表示

en: Agent/Modules
ja: エージェント/モジュール

en: Agent/module view
ja: エージェント/モジュール表示

en: Agent:
ja: エージェント:

en: Agents
ja: エージェント

en: Agents available
ja: 存在するエージェント

en: Agents by status
ja: 状態ごとのエージェント

en: Agents cannot be updated (maybe there was no field to update)
ja: エージェントが更新できません (更新するフィールドがない可能性があります)

en: Agents conf does not exists in target server.
ja: 対象サーバにエージェントの設定がありません。

en: Agents critical
ja: 障害状態エージェント

en: Agents custom fields manager
ja: エージェントカスタムフィールド管理

en: Agents defined in %s
ja: %s で定義されたエージェント

en: Agents disable
ja: エージェント無効化

en: Agents do not exist in target server.
ja: 対象サーバにエージェントがありません。

en: Agents found
ja: エージェントが見つかりました

en: Agents in Policy
ja: ポリシー内エージェント

en: Agents in group: %s
ja: グループに含まれるエージェント: %s

en: Agents inventory
ja: エージェントインベントリ

en: Agents management
ja: エージェント管理

en: Agents monitored
ja: 監視対象エージェント

en: Agents movement
ja: エージェント移動

en: Agents not init
ja: 未初期化エージェント

en: Agents ok
ja: 正常状態エージェント

en: Agents operations
ja: エージェント操作

en: Agents pending
ja: 保留中エージェント

en: Agents planned for this downtime
ja: この計画停止が予定される対象エージェント

en: Agents reading
ja: エージェントからの情報取得

en: Agents status
ja: エージェントの状態

en: Agents successfully added to layout
ja: レイアウトにエージェントを追加しました

en: Agents to apply
ja: 適用するエージェント

en: Agents to move
ja: 移動するエージェント

en: Agents unknown
ja: 不明なエージェント

en: Agents updated successfully (%d)
ja: エージェントをアップデートしました (%d)

en: Agents warning
ja: 警告状態エージェント

en: Agents with templates
ja: テンプレートがあるエージェント

en: Agents/Alerts
ja: エージェント/アラート

en: Agents/Alerts view
ja: エージェント/アラート 表示

en: Agents/Modules
ja: エージェント/モジュール

en: Agents/Modules view
ja: エージェント/モジュール表示

en: Aggregate by
ja: 集約

en: Ago
ja: 前

en: Agregate by %s
ja: %s 集計

en: Alert
ja: アラート

en: Alert Actions
ja: アラートアクション

en: Alert Fired
ja: 発報アラート

en: Alert Report Agent
ja: アラートレポートエージェント

en: Alert Report Group
ja: アラートレポートグループ

en: Alert Report Module
ja: アラートレポートモジュール

en: Alert SNMP control filter
ja: SNMPアラート管理フィルタ

en: Alert Template
ja: アラートテンプレート

en: Alert Templates
ja: アラートテンプレート

en: Alert action
ja: アクション

en: Alert actions
ja: アクション

en: Alert and command group does not match
ja: アラートとコマンドグループが一致しません

en: Alert ceased
ja: 停止されたアラート

en: Alert commands
ja: アラートコマンド

en: Alert control filter
ja: アラートフィルタ

en: Alert correlation
ja: アラート相関

en: Alert default values
ja: アラートデフォルト値

en: Alert description
ja: アラートの説明

en: Alert detail
ja: アラート詳細

en: Alert details
ja: アラート詳細

en: Alert disabled
ja: 無効アラート

en: Alert events
ja: アラートイベント

en: Alert fired
ja: 発生中アラート

en: Alert fired in module
ja: モジュールのアラートフィールド

en: Alert fired on agent
ja: エージェントでアラート発報

en: Alert groups
ja: アラートグループ

en: Alert level
ja: アラートレベル

en: Alert management
ja: アラート管理

en: Alert manual validation
ja: 承諾されたアラート

en: Alert manually validated
ja: アラートは承諾されました。

en: Alert name
ja: アラート名

en: Alert not fired
ja: 未通知アラート

en: Alert not found.
ja: アラートが見つかりません。

en: Alert overview
ja: アラート一覧

en: Alert recovered
ja: 復旧したアラート

en: Alert recovery
ja: 復旧アラート

en: Alert server
ja: アラートサーバ

en: Alert succesfully deleted
ja: アラートを削除しました

en: Alert template
ja: アラートテンプレート

en: Alert templates
ja: アラートテンプレート

en: Alert(s) fired
ja: アラートが発報

en: Alert(s) validated
ja: アラートを承諾しました。

en: Alerts
ja: アラート

en: Alerts editing
ja: アラート編集

en: Alerts fields
ja: アラートフィールド

en: Alerts fired
ja: 発生中アラート

en: Alerts in module
ja: モジュール内のアラート

en: Alerts management
ja: アラート管理

en: Alerts operations
ja: アラート操作

en: Alerts validated
ja: アラートを承諾しました

en: Alerts view
ja: アラート表示

en: Alerts_Fired
ja: アラート発報

en: Alias
ja: 別名

en: Alias as name
ja: 名前としての別名

en: Alive
ja: 稼働

en: Alive IPs
ja: 応答 IP

en: All
ja: 全て

en: All (Enabled)
ja: 全て(有効状態のもの)

en: All Monitors OK
ja: 全モニタ項目が正常

en: All agents processed correctly
ja: 全エージェントを正しく処理しました。

en: All alert actions needed are syncronized with target server.
ja: 必要なすべてのアラートアクションは対象サーバと同期されています。

en: All alert templates definitions needed are syncronized with target server.
ja: 必要なすべてのアラートテンプレート定義は対象サーバっと同期されています。

en: All alerts
ja: 全アラート

en: All collections needed are syncronized with target server.
ja: 必要なすべてのコレクションは対象サーバと同期されています。

en: All commands defined line per line must success to consider command success
ja: コマンドが成功するためには、1行ごとに定義されたすべてのコマンドが成功する必要があります

en: All commands defined line per line must success to execute main commands
ja: メインコマンドを実行するには、1行ごとに定義されたすべてのコマンドが成功する必要があります

en: All company names used here are for identification purposes only. Use of these names, logos, and brands does not imply endorsement.
ja: ここで使用されているすべての会社名は、識別することのみを目的としています。 これらの名前、ロゴ、およびブランドの使用の承認を意味するものではありません。

en: All event
ja: 全イベント

en: All events
ja: 全イベント一覧表示

en: All events.
ja: 全イベント

en: All fields required
ja: 全フィールドが必須です

en: All modules
ja: 全モジュール

en: All policies needed are synchronized with target server.
ja: 必要なすべてのポリシーは、対象サーバと同期されています。

en: All policy agents added to delete queue
ja: 削除キューに全ポリシーエージェントを追加しました

en: All remote inventory definitions needed are syncronized with target server.
ja: 必要なすべてのインベントリ定義は対象サーバと同期されています。

en: All remote plugins needed are synchronized with target server.
ja: 必要なすべてのプラグインは対象サーバと同期されています。

en: All servers down
ja: 全てのサーバが停止しています。

en: All services names created will start with selected name.
ja: 作成されるすべてのサービス名は、選択した名前で始まります。

en: All state changing
ja: 全状態変化

en: All systems
ja: 全モニタシステム

en: All templates deleted
ja: 全テンプレートを削除しました

en: All the modules that are using this plugin will be deleted
ja: このプラグインを利用しているすべてのモジュールが削除されます

en: All the policy agents will be deleted
ja: 全ポリシーエージェントが削除されます

en: All users
ja: 全ユーザ

en: All words
ja: 全単語

en: Allow create scheduled downtimes in the past
ja: 過去の計画停止の作成を許可する

en: AllowOverride is disabled
ja: AllowOverride が無効です

en: Alphanumeric
ja: 英数字

en: Already added
ja: すでに追加されています。

en: Already working...
ja: すでに動作中です...

en: Also receive an email
ja: メールも受信する

en: Altitude
ja: 高度

en: Altitude:
ja: 高度:

en: Always
ja: 常時

en: Always show on top
ja: 常に上に表示

en: America
ja: アメリカ

en: Amount events validated
ja: 承諾済みイベントの割合

en: Amount of memory swapped in from disk (kB/s)
ja: ディスクからスワップしているメモリ量 (kB/s)

en: Amount of memory swapped to disk (kB/s)
ja: ディスクへスワップしているメモリ量 (kB/s)

en: Amount to show
ja: 表示数

en: An agent with the same name of the cluster will be created, as well a special service with the same name
ja: クラスタと同じ名前のエージェントと、同じ名前の特別なサービスが作成されます

en: An email has been sent to your email address
ja: あなたのアドレス宛にメールを送信しました

en: An error has ocurred
ja: エラーが発生しました

en: An error occured exporting the data
ja: データエクスポートエラー

en: An error occurred stopping the scheduled downtime
ja: 計画停止の中止中にエラーが発生しました

en: An error occurred while migrating the malformed scheduled downtimes
ja: 不正な形式の計画停止の移行中にエラーが発生しました

en: An error ocurred while reading a file.
ja: ファイル読み込み中にエラーが発生しました。

en: An unhandled error occurs
ja: 処理できないエラーが発生しました

en: Analogic
ja: アナログ

en: Analyze connections
ja: 接続分析

en: Analyzing application...
ja: アプリケーションの分析中...

en: And The rules for this node may stop working.
ja: また、このノードのルールが動作を停止する可能性があります。

en: And click the button.
ja: そしてボタンをクリックします。

en: And only to finish it is clicking this button.
ja: そしてこのボタンをクリックするだけで終了です。

en: And restart your pandora server to read again general configuration tokens.
ja: そして、設定ファイルを再読み込みするために pandora サーバを再起動します。

en: Another agent already exists with the same name
ja: 他のエージェントがすでに同じ名前で存在します

en: Another module already exists with the same name
ja: 同じ名前のモジュールが既に存在します

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Any
ja: 任意

en: Any monitors aren't with this filter.
ja: このフィルタに合うモニタ項目がありません。

en: Any status.
ja: 任意の状態

en: Any time.
ja: 任意の時間

en: Any value below this number is discarted
ja: この値よりも小さい値は削除されます。

en: Any value over this number is discarted
ja: この値よりも大きい値は削除されます。

en: Any word
ja: 任意の単語

en: Api call: %s
ja: API 呼出: %s

en: Application
ja: アプリケーション

en: Application secret
ja: アプリケーションシークレット

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Applied
ja: 適用済

en: Apply
ja: 適用

en: Apply (database and files)
ja: 適用 (データベースおよびファイル)

en: Apply (only database)
ja: 適用 (データベースのみ)

en: Apply Filter
ja: フィルタの適用

en: Apply MR
ja: MR 適用

en: Apply Policies
ja: ポリシー適用

en: Apply all queues
ja: 全てのキューの適用

en: Apply autoconfiguration rules
ja: 自動設定ルールの適用

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: Apply merge
ja: マージを適用

en: Apply password policy to admin users
ja: 管理者ユーザへパスワードポリシーを適用

en: Apply policies
ja: ポリシー適用

en: Apply rules on this server
ja: このサーバにルールを適用

en: Apply template
ja: テンプレート適用

en: Apply to
ja: 次へ適用:

en: Applying
ja: 適用中

en: Applying DB MR
ja: DB MR 適用中

en: Applying MR %s
ja: MR %s 適用中

en: Applying file updates
ja: ファイルアップデートを適用中

en: Applying offline patches may make your console unusable, we recommend to completely backup your files before applying any patch.
ja: オフラインパッチを適用すると、コンソールが使用できなくなる可能性があります。パッチを適用する前に、ファイルを完全にバックアップすることをお勧めします。

en: Applying policy
ja: ポリシー適用中

en: April
ja: 4月

en: Architecture
ja: アーキテクチャ

en: Arctic
ja: 北極

en: Are you installed the app yet?
ja: アプリケーションをインストールしましたか。

en: Are you introduced the code in the authenticator app yet?
ja: 認証アプリケーションにコードを入力しましたか。

en: Are you sure
ja: よろしいですか

en: Are you sure delete script?
ja: スクリプトを削除しますか?

en: Are you sure to add many elements\nin visual map?
ja: ビジュアルマップに多くのエレメントを追加しようとしています。
    よろしいですか。

en: Are you sure to apply?
ja: 適用しますか?

en: Are you sure to copy modules into policy?\n
ja: モジュールをポリシーにコピーしますか?\n

en: Are you sure to delete the items into the report?\n
ja: レポートのアイテムを削除しますがよろしいですか?\n

en: Are you sure to delete?
ja: 削除しますがよろしいですか?

en: Are you sure to re-apply?
ja: 再適用しますか?

en: Are you sure to sort the items into the report?\n. This action change the sorting of items into data base.
ja: レポートのアイテムを並べ替えますか？\n この操作は、データベースでのアイテムのソートを変更します。

en: Are you sure you don't want to configure a base email?
ja: 基本メールを設定しなくて良いですか？

en: Are you sure you don't want to use update manager?
ja: アップデートマネージャを使用しませんが、よいですか?

en: Are you sure you want add module?
ja: モジュールを追加しますか?

en: Are you sure you want to activate the alert
ja: アラートを有効化してよろしいですか

en: Are you sure you want to cancel this tutorial?
ja: このチュートリアルをキャンセルしても良いですか?

en: Are you sure you want to delete this PEN?
ja: この PEN を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to disable the alert
ja: アラートを無効化してよろしいですか

en: Are you sure you want to enable the alert
ja: アラートを有効化してよろしいですか

en: Are you sure you want to perform this action?
ja: この処理を実行してもよろしいですか。

en: Are you sure you want to standby the alert
ja: アラートをスタンバイにしてよろしいですか

en: Are you sure you want to unlock this item?
ja: このアイテムをロック解除してもよろしいですか。

en: Are you sure?
ja: よろしいですか?

en: Are you sure? If the agent is on a policy, it will be removed from the policy.
ja: よろしいですか? エージェントがポリシーにある場合はポリシーから削除されます。

en: Are you sure? This group will also be deleted in all the nodes.
ja: よろしいですか? このグループはすべてのノードで削除されます。

en: Area
ja: 塗り潰し

en: Area graph
ja: 塗り潰しグラフ

en: Area stack
ja: 塗りつぶし積み重ね

en: Arguments
ja: 引数

en: Ascendent
ja: 上へ

en: Ascending
ja: 昇順

en: Asia
ja: アジア

en: Aspect ratio
ja: 縦横比:

en: Assign
ja: 割当

en: Assign next free IP
ja: 次の空き IP を割り当てる

en: Assigned node
ja: 割り当てノード

en: Associated Email direction to use later in alerts associated to Tags.
ja: タグに関連付けられるアラートで利用するためのメール送信先

en: Associated phone number to use later in alerts associated to Tags.
ja: タグに関連付けられるアラートで利用するための電話番号

en: At least one module in CRITICAL status
ja: 一つ以上のモジュールが致命的な状態です。

en: At least one module in WARNING status
ja: 一つ以上のモジュールが警告状態です。

en: At least one module is in UKNOWN status
ja: 一つ以上のモジュールが不明な状態です。

en: At least one server must be defined to run as master. Please, check documentation.
ja: 少なくとも一つのサーバがマスターとして動作するように定義されている必要があります。ドキュメントを確認してください。

en: At the moment the checks is for MySQL/MariaDB.
ja: 現時点では、MySQL/MariaDB 用です。

en: Atlantic
ja: 大西洋

en: Attached files
ja: 添付ファイル一覧

en: Attached to this email there's a CSV file of the logs
ja: このメールに添付されているのは、ログの CSV ファイルです。

en: Attached to this email there's a PDF file of the
ja: このメールには次の PDF ファイルが添付されます:

en: Attachment directory is not writable
ja: 添付ファイルディレクトリ書き込み不可

en: Attachment directory is not writable by HTTP Server
ja: 添付ファイルディレクトリが HTTP サーバから書き込みできません。

en: Attachment store
ja: 添付ファイル保存場所

en: Attachment store.
ja: 添付ファイル保存場所。

en: Audit log enabled
ja: 監査ログ有効化

en: August
ja: 8月

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Auth JSON
ja: 認証 JSON

en: Auth Key:
ja: 認証キー:

en: Auth and not privacy method
ja: 認証あり、暗号化なし

en: Auth and privacy method
ja: 認証あり、暗号化あり

en: Auth error
ja: 認証エラー

en: Auth method
ja: 認証方式

en: Auth password
ja: 認証パスワード

en: Auth token
ja: 認証トークン

en: Auth user
ja: 認証ユーザ

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication code
ja: 認証コード

en: Authentication error
ja: 認証エラー

en: Authentication method
ja: 認証方法

en: Authenticator code
ja: 認証コード

en: Author
ja: 作者

en: Authsource name, e.g. 'example-userpass'
ja: 認証ソース名、例: 'example-userpass'

en: Auto
ja: 自動

en: Auto adjust to screen in fullscreen
ja: 全画面時の画面自動調整

en: Auto discover known hardware
ja: 既知のハードウェアの自動検出

en: Auto enable node access
ja: 自動有効ノードアクセス

en: Auto login (hash) password
ja: 自動ログインパスワード(ハッシュ)

en: Autoconfiguration
ja: 自動設定

en: Autocreate
ja: 自動作成

en: Autocreate blacklist
ja: ブラックリストの自動作成

en: Autocreate group
ja: グループの自動作成

en: Autocreate group force
ja: グループの強制自動作成

en: Autocreate profile
ja: プロファイルの自動作成

en: Autocreate profile group
ja: プロファイルグループの自動作成

en: Autocreate profile tags
ja: 自動作成プロファイルタグ

en: Autocreate remote users
ja: リモートユーザの自動作成

en: Autodisable mode
ja: 自動無効化モード

en: Autohidden menu
ja: メニューを自動的に隠す

en: Autoincrement
ja: 自動インクリメント

en: Automated %s report for user defined report
ja: ユーザ定義レポートのための自動 %s レポート

en: Automatic check for updates
ja: 更新の自動チェック

en: Automatic combined Graph
ja: 自動合成グラフ

en: Automatic combined graph
ja: 自動結合グラフ

en: Automatic partition of big tables.
ja: 大きなテーブルの自動パーティション

en: Automatically assigned no hierarchy
ja: 自動的に割り当てられた階層なし

en: Automatically create partitions on specific database IDB files (tagente_datos, tagente_datos_string, tevento). Monthly partitions.
ja: 特定のデータベースの IDB ファイル(tagente_datos, tagente_datos_string, tevento)にパーティションを自動的に作成します。 月次のパーティションです。

en: Automatically hide submenu
ja: サブメニューを自動的に隠す

en: Autoprovision server
ja: 自動プロビジョニングサーバ

en: Autorefresh
ja: 自動更新

en: Autovalidated
ja: 自動承諾済

en: Availability
ja: 可用性

en: Availability Graph S.L.A.
ja: S.L.A. 可用性グラフ

en: Availability graph
ja: 可用性グラフ

en: Availability item created from wizard.
ja: ウィザードから作成された可用性アイテム

en: Available
ja: 利用可能

en: Available %
ja: 残り %

en: Available Real/Physical Memory Space on the host
ja: ホストの実メモリの空き容量

en: Available Swap Space on the host
ja: ホストのスワップ領域の空き容量

en: Available agents
ja: エージェント

en: Available items
ja: 存在するアイテム

en: Available modules
ja: 存在するモジュール

en: Available modules:
ja: 存在するモジュール:

en: Available targets
ja: 存在する対象

en: Average
ja: 平均

en: Average Value
ja: 平均値

en: Average bits per second
ja: 平均ビット/秒

en: Average bytes per packet
ja: 平均バイト/パケット

en: Average packets per second
ja: 平均パケット/秒

en: Average per hour/day
ja: 平均の表示

en: Average series
ja: 平均シリーズ

en: Average time of SAPGUI response
ja: SAPGUI 応答の平均時間

en: Average value
ja: 平均値

en: Avg
ja: 平均

en: Avg Value
ja: 平均値

en: Avg only
ja: 平均のみ

en: Avg value
ja: 平均値

en: Avg, max & min
ja: 平均、最大 & 最小

en: Avg.
ja: 平均

en: Avg. Delay(sec)/Modules delayed
ja: 平均遅延(秒)/遅延モジュール

en: Avg. value
ja: 平均値

en: Avg:
ja: 平均:

en: Aws
ja: AWS

en: Aws S3
ja: AWS S3

en: Babel Enterprise host
ja: Babel Enterprise ホスト

en: Back
ja: 戻る

en: Back to dashboards list
ja: ダッシュボード一覧へ戻る

en: Back to file explorer
ja: ファイルエクスプローラへ戻る

en: Back to login
ja: ログインに戻る

en: Back to normal mode
ja: 通常モードへ戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background color
ja: 背景色

en: Background image
ja: 背景画像

en: Background preview
ja: 背景のプレビュー

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup Pandora database
ja: Pandora データベースバックアップ

en: Backups list
ja: バックアップ一覧

en: Bad
ja: 障害

en: Bad defined homedir
ja: homedir の定義が不正です

en: Bad defined homeurl or homeurl_static
ja: homeurl または homeurl_static の定義が不正です

en: Bad permission for include/config.php
ja: include/config.php のパーミッションが不正です

en: Bad update the container
ja: コンテナの更新に失敗しました

en: Bad update the graph
ja: グラフ更新に失敗しました。

en: Bars Graph
ja: 棒グラフ

en: Bars graph
ja: 棒グラフ

en: Base DN
ja: ベース DN

en: Base options
ja: ベースオプション

en: Basic
ja: 基本

en: Basic TCP Port Scan
ja: 基本 TCP ポートスキャン

en: Basic TCP Scan on %s
ja: %s の基本 TCP スキャン

en: Basic configuration
ja: 基本設定

en: Batch statistics period (secs)
ja: バッチ更新間隔(秒)

en: Be aware that group synchronization can change the group configuration of the node
ja: グループの同期により、ノードのグループ設定が変更される可能性があることに注意してください

en: Be warned if something is wrong, create an alert on the module
ja: 何かが障害の場合は警告を受けるよう、モジュールにアラートを作成します

en: Before continue, you should create a new entry into the authenticator app
ja: 次に進む前に、認証アプリケーションに新たなエントリーを作成する必要があります。

en: Begin date
ja: 開始日時

en: Begin time
ja: 開始時間

en: Behaviour configuration
ja: 動作設定

en: Besides receiving and processing data to monitor systems or applications,
    			you're also required to monitor possible incidents which might take place on these subsystems within the system's monitoring process.
    			For it, the %s team has designed an incident manager from which any user is able to open incidents,
    			that explain what's happened on the network, and update them with comments and files, at any time, in case there is a need to do so.
    			This system allows users to work as a team, along with different roles and work-flow systems which allow an incident to be
    			moved from one group to another, and members from different groups and different people could work on the same incident, sharing information and files.
ja: システムまたはアプリケーションを監視するためのデータの受信と処理に加えて、
    			システムの監視処理においてサブシステムで発生する可能性のあるインシデントを監視する必要があります。
    			そのため、%s チームは、すべてのユーザがインシデントを開くことができるインシデントマネージャを設計しました。
    			ネットワークで何が起こっているかを説明し、必要に応じていつでもコメントやファイルを更新します。
    			このシステムにより、ユーザはチームとして動くことができます。さまざまな役割やワークフローシステム
    			により、インシデントをあるグループから他のグループへ移動させたり、異なるグループのメンバーが一つの
    			インシデントに対して対応するなど、情報とファイルを共有します。

en: Best regards, Pandora FMS
ja: よろしくお願いします。Pandora FMS

en: Big
ja: 大

en: Big Operation Step to purge old data
ja: 古いデータ削除のための大きい処理の分割数

en: Big Operatiopn Step to purge old data
ja: 古いデータ削除のための大きな操作ステップ

en: Bind address
ja: 待ち受けアドレス

en: Bind port
ja: 待ち受けポート

en: Bit mask
ja: ビットマスク

en: Black
ja: 黒

en: Blank
ja: 空白

en: Block
ja: ブロック

en: Block Mode
ja: ブロックモード

en: Block size for pagination
ja: ページ毎の表示件数

en: Block successfully deleted
ja: ブロックを削除しました

en: Blocked
ja: ブロックされています

en: Blue cell when the module group and agent have all modules in not init status.
ja: 青のセルは、全モジュールが未初期化状態であることを示します。

en: Board
ja: ボード

en: Boolean
ja: ブーリアン

en: Border Width
ja: 枠の幅

en: Border color
ja: 枠の色

en: Border width
ja: 枠の幅

en: Both %s servers must be in the same version
ja: 両方の %s サーバは同じバージョンである必要があります

en: Both 'name' and 'value' must be defined to filter. Ignored otherwise.
ja: フィルタに '名前' と '値' の両方が定義される必要があります。そうでなければ無視します。

en: Bottom
ja: 下

en: Box
ja: ボックス

en: Broadcast address
ja: ブロードキャストアドレス

en: Browse
ja: 参照

en: Browse it
ja: ブラウズする

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Browser not compatible.
ja: ブラウザに互換性がありません。

en: Bubble
ja: バブル

en: Bucket monitoring
ja: バケット監視

en: Build
ja: ビルド

en: Builder
ja: ビルダ

en: Builder OS
ja: OS 設定

en: Builder alert
ja: アラート作成

en: Builder visual console
ja: ビジュアルコンソールビルダ

en: Bulk Satellite modules edit
ja: 一括サテライトモジュール編集

en: Bulk agent delete
ja: 一括エージェント削除

en: Bulk agent edit
ja: 一括エージェント編集

en: Bulk alert SNMP delete
ja: 一括SNMPアラート削除

en: Bulk alert SNMP edit
ja: 一括SNMPアラート編集

en: Bulk alert actions add
ja: 一括アラートアクション追加

en: Bulk alert actions delete
ja: 一括アラートアクション削除

en: Bulk alert add
ja: 一括アラート追加

en: Bulk alert delete
ja: 一括アラート削除

en: Bulk alert enable/disable
ja: 一括アラート有効化/無効化

en: Bulk alert setting standby
ja: 一括アラートスタンバイ設定

en: Bulk alerts policy add
ja: 一括アラートポリシー追加

en: Bulk alerts policy delete
ja: 一括アラートポリシー削除

en: Bulk creation
ja: 一括作成

en: Bulk module copy
ja: 一括モジュールコピー

en: Bulk module delete
ja: 一括モジュール削除

en: Bulk module edit
ja: 一括モジュール編集

en: Bulk modules policy add from agent
ja: エージェントからの一括モジュールポリシー追加

en: Bulk modules policy edit
ja: 一括モジュールポリシー編集

en: Bulk modules policy tags edit
ja: 一括モジュールポリシータグ編集

en: Bulk operations
ja: 一括操作

en: Bulk plugin edit
ja: 一括プラグイン編集

en: Bulk profile add
ja: 一括プロファイル追加

en: Bulk profile delete
ja: 一括プロファイル削除

en: Bulk service elements adition
ja: 一括サービス要素追加

en: Bulk service elements deletion
ja: 一括サービス要素削除

en: Bulk service elements edition
ja: 一括サービス要素編集

en: Bulk service elements operations
ja: 一括サービス要素操作

en: Bulk services creation
ja: 一括サービス作成

en: Bulk services deletion
ja: 一括サービス削除

en: Bulk tags module policy edit
ja: 一括タグモジュールポリシー編集

en: Bullet chart
ja: ブレットグラフ

en: By agent
ja: エージェントで分類

en: By agent
ja: エージェントごと

en: By agent name
ja: エージェント名で

en: By changing historical database target, the new connection will be tested. If needed, database schema will be applied on your selected target. Information stored in previous configuration will be IGNORED, do you want to proceed?
ja: ヒストリデータベースの対象を変更することにより、新しい接続がテストされます。 必要に応じて、データベーススキーマが選択した対象に適用されます。 以前の設定で保存された情報は無視されます。続行しますか？

en: By critical elements
ja: 障害要素ごと

en: By criticity
ja: 重要度で分類

en: By criticity
ja: 重要度ごと

en: By default
ja: デフォルト

en: By enabling historical database, target connection will be tested. If needed, database schema will be applied on your selected target, do you want to proceed?
ja: ヒストリデータベースを有効にすることで、対象への接続がテストされます。 必要に応じて、データベーススキーマが選択した対象に適用されます。続行しますか？

en: By status weight
ja: 状態ウエイトごと

en: By unifying databases all information across your infrastructure will be merged to gain integrity
ja: データベースを統合することにより、インフラストラクチャ全体のすべての情報がマージされ、整合性が得られます

en: By user validator
ja: ユーザで分類

en: By user validator
ja: 承諾ユーザごと

en: Bytes
ja: バイト

en: CIDR IP mask
ja: CIDR IPマスク

en: CPU Usage
ja: CPU 使用率

en: CPU performance summary
ja: CPU パフォーマンス概要

en: CPU usage graphs
ja: CPU 利用量グラフ

en: CREATE CLOUD MONITORING DISCOVERY TASK
ja: クラウド監視自動検出タスク作成

en: CRITICAL
ja: 障害

en: CSV
ja: CSVファイル

en: CSV contains the statuses of every product file
ja: CSV に各製品ファイルの状態を含みます

en: CSV decimal separator
ja: CSV小数点区切り文字

en: CSV divider
ja: CSV 区切り文字

en: CSV file
ja: CSVファイル

en: CSV file is needed
ja: CSV ファイルが必要です

en: CSV format
ja: CSV フォーマット

en: CSV group import
ja: CSV グループインポート

en: CSV import group
ja: CSV インポートグループ

en: Cache expiration
ja: キャッシュ有効期限

en: Calculate
ja: 計算

en: Calculate continuous SLA
ja: 連続 SLA 計算

en: Calculate for custom intervals
ja: 時間間隔の計算

en: Calculate fragmentation ratio
ja: 断片化率の計算

en: Call
ja: 呼び出し

en: Call parameters
ja: 呼び出しパラメータ

en: Can not create collection package.
ja: コレクションパッケージを作成できません。

en: Can you up all servers. You go to terminal in linux and execute the next command: "sudo /etc/init.d/pandora_server restart". It's possible need introduce root pass.
ja: サーバを起動してください。コマンドラインから、"sudo /etc/init.d/pandora_server restart" を実行します。root のパスワードが必要です。

en: Can't be created export target: User and password must be filled with FTP mode
ja: エクスポートターゲットを作成できません: FTP モードではユーザとパスワードを入力する必要があります

en: Can't save agent (%s), module (%s) data xml.
ja: エージェント(%s)、モジュール(%s) のデータを保存できません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Configuration Window
ja: 設定ウインドウのキャンセル

en: Cancel registration:
ja: 登録のキャンセル:

en: Cancel zoom
ja: ズーム中止

en: Cancelled
ja: 取消済

en: Cannot be added to delete pending plugins.
ja: 削除待ちプラグインを追加できません。

en: Cannot connect to %s instance.
ja: %s インスタンスに接続できません。

en: Cannot connect to node %d
ja: ノード %d へ接続できません

en: Cannot connect to node %s
ja: ノード %s へ接続できません

en: Cannot connect to the database, please check your database setup in the <b>include/config.php</b> file.<i><br/><br/>
    		Probably your database, hostname, user or password values are incorrect or
    		the database server is not running.
ja: データベースに接続できません。<b>include/config.php</b>ファイル内のデータベース設定を確認してください。<br/><br/>
    		おそらく、データベース名、ホスト名、ユーザ名、パスワードの値が不正か
    		データベースサーバが動作していません。

en: Cannot connect with Metaconsole DB using current configuration.
ja: 現在の設定でメタコンソール DB に接続できません。

en: Cannot connect with node to display the module data.
ja: モジュールデータ表示のためのノード接続ができません。

en: Cannot create "merge_backups" folder in attachment directory
ja: 添付ファイルディレクトリに "merge_backups" フォルダを作成できません

en: Cannot create a template without name
ja: 名前無しではテンプレートを作成できません

en: Cannot create an unnamed rule.
ja: 名前の内ルールは作成できません。

en: Cannot create autoconfiguration from read only console, please create from metaconsole (centralized management)
ja: 読み取り専用コンソールから自動設定を作成できません。メタコンソールから作成してください(中央管理)

en: Cannot create autoconfiguration in metaconsole
ja: メタコンソールで自動設定を作成できません

en: Cannot create target dir [
ja: 対象ディレクトリを作成できません [

en: Cannot create unnamed autoconfiguration
ja: 名前のない自動設定は作成できません

en: Cannot delete autoconfiguration
ja: 自動設定を削除できません

en: Cannot delete custom data <b>%s</b>.
ja: カスタムデータ <b>%s</b> を削除できませんでした。

en: Cannot delete rule from autoconfiguration
ja: 自動設定からルールを削除できません

en: Cannot find file
ja: ファイルが見つかりません

en: Cannot load INI file
ja: INI ファイルをロードできません。

en: Cannot load configuration variables from database. Please check your database setup in the
    			<b>include/config.php</b> file.<i><br><br>
    			Most likely your database schema has been created but there are is no data in it, you have a problem with the database access credentials or your schema is out of date.
    			<br><br>%s Console cannot find <i>include/config.php</i> or this file has invalid
    			permissions and HTTP server cannot read it. Please read documentation to fix this problem.</i>
ja: データベースから設定を読み込めません。<b>include/config.php</b>ファイルのデータベース設定を確認してください。<br><br>
    			ほとんどの場合、データベーススキーマは作成されていますが、データがありません。データベースアクセス権限に問題があるか、スキーマが古くなっています。
    			<br><br>%s コンソールが <i>include/config.php</i> を見つけられないか、ファイルのパーミッションが
    			不正で HTTP サーバがそれを読めません。この問題を修正するにはドキュメントを確認してください。

en: Cannot load the visualmap
ja: ビジュアルマップを読み込めません

en: Cannot modify autoconfiguration from read only console, please create from metaconsole (centralized management)
ja: 読み取り専用コンソールから自動設定を変更することはできません。メタコンソールから作成してください(中央管理)

en: Cannot move uploaded file to %s.
ja: アップロードされたファイルを %s へ移動できません。

en: Cannot retrieve unlinked modules
ja: リンクされていないモジュールを取得できません

en: Cannot udpate autoconfiguration from read only console, please create from metaconsole (centralized management)
ja: 読み取り専用コンソールから自動設定を更新できません。メタコンソールから作成してください(中央管理)

en: Cannot update autoconfiguration
ja: 自動設定を更新できません

en: Cannot update the recon database
ja: 自動検出データベースを更新できません

en: Capture regexp
ja: 正規表現キャプチャ

en: Carriage Return
ja: キャリッジリターン

en: Cascade Protection Services
ja: サービス関連障害検知抑制

en: Cascade protection
ja: 関連障害検知抑制

en: Cascade protection enabled
ja: 関連障害検知抑制が有効

en: Cascade protection services
ja: サービス関連障害検知抑制

en: Case insensitive regular expression for agent alias. For example: Network.* will match with the following agent alias: network_agent1, NetworK CHECKS
ja: エージェントの別名の大文字と小文字を区別しない正規表現。 例: Network.* は、次のエージェント別名と一致します: network_agent1, NetworK CHECKS

en: Case insensitive regular expression for agent name. For example: Network* will match with the following agent names: network_agent1, NetworK CHECKS
ja: エージェント名に対して大文字小文字を区別しない正規表現です。例: Network* は、network_agent1、NetworKCHECKS というエージェント名にマッチします。

en: Case insensitive regular expression for agent name. For example: Network.* will match with the following agent names: network_agent1, NetworK CHECKS
ja: エージェント名に対して大文字小文字を区別しない正規表現です。例: Network.* は、network_agent1, NetworKCHECKS というエージェント名にマッチします。

en: Case insensitive regular expression or string for module name. For example: .*usage.* will match: cpu_usage, vram usage.
ja: モジュール名の大文字と小文字を区別しない正規表現または文字列。例えば、.*usage.* は cpu_usage、vram usage にマッチします。

en: Case insensitive regular expression or string for module name. For example: if you use this field with "Module exact match" enabled then this field has to be fulfilled with the literally string of the module name, if not you can use a regular expression. Example: .*usage.* will match: cpu_usage, vram usage in matchine 1.
ja: モジュール名に対して大文字小文字を区別しない正規表現または文字列です。例: "モジュール完全一致" を有効にしてこのフィールドを使った場合は、モジュール名の文字列そのままの指定です。そうでない場合は正規表現です。例えば .*usage.* は、cpu_usage、vram usage in machine 1 にマッチします。

en: Categories
ja: 分類

en: Categories configuration
ja: カテゴリ設定

en: Category
ja: 操作

en: Category management
ja: カテゴリ管理

en: Category name
ja: カテゴリ名

en: Caution: Do you want delete the map?
ja: 警告: マップを削除しますか。

en: Cell turns blue when the module is in 'not initialize' status
ja: モジュールが未初期化状態のときにセルが青になります。

en: Cell turns grey when the module is in 'not initialize' status
ja: 青色のセルは、不明状態を示します。

en: Cells
ja: セル

en: Center
ja: 中心

en: Center Altitude
ja: 中心の高度

en: Center Latitude
ja: 中心の緯度

en: Center Longitude
ja: 中心の経度

en: Centralised management
ja: 中央管理

en: Centralized management
ja: 中央管理

en: Centralized operation console
ja: 中央操作コンソール

en: Centralized user in metaconsole
ja: メタコンソールの一元化ユーザ

en: Change
ja: 変更

en: Change Status
ja: 状態の変更

en: Change every
ja: 変更周期

en: Change in the map
ja: マップ内での変更

en: Change owner
ja: 所有者変更

en: Change password
ja: パスワード変更

en: Change remote config encoding
ja: リモートコンフィグのエンコーディング自動調整

en: Change status
ja: ステータス変更

en: Change timezone
ja: タイムゾーン変更

en: Change to automatic mode
ja: 自動モードに切り替える

en: Change to in progress status
ja: 進捗状況へ変更

en: Change to manual mode
ja: 手動モードに切り替える

en: Changes
ja: 変更

en: Changes not saved.
ja: 変更は保存していません。

en: Changes successfully saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Changes:
ja: 変更点:

en: Changing historical database target, schema will be recreated in new one, but old data will remain in previous node, unlinked from this console and not maintained, do you want to proceed?
ja: ヒストリデータベースの対象を変更すると、スキーマは新しいものに再作成されますが、古いデータは前のノードに残り、このコンソールからリンク解除され、維持されません。続行しますか？

en: Chart fit to content
ja: グラフをコンテンツに合わせる

en: Chart type
ja: グラフタイプ

en: Charts configuration
ja: グラフ設定

en: Check
ja: チェック

en: Check ACL
ja: ACLチェック

en: Check DB size
ja: DB サイズ確認

en: Check Dynamic SLA or introduce a max and min SLA value
ja: 動的 SLA を確認するか、最大および最小 SLA 値を入力します

en: Check Exec Server
ja: 実行サーバ確認

en: Check Minor release, All nodes and metaconsole, do not have the same mr
ja: 全ノードとメタコンソールのマイナーリリースを確認してください。同一 MR ではありません。

en: Check code
ja: コードの確認

en: Check cron task
ja: cron タスクチェック

en: Check current packages, all nodes and metaconsole, are not in the same version
ja: 全ノードとメタコンソールの現在のパッケージを確認してください。同じバージョンではありません。

en: Check engine uptime
ja: エンジンの起動時間確認

en: Check group is synchronized with target server.
ja: 対象サーバでグループが同期されていることを確認してください。

en: Check if the IP showed is the IP of your machine.
ja: 表示された IP があなたのマシンの IP かどうか確認します。

en: Check it if you want not show items without data
ja: データのないアイテムを表示したくない場合はチェックしてください

en: Check it if you want to match module name literally
ja: モジュール名の文字列通りにマッチさせたい場合にチェックします

en: Check mail configuration
ja: メール設定確認

en: Check target server ip address is set
ja: 対象サーバの IP アドレスが設定されているか確認してください。

en: Check the correct structure of the WebCheck
ja: ウェブチェックの構造確認

en: Check the correct structure of the data configuration
ja: データ設定の正常性を確認

en: Check this box, if you want to overwrite existing same days.
ja: 既存の同一日の設定を上書きしたい場合は、ここをチェックします。

en: Check transactional log utilization
ja: トランザクションログ使用率の確認

en: Check type
ja: チェックタイプ

en: Checking
ja: 確認中

en: Checks
ja: チェック

en: Checks Critical
ja: 障害チェック

en: Checks Error
ja: エラー数

en: Checks Error
ja: 障害確認数

en: Checks Error Day
ja: 日ごとの障害確認数

en: Checks Error Month
ja: 月間障害確認数

en: Checks Error day
ja: 日ごとのエラー確認数

en: Checks Error hours
ja: 1時間ごとの障害確認数

en: Checks Error week
ja: 週間障害確認数

en: Checks Failed
ja: 障害確認数

en: Checks Not Init
ja: 未初期化数

en: Checks Not Init
ja: 未初期化確認数

en: Checks Not Init Day
ja: 日ごとの不明確認数

en: Checks Not Init Month
ja: 月間未初期化確認数

en: Checks Not Init hours
ja: 1時間ごとの未初期化確認数

en: Checks OK
ja: 正常確認数

en: Checks OK
ja: 正常確認数

en: Checks OK Day
ja: 日ごとの正常確認数

en: Checks OK Month
ja: 月間正常確認数

en: Checks OK day
ja: 日ごとの正常確認数

en: Checks OK hours
ja: 1時間ごとの正常確認数

en: Checks OK week
ja: 週間正常確認数

en: Checks Time
ja: 確認数

en: Checks Total
ja: 合計確認数

en: Checks Total
ja: 合計確認数

en: Checks Total Day
ja: 日ごとの合計確認数

en: Checks Total Month
ja: 月間合計確認数

en: Checks Total day
ja: 日ごとの合計確認数

en: Checks Total hours
ja: 1時間ごとの確認数

en: Checks Total week
ja: 週間合計確認数

en: Checks Uknown
ja: 不明確認数

en: Checks Unknown
ja: 不明確認数

en: Checks Unknown
ja: 不明確認数

en: Checks Unknown Day
ja: 日ごとの不明確認数

en: Checks Unknown Month
ja: 月間不明確認数

en: Checks Unknown day
ja: 日ごとの不明確認数

en: Checks Unknown hours
ja: 1時間ごとの不明確認数

en: Checks Unknown week
ja: 週間不明確認数

en: Checks Warning
ja: 警告チェック

en: Checks failed
ja: 障害確認数

en: Checks in OK status
ja: OK 状態のチェック

en: Choose a time from now
ja: 現在からさかのぼって表示する期間を選択

en: Choose between the users who have validated an event.
ja: イベントを承諾したユーザを選択します。

en: Choose the agent and click on the name.
ja: エージェントを選択し名前をクリックします。

en: Choose the component named "Host alive".
ja: コンポーネント名 "Host alive" を選択してください。

en: Choose the network server module.
ja: ネットワークサーバモジュールを選択します。

en: Choose time
ja: 時間を選択

en: Choosetime
ja: 時間選択

en: Circle
ja: 円

en: Circular mesh
ja: 円形メッシュ

en: Circular porgress bar
ja: 円進捗バー

en: Circular progress bar
ja: 円形進捗バー

en: Circular progress bar (interior)
ja: 円進捗バー（内部）

en: Claim back SNMP modules
ja: SNMP モジュールに戻す

en: Class agent
ja: クラスエージェント

en: Classic view
ja: クラシック表示

en: Clean up template
ja: 整理テンプレート

en: Cleaning
ja: クリーニング中

en: Cleanup
ja: クリーンアップ

en: Cleanup error
ja: 整理エラー

en: Cleanup sucessfully
ja: 整理しました

en: Clear
ja: 消去

en: Clear all items
ja: 全アイテムをクリア

en: Clear graph
ja: グラフをクリア

en: Click <a class="bolder underline" href="javascript: force_run_register();"> here</a> to start the registration process
ja: 登録処理を開始するには、<a class="bolder underline" href="javascript: force_run_register();"> こちら</a> をクリックしてください

en: Click <a href="javascript: close_code_license_dialog();">here</a>, enter the generated license key and click on <b>Validate</b>.
ja: <a href="javascript: close_code_license_dialog();">ここ</a>をクリックし、生成されたライセンスキーを入力し<b>有効化</b>をクリックします。

en: Click Create to continue
ja: 続けるには作成をクリックします

en: Click end point<br />of the line
ja: 線の終了場所<br />をクリックしてください

en: Click here to don't show again this message
ja: このメッセージを再度表示したくない場合はこちらをクリックしてください

en: Click here to get more information
ja: 詳細についてはこちらをクリックしてください

en: Click here to open a popup window with URL tag
ja: URLタグのポップアップウインドウを開くにはここをクリックしてください

en: Click in this tab..
ja: このタブをクリックします。

en: Click on "add new node" to start transforming your Pandora FMS DB Cluster into a Pandora FMS DB Cluster.
ja: "新規ノード追加" をクリックして、Pandora FMS DB クラスタへの登録を開始します。

en: Click on <b>Generate</b>.
ja: <br>生成</b> をクリックします。

en: Click on Add Alert button to create the alert.
ja: アラートを作成するために、アラートの追加ボタンをクリックします。

en: Click on Create button to create the action.
ja: アクションを作成するには、作成ボタンをクリックします。

en: Click on Show button to get the modules list filtered.
ja: フィルタしたモジュール一覧は、表示ボタンをクリックします。

en: Click on alerts tab and then fill the form to add an alert.
ja: アラートを追加するために、アラートタブをクリックしフォームに入力します。

en: Click on the arrow to drop down the Monitoring submenu and select Monitor Detail.
ja: モニタリングサブメニューをドロップダウンするために矢印をクリックしてモニタ詳細を選択します。

en: Click on the file below to begin.
ja: 開始するには以下のファイルをクリックします。

en: Click start point<br />of the line
ja: 線の開始場所<br />をクリックしてください

en: Click to add new filter
ja: 新規フィルタ追加

en: Click to display
ja: クリックして表示

en: Click to display lateral menus
ja: クリックして横のメニューを表示

en: Click to read
ja: メッセージを読む

en: Click to remove the filter
ja: フィルタ削除

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Clock
ja: 時計

en: Clock animation
ja: 時計アニメーション

en: Close
ja: 閉じる

en: Close this wizard and don't open it again.
ja: このウィザードを閉じて、再度開かないでください。

en: Closed at
ja: クローズ日時:

en: Closed by
ja: クローズ者:

en: Closed incidents
ja: 終了

en: Cloud
ja: クラウド

en: Cloud message
ja: クラウドメッセージ

en: Cloud tool full path
ja: クラウドツールのフルパス

en: Cluster Role
ja: クラスタロール

en: Cluster View
ja: クラスタ表示

en: Cluster agent
ja: クラスタエージェント

en: Cluster agent not found:
ja: クラスタエージェントが見つかりません:

en: Cluster already defined, please use another name.
ja: クラスタは定義済です。他の名前を利用してください。

en: Cluster details
ja: クラスタ詳細

en: Cluster list
ja: クラスタ一覧

en: Cluster name
ja: クラスタ名

en: Cluster node label (pcs)
ja: クラスタノードラベル (pcs)

en: Cluster not found:
ja: クラスタが見つかりません:

en: Cluster successfully deleted.
ja: クラスタを削除しました。

en: Cluster successfully forced.
ja: クラスタを強制しました。

en: Cluster type
ja: クラスタタイプ

en: Clusters
ja: クラスタ

en: Code
ja: コード

en: Colecctions
ja: コレクション

en: Collapse the tree
ja: ツリーを閉じる

en: Collection
ja: コレクション

en: Collection %d does not exist
ja: コレクション %d が存在しません

en: Collection dir does not exist.
ja: コレクションディレクトリが存在しません。

en: Collection has been deleted
ja: コレクションを削除しました

en: Collection updated successfully
ja: コレクションを更新しました

en: Collections
ja: コレクション

en: Collections Management
ja: コレクション管理

en: Collections directory %s is not writable. Please, adjust configuration.
ja: コレクションディレクトリ %s に書き込めません。設定を調整してください。

en: Collections in policy
ja: ポリシー内コレクション

en: Collections to add
ja: 追加するコレクション

en: Colon
ja: コロン

en: Color
ja: 色

en: Color cloud
ja: カラークラウド

en: Colors
ja: 色

en: Colors and text
ja: 色と文字

en: Column number to retrieve from the WQL query result (starting from zero).
ja: WQL クエリ結果から取得する列番号(ゼロから開始)。

en: Combined table of agent group and module group
ja: エージェントグループとモジュールグループの一覧

en: Combo values
ja: 選択肢

en: Comma separated, as many targets as you need.
ja: 寒波区切りで、必要な数の対象。

en: Command
ja: コマンド

en: Command Center
ja: コマンドセンター

en: Command Mysqldump not found.
ja: mysqldump コマンドが見つかりません

en: Command Snapshot
ja: コマンドスナップショット

en: Command center
ja: コマンドセンター

en: Command does not exist
ja: コマンドが存在しません

en: Command management is limited to administrator users or user profiles with permissions PM
ja: コマンド管理は、管理者ユーザまたは PM 権限を持つプロファイルを割り当てられたユーザに制限されています

en: Command not found.
ja: コマンドが見つかりません。

en: Command not response
ja: コマンドが応答しません

en: Command preview
ja: 実行されるコマンドのプレビュー

en: Command timeout (s)
ja: コマンドタイムアウト: (s)

en: Command viewer
ja: コマンドビューワ

en: Commands
ja: コマンド

en: Commands status
ja: コマンド状態

en: Commas
ja: カンマ

en: Comment
ja: コメント

en: Comment added successfully
ja: コメントを追加しました

en: Comment could not be added
ja: コメントを追加できませんでした

en: Comment successfully added
ja: コメントを追加しました

en: Comments
ja: コメント

en: Community
ja: コミュニティ

en: Compact interpolation in hours (1 Fine-20 bad)
ja: データ縮小時の丸め込み単位時間 (1〜20)

en: Compact mode
ja: コンパクト表示

en: Comparation in rollover
ja: 経過時間表示

en: Compare previous password
ja: 以前のパスワードとの比較

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Compatibility mode
ja: 互換モード

en: Complete
ja: 完了

en: Completed
ja: 完了

en: Component Group
ja: コンポーネントグループ

en: Component group management
ja: コンポーネントグループ管理

en: Component groups
ja: コンポーネントグループ管理

en: Component management
ja: コンポーネント管理

en: Components
ja: コンポーネント

en: Compose message
ja: メッセージを作成

en: Compressed file
ja: 圧縮ファイル

en: Compute Engine
ja: コンピュートエンジン

en: Condition
ja: 状態

en: Condition type
ja: 条件種別

en: Conditions
ja: 状態

en: Conf file deleted successfully
ja: conf ファイルを削除しました。

en: Config
ja: 設定

en: Config Elements
ja: 要素編集

en: Config Service
ja: サービス設定

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration change
ja: 設定変更

en: Configuration files cannot be deleted
ja: 設定ファイルを削除できませんでした。

en: Configuration files deleted successfully
ja: 設定ファイルを削除しました。

en: Configuration:
ja: 設定:

en: Configure Integria IMS
ja: Integria IMS 設定

en: Configure alert action
ja: アクションの作成

en: Configure alert command
ja: コマンドの作成

en: Configure alert template
ja: アラートテンプレート設定

en: Configure autorefresh
ja: 自動更新設定

en: Configure connection target
ja: 接続対象設定

en: Configure profile
ja: プロファイル設定

en: Configure special day
ja: 特別日設定

en: Configure the time
ja: 時間設定

en: Configure user
ja: ユーザ設定

en: Configure user notifications
ja: ユーザ通知設定

en: Configure widget
ja: ウィジェット設定

en: Configured networks could generate %d agents, your license only allows %d, 'review results' is mandatory.
ja: 設定されたネットワークは %d エージェントを生成する可能性がありますが、ライセンスは %d までです。'結果の確認' は必須です。

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm:
ja: 確認:

en: Congrats! Your module has been created. <br /> and the status color is <b>blue.</b><br /> That color means that the module hasn't been executed for the first time. In the next seconds, if there is no problem, the status color will turn into <b>red</b> or <b>green</b>.
ja: おめでとうございます! モジュールが作成されました。<br />そして、状態の色は <b>青</b>です。<br /> この色は、モジュールの初回実行が完了していないことを意味しています。問題がなければ数秒のうちに状態の色が<b>赤</b>または<b>緑</b>に変わります。

en: Connect
ja: 接続

en: Connect node
ja: ノード接続

en: Connect to MySQL database using the following command
ja: 次のコマンドで MySQL データベースへ接続します

en: Connection
ja: 接続

en: Connection Name
ja: 名称

en: Connection failed
ja: 接続に失敗しました

en: Connection method
ja: 接続方法

en: Connection timeout
ja: 接続タイムアウト

en: Connection to the server has been lost. Please check your internet connection or contact with administrator.
ja: サーバとの接続が切断されました。インターネット接続を確認するか管理者へ連絡してください。

en: Connection with server has been lost
ja: サーバとの接続が切断されました

en: Console Password
ja: コンソールパスワード

en: Console Task successfully deleted
ja: コンソールタスクを削除しました

en: Console Tasks
ja: コンソールタスク

en: Console URL
ja: コンソール URL

en: Console URLxxxxxx
ja: コンソール URLxxxxxx

en: Console User
ja: コンソールユーザ

en: Console log enabled
ja: コンソールログ有効化

en: Consoles Setup
ja: コンソール設定

en: Consoles setup
ja: コンソール設定

en: Contact
ja: 連絡先

en: Contact information accessible through the _groupcontact_ macro
ja: _groupcontact_ マクロで参照可能な連絡先情報

en: Container name is missing.
ja: コンテナ名がありません。

en: Container stored successfully
ja: コンテナを保存しました

en: Contents
ja: 目次

en: Context
ja: コンテキスト

en: Continue
ja: 続ける

en: Controls have been disabled by the system administrator
ja: システム管理者によって制御が無効化されています

en: Copied
ja: コピーしました:

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Item
ja: アイテムコピー

en: Copy alerts
ja: アラートのコピー

en: Copy into the textarea the signature validation token you can retrieve from %s and press OK to verify the package, press ignore to avoid signature verification
ja: %s から取得できる署名検証トークンをテキスト領域にコピーし、OK を押してパッケージを確認します。'無視する' を押すと署名の確認を回避します。

en: Copy item
ja: アイテムのコピー

en: Copy modules
ja: モジュールのコピー

en: Copy of
ja: 複製

en: Copy of
ja: コピー:

en: Copy of %s
ja: %s のコピー

en: Copy selected modules to policy:
ja: 選択したモジュールをポリシーへコピー:

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Copyright notice
ja: 著作権表示

en: Corners of the area of the image
ja: 画像が表す領域の範囲

en: Correct create collection
ja: コレクションを作成しました

en: Correct deleting of module template.
ja: モジュールテンプレートの削除内容を修正してください。

en: Correct update file.
ja: ファイルを更新しました。

en: Correct update the setup options
ja: 設定オプションを更新しました

en: Correct validation of all alerts (total %d).
ja: 全アラートの承諾をしました(合計 %d)。

en: Correct validation of all policy alerts.
ja: 全ポリシーアラートを承諾しました。

en: Correlated alerts
ja: 関連付け

en: Cost analysis
ja: コスト分析

en: Cost by region
ja: リージョンごとのコスト

en: Cost interval
ja: コスト間隔

en: Costs
ja: コスト

en: Could not be added
ja: 追加できませんでした。

en: Could not be added module(s) (%s/%s) to policy %s
ja: モジュール (%s/%s) をポリシー %s に追加できませんでした

en: Could not be added module(s). You must select a policy
ja: モジュールを追加できません。ポリシーを選択する必要があります。

en: Could not be added module.
ja: モジュールを追加できませんでした。

en: Could not be added to delete queue
ja: 削除キューに追加できませんでした

en: Could not be added to deleted all modules.
ja: 削除済の全モジュールへの追加ができませんでした。

en: Could not be applied
ja: 適用できません

en: Could not be copied
ja: コピーできませんでした。

en: Could not be created
ja: 作成に失敗しました。

en: Could not be created because the component exists
ja: コンポーネントが存在するため、作成できませんでした

en: Could not be created in Integria IMS
ja: Integria IMS で作成できませんでした

en: Could not be created, because IP already exists
ja: IP はすでに存在するため作成できません

en: Could not be created, because name already exists
ja: 名前がすでに存在するため、作成できませんでした。

en: Could not be created, duplicated register found.
ja: 作成できませんでした。重複登録があります。

en: Could not be created, it already exists
ja: 作成できません。すでに存在します。

en: Could not be created.
ja: 作成に失敗しました。

en: Could not be created. Blank name
ja: 作成できませんでした。名前が空です。

en: Could not be created: %s
ja: 作成できませんでした: %s

en: Could not be data updated
ja: データを更新できませんでした

en: Could not be delete
ja: 削除できませんでした

en: Could not be deleted
ja: 削除できませんでした。

en: Could not be deleted from delete pending agents
ja: 削除待ちエージェントから削除できませんでした

en: Could not be deleted, please select supernet
ja: 削除できませんでした。スーパーネットを選択してください

en: Could not be deleted, please select supernet and network
ja: 削除できませんでした。スーパーネットとネットワークを選択してください。

en: Could not be deleted, please select vlan
ja: 削除できませんでした。VLAN を選択してください。

en: Could not be deleted, please select vlan and network
ja: 削除できませんでした。VLAN およびネットワークを選択してください。

en: Could not be deleted.
ja: 削除できませんでした。

en: Could not be deleted. No action selected
ja: 削除できません。アクションが選択されていません。

en: Could not be deleted. No agents selected
ja: 削除できません。エージェントが選択されていません。

en: Could not be deleted. No alerts selected
ja: 削除できません。アラートが選択されていません。

en: Could not be disabled
ja: 無効にできませんでした。

en: Could not be disabled: %s
ja: 無効化できませんでした: %s

en: Could not be duplicate
ja: 複製に失敗しました

en: Could not be duplicated
ja: 複製できません

en: Could not be enabled
ja: 有効にできませんでした。

en: Could not be generated: %s
ja: 生成できません: %s

en: Could not be operation
ja: 操作を完了できませんでした

en: Could not be registered %s
ja: %s を登録できませんでした

en: Could not be reverted
ja: 取り消しできませんでした

en: Could not be save.
ja: 保存できません。

en: Could not be set off standby
ja: 非スタンバイ状態にできませんでした。

en: Could not be set standby
ja: スタンバイ状態にできませんでした。

en: Could not be start merge process, no nodes in the metaconsole
ja: マージ処理を開始できませんでした。メタコンソールにノードがありません

en: Could not be update
ja: 更新できませんでした

en: Could not be update.
ja: 更新に失敗しました。

en: Could not be update: Error in %s
ja: 更新できませでした、%s でエラーです。

en: Could not be updated
ja: 更新に失敗しました。

en: Could not be updated in Integria IMS
ja: Integria IMS で更新できませんでした

en: Could not be updated priority order nodes
ja: 優先ノードの更新ができませんでした

en: Could not be updated, it already exists
ja: 更新できません。すでに存在します。

en: Could not be updated.
ja: 更新できませんでした。

en: Could not changes password on remote pandora
ja: リモートの pandora のパスワードを変更できません

en: Could not connect to internet
ja: インターネットへ接続できません

en: Could not create OS
ja: OS を作成できませんでした

en: Could not create agent %s
ja: エージェント %s を作成できませんでした

en: Could not create group %s
ja: グループ %s を作成できませんでした

en: Could not delete agent
ja: エージェントを削除できません。

en: Could not delete conf file
ja: conf ファイルの削除に失敗しました。

en: Could not update OS
ja: OS を更新できませんでした

en: Could not update agent %s
ja: エージェント %s を更新できませんでした

en: Couldn`t find the fileinput element.
ja: ファイル入力要素がみつかりません。

en: Count
ja: 回数

en: Count:
ja: 件数:

en: Counters Module
ja: カウンタモジュール

en: Cpu performance summary
ja: CPU パフォーマンス概要

en: Create
ja: 作成

en: Create Action
ja: アクションの作成

en: Create Cluster
ja: クラスタ作成

en: Create Collections
ja: コレクション作成

en: Create Command
ja: コマンドの作成

en: Create Custom Fields
ja: カスタムフィールド作成

en: Create Custom Graph
ja: カスタムグラフ作成

en: Create Custom Report
ja: カスタムレポートの作成

en: Create Discovery Task
ja: 自動検出タスクの作成

en: Create Fields
ja: フィールド作成

en: Create Fields Manager
ja: フィールド管理の作成

en: Create Filter
ja: フィルタ作成

en: Create From
ja: 次から作成:

en: Create Group
ja: グループの作成

en: Create Group Component
ja: グループコンポーネント作成

en: Create Incidents
ja: インシデント作成

en: Create Integria IMS Ticket
ja: Integria IMS チケットの作成

en: Create Local Component
ja: ローカルコンポーネント作成

en: Create Module
ja: モジュールの作成

en: Create Network Component
ja: ネットワークコンポーネント作成

en: Create Network Map
ja: ネットワークマップ作成

en: Create New Template
ja: 新しいテンプレートを作成

en: Create OS
ja: OS を作成

en: Create Phase
ja: フェーズ作成

en: Create Profile
ja: プロファイル作成

en: Create SNMP Filter
ja: SNMPフィルタの作成

en: Create Scheduled Downtime
ja: 計画停止の作成

en: Create Service
ja: サービスの作成

en: Create Services
ja: サービス作成

en: Create Tag
ja: タグの作成

en: Create Tags
ja: タグ作成

en: Create Template
ja: テンプレートの作成

en: Create Transaction
ja: トランザクション作成

en: Create Transactions
ja: トランザクションの作成

en: Create User
ja: ユーザ作成

en: Create Visual Console
ja: ビジュアルコンソール作成

en: Create a Directory
ja: ディレクトリ作成

en: Create a Text
ja: テキストの作成

en: Create a alert by email in a critical module.
ja: 障害モジュールで email によるアラートを作成します。

en: Create a graph for each agent
ja: それぞれのエージェントのグラフ作成

en: Create a module to check if an agent is online
ja: エージェントがオンラインかどうかをチェックするモジュールの作成

en: Create a new WMI component
ja: WMIコンポーネントを新規作成する。

en: Create a new WMI server module
ja: WMI サーバモジュールの新規作成

en: Create a new dashboard
ja: ダッシュボードの新規作成

en: Create a new data server module
ja: データサーバモジュールの新規作成

en: Create a new database
ja: 新規データベースを作成します

en: Create a new dynamic map
ja: 新たな動的マップの作成

en: Create a new group map
ja: グループマップの新規作成

en: Create a new network component
ja: ネットワークコンポーネントを新規作成する。

en: Create a new network server module
ja: ネットワークサーバモジュールの新規作成

en: Create a new plugin component
ja: プラグインコンポーネントを新規作成する。

en: Create a new plugin server module
ja: プラグインサーバモジュールの新規作成

en: Create a new policy map
ja: 新規ポリシーマップ作成

en: Create a new prediction server module
ja: 予測サーバモジュールの新規作成

en: Create a new radial dynamic map
ja: 放射状の動的マップを新規作成

en: Create a new topology map
ja: トポロジマップの新規作成

en: Create a new web Server module
ja: ウェブサーバモジュールの新規作成

en: Create a new web analysis module
ja: 新規ウェブ分析モジュールの作成

en: Create a new wizard component
ja: ウィザードコンポーネントを新規作成する。

en: Create a service per item
ja: アイテムごとにサービスを作成する

en: Create agent
ja: エージェント作成

en: Create agent custom field
ja: エージェントカスタムフィールドの作成

en: Create agent module
ja: エージェントモジュール作成

en: Create agent modules
ja: エージェントモジュール作成

en: Create agent per database
ja: データベースごとにエージェントを作成

en: Create alert
ja: アラート作成

en: Create an agent
ja: エージェント作成

en: Create backup
ja: バックアップの作成

en: Create backups
ja: バックアップの作成

en: Create category
ja: カテゴリの作成

en: Create command
ja: コマンド作成

en: Create container
ja: コンテナ作成

en: Create custom SQL
ja: カスタム SQL 作成

en: Create custom entry
ja: カスタムエントリの作成

en: Create directory
ja: ディレクトリの作成

en: Create empty network map
ja: 空のネットワークマップ作成

en: Create field
ja: フィールド作成

en: Create filter
ja: フィルタの作成

en: Create graph
ja: グラフ作成

en: Create group
ja: グループの作成

en: Create item
ja: アイテムの作成

en: Create message
ja: メッセージの作成

en: Create module
ja: モジュールの作成

en: Create module group
ja: モジュールグループの作成

en: Create modules
ja: モジュール作成

en: Create network
ja: ネットワーク作成

en: Create network component
ja: ネットワークコンポーネントの作成

en: Create network component (Disabled)
ja: ネットワークコンポーネントの作成 (無効)

en: Create network components
ja: ネットワークコンポーネント作成

en: Create network map
ja: ネットワークマップ作成

en: Create new console task
ja: 新規コンソールタスクの作成

en: Create new custom
ja: 設定の新規作成

en: Create new map connection
ja: 新たな利用マップ設定

en: Create new model
ja: 新規モデル作成

en: Create new policy
ja: 新たなポリシーを作成

en: Create new report
ja: 新規レポート作成

en: Create plugin
ja: プラグイン作成

en: Create policy
ja: ポリシー作成

en: Create policy modules
ja: ポリシーモジュール作成

en: Create profile
ja: プロファイル作成

en: Create report
ja: レポートの作成

en: Create report per agent
ja: エージェントごとのレポート作成

en: Create response
ja: 応答の作成

en: Create rule
ja: ルール作成

en: Create services
ja: サービスの作成

en: Create skin
ja: スキン作成

en: Create table tmerge_error
ja: テーブル tmerge_error を作成

en: Create table tmerge_queries
ja: テーブル tmerge_queries 作成

en: Create table tmerge_steps
ja: テーブル tmerge_steps 作成

en: Create tag
ja: タグの作成

en: Create template
ja: テンプレートの作成

en: Create template report wizard
ja: レポートウィザードテンプレート作成

en: Create text
ja: テキストの作成

en: Create user
ja: ユーザの作成

en: Create visual console
ja: ビジュアルコンソールの作成

en: Create visualmap
ja: ビジュアルマップの作成

en: Create workunit on recovery
ja: リカバリ時のワークユニットを作成

en: Created
ja: 作成

en: Created %s policies
ja: %s ポリシーを作成しました

en: Created %s policy alerts
ja: %s ポリシーアラートを作成しました

en: Created at
ja: 作成日時

en: Created by
ja: 作者:

en: Created by template
ja: テンプレートにより作成

en: Created from
ja: 作成者:

en: Created group %s
ja: グループを %s 作成しました

en: Created successfully
ja: 作成しました。

en: Created successfuly
ja: 作成しました

en: Created to
ja: 作成対象者:

en: Created/Updated %s/%s policy modules
ja: ポリシーモジュールを作成(%s)/更新(%s)しました

en: Creating agent in target node
ja: 対象ノードでエージェント作成中

en: Creating modules in target node
ja: 対象ノードでモジュール作成中

en: Creator
ja: 作成者

en: Credential Boxes
ja: 認証情報ボックス

en: Credential Boxes List
ja: 認証情報ボックス一覧

en: Credential Store
ja: 認証情報ストア

en: Credential boxes
ja: 認証情報ボックス

en: Credential identifier
ja: 認証情報識別子

en: Credential identifier %s does not exist, please, add it to your repository %s
ja: 認証情報識別子 %s が存在しません。リポジトリ %s に追加してください

en: Credential store
ja: 認証情報ストア

en: Credentials
ja: 認証情報

en: Credentials successfully updated
ja: 認証情報を更新しました

en: Credentials to try with
ja: 利用認証情報

en: Credentials to use are required
ja: 利用する認証情報が必要です

en: Crit:
ja: 障害:

en: Critical
ja: 障害

en: Critical (Alert)
ja: 障害 (アラート)

en: Critical Status
ja: 障害状態

en: Critical agents
ja: 障害エージェント数

en: Critical events
ja: 障害イベント

en: Critical instructions
ja: 障害時手順

en: Critical issues while merging
ja: マージ中にクリティカルな問題が発生

en: Critical modules
ja: 障害モジュール

en: Critical service alert
ja: 障害サービスアラート

en: Critical status
ja: 障害状態

en: Critical threshold
ja: 障害閾値

en: Critical threshold for occupied addresses
ja: 占有アドレスの障害しきい値

en: Critical weight
ja: 障害ウエイト

en: Cron from
ja: Cron 開始

en: Cron jobs
ja: Cron ジョブ

en: Cron to
ja: Cron 終了

en: Curl Error:
ja: Curl エラー:

en: Current Networks
ja: 現在のネットワーク

en: Current Platform Count
ja: 現在の利用数

en: Current Platform Count (disabled: items)
ja: 現在の利用数 (無効のもの)

en: Current Platform Count (enabled: items)
ja: 現在の利用数 (有効のもの)

en: Current Update #
ja: 現在のアップデート #

en: Current cost estimation
ja: 現在のコスト見積

en: Current data at %s
ja: %s 時点のデータ

en: Current database maintenance setup
ja: 現在のデータベース設定

en: Current deployments
ja: 現在のデプロイ

en: Current filter
ja: 現在のフィルタ

en: Current interval
ja: 現在の間隔

en: Current month
ja: 今月

en: Current pandora_server running threads
ja: 現在の pandora_server 実行スレッド

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Current password of user is not correct
ja: ユーザの現在のパスワードは正しくありません

en: Current password of user is required to perform password change
ja: ユーザの現在のパスワードは変更する必要があります

en: Current ranges
ja: 現在の範囲

en: Current schema:
ja: 現在のスキーマ:

en: Current value
ja: 現在の値

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Docs url
ja: カスタムドキュメントURL

en: Custom Field
ja: カスタムフィールド

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom Fields Data
ja: カスタムフィールドデータ

en: Custom Fields View
ja: カスタムフィールド表示

en: Custom Graph
ja: カスタムグラフ

en: Custom Graphs
ja: カスタムグラフ

en: Custom ID
ja: カスタムID

en: Custom MySQL template builder
ja: カスタム MySQL テンプレートビルダ

en: Custom NetScan
ja: カスタムネットスキャン

en: Custom OID
ja: カスタム OID

en: Custom SQL
ja: カスタム SQL

en: Custom SQL template
ja: カスタム SQL テンプレート

en: Custom Splash (login)
ja: カスタムスプラッシュ(ログイン)

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: Custom Value/Enterprise String
ja: カスタム値/Enterprise文字列

en: Custom Value/OID
ja: カスタム値/OID

en: Custom background login
ja: カスタムログイン背景

en: Custom background logo
ja: カスタム背景ロゴ

en: Custom commands
ja: カスタムコマンド

en: Custom data
ja: カスタムデータ

en: Custom database agent prefix
ja: カスタムデータベースエージェントプレフィックス

en: Custom documentation logo
ja: カスタムドキュメントロゴ

en: Custom events
ja: カスタムイベント

en: Custom favicon
ja: カスタム favicon

en: Custom field
ja: カスタムフィールド

en: Custom field eHorusID created
ja: カスタムフィールド eHorusID を作成しました

en: Custom field name
ja: カスタムフィールド名

en: Custom field value
ja: カスタムフィールド値

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom fields View
ja: カスタムフィールド表示

en: Custom fields are an easy way to personalized agent's information.
    				You're able to create custom fields by klicking on 'Administration' -> 'Manage monitoring' -> 'Manage custom fields'.
ja: カスタムフィールドは、エージェントの独自情報を記載できます。
    				’管理' → 'モニタリング管理' → 'カスタムフィールド管理' でカスタムフィールドを作成できます。

en: Custom fields are an easy way to personalized agent's information.
    		 You're able to create custom fields by klicking on 'Administration' -> 'Manage monitoring' -> 'Manage custom fields'.
ja: カスタムフィールドは、エージェントの独自情報を記載できます。
    		’管理' → 'モニタリング管理' → 'カスタムフィールド管理' でカスタムフィールドを作成できます。

en: Custom fields view
ja: カスタムフィールド表示

en: Custom filters
ja: カスタムフィルタ

en: Custom graph
ja: カスタムグラフ

en: Custom graph create from the tab graphs in the agent.
ja: エージェントのグラフタブからカスタムグラフを作成

en: Custom graph viewer
ja: カスタムグラフ参照

en: Custom graphs
ja: カスタムグラフ

en: Custom graphviz directory
ja: カスタム graphviz ディレクトリ

en: Custom label to identify this setup.
ja: この設定を識別するためのカスタムラベル。

en: Custom logo
ja: カスタムロゴ

en: Custom logo (header white background)
ja: カスタムロゴ(白背景ヘッダ)

en: Custom logo (header)
ja: カスタムロゴ(ヘッダ)

en: Custom logo (login)
ja: カスタムロゴ (ログイン)

en: Custom logo (menu)
ja: カスタムロゴ(メニュー)

en: Custom logo (white background)
ja: カスタムロゴ (白背景)

en: Custom logo collapsed
ja: 折り畳み時カスタムロゴ

en: Custom logo collapsed (menu)
ja: 縮小カスタムロゴ(メニュー)

en: Custom logo login
ja: ログイン時のカスタムロゴ

en: Custom logo login metaconsole
ja: メタコンソールログインカスタムロゴ

en: Custom logo metaconsole (white background)
ja: メタコンソールカスタムロゴ(白背景)

en: Custom logo white background
ja: 白背景カスタムロゴ

en: Custom macros
ja: カスタムマクロ

en: Custom mobile console icon
ja: カスタムモバイルコンソールアイコン

en: Custom module definitions
ja: カスタムモジュール定義

en: Custom module prefix
ja: カスタムモジュールプレフィックス

en: Custom network scan
ja: カスタムネットワークスキャン

en: Custom networkmap center logo
ja: カスタムネットワークマップセンターロゴ

en: Custom queries
ja: カスタムクエリ

en: Custom report
ja: カスタムレポート

en: Custom report description info. It will be applied to all reports and templates by default.
ja: カスタムレポートの説明情報。デフォルトですべてのレポートおよびテンプレートに適用されます。

en: Custom report front
ja: カスタムレポートスタイル

en: Custom report front page
ja: カスタムレポート表紙

en: Custom report front page. It will be applied to all reports and templates by default.
ja: カスタムレポートの表紙。すべてのレポートおよびテンプレートにデフォルトで適用されます。

en: Custom report info
ja: カスタムレポート情報

en: Custom reporting
ja: カスタムレポート

en: Custom reports
ja: カスタムレポート

en: Custom responses
ja: カスタム応答

en: Custom script
ja: カスタムスクリプト

en: Custom splash login
ja: カスタムスプラッシュログイン

en: Custom splash login metaconsole
ja: カスタムスプラッシュログイン メタコンソール

en: Custom subtitle header
ja: カスタムサブタイトルヘッダ

en: Custom support logo
ja: カスタムサポートロゴ

en: Custom support url
ja: カスタムサポートURL

en: Custom title header
ja: カスタムタイトルヘッダ

en: Custom title1 login
ja: カスタムタイトル1 ログイン

en: Custom title1 login metaconsole
ja: カスタムタイトル1 メタコンソールログイン

en: Custom title2 login
ja: カスタムタイトル2 ログイン

en: Custom title2 login metaconsole
ja: カスタムタイトル2 メタコンソールログイン

en: Custom values post process
ja: 保存倍率のカスタム値

en: Customer key
ja: カスタマーキー

en: Customizable section
ja: カスタマイズ可能なセクション

en: Customize sections
ja: セクションのカスタマイズ

en: Customize settings
ja: 設定カスタマイズ

en: Customize translation
ja: 翻訳カスタマイズ

en: D.
ja: 削除

en: DB ERROR
ja: DB エラー

en: DB Host
ja: DB ホスト

en: DB Hostname
ja: DB ホスト名

en: DB Interface
ja: DB インタフェース

en: DB Name
ja: DB 名

en: DB Name (temporal for testing)
ja: DB 名 (一時的なテスト用)

en: DB Password
ja: DB パスワード

en: DB Password for this user
ja: この DB ユーザのパスワード

en: DB Repl.
ja: DB レプリケーション

en: DB Replication user
ja: DB レプリケーションユーザ

en: DB Replication user password
ja: DB レプリケーションユーザパスワード

en: DB Role
ja: DB ロール

en: DB Schema Build
ja: DB スキーマビルド

en: DB Schema Check
ja: DB スキーマチェック

en: DB Schema Version (actual)
ja: DB スキーマバージョン(現在)

en: DB Schema Version (first installed)
ja: DB スキーマバージョン(初回インストール時)

en: DB Schema check
ja: DBスキーマチェック

en: DB Size
ja: DB サイズ

en: DB Status
ja: DB の状態

en: DB User
ja: DB ユーザ

en: DB User with privileges
ja: 権限のある DB ユーザ

en: DB connection
ja: DB 接続

en: DB interface
ja: DBインタフェース

en: DB monitoring
ja: DB 監視

en: DB port
ja: DB ポート

en: DB port must be a positive integer
ja: DB ポートは正の整数である必要があります

en: DB settings
ja: DB 設定

en: DB version
ja: DB バージョン

en: DB2 target strings
ja: DB2 対象文字列

en: DESC
ja: 降順

en: Daemon binary path
ja: デーモンのバイナリパス

en: Daemon interval
ja: デーモン間隔

en: Daily
ja: 日次

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashboards
ja: ダッシュボード

en: Data
ja: データ

en: Data Configuration Module.
ja: データ設定モジュール

en: Data Copy
ja: データコピー

en: Data Type
ja: データのタイプ

en: Data configuration
ja: データ設定

en: Data configuration are built correctly
ja: データ設定が正しく作られました

en: Data configuration is empty
ja: データ設定が空です

en: Data days old to keep in active database
ja: メインのデータベースに保持するデータの日数

en: Data image
ja: データ画像

en: Data module updated.
ja: データモジュールを更新しました。

en: Data multiplier to use in graphs/data
ja: グラフのデータで利用するデータ倍率

en: Data older than 'days' is compacted in order to improve disk utilization.
ja: 設定した '日' より古いデータは、ディスク使用率を向上させるために圧縮されます。

en: Data policy module updated.
ja: データポリシーモジュールを更新しました。

en: Data precision
ja: データ精度

en: Data precision for reports
ja: レポートのデータ精度

en: Data precision for reports and visual consoles
ja: レポートとビジュアルコンソールのデータ精度

en: Data precision in graphs
ja: グラフにおけるデータの精度

en: Data range
ja: データ範囲

en: Data separator
ja: データセパレータ

en: Data server
ja: データサーバ

en: Data server module
ja: データサーバモジュール

en: Data storage path
ja: データストアのパス

en: Data table
ja: データの表示

en: Data to show
ja: 表示データ

en: Data type
ja: データのタイプ

en: Data will be available in active database as time as days you specify here. Older information will be sent to historical database. Note data will be purged from active database after %d days.
ja: データは、ここで指定した日数メインのデータベースで利用できます。 古い情報はヒストリデータベースに送信されます。 データは %d 日後にメインのデータベースから削除されることに注意してください。

en: Data:
ja: データ:

en: Database
ja: データベース

en: Database MR version is inconsistent, do you want to apply the package?
ja: データベース MR のバージョンに一貫性がありません。パッケージを適用しますか？

en: Database Serialized
ja: データベースの並び

en: Database debug
ja: DBのデバッグ

en: Database encryption is not enabled. Credentials will be stored in plaintext. %s
ja: データベースの暗号化が無効です。認証情報がプレーンテキストで保存されます。%s

en: Database error
ja: データベースエラー

en: Database health status
ja: データベースの正常性状態

en: Database interface
ja: DBインタフェース

en: Database is not installed: %s
ja: データベースがインストールされていません: %s

en: Database is not updated: %s
ja: データベースが更新されていません: %s

en: Database is up to date with this Metaconsole
ja: このメタコンソールでデータベースは最新です

en: Database maintenance options
ja: データベースメンテナンスオプション

en: Database maintenance problem
ja: データベースメンテナンスにおける問題

en: Database maintenance status
ja: データベースメンテナンス状態

en: Database management
ja: データベース管理

en: Database merged
ja: データベースをマージしました

en: Database name
ja: データベース名

en: Database password
ja: データベースパスワード

en: Database sanity
ja: データベースの健全性

en: Database setup
ja: データベース設定

en: Database size stats
ja: データベースサイズ

en: Database status info
ja: データベースステータス情報

en: Database successfully updated
ja: データベースを更新しました

en: Database sync
ja: データベース同期

en: Database synchronization state and pending tasks
ja: データベース同期状態と保留中タスク

en: Database user
ja: データベースユーザ

en: Datacenter name
ja: データセンター名

en: Datacenter user
ja: データセンターユーザ

en: Dataserver threads
ja: データサーバスレッド

en: Date
ja: 日付

en: Date From Day
ja: 開始日

en: Date From hours
ja: 開始時間

en: Date To Day
ja: 終了日

en: Date To hours
ja: 終了時間

en: Date format in Pandora is year/month/day
ja: Pandora での日付フォーマットは、年/月/日 です

en: Date format string
ja: 日時フォーマット

en: Date from
ja: 開始日

en: Date is wrong formatted
ja: 日付のフォーマットが不正です

en: Date to
ja: 終了日

en: Dates
ja: 日付

en: Day
ja: 日

en: Day Week
ja: 週

en: Days
ja: 日間

en: Days a week
ja: 曜日

en: Days of week
ja: 曜日

en: Days to purge old information
ja: 旧情報を削除する日数

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug remotely this module
ja: このモジュールをリモートデバッグ

en: Debug this module once it has been initialized
ja: 初期化されたら、このモジュールをデバッグ

en: December
ja: 12月

en: Decompress
ja: 展開

en: Decrease Weight
ja: ウエイトを減らす

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Altitude
ja: デフォルトの高度

en: Default Latitude
ja: デフォルトの緯度

en: Default Longitude
ja: デフォルトの経度

en: Default Number of elements in Custom Graph.
ja: カスタムグラフのデフォルト要素数

en: Default action
ja: 通常のアクション

en: Default block size execution event
ja: デフォルト実行イベントブロックサイズ

en: Default block size migration agents
ja: デフォルトエージェントマイグレーションブロックサイズ

en: Default cache expiration
ja: デフォルトのキャッシュ有効期限

en: Default color
ja: デフォルト色

en: Default event filter
ja: デフォルトイベントフィルタ

en: Default expiration of the Visual Console item's cache
ja: ビジュアルコンソールキャッシュのデフォルト有効期間

en: Default font doesn't exist
ja: デフォルトのフォントがありません

en: Default full scale (TIP)
ja: デフォルトフルスケール(TIP)

en: Default height of the chart image
ja: グラフ画像のデフォルトの高さ

en: Default hours for event view
ja: イベント表示期間(時間)

en: Default icon in GIS
ja: GIS でのデフォルトアイコン

en: Default ideal node separation
ja: デフォルトノード間距離

en: Default interval for refresh on Visual Console
ja: ビジュアルコンソールのデフォルト更新間隔

en: Default line favourite_view for the Visual Console
ja: ビジュアルコンソールのデフォルトお気に入り

en: Default line menu items for the Services
ja: サービス用のデフォルトラインメニューアイテム

en: Default line menu items for the Visual Console
ja: ビジュアルコンソールのデフォルトメニューアイテム

en: Default line thickness for the Custom Graph.
ja: カスタムグラフのデフォルトの線の太さ

en: Default line thickness for the Visual Console
ja: ビジュアルコンソールのデフォルトの線の太さ

en: Default password for "Admin" user has not been changed
ja: "admin" ユーザのデフォルトパスワードが変更されていません

en: Default percentil
ja: デフォルトのパーセンテージ

en: Default position for agents without GIS data
ja: GIS データが無い場合のエージェントのデフォルト位置

en: Default position of map.
ja: マップのデフォルト位置

en: Default row limit in csv log
ja: デフォルト csv ログ行制限

en: Default soft graphs
ja: デフォルトグラフソフト

en: Default type of interface charts.
ja: インタフェースグラフのデフォルトタイプ

en: Default type of module charts.
ja: モジュールグラフのデフォルトタイプ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Default values will be used
ja: デフォルト値を利用します

en: Default zoom
ja: デフォルトの拡大率

en: Default zoom graphs
ja: デフォルトグラフ拡大率

en: Default zoom level
ja: デフォルト拡大レベル

en: Define a command
ja: コマンド定義

en: Define as many lines as commands you want to execute
ja: 実行するコマンドの数だけ行を定義します

en: Define database connection from Pandora FMS node to this Metaconsole
ja: Pandora FMS ノードからメタコンソールへのデータベース接続定義

en: Define here your custom queries.
ja: ここにカスタムクエリを定義します。

en: Define targets using csv o network definition.
ja: CSV またはネットワーク定義を利用して対象を定義

en: Define your custom SAP modules.
ja: カスタム SAP モジュールを定義してください。

en: Defined
ja: 定義済み

en: Defined alerts
ja: 定義済みアラート

en: Defined and fired alerts
ja: 定義済・発報アラート

en: Defined custom graph
ja: 定義済カスタムグラフ

en: Defined extensions
ja: 定義されている拡張

en: Defined modules
ja: 定義済みモジュール

en: Defined users
ja: 定義済ユーザ

en: Defines a custom prefix to be concatenated before database agent names generated by this task.
ja: このタスクによって生成されるデータベースエージェント名の前に連結されるカスタムプレフィックスを定義します。

en: Defines a custom prefix to be concatenated before module names generated by this task.
ja: このタスクによって生成されるモジュール名の前に連結されるカスタムプレフィックスを定義します。

en: Defines a target agent where this task will store data detected, if you have defined multiple targets, define a comma separated list of names here or leave in blank to use server IP address/ FQDN.
ja: このタスクが検出したデータを保存する対象エージェントを定義します。複数の対象を定義した場合は、ここで名前のカンマ区切り一覧を定義するか、サーバの IP アドレス/ FQDN を使用するために空白のままにします。

en: Defines a target agent where this task will store data detected, if you have defined multiple targets, define a comma separated list of names here or leave in blank to use target as name.
ja: このタスクが検出したデータを保存する対象エージェントを定義します。複数の対象を定義した場合は、ここで名前のカンマ区切り一覧を定義するか、空白のままにして対象を名前として使用します。

en: Del.
ja: 削除

en: Delay
ja: 遅延

en: Delay between transferences (seconds)
ja: 転送間の遅延 (秒)

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Actions
ja: アクション削除

en: Delete Item
ja: アイテム削除

en: Delete Script
ja: スクリプト削除

en: Delete Supernet
ja: スーパーネット削除

en: Delete Vlan
ja: VLAN 削除

en: Delete above to
ja: 次の上を削除

en: Delete action
ja: アクションの削除

en: Delete agent
ja: エージェント削除

en: Delete agents from policy
ja: ポリシーからエージェント削除

en: Delete alert
ja: アラート削除

en: Delete all agents
ja: 全エージェント削除

en: Delete available remote configurations
ja: リモート設定の削除

en: Delete below to
ja: 次の下を削除

en: Delete check
ja: チェックを削除

en: Delete collection
ja: コレクションの削除

en: Delete conversation
ja: メッセージ削除

en: Delete custom module unit
ja: カスタムモジュール単位削除

en: Delete custom values
ja: カスタム値の削除

en: Delete event
ja: 削除

en: Delete events
ja: イベントの削除

en: Delete fields to select
ja: フィールドを選択から削除する

en: Delete filter
ja: フィルタの削除

en: Delete from queue
ja: キューから削除

en: Delete groups
ja: グループ削除

en: Delete groups from policy
ja: ポリシーからグループを削除

en: Delete interval
ja: 間隔値を削除

en: Delete item
ja: アイテムの削除

en: Delete items
ja: アイテムの削除

en: Delete macro
ja: マクロを削除

en: Delete module
ja: モジュール削除

en: Delete network
ja: ネットワーク削除

en: Delete network to supernet
ja: スーパーネットのネットワーク削除

en: Delete network to vlan
ja: VLAN のネットワーク削除

en: Delete not init modules
ja: 未初期化モジュールの削除

en: Delete pending
ja: 削除待ち

en: Delete pending agents
ja: 削除待ちエージェント

en: Delete pending alerts
ja: 削除待ちアラート

en: Delete pending external alerts
ja: 削除待ち外部アラート

en: Delete pending file collections
ja: 削除待ちファイルコレクション

en: Delete pending groups
ja: ペンディンググループ削除

en: Delete pending inventory modules
ja: 削除待ちインベントリモジュール

en: Delete pending modules
ja: 削除待ちモジュール

en: Delete pending plugins
ja: 削除待ちプラグイン

en: Delete remote conf agent files
ja: エージェントのリモート設定ファイル削除

en: Delete remote conf server files
ja: リモート設定サーバファイル削除

en: Delete remote configuration file
ja: リモート設定ファイル削除

en: Delete selected
ja: 選択範囲を削除します

en: Delete selected items from position:
ja: 次の場所から選択したアイテムを削除する:

en: Delete service element
ja: サービス要素削除

en: Delete tags to module
ja: モジュールのタグ削除

en: Delete task
ja: タスク削除

en: Delete the custom post process
ja: カスタム保存倍率を削除

en: Delete this block
ja: このブロックを削除

en: Delete this conf file implies that for restore you must reactive remote config in the local agent.
ja: この設定を削除した場合、元に戻すにはローカルエージェントのリモート設定を再有効化する必要があります。

en: Delete this conf file implies that server will send back local config to console
ja: この conf ファイルを削除すると、サーバがローカル設定をコンソールに送り返すことを意味します

en: Delete this custom command
ja: このカスタムコマンドを削除

en: Delete this module
ja: このモジュールを削除

en: Delete users
ja: ユーザ削除

en: Delete widget
ja: ウェジェットの削除

en: Deleted
ja: 削除しました

en: Deleted %s policy alerts
ja: %s ポリシーアラートを削除しました

en: Deleted %s policy modules
ja: %s ポリシーモジュールを削除しました

en: Deleted action successfuly
ja: アクションを削除しました

en: Deleted data above %f
ja: %f を超えるデータを削除しました。

en: Deleted modules
ja: 削除済エージェント

en: Deleted successfully
ja: 削除しました

en: Deleted this scheduled downtime successfully.
ja: この計画停止を削除しました。

en: Deleted traps.
ja: トラップを削除しました。

en: Deleted user %s
ja: ユーザ %s を削除しました

en: Deleted user %s from %s
ja: ユーザ %s を %s から削除しました

en: Deleted user %s from metaconsole
ja: メタコンソールから、ユーザ %s を削除しました

en: Deleting all policy agents
ja: 全ポリシーエージェントの削除中

en: Deleting from policy
ja: ポリシーから削除中

en: Deleting last profile will delete this user
ja: 最後のプロファイルを削除すると、このユーザが削除されます

en: Deletion in progress
ja: 削除中

en: Demote
ja: 降格

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: Depending on how they provide that service, we can find two types:
ja: どのようにサービス提供であるかに依存し、次の 2つのタイプがあります:

en: Deploy
ja: デプロイ

en: Deploy agent to targets
ja: 対象にエージェントをデプロイ

en: Deploy from
ja: 次からデプロイ:

en: Deploy scheduled
ja: スケジュールされたものを展開

en: Deploying
ja: デプロイ中

en: Deployment center
ja: デプロイセンター

en: Descending
ja: 降順

en: Descent
ja: 下へ

en: Description
ja: 説明

en: Description is empty
ja: 説明が空です

en: Description size text
ja: 説明の表示長さ

en: Description:
ja: 説明:

en: Descripttion
ja: 説明

en: Descrtiption
ja: 説明

en: Desired agent version
ja: 必要なエージェントバージョン

en: Desired agent version is required
ja: 必要とするエージェントバージョンが必要です

en: Destination
ja: 宛先

en: Destination IP. A comma separated list of destination ip. If we leave the field blank, will show all ip. Example filter by ip:<br>25.46.157.214,160.253.135.249
ja: 宛先 IP をカンマで区切った一覧。何も入力しないと全ての IP を表示します。IP によるフィルタ例: <br>25.46.157.214,160.253.135.249

en: Destination Server
ja: 対象サーバ

en: Destination port. A comma separated list of destination ports. If we leave the field blank, will show all ports. Example filter by ports 80 and 22:<br>80,22
ja: 宛先ポートをカンマで区切った一覧。何も入力しないと全てのポートを表示します。ポート  80 および 22 のフィルタ例: <br>80,22

en: Desynchronized operation on the node
ja: ノードでの非同期操作

en: Detail information
ja: 詳細情報

en: Detailed view
ja: 詳細表示

en: Details
ja: 詳細

en: Developer mode is enabled
ja: 開発モードが有効です

en: Device info
ja: デバイス情報

en: Dhcp Leased
ja: DHCP リース済

en: Dhcp Leased Expiration
ja: ＤHCP リース期限切れ

en: Dhcp Leased Mode
ja: DHCP リースモード

en: DiG/Whois Lookup
ja: DiG/Whois ルックアップ

en: Diagnostic info
ja: 診断情報

en: Diagnostics Info
ja: 診断情報

en: Dialog Logged users
ja: ダイアログログユーザ

en: Dialog response time
ja: ダイアログ応答時間

en: Diameter
ja: 直径

en: Diff view
ja: 差分表示

en: Dig executable does not exist.
ja: digコマンドがありません。

en: Dig path
ja: dig パス

en: Digital
ja: デジタル

en: Dinamic Map
ja: ダイナミックマップ

en: Dir
ja: ディレクトリ

en: Direct
ja: 直接

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Directory %s doesn't exist!
ja: %s ディレクトリは存在しません！

en: Directory %s is not writable. Please, configure corresponding permissions.
ja: %s ディレクトリに書き込めません。対応するパーミッションの設定をしてください。

en: Directory created
ja: ディレクトリを作成しました

en: Directory where mysql files are stored (must be common to all nodes)
ja: mysql ファイルが保存されているディレクトリ (すべてのノードに共通である必要があります)

en: Directory where phantomjs binary file exists and has execution grants.
ja: phantomjs バイナリファイルが実行権限付きで置かれているディレクトリ。

en: Directory where temporary data is stored.
ja: テンポラリデータの保存ディレクトリ

en: Directory where your 'simplesamlphp' folder is located.
ja: 'simplesamlphp' フォルダがあるディレクトリ

en: Disable
ja: 無効

en: Disable Agents: Disables the selected agents.
ja: エージェント無効化: 選択したエージェントを無効化します。

en: Disable Alerts: Disable alerts for the selected agents.
ja: アラートのみ無効化: 選択したエージェントのアラートを無効化します。

en: Disable agent
ja: エージェントの無効化

en: Disable agents
ja: エージェント無効化

en: Disable alert
ja: アラート無効化

en: Disable custom live view filters
ja: カスタムライブビューフィルタの無効化

en: Disable event
ja: イベント無効化

en: Disable help
ja: ヘルプの無効化

en: Disable helps
ja: ヘルプの無効化

en: Disable logo in graphs
ja: グラフ内ロゴの無効化

en: Disable module
ja: モジュールを無効化

en: Disable selected alerts
ja: 選択したアラートを無効にする

en: Disable task
ja: タスク無効化

en: Disable the definition of custom filters in the live view. Only existing filters can be used.
ja: ライブビューでカスタムフィルタの定義を無効化します。フィルタが存在する場合のみ利用可能です。

en: Disable_foreing
ja: 強制を無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled Agents
ja: エージェント無効化

en: Disabled Alert
ja: 無効化アラート

en: Disabled address
ja: 無効化アドレス

en: Disabled agent.
ja: エージェントを無効化しました

en: Disabled alerts
ja: 無効なアラート

en: Disabled autorefresh
ja: 自動更新の無効化

en: Disabled discovery task.
ja: 自動検出タスクを無効化しました。

en: Disabled mode
ja: 無効化モード

en: Disabled module
ja: 無効化モジュール

en: Disabled only Alerts
ja: アラートのみ無効化

en: Disabled sections
ja: 無効化セクション

en: Disabled user.
ja: ユーザを無効化しました。

en: Disabling agent in source node and enabling in target one
ja: ソースノードでエージェント無効化および対象ノードで有効化中

en: Disabling constraints
ja: 制約の無効化

en: Disabling historical database, you will not keep any data older than %d days. Are you sure?
ja: ヒストリデータベースを無効にすると、%d 日より古いデータは保持されません。 よろしいですか？

en: Discard history data
ja: ヒストリデータ削除

en: Discard unknown events
ja: 不明イベントを削除

en: Discover
ja: 自動検出

en: Discover SAP
ja: 自動検出 SAP

en: Discover hosts and devices in your network
ja: ネットワーク内のホストおよびデバイスの検出

en: Discovery
ja: 自動検出

en: Discovery Applications DB2
ja: アプリケーション検出 DB2

en: Discovery Applications Microsoft SQL Server
ja: アプリケーション検出 Microsoft SQL Server

en: Discovery Applications MySQL
ja: MySQL アプリケーションの自動検出

en: Discovery Applications Oracle
ja: Oracle アプリケーションの自動検出

en: Discovery Cloud AWS EC2
ja: Cloud AWS EC2 の自動検出

en: Discovery Cloud Azure Compute
ja: Cloud Azure Compute の自動検出

en: Discovery Cloud RDS
ja: Cloud RDS の自動検出

en: Discovery Cloud S3
ja: クラウド検出 S3

en: Discovery Cloud: AWS
ja: クラウド検出: AWS

en: Discovery NetScan
ja: NetScan 自動検出

en: Discovery Server is disabled
ja: 自動検出サーバが無効です

en: Discovery Task are used to find new elements in the network. 
    		If it detects any item, it will add that item to the monitoring, and if that item it is already being monitored, then it will 
    		ignore it or will update its information.There are three types of detection: Based on <strong id="fuerte"> ICMP </strong>(pings), 
    		<strong id="fuerte">SNMP</strong> (detecting the topology of networks and their interfaces), and other <strong id="fuerte"> customized </strong>
    		type. You can define your own customized recon script.
ja: 自動検出タスクは、ネットワーク内の新たな要素を検出するのに使います。
    		アイテムを検出すると、そのアイテムを監視に追加し、そのアイテムが既に監視されている場合は、
    		それを無視するか、その情報を更新します。検出には 3つのタイプがあります。<strong id = "fuerte"> ICMP </strong>(ping)、
    		<strong id = "fuerte"> SNMP </strong>(ネットワークとそのインターフェースのトポロジの検出)、その他 <strong id = "fuerte">カスタマイズ</strong>タイプです。
    		独自の自動検出スクリプトを定義することができます。

en: Discovery relies on a proper setup of cron, the time-based scheduling service
ja: 自動検出は、時間ベースのスケジューリングサービスである cron の適切な設定に依存しています

en: Discovery relies on an appropriate cron setup.
ja: 自動検出は、適切な cron 設定に依存しています。

en: Discovery server
ja: 自動検出サーバ

en: Discovery server detected a new host
ja: 自動検出サーバが新たなホストを検出しました

en: Discovery task
ja: 自動検出タスク

en: Discovery task list
ja: 自動検出タスク一覧

en: Discovery task name
ja: 自動検出タスク名

en: Discovery.App.DB2
ja: 検出.App.DB2

en: Discovery.App.Microsoft SQL Server
ja: 検出.App.Microsoft SQL Server

en: Discovery.Application.DB2
ja: 自動検出.アプリケーション.DB2

en: Discovery.Application.MySQL
ja: 自動検出.アプリケーション.MySQL

en: Discovery.Application.Oracle
ja: 自動検出.アプリケーション.Oracle

en: Discovery.Application.SAP
ja: 自動検出.アプリケーション.SAP

en: Discovery.Application.VMware
ja: 自動検出.アプリケーション.VMware

en: Discovery.Cloud.AWS.RDS
ja: 自動検出.クラウド.AWS.RDS

en: Discovery.Cloud.AWS.S3
ja: 自動検出.クラウド.AWS.S3

en: Discovery.Cloud.Aws.S3
ja: クラウド検出 AWS.S3

en: DiscoveryConsoleTasks is not configured.
ja: 自動検出コンソールタスクが設定されていません。

en: DiscoveryConsoleTasks is not running properly
ja: 自動検出コンソールタスクが正しく動作していません

en: Disk I/O Rate
ja: ディスク I/O 速度

en: Disk performance summary
ja: ディスクパフォーマンス概要

en: Disk read
ja: ディスクの読み込み

en: Disk write
ja: ディスクの書き込み

en: Display
ja: 表示

en: Display data of proc modules in other format
ja: 別フォーマットでのprocモジュールのデータ表示

en: Display errors
ja: エラー表示

en: Display events errors
ja: イベントエラー表示

en: Display hint
ja: ヒント表示

en: Display lateral menus with left click
ja: クリックでサイドメニューを表示

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Display on front
ja: 前面に表示

en: Display options
ja: 表示オプション

en: Display range:
ja: 表示範囲:

en: Display text proc modules have state is ok
ja: 正常状態時のprocモジュール表示テキスト

en: Display text when proc modules have state critical
ja: 障害状態時のprocモジュール表示テキスト

en: Distance
ja: 距離

en: Do not show anymore
ja: 今後表示しない

en: Do you really want to leave our brilliant application?
ja: あなたは本当にこの素晴らしいアプリケーションを使いませんか？

en: Do you wan delete this connection?
ja: このマップ利用設定を削除しますか。

en: Do you want delete all templates?
ja: 全テンプレートを削除しますか?

en: Do you want delete the selected templates?
ja: 選択したテンプレートを削除しますか?

en: Do you want delete this block?
ja: このブロックを削除しますか?

en: Do you want delete this module?
ja: このモジュールを削除しますか?

en: Do you want to consolidate all your system monitoring? Do you have many systems, making it difficult to manage them in a comprehensive manner? Would you like to deploy monitoring, alerts and even local plugins with a single click? %s Enterprise Policies are exactly what you need; you'll save time, effort and annoyances. More information <a href='pandorafms.com'>pandorafms.com</a>
ja: すべてのシステム監視を統合したいですか？ 多くのシステムがあり、それらを包括的な方法で管理することが難しくありませんか？ ワンクリックで監視、アラート、さらにはローカルプラグインを展開したいですか？ %s Enterprise ポリシーはまさにあなたが必要とするものです。 時間、労力、煩わしさを削減できます。 詳細は、<a href='http://pandorafms.com/ja'> pandorafms.com </a> を参照してください。

en: Do you want to exit the help tour?
ja: ヘルプツアーを終了しますか。

en: Do you want to migrate automatically the malformed items?
ja: 不正な要素を自動的に移動しますか。

en: Do you want to set default the map?
ja: このマップをデフォルトに設定しますか。

en: Do you want to use the default data from the connection?
ja: 利用マップのデフォルトデータを利用しますか。

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Docs URL (login)
ja: ドキュメントURL(ログイン)

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Doesn't have a valid YAML format
ja: 正しい YAML フォーマットではありません

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain and IP information for
ja: ドメインおよびIP情報:

en: Don't show subgroups:
ja: サブグループを表示しない:

en: Done
ja: 完了

en: Double autentication activation
ja: 二段階認証の有効化

en: Double autentication information
ja: 二段階認証情報

en: Double authentication
ja: 二段階認証

en: Double authentication failed
ja: 二段階認証に失敗しました

en: Down
ja: 停止

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download the app
ja: アプリケーションをダウンロード

en: Downloading %.2f MB
ja: ダウンロード中 %.2f MB

en: Downloading %s %.2f/ %.2f MB.
ja: %s のダウンロード中 %.2f/ %.2f MB

en: Downtime
ja: 停止時間

en: Downtime scheduled soon.
ja: まもなく計画停止

en: Downtime stopped.
ja: 計画停止を中断しました。

en: Downtimes
ja: 停止時間

en: Draw
ja: 描画

en: Draw live filter
ja: ライブ表示フィルタ

en: Drop the package here or
ja: ここにパッケージをドロップするかまたは

en: Dst IP
ja: 宛先 IP

en: Dst Ip
ja: 宛先 IP

en: Dst Ip Address
ja: 宛先 IP アドレス

en: Dst Port
ja: 宛先ポート

en: Dst port
ja: 宛先ポート

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate config
ja: 設定の複製

en: Duplicate main IP address
ja: メイン IP が重複しています

en: Duplicated
ja: 複数回数発生イベント

en: Duplicated alert
ja: アラートが重複しています

en: Duplicated or incompatible operation in the queue
ja: 重複もしくは完了できない操作がキューにあります

en: Dynamic
ja: 動的

en: Dynamic Interval
ja: 動的間隔

en: Dynamic Max.
ja: 動的最大値

en: Dynamic Min.
ja: 動的最小値

en: Dynamic Min.
ja: 動的最小値

en: Dynamic SLA
ja: 動的 SLA

en: Dynamic SLA can not be Inverse
ja: 動的 SLA は反転できません

en: Dynamic Threshold Interval
ja: 動的しきい値の間隔

en: Dynamic Threshold Max.
ja: 最大動的しきい値

en: Dynamic Threshold Min.
ja: 最小動的しきい値

en: Dynamic Threshold Two Tailed:
ja: 2つの動的しきい値を使う:

en: Dynamic Two Tailed:
ja: 2つの動的しきい値

en: Dynamic element
ja: 動的要素

en: Dynamic element (%d) '%s' causes an error: %s
ja: 動的要素 (%d) '%s' でエラー発生: %s

en: Dynamic element (%d) '%s' does not match any target
ja: 動的要素 (%d) '%s' は対象にマッチしません

en: Dynamic elements are not affected by cascade protection
ja: 動的要素は関連障害検知抑制の影響を受けません

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: E-mail for receiving alerts
ja: アラート受信メールアドレス

en: ERROR
ja: エラー

en: ERROR:
ja: エラー:

en: ERROR: Event detail
ja: エラー: イベント詳細

en: ESX Detail
ja: ESX 詳細

en: ESX details
ja: ESX 詳細

en: Each group must have a different name
ja: 各グループは異なる名前でなければいけません

en: Each line is a module definition using following format: module name ; module_type ; SAP check definition.
ja: 各行は次のフォーマットでのモジュール定義です: モジュール名 ; モジュールタイプ ; SAPチェック定義

en: Each module group must have a different name
ja: 各モジュールグループは、異なる名前でなければいけません。

en: Each scheduled downtime must have a different name
ja: それぞれの計画停止は異なる名前である必要があります

en: Each state changing
ja: 個別状態変化

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Data
ja: データ編集

en: Edit OS
ja: OS の編集

en: Edit Transaction
ja: トランザクション編集

en: Edit User
ja: ユーザ編集

en: Edit address
ja: アドレス編集

en: Edit agent
ja: エージェントの編集

en: Edit agents
ja: エージェント編集

en: Edit alerts
ja: アラート編集

en: Edit capture model
ja: キャプチャモデル編集

en: Edit cluster
ja: クラスタ編集

en: Edit element
ja: 要素編集

en: Edit event responses
ja: イベント応答の編集

en: Edit events
ja: イベント編集

en: Edit file
ja: ファイル編集

en: Edit job
ja: ジョブ編集

en: Edit label
ja: ラベル編集

en: Edit main data
ja: メインデータ編集

en: Edit map connection
ja: 利用マップ編集

en: Edit module
ja: モジュールの編集

en: Edit my User
ja: ユーザ編集

en: Edit my user
ja: ユーザ情報編集

en: Edit network
ja: ネットワーク編集

en: Edit network maps
ja: ネットワークマップ編集

en: Edit node
ja: ノード編集

en: Edit node %s
ja: ノード編集 %s

en: Edit or delete groups can cause problems with synchronization
ja: グループの編集や削除は、同期で問題が発生する可能性があります。

en: Edit phases
ja: フェーズ編集

en: Edit plugin
ja: プラグイン編集

en: Edit remote config
ja: リモート設定

en: Edit report
ja: レポートの編集

en: Edit reports
ja: レポート編集

en: Edit rule
ja: ルール編集

en: Edit service elements
ja: サービス要素編集

en: Edit sources
ja: ソース編集

en: Edit task
ja: タスク編集

en: Edit template
ja: テンプレートの編集

en: Edit this cluster
ja: このクラスタを編集

en: Edit ticket
ja: チケット編集

en: Edit user
ja: ユーザ編集

en: Edit visual console
ja: ビジュアルコンソール編集

en: Edited
ja: 編集

en: Editor
ja: 編集

en: Either, your password or your login are incorrect. Please check your CAPS LOCK key, username and password are case SeNSiTiVe.<br><br>All actions, included failed login attempts are logged in Pandora FMS System logs, and these can be reviewed by each user, please report to admin any incident or malfunction.
ja: パスワードまたはユーザ名が正しくありません。大文字・小文字を区別しますので、CAPS LOCKキーを確認してください。<br><br>ログインの失敗は Pandora FMS システムログに記録され他のユーザから確認されます。問題があれば管理者へ連絡してください。

en: Elastic IP Adresses
ja: Elastic IP アドレス

en: ElasticSearch Port
ja: ElasticSearch ポート

en: ElasticSearch Status
ja: ElasticSearch の状態

en: ElasticSearch is not available using current configuration.
ja: 現在の設定を利用している ElasticSearch が存在しません。

en: Elasticsearch Interface
ja: Elasticsearch インタフェース

en: Element color
ja: 要素の色

en: Element registered successfully
ja: 要素を登録しました

en: Elements
ja: エレメント

en: Elements to apply
ja: 適用する要素

en: Email password
ja: メールユーザパスワード

en: Email test
ja: Email テスト

en: Email user
ja: メールユーザ

en: Emails Sending
ja: メール送信

en: Emails for the tag: %s
ja: タグ %s のメールアドレス

en: Empty
ja: 空

en: Empty Network maps editor
ja: 空のネットワークマップエディタ

en: Empty OS
ja: OS が空です

en: Empty configuration
ja: 設定が空です

en: Empty configuration table
ja: 設定テーブルが空です

en: Empty custom node address
ja: カスタムノードアドレスが空です

en: Empty for default short name fc_X where X is the collection id.
ja: 指定しない場合のデフォルトの短い名前は fc_X で、X はコレクション ID です。

en: Empty ip or port
ja: IP またはポートが空です

en: Empty layer names are not supported
ja: 空のレイヤ名には対応していません

en: Empty map
ja: 空マップ

en: Empty modules
ja: モジュールなし

en: Empty name
ja: 名前が空です

en: Empty parameters
ja: パラメータが空です

en: Empty queue
ja: キューが空です

en: Empty queue.
ja: キューが空です

en: Empty string
ja: 文字列が空です

en: Empty user or password
ja: ユーザまたはパスワードが空です

en: Enable
ja: 有効

en: Enable Agent API
ja: エージェント API の有効化

en: Enable GIS features
ja: GIS 機能の有効化

en: Enable Integria IMS
ja: Integria IMS の有効化

en: Enable Netflow
ja: Netflow を利用する

en: Enable Update Manager
ja: アップデートマネージャの有効化

en: Enable agent
ja: エージェントの有効化

en: Enable agents managment
ja: エージェント管理を有効にする

en: Enable alert
ja: アラート有効化

en: Enable alert use in this group.
ja: このグループでアラート利用を有効化

en: Enable audit log
ja: 監査ログの有効化

en: Enable console log
ja: コンソールログの有効化

en: Enable eHorus
ja: eHorus の有効化

en: Enable exceptions
ja: 例外の有効化

en: Enable exceptions in tmerge_queries
ja: tmerge_queries で例外を有効化

en: Enable foreing keys in tmerge_queries
ja: tmerge_queries で外部キーを有効化

en: Enable foreings keys
ja: 外部キーの有効化

en: Enable historical database
ja: ヒストリデータベース有効化

en: Enable historical events
ja: ヒストリイベント有効化

en: Enable history database
ja: ヒストリデータベースの有効化

en: Enable history event
ja: ヒストリイベントの有効化

en: Enable link
ja: リンクを有効にする

en: Enable link agent
ja: エージェントのリンクを有効にする

en: Enable log viewer
ja: ログビューワの有効化

en: Enable module
ja: モジュールを有効化

en: Enable node access
ja: ノードアクセスを有効にする

en: Enable password history
ja: パスワード履歴の有効化

en: Enable password policy
ja: パスワードポリシーを利用する

en: Enable selected alerts
ja: 選択したアラートを有効にする

en: Enable this option if you want the counter to be reset when the alert is not being fired consecutively, even if it's within the time threshold
ja: 再通知間隔内であっても、アラートが継続していない場合は最小アラート数のカウンタをリセットしたい場合にこのオプションを有効化します。

en: Enable update manager
ja: アップデートマネージャの有効化

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled %s elements from the downtime
ja: 計画停止から %s 件の要素が有効になりました

en: Enabled agent.
ja: エージェントを有効化しました

en: Enabled alerts
ja: 有効なアラート

en: Enabled combo
ja: 有効な設定

en: Enabled discovery task.
ja: 自動検出タスクを有効化しました。

en: Enabled module
ja: 有効化モジュール

en: Enabled sections
ja: 有効化セクション

en: Enabled user.
ja: ユーザを有効化しました。

en: Enables
ja: 有効

en: Enables re-scan entities process every interval defined.
ja: 定義された間隔ごとに再スキャンエンティティが処理できるようにします。

en: Encrypt passwords
ja: パスワード暗号化

en: Encryption
ja: 暗号化

en: End date
ja: 終了日時

en: End wizard
ja: ウィザードの終了

en: Enforce https
ja: httpsの利用

en: Enforce https Information
ja: https の利用

en: Enforce public URL usage information
ja: 公開 URL 利用に関する情報

en: Engine not supported
ja: エンジンがサポートされていません

en: Enter keywords to search
ja: 検索文字列を入力してください

en: Enter possible range of values in SLA.
ja: SLA に可能な値の範囲を入力してください。

en: Enter the <b>auth key</b> and the following <b>request key</b>:
ja: <b>auth key</b> と次の <b> request key</b> を入力してください:

en: Enter your name (or a company name) and a contact email address.
ja: あなたの名前(もしくは会社名)および連絡先メールアドレスを入力してください。

en: Enterprise
ja: エンタープライズ

en: Enterprise ACL Setup
ja: Enterprise ACL 設定

en: Enterprise ACL setup
ja: Enterprise ACL 設定

en: Enterprise ICMP server
ja: エンタープライズ ICMP サーバ

en: Enterprise SNMP server
ja: エンタープライズSNMPサーバ

en: Enterprise Satellite server
ja: Enterprise サテライトサーバ

en: Enterprise String
ja: Enterprise文字列

en: Enterprise String:
ja: Enterprise文字列:

en: Enterprise Transactional server
ja: Enterprise トランザクションサーバ

en: Enterprise installed
ja: Enterprise インストール済

en: Enterprise options
ja: Enterprise オプション

en: Enterprise password policy
ja: Enterprise パスワードポリシー

en: Enterprise version
ja: Enterprise版

en: Enterprise version not installed
ja: Enterprise 版がインストールされていません

en: Entire agent
ja: エージェント全体

en: Equal (=)
ja: 同じ (=)

en: Equal to
ja: 同じ値

en: Equal to %s
ja: %s と同じ

en: Equalize maxiddmum thresholds
ja: 最大閾値を等しくする

en: Equalize maximum thresholds
ja: 最大閾値を合わせる

en: Error
ja: エラー

en: Error Duplicate name
ja: 名前重複エラー

en: Error Duplicate name (%s)
ja: 名前重複エラー (%s)

en: Error Synch collections
ja: コレクション同期エラー

en: Error add '%s' SLA.
ja: SLA '%s' の追加に失敗しました。

en: Error add '%s' action.
ja: アクション '%s' の追加に失敗しました。

en: Error add '%s' agent plugin.
ja: エージェントプラグイン '%s' の追加エラー。

en: Error add '%s' agent.
ja: '%s' エージェント追加エラー

en: Error add '%s' agent. The agent does not exist
ja: '%s' エージェント追加エラー。エージェントが存在しません

en: Error add '%s' alert.
ja: '%s' アラート追加エラー

en: Error add '%s' collection.
ja: '%s' コレクション追加エラー

en: Error add '%s' inventory module.
ja: '%s' インベントリモジュール追加エラー。

en: Error add '%s' module.
ja: '%s' モジュール追加エラー

en: Error add the alert, the action '%s' don't exist.
ja: アラートの追加エラー。アクション '%s' は存在しません。

en: Error add the alert, the module '%s' don't exist.
ja: アラート追加エラー。モジュール '%s' は存在しません。

en: Error add the alert, the template '%s' don't exist.
ja: アラート追加エラー。テンプレート '%s' は存在しません。

en: Error add the module plugin importation, plugin is not registered
ja: モジュールプラグイン追加エラー。プラグインは登録されていません。

en: Error add the module, error in tag component.
ja: モジュール追加エラー。タグコンポーネント内にエラーがあります。

en: Error add the module, haven't type.
ja: モジュール追加エラー。タイプがありません。

en: Error adding comment
ja: コメント追加エラー

en: Error adding inventory module
ja: インベントリモジュールの追加エラー

en: Error adding module %s
ja: モジュール %s 追加エラー

en: Error adding module to policy configuration_data is not a valid base64.
ja: ポリシーへのモジュール追加エラー。設定データが正しい base64 ではありません。

en: Error adding module to profile
ja: プロファイルへのモジュール追加に失敗しました。

en: Error adding modules
ja: モジュールを追加できませんでした。

en: Error adding modules. The following errors already exists:
ja: モジュールを追加できませんでした。次のモジュールは存在します:

en: Error adding network profile
ja: ネットワークプロファイルの追加に失敗しました。

en: Error adding the queue to node %s.
ja: キューのノード %s への追加エラー。

en: Error adding trap custom values
ja: トラップカスタム値の追加エラー

en: Error adding web analysis module to policy. Id_module_type is not correct for web analysis modules.
ja: ポリシーへのウェブ分析モジュールの追加中にエラーが発生しました。 Id_module_type が、ウェブ分析モジュールに対して正しくありません。

en: Error adding web module to policy. Id_module_type is not correct for web modules.
ja: ポリシーへのウェブモジュール追加エラー。Id_module_type がウェブモジュールに対して正しくありません。

en: Error at sending the email
ja: メール送信エラー

en: Error building the new macros
ja: 新規マクロ作成エラー

en: Error changing event owner
ja: イベント所有者変更エラー

en: Error changing event status
ja: イベント状態変更エラー

en: Error connecting to %s
ja: %s への接続エラー

en: Error connecting to DB.
ja: DB 接続エラー。

en: Error connecting to database %s at %s.
ja: データベース %s@%s への接続エラー。

en: Error connecting with node %s.
ja: ノード %s への接続エラー。

en: Error copying
ja: コピーエラー

en: Error copying md5 file
ja: md5 ファイルのコピーエラー

en: Error create '%s' component.
ja: コンポーネント '%s' の作成に失敗しました。

en: Error create '%s' item in report '%s'.
ja: レポート '%s' にアイテム '%s' の追加でエラーになりました。

en: Error create '%s' policy, the name exist and there aren't free name.
ja: '%s'  ポリシー作成エラー。すでに存在する名前です。

en: Error create '%s' policy.
ja: '%s' ポリシー作成エラー

en: Error create '%s' report, the name exist and there aren't free name.
ja: レポート '%s' でエラーです。指定の名前はすでに使われています。

en: Error create '%s' report.
ja: レポート '%s' の作成に失敗しました。

en: Error create '%s' visual map, lost tag name.
ja: ビジュアルマップ '%s' の作成に失敗しました。タグ名がありません。

en: Error create '%s' visual map, the name exist and there aren't free name.
ja: ビジュアルマップ '%s' の作成に失敗しました。名前がすでに存在します。

en: Error create '%s' visual map.
ja: ビジュアルマップ '%s' の作成に失敗しました。

en: Error create filter.
ja: フィルタ作成エラー。

en: Error create item for agent '%s' visual map.
ja: '%s'ビジュアルマップ用エージェント項目の作成に失敗しました。

en: Error create item type '%d' visual map.
ja: アイテムタイム '%d' のビジュアルマップを作成できませんでした。

en: Error create new model
ja: 新規モデル作成エラー

en: Error create or update dashboard
ja: ダッシュボードの作成または更新エラー

en: Error creating %s policies
ja: %s ポリシー作成エラー

en: Error creating %s policy alerts
ja: %s ポリシーアラートの作成エラー

en: Error creating alert template. Id_group cannot be left blank.
ja: アラートテンプレートの作成中にエラーが発生しました。 id_group は空白にできません。

en: Error creating alert template. Invalid id_group or the user has not enough permission to make this action.
ja: アラートテンプレートの作成中にエラーが発生しました。 id_group が無効であるか、ユーザにこのアクションを実行するための十分な権限がありません。

en: Error creating category
ja: カテゴリの作成に失敗しました

en: Error creating custom field
ja: カスタムフィールド作成エラー

en: Error creating file
ja: ファイル作成エラー

en: Error creating file with empty name
ja: ファイル名未指定によるファイル作成エラー

en: Error creating filter
ja: フィルタ作成エラー

en: Error creating filter is duplicated.
ja: フィルタ作成エラー、重複しています。

en: Error creating filter.
ja: フィルタ作成エラー。

en: Error creating inventory module
ja: インベントリモジュールの作成エラー

en: Error creating provisioning rule.
ja: プロビジョニングルール作成エラー。

en: Error creating service:
ja: サービス作成エラー:

en: Error creating skin
ja: スキン作成エラー

en: Error creating tag
ja: タグを作成できません

en: Error creating template
ja: テンプレート作成エラー

en: Error creating the following modules:
ja: 以下のモジュール作成エラー:

en: Error creating/updating %s/%s policy modules
ja: ポリシーモジュールの作成(%s)/更新(%s)エラー

en: Error delete filter.
ja: フィルタ削除エラー。

en: Error delete model
ja: モデル削除エラー

en: Error deleting
ja: 削除に失敗しました

en: Error deleting %s policy alerts
ja: %s ポリシーアラートの削除エラー

en: Error deleting %s policy modules
ja: %s ポリシーモジュールの削除エラー

en: Error deleting %s template
ja: %s テンプレートの削除エラー

en: Error deleting alert template. Id_template doesn't exist.
ja: アラートテンプレート削除エラー。id_template が存在しません。

en: Error deleting all templates
ja: 全テンプレートの削除エラー

en: Error deleting block
ja: ブロック削除エラー

en: Error deleting category
ja: カテゴリの削除に失敗しました

en: Error deleting element: %s
ja: 要素削除エラー: %s

en: Error deleting export target
ja: エクスポートターゲットの削除に失敗しました。

en: Error deleting inventory module
ja: インベントリモジュールの削除エラー

en: Error deleting module
ja: モジュール削除エラー

en: Error deleting module from profile
ja: プロファイルからのモジュール削除に失敗しました。

en: Error deleting provisioning rule.
ja: プロビジョニングルール削除エラー。

en: Error deleting selected templates
ja: 選択したテンプレートの削除エラー

en: Error deleting service %s
ja: サービス削除エラー %s

en: Error deleting skin
ja: スキン削除エラー

en: Error deleting tag
ja: タグを削除できません

en: Error deleting template
ja: テンプレートの削除に失敗しました。

en: Error deleting the relation
ja: 関係の削除エラー

en: Error deleting trap custom values
ja: トラップカスタム値の削除エラー

en: Error enable/disable discovery task. Enable/disable value cannot be left blank.
ja: 自動検出タスクの有効化/無効化エラー。有効化/無効化の設定は空にできません。

en: Error enable/disable discovery task. Id_user cannot be left blank.
ja: 自動検出タスクの有効化/無効化エラー。id_user は空にできません。

en: Error executing response
ja: 応答の実行エラー

en: Error forcing inventory module
ja: インベントリモジュールの強制実行エラー

en: Error get the graph
ja: グラフ生成エラー

en: Error getting alert actions.
ja: アラートアクション取得エラー

en: Error in MR file
ja: MR ファイルエラー

en: Error in dependencies field
ja: 依存フィールドでエラーです

en: Error in discovery task enabling/disabling.
ja: 自動検出タスクの有効化/無効化エラー。

en: Error in enables field
ja: 有効化フィールドでエラーです

en: Error in package updated
ja: パッケージ更新エラー

en: Error in phases section
ja: フェーズセクションエラー

en: Error in reset password request
ja: パスワードリセット要求エラー

en: Error in the syntax, please check the data configuration.
ja: 書式エラーです。データ設定を確認してください。

en: Error inserting relations
ja: 関係の挿入エラー

en: Error inserting the relation %s -> %s
ja: 関係 %s -> %s の挿入エラー

en: Error loading Module Library
ja: モジュールライブラリのロードエラー

en: Error loading categories
ja: カテゴリ読み込みエラー

en: Error loading category
ja: カテゴリ読み込みエラー

en: Error loading results
ja: 結果の読み込みエラー

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Error normalizing module %s
ja: モジュール %s において正規化に失敗しました。

en: Error performing execution
ja: 実行エラー

en: Error processing alert(s)
ja: アラート処理エラー

en: Error processing request
ja: 要求された処理の実行に失敗しました。

en: Error retrieving the modified macros
ja: 編集済マクロ検索エラー

en: Error retrieving the module plugin macros
ja: モジュールプラグインマクロ検索エラー

en: Error retrieving the module plugin macros data
ja: モジュールプラグインマクロデータ検索エラー

en: Error retrieving the plugin macros
ja: プラグインマクロ検索エラー

en: Error sending message to user %s
ja: ユーザ %s 宛のメッセージ送信に失敗しました。

en: Error service forced
ja: サービスの強制実行エラー

en: Error stopping downtime. Periodical and running scheduled downtime cannot be stopped.
ja: 計画停止の停止中にエラーが発生しました。 定期実行かつ実行中の計画停止を停止することはできません。

en: Error synchronizing collections
ja: コレクションの同期エラー

en: Error syncronizing .
ja: 同期エラー。

en: Error syncronizing the agents to node %s.
ja: エージェントのノード %s への同期エラー。

en: Error syncronizing the groups to node %s.
ja: グループのノード %s への同期エラー。

en: Error the policy haven't name.
ja: ポリシーに名前がありません。

en: Error the report haven't group.
ja: レポートにグループがありません。

en: Error the report haven't name.
ja: レポートに名前がありません。

en: Error update filter.
ja: フィルタ更新エラー。

en: Error update model
ja: モデル更新エラー

en: Error updating OS
ja: OS の更新に失敗しました

en: Error updating agent conf
ja: エージェント設定更新エラー

en: Error updating alert template. Invalid id_group or the user has not enough permission to make this action.
ja: アラートテンプレートの更新中にエラーが発生しました。 id_group が無効であるか、ユーザにこのアクションを実行するための十分な権限がありません。

en: Error updating category
ja: カテゴリの更新に失敗しました

en: Error updating events
ja: イベント更新エラー

en: Error updating export target
ja: エクスポートターゲットの更新に失敗しました。

en: Error updating filter
ja: フィルタ更新エラー

en: Error updating filter.
ja: フィルタ更新エラー。

en: Error updating inventory module
ja: インベントリモジュールの更新エラー

en: Error updating module %s
ja: モジュール %s の更新エラー

en: Error updating network profile
ja: ネットワークプロファイルの更新に失敗しました。

en: Error updating passwords:
ja: パスワード更新エラー:

en: Error updating provisioning rule.
ja: プロビジョニングルール更新エラー。

en: Error updating service:
ja: サービス更新エラー:

en: Error updating skin
ja: スキン更新エラー

en: Error updating tag
ja: タグ更新に失敗

en: Error updating template
ja: テンプレート更新エラー

en: Error updating the modules (maybe there was no field to update)
ja: モジュール更新エラー (更新するフィールドがない可能性があります)

en: Error updating the modules from a module type
ja: モジュールタイプからのモジュール更新エラー

en: Error updating the modules from an agent group
ja: エージェントグループからのモジュール更新エラー

en: Error updating trap custom values
ja: トラップカスタム値の更新エラー

en: Error updating user info
ja: ユーザ情報の更新に失敗しました。

en: Error updating user info (no change?)
ja: ユーザ情報の更新に失敗しました。(変更なし?)

en: Error uploading resource. Check if the selected file is a valid resource template in .ptr format
ja: リソースのアップロード中にエラーが発生しました。 選択したファイルが .ptr 形式の有効なリソーステンプレートであるかどうかを確認してください

en: Error validating alert
ja: アラート承諾エラー

en: Error validating alert. Id_agent cannot be left blank.
ja: アラート承諾エラー。id_agent は空にできません。

en: Error validating alert. Id_module cannot be left blank.
ja: アラート承諾エラー。id_module は空にできません。

en: Error validating alert. Id_template cannot be left blank.
ja: アラート承諾エラー。id_template は空にできません。

en: Error validating alert. Specified alert does not exist.
ja: アラート承諾エラー。指定のアラートが存在しません。

en: Error while connecting to licence server.
ja: ライセンスサーバへの接続エラー

en: Error while deleting services: %s
ja: サービス削除エラー: %s

en: Error while deleting, reason: %s
ja: 削除中にエラーです。理由: %s

en: Error while executing task:
ja: タスク実行中にエラーです:

en: Error while forcing, reason: %s
ja: 強制中にエラーです。理由: %s

en: Error while processing: %s
ja: 処理中にエラー: %s

en: Error, The field name and name in module_name in data configuration are different.
ja: エラー、データ設定におけるフィールド名と module_name 内の名前が異なります。

en: Error, please check the transaction phases
ja: エラー、トランザクションフェーズをチェックしてください

en: Error, please install the PHP libXML in the system.
ja: エラー。PHP libXML をインストールしてください。

en: Error, please refresh page
ja: エラー、ページをリロードしてください

en: Error. Error created template
ja: エラー: テンプレート作成エラー

en: Error. Error delete template
ja: エラー: テンプレート削除エラー

en: Error. Synchronization aborted. Backup restored
ja: エラー。同期が中止され、バックアップが復元されました

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Error: The collection directory does not exist.
ja: エラー: コレクションディレクトリが存在しません。

en: Error: The conf file of agent is not readble.
ja: エラー: エージェント設定ファイルを読めません。

en: Error: The conf file of agent is not writable.
ja: エラー: エージェント設定ファイルに書き込めません。

en: Error: The conf file of server is not readble.
ja: エラー: サービスの設定ファイルを読めません。

en: Error: The conf file of server is not writable.
ja: エラー: サービスの設定ファイルに書き込めません。

en: Error: The main directory of collections does not exist.
ja: エラー: コレクションのメインディレクトリが存在しません。

en: Error: Update linking modules to policy
ja: エラー: ポリシーへのモジュールリンク更新

en: Error: id agent must be defined.
ja: エラー: エージェント ID が定義されている必要があります。

en: Error: recreate file
ja: エラー: ファイル再作成

en: Errors
ja: エラー

en: Errors of node
ja: ノードのエラー

en: Errors while merging
ja: マージ中にエラー

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Evaluation interval
ja: 評価間隔

en: Event
ja: イベント

en: Event Days
ja: イベント日数

en: Event History Graph
ja: イベント履歴グラフ

en: Event ID
ja: イベントID

en: Event Id
ja: イベント ID

en: Event Name
ja: イベント名

en: Event Report Agent
ja: イベントレポートエージェント

en: Event Report Group
ja: イベントレポートグループ

en: Event Report Log
ja: イベントレポートログ

en: Event Report Module
ja: イベントレポートモジュール

en: Event Status
ja: イベントの状態

en: Event Type
ja: イベントタイプ

en: Event agent
ja: イベントエージェント

en: Event content
ja: イベントの内容

en: Event control filter
ja: イベントフィルタ

en: Event custom response default values
ja: イベントカスタム応答デフォルト値

en: Event detail
ja: イベント詳細

en: Event fields will be loaded. Do you want to continue?
ja: イベントフィールドが読み込まれます。続けますか?

en: Event filter
ja: イベントフィルタ

en: Event filter successfully created.
ja: イベントフィルタを作成しました。

en: Event filter successfully deleted.
ja: イベントフィルタを削除しました。

en: Event filter successfully updated.
ja: イベントフィルタを更新しました。

en: Event filters
ja: イベントフィルタ

en: Event graph
ja: イベントグラフ

en: Event graph by agent
ja: エージェントごとのイベントグラフ

en: Event graphs
ja: イベントグラフ

en: Event group
ja: イベントグループ

en: Event group (recursive)
ja: イベントグループ(再帰)

en: Event group Recursive
ja: イベントグループ再帰

en: Event history graph
ja: イベント履歴グラフ

en: Event id
ja: イベント ID

en: Event in process
ja: 処理中イベント

en: Event list
ja: イベント一覧

en: Event mode
ja: イベントモード

en: Event module
ja: イベントモジュール

en: Event module alerts
ja: イベントモジュールアラート

en: Event name
ja: イベント名

en: Event owner changed successfully
ja: イベントの所有者を変更しました

en: Event replication
ja: イベント複製

en: Event report agent
ja: イベントレポートエージェント

en: Event report group
ja: イベントレポートグループ

en: Event report module
ja: イベントレポートモジュール

en: Event responses
ja: イベント応答

en: Event server
ja: イベントサーバ

en: Event severity
ja: イベント重要度

en: Event status
ja: 状態

en: Event status changed successfully
ja: イベントの状態を変更しました

en: Event storm protection
ja: イベントストーム保護

en: Event storm protection is enabled.
ja: イベントストーム保護が有効です。

en: Event tag
ja: イベントタグ

en: Event type
ja: イベントタイプ

en: Event user
ja: イベントユーザ

en: Event user comment
ja: イベントユーザコメント

en: Event validated
ja: 承諾済

en: Event viewer
ja: イベントビューワ

en: Event viewer is disabled due event replication. For more information, please contact with the administrator
ja: イベントの複製のためイベント表示は無効化されています。より詳細は管理者に連絡してください。

en: Events
ja: イベント

en: Events (24h)
ja: イベント (24時間)

en: Events (Last 24h)
ja: イベント (直近 24時間)

en: Events (not validated)
ja: イベント (未承諾)

en: Events -by module-
ja: イベント -モジュールごと-

en: Events Configuration Information
ja: イベント設定情報

en: Events History
ja: ヒストリイベント

en: Events by Severity
ja: 重要度ごとのイベント

en: Events by agent
ja: エージェントで分類したイベント

en: Events by severity
ja: 重要度ごとのイベント

en: Events by user validator
ja: 承諾したユーザごとのイベント

en: Events days old to keep in active database
ja: メインのデータベースに保持するイベントの日数

en: Events info (1hr.)
ja: イベント情報 (1時間)

en: Events info (24hr.)
ja: イベント情報 (24時間)

en: Events management
ja: イベント管理

en: Events reading
ja: イベント参照

en: Events replication
ja: イベント複製

en: Events response max. execution
ja: イベント応答の最大実行

en: Events validated by user
ja: ユーザで分類したイベント

en: Events validated vs unvalidated
ja: 承諾済と未承諾イベント

en: Events will be purged from historical database after specified days.
ja: イベントは、指定された日後にヒストリデータベースから削除されます。

en: Events will remain in active database a maximum of specified days, then they will be transferred to historical database. Note events will be purged from active database after %d days.
ja: イベントは、指定された最大日数の間メインのデータベースに残り、その後、ヒストリデータベースに転送されます。 イベントは %d 日後にメインのデータベースから削除されることに注意してください。

en: Events with following tags
ja: 次のタグを含むイベント

en: Events without following tags
ja: 次のタグを含まないイベント

en: Events writing
ja: イベント編集

en: Every
ja: 毎

en: Every 8 days, a message is displayed to admin users to remember to register this Pandora instance
ja: 8日ごとに、この Pandora インスタンスを登録するリマインダメッセージを admin ユーザに表示します。

en: Every time that the alert is fired
ja: アラート発生のたび

en: Everyday
ja: 毎日

en: Everyone
ja: 全て

en: Everything
ja: すべて

en: Exact address match
ja: アドレスの完全一致

en: Exact match
ja: 完全一致

en: Exact phrase
ja: 完全なフレーズ

en: Example
ja: 例

en: Example:
ja: 例:

en: Examples
ja: 例

en: Exceeded max. number (%d) of agents added to policy concurrently (%d added)
ja: 同時にポリシーに追加するエージェント最大数(%d)を超過しました (%d 追加されました)

en: Exception
ja: 例外

en: Exception - Equal to %s
ja: 例外 - %s と同じ

en: Exception - Everything
ja: 例外 - 全て

en: Exception - Modules at critical or warning status
ja: 例外 - モジュールが障害または警告状態

en: Exception - Modules at normal status
ja: 例外 - モジュールが正常状態

en: Exception - Modules over %s
ja: 例外 - モジュールが %s より大きい

en: Exception - Modules over or equal to %s
ja: 例外 - モジュールが %s 以上

en: Exception - Modules under %s
ja: 例外 - モジュールが %s 未満

en: Exception - Modules under or equal to %s
ja: 例外 - モジュールが %s 以下

en: Exception - Not equal to %s
ja: 例外 - %s と異なる

en: Excesive Queued.
ja: 実行キュー

en: Exclude
ja: 除外

en: Exclude filter
ja: 除外フィルタ

en: Exec Server
ja: 実行サーバ

en: Exec server enabled
ja: Exec サーバが有効化されています

en: Execute
ja: 実行

en: Execute SQL
ja: SQLの実行

en: Execute Test
ja: テスト実行

en: Execute action
ja: アクション実行

en: Execute again
ja: 再実行

en: Execute alert
ja: アラート実行

en: Execute commands
ja: コマンド実行

en: Execute custom queries
ja: カスタムクエリの実行

en: Execute custom script
ja: カスタムスクリプト実行

en: Execute event response
ja: イベント応答の実行

en: Execute query
ja: クエリの実行

en: Execute tests from
ja: 次からテストを実行:

en: Executed on firing
ja: 発報時の実行

en: Executed on recovery
ja: 復旧時の実行

en: Executed:
ja: 実行済:

en: Executing command: %s
ja: コマンド実行中: %s

en: Executing custom queries...
ja: カスタムクエリの実行中...

en: Execution
ja: 実行

en: Execution results for transaction
ja: トランザクションの実行結果

en: Execution results for transaction %s
ja: トランザクション %s の実行結果

en: Execution type
ja: 実行タイプ

en: Existing Filter
ja: 既存フィルタ

en: Exists agent conf for agent:
ja: エージェントの設定ファイルが存在します:

en: Exists agent conf please remove configuration file from target node.
ja: エージェント設定が存在します。対象ノードから設定ファイルを削除してください。

en: Exit fullscreen
ja: 全画面表示を終了

en: Expand the tree (can be slow)
ja: ツリーを展開する (遅くなります)

en: Expert
ja: 上級者

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Expire
ja: 有効期限

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Expired incidents
ja: 期限切れ

en: Expired license
ja: ライセンス切れ

en: Expired login
ja: ログイン期限切れ

en: Expires
ja: 有効期限

en: Explanation
ja: 説明

en: Export
ja: エクスポート

en: Export agents
ja: エージェントエクスポート

en: Export current page to CSV
ja: 現在のページを CSV へエクスポート

en: Export data
ja: データのエクスポート

en: Export server
ja: エクスポートサーバ

en: Export target
ja: データのエクスポート

en: Export targets
ja: エクスポートターゲット

en: Export this list to CSV
ja: この一覧を CSV へエクスポートする

en: Export to CSV
ja: CSVにエクスポート

en: Export to CSV file
ja: CSV ファイルに書き出す

en: Export to Excel
ja: Excel にエクスポート

en: Export to JSON
ja: JSONへエクスポート

en: Export to PDF
ja: PDF にエクスポート

en: Export to XML
ja: XML へエクスポート

en: Export type
ja: エクスポート形式

en: Extended info:
ja: 拡張情報:

en: Extended information
ja: 拡張情報

en: Extension ZIP
ja: 拡張 ZIP

en: Extension manager
ja: 拡張マネージャ

en: Extension manager view
ja: 拡張マネージャ表示

en: Extension not installed
ja: 拡張がインストールされていません

en: Extension uploader
ja: 拡張アップローダ

en: Extensions
ja: 拡張

en: External Tools
ja: 外部ツール

en: External alerts
ja: 外部アラート

en: External link
ja: 外部リンク

en: Extra
ja: 拡張

en: Extra (2)
ja: 拡張 (2)

en: Extra ID
ja: 拡張 ID

en: Extra Id
ja: 追加 ID

en: Extra actions
ja: 追加アクション

en: Extra configuration block
ja: 追加設定ブロック

en: Extra id
ja: 拡張 ID

en: Extra options
ja: 拡張オプション

en: Extra settings
ja: 追加設定

en: Extracting package
ja: パッケージを展開中

en: FAIL
ja: 失敗

en: FF interval
ja: 連続抑制時の間隔

en: FF threshold
ja: 連続抑制回数

en: FF timeout
ja: 連続抑制タイムアウト

en: Faces
ja: 顔

en: Fail
ja: 失敗

en: Fail
ja: 失敗

en: Fail creating OS
ja: OS の作成に失敗しました

en: Fail to update to the last package.
ja: 最新パッケージへの更新に失敗しました。

en: Fail to upload extension
ja: 拡張のアップロードに失敗しました

en: Fail to upload iCalendar
ja: iCalendar のアップロードに失敗しました

en: Fail uploaded file
ja: ファイルのアップロードに失敗しました

en: Fail validate
ja: 承諾に失敗しました

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed SQL: %s
ja: 失敗した SQL: %s

en: Failed Updated remote config files %d
ja: リモート設定ファイル %d の更新に失敗しました。

en: Failed adding service child: %s
ja: サービスの子の追加に失敗しました: %s

en: Failed creating temporary directory.
ja: 一時ディレクトリの作成に失敗しました。

en: Failed disconnecting account
ja: アカウントの切断に失敗しました

en: Failed storing uploaded file.
ja: アップロードしたファイルの保存に失敗しました。

en: Failed synchronizing %s, please check node PHP configuration issues and collection max sizes
ja: %s の同期に失敗しました。ノードの PHP 設定の問題とコレクションの最大サイズを確認してください

en: Failed to analyze package: %s
ja: パッケージの分析に失敗しました: %s

en: Failed to apply rule: %s.
ja: ルール適用に失敗しました: %s

en: Failed to change password
ja: パスワード変更に失敗しました

en: Failed to cleanup old rules.
ja: 古いルールのクリーンアップに失敗しました。

en: Failed to connect
ja: 接続に失敗しました

en: Failed to connect to node
ja: ノードへの接続に失敗しました

en: Failed to connect to node %d
ja: ノード %d への接続に失敗しました

en: Failed to create collection path: %s
ja: コレクションパスの作成に失敗しました: %s

en: Failed to create policy
ja: ポリシー作成に失敗しました

en: Failed to create service for agent %s
ja: エージェント %s のサービス作成に失敗しました

en: Failed to create service for agent %s, %s
ja: エージェント %s, %s のサービス作成に失敗しました

en: Failed to create service for module %s, %s
ja: モジュール %s, %s のサービス作成に失敗しました

en: Failed to create service for service %s, %s
ja: サービス %s, %s のサービス作成に失敗しました

en: Failed to create services: %s
ja: サービス作成に失敗しました: %s

en: Failed to create task
ja: タスクの作成に失敗しました

en: Failed to create temporary directory
ja: 一時ディレクトリの作成に失敗しました

en: Failed to create zip file for collection
ja: コレクションの zip ファイル作成に失敗しました

en: Failed to delete: %s
ja: 削除に失敗しました: %s

en: Failed to erase module %d: %s
ja: 次のモジュールの削除に失敗しました %d:%s

en: Failed to erase policy module: %d
ja: ポリシーモジュールの削除に失敗しました: %d

en: Failed to find discovery DB2 task.
ja: 自動検出 DB2 タスクを見つけられませんでした。

en: Failed to find discovery Microsoft SQL Server task.
ja: 自動検出 Microsoft SQL Server タスクを見つけられませんでした。

en: Failed to find discovery MySQL task.
ja: 自動検出 MySQL タスクを見つけられませんでした。

en: Failed to find discovery Oracle task.
ja: 自動検出 Oracle タスクを見つけられませんでした。

en: Failed to find discovery SAP task.
ja: 自動検出 SAP タスクを見つけられませんでした。

en: Failed to find discovery VMware task.
ja: 自動検出 VMware タスクを見つけられませんでした。

en: Failed to find network scan task.
ja: ネットワークスキャンタスクを見つけられませんでした。

en: Failed to generate charts: %s
ja: グラフ生成に失敗しました: %s

en: Failed to generate dotmap, please select different layout schema
ja: ドットマップの生成に失敗しました。異なるレイアウトスキーマを選択してください。

en: Failed to initialize VMware extension.
ja: VMWare 拡張の初期化に失敗しました。

en: Failed to login to target
ja: 対象へのログインに失敗しました

en: Failed to overwrite node data: %s
ja: ノードデータの上書きに失敗しました: %s

en: Failed to process validation
ja: 承諾処理に失敗しました

en: Failed to process:
ja: 処理に失敗しました:

en: Failed to retrieve AWS information using selected account.
ja: 選択したアカウントで AWS 情報の取得に失敗しました。

en: Failed to retrieve comments
ja: コメントを取得できませんでした

en: Failed to retrieve graph data.
ja: グラフデータの取得に失敗しました。

en: Failed to retrieve master position
ja: マスターポジションの取得に失敗しました

en: Failed to retrieve service elements:
ja: サービス要素の取得に失敗しました:

en: Failed to retrieve slave information
ja: スレーブ情報の取得に失敗しました

en: Failed to retrieve updates, please configure utility
ja: アップデートの取得に失敗しました。ユーティリティの設定をしてください。

en: Failed to save command.
ja: コマンドの保存に失敗しました。

en: Failed to save group %s
ja: グループ %s の保存に失敗しました

en: Failed to schedule
ja: スケジュール設定に失敗しました

en: Failed to update
ja: 更新に失敗しました

en: Failed to update CPS for moduleValue for service %s:
ja: サービス %s のモジュール値の CPS の更新に失敗しました:

en: Failed to update to
ja: 次へのアップデートに失敗しました:

en: Failed to update, already exists: "%d"
ja: 更新に失敗しました。すでに存在します: "%d"

en: Failed to update:
ja: アップデートに失敗しました:

en: Failed to update: "%s"
ja: 更新に失敗しました: "%s"

en: Failed to write file to disk
ja: ファイルのディスクへの書き込みに失敗しました

en: Failed updated: User did not login.
ja: 更新失敗: ユーザがログインしていません。

en: Failed updated: User is not admin.
ja: 更新失敗: ユーザは管理者ではありません。

en: Failed updated: the next values cannot update: %s
ja: 更新失敗: 次の値は更新できません: %s

en: Failed updating credentials process
ja: 認証情報の更新処理に失敗しました

en: Failed uploading file.
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。

en: Failed while updating license.
ja: ライセンス更新に失敗しました。

en: Failed while updating: %s
ja: アップデートに失敗しました: %s

en: Failed:
ja: 失敗:

en: Failed: create the alerts for this modules, please check.
ja: 失敗: このモジュールのアラート作成、確認してください。

en: Failed: remove the alerts for this modules, please check.
ja: 失敗: このモジュールのアラート削除、確認してください。

en: Failover
ja: フェイルオーバ

en: Failover mode
ja: フェイルオーバーモード

en: Failover normal
ja: 通常のフェイルオーバー

en: Failover simple
ja: シンプルなフェイルオーバー

en: Failover type
ja: フェイルオーバータイプ

en: Failure to connect to Database server, please check the configuration file config.php or contact system administrator if you need assistance.
ja: データベースサーバへの接続に失敗しました。設定ファイル config.php を確認するか、支援が必要な場合はシステム管理者に連絡してください。

en: Failure to connect to historical database, please check the configuration or contact system administrator if you need assistance.
ja: ヒストリデータベースへの接続に失敗しました。構成を確認するか、支援が必要な場合はシステム管理者に連絡してください。

en: Fallback to local authentication
ja: ローカル認証へのフォールバック

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Favourite
ja: お気に入り

en: Favourite Visual Console
ja: お気に入りのビジュアルコンソール

en: Favourite visual console
ja: お気に入りのビジュアルコンソール

en: February
ja: 2月

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Field
ja: フィールド

en: Field %s
ja: フィールド %s

en: Field %s description
ja: フィールド %s の説明

en: Field %s values
ja: フィールド %s の値

en: Field content
ja: フィールドの内容

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field number
ja: フィールド番号

en: Field separator
ja: フィールドセパレータ

en: Field successfully created
ja: フィールドを作成しました。

en: Field successfully deleted
ja: フィールドを削除しました。

en: Field successfully updated
ja: フィールドを更新しました。

en: Field value
ja: フィールド値

en: Fields
ja: フィールド

en: Fields Manager
ja: フィールド管理

en: Fields available
ja: 存在するフィールド

en: Fields configured on the command associated to the action
ja: アクションに関連付けられたコマンドで設定されたフィールド

en: Fields passed to the command executed by this action when the alert is fired
ja: アラートが発報されたときに、このアクションによって実行されるコマンドに渡されるフィールド

en: Fields passed to the command executed by this action when the alert is recovered
ja: アラートが復旧したときに、このアクションによって実行されるコマンドに渡されるフィールド

en: Fields selected
ja: 選択されているフィールド

en: Fields used on execution when the alert is fired
ja: アラートが発報したときに実行に使われるフィールド

en: Fields used on execution when the alert is recovered
ja: アラートが復旧した時に実行に使われるフィールド

en: File
ja: ファイル

en: File already are exists.
ja: ファイルが既に存在します。

en: File could not be added
ja: ファイルを追加できませんでした

en: File could not be deleted
ja: ファイルを削除できませんでした

en: File has an invalid extension
ja: ファイルの拡張子が不正です

en: File imported successfully
ja: ファイルをインポートしました

en: File is missing in disk storage. Please contact the administrator.
ja: ファイルが存在しません。管理者に連絡してください。

en: File is not a valid zip file "%s"
ja: ファイルが正しい zip ファイルではありません "%s"

en: File is too large than PHP memory allocated in the system.
ja: PHP のメモリ割り当てよりもファイルが大きすぎます。

en: File manager
ja: ファイルマネージャ

en: File name
ja: ファイル名

en: File name does not match required format: package_NUMBER.oum or pandorafms_server[_enterprise]-7.0NG.NUMBER_x86[_64].tar.gz, you can use numbers with decimals.
ja: ファイル名が所定の形式と一致しません: package_数字.oum または pandorafms_server[_enterprise]-7.0NG.数字_x86[_64].tar.gz で、数字は小数を含むことがあります。

en: File name prefix
ja: ファイル名プレフィックス

en: File of collection is bigger than the limit (%s bytes)
ja: コレクションのファイルが制限より大きいです (%s バイト)

en: File processed
ja: ファイルを処理しました

en: File size seems to be too large. Please check your php.ini configuration or contact with the administrator
ja: ファイルサイズが大きすぎます。php.ini の設定を確認するか管理者に相談してください。

en: File successfully added
ja: ファイルを追加しました

en: File successfully deleted
ja: ファイルを削除しました

en: File upload stopped by extension
ja: 拡張によりファイルのアップロードが停止されました

en: Filename
ja: ファイル名

en: Files
ja: ファイル

en: Files in
ja: 次の中に存在するファイル:

en: Files included in this package
ja: パッケージに含まれるファイル

en: Files repository
ja: ファイルリポジトリ

en: Files repository manager
ja: ファイルリポジトリ管理

en: Fill color
ja: 塗りつぶしの色

en: Fill the name of your action.
ja: アクション名を入力します。

en: Fill transparent
ja: 透明に塗り潰す

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter Agents
ja: エージェントフィルタ

en: Filter Agents by %s
ja: %s によるエージェントフィルタ

en: Filter Alerts by %s
ja: %sによる発報アラート

en: Filter Events by %s
ja: %s によるイベントのフィルタ

en: Filter Modules
ja: モジュールフィルタ

en: Filter Modules by %s
ja: %s によるモジュールのフィルタ

en: Filter agent
ja: エージェントのフィルタ

en: Filter agents
ja: エージェントフィルタ

en: Filter agents by remote configuration enabled.
ja: リモート設定が有効化されているエージェントのフィルタ

en: Filter alert events
ja: アラートイベントフィルター

en: Filter backups
ja: フィルタバックアップ

en: Filter by
ja: フィルタ

en: Filter by agent name, module name, template name or action name
ja: エージェント名、モジュール名、テンプレート名および、アクション名でのフィルタ

en: Filter by group
ja: グループでフィルタする

en: Filter by module name, template name or action name
ja: モジュール名、テンプレート名、アクション名によるフィルタ

en: Filter by opened ports
ja: 開いているポートでフィルタ

en: Filter by profile
ja: プロファイルによるフィルタ

en: Filter by status
ja: 状態によるフィルタ

en: Filter created successfully
ja: フィルタを作成しました

en: Filter created.
ja: フィルタを作成しました。

en: Filter graphs
ja: グラフフィルタ

en: Filter group
ja: フィルターグループ

en: Filter is empty
ja: フィルタが空です

en: Filter list
ja: フィルタ一覧

en: Filter loaded
ja: フィルタを読み込みました

en: Filter module
ja: モジュールのフィルタ

en: Filter modules
ja: モジュールをフィルタ

en: Filter name
ja: フィルタ名

en: Filter name already exists in the bbdd
ja: データベースにフィルタがすでに存在します

en: Filter name cannot be left blank
ja: フィルタ名は空にできません

en: Filter options
ja: フィルターオプション

en: Filter overview
ja: フィルタの概要

en: Filter tag
ja: タグフィルタ

en: Filter updated successfully
ja: フィルタを更新しました

en: Filter updated.
ja: フィルタを更新しました。

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Filter: %s
ja: フィルタ: %s

en: Filtered by IP %s. Click here to remove the filter.
ja: IP %s によるフィルタ。フィルタを削除するにはこれをクリックしてください。

en: Filtered by port %s. Click here to remove the filter.
ja: ポート %s によるフィルタ。フィルタを削除するにはこれをクリックしてください。

en: Filters
ja: フィルタ

en: Filters
ja: フィルタ

en: Filters are empty
ja: フィルタが空です

en: Final step
ja: 最終ステップ

en: Find
ja: 以下をみつけ

en: Find servers configuration file and replace the following lines
ja: サーバ設定ファイルを見つけ、次の行を書き換えます

en: Find some files attached to this mail
ja: このメールに添付するファイル

en: Finding AFT connectivity
ja: AFT 接続検出中

en: Finding gateway connectivity
ja: ゲートウェイ到達性検出中

en: Finding traceroute connectivity
ja: traceroute 到達性検出中

en: Finish
ja: 終了

en: Finish and view cluster
ja: 終了しクラスタを見る

en: Finished
ja: 完了

en: Finished merge
ja: 完了したマージ

en: Fired
ja: 通知済

en: Fired alerts
ja: 発生したアラート

en: Firing
ja: 障害通知

en: Firing conditions
ja: 発報条件

en: Firing fields
ja: 発報フィールド

en: First event
ja: 最初のイベント

en: First line must be "module_begin"
ja: 最初の行は、"module_begin" でなければいけません

en: First line must be "task_begin"
ja: 最初の行は、"task_begin" でなければいけません。

en: First match
ja: 最初のマッチ

en: First page
ja: 最初のページ

en: First trap:
ja: 最初のトラップ:

en: First valid IP
ja: 最初の有効IP

en: Fixed graph
ja: グラフの固定

en: Fixed header
ja: ヘッダーの固定

en: Fixed value
ja: 固定値

en: Flows
ja: フロー

en: Font
ja: フォント

en: Font and Text configuration
ja: フォントおよびテキスト設定

en: Font family
ja: フォントファミリ

en: Font path
ja: フォントパス

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Font size (px)
ja: フォントサイズ (px)

en: Footer
ja: フッター

en: For Command type Modal Window mode is enforced
ja: 種類がコマンドの場合は、専用ウインドウになります。

en: For a correct operation of PandoraFMS, PHP must be updated to version 7.0 or higher.
ja: Pandora FMS を正しく動作させるには、PHP をバージョン 7.0 以降に更新する必要があります。

en: For example, you want a report that the people of "All" groups can see but you want to edit only for you or your group.
ja: 例えば、"全て"のグループに属するユーザが参照できるようにしたいが、自分や自分のグループのみが編集できるようにしたい場合等に利用します。

en: For example: Central Data Center
ja: 例: 中央データセンター

en: For security reasons, <i>config.php</i> must have restrictive permissions, and "other" users
    		should not read it or write to it. It should be written only for owner
    		(usually www-data or http daemon user), normal operation is not possible until you change
    		permissions for <i>include/config.php</i> file. Please do it, it is for your security.
ja: セキュリティ上の理由により、<i>config.php</i> は制限したパーミッションでなければいけません。
    		"other"ユーザが読み書きできなようにし、所有者(通常は www-data または http デーモンのユーザ)
    		のみが書けるようにする必要があります。<i>config.php</i>のパーミッションを変更するまで
    		通常の操作はできません。セキュリティのために対応してください。

en: For security reasons, normal operation is not possible until you delete installer file.
    		Please delete the <i>./install.php</i> file before running %s Console.
ja: セキュリティ上の理由により、インストーラファイルを削除するまで通常の操作はできません。
    		%s コンソールを実行する前に、<i>./install.php</i> ファイルを削除してください。

en: For sending emails only text plain
ja: プレーンテキストのみでのメール送信

en: For sending emails, text must be HTML format, if you want to use plain text, type it between the following labels: <pre></pre>
ja: メール送信には、テキストが HTML フォーマットである必要があります。プレーンテキストを使いたい場合は、ラベル <pre></pre> の間に入力してください。

en: For use the original image file size, set 0 width and 0 height.
ja: オリジナルの画像サイズを利用するためには、幅と高さを 0 に設定してください。

en: Force
ja: 強制する

en: Force 2FA for all users is enabled
ja: 全ユーザに二段階認証を強制する

en: Force Apply
ja: 強制適用

en: Force automatically create profile user
ja: プロファイルユーザを自動的に作成するように強制する

en: Force change password on first login
ja: 初回ログイン時にパスワードを変更する

en: Force cluster status calculation
ja: クラスタの状態計算を強制する

en: Force execution
ja: 確認の強制(再)実行

en: Force log out
ja: 強制ログアウト

en: Force maximum value
ja: 最大値を強制

en: Force minimum value
ja: 最小値を強制

en: Force node resync
ja: ノードの再同期を強制

en: Force primary key
ja: プライマリを利用

en: Force remote checks
ja: リモートチェックを強制する

en: Force run
ja: 強制実行

en: Force the creation of modules even if the software agent does not have remote configuration
ja: ソフトウェアエージェントにリモート設定がない場合でも、モジュールの作成を強制します

en: Force use Public URL
ja: 公開 URL の利用

en: Force using defined public URL).
ja: 定義された公開 URL を使用するように強制します)。

en: Forecasting
ja: 予測

en: Forgot your password?
ja: パスワードを忘れましたか?

en: Format
ja: フォーマット

en: Format: IP/Mask
ja: フォーマット: IP/マスク

en: Forums
ja: フォーラム

en: Forward SNMP traps to agent (if exist)
ja: SNMP トラップのエージェント(存在する場合)への転送

en: Found groups
ja: 見つかったグループ

en: Free Search
ja: 検索文字列

en: Free Search: %s
ja: 検索: %s

en: Free search
ja: 検索語

en: Free search: %s
ja: 検索: %s

en: Free text for filter
ja: フィルタテキスト

en: Free text for filter (*)
ja: フィルタテキスト (*)

en: Free text for search
ja: 検索文字列

en: Free text for search (*)
ja: 検索文字列 (*)

en: Free text for search (*):
ja: 検索文字列 (*):

en: Free text for search:
ja: 文字列検索:

en: Free text string search on event description
ja: イベントの説明の任意のテキスト検索

en: Free text to filter the modules of agents when apply this template.
ja: このテンプレートを適用する時のエージェントのモジュールフィルタテキスト

en: Fri
ja: 金

en: Friday
ja: 金曜日

en: From
ja: 開始

en: From address
ja: 発信元アドレス

en: From data
ja: 開始データ

en: From day
ja: 開始日

en: From day:
ja: 開始日:

en: From dir
ja: From アドレス

en: From hour:
ja: 開始時間:

en: From name
ja: From 名

en: From value
ja: 開始値

en: From:
ja: 開始日時:

en: Full
ja: フル

en: Full (display) name
ja: 表示名

en: Full URL to your Integria IMS setup (e.g., http://192.168.1.20/integria, https://support.mycompany.com).
ja: 完全な Integria IMS セットアップ URL (例: http://192.168.1.20/integria, https://support.mycompany.com)

en: Full context
ja: 全文章

en: Full list of alerts
ja: アラートのフィルタ一覧

en: Full list of pages
ja: 全ページ一覧

en: Full mode
ja: フルモード

en: Full name
ja: フルネーム

en: Full path to %s console (without index.php). Example %s
ja: %s コンソールへのフルパス(index.php を除く)。例 %s

en: Full resolution graph (TIP)
ja: 詳細グラフ (TIP)

en: Full screen
ja: 全画面

en: Full screen mode
ja: フルスクリーンモード

en: Function name
ja: 機能名

en: GIS Labels
ja: GIS ラベル

en: GIS Map connection
ja: GIS マップ接続

en: GIS Maps
ja: GIS マップ

en: GIS Maps builder
ja: GIS マップビルダ

en: GIS Maps connections
ja: GIS マップ接続

en: GIS Maps list
ja: GIS マップ一覧

en: GIS configuration
ja: GIS設定

en: GIS connections
ja: GIS 利用マップ

en: GIS data
ja: GIS データ

en: GIS map layers
ja: GIS マップレイヤ

en: GIS maps
ja: GIS マップ

en: GO TO
ja: 次へ行く

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Gauge
ja: ゲージ

en: General
ja: 一般

en: General Data
ja: 一般データ

en: General Setup
ja: 基本設定

en: General failure.
ja: 一般的な失敗。

en: General group status
ja: 一般的なグループ状態

en: General options
ja: 全般オプション

en: General settings
ja: 一般設定

en: General setup
ja: 一般設定

en: General visual maps report
ja: 一般的なビジュアルマップレポート

en: Generate
ja: 生成

en: Generate a dynamic report
ja: 動的レポートを生成

en: Generate cover page in PDF render
ja: PDFレンダリングで表紙を生成する

en: Generate events
ja: イベント生成

en: Generate index in PDF render
ja: PDFレンダリングで目次を生成する

en: Generate trap
ja: トラップ生成

en: Generated
ja: 生成日

en: Generated at
ja: 更新日時:

en: Get CSV file
ja: CSV ファイルを取得

en: Get PDF file
ja: PDF ファイル取得

en: Get database summary
ja: データベース概要の取得

en: Get default image size
ja: デフォルトのイメージサイズ取得

en: Get more modules on Monitoring Library
ja: ライブラリからモジュールを取得

en: Get number of connections
ja: 接続数の取得

en: Gis
ja: GIS

en: Gis icons preview
ja: GISアイコンのプレビュー

en: Global
ja: 全体

en: Global DB User
ja: グローバル DB ユーザ

en: Global DB password
ja: グローバル DB パスワード

en: Global Profile
ja: 全体プロファイル

en: Global Time
ja: グローバル時間

en: Global health info
ja: 全体の稼働状況

en: Global results
ja: 全体の結果

en: Global search
ja: グローバル検索

en: Global status
ja: 全体の状態

en: Global time:
ja: 全体時間:

en: Go
ja: 実行

en: Go back
ja: 戻る

en: Go back to phases list
ja: フェーズ一覧に戻る

en: Go to
ja: 次へ行く

en: Go to %s
ja: %s へ移動

en: Go to %s Website
ja: %s ウェブサイトへ行く

en: Go to Login
ja: ログインへ

en: Go to Pandora FMS Support
ja: Pandora FMS サポートへ行く

en: Go to Pandora FMS Wiki
ja: Pandora FMS wiki へ行く

en: Go to `Status` module
ja: モジュールの状態へ行く

en: Go to agent edition
ja: エージェントの編集へ行く

en: Go to alerts edition
ja: アラートの編集へ行く

en: Go to data overview
ja: データ概要表示

en: Go to documentation
ja: ドキュメント

en: Go to module edition
ja: モジュールの編集へ行く

en: Go to support
ja: サポート

en: Go to the scheduled downtimes section to solve this
ja: これを解決するには、計画停止の画面に移動します

en: Godmode Function
ja: システム管理機能

en: Godmode Menu
ja: システム管理メニュー

en: Going down from normal to warning
ja: 警告状態になりました。

en: Going from critical to warning
ja: 障害が警告状態になりました。

en: Going to unknown
ja: 不明状態になりました。

en: Going up to critical state
ja: 障害状態に変わりました

en: Going up to normal state
ja: 正常になりました。

en: Google Hybrid
ja: 航空写真

en: Google Map Type
ja: Google マップタイプ

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Google Maps Key
ja: Google マップキー

en: Google Physical
ja: 地形

en: Google Satelite
ja: 地図

en: Gotty host
ja: Gotty ホスト

en: Gotty password
ja: Gotty パスワード

en: Gotty path
ja: Gotty パス

en: Gotty ssh port
ja: Gotty ssh ポート

en: Gotty telnet port
ja: Gotty telnet ポート

en: Gotty user
ja: Gotty ユーザ

en: Graph
ja: グラフ

en: Graph Interval
ja: グラフ間隔

en: Graph TIP view
ja: グラフ詳細表示

en: Graph TIP view:
ja: グラフ詳細表示:

en: Graph Type
ja: グラフタイプ

en: Graph agent(%s) - %s
ja: エージェントグラフ(%s) - %s

en: Graph agents(%s) - %s
ja: エージェントグラフ(%s) - %s

en: Graph and table
ja: グラフと表

en: Graph builder
ja: グラフビルダー

en: Graph color #1
ja: グラフの色 #1

en: Graph color #10
ja: グラフの色 #10

en: Graph color #2
ja: グラフの色 #2

en: Graph color #3
ja: グラフの色 #3

en: Graph color #4
ja: グラフの色 #4

en: Graph color #5
ja: グラフの色 #5

en: Graph color #6
ja: グラフの色 #6

en: Graph color #7
ja: グラフの色 #7

en: Graph color #8
ja: グラフの色 #8

en: Graph color #9
ja: グラフの色 #9

en: Graph color (avg)
ja: グラフの色 (平均値)

en: Graph color (max)
ja: グラフの色 (最大値)

en: Graph color (min)
ja: グラフの色 (最小値)

en: Graph configuration menu
ja: グラフ設定メニュー

en: Graph container
ja: グラフコンテナ

en: Graph container - Max. Items
ja: グラフコンテナ - 最大アイテム

en: Graph defined
ja: 定義済みグラフ

en: Graph deleted successfully
ja: グラフを削除しました。

en: Graph editor
ja: グラフ編集

en: Graph image height for HTML reports
ja: HTML レポートのグラフ画像の高さ

en: Graph list
ja: グラフ一覧

en: Graph log results
ja: ログ結果グラフ表示

en: Graph mode
ja: グラフモード

en: Graph name
ja: グラフ名

en: Graph of the Agents Unknown module.
ja: エージェント不明モジュールグラフ

en: Graph of the Database Maintenance module.
ja: データベースメンテナンスモジュールグラフ

en: Graph of the Execution Time module.
ja: 実行時間モジュールグラフ

en: Graph of the Free Disk Spool Dir module.
ja: スプールディレクトリディスクの空き容量モジュールグラフ

en: Graph of the Free RAM module.
ja: メモリ空き容量モジュールグラフ

en: Graph of the Queued Modules module.
ja: モジュールキューのモジュールグラフ

en: Graph of the Status module.
ja: 状態モジュールグラフ

en: Graph of the System Load AVG module.
ja: システムロードアベレージモジュールグラフ

en: Graph only
ja: グラフのみ

en: Graph render
ja: グラフレンダリング

en: Graph settings
ja: グラフ設定

en: Graph stored successfully
ja: グラフを作成しました。

en: Graph template editor
ja: グラフテンプレートエディタ

en: Graph template item editor
ja: グラフテンプレートアイテムエディタ

en: Graph template items
ja: グラフテンプレートアイテム

en: Graph template management
ja: グラフテンプレート管理

en: Graph template wizard
ja: グラフテンプレートウィザード

en: Graph type
ja: グラフタイプ

en: Graph viewer
ja: グラフ表示

en: Graphs
ja: グラフ

en: Graphs are designed to show the data collected by %s in a temporary scale defined by the user.
    				%s Graphs display data in real time. They are generated every time the operator requires any of them and display the up-to-date state.
    				There are two types of graphs: The agent's automated graphs and the graphs the user customizes by using one or more modules to do so.
ja: グラフは、%s によって収集されたデータをユーザが定義した一時的なスケールで表示するように設計されています。
    				%s グラフはリアルタイムでデータを表示します。 オペレーターが必要とするタイミングで生成され、最新の状態を表示します。
    				グラフには 2つのタイプがあります。エージェントの自動生成されるグラフと、ユーザが 1つ以上のモジュールを使用してカスタマイズするグラフです。

en: Graphs containers
ja: グラフコンテナ

en: Graphs font family
ja: グラフフォントファミリ

en: Graphs font size
ja: グラフフォントサイズ

en: Graphs found
ja: グラフが見つかりました

en: Graphs modules that represent the self-monitoring system
ja: 自己監視システムモジュールグラフ

en: Greater (>)
ja: 超えて (>)

en: Greater or equal (>=)
ja: 以上 (>=)

en: Green cell when the module group and agent have all modules in OK status
ja: モジュールグループおよびエージェントの全てのモジュールが正常状態の時に、緑になります。

en: Green cell when the module has a normal status
ja: 緑のセルは、正常状態を示します。

en: Greetings
ja: 挨拶

en: Grey cell when the module group and agent have at least one in unknown status and the others in green status
ja: モジュールグループおよびエージェントで、少なくとも 1つのモジュールが不明状態で、その他のモジュールが正常状態の時にグレーになります。

en: Grey cell when the module has an unknown status
ja: グレーのセルは、不明状態を示します。

en: Grid color
ja: グリッドの色

en: Group
ja: グループ

en: Group Map
ja: グループマップ

en: Group Password
ja: グループパスワード

en: Group Recursion
ja: 子グループを含む

en: Group Report
ja: グループレポート

en: Group View
ja: グループ表示

en: Group acl
ja: グループ ACL

en: Group agents
ja: グループエージェント

en: Group agents.
ja: グループエージェント

en: Group alert report
ja: グループアラートレポート

en: Group by Enterprise String / IP
ja: Enterprise 文字列/IP でのグループ

en: Group by Enterprise String/IP
ja: Enterprise 文字列/IP ごとのグループ

en: Group by agent
ja: エージェント毎のグループ

en: Group configuration
ja: グループ設定

en: Group event report
ja: グループイベントレポート

en: Group events
ja: グルーピング・回数表示

en: Group filter
ja: グループフィルタ

en: Group filter:
ja: グループフィルター:

en: Group management
ja: グループ管理

en: Group must have a name
ja: グループには名前が必要です

en: Group name
ja: グループ名

en: Group not found.
ja: グループが見つかりません。

en: Group or Tag
ja: グループまたはタグ

en: Group recursion
ja: 子グループを含める

en: Group report
ja: グループレポート

en: Group successfully created
ja: グループを作成しました。

en: Group successfully deleted
ja: グループを削除しました。

en: Group successfully updated
ja: グループを更新しました。

en: Group synchronization
ja: グループ同期

en: Group view
ja: グループ

en: Group/Company
ja: グループ/会社

en: Group/s
ja: グループ

en: Group:
ja: グループ:

en: Group: %s
ja: グループ: %s

en: Grouped
ja: グループ化

en: Grouped by
ja: グループ化:

en: Groups
ja: グループ

en: Groups defined in %s
ja: %s に定義済のグループ

en: Groups found
ja: グループを見つけました

en: Groups in Policy
ja: ポリシー内グループ

en: Groups selected
ja: 選択しているグループ

en: Groups status
ja: グループ状態

en: Groups view
ja: グループビュー

en: HTML font size for SLA (em)
ja: SLA 用 HTML フォントサイズ(em)

en: HTML view
ja: HTML 表示

en: HTTP auth (login)
ja: HTTP 認証 (ログイン)

en: HTTP auth (password)
ja: HTTP 認証(パスワード)

en: Having agent name
ja: エージェント名あり

en: Having custom fields
ja: カスタムフィールドあり

en: Having module name
ja: モジュール名あり

en: Head search
ja: ヘッドサーチ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Height
ja: 高さ

en: Height (dynamic graphs)
ja: 高さ(動的グラフ)

en: Height proportional
ja: 高さに比例

en: Hello
ja: こんにちは

en: Hello Feedback-Men
ja: こんにちは、フィードバックありがとうございます

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help system error
ja: ヘルプシステムエラー

en: Here are described the alert templates, which will use their default actions.
    		You can modify the default behaviour editing alerts in the agent who stores data and alert definitions about the service and the SLA status.
ja: アラートテンプレートの説明です。デフォルトのアクションで利用されます。
    		データが存在しサービスとSLAの状態に関するアラートの定義があるエージェントでアラートを編集することによりデフォルトの動作を変更できます。

en: Here is placed the script for the REMOTE inventory modules Local inventory modules don't use this field
ja: リモートインベントリモジュールのスクリプトを入力します。ローカルインベントリモジュールではこのフィールドは使いません。

en: Here you can upload a resource template in .ptr format.
ja: ここに、.ptr フォーマットでリソーステンプレートをアップロードできます。

en: Hi, can I help you?
ja: こんにちは、お手伝いしましょうか?

en: Hidden
ja: 隠す

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide Labels
ja: ラベルを隠す

en: Hide URL
ja: URL を隠す

en: Hide configuration data
ja: 設定データを隠す

en: Hide items without data
ja: データのないアイテムを隠す

en: Hide last value on boolean modules
ja: boolean モジュールでは最新の値を隠す

en: Hide value
ja: 値を隠す

en: Hierarchy of agents
ja: エージェントの階層

en: High
ja: 高い

en: Histogram
ja: ヒストグラム

en: Historical Data
ja: 保存データ

en: Historical data
ja: データの保存

en: Historical data settings
ja: ヒストリデータ設定

en: Historical database MR mismatch
ja: ヒストリデータベースの MR が一致していません

en: Historical database allows you to keep data older than %d days. This action will produce no changes. Historical database will remain disabled.
ja: 履歴データベースを使用すると、%d 日より古いデータを保持できます。 このアクションでは変更は行われません。ヒストリデータベースは無効のままになります。

en: Historical database events purge
ja: ヒストリデータベースイベント削除

en: Historical database is enabled, though not accessible with the current configuration.
ja: ヒストリデータベースが有効ですが、現在の設定でアクセスできません。

en: Historical database maintenance options
ja: ヒストリデータベースメンテナンスオプション

en: Historical database maintenance problem.
ja: ヒストリデータベースにおける問題

en: Historical database not available
ja: ヒストリデータベースがありません

en: Historical database partitions
ja: ヒストリデータベースパーティション

en: Historical database purge
ja: ヒストリデータベース削除

en: Historical database string purge
ja: ヒストリデータベース文字列削除

en: Historical events settings
ja: ヒストリイベント設定

en: History
ja: 履歴

en: History database
ja: ヒストリデータベース

en: History database connection failed: %s
ja: ヒストリデータベース接続に失敗しました: %s

en: History database connection is available.
ja: ヒストリデータベース接続が可能です。

en: History database schema is installed.
ja: ヒストリデータベーススキーマをインストールしました。

en: History database schema is up to date with active database.
ja: メインのデータベースでヒストリデータベーススキーマを更新します。

en: History event list
ja: イベント一覧履歴

en: Holding Area
ja: 保持エリア

en: Home
ja: ホーム

en: Home screen
ja: ホーム画面

en: HomeUrl
ja: ホームURL

en: Homedir
ja: ホームディレクトリ

en: Horizontal
ja: 横

en: Horizontal Bars
ja: 水平バー

en: Horizontal bars
ja: 水平バー

en: Host
ja: ホスト

en: Host & Devices
ja: ホスト & デバイス

en: Host & devices
ja: ホスト & デバイス

en: Host ESX
ja: ホスト ESX

en: Host address
ja: ホストアドレス

en: Host detailed traffic
ja: ホストの詳細トラフィック

en: Host&devices total
ja: 全ホスト&デバイス

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hosts discovered
ja: ホストが見つかりました

en: Hosts/Net
ja: ホスト/ネット

en: Hour
ja: 時

en: Hourly
ja: 毎時

en: Hourly S.L.A.
ja: 1時間ごとの S.L.A.

en: Hours
ja: 時間

en: Hours: %s
ja: 時間: %s

en: How to configure encryption.
ja: 暗号化の設定方法。

en: Hyperlink to help information that has to exist previously.
ja: 情報がある場所へのハイパーリンク

en: I do not know what you want to do
ja: 何をしたいのかが不明です

en: I'm going to show you how to monitor a server.
ja: サーバの監視の仕方をお見せします。

en: I.P
ja: IP

en: ICMP server
ja: ICMP サーバ

en: ICMP threads
ja: ICMP スレッド

en: ID Alert SNMP
ja: SNMPアラートID

en: ID Report
ja: レポートID

en: ID Ticket
ja: チケット ID

en: ID extra
ja: 拡張 ID

en: ID recon task
ja: 自動検出タスク ID

en: IN PROCESS
ja: 処理中

en: IN of SLA limits
ja: SLA 制限内

en: INFO
ja: 情報

en: INFORMATIONAL
ja: 情報

en: IO read
ja: IO 読み込み

en: IO write
ja: IO 書き込み

en: IOPS performance summary
ja: IOPS パフォーマンス概要

en: IP
ja: IP アドレス

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IP Adress
ja: IP アドレス

en: IP ElasticSearch server
ja: ElasticSearch サーバ IP

en: IP Network range
ja: IP ネットワーク範囲

en: IP address
ja: IP アドレス

en: IP address is required
ja: IP アドレスが必要です

en: IP address resolution
ja: IP アドレス解決

en: IP address resolution can take a lot of time
ja: IP アドレスの解決には多くの時間がかかります

en: IP list with API access
ja: APIアクセスを許可するIPアドレスリスト

en: IP of ElasticSearch server
ja: ElasticSearch サーバの IP

en: IP or FQDN
ja: IP または FQDN

en: IP range
ja: IP 範囲

en: IPs
ja: IP

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon and module value
ja: アイコンとモジュールの値

en: Icon image dashboard
ja: ダッシュボードアイコン画像

en: Icon preview
ja: アイコンプレビュー

en: Icons style
ja: アイコンスタイル

en: Id group %s doesn't exist in %s
ja: グループ ID %s は %s に存在しません

en: Id policy %d already pending to apply in Id agent %d.
ja: ポリシー ID %d は、すでにエージェント ID %d への適用保留中です。

en: Id policy %d already pending to apply.
ja: ポリシー ID %d はすでに適用保留中です。

en: Id souce event
ja: ソースイベントID

en: Id source event
ja: ソースイベントID

en: Id source events
ja: ソースイベントID

en: Id user cannot be empty
ja: ユーザIDは空にできません

en: Id_group
ja: グループ ID

en: Identification_reminder
ja: 識別リマインダ

en: Identifier
ja: 識別子

en: If SSL is not properly configured you will lose access to
ja: SSL が正しく設定されていないと、こちらへのアクセスができなくなります:

en: If SSL is not properly configured, you will lose access to the %s Console. Do you want to continue?
ja: SSL が適切に設定されていないと、%s コンソールにアクセスできなくなります。続けますか？

en: If a critical balanced module is going to critical status, then cluster will be critical.
ja: クリティカルバランスモジュールが障害状態なる場合、クラスタは障害になります。

en: If an option is selected, all graphs will have the highest value from all modules included in the graph as a maximum threshold
ja: オプションを選択すると、最大閾値として、すべてのグラフに全モジュールの最大の値が含まれます。

en: If checkbox is clicked then block size global configuration is used
ja: チェックボックスをクリックすると、システム全体の設定が利用されます

en: If closed status is set on recovery, a workunit will be added to the ticket in Integria IMS rather that closing the ticket.
ja: リカバリ時にクローズステータスが設定されている場合、ワークユニットはチケットをクローズするのではなく、Integria IMS のチケットに追加されます。

en: If days purge is less than history days pass to history db, you will have a problems and you lost data. Recommended that days purge will more taller than days to history DB
ja: ヒストリデータベースへ渡すよりも削除する日が先の場合、問題が発生しデータを消失します。データ保持期間は、ヒストリデータベースへ移すタイミングより長くしてください。

en: If enabled multiple services will be created.
ja: 有効にすると、複数のサービスが作成されます。

en: If enabled, allows to define a complex module plugin or log.
ja: 有効にすると、複雑なモジュールプラグインまたはログを定義できます。

en: If event replication is ongoing, it won't be possible to enter comments here. This option is only to allow local pandora users to see comments, but not to operate with them. The operation, when event replication is enabled, must be done only in the Metaconsole.
ja: イベントの複製実行中は、ここにコメントを入力することはできません。 このオプションでは、ローカルの pandora ユーザはコメントを表示することのみが可能で、コメントを操作することはできません。 イベント複製が有効な場合は、操作はメタコンソールでのみ実行する必要があります。

en: If it is checked, the regexp or name of modules match only each to each to agent, instead create a big graph with all modules from all agents.
ja: チェックした場合、それぞれのエージェントでモジュール名または正規表現でマッチします。そうでなければ、全エージェントの全モジュールの大きなグラフを生成します。

en: If public URL is not properly configured you will lose access to
ja: 公開 URL が正しく設定されていない場合、こちらにアクセスできなくなります:

en: If public URL is not properly configured, you will lose access to the %s Console. Do you want to continue?
ja: 公開 URL が適切に設定されていないと、%s コンソールにアクセスできなくなります。 続けますか？

en: If selected, restrict visualization of this item in the visual console to users who have access to selected group. This is also used on calculating child visual consoles.
ja: 選択すると、ビジュアルコンソールでのこのアイテム表示を、選択したグループにアクセスできるユーザーに制限します。 これは、子ビジュアルコンソールにも使用されます。

en: If something is not working as expected, look for this icon and report!
ja: 期待どおりに機能しない場合は、このアイコンとレポートを探してください！

en: If the code is valid, the double authentication will be activated
ja: コードが正しければ、二段階認証が有効化されます。

en: If the duration of the scheduled downtime is less than 5 minutes it will not be represented in the graph
ja: 計画停止の期間が 5分未満の場合、グラフには表示されません。

en: If the interval of days until events data purge is shorter than the events data history storage interval, data will be lost. It is recommended that the storage frequency is higher than the purge frequency.
ja: イベントデータの削除までの日数がヒストリイベントデータの保存間隔よりも短い場合データは失われます。 保存頻度は削除頻度よりも大きくすることをお勧めします。

en: If the reader of this message is not the intended recipient, you are hereby notified that any dissemination, distribution or copying of this communication is strictly prohibited
ja: このメッセージの読者が意図した受信者ではない場合、この内容の配布、またはコピーを固く禁止します

en: If the remote configuration is enabled, it will also go into standby mode when disabling it.
ja: リモート設定が有効になっている場合、無効にするとスタンバイモードになります。

en: If this is your first time using %s, we suggest a few links that'll help you learn more about the software. Monitoring can be overwhelming, but take your time to learn how to harness the power of %s!
ja: %s を初めて使用するのであれば、ソフトウェアの詳細を知るのに役立つリンクをいくつかお勧めします。 さまざまな監視ができますが、時間をかけて %s の機能を活用する方法を学んでください！

en: If this option was checked, only adding in elements that type of modules support this option.
ja: このオプションをチェックすると、このオプションをサポートするモジュールタイプの要素のみ追加できます。

en: If you are trying to migrate this node to a new metaconsole, please use the form available at Settings > Enterprise at node console.
ja: このノードを新しいメタコンソールに移行する場合は、ノードコンソールの 設定 > Enterprise にあるフォームを使用してください。

en: If you change this description, you must change into the text of Data configuration.
ja: この説明を変更すると、データ設定のテキストを変更する必要があります。

en: If you have it already configured you can go to the next step.
ja: すでに設定済であれば、次のステップへ行きます。

en: If you have modified the auth system, the origin of this problem could be that %s cannot override the authorization variables from the config database. Please remove them from your database by executing:<br><pre>DELETE FROM tconfig WHERE token = "auth";</pre>
ja: 認証システムを変更した場合、この問題の原因は、%s が設定データベースの認証設定を上書きできないことです。以下を実行することにより、データベースよりそれらを削除してください。<br><pre>DELETE FROM tconfig WHERE token = "auth";</pre>

en: If you have received this transmission in error, do not read it
ja: もし、間違えてこの情報を受け取った場合は、読まないでください

en: If you have typed the name correctly you will see the agent.
ja: 正しく名前を入力したら、エージェントが表示されます。

en: If you know the name of the agent or the name of the module in critical status, type it in this field to make the module list shorter. You can write the entire name or just a part of it.
ja: 障害状態のエージェント名またはモジュール名がわかっている場合は、モジュール一覧を短くするためにこのフィールドにそれを入力します。名前全体もしくは一部分の入力ができます。

en: If you select Enabled combo the Password type will be disabled.
ja: 有効な設定を選択すると、パスワードタイプは無効になります。

en: If you select Passord type the Enabled combo will be disabled.
ja: パスワードを選択すると、有効な設定が無効化されます。

en: If you select several agents, only the common modules will be displayed
ja: 複数のエージェントを選択すると、共通のモジュールのみ表示されます。

en: If you set a 0 seconds timeout, the server plugin timeout will be used
ja: タイムアウトを 0 に設定した場合、plugin_timeout の値が利用されます。

en: If you think this report must be escalated, feel free to forward this mail to "%s"
ja: この報告をエスカレーションする必要があると思われる場合は、このメールを "%s" へ転送してください。

en: Ignore
ja: 無視する

en: Ignore Planned Downtime
ja: 計画停止を無視

en: Ignore new GIS data:
ja: 新たな GIS データを無視する:

en: Ignore time
ja: 除外時間

en: Illegal query or any other error
ja: 不正なクエリまたはその他エラー

en: Illegal query: Due security restrictions, there are some tokens or words you cannot use: *, delete, drop, alter, modify, password, pass, insert or update.
ja: 不正なクエリ: セキュリティ制限により、*, delete, drop, alter, modify, password, pass, insert, update といったいくつかのトークンや単語は利用できません。

en: Image
ja: 画像

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Image URL
ja: 画像 URL

en: Image Vc
ja: Vc 画像

en: Imei
ja: IMEI

en: Import CSV
ja: CSVのインポート

en: Import file
ja: ファイルインポート

en: Import targets from CSV
ja: CSV から対象をインポート

en: Import text from URL
ja: URL からテキストをインポート

en: Important Events by Criticity
ja: 重要度ごとのイベント

en: In
ja: 入力

en: In Pandora FMS, data is stored compressed. The data visualization in database, charts or CSV exported data won't match, because is interpreted at runtime. Please check 'Pandora FMS Engineering' chapter from documentation.
ja: Pandora FMS では、データは圧縮されて保存されます。 データベースの可視化、グラフ、または CSV エクスポートデータは、実行時に解釈されるため一致しません。 ドキュメントの 'Pandora FMS の技術情報' の章を確認してください。

en: In black list
ja: ブラックリスト対象

en: In order to access ticket management system, integration with Integria IMS must be enabled and properly configured
ja: チケット管理システムにアクセスするためには、Integria IMS との統合が有効化され正しく設定されている必要があります

en: In order to make backups it is necessary to have mysqldump on your console.
ja: バックアップを作成するには、コンソールに mysqldump をインストールする必要があります。

en: In order to perform massive operations, PHP needs a correct configuration in timeout parameters. Please, open your PHP configuration file (php.ini) for example: <i>sudo vi /etc/php5/apache2/php.ini;</i><br> And set your timeout parameters to a correct value: <br><i> max_execution_time = 0</i> and <i>max_input_time = -1</i>
ja: 一括操作のためには、PHPのタイムアウトパラメータを正しく設定する必要があります。php設定ファイル(php.ini)を開き(例:<i>sudo vi /etc/php5/apache2/php.ini;</i>)タイムアウトパラメータを次のように設定してください。<br><i> max_execution_time = 0</i>、 <i>max_input_time = -1</i>

en: In proccess.
ja: 処理中

en: In process
ja: 処理中

en: In progress selected
ja: 処理中を選択

en: In smart mode weights are automatically calculated.
ja: スマートモードでは、ウエイトは自動的に計算されます。

en: In smart mode, thresholds are percentual.
ja: スマートモードでは、しきい値はパーセントです。

en: In smart services weights are automatically calculated.
ja: スマートサービスウエイトは自動的に計算されます。

en: In template select "Critical Condition".
ja: テンプレートで "Critical Condition" を選択します。

en: In the "Subject"  field  you can use the macros _agent_ or _module_ for each name.
ja: "Subject" フィールドでは、それぞれの名前を表す _agent_ または _module_ マクロが利用できます。

en: In the Open version of %s can not be edited nodes or map
ja: %s のオープンソース版は、ノードやマップの編集はできません

en: In the command field select "email".
ja: コマンドフィールドで "email" を選択します。

en: In the config.php file in the variable $config["homedir"] = add the correct path
ja: config.php ファイル内で、$config["homedir"] = に正しいパスを設定してください。

en: In the config.php file in the variable $config["homeurl"] or $config["homeurl_static"] = add the correct path
ja: config.php ファイルで $config["homeurl"] または $config["homeurl_static"] に正しいパスを設定してください。

en: In the customized classification, we will be able to define our own classification rules, 
                    based on certain parameters retrieved from the information reported by the agent (name of the agent and its IP address).
ja: カスタム配布では、独自の配布ルールを定義できます。
                     エージェントから取得された情報(エージェント名とその IP アドレス)に基づきます。

en: In the first field enter the email address/addresses where you want to receive the email alerts separated with comas ( , ) or white spaces.
ja: 最初のフィールドにメールでアラートを受け取りたい email アドレスを入力してください。カンマ(,)またはスペース区切りで複数指定できます。

en: In the text field, you can also use macros. Get more information about the macros by clicking on the help icon.
ja: テキストフィールドではマクロも利用できます。マクロに関するより詳細はヘルプアイコンをクリックしてください。

en: In the threshold field enter the seconds. The help icon show more information.
ja: 閾値フィールドで秒を入力します。ヘルプアイコンをクリックするとより詳細を表示します。

en: Inactive Counters
ja: 非アクティブカウンター

en: Incident
ja: インシデント

en: Incidents
ja: インシデント

en: Incidents by group
ja: グループで分類したインシデント

en: Incidents by priority
ja: 優先順位で分類したインシデント

en: Incidents by status
ja: ステータスで分類したインシデント

en: Incidents by user
ja: ユーザで分類したインシデント

en: Incidents statistics
ja: インシデント統計

en: Include agents manually disabled
ja: 手動で無効化したエージェントを含める

en: Include extended events
ja: 拡張イベントを含める

en: Include filter
ja: 含めるフィルタ

en: Include installation data
ja: インストールデータを含む

en: Include statistical monitors
ja: 統計監視を含める

en: Include_agents
ja: エージェントのインクルード

en: Incomplete
ja: 未完了

en: Incorrect address format
ja: アドレスフォーマットが不正です

en: Incorrect collapsible.
ja: 折り返しが不正です

en: Incorrect form.
ja: フォームが不正です

en: Incorrect format in Subnet field
ja: ネットワークの範囲指定が正しくありません。

en: Incorrect grid.
ja: グリッドが不正です

en: Incorrect mask format
ja: マスクフォーマットが不正です

en: Incorrect update file.
ja: ファイルの更新に失敗しました。

en: Increase Weight
ja: ウエイトを増やす

en: Increment
ja: 増分

en: Incremental
ja: インクリメンタル

en: Index
ja: 目次

en: Index of %s
ja: %s 一覧

en: Indian
ja: インド

en: Info
ja: 情報

en: Info of state in events
ja: イベントの状態

en: Info status %s
ja: 情報ステータス %s

en: Information
ja: 情報

en: Information accessible through the _group_other_ macro
ja: _group_other_ マクロで参照可能な情報

en: Information contained in this node is not needed. Node information will be erased, and replaced with new data from this metaconsole automatically after register the node. Are you sure?
ja: このノードに含まれる情報は必要ありません。ノード情報は消去され、ノードの登録後にこのメタコンソールからの新しいデータに自動的に置き換えられます。よろしいですか?

en: Information contained in this node is useful. After register the node, you must launch a merge process from command center, which will combine information in current environment with information contained in this new node. Are you sure?
ja: このノードに含まれる情報は有用です。ノードを登録した後、コマンドセンターからマージ処理を起動する必要があります。これにより、現在の環境の情報がこの新しいノードに含まれる情報とマージされます。よろしいですか?

en: Information from the tagente_datos table
ja: tagente_datos テーブルからの情報

en: Information imported FIRST time from the XML will fill the information you can see in the console, but after the first import, system will ignore any update coming from the XML/Agent.
ja: 最初に XML で送られてくるデータはすべて取り込まれコンソールで参照することができますが、初回の取り込み後は、システムはエージェントから送られてくる設定情報は無視します。

en: Informational
ja: 情報

en: Informative
ja: 情報

en: Inherited
ja: 継承

en: Initialice merge
ja: マージの初期化

en: Initialize
ja: 初期化

en: Initilize
ja: 初期化

en: InnoDB file per table
ja: InnoDB

en: Insert Data
ja: データの挿入

en: Insert by %s Console
ja: %s コンソールによる挿入

en: Insert data
ja: データの挿入

en: Insert info steps
ja: 情報挿入ステップ

en: Insert relation
ja: 関係の挿入

en: Inserts
ja: 挿入

en: Inserts backups, disable foreings keys, exceptions in tmerge_queries
ja: バックアップの挿入、外部キーの無効化、tmerge_queries で例外発生

en: Inserts truncate, autoincrement and inserts in tmerge_queries
ja: tmerge_queries の切り捨て、自動インクリメント、挿入

en: Inserts updates in tmerge_queries
ja: tmerge_queries へのインサート更新

en: Install database schema
ja: データベーススキーマのインストール

en: Installation date
ja: インストール日時

en: Installation file
ja: インストールファイル

en: Installation files not modified
ja: インストールファイルが編集されていません

en: Installation files updated
ja: インストールファイルをアップロードしました

en: Installer active
ja: インストーラが有効です

en: Instance
ja: インスタンス

en: Instance explorer
ja: インスタンスエクスプローラ

en: Instance table
ja: インスタンステーブル

en: Instances
ja: インスタンス

en: Instructions
ja: 手順

en: Instructions when the status is critical
ja: 障害状態になった時の手順

en: Instructions when the status is unknown
ja: 不明状態になった時の手順

en: Instructions when the status is warning
ja: 警告状態になった時の手順

en: Insufficent permissions to perform this action
ja: このアクションを実行するには権限が不十分です

en: Insufficient permissions to validate alerts
ja: アラートを承諾するのに必要な権限がありません。

en: Insuficient data
ja: 不十分なデータ

en: Integria API password
ja: Integria API パスワード

en: Integria API settings
ja: Integria API 設定

en: Integria IMS API is not reachable
ja: Integria IMS API に通信できません

en: Integria IMS Tickets
ja: Integria IMS チケット

en: Integria IMS statistics
ja: Integria IMS 統計

en: Integria IMS ticket list
ja: Integria IMS チケット一覧

en: Integria custom response default group
ja: Integria カスタム応答デフォルトグループ

en: Integria custom response default owner
ja: Integria カスタム応答デフォルト所有者

en: Integria custom response default priority
ja: Integria カスタム応答デフォルト優先順位

en: Integria custom response default ticket content
ja: Integria カスタム応答デフォルトチケット内容

en: Integria custom response default ticket status
ja: Integria カスタム応答デフォルトチケット状態

en: Integria custom response default ticket title
ja: Integria カスタム応答デフォルトチケットタイトル

en: Integria custom response default ticket type
ja: Integria カスタム応答デフォルトチケットタイプ

en: Integria default creator
ja: Integria デフォルト作成者

en: Integria default group
ja: Integria デフォルトグループ

en: Integria default owner
ja: Integria デフォルト所有者

en: Integria default priority
ja: Integria デフォルト優先順位

en: Integria default ticket content
ja: Integria デフォルトチケット内容

en: Integria default ticket status
ja: Integria デフォルトチケット状態

en: Integria default ticket title
ja: Integria デフォルトチケットタイトル

en: Integria default ticket type
ja: Integria デフォルトチケットタイプ

en: Integria host
ja: Integria ホスト

en: Integria inventory
ja: Integria インベントリ

en: Integria password
ja: Integria パスワード

en: Integria request timeout
ja: Integria 要求タイムアウト

en: Integria user
ja: Integria ユーザ

en: Integria user configuration
ja: Integria ユーザ設定

en: Integria user login
ja: Integria ユーザログイン

en: Interface
ja: インタフェース

en: Interface %s status
ja: インタフェース %s の状態

en: Interface '%s' throughput graph
ja: インタフェース '%s' スループットグラフ

en: Interface Information (SNMP)
ja: インタフェース情報 (SNMP)

en: Interface Target
ja: インタフェースターゲット

en: Interface filter
ja: インタフェースフィルタ

en: Interface information
ja: インタフェース情報

en: Interface information (SNMP)
ja: インタフェース情報 (SNMP)

en: Interface source
ja: インタフェースソース

en: Interface traffic
ja: インタフェーストラフィック

en: Interface view
ja: インタフェース表示

en: Interfaces
ja: インタフェース

en: Internal error, please re-run this wizard.
ja: 内部エラー。このウィザードを再実行してください。

en: Interpreter
ja: 処理系

en: Interval
ja: 間隔

en: Interval Agent.
ja: エージェントの間隔

en: Interval average of the network modules
ja: ネットワークモジュールの平均実行間隔

en: Interval description
ja: 間隔の表示

en: Interval of autorefresh of the elements, by default they are 30 seconds, needing to enable the autorefresh first
ja: 要素の自動更新の間隔です。デフォルトでは 30秒で、最初に自動更新を有効にする必要があります。

en: Interval values
ja: 間隔値

en: Interval.
ja: 間隔

en: Introduce Y-axis data. Top=positive Bottom=negative
ja: Y軸データを入力します。上がプラス、下がマイナスです。

en: Introduce a code generated by the app
ja: アプリケーションにより生成されたコードを入力してください

en: Introduce x-axis data. Right=positive Left=negative
ja: X軸データを入力します。右がプラス、左がマイナスです。

en: Introduce zoom level. 1 = Highest resolution. Figures may include decimals
ja: 拡大率を設定します。1=高解像度。数字には小数点を含めることができます。

en: Invalid
ja: 無効

en: Invalid agent element
ja: エージェントの要素が不正です

en: Invalid agents array
ja: エージェント配列が不正です

en: Invalid characters founded in module name
ja: モジュール名に不正な文字があります

en: Invalid characters in module name
ja: モジュール名に不正な文字が含まれています

en: Invalid characters in short name
ja: 短い名前に不正な文字が含まれています

en: Invalid code
ja: 不正なコード

en: Invalid content readed from csv file: %s
ja: CSV ファイルから読み込んだ内容が不正です: %s

en: Invalid cron task
ja: 不正な cron タスク

en: Invalid custom data: %s
ja: 不正なカスタムデータ: %s

en: Invalid date selected
ja: 不正なデータが選択されました。

en: Invalid date selected. Initial date must be before end date.
ja: 不正な日時です。開始日時は終了日時より前でなければいけません。

en: Invalid element type.
ja: 要素タイプが不正です。

en: Invalid extension. The package needs to be in `%s` or `%s` format.
ja: 拡張子が無効です。 パッケージは `%s` または `%s` 形式である必要があります。

en: Invalid file content
ja: ファイルの内容が不正です

en: Invalid group
ja: 不正なグループ

en: Invalid installation file for %s
ja: %s 向けに不正なインストールファイルです

en: Invalid licence.
ja: 不正なライセンス。

en: Invalid macros array
ja: マクロ配列が不正です

en: Invalid mimetype for csv file: %s
ja: CSV ファイルの mime タイプが不正です: %s

en: Invalid module element
ja: モジュールの要素が不正です

en: Invalid module type
ja: 不正なモジュールタイプ

en: Invalid module type %s
ja: 不正なモジュールタイプ %s

en: Invalid module type.
ja: 不正なモジュールタイプ。

en: Invalid modules array
ja: モジュール配列が不正です

en: Invalid old password
ja: 旧パスワードが不正です

en: Invalid password
ja: パスワードが正しくありません

en: Invalid plugin data
ja: 不正なプラグインデータ

en: Invalid plugin definition
ja: 不正なプラグイン定義

en: Invalid response while validating license.
ja: ライセンスの検証に失敗しました。

en: Invalid service
ja: 不正なサービスです

en: Invalid tab specified
ja: 不正なタブが指定されました

en: Invalid task
ja: 不正なタスク

en: Invalid time specified
ja: 時間が正しくありません。

en: Invalid transaction.
ja: 不正なトランザクション。

en: Invalid user ID: leading or trailing blank spaces not allowed
ja: 不正なユーザID: 先頭または末尾にスペースを含めることはできません

en: Invalid username or password
ja: ユーザ名またはパスワードが不正です

en: Inventory
ja: インベントリ

en: Inventory Changes
ja: インベントリ変更

en: Inventory alert builder
ja: インベントリアラートビルダ

en: Inventory alert filters
ja: インベントリアラートフィルタ

en: Inventory alert list
ja: インベントリアラート一覧

en: Inventory alerts
ja: インベントリアラート

en: Inventory changes
ja: インベントリ変更

en: Inventory changes blacklist
ja: インベントリブラックリスト変更

en: Inventory module error
ja: インベントリモジュールエラー

en: Inventory modules
ja: インベントリモジュール

en: Inventory modules management
ja: インベントリモジュール管理

en: Inventory server
ja: インベントリサーバ

en: Inverse
ja: 反転

en: Inverse SLA
ja: SLA の反転

en: Inverse interval
ja: 条件の反転

en: Ip
ja: IP

en: Ip Gateway
ja: IP ゲートウェイ

en: Ipam Ocuppied Manager Critical
ja: IPAM 障害占有管理

en: Ipam Ocuppied Manager Warning
ja: IPAM 警告占有管理

en: Is not allowed delete events in process
ja: 処理中イベントは削除できません

en: Is not metaconsole
ja: メタコンソールではありません

en: Is possible that this view uses part of information which your user has not access
ja: あなたのユーザでアクセスできない情報の一部を利用している可能性があります

en: It allows the element to be superimposed to the rest of items of the visual console
ja: 要素をビジュアルコンソールの残りの項目に重ね合わせることができます。

en: It is important that Apache can read and write on the selected path
ja: 選択したパスが Apache で読み書きできることが重要です

en: It is setted any recon task, the nodes get from the recontask IP mask instead from the group.
ja: 自動検出タスクで設定されます。ノードは、グループではなく自動検出タスクの IP マスクから取得します。

en: It uses the Round-robin planning method to distribute, 
                    in an equitable way and in a rational order, all the new Pandora software agents that reach the Metaconsole.
                    The distribution of the agents will be done in a circular way, assigning the corresponding server to each new agent.
ja: メタコンソールに到達するすべての新しい Pandora ソフトウェアエージェントをラウンドロビン方式で公平に配布します。
                     エージェントの配布は循環的に行われ、新しいエージェントは対応するサーバに割り当てられます。

en: It was impossible to uncompress your file
ja: ファイルを解凍できませんでした

en: It' is very important to keep the database up-to-date to get the best performance and results in Pandora
ja: Pandoraで最高のパフォーマンスと結果を得るには、データベースを最新の状態に保つことが非常に重要です。

en: It's a complex operation that needs human intervation to avoid system failures and data loosing
ja: システム不整合およびデータ消失を防ぐために、人よる操作が必要な複雑な作業です。

en: It's a password
ja: それはパスワードです

en: Item Editor
ja: アイテムエディタ

en: Item Editor Information
ja: アイテムエディタ情報

en: Item created in the visualmap
ja: ビジュアルマップに作成したアイテム

en: Item editor
ja: アイテム編集

en: Item in the map
ja: マップ内のアイテム

en: Item limit for realtime reports
ja: リアルタイムレポートのアイテム制限

en: Item limit for realtime reports)
ja: リアルタイムレポートのアイテム制限

en: Item list
ja: アイテム一覧

en: Item title size text
ja: アイテムタイトルの表示長さ

en: Item type
ja: アイテムタイプ

en: Item type has no getFormInputs method [
ja: アイテムタイプに getFormInputs メソッドがありません [

en: Item type not valid [
ja: アイテムタイプが不正です [

en: Item type to be added
ja: 追加されるアイテムタイプ

en: Item(s) definition
ja: アイテム定義

en: Items
ja: アイテム

en: Items period before
ja: 次の日時以前

en: Items selected here will be added to the lists at Service items summary.
ja: ここで選択したアイテムは、サービスアイテム概要の一覧に追加されます。

en: JSON decoding error. Please call support.
ja: JSON デコードエラー: サポートに問い合わせてください。

en: January
ja: 1月

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: Keep counters
ja: カウンタの維持

en: Keep this %s console up to date with latest updates.
ja: この %s コンソールを最新のアップデートで最新の状態に保ちます。

en: Key identifier
ja: 鍵識別子

en: Key identifier is required
ja: 鍵の識別子が必要です

en: Key string
ja: Key 文字列

en: LDAP Attributes
ja: LDAP アトリビュート

en: LDAP function
ja: LDAP 機能

en: LDAP port
ja: LDAP ポート

en: LDAP server
ja: LDAP サーバ

en: LDAP version
ja: LDAP バージョン

en: LEGAL WARNING
ja: 法的な警告

en: Label
ja: ラベル

en: Label position
ja: ラベルの位置

en: Label settings
ja: ラベル設定

en: Label:
ja: ラベル:

en: Lag
ja: 遅延

en: Language
ja: 言語

en: Language code
ja: 言語

en: Language settings
ja: 言語設定

en: Lapse
ja: 経過

en: Lapses of time in which the period is divided to make more precise calculations
ja: より正確な計算を行うために期間が分割された経過時間

en: Lapses of time in which the period is divided to make more precise calculations
ja: より正確な計算を行うための経過時間の期間分割

en: Last
ja: 最新

en: Last %d hours.
ja: 直近 %d 時間

en: Last %s Events
ja: 最新の %s イベント

en: Last 8 hours events
ja: 直近 8時間のイベント

en: Last Contact
ja: 最終接続

en: Last Fired
ja: 直近の発報

en: Last Update
ja: 最終更新

en: Last Value
ja: 最新の値

en: Last Value
ja: 最新の値

en: Last activity
ja: 最近の操作

en: Last activity in %s console
ja: %s コンソールの最新の操作

en: Last application
ja: 最後の適用

en: Last check
ja: 最新の確認

en: Last contact
ja: 最近の接続

en: Last contact:
ja: 最新の接続:

en: Last data
ja: 最新データ

en: Last day
ja: 昨日

en: Last error
ja: 最新のエラー

en: Last event
ja: 最後のイベント

en: Last event replication
ja: 最新のイベント複製

en: Last execution
ja: 最後の実行

en: Last failure
ja: 最新の障害

en: Last fired
ja: 通知日時

en: Last hour.
ja: 直近 1時間

en: Last line must be "module_end"
ja: 最後の行は "module_end" でなければいけません

en: Last line must be "task_end"
ja: 最後の行は、"task_end" でなければいけません。

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Last match
ja: 最後のマッチ

en: Last modification
ja: 最終更新

en: Last modified
ja: 最終更新

en: Last month
ja: 先月

en: Last remote contact
ja: 最終リモート接続

en: Last replication at
ja: 最新の複製

en: Last run
ja: 最後の実行

en: Last status
ja: 最新の状態

en: Last status change
ja: 最新の状態変化

en: Last time on DB maintance
ja: 最終 DB メンテナンス日時

en: Last trap:
ja: 最新のトラップ:

en: Last update
ja: 最終更新

en: Last update.
ja: 最新の更新

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Last valid IP
ja: 最後の有効IP

en: Last value
ja: 最新の値

en: Last value:
ja: 最新の値:

en: Last week
ja: 先週

en: Latency
ja: 待ち時間

en: Latest activity
ja: 最新の活動

en: Latest events
ja: 最新のイベント

en: Latest events for this agent
ja: このエージェントにおける最新イベント

en: Latest value
ja: 最新の値

en: Latitude
ja: 緯度

en: Latitude:
ja: 緯度:

en: Launch
ja: 起動

en: Launch alert action
ja: アラートアクションの起動

en: Launch custom event
ja: カスタムイベントの起動

en: Launch script
ja: スクリプトの起動

en: Layer name
ja: レイヤ名

en: Layers
ja: レイヤ

en: Layout size
ja: レイアウトサイズ

en: Layout visual console
ja: ビジュアルコンソールレイアウト

en: Learning mode
ja: 学習モード

en: Leases Dhcp
ja: DHCP リース

en: Leave blank to use SSH default port (22)
ja: SSH デフォルトポート(22)を使うには空のままにします

en: Left
ja: 左

en: Left blank for the LOCAL inventory modules
ja: ローカルインベントリモジュールの場合は入力しないでください

en: Left in blank if you want to use default name: Template name - agents (num agents) - Date
ja: デフォルトの名前「テンプレート名 - エージェント (エージェント数) - 日付」 を利用したい場合は、空白にしてください。

en: Legacy Visual Console View
ja: レガシービジュアルコンソール表示

en: Legend
ja: 凡例

en: Legend Position
ja: 凡例の位置

en: Legend color
ja: 凡例の色

en: Less (<)
ja: 未満 (<)

en: Less loaded
ja: 低負荷

en: Less or equal (<=)
ja: 以下 (<=)

en: Let me introduce my self: I am Pandorin, the annoying assistant of %s. You can follow my steps to do basic tasks in %s or you can close me and never see me again.
ja: 私の自己紹介をさせてください。私は %s の迷惑なアシスタント、パンドリンです。 私の手順に従って %s で基本的なタスクを実行するか、私を閉じて次からは私に会わないようにすることができます。

en: Let me show you how to create an email action: Click on Create button and fill the form showed in the following screen.
ja: email アクションの作成方法をお見せします。作成ボタンをクリックし次の画面に表示されるフォームに入力します。

en: Licence
ja: ライセンス

en: License
ja: ライセンス

en: License Mode
ja: ライセンスモード

en: License capacity exceeds 90 percent
ja: ライセンス容量の90％を超えています

en: License capacity is less than 90 percent
ja: ライセンス容量は90％未満です

en: License information
ja: ライセンス情報

en: License is about to expire
ja: ライセンスの有効期限が近づいています

en: License management
ja: ライセンス管理

en: License updated
ja: ライセンスを更新しました

en: Licensed to
ja: ライセンス先

en: Lightweight mode
ja: 軽量モード

en: Limit
ja: 制限

en: Limit
ja: 制限

en: Limit for bulk operations
ja: 一括操作制限

en: Limit parameters bulk
ja: 一括処理制限

en: Limited mode.
ja: 制限モード

en: Line
ja: 線

en: Line %s
ja: 行 %s

en: Line '%s' not copied to the progress file.
ja: 行 '%s' は進行状況ファイルにコピーされません。

en: Line separator
ja: 行セパレータ

en: Line stack
ja: 線の積み重ね

en: Lines
ja: 行

en: Lines haven't advanced options
ja: 拡張オプションがありません

en: Link
ja: リンク

en: Link Name error
ja: リンク名エラー

en: Link enabled
ja: リンクが有効

en: Link management
ja: リンク管理

en: Link name
ja: リンク名

en: Link pending modules
ja: リンク待ちモジュール

en: Linked
ja: リンク済

en: Linked visual console
ja: リンクされたビジュアルコンソール

en: Linked visual console weight
ja: リンクされたビジュアルコンソールのウエイト

en: Linking
ja: リンク

en: Linking modules
ja: リンク中モジュール

en: Links
ja: リンク

en: List
ja: 一覧

en: List Alerts
ja: アラート一覧

en: List OS
ja: OS 一覧

en: List alerts
ja: アラート一覧

en: List categories
ja: カテゴリ一覧

en: List elements
ja: エレメント一覧

en: List items
ja: アイテム一覧

en: List of Agents to be shown in the layer
ja: レイヤ内に表示されるエージェント一覧

en: List of Alerts
ja: アラート一覧

en: List of Gis maps
ja: GISマップ一覧

en: List of OS
ja: OS 一覧

en: List of custom MySQL templates
ja: カスタム MySQL テンプレート一覧

en: List of custom graphs
ja: カスタムグラフ一覧

en: List of elements
ja: 要素一覧

en: List of groups to be shown in the layer
ja: レイヤーに表示されるグループの一覧

en: List of latest events
ja: 最新イベント一覧

en: List of layers
ja: レイヤ一覧

en: List of modules
ja: モジュールの一覧

en: List of modules and components created by "%s"
ja: "%s" にて作成されたモジュールおよびコンポーネントの一覧

en: List of modules unlinked
ja: 未リンクモジュール一覧

en: List of network maps
ja: ネットワークマップの一覧

en: List of networkmap
ja: ネットワークマップ一覧

en: List of pages with autorefresh
ja: 自動更新ページ一覧

en: List of reports
ja: レポート一覧

en: List of services
ja: サービス一覧

en: List of transactions
ja: トランザクション一覧

en: List tags
ja: タグ一覧

en: List templates
ja: テンプレート一覧

en: Literal module name forced
ja: リテラルモジュール名が強制されました

en: Live view
ja: ライブビュー

en: Load Average (Last 15 minutes)
ja: ロードアベレージ (15分)

en: Load Average (Last 5 minutes)
ja: ロードアベレージ (5分)

en: Load Average (Last minute)
ja: ロードアベレージ (1分)

en: Load MIB
ja: MIBのロード

en: Load a basic structure on Web Checks
ja: ウェブチェックに基本構造を読み込む

en: Load a basic structure on data configuration
ja: データ設定に基本構造をロードします

en: Load basic
ja: 基本設定読み込み

en: Load by default the selected view in custom field view
ja: デフォルトでは、選択した表示をカスタムフィールド表示に読み込みます

en: Load filter
ja: フィルタ読み込み

en: Load from template
ja: テンプレートから読み込む

en: Load preview map
ja: マッププレビュー

en: Load targets
ja: 対象をロード

en: Load the fields from previous events
ja: 前のイベントからフィールドをロード

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading in progress
ja: 読み込み中

en: Loading, this operation might take several minutes...
ja: 読み込み中、この操作は数分かかります...

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Local %s
ja: ローカル %s

en: Local command
ja: ローカルコマンド

en: Local component
ja: ローカルコンポーネント

en: Local component management
ja: ローカルコンポーネント管理

en: Local components
ja: ローカルコンポーネント

en: Local console
ja: ローカルコンソール

en: Local metaconsole
ja: ローカルメタコンソール

en: Local module
ja: ローカルモジュール

en: Local modules
ja: ローカルモジュール数

en: Location
ja: 場所

en: Log
ja: ログ

en: Log Collector
ja: ログ収集

en: Log Viewer
ja: ログビューア

en: Log agent
ja: ログエージェント

en: Log collector
ja: ログ収集

en: Log collector cannot connect to ElasticSearch
ja: ログコレクターが ElasticSearch に接続できません

en: Log content
ja: ログの内容

en: Log location
ja: ログの場所

en: Log location: pandora_console/log/audit.log
ja: ログの場所: pandora_console/log/audit.log

en: Log location: pandora_console/log/console.log
ja: ログの場所: pandora_console/log/console.log

en: Log module "%s" does not exist
ja: ログモジュール "%s" が存在しません

en: Log module "%s" does not exist, %s skipped
ja: ログモジュール "%s" が存在しません。%s はスキップされました。

en: Log module %s already defined
ja: ログモジュール %s はすでに定義済です

en: Log monitoring is disabled. %s
ja: ログ監視が無効です。%s

en: Log number
ja: ログ番号

en: Log report
ja: ログレポート

en: Log server
ja: ログサーバ

en: Log size limit in system logs viewer extension
ja: システムログビューワ拡張でのログサイズ制限

en: Log source
ja: ログソース

en: Log sources
ja: ログソース

en: Log sources status
ja: ログソースの状態

en: Log viewer
ja: ログ・ビューワ

en: Logged out
ja: ログアウトしました。

en: Login
ja: ログイン

en: Login Failed
ja: ログイン失敗

en: Login Function
ja: ログイン機能

en: Login as admin
ja: admin としてログイン

en: Login attribute
ja: ログイン属性

en: Login background
ja: ログイン背景

en: Login background metaconsole
ja: メタコンソールログイン背景

en: Login blocked
ja: ログインがブロックされました

en: Login error
ja: ログインエラー

en: Login failed
ja: ログインに失敗しました

en: Login out
ja: ログアウト

en: Login successfully
ja: ログイン成功

en: Login user attribute
ja: ログインユーザアトリビュート

en: Login with SAML
ja: SAML でログイン

en: Logo preview
ja: ロゴのプレビュー

en: Logout
ja: ログアウト

en: Longitude
ja: 経度

en: Longitude:
ja: 経度:

en: Looking for VMware configuration? You can configure several tasks using Discovery Applications.
ja: VMware 設定を探しますか? 動検出アプリケーションを使用して、いくつかのタスクを設定できます。

en: Loop interval
ja: ループ間隔

en: Lost
ja: 失敗

en: Lost sercice
ja: 失われたサービス

en: Low
ja: 低い

en: M.Group
ja: モジュールグループ

en: MAINTENANCE
ja: メンテナンス

en: MAJOR
ja: メジャー

en: MD5 directory %s is not writable. Please, adjust configuration.
ja: MDS ディレクトリ %s に書き込めません。設定を調整してください。

en: METACONSOLE
ja: メタコンソール

en: MIB files will be installed on the system. Please note that a MIB may depend on other MIB. To customize trap definitions use the SNMP trap editor.
ja: MIB ファイルがシステムにインストールされます。MIB は他の MIB に依存する可能性があることに注意してください。トラップの定義をカスタマイズするには、SNMP トラップエディタを使ってください。

en: MIB files will be loaded and searched for SNMP trap definitions. They will not be installed on the system! You can use the MIB uploader for that purpose.
ja: MIBファイルがロードされ SNMP トラップ定義で検索されます。システムにはインストールされません。MIB アップローダはこの目的の範囲で利用できます。

en: MIB uploader
ja: MIB アップローダ

en: MINOR
ja: マイナー

en: MR version mistmatch.
ja: MR バージョン不一致

en: MS Excel
ja: MS Excelファイル

en: Mac address
ja: MAC アドレス

en: Macros
ja: マクロ

en: Macros OID
ja: マクロ OID

en: Mail
ja: メール

en: Mail configuration
ja: メール設定

en: Main
ja: メイン

en: Main IP
ja: 代表 IP

en: Main data
ja: メインデータ

en: Main database
ja: メインデータベース

en: Main node
ja: メインノード

en: Main view
ja: メイン表示

en: Mainframe server
ja: メインフレームサーバ

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Maintenance tasks in progress
ja: メンテナンスタスク実行中

en: Major
ja: メジャー

en: Make sure it can't perform dangerous tasks
ja: 危険な処理はできないことを確認してください

en: Make sure nfdump version 1.6.8 or newer is installed!
ja: nfdump のバージョン 1.6.8 以上がインストールされていることを確認してください!

en: Make the cluster forget failed operations from history of
     the resource and re-detect its current state. This can be
     useful to purge knowledge of past failures that have since
     been resolved. If a resource id is not specified then all
     resources / stonith devices will be cleaned up. If a node
     is not specified then resources / stonith devices on all
     nodes will be cleaned up
ja: クラスタの過去の操作失敗履歴をクリアし、現在の状態を再検出します。
    これは、解決済の過去の障害に関する記録を一掃するのに役立ちます。
    リソース ID が指定されていない場合、すべてのリソース / stonith デバイスは
    クリーンアップされます。 ノードが指定されていない場合、すべてのノード
    のリソース/ stonith デバイスがクリーンアップされます。

en: Making copy of configuration file for
ja: 設定ファイルのコピーを作成中:

en: Manage
ja: 設定

en: Manage Agent Groups
ja: エージェントグループ管理

en: Manage Database HA
ja: データベース HA 管理

en: Manage Discovery tasks
ja: 自動検出タスク管理

en: Manage GIS Maps
ja: GIS マップ管理

en: Manage NetScan scripts
ja: ネットスキャンスクリプト管理

en: Manage Netflow Filter
ja: Netflow フィルタ管理

en: Manage Pandora DB HA
ja: Pandora DB HA 管理

en: Manage Policies
ja: ポリシー管理

en: Manage Satellite Server
ja: サテライトサーバ管理

en: Manage Servers
ja: サーバ管理

en: Manage accounts
ja: アカウント管理

en: Manage addresses
ja: アドレス管理

en: Manage agent autoconfiguration
ja: エージェント自動設定管理

en: Manage agent modules
ja: エージェントモジュール管理

en: Manage agents
ja: エージェント管理

en: Manage agents group
ja: エージェントグループ管理

en: Manage agents groups
ja: エージェントグループ管理

en: Manage alert actions
ja: アラートアクション管理

en: Manage alerts
ja: アラート管理

en: Manage commands
ja: コマンド管理

en: Manage credentials
ja: 認証情報管理

en: Manage custom field
ja: カスタムフィールド管理

en: Manage custom graphs
ja: カスタムグラフ管理

en: Manage database
ja: データベース管理

en: Manage database HA
ja: データベース HA 管理

en: Manage event alerts
ja: イベントアラート管理

en: Manage events
ja: イベント管理

en: Manage export targets
ja: エクスポートターゲット管理

en: Manage graph containers
ja: グラフコンテナ管理

en: Manage graph templates
ja: グラフテンプレート管理

en: Manage groups
ja: グループ管理

en: Manage incident
ja: インシデント管理

en: Manage messages
ja: メッセージ管理

en: Manage module groups
ja: モジュールグループ管理

en: Manage modules
ja: モジュール管理

en: Manage network map
ja: ネットワークマップ管理

en: Manage network maps
ja: ネットワークマップ管理

en: Manage policies
ja: ポリシー管理

en: Manage recontask
ja: 自動検出管理

en: Manage reports
ja: レポート管理

en: Manage scan scripts
ja: スキャンスクリプト管理

en: Manage servers
ja: サーバ管理

en: Manage services
ja: サービス管理

en: Manage this IP now
ja: この IP を管理対象にする

en: Manage users
ja: ユーザ管理

en: Manage visual console
ja: ビジュアルコンソール管理

en: Managed
ja: 管理対象

en: Managed %
ja: 管理 %

en: Managed IPs
ja: 管理 IP

en: Manager collection
ja: コレクション管理

en: Manager configuration &gt; Edit
ja: 設定管理 &gt; 編集

en: Manager configuration &gt; New
ja: 設定管理 &gt; 新規

en: Manual
ja: マニュアル

en: Manual interval means that it will be executed only On-demand
ja: 手動は、オンデマンドでのみの実行を意味します。

en: Manual placement
ja: 手動位置設定

en: Manual setup
ja: 個別設定

en: Manufacturer
ja: 製造元

en: Manufacturer ID
ja: 製造者ID

en: Manufacturer is required
ja: 製造元が必要です

en: Map
ja: マップ

en: Map Center
ja: マップの中心

en: Map Name
ja: マップ名

en: Map conections GIS
ja: GIS 利用マップ

en: Map connection name
ja: GIS 利用マップ名

en: Map connection type
ja: 利用マップタイプ

en: Map could not be created
ja: マップを作成できませんでした。

en: Map could not be updated
ja: マップを更新できませんでした

en: Map items
ja: マップアイテム

en: Map linked
ja: リンク先マップ

en: Map name
ja: マップ名

en: Map not found.
ja: マップがありません。

en: Map settings
ja: マップ設定

en: Map successfully created
ja: マップを作成しました。

en: Map successfully update
ja: マップを更新しました。

en: Maps
ja: マップ

en: March
ja: 3月

en: Mark as unread
ja: 未読にする

en: Mask
ja: マスク

en: Mask field is empty
ja: マスクフィールドが空です

en: Mask format
ja: マスクフォーマット

en: Massive operations
ja: 一括操作

en: Master
ja: マスタ

en: Master lock file not found (No data to show)
ja: マスターロックファイルが見つかりません (表示するデータがありません)

en: Master server version %s does not match console version %s.
ja: マスターサーバのバージョン %s がコンソールのバージョン %s と一致しません。

en: Matched
ja: マッチしました

en: Matches
ja: 一致

en: Matches on any true
ja: いずれかが真の時にマッチ

en: Matches on both true
ja: 両方が真の時にマッチ

en: Matches substrings. End the string with $ for exact matches.
ja: 部分文字列に一致します。 完全に一致させるには、文字列を $ で終了します。

en: Matches when any is false
ja: いずれかが偽の時にマッチ

en: Matches when both are either true or false
ja: 両方が真または偽の時にマッチ

en: Matches when both are false
ja: 両方が偽の時にマッチ

en: Matches when only one is true
ja: 一つだけ真の時にマッチ

en: Matching objects type
ja: 一致するオブジェクトタイプ

en: Matrix events
ja: Matrix イベント

en: Max
ja: 最大

en: Max Value
ja: 最大値

en: Max access
ja: 最大アクセス

en: Max agents allowed
ja: 最大エージェント数

en: Max and min
ja: 最大および最小

en: Max execution event response
ja: 最大実行イベント応答

en: Max items
ja: 最大アイテム

en: Max only
ja: 最大のみ

en: Max size collection, all nodes and metaconsole, are not equal
ja: 全ノードとメタコンソールで最大コレクションサイズが同じではありません

en: Max threads
ja: 最大スレッド

en: Max value
ja: 最大値

en: Max.
ja: 最大

en: Max. Time
ja: 最大時間

en: Max. Value
ja: 最大値

en: Max. agents to add in policy concurrently
ja: ポリシーに同時に追加する最大エージェント

en: Max. days before autodisable deletion
ja: 自動無効化エージェントの保持日数

en: Max. days before compact data
ja: データ保持日数(丸め込みなし)

en: Max. days before delete GIS data
ja: GIS データ保持日数

en: Max. days before delete audit events
ja: 監査イベントデータ保持日数

en: Max. days before delete autodisabled agents
ja: 自動無効化エージェントを削除せず保持する日数

en: Max. days before delete events
ja: イベントデータ保持日数

en: Max. days before delete inventory data
ja: インベントリデータの保持日数

en: Max. days before delete old messages
ja: 古いメッセージの保持日数

en: Max. days before delete old network matrix data
ja: ネットワークマトリックスデータ保持日数

en: Max. days before delete string data
ja: 文字列データ保持日数

en: Max. days before delete traps
ja: トラップデータ保持日数

en: Max. days before delete unknown modules
ja: 不明モジュール保持日数

en: Max. days before purge
ja: データ保持日数

en: Max. hours old
ja: 最大表示範囲(時間)

en: Max. macro data fields
ja: 最大マクロデータフィールド

en: Max. number of alerts
ja: 最大アラート数

en: Max. recommended number of files in attachment directory
ja: 添付ディレクトリファイルの推奨上限数

en: Max. time before compact data
ja: データ保持日数(未圧縮)

en: Max. time before purge
ja: データ保持日数

en: Max. timeout
ja: 最大タイムアウト

en: Max. value
ja: 最大値

en: Max. values
ja: 最大値

en: Max/Min
ja: 最大/最小

en: Max/Min Critical
ja: 障害の最大/最小

en: Max/Min Values
ja: 最大/最小値

en: Max/Min Warning
ja: 警告の最大/最小

en: Max:
ja: 最大:

en: Maximum
ja: 最大

en: Maximum allowed number of agents to be added in policy concurrently (adding a high number of agents at a time can lead to performance issues)
ja: ポリシーに同時に追加できるエージェントの最大許容数 (一度に多数のエージェントを追加すると、パフォーマンスの問題が発生する可能性があります)

en: Maximum chart resolution
ja: 最大グラフ解像度

en: Maximum historical data age (days)
ja: 最大ヒストリデータ保存期間 (日)

en: Maximum historical events age (days)
ja: 最大ヒストリイベント保持期間 (日)

en: Maximum historical string data age (days)
ja: 最大ヒストリ文字列データ保存期間 (日)

en: Maximum of events shown
ja: 最大表示イベント

en: Maximum value
ja: 最大値

en: Maximun
ja: 最大

en: Maximun Value
ja: 最大値

en: May
ja: 5月

en: Maybe the files conf or md5 could not be deleted
ja: confまたはmd5ファイルを削除できませんでした

en: Medium
ja: 中くらい

en: Memory Usage
ja: メモリ使用率

en: Memory limit is recomended to be unlimited in metaconsole, please set to -1 in php.ini.
ja: メタコンソールではメモリ制限を無制限にすることをお勧めします。php.ini で -1 に設定してください。

en: Memory usage graphs
ja: メモリ利用量グラフ

en: Merging collections files
ja: コレクションファイルのマージ中

en: Message
ja: メッセージ

en: Message successfully sent to user %s
ja: ユーザ %s 宛にメッセージを送りました。

en: Message unread - click to read
ja: 未読メッセージ - クリックして読む

en: Messages
ja: メッセージ

en: Messages List
ja: メッセージ一覧

en: Meta custom subtitle header
ja: メタカスタムサブタイトルヘッダ

en: Meta custom title header
ja: メタカスタムタイトルヘッダ

en: Metaconsole
ja: メタコンソール

en: Metaconsole Collections
ja: メタコンソールコレクション

en: Metaconsole DB Host
ja: メタコンソール DB ホスト

en: Metaconsole DB Name
ja: メタコンソール DB 名

en: Metaconsole DB Password
ja: メタコンソール DB パスワード

en: Metaconsole DB User
ja: メタコンソール DB ユーザ

en: Metaconsole DB engine
ja: メタコンソール DB エンジン

en: Metaconsole DB host
ja: メタコンソール DB ホスト

en: Metaconsole DB is not available.
ja: メタコンソール DB がありません。

en: Metaconsole DB name
ja: メタコンソール DB 名

en: Metaconsole DB password
ja: メタコンソール DB パスワード

en: Metaconsole DB port
ja: メタコンソール DB ポート

en: Metaconsole DB user
ja: メタコンソール DB ユーザ

en: Metaconsole access
ja: メタコンソールアクセス

en: Metaconsole agent cache
ja: メタコンソールエージェントキャッシュ

en: Metaconsole and all nodes license updated
ja: メタコンソールと全ノードのライセンスを更新しました

en: Metaconsole and the licenses of all nodes were updated.
ja: メタコンソールと全ノードのライセンスを更新しました。

en: Metaconsole elements
ja: メタコンソール要素

en: Metaconsole license updated but %d of %d node failed to sync.
ja: メタコンソールライセンスを更新しましたが、%d/%d ノードの同期に失敗しました。

en: Metaconsole license updated but %d of %d node synchronization failed
ja: メタコンソールのライセンスを更新しましたが、%d/%d ノードの同期に失敗しました

en: Metaconsole link status
ja: メタコンソールリンク状態

en: Metaconsole needs previous activation from regular console, please contact system administrator if you need assistance. <br>
ja: メタコンソールは、通常のコンソールから事前に有効化する必要があります。手助けが必要であればシステム管理者へ問い合わせてください。<br>

en: Metaconsole setup
ja: メタコンソール設定

en: Metasetup
ja: メタセットアップ

en: Method
ja: 方法

en: Method does not exist
ja: メソッドがありません

en: Method generation networkmap
ja: ネットワークマップ生成手法

en: Method:
ja: 方法:

en: Metrics
ja: メトリック

en: Microsoft Compute
ja: Microsoft コンピュート

en: Microsoft SQL Server targets
ja: 対象の Microsoft SQL Server

en: Migration block size
ja: マイグレーションブロックサイズ

en: Migration server
ja: マイグレーションサーバ

en: Min
ja: 最小

en: Min Value
ja: 最小値

en: Min allowed size is 1024x768
ja: 最小サイズは 1024x768 です

en: Min allowed size is 1024x768.
ja: 最小サイズは 1024x768 です。

en: Min nodes dist
ja: 最小ノード間隔

en: Min only
ja: 最小のみ

en: Min value
ja: 最小値

en: Min.
ja: 最小

en: Min.
ja: 最小

en: Min. Recommended Value
ja: 最小推奨値

en: Min. Value
ja: 最小値

en: Min. hours in current status
ja: 現在の状態の最小時間

en: Min. number of alerts
ja: 最小アラート数

en: Min. size password
ja: 最小パスワードサイズ

en: Min. value
ja: 最小値

en: Min:
ja: 最小:

en: Minimum
ja: 最小

en: Minimum Value
ja: 最小値

en: Minimum value
ja: 最小値

en: Minimun
ja: 最低

en: Minor
ja: マイナー

en: Minor Release
ja: マイナーリリース

en: Minor release available
ja: マイナーリリースがあります

en: Minor release rejected. Changes will not apply.
ja: マイナーリリースは拒否されました。変更は適用されません。

en: Minor release rejected. The database will not be updated and the package will apply.
ja: マイナーリリースは拒否されました。データベースは更新されず、パッケージが適用されます。

en: Minor release/s available
ja: マイナーリリースがあります

en: Minute
ja: 分

en: Missed parameters
ja: 不足パラメータ

en: Missing Service id
ja: サービス ID がありません

en: Missing a temporary folder
ja: テンポラリフォルダがありません

en: Missing agent id
ja: エージェントIDがありません

en: Missing ehorus agent id
ja: ehorus エージェントIDがありません

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile console logo preview
ja: モバイルコンソールロゴプレビュー

en: Modal
ja: 別ウインドウ

en: Modal screen
ja: 別ウインドウ

en: Modal window
ja: 専用ウインドウ

en: Mode
ja: モード

en: Mode Cell
ja: モードセル

en: Mode Layout
ja: モードレイアウト

en: Modifiers
ja: 修飾子

en: Modify console configuration to use this new database
ja: 新たなデータベースを使うようにコンソール設定を修正します

en: Modify servers configuration to use this new database
ja: 新たなデータベースを使うようにサーバ設定を修正します

en: Module
ja: モジュール

en: Module
ja: モジュール

en: Module "%s" exits in this agent
ja: モジュール "%s” はこのエージェントに存在します

en: Module "%s" exits in this policy
ja: モジュール "%s" がこのポリシーに存在します

en: Module "%s" problems insert in bbdd
ja: モジュール "%s" で DB へのインサートで問題があります

en: Module %s module_exec not configuration
ja: モジュール %s で module_exec を設定できません

en: Module %s satellite execution not configuration
ja: モジュール %s でサテライト実行を設定できません

en: Module 180 must be customized before being used, please use advanced options to define the module following the documentation:<br> %s
ja: モジュール 180 は、使用する前にカスタマイズする必要があります。詳細オプションを使用して、ドキュメントに従ってモジュールを定義してください。<br>%s

en: Module <i>Host Alive</i> will be added to discovered agents by default.
ja: モジュール <i>Host Alive</i> が検出されたエージェントにデフォルトで追加されます。

en: Module Custom ID read only
ja: モジュールカスタム ID の読み出し専用

en: Module Failover
ja: モジュールフェイルオーバー

en: Module Graph
ja: モジュールグラフ

en: Module Groups found
ja: モジュールグループを見つけました

en: Module Histogram Graph
ja: モジュールヒストグラム

en: Module Histogram graph
ja: モジュールヒストグラムグラフ

en: Module Library
ja: モジュールライブラリ

en: Module Name
ja: モジュール名

en: Module Status
ja: モジュールの状態

en: Module added successfully
ja: モジュールを追加しました。

en: Module alert
ja: モジュールアラート

en: Module alert report
ja: モジュールアラートレポート

en: Module alerts
ja: モジュールアラート

en: Module already exists please select another name or agent.
ja: モジュールが既に存在します。他の名前またはエージェントを選択してください。

en: Module already exists: "%s"
ja: モジュールがすでに存在します: "%s"

en: Module automatic create for the service %s
ja: サービス %s のモジュール自動生成

en: Module categories
ja: モジュールカテゴリ

en: Module custom ID
ja: モジュールカスタム ID

en: Module custom ID readonly
ja: モジュールカスタム ID を読み出し専用にする

en: Module custom id
ja: モジュールカスタム ID

en: Module definition
ja: モジュール定義

en: Module deleted succesfully
ja: モジュールを削除しました。

en: Module description
ja: モジュールの説明

en: Module details
ja: モジュール詳細

en: Module disabled successfully.
ja: モジュールを無効化しました。

en: Module enabled successfully.
ja: モジュールを有効化しました。

en: Module event report
ja: モジュールイベントレポート

en: Module exact match
ja: モジュール完全一致

en: Module execution flip flop time interval (in secs).
ja: 連続抑制時のモジュールの実行間隔(秒単位)です。

en: Module exist in agent
ja: モジュールがエージェントに存在します

en: Module exist in policy
ja: モジュールがポリシーに存在します

en: Module graph
ja: モジュールデータのグラフ

en: Module group
ja: モジュールグループ

en: Module group management
ja: モジュールグループ管理

en: Module group must have a name
ja: モジュールグループには名前が必要です

en: Module group: %s
ja: モジュールグループ: %s

en: Module groups
ja: モジュールグループ

en: Module groups Management
ja: モジュールグループ管理

en: Module groups defined in %s
ja: %s に定義済のモジュールグループ

en: Module has been created in %d agents.
ja: %d エージェントにモジュールを作成しました。

en: Module histogram
ja: モジュールヒストグラム

en: Module in a table
ja: 表内モジュール

en: Module info
ja: モジュール情報

en: Module is not selected
ja: モジュールが選択されていません

en: Module library
ja: モジュールライブラリ

en: Module linked
ja: リンク済モジュール

en: Module management
ja: モジュール管理

en: Module must be applied to an agent or a policy
ja: モジュールがエージェントもしくはポリシーに割り当てられる必要があります

en: Module name
ja: モジュール名

en: Module name empty.
ja: モジュール名が空です。

en: Module parent
ja: モジュールの親

en: Module pending to link
ja: リンク待ちモジュール

en: Module pending to unlink
ja: リンク解除待ちモジュール

en: Module plugin registered
ja: モジュールプラグインを登録しました。

en: Module protocol
ja: モジュールプロトコル

en: Module relations
ja: モジュール関係

en: Module sanity
ja: モジュール

en: Module search
ja: モジュール検索

en: Module selected %d not found
ja: 選択したモジュール %d が見つかりません

en: Module size text
ja: モジュール名の表示長さ

en: Module status
ja: モジュールの状態

en: Module successfully added.
ja: モジュールを追加しました。

en: Module successfully deleted
ja: モジュールを削除しました

en: Module successfully updated
ja: モジュールの更新が完了しました。

en: Module tags
ja: モジュールタグ

en: Module template management
ja: モジュールテンプレート管理

en: Module templates
ja: モジュールテンプレート

en: Module templates management
ja: モジュールテンプレート管理

en: Module type
ja: モジュールタイプ

en: Module types
ja: モジュールタイプ

en: Module unit
ja: モジュール単位

en: Module units
ja: モジュール単位

en: Module unlinked
ja: 未リンクモジュール

en: Module updated successfully
ja: モジュールを更新しました。

en: Module value
ja: モジュールの値

en: Module will be linked in the next application
ja: モジュールは次回適用時にリンクされます。

en: Module will be unlinked in the next application
ja: モジュールは次回適用時にリンク解除されます。

en: Module with the same name in the module creation list
ja: モジュール作成一覧に同じ名前のモジュールがあります

en: Module:
ja: モジュール:

en: Modules
ja: モジュール

en: Modules about to be created
ja: 作成しようとしているモジュール

en: Modules agents in policy
ja: ポリシー内のモジュールエージェント

en: Modules and series
ja: モジュール値と統計値

en: Modules at critical or warning status
ja: 障害または警告状態のモジュール

en: Modules at normal status
ja: 正常状態のモジュール

en: Modules boolean
ja: ブーリアン(二値)モジュール

en: Modules by second
ja: 秒ごとのモジュール

en: Modules by status
ja: 状態ごとのモジュール

en: Modules created
ja: モジュールを作成しました

en: Modules critical
ja: 障害状態のモジュール

en: Modules found
ja: モジュールが見つかりました

en: Modules in critical status
ja: 障害状態のモジュール

en: Modules in normal status
ja: 正常状態のモジュール

en: Modules in policy
ja: ポリシー内モジュール

en: Modules in policy agents
ja: ポリシーエージェント内のモジュール

en: Modules in policy per agents
ja: エージェントごとのポリシー内モジュール

en: Modules in warning status
ja: 警告状態のモジュール

en: Modules network no proc
ja: proc以外のネットワークモジュール

en: Modules no init
ja: 未初期化モジュール

en: Modules normal
ja: 正常状態のモジュール

en: Modules operations
ja: モジュール操作

en: Modules over %s
ja: %s を超えるモジュール

en: Modules over or equal to %s
ja: %s 以上のモジュール

en: Modules run by this server will stop working. Do you want to continue?
ja: このサーバで動作しているモジュールを停止します。実行しますか?

en: Modules selected
ja: 選択済モジュール

en: Modules status
ja: モジュールの状態

en: Modules successfully added
ja: モジュールを追加しました。

en: Modules successfully added to layout
ja: モジュールが追加されました。

en: Modules successfully created
ja: モジュールを作成しました

en: Modules to match
ja: マッチするモジュール

en: Modules to match (Free text)
ja: マッチするモジュール (任意のテキスト)

en: Modules under %s
ja: %s 未満のモジュール

en: Modules under or equal to %s
ja: %s 以下のモジュール

en: Modules unknown
ja: 不明状態のモジュール

en: Modules unused
ja: 未使用モジュール

en: Modules used
ja: 使用中モジュール

en: Modules warning
ja: 警告状態のモジュール

en: Mon
ja: 月

en: Monday
ja: 月曜日

en: Monitor
ja: モニタ項目

en: Monitor Critical
ja: 障害

en: Monitor Normal
ja: 正常

en: Monitor Report
ja: モニタレポート

en: Monitor Unknown
ja: 不明状態

en: Monitor Warning
ja: 警告

en: Monitor bucket size
ja: 監視バケットサイズ

en: Monitor bucket total items
ja: 監視バケット全アイテム

en: Monitor checks
ja: モニタ項目

en: Monitor critical
ja: 障害状態

en: Monitor detail
ja: モニタ項目詳細

en: Monitor health
ja: モニタ項目の正常性

en: Monitor normal
ja: 正常状態

en: Monitor not init
ja: 未初期化状態

en: Monitor report
ja: モニタ項目レポート

en: Monitor status
ja: モニタ項目の状態

en: Monitor tablespaces
ja: テーブルスペース監視

en: Monitor unknown
ja: 不明状態

en: Monitor view
ja: モニタ表示

en: Monitor warning
ja: 警告状態

en: Monitoring
ja: モニタリング

en: Monitors
ja: モニタ項目

en: Monitors by status
ja: 状態ごとの監視項目

en: Monitors down
ja: 停止中のモニタ項目

en: Monitors view
ja: モニタ表示

en: Month
ja: 月

en: Month Number
ja: 月の数

en: Month day
ja: 日にち

en: Monthly
ja: 月次

en: Monthly S.L.A.
ja: 月次 S.L.A.

en: Monthly SLA period
ja: SLA 期間の編集

en: Monthly:
ja: 月次:

en: More alerts
ja: 他のアラート

en: More detail
ja: 詳細

en: More details
ja: 詳細

en: More events
ja: イベント追加

en: More modules
ja: 次のモジュールへ

en: More than 5 tags
ja: 5つ以上のタグ

en: Move
ja: 移動

en: Move Agents
ja: エージェント移動

en: Move after to
ja: この後ろに移動:

en: Move before to
ja: この前に移動:

en: Move down
ja: 下へ

en: Move down selected modules
ja: 選択したモジュールを下へ

en: Move to down
ja: 下へ

en: Move to up
ja: 上へ

en: Move up
ja: 上へ

en: Move up selected modules
ja: 選択したモジュールを上へ

en: Multiple values
ja: 複数の値

en: Must be empty
ja: 空である必要があります

en: Must have the same time zone as the system or database to avoid mismatches of time.
ja: 時間の不整合を避けるために、システムまたはデータベースと同じタイムゾーンにする必要があります。

en: MySQL Performance metrics
ja: MySQLパフォーマンスメトリック

en: MySQL Regular expressions case insensitive.
ja: MySQL 正規表現では大文字と小文字は区別されません。

en: MySQL host
ja: MySQL ホスト

en: MySQL port
ja: MySQL ポート

en: MySQL server IP
ja: MySQL サーバ IP

en: MySQL server Port
ja: MySQL サーバポート

en: NEW
ja: 新規

en: NO DATA
ja: データがありません

en: NORMAL
ja: 正常

en: NOT INIT
ja: 未初期化

en: NOT INITIALIZED
ja: 未初期化

en: NOT NORMAL
ja: 非正常

en: Name
ja: 名前

en: Name #Ag.
ja: 名前

en: Name OID
ja: OID 名

en: Name and SLA limit should not be empty
ja: 名前と SLA 制限は空にできません

en: Name can't be empty
ja: 名前は空にできません

en: Name custom graph
ja: カスタムグラフ名

en: Name error
ja: 名前が不正です。

en: Name is missed. Please add a line with "module_name yourmodulename" to data configuration
ja: 名前がありません。データ設定に "module_name モジュール名" という行を追加してください。

en: Name or Description
ja: 名前または説明

en: Name or Script fullpath they can not be empty
ja: 名前またはスクリプトのフルパスは空にできません

en: Name resolution
ja: 名前解決

en: Name resolution for IP address
ja: IP アドレスの名前解決

en: Name:
ja: 名前:

en: Name:
ja: 名前:

en: Namespace
ja: 名前空間

en: Need apply
ja: 要適用

en: Need to regenerate
ja: 再生成が必要です

en: Negative increase:
ja: マイナス増加:

en: Net Scan
ja: ネットスキャン

en: Net mask
ja: ネットマスク

en: Net scan scripts
ja: ネットスキャンスクリプト

en: NetScan
ja: ネットスキャン

en: NetScan Custom
ja: カスタムネットスキャン

en: Netflow Area
ja: Netflow塗りつぶしグラフ

en: Netflow Data
ja: Netflowデータ

en: Netflow Filter
ja: Netflow フィルタ

en: Netflow Live View
ja: Netflow ライブビュー

en: Netflow Summary
ja: Netflow 概要

en: Netflow area chart
ja: Netflow 塗り潰しグラフ

en: Netflow data table
ja: Netflow データ表

en: Netflow disable custom live view filters
ja: Netflow は、カスタムライブビューフィルタを無効にします

en: Netflow explorer
ja: Netflow エクスプローラ

en: Netflow filter
ja: Netflow フィルタ

en: Netflow filters
ja: Netflow フィルタ

en: Netflow live view
ja: Netflow ライブビュー

en: Netflow max lifetime
ja: Netflow 最大保持期間

en: Netflow reports
ja: Netflow レポート

en: Netflow summary table
ja: Netflow サマリ表

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Component
ja: ネットワークコンポーネント

en: Network Components
ja: ネットワークコンポーネント

en: Network Management System
ja: ネットワーク管理システム

en: Network Map
ja: ネットワーク マップ

en: Network Module could not be added to policy. Id_module_type is not correct for network modules.
ja: ネットワークモジュールをポリシーに追加できませんでした。 Id_module_type がネットワークモジュールに対して正しくありません。

en: Network Usage
ja: ネットワーク使用率

en: Network address
ja: ネットワークアドレス

en: Network components
ja: コンポーネント管理

en: Network could not be added
ja: ネットワークを追加できませんでした

en: Network in
ja: 入力トラフィック

en: Network interfaces
ja: ネットワークインタフェース

en: Network interfaces report
ja: ネットワークインタフェースレポート

en: Network link
ja: ネットワークリンク

en: Network map
ja: ネットワークマップ

en: Network maps
ja: ネットワークマップ

en: Network maps editor
ja: ネットワークマップエディタ

en: Network mask
ja: ネットワークマスク

en: Network module
ja: ネットワークモジュール

en: Network module updated.
ja: ネットワークモジュールを更新しました。

en: Network modules
ja: ネットワークモジュール

en: Network name cannot be repeated in this Vlan
ja: この VLAN でネットワーク名は繰り返せません

en: Network name cannot be repeated in this supernet
ja: このスーパーネットでネットワーク名は繰り返しできません

en: Network name could not be added, please select network
ja: ネットワーク名を追加できませんでした。ネットワークを選択してください。

en: Network not found
ja: ネットワークが見つかりません

en: Network out
ja: 出力トラフィック

en: Network performance summary
ja: ネットワークパフォーマンス概要

en: Network policy module updated.
ja: ネットワークポリシーモジュールを更新しました。

en: Network recon task
ja: ネットワーク自動検出タスク

en: Network scan
ja: ネットワークスキャン

en: Network scheduled to be scanned. You can see progress at %s
ja: スキャンがスケジュールされているネットワーク。%s で進捗状況を見ることができます

en: Network server
ja: ネットワークサーバ

en: Network server module
ja: ネットワークサーバモジュール

en: Network threads
ja: ネットワークスレッド

en: Network timeout
ja: ネットワークタイムアウト

en: Network usage graphs
ja: ネットワーク利用量グラフ

en: Network usage map
ja: ネットワーク利用マップ

en: Network wildcard
ja: ネットワークワイルドカード

en: Network/mask
ja: ネットワーク/マスク

en: NetworkLink from
ja: 次からのネットワークリンク

en: NetworkLink to
ja: 次へのネットワークリンク

en: Networkmap
ja: ネットワークマップ

en: Networkmap max width
ja: ネットワークマップ最大幅

en: Networkmap to link
ja: リンクするネットワークマップ

en: Networks
ja: ネットワーク

en: Networks (csv)
ja: ネットワーク (CSV)

en: Networks (current)
ja: ネットワーク (現在)

en: Neutral increase:
ja: 中立的な増加:

en: Never
ja: 未実行

en: New
ja: 新規

en: New %s Console update
ja: 新規コンソールアップデート %s

en: New Filter
ja: 新規フィルタ

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Service
ja: 新規サービス

en: New Supernet
ja: 新規スーパーネット

en: New Vlan
ja: 新規 VLAN

en: New agent created
ja: 新しいエージェントが作成されました。

en: New cluster
ja: 新規クラスタ

en: New console task
ja: 新規コンソールタスク

en: New dashboard
ja: 新規ダッシュボード

en: New event
ja: 新規イベント

en: New events.
ja: 新規イベント

en: New filter
ja: 新規フィルタ

en: New group
ja: 新規グループ

en: New layer
ja: 新規レイヤ

en: New message
ja: 新規メッセージ

en: New node
ja: 新規ノード

en: New package available
ja: 新たなパッケージがあります

en: New pass:
ja: 新パスワード:

en: New plug-in
ja: 新規プラグイン

en: New ticket
ja: 新規チケット

en: New users will be able to log in to the nodes.
ja: 新規ユーザがノードへログインできます。

en: New visual console
ja: 新規ビジュアルコンソール

en: New widget
ja: 新規ウィジェット

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Newer -> Older
ja: 新しい -> 古い

en: News board
ja: ニュースボード

en: Next
ja: 次

en: Next &rarr;
ja: 次へ &rarr;

en: Next Execution
ja: 次回実行

en: Next agent contact
ja: 次の接続予定

en: Next available IP
ja: 次の空き IP

en: Next available IP Address is:
ja: 次の空き IP アドレス:

en: Next contact
ja: 次回接続

en: Next execution
ja: 次回の実行

en: Next match
ja: 次のマッチ

en: Next network
ja: 次のネットワーク

en: Next update
ja: 次のアップデート

en: Nfdump binary path
ja: nfdump バイナリのパス

en: Nfexpire binary path
ja: nfexpire バイナリのパス

en: Nice try buddy
ja: 問題が発生しました

en: Nmap executable does not exist.
ja: nmapコマンドがありません。

en: Nmap path
ja: Nmap パス

en: No
ja: いいえ

en: No Address
ja: アドレスがありません

en: No Data
ja: データがありません

en: No Max value defined.
ja: 最大値が定義されていません

en: No Monitors
ja: モニタ項目なし

en: No SNMP OID provided
ja: SNMP OID がありません。

en: No Services
ja: サービスがありません

en: No Services or concrete action
ja: サービスまたは具体的なアクションがありません

en: No Subject
ja: 件名なし

en: No Supernet found
ja: スーパーネットがありません

en: No WUX transactions found.
ja: WUX トランザクションが見つかりません。

en: No access
ja: アクセス不可

en: No actions
ja: アクションがありません

en: No actions defined
ja: アクションが定義されていません

en: No actions selected
ja: アクションが選択されていません

en: No addresses found on this network
ja: このネットワークにアドレスが見つかりませんでした

en: No admin user
ja: 管理者ではありません

en: No agent alias specified
ja: エージェントの別名が定義されていません

en: No agent configuration file
ja: エージェント設定ファイルがありません

en: No agent defined.
ja: エージェントが定義されていません

en: No agent found
ja: エージェントがありません

en: No agent has been selected
ja: エージェントが選択されていません

en: No agent matches regular expression
ja: 正規表現にマッチするエージェントがありません

en: No agent name specified
ja: エージェント名が定義されていません。

en: No agent selected
ja: エージェント選択なし

en: No agents
ja: エージェントがありません

en: No agents found
ja: エージェントがありません

en: No agents selected
ja: エージェントが選択されていません。

en: No alert actions configured
ja: アクションが設定されていません。

en: No alert commands configured
ja: アラートコマンドが設定されていません

en: No alert selected
ja: アラートが選択されていません。

en: No alert templates defined
ja: アラートテンプレートが定義されていません

en: No alerts
ja: アラートなし

en: No alerts defined
ja: アラートが定義されていません

en: No alerts for this agent
ja: このエージェントにはアラートが定義されていません。

en: No alerts found
ja: 該当するアラートがありません。

en: No alerts selected
ja: アラートが選択されていません。

en: No assigned
ja: 未割当

en: No associated actions
ja: 関連アクションがありません

en: No available collection to add
ja: 追加するコレクションがありません

en: No available data to show
ja: 表示するデータがありません。

en: No buckets found.
ja: バケットがありません。

en: No cache
ja: キャッシュ無し

en: No categories found
ja: カテゴリがありません

en: No change
ja: 変更無し

en: No change in data
ja: データに変更がありません

en: No changes found
ja: 変更がありません

en: No changes found.
ja: 変更が見つかりません。

en: No changes have been made
ja: 変更されていません

en: No changes have been made because they exceed the maximum allowed (%d). Make fewer changes or contact the administrator.
ja: 最大値(%d)を超えているため、変更は加えられていません。 変更を少なくするか、管理者に連絡してください。

en: No changes have been made.
ja: 変更されませんでした。

en: No changes in settings
ja: 設定の変更がありません

en: No changes made
ja: 変更されませんでした

en: No changes. Re-Scheduled
ja: 変更なし。再スケジュール

en: No collection assigned to this agent
ja: このエージェントに割り当てられたコレクションがありません

en: No command specified
ja: コマンドが指定されていません。

en: No comments found
ja: コメントがありません

en: No component was found
ja: コンポーネントが見つかりません。

en: No configuration file found
ja: 設定ファイルがありません

en: No credentials available
ja: 認証情報がありません

en: No custom graph defined.
ja: カスタムグラフがありません。

en: No data
ja: データがありません

en: No data found
ja: データがありません

en: No data found to export
ja: エクスポートするデータがありません

en: No data found.
ja: データがありません。

en: No data or wrong separator
ja: データが無いか不正なセパレータ

en: No data retrieved
ja: 取得データがありません

en: No data to display within the selected interval
ja: 選択した期間では表示するデータがありません

en: No data to normalize
ja: 正規化するデータがありません。

en: No data to show
ja: 表示するデータがありません

en: No data to show.
ja: 表示するデータがありません。

en: No data.
ja: データがありません。

en: No description
ja: 説明がありません

en: No description available
ja: 説明なし

en: No description specified for the service
ja: サービスに説明がありません

en: No destiny agent(s) to copy
ja: コピー先エージェントがありません。

en: No destiny policies to copy
ja: コピー先のポリシーがありません

en: No devices found in temporary resources, please re-launch.
ja: 一時リソースにデバイスが見つかりません。再実行してください。

en: No events
ja: イベントがありません。

en: No favourite consoles defined
ja: お気に入りコンソールが定義されていません

en: No fields defined
ja: フィールドが定義されていません。

en: No file was uploaded
ja: ファイルがアップロードされませんでした

en: No files or directories to show.
ja: 表示するファイルまたはディレクトリがありません。

en: No filter loaded
ja: フィルタが読み込まれていません

en: No filter selected
ja: フィルタが選択されていません

en: No height defined.
ja: 高さが定義されていません。

en: No hierarchy
ja: 階層なし

en: No image defined.
ja: 画像が定義されていません。

en: No image or name defined.
ja: 画像や名前が定義されていません。

en: No incidents associated to this agent
ja: このエージェントに関連付けられたインシデントがありません

en: No information could be retrieved.
ja: 情報を取得できませんでした。

en: No init
ja: 未初期化

en: No input file detected
ja: 入力ファイルがありません

en: No instances found.
ja: インスタンスが見つかりません。

en: No inventory modules defined
ja: インベントリモジュールがありません

en: No item could be applied to report.
ja: レポートにアイテムを適用できませんでした。

en: No items
ja: アイテムがありません。

en: No items.
ja: アイテムがありません。

en: No label defined.
ja: ラベルが定義されていません。

en: No legend
ja: 凡例なし

en: No log sources found
ja: ログソースが見つかりません

en: No maps defined
ja: 定義済マップがありません

en: No maps found
ja: マップがありません。

en: No master servers found.
ja: マスターサーバがありません。

en: No matching traps found
ja: 条件にマッチするトラップがありません。

en: No module blocks for this profile
ja: このプロファイルにはモジュールブロックがありません

en: No module defined.
ja: モジュールが定義されていません

en: No module defined. This module must be string type.
ja: モジュールが定義されていません。このモジュールは文字列タイプである必要があります。

en: No module found
ja: モジュールが見つかりません

en: No module name provided
ja: モジュール名がありません。

en: No module selected
ja: モジュールが選択されていません。

en: No module specified
ja: モジュールが指定されていません

en: No module to predict
ja: 予測モジュールがありません。

en: No module was found
ja: モジュールがありません

en: No modules
ja: モジュールがありません

en: No modules for this agent
ja: このエージェントにはモジュールがありません。

en: No modules for this profile
ja: このプロファイルにはモジュールがありません。

en: No modules have been selected
ja: モジュールが選択されていません。

en: No modules in selected groups
ja: 選択したグループにモジュールがありません

en: No modules of type string. You can not calculate their average
ja: 文字列タイプのモジュールは対象外です。また、平均の計算はできません。

en: No modules selected
ja: モジュールが選択されていません。

en: No modules specified
ja: モジュールが指定されていません。

en: No name specified
ja: 名前が指定されていません

en: No name specified for the service
ja: サービスに名前がありません

en: No networks found
ja: ネットワークが見つかりません

en: No operation selected
ja: 操作が選択されていません。

en: No other users connected
ja: 他のユーザは接続していません

en: No period defined.
ja: 期間が定義されていません。

en: No plug-in provided
ja: プラグインがありません

en: No process defined.
ja: 処理が定義されていません。

en: No relations found
ja: 関係がありません

en: No replication yet
ja: 複製されていません

en: No responses found
ja: 応答がありません

en: No results
ja: 結果がありません

en: No scheduled downtime
ja: 計画停止がありません

en: No search parameters
ja: 検索パラメータがありません

en: No selected agents to copy
ja: コピーするエージェントが選択されていません。

en: No selected modules
ja: モジュールが選択されていません

en: No server provided
ja: サーバがありません

en: No servers available.
ja: サーバがありません。

en: No service defined.
ja: サービスがありません。

en: No services created
ja: サービスが作成されませんでした

en: No services defined.
ja: サービスが定義されていません

en: No services selected
ja: サービスが選択されていません

en: No snmp alert found.
ja: snmp アラートがありません。

en: No source agent selected
ja: ソースエージェントが選択されていません

en: No source agent to copy
ja: コピー元エージェントがありません。

en: No tags
ja: タグ無し

en: No tags defined
ja: タグが定義されていません

en: No target IP provided
ja: 対象 IP がありません。

en: No target could be added.
ja: 対象を追加できませんでした。

en: No template name specified
ja: テンプレート名が指定されていません

en: No template selected
ja: テンプレートが選択されていません

en: No template specified
ja: テンプレートが指定されていません

en: No tickets to show
ja: 表示するチケットがありません

en: No ux transaction selected.
ja: UX トランザクションが選択されていません。

en: No ux transactions found.
ja: UX トランザクションが見つかりません。

en: No values changed
ja: 値が変更されていません。

en: No vlans found
ja: VLAN がありません

en: No width defined.
ja: 幅が定義されていません

en: No wizard
ja: ウィザードがありません

en: No wux transaction selected.
ja: WUX トランザクションが選択されていません。

en: Node
ja: ノード

en: Node %s is not recognized as metaconsole node.
ja: ノード %s はメタコンソールノードとして認識されません。

en: Node %s license missmatch.
ja: ノード %s のライセンスが不整合です。

en: Node Address
ja: ノードアドレス

en: Node Address Default
ja: デフォルトノードアドレス

en: Node Details
ja: ノード詳細

en: Node address
ja: ノードアドレス

en: Node address default
ja: デフォルトノードアドレス

en: Node data will be merged
ja: ノードデータはマージされます

en: Node data will be wiped out
ja: ノードデータは消去されます

en: Node label
ja: ノードラベル

en: Node not found
ja: ノードが見つかりません

en: Node not ready
ja: ノードが準備できていません

en: Node options
ja: ノードオプション

en: Node overview
ja: ノードの概要

en: Node radius
ja: ノード半径

en: Node radius (px)
ja: ノード半径 (px)

en: Node separation
ja: ノード分離

en: Node separation (rate)
ja: ノード分離 (割合)

en: Node source
ja: ノードソース

en: Node synchronization process failed
ja: ノード同期処理に失敗しました。

en: Node synchronization process failed:
ja: ノード同期処理が失敗しました:

en: Node target
ja: ノードターゲット

en: Nodes
ja: ノード

en: Nodes priority order
ja: ノード優先順位

en: Non initialized module
ja: 未初期化モジュール

en: Non interactive report
ja: 非対話型レポート

en: Non-initialized modules found.
ja: 未初期化モジュールがあります。

en: None
ja: なし

en: None of the services was added
ja: サービスが追加されませんでした

en: Nonexistent
ja: なし

en: Nonexistent. This element should be deleted
ja: 存在しません。要素が削除されています。

en: Normal
ja: 正常

en: Normal (Alert)
ja: 正常 (アラート)

en: Normal Status
ja: 正常状態

en: Normal agents
ja: 正常エージェント数

en: Normal mode
ja: 通常モード

en: Normal modules
ja: 正常モジュール

en: Normal screen
ja: 通常画面

en: Normal weight
ja: 通常ウエイト

en: Normal:
ja: 通常:

en: Normalize
ja: 正規化

en: Normalize (Disabled)
ja: 正規化 (無効)

en: Not Init
ja: 未初期化

en: Not Login
ja: ログイン無し

en: Not Normal
ja: 非正常

en: Not OK
ja: NG

en: Not Reserved
ja: 未予約

en: Not Started
ja: 未開始

en: Not Validated
ja: 未承諾

en: Not `set`, `get` or `help` operation selected.
ja: `set`, `get` または `help` 操作が選択されていません。

en: Not a valid JSON: %s
ja: 不正な JSON: %s

en: Not agents in this group
ja: このグループにエージェントがありません

en: Not alert fired
ja: アラート未発報

en: Not alive
ja: 停止

en: Not allowed
ja: 許可されません

en: Not an array of ids
ja: ID の配列ではありません

en: Not applied
ja: 未適用

en: Not assigned
ja: 未割当

en: Not assigned networks
ja: 未割当ネットワーク

en: Not auth and not privacy method
ja: 認証なし、暗号化なし

en: Not available
ja: 利用できません

en: Not closed yet
ja: 未クローズ

en: Not copied. Error copying data
ja: コピーできませんでした。データのコピーでエラーが発生しました。

en: Not created. Blank name
ja: 作成できませんでした。名前が空です

en: Not created. Error inserting data
ja: 設定できませんでした。入力データエラーです。

en: Not created. Error inserting data. Start time must be higher than the current time
ja: 作成できませんでした。データ挿入エラーです。開始時刻は現在時刻よりも後でなければいけません。

en: Not deleted. Error deleting data
ja: データの削除に失敗しました。

en: Not deleted. Error deleting messages
ja: 削除できません。メッセージ削除エラー

en: Not deleted. Error deleting multiple data
ja: 削除できませんでした。複数データの削除でエラーです。

en: Not equal (!=)
ja: 異なる (!=)

en: Not equal to
ja: 異なる値

en: Not equal to %s
ja: %s と異なる

en: Not executed yet
ja: 未実行

en: Not fired
ja: 未通知

en: Not fired alerts
ja: 未発報アラート

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Not found content.
ja: コンテンツがありません

en: Not found footer.
ja: フッターがありません

en: Not found header.
ja: ヘッダーがありません

en: Not found networkmap.
ja: ネットワークマップがありません。

en: Not init
ja: 未初期化

en: Not init agents
ja: 未初期化エージェント数

en: Not init modules
ja: 未初期化モジュール

en: Not literally
ja: 存在しません

en: Not managed
ja: 管理対象外

en: Not needed
ja: 不要です。

en: Not normal
ja: 正常ではない

en: Not normal status
ja: 非正常状態

en: Not recommended '%s' value in PHP configuration
ja: PHP 設定における値 '%s' はおすすめしません

en: Not reserved %
ja: 未予約 %

en: Not running
ja: 停止中

en: Not scheduled
ja: スケジュールされていません

en: Not set
ja: 未設定

en: Not set.
ja: 未設定

en: Not standby alerts
ja: 非スタンバイ状態アラート

en: Not started
ja: 開始していません

en: Not supported in Windows systems
ja: Windows システムでは対応していません

en: Not triggered
ja: 未発報

en: Not updated. Blank name
ja: 更新できませんでした。名前が空です。

en: Not updated. Error updating data
ja: データの更新に失敗しました。

en: Not valid
ja: 不正です

en: Not valid dependencies field
ja: 正しい依存フィールドではありません

en: Not valid enables field
ja: 正しい有効フィールドではありません

en: Not validated
ja: 未承諾

en: Not validated.
ja: 未承諾

en: Not yet
ja: 未完了

en: Not_init
ja: 未初期化

en: Notifications
ja: 通知

en: Notified groups
ja: 通知されたグループ

en: Notified users
ja: 通知されたユーザ

en: November
ja: 11月

en: Now
ja: 今

en: Now we are going to fill the form.
ja: ここでフォームに入力します。

en: Now you must create the module. Don't worry, i'll teach you .
ja: ここでモジュールを作成する必要があります。心配はいりません。お教えします。

en: Now you must create the module. Don't worry, i'll teach you.
ja: ここでモジュールを作成する必要があります。心配する必要はありません。お教えします。

en: Now you must go to Modules. Don't worry I'll lead you.
ja: ここでモジュールへ行きます。誘導しますので心配はいりません。

en: Now, please choose the agent you searched.
ja: 検索したエージェントを選択してください。

en: Now, pull down the Manage alerts menu and click on Actions.
ja: ここで、アラート管理メニューからアクションをクリックします。

en: Now, select the action created before.
ja: ここで事前に作成したアクションを選択します。

en: Now, to edit the module, click on the wrench that appears in the type column.
ja: ここでモジュールを編集するには、タイプカラムにあるスパナアイコンをクリックします。

en: Now, you have to go to the monitors list and look for a "critical" module to apply the alert.
ja: ここでアラートを適用するには、監視一覧へ行き "障害" 状態のモジュールを探します。

en: Now, you have to go to the monitors list and look for a critical module to apply the alert.
ja: ここで、監視一覧へ行き、アラートを適用する障害モジュールを探します。

en: Num reports
ja: レポート数

en: Number
ja: 数

en: Number of Graphs
ja: グラフ数

en: Number of Update WPs in error
ja: エラーアップデート WP 数

en: Number of agents added to the policy concurrently is too large. This might cause the operation to fail or lead to performance issues.
ja: ポリシーに同時に追加されたエージェントの数が多すぎます。 これにより、操作が失敗したり、パフォーマンスの問題が発生したりする可能性があります。

en: Number of alerts
ja: アラート数

en: Number of alerts match
ja: アラートマッチ数

en: Number of alerts match from
ja: アクションを起こすアラート数: 開始

en: Number of blocks received from a block device
ja: ブロックデバイスから受け取っているブロック数

en: Number of blocks sent to a block device
ja: ブロックデバイスへ送っているブロック数

en: Number of context switches
ja: コンテキストスイッチ数

en: Number of elements in Custom Graph
ja: カスタムグラフの要素数

en: Number of events that will perform the desired action at the same time
ja: 目的のアクションを同時に実行するイベントの数

en: Number of failed login attempts
ja: ログイン失敗回数

en: Number of favorite services to show in the menu
ja: メニューに表示するお気に入りのサービスの数

en: Number of favorite visual consoles to show in the menu
ja: メニューに表示するお気に入りビジュアルコンソールの数

en: Number of interrupts processed
ja: 割り込み処理数

en: Number of logs viewed
ja: ログ表示数

en: Number of modules
ja: モジュール数

en: Number of modules affected
ja: 影響するモジュール数

en: Number of non-validated critical events
ja: 未承諾障害イベント数

en: Number of policy modules
ja: ポリシーモジュール数

en: Number of result to show
ja: 表示する結果の数

en: Number of retries that the module will attempt to run.
ja: モジュールを再実行する回数。

en: Number of rows to be sent to historical database each 'delay' seconds. If you experience issues running pandora_db, try decreasing this value.
ja: 'delay' 秒ごとにヒストリデータベースに送信される行数。 pandora_db の実行で問題が発生した場合は、この値を減らしてみてください。

en: Number of zoom levels
ja: 選択可能な拡大率の数

en: Numeric
ja: 数値

en: Numeric OID
ja: 数値 OID

en: OID Information
ja: OID 情報

en: OK events
ja: 正常イベント

en: ONE TOOL TO MONITOR THEM ALL
ja: 一つのツールですべてを監視

en: OR
ja: または

en: OS %s does not math any existing, please, add it to OS list %s
ja: OS%s が既存のものと一致しません。OSリスト %s に追加してください

en: OS Management
ja: OS 管理

en: OS Name
ja: OS 名

en: OS detection
ja: OSの検出

en: OS name
ja: OS 名

en: OS type
ja: OS 種別

en: Occupied
ja: 占有済

en: Occupied %
ja: 占有 %

en: October
ja: 10月

en: Odometer
ja: オドメーター

en: Off
ja: オフ

en: Offline Update Manager
ja: オフラインアップデートマネージャ

en: Offline update manager
ja: オフラインアップデートマネージャ

en: Ok
ja: 正常

en: Ok:
ja: 正常:

en: Old pass:
ja: 旧パスワード:

en: Older -> Newer
ja: 古い -> 新しい

en: Omnishell is an enterprise feature which allows you to execute a structured command along any agent in your %s. The only requirement is to have remote configuration enabled in your agent.
ja: Omnishell は、%s 内のエージェントに対して構造化コマンドを実行できる Enterprise 版の機能です。唯一の要件は、エージェントでリモート設定を有効にすることです。

en: On
ja: 次のアラート回数でアクション実施:

en: On Boolean graphs
ja: 二値グラフ

en: On Change
ja: 変化発生

en: On demand
ja: オンデマンド

en: Once
ja: 一回のみ

en: One combined graph
ja: 一つの組み合わせグラフ

en: One item per agent
ja: 1エージェントに 1アイテム

en: Online Update Manager
ja: オンラインアップデートマネージャ

en: Online Update Offline
ja: オンラインアップデート オフライン

en: Online Update Online
ja: オンラインアップデート オンライン

en: Online Update Options
ja: オンラインアップデートオプション

en: Online help
ja: オンラインヘルプ

en: Online update manager
ja: オンラインアップデートマネージャ

en: Online validation
ja: オンライン認証

en: Only 200 characters are permitted
ja: 200文字までです

en: Only Selenium 3.
ja: Selenium 3 のみ。

en: Only admin users can see this section.
ja: この画面はadminユーザのみ参照できます。

en: Only administrator users can create this type of functions
ja: 管理者ユーザのみがこのタイプの機能を作成できます

en: Only alert events
ja: アラートイベントのみ

en: Only circular. Minimum separation between all nodes. By default 1.0
ja: 円のみ。ノード間の最小距離です。デフォルトは 1.0 です。

en: Only database
ja: データベースのみ

en: Only disabled
ja: 無効のもののみ

en: Only display wrong SLAs
ja: 不正な SLA のみ表示

en: Only enabled
ja: 有効のもののみ

en: Only fdp. Default ideal node separation in the layout. By default 0.3
ja: fdp のみ。レイアウトにおけるデフォルトのノード関距離です。デフォルトは 0.3 です。

en: Only flat and radial. Separation between arrows. By default 0.5 in flat and 1.0 in radial
ja: フラットおよびラジアルのみ。 矢印の間の分離です。 デフォルトでは、フラットが 0.5、ラジアルが 1.0 です。

en: Only for VCenter.
ja: VCenter のみ。

en: Only for type Quiet for downtimes.
ja: 静観タイプの場合のみ

en: Only graph
ja: グラフのみ

en: Only in process
ja: 処理中のみ

en: Only it is show tags in use.
ja: 利用中のタグのみ表示します。

en: Only new
ja: 新規のみ

en: Only not validated
ja: 未承諾のみ

en: Only pending
ja: 未承諾

en: Only table
ja: 表のみ

en: Only the group can view the report
ja: 指定のグループのみレポートを参照可能

en: Only the user and admin user can edit the report
ja: ユーザおよび管理者のみがレポートを編集可能

en: Only time
ja: 時間のみ

en: Only validated
ja: 承諾済み

en: Only validated events
ja: 承諾済イベントのみ

en: Ooops User not found in 
    				database or incorrect password
ja: データベースにユーザがいないか
    				パスワードが不正です。

en: Op.
ja: 操作

en: Open Minimap
ja: ミニマップを開く

en: Open Street Maps
ja: Open Street マップ

en: Open a root shell in your system located at
ja: 次の場所にある root のシェルを開いてください:

en: Open all groups
ja: 全グループを開く

en: Open configuration file
ja: 設定ファイルを開きます

en: Operating system
ja: オペレーティングシステム

en: Operating systems found
ja: オペレーティングシステムを見つけました

en: Operation
ja: 操作

en: Operation Function
ja: 操作機能

en: Operation Menu
ja: 操作メニュー

en: Operation View
ja: 操作画面

en: Operation and table
ja: 操作とテーブル

en: Operation cannot be added to the queue
ja: 操作をキューに追加できません

en: Operation cannot be deleted from the queue
ja: キューから操作を削除できません

en: Operation finished successfully.
ja: 処理が正常に終了しました。

en: Operation successfully added to the queue
ja: 操作をキューに追加しました

en: Operation successfully deleted from the queue
ja: キューから操作を削除しました

en: Operation view
ja: 操作画面

en: Operation:
ja: 操作：

en: Operations
ja: 操作

en: Operations cannot be deleted from the queue
ja: キューから操作を削除できません

en: Operations successfully deleted from the queue
ja: キューから操作を削除しました

en: Operative System
ja: オペレーションシステム

en: Operator users
ja: オペレータユーザ

en: Operators
ja: 演算子

en: Optimization settings
ja: カスタム設定

en: Optional
ja: オプション

en: Optional. Substring to look for in the WQL query result. The module returns 1 if found, 0 if not.
ja: オプション。WQL クエリ結果で検索する部分文字列。モジュールは、見つかった場合は 1 を返し、見つからない場合は 0 を返します。

en: Optional. WMI namespace. If unsure leave blank.
ja: オプション。WMI 名前空間。不明な場合は空白のままにします。

en: Options
ja: オプション

en: Options Update Manager
ja: アップデートマネージャオプション

en: Options for %s : %s
ja: %s : %s のオプション

en: Or disable %s enterprise
ja: または、%s enterprise を無効化します

en: Oracle target strings
ja: Oracle 対象文字列

en: Orange cell when the module group and agent have at least one alarm fired.
ja: モジュールグループおよびエージェントで、少なくとも 1つのモジュールでアラートが発生している時にオレンジになります。

en: Orange cell when the module has fired alerts
ja: オレンジのセルは、アラート発生中を示します。

en: Order
ja: 順番

en: Order by agent
ja: エージェントで並べ替え

en: Order:
ja: 並び順:

en: Original Size
ja: オリジナルのサイズ

en: Original string
ja: オリジナルの文字列

en: Os
ja: OS

en: Other
ja: その他

en: Other IP addresses
ja: 他のIPアドレス

en: Other configuration
ja: その他設定

en: Other modules
ja: 他のモジュール

en: Other profiles are also assigned.
ja: 他のプロファイルも割り当てられています。

en: Other profiles you cannot manage are also assigned. These profiles are not shown. You cannot enable/disable or delete this user.
ja: 管理できない他のプロファイルも割り当てられています。これらのプロファイルは表示されていません。このユーザを有効/無効または削除することはできません。

en: Other server settings
ja: 他のサーバ設定

en: Other value
ja: 他の値

en: Others
ja: その他

en: Otherwise, functionalities will be lost.
ja: そうしないと、機能が動作しません。

en: Out
ja: 出力

en: Out of SLA limits
ja: SLA 制限外

en: Out of black list
ja: ブラックリスト対象外

en: Out of limits
ja: 範囲外

en: Outdate
ja: 期限切れ

en: Overall Progress
ja: 全体の進捗

en: Overview graph
ja: 概要グラフ

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Overwrite filter
ja: フィルタの上書き

en: Own password confirmation
ja: 自分自身のパスワードの確認

en: Owned by
ja: オーナー:

en: Owner
ja: 所有者

en: PANDORA FMS DB CLUSTER
ja: PANDORA FMS DB クラスタ

en: PDF font size (px)
ja: PDF フォントサイズ(px)

en: PDF is the diagnostic information retrieved at report time
ja: PDF はレポート時に取得する診断情報を含みます

en: PEN is required
ja: PEN が必要です

en: PEN is required.
ja: PEN が必要です。

en: PHP Max execution time
ja: PHP 最大実行時間

en: PHP Max input time
ja: PHP 最大入力時間

en: PHP Memory limit
ja: PHP メモリ制限

en: PHP UPDATE REQUIRED
ja: PHP のアップデートが必要です

en: PHP Version
ja: PHPバージョン

en: PHP function
ja: PHP 関数

en: PHP safe mode is enabled. Some features may not work properly
ja: PHP safe モードが有効です。いくつかの機能は正しく動作しません。

en: PHP setup
ja: PHP 設定

en: PLUGIN REGISTRATION
ja: プラグイン登録

en: Pacific
ja: 太平洋

en: Package
ja: パッケージ

en: Package rejected. These package changes will not apply.
ja: パッケージを受け付けられません。これらのパッケージは適用されません。

en: Package updated successfully
ja: パッケージを更新しました

en: Packets
ja: パケット

en: Page break at the end of the item (only PDF)
ja: アイテムの最後の改ページ(PDFのみ)

en: Page generated at
ja: ページ更新日時:

en: Page generated on %s
ja: ページ生成: %s

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Page orientation
ja: ページの向き

en: Paginate module
ja: モジュール画面分割

en: Paginated module view
ja: ページ区切りモジュール表示

en: Pagination
ja: ページ

en: Pandora DB Last run
ja: 最後の Pandora DB 実行

en: Pandora DB has never been executed
ja: Pandora DB が一度も実行されていません

en: Pandora FMS %s - Build %s
ja: Pandora FMS %s - ビルド %s

en: Pandora FMS Metaconsole item edition
ja: Pandora FMS メタコンソールアイテム編集

en: Pandora FMS SAML authentication error: %s
ja: Pandora FMS SAML 認証エラー: %s

en: Pandora FMS audit log file changed location
ja: Pandora FMS 監査ログの場所が変わりました

en: Pandora FMS audit log file has been moved to new location %s/log. Currently you have an outdated and inoperative version of this file at %s. Please, consider deleting it.
ja: Pandora FMS 監査ログは、新たな場所 %s/log に移りました。現在、%s に古いログファイルがあります。 削除を検討してください。

en: Pandora FMS community reminder
ja: Pandora FMS コミュニティリマインダ

en: Pandora FMS console log file changed location
ja: Pandora FMS コンソールログの場所が変わりました

en: Pandora FMS console log file has been moved to new location %s/log. Currently you have an outdated and inoperative version of this file at %s. Please, consider deleting it.
ja: Pandora FMS コンソールログは、新たな場所 %s/log に移りました。現在、%s に古いログファイルがあります。 削除を検討してください。

en: Pandora Websocket Engine
ja: Pandora Websocket エンジン

en: Pandora successfully subscribed with UID:
ja: 次のUIDで購読しました:

en: PandoraFMS Metaconsole
ja: Pandora FMS メタコンソール

en: Pandora_db running in active database.
ja: アクティブデータベースで pandora_db が動作しています。

en: Pandora_db running in historical database.
ja: ヒストリデータベースで pandora_db が動作しています。

en: Panel with a message
ja: メッセージつきパネル

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Parameters macros
ja: パラメータマクロ

en: Parent
ja: 親

en: Parent container
ja: 親コンテナ

en: Parent detection
ja: 親の検出

en: Parent directory
ja: 親ディレクトリ

en: Parent recursion
ja: 親の再帰検出

en: Pass - All alerts are evaluated. Drop - It stops when 1 alert matches.
ja: Pass - すべてのアラートが評価されます。 Drop - 1つのアラートが一致すると停止します。

en: Pass type
ja: パスタイプ

en: Password
ja: パスワード

en: Password authentication
ja: パスワード認証

en: Password changed successfully
ja: パスワードを変更しました

en: Password confirm does not match
ja: パスワード確認が一致しません

en: Password confirmation
ja: パスワード確認

en: Password empty
ja: パスワードが空です

en: Password expiration
ja: パスワードの期限切れ

en: Password must be different
ja: パスワードは違うものでなければいけません

en: Password must be different from the
ja: パスワードは、次と異なっている必要があります:

en: Password must be different from the 3 previous changes.
ja: パスワードは、過去 3回と異なる必要があります。

en: Password must contain numbers
ja: パスワードには数字を含めなければいけません

en: Password must contain symbols
ja: パスワードには記号を含めなければいけません

en: Password must have numbers
ja: パスワードには数字を含む必要があります

en: Password must have symbols
ja: パスワードには記号を含む必要があります

en: Password of active user is not correct
ja: アクティブユーザのパスワードが正しくありません

en: Password of the active user is required to perform password change
ja: パスワード変更を行うには、アクティブユーザのパスワードが必要です

en: Password policy
ja: パスワードポリシー

en: Password related configuration only applies when local %s authentication is selected.
ja: パスワード関連の設定は、ローカル %s 認証が選択されている場合にのみ適用されます。

en: Password reset
ja: パスワードのリセット

en: Password successfully updated
ja: パスワードを更新しました。

en: Password too short
ja: パスワードが短すぎます

en: Passwords
ja: パスワード

en: Passwords cannot be empty
ja: パスワードは空に設定できません。

en: Passwords didn't match
ja: パスワードが一致しません。

en: Passwords didn't match or other problem encountered while updating passwords
ja: パスワードが一致しない、または他の原因でパスワードの更新に失敗しました。

en: Passwords does not match
ja: パスワードが一致しません。

en: Passwords must be the same
ja: パスワードは同じでなければいけません

en: Passwords setup
ja: パスワード設定

en: Paste your selenium test, exported as HTML, here
ja: HTML としてエクスポートされた selenium テストをここに貼り付けます

en: Path
ja: パス

en: Path %s is not executable.
ja: パス %s は実行できません。

en: Path backups
ja: バックアップパス

en: Path doesn't exists or is not writable
ja: パスが存在しないか書き込みできません

en: Path of SSL Cert.
ja: SSL証明書のパス

en: Path to save backup
ja: バックアップを保存するパス

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pending
ja: 保留中

en: Pending action
ja: 保留中アクション

en: Pending operations
ja: 保留中操作

en: Pending packages from %s Server
ja: %s サーバの保留中 XML 処理

en: Pending to be unified
ja: 統合待ち

en: Pending to generate
ja: 生成の保留

en: Pending update policy
ja: ポリシー更新待ち

en: Pending update policy only database
ja: データベースのみポリシー更新待ち

en: People
ja: ユーザ

en: Percent
ja: パーセント

en: Percentil
ja: パーセント値

en: Percentile
ja: パーセント

en: Percentile Bar
ja: パーセントバー

en: Percentile Bubble
ja: パーセント円表示

en: Percentile Item
ja: パーセント表示

en: Percentile bar
ja: パーセント(バー)

en: Percentile bubble
ja: パーセンタイルバブル

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Performance setup
ja: パフォーマンス設定

en: Performing %s execution
ja: %s を実行中

en: Performing %s execution on %s
ja: %s 実行を %s にて実施中

en: Performing query. Please wait.
ja: クエリ実行中。お待ちください。

en: Period
ja: 更新間隔

en: Period
ja: 期間

en: Period to show data as path
ja: データ表示更新間隔

en: Periodically
ja: 定期的

en: Permissions
ja: 権限

en: Permissions report
ja: 権限レポート

en: Permissions warning
ja: 権限の警告

en: Perpetual
ja: 永続

en: PhantomJS is not installed
ja: PhantomJS がインストールされていません

en: Phantomjs bin directory
ja: phantomjs バイナリディレクトリ

en: Phase modules not found
ja: フェーズモジュールがありません

en: Phone
ja: 電話番号

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Phones for the tag: %s
ja: タグ %s の電話番号

en: Pie
ja: 円

en: Ping a Linux or Windows server using a %s agent.
ja: %s エージェントで Linux または Windows サーバへの ping を実行します。

en: Ping executable does not exist.
ja: pingコマンドがありません。

en: Ping host & Latency
ja: ホストへの ping および遅延

en: Ping path
ja: Ping パス

en: Ping to %s
ja: %s への ping

en: Ping to host
ja: ホストへの Ping

en: Planned Downtime
ja: 計画停止

en: Planned Downtimes
ja: 計画停止

en: Planned downtime updated
ja: 計画停止を更新しました

en: Plannet down time
ja: 計画停止時間

en: Platform Limit
ja: ライセンス数上限

en: Play sound
ja: サウンドの再生

en: Please be careful if you put a password put https access.
ja: パスワードの設定には注意してください。httpsアクセスを使ってください。

en: Please be careful, when the module have diferent intervals in their life, the summatory maybe get bad result.
ja: モジュールの間隔が異なる場合、合計は正しい値にならない場合があることに注意してください。

en: Please check if the email configuration is correct.
ja: メール設定が正しいか確認してください。

en: Please check process is no locked.
ja: プロセスがロックされていないことを確認してください。

en: Please check that the directory "%s" is writeable by the apache user. <br /><br />The CSV file format is date;value&lt;newline&gt;date;value&lt;newline&gt;... The date in CSV is in format Y/m/d H:i:s.
ja: apache ユーザで "%s" ディレクトリが書き込みできるか確認してください。<br /><br />CSV ファイルフォーマットは、date;value&lt;newline&gt;date;value&lt;newline&gt;... です。CSV 内の日時フォーマットは Y/m/d H:i:s です。

en: Please check that the web server has write rights on the %s directory
ja: Webサーバがディレクトリ %s に書き込む権限があるか確認してください。

en: Please check the syntax of file "plugin_definition.ini"
ja: "plugin_definition.ini" の書式を確認してください。

en: Please check your Pandora Server setup and make sure that the database maintenance daemon is running.
ja: Pandora サーバセットアップを確認し、データベースメンテナンスデーモンが動作しているか確認してください。

en: Please checked a custom interval option.
ja: カスタム間隔オプションを確認してください。

en: Please choose Network Management.
ja: ネットワーク管理を選択してください。

en: Please click the link below to reset your password
ja: パスワードをリセットするには、以下のリンクをクリックしてください

en: Please configure this widget before usage
ja: 使用前にこのウィジェットを設定してください

en: Please contact %s for a valid licence.
ja: 正しいライセンス取得は %s に連絡してください。

en: Please contact %s to extend the license.
ja: ライセンスを拡張するには %s へ連絡してください。

en: Please contact %s to renew the license.
ja: ライセンスを更新するには %s にご連絡ください。

en: Please contact the administrator
ja: 管理者に連絡してください

en: Please contact the administrator to reset your double authentication
ja: 二段階認証をリセットするには管理者へ連絡してください。

en: Please contact your system administrator.
ja: システム管理者に連絡してください。

en: Please do not reply to this email.
ja: このメールには返信しないでください。

en: Please ensure all fields matches your needs.
ja: すべてのフィールドがニーズに一致していることを確認してください。

en: Please ensure instances or regions are being monitorized and 'scan and general monitoring' is enabled.
ja: インスタンスまたはリージョンが監視されており、'スキャンおよび一般的な監視' が有効になっていることを確認してください。

en: Please ensure mail configuration matches your needs
ja: メール設定がニーズに合っていることを確認してください

en: Please enter a valid email
ja: 正しいメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid phone number
ja: 正しい電話番号を入力してください

en: Please enter adress, for search vlans
ja: VLAN 検索のためのアドレスを入力してください

en: Please fill the following information in order to configure your %s instance successfully
ja: %s インスタンスを正常に設定するには、次の情報を入力してください

en: Please follow the wizard.
ja: ウィザードに従ってください。

en: Please go to the metaconsole and apply this collection
ja: メタコンソールに移動して、このコレクションを適用してください

en: Please immediately reply to the sender that you have received this communication in error and then delete it
ja: すぐに間違えて届いた旨を送信者へ返信するとともに、削除してください

en: Please insert a SQL query.
ja: SQL クエリを入力してください。

en: Please insert a URL.
ja: URL を入力してください。

en: Please introduce a SLA max value higher than the SLA min value
ja: SLA 最小値よりも大きい SLA 最大値を設定してください

en: Please introduce a maximum critical higher than the minimun critical
ja: 障害の最大値は、障害の最小値よりも大きくしてください

en: Please introduce a maximum warning higher than the minimun warning
ja: 警告の最大値は、警告の最小値よりも大きくしてください

en: Please keep in mind that this package is going to override your actual %s files and that it's recommended to conduct a backup before continuing the updating process.
ja: このパッケージは実際の %s ファイルを上書きするため、更新処理を続行する前にバックアップを取ることをお勧めします。

en: Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of %s System Database
ja: このページへのアクセス試行はすべて、%s システムデータベースのセキュリティログに記録されます。

en: Please login into this node before using this feature
ja: この機能を使う前にこのノードへログインしてください

en: Please make sure you have SAML authentication properly configured. For more information the error to access this page are recorded in security logs of %s System Database
ja: SAML 認証が適切に構成されていることを確認してください。 詳細については、このページへのアクセスエラーが %s システムデータベースのセキュリティログに記録されています。

en: Please make sure your %s Server settings are correct and that the database maintenance daemon is running. It's very important to keep your database up to date in order to get the best performance and results from %s.
ja: %s サーバの設定が正しいこと、およびデータベースメンテナンスデーモンが実行されていることを確認してください。 %s の最高のパフォーマンスと結果を得るには、データベースを最新の状態に保つことが非常に重要です。

en: Please navigate to %s to unify system
ja: システムを統合するには、%s に移動してください

en: Please note that group topology maps do not show the parent relationship between nodes, it only shows the group parentship and the agent distribution inside them.
ja: グループトポロジマップはノード間の親子関係を表示しないことに注意してください。グループの親子関係とその中にあるエージェントのみを表示します。

en: Please note that having agents with a monitoring interval below 300 seconds is not recommended. This will impact seriously in the performance of the server. For example, having 200 agents with one minute interval, is the same than having 1000 agents with a 5 minute interval. The probability of getting unknown modules is higher, and the impact on the server is higher because it requires a shorter response time.
ja: エージェントの監視間隔を 300秒未満にすることはお勧めしないということに注意してください。これは、サーバのパフォーマンスに重大な影響を及ぼします。例えば、1分間隔で 200エージェントがある場合は、5分間隔で 1000エージェントがあるのと同じです。おそらく短時間の応答が必要になるため、不明モジュールが多くなりサーバへのインパクトは大きくなるでしょう。

en: Please note that information provided here affects how the agent collect information and generate the data XML. Any data/configuration reported by the agent, different from data or description is discarded, and the configuration shown in the console prevails over any configuration coming from the agent, this applies for example for crit/warn thresholds, interval, module group, min/max value, tags, etc.
ja: ここに表示される情報は、エージェントが情報を収集し送ってくる XML データとの間で影響があるということに注意してください。エージェントから送られてくるデータや設定のうち、データおよび説明以外、たとえば障害や警告の閾値、モジュールグループ、最小・最大の値、タグなどは、コンソールに設定されているものが優先されます。

en: Please note that you have your agent setup to do not add new modules coming from the data XML.
ja: エージェント設定で、XML で送られてくる新たなモジュールが追加されないようになっていることに注意してください。

en: Please notice that some providers like Gmail or Office365 need to setup/enable manually external connections using SMTP and you need to use STARTTLS on port 587.
    
        If you have manual settings in your pandora_server.conf, please note these settings will ignore this console setup.
ja: Gmail や Office365 などの一部のプロバイダは、SMTP による外部接続を手動で設定/有効化する必要があり、ポート 587 で STARTTLS を使用する必要があることに注意してください。

en: Please notice that some providers like Gmail or Office365 need to setup/enable manually external connections using SMTP and you need to use STARTTLS on port 587.
    
    If you have manual settings in your pandora_server.conf, please note these settings will ignore this console setup.
ja: Gmail や Office365 などの一部のプロバイダーは、SMTP を使用した外部接続を手動で設定/有効にする必要があり、ポート 587 でSTARTTLS を使用する必要があることに注意してください。
    
    pandora_server.conf に 手動設定がある場合、コンソールの設定は無視されることに注意してください。

en: Please provide your email address, we promise not to bother you
ja: あなたのメールアドレスを入力してください。お邪魔しないことをお約束します。

en: Please refer to our documentation for more information on how to obtain and use %s resources.
ja: %s リソースを取得して使用する方法の詳細については、ドキュメントを参照してください。

en: Please remember that any attempts to access this page will be recorded on the %s System Database.
ja: このページへのアクセスは、%s システムデータベースに記録されます。

en: Please restore your backups
ja: バックアップをリストアしてください

en: Please retry
ja: 再試行してください

en: Please run the migration again or contact with the administrator
ja: 移動を再実行するか管理者に連絡してください。

en: Please save the SLA for start to add items in this list.
ja: このリストにアイテムを追加するには、最初に SLA を保存してください。

en: Please save the SLA template for start to add items in this list.
ja: この一覧へのアイテム追加を開始するには、SLA テンプレートを保存してください。

en: Please save the report to start adding items into the list.
ja: リストに項目を追加する前にレポートを保存してください。

en: Please save the template to start adding items into the list.
ja: 一覧へのアイテム追加を開始するには、テンプレートを保存してください。

en: Please select
ja: 選択してください

en: Please select a desired software agent version.
ja: 必要なソフトウエアエージェントバージョンを選択してください。

en: Please select a file before clicking Load
ja: 読み込みをクリックする前にファイルを選択してください。

en: Please select a group.
ja: グループを選択してください。

en: Please select a module.
ja: モジュールを選択してください。

en: Please select a name.
ja: 名前を選択してください。

en: Please select a user.
ja: ユーザを選択して下さい。

en: Please select a valid group
ja: 正しいグループを選択してください

en: Please select an agent.
ja: エージェントを選択してください。

en: Please select an item from this list.
ja: この一覧からアイテムを選択してください。

en: Please select any item to delete
ja: 削除するアイテムを選択してください

en: Please select any item to order
ja: 並び替えるアイテムを選択してください

en: Please select any module or modules.
ja: モジュールを選択してください。

en: Please select any module to copy
ja: コピーするモジュールを選択してください

en: Please select devices to be monitored
ja: 監視するデバイスを選択してください

en: Please select one or more groups.
ja: 一つ以上のグループを選択してください。

en: Please select the connection type
ja: 利用マップタイプを選択してください

en: Please select widget
ja: ウィジェットを選択してください

en: Please select...
ja: 選択してください...

en: Please set %s to make software available for targets.
ja: 対象でソフトウェアを使用できるようにするには、%s を設定してください。

en: Please set agent distinct than
ja: エージェントを次のもの以外で明確にしてください:

en: Please set agent or agent regex distinct than
ja: エージェントまたはエージェントの正規表現を次とは別のものに設定してください:

en: Please set template distinct than
ja: 次より明確なテンプレートを指定してください:

en: Please specify a server IP.
ja: サーバ IP を指定してください。

en: Please syncronize groups to nodes
ja: グループをノードに同期してください

en: Please upload a new file to overwrite this content.
ja: この内容を上書きするために新たなファイルをアップロードしてください。

en: Please use SSH or Telnet.
ja: SSH または Telnet を利用してください。

en: Please verify resync configuration is set before use this feature.
ja: この機能を使用する前に、再同期設定がされていることを確認してください。

en: Please, add the following line to your crontab file:
ja: crontab ファイルに次の行を追加してください:

en: Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator
ja: PHP 設定ファイル (php.ini) を変更するか、管理者へ連絡してください。

en: Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator (Do not forget to restart Apache process after)
ja: PHP 設定ファイル(php.ini)で変更もしくは、管理者に連絡してください。(設定後は apache プロセスの再起動を忘れないようにしてください)

en: Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator (Dont forget restart apache process after changes)
ja: PHP 設定ファイル (php.ini) を変更するか、管理者へ連絡してください。(変更後は apache プロセスの再起動を忘れないでください)

en: Please, change the default password since it is a commonly reported vulnerability.
ja: 脆弱性として通知されるため、デフォルトパスワードは変更してください。

en: Please, check all active-passive modules critical for this cluster
ja: このクラスタに重要な全アクティブ-スタンバイモジュールをチェックしてください

en: Please, configure the widget again to recover it
ja: 復旧するためにウィジェットを設定しなおしてください

en: Please, configure this widget before use
ja: 利用前にウィジェットを設定してください

en: Please, create networks to assign to
ja: 次へ割り当てるネットワークを作成してください:

en: Please, create networks to assign to
ja: 次へ割り当てるネットワークを作成してください:

en: Please, first save a new collection before to upload files.
ja: ファイルをアップロードする前に新規コレクションを保存してください。

en: Please, login into metaconsole first
ja: 先にメタコンソールへログインしてください

en: Please, make sure process is not locked.
ja: プロセスがロックされていないことを確認してください。

en: Please, reset the transaction
ja: トランザクションをリセットしてください

en: Please, select a custom field
ja: カスタムフィールドを選択してください

en: Please, select a group first
ja: 最初にグループを選択してください

en: Please, select a module
ja: モジュールを選択してください

en: Please, select an account:
ja: アカウントを選択してください:

en: Please, select an agent
ja: エージェントを選択してください

en: Please, select an agent first
ja: エージェントを先に選択してください

en: Please, select an alert
ja: アラートを選択してください

en: Please, select an event
ja: イベントを選択してください

en: Please, set a name
ja: 名前を設定してください

en: Please, set a valid IP/Name address
ja: 正しい IPアドレス/ホスト名を設定してください

en: Please, set an interval
ja: 間隔を設定してください

en: Please, set threholds for all active-active modules
ja: 全アクティブ - アクティブモジュールのしきい値を設定してください

en: Please, type an agent to save the modules for monitoring a server.
ja: サーバ監視のモジュールを保存するためにエージェントを入力してください。

en: Please, uncheck auto option to set manual agent.
ja: 手動エージェントを設定するには、自動オプションを外してください。

en: Please, wait for a first execution of module
ja: モジュールの初回実行を待ってください

en: Plug-in Remote Registered unsuccessfull
ja: プラグインのリモート登録に失敗しました

en: Plug-in added succesfully
ja: プラグインを追加しました

en: Plug-in cannot be added
ja: プラグインを追加できません

en: Plug-in cannot be deleted
ja: プラグインを削除できません

en: Plug-in cannot be disabled
ja: プラグインを無効化できません

en: Plug-in cannot be enabled
ja: プラグインを有効化できません

en: Plug-in cannot be updated
ja: プラグインを更新できませんでした

en: Plug-in deleted succesfully
ja: プラグインを削除しました

en: Plug-in disabled succesfully
ja: プラグインを無効化しました

en: Plug-in enabled succesfully
ja: プラグインを有効化しました

en: Plug-in module
ja: プラグインモジュール

en: Plug-in parameters
ja: プラグインパラメータ

en: Plug-in updated succesfully
ja: プラグインを更新しました

en: Plug-ins registered on %s
ja: %s に登録されているプラグイン

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin "%s" does not exist
ja: プラグイン "%s" が存在しません

en: Plugin "%s" does not exist, %s skipped
ja: プラグイン "%s" は存在しません。%s はスキップされました。

en: Plugin %s already defined
ja: プラグイン %s はすでに定義済です

en: Plugin Registration
ja: プラグイン登録

en: Plugin already registered. Aborting!
ja: プラグインは既に登録されています。中止します。

en: Plugin command
ja: プラグインコマンド

en: Plugin created successfully
ja: プラグインを作成しました。

en: Plugin deleted successfully
ja: プラグインを削除しました。

en: Plugin exec not found. Aborting!
ja: 実行可能なプラグインがありません。中止します。

en: Plugin management
ja: プラグイン管理

en: Plugin module updated.
ja: プラグインモジュールを更新しました。

en: Plugin modules
ja: プラグインモジュール

en: Plugin policy module updated.
ja: プラグインポリシーモジュールを更新しました。

en: Plugin registration
ja: プラグインの登録

en: Plugin server
ja: プラグインサーバ

en: Plugin server module
ja: プラグインサーバモジュール

en: Plugin threads
ja: プラグインスレッド

en: Plugin timeout
ja: プラグインタイムアウト

en: Plugin type
ja: プラグインタイプ

en: Plugin update
ja: プラグインの更新

en: Plugin updated successfully
ja: プラグインを更新しました。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plugins operations
ja: プラグイン操作

en: Policies
ja: ポリシー

en: Policies Management
ja: ポリシー管理

en: Policies apply
ja: ポリシー適用

en: Policies found
ja: ポリシーが見つかりました

en: Policies operations
ja: ポリシー操作

en: Policies queue
ja: ポリシーキュー

en: Policy
ja: ポリシー

en: Policy Manager
ja: ポリシー管理

en: Policy Map (Only Enterprise version)
ja: ポリシーマップ (Enterprise 版のみ)

en: Policy add max. agents
ja: ポリシーでの最大エージェントの追加

en: Policy agents cannot be added to the delete queue
ja: 削除キューにポリシーエージェントを追加できません

en: Policy already defined: "%s"
ja: ポリシーはすでに定義済です: "%s"

en: Policy applied
ja: 適用済ポリシー

en: Policy cleaned from nodes:
ja: ポリシーがノードから削除されました:

en: Policy created succesfully
ja: ポリシーを作成しました

en: Policy does not exist in node %s. Error creating it.
ja: ポリシーはノード %s に存在しません。 作成中にエラーが発生しました。

en: Policy linkation
ja: ポリシーリンク

en: Policy linking status
ja: ポリシーリンク状態

en: Policy management
ja: ポリシー管理

en: Policy module
ja: ポリシーモジュール

en: Policy name already exists
ja: ポリシー名が既に存在します

en: Policy outdate
ja: 期限切れポリシー

en: Policy updated
ja: ポリシーを更新しました

en: Policy:
ja: ポリシー:

en: Pop selected modules out of blacklist
ja: 選択したモジュールをブラックリストから削除

en: Pop selected pages out of autorefresh list
ja: 選択したページを自動更新から外す

en: Pop selected sections to disable it
ja: 選択したセクションを無効にする

en: Port
ja: ポート番号

en: Port ElasticSearch
ja: ポート ElasticSearch

en: Port ElasticSearch server
ja: ElasticSearch サーバポート番号

en: Port SMTP
ja: SMTP ポート

en: Port of ElasticSearch server
ja: ElasticSearch サーバのポート

en: Position
ja: 位置

en: Position (Lat, Long, Alt)
ja: 位置 (緯度、経度、高度)

en: Position (Long, Lat)
ja: 位置 (経度、緯度)

en: Position X
ja: X 位置

en: Position Y
ja: Y 位置

en: Positional data from the last
ja: 位置データ参照期間:

en: Positive increase:
ja: プラス増加:

en: Possibly the eHorus id will have to be filled in by hand for every agent
ja: eHorus ID は、エージェントごとに設定する必要があります

en: Post max size, nodes cannot be smaller than the size of the metaconsole %s
ja: 最大サイズ設定、ノードはメタコンソール %s のサイズより小さくすることはできません

en: Post process
ja: データ保存倍率

en: Postconditions
ja: 事後条件

en: Power Status:
ja: 電源状態:

en: Precision must be a integer number between 0 and 5
ja: 精度は 0 と 5 の間の整数でなければいけません

en: Preconditions
ja: 前提条件

en: Prediction Date
ja: 予測日時

en: Prediction Server
ja: 予測サーバ

en: Prediction date
ja: 予測日

en: Prediction modules
ja: 予測モジュール

en: Prediction server
ja: 予測サーバ

en: Prediction server module
ja: 予測サーバモジュール

en: Preffix
ja: プレフィックス

en: Preparation of all nodes for the table merge process
ja: テーブルマージ処理のためのすべてのノードの準備

en: Prepare merge request
ja: マージリクエストの準備

en: Preset Filters
ja: 定義済フィルタ

en: Press OK button to start the process
ja: 処理を開始するには OK ボタンを押します

en: Press enter to search
ja: 検索するには Enter キーを押します

en: Press the create button to begin.
ja: 始めるには作成ボタンを押してください。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview to select the center of the map and the default position of an agent without gis data
ja: マップの中心選択と、GISデータが無い場合のエージェントのデフォルト位置プレビュー

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous alerts
ja: 以前のアラート

en: Previous match
ja: 前のマッチ

en: Previous modules
ja: 前のモジュールへ

en: Previous period cost
ja: 前期間のコスト

en: Primary
ja: プライマリ

en: Primary group
ja: プライマリグループ

en: Primary group cannot be secondary too.
ja: プライマリグループはセカンダリにできません。

en: Prior
ja: 前

en: Priority
ja: 優先度

en: Priority mode
ja: 優先モード

en: Priority ok mode
ja: 正常優先モード

en: Priority unknown mode
ja: 不明優先モード

en: Privacy method
ja: 暗号化方式

en: Privacy pass
ja: 暗号化パスワード

en: Private
ja: 非公開

en: Private Enterprise Numbers
ja: プライベートエンタープライズ番号

en: Private for (%s)
ja: 個人のみ (%s)

en: Problem creating
ja: 問題の作成

en: Problem creating plugin
ja: プラグインの作成に失敗しました。

en: Problem deleting Net scan Scripts
ja: ネットスキャンスクリプトの削除に失敗しました

en: Problem deleting Net scan Scripts, Not selected script
ja: ネットスキャンスクリプトの削除に失敗しました。スクリプトが選択されていません

en: Problem deleting plugin
ja: プラグインの削除に失敗しました。

en: Problem modifying module
ja: モジュールの更新に失敗しました。

en: Problem updating
ja: 問題の更新

en: Problem updating plugin
ja: プラグインの更新に失敗しました。

en: Problem with %s database
ja: %s データベースに問題があります

en: Problem with authentication. Check your internet connection
ja: 認証に問題があります。内部接続を確認してください。

en: Problems creating the backup
ja: バックアップ作成で問題が発生しました

en: Problems creating the backup conf agents
ja: エージェント設定バックアップの作成で問題が発生しました

en: Problems delete queue
ja: キューの削除で問題が発生しました

en: Problems downloading collections from %s
ja: %s からのコレクションのダウンロードで問題が発生しました

en: Problems for deleted this scheduled downtime.
ja: この計画停止の削除で問題が発生しました。

en: Problems restoring the backup conf agents
ja: エージェント設定バックアップのリストアで問題が発生しました

en: Problems unzipping collection file from %s
ja: %s からのコレクションファイルの unzip で問題が発生しました

en: Problems unzipping collections at:
ja: 次のコレクションの unzip で問題が発生しました:

en: Problems while adding agent element: %d, %s
ja: エージェント要素追加中に問題が発生: %d, %s

en: Problems while adding module element: %d, %s
ja: モジュール要素追加中に問題が発生: %d, %s

en: Problems while adding service element: %d, %s
ja: サービス要素追加中に問題が発生: %d, %s

en: Problems while backing up collections from:
ja: 次のコレクションのバックアップで問題が発生しました:

en: Problems with configuration permissions. Please contact with Administrator
ja: パーミッション設定に問題があります。管理者に連絡してください。

en: Problems with days purge and days that pass data to history DB
ja: データの削除日とヒストリデータベースへ渡す日数の設定に問題があります。

en: Problems with disable_functions in php.ini
ja: php.ini 内の disable_functions に問題があります

en: Problems with event days purge and event days that pass data to history DB.
ja: イベントの削除日とヒストリデータベースへ渡す日数の設定に問題があります。

en: Problems with move file to target.
ja: 対象へのファイルの移動で問題が発生しました。

en: Problems with the backup directory
ja: バックアップディレクトリに問題があります

en: Proceed
ja: 実行

en: Process
ja: 処理

en: Process deletion
ja: プロセス削除

en: Process detail
ja: 処理詳細

en: Process detail of node
ja: ノードの処理詳細

en: Process details
ja: 処理詳細

en: Processes
ja: プロセス

en: Processing
ja: 処理中

en: Processing results...
ja: 結果の処理中...

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Product
ja: 製品

en: Product name
ja: 製品名

en: Profile
ja: プロファイル

en: Profile / Group
ja: プロファイル / グループ

en: Profile added successfully
ja: プロファイルを追加しました。

en: Profile attribute
ja: プロファイルアトリビュート

en: Profile cannot be added
ja: プロファイルの追加に失敗しました。

en: Profile management
ja: プロファイル管理

en: Profile name
ja: プロファイル名

en: Profile name cannot be empty
ja: プロファイル名は空にできません

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Profiles added successfully
ja: プロファイルを追加しました。

en: Profiles cannot be added
ja: プロファイルの追加ができませんでした。

en: Profiles cannot be deleted
ja: プロファイルを削除できませんでした。

en: Profiles defined on %s
ja: %s に定義済のプロファイル

en: Profiles deleted successfully
ja: プロファイルを削除しました。

en: Profiles selected
ja: 選択しているプロファイル

en: Profiles/Groups assigned to this user
ja: このユーザに割り当てるプロファイル/グループの組み合わせ

en: Progress
ja: 進捗状況

en: Projection
ja: 投影

en: Projection Graph
ja: 予想グラフ

en: Projection graph
ja: 予想グラフ

en: Projection period
ja: 予想期間

en: Promote
ja: 昇格

en: Propagate ACL
ja: ACL の伝播

en: Propagate the same ACL security into the child subgroups.
ja: 子のサブグループへ同じ ACL を適用します。

en: Propagation
ja: 伝播

en: Proportional Width
ja: プロポーショナル幅

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol must be specified in URL (e.g.: "https://")
ja: URL にはプロトコルを指定する必要があります。(例: "https://")

en: Provisioning Usage graphs
ja: プロビジョニング利用量グラフ

en: Provisioning configuration
ja: 設定プロビジョニング

en: Provisioning custom data <b>%s</b> successfully deleted.
ja: プロビジョニングカスタムデータ <b>%s</b> を削除しました。

en: Provisioning management
ja: プロビジョニング管理

en: Provisioning rules management
ja: プロビジョニングルール管理

en: Proxy URL
ja: プロキシURL

en: Proxy auth (login)
ja: プロキシ認証(ログイン)

en: Proxy auth (pass)
ja: プロキシ認証(パスワード)

en: Proxy auth (realm)
ja: プロキシ認証(レルム)

en: Proxy auth (server)
ja: プロキシ認証(サーバ)

en: Proxy password
ja: プロキシのパスワード

en: Proxy password:
ja: プロキシパスワード:

en: Proxy port
ja: プロキシのポート番号

en: Proxy port:
ja: プロキシポート:

en: Proxy server
ja: プロキシサーバ

en: Proxy server:
ja: プロキシサーバ:

en: Proxy user
ja: プロキシのユーザ

en: Proxy user:
ja: プロキシユーザ:

en: Public Key Authentication Failed
ja: 公開鍵認証に失敗しました

en: Public Resource Library
ja: 公開リソースライブラリ

en: Public URL
ja: 公開 URL

en: Public URL host exclusions
ja: 公開 URL 除外ホスト

en: Public link
ja: 公開リンク

en: Push selected modules into blacklist
ja: 選択したモジュールをブラックリストへ追加

en: Push selected pages into autorefresh list
ja: 選択したページを自動更新にする

en: Push selected sections to enable it
ja: 選択したセクションを有効にする

en: Push the selected services into the list
ja: 選択したサービスを一覧に入れる

en: Put here any extra configuration you want to be applied to any new agent matching previously defined rules
ja: 以前に定義されたルールに一致する新しいエージェントに適用する追加の設定ここに入力します

en: Put node into online status
ja: ノードをオンライン状態にする

en: Put node into standby status
ja: ノードをスタンバイ状態にする

en: QR Code Agent view
ja: エージェント表示 QR コード

en: QR code of the page
ja: ページの QR コード

en: QRFC in error SMQ2
ja: SMQ2 エラーの QRFC

en: Quantity (n)
ja: 数量(n)

en: Query
ja: クエリ

en: Query History Database
ja: ヒストリデータベース問い合わせ

en: Query extra fields
ja: クエリ追加フィールド

en: Query filters
ja: クエリフィルタ

en: Query key field
ja: クエリキーフィールド

en: Queue
ja: キュー

en: Queue filter
ja: キューフィルタ

en: Queue summary
ja: キューサマリ

en: Queued
ja: キューに入っています

en: QuickShell
ja: クイックシェル

en: Quickshell
ja: クイックシェル

en: Quiet
ja: 静観

en: Quiet: Modules will not generate events or fire alerts.
ja: 静観: モジュールはイベント生成やアラートの発報を行いません

en: RAM
ja: メモリ

en: RCMD does not exist
ja: RCMD が存在しません

en: RSS Events
ja: RSS イベント

en: Radial Map (User without strict user)
ja: 放射状マップ (制限ユーザを除く)

en: Radial dynamic
ja: 放射状で動的

en: Random name
ja: ランダムな名前

en: Range between elements (px)
ja: エレメント間の幅 (px)

en: Ranges
ja: 範囲

en: Rank separation
ja: ランク分け

en: Rate
ja: 率

en: Ratio
ja: 比率

en: Raw URL
ja: 詳細 URL

en: Re-Apply changes
ja: 変更の再適用

en: Re-scan interval
ja: 再スキャン間隔

en: Ready
ja: 稼働中

en: Realtime SNMP graph
ja: リアルタイム SNMP グラフ

en: Realtime extension is not enabled.
ja: リアルタイム実行が無効です。

en: Realtime graphs
ja: リアルタイムグラフ

en: Received
ja: 受信

en: Received data from
ja: 収集データ:

en: Received messages
ja: 受信メッセージ

en: Recommended ON
ja: ON を推奨

en: Recommended Value
ja: 推奨値

en: Recommended value is %s
ja: 推奨値は %s です

en: Recommended value is: %s
ja: 推奨値: %s

en: Recon
ja: 自動検出

en: Recon View
ja: 自動検出表示

en: Recon host detected
ja: 自動検出

en: Recon script
ja: 自動検出スクリプト

en: Recon threads
ja: 自動検出スレッド

en: Recover
ja: 復元

en: Recovering
ja: リカバリ中

en: Recovering fields
ja: 復旧フィールド

en: Recovery
ja: 復旧通知

en: Recovery fields
ja: 復旧フィールド

en: Recovery fields configured in alert action
ja: アラートアクションで設定した復旧フィールド

en: Recovery fields configured in alert template
ja: アラートテンプレートで設定した復旧フィールド

en: Recreate file
ja: ファイル再生成

en: Recursion
ja: 子を含める

en: Red cell when the module group and agent have at least one module in critical status and the others in any status
ja: モジュールグループおよびエージェントで、少なくとも 1つのモジュールが障害状態の時に赤になります。

en: Red cell when the module has a critical status
ja: 赤のセルは、障害状態を示します。

en: Referer security
ja: リファラーセキュリティ

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Refresh Every
ja: 更新間隔:

en: Refresh Holding area
ja: 保持エリアの更新

en: Refresh code
ja: コードのリフレッシュ

en: Refresh data
ja: 最新情報に更新

en: Refresh every
ja: 更新周期

en: Refresh interval
ja: 更新間隔

en: Refresh path
ja: 更新

en: Refresh preview map
ja: マッププレビューの再実行

en: Refresh time
ja: 更新時間

en: RegEx agent filter
ja: 正規表現エージェントフィルタ

en: Regexp agent filter
ja: 正規表現エージェントフィルタ

en: Register
ja: 登録

en: Register Plugin
ja: プラグイン登録

en: Register empty node
ja: 空のノードを登録

en: Register manufacturer
ja: 製造元登録

en: Register new key into keystore
ja: キーストアへ新たな鍵を登録

en: Register new manufacturer
ja: 新たな製造元を登録

en: Register new node
ja: 新規ノードの登録

en: Register node
ja: ノード登録

en: Register node with data to merge
ja: マージするデータと合わせてノードを登録

en: Register to Update Manager
ja: アップデートマネージャに登録

en: Registered successfully
ja: 登録しました。

en: Registration ID:
ja: 登録ID:

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Regular expression is not valid: %s.
ja: 正規表現が正しくありません: %s

en: Rejected incidents
ja: 却下

en: Rel. type
ja: 関係タイプ

en: Related
ja: 関連

en: Relation
ja: 関係

en: Relation created successfully
ja: 関係を作成しました

en: Relation deleted successfully
ja: 関係を削除しました

en: Relations
ja: 関連付

en: Relations Rules
ja: 関係ルール

en: Relations rules
ja: 関係ルール

en: Relationship
ja: 関連

en: Relationship information
ja: 関係情報

en: Relative path
ja: 相対パス

en: Relink to policy
ja: ポリシーへの再リンク

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Reload the page to request a new authorization token
ja: 新たな認証トークンの取得にはページを再読み込みしてください

en: Remote
ja: リモート

en: Remote Configuration
ja: リモート設定

en: Remote Management System
ja: リモート管理システム

en: Remote agent configuration
ja: リモートエージェント設定

en: Remote collections directory is not writable
ja: リモートコレクションディレクトリに書き込めません

en: Remote commands enabled
ja: リモートコマンドが有効

en: Remote component management
ja: リモートコンポーネント管理

en: Remote components
ja: リモートコンポーネント

en: Remote conf.
ja: リモート設定

en: Remote config
ja: リモート設定

en: Remote config directory
ja: リモート設定ディレクトリ

en: Remote configuration
ja: リモート設定

en: Remote configuration directory %s is not readable. Please, adjust configuration.
ja: リモート設定ディレクトリ %s が読めません。設定を調整してください。

en: Remote configuration directory %s is not writable. Please, adjust configuration.
ja: リモート設定ディレクトリ %s に書き込めません。設定を調整してください。

en: Remote configuration directory is not readable
ja: リモート設定ディレクトリが読めません

en: Remote configuration directory is not writable
ja: リモート設定ディレクトリに書けません

en: Remote configuration enabled
ja: リモート設定有効

en: Remote configuration management
ja: リモート設定管理

en: Remote management of this agent with eHorus
ja: このエージェントの eHorus でのリモート管理

en: Remote md5 directory is not writable
ja: リモート md5 ディレクトリに書き込めません

en: Remote/Local
ja: リモート/ローカル

en: Remove
ja: 削除

en: Remove agents
ja: エージェント削除

en: Remove agents to doesn't move to destination server
ja: 送り先サーバへ移動させないエージェントを削除

en: Remove elements
ja: 要素削除

en: Remove item
ja: アイテム削除

en: Remove last macro oid
ja: 最後のマクロ OID の削除

en: Remove monitors
ja: 監視削除

en: Remove node from this list
ja: 一覧からノードを削除

en: Remove rule
ja: ルール削除

en: Remove secondary groups
ja: セカンダリグループの削除

en: Remove selected
ja: 選択したものを削除

en: Remove selected modules
ja: 選択したモジュールの削除

en: Remove selected modules from operations stack
ja: 選択したモジュールをオペレーションスタックから削除する

en: Remove the services from the list
ja: 一覧からサービスを削除

en: Removed
ja: 削除済

en: Renew
ja: 更新

en: Repeat password
ja: パスワード（確認）

en: Repeated
ja: 複数回発生イベント

en: Replicate configuration
ja: 設定の複製

en: Replication DB database
ja: 複製データベース

en: Replication DB engine
ja: 複製 DB エンジン

en: Replication DB host
ja: 複製 DB ホスト

en: Replication DB password
ja: 複製 DB パスワード

en: Replication DB port
ja: 複製 DB ポート

en: Replication DB user
ja: 複製 DB ユーザ

en: Replication interval
ja: 複製間隔

en: Replication limit
ja: 複製制限

en: Replication mode
ja: 複製モード

en: Reply
ja: 返信

en: Report
ja: レポート

en: Report Type
ja: レポートタイプ

en: Report an issue
ja: 問題を報告

en: Report date
ja: レポート日

en: Report download in PDF format
ja: PDF フォーマットでのレポートダウンロード

en: Report generating on the Enterprise version is also more powerful: it has wizards, you can schedule emails in PDF to be sent according to the schedule you decide, and it has a template system to create personalized reports quickly for each of your customers. It will even allow your customers to generate their own reports from templates created by you. If reports are key to your business, %s Enterprise version is for you.
ja: Enterprise 版でのレポート生成もより強力です。ウィザードがあり、PDF でメールを送信するようにスケジュールを設定できます。また、顧客ごとにパーソナライズされたレポートをすばやく作成するためのテンプレートシステムがあります。 顧客が作成したテンプレートから独自のレポートを生成することもできます。 レポートがビジネスにとって重要であるならば、%s Enterprise 版が最適です。

en: Report items
ja: レポートアイテム

en: Report list
ja: レポート一覧

en: Report name
ja: レポート名

en: Report of State
ja: 状態レポート

en: Report of events
ja: イベントレポート

en: Report of state
ja: 状態レポート

en: Report per agent
ja: エージェントごとのレポート

en: Report templates
ja: レポートテンプレート

en: Report to build
ja: 生成するレポート

en: Report type
ja: レポートタイプ

en: Reporting
ja: レポート

en: Reports
ja: レポート

en: Reports configuration
ja: レポート設定

en: Reports configuration
ja: レポート設定

en: Reports found
ja: レポートが見つかりました

en: Reports list
ja: レポート一覧

en: Reports management
ja: レポート管理

en: Reports reading
ja: レポート参照

en: Reports writing
ja: レポート編集

en: Request new licence
ja: 新規ライセンスの要求

en: Request new license
ja: 新規ライセンス要求

en: Request successfully processed
ja: 要求された処理を実行しました。

en: Request timeout
ja: 要求タイムアウト

en: Requests
ja: リクエスト

en: Reservation status
ja: 予約状況

en: Reserve this IP now
ja: この IP を予約する

en: Reserved
ja: 予約済み

en: Reserved %
ja: 予約済 %

en: Reserved IPs
ja: 予約済 IP

en: Reserved addresses
ja: 予約済アドレス

en: Reset
ja: リセット

en: Reset counter for non-sustained alerts
ja: アラートが継続しない場合にカウンターをリセット

en: Reset module status and fired alert counts
ja: モジュールの状態とアラート発報回数のリセット

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Reset password failed
ja: パスワードリセットに失敗しました

en: Reset your password
ja: パスワードリセット

en: Resets foreing keys and exceptions and ends the merge preparation process
ja: 外部キーと例外をリセットし、マージ準備処理を終了します

en: Resetting the map will delete all customizations you have done, including manual relationships between elements, new items, etc.
ja: マップリセットは、要素や新たなアイテム間の関連付けなど、行った全てのカスタマイズを削除します。

en: Resolution
ja: 解像度

en: Resolution %s
ja: 解像度 %s

en: Resolve the IP addresses to get their hostnames.
ja: ホスト名を得るために IP アドレスから名前解決をします。

en: Resource exportation
ja: リソースのエクスポート

en: Resource registration
ja: リソース登録

en: Resources
ja: リソース

en: Responding SNMP
ja: SNMP 応答

en: Responding WMI
ja: WMI 応答

en: Response
ja: 応答

en: Response added succesfully
ja: 応答を追加しました

en: Response cannot be added
ja: 応答を追加できません

en: Response cannot be deleted
ja: 応答を削除できません

en: Response cannot be updated
ja: 応答を更新できません

en: Response deleted succesfully
ja: 応答を削除しました

en: Response updated succesfully
ja: 応答を更新しました

en: Responses
ja: 応答

en: Restart map
ja: マップリセット

en: Restart the servers and login again into the console
ja: サーバを再起動し、コンソールからログインしなおします

en: Restore backups conf agents
ja: エージェント設定バックアップのリストア

en: Restore collections
ja: コレクションのリストア

en: Restore merge
ja: マージのリストア

en: Restore the backup
ja: バックアップをリストアします

en: Restoring a %s database backup must be done manually.
ja: %s データベースバックアップの復元は手動で行う必要があります。

en: Restoring a backup
ja: バックアップのリストア中

en: Restoring constraints
ja: 制約の復元

en: Restoring database backup
ja: データベースバックアップのリストア中

en: Restrict access to group
ja: グループへの制限アクセス

en: Result
ja: 結果

en: Result
ja: 結果

en: Results
ja: 結果

en: Resume data color
ja: データの色を戻す

en: Resync
ja: 再同期

en: Resync MySQL group
ja: 再同期 MySQL グループ

en: Resync MySQL user
ja: 再同期 MySQL ユーザ

en: Resync data dir
ja: 再同期データディレクトリ

en: Resync tmp directory
ja: 再同期テンポラリディレクトリ

en: Retention period of past special days
ja: 過去の特別日の保存期間

en: Retries
ja: リトライ

en: Retries
ja: リトライ

en: Retrieve InnoDB statistics
ja: InnoDB 統計の取得

en: Retrieve cache statistics
ja: キャッシュ統計の取得

en: Retrieve query statistics
ja: クエリ統計の取得

en: Retrieving server update
ja: サーバアップデートを取得中

en: Retrieving update
ja: アップデートを取得中

en: Retry
ja: 再試行

en: Retry process
ja: 処理の再試行

en: Retry send
ja: 送信リトライ

en: Return to windowed mode
ja: ウインドウモードへ戻る

en: Review
ja: 確認

en: Review Logs
ja: ログ一覧

en: Review in log viewer
ja: ログビューワで確認

en: Review results
ja: 結果確認

en: Rhombus
ja: ひしがた

en: Right
ja: 右

en: Round Robin
ja: ラウンドロビン

en: Route not found
ja: ルートが見つかりません

en: Row limit in csv log
ja: csvログの行制限

en: Rows
ja: 行

en: Rule definition
ja: ルール定義

en: Rule evaluation mode
ja: ルール評価モード

en: Rules
ja: ルール

en: Rules updated.
ja: ルールを更新しました。

en: Run
ja: 実行

en: Run performance tests
ja: パフォーマンステストの実行

en: Running
ja: 実行中

en: Running status
ja: 実行状態

en: S.L.A.
ja: SLA

en: S.L.A. Services
ja: SLA サービス

en: S.L.A. critical service alert
ja: SLA 障害サービスアラート

en: S.L.A. interval
ja: SLA 間隔

en: S.L.A. limit
ja: SLA 制限

en: S.O
ja: OS

en: S3 Buckets
ja: S3 バケット

en: SAML field where search for the group name (while autocreate remote users is enabled)
ja: グループ名の検索を行う SAML フィールド (リモートユーザの自動作成が有効になっている場合)

en: SAML field where search for the user email (while autocreate remote users is enabled)
ja: ユーザのメールを検索する SAML フィールド (リモートユーザの自動作成が有効になっている場合)

en: SAML group name attribute
ja: SAML グループ名アトリビュート

en: SAML mail attribute
ja: SAML メールアトリビュート

en: SAML profile and tags prefix
ja: SAML プロファイルおよびタグプレフィックス

en: SAML profile parameters
ja: SAML プロファイルパラメータ

en: SAML profiles and tag attribute
ja: SAML プロファイルおよびタグアトリビュート

en: SAML source
ja: SAML ソース

en: SAML user id attribute
ja: SAML ユーザ ID アトリビュート

en: SAP Batch inputs erroneous
ja: SAPバッチ入力に誤りがあります

en: SAP Client
ja: SAP クライアント

en: SAP Credentials
ja: SAP 認証情報

en: SAP Dumps
ja: SAP ダンプ

en: SAP Hostname
ja: SAP ホスト名

en: SAP IDOC erroneous
ja: SAP IDOC に誤りがあります

en: SAP Login OK
ja: SAP ログイン OK

en: SAP System Number
ja: SAP システム番号

en: SAP View
ja: SAP 表示

en: SAP WP stopped
ja: SAP WP が停止しました

en: SAP WP without active restart
ja: アクティブな再起動なしの SAP WP

en: SAP canceled Jobs
ja: SAP キャンセルジョブ

en: SAP data not found.
ja: SAP データがありません。

en: SAP lock entry list
ja: SAP ロックエントリー一覧

en: SAP view
ja: SAP 表示

en: SAP view offers you to see the most important modules Discovery Server is usually configured to retry. You have not configured a Discovery SAP R3 task yet, please visit
ja: SAP 表示では、自動検出サーバが通常再試行するように設定されている最も重要なモジュールを確認できます。自動検出 SAP R3 タスクがまだ設定されていません。次にアクセスしてください:

en: SAP/R3 Plugin Licence
ja: SAP/R3 プラグインライセンス

en: SERVER:PORT/DATABASE, comma separated or line by line, as many targets as you need.
ja: SERVER:PORT/DATABASE で、カンマ区切りまたは行ごとに必要な数のターゲッを設定します。

en: SERVER:PORT/SID, comma separated or line by line, as many targets as you need.
ja: SERVER:PORT/SID で、カンマ区切り、または行ごとに必要な数の対象を定義。

en: SERVER:PORT\INSTANCE, comma separated or line by line, as many targets as you need.
ja: SERVER:PORT\INSTANCE で、カンマ区切りまたは行ごとに必要な数の対象を指定。

en: SLA Compilance
ja: SLA コンプライアンス

en: SLA Compliance
ja: SLA準拠

en: SLA Compliance per days
ja: 日ごとの SLA 準拠

en: SLA Day
ja: 日ごとの SLAd

en: SLA Fixed
ja: 修正 SLA

en: SLA Fixed Day
ja: 日ごとの修正 SLA

en: SLA Fixed hours
ja: 1時間ごとの修正 SLA

en: SLA Limit
ja: SLA 制限

en: SLA Limit %
ja: SLA 制限 %

en: SLA Limit (%)
ja: SLA 制限 (%)

en: SLA Limit Value
ja: SLA 制限値

en: SLA Limit value is needed
ja: SLA 制限値が必要です

en: SLA Max
ja: 最大 SLA

en: SLA Max. (value)
ja: SLA 最大値

en: SLA Min
ja: 最小 SLA

en: SLA Min. (value)
ja: SLA 最小値

en: SLA Month
ja: 月間 SLA

en: SLA calculation
ja: SLA 計算

en: SLA calculation must be performed taking into account the failover modules assigned to the primary module
ja: SLA の計算は、プライマリモジュールに割り当てられたフェールオーバーモジュールを考慮して実行する必要があります

en: SLA graph
ja: SLA グラフ

en: SLA hours
ja: 1時間ごとの SLA

en: SLA items sorted by fulfillment value
ja: 実データによりソートしたSLAアイテム

en: SLA limit
ja: SLA 制限

en: SLA max
ja: 最大 SLA

en: SLA max Value
ja: SLA 最大値

en: SLA max value
ja: SLA 最大値

en: SLA min
ja: 最小 SLA

en: SLA min Value
ja: SLA 最小値

en: SLA min value
ja: SLA 最小値

en: SLA percentage
ja: SLA パーセンテージ

en: SLA service module not found %s<br>
ja: SLA サービスモジュールが見つかりません %s<br>

en: SLA service value module not found %s<br>
ja: SLA サービス値モジュールが見つかりません %s<br>

en: SMNP
ja: SNMP

en: SMNP community
ja: SNMPコミュニティ

en: SMTP Port
ja: SMTP ポート

en: SMTP Server
ja: SMTP サーバ

en: SNMP Agent
ja: SNMPエージェント

en: SNMP Alerts to be deleted
ja: 削除するSNMPアラート

en: SNMP Alerts to be edit
ja: 編集するSNMPアラート

en: SNMP Browser
ja: SNMP ブラウザ

en: SNMP Community
ja: SNMP コミュニティ

en: SNMP Console
ja: SNMP コンソール

en: SNMP Enterprise String
ja: SNMP Enterprise 文字列

en: SNMP Filter
ja: SNMPフィルタ

en: SNMP Interface status
ja: SNMP インタフェースの状態

en: SNMP Interface throughput
ja: SNMP インタフェーススループット

en: SNMP Interfaces wizard
ja: SNMP インタフェースウィザード

en: SNMP Statistics
ja: SNMP 統計

en: SNMP Trap generator
ja: SNMPトラップジェネレータ

en: SNMP Trap server
ja: SNMPトラップサーバ

en: SNMP Traps
ja: SNMP トラップ

en: SNMP Type
ja: SNMPタイプ

en: SNMP Version
ja: SNMPバージョン

en: SNMP Walk
ja: snmpwalk

en: SNMP Wizard
ja: SNMPウィザード

en: SNMP alerts
ja: SNMPアラート

en: SNMP browser
ja: SNMP ブラウザ

en: SNMP bulk walk is not able to request V1 SNMP, this option will be used instead (by default snmpwalk, slower).
ja: snmpbulkwork は、SNMP v1 を利用できません。このオプションが代わりに利用されます。(デフォルトで snmpwalk で遅くなります)

en: SNMP communities to try with
ja: 処理実行時の SNMP コミュニティ

en: SNMP community
ja: SNMPコミュニティ

en: SNMP console
ja: SNMPコンソール

en: SNMP console threads
ja: SNMP コンソールスレッド

en: SNMP enabled
ja: SNMP 有効化

en: SNMP explorer
ja: SNMPエクスプローラ

en: SNMP filters
ja: SNMP フィルタ

en: SNMP information for
ja: SNMP情報:

en: SNMP module updated.
ja: SNMPモジュールを更新しました。

en: SNMP modules
ja: SNMP モジュール

en: SNMP operations
ja: SNMP 操作

en: SNMP policy module updated.
ja: SNMPポリシーモジュールを更新しました。

en: SNMP server
ja: SNNP サーバ

en: SNMP threads
ja: SNMP スレッド

en: SNMP trap editor
ja: SNMP トラップエディタ

en: SNMP trap generator
ja: SNMPトラップジェネレータ

en: SNMP v3 options
ja: SNMP v3 オプション

en: SNMP version
ja: SNMPバージョン

en: SNMP walk
ja: snmpwalk

en: SNMP walk binary
ja: snmpwalk バイナリ

en: SNMP walk binary (fallback)
ja: snmpwalk バイナリ (フォールバック)

en: SNMP walk binary path
ja: snmpwalk バイナリパス

en: SNMP walk binary path (fallback for v1)
ja: snmpwalk バイナリパス (v1 フォールバック)

en: SQL Graph Horizontal Bars
ja: SQL横棒グラフ

en: SQL Graph Pie
ja: SQL円グラフ

en: SQL Graph Vertical Bars
ja: SQL縦棒グラフ

en: SQL horizontal bar graph
ja: SQL 横棒グラフ

en: SQL pie graph
ja: SQL 円グラフ

en: SQL query
ja: SQL クエリ

en: SQL sentence
ja: SQL 構文

en: SQL show engine innodb status
ja: innodb エンジンの状態を表示します

en: SQL version
ja: SQL バージョン

en: SQL vertical bar graph
ja: SQL 縦棒グラフ

en: SSH key
ja: SSH 鍵

en: SSH port
ja: SSH ポート

en: SSH port must be a positive integer
ja: SSH ポートは正の整数である必要があります

en: SSH public key
ja: SSH 公開鍵

en: SSH user
ja: SSH ユーザ

en: SSL cert path
ja: SSL証明書パス

en: SUCCESS
ja: 成功

en: SYSTEM
ja: システム

en: Safe operation mode
ja: セーフオペレーションモード

en: Same as
ja: 同じ日:

en: Same day of the week
ja: 同一の曜日

en: Saml attr type parameter
ja: SAML attr タイプパラメータ

en: Saml group name parameter
ja: SAML グループ名パラメータ

en: Saml mail parameter
ja: SAML メールパラメータ

en: Saml path
ja: SAML パス

en: Saml profile and tag separator
ja: SAML プロファイルおよびタグセパレータ

en: Saml profile parameters
ja: SAML プロファイルパラメータ

en: Saml profiles and tags parameter
ja: SAML プロファイルおよび タグパラメータ

en: Saml source
ja: SAML ソース

en: Saml tag parameter
ja: SAML タグパラメータ

en: Saml user id parameter
ja: SAML ユーザ ID パラメータ

en: Sat
ja: 土

en: Satellite
ja: サテライト

en: Satellite Server
ja: サテライトサーバ

en: Satellite Version
ja: サテライトバージョン

en: Satellite execution
ja: サテライト実行

en: Satellite operations
ja: サテライト操作

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save Layer
ja: レイヤの保存

en: Save Password
ja: パスワードを保存

en: Save agent (%s), module (%s) data xml.
ja: エージェント(%s)、モジュール(%s) のデータを保存しました。

en: Save as custom graph
ja: カスタムグラフとして保存

en: Save as new filter
ja: 新規フィルタとして保存

en: Save by %s Console
ja: %s コンソールでの保存

en: Save custom graph
ja: カスタムグラフの保存

en: Save custom report to disk
ja: カスタムレポートをディスクに保存

en: Save filter
ja: フィルタの保存

en: Save in Group
ja: 保存グループ

en: Save in group
ja: 保存グループ

en: Save map
ja: マップの保存

en: Save networkmap
ja: ネットワークマップの保存

en: Save profile
ja: プロファイルの保存

en: Save to disk into path
ja: 保存先パス

en: Saved
ja: 保存

en: Saving in progress
ja: 保存中

en: Scan
ja: スキャン

en: Scan Interval
ja: スキャン間隔

en: Scan Type
ja: スキャンタイプ

en: Scan and general monitoring
ja: スキャンおよび一般的な監視

en: Scan and general monitoring.
ja: スキャンと一般的な監視。

en: Scan databases
ja: データベーススキャン

en: Scan for targets
ja: 対象のスキャン

en: Scan from
ja: 次からスキャン:

en: Scan interval
ja: スキャン間隔

en: Scanning network
ja: ネットワークスキャン中

en: Scehduled Downtime
ja: 計画停止

en: Scheduled
ja: スケジュール

en: Scheduled Downtime
ja: 計画停止

en: Scheduled downtime
ja: 計画停止

en: Scheduled downtime must have a name
ja: 計画停止には名前が必要です

en: Scheduled downtime running.
ja: 計画停止実行中

en: Scheduled for creation
ja: 作成予定

en: Scheduled jobs
ja: スケジュールされたジョブ

en: Scheduled report had an attempt to send an email with some attachments.
ja: スケジュールされたレポートは、いくつかの添付ファイル付きのメールを送信しました。

en: Scheduled report had an attempt to send an email without attachments.
ja: スケジュールされたレポートは、添付ファイルなしでメールを送信しました。

en: Scheduled shutdow
ja: 計画停止

en: Screens
ja: 画面

en: Script
ja: スクリプト

en: Script argument
ja: スクリプト引数

en: Script fullpath
ja: スクリプトのフルパス

en: Script output (> 0)
ja: スクリプト出力 (> 0)

en: Script path
ja: スクリプトパス

en: Scroll the mouse wheel over the label editor to change the background color
ja: 背景色を変更するには、ラベルエディタの上でマウスのウィールをスクロースします

en: Search
ja: 検索

en: Search agent
ja: エージェント検索

en: Search by agent group
ja: エージェントグループでの検索

en: Search by any alphanumeric field in the trap.
    		REMEMBER trap sources need to be searched by IP Address
ja: トラップの英数字フィールドで検索。
    		トラップの発信元は IPアドレスで検索する必要があることに注意してください。

en: Search by module group
ja: モジュールグループでの検索

en: Search by module name, list matches.
ja: モジュール名による検索にマッチした一覧を表示

en: Search by name, description or data, list matches.
ja: 名前、説明、データでマッチするものを検索します。

en: Search by name, description, tcp send or tcp rcv, list matches.
ja: 名前、説明、tcp送受信による検索にマッチした一覧を表示

en: Search by report name or description, list matches.
ja: レポート名または説明で検索したリスト。

en: Search by these fields description, OID, Custom Value, SNMP Agent (IP), Single value, each Custom OIDs/Datas.
ja: 説明、OID、カスタム値、SNMPエージェント(IP)、単一値、それぞれのカスタム OID/データ フィールドで検索します。

en: Search by these fields description, OID, Custom Value, SNMP Agent (IP), Single value, each Variable bindings/Datas.
ja: 説明、OID、カスタム値、SNMPエージェント(IP)、単一値、変数の割り当て・データのフィールドで検索します

en: Search by trap type
ja: トラップタイプによる検索

en: Search by username, fullname or email
ja: ユーザ名、フルネーム、メールアドレスでの検索

en: Search custom field view
ja: カスタムフィールド表示検索

en: Search filter by alias, name, description, IP address or custom fields content
ja: 別名、名前、説明、IPドレス、カスタムフィールドの内容による検索フィルタ

en: Search group
ja: 検索グループ

en: Search in custom fields
ja: カスタムフィールド検索

en: Search matches
ja: 検索マッチ

en: Search mode
ja: 検索モード

en: Search module
ja: モジュール検索

en: Search options
ja: 検索オプション

en: Search results for
ja: 検索結果:

en: Searching
ja: 検索中

en: Searching for devices...
ja: デバイスを検索中...

en: Searching for updates...
ja: アップデートを検索中...

en: Searching update package
ja: アップデートパッケージを検索中

en: Sec. group
ja: セカンダリグループ

en: Sec. groups
ja: セカンダリグループ

en: Second
ja: 秒

en: Secondary group cannot be primary too.
ja: セカンダリグループはプライマリにできません。

en: Secondary groups
ja: セカンダリグループ

en: Secondary groups and agent subgroups will be taken into account.
ja: セカンダリグループとエージェントサブグループが考慮されます。

en: Seconds
ja: 秒

en: Seconds behind master
ja: 秒のマスタからの遅延

en: Seconds that agent will wait for the execution of the module.
ja: エージェントがモジュールの実行完了を待つ秒数。

en: Secret access key
ja: シークレットアクセスキー

en: Secret code not found
ja: シークレットコードがありません

en: Section
ja: セクション

en: Section 2
ja: セクション 2

en: Section 3
ja: セクション 3

en: Security check is fail.
ja: セキュリティチェックに失敗しました。

en: Security check is ok.
ja: セキュリティチェックは正常です。

en: Security error
ja: セキュリティエラー

en: Security error.
ja: セキュリティエラー

en: Security error. Please contact the administrator.
ja: セキュリティエラー。管理者に連絡してください。

en: Security level
ja: セキュリティレベル

en: See more details
ja: 詳細表示

en: Select
ja: 選択

en: Select Buckets to be monitored
ja: 監視するバケットを選択

en: Select EC2 instances
ja: EC2 インスタンスの選択

en: Select Module
ja: モジュールの選択

en: Select RDS instances
ja: RDS インスタンスの選択

en: Select Service
ja: サービス選択

en: Select a filter
ja: フィルタを選択

en: Select a set of credentials from the list
ja: 一覧からから一連の認証情報を選択してください

en: Select agents first
ja: エージェントを先に選択

en: Select all
ja: 全てを選択

en: Select all agents
ja: 全エージェントを選択

en: Select all filtered interfaces
ja: 全フィルタ済インタフェースを選択

en: Select all modules
ja: 全モジュールを選択

en: Select all modules of this group
ja: このグループの全てのモジュールを選択

en: Select all modules of this type
ja: このタイプの全てのモジュールを選択

en: Select an Agent first
ja: 最初にエージェントを選択してください。

en: Select at least a module.
ja: 少なくとも一つのモジュールを選択してください。

en: Select by group
ja: グループ選択

en: Select desired targets to be deployed
ja: デプロイする必要な対象を選択してください

en: Select fields to show
ja: 表示するフィールドの選択

en: Select filter
ja: フィルタ選択

en: Select group
ja: グループの選択

en: Select inventory module
ja: インベントリモジュールの選択

en: Select modules first
ja: モジュールを先に選択

en: Select profile
ja: プロファイルを選択

en: Select server
ja: サーバ選択

en: Select target virtual machines
ja: 対象の仮想マシンを選択してください

en: Select targets
ja: 対象を選択

en: Select the action
ja: アクションを選択

en: Select the agent to be edited or deleted
ja: 編集または削除するエージェントを選択

en: Select the agent where the module will be created
ja: モジュールを作成するエージェントを選択

en: Select the alert to be edited or deleted
ja: 編集または削除するアラートの選択

en: Select the critical module.
ja: 障害モジュールを選択します。

en: Select the desired action and mode to see the Firing/Recovery fields for this action
ja: このアクションの発報・リカバリフィールドを見るには、目的のアクションとモードを選択してください。

en: Select the desired action and mode to view the Triggering fields for this action
ja: 目的のアクションとモードを選択して、このアクションの発報フィールドを表示します

en: Select the group in the drop-down list and filter for ACL (the user in this group can use your action to create an alert).
ja: ドロップダウンリストのグループとACLフィルタ(アラート作成のためにこのグループのユーザがあなたのアクションを利用できます)を選択してください。

en: Select the module to be edited or deleted
ja: 編集または削除するモジュールの選択

en: Select the module where the alert will be created
ja: アラートを作成するモジュールの選択

en: Select the modules to match when create a report for agents
ja: エージェントのレポートを作成する時にマッチするモジュールを選択します

en: Select this checkbox to write interval instead a date.
ja: 日時の代わりに間隔を記載するにはこのチェックボックスを選択してください。

en: Select user
ja: ユーザの選択

en: Selected
ja: 選択済

en: Selected Prediction server will be assigned to evaluate the service.
ja: 選択した予測サーバはサービスの評価に割り当てられます。

en: Selected agent not found.
ja: 選択したエージェントが見つかりません。

en: Selected agents
ja: 選択したエージェント

en: Selected command definition will be erased
ja: 選択したコマンド定義は削除されます

en: Selected command definitions will be erased
ja: 選択したコマンド定義は削除されます

en: Selected module not found in %s.
ja: 選択したモジュールが %s に見つかりません。

en: Selected modules
ja: 選択したモジュール

en: Selected rules are not valid: %s.
ja: 選択したルールが不正です: %s。

en: Selected service could generate a loop
ja: 選択したサービスはループを起こす可能性があります

en: Selected service not found.
ja: 選択したサービスが見つかりません。

en: Selected services
ja: 選択したサービス

en: Selected templates deleted
ja: 選択したテンプレートを削除しました

en: Selected transaction has no stats
ja: 選択したトランザクションには状態がありません

en: Selection mode
ja: 選択モード

en: Semicolon
ja: セミコロン

en: Send
ja: 送信

en: Send by email
ja: Eメールで送信

en: Send by email
ja: Eメールで送信

en: Send custom report (from template) by email
ja: (テンプレートから) email でカスタムレポートを送信

en: Send custom report by email
ja: カスタムレポートをメールで送信

en: Send message
ja: メッセージを送信する

en: Send to email
ja: 送信先メールアドレス

en: Send to emails (separated by comma)
ja: メール送信 (カンマ区切り)

en: Sender
ja: 差出人

en: Sending of information has been processed
ja: 情報の送信処理が行われました

en: Sent
ja: 送信

en: Sent messages
ja: 送信済みのメッセージ

en: Separation between nodes. By default 0.25
ja: ノード間の分離。デフォルトは 0.25 です。

en: Separator
ja: セパレータ

en: Separator for different fields in the serialized text chain
ja: 連なったテキスト文字列でフィールドを分離するためのセパレータ

en: Separator in different lines (composed by fields) of the serialized text chain
ja: (複数フィールドからなる)複数行のテキスト文字列をまたぐセパレータ

en: September
ja: 9月

en: Serialize data
ja: データの並び

en: Serialized data
ja: 連続データ

en: Serialized header
ja: ヘッダの並び

en: Serialized pie graph
ja: 連続円グラフ

en: Serious
ja: 深刻

en: Server
ja: サーバ

en: Server %s and this console have different versions. This might cause several malfunctions. Please, update this server.
ja: %s サーバとこのコンソールのバージョンが異なります。これにより、いくつかの誤動作が発生する場合があります。 サーバを更新してください。

en: Server IP
ja: サーバ IP

en: Server Name
ja: サーバ名

en: Server SMTP
ja: SMTP サーバ

en: Server Tasks
ja: サーバタスク

en: Server assigned
ja: 割当サーバ

en: Server deleted successfully
ja: サーバを削除しました。

en: Server features
ja: サーバ機能

en: Server has been restarted while executing this task, please retry.
ja: このタスクの実行中にサーバが再起動されました。再試行してください。

en: Server has crashed.
ja: サーバがクラッシュしました。

en: Server health
ja: サーバの正常性

en: Server is stopped.
ja: サーバが停止しました。

en: Server logs directory
ja: サーバログディレクトリ

en: Server management
ja: サーバ管理

en: Server name
ja: サーバ名

en: Server not found.
ja: サーバが見つかりません。

en: Server performance
ja: サーバパフォーマンス

en: Server plugin
ja: サーバプラグイン

en: Server to execute
ja: 実行サーバ

en: Server to execute command
ja: コマンドを実行するサーバ

en: Server type
ja: サーバの種類

en: Server updated successfully
ja: サーバを更新しました。

en: Server where the agents created of this user will be placed
ja: このユーザでエージェントが作成されたサーバです。

en: Servers
ja: サーバ

en: Service
ja: サービス

en: Service
ja: サービス

en: Service Map
ja: サービスマップ

en: Service agent not found %s<br>
ja: サービスエージェントが見つかりません %s<br>

en: Service already exists.
ja: サービスは既に存在します。

en: Service children could not be fully retrieved: %s<br>
ja: サービスの子を完全に取得できませんでした: %s<br>

en: Service created successfully
ja: サービスを作成しました

en: Service deleted successfully
ja: サービスを削除しました

en: Service does not exist.
ja: サービスがありません。

en: Service forced successfully
ja: サービスの強制実行をしました

en: Service item padding size
ja: サービス要素の間隔

en: Service items summary
ja: サービス要素概要

en: Service label font size
ja: サービスラベルフォントサイズ

en: Service map
ja: サービスマップ

en: Service module SLA does not match pointed one
ja: サービスモジュール SLA が指定のものと一致しません

en: Service module does not match pointed one
ja: サービスモジュールが指定のものと一致しません

en: Service module not found %s <br>
ja: サービスモジュールが見つかりません %s <br>

en: Service selected %d not found
ja: 選択したサービス %d が見つかりません

en: Service table view
ja: サービス一覧表示

en: Service tree view
ja: サービスツリー表示

en: Service updated successfully
ja: サービスを更新しました

en: Service(s) definition
ja: サービス定義

en: Services
ja: サービス

en: Services S.L.A.
ja: サービス SLA

en: Services configuration
ja: サービス設定

en: Services header
ja: サービスヘッダ

en: Services list
ja: サービス一覧

en: Services operations
ja: サービス操作

en: Services successfully deleted
ja: サービスを削除しました

en: Services wizard
ja: サービスウィザード

en: Session Time
ja: セッション時間

en: Session cookie lifetime
ja: セッションクッキー有効期間

en: Session timeout
ja: セッションタイムアウト

en: Session timeout (mins)
ja: セッションタイムアウト(分)

en: Session timeout forced to 90 minutes
ja: セッションタイムアウトを 90分に強制

en: Set 0 if never expire.
ja: 0 に設定すると期限切れは発生しません

en: Set Parent
ja: 親を設定

en: Set alias as name by default in agent creation
ja: エージェント作成でデフォルトでエイリアスを名前にする

en: Set as children
ja: 子に設定

en: Set center
ja: 中心設定

en: Set custom size
ja: カスタムサイズを設定

en: Set initial date
ja: 開始日時を指定する

en: Set off standby
ja: 非スタンバイ状態にする

en: Set parent
ja: 親を設定

en: Set parent interface
ja: 親インタフェースを設定

en: Set standby
ja: スタンバイ状態にする

en: Set standby selected alerts
ja: 選択したアラートをスタンバイ状態にする

en: Set start and end date
ja: 開始・終了日を設定

en: Set the maximum of agents allowed for this group. 0 is unlimited.
ja: このグループの最大エージェント数を設定します。0 は無制限です。

en: Set this value when you need your %s to be accessible via a public URL (for example using Apache mod_proxy settings).
ja: 公開用 URL を介して %s にアクセスできるようにする必要がある場合(たとえば、Apache mod_proxy 設定を使用)、この値を設定します。

en: Set values separated by comma
ja: カンマ区切りで値を設定

en: Settings updated
ja: 設定を更新しました

en: Setup
ja: セットアップ

en: Severity
ja: 重要度

en: Severity mini
ja: 重要度(縮小表示)

en: Severity: %s
ja: 重要度: %s

en: Shape
ja: 形

en: Short Name
ja: 短い名前

en: Short name must contain only alphanumeric characters, - or _ .
ja: 短い名前は、アルファベットと、- および _ のみ利用できます。

en: Short name:
ja: 短い名前:

en: Shortened module graph data
ja: 短縮モジュールグラフデータ

en: Show
ja: 表示

en: Show %s of %s. View all matches
ja: %s 件(%s件中)の表示。全マッチ内容の表示。

en: Show 24x7 item
ja: 24時間365日のアイテムを表示

en: Show AVG/MAX/MIN data series in graph
ja: グラウに平均/最大/最小データを表示

en: Show Agent &gt;
ja: エージェント表示 &gt;

en: Show Agents
ja: エージェント表示

en: Show Alert
ja: アラート表示

en: Show Alerts
ja: アラート表示

en: Show Collection
ja: コレクション表示

en: Show Datastores
ja: データストア表示

en: Show ESX
ja: ESX 表示

en: Show ESXis
ja: ESXi 表示

en: Show Events
ja: イベント表示

en: Show Filters
ja: フィルタ表示

en: Show Last Value
ja: 最新の値を表示

en: Show MAX/AVG/MIN by default
ja: デフォルトで最大/平均/最小を表示

en: Show Modules
ja: モジュール表示

en: Show Option
ja: オプション表示

en: Show Options
ja: オプション表示

en: Show QR code header
ja: QR コードヘッダー表示

en: Show Summary group
ja: グループ概要を表示

en: Show URL
ja: URL を表示

en: Show VM
ja: VM 表示

en: Show VMs
ja: VM 表示

en: Show a resume table with max, min, average of total modules on the report bottom
ja: レポートの下に、全モジュールの最大、最小、平均とともに、復旧表を表示

en: Show a resume table with max, min, average of total modules on the report bottom:
ja: レポートの下に全モジュールの最大、最小、平均を含む復旧表を表示:

en: Show a summary chart with max, min and average number of total modules at the end of the report and Checks.
ja: 最新のレポートおよび監視時点のトータルモジュール数の最大、最小、平均の概要グラフを表示します。

en: Show address instead module name
ja: モジュール名の代わりにアドレスを表示

en: Show agents
ja: エージェント表示

en: Show agents from group
ja: 表示するエージェントのグループ

en: Show alerts
ja: アラート表示

en: Show alerts on disabled modules
ja: 無効化モジュールのアラート表示

en: Show all Events 24h
ja: 24h以内の全イベント表示

en: Show all agents
ja: 全エージェント表示

en: Show all modules
ja: 全モジュール表示

en: Show as one combined graph
ja: 一つの組み合わせグラフとして表示

en: Show cluster details
ja: クラスタ詳細表示

en: Show common agents
ja: 共通エージェントの表示

en: Show common modules
ja: 共通モジュールの表示

en: Show configuration data
ja: 設定データを表示する

en: Show datastores
ja: データストア表示

en: Show details
ja: 詳細表示

en: Show details and options
ja: 詳細とオプションの表示

en: Show event fields
ja: イベントフィールド表示

en: Show events
ja: イベント表示

en: Show events list in local console (read only)
ja: ローカルコンソールでのイベント一覧表示 (参照のみ)

en: Show extended info
ja: 拡張情報表示

en: Show files
ja: ファイル表示

en: Show filters
ja: フィルタ表示

en: Show full hirearchy
ja: 全階層表示

en: Show full scale graph (TIP)
ja: 詳細グラフ表示 (TIP)

en: Show graph
ja: グラフ表示

en: Show grid
ja: グリッド表示

en: Show in hierachy mode
ja: 階層モードで表示

en: Show in the same row
ja: 同一行に表示

en: Show information
ja: 情報表示

en: Show item in landscape format (only PDF)
ja: 項目を横向き形式で表示(PDFのみ)

en: Show last value
ja: 最新の値を表示

en: Show legend
ja: 凡例を表示

en: Show link to public Visual Console
ja: パブリックビジュアルコンソール表示

en: Show link to public dashboard
ja: 公開ダッシュボードへのリンク表示

en: Show list relations
ja: 関係一覧の表示

en: Show log entries
ja: ログエントリ表示

en: Show module value in a table
ja: 表にモジュールの値を表示

en: Show modules
ja: モジュール表示

en: Show modules without alerts
ja: アラート無しでモジュールを表示

en: Show monitor detail fields
ja: 監視詳細フィールド表示

en: Show monitors...
ja: 監視の有効・無効

en: Show more
ja: 詳細を表示する

en: Show netflow map
ja: Netflow マップ表示

en: Show not alive hosts
ja: 停止ホスト表示

en: Show not init agents
ja: 未初期化エージェント表示

en: Show not init modules
ja: 未初期化モジュール表示

en: Show on top
ja: 上に表示

en: Show one module per row with all its operations
ja: すべての操作で行ごとに1つのモジュールを表示

en: Show only average by default
ja: デフォルトで平均の表示

en: Show only favourites
ja: お気に入りのみ表示

en: Show only managed addresses
ja: 管理対象アドレスのみ表示

en: Show only root services
ja: ルートサービスのみ表示

en: Show only the group name
ja: グループ名のみ表示

en: Show only the task with the recon script "SNMP L2 Recon".
ja: 自動検出スクリプト "SNMP L2 Recon" のタスクのみ表示。

en: Show password
ja: パスワードを表示

en: Show past downtimes
ja: 終了した計画停止の表示

en: Show percentil
ja: パーセント表示

en: Show percentile 95 in graphs
ja: グラフに 95パーセントを表示

en: Show report info with description
ja: 説明とともにレポート情報を表示

en: Show resume
ja: 復旧を表示

en: Show statistics
ja: 統計表示

en: Show the group name instead the group icon.
ja: グループアイコンの代わりにグループ名を表示します。

en: Show the main address of agent.
ja: エージェントのメインアドレスを表示

en: Show transaction
ja: トランザクション表示

en: Show unit along with value in reports
ja: レポート内に値に加えて単位を表示する

en: Show units in values report
ja: 値のレポートに単位を表示

en: Show unknown and not init modules
ja: 不明および未初期化モジュールを表示

en: Show unknown graph
ja: 不明グラフ表示

en: Show/ edit node
ja: ノードの表示 / 編集

en: Signatures does not match.
ja: 署名が一致しません。

en: Simple Baseline Graph
ja: シンプルベースライングラフ

en: Simple Graph
ja: 単一グラフ

en: Simple Value
ja: 数値

en: Simple Value (Process Avg)
ja: 値 (平均値)

en: Simple Value (Process Max)
ja: 値 (最大値)

en: Simple Value (Process Min)
ja: 値 (最小値)

en: Simple analogic
ja: シンプルアナログ

en: Simple attribute / Multivalue attribute
ja: シンプルアトリビュート / 複数の値のアトリビュート

en: Simple baseline graph
ja: シンプルベースライングラフ

en: Simple digital
ja: シンプルデジタル

en: Simple graph
ja: 単一グラフ

en: Simple value
ja: 値

en: SimpleSAML path
ja: SimpleSAML パス

en: Single value
ja: 単一値

en: Site news
ja: サイトニュース

en: Site news management
ja: サイトニュース管理

en: Size
ja: サイズ

en: Size (px)
ja: サイズ (px)

en: Size console logs (current value)
ja: コンソールログサイズ(現在の値)

en: Size error logs (current value)
ja: エラーログサイズ(現在の値)

en: Size of collection
ja: コレクションのサイズ

en: Size of icon
ja: アイコンのサイズ

en: Size server logs (current value)
ja: サーバログサイズ(現在の値)

en: Skin
ja: スキン

en: Skin name
ja: スキン名

en: Skins
ja: スキン

en: Skins configuration
ja: スキン設定

en: Skipped dates:
ja: 対象外の日付:

en: Slave
ja: スレーブ

en: Slides
ja: スライド

en: Slides mode
ja: スライドモード

en: Small Operation Step to purge old data
ja: 古いデータ削除のための小さな操作ステップ

en: Small:
ja: 小:

en: Smart
ja: スマート

en: Snapshot view
ja: スナップショット表示

en: Snmpget path
ja: snmpget パス

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Software agents repository
ja: ソフトウエアエージェントリポジトリ

en: Sofware agent version with id %s does not exist, please, add it to your repository %s
ja: ID %s のソフトウェアエージェントバージョンが存在しません。リポジトリ %s に追加してください

en: Some ESX Hosts are not up to date, please check VMware plugin configuration.
ja: 一部の ESX ホストは最新ではありません。VMware プラグインの設定を確認してください。

en: Some errors while processing CSV.
ja: CSV 処理中にエラーです。

en: Some events may get lost while this mode is enabled. The server must be restarted after altering this setting.
ja: このモードを有効にすると一部のイベントが失われる可能性があります。 この設定を変更した後はサーバを再起動する必要があります。

en: Some modules
ja: いくつかのモジュール

en: Some modules or components are using the plugin
ja: いくつかのモジュールまたはコンポーネントがプラグインを利用しています

en: Some nodes (%s) are unreachebles. Some information may be missing.
ja: いくつかのノード(%s)には到達できません。一部の情報が欠落している可能性があります。

en: Some of your files might not be recovered.
ja: いくつかのファイルをリカバーできていない可能性があります。

en: Some of your old files might not be recovered.
ja: いくつかの古いファイルをリカバーできていない可能性があります。

en: Some systems receive a high number of traps. 
    				We're only interested in monitoring a tiny percentage of them. From Pandora FMS versions 3.2 and above, 
    				it's possible to filter the traps that the server obtains in order to avoid straining the application unnecessarily.
    				In order to define different filters, please go to 'Administration' -> 'Manage SNMP Console' and 'SNMP Filters'. 
    				One trap which is going to run in conjunction with any of them - just the ones for the server are going to get ruled out automatically.
ja: いくつかのシステムで大量のトラップが発生しています。
    				監視にはそれらの一部のみあれば十分です。Pandora FMS 3.2 以降では、不必要な負荷をかけないように
    				トラップをフィルタすることができます。異なるフィルタを定義するには、’管理' -> 'SNMP管理コンソール' および 
    				"SNMP フィルタ' へ行ってください。複数トラップがサーバで自動的に除外され、一つになります。

en: Something gone wrong. Please, try again
ja: 何らかの問題が発生しました。もう一度試してください。

en: Something is wrong
ja: 何かおかしいです

en: Something went wrong while perform the execution. Please check the configuration.
ja: 実行中に何らかの問題が発生しました。設定を確認してください。

en: Something went wrong while sending the report.
ja: レポート送信時に異常が発生しました。

en: Sons
ja: 子

en: Sorry no search parameters
ja: 検索パラメータがありません

en: Sorry! I can't find the page!
ja: ページが見つかりません

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Sort elements
ja: 要素の並べ替え

en: Sort items
ja: アイテムの並び替え

en: Sort selected items
ja: 選択アイテムの並べ替え

en: Sort selected items from position:
ja: 選択したアイテムを次の位置から並び替え:

en: Sort the agents by %s
ja: %s によるエージェント並び替え

en: Sound Alerts
ja: サウンドアラート

en: Sound Events
ja: サウンドイベント

en: Sound console
ja: サウンドコンソール

en: Sound events
ja: サウンドイベント

en: Sound for Alert fired
ja: アラート発生時のサウンド

en: Sound for Monitor critical
ja: 障害状態時のサウンド

en: Sound for Monitor warning
ja: 警告状態時のサウンド

en: Source
ja: ソース

en: Source IP
ja: ソースIP

en: Source IP. A comma separated list of source ip. If we leave the field blank, will show all ip. Example filter by ip:<br>25.46.157.214,160.253.135.249
ja: カンマ区切りの発信元 IP 一覧です。何も入力しない場合は全てのIPを表示します。IPによるフィルタ例:<br>25.46.157.214,160.253.135.249

en: Source Server
ja: ソースサーバ

en: Source agent
ja: 対象エージェント

en: Source from CIDR IP mask
ja: CIDR IPマスクからのソース

en: Source from recon task
ja: 自動検出タスクからのソース

en: Source group
ja: 複製元グループ

en: Source id group changed. All elements in Networkmap will be lost
ja: ソースグループ ID が変わりました。ネットワークマップの全要素は失われます。

en: Source id group changed. All elements in networkmap will be lost.
ja: ソースグループ ID が変わりました。ネットワークマップの全要素は失われます。

en: Source ip
ja: ソース IP

en: Source is required
ja: ソースが必要です

en: Source module
ja: 対象モジュール

en: Source name
ja: ソース名

en: Source node
ja: ソースノード

en: Source port. A comma separated list of source ports. If we leave the field blank, will show all ports. Example filter by ports 80 and 22:<br>80,22
ja: カンマ区切りの発信元ポート一覧です。何も入力しない場合は全てのポートを表示します。ポート 80 と 22 でのフィルタ例: <br>80,22

en: Space between items in Service maps
ja: サービスマップにおける要素間のスペース

en: Special days list
ja: 特別日一覧

en: Specific settings
ja: 特定の設定

en: Specify interpreter and plugin path. The server needs permissions to run it.
ja: インタプリタとプラグインのパスを指定します。サーバでそれを実行する権限が必要です。

en: Specify time range
ja: 時間範囲指定

en: Splash Preview
ja: スプラッシュプレビュー

en: Splash login
ja: スプラッシュログイン

en: Square
ja: 四角

en: Src IP
ja: 送信元 IP

en: Src Ip
ja: 送信元IP

en: Src Ip Address
ja: 送信元 IP アドレス

en: Src Port
ja: 送信元ポート

en: Src port
ja: 送信元ポート

en: Stacked
ja: 積み上げ

en: Stacked area
ja: 塗り潰しの積み上げ

en: Stacked line
ja: 線の積み上げ

en: Stand by
ja: スタンバイ

en: Standard
ja: 標準

en: Standard User
ja: 標準ユーザ

en: Standard editor
ja: 標準エディタ

en: Standby
ja: スタンバイ

en: Standby Alert
ja: スタンバイアラート

en: Standby alerts
ja: スタンバイ状態アラート

en: Standby off
ja: 非スタンバイ状態

en: Standby on
ja: スタンバイ状態

en: Standby: %s
ja: スタンバイ: %s

en: Start
ja: 開始

en: Start TLS
ja: TLS の開始

en: Start contact
ja: 利用開始

en: Start date
ja: 開始日時

en: Start phase merge
ja: フェーズマージを開始

en: Started
ja: 起動

en: Starting
ja: 開始中

en: Starting OID
ja: 開始 OID

en: Starting to update to the last package.
ja: 最新パッケージへの更新を開始します。

en: State
ja: 状態

en: Static Graph
ja: 静的グラフ

en: Static Image
ja: 静的画像

en: Static graph
ja: 状態を表すアイコン

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: 状態

en: Status
ja: 状態

en: Status Day
ja: 日ごとの状態

en: Status Month
ja: 月間状態

en: Status agents
ja: エージェント状態

en: Status and Monitor checks
ja: 状態と監視チェック

en: Status console logs
ja: コンソールログ状態

en: Status day
ja: 日ごとの状態

en: Status error logs
ja: エラーログ状態

en: Status graph
ja: 状態グラフ

en: Status hours
ja: 1時間ごとの状態

en: Status icon set
ja: ステータスアイコンの種類

en: Status module
ja: モジュール状態

en: Status of agents capacity
ja: エージェントキャパシティの状態

en: Status of average modules per agent
ja: 1エージェントごとの平均モジュール数の状態

en: Status of the attachment folder
ja: 添付フォルダの状態

en: Status server logs
ja: サーバログ状態

en: Status set preview
ja: 状態表示プレビュー

en: Status week
ja: 週間状態

en: Status/Resolution
ja: 状態/解決

en: Status:
ja: 状態:

en: Status:
ja: 状態:

en: Status: %s
ja: 状態: %s

en: Step
ja: ステップ

en: Step by step wizard
ja: 段階的ウィザード

en: Stop
ja: 停止

en: Stop downtime
ja: 計画停止の中止

en: Stopped
ja: 停止

en: Stopping
ja: 停止中

en: Storage
ja: ストレージ

en: Str.
ja: 文字列

en: Str:
ja: 文字列:

en: Strict ACL is not recommended for admin users because performance could be affected.
ja: パフォーマンスに影響するため、管理者ユーザへの厳重な ACL 設定はお勧めしません。

en: Strict ACL is not recommended for this user. Performance could be affected.
ja: このユーザには厳重な ACL はお勧めしません。パフォーマンスに影響します。

en: String
ja: 文字列

en: String to check
ja: チェック文字列

en: Strings translation
ja: 文字列翻訳

en: Style configuration
ja: スタイル設定

en: Style template
ja: スタイルテンプレート

en: Subject
ja: 件名

en: Submit
ja: 実行

en: Subnet
ja: サブネット

en: Subneting Mask
ja: サブネットマスク

en: Subnetworks calculator
ja: サブネット計算

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Subscription id
ja: サブスクリプション ID

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Subtitle (header)
ja: サブタイトル(ヘッダ)

en: Subtype customization
ja: サブタイプのカスタマイズ

en: Succesful Update the url config vars.
ja: URL 設定を更新しました。

en: Succesful add the collection
ja: コレクションを追加しました

en: Succesful stopped the Downtime
ja: 計画停止を中止しました

en: Succesfully
ja: 正常終了

en: Succesfully %s
ja: 成功 %s

en: Succesfully created
ja: 作成しました

en: Succesfully deleted
ja: 削除しました

en: Succesfully duplicate
ja: 複製しました

en: Succesfully updated
ja: 更新しました

en: Succesfuly
ja: 正常

en: Success
ja: 成功

en: Success add '%s' SLA.
ja: SLA '%s' を追加しました。

en: Success add '%s' action.
ja: '%s' アクションを追加しました

en: Success add '%s' agent plugin.
ja: エージェントプラグイン '%s' を追加しました。

en: Success add '%s' agent.
ja: '%s' エージェントを追加しました

en: Success add '%s' alert.
ja: '%s' アラートを追加しました。

en: Success add '%s' collection.
ja: '%s' コレクションを追加しました。

en: Success add '%s' content.
ja: コンテンツ '%s'を追加しました。

en: Success add '%s' inventory module.
ja: '%s' インベントリモジュールを追加しました。

en: Success add '%s' item in report '%s'.
ja: レポート '%s' に、アイテム '%s' を追加しました。

en: Success add '%s' module.
ja: '%s' モジュールを追加しました。

en: Success be updated.
ja: 更新しました。

en: Success create '%s' component.
ja: コンポーネント '%s' を作成しました。

en: Success create '%s' policy.
ja: '%s' ポリシーを作成しました。

en: Success create '%s' report.
ja: レポート '%s' を作成しました。

en: Success create '%s' visual map.
ja: ビジュアルマップ '%s' を作成しました。

en: Success create filter.
ja: フィルタを作成しました。

en: Success create item for agent '%s' visual map.
ja: '%s'ビジュアルマップ用エージェント項目を作成しました。

en: Success create item type '%d' visual map.
ja: アイテムタイプ '%d' のビジュアルマップを作成しました。

en: Success creating OS
ja: OS を作成しました

en: Success delete filter.
ja: フィルタを削除しました。

en: Success deleted agent.
ja: エージェントを削除しました

en: Success deleting
ja: 削除しました

en: Success to upload extension
ja: 拡張をアップロードしました

en: Success to upload iCalendar
ja: iCalendar をアップロードしました

en: Success update filter.
ja: フィルタを更新しました。

en: Success updating OS
ja: OS を更新しました

en: Success! %s DB contains all tables
ja: 成功! %s DB はすべてのテーブルを含んでいます

en: Success:
ja: 成功:

en: Success: Update linking modules to policy
ja: 成功: ポリシーへのモジュールリンク更新

en: Success: create the alerts.
ja: 成功: アラート作成

en: Success: recreate file
ja: 成功: ファイル再作成

en: Success: remove the alerts.
ja: 成功: アラート削除

en: Successful all the tables have the correct fields
ja: すべてのテーブルにおいてフィールドは正しい状態です

en: Successful create collection package.
ja: コレクションパッケージを作成しました。

en: Successful delete of alert template.
ja: アラートテンプレートを削除しました。

en: Successful delete of module template.
ja: モジュールテンプレートを削除しました。

en: Successful deletion
ja: 削除しました

en: Successful update of the alert template
ja: アラートテンプレートを更新しました

en: Successful update the tags
ja: タグを更新しました

en: Successfull action
ja: 処理に成功しました。

en: Successfully
ja: 正常に終了

en: Successfully
ja: 成功

en: Successfully Duplicate
ja: 複製しました

en: Successfully action
ja: アクションに成功しました。

en: Successfully added
ja: 追加されました。

en: Successfully added %d
ja: 追加しました %d

en: Successfully added action
ja: アクションを追加しました

en: Successfully added inventory module
ja: インベントリモジュールを追加しました

en: Successfully added module to profile
ja: プロファイルにモジュールを追加しました。

en: Successfully added module(s) (%s/%s) to policy %s
ja: モジュール (%s/%s) を、ポリシー %s に追加しました

en: Successfully added module.
ja: モジュールを追加しました。

en: Successfully added network profile
ja: ネットワークプロファイルを追加しました。

en: Successfully added networks
ja: ネットワークを追加しました

en: Successfully added to delete pending agents. Will be deleted in the next policy application.
ja: 削除待ちエージェントに追加しました。次回のポリシー適用時に削除されます。

en: Successfully added to delete pending alerts. Will be deleted in the next policy application.
ja: 削除待ちアラートを追加しました。次回のポリシー適用時に削除されます。

en: Successfully added to delete pending groups. Will be deleted in the next policy application.
ja: 削除保留中グループに追加しました。 次のポリシー適用で削除されます。

en: Successfully added to delete pending id agent %d to id policy %d.
ja: 削除保留エージェント ID %d をポリシー ID %d に追加しました。

en: Successfully added to delete pending modules. Will be deleted in the next policy application.
ja: 削除待ちモジュールに追加しました。次回のポリシー適用時に削除されます。

en: Successfully added to delete pending plugins. Will be deleted in the next policy application.
ja: 削除待ちプラグインを追加しました。次回のポリシー適用時に削除されます。

en: Successfully added to delete queue
ja: 削除キューに追加しました

en: Successfully added to delete the collection. Will be deleted in the next policy application.
ja: コレクション削除を追加しました。次回のポリシー適用時に削除されます。

en: Successfully added trap custom values
ja: トラップカスタム値を追加しました

en: Successfully applied to node %s.
ja: ノード %s へ適用しました。

en: Successfully applied to nodes: %s.
ja: ノードへ適用しました: %s

en: Successfully copied
ja: コピーしました。

en: Successfully copied
ja: コピーしました:

en: Successfully created
ja: 作成しました。

en: Successfully created category
ja: カテゴリを作成しました

en: Successfully created from %s
ja: %s から作成しました。

en: Successfully created in Integria IMS
ja: Integria IMS で作成しました

en: Successfully created inventory module
ja: インベントリモジュールを作成しました

en: Successfully created skin
ja: スキンを作成しました

en: Successfully created tag
ja: タグを作成しました

en: Successfully created template
ja: テンプレートを作成しました

en: Successfully created.
ja: 作成しました。

en: Successfully data updated
ja: データを更新しました

en: Successfully delete
ja: 削除しました

en: Successfully delete action
ja: アクションを削除しました

en: Successfully delete template
ja: テンプレートを削除しました

en: Successfully delete.
ja: 削除しました。

en: Successfully deleted
ja: 削除しました。

en: Successfully deleted (%s)
ja: 削除しました。(%s)

en: Successfully deleted alerts (%s / %s)
ja: アラート (%s / %s) を削除しました

en: Successfully deleted category
ja: カテゴリを削除しました

en: Successfully deleted export target.  All the linked modules will be automatically unattached
ja: エクスポートターゲットが正常に削除されました。 リンクされたすべてのモジュールは自動的に接続解除されます

en: Successfully deleted from %s
ja: %s から削除しました

en: Successfully deleted from delete pending agents
ja: 削除待ちエージェントから削除しました

en: Successfully deleted inventory module
ja: インベントリモジュールを削除しました

en: Successfully deleted module from profile
ja: プロファイルからモジュールを削除しました。

en: Successfully deleted skin
ja: スキンを削除しました

en: Successfully deleted tag
ja: タグを削除しました

en: Successfully deleted trap custom values
ja: トラップカスタム値を削除しました

en: Successfully deleted.
ja: 削除しました。

en: Successfully disabled
ja: 無効にしました。

en: Successfully duplicate
ja: 複製しました

en: Successfully duplicate the module.
ja: モジュールを複製しました。

en: Successfully enabled
ja: 有効にしました。

en: Successfully forced inventory module
ja: インベントリモジュールを強制実行しました

en: Successfully generated
ja: 生成しました

en: Successfully multiple delete.
ja: 複数削除をしました。

en: Successfully multiple deleted
ja: 複数削除しました

en: Successfully operation
ja: 操作が完了しました

en: Successfully registered
ja: 登録しました

en: Successfully reverted deletion
ja: 削除を取り消しました

en: Successfully save the changes.
ja: 変更を保存しました。

en: Successfully scheduled
ja: スケジュール設定しました

en: Successfully set off standby
ja: 非スタンバイ状態にしました。

en: Successfully set standby
ja: スタンバイ状態にしました。

en: Successfully synchronized all nodes (%d)
ja: 全ノードを同期しました (%d)

en: Successfully update
ja: 更新しました

en: Successfully update.
ja: 更新しました。

en: Successfully updated
ja: 更新しました。

en: Successfully updated alerts (%s / %s)
ja: アラートを更新しました (%s / %s)

en: Successfully updated category
ja: カテゴリを更新しました

en: Successfully updated export target
ja: エクスポートターゲットを更新しました。

en: Successfully updated in Integria IMS
ja: Integria IMS で更新しました

en: Successfully updated inventory module
ja: インベントリモジュールを更新しました

en: Successfully updated module.
ja: モジュールを更新しました。

en: Successfully updated module/alert count in all agents
ja: 全エージェントのモジュール/アラートカウントを更新しました。

en: Successfully updated module/alert count in id agent %d.
ja: エージェント ID %d のモジュール/アラートカウントを更新しました。

en: Successfully updated network profile
ja: ネットワークプロファイルを更新しました。

en: Successfully updated priority order nodes
ja: 優先ノードの更新を完了しました

en: Successfully updated skin
ja: スキンを更新しました

en: Successfully updated tag
ja: タグを更新しました

en: Successfully updated trap custom values
ja: トラップカスタム値を更新しました

en: Successfully updated.
ja: 更新しました。

en: Sucessful validate
ja: 承諾しました

en: Sucessfully applied
ja: 適用しました

en: Sucessfully deleted agent
ja: エージェントを削除しました

en: Suggestion
ja: 提案

en: Sum
ja: 合計

en: Summary
ja: サマリ

en: Summary by status
ja: 状態ごとのまとめ

en: Summary of SLA Failures
ja: 条件を満たさない SLA の概要

en: Summary of the status groups
ja: グループの状態概要

en: Summatory
ja: 合計

en: Summatory series
ja: 合計シリーズ

en: Sun
ja: 日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Supernet
ja: スーパーネット

en: Supernet Map
ja: スーパーネットマップ

en: Supernet config
ja: スーパーネット設定

en: Supernet created
ja: スーパーネットを作成しました

en: Supernet map
ja: スーパーネットマップ

en: Supernet name exists in bbdd, please select other name
ja: DB にスーパーネット名が存在します。他の名前を選択してください

en: Supernet not created
ja: スーパーネットを作成できませんでした

en: Supernet not updated
ja: スーパーネットを更新できませんでした

en: Supernet statistics
ja: スーパーネット統計

en: Supernet updated
ja: スーパーネットを更新しました

en: Supernet wizard
ja: スーパーネットウィザード

en: Support
ja: サポート

en: Support URL (login)
ja: サポートURL(ログイン)

en: Support expired
ja: サポートの有効期限が切れています

en: Support expires
ja: サポート切れ

en: Support for IE and Edge browsers is experimental. Tests might not work as expected.
ja: IE および Edge ブラウザのサポートは実験的なものです。 テストが期待どおりに機能しない可能性があります。

en: Support is about to expire
ja: サポートの有効期限が近づいています

en: Switch between the main database and the history database to retrieve module data
ja: モジュールデータを検索するデータベースをメインデータベースとヒストリーデータベース間で切り替えます。

en: Sync
ja: 同期

en: Sync inventory
ja: インベントリ同期

en: Sync server
ja: 同期サーバ

en: Synchronize all
ja: すべて同期

en: Synchronized %d nodes, but some failed to synchronize %s
ja: %d ノードを同期しましたが、%s への’同期でいくつか失敗しました

en: Synchronizing collections
ja: コレクションの同期中

en: Syntax
ja: 書式

en: Synthetic arithmetic
ja: 統合計算

en: Synthetic average
ja: 統合平均

en: Synthetic module created ID:
ja: 統合モジュールを作成しました。ID:

en: Synthetic module created ID: %s
ja: 合成モジュールが作成したID: %s

en: System
ja: システム

en: System Info
ja: システム情報

en: System audit log
ja: システム監査ログ

en: System group that owns the MySQL files, needed for permissions setting (default mysql)
ja: MySQLファイルを所有するシステムグループ。権限設定に必要です。(デフォルトは mysql)

en: System is able to auto configure detected host & devices by applying your defined configuration rules.
ja: システムは、定義された設定ルールを適用することにより、検出されたホストとデバイスを自動設定できます。

en: System is centralised, but you just modify nodes registered, please go to %s to perform a database merge process.
ja: システムは中央管理になっています。登録されているノードを変更するだけです。%s に移動して、データベースの管理処理を実行してください。

en: System is merging events...
ja: システムはイベントをマージしています...

en: System is merging your environment, please wait
ja: システムは環境をマージしています。お待ちください。

en: System is not centralised, please go to %s to perform a database merge process.
ja: システムは中央管理ではありません。データベースの統合処理を行うために %s へ行ってください。

en: System is not unified yet, something is wrong, please troubleshoot the errors and retry the merge process. Your data have not been modified.
ja: システムはまだ統合されていません。何らかの問題があります。エラーのトラブルシューティングを行い、マージ処理を再試行してください。 データは変更されていません。

en: System logfile viewer
ja: システムログファイルビューワ

en: System logfiles
ja: システムログファイル

en: Systems management
ja: システム管理

en: T. Downtime
ja: 計画停止時間

en: T. Error
ja: 障害時間

en: T. Not_init
ja: 未初期化時間

en: T. OK
ja: 正常時間

en: T. Total
ja: 合計時間

en: T. Unknown
ja: 不明時間

en: TCP receive
ja: TCP 受信文字列

en: TCP send
ja: TCP 送信文字列

en: TF.
ja: 回数

en: TIP mode charts do not support average - maximum - minimum series, you can only enable TIP or average, maximum or minimum series
ja: 詳細(TIP)モードグラフは平均-最大-最小をサポートしていません。詳細または平均、最大、最小を有効にできます

en: TRFC in error
ja: エラー TRFC

en: Table
ja: 表

en: Table & Graph
ja: 表とグラフ

en: Table fragmentation is correct.
ja: テーブルフラグメンテーションは正常です。

en: Table fragmentation is higher than recommended. They should be defragmented.
ja: テーブルのフラグメンテーションが推奨値よりも高くなっています。 最適化する必要があります。

en: Table fragmentation status
ja: テーブルフラグメンテーションの状態

en: Table only
ja: 表のみ

en: Table view
ja: 表形式表示

en: Tables fragmentation (current value)
ja: テーブルフラグメンテーション(現在の値)

en: Tables fragmentation (maximum recommended value)
ja: テーブルフラグメンテーション(最大推奨値)

en: Tables fragmentation in the %s database
ja: %s データベースにおけるテーブルのフラグメンテーション

en: Tactical View
ja: モニタ状態表示

en: Tactical server information
ja: モニタリングサーバの情報

en: Tactical view
ja: モニタリング概要

en: Tag
ja: タグ

en: Tag attribute
ja: タグアトリビュート

en: Tag details
ja: タグ詳細

en: Tag name
ja: タグ名

en: Tag view
ja: タグ表示

en: Tag's information
ja: タグ情報

en: Tag: %s
ja: タグ: %s

en: Tagente_datos table status
ja: tagente_datos テーブルの状態

en: Tags
ja: タグ

en: Tags available
ja: 利用可能なタグ

en: Tags configuration
ja: タグ設定

en: Tags found
ja: タグを見つけました

en: Tags from policy
ja: ポリシーからのタグ

en: Tags management
ja: タグ管理

en: Tags selected
ja: 選択タグ

en: Tags unused
ja: 未使用タグ

en: Tags used
ja: 使用中タグ

en: Target
ja: 対象

en: Target IP
ja: 対象IP

en: Target OS
ja: 対象 OS

en: Target OS is required
ja: 対象 OS が必要です

en: Target agent
ja: 対象エージェント

en: Target agent version
ja: 対象エージェントバージョン

en: Target already defined.
ja: 対象は既に定義されています。

en: Target architecture is required
ja: 対象アーキテクチャが必要です

en: Target cluster agent will be stored under this group
ja: 対象のクラスタエージェントはこのグループに保存されます

en: Target collection path is not writable
ja: 対象のコレクションパスに書き込めません

en: Target directory
ja: 対象ディレクトリ

en: Target doesn't exist
ja: 対象が存在しません

en: Target group
ja: 対象グループ

en: Target group for monitoring agent
ja: 監視エージェントの対象グループ

en: Target node
ja: 対象ノード

en: Target node will be erased from this list but not removed from cluster. Do you want to continue?
ja: 対象ノードはこの一覧から消去されますが、クラスタからは削除されません。 続けますか？

en: Target server
ja: 対象サーバ

en: Target server IP
ja: 対象サーバ IP

en: Target server ip
ja: 対象サーバ IP

en: Target server ip address is set
ja: 対象サーバの IP アドレスが設定されています

en: Target successfully added
ja: 対象を追加しました

en: Target successfully deleted
ja: 対象を削除しました

en: Target successfully updated
ja: 対象を更新しました

en: Target unreachable.
ja: 対象に到達できません。

en: Target web site
ja: 対象ウェブサイト

en: Targets
ja: 対象

en: Targets must be validated by user before create agents.
ja: エージェントを作成する前に、ユーザが対象を検証する必要があります。

en: Targets will be monitorized based on its <i>Private Enterprise Number</i>. Requires SNMP.
ja: 対象は、<i>プライベートエンタープライズ番号</ i> に基づいて監視されます。 SNMP が必要です。

en: Targets will be scanned if at least one of defined ports (comma separated) is open.
ja: 定義されたポート(カンマ区切り)の少なくとも 1つが開いている場合、対象がスキャンされます。

en: Task
ja: タスク

en: Task List
ja: タスク一覧

en: Task completed.
ja: タスク完了

en: Task configured.
ja: タスクを設定しました。

en: Task details
ja: タスク詳細

en: Task list
ja: タスク一覧

en: Task name
ja: タスク名

en: Task queued, please wait.
ja: タスクがキューに入っています。お待ちください。

en: Task successfully deleted
ja: タスクを削除しました

en: Task successfully disabled
ja: タスクが無効化されました

en: Task successfully enabled
ja: タスクが有効化されました

en: Task type
ja: タスクタイプ

en: Template
ja: テンプレート

en: Template %s successfully created
ja: テンプレート %s を作成しました

en: Template %s successfully deleted
ja: テンプレート %s を削除しました

en: Template %s successfully updated
ja: テンプレート %s を更新しました

en: Template Triggered
ja: 実行されたテンプレート

en: Template Visual Console
ja: ビジュアルコンソールテンプレート

en: Template Wizard
ja: テンプレートウィザード

en: Template builder
ja: テンプレートビルダ

en: Template editor
ja: テンプレート編集

en: Template fields
ja: テンプレートフィールド

en: Template have been inserted in %d agents.
ja: %d エージェントにテンプレートを挿入しました。

en: Template name
ja: テンプレート名

en: Template recovery fields
ja: テンプレート復旧フィールド

en: Template successfully deleted
ja: テンプレートを削除しました

en: Template to build
ja: 作成するテンプレート

en: Template updated successfully
ja: テンプレートを更新しました

en: Templates
ja: テンプレート

en: Templates Wizard
ja: テンプレートウィザード

en: Templates list
ja: テンプレート一覧

en: Templates wizard
ja: テンプレートウィザード

en: Temporary working directory where to store the backups that will be used to re-synchronize a slave node
ja: スレーブノードの再同期に使用されるバックアップを保存する一時的な作業ディレクトリ

en: Tenant or domain name
ja: テナントまたはドメイン名

en: Tentacle options
ja: Tentacle オプション

en: Terminal
ja: 端末

en: Test
ja: テスト

en: Testing Pandora FMS email
ja: Pandora FMS メールのテスト

en: Testing files
ja: ファイルのテスト中

en: Testing modules...
ja: モジュールのテスト中...

en: Text
ja: 文字列

en: Text file
ja: テキストファイル

en: Text filter
ja: テキストフィルタ

en: Text size of label in px
ja: pxでのラベルのテキストサイズ

en: Text size of value in px
ja: pxでの値のテキストサイズ

en: Text/HTML
ja: テキスト/HTML

en: Thank you!
ja: ありがとうございます！

en: Thanks for using %s.
ja: %s をご利用いただきありがとうございます。

en: Thanks for your time.
ja: お時間いただきありがとうございます。

en: That means if you have a local plugin or add manually new modules to the configuration file, you won't have it in your agent, unless you first create manually in the interface (with the exact name and type as coming in the XML file).
ja: ローカルプラグインがあるかまたは、手動で新たなモジュールを設定ファイルに追加した場合は、インタフェースで手動作成するまでエージェントに反映されないということを意味します(正しい名前とタイプは XML で送られます)。

en: The "merge_backpus" directory does not have the correct permissions
ja: "merge_backpus" ディレクトリが正しいパーミッションではありません

en: The Agent:
ja: エージェント:

en: The CSV file must have the fields in the following order:
ja: CSV ファイルは次の順番のフィールドでなければいけません:

en: The CSV file must have the fields in the following order:
ja: CSV ファイルは、次の順番のフィールドを持つ必要があります:

en: The Enterprise version comes with a different update system, with fully tested, professionally-supported packages, and our support team is there to help you in case of problems or queries. Update Manager is another feature present in the Enterprise version and not included in the OpenSource version. There are lots of advanced business-oriented features contained in %s Enterprise Edition. For more information visit <a href="http://pandorafms.com">pandorafms.com</a>
ja: Enterprise 版には、完全にテストされ専門的にサポートされたパッケージの更新システムが付属しており、問題や問い合わせにはサポートチームが対応します。アップデートマネージャは、Enterprise 版に存在する機能であり、オープンソース版には含まれていません。%s Enterprise 版には、ビジネス向けの高度な機能が数多く含まれています。より詳細は、<a href="http://pandorafms.com/ja">pandorafms.com</a>を参照してください。

en: The File APIs are not fully supported in this browser.
ja: このブラウザでは、ファイル API は完全にはサポートされていません。

en: The Id does not exist in database.
ja: データベースに ID が存在しません。

en: The PEN (%s) is not registered.
ja: PEN (%s) が登録されていません。

en: The SNMP Walk does not return anything with the received arguments.
ja: snmpwalk が与えられた引数で何も返しません。

en: The URL of your feed has bad hash.
ja: フィードの URL に不正はハッシュがあります。

en: The Update Manager client is included on %s. It helps system administrators update their %s automatically, since the Update Manager retrieves new modules, new plugins and new features (even full migrations tools for future versions) automatically.
ja: アップデートマネージャクライアントは、%s に含まれています。アップデートマネージャは、新しいモジュール、新しいプラグイン、新しい機能（将来のバージョンの完全な移行ツールも含む）を自動的に取得するため、システム管理者が %s を自動的に更新するのに役立ちます。

en: The Update Manager is one of the most advanced features on the %s Enterprise Edition. For more information visit <a href="http://pandorafms.com">http://pandorafms.com</a>.
ja: アップデートマネージャは、%s Enterprise 版の最も高度な機能の一つです。より詳細は、<a href="http://pandorafms.com/ja">http://pandorafms.com</a>を参照してください。

en: The ZIP extension is not loaded, please install this dependency
ja: ZIP 拡張機能がロードされていません。この依存ファイルをインストールしてください

en: The action and the command associated with it do not have the same group. Please contact an administrator to fix it.
ja: アクションとそれに関連付けられたコマンドに同じグループがありません。 管理者に連絡して修正してください。

en: The agent could not be added to the policy.
ja: エージェントをポリシーに追加できませんでした。

en: The agent could not be modified. For security reasons, use a group other than 0.
ja: エージェントを編集できませんでした。セキュリティ上の理由により 0 以外のグループを利用してください。

en: The agent doesn`t have an IP yet
ja: エージェントはまだ IP がありません

en: The agent has not assigned server. Maybe agent does not run fine.
ja: エージェントがサーバに割り当てられていません。エージェントが正しく動作しない可能性があります。

en: The agent still runs but the alerts and events will be stop
ja: エージェントは実行しますが、アラートとイベントは停止します

en: The agent was successfully deleted
ja: エージェントを削除しました

en: The agent:
ja: エージェント:

en: The agent: %d has already been added to the migration queue
ja: エージェント: %d はマイグレーションキューにすでに追加されています

en: The agent: has already been added to the migration queue
ja: エージェント: すでに移行キューに追加されています

en: The agent: has not been added due to problems in the insertion
ja: エージェント: 挿入に問題があるため、追加されていません

en: The alert could not be disabled.
ja: アラートを無効化できませんでえした。

en: The alert could not be enabled.
ja: アラートを有効化できませんでした。

en: The alert recovering is disabled on this template.
ja: このテンプレートでは復旧アラートが無効です。

en: The alert template cannot have the same value for min and max thresholds.
ja: アラートテンプレートは最小と最大の閾値に同じ値を設定できません。

en: The alert would fire when the module is in critical status
ja: 該当モジュールが障害になったら、アラートを発生させます。

en: The alert would fire when the module is in not normal status
ja: モジュールが正常状態でない場合にアラートが発報されます。

en: The alert would fire when the module is in unknown status
ja: モジュールが不明状態になるとアラートが発生します。

en: The alert would fire when the module is in unknown status. Warning: unknown_updates of pandora_server.conf must be equal to 1
ja: モジュールのステータスが不明の場合、アラートが発生します。 警告: pandora_server.conf の unknown_updates を 1 にする必要があります

en: The alert would fire when the module is in warning status
ja: 該当モジュールが警告状態になったら、アラートを発生させます。

en: The alert would fire when the module value changes
ja: モジュールの値が変化したときにアラートが上がります。

en: The alert would fire when the module value does not change
ja: モジュールの値が変化しなかったときにアラートが上がります。

en: The alert would fire when the value doesn't match <span id="value"></span>
ja: 取得した値が <span id="value"></span> にマッチしない場合、アラートを発生させます。

en: The alert would fire when the value doesn\'t match %s
ja: 値が %s にマッチしなかったときにアラートが発報します

en: The alert would fire when the value is <span id="value"></span>
ja: 取得した値が <span id="value"></span> の場合、アラートを発生させます。

en: The alert would fire when the value is above <span id="max"></span>
ja: 値が <span id="max"></span> を超えたときにアラートが発報されます

en: The alert would fire when the value is below <span id="min"></span>
ja: 値が <span id="min"></span> より小さかったときにアラートが発報します

en: The alert would fire when the value is between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
ja: 取得した値が <span id="min"></span> と <span id="max"></span> の間になったら、アラートを発生させます。

en: The alert would fire when the value is not <span id="value"></span>
ja: 取得した値が <span id="value"></span> 以外の場合、アラートを発生させます。

en: The alert would fire when the value is not between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
ja: 取得した値が <span id="min"></span> と <span id="max"></span> の間を外れたら、アラートを発生させます。

en: The alert would fire when the value is not between <span id=min></span> and <span id=max></span>
ja: 値が <span id=min></span> と <span id=max></span> の間にない場合、アラートが発生します。

en: The alert would fire when the value is over <span id="max"></span>
ja: 取得した値が <span id="max"></span> 以上になったら、アラートを発生させます。

en: The alert would fire when the value is under <span id="min"></span>
ja: 取得した値が <span id="min"></span> 未満になったら、アラートを発生させます。

en: The alert would fire when the value matches <span id="value"></span>
ja: 取得した値が <span id="value"></span> にマッチした場合、アラートを発生させます。

en: The alert you are trying to add is already in the list of alerts
ja: 追加しようとしているアラートは、アラート一覧にすでにあります。

en: The apache user should have read-write access on this folder. Ex:
ja: apache ユーザがこのフォルダに読み書き可能である必要があります。例:

en: The attached folder contains less than 700 files.
ja: attachment フォルダは 700未満のファイルがあります。

en: The attached folder contains more than 700 files.
ja: attachment フォルダに 700以上のファイルがあります。

en: The average of modules per agent is less than 40
ja: 1エージェントあたりの平均モジュール数が 40未満です。

en: The average of modules per agent is more than 40. You can have performance problems
ja: 1エージェントあたりの平均モジュール数が 40を超えています。パフォーマンスの問題が発生する可能性があります。

en: The blank fields will not be updated
ja: 未入力の項目は更新されません。

en: The changes on this field are linked with the configuration data.
ja: このフィールド上の変更は、設定データにリンクされます。

en: The child groups will be updated to use the parent id of the deleted group
ja: 削除されたグループの親 ID を使用するように、子グループが更新されます

en: The code is valid, but it was an error saving the data
ja: 正しいコードですが、データの保存でエラーが発生しました。

en: The code is valid, you can exit now
ja: 正しいコードです。終了します。

en: The code shouldn't be empty
ja: コードは空にできません

en: The collection directory does not exist.
ja: コレクションディレクトリが存在しません。

en: The collection does not exist
ja: コレクションが存在しません

en: The collection's short name is the name of dir in attachment dir and the package collection.
ja: コレクションの短い名前は、添付ディレクトリおよびパッケージコレクションのディレクトリ名です。

en: The color of the element will be the one selected in the first range created in which the value of the module is found (with the initial and final values of the range included)
ja: 要素の色は、見つかったモジュールの値内で作成された最初の範囲で選択された色になります(含まれる範囲の初期値と最終値)。

en: The command failed and obtained the return code:
ja: コマンドが失敗し、戻り値が返りました:

en: The community version doesn't have the ability to define your own library of local modules, or distribute it to remote agents. You need to make those changes individually on each agent which is possible by using external tools and time and effort. Nor can it distribute local plugins, or have access to the library of enterprise plugins to monitor applications such as VMWare, RHEV or Informix between others. The Enterprise version will have all this, plus the ability to distribute and manage your own local modules on your systems, individually or through policies.
          <br><br><img class='w105px' src='
ja: コミュニティバージョンには、リモートエージェントにローカルモジュールの独自のライブラリを定義し配布したりする機能はありません。 これらの設定は、外部ツールを利用して各エージェントに対して個別に行う必要があります。 また、ローカルプラグインを配布したり、Enterprise プラグインのライブラリを利用して、VMWare、RHEV、Informix などのアプリケーションを監視したりすることもできません。 Enterprise 版は、これらすべてに加えて、個別に、またはポリシーを通じて、コンソールから独自のローカルモジュールを配布および管理する機能があります。
          <br><br><img class='w105px' src='

en: The complete and exact name of the module must be specified
ja: モジュールの完全で正確な名前を指定する必要があります

en: The configuration of email for the task email is in the enterprise setup:
ja: タスクメールの設定は、Enterprise 設定にあります:

en: The configurations of inventory modules from the nodes have been unified.
    		From this point on, changes to the inventory scripts must be made through this screen.
ja: ノードからのインベントリモジュールの設定が統合されました。
    		これ以降、インベントリスクリプトへの変更はこの画面から行う必要があります。

en: The connection
ja: 利用マップ

en: The connection was lost and the authorization token was expired
ja: 接続が切れました、認証トークンが期限切れです

en: The current authentication scheme doesn't support creating users on %s
ja: 現在の認証スキーマは、%s のユーザ作成に対応していません。

en: The custom field does not exists already
ja: カスタムフィールドが存在しません

en: The default actions will be executed every time that the alert is fired and no other action is executed
ja: 他のアクションが無い場合に、アラートが発生するたびに実行されるデフォルトのアクション。

en: The dir of custom logos is in your www Console in 'images/custom_logo'. You can upload more files (ONLY JPEG AND PNG) in upload tool in console.
ja: カスタムロゴのディレクトリは、ウェブコンソールの 'images/custom_logo' にあります。 コンソールのアップロードツールで、追加のファイル(JPEG と PNG のみ)をアップロードできます。

en: The directory is read-only
ja: ディレクトリが読み出し専用です。

en: The double autentication was deactivated successfully
ja: 二段階認証を無効化しました

en: The double authentication will be deactivated
ja: 二段階認証は無効化されます

en: The downtime must be quiet, disable_agents or disable_agents_alerts
ja: 計画停止は、静観、エージェント無効化、エージェントアラート無効化のいずれかです。

en: The elimination of that node will lead to the suppression of all the agents in metaconsole and all the configuration assigned to them.
ja: そのノードを削除すると、メタコンソール内のすべてのエージェントと、それらに割り当てられているすべての設定が抑制されます。

en: The end date must be higher than the current time
ja: 終了日時は開始日時より後でなければいけません

en: The end date must be higher than the start date
ja: 終了日は開始日より後でなければいけません

en: The end day must be higher than the start day
ja: 終了日は開始日より後でなければいけません

en: The end time must be higher than the start time
ja: 終了時刻は開始時刻より後でなければいけません

en: The entities of the fields that contain them must be included.
ja: それらを含むフィールドのエンティティを含める必要があります。

en: The execution must be once or periodically
ja: 実行は、一回のみか定期的のいずれかです。

en: The fields with display on front enabled will be displayed into the agent details
ja: 前面表示が有効になっていると、エージェント詳細に表示されます。

en: The fields with pass type enabled will be displayed like html input type pass in html
ja: パスタイプを有効化すると、html 内の入力パスタイプのように表示されます。

en: The file could not be copied
ja: ファイルをコピーできませんでした

en: The file exceeds the maximum size
ja: ファイルサイズが上限を超えています。

en: The file have not image extension.
ja: 画像ファイルの拡張子ではありません。

en: The first thing you have to do is to setup the e-mail config on the %s Server.
ja: 最初に実行すべきは、%s サーバでの e-mail 設定です。

en: The folder /var/log/pandora must have pandora:apache and its content too.
ja: /var/log/pandora フォルダ以下は、pandora:apache である必要があります。

en: The group %s could not be deleted because it is not empty in the nodes
ja: グループ %s はノードが空ではないため、削除できませんでした

en: The group %s has been deleted in the nodes
ja: グループ %s をノードで削除しました

en: The group has no agents or none of the agents has any network interface
ja: グループにエージェントが無いか、ネットワークインタフェースのあるエージェントがありません

en: The group has not been deleted in the metaconsole due to an error in the node database
ja: ノードデータベースのエラーのため、グループはメタコンソールで削除されていません

en: The group id %d is incorrect.
ja: グループ ID %d は不正です。

en: The group is not empty. It is use in %s.
ja: グループが空ではありません。%s で利用されています。

en: The height must not exceed the size of the visual console container.
ja: 高さはビジュアルコンソールコンテナのサイズを超えてはいけません。

en: The information contained in this transmission is privileged and confidential information intended only for the use of the individual or entity named above
ja: この送信に含まれる情報は、上記の個人または団体での使用のみを目的とした機密情報です。

en: The interval will be divided in chunks the length of the resolution.
ja: 間隔は解像度の長さに分割されます。

en: The inventory module does not exist
ja: インベントリモジュールが存在しません

en: The inventory of the module already exists
ja: モジュールのインベントリはすでに存在します

en: The ip or dns name entered cannot be resolved
ja: 入力された IP または DNS 名の名前解決ができません。

en: The last step is to check the alert created. Click on the round icon to force the action execution and after a few minutes you will receive the alert in your email.
ja: 最後のステップは、作成したアラートの確認です。アクションの強制実行には丸いアイコンをクリックします。数分のうちにアラートをメールで受信するでしょう。

en: The link was not updated, the data is identical
ja: リンクは更新されませんでした。データは同一です

en: The location is not filled, please add a location.
ja: 位置情報が入力されていません。位置情報を追加してください。

en: The maximum limit of rows has been exceeded. Please enter an email to send the csv file
ja: 行の上限を超えました。 CSV ファイルを送信するメールアドレスを入力してください

en: The maximum number of items in a chart is %d. You have %d elements, only first %d will be displayed.
ja: グラフ内のアイテム最大数は %d です。現在 %d アイテムあり、最初の %d アイテムのみ表示されます。

en: The minimum recomended interval for Recon Task is 5 minutes
ja: 自動検出タスクの最小間隔は、5分をお勧めします。

en: The minimum recomended interval is 5 minutes
ja: 推奨される最小間隔は 5分です

en: The module could not be disabled.
ja: モジュールを無効化できませんでした。

en: The module could not be enabled.
ja: モジュールを有効化できませんでした。

en: The module name in Data configuration is empty, take from text field of form.
ja: データ設定内のモジュール名が空です。テキストフィールドに入力してください。

en: The module still store data but the alerts and events will be stop
ja: モジュールはデータを保存しますが、アラートとイベントは停止します

en: The module type in Data configuration is empty, take from combo box of form.
ja: データ設定内のモジュールタイプが空です。フォームから選択してください。

en: The modules is already added
ja: モジュールはすでに追加されています

en: The modules or components should be updated manually or using the bulk operations for plugins after this change
ja: モジュールまたはコンポーネントは手動で更新するか、変更後にプラグインの一括操作を使う必要があります。

en: The monitor have no data in this range of dates or monitor type is not numeric
ja: この日付範囲にデータが無いか、数値ではないタイプの監視項目です。

en: The monitor type is not numeric
ja: 監視タイプは数値ではありません。

en: The name must be unique
ja: 名前はユニークである必要があります

en: The name must not be empty
ja: 名前は空ではいけません

en: The new <a href="http://updatemanager.sourceforge.net">Update Manager</a> client is included on %s. It helps system administrators update their %s automatically, since the Update Manager retrieves new modules, new plugins and new features (even full migrations tools for future versions) automatically.
ja: 新たな <a href="http://updatemanager.sourceforge.net">アップデートマネージャ</a>クライアントは、%s に含まれています。アップデートマネージャは、新しいモジュール、新しいプラグイン、新しい機能（将来のバージョンの完全な移行ツールも含む）を自動的に取得するため、システム管理者が %s を自動的に更新するのに役立ちます。

en: The new agents will be dynamically assigned to those servers with less load.
ja: 新しいエージェントは、負荷の少ないサーバに動的に割り当てられます。

en: The new transactional server allows you to execute tasks dependent on the others following a user-defined design. This means that it is possible to coordinate several executions to check a target at a given time.
    
    Transaction graphs represent the different processes within our infrastructure that we use to deliver our service.
ja: 新たなトランザクションサーバは、ユーザ定義に従って他に依存したタスクの実行ができます。指定した時間に対象を確認するために、いくつかの処理の実行ができることを意味します。
    
    トランザクショングラフは、サービスを提供するために利用するインフラ内の異なる処理を表現します。

en: The next group can edit the report
ja: グループがレポートを編集可能

en: The number of elements retrieved for each instance in some views.
ja: 一部のビュー内での各インスタンスの要素数

en: The operation '%s' is not permitted. Review for remote components.
ja: '%s' の操作は許可されていません。リモートコンポーネントを確認してください。

en: The package does not exist
ja: パッケージが存在しません。

en: The package has been uploaded successfully.
ja: パッケージをアップロードしました。

en: The package is installed.
ja: パッケージがインストールされました。

en: The package was not extracted.
ja: パッケージが展開されませんでした。

en: The parenting relationships in %s will be drawn on the map.
ja: %s の親子関係がマップに描画されます。

en: The pass length must be eight character minimum.
ja: パスワード長は、最低8文字以上必要です。

en: The path of custom logos is 'images/custom_logo' in the console installation. You can upload more files (ONLY JPEG AND PNG) with the upload tool.
ja: カスタムロゴのパスは、コンソールの 'images/custom_logo' です。 アップロードツールを使用して、追加のファイル(JPEG と PNG のみ)をアップロードできます。

en: The periodicity must be weekly or monthly
ja: 定期実行は週次または月次です。

en: The phase does not have a defined script
ja: フェーズに定義済スクリプトがありません

en: The plugin command cannot be updated because some modules or components are using the plugin.
ja: いくつかのモジュールまたはコンポーネントでプラグインを利用しているため、プラグインコマンドを更新できません。

en: The plugin macros cannot be updated because some modules or components are using the plugin
ja: いくつかのモジュールまたはコンポーネントでプラグインを利用しているため、プラグインマクロは更新できません。

en: The policy modules of data type will only update their intervals when policy is applied.
ja: データタイプのポリシーモジュールは、ポリシーが適用されたときに、それ自身の間隔でのみ更新されます。

en: The preview file is imposible.
ja: ファイルのプレビューはできません。

en: The process has been completed correctly
ja: 処理が正しく完了しました

en: The regular expression is not valid
ja: この正規表現は間違っています。

en: The regular expression is valid
ja: この正規表現は正しいです。

en: The relation %s -> %s was not saved
ja: 関係 %s -> %s は保存されませんでした

en: The relation type: %s to %s -> %s was not saved
ja: 関係タイプ: %s から %s -> %s は保存されませんでした

en: The relation type: %s to %s -> %s was not saved. This relationship already exists in the database
ja: 関係タイプ: %s から %s -> %s は保存されませんでした。この関係はデータベースに既に存在します

en: The security check cannot be performed. There are no data in tsession_extended to check the hash.
ja: セキュリティチェックを実行できません。ハッシュをチェックするための tsession_extended にデータがありません。

en: The separator character is |
ja: デリミタは'|'です。

en: The server did not return any response.
ja: サーバが応答を返しませんでした。

en: The services list is empty
ja: サービス一覧が空です

en: The start date cannot be greater than the end date
ja: 開始日は終了日より後にできません

en: The string modules with several lines show as command output
ja: 複数行の文字列モジュールはコマンドの出力として表示されます。

en: The system has no load
ja: システムに負荷がかかっていません

en: The tagente_datos table contains an acceptable amount of data.
ja: tagente_datos テーブルのデータ量は適正です。

en: The tagente_datos table contains too much data. A historical database is recommended.
ja: tagente_datos テーブルに大量のデータがあります。ヒストリデータベースの利用をお勧めします。

en: The target host response with an error: %s
ja: 対象ホストの応答がエラーです: %s

en: The templates shown are only for correlative alerts, event alert (legacy) will be deprecated in the future
ja: 表示されているテンプレートは相関アラート専用であり、イベントアラート(レガシー)は将来非推奨になります

en: The timezone must be that of the associated server.
ja: タイムゾーンは、関連付けられているサーバのタイムゾーンである必要があります。

en: The uploaded file was only partially uploaded
ja: ファイルは部分的にのみアップロードされました

en: The url specified in this field is mandatory to retrieve performance stats.
ja: このフィールドで指定された URL は、パフォーマンス統計を取得するために必須です。

en: The user cannot access the cluster.
ja: ユーザがクラスタにアクセスできません。

en: The user doesn't have any assigned profile/group
ja: このユーザには、プロファイル/グループの組み合わせが何も割り当てられていません。

en: The user doesn't have permission to read agents
ja: エージェントを参照する権限がありません

en: The user doesn't have permission to read agents. Please contact with your %s administrator.
ja: ユーザにエージェントを参照する権限がありません。%s 管理者へ連絡してください。

en: The user has not enough permissions for perform this action.
ja: このアクションを実行するための十分な権限がありません。

en: The user is not in neither group with EW profile
ja: ユーザは EW 権限のあるグループに含まれていません

en: The user with not login set only can access to API.
ja: ログイン無しを設定したユーザは、API にのみアクセスできます。

en: The variable disable_functions contains functions system() or exec() in PHP configuration file (php.ini)
ja: PHP 設定ファイル(php.ini)内の変数 disable_functions に system() または exec() を含んでいます。

en: The width must not exceed the size of the visual console container.
ja: 幅はビジュアルコンソールコンテナのサイズを超えてはいけません。

en: The zip upload in this dir, easy to upload multiple files.
ja: このディレクトリに zip ファイルもアップロードできます。複数ファイルのアップロードも簡単です。

en: There are %d queries pending to be applied, click in the eye to see results
ja: 適用が保留されている %d クエリがあります。目のアイコンをクリックして結果を確認してください

en: There are %s updates, and the first to update is:
ja: %s 件の更新があります。最初の更新は次の通りです:

en: There are agents with this OS.
ja: この OS のエージェントがあります。

en: There are backups from a previous merging process, are you sure you want to overwrite those backups? Press OK button to ignore this message and start the process.
ja: 以前のマージプ処理からのバックアップがありますが、それらのバックアップを上書きしてもよろしいですか？ このメッセージを無視してプロセスを開始するには、OK ボタンを押してください。

en: There are db changes
ja: DB の変更があります

en: There are differences between MR versions
ja: MR バージョンに違いがあります

en: There are more than %d files in %s. Consider checking DataServer performance
ja: %d 以上のファイルが %s にあります。データサーバパフォーマンスの確認を検討してください。

en: There are more than %d files in %s. Consider checking software agents.
ja: %d 以上のファイルが %s にあります。ソフトウエアエージェントの確認を検討してください。

en: There are more than %d files in attachment, consider cleaning up attachment directory manually.
ja: attachment ディレクトリに %d 以上のファイルがあります。attachment ディレクトリを手動で整理することを検討してください。

en: There are new database changes available to apply. Do you want to start the DB update process?
ja: 適用できる新しいデータベースの変更があります。 DB 更新処理を開始しますか？

en: There are no Agent/Modules defined
ja: 定義済のエージェント/モジュールがありません

en: There are no HA clusters defined yet.
ja: HA クラスタが定義されていません。

en: There are no Modules at critial or warning status
ja: 障害または警告状態のモジュールはありません

en: There are no Modules equal to %s
ja: %s と同じモジュールがありません。

en: There are no Modules less %s.
ja: %s 未満のモジュールがありません。

en: There are no Modules less or equal to %s.
ja: %s 以下のモジュールがありません。

en: There are no Modules normal status
ja: 正常状態のモジュールがありません

en: There are no Modules not equal to %s
ja: %s と異なるモジュールがありません。

en: There are no Modules over %s.
ja: %s を超えるモジュールがありません。

en: There are no Modules over or equal to %s.
ja: %s 以上のモジュールがありません。

en: There are no Modules under those conditions.
ja: これらの条件のモジュールはありません。

en: There are no SLAs defined
ja: SLA が定義されていません。

en: There are no SLAs defined.
ja: 定義済のSLAがありません。

en: There are no SNMP alerts
ja: SNMP アラートはありません。

en: There are no SNMP filter defined yet.
ja: SNMPフィルタがまだ定義されていません。

en: There are no SNMP traps in database
ja: SNMP トラップデータがありません。

en: There are no SNMP traps in database that contains this filter
ja: このフィルタを含む SNMP トラップがデータベース内にありません。

en: There are no VMware information detected in this environment.
ja: 環境内で検出した VMware 情報がありません。

en: There are no agents
ja: エージェントがありません

en: There are no agents included in this group
ja: このグループに属しているエージェントが存在しません

en: There are no agents with alerts
ja: アラートがついたエージェントがありません

en: There are no agents with modules
ja: モジュールが定義されたエージェントがありません。

en: There are no agents/modules found matching filter set
ja: フィルタセットにマッチするエージェント/モジュールが見つかりません

en: There are no clusters defined yet.
ja: クラスタが定義されていません。

en: There are no collections defined yet.
ja: コレクションが定義されていません。

en: There are no comments
ja: コメントがありません

en: There are no console task defined yet.
ja: 定義済のコンソールタスクがありません。

en: There are no custom fields defined yet.
ja: カスタムフィールドが定義されていません。

en: There are no custom graphs defined yet.
ja: カスタムグラフが定義されていません。

en: There are no custom search defined.
ja: カスタム検索が定義されていません。

en: There are no dashboards defined.
ja: 定義済のダッシュボードがありません。

en: There are no defined actions for this alert
ja: このアラートには定義済のアクションがありません

en: There are no defined agents
ja: 定義されたエージェントがありません

en: There are no defined autoconfigurations
ja: 定義済の自動設定がありません

en: There are no defined component groups
ja: 定義済のコンポーネントグループがありません

en: There are no defined events alerts
ja: 定義済のイベントアラートがありません

en: There are no defined export targets
ja: 定義済のエクスポートターゲットがありません

en: There are no defined filters
ja: 定義済のフィルタがありません

en: There are no defined graph templates
ja: 定義済のグラフテンプレートがありません

en: There are no defined groups
ja: グループが定義されていません

en: There are no defined groups or module groups
ja: 定義済のグループまたはモジュールグループがありません。

en: There are no defined inventory alerts
ja: 定義済のインベントリアラートがありません

en: There are no defined inventory modules
ja: 定義済のインベントリモジュールがありません

en: There are no defined items
ja: 定義済のアイテムがありません

en: There are no defined module groups
ja: 定義済のモジュールグループがありません

en: There are no defined modules
ja: 定義済のモジュールがありません

en: There are no defined modules unlinked
ja: 定義済の未リンクモジュールがありません

en: There are no defined network components
ja: 定義済のネットワークコンポーネントがありません

en: There are no defined network profiles
ja: ネットワークプロファイルが定義されていません。

en: There are no defined news
ja: 定義済のニュースがありません

en: There are no defined operating systems
ja: 定義済のオペレーティングシステムがありません

en: There are no defined plugins
ja: 定義済のプラグインがありません

en: There are no defined profiles
ja: 定義済のプロファイルがありません

en: There are no defined reportings
ja: 定義されたレポートがありません

en: There are no defined skins
ja: 定義済のスキンがありません

en: There are no defined users
ja: 定義済ユーザがありません

en: There are no discovery tasks defined yet.
ja: 自動検出タスクが定義されていません。

en: There are no events matching selected search filters
ja: 選択した検索フィルタにマッチするイベントがありません

en: There are no extensions defined
ja: 「拡張」が定義されていません。

en: There are no incidents defined yet.
ja: インシデントが定義されていません。

en: There are no items in this container.
ja: このコンテナにはアイテムがありません。

en: There are no maps defined.
ja: 定義済マップがありません。

en: There are no messages.
ja: メッセージがありません。

en: There are no modules using this plugin
ja: このプラグインを使っているモジュールはありません

en: There are no net scan scripts in the system
ja: システムにネットスキャンスクリプトがありません

en: There are no network map defined yet.
ja: ネットワークマップが定義されていません。

en: There are no nodes to do the merge process.
ja: マージ処理を行うノードがありません。

en: There are no plugins in the system
ja: プラグインがありません。

en: There are no policies included in this group
ja: このグループに含まれるポリシーがありません

en: There are no relations yet
ja: 関係がありません

en: There are no scheduled downtime defined yet.
ja: 計画停止が定義されていません。

en: There are no servers configured into the database
ja: データベースにサーバがありません。

en: There are no servers registered in this console. Please, check installation guide.
ja: コンソールに登録されたサーバがありません。インストールガイドを確認してください。

en: There are no service elements defined
ja: サービス要素が定義されていません

en: There are no services defined yet.
ja: サービスが定義されていません。

en: There are no software agents in your repository yet, please add some %s.
ja: リポジトリにはまだソフトウェアエージェントがありません。%s へ追加してください。

en: There are no tags defined yet.
ja: タグが定義されていません。

en: There are no targets defined yet, please add some.
ja: 対象が定義されていません。追加してください。

en: There are no targets for this remote command
ja: このリモートコマンドの対象がありません

en: There are no transactions defined yet.
ja: トランザクションが定義されていません。

en: There are no updates available
ja: アップデートがありません

en: There are no visual console defined yet.
ja: ビジュアルコンソールが定義されていません。

en: There are not defined Remote components for this performance.
ja: この処理用に定義されたリモートコンポーネントはありません。

en: There are not registered plugins
ja: 登録済のプラグインがありません

en: There are not relations
ja: 関連付がありません。

en: There are too many BADXML files in spool
ja: スプールに BADXML ファイルが大量にあります

en: There are too many files in attachment directory
ja: 添付ファイルディレクトリに多くのファイルがあります

en: There are too much files in spool
ja: スプールに多くのファイルがあります

en: There is a error: %s
ja: エラーがあります: %s

en: There is a line with a unknown token 'token_fail'.
ja: 不明なトークン 'token_fail' を含む行があります。

en: There is a new update available
ja: 新しい更新があります

en: There is a new update available to apply. Do you want to start the update process?
ja: 適用できる新しい更新があります。 更新処理を開始しますか？

en: There is a new update available. Please<a class="bolder" href="
ja: 新たなアップデートがあります。<a class="bolder" href="

en: There is also an open-source version of the network map. 
    								This functionality allows to graphically display the nodes and relationships, agents, modules and groups available to the user. 
    								There are three types of network maps:
ja: オープンソース版のネットワークマップもあります。
    								この機能では、ノードとその関係、エージェント、モジュールおよびグループをユーザにグラフィカルに表示できます。
    								ネットワークマップには 3つのタイプがあります。

en: There is no GIS data for this agent, so it's positioned in default position of map.
ja: このエージェントには GIS データがありません。そのため、マップのデフォルト位置に配置します。

en: There is no GIS data.
ja: GIS データがありません。

en: There is no command defined yet.
ja: コマンドが定義されていません。

en: There is no custom entries defined. Click on "Create custom entry" to add the first.
ja: カスタムエントリは定義されていません。"カスタムエントリの作成" をクリックして、最初のエントリを追加します。

en: There is no default map. Please go to the setup for to set a default map.
ja: デフォルトマップがありません。デフォルトマップ設定を行ってください。

en: There is no group with such id
ja: そのような ID のグループがありません。

en: There is no information about
ja: 次に関する情報がありません:

en: There is no rules configured for this custom entry. Click on Add button to create the first.
ja: このカスタムエントリ用に設定されたルールがありません。 最初に追加ボタンをクリックして作成します。

en: There is no such category
ja: そのようなカテゴリがありません

en: There is no supernet address. Please introduce a address
ja: スーパーネットアドレスがありません。アドレスを設定してください。

en: There is no supernet mask. Please introduce a mask
ja: スーパーネットマスクがありません。マスクを設定してください。

en: There is no supernet name. Please introduce a name
ja: スーパーネット名がありません。名前を設定してください。

en: There is no update available.
ja: 更新がありません。

en: There is no user with such id
ja: そのような ID のユーザがありません。

en: There is no valid address. Please introduce a address
ja: 正しいアドレスがありません。アドレスを設定してください。

en: There is no valid mask. Please introduce a mask
ja: 正しいマスクがありません。マスクを設定してください。

en: There is no vlan name. Please introduce a name
ja: VLAN 名がありません。名前を設定してください。

en: There is not alerts configured in this policy.
ja: このポリシーにアラート設定がありません。

en: There is not an available IP.
ja: 空き IP がありません。

en: There is not any visual console created. Please, create one firstly.
ja: 作成済のビジュアルコンソールがありません。最初に一つ作成してください。

en: There is not data for the selected conditions
ja: 選択した状態のデータがありません

en: There is not data to show.
ja: 表示するデータがありません。

en: There is not external alerts configured in this policy
ja: このポリシーに設定された外部アラートがありません

en: There is one or more minor releases available. <a id="aviable_updates" target="blank" href="%s">.About minor release update</a>.
ja: 一つ以上のマイナーリリースがあります。<a id="aviable_updates" target="blank" href="%s">.マイナーリリースアップデートについて</a>。

en: There isn't get or post
ja: get または post がありません

en: There isn't links
ja: リンクがありません

en: There must be at least one custom field. Timestamp will be set by default
ja: 少なくとも 1つのカスタムフィールドが必要です。 タイムスタンプはデフォルトで設定されます。

en: There must be no agents to delete the policy.
ja: ポリシーを削除するにはエージェントがあってはいけません。

en: There was a problem adding Module
ja: モジュール追加で問題が発生しました。

en: There was a problem adding items in the configuration file
ja: 設定ファイルへのアイテム追加で問題が発生しました

en: There was a problem adding module. Another module already exists with the same name.
ja: モジュールの追加で問題が発生しました。同じ名前のモジュールがすでに存在します。

en: There was a problem adding module. Processing error
ja: モジュールの追加で問題が発生しました。処理エラー

en: There was a problem adding module. Some required fields are missed : (name)
ja: モジュールの追加で問題が発生しました。必須フィールドが入力されていません: (名前)

en: There was a problem completing the operation. Applied to %d/%d modules.
ja: 処理が正しく完了しませんでした。%d/%d モジュールに適用されます。

en: There was a problem completing the operation. Applied to 0/%d modules.
ja: 処理が正しく終了しませんでした。 0 /%d モジュールに適用されます。

en: There was a problem connecting with the node
ja: ノード接続で問題が発生しました

en: There was a problem creating Action
ja: アクション作成で問題が発生しました

en: There was a problem creating Alert
ja: アラート作成で問題が発生しました

en: There was a problem creating RCMD
ja: RCMD 作成で問題が発生しました

en: There was a problem creating RCMD files
ja: RCMD ファイルの作成で問題が発生しました

en: There was a problem creating group
ja: グループの作成に失敗しました。

en: There was a problem creating link
ja: リンクの作成に失敗しました。

en: There was a problem creating target
ja: 対象作成で問題が発生しました

en: There was a problem creating the alert
ja: アラートの作成に失敗しました。

en: There was a problem creating the filter
ja: フィルタの作成に問題が発生しました。

en: There was a problem creating this profile
ja: プロファイルの作成に失敗しました。

en: There was a problem deleting Action
ja: アクション削除で問題が発生しました

en: There was a problem deleting Alert
ja: アラート削除で問題が発生しました

en: There was a problem deleting Graph
ja: グラフの削除で問題が発生しました。

en: There was a problem deleting RCMD
ja: RCMD 削除で問題が発生しました

en: There was a problem deleting field
ja: フィールドの削除で問題が発生しました。

en: There was a problem deleting group
ja: グループの削除に失敗しました。

en: There was a problem deleting link
ja: リンクの削除に失敗しました。

en: There was a problem deleting target from DB
ja: DB からの対象削除で問題が発生しました

en: There was a problem deleting the alert
ja: アラートの削除に失敗しました。

en: There was a problem deleting the filter
ja: フィルタの削除で問題が発生しました。

en: There was a problem deleting the module
ja: モジュールの削除に失敗しました。

en: There was a problem deleting the profile
ja: プロファイルの削除に失敗しました。

en: There was a problem deleting the server
ja: サーバの削除に失敗しました。

en: There was a problem deleting the user
ja: ユーザの削除に失敗しました。

en: There was a problem deleting the user from %s
ja: %s からのユーザ削除で問題が発生しました

en: There was a problem deleting tokens in the configuration file
ja: 設定ファイル内のトークン削除で問題が発生しました

en: There was a problem disabled alert
ja: アラート無効化で問題が発生しました

en: There was a problem disabling user
ja: ユーザの無効化で問題が発生しました

en: There was a problem duplicating the alert
ja: アラートの複製で問題が発生しました

en: There was a problem enabled alert
ja: アラート有効化で問題が発生しました

en: There was a problem enabling user
ja: ユーザの有効化で問題が発生しました

en: There was a problem loading agent
ja: エージェントのロードに失敗しました。

en: There was a problem loading alerts
ja: アラートの読み込みで問題が発生しました。

en: There was a problem loading group
ja: グループの読み込みに失敗しました。

en: There was a problem loading module
ja: モジュールの読み込みで問題が発生しました。

en: There was a problem loading profile
ja: プロファイルの読み込みに失敗しました。

en: There was a problem loading the agent
ja: エージェントのロードに失敗しました。

en: There was a problem loading the module plugin macros data
ja: モジュールプラグインマクロデータのロード中に問題が発生しました

en: There was a problem locating the source of the graph
ja: グラフの場所に問題があります。

en: There was a problem modifying field
ja: フィールドの修正で問題が発生しました。

en: There was a problem modifying group
ja: グループの更新に失敗しました。

en: There was a problem modifying link
ja: リンクの編集に失敗しました。

en: There was a problem standby alert
ja: スタンバイアラートで問題が発生しました

en: There was a problem standby off alert
ja: アラートのスタンバイ解除で問題が発生しました

en: There was a problem storing Graph
ja: グラフの作成に失敗しました。

en: There was a problem storing container
ja: コンテナの保存に問題が発生しました

en: There was a problem updating Action
ja: アクションの更新で問題が発生しました

en: There was a problem updating module. "No change"
ja: モジュールの更新で問題が発生しました。"変更点がありません"

en: There was a problem updating module. Another module already exists with the same name.
ja: モジュールの更新で問題が発生しました。同じ名前のモジュールがすでに存在します。

en: There was a problem updating module. Processing error
ja: モジュールの更新で問題が発生しました。処理エラー

en: There was a problem updating module. Some required fields are missed: (name)
ja: モジュールの更新で問題が発生しました。必須フィールドが入力されていません: (名前)

en: There was a problem updating the agent
ja: エージェントの更新に失敗しました。

en: There was a problem updating the alert
ja: アラートの編集に失敗しました。

en: There was a problem updating the filter
ja: フィルタの更新に問題が発生しました。

en: There was a problem updating the server
ja: サーバの更新に失敗しました。

en: There was a problem updating this profile
ja: プロファイルの更新に失敗しました。

en: There was an error checking the code
ja: コードの確認でエラーが発生しました

en: There was an error connecting to the node
ja: ノードへの接続エラーが発生しました

en: There was an error copying the agent configuration, the copy has been cancelled
ja: エージェントの設定コピーに失敗しました。コピーを中止します。

en: There was an error creating the alerts, the operation has been cancelled
ja: アラート作成でエラーが発生しました。操作はキャンセルされました。

en: There was an error creating the alerts, the operation has been cancelled .
ja: アラート作成エラーです。操作はキャンセルされました。

en: There was an error creating the file
ja: ファイル作成でエラーが発生しました

en: There was an error deactivating the double autentication
ja: 二段階認証の無効化でエラーが発生しました

en: There was an error deleting the agent, the operation has been cancelled Could not delete agent %s
ja: エージェントの削除でエラーが発生しました。操作はキャンセルされました。エージェント %s は削除できません。

en: There was an error deleting the modules, the operation has been cancelled
ja: モジュール削除でエラーが発生しました。操作はキャンセルされます。

en: There was an error extracting the file '
ja: 次のファイル展開中にエラーが発生しました '

en: There was an error loading the data
ja: データのロードでエラーが発生しました

en: There was an error loading the graph
ja: グラフロード中にエラーが発生しました

en: There was an error message deleting the agent
ja: エージェント削除においてエラーが発生しました

en: There was an error processing the response
ja: 応答処理エラーが発生しました

en: There was an error retrieving an authorization token
ja: 認証トークン取得中にエラーが発生しました

en: There was an error retrieving the agent data
ja: エージェントデータ取得エラーが発生しました

en: There was an error retrieving the visual map information
ja: ビジュアルマップ情報の取得エラー

en: There was an error rule when moving the provisioning.
ja: プロビジョニング移動でエラーです。

en: There was an error updating the alerts, the operation has been cancelled
ja: アラートの更新でエラーが発生しました。操作はキャンセルされました。

en: There was an error updating the file
ja: ファイル更新でエラーが発生しました

en: There was an error when editing the rule.
ja: ルール編集中にエラーが発生しました。

en: There was an error when moving the custom provisioning data.
ja: カスタムプロビジョニングデータの移動中にエラーです。

en: There was error on setup the default map.
ja: デフォルトマップの設定でエラーが発生しました。

en: There's more pandora_server threads than configured, are you running multiple servers simultaneusly?.
ja: 設定以上の pandora_server スレッドがあります。複数のサーバを同時に実行していませんか？

en: These commands will apply to all selected events
ja: これらのコマンドは、選択したすべてのイベントに適用されます。

en: These controls are using the timezone of the system (%s) instead of yours (%s). The difference with your time zone in hours is %s.
ja: これらのコントロールは、システムのタイムゾーン(%s)を利用します。ユーザのタイムゾーン(%s)ではありません。ユーザのタイムゾーンとの違いは %s です。

en: These options are only effective on the Enterprise version.
ja: これらのオプションは、Enterprise版でのみ有効です。

en: These package changes will not apply.
ja: これらのパッケージの変更は適用されません。

en: This %s installation are using the secondary groups feature. For this reason, an agent can be counted several times.
ja: この %s インストールはセカンダリグループ機能を使用しています。 このため、エージェントは数回カウントされる可能性があります。

en: This DB2 configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ja: この DB2 設定はすでに定義済です。 編集するか、新しいものを作成してください。

en: This Microsoft SQL Server configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ja: この Microsoft SQL Server 設定はすでに定義済です。 編集するか、新しいものを作成してください。

en: This MySQL configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ja: この MySQL 設定は既に定義済です。編集または新規作成してください。

en: This Oracle configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ja: この Oracle 設定はすでに定義済です。 編集するか、新しいものを作成してください。

en: This PEN definition already exists
ja: この PEN 定義はすでに存在します

en: This PEN definition does not exist
ja: この PEN 定義がありませえん

en: This RAW block will be directly added to config file.
ja: この RAW ブロックは、設定ファイルに直接追加されます。

en: This SAP configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ja: この SAP 設定はすでに定義済です。 編集するか、新しいものを作成してください。

en: This SLA has been affected by the following scheduled downtimes
ja: このSLAは、次の計画停止の影響を受けています

en: This VMware configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
ja: この VMware 設定はすでに定義されています。 編集するか、新しいものを作成してください。

en: This action may stop working, if you change its name.
ja: 名前を変更すると、このアクションは動作を停止します。

en: This action only registers an already configured node. This action does not configure any resource.
ja: このアクションは、すでに設定されているノードのみを登録します。 このアクションでは、リソースは設定されません。

en: This action will install the schema into the target, are you sure?
ja: この操作は対象にスキーマをインストールします。よろしいですか?

en: This action will schedule the installation or upgrade of database schema into the target, are you sure?
ja: このアクションにより、データベーススキーマの対象へのインストールまたはアップグレードがスケジュールされます。よろしいですか？

en: This action will upgrade all servers to version
ja: このアクションは全サーバを次のバージョンへアップグレードします:

en: This action will upgrade this console to version
ja: このアクションは、このコンソールを次のバージョンへアップグレードします:

en: This address will not be updated by the server
ja: このアドレスは、サーバにより更新されません

en: This agent belongs to metaconsole, is not possible display it
ja: このエージェントはメタコンソールに属しており、表示できません

en: This agent can be remotely configured
ja: このエージェントはリモートから設定可能です。

en: This agent can not be remotely configured
ja: このエージェントはリモート設定できません

en: This agent doesn't have any GIS data.
ja: このエージェントには、GIS データがありません。

en: This agent doesn't have any active monitors.
ja: エージェントに有効な監視がありません。

en: This agent has been already defined.
ja: このエージェントはすでに定義済です。

en: This agent has no policy assigned
ja: このエージェントにはポリシーが適用されていません

en: This agent has not modules inventory
ja: このエージェントにはインベントリモジュールがありません

en: This agent has other IPs
ja: このエージェントには他の IP があります

en: This agent have not a remote configuration, please set it.
ja: このエージェントはリモート設定ではありません。設定してください。

en: This agent is already a target
ja: このエージェントはすでに対象です

en: This browser doesn`t seem to support the files property of file inputs.
ja: このブラウザは、ファイル入力におけるファイルのプロパティをサポートしていません。

en: This change in the service configuration will delete the history of the service modules. Do you wish to continue?
ja: このサービス設定の変更により、サービスモジュールの履歴が削除されます。 続行しますか？

en: This change in the service configuration will prevent the SLA modules from being created. Do you wish to continue?
ja: このサービス設定の変更により、SLA モジュールを作成できなくなります。 続行しますか？

en: This collection has not been added to any agents
ja: このコレクションはどのエージェントにも追加されていません

en: This console is joining a metaconsole.
ja: このコンソールはメタコンソールに参加しています。

en: This console is not joining any metaconsole.
ja: このコンソールはどのメタコンソールにも参加していません。

en: This console is not manager of this environment,
            		please manage this feature from centralized manager console (Metaconsole).
ja: このコンソールは、この環境における管理コンソールではありません。
            		この機能は中央管理コンソール(メタコンソール)から管理してください。

en: This console is not manager of this environment, please manage this feature from %s.
ja: このコンソールはこの環境の管理コンソールではありません。%s からこの機能を管理してください。

en: This console is not manager of this environment, please manage this feature from centralized manager console. Go to %s to manage it.
ja: このコンソールはこの環境の管理コンソールではありません。中央管理コンソールからこの機能を管理してください。管理するには  %s に移動します。

en: This console is not manager of this environment, please manage this feature from feature from %s.
ja: このコンソールはこの環境のマネージャではありません。%s の機能からこの機能を管理してください。

en: This console is not manager of this environment.
ja: このコンソールは、この環境の管理コンソールではありません。

en: This console is not the environment administrator. Please, manage this feature from centralized manager console (Metaconsole).
ja: このコンソールは環境管理者ではありません。 この機能は、中央管理コンソール(メタコンソール)から管理してください。

en: This console will work in limited mode. Enterprise features will not function.
ja: このコンソールは制限モードで動作します。Enterprise 機能は動作しません。

en: This custom OID is preexistent.
ja: このカスタム OID はすでに存在します。

en: This data doesn't show in realtime
ja: このデータはリアルタイムでは表示されません

en: This element does not affect service weigth because is disabled.
ja: この要素は無効化されているためサービスのウエイトに影響しません。

en: This elements cannot be modified while the downtime is being executed
ja: 計画停止実行中は、この要素は変更できません。

en: This extension checks the DB is correct. Because sometimes the old DB from a migration has not some fields in the tables or the data is changed.
ja: この拡張は、DB が正しいかどうか確認します。たまに、古いDBからのマイグレーションでテーブルのフィールドが不足していたりデータが変更されていなかったりするためです。

en: This extension makes exportation of resource template more easy.
ja: この拡張機能により、リソーステンプレートのエクスポートがより簡単になります。

en: This extension makes registering resource templates easier.
ja: この拡張機能により、リソーステンプレートの登録が簡単になります。

en: This extension makes registration of policies enterprise. <br>You can get more policies in our <a href='%s'>Public Resource Library</a>
ja: この拡張は、Enterprise ポリシーを登録します。<br>追加のポリシーは我々の<a href='%s'>リソースライブラリ</a>から入手できます。

en: This field contains a substring, could be part of a IP address, a numeric OID, or a plain substring
ja: このフィールドには、IPアドレス、OID、文字列の一部を入力します。

en: This field corresponds to the Integria IMS user specified in Integria IMS setup
ja: このフィールドは、Integria IMS セットアップで指定された Integria IMS ユーザに対応します

en: This field only applies in case of Monthly SLA item.
ja: このフィールドは、月次 SLA アイテムの場合にのみ適用されます。

en: This field only has sense in modules adopted by a policy.
ja: このフィールドは、ポリシーに関連づけられたモジュールにのみ影響します。

en: This field will show up as dots like a password
ja: このフィールドは、パスワードのようにドットで表示されます。

en: This file could be executed by any user
ja: このファイルは任意のユーザで実行できます。

en: This file isn't image
ja: このファイルは画像ではありません

en: This file isn't image.
ja: このファイルは画像ではありません。

en: This filters will cause slowdown on server (%s ms)
ja: このフィルタはサーバの速度を低下させます (%s ms)

en: This function is for metaconsole only.
ja: この機能はメタコンソールのみです。

en: This graph has been deleted.
ja: このグラフは削除されました。

en: This group doesn't have any monitor
ja: 該当するモニタ項目がありません。

en: This group will be use to restrict the visibility of this filter with ACLs
ja: このグループは、ACL でフィルタの表示を制限するのに利用されます

en: This group will be used also to classify discovered agents
ja: このグループは、検出されたエージェントの分類にも使用されます

en: This group will be used also to control access to this service and its elements.
ja: このグループは、このサービスとその要素へのアクセスを制御するためにも使用されます。

en: This happen when you have just created a module and it's not executed at first time. Usually in a few seconds should be initialized and you will be able to see in main view. If you keep non-init modules for more than 24hr (due a problem in it's execution or configuration) they will be automatically deleted by the system. Non-init are not visible in the âmain viewâ, you can see/edit them in the module administration section, in the agent administrator.
ja: モジュール作成後、最初の実行がされていない場合にこれが発生します。通常は数秒で初期化されメイン画面で参照できるようになります。24時間以上(実行や設定に問題がある等で)未初期化モジュールが放置された場合は、システムにより自動的に削除されます。未初期化モジュールは、メインがメインに表示されません。エージェント管理のモジュール管理画面でのみ参照や編集ができます。

en: This happen when your agent stopped reporting or the server have any problem (too load or just down). Check also connectivity between the agent and the server.
ja: エージェントからの通信が止まったりサーバで何らかの問題が発生(高負荷やダウン)しているときにこれが起こります。エージェントとサーバの間の通信も確認してください。

en: This instance is not registered in the Update manager section
ja: このインスタンスは、アップデートマネージャに登録されていません。

en: This interval will affect to Visual Console pages
ja: この間隔はビジュアルコンソールページで有効です

en: This is a master server
ja: マスタサーバです。

en: This is a view to interface with Elasticsearch directly from WEB console. 
    Please note that you can damage your Elasticsearch if you don`t know exactly what are you are doing. 
    This view is intended to be used only by users with a knowledge of Elasticsearch
ja: これは、WEBコンソールから直接 Elasticsearch を操作するための画面です。
    何をしているのか良くわからない場合、Elasticsearch を壊す可能性があることに注意してください。
    この画面は、Elasticsearch の知識を持つユーザのみが使用することを目的としています。

en: This is an advanced extension to interface with %s database directly from WEB console
    		using native SQL sentences. Please note that <b>you can damage</b> your %s installation
    		if you don't know </b>exactly</b> what are you are doing,
    		this means that you can severily damage your setup using this extension.
    		This extension is intended to be used <b>only by experienced users</b>
    		with a depth knowledge of %s internals.
ja: これは、ウェブコンソールから直接 %s データベースに SQL を使ってアクセスするための高度な拡張機能です。
    		何をやっているかを<b>正しく把握</b>していない場合、%s のインストールを
    		<b>破壊する可能性がある</b>ことに注意してください。
    		つまり、この拡張機能の利用により設定に重大な損傷を与える可能性があります。
    		この拡張は、%s の内部について<b>深い理解を持っているユーザにのみ</b>
    		利用いただくことを想定しています。

en: This is an automatically generated email from Pandora FMS, please do not reply.
ja: これは、Pandora FMS から自動生成されたメールです。返信しないでください。

en: This is an automatically sent message for user
ja: これは、次のユーザへの自動送信メッセージです:

en: This is an email test sent from Pandora FMS. If you can read this, your configuration works.
ja: これは、Pandora FMS から送信されたメールテストです。 これを読めているなら設定は機能しています。

en: This is an example of a dashboard widget. A widget may contain elements
ja: ダッシュボードウィジェットの例です。ウィジェットに要素を入れることができます。

en: This is an optional field
ja: これはオプションフィールドです

en: This is defined in minutes, If you wish a permanent session should putting -1 in this field.
ja: 分単位で定義します。無制限の場合は -1 を設定してください。

en: This is not a cluster node
ja: これはクラスタノードではありません

en: This is the height in pixels of the module graph or custom graph in the reports (only: HTML)
ja: これは、レポートのモジュールグラフまたはカスタムグラフのピクセル単位の高さです(HTMLのみ)。

en: This is the interval or period of time with which the graph data will be obtained. For example, a week means data from a week ago from now.
ja: グラフデータを取得する時間間隔です。たとえば、一週間は、今から一週間前を意味します。

en: This is the online help for %s console. This help is -in best cases- just a brief contextual help, not intented to teach you how to use %s. Official documentation of %s is about 900 pages, and you probably don't need to read it entirely, but sure, you should download it and take a look.<br><br>
      <a href='%s' target='_blanck' class='pandora_green_text font_10 underline'>Download the official documentation</a>
ja: これは %sコンソールのオンラインヘルプです。 このヘルプは、簡単なコンテキストヘルプであり、%s の使用方法のすべてを示すことを目的としたものではありません。 %s の公式ドキュメントは約900ページであり、おそらくすべてを読む必要はありませんが、ダウンロードして確認する必要があります。<br><br>
      <a href='%s' target='_blanck' class='pandora_green_text font_10 underline'>公式ドキュメントのダウンロード</a>

en: This is the private code that you should use with your authenticator app
ja: これは、認証アプリケーションで利用するプライベートコードです

en: This is the range, or period of time over which the report renders the information for this report type. For example, a week means data from a week ago from now.
ja: これは、レポートがこのレポートタイプの情報をレンダリングする範囲または期間です。 たとえば、1週間は、今から1週間前のデータを意味します。

en: This item is affected by a malformed scheduled downtime
ja: このアイテムは、不正な形式の計画停止の影響を受けます

en: This kind of task uses multipurpose plugins in order to generate monitoring data, configure your desired tentacle target.
ja: この種のタスクでは、多目的プラグインを使用して監視データを生成し、目的の tentacle を設定します。

en: This license is outside of support. Please, contact our sales department.
ja: このライセンスはサポート外です。販売元の営業に連絡してください。

en: This map is a quick representation of all your VMware entities detected. You can create a custom VMware map by defining a network map based on your VMware discovery task %s
ja: このマップは、検出されたすべての VMware エンティティをすばやく表したものです。 VMware 検出タスク %s に基づいてネットワークマップを定義することにより、カスタム VMware マップを作成できます。

en: This message does not exist in the system
ja: このメッセージはシステム上に存在しません。

en: This metaconsole
ja: このメタコンソール

en: This mode allow %s to disable all modules 
    of this agent while the selected module is on CRITICAL status
ja: このモードは、選択したモジュールが障害状態の際に、%s がこのエージェントの全モジュールを無効化します。

en: This name must match with the name wich appears when you log in you VMware manager
ja: この名前は、VMware Manager にログインしたときに表示される名前と一致する必要があります

en: This network is already being scanned. See progress at %s
ja: このネットワークはスキャン済です。%s で進捗を見ます

en: This network scan task has been already defined. Please edit it or create a new one.
ja: このネットワークスキャンタスクはすでに定義済です。既存のものを編集するか新たに作成してください。

en: This node is configured with centralized mode. All OS definitions are read only. Go to %s to manage them.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべての OS 定義は読み取り専用です。 それらを管理するには、%s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All alert actions information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのアラートアクション情報は読み取り専用です。管理するには %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All alert commands information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのアラートコマンド情報は読み取り専用です。管理するには %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All alert templates information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのアラートテンプレート情報は読み取り専用です。管理するには %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All alerts templates information is read only. Go to Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのアラートテンプレート情報は読み取り専用です。 管理するには、%s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All categories information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。すべてのカテゴリ情報は読み取り専用です。管理するには %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All group information is read only. Go to %s to import the CSV.
ja: このノードは中央管理モードに設定されています。 すべてのグループ情報は読み取り専用です。CSV をインポートするには %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All groups information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのグループ情報は読み取り専用です。管理するには %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All local components are read only. Go to %s to manage them.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのローカルコンポーネントは読み取り専用です。それらを管理するには、%s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All module groups information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのモジュールグループ情報は読み取り専用です。管理するには %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All policies information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのポリシー情報は読み取り専用です。管理するには %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All profiles information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのプロファイル情報は読み取り専用です。管理には %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All profiles user information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのプロファイルのユーザ情報は読み取り専用です。管理するには %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All remote components are read only. Go to %s to manage them.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのリモートコンポーネントは読み取り専用です。 それらを管理するには、%s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All tags information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。すべてのタグ情報は読み取り専用です。管理するには %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. All users information is read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 すべてのユーザ情報は読み取り専用です。管理には %s に移動します。

en: This node is configured with centralized mode. Component groups are read only. Go to %s to manage it.
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 コンポーネントグループは読み取り専用です。管理は %s にて行います。

en: This node is configured with centralized mode. Go to %s to create a policy.
ja: このノードは集中モードで設定されています。 %s に移動してポリシーを作成します。

en: This node is configured with centralized mode. Go to %s to delete an agent
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 エージェントを削除するには %s に移動します

en: This node is configured with centralized mode. To delete agents go to %s
ja: このノードは中央管理モードで設定されています。 エージェントを削除するには、%s に移動します

en: This node will not be usable until unifying the environment
ja: このノードは、環境を統合するまで使用できません

en: This operation can not be used in cluster elements.
ja: クラスタ要素ではこの操作は使えません。

en: This operation could take a long time
ja: この操作は時間がかかります

en: This operation does not exist.
ja: この操作は存在しません。

en: This option may cause performance issues
ja: このオプションはパフォーマンスの問題を発生させる可能性があります

en: This options only applies to zone (region) agents.
ja: このオプションはゾーン(リージョン)エージェントにのみ適用されます。

en: This policy exist in node %s with other name (%s). Change the name to '%s' to apply the policy.
ja: このポリシーは、ノード %s に他の名前(%s)で存在します。 ポリシーを適用するには、名前を '%s' に変更します。

en: This policy is applying and cannot be modified
ja: このポリシーを摘要すると変更できません。

en: This policy is being applied on node %s.
ja: このポリシーはノード %s に適用されています。

en: This process already running
ja: この処理は既に動作中です

en: This record already exists in the database
ja: このレコードは既にデータベースに存在します

en: This report exceeds the item limit for realtime operations
ja: このレポートはリアルタイム処理のアイテム数制限を超過しています

en: This scheduled downtime are executed now. Can't delete in this moment.
ja: この計画停止は実行中です。このタイミングで削除できません。

en: This scheduled downtime is running
ja: この計画停止を実行中

en: This server update does not correspond with current console version. Are you sure you want to install it?
ja: このサーバアップデートは、現在のコンソールバージョンに対応していません。 インストールしてもよろしいですか？

en: This system has too many modules per agent. OpenSource version could manage thousands of modules, but is not recommended to have more than 100 modules per agent. This configuration has %d modules per agent. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system.
ja: このシステムは、エージェントごとのモジュールが多すぎます。 オープンソース版は数千のモジュールを管理できますが、エージェントあたり 100を超えるモジュールを使用することはお勧めしません。 この設定では、エージェントごとに %d個のモジュールがあります。 プロフェッショナルのサポートを受けられる、Enterprise 版を確認してください。

en: This system has too much events in the database. Checkout database purge options. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system.
ja: このシステムはデータベースに多くのイベントがあります。データベースの削除オプションを確認してください。プロフェッショナルサポートは、Enterprise版を確認してください。

en: This system is heavily loaded. OpenSource version could get a lot more agents but fine tuning requires knowledge and time. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system.
ja: このシステムは高負荷になっています。オープンソース版は多くのエージェントに対応できますが、最適なチューニングのための知識と時間が必要です。プロフェッショナルサポートは、Enterprise版を確認してください。

en: This table does not have the id
ja: このテーブルには id がありません

en: This table shows in columns the modules group and in rows agents group. The cell shows all modules
ja: 列にモジュールグループ、行にエージェントグループを示しています。各セルは、全モジュールの状態を表示しています。

en: This task has been already defined. Please edit it or create a new one.
ja: このタスクはすでに定義済です。これを編集するか新たに作成してください。

en: This task has never executed
ja: このタスクは一度も実行されていません

en: This task has not been completely defined, please edit it
ja: このタスクは定義が完了していません。編集してください。

en: This template does not exist
ja: このテンプレートは存在しません

en: This type of report brings a lot of data loading, it is recommended to use it for scheduled reports and not for real-time view.
ja: このタイプのレポートは多くのデータを読み込みます。リアルタイム表示ではなくスケジューリングでのレポートをお勧めします。

en: This update does not correspond with next version of %s. Are you sure you want to install it?
ja: この更新は、%s の次のバージョンに対応していません。 インストールしてもよろしいですか？

en: This user does not have access on node, please enable node access on this user from metaconsole.
ja: このユーザはノードにアクセスできません。メタコンソールからこのユーザのノードアクセスを有効にしてください。

en: This user does not have any associated profile
ja: このユーザに関連付けられたプロファイルがありません

en: This user doesn't have a valid email address
ja: このユーザは正しいメールアドレスがありません

en: This user doesn't have any assigned profile/group.
ja: このユーザにはプロファイル・グループが割り当てられていません。

en: This user has not requested a password change
ja: このユーザはパスワード変更を要求していません

en: This user has permissions to manage all. An admin user should not requiere additional group permissions, except for using Enterprise ACL.
ja: このユーザはすべてを管理する権限があります。Enterprise ACL の利用を除いて、管理者ユーザは追加のグループパーミッション設定をすべきではありません。

en: This user has separated permissions to view data in his group agents, create incidents belong to his groups, add notes in another incidents, create personal assignments or reviews and other tasks, on different profiles
ja: このユーザは、以下のプロファイル名およびグループ名の組み合わせで定義した、限られた権限を所有します。

en: This value can be set only in the async modules.
ja: この値は非同期モジュールでのみ設定可能です。

en: This value only will be applied if is minor than the server general configuration plugin timeout
ja: 全体のサーバプラグインタイムアウトよりも小さい場合にこの値が適用されます。

en: This value will be the one returned by the API
ja: この値は、APIによって返される値になります

en: This will activate autorefresh in selected pages
ja: 選択したページで自動更新を有効にします

en: This will be delete all reports created in previous template applications. Do you want to continue?
ja: 以前のテンプレート内の全レポートを削除します。続けますか?

en: This will not produce any action.
ja: これはアクションを起こしません。

en: Threads
ja: スレッド

en: Threads / Queued modules currently
ja: スレッド数 / 現在キューに溜まっているモジュール数

en: Threads must be equal or greater than 1.
ja: スレッドは 1以上である必要があります。

en: Threshold
ja: しきい値

en: Thresholds
ja: しきい値

en: Throw unknown events
ja: 不明イベントを発生させる

en: Thu
ja: 木

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Ticket
ja: チケット

en: Ticket body
ja: チケット本文

en: Ticket list
ja: チケット一覧

en: Tile Server URL
ja: サーバ URL

en: Time
ja: 時刻

en: Time (ms)
ja: 時間 (ミリ秒)

en: Time Critical
ja: 障害時間

en: Time Downtime
ja: 計画停止時間

en: Time Downtime
ja: 計画停止時間

en: Time Downtime Day
ja: 日ごとの計画停止時間

en: Time Downtime Month
ja: 月間計画停止時間

en: Time Downtime day
ja: 日ごとの計画停止時間

en: Time Downtime hours
ja: 1時間ごとの計画停止時間

en: Time Downtime week
ja: 週間計画停止時間

en: Time Error
ja: 障害時間

en: Time Error
ja: 障害時間

en: Time Error Day
ja: 日ごとの障害時間

en: Time Error Month
ja: 月間障害時間

en: Time Error day
ja: 日ごとの障害時間

en: Time Error hours
ja: 1時間ごとの障害時間

en: Time Error week
ja: 週間障害時間

en: Time Failed
ja: 障害時間

en: Time Not Init
ja: 未初期化時間

en: Time Not Init
ja: 未初期化時間

en: Time Not Init Day
ja: 日ごとの未初期化時間

en: Time Not Init Module
ja: 未初期化モジュール時間

en: Time Not Init Month
ja: 月間未初期化時間

en: Time Not Init day
ja: 日ごとの未初期化時間

en: Time Not Init hours
ja: 1時間ごとの未初期化時間

en: Time Not Init week
ja: 週間未初期化時間

en: Time OK
ja: 正常時間

en: Time OK
ja: 正常時間

en: Time OK Day
ja: 日ごとの正常時間

en: Time OK Month
ja: 月間正常時間

en: Time OK day
ja: 日ごとの正常時間

en: Time OK hours
ja: 1時間ごとの正常時間

en: Time OK week
ja: 週間正常時間

en: Time Out Day
ja: 日ごとの停止時間

en: Time Out hours
ja: 1時間ごとの停止時間

en: Time Period
ja: 期間

en: Time Total
ja: 合計時間

en: Time Total
ja: 合計時間

en: Time Total Day
ja: 日ごとの合計時間

en: Time Total Month
ja: 月間合計時間

en: Time Total day
ja: 日ごとの合計時間

en: Time Total hours
ja: 1時間ごとの合計時間

en: Time Total week
ja: 週間合計時間

en: Time Unknown
ja: 不明時間

en: Time Unknown
ja: 不明時間

en: Time Unknown Day
ja: 日ごとの不明時間

en: Time Unknown Month
ja: 月間不明時間

en: Time Unknown day
ja: 日ごとの不明時間

en: Time Unknown hours
ja: 1時間ごとの不明時間

en: Time Unknown week
ja: 週間不明時間

en: Time Warning
ja: 警告時間

en: Time and date
ja: 時間および日付

en: Time autorefresh
ja: 自動更新時間

en: Time compare (Overlapped)
ja: 時間比較 (重ね合わせ)

en: Time compare (Separated)
ja: 時間比較 (分割)

en: Time container lapse
ja: 時間コンテナの経過

en: Time failed
ja: 障害時間

en: Time format
ja: 時間書式

en: Time format in Pandora is hours(24h):minutes:seconds
ja: Pandora での時間フォーマットは、時(24時間表記):分:秒 です

en: Time from
ja: 開始時間

en: Time in OK status
ja: 正常状態の時間

en: Time in unknown status
ja: 不明状態の時間

en: Time lapse
ja: 時間経過

en: Time lapse intervals
ja: 時間経過間隔

en: Time of downtime
ja: 計画停止時間

en: Time of not initialized module
ja: 未初期化モジュールの時間

en: Time out
ja: タイムアウト

en: Time range
ja: 時間範囲

en: Time range (hours)
ja: 時間範囲 (時間)

en: Time source
ja: 日時データソース

en: Time spent
ja: 経過時間

en: Time threshold
ja: 再通知間隔

en: Time to
ja: 終了時間

en: Time window
ja: 時刻ウィンドウ

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Timeout in secs from start of flip flop counting. If this value is exceeded, FF counter is reset. Set to 0 for no timeout.
ja: 連続抑制開始からのタイムアウト秒数です。この値を超えると連続抑制のカウンタがリセットされます。0に設定するとタイムアウトしません。

en: Times fired
ja: 通知回数

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Timestamp from:
ja: 開始日時:

en: Timestamp in rollover
ja: 日時表示

en: Timestamp or time comparation
ja: タイムスタンプ表示

en: Timestamp to:
ja: 終了日時:

en: Timestamp, time comparison, or compact mode
ja: 日時表示、経過時間表示、コンパクト表示

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Timezone Offset
ja: タイムゾーンオフセット

en: Timezone setup
ja: タイムゾーン設定

en: Tiny
ja: 小

en: Title
ja: タイトル

en: Title (header)
ja: タイトル(ヘッダ)

en: Title 1 (login)
ja: タイトル 1 (ログイン)

en: Title 2 (login)
ja: タイトル 2 (ログイン)

en: Title color
ja: タイトルの色

en: To
ja: 終了

en: To add more elements, click on "<em>Add widgets</em>" on the top of this page.
ja: 要素を追加するには、このページの先頭で "<em>ウィジェットの追加</em>"  をクリックします。

en: To agent(s)
ja: 適用先エージェント

en: To agent(s):
ja: 適用先エージェント:

en: To be able to create images of the graphs for PDFs, please install the PhantomJS extension. For that, it is necessary to follow these steps:
ja: PDF でグラフイメージを作成できるようにするには、PhantomJS をインストールしてください。それには、以下のステップを行う必要があります。

en: To critical
ja: 障害移行時

en: To data
ja: 終了データ

en: To day
ja: 終了日

en: To day:
ja: 終了日:

en: To define plugins please use plugin configuration tab.
ja: プラグインの定義にはプラグイン設定タブを使ってください。

en: To delete this message, click on the delete button on top right corner of this element.
ja: このメッセージを削除するには、この要素の右上の削除ボタンをクリックします。

en: To disable it, go to your PHP configuration file (php.ini) and put safe_mode = Off (Do not forget to restart apache process after changes)
ja: 無効化するには、PHP の設定ファイル(php.ini)で put safe_mode = Off を設定してください。(変更後は apache プロセスの再起動を忘れないようにしてください)

en: To do so, just click on the title and drag and drop it to the desired place.
ja: そうするには、タイトルをクリックし置きたい場所へドラッグ&ドロップします。

en: To get your <b>%s Enterprise License</b>:
ja: <b>%s Enterprise ライセンス</b>の取得:

en: To hour:
ja: 終了時間:

en: To manage collections you must activate centralized management
ja: コレクションを管理するには、中央管理を有効化する必要があります

en: To manage inventory plugin you must activate centralized management
ja: インベントリプラグインを管理するには、中央管理を有効化する必要があります

en: To manage plugin you must activate centralized management
ja: プラグインを管理するには、中央管理を有効化する必要があります。

en: To normal
ja: 正常移行時

en: To policies
ja: ポリシーへ

en: To restore the selected backup, please follow these steps
ja: 選択したバックアップをリストアするには、これらの手順に従ってください

en: To see the list of modules paginated, enable this option in the Styles Configuration.
ja: モジュール一覧をページ区切り表示するには、スタイル設定でこのオプションを有効化します。

en: To store them, it will be necessary to use an agent custom field
ja: それを保存するために、エージェントのカスタムフィールドを使う必要があります

en: To test the alert you've just created go to the main view by clicking on the eye tab.
ja: 作成したアラートのテストをするには、メイン画面へ行き目のタブをクリックします。

en: To use 'label'field, you should write
    					a text to replace '(_VALUE_)' and the value of the module will be printed at the end.
ja: 'ラベル' フィールドを利用するには、'(_VALUE_)'を
    					置き換えるテキストを書きます。最終的にはモジュールの値が表示されます。

en: To use the old view when using the Visual Console visor
ja: ビジュアルコンソールで古い表示を使用する場合

en: To value
ja: 終了値

en: To warning
ja: 警告移行時

en: To:
ja: 終了日時:

en: Toggle filter(s)
ja: フィルタ設定

en: Toggle the alert table
ja: アラートテーブル切り替え

en: Toggle the collection table
ja: コレクションテーブル切り替え

en: Toggle the module table
ja: モジュールテーブル切り替え

en: Token previously configured on the destination %s console in order to use delegated authentification.
ja: 委任された認証を使用するための、宛先 %s コンソールで以前に設定されたトークン。

en: Token previously configured on the destination Pandora console in order to use delegated authentification.
ja: 認証代行を利用するために、対象となる Pandora コンソールで事前に設定するトークンです。

en: Too much remote modules has been detected on this system. OpenSource version could manage thousands of modules, but performance is limited on high amount of SNMP or ICMP request. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system with improved capacity on network monitoring, including distributed servers.
ja: このシステムで多くのリモートモジュールが検出されました。オープンソース版では数千のモジュールを管理できますが、大量の SNMP や ICMP リクエストがある環境でのパフォーマンスは限られています。プロフェッショナルサポートがあり、容量を改善したネットワーク監視や分散監視ができる Enterprise版を確認してください。

en: Too much time since password change request
ja: パスワード変更要求から長時間経過しました

en: Tools
ja: ツール

en: Top
ja: 上

en: Top %d
ja: トップ %d

en: Top 5 VMs CPU Usage
ja: CPU利用率上位 5位内のVM

en: Top 5 VMs Memory Usage
ja: メモリ使用率上位 5位内のVM

en: Top 5 VMs Network Usage
ja: ネットワーク使用率上位 5位内のVM

en: Top 5 VMs Provisioning Usage
ja: プロビジョニング使用量の上位 5つの VM

en: Top N
ja: トップ N

en: Top N events by agent
ja: エージェントごとのトップ N イベント

en: Top N events by module
ja: モジュールごとのトップ N イベント

en: Top N of agent modules
ja: エージェントモジュールのトップ N

en: Top TCP protocols
ja: 上位の TCP プロトコル

en: Top UDP protocols
ja: 上位の UDP プロトコル

en: Top listeners
ja: 上位の受信先

en: Top n
ja: トップ n

en: Top talkers
ja: 上位の発信元

en: Topology
ja: トポロジ

en: Topology Group
ja: トポロジグループ

en: Topology Map
ja: トポロジマップ

en: Topology maps
ja: トポロジーマップ

en: Total
ja: 合計

en: Total Agents
ja: 全エージェント

en: Total Available Memory on the host
ja: ホストの全体の空きメモリ

en: Total Buffered Memory
ja: バッファメモリ量

en: Total Cached Memory
ja: キャッシュメモリ量

en: Total IPs
ja: 全IP

en: Total Ips
ja: 全 IP

en: Total Modules
ja: 全モジュール

en: Total Real/Physical Memory Size on the host
ja: ホストの物理メモリ量

en: Total Swap Size configured for the host
ja: ホストに設定されているスワップ容量

en: Total agent access record
ja: 全エージェントアクセス記録数

en: Total agent access records
ja: エージェントアクセス数

en: Total agents
ja: エージェント数

en: Total agents and monitors
ja: 全エージェントと監視項目

en: Total agents in policy group
ja: ポリシーグループ内の全エージェント

en: Total bytes
ja: 全バイト数

en: Total checks
ja: 全確認数

en: Total checks ok/total
ja: 合計チェック ok/合計

en: Total cost
ja: 全体のコスト

en: Total counters
ja: 全カウンタ

en: Total data in tagente_datos table
ja: tagente_datos テーブルの全データ量

en: Total data items (tagente_datos)
ja: データ要素数 (tagente_datos)

en: Total data string items (tagente_datos_string)
ja: 文字列データ要素数 (tagente_datos_string)

en: Total events
ja: イベント数

en: Total files in the attached folder
ja: attachment フォルダの全ファイル数

en: Total flows
ja: 全フロー数

en: Total groups
ja: 全グループ数

en: Total items: %s
ja: 全アイテム数: %s

en: Total log4x items (tagente_datos_log4x)
ja: log4x 要素数 (tagente_datos_log4x)

en: Total module data records
ja: 全モジュールデータ記録数

en: Total modules
ja: 全モジュール

en: Total modules configured
ja: 定義済モジュール数

en: Total non-init modules
ja: 未初期化モジュール数

en: Total not-init modules
ja: 全未初期化モジュール数

en: Total packets
ja: 全パケット数

en: Total running modules
ja: 全実行中モジュール数

en: Total sessions
ja: 全セッション数

en: Total threads
ja: 全スレッド数

en: Total time
ja: 合計時間

en: Total transaction time:
ja: 全トランザクション時間:

en: Total traps
ja: 全トラップ数

en: Total uknown agents
ja: 不明なエージェント数

en: Total unknown agents
ja: 全不明エージェント数

en: Total users
ja: 全ユーザ数

en: Traceroute executable does not exist.
ja: traceroute コマンドがありません。

en: Traceroute path
ja: Traceroute パス

en: Traceroute to %s
ja: %s への traceroute

en: Tracking
ja: トラッキング

en: Transaction
ja: トランザクション

en: Transaction history
ja: トランザクション履歴

en: Transaction is stopped
ja: トランザクションが停止しました

en: Transaction name
ja: トランザクション名

en: Transaction not found
ja: トランザクションが見つかりません

en: Transactional Map
ja: トランザクションマップ

en: Transactional Map - Edit Transaction
ja: トランザクションマップ - トランザクション編集

en: Transactional Map - Phase -
ja: トランザクションマップ - フェーズ -

en: Transactional map
ja: トランザクションマップ

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Transactions List
ja: トランザクション一覧

en: Transfer mode
ja: 転送モード

en: Transference block size (Step)
ja: 転送ブロックサイズ (ステップ)

en: Transferring data
ja: データ転送中

en: Translate string
ja: 翻訳文字列

en: Translation added successfully
ja: 翻訳を追加しました

en: Translation in selected language
ja: 選択した言語での翻訳

en: Translation string could not be created
ja: 翻訳文字列を作成できませんでした

en: Translation string could not be updated
ja: 翻訳文字列を更新できませんでした

en: Translation updated successfully
ja: 翻訳を更新しました

en: Transparent
ja: 透過

en: Trap Enterprise String
ja: Enterprise文字列トラップ

en: Trap status agent recovered
ja: トラップ状態エージェントが復旧しました

en: Trap subtype
ja: トラップサブタイプ

en: Trap type
ja: トラップタイプ

en: Trap type:
ja: トラップタイプ:

en: Traps received by Enterprise String
ja: Enterprise文字列ごとの受信トラップ

en: Traps received by source
ja: ソースごとの受信トラップ

en: Tree Group view
ja: グループツリー表示

en: Tree View
ja: ツリー表示

en: Tree group
ja: ツリーグループ

en: Tree search
ja: ツリー検索

en: Tree view
ja: ツリー表示

en: Tree view by tags
ja: タグごとのツリー表示

en: Treshold
ja: 閾値

en: Trigger when matches the value
ja: 以下の値にマッチしたら、条件を満たしたと判断する。

en: Triggered alerts report
ja: 発報したアラートのレポート

en: Triggering Condition
ja: 発報条件

en: Triggering fields configured in Alerts
ja: アラートで設定された発報フィールド

en: Triggering fields configured in action
ja: アクションで設定したトリガーフィールド

en: Triggering fields configured in template
ja: テンプレートで設定したトリガーフィールド

en: Truncate table
ja: テーブルの切り捨て

en: Tue
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Tutorial mode
ja: チュートリアルモード

en: Two attempts minimum
ja: 最小は 2回です

en: Type
ja: 種類

en: Type Periodicity:
ja: 定期実行タイプ:

en: Type at least two characters to search the module.
ja: モジュールを検索するには、少なくとも二文字入力してください。

en: Type at least two characters to search the user.
ja: ユーザを検索するには、少なくとも 2文字入力してください。

en: Type at least two characters to search.
ja: 2文字以上入力するとマッチするエージェント名が検索されます

en: Type is missed. Please add a line with "module_type yourmoduletype" to data configuration
ja: タイプがありません。データ設定に "module_type モジュールタイプ" という行を追加してください。

en: Type is wrong. Please set a correct type
ja: タイプが不正です。正しいタイプを選択してください。

en: Type of charts
ja: チャートのタイプ

en: Type of graph
ja: グラフのタイプ

en: Type of interface charts
ja: インタフェースグラフのタイプ

en: Type of module charts
ja: モジュールグラフのタイプ

en: Type of the status calculation of the linked visual console
ja: リンクされたビジュアルコンソールの状態計算のタイプ

en: Type of view of visual consoles
ja: ビジュアルコンソールの表示タイプ

en: Type tree
ja: ツリータイプ

en: Type: %s
ja: タイプ: %s

en: UNKNOWN
ja: 不明

en: URL Route Analyzer
ja: URL ルートアナライザー

en: URL content
ja: URL コンテンツ

en: URL to Integria IMS setup
ja: Integria IMS セットアップ URL

en: URL update manager
ja: アップデートマネージャ URL

en: URL update manager:
ja: アップデートマネージャ URL:

en: UX Console
ja: UX コンソール

en: Uknown agents
ja: 不明エージェント

en: Ultra High
ja: とても高い

en: Unable to create the collection
ja: コレクションを作成できません

en: Unable to create the collection.
ja: コレクションを作成できません。

en: Unable to create the collection. Another collection with the same short name.
ja: コレクションを作成できません。同じ短い名前で他のコレクションがあります。

en: Unable to edit the collection, empty name.
ja: コレクションを編集できません。名前が空です。

en: Unable to edit the collection.
ja: コレクションを編集できません。

en: Unable to open public key file %s
ja: 公開鍵ファイルを開けません %s

en: Unable to uncompress uploaded file
ja: アップロードされたファイルを展開できません

en: Unassigned group
ja: 未割当グループ

en: Unauthorized access
ja: 不正アクセス

en: Unavailable action
ja: 存在しないアクション

en: Uncompress module
ja: 非圧縮モジュール

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo agents
ja: エージェント追加取り消し

en: Undo agents to template
ja: エージェントをテンプレートから外します

en: Undo changes
ja: 変更を元に戻す

en: Undo deletion
ja: 削除取り消し

en: Unexpected end of process
ja: 処理の予期しない終了

en: Unhandled error
ja: 処理できないエラー

en: Unify databases
ja: データベース統合

en: Uninitialized
ja: 未初期化

en: Unique IP
ja: ユニーク IP

en: Unit
ja: 単位

en: Unit
ja: 単位

en: Unknow
ja: 不明

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown agents
ja: 不明エージェント数

en: Unknown checks
ja: 不明チェック

en: Unknown elements as critical
ja: 障害と認識する不明要素

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unknown error synchronizing %s
ja: %s 同期中に不明なエラーです

en: Unknown events
ja: 不明イベント

en: Unknown instructions
ja: 不明状態時手順

en: Unknown modules
ja: 不明モジュール

en: Unknown modules are modules which receive data normally at least in one occassion, but at this time are not receving data. Please check our troubleshoot help page to help you determine why you have unknown modules.
ja: 不明モジュールとは、少なくとも一回は正常にデータを受信していたが現時点ではデータを受信していないモジュールです。なぜ不明モジュールがあるのか原因を特定するには、トラブルシュートのためのヘルプページを確認してください。

en: Unknown option
ja: 不明なオプションです

en: Unknown option.
ja: 不明なオプション。

en: Unknown report
ja: 不明レポート

en: Unknown section.
ja: 不明なセクション。

en: Unknown service alert
ja: 不明サービスアラート

en: Unknown status
ja: 不明状態

en: Unknown task
ja: 不明なタスク

en: Unknown type
ja: 不明なタイプ

en: Unknown type:
ja: 不明なタイプ

en: Unknown upload error
ja: 不明なアップロードエラー

en: Unknown weight
ja: 不明ウエイト

en: Unless they're left blank, the fields from the action will override those set on the template.
ja: 空白のままにしない限り、テンプレートにおける設定よりもアクションにおける設定が優先されます。

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Unlink from policy
ja: ポリシーからリンクを外す

en: Unlink pending modules
ja: リンク解除待ちモジュール

en: Unlinked
ja: 未リンク

en: Unlinked modules
ja: 未リンクモジュール

en: Unmanaged %
ja: 非管理 %

en: Unnasigned group
ja: 未割当グループ

en: Unregister
ja: 登録解除

en: Unreliable petition
ja: 信頼性の低い操作

en: Unreserved
ja: 未予約

en: Unsuccesful Update the url config vars.
ja: URL 設定を更新できませんでした。

en: Unsuccesful add the collection
ja: コレクションの追加に失敗しました

en: Unsuccesful stopped the Downtime
ja: 計画停止の中止に失敗しました

en: Unsuccessful action<br><br>
ja: アクション失敗<br><br>

en: Unsuccessful connected to the DB
ja: DB 接続に失敗しました

en: Unsuccessful created the testing DB
ja: テスト DB の作成に失敗しました

en: Unsuccessful installed tables into the testing DB
ja: テスト DB へのテーブル設定に失敗しました

en: Unsuccessful multiple delete.
ja: 複数削除失敗。

en: Unsuccessful subscription
ja: 購読に失敗しました

en: Unsuccessful the table %s has not the field %s
ja: テーブル %s に、フィールド %s がありません。

en: Unsuccessful update the tags
ja: タグの更新に失敗しました

en: Unsuccessfull action
ja: 処理に失敗しました。

en: Unsuccessfully deleted alerts (%s / %s)
ja: アラート (%s /%s) を削除できませんでした

en: Unsuccessfully updated alerts (%s / %s)
ja: アラートの更新に失敗しました (%s / %s)

en: Unsucessful delete the snmp translation
ja: SNMP翻訳の削除に失敗しました

en: Unsucessful delete the snmp translation.
ja: SNMP翻訳の削除に失敗しました。

en: Unsucessful get module inventory data.
ja: モジュールのインベントリデータ取得に失敗しました。

en: Unsucessful save the snmp translation
ja: SNMP翻訳の保存に失敗しました

en: Unsucessful save the snmp translation.
ja: SNMP翻訳の保存に失敗しました。

en: Unsucessful sending the data, please contact with your administrator or make with less elements.
ja: データ処理に失敗しました。管理者に連絡するか要素を少なくしてください。

en: Unsucessful update the snmp translation
ja: SNMP翻訳の更新に失敗しました

en: Unsucessful update the snmp translation.
ja: SNMP翻訳の更新に失敗しました。

en: Until
ja: 次のアラート回数までアクション実施:

en: Until next
ja: 次まで

en: Until refresh
ja: リフレッシュまで

en: Update
ja: 更新

en: Update %s successfully installed.
ja: アップデート %s をインストールしました。

en: Update Action
ja: アクションの更新

en: Update Command
ja: コマンドの更新

en: Update Dashboard
ja: ダッシュボードの更新

en: Update Filter
ja: フィルタ更新

en: Update Group
ja: グループの更新

en: Update Group Component
ja: グループコンポーネント更新

en: Update Integria IMS Ticket
ja: Integria IMS チケットの更新

en: Update Key
ja: アップデートキー

en: Update Local Component
ja: ローカルコンポーネント更新

en: Update Manager
ja: アップデートマネージャ

en: Update Manager offline
ja: オフラインアップデートマネージャ

en: Update Manager online
ja: オンラインアップデートマネージャ

en: Update Manager options
ja: アップデートマネージャオプション

en: Update Manager sends anonymous information about %s usage (number of agents and modules running). To disable it, please remove the remote server address from the Update Manager plugin setup.
ja: アップデートマネージャは、%s の使用状況(実行中のエージェントとモジュールの数)に関する匿名情報を送信します。無効にするには、アップデートマネージャプラグインの設定からリモートサーバのアドレスを削除してください。

en: Update Network Component
ja: ネットワークコンポーネント更新

en: Update Profile
ja: プロファイル更新

en: Update Server
ja: サーバ情報の更新

en: Update Software agent
ja: ソフトウエアエージェントの更新

en: Update Supernet
ja: スーパーネット更新

en: Update Tag
ja: タグの更新

en: Update User
ja: ユーザ更新

en: Update Vlan
ja: VLAN 更新

en: Update action
ja: アクションの更新

en: Update agent address
ja: エージェントアドレス更新

en: Update agent custom field
ja: エージェントカスタムフィールドの更新

en: Update alert
ja: アラート設定

en: Update and continue
ja: 更新して次へ

en: Update by %s Console
ja: %s コンソールでの更新

en: Update category
ja: カテゴリ更新

en: Update conf agent policies
ja: エージェント設定ポリシーの更新

en: Update console task
ja: コンソールタスクの更新

en: Update current filter
ja: 現在のフィルタを更新

en: Update extra action
ja: 拡張アクションの更新

en: Update fictional node
ja: 仮想ノード更新

en: Update filter
ja: フィルタの更新

en: Update graph
ja: グラフ更新

en: Update group
ja: グループ情報の更新

en: Update item
ja: アイテム更新

en: Update key
ja: 鍵の更新

en: Update log source
ja: ログソース更新

en: Update manager
ja: アップデートマネージャ

en: Update manager online requires registration.
ja: オンラインアップデートマネージャは登録が必要です。

en: Update manager Â» Offline
ja: アップデートマネージャ > オフライン

en: Update manager Â» Online
ja: アップデートマネージャ > オンライン

en: Update manager Â» Setup
ja: アップデートマネージャ > 設定

en: Update map
ja: マップの更新

en: Update networkmap
ja: ネットワークマップの更新

en: Update new GIS data:
ja: 新たな GIS データ更新:

en: Update node
ja: ノード更新

en: Update pending
ja: 更新待ち

en: Update pending agents
ja: 更新待ちエージェント

en: Update pending groups
ja: ペンディンググループ更新

en: Update priority nodes
ja: 優先ノードを更新

en: Update profile
ja: プロファイルを更新しました。

en: Update rule
ja: ルール更新

en: Update scheduled.
ja: 更新が予定されています。

en: Update selected service elements
ja: 選択したサービス要素を更新

en: Update target
ja: 対象の更新

en: Update the container
ja: コンテナの更新

en: Update the graph
ja: グラフを更新しました。

en: Update to
ja: 次に更新:

en: Update to latest version
ja: 最新バージョンに更新

en: Update to next version
ja: 次のバージョンに更新

en: Update user
ja: ユーザ更新

en: Updated
ja: 更新

en: Updated %d/%d agents
ja: %d/%d エージェントを更新しました

en: Updated at
ja: 更新日時

en: Updated modules on database
ja: データベース上のモジュールを更新しました

en: Updated remote config files: %d => %d
ja: リモート設定ファイルを更新しました: %d -> %d

en: Updated successfully
ja: 更新しました。

en: Updated/Started
ja: 更新/開始

en: Updates
ja: アップデート

en: Updating code path
ja: アップデートコードパス

en: Updating console task
ja: コンソールタスクの更新中

en: Updating to
ja: アップデート中:

en: Updating to
ja: 次へのアップデート中:

en: Upgrade database schema
ja: データベーススキーマのアップグレード

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload CSV file
ja: CSV ファイルのアップロード

en: Upload Files
ja: ファイルをアップロード

en: Upload MIB
ja: MIBをアップロード

en: Upload correct
ja: アップロードしました

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Upload enterprise extension
ja: Enterprise 拡張のアップロード

en: Upload error
ja: アップロードエラー

en: Upload extension
ja: 拡張のアップロード

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Upload file/s
ja: ファイルのアップロード

en: Upload max file size, nodes cannot be smaller than the size of the metaconsole %s
ja: 最大ファイルサイズをアップロードします。ノードはメタコンソール %s のサイズより小さくすることはできません

en: Upload the extension as a zip file.
ja: zipファイルで拡張をアップロードしてください。

en: Upload your selenium test in html or side (only Selenium 3) format
ja: selenium テストを html または side (Selenium 3 のみ)形式でアップロードします

en: Uploaded %s/%s traps
ja: %s/%s トラップをアップロードしました

en: Uploaded by
ja: アップロード:

en: Uploader extension
ja: 拡張アップローダ

en: Uptime
ja: 稼働時間

en: Url
ja: URL

en: Url address
ja: URLアドレス

en: Use # symbol to comment a line.
ja: コメント行には # を使います。

en: Use 1024 when module unit are bytes
ja: モジュールの単位がバイトの場合 1024 を利用

en: Use CSV file definition
ja: CSV ファイルの定義を利用

en: Use Enterprise ACL System
ja: エンタープライズ ACL システムを利用する

en: Use [ or ( as first character, for example '[*] Map name', to render this map name in main menu
ja: 最初の文字には [ または ( を使ってください。例えば、マップ名をメインメニューに表示するには、'[*] Map name'  です。

en: Use agent access graph
ja: エージェントアクセスグラフの利用

en: Use alias as name
ja: 名前に別名を利用

en: Use always 1000
ja: 常に 1000を利用

en: Use always 1024
ja: 常に 1024 を利用

en: Use capture model
ja: キャプチャモデルの利用

en: Use cert of SSL
ja: SSL証明書の利用

en: Use cert.
ja: 証明書利用

en: Use custom encoding
ja: エンコードの自動判定の利用

en: Use custom fields
ja: カスタムフィールドを利用

en: Use data multiplier
ja: データ乗数を使用する

en: Use global conf
ja: グローバル設定を利用します。

en: Use quicker network scan
ja: より高速なネットワークスキャンを使用

en: Use realtime statistics
ja: リアルタイム更新の利用

en: Use regular expresions selectors
ja: 正規表現セレクターを使用する

en: Use round corners
ja: 角を丸くする

en: Use secured update manager:
ja: 安全なアップデートマネージャーを使用します:

en: Use special days list
ja: 特別日一覧を利用する

en: Use the agents relationship (from selected agents)
ja: エージェント関係を利用する (選択したエージェント)

en: Use the data of this agent
ja: このエージェントのデータを利用

en: Use the legacy Visual Console
ja: レガシービジュアルコンソールの利用

en: Use this OID
ja: この OID を利用

en: Use this tool to view your %s logfiles directly on the console
ja: コンソールで %s ログファイルを直接参照するためにこのツールを利用

en: Use uncompressed module data.
ja: 非圧縮モジュールデータを利用します。

en: Useful for integrations
ja: 統合に便利です

en: User
ja: ユーザ

en: User %s is reporting an issue in its %s experience
ja: ユーザ %s より、%s で発生した事象をレポートします

en: User ID
ja: ユーザ ID

en: User ID cannot be empty
ja: ユーザ ID は空に設定できません。

en: User ack.
ja: 承諾したユーザ

en: User authentication
ja: ユーザ認証

en: User blocked if login fails
ja: ログインに失敗するとユーザをブロックします

en: User can customize the home page. By default, will display 'Agent Detail'. Example: Select 'Other' and type index.php?sec=estado&sec2=operation/agentes/ver_agente&id_agente=1 to show agent detail view
ja: ユーザはホームページをカスタマイズできます。 デフォルトでは、'エージェントの詳細' が表示されます。 例: 'その他' を選択し、index.php?sec=estado&sec2=operation/agentes/ver_agente&id_agente=1 と入力すると、エージェントの詳細を表示します。

en: User cannot log in into this console, please contact administrator
ja: ユーザはこのコンソールにログインできません。管理者に連絡してください。

en: User configured for Master to Slaves replication
ja: マスター・スレーブレプリケーション設定用ユーザ

en: User created.
ja: ユーザを作成しました

en: User deleted.
ja: ユーザを削除しました。

en: User detail editor
ja: ユーザ情報の編集

en: User doesn\'t exist.
ja: ユーザが存在しません。

en: User has been blocked. Try again in
ja: ユーザがブロックされました。次の時間経過後に再度試してください:

en: User info successfully updated
ja: ユーザ情報を更新しました。

en: User management
ja: ユーザ管理

en: User must be created before activating double authentication.
ja: 二段階認証を有効にする前に、ユーザを作成する必要があります。

en: User node access not enabled
ja: ユーザノードアクセスが有効になっていません

en: User not found
ja: ユーザが見つかりません

en: User not found in database or incorrect password
ja: データベース上にユーザが存在しないかパスワードが不正です

en: User not found in database or incorrect password.
ja: ユーザが存在しないかパスワードが異なります。

en: User notifications
ja: ユーザ通知

en: User of the system that owns the MySQL files, necessary for the adjustment of permissions (by default mysql)
ja: MySQL ファイルを所有するシステムのユーザ。権限の調整に必要です。(デフォルトでは mysql)

en: User only can use the API.
ja: ユーザは API のみ利用可能

en: User or group must be selected.
ja: ユーザまたはグループを選択する必要があります。

en: User or group not specified
ja: ユーザまたはグループが指定されていません

en: User pass successfully updated
ja: パスワードを更新しました

en: User password
ja: ユーザパスワード

en: User profile added.
ja: ユーザプロファイルを追加しました。

en: User profile deleted.
ja: ユーザプロファイルを削除しました。

en: User synchronization
ja: ユーザ同期

en: User to reset password
ja: パスワードリセットするユーザ

en: User updated.
ja: ユーザを更新しました。

en: User will be created without profiles assigned and won't be able to log in, are you sure?
ja: ユーザはプロファイルが割り当てられていない状態で作成され、ログインできなくなります。よろしいですか?

en: User, group not specified
ja: ユーザ、グループが指定されていません

en: User, group or profile not specified
ja: ユーザ、グループまたは、プロファイルが指定されていません

en: User, group or profile status not specified
ja: ユーザ、グループまたは、プロファイルの状態が指定されていません

en: Username
ja: ユーザ名

en: Users
ja: ユーザ

en: Users Operator
ja: 管理ユーザ

en: Users connected
ja: 接続ユーザ

en: Users control filter
ja: ユーザ制御フィルタ

en: Users defined on %s
ja: %s に定義済のユーザ

en: Users found
ja: ユーザが見つかりました

en: Users management
ja: ユーザ管理

en: Users operations
ja: ユーザ操作

en: Using data from
ja: 次のデータを利用

en: Using local component
ja: ローカルコンポーネントの利用

en: Using module component
ja: モジュールコンポーネント

en: VALIDATED
ja: 承諾済

en: VLAN Config
ja: VLAN 設定

en: VLAN Statistics
ja: VLAN 統計

en: VLAN Wizard
ja: VLAN ウィザード

en: VLAN enabled
ja: VLAN 有効

en: VMware View
ja: VMware 表示

en: VMware plugin is working.
ja: 動作中 VMware プラグイン。

en: VMware view options
ja: VMware 表示オプション

en: Val. by
ja: 承諾ユーザ

en: Validate
ja: 承諾する

en: Validate code
ja: コードを確認

en: Validate event
ja: 承諾

en: Validate events
ja: イベントの承諾

en: Validate selected
ja: 選択したものを承諾

en: Validated
ja: 承諾済み

en: Validated but not assigned
ja: 承諾済ですが未割当

en: Validated traps.
ja: トラップを承諾しました。

en: Validated vs unvalidated
ja: 承諾済み・未承諾で分類

en: Validated vs unvalidated
ja: 承諾済 / 未承諾

en: Validated.
ja: 承諾済

en: Value
ja: 値

en: Value OID
ja: OID 値

en: Value color
ja: 値の色

en: Value operation
ja: 値の操作

en: Value to interface graphics
ja: インタフェースグラフの値

en: Value to show
ja: 表示する値

en: Value:
ja: 値:

en: Variable bindings/Data
ja: 変数バインディング/データ

en: Variable bindings:
ja: バインド変数:

en: Various
ja: いろいろ

en: Verify package signature
ja: パッケージの署名を確認

en: Version
ja: バージョン

en: Version number:
ja: バージョン番号:

en: Vertical
ja: 縦

en: Vertical Bar
ja: 縦棒

en: Vertical Bars
ja: 垂直バー

en: Vertical bars
ja: 垂直バー

en: Very serious
ja: とても深刻

en: View
ja: 表示

en: View %s not found
ja: ビュー %s が見つかりません

en: View ESX Host statistics from
ja: 次の ESX ホスト統計表示

en: View Events
ja: イベント表示

en: View GIS
ja: GIS 表示

en: View Report
ja: レポート表示

en: View Service
ja: サービス参照

en: View Transaction
ja: トランザクション表示

en: View VMware dashboard
ja: VMware ダッシュボード表示

en: View VMware map
ja: VMware マップ表示

en: View agent
ja: エージェント表示

en: View agent details
ja: エージェント概要の参照

en: View agents
ja: エージェント参照

en: View alert advanced details
ja: アラートの拡張詳細表示

en: View all categories
ja: 全カテゴリ表示

en: View all statistics
ja: 全ての統計を表示

en: View all stats
ja: 全状態表示

en: View custom fields
ja: カスタムフィールド表示

en: View details
ja: 詳細を表示

en: View events
ja: イベント参照

en: View graph
ja: グラフ表示

en: View graph containers
ja: グラフコンテナ表示

en: View graph templates
ja: グラフテンプレート表示

en: View in Module Library
ja: モジュールライブラリの参照

en: View map
ja: マップ表示

en: View network maps
ja: ネットワークマップ参照

en: View nodes
ja: ノード参照

en: View of favorites
ja: お気に入りの表示

en: View options
ja: オプションの表示

en: View report
ja: レポート参照

en: View reporting
ja: レポート表示

en: View reports
ja: レポート表示

en: View summary
ja: 概要表示

en: View this cluster
ja: このクラスタを表示

en: View ticket
ja: チケット表示

en: View visual console
ja: ビジュアルコンソール表示

en: Views
ja: 表示

en: Virtual IP
ja: 仮想 IP

en: Virtual network monitoring
ja: 仮想ネットワーク監視

en: Visible
ja: 可視化

en: Visit our privacy policy for more information
ja: 詳細についてはプライバシーポリシーをご覧ください

en: Visual Console
ja: ビジュアルコンソール

en: Visual Console Builder Information
ja: ビジュアルコンソールビルダ情報

en: Visual Console List
ja: ビジュアルコンソール一覧

en: Visual Console Template
ja: ビジュアルコンソールテンプレート

en: Visual Console Template Wizard
ja: ビジュアルコンソールテンプレートウィザード

en: Visual Favourite Console
ja: お気に入りビジュアルコンソール

en: Visual console
ja: ビジュアルコンソール

en: Visual console name
ja: ビジュアルコンソール名

en: Visual consoles
ja: ビジュアルコンソール

en: Visual consoles configuration
ja: ビジュアルコンソール設定

en: Visual consoles list
ja: ビジュアルコンソール一覧

en: Visual effects and animation
ja: 表示効果およびアニメーション

en: Visual setup
ja: 表示設定

en: Visual styles
ja: 画面設定

en: Vlan
ja: VLAN

en: Vlan config
ja: VLAN 設定

en: Vlan created
ja: VLAN を作成しました

en: Vlan name
ja: VLAN 名

en: Vlan name could not be added, please select vlan
ja: VLAN 名を追加できませんでした。VLAN を選択してください。

en: Vlan name exists in bbdd, please select other name
ja: VLAN 名が DB に存在します。他の名前を選択してください。

en: Vlan not created
ja: VLAN を作成できませんでした

en: Vlan not updated
ja: VLAN を更新できませんでした

en: Vlan statistics
ja: VLAN 統計

en: Vlan updated
ja: VLAN を更新しました

en: Vlan wizard
ja: VLAN ウィザード

en: WARNING
ja: 警告

en: WARNING! - You are going to delete a cluster agent. Are you sure?
ja: 警告！ - クラスタエージェントを削除します。よろしいですか?

en: WARNING: If you delete this scheduled downtime, it will not be taken into account in future SLA reports
ja: 警告: この計画停止を削除すると、将来の SLA レポートには考慮されません

en: WARNING: If you edit this scheduled downtime, the data of future SLA reports may be altered
ja: 警告: この計画停止を編集すると、将来の SLA レポートデータが置き換えられます

en: WARNING: If your email size exceeds your mail attachment size limit, the file will be saved in the local attachment folder.
ja: 警告：メールの添付ファイルのサイズ制限を超えると、ファイルはローカルの添付ファイルフォルダに保存されます。

en: WARNING: There are malformed scheduled downtimes
ja: 警告: 不正な計画停止があります

en: WARNING: You are just one click away from an automated update. This may result in a damaged system, including loss of data and operativity. Check you have a recent backup. OpenSource updates are automatically created packages, and there is no WARRANTY or SUPPORT. If you need professional support and warranty, please upgrade to Enterprise Version.
ja: 警告: 自動更新後に操作が行われました。データの消失や操作性を含むシステムの問題が発生している可能性があります。最新のバックアップを確認してください。オープンソース版はパッケージを使って自動更新されます。保障やサポートはありません。プロフェッショナルサポートや保証が必要な場合は、Enterprise版にアップデートしてください。

en: WELCOME TO %s
ja: %s へようこそ

en: WMI Explorer
ja: WMI エクスプローラ

en: WMI Wizard
ja: WMIウィザード

en: WMI class
ja: WMI クラス

en: WMI enabled
ja: WMI 有効

en: WMI module
ja: WMIモジュール

en: WMI modules
ja: WMIモジュール

en: WMI query
ja: WMI クエリ

en: WMI server
ja: WMI サーバ

en: WMI server module
ja: WMI サーバモジュール

en: WMS Server
ja: WMS サーバ

en: WMS Server URL
ja: WMS サーバ URL

en: WUX Console
ja: WUX コンソール

en: WUX server
ja: WUX サーバ

en: WUX transaction stats
ja: WUX トランザクション統計

en: Waiting
ja: 待機中

en: Waiting results...
ja: 結果待ち...

en: Warn
ja: 警告

en: Warn:
ja: 警告:

en: Warning
ja: 警告

en: Warning (Alert)
ja: 警告 (アラート)

en: Warning Status
ja: 警告状態

en: Warning agents
ja: 警告エージェント数

en: Warning and Critical thresholds
ja: 警告と障害の閾値

en: Warning create '%s' policy, the name exist, the policy have a name %s.
ja: '%s' ポリシー作成で警告です。%s という名前がすでにあります。

en: Warning create '%s' report, the name exist, the report have a name %s.
ja: レポート '%s' で警告です。その名前はすでに使われており、このレポートの名前は %s です。

en: Warning create '%s' visual map, the name exist, the report have a name %s.
ja: ビジュアルマップ '%s' の生成で警告です。名前がすでに存在し、本レポート名は %s です。

en: Warning events
ja: 警告イベント

en: Warning instructions
ja: 警告時手順

en: Warning modules
ja: 警告モジュール

en: Warning php version
ja: php バージョン警告

en: Warning service alert
ja: 警告サービスアラート

en: Warning status
ja: 警告状態

en: Warning threshold
ja: 警告閾値

en: Warning threshold for occupied addresses
ja: 占有アドレスの警告しきい値

en: Warning weight
ja: 警告ウエイト

en: Warning: period 0 reports cannot be used to show information back in time. Information contained in this kind of reports will be always reporting the most recent information
ja: 警告: 間隔 0 のレポートは過去の情報表示には利用できません。このレポートに含まれるのは、最新の情報のみとなります。

en: Warning: this parameter limits the contents of the logs and affects the performance.
ja: 警告: このパラメータはログの内容を制限しパフォーマンスに影響します。

en: Warning<br/>Critical
ja: 警告<br/>障害

en: We recommend launching
ja: 次の実行をお勧めします

en: Web check
ja: ウェブチェック

en: Web checks
ja: ウェブチェック

en: Web checks are built correctly
ja: ウェブチェックを設定しました

en: Web configuration
ja: ウェブ設定

en: Web modules
ja: Webモジュール

en: Web server
ja: ウェブサーバ

en: Web server module
ja: ウェブサーバモジュール

en: Web threads
ja: ウェブスレッド

en: WebService engine has not been started, please check documentation.
ja: ウェブサービスエンジンが起動していません。ドキュメントを確認してください。

en: WebService engine is not working properly, please check documentation.
ja: ウェブサービスエンジンが正しく動作していません。ドキュメントを確認してください。

en: WebSocket bind address
ja: WebSocket 待受アドレス

en: WebSocket port
ja: WebSocket ポート

en: WebSocket proxy url
ja: Websocket プロキシ URL

en: WebSocket settings
ja: Websocket 設定

en: Webchecks configuration is empty
ja: ウェブチェック設定が空です

en: Websocket Engine
ja: Websocket エンジン

en: Websocket engine
ja: Websocket エンジン

en: Wed
ja: 水

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Week day
ja: 曜日

en: Weekly
ja: 週次

en: Weekly S.L.A.
ja: 週次 S.L.A.

en: Weekly:
ja: 週次:

en: Weight
ja: ウエイト

en: Weight Critical
ja: 障害ウエイト

en: Weight Ok
ja: 正常ウエイト

en: Weight Unknown
ja: 不明ウエイト

en: Weight Warning
ja: 警告ウエイト

en: Weights
ja: ウェイト

en: Weights configured are common for every item added to the service, if you want to customize them, please edit each element at service element editor.
ja: 設定されたウエイトは、サービスに追加されたすべてのアイテムに共通です。それらをカスタマイズする場合は、サービス要素エディタで各要素を編集してください。

en: Weights configured are common for every item added to the service, if you want to customize them, please edit the service.
ja: 設定されたウエイトは、サービスに追加されるすべてのアイテムに共通です。それらをカスタマイズする場合は、サービスを編集してください。

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome message to %s
ja: %s へのようこそメッセージ

en: Welcome to
ja: ようこそ

en: Welcome to %s
ja: %s へようこそ

en: What happened?
ja: 何が発生しましたか?

en: When connecting to licence server.
ja: ライセンスサーバへの接続時。

en: When select agents
ja: エージェント選択時の動作

en: When select modules
ja: モジュール選択時の動作

en: When you change the Agent position, the agent automatically activates the 'Ignore new GIS data' option
ja: エージェントの位置を変更すると、エージェントは '新たなGISデータを無視する' オプションを自動的に有効化します。

en: When you subscribe to the %s Update Manager service, you accept that we
                register your %s instance as an identifier on a database owned by %s. This data will solely be used to
                provide you with information about %s and will not be conceded to third parties. You can unregister from
                said database at any time from the Update Manager options.
ja: %s アップデートマネージャサービスを購読すると、
                %s インスタンスを %s が所有するデータベースの識別子として登録します。 このデータは、
                %s に関する情報提供のために利用され、第三者に提供されることはありません。 登録は
                アップデートマネージャオプションからいつでも解除できます。

en: Which task would you like to do first?
ja: どのタスクを最初に実行したいですか。

en: White
ja: 白

en: Whois executable does not exist.
ja: whoisコマンドがありません。

en: Widget cannot be loaded
ja: ウィジェットをロードできません

en: Width
ja: 幅

en: Width (px)
ja: 幅 (px)

en: Width x Height<br>Max value
ja: 幅 x 高さ<br>最大値

en: Will be deleted in the next policy application
ja: 次回のポリシー適用で削除されます

en: Will be linked in the next policy application
ja: 次回のポリシー適用でリンクされます

en: Will be unlinked in the next policy application
ja: 次回のポリシー適用でリンクが解除されます

en: Windows remote
ja: リモート Windows

en: With Pandora FMS Enterprise you can add high availability to your Pandora FMS installation by adding redundant MySQL servers
ja: Pandora FMS Enterprise では、冗長構成の MySQL サーバを追加することにより、Pandora FMS インストールに高可用性を追加できます

en: With the token enabled the query will affect the Historical Database, which may mean a small drop in performance.
ja: トークンを有効にすると、クエリはヒストリデータベースに影響を与えます。これは、パフォーマンスのわずかな低下を発生させる場合があります。

en: With this option enabled, the user will can access to nodes console
ja: このオプションが有能の場合、ユーザはノードのコンソールへアクセスできます。

en: With this option enabled, your account access will be more secure, 
    		cause a code generated by other application will be required after the login
ja: このオプションを有効化すると、あなたのアカウントはよりセキュアになります。
    		ログイン後、他のアプリケーションで生成したコードが必要になります。

en: Within this view you will find information collected using Discovery Cloud AWS task. You will be able to see the most relevant information about your infrastructure, such as the current cost of your contracted services, the number of instances per region or resource usage metrics. In order to collect this information you must create a Cloud Monitoring Discovery task.
ja: この画面には、クラウド検出 AWS タスクを使用して収集された情報が表示されます。 契約サービスの現在のコスト、リージョンごとのインスタンス数、リソース使用量の指標など、インフラに関する最も関連性の高い情報を確認できます。 この情報を収集するには、クラウド監視自動検出タスクを作成する必要があります。

en: Without changes
ja: 変更なし

en: Without status
ja: 状態不明

en: Wizard
ja: 設定追加

en: Wizard SLA
ja: SLAウィザード

en: Wizard Visual Console
ja: ビジュアルコンソールウィザード

en: Wizard failed. Cannot configure task.
ja: ウィザードに失敗しました。タスクを設定できません。

en: Wizard level
ja: ウィザードレベル

en: Wizard module
ja: ウィザードモジュール

en: Wizard template
ja: ウィザードテンプレート

en: Working time
ja: 対象時間

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: Write Access
ja: 書き込みアクセス

en: Wux server
ja: Wux サーバ

en: Wux server module
ja: Wux サーバモジュール

en: Wux transaction
ja: Wux トランザクション

en: X offset
ja: X オフセット

en: XML file was generated successfully in path:
ja: 次のパスに XML ファイルを生成しました:

en: Y offset
ja: Y オフセット

en: Yaml is empty
ja: Yaml が空です

en: Year
ja: 年

en: Yearly
ja: 年次

en: Yellow cell when the module group and agent have at least one in warning status and the others in grey or green status
ja: モジュールグループおよびエージェントで、少なくとも 1つのモジュールが警告状態で、その他のモジュールが不明か正常状態の時にに黄色なります。

en: Yellow cell when the module has a warning status
ja: 黄色のセルは、警告状態を示します。

en: Yes
ja: はい

en: Yes and change status
ja: はい、ステータスを変更します

en: Yes without changing status
ja: はい、ステータスは変更しません

en: You are about to activate the double authentication
ja: 二段階認証を有効化しようとしています

en: You are going to disable a cluster agent. Are you sure?
ja: クラスタエージェントを無効化します。よろしいですか?

en: You are going to enable a cluster agent. Are you sure?
ja: クラスタエージェントを有効化します。よろしいですか?

en: You can activate it manually <a href="%s" target="_blank">here</a> or automatically filling the form below:
ja: <a href="%s" target="_blank">ここ</a>から手動で有効化するか、以下のフォームから自動入力できます:

en: You can change the name if you want.
ja: 必要であれば名前を変更できます。

en: You can choose the amount of information shown in general setup (Log size limit in system logs viewer extension),
ja: 一般の設定で表示される情報量(システムログビューワのログサイズ制限)を選択できます。

en: You can configure several tasks using Discovery Applications at
ja: 次で自動検出アプリケーションを用いて複数のタスクを設定できます:

en: You can execute any command on as many agents you need, and check the execution on all of them using the Omnishell Command View
ja: 必要な数のエージェントでコマンドを実行できます。また、Omnishell コマンド表示を使用してすべてのエージェントでの実行を確認できます。

en: You can execute this SQL query for to fix.
ja: 修正するには、この SQL クエリを実行します。

en: You can export resource templates in .ptr format.
ja: リソーステンプレートを .ptr フォーマットでエクスポートできます。

en: You can find more help in the <a class="underline" href="%s">wiki</a>
ja: 追加のヘルプは <a class="underline" href="%s">wiki</a> で見つけることができます

en: You can find more information at:
ja: 詳細については次を参照してください:

en: You can get more plugins in our
ja: 追加プラグインは次から入手できます:

en: You can get more resurces in our <a href='http://pandorafms.com/Library/Library/'>Public Resource Library</a>
ja: <a href='http://pandora fms.com/Library/Library/'>公開リソースライブラリ</a>から追加のリソースを入手できます。

en: You can not change your user info under the current authentication scheme
ja: 現在の認証スキームではユーザ情報を変更できません

en: You can place your custom images into the folder images/backgrounds/
ja: カスタム画像を images/backgrounds/ フォルダに置くことができます。

en: You can place your favicon into the folder images/custom_favicon/. This file should be in .ico format with a size of 16x16.
ja: favicon を images/custom_favicon/ フォルダに配置できます。 このファイルは、16x16 のサイズの .ico 形式である必要があります。

en: You can specify several networks, separated by commas, for example: 192.168.50.0/24,192.168.60.0/24
ja: カンマ区切りで複数のネットワークを指定できます。例: 192.168.50.0/24,192.168.60.0/24

en: You can specify several values, separated by commas, for example: public,mysecret,1234
ja: カンマ区切りで複数の値を指定できます。例: public,mysecret,1234

en: You can upload a CSV file. Each line must contain a network in IP/MASK format. For instance: 192.168.1.1/32
ja: CSV ファイルをアップロードできます。各行には、IP/MASK 形式のネットワークが含まれている必要があります。例: 192.168.1.1/32

en: You can use macro _agentalias_ here. Left in blank if you want to use default name: Template name - agent alias
ja: ここでマクロ _agentalias_ を使用できます。 デフォルトの名前を使用する場合は空白のままにします: テンプレート名 - エージェントの別名

en: You cannot change your password under the current authentication scheme
ja: 現在の認証スキームではパスワードを変更できません

en: You cannot edit this action, You don't have the permission to edit All group.
ja: このアクションは編集できません。'全て' グループを編集する権限がありません。

en: You cannot edit this alert template, You don't have the permission to edit All group.
ja: このアラートテンプレートを編集することはできません。'全て' グループを編集する権限がありません。

en: You cannot monitor RDS instances from different types. Please define several tasks for several types.
ja: 異なるタイプの RDS インスタンスを監視することはできません。それぞれのタイプに対してそれぞれのタスクを定義してください。

en: You cannot set the Password type until you clear the combo values and click on update button.
ja: 選択した値クリアして更新ボタンをクリックするまで、パスワードタイプを設定することはできません。

en: You cannot start a new merge because system is merging events data.
ja: システムがイベントデータをマージ中のため、新しいマージを開始できません。

en: You cannot unset the enable combo until you clear the combo values and click on update.
ja: 選択した値をクリアして更新をクリックするまで、有効な設定を解除することはできません。

en: You cannot use this node until system is unified
ja: システムが統合されるまで、このノードを使用することはできません

en: You cannot use update manager %s. This license has expired %d days ago. Please update your license or disable enterprise section by moving enterprise directory to another location and try again.
ja: アップデートマネージャ %s は使用できません。 このライセンスは %d 日前に期限切れになりました。 ライセンスを更新するか、enterprise ディレクトリを別の場所に移動して Enterprise 版の機能を無効にして、再試行してください。

en: You cannot use update manager %s. This license is a trial license to test all %s features. Please update your license to unlock all %s features.
ja: アップデートマネージャ %s は使用できません。 このライセンスは、すべての %s 機能をテストするための試用ライセンスです。 ライセンスを更新して、すべての %s 機能のロックを解除してください。

en: You cannot use update manager %s. You are exceding monitoring limits by %s elements. Please update your license or disable enterprise section by moving enterprise directory to another location and try again.
ja: アップデートマネージャ %s は使用できません。%s 件監視制限を超えています。 ライセンスを更新するか、enterprise ディレクトリを別の場所に移動して Enterprise 版の機能を無効にして、再試行してください。

en: You could change this options later in "alert actions" and setting your account.
ja: このオプションは、後で "アラートアクション" とアカウントの設定で変更できます。

en: You could enter the code manually or use the QR code to add it automatically
ja: コードを手動で入力するか、QRコードを使って自動追加できます。

en: You do not have grants to access in this agent %s
ja: このエージェント %s へアクセスする権限がありません

en: You do not have grants to access this feature
ja: この機能にアクセスする権限がありません

en: You don't have access
ja: アクセスできません。

en: You don't have access to this page
ja: このページにはアクセスできません。

en: You have
ja: あなたのアカウントに

en: You have defined a high number of alerts, this may cause you performance problems in the future. In the Enterprise version, you can use event correlation alerts to simplify the alerting system and have easier administration and increased performance.
ja: アラートの定義数が多くあるため、将来的にパフォーマンスの問題が発生する可能性があります。Enterprise版では、イベント相関でアラートシステムを単純化でき、管理が簡単になりパフォーマンスが向上します。

en: You have less than 10 MB of logs
ja: ログは 10MB 未満です

en: You have more than 10 MB of logs
ja: 10MB 以上のログがあります

en: You have no access to edit this task.
ja: このタスクの編集権限がありません。

en: You have no access to manage console tasks.
ja: コンソールタスク管理へのアクセス権がありません。

en: You have no acess to edit this command.
ja: このコマンドを編集する権限がありません。

en: You have non initialized modules
ja: 未初期化モジュールがあります。

en: You have not access to the parent.
ja: 親へアクセスできません

en: You have too much items in the processing queue. This can happen if your server is too loaded and/or not properly configured. This could be something temporal, or a bottleneck. One possible solution is increase number of server threads, but you should consider getting support about this.
ja: キューにたくさんの処理が溜まっています。サーバに多くの処理を定義しすぎているか、またはサーバが正しく設定されていません。これは一時的なものかもしれませんが、ボトルネックになります。一つの解決策としてはサーバのスレッド数を増やすことです。しかし、これについては支援を得ることを考慮した方がよいでしょう。

en: You have unknown modules in this agent.
ja: このエージェントには不明モジュールがあります。

en: You haven't created templates yet.
ja: テンプレートが作成されていません。

en: You haven't privileges for insert data in the agent.
ja: エージェントにデータを挿入する権限がありません。

en: You may try to run the %s<b>installation wizard</b>%s to create one.
ja: 作成するには、%s<b>インストールウィザード</b>%s を実行します。

en: You must change password:
ja: パスワードを変更する必要があります:

en: You must click the Create or Update buttom for a correct configuration!!!
ja: 正しい設定を行うには、[作成] または [更新] ボタンをクリックする必要があります!!!

en: You must create a task first
ja: タスクを最初に作成する必要があります。

en: You must define a network.
ja: ネットワークを定義する必要があります。

en: You must install php-yaml in order to use this feature.
ja: この機能を利用するには php-yaml をインストールする必要があります。

en: You must provide a task name.
ja: タスク名を設定する必要があります。

en: You must provide a valid DB2 server IP or FQDN.
ja: 正しい DB2 サーバ IP または FQDN を設定する必要があります。

en: You must provide a valid Microsoft SQL Server server IP or FQDN.
ja: 正しい Microsoft SQL Server の IP または FQDN を指定する必要があります。

en: You must provide a valid MySQL server IP or FQDN.
ja: 正しい MySQL サーバ IP または FQDN を設定する必要があります。

en: You must provide a valid Oracle server IP or FQDN.
ja: 正しい Oracle サーバ IP または FQDN を設定する必要があります。

en: You must provide a valid V-Center IP or FQDN.
ja: 正しい V-Center IP または FQDN を設定する必要があります。

en: You must provide a valid network.
ja: 正しいネットワークを指定する必要があります。

en: You must provide a valid port number.
ja: 正しいポート番号を設定する必要があります。

en: You must provide installation files to create a new entry.
ja: 新規エントリを作成するにはインストールファイルを提供する必要があります。

en: You must select a Discovery Server to run the Task, otherwise the Recon Task will never run
ja: タスクを実行するには自動検出サーバを選択する必要があります。選択しないと自動検出タスクは実行されません。

en: You must select a Discovery Server.
ja: 自動検出サーバを選択する必要があります。

en: You must select a Discovery server.
ja: 自動検出サーバを選択する必要があります。

en: You must select a Prediction Server to perform all cluster status calculations
ja: すべてのクラスタ状態計算を実行するには、予測サーバを選択する必要があります

en: You must select a SNMP alert
ja: SNMP アラートを選択する必要があります

en: You must select a group from the list of groups.
ja: グループ一覧からグループを選択する必要があります。

en: You must select a group where store this key!
ja: この鍵を保存するグループを選択する必要があります。

en: You must select a profile from the list of profiles.
ja: プロファイル一覧からぷらファイルを選択する必要があります。

en: You must select a service
ja: サービスを選択する必要があります

en: You must select a valid group.
ja: 正しいグループを選択する必要があります。

en: You must select at least one RDS instance.
ja: 少なくとも一つの RDS インスタンスを選択する必要があります。

en: You must select at least one credential to test.
ja: テストのために少なくとも一つ認証情報を選択する必要があります。

en: You must select some group
ja: いくつかのグループを選択する必要があります

en: You must select some targets to deploy
ja: デプロイする対象を選択する必要があります

en: You must select something.
ja: 何かを選択する必要があります。

en: You must specify a SSH user
ja: SSH ユーザを指定する必要があります

en: You must specify a host
ja: ホストを指定する必要があります

en: You must specify a private path
ja: 秘密鍵のパスを指定する必要があります

en: You must specify a product type
ja: 製品タイプを指定する必要があります

en: You must specify a public key path
ja: 公開鍵のパスを指定する必要があります

en: You must specify a replication DB pass
ja: レプリケーション DB パスワードを指定する必要があります

en: You must specify a replication DB user
ja: レプリケーション DB ユーザを指定する必要があります

en: You must specify a username and/or password
ja: ユーザ名およびパスワードを指定する必要があります

en: You must specify an agent to store the service
ja: サービスを保存するエージェントを指定する必要があります

en: You must specify at last one SAP hostname.
ja: 少なくとも 1つの SAP ホスト名を指定する必要があります。

en: You need to create your own plugins with Windows compatibility
ja: Windows に対応したプラグインを作成する必要があります

en: You should centralise management in order to use Wizard section. Please go to %s
ja: ウィザードを利用するには中央管理を行う必要があります。%s へ移動してください

en: You should specify a Discovery server
ja: 自動検出サーバを指定する必要があります

en: You should use the "normal" mode (non learn) only when you don't intend to add more modules to the agent.
ja: エージェントにモジュールを追加したくない時のみ、"通常"モード(学習しない)を使います。

en: You will be automatically redirected when all tasks finish
ja: 全タスクが完了すると自動的にリダイレクトされます

en: You will need to install the app from the following link before continue
ja: 先に進む前に、次のリンクからアプリケーションをインストールする必要があります。

en: You will need to update your system manually, through source code or RPM
                packages to be up to date with latest updates.
ja: ソースコードまたは RPM を使用して、システムを手動で更新する必要があります
                パッケージはアップデートで最新になります。

en: Your %s has the "develop_bypass" mode enabled. This is a developer mode and should be disabled in a production environment. This value is located in the main index.php file
ja: %s の "develop_bypass" モードが有効です。これは開発者モードであり、本番環境では無効化してください。この定義は、メインの index.php ファイル内にあります。

en: Your <b>request key</b> is:
ja: <b>リクエストキー</b>:

en: Your Email
ja: あなたのメールアドレス

en: Your IP is not into the IP list with API access.
ja: API アクセスできる IP 一覧に入っていません。

en: Your database hasn't been through maintenance for 48hrs. Please, check documentation on how to perform this maintenance process on %s and enable it as soon as possible.
ja: データベースが 48時間メンテナンスされていません。%s でこのメンテナンスプロセスを実行する方法はドキュメントを確認してください。また、なるべく早く有効化してください。

en: Your defined font doesn't exist or is not defined. Please, check font parameters in your config
ja: 定義したフォントが存在しないかフォントが定義されていません。設定でフォントパラメータを確認してください。

en: Your email
ja: あなたのメールアドレス

en: Your historical database hasn't been through maintenance for 48hrs. Please, check documentation on how to perform this maintenance process on %s and enable it as soon as possible.
ja: ヒストリデータベースが 48時間メンテナンスされていません。%s でこのメンテナンスプロセスを実行する方法はドキュメントを確認してください。また、なるべく早く有効化してください。

en: Your historical database is not using the same schema as the main DB. This could produce anomalies while storing historical data.
ja: ヒストリデータベースで、メインの DB と異なるスキーマを利用しています。これにより、ヒストリデータの保存中に異常が発生する可能性があります。

en: Your installation of PHP does not support LDAP
ja: インストールされている PHP が LDAP に対応していません

en: Your license has expired. Please, contact our sales department.
ja: ライセンスが切れています。営業窓口までご連絡ください。

en: Your report had been successfully sent to Artica.
ja: レポートを Artica へ送信しました。

en: Your report has been planned, and the system will email you a
ja: レポート処理が計画されており、システムはあなたに次の電子メールを送ります:

en: Your selection exceeds the agents available on your license. Limit %d
ja: 選択内容がライセンスで利用可能なエージェント数を超えています。制限:  %d

en: Your session has ended. Please close your browser window to close this %s session.
ja: セッションを終了しました。 この %s セッションを閉じるには、ブラウザウィンドウを閉じてください。

en: ZOOM functionality is only available when there is only one such widget in the dashboard
ja: ズーム機能は、ダッシュボードにそのようなウィジェットが 1つしかない場合にのみ使用できます。

en: Zero results found
ja: 見つかりませんでした。

en: Zero results found.
ja: 見つかりませんでした。

en: Zip file with skin subdirectory. The name of the zip file only can have alphanumeric characters.
ja: skin サブディレクトリを持った zip ファイル。zip ファイル名に使える文字は、アルファベットのみです。

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom factor
ja: ズーム倍率

en: Zoom graphs:
ja: グラフ倍率:

en: Zoom level
ja: 拡大率

en: Zoom scale
ja: 拡大スケール

en: Zoom x1
ja: ズーム x1

en: Zoom x2
ja: ズーム x2

en: Zoom x3
ja: ズーム x3

en: [pandorafms wiki] New report
ja: [pandorafms wiki] 新規レポート

en: [pandorafms wiki] New suggestion
ja: [pandorafms wiki] 新規提案

en: added
ja: 追加しました

en: after to
ja: この後へ:

en: agent cache failed
ja: エージェントキャッシュに失敗しました

en: agent that stores SLA service
ja: SLA サービスを保存するエージェント

en: agent that stores the service
ja: サービスを保存するエージェント

en: agents
ja: エージェント

en: agents like "%s"
ja: 次のエージェント: "%s"

en: ago
ja: 前

en: alert critical SLA service
ja: SLA サービス障害アラート

en: alert critical service
ja: サービス障害アラート

en: alert unknown service
ja: サービス不明アラート

en: alert warning service
ja: サービス警告アラート

en: alias_as_name
ja: 名前としてのエイリアス

en: all networks selected
ja: 全ネットワークが選択されています

en: and
ja: と

en: and replace with
ja: 次の通り書き換えます

en: and this agents are generate problems:
ja: これらのエージェントでエラーです :

en: and this agents with ids are doesn't exists:
ja: これらのエージェントIDは存在しません :

en: and this modules are doesn't exists or not applicable a this agents:
ja: これらのモジュールが存在しないかまたはエージェントに適用できません :

en: any
ja: すべて

en: auth error.
ja: 認証エラー

en: avg
ja: 平均

en: before to
ja: この前へ:

en: by
ja: 発行者:

en: bytes/s
ja: バイト/秒

en: cannot connect to host.
ja: ホストに接続できません。

en: cannot connect to node
ja: ノードへ接続できません

en: checking migration requirements
ja: マイグレーション要求をチェック中

en: cluster
ja: クラスタ

en: collapse all
ja: すべて折りたたむ

en: command center
ja: コマンドセンター

en: conections
ja: 接続

en: connection error.
ja: 接続エラー

en: console update %d
ja: コンソールアップデート %d

en: copy
ja: コピー

en: copy of %s
ja: %s のコピー

en: copy of %s (%d)
ja: %s のコピー (%d)

en: could not resolve the host.
ja: ホストの名前解決ができませんでした。

en: created
ja: 作成しました

en: critical if
ja: 次の場合に障害

en: custom
ja: カスタム

en: database does not exist.
ja: データベースが存在しません。

en: days
ja: 日

en: deselect all
ja: 全て未選択

en: details
ja: 詳細

en: disabled
ja: 無効化

en: e-mail address
ja: メールアドレス

en: eHorus API hostname
ja: eHorus API ホスト名

en: eHorus API port
ja: eHorus API ポート

en: eHorus has his own agent identifiers
ja: eHorus には独自のエージェント識別があります

en: eHorus id custom field
ja: eHorus id カスタムフィールド

en: eHorus password
ja: eHorus パスワード

en: eHorus request timeout
ja: eHorus リクエストタイムアウト

en: eHorus user
ja: eHorus ユーザ

en: eHorus user acces enabled
ja: eHorus ユーザアクセスの有効化

en: eHorus user access enabled
ja: eHorus ユーザアクセス有効化

en: eHorus user configuration
ja: eHorus ユーザ設定

en: eHorus user login
ja: eHorus ユーザログイン

en: empty
ja: 空

en: enable task
ja: タスク有効化

en: enabled
ja: 有効

en: events
ja: イベント

en: exists in bbdd, please select other name
ja: DB に存在します。他の名前を選択してください。

en: expand all
ja: すべて展開

en: failed
ja: 失敗

en: failed to connect to node database.
ja: ノードデータベースへの接続に失敗しました。

en: false
ja: いいえ

en: from
ja: 開始

en: full scale charts
ja: フルスケールグラフ

en: greater or equal than
ja: より大きいか等しい

en: greater than
ja: より大きい

en: groups
ja: グループ

en: has at least
ja: は少なくとも次のイベント数あります:

en: has no discovery tasks assigned
ja: に自動検出タスクが割り当てられていません。

en: has no recon tasks assigned
ja: は自動検出タスクが割り当てられていません

en: height
ja: 高さ

en: here
ja: こちら

en: hour
ja: 時間

en: hourly S.L.A.
ja: 時間ごとの S.L.A.

en: hours
ja: 時間

en: hours.
ja: 時間

en: iCalendar(.ics) file
ja: iCalendar(.ics) ファイル

en: id Network
ja: ネットワーク ID

en: id cannot be empty
ja: ID は空にできません

en: identifier cannot be empty
ja: 識別子は空にできません

en: idle CPU time
ja: idle CPU時間

en: integria API hostname
ja: Integria API ホスト名

en: inventory module already registered: "%d"
ja: インベントリモジュールはすでに登録済です: "%d"

en: is different
ja: 異なる

en: is equal
ja: 同じ

en: is like (regex)
ja: 一致 (正規表現)

en: is not like (regex)
ja: 不一致 (正規表現)

en: items
ja: アイテム

en: just added previously.
ja: すでに追加されています。

en: last event replication: %s
ja: 最新のイベントレプリケーション: %s

en: ldap
ja: LDAP

en: leased expiration
ja: リース期限切れ

en: leased mode
ja: リースモード

en: less than
ja: より小さい

en: logs csv
ja: ログ CSV

en: macro_desc
ja: マクロの説明

en: max
ja: 最大

en: memory_limit current value
ja: memory_limit 現在値

en: merge events
ja: マージイベント

en: merge process
ja: マージ処理

en: merge process events
ja: マージ処理イベント

en: metaconsole
ja: メタコンソール

en: min
ja: 最小

en: minutes
ja: 分

en: missing credentials.
ja: 認証情報がありません。

en: module groups
ja: モジュールグループ

en: module that stores SLA service
ja: SLA サービスを保存するモジュール

en: module that stores the service
ja: サービスを保存するモジュール

en: modules
ja: モジュール

en: modules like "%s"
ja: 次のモジュール: "%s"

en: months
ja: 月

en: name fictional node
ja: 仮想ノード名

en: name node
ja: ノード名

en: namespace
ja: 名前空間

en: nfdump binary (%s) not found!
ja: nfdump バイナリ (%s) が見つかりません!

en: no
ja: いいえ

en: node is not recognized as metaconsole node.
ja: ノードはメタコンソールノードとして認識できません。

en: node license missmatch.
ja: ノードライセンス不整合

en: none
ja: なし

en: not created
ja: 作成できませんでした

en: not executed
ja: 未実行

en: of
ja: /

en: of defined alerts not fired
ja: の定義済みアラートが未発生です。

en: of module
ja: のモジュール

en: of monitors up
ja: のモニタ項目が正常です。

en: of total modules inited
ja: のモジュールが初期化済みです。

en: once
ja: 一回

en: other
ja: その他

en: password
ja: パスワード

en: phantomjs config directory
ja: phantomjs 設定ディレクトリ

en: please select profile and group
ja: プロファイルとグループを選択してください

en: please, select VLAN to be created
ja: 作成する VLAN を選択してください

en: please, select a custom field
ja: カスタムフィールドを選択してください。

en: please, select a filter
ja: フィルタを選択してください。

en: policies
ja: ポリシー

en: privacy pass
ja: 暗号化パスワード

en: progress
ja: 処理状況

en: rate
ja: 律

en: regex
ja: 正規表現

en: removed
ja: 削除しました

en: repeated at least
ja: 繰り返された最低数

en: report
ja: レポート

en: reports
ja: レポート

en: results found
ja: 件見つかりました

en: seconds
ja: 秒

en: select all
ja: 全て選択

en: sent message(s)
ja: 通の送信済メッセージがあります

en: separate fields with
ja: フィールドセパレータは、

en: server connection failed
ja: サーバ接続に失敗しました

en: server update %d
ja: サーバアップデート %d

en: servers down
ja: 停止中

en: several graphs for each module
ja: モジュールごとの複数のグラフ

en: succesfully created
ja: 作成しました

en: success
ja: 成功

en: sum
ja: 合計

en: supernet name could not be added, please select supernet
ja: スーパーネット名を追加できませんでした。スーパーネットを選択してください。

en: system CPU time
ja: system CPU時間

en: system Up time
ja: システムアップタイム

en: tags
ja: タグ

en: target web site (http://...)
ja: 対象ウェブサイト (http://...)

en: the combined graph does not show the alerts into this graph
ja: 組み合わせグラフは、グラフ内にアラートを表示しません

en: this link
ja: このリンク

en: threshold
ja: しきい値

en: time(s)
ja: 回

en: timed out
ja: タイムアウトしました

en: times in
ja: 時間範囲

en: to
ja: 終了

en: to start monitoring your SAP infrastructure.
ja: SAP インフラを監視するためです。

en: true
ja: はい

en: type mode type charts
ja: タイプモードタイプグラフ

en: type mode zoom charts
ja: タイプモード拡大グラフ

en: unique_ip
ja: ユニーク IP

en: unknown error
ja: 不明なエラー

en: unknown error.
ja: 不明なエラー

en: unread message(s)
ja: 通の新しいメッセージがあります。

en: updated
ja: 更新しました

en: user
ja: ユーザ

en: user CPU time
ja: user CPU時間

en: value1,tag1;value2,tag2;value3,tag3
ja: 値1,タグ1;値2,タグ2;値3,タグ3

en: visual console has not been selected
ja: ビジュアルコンソールが選択されていません

en: visual_animation
ja: ビジュアルアニメーション

en: warning
ja: 警告

en: weeks
ja: 週

en: width
ja: 幅

en: within an interval (seconds)
ja: 間隔内 (秒)

en: wrote
ja: によると

en: years
ja: 年

en: yes
ja: はい

en: you don't have write permissions in the configuration file
ja: 設定ファイルに書き込む権限がありません
