pandora-fms - en to sv translation catalogue (627 entries)

en:  from
sv:  från

en:  to
sv:  till

en:  unread message(s).
sv:  olästa meddelande(n).

en:  wrote
sv:  skrev

en: 1 day
sv: 1 dygn

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 1 month
sv: 1 månad

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: 1 year
sv: 1 år

en: 12 hours
sv: 12 timmar

en: 15 days
sv: 15 dagar

en: 2 days
sv: 2 dygn

en: 2 hours
sv: 2 timmar

en: 2 months
sv: 2 månader

en: 2 weeks
sv: 2 veckor

en: 3 hours
sv: 3 timmar

en: 4 days
sv: 4 dygn

en: 5 days
sv: 5 dygn

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: 6 months
sv: 6 månader

en: Action
sv: Åtgärd

en: Active
sv: Aktiv

en: Active incidents
sv: Aktiva incidenter

en: Active incidents, with comments
sv: Aktiva incidenter med kommentarer

en: Add
sv: Lägg till

en: Add item to report
sv: Lägg till objekt till rapport

en: Add note
sv: Lägg till anteckning

en: Administrator
sv: Administratör

en: Agent Version
sv: Agentversion

en: Agent configuration
sv: Agentkonfiguration

en: Agent deleted successfully
sv: Agenten togs bort

en: Agent down
sv: Agent nere

en: Agent name
sv: Agentnamn

en: Agent search
sv: Agentsökning

en: Agent successfully created
sv: Agenten skapades

en: Agent successfully updated
sv: Agenten uppdaterades

en: Agent without data
sv: Agent utan data

en: Agent without monitors
sv: Agent utan övervakare

en: Agents
sv: Agenter

en: Agents defined in Pandora
sv: Agenter definierade i Pandora

en: Agents in group
sv: Agenter i grupp

en: Agents management
sv: Agenthantering

en: Alert
sv: Larm

en: Alert configuration
sv: Larmkonfiguration

en: Alert description
sv: Larmbeskrivning

en: Alert level
sv: Larmnivå

en: Alert name
sv: Larmnamn

en: Alert report
sv: Larmrapport

en: Alert status
sv: Larmstatus

en: Alert successfully created
sv: Larm skapades

en: Alert successfully deleted
sv: Agenten togs bort

en: Alert successfully updated
sv: Larmet uppdaterades

en: Alert text
sv: Larmtext

en: Alert type
sv: Larmtyp

en: Alerts
sv: Larm

en: Alerts Fired
sv: Larm utlösta

en: Alerts Management
sv: Larmhantering

en: Alerts Total
sv: Larm totalt

en: Alerts defined in Pandora
sv: Larm definierade i Pandora

en: Alerts fired
sv: Larm utlösta

en: Alerts not fired
sv: Larm inte utlösta

en: All
sv: Alla

en: All agents
sv: Alla agenter

en: All data until now
sv: Allt data tills nu

en: All event
sv: Alla händelser

en: All incidents
sv: Alla incidenter

en: Any
sv: Alla

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Area
sv: Område

en: Assign
sv: Tilldela

en: Assigned module
sv: Tilldelad modul

en: Assigned modules
sv: Tilldelade moduler

en: At
sv: den

en: Attached files
sv: Bifogade filer

en: Authentication Error
sv: Autentiseringsfel

en: Author
sv: Upphovsman

en: Autorefresh
sv: Uppdatera automatiskt

en: Available Agents
sv: Tillgängliga agenter

en: Available templates
sv: Tillgängliga mallar

en: Average per hour/day
sv: Medel per timme/dygn

en: Avg. Value
sv: Medelvärde

en: Back to normal mode
sv: Tillbaka till normalt läge

en: Background
sv: Bakgrund

en: Begin date (*)
sv: Startdatum (*)

en: Build
sv: Bygge

en: CSV File
sv: CSV-fil

en: Cannot read from SNMP source
sv: Kan inte läsa från SNMP-källa

en: Choose agent
sv: Välj agent

en: Closed
sv: Stängd

en: Closed incidents
sv: Stängda incidenter

en: Combined
sv: Kombinerad

en: Combined alert
sv: Kombinerat larm

en: Combined alert components
sv: Kombinerade larmkomponenter

en: Combined alerts
sv: Kombinerade larm

en: Command
sv: Kommando

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Component group management
sv: Hantering av komponentgrupper

en: Component groups
sv: Komponentgrupper

en: Configuration Management
sv: Konfigurationshantering

en: Copying alert
sv: Kopierar larm

en: Copying module
sv: Kopierar modul

en: Create
sv: Skapa

en: Create Incidents
sv: Skapa incidenter

en: Create a new combined alert
sv: Skapa ett nytt kombinerat larm

en: Create a new data server module
sv: Skapa en ny dataservermodul

en: Create a new network component
sv: Skapa en ny nätverkskomponent

en: Create a simple alert
sv: Skapa ett enkelt larm

en: Create agent
sv: Skapa agent

en: Create alert
sv: Skapa larm

en: Create group
sv: Skapa grupp

en: Create incident
sv: Skapa incident

en: Create profile
sv: Skapa profil

en: Create report
sv: Skapa rapport

en: Create user
sv: Skapa användare

en: Critical
sv: Kritiskt

en: Custom graph name
sv: Anpassat diagramnamn

en: Custom graph viewer
sv: Anpassad diagramvisare

en: Custom graphs
sv: Anpassade diagram

en: Custom reporting
sv: Anpassad rapportering

en: Data Checks
sv: Datakontroller

en: Data Server
sv: Dataserver

en: Data Unknown
sv: Data okänt

en: Data from agent
sv: Data från agent

en: Data health
sv: Datahälsa

en: Data older than
sv: Data äldre än

en: Data table
sv: Datatabell

en: Database
sv: Databas

en: Database Information
sv: Databasinformation

en: Database Maintenance
sv: Databasunderhåll

en: Database Management
sv: Databashantering

en: Database event
sv: Databashändelse

en: Date
sv: Datum

en: Days
sv: Dagar

en: Days of week
sv: Veckodagar

en: Defined modules
sv: Definierade moduler

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Agents
sv: Ta bort agenter

en: Delete Data
sv: Ta bort data

en: Delete event
sv: Ta bort händelse

en: Delete selected
sv: Ta bort markerade

en: Deleted successfully
sv: Borttagning lyckades

en: Desc
sv: Beskr

en: Description
sv: Beskrivning

en: Development
sv: Utveckling

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabled alerts
sv: Inaktiverade larm

en: Distance between nodes
sv: Avstånd mellan noder

en: Do it!
sv: Gör det!

en: Done
sv: Färdig

en: Down
sv: Ned

en: Download file
sv: Hämta fil

en: Drag an element here to edit the properties
sv: Dra ett element hit för att redigera egenskaperna

en: Edit Alerts
sv: Redigera larm

en: Edit agents
sv: Redigera agenter

en: Edit alerts
sv: Redigera larm

en: Edit incidents
sv: Redigera incidenter

en: Edit my user
sv: Redigera min användare

en: Elements
sv: Element

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: End date (*)
sv: Slutdatum (*)

en: Error
sv: Fel

en: Event graph
sv: Händelsediagram

en: Event graph by group
sv: Händelsediagram efter grupp

en: Event graph by user
sv: Händelsediagram efter användare

en: Event name
sv: Händelsenamn

en: Event report
sv: Händelserapport

en: Event status
sv: Händelsestatus

en: Event successfully deleted
sv: Händelsen togs bort

en: Event type
sv: Händelsetyp

en: Events
sv: Händelser

en: Events generated -by module-
sv: Händelser genererade -av modul-

en: Events statistics
sv: Händelsestatistik

en: Export
sv: Exportera

en: Export data
sv: Exportera data

en: Export type
sv: Exporttyp

en: Extensions
sv: Utökningar

en: Factor
sv: Faktor

en: Fail
sv: Fel

en: Field #1 (Alias, name)
sv: Fält #1 (alias, namn)

en: Field #2 (Single Line)
sv: Fält #2 (en rad)

en: Field #3 (Full Text)
sv: Fält #3 (fullständig text)

en: Field number
sv: Fältnummer

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filter by group
sv: Filtrera efter grupp

en: Fired
sv: Utlöst

en: Firing
sv: Löser ut

en: First date
sv: Första datum

en: Font
sv: Typsnitt

en: Force
sv: Tvinga

en: Free search
sv: Frisökning

en: Free text
sv: Fritext

en: Fri
sv: Fre

en: Friday
sv: Fredag

en: From
sv: Från

en: Full list of Alerts
sv: Fullständig lista över larm

en: Full screen
sv: Helskärm

en: Full screen mode
sv: Helskärmsläge

en: General configuration
sv: Allmän konfiguration

en: General information
sv: Allmän information

en: Get Info
sv: Hämta info

en: Get data
sv: Hämta data

en: Get data from agent
sv: Hämta data från agent

en: Global Profile
sv: Global profil

en: Global health
sv: Allmän hälsa

en: Graph
sv: Diagram

en: Graph defined
sv: Diagram definierat

en: Graph name
sv: Diagramnamn

en: Graphic resolution (1-low, 5-high)
sv: Grafisk upplösning (1-låg, 5-hög)

en: Group
sv: Grupp

en: Group management
sv: Grupphantering

en: Group successfully created
sv: Gruppen skapades

en: Group successfully deleted
sv: Gruppen togs bort

en: Group successfully updated
sv: Gruppen uppdaterades

en: Group view
sv: Gruppvy

en: Group(s) available
sv: Grupp(er) tillgängliga

en: Groups defined in Pandora
sv: Grupper definierade i Pandora

en: Height
sv: Höjd

en: Help system error
sv: Fel i hjälpsystemet

en: Hour
sv: Timme

en: Hours
sv: Timmar

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Icon
sv: Ikon

en: Image
sv: Bild

en: Incident management
sv: Incidenthantering

en: Incident successfully deleted
sv: Incidenten togs bort

en: Incident successfully updated
sv: Incidenten uppdaterades

en: Incidents by group
sv: Incidenter efter grupp

en: Incidents by priority
sv: Incidenter efter prioritet

en: Incidents by source
sv: Incidenter efter källa

en: Incidents by status
sv: Incidenter efter status

en: Incidents by user
sv: Incidenter efter användare

en: Information on all agents
sv: Information på alla agenter

en: Informational
sv: Information

en: Informative
sv: Informativ

en: Interval
sv: Intervall

en: Key string
sv: Nyckelsträng

en: Label
sv: Etikett

en: Label color
sv: Etikettfärg

en: Language Code for Pandora
sv: Språkkod för Pandora

en: Last 24 Hours
sv: Senaste 24 timmar

en: Last Month
sv: Förra månaden

en: Last contact
sv: Senaste kontakt

en: Last day
sv: Senaste dygnet

en: Last fired
sv: Senast utlöst

en: Last month
sv: Förra månaden

en: Last remote contact
sv: Senaste fjärrkontakt

en: Last week
sv: Förra veckan

en: Latest date
sv: Sista datum

en: Latest events
sv: Senaste händelser

en: Latest events for this agent
sv: Senast händelser för agenten

en: Learning mode
sv: Inlärningsläge

en: Line
sv: Linje

en: Link
sv: Länk

en: Link management
sv: Länkhantering

en: Link name
sv: Länknamn

en: Link successfully created
sv: Länken skapades

en: Link successfully deleted
sv: Länken togs bort

en: Link successfully updated
sv: Länken uppdaterades

en: Links
sv: Länkar

en: Load
sv: Last

en: Loading
sv: Läser in

en: Logged Out
sv: Loggade ut

en: Login
sv: Logga in

en: Logout
sv: Logga ut

en: Low
sv: Låg

en: MD5 Check
sv: MD5-kontroll

en: Maintenance
sv: Underhåll

en: Manage
sv: Hantera

en: Manage Agents
sv: Hantera agenter

en: Manage Database
sv: Hantera databas

en: Manage Incidents
sv: Hantera incidenter

en: Manage agents
sv: Hantera agenter

en: Manage alerts
sv: Hantera larm

en: Manage groups
sv: Hantera grupper

en: Manage incidents
sv: Hantera incidenter

en: Manage modules
sv: Hantera moduler

en: Manage plugins
sv: Hantera instick

en: Manage profiles
sv: Hantera profiler

en: Manage reports
sv: Hantera rapporter

en: Manage servers
sv: Hantera servrar

en: Manage users
sv: Hantera användare

en: Manual setup
sv: Manuellt konfiguration

en: Master
sv: Huvudnod

en: Master server
sv: Huvudserver

en: Max. Value
sv: Maxvärde

en: Max. timeout
sv: Max. tidsgräns

en: Message
sv: Meddelande

en: Message successfully sent
sv: Meddelandet skickades

en: Message sucessfully deleted
sv: Meddelandet togs bort

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Messages to groups
sv: Meddelanden till grupper

en: Min. Value
sv: Minvärde

en: Modify alert
sv: Ändra larm

en: Module
sv: Modul

en: Module added successfully
sv: Modulen lades till

en: Module assignment
sv: Modultilldelning

en: Module component management
sv: Hantering av modulkomponenter

en: Module components
sv: Modulkomponenter

en: Module definition
sv: Moduldefinition

en: Module deleted successfully
sv: Modulen togs bort

en: Module graph
sv: Moduldiagram

en: Module group
sv: Modulgrupp

en: Module management
sv: Modulhantering

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Module successfully updated
sv: Modulen uppdaterades

en: Module template management
sv: Hantering av modulmallar

en: Module templates
sv: Modulmallar

en: Module type
sv: Modultyp

en: Module updated successfully
sv: Modulen uppdaterades

en: Modules
sv: Moduler

en: Modules per agent
sv: Moduler per agent

en: Modules successfully added
sv: Moduler lades till

en: Mon
sv: Mån

en: Monday
sv: Måndag

en: Monitor
sv: Övervaka

en: Monitor health
sv: Övervaka hälsa

en: Monitors
sv: Övervakare

en: Month
sv: Månad

en: Months
sv: Månader

en: N/A
sv: -

en: Name
sv: Namn

en: Name #Ag.
sv: Namn #Ag.

en: Name error
sv: Namnfel

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Map
sv: Nätverkskarta

en: Network Server
sv: Nätverksserver

en: Network profile
sv: Nätverksprofil

en: Never
sv: Aldrig

en: New message
sv: Nytt meddelande

en: Next agent contact
sv: Nästa agentkontakt

en: No
sv: Nej

en: No agent included in this group has any assigned alert
sv: Ingen agent inkluderad i denna grupp har några tilldelade larm

en: No available data to show
sv: Ingen tillgänglig data att visa

en: No module has been selected
sv: Ingen modul har markerats

en: No modules has been selected
sv: Inga moduler har markerats

en: No planned downtime
sv: Ingen planerad nedtid

en: No subject
sv: Inget ämne

en: None
sv: Ingen

en: Normal mode
sv: Normalt läge

en: Normal screen
sv: Normal skärm

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Not valid
sv: Inte giltig

en: Notes attached to incident
sv: Anteckningar bifogade incidenten

en: OS
sv: Operativsystem

en: Older
sv: Äldre

en: One hour
sv: En timme

en: One month
sv: En månad

en: One week
sv: En vecka

en: Only pending
sv: Endast väntande

en: Open and Active
sv: Öppen och aktiv

en: Opened at
sv: Öppnad den

en: Operation
sv: Åtgärd

en: Options
sv: Alternativ

en: Order
sv: Ordning

en: Other
sv: Övrigt

en: Out of date
sv: Föråldrad

en: Overwrite local changes
sv: Skriv över lokala ändringar

en: Owner
sv: Ägare

en: Packets less than one day old
sv: Paket mindre än ett dygn gamla

en: Packets less than one month old
sv: Paket mindre än en månad gamla

en: Packets less than one week old
sv: Paket mindre än en vecka gamla

en: Packets less than three days old
sv: Paket mindre än tre dagar gamla

en: Packets less than three months old
sv: Paket mindre än tre månader gamla

en: Packets less than two weeks old
sv: Paket mindre än två veckor gamla

en: Packets per agent
sv: Paket per agent

en: Page generated at
sv: Sidan genererades

en: Pandora Agents
sv: Pandora-agenter

en: Pandora FMS Overview
sv: Pandora FMS Översikt

en: Pandora servers
sv: Pandora-servrar

en: Pandora users
sv: Pandora-användare

en: Parent
sv: Förälder

en: Password
sv: Lösenord

en: Password confirmation
sv: Bekräfta lösenord

en: Passwords don't match. Please repeat again
sv: Lösenorden stämde inte överens. Försök igen

en: Pending
sv: Väntar

en: Post process
sv: Efterbehandling

en: Press here to get database information as a graph
sv: Tryck här för att få databasinformation som ett diagram

en: Press here to get database information as text
sv: Tryck här för att få databasinformation som text

en: Priority
sv: Prioritet

en: Private
sv: Privat

en: Problem modifying module
sv: Problem vid ändring av modul

en: Profile
sv: Profil

en: Profile management
sv: Profilhantering

en: Profile name
sv: Profilnamn

en: Profile successfully created
sv: Profilen skapades

en: Profile successfully deleted
sv: Profilen togs bort

en: Profile successfully updated
sv: Profilen uppdaterades

en: Profiles
sv: Profiler

en: Profiles defined in Pandora
sv: Profiler definierade i Pandora

en: Profiles/Groups assigned to this user
sv: Profiler/Grupper tilldelade denna användare

en: Progress
sv: Förlopp

en: Public
sv: Publik

en: Purge all event data
sv: Rensa allt händelsedata

en: Purge data
sv: Rensa data

en: Purge data over 1 day
sv: Rensa data över 1 dygn

en: Purge data over 1 month
sv: Rensa data över 1 månad

en: Purge data over 1 week
sv: Rensa data över 1 vecka

en: Purge data over 2 weeks
sv: Rensa data över 2 veckor

en: Purge data over 3 days
sv: Rensa data över 3 dagar

en: Purge data over 3 months
sv: Rensa data över 3 månader

en: Purge event data over 1 day
sv: Rensa händelsedata över 1 dygn

en: Purge event data over 14 days
sv: Rensa händelsedata över 14 dygn

en: Purge event data over 3 days
sv: Rensa händelsedata över 3 dygn

en: Purge event data over 30 days
sv: Rensa händelsedata över 30 dygn

en: Purge event data over 7 days
sv: Rensa händelsedata över 7 dygn

en: Purge event data over 90 days
sv: Rensa händelsedata över 90 dygn

en: RSS Events
sv: RSS-händelser

en: Raw Data
sv: Rådata

en: Read
sv: Läs

en: Read Incidents
sv: Läs incidenter

en: Read messages
sv: Läs meddelanden

en: Real name
sv: Verkligt namn

en: Received data from
sv: Tog emot data från

en: Records
sv: Poster

en: Redraw
sv: Rita om

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh data
sv: Uppdatera data

en: Refresh time
sv: Uppdateringstid

en: Regenerate
sv: Generera om

en: Rejected incidents
sv: Avvisade incidenter

en: Remote
sv: Fjärr

en: Remote agent configuration
sv: Konfiguration för fjärragenter

en: Remote configuration
sv: Fjärrkonfiguration

en: Remove
sv: Ta bort

en: Replicate configuration
sv: Replikera konfiguration

en: Reply
sv: Svara

en: Report items
sv: Rapportobjekt

en: Report name
sv: Rapportnamn

en: Reporting
sv: Rapportering

en: Review Logs
sv: Granska loggar

en: Running
sv: Kör

en: SNMP Agent
sv: SNMP-agent

en: SNMP Console
sv: SNMP-konsoll

en: SNMP alerts
sv: SNMP-larm

en: SNMP console
sv: SNMP-konsoll

en: SNMP server
sv: SNMP-server

en: SNMP source has been scanned
sv: SNMP-källan har sökts av

en: Sat
sv: Lör

en: Saturday
sv: Lördag

en: Scheduled downtime
sv: Schemalagd nedtid

en: Search
sv: Sök

en: Search incident
sv: Sök incident

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Sender
sv: Avsändare

en: Serious
sv: Allvarligt

en: Server connection failed
sv: Serveranslutning misslyckades

en: Settings
sv: Inställningar

en: Setup Agent
sv: Konfigurera agent

en: Setup mode
sv: Konfigurationsläge

en: Severity
sv: Allvarlighetsgrad

en: Show
sv: Visa

en: Show alert
sv: Visa larm

en: Show events
sv: Visa händelser

en: Simple
sv: Enkel

en: Simple alerts
sv: Enkla larm

en: Simple graph
sv: Enkelt diagram

en: Site news
sv: Platsnyheter

en: Six Months
sv: Sex månader

en: Size
sv: Storlek

en: Sorry! I can't find the page!
sv: Tyvärr, jag kan inte hitta sidan!

en: Source
sv: Källa

en: Source IP
sv: Käll-IP

en: Source group
sv: Källgrupp

en: Source module
sv: Källmodul

en: Stacked
sv: Staplat

en: Stacked area
sv: Staplat område

en: Standalone CSV ascii file
sv: Fristående CSV-fil

en: Standard user
sv: Standardanvändare

en: Static graph
sv: Statiskt diagram

en: Statistics
sv: Statistik

en: Store
sv: Lagra

en: Style template
sv: Stilmall

en: Subject
sv: Ämne

en: Summary
sv: Sammandrag

en: Sun
sv: Sön

en: Sunday
sv: Söndag

en: TCP port
sv: TCP-port

en: Tactical server information
sv: Taktisk serverinformation

en: Tactical view
sv: Taktisk vy

en: Telephone
sv: Telefon

en: Template
sv: Mall

en: Testing
sv: Test

en: The Agent's name must be the same as the one defined at the Console
sv: Agentens namn måste vara samma som det som definierats i konsollen

en: There are no SNMP alerts
sv: Det finns inga SNMP-larm

en: There are no agents included in this group
sv: Det finns inga agenter inkluderade i denna grupp

en: There are no defined agents
sv: Det finns inga definierade agenter

en: There are no defined groups
sv: Det finns inga definierade grupper

en: There are no defined network profiles
sv: Det finns inga definierade nätverksprofiler

en: There are no messages
sv: Det finns inga meddelanden

en: There are no servers configured into the database
sv: Det finns inga servrar konfigurerade i databasen

en: There was a problem adding module
sv: Det uppstod ett problem när modulen lades till

en: There was a problem creating agent
sv: Det uppstod ett problem vid skapande av agent

en: There was a problem creating alert
sv: Det uppstod ett problem vid skapande av larm

en: There was a problem creating group
sv: Det uppstod ett problem vid skapande av grupp

en: There was a problem creating link
sv: Det uppstod ett problem vid skapande av länk

en: There was a problem creating this profile
sv: Det uppstod ett problem vid skapande av profil

en: There was a problem deleting agent
sv: Det uppstod ett problem vid borttagning av agent

en: There was a problem deleting alert
sv: Det uppstod ett problem vid borttagning av agent

en: There was a problem deleting group
sv: Det uppstod ett problem vid borttagning av grupp

en: There was a problem deleting incident
sv: Det uppstod ett problem vid borttagning av incident

en: There was a problem deleting link
sv: Det uppstod ett problem vid borttagning av länk

en: There was a problem deleting message
sv: Det uppstod ett problem vid borttagning av meddelande

en: There was a problem deleting the profile
sv: Det uppstod ett problem vid borttagning av profilen

en: There was a problem deleting user
sv: Det uppstod ett problem vid borttagning av användare

en: There was a problem loading agent
sv: Det uppstod ett problem vid inläsning av agent

en: There was a problem loading group
sv: Det uppstod ett problem vid inläsning av grupp

en: There was a problem loading profile
sv: Det uppstod ett problem vid inläsning av profil

en: There was a problem loading user
sv: Det uppstod ett problem vid inläsning av användare

en: There was a problem modifying group
sv: Det uppstod ett problem vid ändring av grupp

en: There was a problem modifying link
sv: Det uppstod ett problem vid ändring av länk

en: There was a problem sending message
sv: Det uppstod ett problem vid sändning av meddelande

en: There was a problem updating agent
sv: Det uppstod ett problem vid uppdatering av agent

en: There was a problem updating alert
sv: Det uppstod ett problem vid uppdatering av larm

en: There was a problem updating module
sv: Det uppstod ett problem vid uppdatering av modul

en: There was a problem updating this profile
sv: Det uppstod ett problem vid uppdatering av profil

en: There was a problem updating user
sv: Det uppstod ett problem vid uppdatering av användare

en: There's a new update for Pandora
sv: Det finns en ny uppdatering för Pandora

en: This agent can be remotely configured
sv: Denna agent kan fjärrkonfigureras

en: This agent doesn't have any alert
sv: Denna agent har inga larm

en: This agent doesn't have any module
sv: Denna agent har inga moduler

en: This is the Web Management System for Pandora FMS. From here you can manage its agents, alerts and incidents. Session is open while activity exists.
sv: Detta är webbhanteringssystemet för Pandora FMS. Här kan du hantera dess agenter, larm och incidenter. Sessionen är öppen när aktivitet sker.

en: This is your last activity in Pandora FMS console
sv: Detta är dina senaste aktiviteter i Pandora FMS

en: This user doesn't have any assigned profile/group
sv: Denna användare har ingen tilldelad profil/grupp

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Thu
sv: Tor

en: Thurdsday
sv: Torsdag

en: Time
sv: Tid

en: Time from
sv: Tid från

en: Time range
sv: Tidsintervall

en: Time to
sv: Tid till

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Timestamp from
sv: Tidsstämpel från

en: Timestamp to
sv: Tidsstämpel till

en: To
sv: Till

en: To Agent(s):
sv: Till agent(er):

en: Today
sv: Idag

en: Total
sv: Totalt

en: Total Agents
sv: Totalt agenter

en: Total Checks
sv: Totalt kontroller

en: Total alerts monitored
sv: Totalt antal övervakande larm

en: Total data
sv: Totalt data

en: Total monitors
sv: Totalt antal övervakare

en: Total number of packets
sv: Totalt antal paket

en: Total packets
sv: Totalt antal paket

en: Tue
sv: Tis

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Two Months
sv: Två månader

en: Type
sv: Typ

en: Uninitialized modules
sv: Oinitierade moduler

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unmanaged error
sv: Ohanterat fel

en: Up
sv: Upp

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update agent
sv: Uppdatera agent

en: Update alert
sv: Uppdatera larm

en: Update group
sv: Uppdatera grupp

en: Update incident
sv: Uppdatera incident

en: Update manager
sv: Uppdateringshanterare

en: Update manager settings
sv: Inställningar för Uppdateringshanterare

en: Update manager settings updated
sv: Inställningar för Uppdateringshanterare är uppdaterade

en: Update profile
sv: Uppdatera profil

en: Update user
sv: Uppdatera användare

en: Updated at
sv: Uppdaterad den

en: Upload
sv: Skicka upp

en: User ID
sv: Användar-id

en: User created successfully
sv: Användaren skapades

en: User creation failed
sv: Skapandet av användaren misslyckades

en: User management
sv: Användarhantering

en: User successfully deleted
sv: Användaren togs bort

en: User successfully updated
sv: Användaren uppdaterades

en: UserID
sv: Användar-id

en: Username
sv: Användarnamn

en: Users defined in Pandora
sv: Användare definierade i Pandora

en: Very Serious
sv: Mycket allvarlig

en: Very serious
sv: Mycket allvarligt

en: View
sv: Visa

en: View agents
sv: Visa agenter

en: View events
sv: Visa händelser

en: View incidents
sv: Visa incidenter

en: View mode
sv: Visningsläge

en: View users
sv: Visa användare

en: Visual console
sv: Visuell konsoll

en: WMI Query
sv: WMI-fråga

en: WMI server module
sv: WMI-servermodul

en: Warning
sv: Varning

en: Wed
sv: Ons

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Week
sv: Vecka

en: Welcome to Pandora FMS Web Console
sv: Välkommen till Pandora FMS webbkonsoll

en: Width
sv: Bredd

en: Wrong module type
sv: Fel modultyp

en: Yes
sv: Ja

en: You can remotely edit this agent configuration
sv: Du kan fjärrkonfigurera denna agentkonfiguration

en: You don't have access
sv: Du har inte åtkomst

en: You don't have access to this page
sv: Du har inte tillgång till denna sida

en: You don't have enough permission to access this resource
sv: Du har inte behörighet att komma åt denna resurs

en: You have
sv: Du har

en: Your session is over. Please close your browser window to close session on Pandora.<br><br>
sv: Din session är över. Stäng ditt webbläsarfönster för att stänga sessionen för Pandora.<br><br>

en: Your system is up-to-date
sv: Ditt system är uppdaterat

en: Your system version number is
sv: Versionsnumret för ditt system är

en: Zoom factor
sv: Zoomfaktor

en: Zoom x1
sv: Zooma x1

en: Zoom x2
sv: Zooma x2

en: Zoom x3
sv: Zooma x3

en: by
sv: av

en: confirmation
sv: bekräftelse

en: day
sv: dag

en: days
sv: dagar

en: execute
sv: kör

en: from
sv: från

en: hour
sv: timme

en: hours
sv: timmar

en: in the database
sv: i databasen

en: minutes
sv: minuter

en: month
sv: månad

en: months
sv: månader

en: no data
sv: inget data

en: of
sv: av

en: of modules with good data
sv: av moduler med bra data

en: of modules with updated data
sv: av moduler med uppdaterat data

en: plugin
sv: instick

en: preview
sv: förhandsvisning

en: the Flexible Monitoring System
sv: det flexibla övervakningssystemet

en: to
sv: till

en: week
sv: vecka

en: weeks
sv: veckor
