pandora-fms - en to pt translation catalogue (1534 entries)

en: (Adopt)
pt: (Adoptar)

en: (Unlinked)
pt: (Não ligado)

en: (Unlinked) (Adopt)
pt: (Não ligado) (Adoptar)

en: 1 day
pt: 1 dia

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: 1 month
pt: 1 mês

en: 1 week
pt: 1 semana

en: 1 year
pt: 1 ano

en: 12 hours
pt: 12 horas

en: 15 days
pt: 15 dias

en: 2 days
pt: 2 dias

en: 2 hours
pt: 2 horas

en: 2 months
pt: 2 meses

en: 2 weeks
pt: 2 semanas

en: 3 hours
pt: 3 horas

en: 3 months
pt: 3 meses

en: 4 days
pt: 4 dias

en: 5 days
pt: 5 dias

en: 5 hours
pt: 5 horas

en: 6 hours
pt: 6 horas

en: 6 months
pt: 6 meses

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br><br>Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of Pandora System Database
pt: Está a tentar aceder a uma página de acesso restricto. Contacte o administrador de sistemas, se deveria ter acesso a esta página. <br><br> Qualquer tentativa de acesso não autorizado, ficará registada no sistema Pandora FMS.

en: Action
pt: Acção

en: Actions
pt: Acções

en: Activate Metaconsole
pt: Activar Metaconsole

en: Active
pt: Activo

en: Active directory port
pt: Porto de Active Directory

en: Active directory server
pt: Servidor de Actice Directory

en: Active incidents
pt: Incidentes activos

en: Active incidents, with comments
pt: Incidentes activos, com comentários

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Map connection
pt: Adicionar conexão do mapa

en: Add a file
pt: Adicionar um ficheiro

en: Add action
pt: Adicionar acção

en: Add agent
pt: Adicionar agente

en: Add alert
pt: Adicionar alerta

en: Add attachment
pt: Adicionar anexo

en: Add modules
pt: Adicionar módulos

en: Add note
pt: Adicionar nota

en: Add user profile.
pt: Adicionar perfil de utilizador

en: Add workunit
pt: Adicionar unidade de trabalho

en: Address
pt: Endereço

en: Admin
pt: Administrador

en: Administration
pt: Administração

en: Administrator
pt: Administrador

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Agent
pt: Agente

en: Agent Version
pt: Versão do Agente

en: Agent access rate (24h)
pt: Taxa de acesso de Agente (24h)

en: Agent configuration
pt: Configuração de agente

en: Agent custom fields
pt: Campos customizados de agente

en: Agent detail
pt: Detalhe do agente

en: Agent godmode tab
pt: Separador Modo-deus de Agente

en: Agent group
pt: Grupo de agentes

en: Agent icon
pt: Ícone do agente

en: Agent manager
pt: Gestor de Agentes

en: Agent module
pt: Módulo de agente

en: Agent name
pt: Nome de agente

en: Agent operation tab
pt: Separador Operação de agente

en: Agent position
pt: Posição do agente

en: Agent search
pt: Procurar agente

en: Agent status
pt: Estado do agente

en: Agent successfully added to layout
pt: Agente adicionado com sucesso ao layout

en: Agent successfully updated
pt: Agente actualizado com sucesso

en: Agent without data
pt: Agente sem dados

en: Agents
pt: Agentes

en: Agents cannot be updated
pt: Não foi possível actualizar os agentes

en: Agents custom fields manager
pt: Gestor de campos customizados de agentes

en: Agents defined in Pandora
pt: Agentes definidos no Pandora

en: Agents management
pt: Gestão de Agentes

en: Agents operations
pt: Operações de agentes

en: Agents planned for this downtime
pt: Agentes planeados para esta paragem de sistema

en: Agents reading
pt: Leitura de Agentes

en: Agents unknown
pt: Agentes desconhecidos

en: Agents updated successfully
pt: Os agentes foram actualizados com sucesso

en: Alert Actions
pt: Acções de Alerta

en: Alert Templates
pt: Modelos de Alerta

en: Alert action
pt: Acção de alerta

en: Alert actions
pt: Acções de alertas

en: Alert ceased
pt: Alerta finalizado

en: Alert commands
pt: Comandos de alerta

en: Alert control filter
pt: Filtro de controlo do alerta

en: Alert description
pt: Descrição do alerta

en: Alert detail
pt: Detalhe do Alerta

en: Alert disabled
pt: Alerta desactivado

en: Alert events
pt: Eventos de alerta

en: Alert fired
pt: Alerta despoletado

en: Alert level
pt: Nível de alerta

en: Alert manual validation
pt: Validação manuel do alerta

en: Alert manually validated
pt: Alerta validado manualmente

en: Alert not fired
pt: Alerta nao despoletado

en: Alert overview
pt: Resumo de Alertas

en: Alert recovered
pt: Alerta recuperado

en: Alert recovery
pt: Alerta de recuperação

en: Alert report agent
pt: Abrir ficheiro de configuração

en: Alert report module
pt: Módulo de relatório de alerta

en: Alert template
pt: Modelo de alerta

en: Alert templates
pt: Modelos de alertas

en: Alert(s) validated
pt: Alerta(s) validado(s)

en: Alerts
pt: Alertas

en: Alerts Fired
pt: Alertas disparados

en: Alerts editing
pt: Edição de alertas

en: Alerts fired
pt: Alertas disparados

en: Alerts management
pt: Gestão de alertas

en: Alerts not fired
pt: Alertas não executados

en: Alerts operations
pt: Operações de avisos

en: All
pt: Todos

en: All (Enabled)
pt: Todos (activos)

en: All Monitors OK
pt: Todos os monitores OK

en: All agents
pt: Todos os agentes

en: All data until now
pt: Purgar todos os dados até agora

en: All event
pt: Todos os eventos

en: All events
pt: Todos os eventos

en: All incidents
pt: Todos os incidentes

en: All priorities
pt: Todas as prioridades

en: All systems
pt: Todos os sistemas

en: All users
pt: Todos os utilizadores

en: Already added
pt: Já adicionado

en: Always
pt: Sempre

en: Any
pt: Qualquer

en: Apply
pt: Aplicar

en: Are you sure to add many elements\nin visual map?
pt: Tem a certeza que deseja adicionar tantos \nelementos no mapa visual?

en: Are you sure?
pt: Você tem certeza?

en: Area
pt: Área

en: Ascendent
pt: Ascendente

en: Assign
pt: Atribuir

en: Assigned user
pt: Utilizador designado

en: At least one map connection must be defined, it will be possible to change between the connections in the map
pt: Tem de ser definida pelo menos uma conexão do mapa, para ser possível mudar de conexões dentro do mapa

en: At least one module in CRITICAL status
pt: Pelo menos um módulo em estado CRÍTICO

en: At least one module in WARNING status
pt: Pelo menos um módulo em estado de AVISO

en: At least one module is in UKNOWN status
pt: Pelo menos um módulo em estado DESCONHECIDO

en: Attached files
pt: Ficheiros anexos

en: Attachment directory is not writable by HTTP Server
pt: A directoria de anexos não está disponível para escrita pelo Servidor HTTP

en: Attachment store
pt: Depósito de anexos

en: Auth and not privacy method
pt: Método de autenticação e não de encriptação

en: Auth and privacy method
pt: Método de autenticação e de encriptação

en: Auth method
pt: Método de autenticação

en: Auth password
pt: Palavra chave autorizada

en: Auth user
pt: Utilizador autorizado

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Authentication error
pt: Não foi possivel autentica-lo

en: Authentication method
pt: Método de autenticação

en: Author
pt: Autor

en: Auto login (hash) password
pt: Palavra-chave para login automático (hash)

en: Autocreate blacklist
pt: Lista negra de criação automatica

en: Autocreate profile
pt: Criar automaticamente perfis

en: Autocreate profile group
pt: Criar automaticamente grupo de perfis

en: Autocreate remote users
pt: Criar automaticamente utilizadores remotos

en: Autorefresh time
pt: Refrescar em

en: Available agents
pt: Agentes disponíveis

en: Average per hour/day
pt: Média por hora/dia

en: Avg. Only
pt: Apenas média

en: Avg. Value
pt: Valor Médio

en: Babel Enterprise host
pt: Servidor Babel Enterprise

en: Back to normal mode
pt: Voltar ao modo normal

en: Background
pt: Fundo

en: Bad
pt: Mau

en: Bad update the graph
pt: Má actualização de gráfico

en: Base DN
pt: DN base

en: Basic configuration
pt: Configuração básica

en: Become owner
pt: Tornar-se proprietário

en: Begin date
pt: Data de início

en: Block size for pagination
pt: Tamanho para paginação

en: Bottom
pt: Fundo

en: Build
pt: Versão

en: Builder OS
pt: Fabricante de SO

en: Builder alert
pt: Construtor de alertas

en: CRITICAL
pt: CRÍTICO

en: CSV File
pt: Ficheiro CSV

en: Can't save agent (%s), module (%s) data xml.
pt: Impossível guardar agente (%s), dados xml do módulo (%s).

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot find file
pt: Ficheiro não encontrado

en: Cannot load INI file
pt: Não pode carregar o ficheiro INI

en: Cannot read file
pt: Ficheiro não lido

en: Cascade protection
pt: Protecção em cascada

en: Category
pt: Categoria

en: Caution: Do you want delete the map?
pt: Cuidado: Quer mesmo apagar este mapa ?

en: Center
pt: Centro

en: Center Altitude
pt: Altitude central

en: Center Latitude
pt: Latitude central

en: Center Longitude
pt: Longitude central

en: Change in the map
pt: Alterar no mapa

en: Change status
pt: Alterar estado

en: Choose a time from now
pt: Escolha uma data/hora a partir deste momento

en: Choose agent
pt: Escolher agente

en: Click here to get the data from the agent specified in the select box
pt: Clique aqui para obter os dados do agente que foi especificado na caixa de selecção

en: Click here to open a popup window with URL tag
pt: Carregue aqui para abrir uma nova janela com uma marca de url

en: Close
pt: Fechar

en: Closed incident
pt: Incidente fechado

en: Closed incidents
pt: Incidentes fechados

en: Collection
pt: Colecção

en: Colors
pt: Cores

en: Colors and text
pt: Cores e texto

en: Combined table of agent group and module group
pt: Tabela combinada de grupo de agentes e grupo de módulos

en: Command
pt: Comando

en: Command preview
pt: Prévisualização de comando

en: Commands
pt: Comandos

en: Comments
pt: Comentários

en: Compact interpolation in hours (1 Fine-20 bad)
pt: Interpolação de compactação em horas (1bom-20 mau)

en: Comparation in rollover
pt: Comparação ao rolar por cima

en: Component group management
pt: Gestão de grupo de componentes

en: Component groups
pt: Grupos de componentes

en: Condition
pt: Condição

en: Condition type
pt: Tipo de condição

en: Conditions
pt: Condições

en: Conf file deleted successfully
pt: O ficheiro de configuração foi apagado com sucesso

en: Config
pt: Configurar

en: Configuration
pt: Configuração

en: Configuration files cannot be deleted
pt: Não foi possível apagar os ficheiros de configuração

en: Configuration files deleted successfully
pt: Os ficheiros de configuração foram apagados com sucesso

en: Configure alert action
pt: Configurar acção de alerta

en: Configure alert command
pt: Configurar comando de alerta

en: Configure alert template
pt: Configure modelo de alertas

en: Connection Name
pt: Nome de ligação

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy alerts
pt: Copiar alertas

en: Copy modules
pt: Copiar módulos

en: Copy of
pt: Cópia de

en: Corners of the area of the image
pt: Cantos da àrea de imagem

en: Correct Delete
pt: Corrigir Remoção

en: Could not be added
pt: Não foi possível adicionar

en: Could not be copied
pt: Não foi possível copiar

en: Could not be created
pt: Não foi possível criar

en: Could not be created.
pt: Não foi possível criar.

en: Could not be deleted
pt: Não foi possível apagar.

en: Could not be disabled
pt: Não foi possível desactivar

en: Could not be enabled
pt: Não foi possível activar

en: Could not be set in process
pt: Não foi possivel ligar em processamento

en: Could not be set off standby
pt: Não foi possível desligar o 'em espera'

en: Could not be set standby
pt: Não foi possível ligar o 'em espera'

en: Could not be update.
pt: Não foi possível actualizar.

en: Could not be updated
pt: Não foi possível actualizar

en: Could not be validated
pt: Não pôde ser validado

en: Could not create network map
pt: Não foi possivel criar o mapa da rede

en: Could not delete conf file
pt: Não foi possível apagar o ficheiro conf

en: Could not delete network map
pt: Não foi possível apagar o mapa da rede

en: Could not reclame ownership
pt: Não foi possível solicitar a propriedade do item

en: Could not save network map
pt: Não foi possível gravar o mapa da rede

en: Count
pt: Contar

en: Create
pt: Criar

en: Create Action
pt: Criar acção

en: Create Command
pt: Criar comando

en: Create Template
pt: Criar modelo

en: Create a new WMI component
pt: Criar um novo componente WMI

en: Create a new WMI server module
pt: Criar um novo módulo de servidor WMI

en: Create a new data server module
pt: Criar um novo módulo de servidor de dados

en: Create a new network component
pt: Criar um novo componente de rede

en: Create a new network server module
pt: Criar novo modulo de servidor de rede

en: Create a new plugin component
pt: Criar um novo componente de plugin

en: Create a new plugin server module
pt: Criar um novo módulo de servidor de plugin's

en: Create a new prediction server module
pt: Criar um novo Módulo de servidor de prognósticos

en: Create agent
pt: Criar agente

en: Create agent custom field
pt: Criar um campo personalizado para o agente

en: Create alert
pt: Criar um alerta

en: Create directory
pt: Criar uma pasta

en: Create field
pt: Criar campo

en: Create filter
pt: Criar filtro

en: Create graph
pt: Criar gráfico

en: Create group
pt: Criar grupo

en: Create incident
pt: Criar incidente

en: Create item
pt: Criar item

en: Create module group
pt: Criar grupo de módulo

en: Create modules
pt: Criar módulos

en: Create networkmap
pt: Criar o mapa de rede

en: Create new map connection
pt: Criar nova ligação de mapa

en: Create profile
pt: Criar Perfil

en: Create report
pt: Criar relatório

en: Create user
pt: Criar utitizador

en: Create user.
pt: Criar utilizador.

en: Created successfully
pt: Criado com sucesso

en: Creator
pt: Criador

en: Critical
pt: Crítico

en: Critical status
pt: Estado crítico

en: Current database maintenance setup
pt: Configuração actual da manutenção de base de dados

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom ID
pt: ID customizado

en: Custom SQL template
pt: Modelo SQL customizado

en: Custom Value/OID
pt: Valor Personalizado/OID

en: Custom field
pt: Campo customizado

en: Custom fields
pt: Campos customizados

en: Custom graph
pt: Grafico customizado

en: Custom graph viewer
pt: Visualizador grafico customizado

en: Custom graphs
pt: Gráfico customizado

en: Custom logo
pt: Logo customizado

en: Custom reporting
pt: Relatório customizado

en: Custom script
pt: Script customizado

en: Customer key
pt: Chave personalizada

en: DB information
pt: Informação da BD

en: DB interface
pt: Interface DB

en: DB maintenance
pt: Manutenção da BD

en: Daily
pt: Diário

en: Data
pt: Dados

en: Data Copy
pt: Cópia de dados

en: Data server
pt: Servidor de Dados

en: Data server module
pt: Módulo de servidor de dados

en: Data table
pt: Tabela de dados

en: Data value
pt: valor

en: Database
pt: Base de Dados

en: Database audit
pt: Auditoria à Base de Dados

en: Database audit purge
pt: Purgar Auditoria à BD

en: Database debug
pt: Depuração da Base de Dados

en: Database event
pt: Eventos da Base de Dados

en: Database information
pt: Informações sobre a base de dados

en: Database interface
pt: Interface da Base de dados

en: Database maintenance
pt: Manutenção da Base de dados

en: Database management
pt: Gestão de Base de Dados

en: Database name
pt: Nome da base de dados

en: Database password
pt: Palavra chave da base de dados

en: Database purge
pt: Limpeza da Base de Dados

en: Database sanity
pt: Sanidade da Base de Dados

en: Database setup
pt: Configuração da base de dados

en: Database size stats
pt: Estatística do tamanho da BD

en: Database user
pt: Utilizador da base de dados

en: Date
pt: Data

en: Date format string
pt: Formato de data

en: Days
pt: Dias

en: Days of week
pt: Dias da semana

en: Decompress
pt: Descompressão

en: Decrease Weight
pt: Retirar peso

en: Default
pt: Pré-definido

en: Default Altitude
pt: Altitude predefinida

en: Default Latitude
pt: Latitude predefinida

en: Default Longitude
pt: Longitude predefinida

en: Default action
pt: Acção por defeito

en: Default hours for event view
pt: Horas por defeito para visualização de eventos

en: Default position for agents without GIS data
pt: Posição por defeito para agentes sem dados GIS

en: Default position of map.
pt: Posição por defeito de mapa.

en: Default zoom
pt: Nível de Zoom predefinido

en: Default zoom level
pt: Nível de Zoom por defeito

en: Default zoom level when opening the map
pt: O tamanho da vista do mapa ao abrí-lo

en: Defined alerts
pt: Definir alertas

en: Defined extensions
pt: Extensôes definidas

en: Defined modules
pt: Módulos definidos

en: Delay
pt: Atraso

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete available remote configurations
pt: Apagar as configurações remotas disponíveis

en: Delete event
pt: Apagar evento

en: Delete file
pt: Apagar o ficheiro

en: Delete incident
pt: Incidente eleminado

en: Delete incidents
pt: Apagar incidentes

en: Delete item
pt: Apagar item

en: Delete map
pt: Apagar mapa

en: Delete selected
pt: Apagar selecção

en: Delete this conf file implies that for restore you must reactive remote config in the local agent.
pt: Apagar este ficheiro de configuração implíca que para restaurar, terá de reactivar a configuração remota no agente local.

en: Delete user profile.
pt: Remover perfil de utilizador.

en: Delete user.
pt: Remover utilizador

en: Deleting User
pt: Remover utilizador

en: Deleting records for all agents
pt: A apagar registos de todos os agentes

en: Depth
pt: Profundidade

en: Descent
pt: Descendente

en: Description
pt: Descrição

en: Description:
pt: Descrição:

en: Descriptive name for the connection
pt: Nome descriptivo para a ligação

en: Descriptive name for the map
pt: Um nome descriptivo para o mapa

en: Details
pt: Detalhes

en: Diagnostic info
pt: Informação de diagnóstico

en: Directory %s doesn't exist!
pt: Directoria %s não existe!

en: Disable
pt: Desactivar

en: Disable selected alerts
pt: Apagar os alertas seleccionados

en: Disabled
pt: Inactivo

en: Disabled alerts
pt: Alertas que estão inactivos

en: Display on front
pt: Mostrar em primeiro plano

en: Distance between nodes
pt: Distância entre nós

en: Do it!
pt: Faça-o !

en: Do you wan delete this connection?
pt: Deseja eliminar esta conecção?

en: Do you want to set default the map?
pt: Quer definir este mapa como o predefinido ?

en: Do you want to use the default data from the connection?
pt: Quer usar os dados predefinidos desta conexão ?

en: Domain
pt: Domínio

en: Done
pt: Terminado

en: Down
pt: Para baixo

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Duplicate config
pt: Duplicar configuração

en: Each layer can show agents from one group or the agents added to that layer or both.
pt: Cada camada pode mostrar agentes de um grupo ou os agentes que forem adicionados a essa camada ou ambas as situações.

en: Edit
pt: Editar

en: Edit OS
pt: Editar SO

en: Edit agents
pt: Editar agentes

en: Edit alerts
pt: Editar alertas

en: Edit file
pt: Editar ficheiro

en: Edit incidents
pt: Editar incidentes

en: Edit map connection
pt: Editar ligação de mapa

en: Edit my user
pt: Editar o meu utilizador

en: Edit remote config
pt: Editar configuração remota

en: Either, your password or your login are incorrect. Please check your CAPS LOCK key, username and password are case SeNSiTiVe.<br><br>All actions, included failed login attempts are logged in Pandora FMS System logs, and these can be reviewed by each user, please report to admin any incident or malfunction.
pt: Os seus dados de autenticação estão incorrectos. Por favor, verifique se tem o CAPS LOCK ligado; o nome de utilizador e a palavra-chave são sensíveis a maiúsculas e a minúsculas.<br><br> Todas as acções, incluindo tentativas falhadas de login serão registadas no sistema Pandora FMS, e os mesmos serão monitorizados. Por favor informe o administrador de sistemas sobre qualquer incidente, ou mal funcionamento do Pandora FMS.

en: Elements
pt: Elementos

en: Email
pt: Correio eletrónico

en: Empty
pt: Vazio

en: Enable
pt: Activar

en: Enable GIS features in Pandora Console
pt: Active os recursos de GIS na consola de Pandora

en: Enable history database
pt: Acivar base de dados de histórico

en: Enable selected alerts
pt: Activar os alertas seleccionados

en: Enabled
pt: Activo

en: Enabled / Disabled
pt: Activado / Desactivado

en: Enabled alerts
pt: Alertas que estão activos

en: End date
pt: Data de fim

en: Enforce https
pt: Forçar https

en: Enter keywords to search
pt: Digite os termos de pesquisa

en: Enterprise
pt: Empresa

en: Equal to
pt: Igual a

en: Error
pt: Erro

en: Error adding module to profile
pt: Erro ao adicionar módulo ao perfil

en: Error adding network profile
pt: Erro ao adicionar o perfil de rede

en: Error creating incident
pt: Erro ao criar incidente

en: Error creating recon task
pt: Erro ao criar tarefa de reconhecimento

en: Error deleting event
pt: Erro ao apagar o evento

en: Error deleting export target
pt: Erro ao apagar destino de exportação

en: Error deleting module from profile
pt: Erro ao remover módulo do perfil

en: Error deleting old events
pt: Erro ao apagar eventos antigos

en: Error deleting recon task
pt: Erro ao apagar tarefa de reconhecimento

en: Error deleting template
pt: Erro ao remover modelo

en: Error in creation network module.
pt: Erro na criação do módulo de rede.

en: Error normalizing module %s
pt: Erro ao normalizar o módulo %s

en: Error processing alert(s)
pt: Erro ao processar alerta(s)

en: Error processing request
pt: Erro ao processar pedido

en: Error sending message to group %s
pt: Erro ao enviar mensagem para grupo %s

en: Error sending message to user %s
pt: Erro ao enviar mensagem para utilizador %s

en: Error updating export target
pt: Erro ao actualizar destino de exportação

en: Error updating network profile
pt: Erro ao actualizar o perfil de rede

en: Error updating passwords: %s
pt: Erro ao actualizar palavra chave: %s

en: Error updating recon task
pt: Erro ao actualizar tarefa de reconhecimento

en: Error updating user info
pt: Erro ao actualizar Informação de utilizador

en: Error updating user info (no change?)
pt: Erro ao actualizar informação de utilizador (Foi efectuada alguma alteração?)

en: Event
pt: Evento

en: Event control filter
pt: Filtro de controlo de eventos

en: Event database cleanup
pt: Limpeza de eventos da BD

en: Event graph
pt: Gráfico de eventos

en: Event graph by user
pt: Gráfico de eventos por utilizador

en: Event in process
pt: Evento em processo

en: Event name
pt: Nome de evento

en: Event status
pt: Estado de eventos

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: Event validated
pt: Evento validado

en: Events
pt: Eventos

en: Every
pt: Todos

en: Everyday
pt: Todos os dias

en: Everything
pt: Tudo

en: Example
pt: Exemplo

en: Exception
pt: Excepção

en: Execute SQL
pt: Executar SQL

en: Expired incidents
pt: Incidentes expirados

en: Export
pt: Exportar

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Export server
pt: Servidor de Exportação

en: Export target
pt: Exportar alvo

en: Export targets
pt: Destinos de exportação

en: Export to CSV file
pt: Exportar para ficheiro CSV

en: Export type
pt: Tipo de exportação

en: Extensions
pt: Extensões

en: Extra options
pt: Opções adicionais

en: FF threshold
pt: Limite FF

en: Fail
pt: Falhou

en: Field
pt: Campo

en: Field content
pt: Conteúdo do campo

en: Field number
pt: Numero de campo

en: Field separator
pt: Separador de campo

en: Field successfully created
pt: Campo criado com sucesso

en: Field successfully deleted
pt: Campo removido com sucesso

en: Field successfully updated
pt: Campo actualizado com sucesso

en: File
pt: Ficheiro

en: File could not be saved due to database error
pt: Não foi possível guardar o ficheiro devido a um erro de base de dados

en: File could not be uploaded
pt: Não foi possível enviar o ficheiro

en: File is missing in disk storage. Please contact the administrator.
pt: Ficheiro em falta no disco de armazenamento. Por favor contacte o administrador.

en: File is too big
pt: O ficheiro é demasiado grande

en: File is too large (> 500KB)
pt: O ficheiro é demasiado grande (> 500KB)

en: File manager
pt: Gestão de ficheiros

en: File uploaded
pt: Ficheiro carregado

en: File was partially uploaded. Please try again
pt: O ficheiro foi parcialmente lido. Por favor tente de novo

en: Filename
pt: Nome de ficheiro

en: Files
pt: Ficheiros

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter alert events
pt: Filtrar os eventos de alerta

en: Filter by agent name, module name, template name or action name
pt: Filtrar por nome de agente, nome de módulo, nome de modelo ou nome de acção

en: Filter by group
pt: Filtrar por grupo

en: Filter graphs
pt: Filtrar gráficos

en: Filter group
pt: Filtrar grupo

en: Filter overview
pt: Resumo dos filtros

en: Filtering completed
pt: Filtragem concluída

en: Filtering data module
pt: Módulo de filtragem de dados

en: Finish
pt: Terminar

en: Fired
pt: Despoletado

en: Fired alerts
pt: Alertas disparados

en: Firing
pt: Activação

en: First date
pt: Primeira data

en: Font
pt: Fonte

en: Font path
pt: Caminho da Fonte

en: Font size
pt: Tamanho de letra

en: For use the original image file size, set 0 width and 0 height.
pt: Para utilizar o tamanho original da imagem, coloque 0 em largura e 0 em altura.

en: Force
pt: Forçar

en: Force execution
pt: Forçar execução

en: Format
pt: Formato

en: Forward SNMP traps to agent (if exist)
pt: Reencaminhar mensagens SNMP para o agente (se existir)

en: Free search
pt: Pesquisa livre

en: Free text for search
pt: Procura livre de texto

en: Free text for search (*)
pt: Pesquisa livre de texto (*)

en: Fri
pt: Sex

en: Friday
pt: Sexta-Feira

en: From
pt: De

en: Full (display) name
pt: Nome completo

en: Full list of monitors
pt: Lista completa de monitores

en: Full screen
pt: Ecrâ completo

en: Full screen mode
pt: Modo ecrã total

en: GIS Maps
pt: Mapas GIS

en: GIS Maps builder
pt: Construtor de Mapas GIS (sis.info.geo.)

en: GIS connections
pt: Conexões GIS

en: GIS data
pt: Dados GIS

en: GIS map layers
pt: Camadas dos mapas GIS

en: GIS maps
pt: Mapas GIS

en: General
pt: Geral

en: Generate file
pt: Gerar ficheiro

en: Generated at
pt: Gerado às

en: Generic upload error
pt: Erro genérico de leitura

en: Get Info
pt: Obter informações

en: Get data
pt: Obter dados

en: Get data from agent
pt: Obter dados do agente

en: Global Profile
pt: Perfil Global

en: Global health
pt: Saúde Global

en: Go
pt: Ir

en: Go to data overview
pt: Ir para vista geral de dados

en: Godmode Function
pt: Função modo-deus

en: Godmode Menu
pt: Menu Modo-deus

en: Going down from normal to warning
pt: Em alteração de normal para aviso

en: Going down to critical state
pt: Em alteração para estado crítico

en: Going from critical to warning
pt: Em alteração de crítico para aviso

en: Going up to normal state
pt: Em alteração para estado normal

en: Google Hybrid
pt: Google Híbrida

en: Google Map Type
pt: Tipo de Google Map

en: Google Maps Key
pt: Chave Google Maps

en: Google Physical
pt: Google Fisica

en: Google Satelite
pt: Google Satélite

en: Graph
pt: Gráfico

en: Graph builder
pt: Construtor de gráfico

en: Graph color (avg)
pt: Cor de gráfico (média)

en: Graph color (max)
pt: Cor de gráfico (max)

en: Graph color (min)
pt: Cor de gráfico (min)

en: Graph defined
pt: Gráfico definido

en: Graph deleted successfully
pt: Gráfico removido com sucesso

en: Graph editor
pt: Editor de gráficos

en: Graph name
pt: Nome de gráfico

en: Graph stored successfully
pt: Gráfico guardado com sucesso

en: Graphic resolution (1-low, 5-high)
pt: Resolução de gráfico (1-pequeno, 5-grande)

en: Graphs
pt: Gráficos

en: Green cell when the module group and agent have all modules in OK status
pt: Uma célula a verde quer dizer que o grupo do módulo e o agente têm todos os módulos em estado OK.

en: Grey cell when the module group and agent have at least one in unknown status and the others in green status
pt: Uma célula a cinzento quer dizer que o grupo do módulo e o agente têm pelo menos um estado desconhecido e outros em estado verde.

en: Group
pt: Grupo

en: Group events
pt: Eventos de grupo

en: Group management
pt: Gestão de grupos

en: Group name
pt: Nome do Grupo

en: Group recursion
pt: Recursividade de grupo

en: Group report
pt: RElatório de groupo

en: Group successfully created
pt: Grupo criado com sucesso

en: Group successfully deleted
pt: Grupo removido com sucesso

en: Group successfully updated
pt: Grupo actualizado com sucesso

en: Group that owns the connection
pt: Grupo proprietário da ligação

en: Group that owns the map
pt: Grupos proprietários do mapa

en: Group view
pt: Vista de grupo

en: Group:
pt: Grupo:

en: Groups
pt: Grupos

en: Groups defined in Pandora
pt: Grupos definidos no Pandora

en: Groups view
pt: Vista de grupos

en: Have cost
pt: Tem custo

en: Height
pt: Altura

en: Help
pt: Ajuda

en: Help system error
pt: Erro no sistema de ajuda

en: Hide policy modules
pt: Esconder módulos de politicas

en: Hierarchy of agents
pt: Hierarquia de agentes

en: Historical data
pt: Dados historicos

en: History database
pt: Base de dados de historico

en: Host
pt: Servidor

en: Hour
pt: Hora

en: Hours
pt: Horas

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: IP list with API access
pt: Lista de IP com acesso por API

en: Icon
pt: Ícone

en: Id does not exist in BD.
pt: Id não existe na BD.

en: If SSL is not properly configured you will lose access to Pandora FMS Console. Do you want to continue?
pt: Se o SSL não estiver correctamente configurado irá perder o acesso à consola do Pandora FMS. Deseja continuar?

en: If checkbox is clicked then block size global configuration is used
pt: Se a checkbox for seleccionada, a configuração global para o tamanho do bloco será utlizada

en: Ignore new GIS data:
pt: Ignorar novos dados GIS:

en: Image
pt: Imagem

en: Image Size
pt: Tamanho de imagem

en: Image URL
pt: URL de imagem

en: Import text from URL
pt: Importar texto de URL

en: Incident
pt: Incidente

en: Incident details
pt: Detalhes de incidente

en: Incident management
pt: Gestão de incidentes

en: Incidents
pt: Incidentes

en: Incidents by group
pt: Incidentes por grupo

en: Incidents by priority
pt: Incidentes por prioridade

en: Incidents by source
pt: Incidentes por fonte

en: Incidents by status
pt: Incidentes por estado

en: Incidents by user
pt: Incidentes por utilizador

en: Increase Weight
pt: Aumentar peso

en: Index of %s
pt: Indíce de %s

en: Information on agent %s in the database
pt: Informações existente na base de dados sobre o agente %s

en: Information on all agents in the database
pt: Informações existente na base de dados sobre todos os agentes

en: Informational
pt: Informativo

en: Informative
pt: Informativo

en: Insert data
pt: Inserir dados

en: Insufficient permissions to validate alerts
pt: As permissões são insuficientes para validar os alertas

en: Integria host
pt: Servidor Integria

en: Interval
pt: Período

en: Invalid
pt: Inválido(a)

en: Invalid date selected
pt: Selecção de data inválida

en: Invalid time specified
pt: Tempo especificado inválido

en: Inventory
pt: Inventário

en: Inventory server
pt: Servidor de inventário

en: Is not allowed delete events in process
pt: Não é permitido apagar eventos em processo

en: It is possible to edit, delete and reorder the layers.
pt: É possível aqui editar, apagar e re-ordenar as camadas

en: Item editor
pt: Editor de items

en: Key string
pt: Expressão de consulta

en: LDAP port
pt: Porto LDAP

en: LDAP server
pt: Servidor LDAP

en: LDAP version
pt: Versão LDAP

en: Label
pt: Etiqueta

en: Lag
pt: Intervalo

en: Language
pt: Língua

en: Language code for Pandora
pt: Código de língua para o Pandora

en: Last
pt: Último

en: Last contact
pt: Último contacto

en: Last data
pt: Últimos dados

en: Last day
pt: Último dia

en: Last failure
pt: Última falha

en: Last fired
pt: Despoletado em

en: Last modification
pt: Última modificação

en: Last month
pt: Último mês

en: Last position in
pt: Última posição em

en: Last remote contact
pt: Último contacto remoto

en: Last status
pt: Último estado

en: Last time on DB maintance
pt: Última manutenção da BD

en: Last update
pt: Última actualização

en: Last week
pt: Ultima semana

en: Latest data
pt: Últimos dados

en: Latest date
pt: Última data

en: Latest events
pt: Últimos eventos

en: Latest events for this agent
pt: Últimos eventos para este agente

en: Latest value
pt: Último valor

en: Layer name
pt: Nome da camada

en: Layers
pt: Camadas

en: Layout
pt: Disposição

en: Layout visual console
pt: Disposição da da consola visual

en: Learning mode
pt: Modo de aprendizagem

en: Left
pt: Esquerda

en: Legend
pt: Legenda

en: Line
pt: Linha

en: Line separator
pt: Separador de linha

en: Link
pt: Atalho

en: Link management
pt: Gestão de hiperligações

en: Link name
pt: Nome de hiperligação

en: Links
pt: Ligações

en: List
pt: Lista

en: List OS
pt: Lista de SO

en: List alerts
pt: Listar alertas

en: List elements
pt: Listar elementos

en: List items
pt: Listar items

en: List of Agents to be shown in the layer
pt: Lista de agentes a serem mostrados nesta camada

en: List of layers
pt: Lista de camadas

en: Load preview map
pt: Carregar prévisualização de mapa

en: Loading
pt: A carregar

en: Local Pandora FMS
pt: Pandora FMS local

en: Local modules
pt: Módulos locais

en: Log Info
pt: Info do registo de actividade

en: Logged out
pt: Sessão terminada

en: Login
pt: Iniciar Sessão

en: Login Function
pt: Função Lógica

en: Login attribute
pt: Atributo de login

en: Login failed
pt: Inicio de sessão falhou

en: Logout
pt: Terminar Sessão

en: Low
pt: Baixa

en: Main
pt: Principal

en: Main IP
pt: IP principal

en: Main event view
pt: Vista de eventos principal

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Making copy of configuration file for
pt: A fazer a cópia do ficheiro de configuração de

en: Manage
pt: Gerir

en: Manage agents
pt: Gestão de agentes

en: Manage alerts
pt: Gerir alertas

en: Manage groups
pt: Gestão de grupos

en: Manage incidents
pt: Gerir incidentes

en: Manage modules
pt: Gestão de módulos

en: Manage recontask
pt: Gerir tarefas de reconhecimento

en: Manage reports
pt: Gestão de relatórios

en: Manage servers
pt: Gerir servidores

en: Manage users
pt: Gerir utilizadores

en: Manual placement
pt: Colocação manual

en: Manual setup
pt: Configuração manual

en: Map
pt: Mapa

en: Map Center
pt: Centro de Mapa

en: Map Name
pt: Nome do Mapa

en: Map conections GIS
pt: Ligações GIS de mapa

en: Map connection name
pt: Nome de ligação de mapa

en: Map connection type
pt: Tipo de ligação de mapa

en: Map could not be created
pt: O mapa não pôde ser criado

en: Map could not be generated
pt: O mapa não pôde ser gerado

en: Map linked
pt: Mapa ligado

en: Map name
pt: Nome de mapa

en: Map options
pt: Opções de mapa

en: Map successfully created
pt: O mapa foi criado com sucesso

en: Map successfully update
pt: O mapa foi actualizado com sucesso

en: Maps
pt: Mapas

en: Mark as unread
pt: Marcar como não lida

en: Marquee display
pt: Mostrar em "marquee"

en: Massive operations
pt: Operações massivas

en: Max
pt: Máx

en: Max and min
pt: Máximo e minimo

en: Max value
pt: Valor máx

en: Max. Value
pt: Valor Máximo

en: Max. days before compact data
pt: Num. máximo de dias antes de compactar dados

en: Max. days before delete GIS data
pt: Num. máximo de dias antes de remover dados GIS

en: Max. days before delete audit events
pt: Num. máximo de dias antes de remover eventos de auditoria

en: Max. days before delete events
pt: Num. máximo de dias antes de remover eventos

en: Max. days before delete string data
pt: Num. máximo de dias antes de remover dados de string

en: Max. days before delete traps
pt: Num. máximo de dias antes de remover traps

en: Max. days before purge
pt: Num. máximo de dias antes de remover/limpar/ ("purge")

en: Max. hours old
pt: Max. horas de antiguidade

en: Max. number of alerts
pt: Max. número de alertas

en: Max. time before compact data
pt: Tempo máx. antes de compactar dados

en: Max. time before purge
pt: Tempo máx. antes da purga

en: Max. timeout
pt: Tempo máx. para expirar

en: Maximum
pt: Máximo

en: Maximum is equal to minimum
pt: O máximo é igual ao mínimo

en: Medium
pt: Médio

en: Message
pt: Mensagem

en: Message overview
pt: Pré-visualização de mensagem

en: Message successfully sent
pt: Mensagem enviada com sucesso

en: Message successfully sent to user %s
pt: Mensagem enviada com sucesso para o utilizador %s

en: Message unread - click to read
pt: Mensagem não lida - clique para ler

en: Messages
pt: Mensagens

en: Min
pt: Mín

en: Min. Value
pt: Valor Mínimo

en: Min. number of alerts
pt: Min. número de alertas

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Mode
pt: Modo

en: Module
pt: Módulo

en: Module Graph
pt: Gráfico de módulo

en: Module added successfully
pt: Módulo adicionado com sucesso

en: Module alerts
pt: Alertas de módulo

en: Module definition
pt: Definição do módulo

en: Module deleted succesfully
pt: Módulo removido com sucesso

en: Module graph
pt: Gráfico de módulo

en: Module group
pt: Grupo de módulo

en: Module group management
pt: Gestão de grupo de módulos

en: Module groups
pt: Grupos de módulos

en: Module groups defined in Pandora
pt: Grupo de módulos definidos no Pandora

en: Module management
pt: Gestão de módulos

en: Module name
pt: Nome de módulo

en: Module plugin registered
pt: Plugin de módulo registado

en: Module sanity
pt: Sanidade de módulos

en: Module successfully updated
pt: A actualização do módulo foi bem sucedida

en: Module template
pt: Modelo de módulo

en: Module template management
pt: Gestão de modelos de módulos

en: Module templates
pt: Modelos de módulos

en: Module type
pt: Tipo de módulo

en: Module updated successfully
pt: Módulo actualizado com sucesso

en: Modules
pt: Módulos

en: Modules operations
pt: Operações de Módules

en: Modules run by this server will stop working. Do you want to continue?
pt: Os módulos a correr neste servidor irão parar de trabalhar. Quer continuar?

en: Modules successfully added to layout
pt: Modulos adicionados com sucesso ao layout

en: Mon
pt: Seg

en: Monday
pt: Segunda-Feira

en: Monitor
pt: Monitorização

en: Monitor Critical
pt: Monitorizar Críticos

en: Monitor Normal
pt: Monitorizar Normal

en: Monitor Unknown
pt: Monitor desconhecido

en: Monitor Warning
pt: Monitorizar Aviso

en: Monitor checks
pt: Verificação de monitores

en: Monitor critical
pt: Monitor critico

en: Monitor detail
pt: Detalhe de monitor

en: Monitor health
pt: Saúde do Monitor

en: Monitor report
pt: Relatório de monitor

en: Monitor status
pt: Estado de monitores

en: Monitor warning
pt: Monitor em aviso

en: Monitors
pt: Monitoriza

en: Monitors BAD
pt: Monitores MAUS

en: Monitors OK
pt: Monitores OK

en: Monitors down
pt: Monitores em baixo

en: Monitors down on period
pt: Monitores em baixo no período

en: Month
pt: Mês

en: Monthly
pt: Mensal

en: Months
pt: Meses

en: MySQL port
pt: Porto MySQL

en: N/A
pt: N/D

en: NOT INIT
pt: NÃO INICIALIZADO

en: Name
pt: Nome

en: Name #Ag.
pt: Nome #Ag.

en: Name error
pt: Erro no nome

en: Name:
pt: Nome:

en: Namespace
pt: Espaço de nomes

en: Network
pt: Rede

en: Network component management
pt: Gestão de componentes de rede

en: Network components
pt: Componentes de rede

en: Network map
pt: Mapa de rede

en: Network map created successfully
pt: Mapa de rede criado com sucesso

en: Network map deleted successfully
pt: Mapa de rede apagado com sucesso

en: Network map saved successfully
pt: Mapa de rede gravado com sucesso

en: Network maps
pt: Mapas de rede

en: Network recon task
pt: Tarefa de reconhecimento de rede

en: Network server
pt: Servidor de Rede

en: Network server module
pt: Módulo de servidor de rede

en: Network sweep
pt: Pesquisa de rede

en: Never
pt: Nunca

en: New Incident
pt: Novo incidente

en: New Password
pt: Nova palavra-chave

en: New agent created
pt: No agente criado

en: New event
pt: Novo evento

en: New layer
pt: Nova camada

en: New message
pt: Nova mensagem

en: Next
pt: Próximo

en: Next agent contact
pt: Próximo contacto de agente

en: No
pt: Não

en: No Overlap
pt: Sem sobreposição

en: No SNMP OID provided
pt: Não foi facultado nenhum OID SNMP

en: No Subject
pt: Sem Assunto

en: No access
pt: Se acessso

en: No action selected
pt: Nenhuma acção seleccionada

en: No agent name specified
pt: Não foi especificado um nome de agente

en: No agent selected
pt: Não existem agentes seleccionados

en: No agent selected or the agent does not exist
pt: Nenhum agente foi seleccionado, ou o agente não existe

en: No agents found
pt: Não foram encontrados agentes

en: No agents selected
pt: Não foram seleccionados agentes

en: No alert actions configured
pt: Não existem acções de alertas configurados

en: No alert selected
pt: Nenhum alerta seleccionado

en: No alert templates defined
pt: Não existem modelos de alertas definidos

en: No alerts defined
pt: Sem alertas definidos

en: No alerts for this agent
pt: Nenhuns alertas para este agente

en: No alerts found
pt: Não foram encontrados alertas

en: No alerts selected
pt: Nenhum alerta seleccionado

en: No available data to show
pt: Sem dados disponíveis para mostrar

en: No change
pt: Sem alterações

en: No component was found
pt: Nenhum componente foi encontrado

en: No data found.
pt: Não foram encontrados dados

en: No data to normalize
pt: Não há dados para serem normalizados

en: No description available
pt: Nenhuma descrição disponível

en: No destiny agent(s) to copy
pt: Sem agente(s) seleccionado(s) para onde copiar

en: No events
pt: Sem eventos

en: No events selected
pt: Não foram seleccionados eventos

en: No fields defined
pt: Sem campos definidos

en: No file was uploaded
pt: Nenhum ficheiro foi lido

en: No image defined.
pt: Sem imagem definida.

en: No image or name defined.
pt: Sem imagem ou nome definidos.

en: No items
pt: Sem items

en: No label defined.
pt: Sem etiqueta definida.

en: No maps found
pt: Não foram encontrados mapas

en: No matching traps found
pt: Não foram encontradas mensagens que correspondam à procura

en: No module name provided
pt: Não foi facultado o nome do módulo

en: No module selected
pt: Nenhum módulo seleccionado

en: No module to predict
pt: Sem módulos para fazer prognósticos

en: No modules for this agent
pt: Nenhuns módulos para este agente

en: No modules for this profile
pt: Não existem módulos para estes perfil

en: No modules have been selected
pt: Não foram seleccionados nenhuns módulos

en: No modules selected
pt: Nenhum módulo foi seleccionado

en: No modules specified
pt: Nenhum módulo foi especificado

en: No operation selected
pt: Nenhuma operação seleccionada

en: No other users connected
pt: Não existem mais utilizadores ligados

en: No planned downtime
pt: Não existem paragens planeadas

en: No selected agents to copy
pt: Nenhum agente seleccionado para cópia

en: No set or get or help operation.
pt: Nenhuma operação de ajuda, obter ou definir.

en: No source agent to copy
pt: Nenhum agente seleccionado de onde copiar

en: No target IP provided
pt: Não foi facultado nenhum IP de destino

en: No values changed
pt: Nenhuns valores modificados

en: Non initialized module
pt: Módulo não inicializado

en: None
pt: Nenhum

en: Normal mode
pt: Modo normal

en: Normal screen
pt: Ecrâ normal

en: Normalize
pt: Normalizar

en: Not Init
pt: Não inicializado

en: Not assigned
pt: Não atribuido

en: Not auth and not privacy method
pt: Sem autenticação e método de privacidade

en: Not available
pt: Indisponível

en: Not closed
pt: Ainda por fechar

en: Not copied. Error copying data
pt: Não copiado. Erro ao copiar dados

en: Not created. Error inserting data
pt: Não foi criada. Erro ao inserir dados

en: Not deleted. Error deleting data
pt: Não apagado: erro ao apagar dados

en: Not equal to
pt: Não igual a

en: Not fired
pt: Não despoletado

en: Not init
pt: Não inicializado

en: Not needed
pt: Não é necessário

en: Not networkmap defined.
pt: Nenhum mapa de rede definido

en: Not normal
pt: Fora de normal

en: Not standby alerts
pt: Não são alertas de 'em espera'

en: Not updated. Error updating data
pt: Não actualizado: Erro ao actualizar dados

en: Not valid
pt: Não válido

en: Not validated
pt: Não validado

en: Notes attached to incident
pt: Notas anexa ao incidente

en: Now
pt: Agora

en: Num reports
pt: Num. relatórios

en: Number lines of log
pt: Quant. de linhas do registo de actividade

en: Number of Graphs
pt: Número de gráficos

en: Number of alerts match from
pt: Número de alertas que correspondem de

en: Number of zoom levels
pt: Numero de níveis de Zoom

en: OR
pt: OU

en: OS
pt: Sist.Oper.

en: Ok
pt: OK

en: On
pt: Ligado

en: On Change
pt: Em Mudança

en: Only alert events
pt: Só alerta de eventos

en: Only in process
pt: Só em processo

en: Only modules with alerts
pt: Apenas módulos com alertas

en: Only new
pt: Apenas novos

en: Only not validated
pt: Apenas não validados

en: Only pending
pt: Apenas pendentes

en: Only validated
pt: Apenas os validados

en: Open Street Maps
pt: Abrir Street Maps

en: Open incident
pt: Abrir incidente

en: Opened at
pt: Aberto em

en: Operation
pt: Operação

en: Operation Function
pt: Função Operação

en: Operation Menu
pt: Menu de Operações

en: Operations
pt: Operações

en: Operator
pt: Operador

en: Options
pt: Opções

en: Orange cell when the module group and agent have at least one alarm fired.
pt: Uma célula a laranja quer dizer que o grupo do módulo e o agente têm pelo menos um alarme disparado.

en: Order
pt: Ordem

en: Other
pt: Outro

en: Other IP addresses
pt: Outros endereços de IP

en: Other value
pt: Outro valor

en: Out of limits
pt: Fora dos limites

en: Outdated
pt: Desactualizado

en: Owner
pt: Dono

en: Packets less than one day old
pt: Pacotes com menos de 1 dia

en: Packets less than one month old
pt: Pacotes com menos de 2 mês

en: Packets less than one week old
pt: Pacotes com menos de 1 semana

en: Packets less than three days old
pt: Pacotes com menos de 3 dias

en: Packets less than three months old
pt: Pacotes com menos de 3 meses

en: Packets less than two weeks old
pt: Pacotes com menos de 2 semanas

en: Page generated at
pt: Página gerada em

en: Pandora Diagnostic info
pt: Info de Diagnóstico do Pandora

en: Pandora FMS %s - Build %s
pt: Pandora FMS %s - Versão %s

en: Pandora FMS Diagnostic tool
pt: Ferramenta de diagnóstico Pandora FMS

en: Pandora FMS Graph configuration menu
pt: Menu de Configuração do Gráfico Pandora FMS

en: Pandora FMS Overview
pt: Visão Geral do Pandora FMS

en: Pandora FMS help system
pt: Sistema de Ajuda do Pandora FMS

en: Pandora FMS help system has been called with a help reference that currently don't exist. There is no help content to show.
pt: A referência de ajuda que pediu não existe, pelo que o sistema de ajuda do Pandora FMS não possui conteúdo para mostrar.

en: Pandora FMS host
pt: Servidor Pandora FMS

en: Pandora audit
pt: Auditoria de Pandora

en: Pandora management
pt: Gestão do Pandora

en: Pandora servers
pt: Servidores Pandora FMS

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Parent directory
pt: Directoria pai

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Password confirmation
pt: Confirmar palavra-chave

en: Password successfully updated
pt: Palavra chave actualizada com sucesso

en: Passwords cannot be empty
pt: Palavras-chave não podem estar em branco

en: Passwords didn't match
pt: Passwords não coincidem

en: Passwords didn't match or other problem encountered while updating passwords
pt: As palavras passe não coincidem ou houve um problema a actualizar as palavras passe

en: Passwords does not match
pt: Palavra-chave não coincide

en: Pending
pt: Pendente

en: Percentile Bar
pt: Barra de percentagem

en: Percentile bar
pt: Barra de percentagem

en: Period
pt: Período

en: Period to show data as path
pt: Período para mostrar dados como caminho

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Planned Downtime
pt: Paragem de sistema planeada

en: Please be patient. This operation can take a long time depending on the amount of modules.
pt: Por favor seja paciente. Dependendo da quantidade de módulos, esta operação pode levar algum tempo

en: Please check that the web server has write rights on the {HOMEDIR}/attachment directory
pt: Por favor, verifique que o servidor web tem privilégios de escrita na directoria {HOMEDIR}/attachment .

en: Please check your Pandora Server setup and be sure that database maintenance daemon is running. It's very important to keep up-to-date database to get the best performance and results in Pandora
pt: Por favor verifique a configuração do Servidor Pandora e certifique-se que o daemon de manutenção da base de dados está em execução. É muito importante manter a base de dados actualizada para obter a melhor performance e resultados no Pandora.

en: Please save the SLA for start to add items in this list.
pt: Por favor, guarde o SLA para começar a adicionar items a esta lista.

en: Please select the connection type
pt: Por favor seleccione o tipo de ligação

en: Please, make your changes and apply with the <i>Reload</i> button
pt: Por favor, faça as suas alterações e aplique carregando no botão <i> Recarregar</i>

en: Plugin already registered. Aborting!
pt: Plugin já registado. Vai abortar!

en: Plugin command
pt: Comando de Plugin

en: Plugin created successfully
pt: Plugin criado com sucesso

en: Plugin creation
pt: Criação de Plugin

en: Plugin deleted successfully
pt: Plugin apagado com sucesso

en: Plugin exec not found. Aborting!
pt: Plugin exec não encontrado. Vai abortar!

en: Plugin registration
pt: Registo de plugin

en: Plugin server
pt: Servidor de plug-in's

en: Plugin server module
pt: Módulo de servidor de plug-in's

en: Plugin type
pt: Tipo de Plugin

en: Plugin update
pt: Actualização de Plugin

en: Plugin updated successfully
pt: Plugin actualizado com sucesso

en: Plugins registered in Pandora FMS
pt: Plugins registados no Pandora FMS

en: Policies
pt: Políticas

en: Policies view
pt: Vista de políticas

en: Policy
pt: Política

en: Port
pt: Porto

en: Ports
pt: Portos

en: Ports defined like: 80 or 80,443,512 or even 0-1024 (Like Nmap command line format). If dont want to do a sweep using portscan, left it in blank
pt: Portos definidos como :80 ou 80,443,512 ou mesmo 0-1024 ( Como o formato do comando NMAP). Se não desejar efectuar uma pesquisa de rede utilizando o portscan, deixe em branco

en: Position
pt: Posição

en: Position (Long, Lat)
pt: Posição (Long, Lat)

en: Position to center the map when the map is opened
pt: Posicione-se no centro do mapa, quando o mapa for aberto

en: Positional data from the last
pt: Dados de posicionamento a partir do último

en: Post process
pt: Pós-processo

en: Prediction date
pt: Data de previsão

en: Prediction server
pt: Servidor de prognósticos

en: Prediction server module
pt: Módulo de servidor de prognósticos

en: Preffix
pt: Prefixo

en: Preview to select the center of the map and the default position of an agent without gis data
pt: Pré-visualise para seleccionar o centro de mapa e uma posição por defeito de um agente sem dados GIS

en: Priority
pt: Prioridade

en: Privacy method
pt: Método de encriptação

en: Private
pt: Privado

en: Problem creating
pt: Problema ao criar

en: Problem creating plugin
pt: Problema ao criar plugin

en: Problem deleting plugin
pt: Problema ao apagar plugin

en: Problem deleting reconscript
pt: Problema ao remover script de reconhecimento

en: Problem modifying module
pt: Problema ao modificar módulo

en: Problem updating
pt: Problema ao actualizar

en: Problem updating plugin
pt: Problea ao actualizar o plugin

en: Process
pt: Processo

en: Profile
pt: Perfil

en: Profile added successfully
pt: Perfil adicionado com sucesso

en: Profile cannot be added
pt: Perfil não pode ser adicionado

en: Profile management
pt: Gestão de perfis

en: Profile name
pt: Nome de perfil

en: Profiles
pt: Perfis

en: Profiles added successfully
pt: Perfis adicionados com sucesso

en: Profiles cannot be added
pt: Os perfis não puderam ser adicionados

en: Profiles cannot be deleted
pt: Os perfis não puderam ser apagados

en: Profiles defined in Pandora
pt: Perfis definidos no Pandora FMS

en: Profiles deleted successfully
pt: Perfis apagados com sucesso

en: Profiles/Groups assigned to this user
pt: Perfis/Grupos atribuídos a este utilizador

en: Progress
pt: Progresso

en: Propagate ACL
pt: Propagar ACL

en: Propagate the same ACL security into the child subgroups.
pt: Propagar a mesma segurança ACL nos subgrupos filho.

en: Proxy password
pt: Senha proxy

en: Proxy port
pt: Porta proxy

en: Proxy server
pt: Servidor proxy

en: Proxy user
pt: Utilizador proxy

en: Public
pt: Público

en: Purge
pt: Purgar

en: Purge all audit data
pt: Purgar todos os dados de auditoria

en: Purge all event data
pt: Purgar todos os dados de eventos antigos

en: Purge audit data over 1 day
pt: Purgar dados de auditoria com mais de 1 dias

en: Purge audit data over 14 days
pt: Purgar dados da auditoria com mais de 14 dias

en: Purge audit data over 3 days
pt: Purgar dados de auditoria com mais de 3 dias

en: Purge audit data over 30 days
pt: Purgar dados da auditoria com mais de 30 dias

en: Purge audit data over 7 days
pt: Purgar dados de auditoria com mais de 7 dias

en: Purge audit data over 90 days
pt: Purgar dados da auditoria com mais de 90 dias

en: Purge data
pt: Purgar dados

en: Purge data out of these limits
pt: Purgar dados fora destes limites

en: Purge data over 1 day
pt: Purgar dados com mais de 1 dia

en: Purge data over 1 month
pt: Purgar dados com mais de 1 mês

en: Purge data over 1 week
pt: Purgar dados com mais de 1 semana

en: Purge data over 2 weeks
pt: Purgar dados com mais de 2 semanas

en: Purge data over 3 days
pt: Purgar dados com mais de 3 dias

en: Purge data over 3 months
pt: Purgar dados com mais de 3 meses

en: Purge event data over 1 day
pt: Purgar dados de eventos antigos com mais de 1 dias

en: Purge event data over 14 days
pt: Purgar dados de eventos antigos com mais de 14 dias

en: Purge event data over 3 days
pt: Purgar dados de eventos antigos com mais de 3 dias

en: Purge event data over 30 days
pt: Purgar dados de eventos antigos com mais de 30 dias

en: Purge event data over 7 days
pt: Purgar dados de eventos antigos com mais de 7 dias

en: Purge event data over 90 days
pt: Purgar dados de eventos antigos com mais de 90 dias

en: RSS Events
pt: Eventos RSS

en: Ready
pt: Preparado

en: Received data from
pt: Dados recebidos de

en: Recon host detected
pt: Detectado anfitrição de Reconhecimento

en: Recon script
pt: Script de reconhecimento

en: Recon script creation
pt: Criação de script de reconhecimento

en: Recon script update
pt: Actualizar script de reconhecimento

en: Recon scripts registered in Pandora FMS
pt: Scripts de reconhecimento registados no Pandora FMS

en: Recon server
pt: Servidor de Reconhecimento

en: Recon server detected a new host
pt: O Servidor de Reconhecimento detectou um novo anfitrião

en: Recon task
pt: Tarefa de Reconhecimento

en: Records
pt: Registros

en: Recovery
pt: Recuperação

en: Red cell when the module group and agent have at least one module in critical status and the others in any status
pt: Uma célula a vermelho quer dizer que o grupo do módulo e o agente têm pelo menos um módulo em estado critico e os outros em diversos estados e actividade.

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Refresh data
pt: Recarregar dados

en: Refresh path
pt: Recarregar caminho

en: Refresh preview map
pt: Recarregar prévisualização de mapa

en: Refresh time
pt: Tempo de refrescamento

en: Refresh:
pt: Recarregar:

en: Regenerate
pt: Regenerar

en: Register plugin
pt: Registar plugin

en: Registered successfully
pt: Registado com sucesso

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Rejected incidents
pt: Incidentes rejeitados

en: Remote
pt: Remoto

en: Remote agent configuration
pt: Configuração de agente remoto

en: Remote config directory
pt: Directoria de configuração remota

en: Remote configuration
pt: Configuração remota

en: Remote configuration management
pt: Gestão de configuração remota

en: Remote modules
pt: Módulos remotos

en: Remove
pt: Remover

en: Repeated
pt: Repetido

en: Replicate configuration
pt: Replicar configuração

en: Reply
pt: Responder

en: Report
pt: Relatório

en: Report items
pt: Relatar itens

en: Report name
pt: Nome de relatório

en: Reporting
pt: Relatórios

en: Reports
pt: Relatórios

en: Request successfully processed
pt: Pedido processado com sucesso

en: Resolution
pt: Resolução

en: Resolution epilog
pt: Epílogo de resolução

en: Result
pt: Resultado

en: Review Logs
pt: Rever logs

en: Right
pt: Direita

en: Rows
pt: Linhas

en: Running
pt: Em Execução

en: S.
pt: O.

en: SLA Limit
pt: Limite de SLA

en: SLA Limit (%)
pt: Limite SLA (%)

en: SLA Max. (value)
pt: SLA Max. (valor)

en: SLA Min. (value)
pt: SLA Min. (valor)

en: SMNP community
pt: Comunidade SMNP

en: SNMP Agent
pt: Agente SNMP

en: SNMP Community
pt: Comunidade SNMP

en: SNMP Console
pt: Consola SNMP

en: SNMP Default community
pt: Comunidade SNMP por defeito

en: SNMP OID
pt: OID SNMP

en: SNMP Walk
pt: Pesquisa SNMP

en: SNMP alerts
pt: Alertas SNMP

en: SNMP community
pt: Comunidade SNMP

en: SNMP console
pt: Consola SNMP

en: SNMP filters
pt: Filtros SNMP

en: SNMP trap editor
pt: Editor de mensagens SNMP

en: SNMP trap generator
pt: Gerador SNMP trap

en: SNMP version
pt: Versão SNMP

en: SNMP walk
pt: Passo SNMP

en: SQL preview
pt: Prévisualização SQL

en: SQL query
pt: Consulta SQL

en: SQL sentence
pt: Expressão SQL

en: SYSTEM
pt: SISTEMA

en: Sat
pt: Sab

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Guardar

en: Save Layer
pt: Guardar a camada

en: Save agent (%s), module (%s) data xml.
pt: Guardar agente (%s), dados xml do módulo (%s).

en: Save map
pt: Gravar mapa

en: Saved
pt: Guardado

en: Scheduled downtime
pt: Paragem de sistema agendada

en: Script fullpath
pt: Camindo de script

en: Search
pt: Procurar

en: Search agent
pt: Agente de busca

en: Search string
pt: Procurar string

en: Seconds
pt: Segundos

en: Security error.
pt: Erro de segurança.

en: Security error. Please contact the administrator.
pt: Erro de segurança. Por favor contacte o administrador.

en: Security level
pt: Nível de segurança

en: Select
pt: Seleccionar

en: Select Module
pt: Seleccionar módulo

en: Select agents first
pt: Seleccionar primeiro os agentes

en: Select all modules of this group
pt: Seleccionar todos os módulos deste grupo

en: Select all modules of this type
pt: Seleccionar todos os módulos deste tipo

en: Select an Agent first
pt: Seleccione um agente primeiro

en: Select modules first
pt: Seleccionar primeiro os módulos

en: Select the agent you want information about
pt: Seleccione o agente do qual quer saber as informações

en: Selection mode
pt: Modo de selecção

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Sender
pt: Remetente

en: Separation between elements in the map (in Non-overlap mode)
pt: Separação entre elementos no mapa (em modo de não sobreposição)

en: Serialize data
pt: Serializar dados

en: Serialized header
pt: Cabeçalho de série

en: Serious
pt: Grave

en: Server
pt: Servidor

en: Server connection failed
pt: Falhou a conexão ao servidor

en: Server deleted successfully
pt: Servidor removido com sucesso

en: Server health
pt: Estado de Servidor

en: Server name
pt: Nome de servidor

en: Server performance
pt: Performance dos servidores

en: Server updated successfully
pt: Servidor actualizado com sucesso

en: Servers
pt: Servidores

en: Service
pt: Serviço

en: Services
pt: Serviços

en: Set off standby
pt: Desligar 'Em espera'

en: Set standby
pt: Ligar 'Em espera'

en: Set standby selected alerts
pt: Ligar alertas de 'em espera' seleccionados

en: Setup
pt: Configuração

en: Severity
pt: Gravidade

en: Show
pt: Mostrar

en: Show agents by state:
pt: Mostrar agentes por estado:

en: Show agents from group
pt: Mostrar agentes deste grupo

en: Show alerts
pt: Mostrar alertas

en: Show branch children
pt: Mostrar ramo filho

en: Show events
pt: Mostrar eventos

en: Show interfaces
pt: Mostre os interfaces

en: Show more
pt: Ver mais

en: Simple
pt: Simples

en: Simple Value
pt: Valor simples

en: Simple baseline graph
pt: Gráfico simples de linha de base

en: Simple graph
pt: Gráfico simples

en: Simple value
pt: Valor simples

en: Site news
pt: Notícias do site

en: Site news management
pt: Gestão de noticias de site

en: Size
pt: Tamanho

en: Size of collection
pt: Tamanho da colecção

en: Skin
pt: Tema

en: Sorry! I can't find the page!
pt: Desculpe, mas não conseguimos encontrar essa página.

en: Sort
pt: Ordenar

en: Sound Alerts
pt: Alertas sonoros

en: Sound Events
pt: Eventos sonoros

en: Sound events
pt: Eventos sonoros

en: Sound for Alert fired
pt: Som de Alerta activado

en: Sound for Monitor critical
pt: Som para monitor em estado critico

en: Sound for Monitor warning
pt: Som para monitor em aviso

en: Source
pt: Origem

en: Source IP
pt: Ip origem

en: Source agent
pt: Fonte de agente

en: Source group
pt: Grupo de origem

en: Source module
pt: Módulo de origem

en: Specify time range
pt: Intervalo de tempo específico

en: Stacked
pt: Empilhado

en: Stacked area
pt: Àrea compilada

en: Stacked line
pt: Linha compilada

en: Standard User
pt: Utilizador standard

en: Standby
pt: 'Em espera'

en: Standby alerts
pt: Alertas de 'em espera'

en: Standby off
pt: 'Em espera' desligado

en: Standby on
pt: 'Em espera' ligado

en: Start TLS
pt: Iniciar TLS

en: Start contact
pt: Iniciar contacto

en: Started
pt: Iniciado

en: Static Graph
pt: Gráfico estático

en: Static Image
pt: Imagem estática

en: Static graph
pt: Gráfico estático

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Status
pt: Estado

en: Status icon set
pt: Tabela de icon de estado

en: Step
pt: Incremento

en: Style template
pt: Modelo de estilo

en: Subject
pt: Assunto

en: Submit
pt: Submeter

en: Successfull action
pt: Acção com sucesso

en: Successfully added
pt: Adicionado com sucesso

en: Successfully added module to profile
pt: Módulo adicionado com sucesso ao perfil

en: Successfully added network profile
pt: Adicionado com sucesso o perfil de rede

en: Successfully copied
pt: Cópia efectuada com sucesso

en: Successfully created
pt: Criado com sucesso

en: Successfully created from %s
pt: Criado com sucesso de %s

en: Successfully created recon task
pt: Tarefa de reconhecimento criada com sucesso

en: Successfully created.
pt: Criado com sucesso.

en: Successfully delete
pt: Apagado com sucesso

en: Successfully delete.
pt: Removido com sucesso.

en: Successfully deleted
pt: Apagado com sucesso

en: Successfully deleted export target
pt: Removido com sucesso destinho de exportação

en: Successfully deleted module from profile
pt: Removido com suceso o módulo do perfil

en: Successfully deleted old events
pt: Eventos antigos apagados com sucesso

en: Successfully deleted recon task
pt: Apagada com sucesso tarefa de reconhecimento

en: Successfully disabled
pt: Desactivado com sucesso

en: Successfully enabled
pt: Activado com sucesso

en: Successfully modules created
pt: Módulos criados com sucesso

en: Successfully reclaimed ownership
pt: A retomada da Propriedade do item foi bem sucedida

en: Successfully set in process
pt: Colocado em processo com sucesso

en: Successfully set off standby
pt: Desligar o 'em espera' foi bem sucedida

en: Successfully set standby
pt: Ligar o 'em espera' foi bem sucedido

en: Successfully update.
pt: Actualizado com sucesso.

en: Successfully updated
pt: Actualizado com sucesso

en: Successfully updated export target
pt: Actualizado com sucesso destino de exportação

en: Successfully updated network profile
pt: Actualizado com sucesso o perfil de rede

en: Successfully updated recon task
pt: Tarefa de reconhecimento actualizada com sucesso

en: Successfully validated
pt: Validado com sucesso

en: Summary
pt: Resumo

en: Summatory
pt: Somatório

en: Sun
pt: Dom

en: Sunday
pt: Domingo

en: System
pt: Sistema

en: System Info
pt: Informações do Sistema

en: System alerts detected - Please fix as soon as possible
pt: Detectados alertas do sistema. Por favor, resolva assim que possivel

en: System audit log
pt: Registo da auditoria do sistema

en: System incidents management
pt: Gestão de incidentes de sistema

en: System incidents reading
pt: Leitura de incidentes de sistema

en: System incidents writing
pt: Escrita de incidentes de sistema

en: System info
pt: Informações do sistema

en: System logfile viewer
pt: Visualizador de registo de actividade do sistema

en: System logfiles
pt: Registo de actividade do sistema

en: Systems management
pt: Gestão de sistemas

en: T/Q
pt: T/F

en: TCP receive
pt: TCP recebido

en: TCP send
pt: TCP enviado

en: Tactical server information
pt: Informação do servidor táctico

en: Tactical view
pt: Visão táctica

en: Tag
pt: Marca

en: Tags
pt: Marcas

en: Target IP
pt: IP de destino

en: Target directory
pt: Pasta-Alvo

en: Targets
pt: Destinos

en: Task
pt: Tarefa

en: Task name
pt: Nome de tarefa

en: Template
pt: Modelo

en: Template name
pt: Nome de modelo

en: Template successfully deleted
pt: Modelo removido com sucesso

en: Templates
pt: Modelos

en: Text
pt: Texto

en: The agent's name must be the same as the one defined at the console
pt: O nome do agente tem de ser igual ao que está definido na consola

en: The alert would fire when the module is in critical status
pt: O alerta será disparado quando o modulo estiver em estado crítico

en: The alert would fire when the module is in unknown status
pt: O alerta será disparado quando o modulo estiver num estado desconhecido

en: The alert would fire when the module is in warning status
pt: O alerta será disparado quando o modulo estiver em estado de aviso

en: The alert would fire when the module value changes
pt: O alerta será disparado quando o modulo alterar de valor

en: The alert would fire when the module value does not change
pt: O alerta será disparado quando o modulo não alterar de valor

en: The alert would fire when the value doesn't match <span id="value"></span>
pt: O alerta irá disparar quando o valor for diferente de <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is <span id="value"></span>
pt: O alerta irá disparar quando o valor for <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
pt: O alerta irá disparar quando o valor estiver entre <span id="min"></span> e <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is not <span id="value"></span>
pt: O alerta irá disparar quando o valor não for <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is not between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
pt: O alerta irá disparar quando o valor não estiver entre <span id="min"></span> e <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is over <span id="max"></span>
pt: O alerta irá disparar quando o valor foi superior a <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is under <span id="min"></span>
pt: O alerta irá disparar quando o valor foi inferior a <span id="min"></span>

en: The alert would fire when the value matches <span id="value"></span>
pt: O alerta irá disparar quando o valor iguala <span id="value"></span>

en: The blank fields will not be updated
pt: Os campos sem dados não serão actualizados

en: The connection
pt: A conexão

en: The current authentication scheme doesn't support creating users from Pandora FMS
pt: O esquema actual de autenticação não permite criar utilizadores no Pandora FMS

en: The fields with display on front enabled will be displayed into the agent details
pt: Os campos com "mostrar em primeiro plano" serão mostrados nos detalhes de agente

en: The group is not empty. It is use in %s.
pt: O grupo não está vazio. Está em uso em %s.

en: The regular expression is not valid
pt: A expressão regular não é válida

en: The regular expression is valid
pt: A expressão regular é válida

en: The user doesn't have any assigned profile/group
pt: O utilizador não possuí nenhum perfil/grupo atribuído

en: There are agents with this OS.
pt: Existem agentes com este SO

en: There are no Agent/Modules defined
pt: Não existem Agentes/Modulos definidos

en: There are no SLAs defined
pt: Não existem SLAs definidos

en: There are no SNMP alerts
pt: Não existem alertas de SNMP

en: There are no SNMP traps in database
pt: Não existem mensagens de SNMP na base de dados

en: There are no agents included in this group
pt: Não existem agentes incluídos neste grupo

en: There are no defined agents
pt: Não existem agentes definidos

en: There are no defined groups
pt: Não existem grupos definidos

en: There are no defined network profiles
pt: Não existem perfis de rede definidos

en: There are no defined reportings
pt: Não existem relatórios definidos

en: There are no extensions defined
pt: Não existem extensões definidas

en: There are no plugins in the system
pt: Não existem Plugin's no sistema

en: There are no recon scripts in the system
pt: Não existem scripts de reconhecimento no sistema

en: There are no recon task configured
pt: Não existem tarefas de reconhecimento configuradas

en: There are no servers configured into the database
pt: Não existem servidores configurados na base de dados

en: There is already an agent in the database with this name
pt: Já existe um agente na bade de dados com esse nome

en: There is no GIS data for this agent, so it's positioned in default position of map.
pt: Não existe dados GIS para este agente, pelo que está posicionado na posição por defeito no mapa.

en: There is no GIS data.
pt: Não existe dados no GIS.

en: There was a problem adding Module
pt: Ocorreu um problema a adicionar o módulo

en: There was a problem creating group
pt: Ocorreu um problema ao criar o grupo

en: There was a problem creating link
pt: Ocorreu um problema a criar a hiperligação

en: There was a problem creating the alert
pt: Existiu um problema na criação do alerta

en: There was a problem creating the filter
pt: Existiu um problema na criação do filtro

en: There was a problem creating this profile
pt: Ocorreu um problema ao criar este perfil

en: There was a problem deleting Graph
pt: Ocorreu um problema a remover o gráfico

en: There was a problem deleting field
pt: Ocorreu um problema a remover o campo

en: There was a problem deleting group
pt: Ocorreu um problema ao remover o grupo

en: There was a problem deleting link
pt: Ocorreu um problema a remover a hiperligação

en: There was a problem deleting the alert
pt: Existiu um problema na eliminação do alerta

en: There was a problem deleting the filter
pt: Existiu um problema na eliminação do filtro

en: There was a problem deleting the module
pt: Ocorreu um problema a remover o módulo

en: There was a problem deleting the profile
pt: Ocorreu um problema ao remover o perfil

en: There was a problem deleting the server
pt: Ocorreu um problema a remover o servidor

en: There was a problem deleting the user
pt: Ocorreu um problema ao remover o utilizador

en: There was a problem loading agent
pt: Houve um problema ao carregar o agente

en: There was a problem loading alert
pt: Houve um problema ao ler o alerta

en: There was a problem loading group
pt: Ocorreu um problema ao carregar o grupo

en: There was a problem loading profile
pt: Ocorreu um problema ao carregar este perfil

en: There was a problem loading the agent
pt: Ocorreu um problema ao carregar o agente

en: There was a problem locating the source of the graph
pt: Ocorreu um problema a localizar a fonte do gráfico

en: There was a problem modifying field
pt: Ocorreu um problema ao modificar o campo

en: There was a problem modifying group
pt: Ocorreu um problema ao modificar o grupo

en: There was a problem modifying link
pt: Ocorreu um problema a modificar a hiperligação

en: There was a problem storing Graph
pt: Ocorreu um problema a guardar o gráfico

en: There was a problem updating the agent
pt: Ocorreu um problema ao actualizar o agente

en: There was a problem updating the alert
pt: Existiu um problema na actualização do alerta

en: There was a problem updating the filter
pt: Existiu um problema na actualização do filtro

en: There was a problem updating the server
pt: Ocorreu um problema a actualizar o servidor

en: There was a problem updating this profile
pt: Ocorreu um problema ao actualizar este perfil

en: There was an error copying the agent configuration, the copy has been cancelled
pt: Houve um erro durante a cópia da configuração do agente, a cópia foi cancelada

en: There was an error deleting the modules, the operation has been cancelled
pt: Ocorreu um erro ao apagar os módulos, a operação foi cancelada

en: There was error on setup the default map.
pt: Ocorreu um erro ao definir o mapa predefinido.

en: This agent can be remotely configured
pt: O agente pode ser configurado remotamente

en: This group doesn't have any monitor
pt: Este grupo não possuí nenhum monitor

en: This is a master server
pt: Este é um servidor principal

en: This is your last activity in Pandora FMS console
pt: Esta é a sua última actividade na consola Pandora FMS

en: This message does not exist in the system
pt: Esta mensagem não existe no sistema

en: This operation does not exist.
pt: Esta operação não existe.

en: This selects what to change by clicking on the map
pt: Isto selecciona o que muda quando o mapa é clicado

en: This table shows in columns the modules group and in rows agents group. The cell shows all modules
pt: Esta tabela mostra nas colunas o grupo de módulos e nas linhas o grupo de agentes. A célula mostra todos os módulos.

en: This template does not exist
pt: Este modelo não existe

en: This tool is used just to view your Pandora FMS system logfiles directly from console
pt: Esta ferramenta é usada para ver os ficheiros de registo de actividade (logs) do Pandora FMS, directamente a partir da consola

en: This user has separated permissions to view data in his group agents, create incidents belong to his groups, add notes in another incidents, create personal assignments or reviews and other tasks, on different profiles
pt: Este utilizador tem permissões distintas para ver dados no seu grupo de agentes, criar incidentes pertencentes ao seu grupo, adicionar notas noutro incidentes, criar assignações pessoais ou revisões e outras tarefas, em diferentes perfis

en: Threads / Queued modules currently
pt: Tarefa / Fila de espera actual de módulos

en: Threshold
pt: Tolerância

en: Thu
pt: Qui

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Tile Server URL
pt: URL do Servidor de Mosaicos

en: Time
pt: Hora

en: Time (ms)
pt: Tempo (ms)

en: Time from
pt: Tempo desde

en: Time range
pt: Intervalo de tempo

en: Time source
pt: Fonte de temporal

en: Time threshold
pt: Tempo limite

en: Time to
pt: Tempo até

en: Time used
pt: Tempo gasto

en: Timeout
pt: Tempo de espera

en: Times fired
pt: Tempos activados

en: Timestamp
pt: Data/Hora

en: Timestamp in rollover
pt: Marca-de-tempo ao rolar por cima

en: Timestamp or time comparation
pt: Selo temporal ou comparação de tempo

en: Timezone Offset
pt: Fuso horário

en: Timezone setup
pt: Configuração de fuso horário

en: Title
pt: Titulo

en: To
pt: Para

en: To agent(s)
pt: Para o(s) agente(s)

en: To agent(s):
pt: Para o(s) agente(s):

en: Today
pt: Hoje

en: Toggle filter(s)
pt: Alternar filtro(s)

en: Top
pt: Topo

en: Topology view
pt: Vista de topologia

en: Total agent access records
pt: Total de registos de acesso de agentes

en: Total agents
pt: Total de agentes

en: Total alerts monitored
pt: Total de alertas monitorizados

en: Total data items (tagente_datos)
pt: Total de itens de dados (tagente_datos)

en: Total data string items (tagente_datos_string)
pt: Total de items de dados de strings (tagente_datos_string)

en: Total events
pt: Total de eventos

en: Total log4x items (tagente_datos_log4x)
pt: Total de items log4x (tagente_datos_log4x)

en: Total modules configured
pt: Total de módulos configurados

en: Total monitors
pt: Total de monitores

en: Total non-init modules
pt: Total de módulos não-iniciados

en: Total number of packets
pt: Quantidade total de pacotes

en: Total running modules
pt: Total de módulos activos

en: Total uknown agents
pt: Total de agentes desconhecidos

en: Tracking
pt: Rastreamento

en: Transfer mode
pt: Modo de transferência

en: Tree view
pt: Vista em árvore

en: Trigger when matches the value
pt: Activado quando atingir o valor

en: Tue
pt: Ter

en: Tuesday
pt: Terça-Feira

en: Type
pt: Tipo

en: Type at least two characters to search the module.
pt: Escreva pelo menos dois caracteres para poder realizar a busca no módulo

en: Type at least two characters to search.
pt: Digite pelo menos dois caracteres para procurar.

en: UNKNOWN
pt: DESCONHECIDO

en: Unable to do SNMP walk
pt: Impossível efectuar pesquisa SNMP

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown status
pt: Estado desconhecido

en: Unknown type
pt: Tipo desconhecido

en: Unknown type:
pt: Tipo desconhecido:

en: Unsuccessfull action
pt: Acção sem sucesso

en: Until
pt: Até

en: Until refresh
pt: até refrescar

en: Update
pt: Actualizar

en: Update Layer
pt: Actualizar a camada

en: Update Server
pt: Actualizar Servidor

en: Update agent custom field
pt: Actualizar o campo personalizado do agente

en: Update alert
pt: Actualizar alerta

en: Update filter
pt: Actualizar filtro

en: Update group
pt: Actualizar grupo

en: Update incident
pt: Actualizar incidente

en: Update manager
pt: Gestor de actualização

en: Update map
pt: Actualizar o mapa

en: Update profile
pt: Actualizar perfil

en: Update the graph
pt: Actualizar o gráfico

en: Updated
pt: Actualizado

en: Updated at
pt: Actualizado em

en: Updated at realtime
pt: Actualizado em tempo real

en: Updated successfully
pt: Actualizado com sucesso

en: Updating
pt: A actualizar

en: Upload
pt: Carregar

en: Upload file
pt: Carregar ficheiro

en: Use Enterprise ACL System
pt: Utilize o sistema de ACL empresarial

en: Use agent access graph
pt: Utilize o gráfico de acesso de agente

en: Use realtime statistics
pt: Utilizar estatísticas em tempo real

en: Use round corners
pt: Utilizar cantos redondos

en: User
pt: Utilizador

en: User ID
pt: ID de Utilizador

en: User ID cannot be empty
pt: O ID de utilizador não pode estar em branco

en: User ack.
pt: Acrónimo do utilizador

en: User detail editor
pt: Editor de detalhes de utilizador

en: User info successfully updated
pt: Informação de utilizador actualizada com sucesso

en: User management
pt: Gestão de utilizadores

en: Username
pt: Utilizador

en: Users
pt: Utilizadores

en: Users connected
pt: Utilizadores ligados

en: Users defined in Pandora
pt: Utilizadores definidos no Pandora

en: Users management
pt: Gestão de utilizadores

en: Users operations
pt: Operações de utilizadores

en: Using module component
pt: Usando componente do módulo

en: Validate
pt: Valide

en: Validate event
pt: Valide evento

en: Validated
pt: Validado

en: Value
pt: Valor

en: Version
pt: Versão

en: Very serious
pt: Muito grave

en: View
pt: Ver

en: View agent details
pt: Ver detalhes de agente

en: View agents
pt: Ver agentes

en: View events
pt: Ver eventos

en: View incident details
pt: Vista de detalhes de incidente

en: View incidents
pt: Ver incidentes

en: View report
pt: Ver relatório

en: Visible
pt: Visível

en: Visual console
pt: Consola visual

en: Visual styles
pt: Estilos visuais

en: WARNING
pt: AVISO

en: WMI query
pt: Consultar servidor WMI

en: WMI server
pt: Servidor WMI

en: WMI server module
pt: Módulo de servidor WMI

en: Warn
pt: Alertar

en: Warning
pt: Aviso

en: Warning status
pt: Estado de aviso

en: Web server
pt: Servidor Web

en: Wed
pt: Qua

en: Wednesday
pt: Quarta-Feira

en: Week
pt: Semana

en: Weekly
pt: Semanal

en: Weight
pt: Peso

en: Welcome to Pandora FMS
pt: Bem-vindo(a) ao Pandora FMS

en: Welcome to Pandora FMS Web Console
pt: Bem vindo à consola Web Pandora FMS

en: Width
pt: Largura

en: Without status
pt: Sem estado

en: Wizard
pt: Assistente

en: Working time
pt: Tempo de trabalho

en: Workunits
pt: Unidades de trabalho

en: Yellow cell when the module group and agent have at least one in warning status and the others in grey or green status
pt: Uma célula a amarelo quer dizer que o grupo do módulo e o agente têm pelo menos um estado de aviso e os outros em estado cinzento ou verde.

en: Yes
pt: Sim

en: You can not change your password from Pandora FMS under the current authentication scheme
pt: Não pode alterar a sua palavra-chave no Pandora FMS, no corrente esquema de autenticação

en: You can not change your user info from Pandora FMS under the current authentication scheme
pt: Não pode alterar a sua informação de utilizador no Pandora FMS, com o corrente esquema de autenticação

en: You can remotely edit this agent configuration
pt: Pode editar remotamente a configuração deste agente

en: You don't have access
pt: Não tem acesso

en: You don't have access to this page
pt: Não tem acesso a esta página

en: You have
pt: Você tem

en: You have %d unread message(s)
pt: Tem %d mensagem(ns) não lida(s)

en: You have %d warning(s)
pt: Tem %d aviso(s)

en: You haven't privileges for insert data in the agent.
pt: Não tem privilégios para inserir dados no agente.

en: You must select a Recon Server for the Task, otherwise the Recon Task will never run
pt: Tem de escolher um servidor de Reconhecimento para a tarefa, caso contrário, a tarefa de reconhecimento nunca será executada.

en: Your session is over. Please close your browser window to close this Pandora session.
pt: A sua sessão expirou. Por favor, feche a janela do seu browser para terminar esta sessão do Pandora.

en: Zero results found
pt: Não foram encontrados resultados

en: Zoom factor
pt: Factor Zoom

en: Zoom level used when the map is opened
pt: Nível de zoom utilizado quando o mapa é aberto

en: ago
pt: há

en: and
pt: e

en: at
pt: em

en: by
pt: alterado por

en: copy
pt: copiar

en: days
pt: dias

en: empty
pt: vazio

en: files
pt: ficheiros

en: hours
pt: horas

en: just added previously.
pt: anteriormente adicionada.

en: ldap
pt: Ldap

en: minutes
pt: minutos

en: months
pt: meses

en: of
pt: de

en: of defined alerts not fired
pt: de alertas definidos não despoletados

en: of monitors up
pt: de monitores activos

en: of total modules inited
pt: do total de módulos inicializados

en: positional data
pt: dados de posicionamento

en: privacy pass
pt: Palavra passe para encriptação

en: reconscript deleted successfully
pt: Script de reconhecimento apagado com sucesso

en: said
pt: Dito

en: seconds
pt: segundos

en: servers down
pt: Servidores em baixo

en: the Flexible Monitoring System
pt: O Sistema de Monitorização Flexivel

en: times
pt: vezes

en: to
pt: para

en: unread message(s)
pt: mensagens não lidas

en: weeks
pt: semanas

en: wrote
pt: escrito
