pandora-fms - en to fr translation catalogue (8952 entries)

en:  (copy)
fr:  (copie)

en:  Agents added
fr:  Agents ajoutés

en:  Agents deleted
fr:  Agents supprimés

en:  Attempts
fr:  Tentatives

en:  Bytes
fr:  Octets

en:  Cannot switch from SMART to MANUAL if there are dynamic elements attached to the service. Please erase dynamic elements before change to MANUAL
fr:  Il est impossible de changer de SMART à MANUAL s'il y a des éléments dynamiques ajoutés au service. Veuillez éliminer les éléments dynamiques avan changer à MANUAL

en:  Caracters
fr:  Caractères

en:  Days
fr:  Jours

en:  If you are replicating events, events validated or deleted on the metaconsole WILL NOT be deleted or validated here. This option is just to allow local pandora users to see events, but not to operate with them. Operation, when event replication is enabled, should be done only in metaconsole
fr:  Si vous répliquez des événements, les événements validés ou supprimés sur la Métaconsole NE SERONT PAS supprimés ou validés ici. Cette option est juste pour permettre aux utilisateurs locaux de Pandora FMS de voir les événements, mais pas d’opérer avec eux. L’opération, lorsque la réplication d’événements est activée, doit être effectuée uniquement dans la Métaconsole

en:  Inverse interval
fr:  Intervalle inverse

en:  Only the admin users can manage networks and edit the networks
fr:  Seuls les utilisateurs administrateurs peuvent gérer les réseaux et modifier les réseaux

en:  alerts action does not exist in target node
fr:  L’action d’alertes n’existe pas dans le nœud cible

en:  alerts template does not exist in target node
fr:  Le modèle d’alertes n’existe pas dans le nœud cible

en:  already exists in target node
fr:  existe déjà dans le nœud cible

en:  available
fr:  disponible

en:  cannot be copied to
fr:  ne peut pas être copié dans

en:  collections does not exist in target node
fr:  les collections n’existent pas dans le nœud cible

en:  config file/s
fr:  fichier(s) de configuration

en:  could not be created
fr: Erreur de création

en:  created successfuly
fr: Créé correctement

en:  error while decoding rules: %s
fr:  erreur lors du décodage des normes : %s

en:  error, invalid agent.
fr:  erreur, agent non valide.

en:  error: Failed to delete element: %s
fr:  erreur : élimination de l'élément échouée : %s

en:  error: Module has no agent assigned.
fr: erreur : aucun agent n'est affecté au module.

en:  error: Target agent does not exist.
fr:  erreur : L'agent cible n'existe pas.

en:  group does not exist in target node
fr:  le groupe n’existe pas dans le nœud cible

en:  has been successfully added to the migration queue
fr:  a été ajouté avec succès à la file d’attente de migration

en:  has not been added due to problems in the insertion
fr:  n’a pas été ajouté en raison de problèmes dans l’insertion

en:  inventory does not exist in target node
fr:  l’inventaire n’existe pas dans le nœud cible

en:  md5 file/s
fr:  fichier(s) md5

en:  please remove configuration file from target node.
fr:  veuillez supprimer le fichier de configuration du nœud cible.

en:  plugins does not exist in target node
fr:  les plugins n’existent pas dans le nœud cible

en:  policies definitions does not match  with defined ones in target node
fr:  les définitions de politiques ne correspondent pas à ceux définis dans le nœud cible

en:  policy
fr:  politique

en:  previous changes.
fr:  mots de passe précédents.

en:  to apply
fr:  À appliquer

en: "%s" features
fr: Fonctionnalités “%s”

en: # of Packages
fr: Nombre de progiciels

en: % Agents Unknown
fr: % agents inconnus

en: % Agents Warning
fr: % Agents en Avertissement

en: % Agents not init
fr: % agents non initialisés

en: % Bandwidth usage (in)
fr: % d'utilisation de la bande passante (entrée)

en: % Bandwidth usage (out)
fr: % d'utilisation de la bande passante (sortie)

en: % Monitors Critical
fr: % moniteurs en état critique

en: % Monitors Not init
fr: % moniteurs non initialisés

en: % Monitors OK
fr: % moniteurs OK

en: % Monitors Unknown
fr: % moniteurs inconnus

en: % Monitors Warning
fr: % moniteurs en état d'alerte

en: % Ok
fr: % OK

en: % Traffic
fr: Trafic %

en: % Wrong
fr: % Erreur

en: % of balanced modules are down (equal or greater).
fr: % des modules balancés sont désactivés (égal ou supérieur)

en: % time ok
fr: % temps ok

en: %d Critical agents
fr: %d agents critiques

en: %d Critical modules
fr: %d modules critiques

en: %d Downed servers
fr: %d serveurs hors service

en: %d Fired alerts
fr: %d alertes déclenchées

en: %d Modules in critical status
fr: %d modules en état critique

en: %d Modules in normal status
fr: %d modules en état normal

en: %d Modules in not init status
fr: %d modules en état non initialisés

en: %d Modules in unknown status
fr: %d modules en état inconnu

en: %d Modules in warning status
fr: %d modules en état d'alerte

en: %d Normal agents
fr: %d agents normaux

en: %d Normal modules
fr: %d modules normaux

en: %d Not Normal monitors
fr: %d Moniteurs anormaux

en: %d Not inited monitors
fr: %d moniteurs non initialisés

en: %d Total agents
fr: %d agents au total

en: %d Total modules
fr: %d modules au total

en: %d Unknown agents
fr: %d agents inconnus

en: %d Unknown modules
fr: %d modules inconnus

en: %d Updated
fr: %d Mis à jour

en: %d Updated, please restart WebSocket engine service
fr: %d Mis à jour, veuillez redémarrer le service du moteur WebSocket

en: %d Warning agents
fr: %d agents en état d'alerte

en: %d Warning modules
fr: %d modules en état d'alerte

en: %d agents
fr: agents %d

en: %d agents added to apply queue.
fr: %d agents ajoutés à la file d'attente d'application.

en: %d agents affected
fr: %d agents concernés

en: %d modules
fr: modules %d

en: %d modules updated
fr: %d modules mis à jour

en: %d not init agents
fr: %d agents non initialisés

en: %d services
fr: Services %d

en: %d services couldn't be added
fr: Les services %d n'ont pas pu être ajoutés.

en: %d services created with %d items
fr: %d services créés avec des éléments %d

en: %d/%d items deleted
fr: %d/%d éléments supprimés

en: %s (%s) has crashed, please check log files.
fr: %s (%s) a échoué, veuillez vérifier les fichiers journaux.

en: %s (%s) has crashed.
fr: %s (%s) a échoué.

en: %s (%s) is lacking performance.
fr: %s (%s) manque de performances.

en: %s (%s) is not running.
fr: %s (%s) n'est pas en cours d'exécution.

en: %s (%s) is not running. Please, check configuration file or remove this server from server list.
fr: %s (%s) n'est pas en cours d'exécution. Veuillez vérifier le fichier de configuration ou supprimer ce serveur de la liste des serveurs.

en: %s - the Flexible Monitoring System
fr: %s - le Système de supervision flexible

en: %s : Mobile
fr: %s : Portable

en: %s Console URL
fr: %s URL de la console

en: %s Console cannot find <i>include/config.php</i> or this file has invalid
    		permissions and HTTP server cannot read it. Please read documentation to fix this problem.
fr: La Console %s ne peut pas trouver <i>include/config.php</i> ou ce fichier n'est pas valide
    		les permissions et le serveur HTTP ne peut pas le lire. Veuillez lire la documentation pour fixer ce problème.

en: %s DB could not retrieve all tables. The missing tables are (%s)
fr: La base de données %s n'a pas pu récupérer toutes les tables. Les tableaux manquants sont (%s)

en: %s Diagnostic tool
fr: Outil de diagnostic %s

en: %s Enterprise also features event correlation. Through correlation you can generate realtime alerts and / or new events based on logical rules. This allows you to automate troubleshooting. If you know the value of working with events, event correlation will take you to a new level.
fr: %s Enterprise aussi inclut de la correlation d'événements. Â travers la correlation, vous pouvez générer des alertes en temps réel et/ou des nouveaux événements basés sur des règles logiques. Cela vous permet d'automatiser la résolution de bogues. Si vous connaissez la valeur de travailler avec de événements, la corrélation d'événements vous prendra dans un nouveau niveau.

en: %s Found
fr: %s trouvés

en: %s Graph
fr: Graphique %s

en: %s Interface Graph
fr: %s Graphique d'interface

en: %s Licence Information
fr: Informations sur la licence %s

en: %s Metaconsole item edition
fr: %s édition des éléments de la Métaconsole

en: %s Modules created
fr: %s modules créés

en: %s Modules deleted
fr: %s modules supprimés

en: %s NEXT GENERATION
fr: GÉNÉRATION SUIVANTE %s

en: %s Overview
fr: %s Aperçu

en: %s Realtime Module Graph
fr: %s Graphique du module en temps réel

en: %s Server Apache load
fr: %s Apache serveur charge

en: %s Server CPU
fr: %s CPU du serveur

en: %s Server Disk IO Wait
fr: %s Disk IO serveur attente

en: %s Server MySQL load
fr: %s MySQL serveur charge

en: %s Server load
fr: %s Serveur charge

en: %s Snapshot data view for module (%s)
fr: %s Vue de données d'instantané pour le module (%s)

en: %s System
fr: Système %s

en: %s VLAN networks have been created
fr: Les réseaux VLAN %s ont été crées

en: %s Version
fr: Version %s

en: %s allows users to create visual maps on which each user is able to create his or her own monitoring map. The new visual console editor is much more practical, although the prior visual console editor had its advantages. On the new visual console, we've been successful in imitating the sensation and touch of a drawing application like GIMP. We've also simplified the editor by dividing it into several subject-divided tabs named 'Data', 'Preview', 'Wizard', 'List of Elements' and 'Editor'. The items the %s Visual Map was designed to handle are 'static images', 'percentage bars', 'module graphs' and 'simple values'.
fr: %s permet aux utilisateurs de créer des cartes visuelles dans lesquelles chaque utilisateur peut créer ses propres cartes de supervision. Le nouvel éditeur de la console visuelle et plus pratique, bien que l'éditeur de la console visuelle avait ses avantages. Dans la nouvelle console visuelle nous avons imité les sensations et le touch d'une application de dessin telle que GIMP. Nous avons aussi simplifié l'éditeur le divisant entre différents onglets sous-divisés només 'Data', 'Preview', 'Wizard', 'List of Elements' et 'Editor'. Les éléments de la carte visuelle %s à gérer sont 'static images', 'percentage bars', 'module graphs' et 'simple values'.

en: %s assistant
fr: Assistant %s

en: %s audit
fr: Audit %s

en: %s cannot verify the origin of the request. Try again, please.
fr: %s ne peut pas vérifier l'origine de requête. Veuillez essayer à nouveau.

en: %s community reminder
fr: Rappel de la communauté %s

en: %s configuration wizard
fr: Assistant de configuration %s

en: %s console
fr: Console %s

en: %s contains a scheduled downtime management system.
    						This system was designed to deactivate alerts during specific intervals whenever there is down time by deactivating the agent.
    						If an agent is deactivated, it doesn't gather information. During down time, down-time intervals aren't taken into
    						account for most metrics or report types, because agents don't contain any data within those intervals.
fr: %s contient un système de gestion de temps d'arrêt programmés.
    						Ce système a été conçu pour désactiver des alertes pendant des temps spécifiques lors du temps d'arrêt en désactivant l'agent.
    						S'il y a un agent désactivé, il ne recueille pas des informations. Pendant ce temps d'inactivité, les temps d'inactivité ne sont pas tenus sur
    						compte pour la majorité des métriques ou types de rapport, parce que le agents ne contiennent pas des données dans ces intervalles.

en: %s credentials
fr: Identifiants %s

en: %s database backup manager
fr: gestionnaire de sauvegarde de base de données %s

en: %s days
fr: %s jours

en: %s failed
fr: %s a échoué

en: %s field is not allowed
fr: Le champ %s n'est pas permis

en: %s help system
fr: Système d'aide de %s

en: %s help system has been called with a help reference that currently don't exist. There is no help content to show.
fr: Le système d'aide de %s a été appelé avec une référence d'aide qui n'existe pas actuellement. Il n'y a pas de contenu d'aide à montrer.

en: %s host
fr: Hôte %s

en: %s hours
fr: %s heures

en: %s in %s : ALERTS FIRED
fr: %s in %s : ALERTES DÉCLENCHÉES

en: %s in %s : CRITICAL
fr: %s en %s : CRITIQUE

en: %s in %s : NORMAL
fr: %s en %s : NORMAL

en: %s in %s : Not initialize
fr: %s in %s : Non initialisées

en: %s in %s : UNKNOWN
fr: %s in %s : INCONNU

en: %s in %s : WARNING
fr: %s en %s : ALERTE

en: %s logs dates
fr: %s dates de journaux

en: %s management
fr: gestion %s

en: %s mobile
fr: %s portable

en: %s months
fr: %s mois

en: %s networks created
fr: Réseaux %s crées

en: %s not found or not executable
fr: %s non trouvé ou non exécutable

en: %s or greater
fr: %s ou supérieur

en: %s registered consoles
fr: %s consoles enregistrées

en: %s seconds
fr: %s secondes

en: %s server threads
fr: Fils du serveur %s

en: %s servers
fr: Serveurs %s

en: %s success
fr: %s a succédé

en: %s supernets created
fr: Super-réseaux %s créés

en: %s update(s) available more
fr: %s mise à jour(s) disponible(s) plus

en: %s value in PHP configuration is not recommended
fr: La valeur %s dans la configuration PHP n'est pas recommandée

en: %s version misaligned with Console
fr: %s version mal alignée avec la Console

en: %s web2image cache system cleanup. It is always cleaned up after perform an upgrade
fr: %s nettoyage du système de cache web2image. Il est toujours nettoyé après avoir effectué une mise à niveau

en: %s years
fr: %s ans

en: %s: Operations successfully deleted from the queue
fr: %s : opérations supprimées correctement de la file d'attente

en: &larr; Back
fr: &larr ; Précédent

en: '%s' recommended value is %s or greater. Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator
fr: La valeur recommandée '%s' est %s ou supérieure. Veuillez le modifier sur votre fichier de configuration PHP (php.ini) ou contactez l'administrateur

en: (Adopt)
fr: (Adopter)

en: (Adopted)
fr: (Adoptés)

en: (Adopted) (Unlinked)
fr: (Adoptés) (Non liés)

en: (Default)
fr: (Par défaut)

en: (Error Duplicate ID (%d) )
fr: (Erreur ID dupliqué (%d) )

en: (Un-adopted)
fr: (Non adoptés)

en: (Un-adopted) (Unlinked)
fr: (Non adoptés) (Non liés)

en: (Unlinked)
fr: (Dissocié)

en: (Unlinked) (Adopt)
fr: (Dissocié) (Adopter)

en: 0 for manually scan
fr: 0 pour vérification manuelle

en: 1 Year
fr: 1 année

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 1 month
fr: 1 mois

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: 1 year
fr: 1 an

en: 10 days
fr: 10 jours

en: 10 seconds
fr: 10 secondes

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: 15 days
fr: 15 jours

en: 15 seconds
fr: 15 secondes

en: 2 days
fr: 2 jours

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: 2 months
fr: 2 mois

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: 2 years
fr: 2 ans

en: 24 x 7
fr: 24h/24 7j/7

en: 2FA all users
fr: 2FA tous les utilisateurs

en: 3 hours
fr: 3 heures

en: 3 months
fr: 3 mois

en: 3 years
fr: 3 ans

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 4 days
fr: 4 jours

en: 5 seconds
fr: 5 secondes

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: 6 months
fr: 6 mois

en: 7 days
fr: 7 jours

en: <b>Clusters to balance the service load</b>: these are  active - active (A/A)  mode clusters. It means that all the nodes (or machines that compose it) are working. They must be working because if one stops working, it will overload the others.
fr: <b>Grappes pour équilibrer la charge du service</b> : grappes de mode active-active (A/A). Cela signifie que tous les nœuds (ou machines qui les composent) sont opérationnels. Il faut qu'ils soient en fonctionnement, parce que si un d'entre eux cesse de marcher, les autres seront surchargés.

en: <b>Clusters to guarantee service</b>: these are active - passive (A/P) mode clusters. It means that one of the nodes (or machines that make up the cluster) will be running (primary) and another won't (secondary). When the primary goes down, the secondary must take over and give the service instead. Although many of the elements of this cluster are active-passive, it will also have active elements in both of them that indicate that the passive node is "online", so that in the case of a service failure in the master, the active node collects this information.
fr: <b>Grappes pour garantir le service</b> : grappes de mode active-passive (A/P). Cela signifie qu'un des nœuds (ou machines qui composent la grappe) est opérationnel (primaire) et un autre ne l'es pas (secondaire). Lorsque le primaire est hors service, le secondaire prend le relais et fournit le service à sa place. Plusieurs éléments de cette grappe sont actifs-passifs. Cependant, les deux nœuds présentent aussi des éléments actifs qui indiquent que le nœud est « en ligne », pour que, en cas d'interruption de service dans le maître, le nœud actif récupère cette information.

en: <b>OpenSource version updates are automated packages generated each week. These updates come WITHOUT ANY warranty or support. If your system is corrupted or a feature stops working properly, you will need to recover a backup by yourself.</b>
fr: <b>Les mises à jour de version source ouverte sont des progiciels automatisés créés chaque semaine. Ces mises à jour NE SONT PAS COUVERTES par une garantie ni une assistance logiciel. Si votre système est altéré ou une fonctionnalité cesse de marcher correctement, vous devrez récupérer votre copie de sécurité vous-même.</b>

en: <p class= "mrgn_lft_15px">Select fields to show</p>
fr: <p class="mrgn_lft_15px">Sélectionner les champs à afficher</p>

en: <p class="mrgn_lft_15px">Select fields to show</p>
fr: <p class="mrgn_lft_15px">Sélectionner les champs à afficher</p>

en: <span>Are you sure?</span><br><br><i>WARNING: you also need to delete config.php options in your console or delete the whole console.</i>
fr: <span>Êtes-vous sûr ?</span><br><br><i>ATTENTION : Vous devez également supprimer les options de config.php de votre console ou supprimer toute la console.</i>

en: <strong cstyle="font-size: 11pt">License exceeded</strong> <br><br> This license allows %d agents and you have %d agents configured.
fr: <strong style="font-size: 11pt">Licence dépasée</strong> <br><br> Cette licence permet %d agents et vous avez %d agents configurés.

en: <strong style="font-size: 11pt">License exceeded</strong> <br><br> This license allows %d agents and you have %d agents configured.
fr: <strong style="font-size: 11pt">Licence dépasée</strong> <br><br> Cette licence permet %d agents et vous avez %d agents configurés.

en: <strong style="font-size: 11pt">License exceeded</strong> <br><br> This license allows %d modules and you have %d modules configured.
fr: <strong style="font-size: 11pt">Licence dépasée</strong> <br><br> Cette licence permet %d modules et vous avez %d modules configurés.

en: <strong style="font-size: 11pt">Metaconsole unreached</strong> <br><br> This node has a metaconsole license and cannot contact with the metaconsole.
fr: <strong style="font-size: 11pt">Métaconsole non achevée</strong> <br><br> Ce noeud a une licence de Métaconsole et ne peut pas contacter la Métaconsole.

en: <strong style="font-size: 11pt">This license has expired.</strong> <br><br>You can not get updates until you renew the license.
fr: <strong style="font-size: 11pt">Licence expirée</strong> <br><br> Vous ne pouvez pas obtenir de mises à jour tant que vous n'avez pas renouvelé la licence.

en: <strong style="font-size: 11pt">This license is outside of support.</strong> <br><br>This %s installation will continue working normally and without limitations, but without support or updates.
fr: <strong style="font-size: 11pt">Cette licence est hors support.</strong> <br><br>Cette installation %s continuera à fonctionner normalement et sans limitations mais sans support ou mises à jour.

en: A cluster is a group of devices that provide the same service in high availability.
fr: Une grappe est un groupe de dispositifs qui fournit le même service en haute disponibilité.

en: A file collection is a group of files (e.g. scripts or executables) which are 
    		automatically copied to a specific directory of the agent (under Windows or UNIX). The file collections allow to be propagated
    		 along with the policies in order to be used by a group of agents, using a 'package' of scripts and modules which use them.
    		First we learn how to use the file collections in the agent's view, how to conduct it manually, agent by agent, without using collections,
    		 and how to do the same thing by using policies.Our first task is to arrange a compilation of files. In order to do this, please go to the agent's 
    		 administrator. Subsequently, we're going to see a 'sub option' called 'Collections'. Please click on it in order to create a new collection as we can see on 
    		 the picture below.
fr: Une collection de fichiers est un groupe de fichiers (par ex. scripts ou exécutables) qui sont
    		copiés automatiquement dans un répertoire de l'agent (sur Windows ou UNIX). Les collections de fichiers peuvent être propagées
    		 avec les politiques pour qu'un groupe d'agents les utilisent, en employant un progiciel de scripts et modules qui se servent des collections.
    		Il faut d'abord apprendre à utiliser les collections de fichiers dans le visualiseur de l'agent, à le faire manuellement, agent par agent, sans utiliser de collections,
    		 et à faire la même chose en utilisant les politiques. La première tâche consiste à organiser un compilation de fichiers. Pour ceci, veuillez vous référer à l'administrateur d'agents. 
    		 Ensuite, une sous-option dénommée « Collections » apparaîtra. Veuillez cliquer dessus afin de créer une nouvelle collection comme illustré
    		 sur l'image ci-dessous.

en: A long interval description is for example 10 hours, 20 minutes 33 secondsâ, a short one is 10h 20m 33s
fr: Une description d’intervalle long est par exemple de 10 heures, 20 minutes 33 secondes, une courte est de 10h 20m 33s

en: A maximum of %s event custom responses can be selected
fr: Un maximum de %s réponses personnalisées d'événement peut être sélectionné

en: A node is already being synchronized, please wait until process finish.
fr: Un noeud est déjà synchronisé, attendez jusqu'à la fin du processus.

en: A policy with agents cannot be deleted. Purge it first
fr: Une politique avec des agents ne peut pas être supprimée. Veuillez la vider en premier.

en: A private code has been generated
fr: Un code privé a été généré.

en: A scheduled downtime is going to be executed from %s to %s. Some monitoring data won't be available while downtime is taking place.
fr: Un temps d'arrêt programmé va être exécuté de %s à %s. Certaines données de supervision ne seront pas disponibles pendant le temps d'arrêt.

en: A scheduled downtime is running. Some monitoring data won't be available while downtime is taking place.
fr: Un temps d'arrêt programmé est en cours d'exécution. Certaines données de supervision ne seront pas disponibles pendant le temps d'arrêt.

en: A service is a way to group your IT resources based on their functionalities. 
    						A service could be e.g. your official website, your CRM system, your support application, or even your printers.
    						 Services are logical groups which can include hosts, routers, switches, firewalls, CRMs, ERPs, websites and numerous other services. 
    						 By the following example, you're able to see more clearly what a service is:
    							A chip manufacturer sells computers by its website all around the world. 
    							His company consists of three big departments: A management, an on-line shop and support.
fr: Un service est une manière de regrouper vos ressources informatiques selon leurs fonctionnalités.
    						Votre site officiel, système CRM, application d'assistance ou même vos imprimantes sont des exemples de services.
    						Les services sont des groupes logiques qui peuvent inclure des hôtes, des routeurs, des switchs, des firewalls, des CRMs, des ERPs, des sites web et plusieurs autres services.
    						L'exemple suivant explique plus clairement ce qu'est un service :
    							Un fabricant de puces vent des ordinateurs sur son site web partout sur la planète.
    							Son entreprise se compose de trois grands départements : gestion, ventes en ligne et assistance.

en: AA is a cluster where all members are working. In AP cluster only master member is working
fr: AA c'est une grappe où tous les membres travaillent. Dans la grappe AP seulement le membre master travaille

en: ACK Timestamp
fr: Horodatage ACK

en: ACL element is added successfully
fr: L’élément ACL est ajouté correctement

en: ACL element was deleted successfully
fr: L’élément ACL a été supprimé correctement

en: ACL module tags for the modules in this agent
fr: Étiquettes de module ACL pour les modules dans cet agent

en: ACL users for this agent
fr: Utilisateurs ACL pour cet agent

en: AD Groups
fr: Groupes AD

en: ALERT
fr: ALERTE

en: ALERT FIRED
fr: ALETE DÉCLENCHÉE

en: ALL
fr: TOUT

en: API Hostname
fr: Nom d'hôte de l'API

en: API Pass
fr: Mot de passe de l'API

en: API Password
fr: Mot de passe API

en: API Port
fr: Port API

en: API Token
fr: Jeton d’API

en: API checker
fr: Vérificateur API

en: API password
fr: Mot de passe de l'API

en: API request failed. Please check Integria IMS' access credentials in Pandora setup.
fr: Échec de la requête d'API. Veuillez vérifier les identifiants d'accès d'Integria IMS dans la configuration de Pandora FMS.

en: ASC
fr: Ascendant

en: AVG
fr: Moyenne

en: AVG. Value
fr: Valeur moyenne

en: AWS View
fr: Vue AWS

en: AWS credentials not validated.
fr: Identifiants AWS non validées.

en: AWS view
fr: Vue AWS

en: Abort the action of set relationship
fr: Abandonner l'action de configuration de relations

en: Abort the interface relationship
fr: Annuler la relation d'interface

en: About
fr: À propos

en: About minor release update
fr: À propos de la mise à jour mineure

en: Accept insecure certificates
fr: Accepter les certificats non sécurisés

en: Access Help
fr: Aide d'accès

en: Access key ID
fr: ID de clé d’accès :

en: Access statistics performance
fr: Performances des statistiques d’accès

en: Access to modules can be configured by a tagging system.
    								Tags are configured on the system and are assigned to the chosen modules.
    								A user's access can therefore be restricted to modules with certain tags.
fr: L'accès aux modules peuvent être configurés par le biais d'un système d'etiquettes.
    								Les etiquettes sont configurées dans le système et sont attribués aux modules choisis.
    								L'accès utilisateur peut être limité aux modules avec des certaines étiquettes.

en: Access to this page is restricted
fr: L'accès à cette page est limité

en: Access to this page is restricted to authorized users SAML only, please contact system administrator if you need assistance.
fr: L'accès à cette page est limité auz utilisateurs SAML autorisés seulement, veuillez contacter l'administrateur système si vous avez besoin d'assistance.

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance.
fr: L'accès à cette page est limité aux utilisateurs autorisés seulement, veuillez contacter l'administrateur système si vous avez besoin de l'aide.

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br/> <br/>
    			Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of Pandora System Database
fr: L'accès a cette page est réservé aux utilisateurs autorisés. Veuillez communiquer avec l'administrateur du système si vous avez besoin d'aide. <br/> <br/>
    			Sachez que toutes les tentatives pour accéder à cette page sont enregistrées dans les journaux de sécurité de la base de données du système Pandora FMS.

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br> <br>
        Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of %s System Database.
fr: L'accès à cette page est limitée aux utilisateurs autorisés seulement, veuillez contacter l'administrateur système si vous avez besoin d'assistance.
        Tous les essais d'accès à cette page sont enregistrés dans les journaux de sécurité de la Base de données du système %s.

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact your system administrator if you should need help.
fr: Accès à cette page est limité aux utilisateurs autorisés seulement, veuillez contacter votre administrateur système si vous avez besoin de l'aide.

en: Account
fr: Compte

en: Account ID
fr: ID de compte

en: Account ID.
fr: ID de compte

en: Account disconnected
fr: Compte déconnecté

en: Accoustic console
fr: Console acoustique

en: Accoustic console setup
fr: Configuration de la console acoustique

en: Accoustic console sound list
fr: Liste des sons de la console acoustique

en: Acknowledged by
fr: Reconnu par

en: Action (get or set)
fr: Action (obtenir ou définir)

en: Action already scheduled
fr: Action déjà programmée

en: Action fields
fr: Champs d'action

en: Action has been set for %d agents.
fr: Une action a été définie pour %d agents.

en: Action in progress
fr: Action en cours

en: Action recovery fields
fr: Champs de récupération d'actions

en: Action: get Operation: module_last_value id: 63
fr: Action : get Operation : module_last_value id : 63

en: Actions Triggered
fr: Actions déclenchées

en: Actions alert report
fr: Rapport d’alerte d’actions

en: Activate Log Collector
fr: Activer le collecteur de journaux

en: Activate Metaconsole
fr: Activer la Métaconsole

en: Activate license
fr: Activer la licence

en: Activate reset password
fr: Activer la réinitialisation du mot de passe

en: Activating node
fr: Noeud d'activation

en: Active
fr: Activé

en: Active - Pasive
fr: Active - Passive

en: Active Counters
fr: Compteurs actifs

en: Active and historical database cannot be the same.
fr: Les bases de données actives et historiques ne peuvent pas être identiques.

en: Active backups
fr: Sauvegardes actives

en: Active db only
fr: Seulement la base de données active

en: Active directory
fr: Répertoire actif

en: Active directory port
fr: Port de répertoire actif

en: Active directory server
fr: Serveur de répertoire actif

en: Active filter
fr: Filtre actif

en: Active filters
fr: Filtres actifs

en: Active incident on this agent
fr: Incident actif sur cet agent

en: Active incidents
fr: Incidents actifs

en: Active incidents, with comments
fr: Incidents actifs, avec commentaires

en: Active to historical settings
fr: Actif dans les paramètres historiques

en: Actual status
fr: État actuel

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Actions
fr: Ajouter des actions

en: Add Cell
fr: Ajouter cellule

en: Add Credential Box
fr: Zone Ajouter des identifiants

en: Add Map connection
fr: Ajouter connexion de carte

en: Add Module
fr: Ajouter un module

en: Add Module:
fr: Ajouter un module :

en: Add Modules
fr: Ajouter des modules

en: Add a interface link
fr: Ajouter lien d'interface

en: Add a macro oid
fr: Ajoute une macro oie

en: Add action
fr: Ajouter une action

en: Add action
fr: Ajouter une action

en: Add agent
fr: Ajouter un agent

en: Add agent node
fr: Ajouter nœud d'agent

en: Add agent node (filter by group)
fr: Ajouter nœud d'agent (filtrer par groupe)

en: Add agent to satellite
fr: Ajouter un agent au Satellite

en: Add agents
fr: Ajouter des agents

en: Add agents to policy
fr: Ajouter agents à la politique

en: Add agents to template
fr: Ajouter agents au modèle

en: Add alert
fr: Ajouter alertes

en: Add attachment
fr: Ajouter une pièce jointe

en: Add average series
fr: Ajouter des séries moyennes

en: Add by default
fr: Ajouter par défaut

en: Add check
fr: Ajouter vérification

en: Add collection
fr: Ajouter une collection

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Add comments
fr: Ajouter des commentaires

en: Add components
fr: Ajouter des composants

en: Add custom element to profile
fr: Ajouter un élément personnalisé au profil

en: Add custom field match
fr: Ajouter une correspondance de champ personnalisée

en: Add custom module unit
fr: Ajouter une unité de module personnalisée

en: Add element
fr: Ajouter un élément

en: Add elements
fr: Ajouter des éléments

en: Add external alert
fr: Ajouter une alerte externe

en: Add extra action
fr: Ajouter une action supplémentaire

en: Add fictional node
fr: Ajouter nœud fictif

en: Add fictional point
fr: Ajouter un point fictif

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Add fields to select
fr: Ajouter champs à sélectionner

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Add filter
fr: Ajouter un filtre

en: Add general monitoring for all selected interfaces
fr: Ajouter une supervision générale pour toutes les interfaces sélectionnées

en: Add groups
fr: Ajouter des groupes

en: Add groups to policy
fr: Ajouter des groupes à la politique

en: Add host
fr: Ajouter un hôte

en: Add image
fr: Ajouter une image

en: Add interface link
fr: Ajouter lien d'interface

en: Add item
fr: Ajouter un élément

en: Add items
fr: Ajouter des éléments

en: Add key
fr: Ajouter une clé

en: Add log source
fr: Ajouter source de journal

en: Add macro
fr: Ajouter une macro

en: Add module
fr: Ajouter un module

en: Add module to average operation
fr: Ajouter un module à l'opération moyenne

en: Add module to operation as add
fr: Ajouter un module à l'opération comme somme

en: Add module to operations as deduct
fr: Ajouter un module à l'opération comme soustraction

en: Add module to operations as divide
fr: Ajouter un module à l'opération comme division

en: Add module to operations as multiplicate
fr: Ajouter un module à l'opération comme multiplication

en: Add modules
fr: Ajouter des modules

en: Add monitors
fr: Ajouter des moniteurs

en: Add network to Vlan
fr: Ajouter réseau au Vlan

en: Add network to supernet
fr: Ajouter du réseau au super-réseau

en: Add new ACL element to profile
fr: Ajouter un nouvel élément ACL au profil

en: Add new Software agent
fr: Ajouter nouvel agent logiciel

en: Add new capture model
fr: Ajouter un nouveau modèle de capture

en: Add new configuration definition
fr: Ajouter une nouvelle définition de configuration

en: Add new custom command
fr: Ajouter une nouvelle commande personnalisée

en: Add new custom value to intervals
fr: Ajouter une nouvelle valeur personnalisée aux intervalles

en: Add new job
fr: Ajouter une nouvelle tâche

en: Add new node
fr: Ajouter nouveau noeud

en: Add new permissions
fr: Ajouter de nouvelles autorisations

en: Add new range
fr: Ajouter une nouvelle plage

en: Add new rule
fr: Ajouter une nouvelle règle

en: Add new software
fr: Ajouter nouveau logiciel

en: Add new sound
fr: Ajouter un nouveau son

en: Add new target
fr: Ajouter nouveau cible

en: Add node
fr: Ajouter un nœud

en: Add plugin
fr: Ajouter un plugin

en: Add policy
fr: Ajouter une politique

en: Add relationship
fr: Ajouter une relation

en: Add rule
fr: Ajouter une règle

en: Add secondary groups
fr: Ajouter des groupes secondaires

en: Add selected
fr: Ajouter la sélection

en: Add selected modules to agent
fr: Ajouter modules sélectionnés à l'agent

en: Add summatory series
fr: Ajouter des séries de sommation

en: Add tags to module
fr: Ajouter des étiquettes au module

en: Add target
fr: Ajouter une cible

en: Add the custom post process
fr: Ajouter personnalisation au processus postérieur

en: Add the source IPs that will allow console access. Each IP must be separated only by comma. * allows all.
fr: Ajoutez les adresses IP source qui autoriseront l’accès à la console. Chaque adresse IP doit être séparée uniquement par une virgule. * permet tout.

en: Add to apply queue
fr: Ajouter à la file d'attente pour l'appliquer

en: Add to apply queue only for database
fr: Ajouter à la file d'application, seulement pour les changements dans la base de données

en: Add to delete queue
fr: Ajouter à la file d'attente de suppression

en: Add users
fr: Ajouter des utilisateurs

en: Add widget
fr: Ajouter un widget

en: Added
fr: Ajouté

en: Added action successfuly
fr: Action ajoutée correctement

en: Adding `_address_` macro will use agent's IP when perform the execution
fr: L'ajout de la macro `_address_` utilisera l'adresse IP de l'agent lors de l'exécution

en: Adding modules in progress
fr: Ajout de modules en cours

en: Additional settings
fr: Réglages supplémentaires

en: Address
fr: Adresse

en: Address / Masks
fr: Adresse / Masques

en: Address field is empty
fr: Le champ adresse est vide.

en: Addresses
fr: Adresses

en: Addresses view
fr: Vue des adresses

en: Admin
fr: Administrateur

en: Admin LDAP login
fr: Connexion LDAP administrateur

en: Admin LDAP password
fr: Mot de passe LDAP administrateur

en: Admin Tools
fr: Outils d’administration

en: Admin secondary LDAP login
fr: Connexion LDAP secondaire d’administrateur

en: Admin secondary LDAP password
fr: Mot de passe LDAP secondaire d’administrateur

en: Admin tools
fr: Outils d'administration

en: Administration view
fr: Afficher administration

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Administrator user
fr: Utilisateur administrateur

en: Adopted
fr: Adopté

en: Advance options
fr: Options avancées

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Config AD
fr: Configuration AD avancée

en: Advanced Config LDAP
fr: Configuration LDAP avancée

en: Advanced Permisions AD
fr: Permissions AD avancées

en: Advanced Permissions LDAP
fr: Permissions LDAP avancées

en: Advanced configuration
fr: Configuration avancée

en: Advanced editor
fr: Éditeur avancé

en: Advanced fields
fr: Champs avancés

en: Advanced filters
fr: Filtres avancés

en: Advanced information
fr: Informations avancées

en: Advanced module configuration
fr: Configuration de module avancée

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Advanced options Dynamic Threshold
fr: Options avancées du Seuil dynamique

en: Advices
fr: Conseils

en: Affected
fr: Affecté

en: Africa
fr: Afrique

en: Agent "%s" with md5 file "%s"
fr: Agent « %s » avec fichier md5 « %s »

en: Agent %s duplicated.
fr: Agent %s dupliqué.

en: Agent Autoconfiguration Information
fr: Informations sur la configuration automatique de l’agent

en: Agent Custom Fields Information
fr: Informations sur les champs personnalisés de l'agent

en: Agent Failover
fr: Basculement d'agent

en: Agent ID
fr: ID d'agent

en: Agent ID: %s cannot be updated %s secondary groups (%s)
fr: ID de l’agent : %s ne peut pas être mis à jour %s groupes secondaires (%s)

en: Agent ID: %s cannot be updated custom fields (%s)
fr: ID de l’agent : %s ne peut pas être mis à jour des champs personnalisés (%s)

en: Agent IP
fr: IP de l'agent

en: Agent Management
fr: Gestion des agents

en: Agent Name
fr: Nom de l’agent

en: Agent OS filter
fr: Filtre du système d'exploitation de l'agent

en: Agent SNMP Interface Wizard defaults
fr: Paramètres par défaut de l’Assistant de l’interface SNMP de l’agent

en: Agent Status
fr: État des agents

en: Agent Version
fr: Version de l'agent

en: Agent WUX transaction
fr: Transaction d’agent WUX

en: Agent Wizard
fr: Assistant de l'agent

en: Agent access rate (24h)
fr: Accessibilité de l'agent (24h)

en: Agent access rate (Last 24h)
fr: Taux d'accès des agents (dernières 24h)

en: Agent address
fr: adresse de l'agent

en: Agent alert report
fr: Rapport d'alerte de l'agent

en: Agent alerts action does not exist in target node
fr: L'action des alertes d'agent n'existe pas dans le noeud cible

en: Agent alerts template does not exist in target node
fr: Le modèle d'alertes d'agent n'existe pas dans le noeud cible

en: Agent alias
fr: Alias de l'agent

en: Agent alias, IP address, OS id, Interval, Group id, Description
fr: Alias agent, adresse IP, ID du Système d'exploitation, Intervalle, ID de Groupe, Description

en: Agent already exists in target node
fr: L'agent existe déjà dans le noeud cible

en: Agent and module event recovery macros are not available in this section
fr: Les macros de récupération d’événements de l’agent et du module ne sont pas disponibles dans cette section

en: Agent autoconfiguration
fr: Auto-configuration de l'agent

en: Agent autoconfiguration list
fr: Liste de configuration automatique de l’agent

en: Agent browser id
fr: Identifiant du navigateur (Agent browser)

en: Agent cannot be created due to the maximum agent limit for this group
fr: L'agent ne peut pas être créé en raison de la limite maximale d'agents pour ce groupe

en: Agent cannot be updated due to the maximum agent limit for this group
fr: L'agent ne peut pas être mis à jour en raison de la limite maximale d'agents pour ce groupe

en: Agent collections does not exist in target node
fr: Les collections d'agents n'existent pas dans le noeud cible.

en: Agent configuration
fr: Configuration des agents

en: Agent configuration files directory
fr: Répertoire des fichiers de configuration de l’agent

en: Agent configuration files updated
fr: Fichiers de configuration de l'agent mis à jour

en: Agent contact
fr: Contact de l'agent

en: Agent contact date passed it's ETA!.
fr: La date de contact de l'agent a dépassé le délai estimé !

en: Agent created
fr: Agent créé

en: Agent custom field
fr: Champ personnalisé de l'agent

en: Agent custom field filter
fr: Filtre de champ personnalisé de l'agent

en: Agent custom fields
fr: Champs d'agent personnalisés

en: Agent data
fr: Données de l'agent

en: Agent dependency error
fr: Erreur de dépendance de l’agent

en: Agent deployment
fr: Déploiement d'agents

en: Agent detail
fr: Détail de l'agent

en: Agent details
fr: Détails de l'agent

en: Agent event report
fr: Rapport d'événement de l'agent

en: Agent events
fr: Evénements de l’agent

en: Agent fields
fr: Champs d'agent

en: Agent godmode tab
fr: Onglet Godmode de l'agent

en: Agent group
fr: Groupe d'agent

en: Agent group does not exist in target node
fr: Le group d'agents n'existe pas dans le noeud cible

en: Agent group filter
fr: Filtre de groupe d'agents

en: Agent groups
fr: Groupes d’agents

en: Agent has remote configuration
fr: L'agent a une configuration à distance

en: Agent icon
fr: Icône de l'agent

en: Agent icon group
fr: Icône du groupe de l'agent

en: Agent in scheduled downtime
fr: Agent dans temps d'arrêt programmé

en: Agent info not found
fr: Informations sur l’agent introuvables

en: Agent information
fr: Informations sur l’agent

en: Agent interval
fr: Intervalle de l’agent

en: Agent interval x %s
fr: Agent intervalle x %s

en: Agent inventory does not exist in target node
fr: L'inventaire d'agent n'existe pas dans le noeud cible

en: Agent list
fr: Liste d’agents

en: Agent main view
fr: Vue principale de l’agent

en: Agent management
fr: Gestion des agents

en: Agent max value
fr: Valeur maximale de l'agent

en: Agent min value
fr: Valeur minimale de l'agent

en: Agent min values
fr: Valeurs min de l’agent

en: Agent module
fr: Module de l'agent

en: Agent module filter
fr: Filtre de module d'agent

en: Agent module graph
fr: Graphique du module d'agent

en: Agent modules
fr: Module d'agent

en: Agent name
fr: Nom de l'agent

en: Agent operation tab
fr: Onglet opération de l'agent

en: Agent operations
fr: Opérations de l’agent

en: Agent plugins
fr: Plugins d'agents

en: Agent plugins does not exist in target node
fr: Les plugins d'agent n'existent pas dans le noeud cible.

en: Agent policies definitions does not match  with defined ones in target node
fr: Les definitions de politiques d'agents ne correspondent avec ceux-ci du noeud cible.

en: Agent position
fr: Position de l'agent

en: Agent processed successfully
fr: Agent processé correctement

en: Agent search
fr: Rechercher agent

en: Agent secondary groups
fr: Groupes secondaires d’agents

en: Agent selected %d not found
fr: Agent sélectionné %d introuvable

en: Agent setup view
fr: Vue de configuration de l’agent

en: Agent size text
fr: Taille du texte de l'agent

en: Agent status
fr: État de l'agent

en: Agent status filter
fr: Filtre d'état de l'agent

en: Agent succesfully deleted
fr: Agent supprimé correctement

en: Agent successfully added
fr: Agent ajouté avec succès

en: Agent successfully added to layout
fr: Agent ajouté au layout correctement

en: Agent successfully registered and uploaded
fr: Agent registré correctement et mis à jour

en: Agent successfully updated
fr: Agent mis à jour avec succès

en: Agent threads
fr: Fils d’agent

en: Agent to store data
fr: Agent pour stocker des données

en: Agent updated.
fr: Agent mis à jour.

en: Agent version desired
fr: Version de l'agent désirée

en: Agent version filter
fr: Filtre de version d'agent

en: Agent version installed
fr: Version d'agent installée

en: Agent version is required
fr: La version de l'agent est requise

en: Agent without data
fr: Agent sans données

en: Agent wizard
fr: Assistant de l'agent

en: Agent/Module View
fr: Vue Agent/Module

en: Agent/Modules Status
fr: État de l’agent/des modules

en: Agent/module status
fr: État de l’agent/module

en: Agent/module view
fr: Afficher agent/module

en: Agent:
fr: Agent :

en: Agents added
fr:  Agents ajoutés

en: Agents and modules affected
fr: Agents et modules concernés

en: Agents available
fr: Agents disponibles

en: Agents by status
fr: Agents par état

en: Agents cannot be updated (%d), ids (%s)
fr: Les agents ne peuvent pas être mis à jour (%d), ids (%s)

en: Agents conf does not exists in target server.
fr: La configuration de l’agent n’existe pas dans le serveur cible.

en: Agents critical
fr: Agents en état critique

en: Agents custom fields manager
fr: Gestionnaire de champs personnalisés d'agents

en: Agents defined in %s
fr: Agents définis dans %s

en: Agents disable
fr: Désactiver les agents

en: Agents do not exist in target server.
fr: Les agents n’existent pas sur le serveur cible.

en: Agents found
fr: Agents trouvés

en: Agents in Policy
fr: Agents dans la politique

en: Agents in group: %s
fr: Agents du groupe : %s

en: Agents inventory
fr: inventaire d'agents

en: Agents management
fr: Gestion des agents

en: Agents monitored
fr: Agents supervisés

en: Agents movement
fr: Mouvement des agents

en: Agents not init
fr: Agents non initialisés

en: Agents ok
fr: Agents en état OK

en: Agents operations
fr: Opérations des agents

en: Agents pending
fr: Agents en attente

en: Agents planned for this downtime
fr: Agents planifiés pour ce temps d'arrêt

en: Agents reading
fr: Lecture des agents

en: Agents status
fr: État des agents

en: Agents successfully added to layout
fr: Agents ajoutés correctement

en: Agents to apply
fr: Agents à appliquer

en: Agents unknown
fr: Agents inconnus

en: Agents updated successfully (%d)
fr: Agents mis à jour correctement (%d)

en: Agents warning
fr: Agents en état d'alerte

en: Agents with templates
fr: Agents avec des modèles

en: Agents/Alerts
fr: Agents / Alertes

en: Agents/Alerts view
fr: Afficher agents/alertes

en: Agents/Modules status
fr: État des agents/modules

en: Agents/Modules view
fr: Afficher agents/modules

en: Aggregate by
fr: Regrouper par

en: Aggregated by
fr: Agrégé par

en: Ago
fr: il y a

en: Agregate by %s
fr: Agréger par %s

en: Alert
fr: Alerte

en: Alert Actions
fr: Actions d'alerte

en: Alert Fired
fr: Alerte déclenchée

en: Alert Management
fr: Gestion des alertes

en: Alert Report Agent
fr: Agent de rapport d'alerte

en: Alert Report Group
fr: Rapport d'alertes de groupe

en: Alert Report Module
fr: Module de rapport d'alerte

en: Alert SNMP control filter
fr: Filtre de contrôle d'alerte SNMP

en: Alert Template
fr: Modèle de l'alerte

en: Alert Templates
fr: Modèles d'alerte

en: Alert action
fr: Action de l'alerte

en: Alert actions
fr: Actions d'alerte

en: Alert and command group does not match
fr: Le groupe d'alerte et de commande ne correspond pas

en: Alert calendar list
fr: Liste du calendrier des alertes

en: Alert ceased
fr: Alerte arrêtée

en: Alert commands
fr: Commandes d'alertes

en: Alert control filter
fr: Filtre de control d'alertes

en: Alert correlation
fr: Correlation d'alertes

en: Alert could not be created
fr: Impossible de créer l’alerte

en: Alert created correctly
fr: Alerte créée correctement

en: Alert default values
fr: Valeurs par défaut des alertes

en: Alert description
fr: Description de l'alerte

en: Alert detail
fr: Détail des alertes

en: Alert details
fr: Détails de l'alerte

en: Alert disabled
fr: Alerte désactivée

en: Alert events
fr: Événements d'alerte

en: Alert fired
fr: Alerte déclenchée

en: Alert fired on agent
fr: Alerte déclenchée dans l’agent

en: Alert groups
fr: Groupes d’alerte

en: Alert level
fr: Niveau d'alerte

en: Alert management
fr: Gestion des alertes

en: Alert manual validation
fr: Validation manuelle de la alerte

en: Alert manually validated
fr: Alerte validée manuellement

en: Alert name
fr: Nom de l’alerte

en: Alert not fired
fr: Alerte non déclenchée

en: Alert not found.
fr: Alerte non trouvée.

en: Alert overview
fr: Aperçu des alertes

en: Alert recovered
fr: Alertes récupérées

en: Alert recovery
fr: Récupération d'alertes

en: Alert server
fr: Serveur d’alertes

en: Alert special days
fr: Alerte jours spéciaux

en: Alert succesfully deleted
fr: Alerte éliminée correctement

en: Alert template
fr: Modèle d'alerte

en: Alert template must be setted
fr: Le modèle d’alerte doit être défini

en: Alert templates
fr: Modèles d'alertes

en: Alert updated correctly
fr: Alerte mise à jour correctement

en: Alert(s) fired
fr: Alerte(s) déclenchée(s)

en: Alert(s) validated
fr: Alertes validées

en: Alerts
fr: Alertes

en: Alerts and events
fr: Alertes et événements

en: Alerts editing
fr: Édition des alertes

en: Alerts fields
fr: Champs d'alertes

en: Alerts fired
fr: Alertes déclenchées

en: Alerts in module
fr: Alertes dans le module

en: Alerts management
fr: Gestion des alertes

en: Alerts operations
fr: Opérations d'alertes

en: Alerts validated
fr: Alertes activées

en: Alerts view
fr: Afficher les alertes

en: Alias as name
fr: Alias en tant que nom

en: Alive
fr: Actif

en: Alive IPs
fr: IPs actives

en: All
fr: Tout

en: All (Enabled)
fr: Tous (activés)

en: All Monitors OK
fr: Tous les moniteurs OK

en: All agents processed correctly
fr: Tous les agents processés correctement

en: All alert actions needed are syncronized with target server.
fr: Toutes les actions d’alerte nécessaires sont synchronisées avec le serveur cible.

en: All alert templates definitions needed are syncronized with target server.
fr: Toutes les définitions de modèles d’alerte nécessaires sont synchronisées avec le serveur cible.

en: All alerts
fr: Toutes les alertes

en: All collections needed are syncronized with target server.
fr: Toutes les collections nécessaires sont synchronisées avec le serveur cible.

en: All commands defined line per line must success to consider command success
fr: Toutes les commandes définies ligne par ligne doivent succéder pour considerer le succès de la commande

en: All commands defined line per line must success to execute main commands
fr: Toutes les commandes définies ligne par ligne doivent succéder pour exécuter les commandes principales

en: All company names used here are for identification purposes only. Use of these names, logos, and brands does not imply endorsement.
fr: Tous les noms de sociétés utilisés ici sont uniquement à des fins d'identification. L'utilisation de ces noms, logos et marques n'implique pas une approbation.

en: All event
fr: Tous les événements

en: All events
fr: Tous les événements

en: All events.
fr: Tous les événements.

en: All fields required
fr: Tous les champs sont obligatoires

en: All modules
fr: Tous les modules

en: All new events
fr: Tous les nouveaux événements

en: All policies needed are synchronized with target server.
fr: Toutes les politiques nécessaires sont synchronisées avec le serveur cible.

en: All policy agents added to delete queue
fr: Tous les agents de politique ont été ajoutés à la file d'attente de suppression

en: All remote inventory definitions needed are syncronized with target server.
fr: Toutes les définitions d’inventaire distant nécessaires sont synchronisées avec le serveur cible.

en: All remote plugins needed are synchronized with target server.
fr: Tous les plugins distants nécessaires sont synchronisés avec le serveur cible.

en: All servers down
fr: Tous les serveurs en panne

en: All services names created will start with selected name.
fr: Tous les noms de services créés commenceront par le nom sélectionné.

en: All sessions deleted
fr: Toutes les sessions supprimées

en: All state changing
fr: Tous les changements d'état

en: All systems
fr: Tous les systèmes

en: All templates deleted
fr: Tous les modèles supprimés

en: All the modules that are using this plugin will be deleted
fr: Tous les modules qui utilisent ce plugin seront supprimés

en: All the policy agents will be deleted
fr: Tous les agents de la politique seront supprimés

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: All visual consoles
fr: Toutes les consoles visuelles

en: All words
fr: Tous les mots

en: Allow all IPs
fr: Autoriser toutes les adresses IP

en: Allow create scheduled downtimes in the past
fr: Autoriser la création de temps d'arrêt planifiés dans le passé

en: Allow no-consecutive patches
fr: Autoriser les patchs non consécutifs

en: AllowOverride is disabled
fr: AllowOverride est désactivé

en: Alphanumeric
fr: Alphanumérique

en: Already added
fr: Déjà ajouté

en: Already queued in %s
fr: Déjà en file d'attente dans %s

en: Already working...
fr: Déjà en execution...

en: Also receive an email
fr: Recevez également un e-mail

en: Altitude:
fr: Altitude :

en: Always
fr: Toujours

en: Always show on top
fr: Afficher toujours en haut

en: America
fr: Amérique

en: Amount events validated
fr: Nombre d'événements validés

en: Amount of memory swapped in from disk (kB/s)
fr: Quantité de mémoire échangée à partir du disque (ko/s)

en: Amount of memory swapped to disk (kB/s)
fr: Quantité de mémoire échangée au disque (ko/s)

en: Amount to show
fr: Montant à montrer

en: An agent with the same name of the cluster will be created, as well a special service with the same name
fr: Un agent avec le m^me nom de la grappe sera créé, ainsi qu'un service special avec le même nom

en: An email has been sent to your email address
fr: Un message a été envoyé à votre adresse courriel

en: An error has ocurred
fr: Une erreur est survenue

en: An error occured exporting the data
fr: Erreur d'exportation des données

en: An error occurred stopping the scheduled downtime
fr: Une erreur s'est produite lors de l'arrêt du temps d'arrêt programmé

en: An unhandled error occurs
fr: Une erreur non gérée se produit

en: Analogic
fr: Analogique

en: Analyze connections
fr: Analyser des connexions

en: Analyzing application...
fr: Analyse des applications...

en: And click the button.
fr: et cliquez sur le bouton.

en: And only to finish it is clicking this button.
fr: Et pour terminer, cliquez sur ce bouton.

en: And restart your pandora server to read again general configuration tokens.
fr: Redémarrez votre serveur Pandora FMS pour relire les tokens généraux de configuration.

en: Another agent already exists with the same name
fr: Un autre agent existe déjà avec le même nom

en: Another module already exists with the same name
fr: Un autre module existe déjà avec le même nom

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Any
fr: Tous

en: Any monitors aren't with this filter.
fr: Pas tous les moniteurs possèdent ce filtre

en: Any status.
fr: Tout état.

en: Any time.
fr: À tout moment.

en: Any value below this number is discarted
fr: Toute valeur inférieure à ce nombre est refusée

en: Any value over this number is discarted
fr: Toute valeur supérieure à ce nombre est refusée

en: Any word
fr: N'importe quel mot

en: Api call: %s
fr: Appelle API : %s

en: Applied
fr: Appliqué

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply (database and files)
fr: Appliquer (base de données et fichiers)

en: Apply (only database)
fr: Appliquer (seulement base de données)

en: Apply Filter
fr: Appliquer le filtre

en: Apply Policies
fr: Appliquer les politiques

en: Apply all queues
fr: Appliquer toutes les files d'attente

en: Apply autoconfiguration rules
fr: Appliquer les règles de configuration automatique

en: Apply changes
fr: Appliquer les modifications

en: Apply merge
fr: Appliquer l'unification

en: Apply password policy to admin users
fr: Appliquer la politique de mot de passe aux administrateurs

en: Apply policies
fr: Appliquer les politiques

en: Apply rules on this server
fr: Appliquer des règles sur ce serveur

en: Apply template
fr: Appliquer le modèle

en: Apply to
fr: Appliquer à

en: Applying
fr: En application

en: Applying MR %s
fr: Appliquant MR %s

en: Applying file updates
fr: Appliquant les mises à jour de fichiers

en: Applying offline patches may make your console unusable, we recommend to completely backup your files before applying any patch.
fr: L'application de correctifs hors ligne peut rendre votre console inutilisable, nous vous recommandons de sauvegarder complètement vos fichiers avant d'appliquer un correctif.

en: Applying policy
fr: Application de la politique en cours

en: April
fr: Avril

en: Arctic
fr: Arctique

en: Are you installed the app yet?
fr: Avez-vous déjà installé l'application ?

en: Are you introduced the code in the authenticator app yet?
fr: Avez-vous déjà introduit le code dans l'application de l'authentifiant ?

en: Are you sure
fr: Êtes-vous certain

en: Are you sure delete script?
fr: Êtes-vous sûr de supprimer le script ?

en: Are you sure to add many elements\nin visual map?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir ajouter plusieurs éléments\nsur la carte visuelle ?

en: Are you sure to apply?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir appliquer ?

en: Are you sure to copy modules into policy?\n
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir copier les modules à la politique ?

en: Are you sure to delete the items into the report?\n
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer les éléments dans le rapport ?\n

en: Are you sure to delete?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir le supprimer ?

en: Are you sure to re-apply?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir appliquer à nouveau ?

en: Are you sure to re-create directory?
fr: Êtes-vous sûr de recréer un répertoire ?

en: Are you sure to sort the items into the report?\n. This action change the sorting of items into data base.
fr: Êtes-vous sûr de trier les éléments dans le rapport ?\n. Cette action modifie le tri des éléments dans la base de données.

en: Are you sure you don't want to configure a base email?
fr: Êtes-vous sûr de ne pas vouloir configurer un e-mail de base ?

en: Are you sure you don't want to use Warp update?
fr: Êtes-vous sûr de ne pas vouloir utiliser Warp Update?

en: Are you sure you want add module?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir ajouter un module ?

en: Are you sure you want to activate the alert
fr: Êtes-vous sûr que vous voulez activer l'alerte

en: Are you sure you want to cancel this tutorial?
fr: Vous êtes sûr de vouloir annuler ce tutoriel ?

en: Are you sure you want to delete this PEN?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ceci ?

en: Are you sure you want to delete this database backup file? Once deleted you will not be able to recover it.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier de sauvegarde de base de données ? Une fois supprimé, vous ne pourrez pas le récupérer.

en: Are you sure you want to disable the alert
fr: Êtes-vous sûr que vous voulez désactiver l'alerte

en: Are you sure you want to enable the alert
fr: Êtes-vous sûr que vous voulez activer l'alerte

en: Are you sure you want to perform this action?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir effectuer cette action ?

en: Are you sure you want to standby the alert
fr: Êtes-vous sûr que vous voulez stand-by l'alerte

en: Are you sure you wish to disable maintenance mode
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver le mode maintenance ?

en: Are you sure you wish to set the visual console in maintenance mode
fr: Êtes-vous sûr de vouloir mettre la console visuelle en mode maintenance ?

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr(e) ?

en: Are you sure? If the agent is on a policy, it will be removed from the policy.
fr: Êtes-vous sûr ? Si l’agent est sur une politique, il sera supprimé de la politique.

en: Are you sure? This group will also be deleted in all the nodes.
fr: Es-tu sûr ? Ce groupe sera également supprimé dans tous les nœuds.

en: Area
fr: Zone

en: Area graph
fr: Graphique de zone

en: Area stack
fr: Graphique de zone empilée

en: As
fr: Comme

en: Ascendent
fr: Croissant

en: Ascending
fr: Croissant

en: Asia
fr: Asie

en: Aspect ratio
fr: Rapport hauteur/largeur

en: Assign
fr: Attribuer

en: Assign next free IP
fr: Attribuer la suivante IP libre

en: Associated Email direction to use later in alerts associated to Tags.
fr: Adresse courriel associée à utiliser postérieurement avec les alertes associées aux étiquettes.

en: Associated phone number to use later in alerts associated to Tags.
fr: Numéro de téléphone associé à utiliser postérieurement avec les alertes associées aux étiquettes.

en: Asynchronous mode
fr: Mode asynchrone

en: At least one module in CRITICAL status
fr: Au moins un module en état CRITIQUE

en: At least one module in WARNING status
fr: Au moins un module en état d'ALERTE

en: At least one module is in UKNOWN status
fr: Au moins un module en état INCONNU

en: At least one server must be defined to run as master. Please, check documentation.
fr: Au moins un serveur doit être défini pour s'exécuter en tant que maître. S'il vous plaît, vérifiez la documentation.

en: At the moment the checks is for MySQL/MariaDB.
fr: Pour l'instant, les vérifications sont pour MySQL/MariaDB.

en: Atlantic
fr: Atlantique

en: Attached files
fr: Fichiers joints

en: Attached to this email there's a CSV file of the logs
fr: Ajouté à cet email il y a un fichier CSV des journaux

en: Attached to this email there's a PDF file of the
fr: Ce courriel contient une pièce jointe en format PDF du

en: Attachment description
fr: Description des pièces jointes

en: Attachment directory is not writable
fr: Le répertoire des attachements n'est pas accessible en écriture

en: Attachment directory is not writable by HTTP Server
fr: Le répertoire des pièces jointes n'est pas accessible en écriture par le serveur HTTP

en: Attachment store
fr: Stockage de fichiers

en: Attachment store.
fr: Entrepôt d’attachement.

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Audit Logs
fr: Journaux d’audit

en: Audit log enabled
fr: Journal d'audit activé

en: August
fr: Août

en: Australia
fr: Australie

en: Auth JSON
fr: Authentification JSON

en: Auth Key:
fr: Clé d'authentification :

en: Auth and not privacy method
fr: Méthode avec authentification et sans confidentialité

en: Auth and privacy method
fr: Méthode avec authentification et méthode de confidentialité

en: Auth error
fr: Erreur d'authentification

en: Auth method
fr: Méthode d'authentification

en: Auth password
fr: Authentification de mot de passe

en: Auth token
fr: Token d'authentification

en: Auth user
fr: Utilisateur de l'authentification

en: Authenticated and non-private method
fr: Méthode authentifiée et non privée

en: Authenticated and private method
fr: Méthode authentifiée et privée

en: Authentication
fr: Authentification

en: Authentication code
fr: Code d'authentification

en: Authentication error
fr: Erreur d'authentification

en: Authentication failure (4)
fr: Erreur d'authentification (4)

en: Authentication method
fr: Méthode d'authentification

en: Authentication password for authenticated SNMPv3 request
fr: Mot de passe d’authentification pour la demande SNMPv3 authentifiée

en: Authentication protocol (md5 or sha) for authenticated SNMPv3 requests
fr: Protocole d’authentification (md5 ou sha) pour les requêtes SNMPv3 authentifiées

en: Authenticator code
fr: Code d'authentification

en: Author
fr: Auteur

en: Authsource name, e.g. 'example-userpass'
fr: Nom Authsource, par exemple 'example-userpass'

en: Auto
fr: Automatique

en: Auto adjust to screen in fullscreen
fr: Ajustement automatique à l'écran en plein écran

en: Auto discover known hardware
fr: Découverte automatique du matériel connu

en: Auto enable node access
fr: Activer automatiquement l'accès noeud

en: Auto login (hash) password
fr: Mot de passe de connexion automatique (hash)

en: Autocreate
fr: Création automatique

en: Autocreate blacklist
fr: Créer liste noire automatiquement

en: Autocreate group
fr: Création automatique d’un groupe

en: Autocreate group force
fr: Forcer la création automatique d’un groupe

en: Autocreate profile
fr: Créer profil automatiquement

en: Autocreate profile group
fr: Créer groupe de profil automatiquement

en: Autocreate profile tags
fr: Créer étiquettes de profil automatiquement

en: Autocreate remote users
fr: Créer des utilisateurs à distance

en: Autodisable mode
fr: Mode désactivation automatique

en: Autohidden menu
fr: Menu caché automatiquement

en: Autoincrement
fr: Auto-incrément

en: Automated %s report for user defined report
fr: Rapport %s automatisé pour le port défini par l'utilisateur

en: Automatic check for updates
fr: Vérification automatique de mises à jour

en: Automatic combined Graph
fr: Graphique automatique combiné

en: Automatic combined graph
fr: Graphique automatique combiné

en: Automatic partition of big tables.
fr: Partition automatique des grandes tables.

en: Automatically assigned no hierarchy
fr: Pas de hiérarchie attribué automatiquement

en: Automatically create partitions on specific database IDB files (tagente_datos, tagente_datos_string, tevento). Monthly partitions.
fr: Créez automatiquement des partitions sur des fichiers IDB de base de données spécifiques (tagent_données, tagent_données_string, tevent). Partitions mensuelles.

en: Automatically hide submenu
fr: Masquer automatiquement le sous-menu

en: Automatically timezone visual
fr: Visuel de fuseau horaire automatique

en: Autoprovision server
fr: Serveur de provisionnement automatique

en: Autorefresh
fr: Rafraîchissement automatique

en: Autorefresh pages
fr: Rafraîchissement automatique des pages

en: Autovalidated
fr: Autovalidé

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Availability Graph S.L.A.
fr: Graphique de disponibilité SLA

en: Availability graph
fr: Graphique de disponibilité

en: Availability item created from wizard.
fr: Élément disponible créé à partir de l'assistant

en: Available
fr: Disponible

en: Available %
fr: % disponible

en: Available Real/Physical Memory Space on the host
fr: Espace de la mémoire physique/réelle totale dans l'hôte

en: Available Swap Space on the host
fr: Espace d'échange disponible pour l'hôte

en: Available agents
fr: Agents disponibles

en: Available items
fr: Éléments disponibles

en: Available modules
fr: Modules disponibles

en: Available targets
fr: Cibles disponibles

en: Avanced options
fr: Options avancées

en: Average
fr: Moyenne

en: Average Throughput (bits/sec)
fr: Débit moyen (bits/sec)

en: Average Value
fr: Valeur moyenne

en: Average bits per second
fr: Moyenne de bits par seconde

en: Average bytes per packet
fr: Moyenne d'octets par progiciel

en: Average packets per second
fr: Moyenne de progiciels par seconde

en: Average per hour/day
fr: Moyenne par heure/jour

en: Average series
fr: Série moyenne

en: Average time of SAPGUI response
fr: Moyenne de temps de réponse de SAPGUI

en: Average value
fr: Valeur moyenne

en: Avg
fr: Moyenne

en: Avg Value
fr: Valeur moyenne

en: Avg only
fr: Moy uniquement

en: Avg value
fr: Valeur moyenne

en: Avg, max & min
fr: Moyenne, max & min

en: Avg.
fr: Moyenne

en: Avg. Delay(sec)/Modules delayed
fr: Retard moyen(sec)/Modules retardés

en: Avg. Throughput
fr: Débit moyen

en: Avg. bits/sec
fr: Bits moyens/s

en: Avg. bytes/packet
fr: Nombre moyen d’octets/paquet

en: Avg. packets/sec
fr: Paquets moyens/s

en: Avg. value
fr: Valeur moyenne

en: Avg:
fr: Moy :

en: Avg|Sum|Max|Min Module Data
fr: Données du module Moy| Somme| Max| Min

en: Avoid automatic IP address update when agent IP changes.
fr: Éviter la mise à jour automatique de l’adresse IP lorsque l’adresse IP de l’agent change.

en: Aws
fr: AWS

en: Babel Enterprise host
fr: Hôte de Babel Enterprise

en: Back
fr: Retour

en: Back to dashboards list
fr: Retour à la liste de panneaux de configuration

en: Back to file explorer
fr: Retour à l'Explorateur de fichiers

en: Back to login
fr: Retour à la connexion

en: Back to normal mode
fr: Retour au mode normal

en: Background
fr: Fond d'écran

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Background image
fr: Image de fond

en: Background opacity % (login)
fr: % d’opacité d’arrière-plan (connexion)

en: Background preview
fr: Aperçu du fond d'écran

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Backup Pandora database
fr: Sauvegarde de la base de données de Pandora FMS

en: Backup latest config?
fr: Sauvegarder la dernière configuration ?

en: Backup latest retrieved configuration
fr: Sauvegarder la dernière configuration récupérée

en: Backup schedule (if defined)
fr: Planification de la sauvegarde (si définie)

en: Backup target config?
fr: Configuration de la cible de sauvegarde ?

en: Backup this configuration
fr: Sauvegarder cette configuration

en: Backup up to date with latest configuration
fr: Sauvegarde à jour avec la dernière configuration

en: Bad
fr: Mauvais

en: Bad defined homedir
fr: Répertoire personnel homedir mal défini

en: Bad defined homeurl or homeurl_static
fr: homeurl ou homeurl_static mal défini

en: Bad permission for include/config.php
fr: Autorisation incorrecte pour include/config.php

en: Bad update the container
fr: Erreur de mise à jour du conteneur

en: Bad update the graph
fr: Erreur de mise à jour du graphique

en: Bars Graph
fr: Graphique à barres

en: Bars graph
fr: Graphique à barres

en: Base options
fr: Options de base

en: Basic
fr: Élémentaire

en: Basic TCP Port Scan
fr: Port Scan TCP de base

en: Basic TCP Scan on %s
fr: Analyse TCP de base sur %s

en: Basic chart
fr: Graphique de base

en: Basic configuration
fr: Configuration de base

en: Basic info
fr: Infos de base

en: Batch statistics period (secs)
fr: Période de statistiques par lot (en secondes)

en: Be aware that group synchronization can change the group configuration of the node
fr: Sachez que la synchronisation de groupe peut modifier la configuration de groupe du nœud

en: Be warned if something is wrong, create an alert on the module
fr: Soyez prévenu si quelque chose ne va pas, créez une alerte sur le module

en: Before continue, you should create a new entry into the authenticator app
fr: Avant de continuer, vous devez créer une nouvelle entrée dans l'application de l'authentifiant.

en: Begin date
fr: Date de début

en: Begin time
fr: Heure de début

en: Behaviour configuration
fr: Configuration de comportement

en: Besides receiving and processing data to monitor systems or applications,
    			you're also required to monitor possible incidents which might take place on these subsystems within the system's monitoring process.
    			For it, the %s team has designed an incident manager from which any user is able to open incidents,
    			that explain what's happened on the network, and update them with comments and files, at any time, in case there is a need to do so.
    			This system allows users to work as a team, along with different roles and work-flow systems which allow an incident to be
    			moved from one group to another, and members from different groups and different people could work on the same incident, sharing information and files.
fr: Outre la réception et le traitement de données pour superviser des systèmes ou des applications,
    			vous devez aussi superviser des possibles incidentes qui peuvent se passer dans ces sous-systèmes dans le processus de supervision système.
    			Pour ça, l'équipe %s a conçu un gestionnaire d'incidences depuis lesquelles n'importe quel utilisateur peut ouvris des incidentes,
    			qui expliquent ce qui s'est passé dans le réseau, et les mettre à jour avec des commentaires et des fichiers, à n'importe quel moment, s'il est nécessaire de le faire.
    			Ce système permet des utilisateurs de travailler comme une équipe, avec des différents roles et systèmes de flux de travail qui permettent qu'un incident se
    			déplace vers un groupe ou un autre, et les membres des différentes groupes et différentes personnes peuvent travailler sur le même incidente, partageant des informations et des fichiers.

en: Best regards, Pandora FMS
fr: Cordialement, Pandora FMS

en: Between dates
fr: Entre les dates

en: Big
fr: Grand

en: Big Operation Step to purge old data
fr: Étape majeure pour nettoyer les données anciennes

en: Big Operatiopn Step to purge old data
fr: Étape majeure pour nettoyer les données anciennes

en: Binary file
fr: Fichier binaire

en: Bind address
fr: Lier l'adresse

en: Bind port
fr: Lier le port

en: Bit mask
fr: Masque de bit

en: Black
fr: Noir

en: Blank
fr: Vide

en: Block
fr: Bloc

en: Block Mode
fr: Mode verrouillage

en: Block histogram
fr: Histogramme de bloc

en: Block size for pagination
fr: Longueur de bloc pour la mise en page

en: Block successfully deleted
fr: Bloc supprimé correctement

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Blue cell when the module group and agent have all modules in not init status.
fr: Cellule bleue quand le groupe de modules et l'agent présentent tous les modules dans un état de non initialisation.

en: Board
fr: Panneau

en: Boolean
fr: Booléen

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Border color
fr: Couleur du bord

en: Border width
fr: Largeur du bord

en: Both %s servers must be in the same version
fr: Les deux serveurs %s doivent être dans la même version

en: Both 'name' and 'value' must be defined to filter. Ignored otherwise.
fr: 'nom' et 'valeur' doivent être définis pour filtrer. Ignoré autrement.

en: Bottom
fr: En bas

en: Box
fr: Boîte

en: Boxed mode
fr: Mode encadré

en: Broadcast address
fr: Adresse de diffusion

en: Browse it
fr: Naviguer

en: Browser
fr: Navigateur

en: Browser not compatible.
fr: Navigateur non compatible.

en: Bubble
fr: Bulle

en: Bucket monitoring
fr: Supervision des compartiments

en: Build
fr: Générer

en: Builder
fr: Outil de conception

en: Builder OS
fr: Outil de conception du système d'exploitation

en: Builder alert
fr: Outil de conception d'alertes

en: Builder visual console
fr: Outil de conception de la console visuelle

en: Bulk Satellite modules edit
fr: Éditer massivement les modules Satellite

en: Bulk agent delete
fr: Suppression massive des alertes

en: Bulk agent edit
fr: Édition massive des alertes

en: Bulk alert SNMP delete
fr: Supprimer massivement les alertes SNMP

en: Bulk alert SNMP edit
fr: Éditer massivement les alertes SNMP

en: Bulk alert actions add
fr: Ajout massif d'actions des alertes

en: Bulk alert actions delete
fr: Suppression massive d'actions des alertes

en: Bulk alert add
fr: Ajout massif d'alertes

en: Bulk alert delete
fr: Suppression massive d'alertes

en: Bulk alert enable/disable
fr: Activer/désactiver massivement les alertes

en: Bulk alert setting standby
fr: Configuration massive des alertes en mode veille

en: Bulk alerts policy add
fr: Ajouter alertes de politiques massivement

en: Bulk alerts policy delete
fr: Supprimer alertes de politiques massivement

en: Bulk module copy
fr: Copie massive de modules

en: Bulk module delete
fr: Suppression massive de modules

en: Bulk module edit
fr: Édition massive de modules

en: Bulk modules policy add from agent
fr: Ajout de politiques de modules en bloc à partir de l’agent

en: Bulk modules policy edit
fr: Modification des politiques des modules en bloc

en: Bulk modules policy tags edit
fr: Éditer les étiquettes de politiques de modules massivement

en: Bulk operations
fr: Opérations massives

en: Bulk plugin edit
fr: Édition massive de plugins

en: Bulk profile add
fr: Ajout massif de profils

en: Bulk profile delete
fr: Suppression massive de profils

en: Bulk service elements adition
fr: Ajout d’éléments de service en bloc

en: Bulk service elements deletion
fr: Suppression d’éléments de service en bloc

en: Bulk service elements edition
fr: Édition d’éléments de service en bloc

en: Bulk tags module policy edit
fr: Éditer les étiquettes de politiques de modules massivement

en: Bullet chart
fr: Graphique à puces

en: By agent
fr: Par agent

en: By agent
fr: Par agent

en: By agent name
fr: Par nom d'agent

en: By changing historical database target, the new connection will be tested. If needed, database schema will be applied on your selected target. Information stored in previous configuration will be IGNORED, do you want to proceed?
fr: En modifiant la cible historique de la base de données, la nouvelle connexion sera testée. Si nécessaire, le schéma de base de données sera appliqué sur la cible sélectionnée. Les informations stockées dans la configuration précédente seront IGNORÉES, voulez-vous continuer ?

en: By critical elements
fr: Par éléments critiques

en: By criticity
fr: Par niveau de sévérité

en: By criticity
fr: Par criticité

en: By default
fr: Par défaut

en: By enabling historical database, target connection will be tested. If needed, database schema will be applied on your selected target, do you want to proceed?
fr: En activant la base de données historique, la connexion cible sera testée. Si nécessaire, le schéma de base de données sera appliqué sur votre cible sélectionnée, voulez-vous continuer ?

en: By status weight
fr: Par poids d’état

en: By unifying databases all information across your infrastructure will be merged to gain integrity
fr: Lors de l'unification des bases de données, toutes les informations de votre infrastructure seront unifiés pour une meilleure intégrité

en: By user validator
fr: Par utilisateur validateur

en: By user validator
fr: Par validateur d’utilisateur

en: Bytes
fr: Octets

en: CIDR IP mask
fr: Masque IP du CIDR

en: COMMAND CENTER
fr: CENTRE DE COMMANDE

en: CPU
fr: UCT

en: CPU Usage
fr: Utilisation de l'UC

en: CPU performance summary
fr: Résumée de la performance de l'UCT

en: CPU usage graphs
fr: Graphiques d’utilisation de l’UCT

en: CREATE CLOUD MONITORING DISCOVERY TASK
fr: CRÉER UNE TÂCHE DE DÉCOUVERTE DE SUPERVISION CLOUD

en: CRITICAL
fr: CRITIQUE

en: CSV contains the statuses of every product file
fr: CSV contient les états de chaque fiche produit

en: CSV decimal separator
fr: Séparateur décimale CSV

en: CSV divider
fr: Séparateur CSV

en: CSV file
fr: Fichier CSV

en: CSV file is needed
fr: Un fichier CSV est requis

en: CSV format
fr: Format CSV

en: CSV group import
fr: Importation de groupe CSV

en: CSV import group
fr: Groupe d'importation CSV

en: Cache expiration
fr: Expiration du cache

en: Calculate
fr: Calculer

en: Calculate continuous SLA
fr: Calculer le SLA continu

en: Calculate for custom intervals
fr: Calculer pour les intervalles personnalisés

en: Calculate fragmentation ratio
fr: Calculer le ratio de fragmentation

en: Calculation of days to reach limit
fr: Calcul des jours pour atteindre la limite

en: Calculation type
fr: Type de calcul

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Calendar not found: %s
fr: Calendrier introuvable : %s

en: Calendar successfully deleted
fr: Calendrier supprimé correctement

en: Call
fr: Appel

en: Call parameters
fr: Paramètres d'appel

en: Can not create collection package.
fr: Erreur de création du progiciel de la collection

en: Can not re-create collection directory.
fr: Impossible de recréer le répertoire de collection.

en: Can not re-create collections directories.
fr: Impossible de recréer des répertoires de collections.

en: Can you up all servers. You go to terminal in linux and execute the next command: "sudo /etc/init.d/pandora_server restart". It's possible need introduce root pass.
fr: Vous pouvez activer tous les serveurs. Vous devez aller au terminal de Linux et exécuter la commande suivante : "sudo /etc/init.d/pandora_server restart". Vous aurez peut-être besoin d'introduire le mot de passe du segment racine.

en: Can't be created export target: User and password must be filled with FTP mode
fr: Erreur de création du serveur d'exportation : l'utilisateur et le mot de passe doivent être remplis avec le mode FTP

en: Can't save agent (%s), module (%s) data xml.
fr: Impossible de sauvegarder l'agent (%s), module (%s) de donnés XML

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Configuration Window
fr: Fenêtre d’annulation de la configuration

en: Cancel registration
fr: Annuler l’inscription

en: Cancel zoom
fr: Annuler zoom

en: Cancelled
fr: Annulée

en: Cannot be added to delete pending plugins.
fr: Impossible de l'ajouter à la liste de plugins à supprimer.

en: Cannot connect to %s instance.
fr: Impossible de se connecter à la instance %s.

en: Cannot connect to node %d
fr: Connexion avec le node %d échouée

en: Cannot connect to node %s
fr: Impossible de se connecter au nœud %s

en: Cannot connect to the database, please check your database setup in the <b>include/config.php</b> file.<i><br/><br/>
    		Probably your database, hostname, user or password values are incorrect or
    		the database server is not running.
fr: Impossible de se connecter à la base de données. Veuillez vérifier la configuration de la base de données dans le fichier <b>include/config.php</b>.<i><br/><br/>
    		Les valeurs de votre base de données, nom d'hôte, utilisateur ou mot de passe sont probablement erronées ou bien
    		le serveur de la base de données est hors service.

en: Cannot connect with Metaconsole DB using current configuration.
fr: Impossible de se connecter avec la base de données de la Métaconsole en utilisant la configuration actuelle.

en: Cannot connect with node to display the module data.
fr: Impossible de se connecter au nœud pour afficher les données du module.

en: Cannot create "merge_backups" folder in attachment directory
fr: Ne peut pas créer le dossier « merge_backups » dans un répertoire ajouté

en: Cannot create a template without name
fr: Impossible de créer un modèle sans nom

en: Cannot create an unnamed rule.
fr: Impossible de créer une règle sans nom.

en: Cannot create autoconfiguration from read only console, please create from metaconsole (centralized management)
fr: Impossible de créer une configuration automatique à partir de la console en lecture seule, veuillez créer à partir de la Métaconsole (gestion centralisée)

en: Cannot create autoconfiguration in metaconsole
fr: Impossible de créer une configuration automatique dans la Métaconsole

en: Cannot create target dir [
fr: Le répertoire cible n'a pas pu être créé [

en: Cannot create unnamed autoconfiguration
fr: Impossible de créer une configuration automatique sans nom

en: Cannot delete autoconfiguration
fr: Impossible de supprimer la configuration automatique

en: Cannot delete custom data <b>%s</b>.
fr: Impossible de supprimer les données personnalisées <b>%s</b> .

en: Cannot delete rule from autoconfiguration
fr: Impossible de supprimer la règle de la configuration automatique

en: Cannot find file
fr: Fichier introuvable

en: Cannot load INI file
fr: Erreur de chargement du fichier INI

en: Cannot load configuration variables from database. Please check your database setup in the
    			<b>include/config.php</b> file.<i><br><br>
    			Most likely your database schema has been created but there are is no data in it, you have a problem with the database access credentials or your schema is out of date.
    			<br><br>%s Console cannot find <i>include/config.php</i> or this file has invalid
    			permissions and HTTP server cannot read it. Please read documentation to fix this problem.</i>
fr: Les variables de configuration de la base de données ne peut pas être chargée depuis la base de données. Veuillez vérifier la configuration de votre base de données dans le
    			<b>include/config.php</b> file.<i><br><br>
    			Il se peut que le schéma de votre base de données aie été créé mais il n'y a pas de données, vous avez un problème avec les identifiants d'accès de la base de données ou votre schéma est périmé.
    			<br><br>%s Console cannot find <i>include/config.php</i> or this file has invalid
    			permissions and HTTP server cannot read it. Please read documentation to fix this problem.</i>

en: Cannot load the visualmap
fr: Erreur de chargement de la carte visuelle

en: Cannot modify autoconfiguration from read only console, please create from metaconsole (centralized management)
fr: Impossible de modifier la configuration automatique à partir de la console en lecture seule, veuillez créer à partir de la Métaconsole (gestion centralisée)

en: Cannot move uploaded file to %s.
fr: Impossible de déplacer le fichier téléchargé vers %s

en: Cannot retrieve unlinked modules
fr: Impossible de récupérer les modules non liés

en: Cannot udpate autoconfiguration from read only console, please create from metaconsole (centralized management)
fr: Impossible de mettre à jour l’autoconfiguration à partir de la console en lecture seule, veuillez créer à partir de Métaconsole (gestion centralisée)

en: Cannot update autoconfiguration
fr: Impossible de mettre à jour la configuration automatique

en: Cannot update the recon database
fr: La base de données de reconnaissance ne peut pas être mise à jour

en: Cannot use commands without YAML dependency, please install it.
fr: Impossible d’utiliser des commandes sans dépendance YAML, veuillez l’installer.

en: Capacity planning
fr: Planification de la capacité

en: Capture regexp
fr: Capturer regexp

en: Carriage Return
fr: Retour chariot

en: Cascade Protection Services
fr: Services de protection en cascade

en: Cascade protection
fr: Protection en cascade

en: Cascade protection enabled
fr: Protection en cascade activée

en: Cascade protection modules
fr: Modules de protection en cascade

en: Cascade protection services
fr: Services de protection en cascade

en: Case insensitive regular expression for agent alias. For example: Network.* will match with the following agent alias: network_agent1, NetworK CHECKS
fr: Expression régulière insensible à la casse pour l’alias d’agent. Par exemple : Network.* correspond à l’alias d’agent suivant : network_agent1, NetworK CHECKS

en: Case insensitive regular expression for agent name. For example: Network* will match with the following agent names: network_agent1, NetworK CHECKS
fr: Expression régulière sensitive à la casse pour le nom de l'agent. Par exemple : Network* concordera avec les nom d'agents suivants : network_agent1, NetworK CHECKS

en: Case insensitive regular expression for agent name. For example: Network.* will match with the following agent names: network_agent1, NetworK CHECKS
fr: Expression régulière non sensible à la casse pour le nom de l'agent. Par exemple : Network.* concordera avec les noms d'agents suivants : network_agent1, NetworK CHECKS

en: Case insensitive regular expression or string for actions name.
fr: Expression régulière ou chaîne insensible à la casse pour le nom des actions.

en: Case insensitive regular expression or string for module name. For example: .*usage.* will match: cpu_usage, vram usage.
fr: Expression régulière ou chaîne insensible à la casse pour le nom du module. Par exemple : .*usage.* correspondra à : cpu_usage, vram usage.

en: Case insensitive regular expression or string for module name. For example: if you use this field with "Module exact match" enabled then this field has to be fulfilled with the literally string of the module name, if not you can use a regular expression. Example: .*usage.* will match: cpu_usage, vram usage in matchine 1.
fr: Expression régulière ou chaîne non sensible à la casse pour le nom du module. Par exemple : si vous utilisez ce champ avec « Concordance exacte de module » activée, alors ce champ doit être rempli avec une chaîne littérale du nom du module. Sinon, vous pouvez utiliser une expression régulière. Par exemple : .*usage.* concordera avec : cpu_usage, vram usage dans la machine 1.

en: Case insensitive regular expression or string for templates name.
fr: Expression régulière ou chaîne insensible à la casse pour le nom des modèles.

en: Categories
fr: Catégories

en: Categories configuration
fr: Configuration de catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Category management
fr: Gestion des catégories

en: Category name
fr: Nom de la catégorie

en: Caution: Do you want delete the map?
fr: Attention : êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la carte ?

en: Cell turns blue when the module is in 'not initialize' status
fr: Cellule devient bleue quand le module se trouve en état « non initialisé »

en: Cell turns grey when the module is in 'not initialize' status
fr: La cellule devient grise lorsque le module se trouve dans un état « non initialisé ».

en: Cells
fr: Cellules

en: Center
fr: Centre

en: Center Altitude
fr: Centrer l'altitude

en: Center Latitude
fr: Centrer la latitude

en: Center Longitude
fr: Centrer la longitude

en: Centralised management
fr: Gestion centralisée

en: Centralized management
fr: Gestion centralisée

en: Centralized mode
fr: Mode centralisé

en: Centralized operation console
fr: Console d'exploitation centralisée

en: Centralized user in metaconsole
fr: Utilisateur centralisé dans la Métaconsole

en: Change
fr: Modifier

en: Change Status
fr: Changer l'état

en: Change all states
fr: Modifier tous les états

en: Change every
fr: Changer chaque

en: Change in the map
fr: Modifier dans la carte

en: Change owner
fr: Changer de propriétaire

en: Change password
fr: Modifier le mot de passe

en: Change remote config encoding
fr: Changer l'encodage de la configuration à distance

en: Change status
fr: Modifier l'état

en: Change timezone
fr: Modifier le fuseau horaire

en: Change timezone visual
fr: Modifier la visualisation du fuseau horaire

en: Change to automatic mode
fr: Changer au mode automatique

en: Change to critical status after
fr: Passer à l’état critique après

en: Change to in progress status
fr: Passer à état en cours

en: Change to manual mode
fr: Changer au mode manuel

en: Changes
fr: Changements

en: Changes not saved.
fr: Modifications non enregistrées

en: Changes successfully saved.
fr: Modifications enregistrées correctement.

en: Changes:
fr: Changements :

en: Changing historical database target, schema will be recreated in new one, but old data will remain in previous node, unlinked from this console and not maintained, do you want to proceed?
fr: En changeant la cible de la base de données historique, le schéma sera recréé dans un nouveau, mais les anciennes données resteront dans le nœud précédent, dissociées de cette console et non maintenues, voulez-vous continuer ?

en: Chart fit to content
fr: Table adapté au contenu

en: Chart type
fr: Type de graphique

en: Charts configuration
fr: Configuration de graphiques

en: Check
fr: Vérifier

en: Check ACL
fr: Vérifier ACL

en: Check DB size
fr: Vérifier la taille de Base de données

en: Check Dynamic SLA or introduce a max and min SLA value
fr: Vérifier le SLA dynamique ou introduiser une valeur SLA maximale et minimale

en: Check Exec Server
fr: Vérifier le serveur d'exécution

en: Check Minor release, All nodes and metaconsole, do not have the same mr
fr: Vérifiez la mise à jour mineure, Tous les noeuds et la Métaconsole n'ont pas le même mr

en: Check code
fr: Code de vérification

en: Check conexion interval
fr: Vérifier l’intervalle de conexion

en: Check cron task
fr: Vérifier tache cron

en: Check current packages, all nodes and metaconsole, are not in the same version
fr: Vérifiez les packages actuels, tous les noeuds et la Métaconsole ne sont pas dans la même version

en: Check engine uptime
fr: Vérifier la disponibilité du moteur

en: Check group is synchronized with target server.
fr: Vérifiez que le groupe de contrôle est synchronisé avec le serveur cible.

en: Check if the IP showed is the IP of your machine.
fr: Vérifiez que l'adresse IP affichée soit celle de votre machine.

en: Check it if you want not show items without data
fr: Cochez-le si vous ne souhaitez pas afficher les éléments sans données

en: Check it if you want to match module name literally
fr: Cochez si vous voulez faire correspondre le nom du module littéralement.

en: Check mail configuration
fr: Vérifier la configuration de la messagerie

en: Check progress
fr: Vérifier la progression

en: Check target server ip address is set
fr: Vérifier que l’adresse IP du serveur cible est définie

en: Check the correct structure of the WebCheck
fr: Vérifiez la structure correcte du WebCheck

en: Check the correct structure of the data configuration
fr: Vérifier la structure correcte de la configuration des données

en: Check this box, if you want to overwrite existing same days.
fr: Cochez cette case si vous voulez écraser les jours qui existent déjà.

en: Check transactional log utilization
fr: Vérifier usage de journaux transactionnels

en: Check type
fr: Vérifier le type

en: Checking
fr: Vérification

en: Checks
fr: Vérifications

en: Checks Critical
fr: Vérifications critiques

en: Checks Error
fr: Erreur de vérifications

en: Checks Error
fr: Erreur vérifications

en: Checks Error Day
fr: Vérifications Erreur

en: Checks Error Month
fr: Vérifications erreur mois

en: Checks Error day
fr: Vérifications erreur jour

en: Checks Error hours
fr: Vérifications erreur heures

en: Checks Error week
fr: Vérifications erreur semaine

en: Checks Failed
fr: Vérifications échouées

en: Checks Not Init
fr: Vérifications non initialisées

en: Checks Not Init
fr: Vérifications non initialisées

en: Checks Not Init Day
fr: Vérifications non initialisées jour

en: Checks Not Init Month
fr: Vérifications non initialisées mois

en: Checks Not Init hours
fr: Vérifications non initialisés heures

en: Checks OK
fr: Vérifications OK

en: Checks OK
fr: Vérifications OK

en: Checks OK Day
fr: Vérifications OK jour

en: Checks OK Month
fr: Vérifications OK mois

en: Checks OK day
fr: Vérifications OK jour

en: Checks OK hours
fr: Vérifications OK heures

en: Checks OK week
fr: Vérifications OK semaine

en: Checks Time
fr: Temps de vérifications

en: Checks Total
fr: Vérifications totales

en: Checks Total
fr: Vérifications totales

en: Checks Total Day
fr: Vérifications totales jour

en: Checks Total Month
fr: Vérifications totales mois

en: Checks Total day
fr: Vérifications totales jour

en: Checks Total hours
fr: Vérifications totales heures

en: Checks Total week
fr: Vérifications totales semaine

en: Checks Uknown
fr: Vérifications inconnues

en: Checks Unknown
fr: Vérifications inconnues

en: Checks Unknown
fr: Vérifications inconnues

en: Checks Unknown Day
fr: Vérifications inconnues jour

en: Checks Unknown Month
fr: Vérifications inconnues mois

en: Checks Unknown day
fr: Vérifications inconnues jour

en: Checks Unknown hours
fr: Vérifications inconnues heures

en: Checks Unknown week
fr: Vérifications inconnues semaine

en: Checks Warning
fr: Vérifications avertissement

en: Checks failed
fr: Vérifications échouées

en: Checks in OK status
fr: Vérifications en état OK

en: Checks in Warning status
fr: Vérifie dans l'état d'avertissement

en: Choose a time from now
fr: Choisir un temps à partir de maintenant

en: Choose between the users who have validated an event.
fr: Choisissez parmi les utilisateurs ayant validé un événement.

en: Choose the agent and click on the name.
fr: Choisissez l'agent et cliquez sur le nom.

en: Choose the component named "Host alive".
fr: Choisissez le composant appelé « Host alive ».

en: Choose the network server module.
fr: Choisissez le module du serveur du réseau

en: Choose time
fr: Définir temps

en: Choosetime
fr: Choisir l’heure

en: Chromium config directory
fr: Répertoire de configuration Chromium

en: Chromium path
fr: Chemin du Chromium

en: Circle
fr: Cercle

en: Circular mesh
fr: Maille circulaire

en: Circular progress bar
fr: Barre de progression circulaire

en: Circular progress bar (interior)
fr: Barre de progression circulaire (intérieur)

en: Claim back SNMP modules
fr: Réclamer les modules SNMP

en: Class agent
fr: Agent de classe

en: Classic view
fr: Affichage classique

en: Clean up template
fr: Nettoyer le modèle

en: Cleaning
fr: Nettoyage en cours

en: Cleanup
fr: Nettoyage

en: Cleanup error
fr: Erreur de nettoyage

en: Cleanup sucessfully
fr: Nettoyé correctement

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear all items
fr: Effacer tous les éléments

en: Clear graph
fr: Supprimer le graphique

en: Click <a href="javascript: close_code_license_dialog();">here</a>, enter the generated license key and click on <b>Validate</b>.
fr: Cliquez <a href="javascript: close_code_license_dialog();"> ici </ a>, entrez la clé de licence générée et cliquez sur Valider <b> </ b>.

en: Click Create to continue
fr: Cliquez sur Créer pour continuer

en: Click end point<br />of the line
fr: Cliquez sur le point final<br />de la ligne.

en: Click here for view this agent
fr: Cliquez ici pour voir cet agent

en: Click here for view this module
fr: Cliquez ici pour voir ce module

en: Click here to don't show again this message
fr: Cliquez ici pour ne plus afficher ce message

en: Click here to get more information
fr: Cliquez ici pour obtenir plus d’information…

en: Click here to open a popup window with URL tag
fr: Cliquez ici pour ouvrir une fenêtre pop-up avec l'étiquette de l'URL

en: Click here to start the registration process
fr: Cliquez ici pour commencer le processus d’enregistrement

en: Click in this tab..
fr: Cliquez sur cet onglet...

en: Click on "add new node" to start transforming your Pandora FMS DB Cluster into a Pandora FMS DB Cluster.
fr: Cliquez « ajouter nouveau noeud » pour commencer à transformer votre Grappe de Base de données Pandora FMS dans une Grappe de base de données Pandora FMS.

en: Click on <b>Generate</b>.
fr: Cliquez sur <b>Générer</b>.

en: Click on Add Alert button to create the alert.
fr: Cliquez sur le bouton « Ajouter alerte » pour créer l'alerte.

en: Click on Create button to create the action.
fr: Cliquez sur le bouton « Créer » pour créer une action.

en: Click on Show button to get the modules list filtered.
fr: Cliquez sur le bouton « Afficher » pour filtrer la liste de modules.

en: Click on alerts tab and then fill the form to add an alert.
fr: Cliquez sur l'onglet alertes et remplissez le formulaire pour ajouter une alerte.

en: Click on the arrow to drop down the Monitoring submenu and select Monitor Detail.
fr: Cliquez sur la flèche pour dérouler le sous-menu de Surveillance et sélectionnez sur Détail du moniteur.

en: Click on the file below to begin.
fr: Cliquez sur le fichier ci-dessous pour commencer.

en: Click start point<br />of the line
fr: Cliquez sur le point de départ<br />de la ligne.

en: Click to add new filter
fr: Cliquez pour ajouter un filtre

en: Click to display lateral menus
fr: Cliquer pour afficher les menus latéraux

en: Click to read
fr: Cliquez ici pour le lire

en: Click to remove the filter
fr: Cliquez pour supprimer le filtre

en: Client ID
fr: ID Client

en: Clock
fr: Horloge

en: Clock animation
fr: Animation de l'horloge

en: Close
fr: Fermer

en: Close this wizard and don't open it again.
fr: Fermer cet assistant et ne plus jamais l'ouvrir.

en: Closed at
fr: Fermé à

en: Closed by
fr: Fermé par

en: Closed incidents
fr: Incidents fermés

en: Cloud message
fr: Message Cloud

en: Cloud tool full path
fr: Chemin complet de l'outil cloud

en: Cluster Role
fr: Rôle de grappe

en: Cluster View
fr: Vue de grappe

en: Cluster agent
fr: Agent de grappe

en: Cluster agent not found:
fr: Agent de grappe non trouvé :

en: Cluster already defined, please use another name.
fr: Grappe déjà définie, utilisez un autre nom.

en: Cluster details
fr: Détails du grappe

en: Cluster list
fr: Liste de grappes

en: Cluster name
fr: Nom de grappe

en: Cluster node label (pcs)
fr: Etiquette de noeud du grappe (pcs)

en: Cluster not found:
fr: Le grappe n'a pas été trouvé :

en: Cluster successfully deleted.
fr: Grappe éliminée correctement

en: Cluster successfully forced.
fr: Grappe forcée correctement.

en: Cluster type
fr: Type de grappe

en: Cluster view
fr: Vue de grappe

en: Clusters
fr: Grappes

en: Cold start (0)
fr: Démarrage zéro (0)

en: Colecctions
fr: Collections

en: Collapse the tree
fr: Réduire l'arborescence

en: Collection %d does not exist
fr: La collection %d n'existe pas

en: Collection dir does not exist.
fr: Le répertoire de la collection n'existe pas.

en: Collection files
fr: Fichiers de collecte

en: Collection has been deleted
fr: La collection a été supprimée

en: Collection updated successfully
fr: Collection mise à jour correctement

en: Collections Management
fr: Gestion des collections

en: Collections directory %s is not writable. Please, adjust configuration.
fr: Le répertoire de collections %s n'est pas accessible en écriture. Veuillez ajuster la configuration.

en: Collections in policy
fr: Collections dans la politique

en: Collections to add
fr: Collections à ajouter

en: Colon
fr: Deux-points

en: Color
fr: Couleur

en: Color cloud
fr: Nuage de couleur

en: Color tabs modules
fr: Couleur des onglets des modules

en: Colors
fr: Couleurs

en: Colors and text
fr: Couleurs et texte

en: Column number to retrieve from the WQL query result (starting from zero).
fr: Numéro de colonne à extraire du résultat de la requête WQL (à partir de zéro).

en: Combined table of agent group and module group
fr: Tableau combiné du groupe agent et du groupe module

en: Combo values
fr: Valeurs du combo

en: Comma separated list of SNMP communities to try for SNMP auto-discovery
fr: Liste séparée par des virgules des communautés SNMP à essayer pour la découverte automatique SNMP

en: Comma separated list of auto-discovery modules (snmp,icmp,wmi)
fr: Liste séparée par des virgules des modules de découverte automatique (snmp,icmp,wmi)

en: Comma separated list of networks (in slash notation) to scan for IPAM. Must be preceded by the ID of the IPAM task in Pandora FMS (E.g. 1,192.168.0.0/24)
fr: Liste séparée par des virgules des réseaux (en notation barre oblique) à rechercher IPAM. Doit être précédé de l’ID de la tâche IPAM dans Pandora FMS (par exemple 1,192.168.0.0/24)

en: Comma separated list of networks (in slash notation) to scan for host auto-discovery (example: 192.168.0.0/24,192.168.1.0/24)
fr: Liste de réseaux séparés par des virgules (en notation barre oblique) à analyser pour la découverte automatique de l’hôte (exemple : 192.168.0.0/24,192.168.1.0/24)

en: Comma separated list of username%password pairs to try for WMI authentication
fr: Liste séparée par des virgules des paires nom d’utilisateur%mot de passe à essayer pour l’authentification WMI

en: Comma separated, a model list compatible with scripts defined within firmware.
fr: Séparé par des virgules, une liste de modèles compatible avec les scripts définis dans le firmware.

en: Comma separated, a model list compatible with scripts defined within template.
fr: Séparés par virgules, une liste de modèles compatible avec les scripts définis dans le modèle.

en: Comma separated, a vendors list compatible with scripts defined within firmware.
fr: Séparé par des virgules, une liste de fournisseurs compatible avec les scripts définis dans le firmware.

en: Comma separated, a vendors list compatible with scripts defined within template.
fr: Séparés par virgules, une liste de fournisseurs compatible avec les scripts définis dans le modèle.

en: Comma separated, as many targets as you need.
fr: Séparés par des virgules, aussi de cibles que vous souhaitez.

en: Command
fr: Commande

en: Command Center
fr: Centre de commande

en: Command Mysqldump is failed.
fr: La commande Mysqldump a échoué.

en: Command Snapshot
fr: Instantané de commande

en: Command center
fr: Centre de commande

en: Command does not exist
fr: La commande n'existe pas

en: Command management is limited to administrator users or user profiles with permissions PM
fr: La gestion des commandes est limitée aux utilisateurs administrateurs ou aux profils utilisateurs avec des autorisations PM

en: Command mysqldump not found.
fr: Commande Mysqldump introuvable.

en: Command not found.
fr: Commande non trouvée.

en: Command not response
fr: Commande pas de réponse

en: Command preview
fr: Aperçu de commandes

en: Command timeout (s)
fr: Expiration(s) de commande

en: Command viewer
fr: Lecteur de commandes

en: Commands
fr: Commandes

en: Commands status
fr: État des commandes

en: Commas
fr: Virgules

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment added successfully
fr: Commentaire ajouté correctement

en: Comment could not be added
fr: Le commentaire n'a pas pu être ajouté.

en: Comment successfully added
fr: Commentaire ajouté correctement

en: Comments
fr: Commentaires

en: Community
fr: Communauté

en: Compact interpolation in hours (1 Fine-20 bad)
fr: Interpolation de compression en heures (1 Optimale-20 Mauvaise)

en: Compact mode
fr: Mode compact

en: Comparation in rollover
fr: Date en comparaison

en: Compare previous password
fr: Comparer mot de passe précédent

en: Compatibility
fr: Compatibilité

en: Compatibility mode
fr: Mode de compatibilité

en: Complete
fr: Compléter

en: Completed
fr: Terminé

en: Component Group
fr: Groupe de composants

en: Component Management
fr: Gestion des composants

en: Component group management
fr: Gestion de groupes de composants

en: Component groups
fr: Groupes de composants

en: Component management
fr: Gestion des composants

en: Components
fr: Composants

en: Compose message
fr: Rédiger un message

en: Compressed file
fr: Fichier compressé

en: Compute Engine
fr: Moteur de calcul

en: Condition type
fr: Type de condition

en: Conf file deleted successfully
fr: Le fichier de configuration a été supprimé correctement

en: Config
fr: Configuration

en: Config Elements
fr: Éléments de configuration

en: Config Service
fr: Service de configuration

en: Configuration backup present, %s
fr: Sauvegarde de configuration présent, %s

en: Configuration backup schedule: %s
fr: Planification de la sauvegarde de la configuration : %s

en: Configuration backup status
fr: État de sauvegarde de la configuration

en: Configuration change
fr: Modification de la configuration

en: Configuration changes
fr: Changements de configuration

en: Configuration files cannot be deleted
fr: Erreur de suppression des fichiers de configuration

en: Configuration files deleted successfully
fr: Fichiers de configuration supprimés correctement

en: Configuration timestamp
fr: Horodatage de configuration

en: Configuration:
fr: Configuration :

en: Configurations registry
fr: Registre des configurations

en: Configure Integria IMS
fr: Configurer Integria IMS

en: Configure agents to use NCM templates
fr: Configurez les agents pour l'utilisation de modèles NCM

en: Configure alert action
fr: Configurer l'action d'alerte

en: Configure alert command
fr: Configurer la commande de l'alerte

en: Configure alert template
fr: Configurer le modèle d'alerte

en: Configure autorefresh
fr: Configurer le rafraîchissement automatique

en: Configure connection target
fr: Configurer la cible de connexion

en: Configure profile
fr: Configurer le profil

en: Configure special day
fr: Configurer jour spécial

en: Configure the time
fr: Configurer le temps

en: Configure user
fr: Configurer l'utilisateur

en: Configure user notifications
fr: Configurer les notifications utilisateur

en: Configure widget
fr: Configurer le widget

en: Configured networks could generate %d agents, your license only allows %d, 'review results' is mandatory.
fr: Les réseaux configurés peuvent générer %d agents, votre licence n'autorise que %d, « revoir les résultats » est obligatoire.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Congrats! Your module has been created. <br /> and the status color is <b>blue.</b><br /> That color means that the module hasn't been executed for the first time. In the next seconds, if there is no problem, the status color will turn into <b>red</b> or <b>green</b>.
fr: Félicitations ! Votre module a été créé <br /> et la couleur de l'état est <b>bleu.</b><br /> Cette couleur veut dire que le module n'a pas encore été exécuté pour la première fois ; s'il y a un problème, la couleur devient <b>rouge</b> ou <b>vert</b>.

en: Congrats! thereâs nothing to show
fr: Félicitations! il n’y a rien à montrer

en: Connect
fr: Connecter

en: Connect node
fr: Noeud de connexion

en: Connect to MySQL database using the following command
fr: Se connecter à la base de données MySQL en utilisant la commande suivante

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection Name
fr: Nom de la connexion

en: Connection failed
fr: La connexion a échoué

en: Connection method
fr: Méthode de connexion

en: Connection problems: %s
fr: Problèmes de connexion : %s

en: Connection timeout
fr: Dépassement du délai de connexion

en: Connection to the server has been lost. Please check your internet connection or contact with administrator.
fr: Connexion avec le serveur perdue. Veuillez vérifier votre connexion Internet ou contacte avec l'administrateur.

en: Connection with server has been lost
fr: Connexion avec le serveur perdue

en: Console ID
fr: ID de la console

en: Console Password
fr: Mot de passe de la console

en: Console Task successfully deleted
fr: Tâche de console supprimée correctement

en: Console Tasks
fr: Taches de console

en: Console URL
fr: URL de la console

en: Console User
fr: Utilisateur de la console

en: Console configuration
fr: Configuration de la console

en: Console log enabled
fr: Journal de la console activé

en: Console only reporting node
fr: Nœud de création de rapports de console uniquement

en: Console successfully deleted
fr: Console supprimée correctement

en: Console type
fr: Type de console

en: Consoles Setup
fr: Configuration des consoles

en: Consoles setup
fr: Configuration des consoles

en: Contact information accessible through the _groupcontact_ macro
fr: Information de contact accessible via la _groupcontact_ macro

en: Container
fr: Conteneur

en: Container name is missing.
fr: Le nom du conteneur est manquant.

en: Container stored successfully
fr: Conteneur enregistré correctement

en: Contents
fr: Contenu

en: Context
fr: Contexte

en: Continue
fr: Continuer

en: Controls have been disabled by the system administrator
fr: Les contrôles ont été désactivés par l'administrateur système

en: Copied
fr: Copié

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Item
fr: Copier l'élément

en: Copy alerts
fr: Copier les alertes

en: Copy into the textarea the signature validation token you can retrieve from %s and press OK to verify the package, press ignore to avoid signature verification
fr: Copiez dans la zone de texte le jeton de validation de signature que vous pouvez récupérer à partir de %s et appuyez sur OK pour vérifier le package, cliquez ignorer pour éviter la vérification de la signature

en: Copy item
fr: Copier l'élément

en: Copy modules
fr: Copier les modules

en: Copy of
fr: Copie de

en: Copy of
fr: Copie de

en: Copy of %s
fr: Copie de %s

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Copyright notice
fr: Mention de copyright

en: Corners of the area of the image
fr: Coins qui délimitent la surface de l'image

en: Correct create collection
fr: Collection créée correctement

en: Correct deleting of module template.
fr: Modèle de module supprimé correctement

en: Correct update file.
fr: Fichier mis à jour correctement

en: Correct update the setup options
fr: Corrigez la mise à jour des options de configuration

en: Correct validation of all alerts (total %d).
fr: Validation correcte de toutes les alertes (total %d).

en: Correct validation of all policy alerts.
fr: Validation correcte de toutes les alertes de politique.

en: Correlated alerts
fr: Alertes corrélés

en: Correlation server
fr: Serveur de corrélation

en: Cost analysis
fr: Analyse de coût

en: Cost by region
fr: Coût par région

en: Cost interval
fr: Intervalle de coût

en: Costs
fr: Coûts

en: Could not be added
fr: Impossible de l'ajouter

en: Could not be added module(s) (%s/%s) to policy %s
fr: Impossible d'ajouter le(s) module(s) (%s/%s) à la politique %s

en: Could not be added module(s). You must select a policy
fr: Impossible d'ajouter le(s) module(s). Vous devez sélectionner une politique.

en: Could not be added module.
fr: Impossible d'ajouter ce module

en: Could not be added to delete queue
fr: Impossible de l'ajouter à la file d'attente de suppression

en: Could not be added to deleted all modules.
fr: Impossible de l'ajouter à la liste de suppression des modules

en: Could not be added to policy
fr: Impossible d'ajouter à la politique

en: Could not be applied
fr: Erreur d'application

en: Could not be copied
fr: Impossible de le copier

en: Could not be created
fr: Erreur de création

en: Could not be created because the component exists
fr: Impossible de créer car le composant existe

en: Could not be created in Integria IMS
fr: Impossible de créer dans Integria IMS

en: Could not be created, because IP already exists
fr: Impossible de créer, car l'IP existe déjà

en: Could not be created, because name already exists
fr: Erreur de création, le nom existe déjà

en: Could not be created, duplicated register found.
fr: Impossible de créer, registre dupliqué trouvé.

en: Could not be created.
fr: Erreur de création

en: Could not be created. Blank name
fr: Erreur de création : nom en blanc.

en: Could not be created: %s
fr: N'a pas pu être créé : %s

en: Could not be created: The location id does not exist.
fr: Impossible de créer : l’ID d’emplacement n’existe pas.

en: Could not be delete
fr: Erreur de suppression

en: Could not be deleted
fr: Erreur de suppression

en: Could not be deleted, please select VLAN and network
fr: Il n'as pas pu être éliminé, sélectionnez vlan et réseau

en: Could not be deleted, please select supernet
fr: Il n'a pas été possible de l'éliminer, sélectionnez un super-réseau

en: Could not be deleted, please select supernet and network
fr: Il n'a pas pu être éliminé, sélectionnez le super-réseau et le réseau

en: Could not be deleted, please select vlan
fr: Il n'a pas pue être éliminé, sélectionnez un vlan

en: Could not be deleted.
fr: Erreur de suppression

en: Could not be deleted. No action selected
fr: Erreur de suppression. Aucune action sélectionnée

en: Could not be deleted. No agents selected
fr: Erreur de suppression. Aucun agent sélectionné

en: Could not be deleted. No alerts selected
fr: Erreur de suppression. Aucune alerte sélectionnée

en: Could not be disabled
fr: Erreur de désactivation

en: Could not be disabled: %s
fr: Impossible de désactiver : %s

en: Could not be duplicate
fr: Erreur de duplication

en: Could not be duplicated
fr: Duplication impossible

en: Could not be enabled
fr: Erreur d'activation

en: Could not be generated: %s
fr: Erreur de création : %s

en: Could not be operation
fr: Impossible de compléter l'opération

en: Could not be registered %s
fr: Impossible d’être enregistré %s

en: Could not be reverted
fr: Impossible de l'annuler

en: Could not be save.
fr: Impossible de sauvegarder.

en: Could not be set off standby
fr: Erreur de désactivation du mode veille

en: Could not be set standby
fr: Erreur de configuration du mode veille

en: Could not be start merge process, no nodes in the metaconsole
fr: Échec de lancement du processus de fusion, pas des noeuds dans la Métaconsole

en: Could not be update
fr: Erreur de mise à jour

en: Could not be update.
fr: Mise à jour échouée

en: Could not be update: Error in %s
fr: Erreur de mise à jour : erreur dans %s

en: Could not be updated
fr: Erreur de mise à jour

en: Could not be updated in Integria IMS
fr: N'a pas pu être mis à jour dans Integria IMS

en: Could not be updated priority order nodes
fr: Erreur de mise à jour des noeuds prioritaires

en: Could not be updated.
fr: Erreur de mise à jour

en: Could not changes password on remote pandora
fr: Erreur de modification du mot de passe sur Pandora  FMS à distance

en: Could not connect: %s
fr: Impossible de se connecter : %s

en: Could not create OS
fr: Impossible de créer le système d'exploitation

en: Could not create VLAN networks
fr: Les réseaux VLAN n¡ont pas pu être créés

en: Could not create agent %s
fr: Impossible de créer un agent %s

en: Could not create group %s
fr: Impossible de créer le groupe %s

en: Could not delete agent
fr: C'est ne pas possible de effacer l'agent

en: Could not delete conf file
fr: Erreur de suppression du fichier de configuration

en: Could not update OS
fr: Impossible de mettre à jour le système d’exploitation

en: Could not update agent %s
fr: Impossible de mettre à jour l'agent %s

en: Couldn`t find the fileinput element.
fr: Élément fileinput introuvable

en: Count
fr: Nombre

en: Count:
fr: Total :

en: Counters Module
fr: Module Compteurs

en: Cpu performance summary
fr: Résumée de la performance de l'UCT

en: Create
fr: Créer

en: Create Action
fr: Créer une action

en: Create Cluster
fr: Créer une grappe

en: Create Collections
fr: Créer des collections

en: Create Command
fr: Créer une commande

en: Create Custom Fields
fr: Créer des champs personnalisés

en: Create Custom Graph
fr: Créer un graphique personnalisé

en: Create Custom Report
fr: Créez un rapport personnalisé.

en: Create Discovery Task
fr: Créer de la tache de Discovery

en: Create Fields
fr: Créer des champs

en: Create Fields Manager
fr: Créer un gestionnaire de champs

en: Create File
fr: Créer un fichier

en: Create From
fr: Créer à partir de

en: Create Group Component
fr: Créer un composant de groupe

en: Create Incidents
fr: Créer des incidents

en: Create Integria IMS Ticket
fr: Créer un ticket Integria IMS

en: Create Local Component
fr: Créer un composant local

en: Create Module
fr: Créer un module

en: Create Network Component
fr: Créer un composant de réseau

en: Create Network Map
fr: Créer une carte de réseau

en: Create New Template
fr: Créer Nouveau Modèle

en: Create OS
fr: Définir système d'exploitation

en: Create Profile
fr: Créer un profil

en: Create SNMP Filter
fr: Créer un filtre SNMP

en: Create Scheduled Downtime
fr: Créer temps d'inactivité programmés

en: Create Service
fr: Créer un service

en: Create Tags
fr: Créer des étiquettes

en: Create Template
fr: Créer un modèle

en: Create User
fr: Créer un utilisateur

en: Create a Directory
fr: Créer un répertoire

en: Create a Visual Console
fr: Créer une console visuelle

en: Create a alert by email in a critical module.
fr: Créer une alerte par courriel dans un module critique.

en: Create a graph for each agent
fr: Créer un graphique pour chaque agent

en: Create a module to check if an agent is online
fr: Créer un module pour vérifier si un agent est en ligne

en: Create a new WMI component
fr: Créer un nouveau composant de WMI

en: Create a new WMI server module
fr: Créer un nouveau module de serveur WMI

en: Create a new dashboard
fr: Créer un nouveau tableau de bord

en: Create a new data server module
fr: Créer un nouveau module de serveur de données

en: Create a new database
fr: Créer une nouvelle base de données

en: Create a new dynamic map
fr: Créer une nouvelle carte dynamique

en: Create a new group map
fr: Créer une nouvelle carte de groupe

en: Create a new network component
fr: Créer un nouveau composant de réseau

en: Create a new network server module
fr: Créer un nouveau module de serveur de réseau

en: Create a new plugin component
fr: Créer un nouveau composant de plugin

en: Create a new plugin server module
fr: Créer un nouveau module de serveur plugin

en: Create a new policy map
fr: Créer une nouvelle carte politique

en: Create a new prediction server module
fr: Créer un nouveau module de serveur de prédiction

en: Create a new radial dynamic map
fr: Créer une nouvelle carte dynamique radiale

en: Create a new topology map
fr: Créer une nouvelle carte de topologie

en: Create a new web Server module
fr: Créer un nouveau module de serveur web

en: Create a new web analysis module
fr: Créer un nouveau module d’analyse Web

en: Create a new wizard component
fr: Créer un nouveau composant d'assistant

en: Create a service
fr: Créer un service

en: Create a service per item
fr: Créer un service par élément

en: Create agent
fr: Créer un agent

en: Create agent custom field
fr: Créer un champ d'agent personnalisé

en: Create agent module
fr: Créer un module d'agent

en: Create agent modules
fr: Créer des modules d'agent

en: Create agent per database
fr: Créer un agent par base de données

en: Create alert
fr: Créer une alerte

en: Create an agent
fr: Créer un agent

en: Create and add networks in bulk
fr: Créer et ajouter des réseaux en bloc

en: Create backups
fr: Créer des sauvegardes

en: Create category
fr: Créer une catégorie

en: Create command
fr: Créer commande

en: Create container
fr: Créer un conteneur

en: Create custom SQL
fr: Créer un SQL personnalisé

en: Create custom entry
fr: Créer une entrée personnalisée

en: Create directory
fr: Créer un répertoire

en: Create empty network map
fr: Créer une carte réseau vide

en: Create field
fr: Créer un champ

en: Create file
fr: Créer un fichier

en: Create filter
fr: Créer un filtre

en: Create graph
fr: Créer une graphique

en: Create group
fr: Créer un groupe

en: Create item
fr: Créer un élément

en: Create message
fr: Créer un message

en: Create module
fr: Créer un module

en: Create module group
fr: Créer un groupe de modules

en: Create modules
fr: Créer des modules

en: Create network
fr: Créer réseau

en: Create network component
fr: Créer un composant de réseau

en: Create network components
fr: Créer des composants de réseau

en: Create network map
fr: Créer une carte de réseau

en: Create new action
fr: Créer une nouvelle action

en: Create new console task
fr: Créer une nouvelle tâche de console

en: Create new custom
fr: Créer un nouvel élément personnalisé

en: Create new map connection
fr: Créer une nouvelle connexion de carte

en: Create new model
fr: Créez un nouveau modèle

en: Create new policy
fr: Créer une nouvelle politique

en: Create new report
fr: Créer un nouveau rapport

en: Create new template
fr: Créer un nouveau modèle

en: Create plugin
fr: Créer un plugin

en: Create policy
fr: Créer une politique

en: Create policy modules
fr: Créer des modules de politique

en: Create profile
fr: Créer un profil

en: Create report
fr: Créer un rapport

en: Create report per agent
fr: Créer un rapport par agent

en: Create response
fr: Créer une réponse

en: Create rule
fr: Créer une règle

en: Create service
fr: Créer un service

en: Create skin
fr: Créer un thème

en: Create table tmerge_error
fr: Créer table tmerge_error

en: Create table tmerge_queries
fr: Créer table tmerge_queries

en: Create table tmerge_steps
fr: Créer table tmerge_steps

en: Create tag
fr: Créer une étiquette

en: Create template
fr: Créer un modèle

en: Create tip
fr: Créer une astuce

en: Create user
fr: Créer un utilisateur

en: Create visual console
fr: Créer une console visuelle

en: Create visualmap
fr: Créer une carte visuelle

en: Create workunit on recovery
fr: Créer une unité de travail sur la récupération

en: Created
fr: Créé

en: Created %s policies
fr: %s politiques créées

en: Created %s policy alerts
fr: %s alertes de politiques créées

en: Created at
fr: Créé le

en: Created by
fr: Créé par

en: Created by template
fr: Créé par modèle

en: Created from
fr: Créé à partir de

en: Created group %s
fr: Groupe %s créé

en: Created successfully
fr: Créé correctement

en: Created successfuly
fr: Créé correctement

en: Created to
fr: Créé vers

en: Created/Updated %s/%s policy modules
fr: %s/%s modules de politique créés/mis à jour

en: Creating agent in target node
fr: Créant un agent dans le nœud cible

en: Creating map...
fr: En créant la carte...

en: Creating modules in target node
fr: Créant de modules dans le nœud cible

en: Creation services
fr: Services de création

en: Creator
fr: Créateur

en: Credential Boxes
fr: Zones d’identifiants

en: Credential Boxes List
fr: Liste des zones d’identifiants

en: Credential Store
fr: Entrepôt d’identifiants

en: Credential boxes
fr: Zones d’identifiants

en: Credential identifier
fr: Identifiant des idéntifiants

en: Credential identifier %s does not exist, please, add it to your repository %s
fr: L'identifier d'identifiant %s n'existe pas, veuillez l'ajouter à votre référentiel %s

en: Credential password
fr: Mot de passe des informations d’identification

en: Credential store
fr: Entrepôt d’identifiants

en: Credentials
fr: Identifiants

en: Credentials successfully updated
fr: Identifiants mis à jour correctement

en: Credentials to access device
fr: Identifiants pour accéder à l'appareil

en: Credentials to administrate device
fr: Identifiants pour gérer l'appareil

en: Credentials to try with
fr: Identifiants avec lesquels essayer

en: Credentials to use are required
fr: Les identifiants à utiliser sont requises

en: Crit:
fr: Critique :

en: Critical
fr: Critique

en: Critical (Alert)
fr: Critique (Alerte)

en: Critical Status
fr: État critique

en: Critical agents
fr: Agents critiques

en: Critical events
fr: Événements en état critique

en: Critical instructions
fr: Instructions état critique

en: Critical issues while merging
fr: Problèmes critiques lors de l'unification

en: Critical modules
fr: Modules en état critique

en: Critical service alert
fr: Alerte de service critique

en: Critical status
fr: État critique

en: Critical threshold
fr: Seuil critique

en: Critical threshold for occupied addresses
fr: Seuil critique pour les adresses occupées

en: Critical weight
fr: Poids critique

en: Cron from
fr: Cron à partir de

en: Cron from/to
fr: Cron à partir de/vers

en: Cron jobs
fr: Tâches planifiées

en: Cron to
fr: Cron à

en: Curl Error:
fr: Erreur Curl :

en: Current Networks
fr: Réseaux actuels

en: Current Platform Count
fr: Nombre de plateformes actuelles

en: Current Platform Count (disabled: items)
fr: Nombre de plateformes actuelles (désactivés : éléments)

en: Current Platform Count (enabled: items)
fr: Nombre de plateformes actuelles (activés : éléments)

en: Current Update #
fr: Mise à jour actuelle #

en: Current binary file will be overwritten, are you sure?
fr: Le fichier binaire actuel sera écrasé, êtes-vous sûr?

en: Current cost estimation
fr: Estimation actuelle de coûts

en: Current data at %s
fr: Données actuelles chez %s

en: Current database maintenance setup
fr: Configuration actuelle de gestion de la base de données

en: Current deployments
fr: Déploiements actuels

en: Current filter
fr: Filtre actuel

en: Current firmware version: %s
fr: Version du firmware actuelle : %s

en: Current interval
fr: Intervalle actuel

en: Current month
fr: Mois en cours

en: Current pandora_server running threads
fr: Threads en cours d'exécution de pandora_server

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: Current password of user is not correct
fr: Votre mot de passe actuel est incorrect.

en: Current password of user is required to perform password change
fr: Le mot de passe actuel de l'utilisateur est requis pour effectuer le changement de mot de passe

en: Current ranges
fr: Gammes actuelles

en: Current schema:
fr: Schéma actuel :

en: Current selected template does not match model configured.
fr: Le modèle sélectionnée actuellement ne correspond pas le modèle configuré.

en: Current selected template does not match vendor configured.
fr: Le modèle sélectionné actuellement ne correspond pas avec le fournisseur configuré.

en: Current value
fr: Valeur actuelle

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Custom Docs url
fr: URL de documents personnalisée

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Custom Fields Data
fr: Données des champs personnalisés

en: Custom Fields View
fr: Vue des champs personnalisés

en: Custom Graph
fr: Graphique personnalisée

en: Custom Graphs
fr: Graphiques personnalisés

en: Custom ID
fr: Identifiant personnalisé

en: Custom ID is not valid
fr: L’ID personnalisé n’est pas valide

en: Custom MySQL template builder
fr: Générateur de modèles MySQL personnalisés

en: Custom NetScan
fr: NetScan personnalisé

en: Custom OID
fr: OID personnalisé

en: Custom Render
fr: Rendu personnalisé

en: Custom SQL
fr: SQL personnalisé

en: Custom SQL template
fr: Modèle de SQL personnalisé

en: Custom Splash (login)
fr: Splash personnalisé (connexion)

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Custom Value/Enterprise String
fr: Valeur personnalisée/Chaîne Enterprise

en: Custom Value/OID
fr: Valeur/OID personnalisée

en: Custom background login
fr: Connexion en arrière-plan personnalisée

en: Custom background logo
fr: Logo d'arrière-plan personnalisé

en: Custom columns
fr: Colonnes personnalisées

en: Custom commands
fr: Commandes personnalisées

en: Custom copyright notice
fr: Avis de droit d’auteur personnalisé

en: Custom data
fr: Données personnalisées

en: Custom data filter
fr: Filtre de données personnalisé

en: Custom data filter type
fr: Type de filtre de données personnalisé

en: Custom data search
fr: Recherche de données personnalisée

en: Custom database agent prefix
fr: Préfixe d'agent de base de données personnalisée

en: Custom documentation logo
fr: Logo de documentation personnalisé

en: Custom favicon
fr: Favicon personnalisé

en: Custom field
fr: Champ personnalisé

en: Custom field eHorusID created
fr: Champ personnalisé avec identifiant eHorus créé correctement

en: Custom field name
fr: Nom de champ personnalisé

en: Custom field value
fr: Valeur de champ personnalisée

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

en: Custom fields View
fr: Vue des champs personnalisés

en: Custom fields are an easy way to personalized agent's information.
    				You're able to create custom fields by klicking on 'Administration' -> 'Manage monitoring' -> 'Manage custom fields'.
fr: Les champs personnalisés permettent de personnaliser facilement l'information de l'agent.
    				Pour créer des champs personnalisés, cliquez sur « Administration » -> « Gérer surveillance » -> « Gérer champs personnalisés »

en: Custom fields are an easy way to personalized agent's information.
    		 You're able to create custom fields by klicking on 'Administration' -> 'Manage monitoring' -> 'Manage custom fields'.
fr: Les champs personnalisés permettent de personnaliser facilement l'information des agents.
    		 Pour créer des champs personnalisés, cliquez sur « Administration » -> « Gérer surveillance » -> « Gérer champs personnalisés ».

en: Custom fields view
fr: Vue de champs personnalisés

en: Custom filters
fr: Filtres personnalisés

en: Custom graph
fr: Tableau personnalisé

en: Custom graph create from the tab graphs in the agent.
fr: Graphique personnalisé créé à partir de la section des graphiques de l'agent

en: Custom graph viewer
fr: Affichage personnalisé du tableau

en: Custom graphs
fr: Graphiques personnalisés

en: Custom graphviz directory
fr: Répertoire personnalisé graphviz

en: Custom label to identify this setup.
fr: Étiquette personnalisée pour identifier cette configuration.

en: Custom logo
fr: Logo personnalisé

en: Custom logo (header white background)
fr: Logo personnalisé (fond blanc d’en-tête)

en: Custom logo (login)
fr: Logo personnalisé (connexion)

en: Custom logo (menu)
fr: Logo personnalisé (menu)

en: Custom logo (white background)
fr: Logo personnalisé (fond blanc)

en: Custom logo collapsed
fr: Le logo personnalisé s'est effondré

en: Custom logo collapsed (menu)
fr: Le logo personnalisé s'est effondré (menu)

en: Custom logo login
fr: Logo personnalisé sur écran de connexion

en: Custom logo login metaconsole
fr: Logo personnalisé pour écran de connexion de la Métaconsole

en: Custom logo metaconsole (white background)
fr: Logo personnalisé de la Métaconsole (fond blanc d’en-tête)

en: Custom logo white background
fr: Logo personnalisé (fond blanc)

en: Custom macros
fr: Macros personnalisées

en: Custom mobile console icon
fr: Icône de console mobile personnalisée

en: Custom module definitions
fr: Définitions des modules personnalisés

en: Custom module prefix
fr: Préfixe de module personnalisé

en: Custom network scan
fr: Analyse de réseau personnalisée

en: Custom networkmap center logo
fr: Logo du centre de carte réseau personnalisé

en: Custom product name
fr: Nom de produit personnalisé

en: Custom queries
fr: Requêtes personnalisées

en: Custom render report
fr: Rapport de rendu personnalisé

en: Custom report
fr: Rapport personnalisé

en: Custom report description info. It will be applied to all reports and templates by default.
fr: Description du rapport personnalisé. Elle sera appliquée par défaut à tous les rapports et modèles.

en: Custom report front
fr: Page de couverture du rapport personnalisé

en: Custom report front page
fr: Page de couverture du rapport personnalisé

en: Custom report front page. It will be applied to all reports and templates by default.
fr: Page de couverture du rapport personnalisé. Elle sera appliquée par défaut à tous les rapports et modèles.

en: Custom report info
fr: Information du rapport personnalisé

en: Custom reporting
fr: Rapports personnalisés

en: Custom reports
fr: Rapports personnalisés

en: Custom responses
fr: Réponses personnalisées

en: Custom script
fr: Script personnalisé

en: Custom splash login
fr: Splash personnalisé sur écran de connexion

en: Custom splash login metaconsole
fr: Splash personnalisé pour écran de connexion de la Métaconsole

en: Custom subtitle header
fr: En-tête de sous-titre personnalisé

en: Custom support logo
fr: Logo d'assistance personnalisé

en: Custom support url
fr: URL d'assistance personnalisée

en: Custom title header
fr: En-tête de titre personnalisé

en: Custom title1 login
fr: Titre1 personnalisé sur écran de connexion

en: Custom title1 login metaconsole
fr: Titre1 personnalisé pour écran de connexion de la Métaconsole

en: Custom title2 login
fr: Titre2 personnalisé sur écran de connexion

en: Custom title2 login metaconsole
fr: Titre2 personnalisé pour écran de connexion de la Métaconsole

en: Custom values post process
fr: Valeurs personnalisées pour post-traitement

en: Customer key
fr: Mot de passe du client

en: Customizable section
fr: Section personnalisable

en: Customize %s
fr: Personnaliser %s

en: Customize execution
fr: Personnaliser l’exécution

en: Customize script execution
fr: Personnaliser l’exécution des scripts

en: Customize sections
fr: Personnaliser les sections

en: Customize settings
fr: Personnaliser les paramètres

en: Customize translation
fr: Personnaliser la traduction

en: DB
fr: BD

en: DB Backup Manager
fr: Backup Manager de base de donées

en: DB ERROR
fr: ERREUR BD

en: DB Host
fr: Hôte de la BD

en: DB Hostname
fr: Nom d'hôte de la BD

en: DB Interface
fr: Interface de la BD

en: DB Name
fr: Nom de la BD

en: DB Name (temporal for testing)
fr: Nom de la BD (temporaire pour essai)

en: DB Password
fr: Mot de passe de la BD

en: DB Password for this user
fr: Mot de passe de la BD pour cet utilisateur

en: DB Repl.
fr: Réponse de la base de données

en: DB Replication user
fr: Utilisateur de réplication de la base de données

en: DB Replication user password
fr: Mot de passe de l'utilisateur de réplication de la base de données

en: DB Role
fr: Rôle de la base de données

en: DB Schema Build
fr: Création de schéma de base de données

en: DB Schema Check
fr: Vérifier schéma de la BD

en: DB Schema Version (actual)
fr: Version du schéma de base de données (actuelle)

en: DB Schema Version (first installed)
fr: Version du schéma de base de données (première installation)

en: DB Schema check
fr: Vérifier Schéma BD

en: DB Status
fr: État de la base de données

en: DB User
fr: Utilisateur de la BD

en: DB User with privileges
fr: Utilisateur de BD avec privilèges

en: DB connection
fr: Connexion de la base de données

en: DB interface
fr: Interface de la BD

en: DB monitoring
fr: Supervision de la basse de données

en: DB port
fr: Port de la BD

en: DB port must be a positive integer
fr: Le port de la base de données doit être un número entier positif

en: DB settings
fr: Paramètres de la BD

en: DB version
fr: Version de la base de données

en: DB2 target strings
fr: Chaînes cibles DB2

en: DESC
fr: Descendant

en: Daemon
fr: Démon

en: Daemon binary path
fr: Chemin binaire démon

en: Daemon interval
fr: Intervalle de démon

en: Daily
fr: Tous les jours

en: Dashboard
fr: Panneau de configuration

en: Dashboard list
fr: Liste des tableaux de bord

en: Dashboards
fr: Panneaux de configuration

en: Data
fr: Données

en: Data Configuration Module.
fr: Données de configuration de modules

en: Data Copy
fr: Copie de données

en: Data Matrix
fr: Matrice de données

en: Data Type
fr: Type de données

en: Data View
fr: Vue des données

en: Data and their processing
fr: Les données et leur traitement

en: Data configuration
fr: Configuration des données

en: Data configuration are built correctly
fr: Configuration des données établie correctement

en: Data configuration is empty
fr: La configuration de données est vide.

en: Data days old to keep in active database
fr: Données anciennes à conserver dans la base de données active

en: Data image
fr: Données dans l'image

en: Data module updated.
fr: Données de module mises à jour correctement

en: Data multiplier to use in graphs/data
fr: Multiplicateur de données à utiliser dans les graphiques/données

en: Data older than 'days' is compacted in order to improve disk utilization.
fr: Les données plus anciennes que les « jours » sont compactées afin d’améliorer l’utilisation du disque.

en: Data policy module updated.
fr: Politique de module de données mise à jour

en: Data precision
fr: Précision des données

en: Data precision for reports
fr: Précision de données pour rapports

en: Data precision for reports and visual consoles
fr: Précision des données pour les rapports et les consoles visuelles

en: Data precision in graphs
fr: Précision de données sur les graphiques

en: Data range
fr: Gamme de données

en: Data separator
fr: Séparateur de données

en: Data server
fr: Serveur de données

en: Data server module
fr: Module de serveur de données

en: Data storage path
fr: Chemin de stockage de données

en: Data table
fr: Tableau de données

en: Data to show
fr: Données à afficher

en: Data type
fr: Type de données

en: Data will be available in active database as time as days you specify here. Older information will be sent to historical database. Note data will be purged from active database after %d days.
fr: Les données seront disponibles dans la base de données active en tant qu’heure et jours que vous spécifiez ici. Les informations plus anciennes seront envoyées à la base de données historique. Les données seront purgées de la base de données active après %d jours.

en: Data:
fr: Données :

en: Database
fr: Base de données

en: Database Management
fr: Gestion de la base de données

en: Database Serialized
fr: Base de données sérialisée

en: Database advanced
fr: Base de données avancée

en: Database debug
fr: Déboguer la base de données

en: Database encryption is not enabled. Credentials will be stored in plaintext. %s
fr: Le chiffrement de la base de données n'est pas activé. Les informations d'identification seront stockées en clair. %s

en: Database error
fr: Erreur de la base de données

en: Database health status
fr: État de santé de la base de données

en: Database interface
fr: Interface de la BD

en: Database is not installed: %s
fr: La base de données n’est pas installée : %s

en: Database is not updated: %s
fr: La base de données n’est pas mise à jour : %s

en: Database is up to date with this Metaconsole
fr: La base données est mise à jour avec la Métaconsole

en: Database maintenance options
fr: Options d'entretien de la base de données

en: Database maintenance problem
fr: Problème de maintenance de la base de données

en: Database maintenance status
fr: État de maintenance de la base de données

en: Database management
fr: Gestion de la base de données

en: Database merged
fr: Base de données fusionnée

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Database password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Database sanity
fr: Santé de la base de donnés

en: Database setup
fr: Configuration de la base de données

en: Database size stats
fr: Statistiques sur la taille de la base de données

en: Database status info
fr: Information sur l'état de la base de données

en: Database sync
fr: Synchronisation de la base de données

en: Database synchronization state and pending tasks
fr: État de la synchronisation de la base de données et les taches pendantes

en: Database user
fr: Utilisateur de la base de données

en: Datacenter name
fr: Nom du centre de traitement de données

en: Datacenter user
fr: Utilisateur du centre de traitement de données

en: Dataserver threads
fr: Fils du serveur de données

en: Date From Day
fr: Date à partir du jour

en: Date From hours
fr: À partir de

en: Date To Day
fr: Date au jour

en: Date To hours
fr: À

en: Date format in Pandora is year/month/day
fr: Le format de date sur Pandora FMS est année/mois/jour

en: Date format string
fr: Format de la date

en: Date from
fr: Date de début

en: Date is wrong formatted
fr: La date est mal formatée

en: Date system
fr: Système de date

en: Date to
fr: Date de fin

en: Day
fr: Jour

en: Day Week
fr: Jour semaine

en: Days
fr: Jours

en: Days old to keep in active database
fr: Jours à conserver dans la base de données active

en: Days to purge old information
fr: Nombre de jours avant nettoyage d'information ancienne

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Debug
fr: Débogage

en: Debug remotely this module
fr: Déboguer à distance ce module

en: Debug this module once it has been initialized
fr: Déboguez ce module une fois qu'il a été initialisé

en: December
fr: Décembre

en: Decimal separator
fr: Séparateur décimal

en: Decompress
fr: Décompresser

en: Decrease Weight
fr: Diminuer le poids

en: Default
fr: Par défaut

en: Default Altitude
fr: Altitude par défaut

en: Default Latitude
fr: Latitude par défaut

en: Default Longitude
fr: Longitude par défaut

en: Default Number of elements in Custom Graph.
fr: Nombre d'éléments par défaut dans le graphique personnalisé.

en: Default SNMP version to use (1 or 2c, SNMPv3 modules explicitly state their version). WARNING: some modules could stop working if you change this setting
fr: Version SNMP par défaut à utiliser (1 ou 2c, les modules SNMPv3 indiquent explicitement leur version). AVERTISSEMENT : certains modules peuvent cesser de fonctionner si vous modifiez ce paramètre

en: Default WMI Binary
fr: Binaire WMI par défaut

en: Default action
fr: Action par défaut

en: Default block size execution event
fr: Événement d'exécution de taille du bloc par défaut

en: Default block size migration agents
fr: Agents de migration de la taille du bloc par défaut

en: Default cache expiration
fr: Expiration du cache par défaut

en: Default color
fr: Couleur par défaut

en: Default event filter
fr: Filtre d'événement par défaut

en: Default expiration of the Visual Console item's cache
fr: Expiration par défaut du caché de l'élément de la Console visuelle

en: Default font doesn't exist
fr: La police par défaut n'existe pas

en: Default full scale (TIP)
fr: Pleine échelle par défaut (TIP)

en: Default height of the chart image
fr: Hauteur par défaut de l'image du graphique

en: Default hours for event view
fr: Heures par défaut pour la visualisation des événements

en: Default icon in GIS
fr: Icône par défaut sur GIS

en: Default ideal node separation
fr: Séparation idéale entre nœuds par défaut

en: Default interval for refresh on Visual Console
fr: Intervalle de rafraîchissement par défaut sur la console visuelle

en: Default line favourite_view for the Visual Console
fr: Ligne par défaut favourite_view pour la console visuelle

en: Default line menu items for the Services
fr: Éléments de menu de ligne par défaut pour les Services

en: Default line menu items for the Visual Console
fr: Éléments prédéterminés de menu de ligne pour console visuelle

en: Default line thickness for the Custom Graph.
fr: Épaisseur de ligne par défaut pour le graphique personnalisé

en: Default line thickness for the Visual Console
fr: Épaisseur de ligne par défaut pour la console visuelle

en: Default password for "Admin" user has not been changed
fr: Le mot de passe par défaut de l'utilisateur "Admin" n'a pas été modifié

en: Default percentil
fr: Centile par défaut

en: Default position for agents without GIS data
fr: Position par défaut des agents sans données GIS

en: Default position of map.
fr: Position de la carte par défaut

en: Default row limit in csv log
fr: Limite de ligne par défaut dans le journal CSV

en: Default soft graphs
fr: Graphiques logiciels par défaut

en: Default type of interface charts.
fr: Type de graphiques d'interface par défaut

en: Default type of module charts.
fr: Type de graphiques de modules par défaut

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Default value:
fr: Valeur par défaut :

en: Default values will be used
fr: Les valeurs par défaut seront utilisées.

en: Default zoom
fr: Zoom par défaut

en: Default zoom graphs
fr: Graphiques de zoom par défaut

en: Default zoom level
fr: Niveau de zoom par défaut

en: Define a NCM template
fr: Définissez un modèle NCM

en: Define a command
fr: Définissez une commande

en: Define as many lines as commands you want to execute
fr: Définissez aussi de lignes que commandes vous voulez exécuter

en: Define database connection from Pandora FMS node to this Metaconsole
fr: Définir la connexion à la base de données du nœud Pandora FMS à cette Métaconsole

en: Define here your custom queries.
fr: Définissez ice vos requêtes personnalisées.

en: Define targets using csv o network definition.
fr: Définissez des cibles à l'aide de la définition de réseau csv ou.

en: Define your custom SAP modules.
fr: Définissez vos modules SAP personnalisés.

en: Defined
fr: Défini

en: Defined alerts
fr: Alertes definies

en: Defined and fired alerts
fr: Alertes définies et déclenchées

en: Defined custom graph
fr: Graphique personnalisé défini

en: Defined extensions
fr: Extensions définies

en: Defined module types
fr: Types de modules définis

en: Defined period
fr: Période définie

en: Defined users
fr: Utilisateurs définis

en: Defines a custom prefix to be concatenated before database agent names generated by this task.
fr: Il définit un préfixe personnalisé pour le concaténer avant les noms des agents de la base de données générés par cette tache.

en: Defines a custom prefix to be concatenated before module names generated by this task.
fr: Il définit un préfixe personnalisée pour le concaténer avant les noms des modules générés par cette tache.

en: Defines a target agent where this task will store data detected, if you have defined multiple targets, define a comma separated list of names here or leave in blank to use server IP address/ FQDN.
fr: Il définit un agent cible où cette tache stockera des données détectées, si vous avez défini plus de cibles. définissez une liste de noms séparés par des virgules ici ou laissez-le vide pour utiliser le serveur adresse IP/FQDN.

en: Defines a target agent where this task will store data detected, if you have defined multiple targets, define a comma separated list of names here or leave in blank to use target as name.
fr: Il définit un agent cible où cette tache stockera les données détectées, si vous avez définis des cibles multiples, définissez une liste séparé par des virgules de noms ici ou laissez-le vide pour utiliser le cible en tant que nom.

en: Defines threshold as a percentage of value decrease/increment
fr: Il définit le seuil en pourcentage de diminution/incrémentation de la valeur

en: Delay
fr: Retard

en: Delay between transferences (seconds)
fr: Délai entre les transferts (secondes)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete / create Agents
fr: Supprimer / créer des agents

en: Delete Actions
fr: Éliminer des actions

en: Delete Item
fr: Supprimer l'élément

en: Delete Script
fr: Supprimer le script

en: Delete Supernet
fr: Éliminer du super-réseau

en: Delete Vlan
fr: Éliminer Vlan

en: Delete above to
fr: Supprimer ce qui se trouve au-dessus de

en: Delete action
fr: Supprimer l'action

en: Delete agent
fr: Supprimer l'agent

en: Delete agents from policy
fr: Supprimer les agents de politique

en: Delete alert
fr: Supprimer une alerte

en: Delete all agents
fr: Supprimer tous les agents

en: Delete available remote configurations
fr: Supprimer les configurations à distance disponibles

en: Delete below to
fr: Supprimer ce qui se trouve au-dessous de

en: Delete check
fr: Supprimer vérification

en: Delete collection
fr: Supprimer la collection

en: Delete conversation
fr: Supprimer la conversation

en: Delete custom module unit
fr: Supprimer l'unité de module personnalisé

en: Delete custom values
fr: Supprimer les valeurs personnalisées

en: Delete elements
fr: Supprimer des éléments

en: Delete event
fr: Supprimer l'événement

en: Delete events
fr: Supprimer les évènements

en: Delete fields to select
fr: Supprimer champs pour sélectionner

en: Delete filter
fr: Supprimer le filtre

en: Delete from queue
fr: Supprimer de la file d'attente

en: Delete groups
fr: Effacer des groups

en: Delete groups from policy
fr: Supprimer des groupes de la politique

en: Delete interval
fr: Supprimer intervalle

en: Delete interval values
fr: Supprimer des valeurs d’intervalle

en: Delete item
fr: Supprimer l'élément

en: Delete items
fr: Supprimer les éléments

en: Delete macro
fr: Effacer une macro

en: Delete module
fr: Supprimer le module

en: Delete network
fr: Supprimer le réseau

en: Delete network in supernet
fr: Éliminer réseau du super-réseau

en: Delete network to vlan
fr: Éliminer réseau du vlan

en: Delete not init modules
fr: Supprimer les modules non initialisés

en: Delete pending
fr: Suppression en attente

en: Delete pending agents
fr: Supprimer les agents en attente

en: Delete pending alerts
fr: Supprimer les alertes en attente

en: Delete pending external alerts
fr: Supprimer les alertes externes en attente

en: Delete pending file collections
fr: Supprimer les collections de fichiers en attente

en: Delete pending groups
fr: Supprimer les groupes en attente

en: Delete pending inventory modules
fr: Supprimer les modules d'inventaire en attente

en: Delete pending modules
fr: Supprimer les modules en attente

en: Delete pending plugins
fr: Supprimer les plugins en attente

en: Delete remote conf server files
fr: Supprimer les fichiers du serveur de configuration distant

en: Delete remote configuration
fr: Supprimer la configuration à distance

en: Delete remote configuration file
fr: Effacer le fichier de configuration à distance

en: Delete selected
fr: Effacer les éléments sélectionnés

en: Delete selected IPs
fr: Supprimer les adresses IP sélectionnées

en: Delete selected items from position:
fr: Supprimer les éléments sélectionnés à partir de la position :

en: Delete service element
fr: Supprimer élément de service

en: Delete session users
fr: Supprimer les sessions des utilisateurs

en: Delete tags to module
fr: Supprimer les étiquettes du module

en: Delete task
fr: Supprimer la tâche

en: Delete the custom post process
fr: Supprimer personnalisation du processus postérieur

en: Delete this block
fr: Supprimer ce bloc

en: Delete this conf file implies that for restore you must reactive remote config in the local agent.<br><br>Are you sure?
fr: Supprimer ce fichier conf implique que pour la restauration, vous devez réactiver la configuration à distance dans l’agent local.<br><br>Êtes-vous sûr ?

en: Delete this conf file implies that server will send back local config to console
fr: Supprimer ce fichier de configuration implique que le serveur renverra la configuration locale à la console

en: Delete this custom command
fr: Supprimer cette commande personnalisée

en: Delete this module
fr: Supprimer ce module

en: Delete users
fr: Supprimer des utilisateurs

en: Delete widget
fr: Supprimer le widget

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Deleted %s policy alerts
fr: %s alertes de politique supprimées

en: Deleted %s policy modules
fr: %s modules de politiques supprimés

en: Deleted action successfuly
fr: Action supprimée correctement

en: Deleted data above %f
fr: Données supprimées ci-dessus %f

en: Deleted modules
fr: Modules supprimés

en: Deleted successfully
fr: Supprimé correctement

en: Deleted this scheduled downtime successfully.
fr: Ce temps d'arrêt planifié a été supprimé correctement.

en: Deleted traps.
fr: Traps supprimés.

en: Deleted user %s
fr: Supprimer l'utilisateur %s

en: Deleted user %s from %s
fr: Supprimer l'utilisateur %s de %s

en: Deleted user %s from metaconsole
fr: Supprimer l'utilisateur %s de la Métaconsole

en: Deleting all policy agents
fr: Suppression de tous les agents de la politique en cours

en: Deleting from policy
fr: Suppression de la politique en cours

en: Deleting last profile will delete this user
fr: La suppression du dernier profil supprimera cet utilisateur

en: Deletion in progress
fr: Suppression en cours

en: Deletion services
fr: Services de suppression

en: Demote
fr: Dévaloriser

en: Dependency error
fr: Erreur de dépendance

en: Depending on how they provide that service, we can find two types:
fr: Il existe deux types de grappes, selon la manière dont elles fournissent ce service :

en: Deploy
fr: Déployer

en: Deploy agent to targets
fr: Déployer des agents aux cibles

en: Deploy from
fr: Déployer depuis

en: Deploy scheduled
fr: Déployer ceux programmés

en: Deploying
fr: Déployant

en: Deployment center
fr: Centre de déploiement

en: Descending
fr: Décroissant

en: Descent
fr: Décroissant

en: Description is empty
fr: La description est vide

en: Description size text
fr: Taille du texte de description

en: Description:
fr: Description :

en: Descripttion
fr: Description

en: Desired agent version
fr: Version de l'agent désirée

en: Desired agent version is required
fr: La version désirée de l'agent est requise

en: Destination IP
fr: IP Destination

en: Destination IP. A comma separated list of destination ip. If we leave the field blank, will show all ip. Example filter by ip:<br>25.46.157.214,160.253.135.249
fr: Adresse IP de destination. Une virgule sépare la liste d'adresses IP de destination. Si le champ est laissé vide, toutes les adresses IP seront affichées. Exemple de filtre par IP : <br> 25.46.157.214,160.253.135.249

en: Destination Server
fr: Serveur de destination

en: Destination agent(s)
fr: Agent(s) de destination

en: Destination port. A comma separated list of destination ports. If we leave the field blank, will show all ports. Example filter by ports 80 and 22:<br>80,22
fr: Port de destination. Une virgule sépare la liste de ports de destination. Si le champ est laissé vide, tous les ports seront affichés. Exemple de filtre par ports 80 et 22 : <br> 80,22

en: Desynchronized operation on the node
fr: Opération désynchronisée sur le nœud

en: Detail information
fr: Information detaillée

en: Detailed
fr: Détaillé

en: Detailed view
fr: Vue détaillée

en: Details
fr: Détails

en: Developer mode is enabled
fr: Mode développeur activé

en: Device details
fr: Détails de l’appareil

en: Device info
fr: Informations sur l'appareil

en: Device manufacturer
fr: Fabricant de l'appareil

en: Device model
fr: Modèle d'appareil

en: Devices
fr: Dispositifs

en: Dhcp Leased
fr: Dhcp loué

en: Dhcp Leased Expiration
fr: Expiration louée par Dhcp

en: Dhcp Leased Mode
fr: Mode loué Dhcp

en: DiG/Whois Lookup
fr: Recherche DiG/WHOIS

en: Diagnostic info
fr: Information de diagnostic

en: Diagnostics Info
fr: Informations de diagnostic

en: Dialog Logged users
fr: Utilisateurs connectés de dialogue

en: Dialog response time
fr: Temps de réponse du dialogue

en: Diameter
fr: Diamètre

en: Diff
fr: Différences

en: Diff between: backup - selected
fr: Différence entre : sauvegarde - sélectionné

en: Diff view
fr: Affichage des différence

en: Dig executable does not exist.
fr: Le dig exécutable n'existe pas.

en: Dig path
fr: Chemin du Dig

en: Digital
fr: Numérique

en: Dinamic Map
fr: Carte dynamique

en: Dir
fr: Répertoire

en: Directive HTTP_AUTHORIZATION=$1 is not set. Please, add it to /etc/httpd/conf.d/php.conf
fr: La directive HTTP_AUTHORIZATION=1 $ n’est pas définie. S’il vous plaît, ajoutez-la à /etc/httpd/conf.d/php.conf

en: Directory
fr: Répertoire

en: Directory %s doesn't exist!
fr: Le répertoire %s n'existe pas !

en: Directory %s is not writable. Please, configure corresponding permissions.
fr: Le répertoire %s n'est pas accessible en écriture. Veuillez configurer les autorisations correspondantes.

en: Directory created
fr: Répertoire créé correctement

en: Directory where Chromium binary file exists and has execution grants.
fr: Répertoire où le fichier binaire Chromium existe et a des autorisasions d’exécution.

en: Directory where agent configuration files are stored
fr: Répertoire dans lequel les fichiers de configuration de l’agent sont stockés

en: Directory where mysql files are stored (must be common to all nodes)
fr: Répertoire où les fichiers mysql sont stockés (doit être commun à tous les noeuds)

en: Directory where temporary data is stored.
fr: Répertoire pour le stockage temporaire de données.

en: Directory where your 'simplesamlphp' folder is located.
fr: Répertoire où se trouve votre dossier 'simplesamlphp'.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable / Enable Agents
fr: Désactiver / Activer les agents

en: Disable Agents
fr: Désactiver les agents

en: Disable Agents: Disables the selected agents.
fr: Désactiver les agents : ceci désactive les agents sélectionnés.

en: Disable Alerts: Disable alerts for the selected agents.
fr: Désactiver les alertes : ceci désactive les alertes pour les agents sélectionnés.

en: Disable Modules
fr: Désactiver les modules

en: Disable agent
fr: Désactiver l'agent

en: Disable agents
fr: Désactiver les agents

en: Disable alert
fr: Désactiver l’alerte

en: Disable custom live view filters
fr: Désactiver les filtres personnalisés d'affichage en temps réel

en: Disable event
fr: Désactiver l’événement

en: Disable help
fr: Désactiver l'aide

en: Disable helps
fr: Désactiver les aides

en: Disable logo in graphs
fr: Désactiver logo sur les graphiques

en: Disable module
fr: Module désactivé

en: Disable selected alerts
fr: Désactiver les alertes sélectionnées

en: Disable sound
fr: Désactiver le son

en: Disable task
fr: Désactiver la tâche

en: Disable the definition of custom filters in the live view. Only existing filters can be used.
fr: Désactiver la définition des filtres personnalisés d'affichage en temps réel. Seulement les filtres existants peuvent être utilisés.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabled Agents
fr: Agents désactivés

en: Disabled Alert
fr: Alerte désactivée

en: Disabled address
fr: Adresse désactivée

en: Disabled agent.
fr: Agent désactivé

en: Disabled alerts
fr: Désactiver les alertes

en: Disabled autorefresh
fr: Rafraîchissement automatique désactivé

en: Disabled discovery task.
fr: Tâche de découverte désactivée.

en: Disabled mode
fr: Mode désactivé

en: Disabled module
fr: Module désactivé

en: Disabled only Alerts
fr: Seulement alertes désactivées

en: Disabled sections
fr: Sections désactivées

en: Disabled user.
fr: Utilisateur désactivé

en: Disabling agent in source node and enabling in target one
fr: Désactivant de l’agent dans le nœud source et activation dans la cible

en: Disabling constraints
fr: Désactivant des contraintes

en: Disabling historical database, you will not keep any data older than %d days. Are you sure?
fr: En désactivant la base de données historique, vous ne conserverez aucune donnée de plus de %d jours. Êtes-vous sûr ?

en: Discard history data
fr: Ignorer les données d’historique

en: Discard unknown events
fr: Supprimer événements inconnus

en: Discover
fr: Découvrir

en: Discover SAP
fr: Découvrir SAP

en: Discover hosts and devices in your network
fr: Découvrez les hôtes et les appareils de votre réseau

en: Discovered alerts
fr: Alertes découvertes

en: Discovery Cloud: AWS
fr: Discovery Cloud : AWS

en: Discovery Server discovers relationships between interfaces (L2) through SNMP and relationships between hosts (L3) through route discovery.
fr: Le serveur Discovery découvre les relations entre les interfaces (L2) via SNMP et les relations entre les hôtes (L3) via la découverte des chemins.

en: Discovery Server is disabled
fr: Le serveur Discovery est désactivé

en: Discovery Task are used to find new elements in the network. 
    		If it detects any item, it will add that item to the monitoring, and if that item it is already being monitored, then it will 
    		ignore it or will update its information.There are three types of detection: Based on <strong id="fuerte"> ICMP </strong>(pings), 
    		<strong id="fuerte">SNMP</strong> (detecting the topology of networks and their interfaces), and other <strong id="fuerte"> customized </strong>
    		type. You can define your own customized recon script.
fr: Les taches de Discovery sont utilisés pour trouver des nouveaux éléments dans le réseau. 
    		S'il détecte quelque élément, il ajoutera cet élément à la supervision, et si cet élément est déjà en cours de supervision, il 
    		écartera ou mettra à jour son information. Il y a quelques types de détection : Basés dans le  <strong id="fuerte"> ICMP </strong>(pings), 
    		<strong id="fuerte">SNMP</strong> (détecter des topologies des réseaux et leur interfaces), et d'autres <strong id="fuerte"> personnalisés </strong>
    		type. Vous pouvez définir votre propre recon script personnalisé.

en: Discovery relies on a proper setup of cron, the time-based scheduling service
fr: Discovery se fonde sur une correcte configuration du cron, le service de programmation basé sur le temps

en: Discovery relies on an appropriate cron setup.
fr: La découverte repose sur une configuration cron appropriée.

en: Discovery server
fr: Serveur Discovery

en: Discovery server detected a new host
fr: Le serveur Discovery a détecté un nouvel hôte

en: Discovery task
fr: Tâche de découverte

en: Discovery task list
fr: Liste de taches Discovery

en: Discovery task name
fr: Nom de la tache Discovery

en: DiscoveryConsoleTasks is not configured.
fr: DiscoveryConsoleTasks n'est pas configuré.

en: DiscoveryConsoleTasks is not running properly
fr: DiscoveryConsoleTasks n'est pas exécuté correctement

en: Disk I/O Rate
fr: Ratio I/O du disque

en: Disk performance summary
fr: Résumée de la performance du disque

en: Disk read
fr: Lecture du disque

en: Disk write
fr: Écriture sur disque

en: Display
fr: Afficher

en: Display command
fr: Afficher commande

en: Display data of proc modules in other format
fr: Affichage des données des modules proc sous un format différent

en: Display errors
fr: Montrer les erreurs

en: Display events errors
fr: Afficher les erreurs d'événements

en: Display hint
fr: Afficher indice

en: Display item frame on alert triggered
fr: Afficher le cadre de l’élément déclenché par l’alerte

en: Display lateral menus with left click
fr: Afficher menus latéraux en faisant clic gauche

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Display on front
fr: Afficher à l'avant

en: Display options
fr: Afficher les options

en: Display range:
fr: Afficher plage :

en: Display text proc modules have state is ok
fr: Texte à afficher lorsque l'état du module proc est OK

en: Display text when proc modules have state critical
fr: Texte à afficher lorsque l'état du module proc est critique

en: Distribution by os
fr: Distribution par système d’exploitation

en: Do not show anymore
fr: Ne plus afficher.

en: Do you like perform a database restoration?
fr: Aimez-vous effectuer une restauration de base de données?

en: Do you really want to leave our brilliant application?
fr: Voulez-vous vraiment quitter notre brillante application ?

en: Do you wan delete this connection?
fr: Voulez-vous supprimer cette connexion ?

en: Do you want delete all templates?
fr: Voulez-vous supprimer tous les modèles ?

en: Do you want delete the selected alerts?
fr: Voulez-vous supprimer les alertes sélectionnées ?

en: Do you want delete the selected templates?
fr: Voulez-vous supprimer les modèles sélectionnés ?

en: Do you want delete this alert?
fr: Voulez-vous supprimer cette alerte ?

en: Do you want delete this block?
fr: Voulez-vous supprimer ce bloc ?

en: Do you want delete this module?
fr: Voulez-vous supprimer ce module ?

en: Do you want to consolidate all your system monitoring? Do you have many systems, making it difficult to manage them in a comprehensive manner? Would you like to deploy monitoring, alerts and even local plugins with a single click? %s Enterprise Policies are exactly what you need; you'll save time, effort and annoyances. More information <a href='pandorafms.com'>pandorafms.com</a>
fr: Voulez vous consolider toute votre supervision système ? Avez-vous beaucoup de systèmes, ce qui rende difficile de les gérer d'une manière comprehensive ? Voudriez-vous déployer de la supervision, des alertes et même des plugins locales avec un seul clique ? Las politiques %s Enterprise sont exactement ce dont vous avez besoin ; vous économiserez du temps, de l'effort et des ennuis. Plus d'informations <a href='pandorafms.com'>pandorafms.com</a>

en: Do you want to exit the help tour?
fr: Voulez-vous quitter la visite d'aide ?

en: Do you want to migrate automatically the malformed items?
fr: Voulez-vous migrer automatiquement les éléments incorrects ?

en: Do you want to set default the map?
fr: Voulez-vous configurer la carte par défaut ?

en: Do you want to use the default data from the connection?
fr: Voulez-vous utiliser les données par défaut de la connexion ?

en: Docs
fr: Documents

en: Docs URL (login)
fr: URL docs (connexion)

en: Doesn't have a valid YAML format
fr: Il n'a pas de format YAML valide

en: Domain
fr: Domaine

en: Domain and IP information for
fr: Domaine et information IP pour

en: Don't show subgroups:
fr: Ne pas afficher les sous-groupes :

en: Done
fr: Terminé

en: Double autentication information
fr: Information d'authentification double

en: Double auth error
fr: Erreur de double authentification

en: Double authentication
fr: Double authentification

en: Double authentication activation
fr: Activation de la double authentification

en: Double authentication failed
fr: Double authentification échouée

en: Down
fr: En panne

en: Download
fr: Télécharger

en: Download the app
fr: Télécharger l'application

en: Downloading %.2f MB
fr: Téléchargement de %.2f

en: Downloading %s %.2f/ %.2f MB.
fr: Téléchargement de %s %.2f/ %.2f Mo.

en: Downtime
fr: Temps d'arrêt

en: Downtime scheduled soon.
fr: Temps d'arrêt prévu prochainement.

en: Downtime start cron expression is not correct
fr: L’expression cron de démarrage du temps d’arrêt n’est pas correcte

en: Downtime stop cron expression is not correct
fr: L’expression cron d’arrêt de temps d’arrêt n’est pas correcte

en: Downtime stopped.
fr: Temps d'arrêt interrompu

en: Downtimes
fr: Arrêts

en: Drag out to remove
fr: Faites glisser vers l’extérieur pour supprimer

en: Draw
fr: Dessiner

en: Drop
fr: Lâcher

en: Drop Here
fr: Lâcher ici

en: Drop the package here or
fr: Déposer le progiciel ici ou

en: Dst IP
fr: Adresse IP de destination

en: Dst Ip
fr: Adresse IP de destination

en: Dst Ip Address
fr: Adresse IP de destination

en: Dst Port
fr: Port de destination

en: Dst port
fr: Port de destination

en: Dst. IP
fr: Adresse IP de destination

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate config
fr: Dupliquer la configuration

en: Duplicate configuration
fr: Dupliquer la configuration

en: Duplicate main IP address
fr: Dupliquer l’adresse IP principale

en: Duplicated
fr: Dupliqué

en: Duplicated alert
fr: Alerte dupliquée

en: Duplicated or incompatible operation in the queue
fr: Opération dupliquée ou non compatible dans la file d'attente

en: Dynamic
fr: Dynamique

en: Dynamic Interval
fr: Intervalle dynamique

en: Dynamic Max.
fr: Intervalle dynamique max.

en: Dynamic Min.
fr: Dynamique min.

en: Dynamic Min.
fr: Dynamique min.

en: Dynamic SLA
fr: SLA dynamique

en: Dynamic SLA can not be Inverse
fr: Le SLA dynamique ne peut pas être inverse

en: Dynamic Threshold Interval
fr: Intervalle de seuil dynamique

en: Dynamic Two Tailed:
fr: Suivi de l'intervalle dynamique deux :

en: Dynamic element
fr: Élément dynamique

en: Dynamic element (%d) '%s' causes an error: %s
fr: Élément dynamique (%d) '%s' cause une erreur : %s

en: Dynamic element (%d) '%s' does not match any target
fr: L'élément dynamique (%d) '%s' ne correspond avec aucun cible

en: Dynamic elements are not affected by cascade protection
fr: Les éléments dynamiques ne sont pas affectés par la protection en cascade

en: Dynamic rules for simple module graph
fr: Règles dynamiques pour un graphique de module simple

en: Dynamic search
fr: Recherche dynamique

en: E-mail
fr: Courriel

en: E-mail for receiving alerts
fr: Courriel pour recevoir des alertes

en: ERROR
fr: ERREUR

en: ERROR:
fr: ERREUR :

en: ERROR: Event detail
fr: ERREUR : détails de l'événement

en: ERROR: No destination agent/s selected
fr: ERREUR : Aucun agent de destination sélectionné

en: ERROR: No source agent selected
fr: ERREUR : Aucun agent source sélectionné

en: ESX Detail
fr: Détail ESX

en: ESX details
fr: Détails ESX

en: Each group must have a different name
fr: Chaque groupe doit avoir un nom différent

en: Each line is a module definition using following format: module name ; module_type ; SAP check definition.
fr: chaque ligne est une définition de module utilisant le format suivant : nom de module ; type de module ; définition de vérification SAP

en: Each module group must have a different name
fr: Chaque groupe de module doit avoir un nom différent

en: Each scheduled downtime must have a different name
fr: Chaque temps d'arrêt programmé doit avoir un nom différent

en: Each state changing
fr: Chaque changement d'état

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Agents
fr: Éditer les agents

en: Edit Alerts
fr: Éditer les alertes

en: Edit Events
fr: Modifier les événements

en: Edit Network Maps
fr: Modifier les cartes réseau

en: Edit OS
fr: Éditer système d'exploitation

en: Edit Reports
fr: Modifier les rapports

en: Edit User
fr: Modifier l'utilisateur

en: Edit Visual Consoles
fr: Modifier les consoles visuelles

en: Edit address
fr: Modifier l'adresse

en: Edit agent
fr: Modifier l'agent

en: Edit agents
fr: Éditer les agents

en: Edit alert
fr: Editer l'alerte

en: Edit alerts
fr: Éditer les alertes

en: Edit calendar
fr: Modifier le calendrier

en: Edit capture model
fr: Modifier le modèle de capture

en: Edit collection
fr: Modifier la collection

en: Edit custom reports
fr: Modifier des rapports personnalisés

en: Edit element
fr: Editer l'élément

en: Edit elements
fr: Modifier des éléments

en: Edit events
fr: Modifier les événements

en: Edit file
fr: Modifier le fichier

en: Edit files
fr: Editer les fichiers

en: Edit item
fr: Modifier élément

en: Edit items
fr: Modifier des éléments

en: Edit job
fr: Modifier la tâche

en: Edit label
fr: Modifier les étiquettes

en: Edit map connection
fr: Modifier la connexion de la carte

en: Edit module
fr: Modifier le module

en: Edit my User
fr: Modifier mon utilisateur

en: Edit my user
fr: Modifier mon utilisateur

en: Edit network
fr: Éditer le réseau

en: Edit network maps
fr: Modifier les cartes de réseau

en: Edit node
fr: Modifier le nœud

en: Edit node %s
fr: Modifier le nœud %s

en: Edit or delete groups can cause problems with synchronization
fr: Modifier ou supprimer des groupes peut provoquer des problèmes avec la synchronisation

en: Edit plugin
fr: Modifier un plugin

en: Edit profile %s
fr: Modifier le profil %s

en: Edit remote config
fr: Éditer la configuration à distance

en: Edit report
fr: Éditer le rapport

en: Edit reports
fr: Modifier les rapports

en: Edit rule
fr: Modifier la règle

en: Edit service elements
fr: Éditer éléments de service

en: Edit sources
fr: Modifier les sources

en: Edit task
fr: Modifier la tâche

en: Edit template
fr: Modifier le modèle

en: Edit this cluster
fr: Éditer ce grappe

en: Edit ticket
fr: Modifier le ticket

en: Edit tip
fr: Modifier l’astuce

en: Edit user
fr: Editer l'utilisateur

en: Edit users in bulk
fr: Modifier les utilisateurs en bloc

en: Edit visual console
fr: Modifier la console visuelle

en: Edited
fr: Modifié

en: Editor
fr: Éditeur

en: Either, your password or your login are incorrect. Please check your CAPS LOCK key, username and password are case SeNSiTiVe.<br><br>All actions, included failed login attempts are logged in Pandora FMS System logs, and these can be reviewed by each user, please report to admin any incident or malfunction.
fr: Le mot de passe et/ou l'identifiant sont erronés. Veuillez vérifier que le verrouillage des majuscules est désactivé ; l'identifiant et le mot de passe sont sensibles à la casse.<br><br>Toutes les actions, y compris les essais de connexion échoués, sont enregistrés dans les journaux du système Pandora FMS et ils peuvent être consultés par chaque utilisateur. Veuillez communiquer tout incident ou défaillance à l'administrateur.

en: Elastic IP Adresses
fr: Adresses IP d'ELastic

en: ElasticSearch IP
fr: IP ElasticSearch

en: ElasticSearch Port
fr: Port ElasticSearch

en: ElasticSearch Status
fr: État d’ElasticSearch

en: ElasticSearch is not available using current configuration.
fr: ElasticSearch n'est pas disponible avec la configuration actuelle.

en: Elasticsearch Interface
fr: Interface Elasticsearch

en: Element color
fr: Couleur de l'élément

en: Element registered successfully
fr: Élément enregistré correctement

en: Elements
fr: Éléments

en: Elements affected
fr: Éléments concernés

en: Elements to apply
fr: Éléments à appliquer

en: Email
fr: Courriel

en: Email password
fr: Mot de passe du courriel

en: Email test
fr: Test d'un email

en: Email user
fr: Utilisateur du courriel

en: Emails Sending
fr: Envoy d'emails

en: Emails for the tag: %s
fr: Courriels pour l'étiquette : %s

en: Empty
fr: Vide

en: Empty Network maps editor
fr: Éditeur de cartes réseau vide

en: Empty OS
fr: Vider le système d'exploitation

en: Empty configuration
fr: Vider la configuration

en: Empty configuration table
fr: Table de configuration vide

en: Empty custom node address
fr: Adresse du noeud personnalisé vide

en: Empty for default short name fc_X where X is the collection id.
fr: Vide pour le nom abrégé fc_X par défaut où X est l'identifiant de collection

en: Empty ip or port
fr: IP ou port vide

en: Empty layer names are not supported
fr: Les noms vides ne sont pas pris en charge!

en: Empty map
fr: Carte vide

en: Empty modules
fr: Modules vides

en: Empty name
fr: Nom vide

en: Empty parameters
fr: Paramètres vides

en: Empty queue
fr: Vider la file d'attente

en: Empty queue.
fr: Vider la file

en: Empty string
fr: Chaîne vide

en: Empty user or password
fr: Utilisateur ou mot de passe vide

en: Enable
fr: Activer

en: Enable (1) or disable (0) host auto-discovery
fr: Activer (1) ou désactiver (0) la découverte automatique de l’hôte

en: Enable (1) or disable (0) the VLAN cache for host auto-discovery
fr: Activer (1) ou désactiver (0) le cache VLAN pour la découverte automatique de l’hôte

en: Enable (1) or disable (0) the verification of SNMPv1 modules that break braa
fr: Activer (1) ou désactiver (0) la vérification des modules SNMPv1 qui cassent braa

en: Enable (1) or disable (0) the verification of SNMPv2 modules that break braa
fr: Activer (1) ou désactiver (0) la vérification des modules SNMPv2 qui cassent braa

en: Enable (1) or disable (0) the verification of SNMPv3 modules that break pandorafsnmp
fr: Activer (1) ou désactiver (0) la vérification des modules SNMPv3 qui cassent pandorafsnmp

en: Enable Agent API
fr: Activer l’API de l’agent

en: Enable GIS features
fr: Activer les fonctionnalités SIG

en: Enable Integria IMS
fr: Activer Integria IMS

en: Enable Netflow
fr: Activer Netflow

en: Enable Sflow
fr: Activer Sflow

en: Enable Update Manager
fr: Activer le Update Manager

en: Enable Warp Update
fr: Activer la mise à jour de Warp

en: Enable XML buffer
fr: Activer la mémoire tampon XML

en: Enable agent
fr: Activer l'agent

en: Enable agents managment
fr: Activer la gestion d'agents

en: Enable alert
fr: Activer l’alerte

en: Enable alert use in this group.
fr: Activer l'utilisation des alertes dans ce groupe.

en: Enable audit log
fr: Activer le journal d'audit

en: Enable console log
fr: Activer la console de journalisation

en: Enable console report
fr: Activer le rapport de console

en: Enable eHorus
fr: Activer eHorus

en: Enable exceptions
fr: Activer des exceptions

en: Enable exceptions in tmerge_queries
fr: Activer exceptions dans tmerge_queries

en: Enable foreing keys in tmerge_queries
fr: Activer clés externes dans tmerge_queries

en: Enable foreings keys
fr: Activer des clés externes

en: Enable historical database
fr: Activer la base de données historique

en: Enable historical events
fr: Activer les événements historiques

en: Enable historical traps
fr: Activer les déroutements historiques

en: Enable history database
fr: Activer la base de données de l'historique

en: Enable history database advanced
fr: Activer la base de données d’historique avancée

en: Enable history event
fr: Activer historique d'événements

en: Enable history trap
fr: Activer le déroutement d’historique

en: Enable link
fr: Activer le lien

en: Enable link agent
fr: Activer agent de liaison

en: Enable log viewer
fr: Activer la visionneuse de journaux

en: Enable module
fr: Activer le module

en: Enable node access
fr: Activer l'accès au nœud

en: Enable password history
fr: Activer historique de mot de passe

en: Enable password policy
fr: Activer la politique de mot de passe

en: Enable secondary LDAP
fr: Activer LDAP secondaire

en: Enable selected alerts
fr: Activer les alertes sélectionnées

en: Enable sound
fr: Activer le son

en: Enable task
fr: Activer la tâche

en: Enable the SNMP trap proxy to the specified address
fr: Activer le proxy de déroutement SNMP à l’adresse spécifiée

en: Enable the Tentacle proxy to the specified address:port
fr: Activer le proxy Tentacle à l’adresse:port spécifiée

en: Enable this option if you want the counter to be reset when the alert is not being fired consecutively, even if it's within the time threshold
fr: Activez cette option si vous voulez remettre à zéro le compteur lorsque l'alerte n'est pas déclenchée successivement, même si elle se trouve dans le seuil de temps

en: Enable to use NTLMv2 authentication for WMI
fr: Activer l’utilisation de l’authentification NTLMv2 pour WMI

en: Enable update manager
fr: Activer le gestionnaire de mises à jour

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled %s elements from the downtime
fr: Activer les éléments %s de l'arrêt

en: Enabled agent.
fr: Agent activé

en: Enabled alerts
fr: Activer les alertes

en: Enabled combo
fr: Combo activé

en: Enabled discovery task.
fr: Tâche de découverte activée.

en: Enabled module
fr: Module activé

en: Enabled sections
fr: Sections activées

en: Enabled user.
fr: Utilisateur activé

en: Enables re-scan entities process every interval defined.
fr: Permet de traiter à nouveau les entités à chaque intervalle défini.

en: Encrypt passwords
fr: Chiffrer les mots de passe

en: Encryption
fr: Encodage

en: End date
fr: Date de fin

en: End wizard
fr: Fermer l'assistant logiciel

en: Enforce https
fr: Exécuter https

en: Enforce https Information
fr: Appliquer les informations https

en: Engine not supported
fr: Moteur non supporté

en: Enter keywords to search
fr: Introduisez les mots clés pour effectuer une recherche

en: Enter possible range of values in SLA.
fr: Entrez la plage de valeurs possible dans SLA.

en: Enter restricted passwords...
fr: Entrer des mots de passe restreints...

en: Enter the <b>auth key</b> and the following <b>request key</b>:
fr: Introduisez la <b>clé d'authentification<b> et la suivante <b>clé de la demande<b> :

en: Enter your name (or a company name) and a contact email address.
fr: Introduisez votre nom (ou le nom d'entreprise) et une adresse courriel de contact.

en: Entered range address is not valid
fr: L’adresse de plage saisie n’est pas valide

en: Enterprise ACL Setup
fr: Configuration ACL Enterprise

en: Enterprise ACL setup
fr: Configuration ACL Enterprise

en: Enterprise ICMP server
fr: Serveur ICMP Enterprise

en: Enterprise SNMP server
fr: Serveur SNMP Enterprise

en: Enterprise Satellite server
fr: Serveur Satellite Enterprise

en: Enterprise String
fr: Chaîne Enterprise

en: Enterprise String:
fr: Chaîne Enterprise :

en: Enterprise Transactional server
fr: Serveur de Transaction Enterprise

en: Enterprise installed
fr: Enterprise installée

en: Enterprise options
fr: Options Enterprise

en: Enterprise password policy
fr: Politique de mot de passe Enterprise

en: Enterprise version
fr: Version Enterprise

en: Enterprise version not installed
fr: Version Enterprise non installée

en: Entire agent
fr: Agent au complet

en: Equal (=)
fr: Égal (=)

en: Equal to
fr: Égal à

en: Equal to %s
fr: Égal à %s

en: Equalize maxiddmum thresholds
fr: Egaliser les seuils maximaux

en: Equalize maximum thresholds
fr: Égaliser les seuils maximum

en: Error
fr: Erreur

en: Error %s
fr: Erreur %s

en: Error Duplicate name
fr: Erreur Nom dupliqué

en: Error Duplicate name (%s)
fr: Erreur Nom dupliqué (%s)

en: Error Synch collections
fr: Erreur de synchronisation des collections

en: Error add '%s' SLA.
fr: Erreur, '%s' SLA non ajouté

en: Error add '%s' action.
fr: Erreur, action '%s' non ajoutée

en: Error add '%s' agent plugin.
fr: Erreur d'ajout du plugin de l'agent '%s'.

en: Error add '%s' agent.
fr: Erreur d'ajout de l'agent '%s'.

en: Error add '%s' agent. The agent does not exist
fr: Erreur d’ajout de l’agent '%s'. L’agent n’existe pas

en: Error add '%s' alert.
fr: Erreur d'ajout de l'alerte '%s'

en: Error add '%s' collection.
fr: Erreur d'ajout de la collection '%s'

en: Error add '%s' inventory module.
fr: Erreur d’ajout du module d’inventaire '%s'.

en: Error add '%s' module.
fr: Erreur d'ajout du module '%s'

en: Error add agent
fr: Erreur d’ajout d’agent

en: Error add the alert, the action '%s' don't exist.
fr: Erreur d'ajout de l'alerte ; l'action '%s' n'existe pas.

en: Error add the alert, the module '%s' don't exist.
fr: Erreur d'ajout de l'alerte, le module '%s' n'existe pas.

en: Error add the alert, the template '%s' don't exist.
fr: Erreur d'ajout de l'alerte, le modèle '%s' n'existe pas.

en: Error add the module plugin importation, plugin is not registered
fr: Erreur d'importation du plugin de module ; le plugin n'est pas enregistré.

en: Error add the module, error in tag component.
fr: Erreur d'ajout du module ; erreur dans le composant de l'étiquette.

en: Error add the module, haven't type.
fr: Erreur d'ajout du module ; aucun type attribué.

en: Error adding agents to copied downtime
fr: Erreur lors de l’ajout d’agents aux temps d’arrêt copiés

en: Error adding collection
fr: Erreur lors de l’ajout d’une collection

en: Error adding comment
fr: Erreur d'ajout du commentaire

en: Error adding inventory module
fr: Erreur d'ajout du module d'inventaire

en: Error adding module %s
fr: Erreur d'ajout du module %s

en: Error adding module to copied downtime
fr: Erreur lors de l’ajout d’un module à un temps d’arrêt copié

en: Error adding module to policy configuration_data is not a valid base64.
fr: Error lors de l'ajout de la politique, configuration_data n'est pas un base64 valide.

en: Error adding module to profile
fr: Erreur d'ajout du module au profil

en: Error adding modules
fr: Erreur d'ajout de modules

en: Error adding modules. The following errors already exists:
fr: Erreur d'ajout de modules. Les erreurs suivantes existent déjà :

en: Error adding network profile
fr: Erreur d'ajout du profil de réseau

en: Error adding trap custom values
fr: Erreur d'ajout des valeurs personnalisées de déroutement

en: Error adding web analysis module to policy. Id_module_type is not correct for web analysis modules.
fr: Erreur lors de l'ajout du module d'analyse web à la politique. Id_module_type n'est pas correcte pour les modules d'analyse web.

en: Error adding web module to policy. Id_module_type is not correct for web modules.
fr: Error lors de l'ajout du module web à la politique. Id_module_type n'est pas correcte pour les modules web.

en: Error at sending the email
fr: Erreur lors de l'envoi du courriel

en: Error building the new macros
fr: Erreur de conception des nouvelles macros

en: Error changing event owner
fr: Erreur de modification du propriétaire de l'événement

en: Error changing event status
fr: Erreur de modification de l'état de l'événement

en: Error connecting to %s
fr: Erreur de connexion à %s

en: Error connecting to DB.
fr: Erreur lors de la connexions dans la base de données.

en: Error connecting to database %s at %s.
fr: Erreur de connexion à la base de données %s à %s .

en: Error connecting with node %s.
fr: Erreur de connexion avec le noeud %s.

en: Error copying
fr: Erreur de copie

en: Error copying config file/s: origin and destiny agent are the same.
fr: Erreur lors de la copie du/des fichier(s) de configuration : l’agent d’origine et celui de destination sont identiques.

en: Error copying md5 file/s: origin and destiny agent are the same.
fr: Erreur lors de la copie du/des fichier(s) md5 : l’agent d’origine et celui de destination sont identiques.

en: Error create '%s' component.
fr: Erreur de création du composant '%s'.

en: Error create '%s' item in report '%s'.
fr: Erreur de création de l'élément '%s' dans le rapport '%s'

en: Error create '%s' policy, the name exist and there aren't free name.
fr: Erreur de création de la politique '%s' ; le nom existe déjà et aucun autre nom est disponible.

en: Error create '%s' policy.
fr: Erreur de création de la politique '%s'

en: Error create '%s' report, the name exist and there aren't free name.
fr: Erreur de création du rapport '%s'. Ce nom existe déjà et il n'y a plus de noms disponibles.

en: Error create '%s' report.
fr: Erreur de création du rapport '%s'

en: Error create '%s' visual map, lost tag name.
fr: Erreur de création de la carte visuelle '%s', nom de l'étiquette perdu

en: Error create '%s' visual map, the name exist and there aren't free name.
fr: Erreur de création de la carte visuelle '%s', ce nom existe et il n'y a plus de noms disponibles.

en: Error create '%s' visual map.
fr: Erreur de création de la carte visuelle '%s'.

en: Error create filter.
fr: Erreur de création de filtre.

en: Error create item for agent '%s' visual map.
fr: Erreur de création de l'élément pour l'agent '%s' de la carte visuelle.

en: Error create item type '%d' visual map.
fr: Erreur de création de l'élément type '%d' de la carte visuelle

en: Error create new model
fr: Erreur lors de la création d’un nouveau modèle

en: Error create or update dashboard
fr: Erreur lors de la création ou de la mise à jour du tableau de bord

en: Error creating %s policies
fr: Erreur de création de %s politiques

en: Error creating %s policy alerts
fr: Erreur de création de %s alertes de politique

en: Error creating alert
fr: Erreur lors de la création d’une alerte

en: Error creating alert template. Id_group cannot be left blank.
fr: Erreur lors de la création du modèle d'alerte. Id_group ne peut pas être laissé vide.

en: Error creating alert template. Invalid id_group or the user has not enough permission to make this action.
fr: Erreur lors de la création du modèle d'alerte. id_group non valide ou l'utilisateur n'a pas assez d'autorisation pour effectuer cette action.

en: Error creating category
fr: Erreur de création de la catégorie

en: Error creating custom field
fr: Erreur de création du champ personnalisé

en: Error creating file
fr: Erreur de création du fichier

en: Error creating file with empty name
fr: Erreur de création du fichier avec un nom vide

en: Error creating filter
fr: Erreur de création du filtre

en: Error creating inventory module
fr: Erreur de création du module d'inventaire

en: Error creating provisioning rule.
fr: Erreur lors de la création de la règle d’approvisionnement.

en: Error creating service:
fr: Erreur lors de la création du service :

en: Error creating skin
fr: Erreur de création du thème

en: Error creating tag
fr: Erreur de création de l'étiquette

en: Error creating template
fr: Erreur lors de la création du modèle.

en: Error creating the following modules:
fr: Erreur de création des suivants modules :

en: Error creating/updating %s/%s policy modules
fr: Erreur de création/mise à jour de %s/%s modules de politique

en: Error delete agent
fr: Erreur de suppression de l’agent

en: Error delete filter.
fr: Erreur de suppression du filtre.

en: Error delete model
fr: Erreur en supprimant le modèle

en: Error deleting
fr: Erreur de suppression

en: Error deleting %s policy alerts
fr: Erreur de suppression de %s alertes de politique

en: Error deleting %s policy modules
fr: Erreur de suppression de %s modules de politique

en: Error deleting %s template
fr: Erreur de suppression du modèle %s

en: Error deleting alert template. Id_template doesn't exist.
fr: Erreur lors de la suppression du modèle d'alerte. Id_template n'existe pas.

en: Error deleting all templates
fr: Erreur lors de la suppression de tous les modèles

en: Error deleting block
fr: Erreur lors de la suppression du bloc

en: Error deleting category
fr: Erreur de suppression de catégorie

en: Error deleting collection
fr: Erreur lors de la suppression de la collection

en: Error deleting element: %s
fr: Erreur lors de la suppression de l’élément : %s

en: Error deleting event
fr: Erreur de suppression de l'événement

en: Error deleting export target
fr: Erreur de suppression du serveur d'exportation

en: Error deleting inventory module
fr: Erreur de suppression du module d'inventaire

en: Error deleting module
fr: Erreur lors de la suppression du module

en: Error deleting module from profile
fr: Erreur de suppression du module dans le profil

en: Error deleting provisioning rule.
fr: Erreur lors de la suppression de la règle d’approvisionnement.

en: Error deleting selected templates
fr: Erreur lors de la suppression des modèles sélectionnés

en: Error deleting service %s
fr: Erreur lors de la suppression du %s de service

en: Error deleting skin
fr: Erreur de suppression du thème

en: Error deleting tag
fr: Erreur de suppression de l'étiquette

en: Error deleting template
fr: Erreur de suppression du modèle

en: Error deleting the relation
fr: Erreur en éliminant la relation

en: Error deleting trap custom values
fr: Erreur de suppression des valeurs personnalisées de déroutement

en: Error disable agent
fr: Erreur de désactivation de l’agent

en: Error enable agent
fr: Erreur d’activation de l’agent

en: Error enable/disable discovery task. Enable/disable value cannot be left blank.
fr: Erreur d'activation/désactivation de la tâche de découverte. La valeur d'activation/désactivation ne peut pas être laissée vide.

en: Error enable/disable discovery task. Id_user cannot be left blank.
fr: Erreur d'activation/désactivation de la tâche de découverte. Id_user ne peut pas être laissé vide.

en: Error executing response
fr: Erreur lors de l'exécution de la réponse

en: Error forcing inventory module
fr: Erreur : module d'inventaire non forcé

en: Error get the graph
fr: Erreur d'obtention du graphique

en: Error getting alert actions.
fr: Erreur de récupération des actions des alertes

en: Error in delete tip
fr: Erreur de suppression de l’astuce

en: Error in discovery task enabling/disabling.
fr: Erreur lors de l'activation/désactivation de la tâche de découverte.

en: Error in insert tip
fr: Erreur en ajoutant l’astuce

en: Error in reset password request
fr: Erreur de réinitialisation du mot de passe

en: Error in the syntax, please check the data configuration.
fr: Erreur dans la syntaxe, veuillez vérifier la configuration de données.

en: Error in update tip
fr: Erreur de mise à jour de l’astuce

en: Error inserting relations
fr: Erreur en entrant les relations

en: Error inserting the relation %s -> %s
fr: Erreur en entrant la relation %s -> %s

en: Error linking script:
fr: Erreur de liaison du script :

en: Error loading Module Library
fr: Erreur lors du chargement de la bibliothèque

en: Error loading categories
fr: Erreur de chargement des catégories

en: Error loading category
fr: Erreur de chargement de la catégorie

en: Error loading results
fr: Erreur lors du chargement des résultats

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Error normalizing module %s
fr: Erreur lors de normalisation du module %s

en: Error on update status
fr: Erreur lors de la mise à jour de l’état

en: Error performing execution
fr: Erreur lors de l'exécution

en: Error processing alert(s)
fr: Erreur de traitement des alertes

en: Error processing request
fr: Erreur de traitement de requêtes

en: Error querying database node
fr: Erreur lors de l’interrogation du nœud de base de données

en: Error retrieving template: %s
fr: Erreur de récupération du modèle : %s

en: Error retrieving the modified macros
fr: Erreur de récupération des macros modifiées

en: Error retrieving the module plugin macros
fr: Erreur de récupération des macros plugin module

en: Error retrieving the module plugin macros data
fr: Erreur de récupération des données des macros du module de plugin

en: Error retrieving the plugin macros
fr: Erreur de récupération des macros plugin

en: Error saving agent
fr: Erreur d’enregistrement de l’agent

en: Error saving agent. The Name already exists
fr: Erreur d’ajout d’agents. Le nom existe déjà.

en: Error saving agent. The address already exists
fr: Erreur d'ajout d’agents. L’adresse existe déjà

en: Error sending message to user %s
fr: Erreur, message non envoyé à l'utilisateur %s

en: Error service forced
fr: Erreur ; service non forcé

en: Error stopping downtime. Periodical and running scheduled downtime cannot be stopped.
fr: Erreur lors de l'arrêt du temps d'arrêt. Les temps d'arrêt périodiques et en cours d'exécution ne peuvent pas être arrêtés.

en: Error synchronizing collections
fr: Synchronisation de collections échouée

en: Error syncronizing .
fr: Erreur de synchronisation.

en: Error the policy haven't name.
fr: Erreur, la politique n'a pas de nom.

en: Error the report haven't group.
fr: Erreur, le rapport n'a pas de groupe

en: Error the report haven't name.
fr: Erreur, le rapport n'a pas de nom

en: Error update filter.
fr: Erreur de mise à jour du filtre.

en: Error update model
fr: Erreur lors de la mise à jour du modèle

en: Error updating OS
fr: Erreur de mise à jour du système d'exploitation

en: Error updating agent conf
fr: Mise à jour de la configuration de l'agent échouée

en: Error updating alert
fr: Erreur lors de la mise à jour de l’alerte

en: Error updating alert template. Invalid id_group or the user has not enough permission to make this action.
fr: Erreur lors de la mise à jour du modèle d'alerte. id_group non valide ou l'utilisateur n'a pas assez d'autorisation pour effectuer cette action.

en: Error updating category
fr: Erreur de mise à jour de la catégorie

en: Error updating events
fr: Erreur de mise à jour d'événements

en: Error updating export target
fr: Erreur de mise à jour des serveurs d'exportation

en: Error updating filter
fr: Erreur de mise à jour du filtre

en: Error updating inventory module
fr: Erreur de mise à jour du module d'inventaire

en: Error updating module %s
fr: Erreur de mise à jour le module %s

en: Error updating network profile
fr: Erreur de mise à jour du profil de réseau

en: Error updating passwords:
fr: Erreur lors de la mise à jour des mots de passe :

en: Error updating provisioning rule.
fr: Erreur lors de la mise à jour de la règle d’approvisionnement.

en: Error updating service:
fr: Erreur lors de la mise à jour des services :

en: Error updating skin
fr: Erreur de mise à jour du thème

en: Error updating tag
fr: Erreur de mise à jour de l'étiquette

en: Error updating template
fr: Erreur mise à jour du modèle

en: Error updating the modules (maybe there was no field to update)
fr: Erreur de mise à jour des modules (il n'y avait possiblement pas de champs à mettre à jour)

en: Error updating the modules from a module type
fr: Erreur de mise à jour des modules à partir d'un type de module

en: Error updating the modules from an agent group
fr: Erreur de mise à jour des modules à partir d'un groupe d'agent

en: Error updating trap custom values
fr: Erreur de mise à jour des valeurs personnalisées de déroutement

en: Error updating user info
fr: Erreur de mise à jour de l'information de l'utilisateur

en: Error updating user info (no change?)
fr: Erreur de mise à jour de l'information de l'utilisateur (aucun changement ?)

en: Error uploading resource. Check if the selected file is a valid resource template in .ptr format
fr: Erreur lors du téléchargement de la ressource. Vérifiez si le fichier sélectionné est un modèle de ressource valide au format .ptr

en: Error validating alert
fr: Erreur lors de la validation de l'alerte

en: Error validating alert. Id_agent cannot be left blank.
fr: Erreur lors de la validation de l'alerte. Id_agent ne peut pas être laissé vide.

en: Error validating alert. Id_module cannot be left blank.
fr: Erreur lors de la validation de l'alerte. Id_module ne peut pas être laissé vide.

en: Error validating alert. Id_template cannot be left blank.
fr: Erreur lors de la validation de l'alerte. Id_template ne peut pas être laissé vide.

en: Error validating alert. Specified alert does not exist.
fr: Erreur lors de la validation de l'alerte. L'alerte spécifiée n'existe pas.

en: Error while connecting to licence server.
fr: Erreur lors de la connexion au serveur de licences.

en: Error while deleting services: %s
fr: Erreur lors de la suppression de services : %s

en: Error while deleting, reason: %s
fr: Erreur d'élimination, cause : %s

en: Error while executing task
fr: Erreur d'exécution de la tache :

en: Error while executing task: %s, running %s, reason %s
fr: Erreur lors de l’exécution de la tâche : %s, %s en cours d’exécution, raison %s

en: Error while forcing, reason: %s
fr: Erreur de forçage, cause : %s

en: Error while processing: %s
fr: Erreur lors du traitement : %s

en: Error, The field name and name in module_name in data configuration are different.
fr: Erreur, le nom de champ et le nom dans module_name dans les données de configuration sont différents.

en: Error, please install the PHP libXML in the system.
fr: Erreur, veuillez installer le PHP libXML dans le  système

en: Error, please refresh page
fr: Erreur, veuillez rafraîchir la page

en: Error. Error created template
fr: Erreur. Modèle créé par erreur

en: Error. Error delete template
fr: Erreur. Erreur de suppression du modèle

en: Error. Force node resync
fr: Erreur. Forcer la resynchronisation du nœud

en: Error. Synchronization aborted. Backup restored
fr: Erreur. Synchronisation annulée. Sauvegarde rétablie.

en: Error. Template name cannot be repeated
fr: Erreur. Le nom du modèle ne peut pas être répété

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: Error: Id must not be empty
fr: Erreur : ID ne doit pas être vide

en: Error: No destination agent specified.
fr: Erreur : Aucun agent de destination spécifié.

en: Error: The collection directory does not exist.
fr: Erreur : le répertoire de la collection n'existe pas.

en: Error: The conf file of agent is not readble.
fr: Erreur : le fichier de configuration de l'agent n'est pas accessible en lecture.

en: Error: The conf file of agent is not writable.
fr: Erreur: Le fichier de configuraton de l'agent n'est pas accessible en écriture.

en: Error: The conf file of server is not readble.
fr: Erreur : fichier de configuration du serveur non accessible en lecture

en: Error: The conf file of server is not writable.
fr: Erreur : fichier de configuration du serveur non accessible en écriture

en: Error: The main directory of collections does not exist.
fr: Erreur : le répertoire principal de la collection n'existe pas.

en: Error: Update linking modules to policy
fr: Erreur de mise à jour des modules associés à la politique

en: Error: id agent must be defined.
fr: Erreur : l'ID d'agent doit être défini.

en: Error: recreate file
fr: Impossible de créer le fichier à nouveau

en: Errors
fr: Erreurs

en: Errors of node
fr: Erreurs du noeud

en: Errors while merging
fr: Erreur d'unification

en: Estimated absolute value
fr: Valeur absolue estimée

en: Evaluation interval
fr: Intervalle d’évaluation

en: Event # %d
fr: Événement # %d

en: Event Days
fr: Jours d'événements

en: Event History Graph
fr: Graphique de l'historique des événements

en: Event ID
fr: Identification de l'événement

en: Event Id
fr: ID de l’évènement

en: Event Name
fr: Nom de l’événement

en: Event Report Agent
fr: Agent de rapport d'événement

en: Event Report Group
fr: Rapport d'événements de groupes

en: Event Report Log
fr: Journal de rapport d'événement

en: Event Report Module
fr: Module de rapports d'événements

en: Event Status
fr: État de l'événement

en: Event Type
fr: Type d'événement

en: Event agent
fr: Agent de l'événement

en: Event cardboard
fr: Carton événementiel

en: Event content
fr: Contenu de l'événement

en: Event custom response default values
fr: Valeurs par défaut de la réponse personnalisée de l'événement

en: Event detail
fr: Détails de l'événement

en: Event fields will be loaded. Do you want to continue?
fr: Les champs d'événements seront chargés. Voulez-vous continuer ?

en: Event filter
fr: Filtre d'événements

en: Event filter successfully created.
fr: Filtre d'événement créé correctement.

en: Event filter successfully deleted.
fr: Filtre d'événement supprimé correctement.

en: Event filter successfully updated.
fr: Filtre d'événement mis à jour correctement.

en: Event filters
fr: Filtres d'événements

en: Event graph
fr: Graphique de commandes

en: Event graph by agent
fr: Graphique d'événements par l'agent

en: Event graphs
fr: Graphiques d'événements

en: Event group
fr: Groupe d'événements

en: Event group (recursive)
fr: Group d'événements

en: Event group Recursive
fr: Récursif du group d'événement

en: Event history graph
fr: Graphique de l'historique des événements

en: Event id
fr: Identifiant de l'événement

en: Event in process
fr: Événement en cours

en: Event list
fr: Liste d'événements

en: Event mode
fr: Mode d'événement

en: Event module
fr: Module de l'événement

en: Event module alerts
fr: Alertes des modules d'événements

en: Event name
fr: Nom de l'événement

en: Event owner changed successfully
fr: Propriétaire de l'événement modifié correctement

en: Event purge
fr: Purge d’événements

en: Event report agent
fr: Rapport d'événements d'agent

en: Event report group
fr: Rapport d'événements de groupes

en: Event report module
fr: Rapport d'événements de module

en: Event responses
fr: Réponses des événements

en: Event server
fr: Serveur d'événements

en: Event severity
fr: Sévérité de l'événement

en: Event status
fr: État des événements

en: Event status changed successfully
fr: État de l'événement modifié correctement

en: Event storm protection
fr: Protection Event Storm

en: Event storm protection is enabled.
fr: La protection contre les tempêtes d'événements est activée.

en: Event tag
fr: Étiquette de l'événement

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Event user
fr: Utilisateur de l'événement

en: Event user comment
fr: Commentaire d'utilisateur d'événement

en: Event validated
fr: Événement validé

en: Event viewer
fr: Visionneur d'événements

en: Events
fr: Événements

en: Events (24h)
fr: Événements (24h)

en: Events (Last 24h)
fr: Événements (Dernières 24h)

en: Events (not validated)
fr: Evénements (non validés)

en: Events History
fr: Historique d'événements

en: Events by Severity
fr: Événements par sévérité

en: Events by agent
fr: Événements par agent

en: Events by severity
fr: Événements par sévérité

en: Events by user validator
fr: Événements par utilisateur validateur

en: Events days old to keep in active database
fr: Événements vieux de plusieurs jours à conserver dans la base de données active

en: Events info (1hr.)
fr: Information des événements (1h)

en: Events info (24hr.)
fr: Information des événements (24h)

en: Events list
fr: Liste des événements

en: Events management
fr: Gestion des événements

en: Events not found
fr: Événements introuvables

en: Events reading
fr: Lecture des événements

en: Events response max. execution
fr: Exécution max. de réponse d’événements

en: Events validated by user
fr: Événements validés par l'utilisateur

en: Events validated vs unvalidated
fr: Événements validés vs non validés

en: Events will be purged from historical database after specified days.
fr: Les événements seront purgés de la base de données historique après les jours spécifiés.

en: Events will remain in active database a maximum of specified days, then they will be transferred to historical database. Note events will be purged from active database after %d days.
fr: Les événements resteront dans la base de données active un maximum de jours spécifiés, puis ils seront transférés dans la base de données historique. Notez que les événements seront purgés de la base de données active après %d jours.

en: Events with following tags
fr: Événements avec les étiquettes suivantes

en: Events without following tags
fr: Événements sans les étiquettes suivantes

en: Events writing
fr: Écriture des événements

en: Every
fr: Chaque

en: Every 8 days, a message is displayed to admin users to remember to register this %s instance
fr: Tous les 8 jours, un message est affiché aux utilisateurs administrateurs pour qu’ils se souviennent d’enregistrer cette instance %s

en: Every time that the alert is fired
fr: Chaque fois que l'alerte est déclenchée

en: Everyday
fr: Tous les jours

en: Everyone
fr: Tous

en: Everything
fr: Tout

en: Exact address match
fr: Concordance exacte de l'adresse

en: Exact match
fr: Concordance exacte

en: Exact phrase
fr: Phrase exacte

en: Example
fr: Exemple

en: Example:
fr: Exemple :

en: Exception - Equal to %s
fr: Exception - Égal à %s

en: Exception - Everything
fr: Exception - Tout

en: Exception - Modules at critical or warning status
fr: Exception - Modules en état critique ou d'alerte

en: Exception - Modules at normal status
fr: Exception - Modules en état normal

en: Exception - Modules over %s
fr: Exception - Modules supérieurs à %s

en: Exception - Modules over or equal to %s
fr: Exception - Modules supérieurs ou égaux à %s

en: Exception - Modules under %s
fr: Exception - Modules inférieurs à %s

en: Exception - Modules under or equal to %s
fr: Exception - Modules inférieurs ou égaux à %s

en: Exception - Not equal to %s
fr: Exception - Pas égal à %s

en: Excesive Queued.
fr: File d'attente de modules excessive

en: Exclude
fr: Exclure

en: Exclude filter
fr: Exclure le filtre

en: Exclusion word list for passwords
fr: Liste de mots exclus pour les mots de passe

en: Exec Server
fr: Serveur d'exécution

en: Exec interval
fr: Intervalle d’exécution

en: Exec server enabled
fr: Serveur d'exécution activé

en: Exec threads
fr: Fils d’exécution

en: Execute
fr: Exécuter

en: Execute SQL
fr: Exécuter SQL

en: Execute Test
fr: Exécuter le  test

en: Execute action
fr: Exécuter l'action

en: Execute again
fr: Exécuter à nouveau

en: Execute alert
fr: Exécuter l'alerte

en: Execute commands
fr: Exécuter les commandes

en: Execute custom queries
fr: Exécuter requêtes personnalisées

en: Execute custom script
fr: Exécuter le script personnalisé

en: Execute event response
fr: Exécuter la réponse à l'événement

en: Execute query
fr: Exécute la requête

en: Execute snippet
fr: Exécuter skipper

en: Execute tests from
fr: Exécuter des tests à partir de

en: Executed on firing
fr: Exécuté lors du déclenchement

en: Executed on recovery
fr: Exécuté lors de la récupération

en: Executed:
fr: Exécuté :

en: Executing command:
fr: Exécution de la commande :

en: Executing command: %s
fr: Exécution de la commande : %s

en: Executing custom queries...
fr: Exécution des requêtes personnalisées...

en: Executing custom script
fr: Exécution d’un script personnalisé

en: Executing on demand script
fr: Exécution d’un script à la demande

en: Executing test
fr: Exécution du test

en: Execution
fr: Exécution

en: Execution interval
fr: Intervalle d’exécution

en: Execution last timestamp
fr: Dernier horodatage d’exécution

en: Execution results for transaction
fr: Résultats d’exécution de la transaction

en: Execution results for transaction %s
fr: Résultats d’exécution pour les %s de transaction

en: Execution type
fr: Type d'exécution

en: Existing Filter
fr: Filtre existant

en: Exists agent conf for agent:
fr: Il existe la configuration de l’agent l’agent :

en: Exists agent conf please remove configuration file from target node.
fr: La configuration de l'agent existe déjà, veuillez éliminer le fichier de configuration du noeud cible.

en: Exit fullscreen
fr: Quitter le mode plein écran

en: Expand the tree (can be slow)
fr: Élargir l'arborescence (ceci peut prendre du temps)

en: Expire
fr: Expire le

en: Expired
fr: Expiré

en: Expired incidents
fr: Incidents expirés

en: Expired license
fr: Licence expirée

en: Expired login
fr: Connexion expirée

en: Expires
fr: Expire

en: Explanation
fr: Explication

en: Export
fr: Exporter

en: Export agents
fr: Exporter des agents

en: Export current page to CSV
fr: Exporter la page actuelle au format CSV

en: Export data
fr: Exporter les données

en: Export server
fr: Exporter le serveur

en: Export target
fr: Exporter cible

en: Export targets
fr: Serveurs d'exportation

en: Export to CSV
fr: Exporter un fichier en CSV

en: Export to CSV file
fr: Exporter dans un fichier CSV

en: Export to Excel
fr: Exporter vers Excel

en: Export to JSON
fr: Exporter au format JSON

en: Export to PDF
fr: Exporter au format PDF

en: Export to XML
fr: Exporter en XML

en: Export type
fr: Type d'exportation

en: Exports
fr: Exportations

en: Extended info:
fr: Information supplémentaire :

en: Extended information
fr: Informations étendues

en: Extension manager
fr: Gestionnaire d'extension

en: Extension manager view
fr: Afficher le gestionnaire d'extension

en: Extension not installed
fr: Extension non installée

en: Extension uploader
fr: Téléverseur de l'extension

en: External Tools
fr: Outils externes

en: External alerts
fr: Alertes externes

en: External link
fr: Lien externe

en: Extra (2)
fr: Supplément (2)

en: Extra ID
fr: Identifiant supplémentaire

en: Extra Id
fr: Id supplémentaire

en: Extra actions
fr: Actions supplémentaires

en: Extra configuration block
fr: Bloc de configuration supplémentaire

en: Extra id
fr: Identifiant supplémentaire

en: Extra options
fr: Options supplémentaires

en: Extra settings
fr: Configurations complémentaires

en: Extracting package
fr: Récupérant le package

en: FAIL
fr: ÉCHEC

en: FAILED
fr: ÉCHOUÉ

en: FF interval
fr: Intervalle FF

en: FF threshold
fr: Seuil du FF

en: FF timeout
fr: FF délai

en: Faces
fr: Apparence

en: Fail
fr: Échec

en: Fail
fr: Échec

en: Fail creating OS
fr: Erreur de définition du système d'exploitation

en: Fail to upload extension
fr: Erreur, extension non téléversée

en: Fail to upload iCalendar
fr: Erreur, iCalendar non téléversé

en: Fail uploaded file
fr: Erreur de téléversement du fichier

en: Fail uploading the sound
fr: Échec du téléchargement du son

en: Fail validate
fr: Validation échouée

en: Failed
fr: Échoué

en: Failed SQL: %s
fr: SQL échoué : %s

en: Failed Updated remote config files %d
fr: Échec de la mise à jour des fichiers de configuration distants %d

en: Failed adding service child: %s
fr: Échec de l’ajout de service fils : %s

en: Failed creating temporary directory.
fr: Échec de la création du répertoire temporaire.

en: Failed disconnecting account
fr: Échec de la déconnexion du compte

en: Failed saving calendar:
fr: Échec de l’enregistrement du calendrier :

en: Failed saving calendar: already exists
fr: Échec de l’enregistrement du calendrier : il existe déjà

en: Failed saving calendar: name exists
fr: Échec de l’enregistrement du calendrier : le nom existe

en: Failed saving firmware:
fr: Échec de l’enregistrement du firmware :

en: Failed saving model:
fr: Erreur de sauvegarde de modèle :

en: Failed saving snippet:
fr: Erreur de sauvegarde du skipper :

en: Failed saving special day:
fr: Échec de l’enregistrement d’une journée spéciale :

en: Failed saving vendor:
fr: Erreur de sauvegarde de fournisseur :

en: Failed storing uploaded file.
fr: Échec du stockage du fichier téléchargé.

en: Failed synchronizing %s, please check node PHP configuration issues and collection max sizes
fr: Erreur de synchronisation %s, veuillez vérifier les problèmes de configuration PHP et les tailles maximales de collections

en: Failed to Update license file
fr: Echec de la mise à jour du fichier de licence

en: Failed to analyze package: %s
fr: Échec de l'analyse du package : %s

en: Failed to apply rule: %s.
fr: Application de la norme échouée : %s

en: Failed to change password
fr: Erreur de modification du mot de passe

en: Failed to cleanup old rules.
fr: Erreur d'élimination de normes vielles.

en: Failed to connect
fr: Erreur de connexion

en: Failed to connect to node
fr: Échec de la connexion au nœud

en: Failed to connect to node %d
fr: Échec de la connexion au nœud %d

en: Failed to connect to node %s
fr: Connection avec le noeud %s échoué

en: Failed to create
fr: Erreur de création

en: Failed to create collection path: %s
fr: Erreur de création du chemin de la collection : %s

en: Failed to create networks
fr: Impossible de créer des réseaux

en: Failed to create policy
fr: Échec de la création de la politique

en: Failed to create service for agent %s
fr: Impossible de créer le service pour les %s de l’agent

en: Failed to create service for agent %s, %s
fr: Impossible de créer le service pour les %s de l’agent, %s

en: Failed to create service for module %s, %s
fr: Impossible de créer un service pour le %s du module, %s

en: Failed to create service for service %s, %s
fr: Impossible de créer le service pour les %s du service, %s

en: Failed to create services: %s
fr: Impossible de créer des services : %s

en: Failed to create task
fr: Échec de création de la tache

en: Failed to create temporary directory
fr: Impossible de créer un répertoire temporaire

en: Failed to create zip file for collection
fr: Erreur de création du fichier zip pour la collection

en: Failed to delete %d/%d networks from VLAN
fr: Impossible de supprimer les réseaux %d/%d du VLAN

en: Failed to delete %d/%d networks from supernet
fr: Impossible de supprimer les réseaux %d/%d de supernet

en: Failed to delete items
fr: Impossible de supprimer des éléments

en: Failed to delete site %s
fr: Impossible de supprimer site %s

en: Failed to delete: %s
fr: Impossible de supprimer : %s

en: Failed to erase module %d: %s
fr: Échec de l'effacement du module %d : %s

en: Failed to erase policy module: %d
fr: Échec de l'effacement du module de politique : %d

en: Failed to find discovery DB2 task.
fr: Erreur pour trouver la tache DB2.

en: Failed to find discovery Microsoft SQL Server task.
fr: Erreur pour trouver la tache discovery Microsoft SQL Server

en: Failed to find discovery MySQL task.
fr: La tache MySQL n'a pas été trouvée.

en: Failed to find discovery Oracle task.
fr: Erreur en trouvant la tache Oracle discovery.

en: Failed to find discovery SAP task.
fr: Erreur en trouvant la tache SAP de découverte.

en: Failed to find discovery VMware task.
fr: Erreur en trouvant la tache VMware.

en: Failed to find network scan task.
fr: Échec de la recherche de la tâche d'analyse du réseau.

en: Failed to generate charts: %s
fr: Échec de la génération des graphiques : %s

en: Failed to generate dotmap, please select different layout schema
fr: Échec de la génération de dotmap, veuillez sélectionner un schéma de mise en page différent

en: Failed to initialize VMware extension.
fr: Impossible d’initialiser l’extension VMware.

en: Failed to login to target
fr: Erreur de connexion du cible

en: Failed to overwrite node data: %s
fr: Erreur d'écrasement des données du noeud : %s

en: Failed to process adding elements in services:
fr: Impossible de traiter l’ajout d’éléments dans les services :

en: Failed to process deleting services elements:
fr: Échec du traitement de la suppression des éléments de services :

en: Failed to process updating elements in services:
fr: Impossible de traiter les éléments de mise à jour dans les services :

en: Failed to process validation
fr: Échec de validation de processus

en: Failed to retrieve AWS information using selected account.
fr: Impossible de récupérer les informations AWS à l’aide du compte sélectionné.

en: Failed to retrieve comments
fr: Échec de la récupération des commentaires

en: Failed to retrieve graph data.
fr: Échec de la récupération des données du graphique.

en: Failed to retrieve master position
fr: Erreur de récupération de la position maître

en: Failed to retrieve service elements:
fr: Les éléments service n'ont pas pu être collectés :

en: Failed to retrieve slave information
fr: Erreur de récupération des informations d'esclave

en: Failed to retrieve updates, please configure utility
fr: Échec de la récupération des mises à jour, veuillez configurer l'utilitaire

en: Failed to save command.
fr: Erreur lors de la sauvegarde du commande.

en: Failed to save group %s
fr: Échec de l'enregistrement du groupe %s

en: Failed to save site %s
fr: Impossible d’enregistrer site %s

en: Failed to schedule
fr: Error de programmation

en: Failed to schedule action.
fr: Erreur de programmation de l'action

en: Failed to store file in %s
fr: Impossible de stocker le fichier dans %s

en: Failed to update
fr: Erreur de mise à jour

en: Failed to update CPS for moduleValue for service %s:
fr: Mise à jour du CPS pour moduleValue pour le service %s échouée :

en: Failed to update to
fr: Échec lors de la mise à jour

en: Failed to update%s
fr: Erreur de mise à jour %s

en: Failed to update, already exists: "%d"
fr: Erreur de mise à jour, il existe déjà : « %d »

en: Failed to update:
fr: Échec lors de la mise à jour :

en: Failed to update: "%s"
fr: Erreur de mise à jour : « %s »

en: Failed to write file to disk
fr: Impossible d'écrire le fichier sur le disque

en: Failed updated: User did not login.
fr: Erreur de mise à jour : l'utilisateur ne s'est pas connecté.

en: Failed updated: User is not admin.
fr: Erreur de mise à jour : l'utilisateur n'est pas un administrateur.

en: Failed updating credentials process
fr: Échec du processus de mise à jour des identifiants

en: Failed uploading file.
fr: Échec du téléchargement du fichier.

en: Failed while updating license.
fr: La mise à jour de la licence a échoué

en: Failed while updating: %s
fr: Échec lors de la mise à jour : %s

en: Failed:
fr: Raté :

en: Failed: create the alerts for this modules, please check.
fr: Erreur de création des alertes pour ces modules. Veuillez les vérifier.

en: Failed: remove the alerts for this modules, please check.
fr: Erreur de suppression des alertes pour ces modules. Veuillez les vérifier.

en: Failover
fr: Basculement

en: Failover mode
fr: Mode de basculement

en: Failover normal
fr: Basculement normal

en: Failover simple
fr: Basculement simple

en: Failover type
fr: Type de basculement

en: Failure to connect to Database server, please check the configuration file config.php or contact system administrator if you need assistance.
fr: La connexion avec le serveur Database a échoué, vérifiez le fichier de configuration config.php ou contactez l'administrateur système si vous avez besoin de l'assistance.

en: Failure to connect to historical database, please check the configuration or contact system administrator if you need assistance.
fr: Il n'a pas été possible de connecter la base de données historique, veuillez vérifier la configuration ou contactez l'administrateur système si vous avez besoin d'assistance.

en: Fallback to local authentication
fr: Repli à l'authentification locale

en: Favorite
fr: Favori

en: Favourite
fr: Favori

en: Favourite Visual Console
fr: Console visuelle préférée

en: Favourite visual console
fr: Console visuelle préférée

en: Favourite visual consoles
fr: Consoles visuelles préférées

en: February
fr: Février

en: Feedback
fr: Commentaires

en: Field
fr: Champ

en: Field %s
fr: Champ %s

en: Field %s description
fr: Description de %s champs

en: Field %s values
fr: Valeurs de %s champs

en: Field content
fr: Contenu du champ

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field number
fr: Nombre de champs

en: Field separator
fr: Champ séparateur

en: Field successfully created
fr: Champ créé correctement

en: Field successfully deleted
fr: Champ supprimé correctement

en: Field successfully updated
fr: Champ mis à jour correctement

en: Field value
fr: Valeur de champ

en: Fields
fr: Champs

en: Fields Manager
fr: Gestionnaire de champs

en: Fields available
fr: Champs disponibles

en: Fields configured on the command associated to the action
fr: Champs configurés sur la commande associée à l'action

en: Fields passed to the command executed by this action when the alert is fired
fr: Champs transférés à la commande exécutée par cette action lorsque l'alerte est déclenchée

en: Fields passed to the command executed by this action when the alert is recovered
fr: Champs transférés à la commande exécutée par cette action lorsque l'alerte est récupérée

en: Fields selected
fr: Champs sélectionnés

en: Fields used on execution when the alert is fired
fr: Champs utilisés lors de l'exécution lorsque l'alerte est déclenchée

en: Fields used on execution when the alert is recovered
fr: Champs utilisés lors de l'exécution lorsque l'alerte est récupérée

en: File
fr: Fichier

en: File already are exists.
fr: Le fichier existe déjà.

en: File containing hosts to be scanned. The address may be followed by a hostname
fr: Fichier contenant des hôtes à analyser. L’adresse peut être suivie d’un nom d’hôte

en: File could not be added
fr: Impossible d'ajouter le fichier

en: File could not be deleted
fr: Le fichier n'a pas pu être supprimé.

en: File created correctly
fr: Fichier créé correctement

en: File has an invalid extension
fr: Le fichier a une extension invalide

en: File imported successfully
fr: Fichier importé correctement

en: File is missing in disk storage. Please contact the administrator.
fr: Fichier manquant dans le disque. Veuillez communiquer avec l'administrateur.

en: File is not a valid zip file "%s"
fr: File n'est pas un fichier zip « %s » valide

en: File is too large than PHP memory allocated in the system.
fr: La taille du fichier est supérieure à celle de la mémoire PHP allouée dans le système.

en: File is too large to upload. Check the configuration in php.ini.
fr: Le fichier est trop volumineux pour être téléchargé. Vérifiez la configuration dans php.ini.

en: File manager
fr: Gestionnaire de fichiers

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File name does not match required format: package_NUMBER.oum or pandorafms_server[_enterprise]-7.0NG.NUMBER_x86[_64].tar.gz, you can use numbers with decimals.
fr: Le nom de fichier ne correspond pas au format requis : package_NUMBER.oum ou pandorafms_server[_enterprise]-7.0NG.NUMBER_x86[_64].tar.gz, vous pouvez utiliser des nombres avec des décimales.

en: File name prefix
fr: Préfixe du nom du fichier

en: File of collection is bigger than the limit (%s bytes)
fr: Le fichier de la collection est plus grand que la limite (%s bytes)

en: File preview
fr: Aperçu du fichier

en: File processed
fr: Fichier traité

en: File size seems to be too large. Please check your php.ini configuration or contact with the administrator
fr: La taille du fichier semble être trop grande. Veuillez vérifier votre configuration php.ini ou communiquer avec l'administrateur

en: File successfully added
fr: Fichier ajouté correctement

en: File successfully deleted
fr: Fichier supprimé correctement

en: File to upload
fr: Fichier à télécharger

en: File upload stopped by extension
fr: Téléversement du fichier interrompu par l'extension

en: Filename
fr: Nom du dossier

en: Files
fr: Fichiers

en: Files included in this package
fr: Fichiers inclus dans ce package

en: Files repository
fr: Répertoire de fichiers

en: Files repository manager
fr: Gestionnaire du répertoire de fichiers

en: Fill color
fr: Couleur de remplissage

en: Fill the name of your action.
fr: Introduisez le nom de votre action.

en: Fill transparent
fr: Remplissage transparent

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter Agents
fr: Filtrer les agents

en: Filter Agents by %s
fr: Filtrer agents par %s

en: Filter Alerts by %s
fr: Filtrer alertes par %s

en: Filter Events by %s
fr: Filtrer les évènements par %s

en: Filter Modules
fr: Filtrer les modules

en: Filter Modules by %s
fr: Filtrer les modules par %s

en: Filter OS
fr: Filtre de système d’exploitation

en: Filter agent
fr: Filtrer l'agent

en: Filter agents
fr: Filtrer les agents

en: Filter agents by remote configuration enabled.
fr: Filtrer les agents par configuration à distance activée.

en: Filter agents selector
fr: Sélecteur de filtres d’agents

en: Filter alert events
fr: Filtrer les événements d'alerte

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Filter by agent name, module name, template name or action name
fr: Filtrer par nom d'agent, de module, de modèle ou d'action

en: Filter by group
fr: Filtrer par groupe

en: Filter by module name, template name or action name
fr: Filtrer par nom de module, nom de modèle ou nom d'action

en: Filter by network
fr: Filtrer par réseau

en: Filter by opened ports
fr: Filtrer par ports ouverts

en: Filter by profile
fr: Filtrer par profil

en: Filter by status
fr: Filtrer par état

en: Filter created successfully
fr: Filtre créé correctement

en: Filter custom data by field name
fr: Filtrer les données personnalisées par nom de champ

en: Filter custom data by field value
fr: Filtrer les données personnalisées par valeur de champ

en: Filter custom data by name field
fr: Filtrer les données personnalisées par champ de nom

en: Filter custom data by value field
fr: Filtrer les données personnalisées par champ de valeur

en: Filter graphs
fr: Filtrer les graphiques

en: Filter group
fr: Filtrer le groupe

en: Filter is empty
fr: Le filtre est vide.

en: Filter list
fr: Filtrer la liste

en: Filter module
fr: Filtrer le module

en: Filter modules
fr: Filtrer les modules

en: Filter name
fr: Nom du filtre

en: Filter name already exists in the bbdd
fr: Le nom du filtre existe déjà dans la base de données

en: Filter name already on use
fr: Nom du filtre déjà utilisé

en: Filter name cannot be left blank
fr: Le nom du filtre ne peut pas être laissé en blanc

en: Filter options
fr: Options de filtre

en: Filter overview
fr: Aperçu du filtre

en: Filter tag
fr: Filtrer par étiquette

en: Filter updated successfully
fr: Filtre mis à jour correctement

en: Filter: %s
fr: Filtrer : %s

en: Filtered by IP %s. Click here to remove the filter.
fr: Filtré par IP %s. Cliquez ici pour supprimer le filtre.

en: Filtered by port %s. Click here to remove the filter.
fr: Filtré par port %s. Cliquez ici pour supprimer le filtre.

en: Filtering
fr: Filtrage

en: Filters
fr: Filtres

en: Filters
fr: Filtres

en: Filters are empty
fr: Les filtres sont vides

en: Final step
fr: Étape finale

en: Find
fr: Chercher

en: Find servers configuration file and replace the following lines
fr: Trouver le fichier de configuration des serveurs et remplacer les lignes suivantes

en: Find some files attached to this mail
fr: Retrouver quelques fichiers joints à ce mail

en: Finding AFT connectivity
fr: Trouvant la connectivité AFT

en: Finding gateway connectivity
fr: Trouvant la connectivité de la passerelle

en: Finding traceroute connectivity
fr: Trouvant la connectivité traceroute

en: Finish
fr: Terminer

en: Finish and view cluster
fr: Terminer et afficher la grappe

en: Finished
fr: Terminé

en: Finished merge
fr: Unification finie

en: Fired
fr: Déclenché

en: Fired alerts
fr: Alertes déclenchées

en: Firing
fr: Déclenchement en cours

en: Firing conditions
fr: Conditions de déclenchement

en: Firing fields
fr: Champs de déclenchement

en: Firmware file missing
fr: Fichier du firmware manquant

en: Firmware not found: %s
fr: Firmware introuvable : %s

en: Firmware successfully deleted
fr: Firmware supprimé correctement

en: First
fr: Premier

en: First event
fr: Premier événement

en: First line must be "module_begin"
fr: La première ligne doit être « module_begin ».

en: First line must be "task_begin"
fr: La première ligne doit être « task_begin ».

en: First match
fr: Première correspondance

en: First page
fr: Première page

en: First trap:
fr: Premier déroutement :

en: First valid IP
fr: Première adresse IP valide

en: Fix IP address
fr: Corriger l’adresse IP

en: Fixed graph
fr: Graphique fixe

en: Fixed header
fr: En-tête fixe

en: Fixed value
fr: Valeur fixe

en: Flows
fr: Flux

en: Following content is already queued to be executed! You must wait until execution is finished before being able to modify this.
fr: Le contenu suivant est déjà mis en file d’attente pour être exécuté ! Vous devez attendre la fin de l’exécution avant de pouvoir la modifier.

en: Font
fr: Police

en: Font and Text configuration
fr: Configuration de la police et du texte

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: Font family
fr: Type de police

en: Font path
fr: Chemin de la police

en: Font size
fr: Taille de la police

en: Font size (px)
fr: Taille de police (px)

en: Footer
fr: Pied de page

en: For Command type Modal Window mode is enforced
fr: Pour le type Commande, le mode fenêtre modale est exécuté

en: For a correct operation of PandoraFMS, PHP must be updated to version 8.0 or higher.
fr: Pour la correcte opération de Pandora FMS, PHP doit être mis à jour à la version 8.0 ou supérieure.

en: For example, you want a report that the people of "All" groups can see but you want to edit only for you or your group.
fr: Par exemple, si vous voulez un rapport visible par « Tous » les groupes mais uniquement modifiable par vous ou votre groupe.

en: For example: Central Data Center
fr: Par exemple : Centre de données

en: For example: Pandora
fr: Par exemple : Pandora

en: For instance Catalyst 9400
fr: Par exemple Catalyst 9400

en: For instance Cisco
fr: Par exemple Cisco

en: For security reasons, <i>config.php</i> must have restrictive permissions, and "other" users
    		should not read it or write to it. It should be written only for owner
    		(usually www-data or http daemon user), normal operation is not possible until you change
    		permissions for <i>include/config.php</i> file. Please do it, it is for your security.
fr: Pour des raisons de sécurité, <i>config.php</i> doit avoir des autorisation restrictives, et les « autres » utilisateurs
    		ne devraient pas le lire ou écrire dessus. Il devrait être écrit uniquement par le propriétaire
    		(en général www-data ou utilisateur démon http), il n'est pas possible d'exécuter une opération normale tant que vous ne changez pas
    		les autorisations pour le fichier <i>include/config.php</i>. Veuillez les changer, c'est pour votre sécurité.

en: For security reasons, normal operation is not possible until you delete installer file.
    		Please delete the <i>./install.php</i> file before running %s Console.
fr: Pour raisons de sécurité, l'opération normal n'est pas possible jusqu'a que vous éliminez le fichier d'installation.
    		Veuillez éliminer le fichier <i>./install.php</i> avant d'exécuter la Console %s.

en: For sending emails only text plain
fr: Pour envoyer des courriels seulement en texte clair

en: For sending emails, text must be HTML format, if you want to use plain text, type it between the following labels: <pre></pre>
fr: Pour envoyer des courriels, il faut que le texte soit en format HTML. Si vous voulez écrire en texte clair, intoduisez-le entre les étiquettes suivantes : <pre></pre>

en: For use the original image file size, set 0 width and 0 height.
fr: Pour utiliser les dimensions originales du fichier d'image, réglez la largeur et la hauteur à 0.

en: Forbidden
fr: Interdit

en: Force
fr: Forcer

en: Force 2FA for all users is enabled
fr: Forcer 2FA pour tous les utilisateurs est activé

en: Force Apply
fr: Forcer l’application

en: Force automatically create profile user
fr: Forcer la création automatique d’un utilisateur de profil

en: Force change password on first login
fr: Forcer le changement mot de passe lors de la première connexion

en: Force check
fr: Forcer la vérification

en: Force checks
fr: Forcer les vérifications

en: Force cluster status calculation
fr: Forcer calcule d'état du grappe

en: Force execution
fr: Forcer l'exécution

en: Force log out
fr: Forcer déconnexion

en: Force maximum value
fr: Forcer la valeur maximale

en: Force minimum value
fr: Forcer la valeur minimale

en: Force node resync
fr: Forcer la resynchronisation du nœud

en: Force node resync. Are you sure?
fr: Forcer la resynchronisation du nœud. Êtes-vous sûr ?

en: Force primary key
fr: Forcer clé principale

en: Force remote checks
fr: Forcer les vérifications à distance

en: Force run
fr: Forcer l'exécution

en: Force the creation of modules even if the software agent does not have remote configuration
fr: Forcer la création de modules même si l’agent logiciel n’a pas de configuration à distance

en: Force use Public URL
fr: Forcer l'utilisation de l'URL publique

en: Force using defined public URL).
fr: Forcer l’utilisation d’une URL publique définie).

en: Forced add
fr: Forcer ajouter

en: Forecasting
fr: Prédiction

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Format Data
fr: Mettre en forme les données

en: Format image invalid
fr: Format d’image non valide

en: Format: IP/Mask
fr: Format : IP/Masque

en: Forward SNMP traps to agent (if exist)
fr: Transférer les déroutements SNMP vers l'agent (s'il existe)

en: Found groups
fr: Groupes trouvés

en: Found supernets
fr: Super-réseaux trouvés

en: Free Search
fr: Recherche libre

en: Free Search: %s
fr: Recherche libre : %s

en: Free search
fr: Recherche libre

en: Free search: %s
fr: Recherche libre : %s

en: Free text for filter
fr: Texte libre pour le filtre

en: Free text for filter (*)
fr: Texte libre pour le filtre (*)

en: Free text for search
fr: Texte libre pour recherche

en: Free text for search (*)
fr: Texte libre pour la recherche (*)

en: Free text for search (*):
fr: Texte libre pour la recherche (*):

en: Free text for search:
fr: Texte libre pour la recherche :

en: Free text string search on event description
fr: Recherche de chaîne de texte libre sur la description de l'événement

en: Free text to filter the modules of agents when apply this template.
fr: Texte libre pour filtrer les modules d'agents lors de l'application de ce modèle.

en: Fri
fr: Vendredi

en: Friday
fr: Vendredi

en: From
fr: De

en: From (date:time)
fr: Du (date:heure)

en: From address
fr: De l'adresse

en: From data
fr: À partir des données

en: From day
fr: À partir du jour

en: From day:
fr: À partir du jour :

en: From dir
fr: À partir du répertoire

en: From hour
fr: De l'heure :

en: From hour:
fr: De l'heure :

en: From name
fr: À partir d'un nom

en: From value
fr: À partir de la valeur

en: From:
fr: De :

en: Full
fr: Complet

en: Full (display) name
fr: Nom complet (affiché)

en: Full URL to your Integria IMS setup (e.g., http://192.168.1.20/integria, https://support.mycompany.com).
fr: URL complète de votre configuration Integria IMS (par exemple, http://192.168.1.20/integria, https://support.mycompany.com).

en: Full context
fr: Contexte complet

en: Full list of alerts
fr: Liste complète des alertes

en: Full list of pages
fr: Liste complète de pages

en: Full mode
fr: Mode intégral

en: Full name
fr: Nom complet

en: Full path to %s console (without index.php). Example %s
fr: Chemin d’accès complet à la console %s (sans index.php). Exemple %s

en: Full path to WMI client binary
fr: Chemin complet au binaire client WMI

en: Full path to tentacle client
fr: Chemin complet vers le client Tentacle

en: Full resolution graph (TIP)
fr: Graphique en pleine résolution (TIP)

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Full screen mode
fr: Mode plein écran

en: Function name
fr: Nom de la fonction

en: Future estimation
fr: Estimation future

en: GIS Labels
fr: Étiquettes GIS

en: GIS Map connection
fr: Connexion à la carte SIG

en: GIS Maps
fr: Cartes GIS

en: GIS Maps builder
fr: Outil de conception de cartes GIS

en: GIS Maps connections
fr: Connexions aux cartes SIG

en: GIS Maps list
fr: Liste de cartes GIS

en: GIS configuration
fr: Configuration GIS

en: GIS connections
fr: Connexions GIS

en: GIS data
fr: Données GIS

en: GIS map layers
fr: Couches de carte GIS

en: GIS maps
fr: Cartes GIS

en: GO TO
fr: ALLER À

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Gauge
fr: Calibre

en: General
fr: Général

en: General Data
fr: Données générales

en: General GIS exec
fr: Exécution général du SIG

en: General Setup
fr: Configuration générale

en: General failure.
fr: Défaillance général

en: General group status
fr: État général du groupe

en: General network path
fr: Chemin réseau général

en: General options
fr: Options générales

en: General server configuration
fr: Configuration générale du serveur

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: General setup
fr: Configuration générale

en: General visual maps report
fr: Rapport général des cartes visuelles

en: Generate
fr: Générer

en: Generate a dynamic report
fr: Générer un rapport dynamique

en: Generate cover page in PDF render
fr: Générer une page de couverture dans le PDF render

en: Generate events
fr: Générer des événements

en: Generate index in PDF render
fr: Générer un index dans le PDF render

en: Generate trap
fr: Créer un déroutement

en: Generated
fr: Généré

en: Generated at
fr: Généré le

en: Generated automatically with the information provided for the user
fr: Généré automatiquement avec les informations fournies à l’utilisateur

en: Generating content
fr: Génération de contenu

en: Generating content, please wait
fr: Génération de contenu, veuillez patienter

en: Get CSV file
fr: Obtenir fichier CSV

en: Get database summary
fr: Obtenir résumé de la base de données

en: Get default image size
fr: Obtenir taille de l'image par défaut

en: Get more modules on Monitoring Library
fr: Obtenez plus de modules sur Monitoring Library

en: Get number of connections
fr: Obtenir nombre de connexions

en: Get running config?
fr: Collecter configuration en exécution ?

en: Gis
fr: GIS

en: Gis icons preview
fr: Aperçu des icônes GIS

en: Global
fr: Général

en: Global DB User
fr: Utilisateur de la base de données globale

en: Global DB password
fr: Mot de pass de la base de données globale

en: Global Time
fr: Temps global

en: Global custom reports
fr: Rapports personnalisés globales

en: Global health info
fr: Information générale de santé

en: Global results
fr: Résultats globaux

en: Global search
fr: Recherche globale

en: Global time:
fr: Temps global :

en: Go
fr: Exécuter

en: Go back
fr: Revenir

en: Go to
fr: Aller à

en: Go to %s
fr: Aller à %s

en: Go to %s Website
fr: Aller vers la page WEB %s

en: Go to Login
fr: Aller à Connexion

en: Go to Pandora FMS Support
fr: Aller vers Pandora FMS Support

en: Go to Pandora FMS Wiki
fr: Aller à la wiki de Pandora FMS

en: Go to alerts edition
fr: Accéder à l'édition d'alertes

en: Go to data overview
fr: Accéder à l'aperçu de données

en: Go to documentation
fr: Aller vers documentation

en: Go to network edition
fr: Aller à l’édition réseau

en: Go to supernet edition
fr: Aller à l’édition supernet

en: Go to support
fr: Aller vers support

en: Go to the scheduled downtimes section to solve this
fr: Accédez à la section des temps d'arrêt programmés pour résoudre ce problème

en: Godmode Function
fr: Fonction Godmode

en: Godmode Menu
fr: Menu Godmode

en: Going down from normal to warning
fr: Passage de l'état normal à l'état d'alerte

en: Going from critical to warning
fr: Changement de l'état critique à l'état d'alerte

en: Going to unknown
fr: Changement à état inconnu

en: Going up to critical state
fr: Passage à l'état critique

en: Going up to normal state
fr: Passage à l'état normal

en: Google Chrome only. Set user data dir, specify the full path %s.
fr: Google Chrome uniquement. Définissez le répertoire de données utilisateur, spécifiez le chemin d’accès complet %s.

en: Google Chrome only. Use a custom profile, specify the full folder name %s.
fr: Google Chrome uniquement. Utilisez un profil personnalisé, spécifiez le nom complet du dossier %s.

en: Google Map Type
fr: Type de carte Google

en: Google Maps Key
fr: Clé Google Maps

en: Google Satelite
fr: Google Satellite

en: Gotty host
fr: Hôte Gotty

en: Gotty password
fr: Mot de passe Getty

en: Gotty path
fr: Chemin de Gotty

en: Gotty ssh port
fr: Port Gotty ssh

en: Gotty telnet port
fr: Port Gotty telnet

en: Gotty user
fr: Utilisateur Gotty

en: Graph
fr: Graphique

en: Graph Interval
fr: Intervalle de graphique

en: Graph Sql
fr: Graphe SQL

en: Graph TIP view
fr: Vue Graphique TIP

en: Graph Type
fr: Type de graphique

en: Graph agent(%s) - %s
fr: Agent de graphiques(%s) - %s

en: Graph agents(%s) - %s
fr: Agents de graphiques(%s) - %s

en: Graph and table
fr: Graphique et tableau

en: Graph builder
fr: Outil de conception de graphiques

en: Graph color #
fr: Couleur du graphique #

en: Graph color #1
fr: Couleur du graphique #1

en: Graph color #10
fr: Couleur du graphique #10

en: Graph color #2
fr: Couleur du graphique #2

en: Graph color #3
fr: Couleur du graphique #3

en: Graph color #4
fr: Couleur du graphique #4

en: Graph color #5
fr: Couleur du graphique #5

en: Graph color #6
fr: Couleur du graphique #6

en: Graph color #7
fr: Couleur du graphique #7

en: Graph color #8
fr: Couleur du graphique #8

en: Graph color #9
fr: Couleur du graphique #9

en: Graph color (avg)
fr: Couleur du graphique (moy.)

en: Graph color (max)
fr: Couleur du graphique (max.)

en: Graph color (min)
fr: Couleur du graphique (min.)

en: Graph configuration menu
fr: Menu de configuration du graphique

en: Graph container
fr: Conteneur de graphiques

en: Graph container - Max. Items
fr: Conteneur de graphiques - Nombre maximal d'éléments

en: Graph defined
fr: Graphique défini

en: Graph deleted successfully
fr: Graphique supprimé correctement

en: Graph editor
fr: Éditeur de graphique

en: Graph image height for HTML reports
fr: Hauteur de l'image du graphique pour des rapports HTML

en: Graph list
fr: Liste de graphiques

en: Graph log results
fr: Résultats du journal graphique

en: Graph mode
fr: Mode du graphique

en: Graph name
fr: Nom du graphique

en: Graph of the Agents Unknown module.
fr: Graphique du module d’Agents inconnus.

en: Graph of the Database Maintenance module.
fr: Graphique du module de Maintenance de la base de données.

en: Graph of the Execution Time module.
fr: Graphique du module Temps d'exécution.

en: Graph of the Free Disk Spool Dir module.
fr: Graphique du module Free Disk Spool Dir.

en: Graph of the Free RAM module.
fr: Graphique du module de RAM libre.

en: Graph of the Queued Modules module.
fr: Graphique du module Modules en file d'attente.

en: Graph of the Status module.
fr: Graphique du module d’État.

en: Graph of the System Load AVG module.
fr: Graphique du module System Load AVG.

en: Graph only
fr: Seulement le graphique

en: Graph render
fr: Rendu graphique

en: Graph settings
fr: Paramètres du graphique

en: Graph stored successfully
fr: Graphique sauvegardé correctement

en: Graph template editor
fr: Éditeur de modèle de graphique

en: Graph template item editor
fr: Éditeur d’éléments de modèle de graphique

en: Graph template items
fr: Éléments du modèle de graphiques

en: Graph template management
fr: Gestion du modèle de graphique

en: Graph template wizard
fr: Assistant de modèles de graphiques

en: Graph type
fr: Type de graphique

en: Graph viewer
fr: Visualiseur de graphique

en: Graphs
fr: Graphiques

en: Graphs are designed to show the data collected by %s in a temporary scale defined by the user.
    				%s Graphs display data in real time. They are generated every time the operator requires any of them and display the up-to-date state.
    				There are two types of graphs: The agent's automated graphs and the graphs the user customizes by using one or more modules to do so.
fr: Les graphiques sont conçues pour montrer les données collectées par %s dans une scale temporaire défini par l'utilisateur.
    				Les graphs %s montrent des données en temps réel. Ils sont générés chaque fois que l'opérateur requis quelqu'un et montrent l'état mis à jour.
    				Il y a deux types de : Les gaphs d'agent automatisés et les graphs d'utilisateur personnalisés en utilisant une ou plus de modules pour le faire.

en: Graphs containers
fr: Conteneurs de graphiques

en: Graphs font family
fr: Famille de polices de graphiques

en: Graphs font size
fr: Taille de police des graphiques

en: Graphs found
fr: Graphiques trouvés

en: Graphs modules that represent the self-monitoring system
fr: Modules graphiques qui représentent le système d'autosupervision

en: Greater (>)
fr: Supérieur (>)

en: Greater or equal (>=)
fr: Supérieur ou égal (>=)

en: Green cell when the module group and agent have all modules in OK status
fr: Cellule verte quand le groupe du module et l'agent présentent tous les modules dans un état OK

en: Green cell when the module has a normal status
fr: Cellule verte quand le module se trouve en état normal

en: Greetings
fr: Bonjour

en: Grey cell when the module group and agent have at least one in unknown status and the others in green status
fr: Cellule grise quand le groupe de module et l'agent ont au moins un module dans un état inconnu et le reste dans état vert

en: Grey cell when the module has an unknown status
fr: Cellule grise quand le module se trouve en état inconnu

en: Grid color
fr: Couleur de la grille

en: Group
fr: Groupe

en: Group Map
fr: Carte de groupe

en: Group Password
fr: Mot de passe du groupe

en: Group Recursion
fr: Récursion de groupe

en: Group Report
fr: Rapport du groupe

en: Group View
fr: Vue du groupe

en: Group acl
fr: ACL de groupe

en: Group agents
fr: Groupes d'agents

en: Group agents.
fr: Agents du groupe.

en: Group alert report
fr: Rapport d'alerte groupe

en: Group by
fr: Regrouper par

en: Group by Enterprise String / IP
fr: Regrouper par chaîne Enterprise / Adresse IP

en: Group by Enterprise String/IP
fr: Regrouper par chaîne Enterprise / IP

en: Group by agent
fr: Regrouper par agent

en: Group configuration
fr: Configuration du groupe

en: Group event report
fr: Rapport d'événement de groupe

en: Group events
fr: Événements du groupe

en: Group extra id
fr: ID supplémentaire de groupe

en: Group extra id.
fr: ID supplémentaire de groupe.

en: Group filter
fr: Filtre groupe

en: Group filter:
fr: Filtre de groupe :

en: Group management
fr: Gestion de groupes

en: Group modules by agents
fr: Regrouper les modules par agents

en: Group modules by module group
fr: Regrouper les modules par groupe de modules

en: Group modules by tag
fr: Regrouper les modules par balise

en: Group must have a name
fr: Le groupe doit avoir un nom

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Group not found.
fr: Groupe non trouvé.

en: Group or Tag
fr: Groupe ou étiquette

en: Group recursion
fr: Récursion du groupe

en: Group report
fr: Rapport du groupe

en: Group successfully created
fr: Groupe créé correctement

en: Group successfully deleted
fr: Groupe supprimé correctement

en: Group successfully updated
fr: Groupe mis à jour correctement

en: Group synchronization
fr: Synchronisation de groupe

en: Group view
fr: Affichage du groupe

en: Group where agents will be placed (must exist in the Pandora FMS console)
fr: Groupe où les agents seront placés (il doit exister dans la console Pandora FMS)

en: Group/Company
fr: Groupe/Societé

en: Group/s
fr: Groupe/s

en: Group: %s
fr: Groupe : %s

en: Grouped
fr: Regroupés

en: Grouped by
fr: Groupé par

en: Grouped meter graphs
fr: Graphiques de compteurs groupés

en: Groups
fr: Groupes

en: Groups defined in %s
fr: Groupes définis dans %s

en: Groups found
fr: Groupes trouvés

en: Groups in Policy
fr: Groupes dans la politique

en: Groups selected
fr: Groupes sélectionnés

en: Groups status
fr: États des groupes

en: Groups view
fr: Vue des groupes

en: HTML font size for SLA (em)
fr: Taille de la police HTML pour SLA (em)

en: HTML view
fr: Affichage HTML

en: HTTP auth (login)
fr: Authentification HTTP (connexion)

en: HTTP auth (password)
fr: Authentification HTTP (mot de passe)

en: Having agent name
fr: Ayant un nom d’agent

en: Having custom fields
fr: Ayant des champs personnalisés

en: Having module name
fr: Ayant un nom de module

en: Head search
fr: Recherche de tête

en: Header
fr: En-tête

en: Heatmap
fr: Carte de chaleur

en: Heatmap view
fr: Vue de carte de chaleur

en: Height
fr: Hauteur

en: Height (dynamic graphs)
fr: Hauteur (graphiques dynamiques)

en: Height proportional
fr: Hauteur proportionnelle

en: Hello! These are the tips of the day.
fr: Bonjour! Ce sont les astuces du jour.

en: Help
fr: Aide

en: Help system error
fr: Erreur dans le système d'aide

en: Here are described the alert templates, which will use their default actions.
    		You can modify the default behaviour editing alerts in the agent who stores data and alert definitions about the service and the SLA status.
fr: Les modèles d'alertes sont définis ici. Ils utilisent leurs actions par défaut.
    		Vous pouvez modifier le comportement par défaut en éditant les alertes dans l'agent qui stocke les données et les définitions des alertes sur le service et l'état du SLA.

en: Here is placed the script for the REMOTE inventory modules Local inventory modules don't use this field
fr: Placer ici le script pour les modules d'inventaire À DISTANCE. Les modules d'inventaire locaux n'utilisent pas ce champ

en: Here you can upload a resource template in .ptr format.
fr: Ici, vous pouvez télécharger un modèle de ressource au format .ptr.

en: Hi, can I help you?
fr: Bonjour, je peux vous aider ?

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide Labels
fr: Cacher les étiquettes

en: Hide URL
fr: Cacher URL

en: Hide configuration data
fr: Cacher les données de configuration

en: Hide details
fr: Masquer les détails

en: Hide items without data
fr: Masquer des éléments sans données

en: Hide last value on boolean modules
fr: Masquer la dernière valeur sur les modules booléens

en: Hide value
fr: Cacher la valeur

en: Hierarchy of agents
fr: Hiérarchie des agents

en: High
fr: Élevé

en: Historical Data
fr: Historique des données

en: Historical data
fr: Historique des données

en: Historical data settings
fr: Paramètres de données historiques

en: Historical database
fr: Base de données historique

en: Historical database MR mismatch
fr: Non-concordance de la base de données historique MR

en: Historical database allows you to keep data older than %d days. This action will produce no changes. Historical database will remain disabled.
fr: La base de données historique vous permet de conserver des données plus anciennes que %d jours. Cette action ne produira aucun changement. La base de données historique restera désactivée.

en: Historical database events purge
fr: Purge des événements de base de données historiques

en: Historical database is enabled, though not accessible with the current configuration.
fr: La base de données historique est activée, mais pas accessible avec la configuration actuelle.

en: Historical database maintenance options
fr: Options de maintenance de la base de données historique

en: Historical database maintenance problem.
fr: Problème de maintenance de la base de données historique.

en: Historical database not available
fr: Base de données historique non disponible

en: Historical database partitions
fr: Partitions de base de données historiques

en: Historical database purge
fr: Purge de la base de données historique

en: Historical database string purge
fr: Purge de la chaîne de la base de données historique

en: Historical database traps purge
fr: Purge des déroutements de la base de données historique

en: Historical events settings
fr: Paramètres des événements historiques

en: Historical trap settings
fr: Paramètres des déroutements d’historique

en: History
fr: Historique

en: History database
fr: Base de Données de l'historique

en: History database connection failed: %s
fr: Échec de la connexion à la base de données historique : %s

en: History database connection is available.
fr: La connexion à la base de données d’historique est disponible.

en: History database schema is installed.
fr: Le schéma de base de données d’historique est installé.

en: History database schema is up to date with active database.
fr: Le schéma de base de données d’historique est à jour avec la base de données active.

en: History event list
fr: Liste des événements de l'historique

en: Holding Area
fr: Zone d'attente

en: Holidays
fr: Vacances

en: Home
fr: Accueil

en: Home screen
fr: Page d'accueil

en: Horizontal Bars
fr: Barres horizontales

en: Horizontal bars
fr: Barres horizontales

en: Host
fr: Hôte

en: Host
fr: Hôte

en: Host & Devices
fr: Hôte et appareils

en: Host & devices
fr: Hôte et appareils

en: Host ESX
fr: Hôte ESX

en: Host address
fr: Adresse de l'hôte

en: Host detailed traffic
fr: Trafic détaillé de la machine

en: Host file
fr: Fichier hôte

en: Host&devices total
fr: Hôte&périphériques totales

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Hosts discovered
fr: Hôtes découverts

en: Hosts/Net
fr: Hôtes/Réseau

en: Hour
fr: Heure

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Hourly S.L.A.
fr: SLA chaque heure

en: Hours
fr: Heures

en: Hours: %s
fr: Heures : %s

en: How to configure encryption.
fr: Comment configurer cryptage

en: Hyperlink to help information that has to exist previously.
fr: Hyperlien pour information qui doit exister préalablement

en: I do not know what you want to do
fr: Je sais ce que tu veux faire.

en: I'm going to show you how to monitor a server.
fr: Je vais vous montrer comment surveiller un serveur.

en: I.P
fr: IP

en: ICMP server
fr: Serveur ICMP

en: ICMP subnets blacklist
fr: Liste noire des sous-réseaux ICMP

en: ICMP threads
fr: Fils ICMP

en: ID
fr: Identifiant

en: ID 2
fr: Identifiant 2

en: ID Alert SNMP
fr: ID alerte SNMP

en: ID Report
fr: Rapport ID

en: ID Ticket
fr: ID du ticket

en: ID extra
fr: Identifiant supplémentaire

en: ID recon task
fr: ID de tache de reconnaissance

en: ID user cannot be empty
fr: L'identifiant de l'utilisateur ne peut pas être vide.

en: IN PROCESS
fr: EN COURS

en: IN of SLA limits
fr: Dans les limites de SLA

en: INFORMATIONAL
fr: INFORMATIF

en: IO read
fr: E/S lues

en: IO write
fr: Écriture d’E/S

en: IOPS performance summary
fr: Résumée de la performance d'IOPS

en: IP
fr: Adresse IP

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IP Address list
fr: Liste d’adresses IP

en: IP Adress
fr: Adresse IP

en: IP Adrress
fr: Adresse IP

en: IP ElasticSearch server
fr: IP du serveur ElasticSearch

en: IP Network range
fr: Intervalle réseau d'IP

en: IP address
fr: Adresse IP

en: IP address is required
fr: Une adresse IP est requise

en: IP address resolution
fr: Résolution de l'adresse IP

en: IP address resolution can take a lot of time
fr: La résolution de l'adresse IP peut prendre du temps

en: IP list with API access
fr: Liste d'adresses IP avec accès API

en: IP of ElasticSearch server
fr: IP du serveur ElasticSearch

en: IP or FQDN
fr: IP ou FQDN

en: IP range
fr: Intervalle d'IP

en: IPAM Networks
fr: Réseaux IPAM

en: IPAM interval
fr: Intervalle IPAM

en: IPAM networks
fr: Réseaux IPAM

en: IPAM task
fr: Tâche IPAM

en: IPs
fr: Adresses IP

en: Icon
fr: Icône

en: Icon and module value
fr: Icône et valeur du module

en: Icon image dashboard
fr: Tableau de bord des images d'icônes

en: Icon preview
fr: Aperçu de l'icône

en: Icons style
fr: Style des icônes

en: Id
fr: ID

en: Id group %s doesn't exist in %s
fr: L'ID du groupe %s n'existe pas dans %s

en: Id policy %d already pending to apply in Id agent %d.
fr: Politique d'ID %d pendant déjà d'application dans l'agent ID %d

en: Id policy %d already pending to apply.
fr: Politique d'ID %d pendant d'application.

en: Id souce event
fr: Id source d'événement

en: Id source event
fr: Événements de source d'ID

en: Id source events
fr: Événements de source d'ID

en: Id user cannot be empty
fr: L'identifiant de l'utilisateur ne peut pas être vide.

en: Identification and Categorization
fr: Identification et catégorisation

en: Identification_reminder
fr: Rappel d'identification

en: Identifier
fr: Identificateur

en: Identifier with forbidden characters. Check the documentation.
fr: Identificateur avec des caractères interdits. Consultez la documentation.

en: If SSL is not properly configured you will lose access to
fr: Si SSL n'est pas correctement configuré, vous perdrez l'accès à

en: If SSL is not properly configured, you will lose access to the %s Console. Do you want to continue?
fr: Si SSL n’est pas correctement configuré, vous perdrez l’accès à la console %s. Voulez-vous continuer ?

en: If a critical balanced module is going to critical status, then cluster will be critical.
fr: Si un module balancé critique entre un état critique, la grappe deviendra critique.

en: If a task with the selected credentials is already running, it will be edited. To create a new one, another account from the credential store must be selected.
fr: Si une tâche avec les informations d’identification sélectionnées est déjà en cours d’exécution, elle sera modifiée. Pour en créer un nouveau, un autre compte du magasin d’informations d’identification doit être sélectionné.

en: If an option is selected, all graphs will have the highest value from all modules included in the graph as a maximum threshold
fr: Si une option est sélectionnée, tous les graphiques auront la valeur la plus haute de tous les modules comme seuil maximum, y compris dans le graphique.

en: If checkbox is clicked then block size global configuration is used
fr: Si vous cochez cette case, la taille du bloc de la configuration globale sera utilisée

en: If closed status is set on recovery, a workunit will be added to the ticket in Integria IMS rather that closing the ticket.
fr: Si le statut fermé est défini sur la récupération, une unité de travail sera ajoutée au ticket dans Integria IMS plutôt que de fermer le ticket.

en: If days purge is less than history days pass to history db, you will have a problems and you lost data. Recommended that days purge will more taller than days to history DB
fr: Si la date de nettoyage est inférieure à la date de passage de l'historique de la BD, vous aurez des problèmes et perdrez des données. Il est conseillé de configurer la date de nettoyage à un niveau supérieur à la date de passage de l'historique de la BD.

en: If defined, the timeout program (usually /usr/bin/timeout) will be used to call the Tentacle client
fr: S’il est défini, le programme de délai d’attente (généralement /usr/bin/timeout) sera utilisé pour appeler le client Tentacle

en: If enabled multiple services will be created.
fr: Si cette option est activée, plusieurs services seront créés.

en: If enabled the command will be displayed to any user that can execute this event response
fr: Si elle est activée, la commande sera affichée à tout utilisateur pouvant exécuter cette réponse d’événement

en: If enabled, allows to define a complex module plugin or log.
fr: S’il est activé, il permet de définir un plugin ou un journal de module complexe.

en: If it is checked, the regexp or name of modules match only each to each to agent, instead create a big graph with all modules from all agents.
fr: Si cette option est cochée, le regexp ou le nom de modules correspondent avec chaque module de chaque agent, au lieu de créer un grand graphique avec tous les modules de tous les agents.

en: If not, layout is vertical
fr: Sinon, la mise en page est verticale

en: If public URL is not properly configured you will lose access to
fr: Si l'URL publique n'est pas correctement configurée, vous perdrez l'accès à

en: If public URL is not properly configured, you will lose access to the %s Console. Do you want to continue?
fr: Si l’URL publique n’est pas correctement configurée, vous perdrez l’accès à la Console %s. Voulez-vous continuer ?

en: If secondary_mode is set to on_error, data files are copied to the secondary server only if the primary server fails. If set to always, data files are always copied to the secondary server
fr: Si secondary_mode est défini sur on_error, les fichiers de données sont copiés sur le serveur secondaire uniquement en cas de défaillance du serveur principal. S’ils sont définis sur toujours, les fichiers de données sont toujours copiés sur le serveur secondaire

en: If selected, restrict visualization of this item in the visual console to users who have access to selected group. This is also used on calculating child visual consoles.
fr: Si sélectionné, le visionnement de cet élément dans la console visuelle sera limité aux utilisateurs qui ont accès au groupe sélectionné. Ceci est aussi utilisé pour calculer les consoles visuelles des enfants.

en: If set to 1, manually added hosts (via add_host or host_file) will always be created, whether they respond to ping or not
fr: S’ils sont définis sur 1, les hôtes ajoutés manuellement (via add_host ou host_file) seront toujours créés, qu’ils répondent ou non au ping

en: If something is not working as expected, look for this icon and report!
fr: Si quelque chose ne fonctionne pas comme prévu, recherchez cette icône et signalez-le !

en: If the code is valid, the double authentication will be activated
fr: Si le code est valide, la double authentification sera activée

en: If the duration of the scheduled downtime is less than 5 minutes it will not be represented in the graph
fr: Si la durée du temps d'arrêt programmé est inférieure à 5 minutes, il ne sera pas représenté dans le graphique

en: If the interval of days until events data purge is shorter than the events data history storage interval, data will be lost. It is recommended that the storage frequency is higher than the purge frequency.
fr: si l'intervalle de jours jusqu'à l'épuration des données d'événements et plus courte que l'intervalle historique de données d'événements, des données seront perdues. Nous vous recommandons que la fréquence de stockage soit plus haute que la fréquence d'épurage.

en: If the number of pending items (per node) is higher than this number, a notification will be shown
fr: Si le nombre d’éléments en attente (par nœud) est supérieur à ce nombre, une notification s’affiche

en: If the reader of this message is not the intended recipient, you are hereby notified that any dissemination, distribution or copying of this communication is strictly prohibited
fr: Si le lecteur de ce message n'est pas le destinataire de ces documents, nous vous informons que toute diffusion, distribution ou copie de ces documents est strictement interdite.

en: If the remote configuration is enabled, it will also go into standby mode when disabling it.
fr: Si la configuration à distance est activée, elle passera également en mode veille lors de sa désactivation.

en: If there are any &#x22;In process&#x22; events with a specific Extra ID and a New event with that Extra ID is received, it will be created as &#x22;In process&#x22; instead.
fr: S’il y a des événements « En cours » avec un ID supplémentaire spécifique et qu’un nouvel événement avec cet ID supplémentaire est reçu, il sera créé en tant que « En cours » à la place.

en: If this is your first time using %s, we suggest a few links that'll help you learn more about the software. Monitoring can be overwhelming, but take your time to learn how to harness the power of %s!
fr: Si c'est votre première fois utilisant %s, nous vous suggestions quelques liens qui vous aideront a apprendre plus sur le logiciel. La supervision peut être écrasant, mais prenez votre temps pour apprendre comment exploiter la puissance de %s !

en: If this option was checked, only adding in elements that type of modules support this option.
fr: Si vous cochez cette case, cette option sera possible que si vous ajoutez des modules de ce type.

en: If you are trying to migrate this node to a new metaconsole, please use the form available at Settings > Enterprise at node console.
fr: Si vous essayez de migrer ce nœud vers une nouvelle Métaconsole, utilisez le formulaire disponible dans Paramètres > Enterprise sur la console du nœud.

en: If you change this description, you must change into the text of Data configuration.
fr: Si vous modifiez cette description, vous devez la changer dans le texte de configuration de données.

en: If you check this option, those elements that do NOT meet any of the requirements will be shown
fr: Si vous cochez cette option, les éléments qui ne répondent à aucune des exigences seront affichés

en: If you have changed the node database to a different one, please go to Command center and perform a database unification process.
fr: Si vous avez remplacé la base de données de nœuds par une autre, accédez au Centre de commande et effectuez un processus d’unification de la base de données.

en: If you have it already configured you can go to the next step.
fr: Si vous l'avez déjà configuré, vous pouvez passer à l'étape suivante.

en: If you have modified the auth system, the origin of this problem could be that %s cannot override the authorization variables from the config database. Please remove them from your database by executing:<br><pre>DELETE FROM tconfig WHERE token = "auth";</pre>
fr: Si vous avez modifié le auth system, la source de ce problème pourrait être que %s ne peut pas outrepasser les variables d'autorisation depuis la base de données de configuration. Veuillez les éliminer de votre bas de données en exécutant : <br><pre>DELETE FROM tconfig WHERE token = "auth";</pre>

en: If you have received this transmission in error, do not read it
fr: Si vous avez reçu cette transmission par erreur, ne la lisez pas

en: If you have typed the name correctly you will see the agent.
fr: Si vous avez bien écrit le nom, l'agent sera affiché.

en: If you know the name of the agent or the name of the module in critical status, type it in this field to make the module list shorter. You can write the entire name or just a part of it.
fr: Si vous connaissez le nom de l'agent ou le nom du module en état critique, introduisez-le dans ce champ pour raccourcir la liste de modules. Vous pouvez écrire le nom au complet ou seulement une partie du nom.

en: If you select Enabled combo the Password type will be disabled.
fr: Si vous sélectionnez la combinaison activée, le type de mot de passe sera désactivé.

en: If you select Passord type the Enabled combo will be disabled.
fr: Si vous sélectionnez le type de mot de passe, la liste déroulante Activé sera désactivée.

en: If you select several agents, only the common modules will be displayed
fr: Si vous sélectionnez plusieurs agents, seuls les modules communs seront affichés

en: If you set a 0 seconds timeout, the server plugin timeout will be used
fr: Si vous définissez un temps d'interruption de 0 secondes, le temps d'interruption du plugin du serveur sera employé.

en: If you think this report must be escalated, feel free to forward this mail to "%s"
fr: Si vous pensez que ce rapport doit être escaladé, n'hésitez pas à transmettre ce courrier à "%s"

en: If you want to have your consoles registered, you must define them by editing config.php in each individual console and wait for cron to run in order to be registered.
fr: Si vous souhaitez que vos consoles soient enregistrées, vous devez les définir en éditant config.php dans chaque console individuelle et attendre que cron s’exécute pour être enregistré.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore Planned Downtime
fr: Ignorer le temps d'arrête programmé

en: Ignore new GIS data:
fr: Ignorer les nouvelles données GIS :

en: Ignore new GIS data:
fr: Ignorer les nouvelles données GIS :

en: Ignore time
fr: Ignorer le temps

en: Illegal query or any other error
fr: Requête illégale ou autre erreur

en: Illegal query: Due security restrictions, there are some tokens or words you cannot use: *, delete, drop, alter, modify, password, pass, insert or update.
fr: Requête illégale : pour des raisons de sécurité, certains tokens ou mots ne peuvent pas être employés : *, supprimer, déposer, altérer, modifier, mot de passe, passe, introduire ou mettre à jour.

en: Image Size
fr: Taille de l'image

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Image size too large
fr: Taille de l’image trop grande

en: Import CSV
fr: Importer CSV

en: Import file
fr: Importer fichier

en: Import targets from CSV
fr: Importer cibles depuis le CSV

en: Import text from URL
fr: Importer texte à partir de l'URL

en: Important Events by Criticity
fr: Événements importants par sévérité

en: In
fr: Dans

en: In Pandora FMS, data is stored compressed. The data visualization in database, charts or CSV exported data won't match, because is interpreted at runtime. Please check 'Pandora FMS Engineering' chapter from documentation.
fr: Dans Pandora FMS, les données sont stockées compressées. La visualisation des données dans la base de données, les graphiques ou les données exportées CSV ne correspondront pas, car elles sont interprétées au moment de l'exécution. Veuillez consulter le chapitre « Pandora FMS Ingénierie » de la documentation.

en: In Progress
fr: En cours

en: In black list
fr: Dans la liste noire

en: In order to access ticket management system, integration with Integria IMS must be enabled and properly configured
fr: Pour accéder au système de gestion des tickets, l'intégration avec Integria IMS doit être activée et correctement configurée

en: In order to make backups it is necessary to check if the configuration is correct.
fr: Afin d’effectuer des sauvegardes, il est nécessaire de vérifier si la configuration est correcte.

en: In order to make backups it is necessary to have mysqldump on your console.
fr: Afin de faire des sauvegardes, il est nécessaire d’avoir mysqldump sur votre console.

en: In order to perform massive operations, PHP needs a correct configuration in timeout parameters. Please, open your PHP configuration file (php.ini) for example: <i>sudo vi /etc/php5/apache2/php.ini;</i><br> And set your timeout parameters to a correct value: <br><i> max_execution_time = 0</i> and <i>max_input_time = -1</i>
fr: Pour effectuer des opérations massives, il faut que les paramètres d'interruption PHP soient configurés correctement. Veuillez ouvrir le fichier de configuration PHP (php.ini) par exemple : <i>sudo vi /etc/php5/apache2/php.ini;</i><br> et régler les paramètres d'interruption à une valeur correcte : <br><i> max_execution_time = 0</i> and <i>max_input_time = -1</i>

en: In proccess.
fr: En cours.

en: In process
fr: En cours

en: In progress selected
fr: En cours sélectionné

en: In scheduled downtime
fr: En arrêt planifié

en: In seconds
fr: En secondes

en: In smart mode weights are automatically calculated.
fr: En mode intelligent, les poids sont calculés automatiquement.

en: In smart mode, thresholds are percentual.
fr: En mode intelligent, les seuils sont en pourcentage.

en: In smart services weights are automatically calculated.
fr: Dans les services intelligents, les poids sont calculés automatiquement.

en: In template select "Critical Condition".
fr: Dans le modèle, sélectionnez « État critique ».

en: In the "Subject"  field  you can use the macros _agent_ or _module_ for each name.
fr: Dans le champ « Objet », vous pouvez utiliser les macros _agent_ ou _module_ pour chaque nom.

en: In the command field select "email".
fr: Dans le champ de commande sélectionnez « courriel ».

en: In the config.php file in the variable $config["homedir"] = add the correct path
fr: Dans le fichier config.php, dans la variable $config["homedir"] = ajouter le chemin correct

en: In the config.php file in the variable $config["homeurl"] or $config["homeurl_static"] = add the correct path
fr: Dans le fichier config.php, dans la variable $config["homeurl"] ou $config["homeurl_static"] = ajouter le chemin correct

en: In the customized classification, we will be able to define our own classification rules, 
                    based on certain parameters retrieved from the information reported by the agent (name of the agent and its IP address).
fr: Dans la classification personnalisée, nous serons en mesure de définir nos propres règles de classification, 
                    en fonction de certains paramètres extraits des informations communiquées par l’agent (nom de l’agent et son adresse IP).

en: In the first field enter the email address/addresses where you want to receive the email alerts separated with comas ( , ) or white spaces.
fr: Dans le premier champ introduisez l'adresse ou les adresses courriel où vous voulez recevoir les alertes courriel, séparées par des virgules (,) ou des espaces.

en: In the text field, you can also use macros. Get more information about the macros by clicking on the help icon.
fr: Dans le champ suivant, vous pouvez aussi utiliser des macros. Vous pouvez obtenir plus d'information sur les macros en cliquant sur l'icône d'aide.

en: In the threshold field enter the seconds. The help icon show more information.
fr: Dans le champ seuil, introduisez les secondes. L'icône d'aide montre plus d'informations.

en: Inactive Counters
fr: Compteurs inactifs

en: Incidents by group
fr: Incidents par groupe

en: Incidents by priority
fr: Incidents par priorité

en: Incidents by status
fr: Incidents par état

en: Incidents by user
fr: Incidents par utilisateur

en: Include agents manually disabled
fr: Inclure les agents désactivés manuellement

en: Include datacenters
fr: Inclure les centres de données

en: Include datastores
fr: Inclure des banques de données

en: Include esxs
fr: Inclure esxs

en: Include extended events
fr: Inclure les événements prolongés

en: Include filter
fr: Inclure Filtre

en: Include installation data
fr: Inclure les données d'installation

en: Include statistical monitors
fr: Inclure des moniteurs statistiques

en: Include vms
fr: Inclure les machines virtuelles

en: Include_agents
fr: Inclure des agents

en: Incomplete
fr: Inachevé

en: Incorrect address format
fr: Format d'adresse incorrect

en: Incorrect collapsible.
fr: Pliage incorrect

en: Incorrect config value
fr: Valeur de configuration incorrecte

en: Incorrect file
fr: Fichier incorrect

en: Incorrect form.
fr: Forme incorrecte

en: Incorrect format in Subnet field
fr: Format incorrect dans le champ de sous-réseau

en: Incorrect grid.
fr: Grille incorrecte

en: Incorrect mask format
fr: Format de masque incorrect

en: Incorrect update file.
fr: Erreur de mise à jour du fichier

en: Increase Weight
fr: Augmenter le poids

en: Increment
fr: Incrément

en: Incremental
fr: Croissant

en: Index of %s
fr: Index de %s

en: Index of attachment/plugin
fr: Index de la pièce jointe/plug-in

en: Indian
fr: Indien

en: Info
fr: Information

en: Info of state in events
fr: Information sur l'état des événements

en: Info status %s
fr: État des informations %s

en: Information accessible through the _group_other_ macro
fr: Information accessible par la _group_other_ macro

en: Information contained in this node is not needed. Node information will be erased, and replaced with new data from this metaconsole automatically after register the node. Are you sure?
fr: Les informations contenues dans ce nœud ne sont pas nécessaires. Les informations du nœud seront effacées et remplacées automatiquement par de nouvelles données de cette Métaconsole après l’enregistrement du nœud. Êtes-vous sûr ?

en: Information contained in this node is useful. After register the node, you must launch a merge process from command center, which will combine information in current environment with information contained in this new node. Are you sure?
fr: Les informations contenues dans ce nœud sont utiles. Après avoir enregistré le nœud, vous devez lancer un processus de fusion à partir du centre de commandes, qui combinera les informations de l’environnement actuel avec les informations contenues dans ce nouveau nœud. Êtes-vous sûr ?

en: Information from the tagente_datos table
fr: Informations de la table tagent_données

en: Information imported FIRST time from the XML will fill the information you can see in the console, but after the first import, system will ignore any update coming from the XML/Agent.
fr: L'information importée pour la PREMIÈRE fois à partir de XML remplit l'information que vous pouvez voir sur la console, mais après la première importation, le système ignore toute mise à jour provenant de XML/agent.

en: Information to be shown
fr: Informations à afficher

en: Informational
fr: Informatif

en: Informative
fr: Informatif

en: Inherited
fr: Hérité

en: Initialice merge
fr: Commencer l'unification

en: Initialize
fr: Initialiser

en: Initilize
fr: Initialiser

en: InnoDB buffer pool size
fr: Taille du pool de mémoire tampon InnoDB

en: InnoDB file per table
fr: Fichier InnoDB par table

en: InnoDB lock wait timeout
fr: Délai d'attente du verrouillage InnoDB

en: InnoDB log buffer size
fr: Taille du tampon de journal InnoDB

en: InnoDB log file size
fr: Taille du fichier journal InnoDB

en: Insert Data
fr: Introduire les données

en: Insert by %s Console
fr: Insérer par Console %s

en: Insert info steps
fr: Inséree étapes d'information

en: Insert relation
fr: Insérer une relation

en: Inserts
fr: Insertions

en: Inserts backups, disable foreings keys, exceptions in tmerge_queries
fr: Entrez les sauvegardes, désactivez les clés externes, exceptions dans tmerge_queries

en: Inserts truncate, autoincrement and inserts in tmerge_queries
fr: Inserts tronqués, auto-incrémentation et inserts dans tmerge_queries

en: Inserts updates in tmerge_queries
fr: Mises à jour d'inserts dans tmerge_queries

en: Install database schema
fr: Installer le schéma de base de données

en: Installation date
fr: Date de l'installation

en: Installation file
fr: Fichier d'installation

en: Installation files not modified
fr: Fichiers d'installation non modifiés

en: Installation files updated
fr: Fichiers d'installation mises à jour

en: Installer active
fr: Installateur actif

en: Instance explorer
fr: Explorateur d'instance

en: Instance table
fr: Table d’instance

en: Instructions when the status is critical
fr: Instructions lorsque l'état est critique

en: Instructions when the status is unknown
fr: Instructions lorsque l'état est inconnu

en: Instructions when the status is warning
fr: Instructions lorsque l'état est en alerte

en: Insufficent permissions to perform this action
fr: Autorisations insuffisantes pour effectuer cette action

en: Insufficient permissions to validate alerts
fr: Autorisations insuffisantes pour valider les alertes

en: Insuficient data
fr: Données insuffisantes

en: Integria API password
fr: Mot de passe de l'API d'Integria IMS

en: Integria API settings
fr: Paramètres de l'API Integria

en: Integria IMS API is not reachable
fr: L'API Integria IMS n'est pas accessible

en: Integria IMS Tickets
fr: Tickets Integria IMS

en: Integria IMS statistics
fr: Statistiques Integria IMS

en: Integria IMS ticket list
fr: Liste des tickets Integria IMS

en: Integria URL
fr: URL d'Integria IMS

en: Integria configuration at user level
fr: Configuration d’Integria au niveau de l’utilisateur

en: Integria custom response default group
fr: Groupe par défaut de réponse personnalisée d’Integria

en: Integria custom response default owner
fr: Propriétaire par défaut de la réponse personnalisée d’Integria

en: Integria custom response default priority
fr: Priorité par défaut de la réponse personnalisée d’Integria

en: Integria custom response default ticket content
fr: Contenu du ticket par défaut de la réponse personnalisée d’Integria

en: Integria custom response default ticket status
fr: État du ticket par défaut de la réponse personnalisée d’Integria

en: Integria custom response default ticket title
fr: Titre du ticket par défaut de la réponse personnalisée d’Integria

en: Integria custom response default ticket type
fr: Type de ticket par défaut de réponse personnalisée d’Integria

en: Integria default creator
fr: Créateur par défaut d’Integria

en: Integria default group
fr: Groupe par défaut d’Integria

en: Integria default owner
fr: Propriétaire par défaut d’Integria

en: Integria default priority
fr: Priorité par défaut d’Integria

en: Integria default ticket content
fr: Contenu du ticket par défaut d'Integria

en: Integria default ticket status
fr: État du ticket par défaut d'Integria

en: Integria default ticket title
fr: Titre du ticket par défaut d’Integria

en: Integria default ticket type
fr: Type de ticket par défaut d’Integria

en: Integria host
fr: Hôte d'Integria IMS

en: Integria inventory
fr: Inventaire d'Integria IMS

en: Integria password
fr: Mot de passe d’Integria

en: Integria request timeout
fr: Délai d'expiration de la requête d’Integria

en: Integria user
fr: Utilisateur d’Integria

en: Integria user configuration
fr: Configuration d’utilisateur Integria

en: Integria user login
fr: Connexion utilisateur Integria

en: Interface %s status
fr: État de l'interface %s

en: Interface '%s' throughput graph
fr: Interface « %s » graphique de rendement

en: Interface Information (SNMP)
fr: Information de l'interface (SNMP)

en: Interface Target
fr: Cible de l'interface

en: Interface filter
fr: Filtre d'interface

en: Interface information
fr: Informations d'interface

en: Interface information (SNMP)
fr: Information de l'interface (SNMP)

en: Interface source
fr: Source de l'interface

en: Interface traffic
fr: Trafic d'interface

en: Interface view
fr: Vue de l'interface

en: Internal error, please re-run this wizard.
fr: Erreur interne, veuillez réexécuter cet assistant.

en: Internal error. Force node resync
fr: Erreur interne. Forcer la resynchronisation du nœud

en: Interpreter
fr: Interprète

en: Interval
fr: Intervalle

en: Interval Agent.
fr: Intervalle de l'agent.

en: Interval average of the network modules
fr: Moyenne d'intervalle des modules réseau

en: Interval description
fr: Description de l'intervalle

en: Interval of autorefresh of the elements, by default they are 30 seconds, needing to enable the autorefresh first
fr: Intervalle de rafraîchissement automatique des éléments, par défaut ils sont de 30 secondes, il faut d'abord activer le rafraîchissement automatique

en: Interval of the main server loop in seconds. Status updates are sent to Pandora every keepalive seconds
fr: Intervalle de la boucle du serveur principal en secondes. Les mises à jour de statut sont envoyées à Pandora toutes les secondes

en: Interval values
fr: Valeurs d'intervalle

en: Interval.
fr: Intervalle

en: Introduce Y-axis data. Top=positive Bottom=negative
fr: Introduire les données sur l'axe Y. En haut = positif En bas = négatif.

en: Introduce a code generated by the app
fr: Introduire un code généré par l'application

en: Introduce x-axis data. Right=positive Left=negative
fr: Introduire les données sur l'axe X. Droite = positif Gauche = négatif.

en: Introduce zoom level. 1 = Highest resolution. Figures may include decimals
fr: Introduire le niveau de zoom. 1 = Résolution maximale. Les chiffres peuvent inclure des décimales.

en: Invalid
fr: Non valide

en: Invalid action
fr: Action non valide

en: Invalid agent element
fr: Élément d'agent non valide

en: Invalid agents array
fr: Tableau d'agents non valide

en: Invalid characters founded in module name
fr: Caractères non valides trouvés dans le nom du module

en: Invalid characters in module name
fr: Caractères invalides dans le nom du module

en: Invalid characters in short name
fr: Caractères non valides dans le nom abrégé

en: Invalid code
fr: Code non valide

en: Invalid content readed from csv file: %s
fr: Contenu non valide lu à partir du fichier csv : %s

en: Invalid cron task
fr: Tâche cron non valide

en: Invalid custom data: %s
fr: Données personnalisées non valides : %s

en: Invalid date selected
fr: Date sélectionnée non valide

en: Invalid date selected. Initial date must be before end date.
fr: Date sélectionnée non valide. La date initiale doit être antérieure à la date de fin.

en: Invalid element type.
fr: Type d’élément non valide.

en: Invalid extension. The package needs to be in `%s` or `%s` format.
fr: Extension invalide. Le package doit être au format `%s` ou `%s`.

en: Invalid file content
fr: Contenu du fichier non valide

en: Invalid group
fr: Groupe non valide

en: Invalid id given
fr: ID fournie non valide

en: Invalid installation file for %s
fr: Fichier d'installation pour %s non valide

en: Invalid json data
fr: Données json non valides

en: Invalid licence.
fr: Licence non valide

en: Invalid macros array
fr: Tableau de macros non valide

en: Invalid mimetype for csv file: %s
fr: Mime type non valide pour le fichier csv : %s

en: Invalid module element
fr: Élément de module non valide

en: Invalid module type
fr: Type de module non valide.

en: Invalid module type %s
fr: Type de module %s non défini

en: Invalid module type.
fr: Type de module non valide.

en: Invalid modules array
fr: Tableau de modules non valide

en: Invalid network address
fr: Adresse réseau non valide

en: Invalid old password
fr: Mot de passe ancien invalide

en: Invalid operation %s
fr: Opération non valable %s

en: Invalid password
fr: Mot de passe incorrect

en: Invalid plugin data
fr: Données du plugin non valides

en: Invalid plugin definition
fr: Définition de plugin non valide

en: Invalid response while validating license.
fr: Réponse invalide lors de la validation de la licence.

en: Invalid service
fr: Service invalide

en: Invalid tab specified
fr: Onglet non valide

en: Invalid task
fr: Tâche Invalide

en: Invalid time specified
fr: Temps spécifié non valide

en: Invalid transaction.
fr: Transaction invalide.

en: Invalid user ID: leading or trailing blank spaces not allowed
fr: ID utilisateur non valide : les espaces vides de début ou de fin ne sont pas autorisés

en: Invalid username or password
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe invalide

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Inventory Changes
fr: Modifications de l'inventaire

en: Inventory alert builder
fr: Générateur d’alertes d’inventaire

en: Inventory alert filters
fr: Filtres d’alerte d’inventaire

en: Inventory alert list
fr: Liste des alertes d’inventaire

en: Inventory alerts
fr: Alertes d’inventaire

en: Inventory changes
fr: Changements d'inventaire

en: Inventory changes blacklist
fr: Liste noire des changements d'inventaire

en: Inventory module
fr: Module d’inventaire

en: Inventory module error
fr: Erreur du module d'inventaire

en: Inventory modules
fr: Modules d'inventaire

en: Inventory modules management
fr: Gestion des modules d'inventaire

en: Inventory server
fr: Serveur d'inventaire

en: Inventory threads
fr: Threads d’inventaire

en: Inverse interval
fr: Intervalle inverse

en: Ip
fr: IP

en: Ip Address
fr: Adresse IP

en: Ip Gateway
fr: Passerelle IP

en: Ipam Ocuppied Manager Critical
fr: Ipam Occupé Manager Critique

en: Ipam Ocuppied Manager Warning
fr: Avertissement du gestionnaire occupé par Ipam

en: Is highly recommendable to execute this kind of operation from agent details to preview the script content
fr: Il est fortement recommandé d’exécuter ce type d’opération à partir des détails de l’agent pour prévisualiser le contenu du script

en: Is not metaconsole
fr: c'est pas la Métaconsole

en: Is possible that this view uses part of information which your user has not access
fr: Il est possible que ce mode de visionnement utilise une partie de l'information dont votre utilisateur n'a pas accès.

en: Issue setting umask: %s
fr: Paramètre de problème umask : %s

en: Issues
fr: Incidences

en: It allows the element to be superimposed to the rest of items of the visual console
fr: Il permet de superposer l'élément au reste des éléments de la console visuelle

en: It has to be 40% of the server memory not recommended to be greater or less
fr: Il doit être 40% de la mémoire du serveur, il n'est pas recommandée d’être supérieure ou inférieure

en: It is not a regular expression
fr: Ce n’est pas une expression régulière

en: It is recommended to have only one such widget in the control panel.
fr: Il est recommandé de n’avoir qu’un seul widget de ce type dans le panneau de configuration.

en: It is setted any recon task, the nodes get from the recontask IP mask instead from the group.
fr: Il est configuré sur n'importe quelle tâche de reconnaissance, les nœuds reçoivent des données à partir du masque IP de la tâche de reconnaissance au lieu d'à partir du groupe.

en: It uses the Round-robin planning method to distribute, 
                    in an equitable way and in a rational order, all the new Pandora software agents that reach the Metaconsole.
                    The distribution of the agents will be done in a circular way, assigning the corresponding server to each new agent.
fr: Il utilise la méthode de planification Round-robin pour distribuer, 
                    de manière équitable et dans un ordre rationnel, tous les nouveaux agents logiciels Pandora qui atteignent la Métaconsole.
                    La distribution des agents se fera de manière circulaire, en attribuant le serveur correspondant à chaque nouvel agent.

en: It was impossible to uncompress your file
fr: Il était impossible de décompresser votre fichier

en: It' is very important to keep the database up-to-date to get the best performance and results in Pandora
fr: Il est très important de maintenir la base de données à jour pour obtenir les meilleures performances et résultats dans Pandora FMS

en: It's a complex operation that needs human intervation to avoid system failures and data loosing
fr: Il s'agit d'une opération complexe qui requiert une intervention humaine afin d'éviter les pannes de système et la perte de données.

en: It's a password
fr: C'est un mot de passe

en: Item Editor Information
fr: Informations sur l'éditeur d’éléments

en: Item created in the visualmap
fr: Élément créé sur la carte visuelle

en: Item editor
fr: Éditeur d'éléments

en: Item in the map
fr: Élément sur la carte

en: Item limit for realtime reports
fr: Limite d'articles pour les rapports en temps réel

en: Item limit for realtime reports)
fr: Limite d'éléments pour rapports en temps réel

en: Item list
fr: Liste d'éléments

en: Item title size text
fr: Taille du texte du titre de l'élément

en: Item type has no getFormInputs method [
fr: Le type d'élément n'a pas de méthode getFormInputs [

en: Item type not valid [
fr: Type d’élément non valide [

en: Item type to be added
fr: Type d’élément à ajouter

en: Item(s) definition
fr: Définition d’élément(s)

en: Items
fr: Éléments

en: Items period before
fr: Période d'articles avant

en: Items selected here will be added to the lists at Service items summary.
fr: Les éléments sélectionnés ici seront ajoutés aux listes dans Résumé des éléments de service.

en: JSON decoding error. Please call support.
fr: Erreur de décodage de JSON. Veuillez appeler support.

en: January
fr: Janvier

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: Keep In process status for new events with extra ID
fr: Conserver l’état en cours pour les nouveaux événements avec ID supplémentaire

en: Keep counters
fr: Conserver les compteurs

en: Keep this %s console up to date with latest updates.
fr: Gardez cette %s console à jour avec les dernières mises à jour.

en: Key identifier
fr: Identifiant de clé

en: Key identifier is required
fr: Un identifiant clé est requis.

en: Key string
fr: Chaîne clé

en: L.S change
fr: Changement L.S

en: LDAP Attributes
fr: Attributs LDAP

en: LDAP function
fr: Fonction LDAP

en: LDAP port
fr: Port LDAP

en: LDAP secondary enabled
fr: LDAP secondaire activé

en: LDAP server
fr: Serveur LDAP

en: LDAP version
fr: Version LDAP

en: LEGAL WARNING
fr: AVERTISSEMENT LÉGAL

en: Label
fr: Étiquette

en: Label position
fr: Position de l’étiquette

en: Label settings
fr: Paramètres d'étiquette

en: Label:
fr: Étiquette :

en: Lag
fr: Retard

en: Language
fr: Langue

en: Language and Appearance
fr: Langage et apparence

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Language is empty
fr: La langue est vide

en: Language settings
fr: Configuration de Langage

en: Lapse
fr: Intervalle

en: Lapses of time in which the period is divided to make more precise calculations
fr: Intervalles de temps dans lesquelles une période se divise pour effectuer des calculs plus précis

en: Last
fr: Dernier

en: Last %d hours.
fr: %d dernières heures.

en: Last %s Events
fr: Derniers %s événements

en: Last 24 hrs
fr: Dernières 24 heures

en: Last 30 days
fr: 30 derniers jours

en: Last 7 days
fr: 7 derniers jours

en: Last 8 hours events
fr: Événements des 8 dernières heures

en: Last Contact
fr: Dernier contact

en: Last Execution
fr: Dernière exécution

en: Last Fired
fr: Déclenchée pour la dernière fois

en: Last Update
fr: Dernière mise à jour

en: Last Value
fr: Dernière valeur

en: Last Value
fr: Dernière valeur

en: Last activity
fr: Dernière activité

en: Last activity in %s console
fr: Dernière activité dans la console %s

en: Last application
fr: Dernière application

en: Last check
fr: Dernière vérification

en: Last contact
fr: Dernier contact

en: Last contact:
fr: Dernier contact :

en: Last data
fr: Dernières données

en: Last day
fr: Dernier jour

en: Last error
fr: Dernière erreur

en: Last event
fr: Dernier événement

en: Last execution
fr: Dernière exécution

en: Last failure
fr: Dernier échec

en: Last fired
fr: Déclenchée pour la dernière fois

en: Last hour.
fr: Dernière heure.

en: Last line must be "module_end"
fr: La dernière ligne doit être « module_end ».

en: Last line must be "task_end"
fr: La dernière ligne doit être « task_end ».

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Last match
fr: Dernière correspondance

en: Last modification
fr: Dernière modification

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Last month
fr: Le mois dernier

en: Last on demand execution
fr: Dernière exécution à la demande

en: Last queued task
fr: Dernière tâche en file d’attente

en: Last remote contact
fr: Dernier contact à distance

en: Last run
fr: Dernière exécution

en: Last status
fr: Dernier état

en: Last status change
fr: Dernier changement d’état

en: Last time
fr: Dernière fois

en: Last time on DB maintance
fr: Dernier accès à la gestion de la BD

en: Last trap:
fr: Dernier déroutement :

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Last update.
fr: Dernière mise à jour

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Last valid IP
fr: Dernière adresse IP valide

en: Last value
fr: Dernière valeur

en: Last value:
fr: Dernière valeur :

en: Last week
fr: La semaine dernière

en: Latency
fr: Latence

en: Latency block
fr: Bloc de latence

en: Latency interval
fr: Intervalle de latence

en: Latency packets
fr: Paquets de latence

en: Latency retries
fr: Nouvelles tentatives de latence

en: Latency threads
fr: Fils de latence

en: Latency timeout
fr: Délai d’expiration de la latence

en: Latest activity
fr: Dernière activité

en: Latest configuration retrieved is different from backed one
fr: La dernière configuration récupérée est différente de celle sauvegardée

en: Latest events
fr: Derniers événements

en: Latest events for this agent
fr: Derniers événements pour cet agent

en: Latest operation "%s" was executed %s ago with result: %s %s
fr: La dernière opération « %s » a été exécutée il y a %s avec le résultat: %s %s

en: Latest value
fr: Dernière valeur

en: Latitude:
fr: Latitude :

en: Launch
fr: Lancer

en: Launch alert action
fr: Lancer action d'alerte

en: Launch custom event
fr: Lancer événement personnalisé

en: Launch event if configuration changes
fr: Événement de lancement si la configuration change

en: Launch script
fr: Lacer script

en: Layer name
fr: Nom de la couche

en: Layers
fr: Couches

en: Layout size
fr: Taille du layout

en: Layout visual console
fr: Layout de la console visuelle

en: Ldap search timeout
fr: Délai d’expiration de la recherche Ldap

en: Ldap search timeout (secs)
fr: Délai de recherche Ldap (secondes)

en: Learning mode
fr: Mode d'apprentissage

en: Leave blank to use SSH default port (22)
fr: Laissez vide pour utiliser le port SSH par défaut (22)

en: Left
fr: Gauche

en: Left blank for the LOCAL inventory modules
fr: Laissé en blanc pour les modules d'inventaire LOCAUX

en: Left in blank if you want to use default name: Template name - agents (num agents) - Date
fr: Laissez-le en blanc si vous voulez utiliser le nom par défaut : Template name - agents (num agents) - Date

en: Legacy HA database management
fr: Gestion de base de données HA héritée

en: Legacy Visual Console View
fr: Vue console visuelle legacy

en: Legacy database HA
fr: Base de données HA héritée

en: Legend
fr: Légende

en: Legend Position
fr: Position de la légende

en: Legend color
fr: Couleur de la légende

en: Less (<)
fr: Inférieur (<)

en: Less loaded
fr: Moins chargé

en: Less or equal (<=)
fr: Inférieur ou égal (<=)

en: Let me introduce my self: I am Pandorin, the annoying assistant of %s. You can follow my steps to do basic tasks in %s or you can close me and never see me again.
fr: Permettez-moi de me présenter : je suis Pandorin, l'assistant ennuyeux de %s. Vous pouvez suivre mes étapes pour effectuer des tâches de base dans %s ou vous pouvez me fermer et ne plus jamais me revoir.

en: Let me show you how to create an email action: Click on Create button and fill the form showed in the following screen.
fr: Laissez-moi vous montrer comment créer une action courriel : cliquez sur le bouton « Créer » et remplissez le formulaire affiché sur l'écran suivant.

en: Let&#39;s go
fr: Commencer

en: License
fr: Licence

en: License Mode
fr: Mode licence

en: License capacity exceeds 90 percent
fr: La capacité de licence dépasse 90 pour cent

en: License capacity is less than 90 percent
fr: La capacité de la licence est inférieure à 90 %

en: License encryption key
fr: Clé de chiffrement de licence

en: License information
fr: Information de la licence

en: License is about to expire
fr: La licence est sur le point d'expirer

en: License management
fr: Gestion de licences

en: License not allowed for this operation.
fr: Licence non autorisée pour cette opération.

en: License updated
fr: Licences mises à jour

en: Licensed to
fr: Sous licence pour

en: Lightweight mode
fr: Mode léger

en: Like nmap_timing_template, but applies to Satellite Server and Recon Server network scans. 3 by default
fr: Comme nmap_timing_template, mais s’applique aux analyses réseau des serveurs Satellite et Recon. 3 par défaut

en: Limit
fr: Limite

en: Limit
fr: Limite

en: Limit for bulk operations
fr: Limite pour les opérations massives

en: Limit of events per query
fr: Limite d’événements par requête

en: Limit parameters bulk
fr: Limite d'opérations massives

en: Limit to LTS updates
fr: Limite aux mises à jour LTS :

en: Limit value
fr: Valeur limite

en: Limited mode.
fr: Mode limité.

en: Line
fr: Ligne

en: Line %s
fr: Ligne %s

en: Line separator
fr: Séparateur de ligne

en: Line stack
fr: Graphique de ligne empilée

en: Lines
fr: Lignes

en: Lines haven't advanced options
fr: Les lignes n'ont pas d'options avancées

en: Link
fr: Lien

en: Link Name error
fr: Erreur de nom de lien

en: Link URL:
fr: URL du lien :

en: Link down (2)
fr: Lien interrompu (2)

en: Link enabled
fr: Lien activé

en: Link management
fr: Gestion des liens

en: Link name
fr: Nom du lien

en: Link pending modules
fr: Associer les modules en attente

en: Link text:
fr: Texte du lien :

en: Link type
fr: Type de lien

en: Link up (3)
fr: Lien actif (3)

en: Linked
fr: Associé

en: Linked visual console
fr: Console visuelle liée

en: Linked visual console weight
fr: Poids de la console visuelle liée

en: Linking
fr: Relation en cours

en: Linking modules
fr: Relation de modules en cours

en: Links
fr: Liens

en: List
fr: Liste

en: List Alerts
fr: Liste d'alertes

en: List OS
fr: Liste de systèmes d'exploitation

en: List alerts
fr: Liste d'alertes

en: List categories
fr: Liste de catégories

en: List elements
fr: Liste d'éléments

en: List items
fr: Liste d'éléments

en: List of Agents to be shown in the layer
fr: Liste d'agents à afficher dans la couche

en: List of Alerts
fr: Liste d'alertes

en: List of GIS maps
fr: Liste de cartes GIS

en: List of Gis maps
fr: Liste de cartes GIS

en: List of Links
fr: Liste des liens

en: List of Operating Systems
fr: Liste des systèmes d’exploitation

en: List of custom MySQL templates
fr: Liste des modèles MySQL personnalisés

en: List of custom graphs
fr: Liste des graphiques personnalisés

en: List of elements
fr: Liste des éléments

en: List of groups to be shown in the layer
fr: Liste des groupes à afficher dans la couche

en: List of latest events
fr: Liste des derniers événements

en: List of layers
fr: Liste de couches

en: List of modules
fr: Liste de modules

en: List of modules and components created by "%s"
fr: Liste de modules et composants créés par « %s »

en: List of modules unlinked
fr: Liste des modules non associés

en: List of network maps
fr: Liste des cartes du réseau

en: List of networkmap
fr: Liste de cartes de réseau

en: List of pages with autorefresh
fr: Liste de pages avec le rafraîchissement automatique

en: List of reports
fr: Liste des rapports

en: List of services
fr: Liste des services

en: List of users connected
fr: Liste des utilisateurs connectés

en: List tags
fr: Afficher liste d'étiquettes

en: List templates
fr: Liste de modèles

en: Literal module name forced
fr: Nom littéral du module forcé

en: Live view
fr: Vue en temps réel

en: Load
fr: Charger

en: Load Average (Last 15 minutes)
fr: Chargement moyen (dernières 15 minutes)

en: Load Average (Last 5 minutes)
fr: Chargement moyen (dernières 5 minutes)

en: Load Average (Last minute)
fr: Chargement moyen (dernière minute)

en: Load MIB
fr: Charger MIB

en: Load a basic structure on Web Checks
fr: Charger une structure de base sur les contrôles web

en: Load a basic structure on data configuration
fr: Charger une structure de base de données de configuration

en: Load basic
fr: Charger les bases

en: Load by default the selected view in custom field view
fr: Charger par défaut la vue sélectionnée dans la vue de champ personnalisée

en: Load calendar
fr: Charger le calendrier

en: Load filter
fr: Charger le filtre

en: Load from template
fr: Télécharger depuis le modèle

en: Load preview map
fr: Charger l'aperçu de la carte

en: Load targets
fr: Mettre en ligne des cibles

en: Load the fields from previous events
fr: Charger les champs des événements précédents

en: Loading
fr: Chargement en cours

en: Loading in progress
fr: Chargement en cours

en: Loading, this operation might take several minutes...
fr: Chargement, cette opération peut prendre plusieurs minutes...

en: Loading...
fr: Chargement en cours...

en: Local %s
fr: %s Local

en: Local User
fr: Utilisateur local

en: Local command
fr: Commande locale

en: Local component
fr: Composant local

en: Local component management
fr: Gestion du composant local

en: Local components
fr: Composants locaux

en: Local console
fr: Console locale

en: Local metaconsole
fr: Métaconsole locale

en: Local module
fr: Module local

en: Local modules
fr: Modules locaux

en: Location
fr: Emplacement

en: Lock
fr: Verrouillage

en: Log
fr: Journal

en: Log Collector
fr: Collecteur de journaux

en: Log Viewer
fr: Visionneur de journaux

en: Log agent
fr: Agent du journal

en: Log collector
fr: Collecteur de journaux

en: Log collector cannot connect to ElasticSearch
fr: Le collecteur de journaux ne peut pas se connecter à ElasticSearch

en: Log content
fr: Contenu du journal

en: Log file path
fr: Chemin d’accès au fichier journal

en: Log location
fr: Emplacement du journal

en: Log location: pandora_console/log/audit.log
fr: Emplacement du journal : pandora_console/log/audit.log

en: Log location: pandora_console/log/console.log
fr: Emplacement du journal : pandora_console/log/console.log

en: Log module "%s" does not exist
fr: Le module du journal « %s » n'existe pas

en: Log module "%s" does not exist, %s skipped
fr: Le module du journal « %s » n'existe pas, %s sauté

en: Log module %s already defined
fr: Le module du journal %s est déjà défini

en: Log monitoring is disabled. %s
fr: La supervision de journaux est désactivée. %s

en: Log number
fr: Nombre de journaux

en: Log report
fr: Rapport de journaux

en: Log server
fr: Serveur de journaux

en: Log size limit in system logs viewer extension
fr: Taille limite des journaux dans l'extension du visualiseur de journaux du système

en: Log source
fr: Source du journal

en: Log sources
fr: Sources de journaux

en: Log sources status
fr: État des sources de journal

en: Log viewer
fr: Visualiseur de journaux

en: Logged out
fr: Déconnecté

en: Login
fr: Se connecter

en: Login Failed
fr: Connexion échouée

en: Login Function
fr: Fonction de connexion

en: Login allowed IP list
fr: Liste d’adresses IP autorisées pour la connexion

en: Login as admin
fr: Connexion en tant  qu'administateur

en: Login attribute
fr: Attribut de connexion

en: Login background
fr: Fond d'écran de connexion

en: Login background metaconsole
fr: Fond d'écran de connexion à la Métaconsole

en: Login blocked
fr: Connexion bloquée

en: Login error
fr: Erreur de connexion

en: Login failed
fr: Erreur de connexion

en: Login out
fr: Fermer la session

en: Login successfully
fr: Connection correcte

en: Login user attribute
fr: Identifier attribut d'utilisateur

en: Login with SAML
fr: Connexion avec SAML

en: Logo preview
fr: Aperçu du logo

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Longitude:
fr: Longitude :

en: Looking for VMware configuration? You can configure several tasks using Discovery Applications.
fr: Vous recherchez une configuration VMware ? Vous pouvez configurer plusieurs tâches à l’aide des applications Discovery.

en: Lost
fr: Perdu

en: Lost sercice
fr: Service perdu

en: Low
fr: Faible

en: M.Group
fr: Groupe de modules

en: MAINTENANCE
fr: ENTRETIEN

en: MAJOR
fr: MAJEUR

en: MD5 directory %s is not writable. Please, adjust configuration.
fr: Le répertoire MD5 %s n'est pas accessible en écriture. Veuillez ajuster la configuration.

en: METACONSOLE
fr: MÉTACONSOLE

en: MIB files will be installed on the system. Please note that a MIB may depend on other MIB. To customize trap definitions use the SNMP trap editor.
fr: Les fichiers MIB seront installés sur le système. Veuillez noter qu'un MIB peut dépendre d'un autre MIB. Pour personnaliser les définitions de déroutement, utilisez l'éditeur de trap SNMP.

en: MIB files will be loaded and searched for SNMP trap definitions. They will not be installed on the system! You can use the MIB uploader for that purpose.
fr: Les fichiers MIB seront chargés ; ils ont cherché des définitions de déroutements SNMP. Ils ne seront pas installés sur le système ! Vous pouvez utiliser le téléverseur MIB pour ce faire.

en: MIB uploader
fr: Téléverseur MIB

en: MINOR
fr: MINEUR

en: MR version
fr: Version MR

en: MR version mistmatch.
fr: La version MR ne correspond pas.

en: Mac address
fr: Adresse Mac

en: Macros OID
fr: OID des macros

en: Macros definition
fr: Définition des macros

en: Mail
fr: Email

en: Mail configuration
fr: Configuration du courriel

en: Main
fr: Principal

en: Main IP
fr: Adresse IP principale

en: Main data
fr: Données principales

en: Main database
fr: Base de données principale

en: Main node
fr: Nœud principal

en: Main view
fr: Vue principale

en: Mainframe server
fr: Serveur central

en: Maintenance
fr: Entretien

en: Maintenance mode
fr: Mode maintenance

en: Maintenance tasks in progress
fr: Taches de maintenance en progrès

en: Major
fr: Majeure

en: Make sure it can't perform dangerous tasks
fr: Assurez-vous qu'il ne peut pas effectuer des tâches dangereuses.

en: Make sure nfdump version 1.6.8 or newer is installed!
fr: Assurez-vous que la version nfdump 1.6.8 ou une plus récente est installée !

en: Make the cluster forget failed operations from history of
     the resource and re-detect its current state. This can be
     useful to purge knowledge of past failures that have since
     been resolved. If a resource id is not specified then all
     resources / stonith devices will be cleaned up. If a node
     is not specified then resources / stonith devices on all
     nodes will be cleaned up
fr: Faire oublier au cluster les opérations ayant échoué de l’historique de
     la ressource et re-détecter son état actuel. Cela peut être
     utile pour purger la connaissance des échecs passés qui ont depuis
     ont été résolus. Si aucun ID de ressource n’est spécifié, tous les
     les ressources / appareils stonith seront éliminés. Si un nœud
     n’est pas spécifié alors les ressources / appareils stonith sur tous les
     les nœuds seront éliminés

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage Agent Groups
fr: Gérer les groupes d’agents

en: Manage Alerts
fr: Gérer les alertes

en: Manage Database HA
fr: Gérer la base de données HA

en: Manage Discovery tasks
fr: Gérer les tâches de découverte

en: Manage Events
fr: Gérer les événements

en: Manage Exports
fr: Gérer les exportations

en: Manage Filters
fr: Gérer les filtres

en: Manage GIS Maps
fr: Gérer cartes GIS

en: Manage NCM
fr: Gérer le NCM

en: Manage NetScan scripts
fr: Gérer les scripts NetScan

en: Manage Network Maps
fr: Gérer les cartes réseau

en: Manage Pandora DB HA
fr: Gérer Pandora DB HA

en: Manage Policies
fr: Gérer les politiques

en: Manage Reports
fr: Gérer les rapports

en: Manage Satellite Server
fr: Gérer le serveur Satellite

en: Manage Servers
fr: Gérer les serveurs

en: Manage Visual Consoles
fr: Gérer les consoles visuelles

en: Manage accounts
fr: Gérer les comptes

en: Manage addresses
fr: Gérer les adresses

en: Manage agent autoconfiguration
fr: Gérer la configuration automatique de l’agent

en: Manage agent modules
fr: Gérer les modules d'agents

en: Manage agents
fr: Gérer les agents

en: Manage agents group
fr: Gérer le groupe d'agents

en: Manage agents groups
fr: Gérer les groupes d'agents

en: Manage alert actions
fr: Gérer les actions d'alerte

en: Manage alerts
fr: Gestion d'alertes

en: Manage category
fr: Gérer la catégorie

en: Manage commands
fr: Gérer les commandes

en: Manage consoles
fr: Gérer les consoles

en: Manage credentials
fr: Gérer des identifiants

en: Manage custom field
fr: Gérer champ personnalisé

en: Manage custom graphs
fr: Gérer les graphiques personnalisés

en: Manage database
fr: Gérer la base de données

en: Manage database HA
fr: Gérer la base de données HA

en: Manage events
fr: Gérer les événements

en: Manage export targets
fr: Gérer les objectifs d'exportation

en: Manage filter
fr: Gérer le filtre

en: Manage graph containers
fr: Gérer conteneurs de graphiques

en: Manage graph templates
fr: Gérer les modèles de graphiques

en: Manage groups
fr: Gérer les groupes

en: Manage incident
fr: Gérer l'incident

en: Manage messages
fr: Gérer les messages

en: Manage module groups
fr: Gérer les groupes de modules

en: Manage modules
fr: Gérer les modules

en: Manage network maps
fr: Gérer les cartes de réseau

en: Manage networks in VLAN
fr: Gérer les réseaux en VLAN

en: Manage networks in supernet
fr: Gérer les réseaux dans supernet

en: Manage policies
fr: Gérer les politiques

en: Manage reports
fr: Gérer les rapports

en: Manage satellite hosts
fr: Gérer les hôtes satellites

en: Manage scan scripts
fr: Gérer les scripts d'analyse

en: Manage servers
fr: Gérer les serveurs

en: Manage tags
fr: Gérer les étiquettes

en: Manage this IP now
fr: Gérer cette adresse IP maintenant

en: Manage users
fr: Gérer les utilisateurs

en: Manage visual console
fr: Gérer la console visuelle

en: Managed
fr: Géré

en: Managed %
fr: % géré

en: Managed IPs
fr: IPs gérés

en: Management
fr: Gestion

en: Managent policies
fr: Politiques de gestion

en: Manager configuration
fr: Configuration du gestionnaire

en: Manager configuration &gt; Edit
fr: Gérer la configuration &gt; Éditer

en: Manager configuration &gt; Editwwww
fr: Configuration du gestionnaire &gt; Editerwwww

en: Manager configuration &gt; New
fr: Gérer la configuration &gt; Nouveau

en: Manual
fr: Manuel

en: Manual interval means that it will be executed only On-demand
fr: Avec l'intervalle manuel il sera exécuté uniquement sur demande

en: Manual interval means that it will be executed only On-demand, The minimum recomended interval is 5 minutes
fr: Intervalle manuel signifie qu’il sera exécuté uniquement à la demande. L’intervalle minimum recommandé est de 5 minutes

en: Manual placement
fr: Emplacement manuel

en: Manual setup
fr: Configuration manuelle

en: Manual thresholds
fr: Seuils manuels

en: Manufacturer
fr: Fabricant

en: Manufacturer ID
fr: ID du manufacturier

en: Manufacturer is required
fr: Le fabricant est requis

en: Map
fr: Carte

en: Map Center
fr: Centre de la carte

en: Map Name
fr: Nom de la carte

en: Map conections GIS
fr: Connexions de cartes GIS

en: Map connection name
fr: Nom de connexion de la carte

en: Map connection type
fr: Type de connexion de la carte

en: Map could not be created
fr: Erreur de création de la carte

en: Map could not be updated
fr: Erreur de mise à jour de la carte

en: Map items
fr: Eléments de la Carte

en: Map linked
fr: Carte associée

en: Map name
fr: Nom de la carte

en: Map not found.
fr: Carte introuvable.

en: Map settings
fr: Paramètres de la carte

en: Map successfully created
fr: Carte créée correctement

en: Map successfully update
fr: Carte mise à jour correctement

en: Maps
fr: Cartes

en: March
fr: Mars

en: Mark as unread
fr: Marquer comme non lu

en: Mask
fr: Masque

en: Mask field is empty
fr: Le champ masque est vide.

en: Mask format
fr: Format du masque

en: Massive operations
fr: Opérations massives

en: Master
fr: Principal

en: Master server version %s does not match console version %s.
fr: La version du serveur maître %s ne correspond pas à la version de la console %s.

en: Matched
fr: Correspondu

en: Matches
fr: Concordances

en: Matches on any true
fr: Concordances dans n'importe quel vrai

en: Matches on both true
fr: Concordances dans les deux vraies

en: Matches substrings. End the string with $ for exact matches.
fr: Correspond aux sous-chaînes. Terminez la chaîne par $ pour les correspondances exactes.

en: Matches when any is false
fr: Concordances lorsqu'un est faux

en: Matches when both are either true or false
fr: Concordances lorsque les deux sont vrais ou faux

en: Matches when both are false
fr: Concordances lorsque les deux sont faux

en: Matches when only one is true
fr: Concordances lorsque seulement un est vrai

en: Matching objects type
fr: Type d’objet correspondant

en: Matrix events
fr: Événements de la matrice

en: Max
fr: Maximum

en: Max Value
fr: Valeur maximale

en: Max access
fr: Accès max.

en: Max agents allowed
fr: Nombre maximum d'agents autorisés

en: Max and min
fr: Max et min

en: Max execution event response
fr: Réponse maximale à l'événement d'exécution

en: Max items
fr: Nombre d'éléments maximum

en: Max only
fr: Max seulement

en: Max size collection, all nodes and metaconsole, are not equal
fr: Taille maximale de la collection, tous les noeuds et la Métaconsole ne sont pas égales

en: Max threads
fr: Fils maximales

en: Max value
fr: Valeur maximale

en: Max values
fr: Valeurs maximales

en: Max. Time
fr: Temp max.

en: Max. Value
fr: Valeur maximale

en: Max. agents to add in policy concurrently
fr: Nombre maximal d’agents à ajouter simultanément à la politique

en: Max. days before autodisable deletion
fr: Nombre de jours maximum avant suppression d'éléments désactivés

en: Max. days before compact data
fr: Nombre de jours maximum avant la compression de données

en: Max. days before delete GIS data
fr: Nombre de jours maximum avant la suppression de données GIS

en: Max. days before delete audit events
fr: Nombre de jours maximum avant la suppression d'événements d'audit

en: Max. days before delete autodisabled agents
fr: Nombre de jours maximum avant la suppression d'agents à désactivation automatique

en: Max. days before delete events
fr: Nombre de jours maximum avant la suppression des événements

en: Max. days before delete inventory data
fr: Nombre de jours maximum avant la suppression de données d'inventaire

en: Max. days before delete not initialized modules
fr: Nombre de jours maximum avant la suppression de modules non initialisés

en: Max. days before delete old messages
fr: Max. jours avant de supprimer les anciens messages

en: Max. days before delete old network matrix data
fr: Max. jours avant de supprimer les anciennes données de la matrice réseau

en: Max. days before delete string data
fr: Nombre de jours maximum avant la suppression de chaînes de données

en: Max. days before delete traps
fr: Nombre de jours maximum avant la suppression de déroutements

en: Max. days before delete unknown modules
fr: Nombre de jours maximum avant la suppression de modules inconnus

en: Max. days before purge
fr: Nombre de jours maximum avant le nettoyage

en: Max. hours old
fr: Heures maximales

en: Max. macro data fields
fr: Nombre maximum de champs macro de données

en: Max. networks range
fr: Éventail de réseaux maximale

en: Max. number
fr: Nombre maximale

en: Max. number of alerts
fr: Nombre maximum d'alertes

en: Max. number of events per node
fr: Nombre maximal d’événements par nœud

en: Max. recommended number of files in attachment directory
fr: Nombre maximum de fichiers recommandé dans le répertoire des pièces jointes

en: Max. time before compact data
fr: Temps maximum avant de comprimer les données

en: Max. time before purge
fr: Temps maximum avant nettoyage

en: Max. timeout
fr: Interruption de session max.

en: Max. value
fr: Valeur maximale

en: Max. values
fr: Valeurs maximales

en: Max/Min Critical
fr: Critique max/min

en: Max/Min Values
fr: Valeurs max/min

en: Max/Min Warning
fr: Avertissement max/min

en: Max:
fr: Max :

en: Maximum allowed number of agents to be added in policy concurrently (adding a high number of agents at a time can lead to performance issues)
fr: Nombre maximal autorisé d’agents à ajouter simultanément dans la politique (l’ajout d’un nombre élevé d’agents à la fois peut entraîner des problèmes de performances)

en: Maximum chart resolution
fr: Résolution maximale du graphique

en: Maximum historical data age (days)
fr: Âge maximal des données historiques (jours)

en: Maximum historical events age (days)
fr: Âge maximale des événements historiques (jours)

en: Maximum historical string data age (days)
fr: Âge maximal des données de chaîne historique (jours)

en: Maximum historical traps age (days)
fr: Âge maximal des déroutements historiques (jours)

en: Maximum number of networks to be created/added from starting address of the range specified above
fr: Nombre maximale de réseaux à créer/ajouter à partir de l’adresse de départ de la plage spécifiée ci-dessus

en: Maximum value
fr: Valeur maximale

en: Maximun Value
fr: Valeur maximale

en: Maximun allowed packet
fr: Paquet maximal autorisé

en: Maximun connections
fr: Connexions maximales

en: May
fr: Mai

en: Maybe later
fr: Peut-être plus tard

en: Maybe the files conf or md5 could not be deleted
fr: Les fichiers conf ou md5 n'ont pas pu être supprimés

en: Medium
fr: Moyenne

en: Memory Usage
fr: Utilisation de la mémoire

en: Memory limit
fr: Limite de mémoire

en: Memory limit is recomended to be unlimited in metaconsole, please set to -1 in php.ini.
fr: La limite de mémoire est recommandée d'être illimitée dans la Métaconsole, veuillez entrez -1 dans php.ini.

en: Memory usage graphs
fr: Graphiques d’utilisation de la mémoire

en: Merge aborted. Failed to connect to node %d
fr: Fusion abandonnée. Impossible de se connecter au nœud %d

en: Merging Tool
fr: Outil de fusion

en: Merging collections files
fr: Fusion de fichiers de collections

en: Merging tool
fr: Outil de fusion

en: Message successfully sent to user %s
fr: Message envoyé à l'utilisateur %s correctement

en: Message unread - click to read
fr: Message non lu - cliquez pour le lire

en: Messages List
fr: Liste de messages

en: Meta custom subtitle header
fr: Entête du sous-titre personnalisé Meta

en: Meta custom title header
fr: Entête du titre personnalisé Meta

en: Metaconsola
fr: Métaconsole

en: Metaconsole
fr: Métaconsole

en: Metaconsole Collections
fr: Collections de Métaconsole

en: Metaconsole DB Host
fr: Hôte de base de données de la Métaconsole

en: Metaconsole DB Name
fr: Nom de la base de données de la Métaconsole

en: Metaconsole DB Password
fr: Mot de passe de la base de données de la Métaconsole

en: Metaconsole DB User
fr: Utilisateur de la base de données de la Métaconsole

en: Metaconsole DB engine
fr: Moteur BD de la Métaconsole

en: Metaconsole DB host
fr: Hôte BD de la Métaconsole

en: Metaconsole DB is not available.
fr: La base de données Metaconsole n'est pas disponible.

en: Metaconsole DB name
fr: Nom de la BD de la Métaconsole

en: Metaconsole DB password
fr: Mot de passe de la BD de la Métaconsole

en: Metaconsole DB port
fr: Port de la BD de la Métaconsole

en: Metaconsole DB user
fr: Utilisateur de la BD de la Métaconsole

en: Metaconsole MR (%d) is different than this one (%d)
fr: La Métaconsole MR (%d) est différent de celui-ci (%d)

en: Metaconsole access
fr: Accès à la Métaconsole

en: Metaconsole agent cache
fr: Cache de l'agent de la Métaconsole

en: Metaconsole and all nodes license updated
fr: Licence Métaconsole et de tous les nœuds mise à jour

en: Metaconsole and the licenses of all nodes were updated.
fr: La Metaconsole et les licences de tous les nœuds ont été mis à jour.

en: Metaconsole elements
fr: Éléments de la Métaconsole

en: Metaconsole license updated but %d of %d node failed to sync.
fr: La licence Metaconsole a été mise à jour mais %d sur %d nœud n'a pas réussi à se synchroniser.

en: Metaconsole license updated but %d of %d node synchronization failed
fr: Mise à jour de la licence de la Métaconsole mais échec de la synchronisation des nœuds %d de %d

en: Metaconsole link status
fr: État du lien de la Métaconsole

en: Metaconsole needs previous activation from regular console, please contact system administrator if you need assistance. <br>
fr: La Métaconsole requiert une activation préalable à partir d'une console régulière. Veuillez communiquer avec l'administrateur du système si vous avez besoin d'aide. <br>

en: Metaconsole setup
fr: Configuration de la Métaconsole

en: Method
fr: Méthode

en: Method does not exist
fr: La méthode n'existe pas

en: Method generation networkmap
fr: Méthode de génération de cartes de réseau

en: Method:
fr: Méthode :

en: Metrics
fr: Métriques

en: Microsoft SQL Server targets
fr: Cibles Microsoft SQL Server

en: Migration block size
fr: Taille du bloc de migration

en: Migration server
fr: Serveur de migration

en: Min
fr: Minimum

en: Min Value
fr: Valeur minimale

en: Min allowed size is 1024x768
fr: La taille minimale autorisée est 1024x768

en: Min allowed size is 1024x768.
fr: La taille minimale autorisée est 1024x768

en: Min nodes dist
fr: Distance minimale entre nœuds

en: Min only
fr: Min seulement

en: Min value
fr: Valeur minimale

en: Min. Recommended Value
fr: Valeur minimale recommandée

en: Min. Value
fr: Valeur minimale

en: Min. hours in current status
fr: Heures min. dans l'état actuel

en: Min. networks range
fr: Éventail de réseaux minimale

en: Min. number of alerts
fr: Nombre minimum d'alertes

en: Min. size password
fr: Taille minimale du mot de passe

en: Min. value
fr: Valeur minimale

en: Min:
fr: Min :

en: Minimum Value
fr: Valeur minimale

en: Minimum available bytes in the temporal directory to enable the XML buffer
fr: Nombre minimal d’octets disponibles dans le répertoire temporel pour activer la mémoire tampon XML

en: Minimum value
fr: Valeur minimale

en: Minimun
fr: Minimum

en: Minor
fr: Mineur

en: Minor Release
fr: Version mineure

en: Minor release/s available
fr: Versions mineures disponibles

en: Missed id parameter
fr: Paramètre ID manqué

en: Missed id parameter.
fr: Paramètre ID manqué.

en: Missed parameters
fr: Paramètres manqués

en: Missing Service id
fr: ID de service manquant

en: Missing a temporary folder
fr: Dossier temporaire manquant

en: Missing agent id
fr: Identifiant de l'agent manquant

en: Missing ehorus agent id
fr: Identifiant de l'agent eHorus manquant

en: Mobile
fr: Portable

en: Mobile console logo preview
fr: Aperçu du logo de la console mobile

en: Mobile view not allow visual console orientation
fr: Non permettre l’orientation de la console visuelle dans la vue mobile

en: Modal screen
fr: Écran modal

en: Modal window
fr: Fenêtre modale

en: Model
fr: Modèle

en: Model not found: %s
fr: Modèle non trouvé : %s

en: Model successfully deleted
fr: Modèle éliminé correctement

en: Models
fr: Modèles

en: Modifiers
fr: Modificateurs

en: Modify console configuration to use this new database
fr: Modifier la configuration de la console pour utiliser cette nouvelle base de données

en: Modify servers configuration to use this new database
fr: Modifier la configuration des serveurs à utiliser cette nouvelle base de données

en: Module
fr: Le module

en: Module "%s" exists in this agent
fr: Le module "%s" existe dans cet agent

en: Module "%s" exits in this policy
fr: Le module "%s" existe dans cette politique

en: Module "%s" problems insert in bbdd
fr: Module "%s" problèmes d'insertion dans la base de données

en: Module %s module_exec not configuration
fr: Module %s module_exec non configuré

en: Module %s satellite execution not configuration
fr: Module %s exécution satellite non configuré

en: Module 180 must be customized before being used, please use advanced options to define the module following the documentation:<br> %s
fr: Le module 180 doit être personnalisée avant de l'utiliser, veuillez utiliser les options avancées pour définir la documentation suivante : <br> %s

en: Module <i>Host Alive</i> will be added to discovered agents by default.
fr: Le module <i>Host Alive</i> sera ajouté par défaut aux agents découverts.

en: Module Custom ID read only
fr: ID personnalisé du module en lecture seule

en: Module Failover
fr: Basculement de module

en: Module Graph
fr: Graphique de module

en: Module Groups found
fr: Groupes de modules trouvés

en: Module Histogram Graph
fr: Graphique de registres du module

en: Module Histogram graph
fr: Graphique de registres du module

en: Module Library
fr: Bibliothèque de modules

en: Module Library Password
fr: Mot de passe de la bibliothèque de modules

en: Module Library User
fr: Utilisateur de la bibliothèque de modules

en: Module Name
fr: Nom du module

en: Module Status
fr: État des modules

en: Module added successfully
fr: Module ajouté correctement

en: Module alert
fr: Alerte de module

en: Module alert report
fr: Rapport d'alerte de module

en: Module alerts
fr: Alertes des modules

en: Module already exists please select another name or agent.
fr: Le module existe déjà, veuillez sélectionner un autre nom ou agent.

en: Module already exists: "%s"
fr: Le module existe déjà : « %s »

en: Module automatic create for the service %s
fr: Module automatique créé pour le service %s

en: Module categories
fr: Catégories de modules

en: Module custom ID
fr: ID personnalisé du module

en: Module custom ID readonly
fr: ID personnalisé du module en lecture seule

en: Module custom id
fr: ID personnalisé du module

en: Module definition
fr: Définition des modules

en: Module deleted succesfully
fr: Module supprimé correctement

en: Module description
fr: Description du module

en: Module details
fr: Détails du module

en: Module disabled successfully.
fr: Module désactivé correctement.

en: Module enabled successfully.
fr: Module activé correctement.

en: Module event report
fr: Rapport d'événement du module

en: Module exact match
fr: Concordance exacte de module

en: Module execution flip flop time interval (in secs).
fr: Intervalle de flip-flop d'exécution de module (en secondes).

en: Module exists in agent
fr: Le module existe dans l'agent

en: Module exists in policy
fr: Le module existe dans la politique

en: Module graph
fr: Graphique de module

en: Module group
fr: Groupe de modules

en: Module group filter
fr: Filtre de groupe de modules

en: Module group management
fr: Gestion du groupe de module

en: Module group must have a name
fr: Le groupe du module doit avoir un nom

en: Module group: %s
fr: Groupe de module: %s

en: Module groups
fr: Groupes de modules

en: Module groups Management
fr: Gestion des groupes de module

en: Module groups list
fr: Liste des groupes de modules

en: Module has been created in %d agents.
fr: Le module a été créé dans %d agents.

en: Module histogram
fr: Histogramme du module

en: Module in a table
fr: Module dans un tableau

en: Module in scheduled downtime
fr: Module en temps d’arrêt planifié

en: Module info
fr: Informations sur les modules

en: Module information
fr: Informations sur le module

en: Module is not selected
fr: Le module n'est pas sélectionné.

en: Module library
fr: Bibliothèque de modules

en: Module linked
fr: Module associé

en: Module management
fr: Gestion de modules

en: Module must be applied to an agent or a policy
fr: Le module doit être appliqué à un agent ou à une politique

en: Module name
fr: Nom du module

en: Module name color
fr: Couleur du nom du module

en: Module name empty.
fr: Nom du module vide.

en: Module parent
fr: Parent de module

en: Module pending to link
fr: Module à associer

en: Module pending to unlink
fr: Module à dissocier

en: Module plugin registered
fr: Plugin du module enregistré

en: Module protocol
fr: Protocole du module

en: Module relations
fr: Relations du module

en: Module sanity
fr: État des modules

en: Module search
fr: Rechercher module

en: Module selected %d not found
fr: Module sélectionné %d introuvable

en: Module size text
fr: Taille du texte du module

en: Module status
fr: État du module

en: Module successfully added.
fr: Module ajouté avec succès

en: Module successfully deleted
fr: Module supprimé correctement

en: Module successfully updated
fr: Module mis à jour correctement

en: Module tags
fr: Étiquettes de modules

en: Module template management
fr: Gestion de modèle de module

en: Module templates
fr: Modèles de modules

en: Module templates management
fr: Gestion des modèles de module

en: Module type
fr: Type de module

en: Module types
fr: Types de modules

en: Module unit
fr: Unité du Module

en: Module units
fr: Unités du module

en: Module unlinked
fr: Module dissocié

en: Module updated successfully
fr: Module mis à jour correctement

en: Module value
fr: Valeur du module

en: Module will be linked in the next application
fr: Le module sera associé lors de la suivante application

en: Module will be unlinked in the next application
fr: Le module sera dissocié lors de la suivante application

en: Module with the same name in the module creation list
fr: Module avec le même nom dans la liste de création de module

en: Module:
fr: Module :

en: Modules about to be created
fr: Modules sur le point d'être créés

en: Modules agents in policy
fr: Modules des agents dans la politique

en: Modules and series
fr: Modules et séries

en: Modules at critical or warning status
fr: Modules en état critique ou d'alerte

en: Modules at normal status
fr: Modules en état normal

en: Modules boolean
fr: Modules booléens

en: Modules by second
fr: Modules par seconde

en: Modules by status
fr: Modules par état

en: Modules created
fr: Modules créés

en: Modules critical
fr: Modules critiques

en: Modules found
fr: Modules trouvés

en: Modules in critical status
fr: Modules en état critique

en: Modules in normal status
fr: Modules en état normal

en: Modules in policy
fr: Modules dans la politique

en: Modules in policy agents
fr: Modules dans les agents de la politique

en: Modules in policy per agents
fr: Modules dans la politique par agent

en: Modules in warning status
fr: Modules en état d'alerte

en: Modules inventory
fr: Inventaire des modules

en: Modules network no proc
fr: Modules de réseau sans proc

en: Modules no init
fr: Modules non initialisés

en: Modules normal
fr: Modules normaux

en: Modules operations
fr: Opérations des modules

en: Modules over %s
fr: Modules supérieurs à %s

en: Modules over or equal to %s
fr: Modules supérieurs ou égaux à %s

en: Modules run by this server will stop working. Do you want to continue?
fr: Les modules sur ce serveur cesseront de fonctionner. Voulez-vous continuer ?

en: Modules selected
fr: Modules sélectionnés

en: Modules status
fr: État des modules

en: Modules successfully added
fr: Modules ajoutés correctement

en: Modules successfully added to layout
fr: Modules ajoutés au layout correctement

en: Modules successfully created
fr: Modules créés correctement

en: Modules to match
fr: Modules à comparer

en: Modules to match (Free text)
fr: Modules à comparer (texte libre)

en: Modules under %s
fr: Modules inférieurs à %s

en: Modules under or equal to %s
fr: Modules inférieurs ou égaux à %s

en: Modules unknown
fr: Modules inconnus

en: Modules unused
fr: Modules non utilisés

en: Modules used
fr: Modules utilisés

en: Modules warning
fr: Modules en avertissement

en: Mon
fr: Lundi

en: Monday
fr: Lundi

en: Monitor
fr: Moniteur

en: Monitor Critical
fr: Moniteur en état critique

en: Monitor Normal
fr: Moniteur en état normal

en: Monitor Report
fr: Rapport du moniteur

en: Monitor Unknown
fr: Moniteur inconnu

en: Monitor Warning
fr: Moniteur en état d'alerte

en: Monitor bucket size
fr: Superviser la taille du compartiment

en: Monitor bucket total items
fr: Superviser tous les éléments du compartiment

en: Monitor checks
fr: Vérifications de moniteurs

en: Monitor critical
fr: Moniteur en état critique

en: Monitor detail
fr: Détail des moniteurs

en: Monitor health
fr: État du moniteur

en: Monitor normal
fr: Moniteur en état normal

en: Monitor not init
fr: Moniteur non initialisé

en: Monitor report
fr: Rapport du moniteur

en: Monitor status
fr: État du moniteur

en: Monitor tablespaces
fr: Superviser les tablespaces

en: Monitor unknown
fr: Moniteur inconnu

en: Monitor warning
fr: Moniteur en état d'alerte

en: Monitoring
fr: Surveillance

en: Monitors
fr: Moniteurs

en: Monitors by status
fr: Moniteurs par état

en: Monitors down
fr: Moniteurs hors service

en: Monitors view
fr: Vue des moniteurs

en: Month
fr: Mois

en: Month Number
fr: Numéro du mois

en: Month day
fr: Jour du mois

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Monthly S.L.A.
fr: SLA mensuel

en: Monthly SLA period
fr: Période SLA mensuelle

en: Monthly:
fr: Mensuel :

en: Montly
fr: Mensuel

en: More alerts
fr: Plus d'alertes

en: More details
fr: Plus de détails

en: More events
fr: Plus d'événements

en: More modules
fr: Plus de modules

en: More than 5 tags
fr: Plus de 5 étiquettes

en: Move
fr: Déplacer

en: Move after to
fr: Déplacer après

en: Move before to
fr: Déplacer avant

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move down selected fields
fr: Déplacer vers le bas les champs sélectionnés

en: Move down selected modules
fr: Déplacer les modules sélectionnés vers le bas

en: Move to down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move to up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move up selected fields
fr: Déplacer vers le haut les champs sélectionnés

en: Move up selected modules
fr: Déplacer les modules sélectionnés vers le haut

en: Multiple values
fr: Valeurs multiples

en: Must be empty
fr: Doit être vide

en: Must have the same time zone as the system or database to avoid mismatches of time.
fr: Doit avoir le même fuseau horaire que le système ou la base de données pour éviter les décalages de temps.

en: MySQL Performance metrics
fr: Métriques de performances MySQL

en: MySQL Regular expressions case sensitive.
fr: Expressions régulières MySQL sensibles à la casse.

en: MySQL host
fr: Hôte MySQL

en: MySQL port
fr: Port MySQL

en: MySQL server IP
fr: IP du serveur MySQL

en: MySQL server Port
fr: Port du serveur MySQL

en: Mysql
fr: MySQL

en: Mysql error
fr: Erreur Mysql

en: N/A
fr: S.O.

en: N/A(*)
fr: S/O(*)

en: NCM Agent without template assigned.
fr: Agent NCM sans modèle attribué.

en: NCM devices
fr: Appareils NCM

en: NCM server
fr: serveur NCM

en: NCM state
fr: État NCM

en: NCM template to be used
fr: Modèle NCM à utiliser

en: NCM templates
fr: Modèles NCM

en: NEW
fr: NOUVEAU

en: NO DATA
fr: PAS DE DONNÉES

en: NONE
fr: AUCUN

en: NOT INIT
fr: NON INITIALISÉ

en: NOT INITIALIZED
fr: NON INITIALISÉ

en: NOT NORMAL
fr: PAS NORMAL

en: Name
fr: Nom

en: Name #Ag.
fr: Nom #Ag.

en: Name OID
fr: Nom OID

en: Name already exist
fr: Le nom existe déjà

en: Name and SLA limit should not be empty
fr: Le nom et la limite SLA ne peuvent pas être vides

en: Name custom graph
fr: Nom du graphique personnalisé

en: Name error
fr: Erreur de nom

en: Name is missed. Please add a line with "module_name yourmodulename" to data configuration
fr: Il manque le nom. Veuillez ajouter une ligne avec « module_name yourmodulename » à la configuration des données

en: Name of the Satellite server (the hostname is used by default)
fr: Nom du serveur Satellite (le nom d’hôte est utilisé par défaut)

en: Name or Description
fr: Nom ou description

en: Name or Script fullpath they can not be empty
fr: Nom ou chemin complet du script, ils ne peuvent pas être vides

en: Name resolution
fr: Résolution du nom

en: Name resolution for IP address
fr: Résolution du nom pour l'adresse IP

en: Name storage path
fr: Chemin de stockage du nom

en: Name:
fr: Nom :

en: Name:
fr: Nom :

en: Namespace
fr: Espace de noms

en: Need apply
fr: Vous devez l'appliquer

en: Need to regenerate
fr: Il a besoin de se régénérer.

en: Negative increase:
fr: Croissance négative :

en: Net mask
fr: Masque de réseau

en: Net scan scripts
fr: Scripts d'analyse réseau

en: NetScan Custom
fr: NetScan personnalisé

en: Netflow Area
fr: Zone Netflow

en: Netflow Data
fr: Données Netflow

en: Netflow Live View
fr: Netflow en temps réel

en: Netflow Summary
fr: Résumé Netflow

en: Netflow area chart
fr: Carte de zone Netflow

en: Netflow data chart
fr: Graphique de données Netflow

en: Netflow data table
fr: Tableau de données Netflow

en: Netflow disable custom live view filters
fr: Désactiver les filtres de vue personnalisée en temps réel

en: Netflow explorer
fr: Explorateur Netflow

en: Netflow filter
fr: Filtre Netflow

en: Netflow filters
fr: Filtres Netflow

en: Netflow live view
fr: Netflow en temps réel

en: Netflow max lifetime
fr: Durée de vie maximale du Netflow

en: Netflow reports
fr: Rapports Netflow

en: Netflow summary
fr: Résumé Netflow

en: Netflow summary table
fr: Tableau récapitulatif Netflow

en: Netflow top-N connections
fr: Connexions Netflow top-N

en: Network
fr: Réseau

en: Network Component
fr: Composant réseau

en: Network Components
fr: Composants de réseau

en: Network Management System
fr: Système de gestion réseau

en: Network Map
fr: Carte de réseau

en: Network Module could not be added to policy. Id_module_type is not correct for network modules.
fr: Le module réseau n'a pas été ajouté a la politique. Id_module_type n'est pas correcte pour les modules réseau.

en: Network Usage
fr: Utilisation du réseau

en: Network added to supernet %s (%s)
fr: Réseau ajouté au super-réseau %s (%s)

en: Network address
fr: Adresse du réseau

en: Network components
fr: Composants du réseau

en: Network config manager
fr: Gestionnaire de configuration réseau

en: Network configuration
fr: Configuration réseau

en: Network configuration changes
fr: Modifications de la configuration réseau

en: Network configuration manager
fr: Gestionnaire de configuration réseau

en: Network configuration manager is used to keep configurations and software versions of any network device in your infrastructure under your control.
fr: Le gestionnaire de configuration réseau est utilisé pour maintenir des configurations et des versions de logiciel de n'importe quel appareil réseau dans votre infrastructure sous contrôle.

en: Network could not be added
fr: Le réseau n'a pas pu être ajouté

en: Network could not be added to supernet %s (%s)
fr: Le réseau n'a pas pu être ajouté au super-réseau %s (%s)

en: Network in
fr: Réseau entrée

en: Network interfaces
fr: Interfaces de réseau

en: Network interfaces report
fr: Rapport des interfaces du réseau

en: Network link
fr: Lien réseau

en: Network location config
fr: Configuration de l’emplacement réseau

en: Network locations
fr: Emplacements réseau

en: Network map
fr: Carte de réseau

en: Network maps
fr: Cartes de réseau

en: Network maps editor
fr: Éditeur de cartes réseau

en: Network mask
fr: Masque de réseau

en: Network module
fr: Module de réseau

en: Network module updated.
fr: Module de réseau mis à jour.

en: Network modules
fr: Modules de réseau

en: Network name already exists in supernet %s (%s)
fr: Nom du réseau existe déjà dans le super-réseau %s (%s)

en: Network name cannot be repeated in this Vlan
fr: Le nom du réseau ne peut pas être répété and ce Vlan

en: Network name cannot be repeated in this supernet
fr: Le nom du réseau ne peut pas être répété dans ce super-réseau

en: Network name could not be added, please select network
fr: Nom du réseau n'a pas pu être ajouté, sélectionnez le réseau

en: Network not found
fr: Réseau introuvable

en: Network out
fr: Réseau sortie

en: Network performance summary
fr: Résumée de la performance du réseau

en: Network policy module updated.
fr: Module de politique de réseau mis à jour correctement

en: Network scan
fr: Recherche du réseau

en: Network scheduled to be scanned. You can see progress at %s
fr: Réseau programmé à être scanné. Voyez le progrès chez %s

en: Network server
fr: Serveur de réseau

en: Network server module
fr: Module de serveur de réseau

en: Network threads
fr: Fils réseau

en: Network timeout
fr: Délai d’expiration du réseau

en: Network usage graphs
fr: Graphiques d’utilisation du réseau

en: Network usage map
fr: Carte d’utilisation du réseau

en: Network wildcard
fr: Caractère de remplacement du réseau

en: Network/mask
fr: Réseau/Masque

en: NetworkLink from
fr: NetworkLink de

en: NetworkLink to
fr: NetworkLink vers

en: Networkmap
fr: Carte de réseau

en: Networkmap max width
fr: Largeur maximale de la carte de réseau

en: Networkmap to link
fr: Lien à la carte de réseau

en: Networks
fr: Réseaux

en: Networks (csv)
fr: Réseaux (csv)

en: Networks (current)
fr: Réseaux (actuels)

en: Networks creation failed
fr: La création de réseaux a échoué

en: Networks range
fr: Éventail de réseaux

en: Neutral increase:
fr: Croissance neutre :

en: Never
fr: Jamais

en: New
fr: Nouveau

en: New %s Console update
fr: Nouvelle %s mise à jour de la console

en: New Filter
fr: Nouveau filtre

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: New Service
fr: Nouveau service

en: New Supernet
fr: Nouveau super-réseau

en: New Vlan
fr: Nouveau Vlan

en: New agent created
fr: Nouvel agent créé

en: New cluster
fr: Nouveau grappe

en: New console task
fr: Nouvelle tâche de console

en: New dashboard
fr: Nouveau panneau de configuration

en: New event
fr: Nouvel événement

en: New events.
fr: Nouveaux événements.

en: New filter
fr: Nouveau filtre

en: New group
fr: Nouveau groupe

en: New layer
fr: Nouvelle couche

en: New message
fr: Nouveau message

en: New node
fr: Nouveau nœud

en: New pass
fr: Nouvel mot de passe

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New plug-in
fr: Nouveau plugin

en: New ticket
fr: Nouveau ticket

en: New users will be able to log in to the nodes.
fr: Les nouveaux utilisateurs pourront se connecter aux nœuds.

en: New visual console
fr: Nouvelle console visuelle

en: New widget
fr: Nouveau widget

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Newer -> Older
fr: Nouveau -> Ancien

en: News board
fr: Tableau de nouvelles

en: Next
fr: Suivant

en: Next &rarr;
fr: Suivant &rarr ;

en: Next Execution
fr: Prochaine Exécution

en: Next agent contact
fr: Suivant contact avec l'agent

en: Next available IP
fr: Suivante IP disponible

en: Next available IP Address is:
fr: La suivante adresse IP disponible est :

en: Next contact
fr: Contact suivant

en: Next execution
fr: Exécution suivante

en: Next match
fr: Correspondance suivante

en: Next network
fr: Réseau suivant

en: Next update
fr: Prochaine mise à jour

en: Nfdump binary path
fr: Chemin binaire nfdump

en: Nfexpire binary path
fr: Chemin binaire Nfexpire

en: Nmap executable does not exist.
fr: Le Nmap exécutable n'existe pas.

en: Nmap path
fr: Chemin Nmap

en: No
fr: Non

en: No %s script available for this agent, check template %s
fr: Pas de script %s disponible pour cet agent, vérifiez le modèle %s

en: No Address
fr: Aucune adresse

en: No Data
fr: Aucune donnée

en: No Max value defined.
fr: Aucune valeur max. définie

en: No Monitors
fr: Aucun moniteur

en: No NCM capabilities detected
fr: Aucune fonctionnalité NCM détectée

en: No SNMP OID provided
fr: Aucun OID SNMP fourni

en: No Services
fr: Aucun service

en: No Services or concrete action
fr: Pas de services ou actions concrètes

en: No Subject
fr: Aucun sujet

en: No Supernet found
fr: Aucune super-réseau trouvé

en: No WUX transactions found.
fr: Aucune transaction WUX trouvée.

en: No access
fr: Pas accès

en: No actions
fr: Aucune action

en: No actions defined
fr: Aucune action définie

en: No actions selected
fr: Aucune action sélectionnée

en: No addresses found on this network
fr: Aucune adresse trouvée sur ce réseau

en: No admin user
fr: Aucun utilisateur administrateur

en: No agent alias specified
fr: Aucun alias agent spécifié

en: No agent configuration file
fr: Pas de fichier de configuration de l'agent

en: No agent defined.
fr: Aucun agent défini

en: No agent found
fr: Aucun agent retrouvé

en: No agent has been selected
fr: Il n'y a pas d'agents sélectionnés

en: No agent matches regular expression
fr: Aucun agent ne correspond à l’expression régulière

en: No agent name specified
fr: Aucun nom d'agent spécifié

en: No agent selected
fr: Aucun agent sélectionné

en: No agents
fr: Aucun agent

en: No agents found
fr: Aucun agent trouvé

en: No agents selected
fr: Aucun agent sélectionné

en: No agents with NCM features enabled yet
fr: Pas encore d'agents avec les fonctionnalités NCM activés

en: No alert
fr: Pas d’alerte

en: No alert actions configured
fr: Aucune action d'alerte configurée

en: No alert commands configured
fr: Aucune commande d'alerte configurée

en: No alert has been scheduled yet
fr: Aucune alerte n’a encore été programmée

en: No alert selected
fr: Aucune alerte sélectionnée

en: No alert templates defined
fr: Aucun modèle d'alerte défini

en: No alerts
fr: Aucune alerte

en: No alerts defined
fr: Aucune alerte définie

en: No alerts discovered
fr: Aucune alerte découverte

en: No alerts fired
fr: Aucune alerte déclenchée

en: No alerts for this agent
fr: Aucune alerte pour cet agent

en: No alerts found
fr: Aucune alerte retrouvée

en: No alerts selected
fr: Aucune alerte sélectionnée

en: No assigned
fr: Non attribué

en: No assigned networks
fr: Réseaux non-attribués

en: No associated actions
fr: Aucune action associée

en: No available collection to add
fr: Aucune collection disponible à ajouter

en: No available data to show
fr: Aucune donnée disponible

en: No available data to showaaaa
fr: Aucune donnée disponible à montrer

en: No buckets found.
fr: Aucun compartiment trouvés.

en: No cache
fr: Pas de cache

en: No categories found
fr: Aucune catégorie trouvée

en: No change
fr: Aucune modification

en: No change in data
fr: Aucun changement dans les données

en: No changes found
fr: Aucun changement trouvé

en: No changes found.
fr: Aucun changement retrouvé.

en: No changes have been made
fr: Aucune modification n’a été apportée

en: No changes have been made because they exceed the maximum allowed (%d). Make fewer changes or contact the administrator.
fr: Aucune modification n'a été apportée car elles dépassent le maximum autorisé (%d). Apportez moins de modifications ou contactez l'administrateur.

en: No changes have been made.
fr: Aucun changement n’a été apporté.

en: No changes in settings
fr: Aucune modification des paramètres

en: No changes made
fr: Aucun changement n’a été fait

en: No changes with current backup
fr: Aucun changements par rapport à la sauvegarde actuelle

en: No changes. Re-Scheduled
fr: Aucun changement. Reprogrammé

en: No collection assigned to this agent
fr: Aucune collection attribuée à cet agent

en: No command specified
fr: Aucune commande spécifiée.

en: No comments found
fr: Aucun commentaire

en: No component was found
fr: Aucun composant a été trouvé

en: No configuration file found
fr: Aucun fichier de configuration trouvé

en: No configuration registers to backup
fr: Pas de registres de configuration à backup

en: No credentials available
fr: Pas d'identifiants disponibles

en: No custom graph defined.
fr: Aucun graphique personnalisé défini.

en: No data
fr: Aucune donnée

en: No data available in table
fr: Aucune donnée disponible dans le tableau

en: No data found
fr: Aucune donnée disponible

en: No data found to export
fr: Aucune donnée à exporter

en: No data found.
fr: Aucune donnée retrouvée

en: No data or wrong separator
fr: Absence de données ou séparateur incorrecte

en: No data to display within the selected interval
fr: Aucune donnée à afficher dans l'intervalle sélectionné

en: No data to normalize
fr: Aucune donnée à normaliser

en: No data to show
fr: Aucune donnée à afficher

en: No data to show.
fr: Aucune donnée à afficher.

en: No data.
fr: Aucune donnée

en: No description
fr: Aucune description

en: No description available
fr: Aucune description disponible

en: No description specified for the service
fr: Aucune description spécifiée pour le service

en: No destiny agent(s) to copy
fr: Aucun agent de destination à copier

en: No destiny policies to copy
fr: Pas de politiques de destin à copier

en: No devices found in temporary resources, please re-launch.
fr: Aucun appareil trouvé dans les ressources temporaires, veuillez relancer.

en: No events
fr: Aucun événement

en: No favourite consoles defined
fr: Aucune console favorite définie

en: No favourite services defined.
fr: Aucun service favori défini.

en: No fields defined
fr: Aucun champ défini

en: No file was uploaded
fr: Aucun fichier n'a été téléversé.

en: No files or directories to show.
fr: Aucun fichier ou répertoire à afficher.

en: No filter selected
fr: Aucun filtre sélectionné

en: No height defined.
fr: Aucune hauteur définie

en: No hierarchy
fr: Pas de hiérarchie

en: No image defined.
fr: Aucune image définie

en: No image or name defined.
fr: Aucune image ou nom définis

en: No incidents associated to this agent
fr: Aucun incident associé à cet agent

en: No information could be retrieved.
fr: Aucune information n'a pu être récupérée.

en: No init
fr: Pas d’init

en: No input file detected
fr: Aucun fichier d'entrée détecté

en: No instances found.
fr: Aucune instance trouvée.

en: No inventory found
fr: Aucun inventaire trouvé

en: No inventory modules defined
fr: Aucun module d'inventaire défini

en: No item could be applied to report.
fr: Aucun élément n’a pu être appliqué au rapport.

en: No items
fr: Aucun élément

en: No items selected
fr: Aucun élément sélectionné

en: No items.
fr: Aucun élément

en: No label defined.
fr: Aucune étiquette définie

en: No legend
fr: Aucune légende

en: No locations found
fr: Aucune destination trouvée

en: No maps defined
fr: Aucune carte définie

en: No maps found
fr: Aucune carte retrouvée

en: No master servers found.
fr: Aucun serveur maître trouvé.

en: No matching records found
fr: Aucun enregistrements correspondants trouvés

en: No module blocks for this profile
fr: Aucun bloc de module pour ce profil

en: No module defined.
fr: Aucun module défini

en: No module defined. This module must be string type.
fr: Aucun module défini. Ce module doit être de type chaîne.

en: No module found
fr: Aucun module trouvé

en: No module name provided
fr: Aucun nom de module fourni

en: No module selected
fr: Aucun module sélectionné

en: No module specified
fr: Aucun module spécifié

en: No module to predict
fr: Aucun module à prédire

en: No module was found
fr: Aucun module a été trouvé

en: No modules
fr: Pas de modules

en: No modules for this agent
fr: Aucun module pour cet agent

en: No modules for this profile
fr: Aucun module pour ce profil

en: No modules have been selected
fr: Aucun module sélectionné

en: No modules in selected groups
fr: Aucun module dans les groupes sélectionnés

en: No modules of type string. You can not calculate their average
fr: Aucun module de type chaîne. Vous ne pouvez pas calculer leur moyenne.

en: No modules selected
fr: Aucun module sélectionné

en: No modules specified
fr: Aucun module spécifié

en: No name specified
fr: Aucun nom indiqué

en: No name specified for the service
fr: Aucun nom spécifié pour le service

en: No networks found
fr: Aucun réseau trouvé

en: No networks to assign to supernet
fr: Aucun réseau à affecter au supernet

en: No networks to be added to supernet
fr: Aucun réseau à ajouter à supernet

en: No operation selected
fr: Aucune opération sélectionnée

en: No other users connected
fr: Aucun autre utilisateur connecté

en: No period defined.
fr: Aucune période définie

en: No plug-in provided
fr: Aucun plugin fourni

en: No policies with this id
fr: Aucune politique avec cet ID

en: No process defined.
fr: Aucun processus défini

en: No relations found
fr: Pas de relations trouvées

en: No responses found
fr: Aucune réponse retrouvée

en: No results
fr: Aucun résultat

en: No schedule
fr: Aucune programmation

en: No scheduled downtime
fr: Pas de temps d'arrêt planifié

en: No search parameters
fr: Aucun paramètre de recherche

en: No selected modules
fr: Aucun module sélectionné

en: No server provided
fr: Aucun serveur fourni

en: No servers available.
fr: Aucuns serveurs ne sont disponibles.

en: No service defined.
fr: Aucun service défini.

en: No services created
fr: Aucun service créé

en: No services defined.
fr: Aucun service défini

en: No services matched.
fr: Aucun service correspond.

en: No services selected
fr: Aucun service sélectionné

en: No snmp alert found.
fr: Aucune alerte snmp trouvée.

en: No source agent to copy
fr: Aucun agent source à copier

en: No tags
fr: Aucune étiquette

en: No target IP provided
fr: Aucune cible IP fournie

en: No target could be added.
fr: Aucun cible ajouté.

en: No template assigned
fr: Aucun modèle attribué

en: No template name specified
fr: Aucun nom de modèle spécifié

en: No template selected
fr: Aucun modèle sélectionné

en: No template specified
fr: Aucun modèle spécifié

en: No tickets to show
fr: Aucun ticket à afficher

en: No ux transaction selected.
fr: Aucune transaction ux sélectionnée.

en: No ux transactions found.
fr: Aucune transaction ux trouvée.

en: No values changed
fr: Aucune valeur modifiée

en: No vlans found
fr: Il n'a pas de vlans trouvés

en: No width defined.
fr: Aucune largeur définie

en: No wizard
fr: Pas d'assistant logiciel

en: No wux transaction selected.
fr: Aucune transaction WUX sélectionnée

en: Node
fr: Noeud

en: Node %s cannot process synchronization queue due %s, please check the queue status.
fr: Le nœud %s ne peut pas traiter la file d’attente de synchronisation en raison de %s, veuillez vérifier l’état de la file d’attente.

en: Node %s is not recognized as metaconsole node.
fr: Le nœud %s n’est pas reconnu comme nœud de la Métaconsole.

en: Node %s license missmatch.
fr: Le noeud %s ne correspond pas avec la licence

en: Node %s sync queue failed,
fr: Échec de la file d’attente de synchronisation du nœud %s,

en: Node %s sync queue length exceeded,
fr: Longueur de file d’attente de synchronisation de nœud %s dépassée,

en: Node Address
fr: Adresse du nœud

en: Node Address Default
fr: Adresse de nœud par défaut

en: Node Details
fr: Détails du nœud

en: Node address
fr: Adresse du nœud

en: Node address default
fr: Adresse du noeud par défaut

en: Node data will be merged
fr: Les données de nœud seront fusionnées

en: Node data will be wiped out
fr: Les données du nœud seront effacées

en: Node label
fr: Étiquette de nœud

en: Node not found
fr: Noeud non trouvé

en: Node not ready
fr: Noeud non préparé

en: Node options
fr: Options du nœud

en: Node overview
fr: Aperçu des nœuds

en: Node radius
fr: Rayon des nœuds

en: Node radius (px)
fr: Rayon du nœud (px)

en: Node separation
fr: Séparation de nœuds

en: Node separation (rate)
fr: Séparation des nœuds (taux)

en: Node source
fr: Source du nœud

en: Node synchronization process failed
fr: Échec du processus de synchronisation des nœuds

en: Node synchronization process failed:
fr: Échec du processus de synchronisation des nœuds :

en: Node target
fr: Cible du nœud

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Nodes priority order
fr: Ordre de priorité des noeuds

en: Non initialized module
fr: Module non initialisé

en: Non interactive report
fr: Rapport non interactif

en: Non-authenticated and non-private method
fr: Méthode non authentifiée et non privée

en: Non-initialized modules found.
fr: Modules non initialisés trouvés.

en: None
fr: Aucun

en: None of the services was added
fr: Aucun des services a été ajouté

en: Nonexistent
fr: Inexistant

en: Nonexistent. This element should be deleted
fr: Inexistant. Cet élément doit être supprimé.

en: Normal (Alert)
fr: Normal (Alerte)

en: Normal Status
fr: État normal

en: Normal agents
fr: Agents normaux

en: Normal mode
fr: Mode normal

en: Normal modules
fr: Modules normaux

en: Normal screen
fr: Écran normal

en: Normal status
fr: État normal

en: Normal weight
fr: Poids normal

en: Normalize
fr: Normaliser

en: Not Init
fr: Non initialisées

en: Not Login
fr: Aucune connexion

en: Not Normal
fr: Pas normal

en: Not OK
fr: Pas OK

en: Not Reserved
fr: Non réservé

en: Not Started
fr: Non démarré

en: Not Validated
fr: Non validés

en: Not `set`, `get` or `help` operation selected.
fr: Aucune opération `set`, `get` ou `help` sélectionnée.

en: Not a valid JSON: %s
fr: Pas un JSON valide : %s

en: Not agents in this group
fr: Aucun agent dans ce groupe

en: Not alert fired
fr: Pas d'alerte déclenchée

en: Not alive
fr: Inactif

en: Not allowed
fr: Non autorisé

en: Not an array of ids
fr: Pas un tableau d’IDs

en: Not applied
fr: Non appliqué

en: Not assigned
fr: Non assigné

en: Not assigned networks
fr: Réseaux non-attribués

en: Not auth and not privacy method
fr: Méthode sans authentification ni confidentialité

en: Not available
fr: Non disponible

en: Not closed yet
fr: Pas encore fermé

en: Not condition
fr: Pas de condition

en: Not copied. Error copying data
fr: Erreur de copie des données

en: Not created. Blank name
fr: Non créé. Nom vide

en: Not created. Error inserting data
fr: Erreur de création : erreur d'insertion de données

en: Not created. Error inserting data. Start time must be higher than the current time
fr: Erreur de création et d'insertion de données. L'heure de début doit être supérieure à l'heure actuelle.

en: Not deleted. Error deleting data
fr: Erreur d'élimination des données

en: Not deleted. Error deleting messages
fr: Erreur de suppression des messages

en: Not deleted. Error deleting multiple data
fr: Erreur de suppression de données multiples

en: Not equal (!=)
fr: Pas égal (!=)

en: Not equal to
fr: Pas égal à

en: Not equal to %s
fr: Pas égal à %s

en: Not executed yet
fr: Pas encore exécuté

en: Not executed yet, no content to display, define your own in following textarea.
fr: Pas encore exécuté, pas de contenu à afficher, définissez le vôtre dans la zone de texte suivante.

en: Not fired
fr: Non déclenchés

en: Not fired alerts
fr: Aucune alerte déclenchée

en: Not found
fr: Introuvable

en: Not found content.
fr: Contenu introuvable

en: Not found footer.
fr: Pied de page introuvable

en: Not found header.
fr: En-tête introuvable

en: Not found modules
fr: Modules introuvables

en: Not found networkmap.
fr: Aucune carte de réseau retrouvée

en: Not init
fr: Non initialisé

en: Not init agents
fr: Agents non initialisés

en: Not init modules
fr: Modules non initialisés

en: Not literally
fr: Pas littéralement

en: Not managed
fr: Non géré

en: Not needed
fr: Pas nécessaire

en: Not normal
fr: Anormal

en: Not normal agents
fr: Agents anormales

en: Not normal modules
fr: Modules anormales

en: Not normal status
fr: État pas normal

en: Not recommended '%s' value in PHP configuration
fr: Valeur '%s' non recommandée dans la configuration PHP

en: Not registred yet
fr: Pas encore enregistré

en: Not reserved %
fr: % non reservé

en: Not running
fr: Arrêté

en: Not scheduled
fr: Non planifié

en: Not set
fr: Non défini

en: Not set.
fr: Non paramétré.

en: Not standby alerts
fr: Aucune alerte en mode veille

en: Not started
fr: Non démarré

en: Not supported in Windows systems
fr: Pas pris en charge sur Windows

en: Not triggered
fr: Non déclenché

en: Not updated. Blank name
fr: Erreur de mise à jour. Nom en blanc.

en: Not updated. Error updating data
fr: Erreur de mise à jour des données

en: Not valid
fr: Non valide

en: Not validated
fr: Non validé

en: Not validated.
fr: Pas validé.

en: Not yet
fr: Pas encore

en: Notification Autoclose time
fr: Heure de fermeture automatique des notifications

en: Notifications and alerts
fr: Notifications et alertes

en: Notified groups
fr: Groupes notifiés

en: Notified users
fr: Utilisateurs notifiés

en: November
fr: Novembre

en: Now
fr: Maintenant

en: Now we are going to fill the form.
fr: Maintenant, nous allons remplir le formulaire.

en: Now you must create the module. Don't worry, i'll teach you .
fr: Maintenant vous devez créer le module. Pas de soucis, je vous montre comment faire.

en: Now you must create the module. Don't worry, i'll teach you.
fr: Maintenant vous devez créer le module. Pas de soucis, je vous montre comment faire.

en: Now you must go to Modules. Don't worry I'll lead you.
fr: Veuillez vous diriger vers les Modules. Pas de soucis, je vais vous guider.

en: Now, please choose the agent you searched.
fr: Maintenant veuillez choisir l'agent que vous avez recherché.

en: Now, pull down the Manage alerts menu and click on Actions.
fr: Maintenant, déroulez le menu « Gérer les alertes » et cliquez sur « Actions ».

en: Now, select the action created before.
fr: Maintenant, sélectionnez l'action créée précédemment.

en: Now, to edit the module, click on the wrench that appears in the type column.
fr: Maintenant, pour éditer le module, cliquez sur la clé à molette qui apparaît dans la colonne du type.

en: Now, you have to go to the monitors list and look for a "critical" module to apply the alert.
fr: Maintenant vous devez vous rendre à la liste de moniteurs et rechercher un module en état critique sur lequel appliquer l'alerte.

en: Now, you have to go to the monitors list and look for a critical module to apply the alert.
fr: Maintenant il faut aller à la liste de moniteurs et rechercher un module en état critique pour appliquer l'alerte.

en: Num reports
fr: Rapports numériques

en: Number
fr: Nombre

en: Number of Graphs
fr: Nombre de graphiques

en: Number of ICMP packets to send per latency request
fr: Nombre de paquets ICMP à envoyer par demande de latence

en: Number of ICMP packets to send per ping request
fr: Nombre de paquets ICMP à envoyer par requête ping

en: Number of Update WPs in error
fr: Nombre de WPs de mise à jour en erreur

en: Number of agents added to the policy concurrently is too large. This might cause the operation to fail or lead to performance issues.
fr: Le nombre d'agents ajoutés à la politique simultanément est trop grand. Cela peut entraîner l'échec de l'opération ou entraîner des problèmes de performances.

en: Number of alerts
fr: Nombre d'alertes

en: Number of alerts match
fr: Nombre d'alertes concordantes

en: Number of alerts match from
fr: Nombre d'alertes qui concordent avec

en: Number of blocks received from a block device
fr: Nombre de blocs reçus à partir d'un appareil

en: Number of blocks sent to a block device
fr: Nombre de blocs envoyés à un appareil

en: Number of context switches
fr: Nombre de changements de contexte

en: Number of elements in Custom Graph
fr: Nombre d'éléments dans le Graphique personnalisé

en: Number of events that will perform the desired action at the same time
fr: Nombre d’événements qui effectueront l’action souhaitée en même temps

en: Number of failed login attempts
fr: Nombre de tentatives de connexion infructueuses

en: Number of favorite services to show in the menu
fr: Nombre de services favoris à afficher dans le menu

en: Number of favorite visual consoles to show in the menu
fr: Nombre de consoles visuelles préférées à afficher dans le menu

en: Number of hosts processed in a single call to braa (SNMPv1)
fr: Nombre d’hôtes traités en un seul appel à braa (SNMPv1)

en: Number of hosts processed in a single call to braa (SNMPv2c)
fr: Nombre d’hôtes traités en un seul appel à braa (SNMPv2c)

en: Number of hosts processed in a single call to braa (SNMPv3)
fr: Nombre d’hôtes traités en un seul appel à braa (SNMPv3)

en: Number of hosts processed in a single call to nmap (latency)
fr: Nombre d’hôtes traités en un seul appel à nmap (latence)

en: Number of hosts processed in a single call to nmap (ping)
fr: Nombre d’hôtes traités en un seul appel à nmap (ping)

en: Number of interrupts processed
fr: Nombre d'interruptions traitées

en: Number of logs viewed
fr: Nombre de journaux visionnés

en: Number of modules
fr: Nombre de modules

en: Number of modules affected
fr: Nombre de modules affectés

en: Number of non-validated critical events
fr: Nombre d'événements critiques non validés

en: Number of policy modules
fr: Nombre de modules de politiques

en: Number of result to show
fr: Nombre de résultat à afficher

en: Number of retries for SNMP modules (SNMPv1)
fr: Nombre de nouvelles tentatives pour les modules SNMP (SNMPv1)

en: Number of retries for SNMP modules (SNMPv2c)
fr: Nombre de nouvelles tentatives pour les modules SNMP (SNMPv2c)

en: Number of retries for SNMP modules (SNMPv3)
fr: Nombre de nouvelles tentatives pour les modules SNMP (SNMPv3)

en: Number of retries for latency modules
fr: Nombre de nouvelles tentatives pour les modules de latence

en: Number of retries that the module will attempt to run.
fr: Nombre de tentatives que le module tente d'éxécuter.

en: Number of rows to be sent to historical database each 'delay' seconds. If you experience issues running pandora_db, try decreasing this value.
fr: Nombre de lignes à envoyer à la base de données historique chaque seconde de « retard ». Si vous rencontrez des problèmes lors de l’exécution de pandora_db, essayez de diminuer cette valeur.

en: Number of threads used for SNMP checks (SNMPv1)
fr: Nombre de fils utilisés pour les vérifications SNMP (SNMPv1)

en: Number of threads used for SNMP checks (SNMPv2c)
fr: Nombre de fils utilisés pour les vérifications SNMP (SNMPv2c)

en: Number of threads used for SNMP checks (SNMPv3)
fr: Nombre de fils utilisés pour les vérifications SNMP (SNMPv3)

en: Number of threads used for SSH modules
fr: Nombre de fils utilisés pour les modules SSH

en: Number of threads used for exec modules
fr: Nombre de fils utilisés pour les modules d’exécution

en: Number of threads used for latency checks.
fr: Nombre de fils utilisés pour les contrôles de latence.

en: Number of threads used for ping checks
fr: Nombre de fils utilisés pour les contrôles ping

en: Number of threads used for plug-in checks
fr: Nombre de fils utilisés pour les vérifications de plugin

en: Number of threads used for sending agent XML data files
fr: Nombre de fils utilisés pour l’envoi de fichiers de données XML de l’agent

en: Number of zoom levels
fr: Nombre de niveaux de zoom

en: Numeric
fr: Numérique

en: Numeric OID
fr: OID numérique

en: OID Information
fr: Information OID

en: OK events
fr: Événements en état OK

en: OK!
fr: OK !

en: ONE TOOL TO RULE THEM ALL
fr: UN SEUL OUTIL POUR LES GOUVERNER TOUS

en: OR
fr: OU

en: OS
fr: Système d'exploitation

en: OS %s does not math any existing, please, add it to OS list %s
fr: Le système d'exploitation %s ne correspond aucun existant, ajoutez-le à la liste de systèmes d'exploitation %s

en: OS Management
fr: Gestion du système d'exploitation

en: OS Name
fr: Nom du système d’exploitation

en: OS detection
fr: Détection du système d'exploitation

en: OS name
fr: Nom du système d'exploitation

en: OS quick report
fr: Rapport rapide sur le système d’exploitation

en: OS type
fr: Type de système d’exploitation

en: Occupancy statistics
fr: Statistiques d'occupation

en: Occupied
fr: Occupé

en: Occupied %
fr: % occupé

en: October
fr: Octobre

en: Odometer
fr: Odomètre

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Offline update
fr: Mise à jour hors ligne

en: Ok
fr: Valider

en: Ok:
fr: OK :

en: Old pass
fr: Ancien mot de passe

en: Older -> Newer
fr: Ancien -> Nouveau

en: Omnishell is an enterprise feature which allows you to execute a structured command along any agent in your %s. The only requirement is to have remote configuration enabled in your agent.
fr: Omnishell est une caractéristique Enterprise qui vous permet d'exécuter une commande structurée dans n'importe quel agent dans votre %s. Le seul requis est d'avoir la configuration à distance habilité dans votre agent.

en: On
fr: Actif

en: On Boolean graphs
fr: Sur les graphiques booléens

en: On Change
fr: Changement en cours

en: On demand
fr: Sur demande

en: Once
fr: Une fois

en: Once a day
fr: Une fois par jour

en: Once a month
fr: Une fois par mois

en: Once a week
fr: Une fois par semaine

en: One combined graph
fr: Un graphique combiné

en: One item per agent
fr: Un élément par agent

en: Online
fr: En ligne

en: Online Update Journal
fr: Update Journal en ligne

en: Online Update Offline
fr: Mise à jour en ligne hors ligne

en: Online Update Online
fr: Mise à jour en ligne en ligne

en: Online Update Options
fr: Options de mise à jour en ligne

en: Online help
fr: Aide en ligne

en: Online update
fr: Mise à jour en ligne

en: Only 200 characters are permitted
fr: Seulement 200 caractères sont autorisés

en: Only Selenium 3.
fr: Seulement Sélénium 3.

en: Only added
fr: Ajouté uniquement

en: Only admin users can see this section.
fr: Seulement les utilisateurs administrateurs peuvent voir cette section.

en: Only administrator users can create this type of functions
fr: Seuls les utilisateurs administrateurs peuvent créer ce type de fonctions

en: Only alert events
fr: Seulement les événements d'alerte

en: Only circular. Minimum separation between all nodes. By default 1.0
fr: Uniquement circulaire. Séparation minimale entre tous les nœuds. 1,0 par défaut.

en: Only common modules
fr: Seuls les modules communes

en: Only data
fr: Données uniquement

en: Only database
fr: Seulement base de données

en: Only deleted
fr: Uniquement supprimé

en: Only disabled
fr: Désactivés seulement

en: Only display wrong SLAs
fr: Affiche seulement des SLA erronés

en: Only enabled
fr: Activés seulement

en: Only fdp. Default ideal node separation in the layout. By default 0.3
fr: Uniquement fdp. Séparation idéale entre nœuds par défaut. 0,3 par défaut.

en: Only flat and radial. Separation between arrows. By default 0.5 in flat and 1.0 in radial
fr: Uniquement plat et radial. Séparation entre flèches. 0,5 plat et 1,0 radial par défaut

en: Only for VCenter.
fr: Seulement pour VCenter.

en: Only for type Quiet for downtimes.
fr: Seulement pour le type Mode silencieux pour les temps d'arrêt.

en: Only graph
fr: Seulement le graphique

en: Only in process
fr: Uniquement ceux en cours

en: Only it is show tags in use.
fr: Afficher seulement les étiquettes utilisées

en: Only new
fr: Uniquement les nouveaux

en: Only not validated
fr: Uniquement les non validés

en: Only pending
fr: Seulement ceux en attente

en: Only table
fr: Seulement le tableau

en: Only the group can view the report
fr: Seulement le groupe peut voir le rapport

en: Only the user and admin user can edit the report
fr: Seulement l'utilisateur et l'administrateur peuvent éditer le rapport

en: Only time
fr: Seulement l'heure

en: Only validated
fr: Seulement les événements validés

en: Ooops User not found in
    				database or incorrect password
fr: Oups, utilisateur introuvable dans 
    				base de données ou mot de passe incorrect

en: Open Minimap
fr: Ouvrir minicarte

en: Open Street Maps
fr: OpenStreetMaps

en: Open a root shell in your system located at
fr: Ouvrez une interface système racine sur votre système situé à

en: Open all groups
fr: Ouvrir tous les groupes

en: Open configuration file
fr: Ouvrir le fichier de configuration

en: Operate NCM
fr: Exploiter le NCM

en: Operating System
fr: Système d'exploitation

en: Operating system
fr: Système d'exploitation

en: Operating systems
fr: Systèmes d'exploitation

en: Operating systems found
fr: Systèmes d'exploitation trouvés

en: Operation
fr: Opération

en: Operation Function
fr: Fonction d'opération

en: Operation Menu
fr: Menu d'opération

en: Operation View
fr: Vue d'opération

en: Operation and table
fr: Opération et table

en: Operation cannot be added to the queue
fr: L'opération ne peut pas être ajoutée à la file d'attente

en: Operation cannot be deleted from the queue
fr: Impossible de supprimer l'opération de la file d'attente

en: Operation finished successfully.
fr: Opération complétée correctement

en: Operation successfully added to the queue
fr: Opération ajoutée correctement à la file d'attente

en: Operation successfully deleted from the queue
fr: Opération supprimée correctement de la file d'attente

en: Operation view
fr: Afficher opération

en: Operation:
fr: Opération :

en: Operations
fr: Opérations

en: Operations cannot be deleted from the queue
fr: Impossible de supprimer les opérations de la file d'attente

en: Operations successfully deleted from the queue
fr: Opérations supprimées correctement de la file d'attente

en: Operative system
fr: Système d'exploitation

en: Operator users
fr: Utilisateurs de l'opérateur

en: Operators
fr: Opérateurs

en: Optimization settings
fr: Paramètres d’optimisation

en: Optional
fr: Optionnel

en: Optional. Substring to look for in the WQL query result. The module returns 1 if found, 0 if not.
fr: Optionnel. Sous-chaîne à rechercher dans le résultat de la requête WQL. Le module renvoie 1 s'il est trouvé, 0 sinon.

en: Optional. WMI namespace. If unsure leave blank.
fr: Optionnel. Espace de noms WMI. En cas de doute, laissez vide.

en: Options for %s : %s
fr: Options pour %s : %s

en: Or disable %s enterprise
fr: Ou désactivez %s Enterprise

en: Oracle target strings
fr: Chaînes cibles Oracle

en: Orange cell when the module group and agent have at least one alarm fired.
fr: Cellule orange quand le groupe du module et l'agent ont au moins une alerte declenchée.

en: Orange cell when the module has fired alerts
fr: Cellule orange quand le module contient des alertes déclenchées

en: Order
fr: Ordre

en: Order by agent
fr: Ordonner par agent

en: Order:
fr: Ordre :

en: Origin
fr: Origine

en: Original Size
fr: Taille originale

en: Original string
fr: Chaîne d'origine

en: Os
fr: Système d'exploitation

en: Os manage
fr: Gestion du système d’exploitation

en: Other
fr: Autre

en: Other IP addresses
fr: Autres adresses IP

en: Other Mode
fr: Autre mode

en: Other configuration
fr: Autre configuration

en: Other modules
fr: Autres modules

en: Other profiles are also assigned.
fr: D'autres profils sont également attribués.

en: Other profiles you cannot manage are also assigned. These profiles are not shown. You cannot enable/disable or delete this user.
fr: D'autres profils que vous ne pouvez pas gérer sont également attribués. Ces profils ne sont pas affichés. Vous ne pouvez pas activer/désactiver ou supprimer cet utilisateur.

en: Other server settings
fr: Autres paramètres du serveur

en: Other value
fr: Autre valeur

en: Others
fr: Autres

en: Otherwise, functionalities will be lost.
fr: Autrement, les fonctionnalités seront perdues.

en: Out
fr: À l'extérieur de

en: Out of SLA limits
fr: Hors limites de SLA

en: Out of black list
fr: En dehors de la liste noire

en: Out of bounds
fr: Hors limites

en: Out of limits
fr: Hors limites

en: Outdate
fr: Obsolète

en: Overall Progress
fr: Progression globale

en: Overview graph
fr: Aperçu du graphique

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Overwrite filter
fr: Écraser le filtre

en: Own password confirmation
fr: Confirmation propre du mot de passe

en: Owned by
fr: Propriétaire

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Owner.
fr: Propriétaire.

en: PANDORA FMS DB CLUSTER
fr: GRAPPE DE BASE DE DONNÉES PANDORA FMS

en: PDF font size (px)
fr: Taille de la police PDF (px)

en: PDF is the diagnostic information retrieved at report time
fr: PDF correspond aux informations de diagnostic récupérées au moment du rapport

en: PEN is required
fr: PEN est requis

en: PEN is required.
fr: PEN est requis.

en: PHP Info
fr: Info PHP

en: PHP Max execution time
fr: Temps maximal d'exécution de PHP

en: PHP Max input time
fr: Temps d'entrée maximum de PHP

en: PHP Memory limit
fr: Limite de mémoire PHP

en: PHP System
fr: Système PHP

en: PHP UPDATE REQUIRED
fr: MISE À JOUR PHP REQUISE

en: PHP Version
fr: Version PHP

en: PHP function
fr: Fonction PHP

en: PHP safe mode is enabled. Some features may not work properly
fr: Le mode sans échec PHP est activé. Certaines fonctionnalités peuvent ne pas fonctionner correctement

en: PHP setup
fr: Installation PHP

en: PHP system
fr: Système PHP

en: PLUGIN REGISTRATION
fr: ENREGISTREMENT DU PLUGIN

en: Pacific
fr: Pacifique

en: Package rejected. These package changes will not apply.
fr: Progiciel rejeté. Ces changements de progiciel ne seront pas appliqués

en: Packets
fr: Paquets

en: Page break at the end of the item (only PDF)
fr: Saut de page à la fin de l’article (UNIQUEMENT PDF)

en: Page generated at
fr: Page générée à

en: Page generated on %s
fr: Page générée dans %s

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Page orientation
fr: Orientation de la page

en: Pages with autorefresh
fr: Pages avec rafraîchissement automatique

en: Paginate module
fr: Paginer module

en: Paginated module view
fr: Vue paginée du module

en: Pandora Administration
fr: Gestion de Pandora FMS

en: Pandora DB Last run
fr: Dernière exécution de la base de données de Pandora FMS

en: Pandora DB has never been executed
fr: Pandora DB n'a jamais été exécuté

en: Pandora FMS %s - Build %s
fr: Pandora FMS %s - Créer %s

en: Pandora FMS Metaconsole item edition
fr: Édition des éléments de la Métaconsole de Pandora FMS

en: Pandora FMS SAML authentication error: %s
fr: Erreur d'authentification SAML Pandora FMS : %s

en: Pandora FMS audit log file changed location
fr: Le fichier journal d'audit Pandora FMS a changé d'emplacement

en: Pandora FMS audit log file has been moved to new location %s/log. Currently you have an outdated and inoperative version of this file at %s. Please, consider deleting it.
fr: Le fichier journal d'audit Pandora FMS a été déplacé vers le nouvel emplacement %s/log. Actuellement, vous disposez d'une version obsolète et inopérante de ce fichier sur %s. S'il vous plaît, pensez à le supprimer.

en: Pandora FMS console log file changed location
fr: Le fichier journal de la console Pandora FMS a changé d'emplacement

en: Pandora FMS console log file has been moved to new location %s/log. Currently you have an outdated and inoperative version of this file at %s. Please, consider deleting it.
fr: Le fichier journal de la console Pandora FMS a été déplacé vers le nouvel emplacement %s/log. Actuellement, vous disposez d'une version obsolète et inopérante de ce fichier sur %s. S'il vous plaît, pensez à le supprimer.

en: Pandora Websocket Engine
fr: Moteur de Websocket Pandora FMS

en: Pandora successfully subscribed with UID:
fr: Pandora FMS abonné correctement avec UID :

en: PandoraFMS Metaconsole
fr: Métaconsole PandoraFMS

en: Pandora_db running in active database.
fr: Pandora_db s'exécutant dans la base de données active.

en: Pandora_db running in historical database.
fr: Pandora_db s'exécutant dans la base de données historique.

en: Panel with a message
fr: Panneau avec un message

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Parameters macros
fr: Macros des paramètres

en: Parameters that are passed to Tentacle
fr: Paramètres transmis à Tentacle

en: Parent container
fr: Conteneur parent

en: Parent detection
fr: Détection de parents

en: Parent directory
fr: Répertoire parent

en: Parent recursion
fr: Récursion de parents

en: Pass
fr: Passer

en: Pass - All alerts are evaluated. Drop - It stops when 1 alert matches.
fr: Passer - Toutes les alertes sont évaluées. Lâcher - Il s'arrête lorsqu'une alerte correspond.

en: Pass type
fr: Type de mot de passe

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password authentication
fr: Authentification par mot de passe

en: Password changed successfully
fr: Mot de passe changé correctement

en: Password confirm does not match
fr: Les mots de passe ne concordent pas.

en: Password confirmation
fr: Confirmation du mot de passe

en: Password empty
fr: Mot de passe vide

en: Password expiration
fr: Expiration du mot de passe

en: Password must be different
fr: Le mot de passe doit être différent

en: Password must be different from the
fr: Le nouveau mot de passe doit être différent des

en: Password must be different from the 3 previous changes.
fr: Le mot de passe doit être différent des 3 derniers changements.

en: Password must contain numbers
fr: Le mot de passe doit contenir des chiffres

en: Password must contain symbols
fr: Le mot de passe doit contenir des symboles.

en: Password must have numbers
fr: Le mot de passe doit contenir des chiffres

en: Password must have symbols
fr: Le mot de passe doit contenir des symboles

en: Password of active user is not correct
fr: Le mot de passe de l'utilisateur actif n'est pas correct

en: Password of the active user is required to perform password change
fr: Le mot de passe de l'utilisateur actif est requis pour effectuer le changement de mot de passe

en: Password policies
fr: Politiques de mot de passe

en: Password policy
fr: Politique de mot de passe

en: Password reset
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Password successfully updated
fr: Mot de passe mis à jour correctement

en: Password too short
fr: Mot de passe trop court

en: Password used to encrypt credential boxes
fr: Mot de passe utilisé pour chiffrer les zones d’informations d’identification

en: Passwords
fr: Mots de passe

en: Passwords cannot be empty
fr: Les mots de passe ne peuvent pas être vides.

en: Passwords didn't match
fr: Les mots de passe saisis ne sont pas identiques.

en: Passwords didn't match or other problem encountered while updating passwords
fr: Les mots de passe ne se correspondent pas ou d'autres problèmes ont surgis pendant la mise à jour des mots de passe

en: Passwords does not match
fr: Les mots de passe ne concordent pas

en: Passwords must be the same
fr: Les mots de passe doivent être identiques.

en: Passwords setup
fr: Configuration des mots de passe

en: Paste your selenium test, exported as HTML, here
fr: Collez votre test de sélénium, exporté au format HTML, ici

en: Path
fr: Chemin

en: Path %s is not executable.
fr: Le chemin %s n'est pas exécutable.

en: Path backups
fr: Sauvegardes de chemins d’accès

en: Path doesn't exists or is not writable
fr: Le chemin n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture

en: Path of SSL Cert.
fr: Chemin du certificat SSL

en: Path to Pandora Fast SNMP binary
fr: Chemin d’accès au binaire Pandora Fast SNMP

en: Path to braa binary
fr: Chemin vers le binaire braa

en: Path to fping binary
fr: Chemin d’accès au binaire fping

en: Path to general GIS coordinates generator. It should be an executable file
fr: Chemin d’accès au générateur de coordonnées SIG générales. Il doit s’agir d’un fichier exécutable

en: Path to nmap binary
fr: Chemin d’accès au binaire nmap

en: Path where XML files are copied (only used if transfer mode is set to local)
fr: Chemin où les fichiers XML sont copiés (utilisé uniquement si le mode de transfert est défini sur local)

en: Pending
fr: En attente

en: Pending action
fr: Action en attente

en: Pending operations
fr: Opération pendante

en: Pending packages from %s Server
fr: Paquets en attente du serveur %s

en: Pending resync
fr: Resynchronisation en attente

en: Pending to be unified
fr: Pendant d'unification

en: Pending to generate
fr: En attente de générer

en: Pending update policy
fr: Mise à jour de la politique en attente

en: Pending update policy only database
fr: Mise à jour de la politique en attente, seulement pour modification sur la base de données

en: People
fr: Personnes

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Percentil
fr: Centile

en: Percentile
fr: Centile

en: Percentile Bar
fr: Barre centile

en: Percentile Bubble
fr: Bulle de centile

en: Percentile Item
fr: Élément centile

en: Percentile bar
fr: Barre de centile

en: Percentile bubble
fr: Bulle de centile

en: Percentual value
fr: Valeur en pourcentage

en: Perform action
fr: Réaliser l'action

en: Perform create alert
fr: Effectuer la création d’une alerte

en: Perform update alert
fr: Effectuer une alerte de mise à jour

en: Performance setup
fr: Configuration de la performance

en: Performing %s execution
fr: Exécution de %s

en: Performing %s execution on %s
fr: Exécution de %s sur %s

en: Performing query. Please wait.
fr: Exécution de la requête. S'il vous plaît, attendez.

en: Period
fr: Période

en: Period
fr: Période

en: Period to show data as path
fr: Période pour montrer les données comme chemin

en: Periodically
fr: Périodiquement

en: Periodicity
fr: Périodicité

en: Permissions report
fr: Rapport de permissions

en: Permissions warning
fr: Avertissement sur les autorisations

en: Perpetual
fr: Perpétuel

en: Phase modules not found
fr: Modules de phases introuvables

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Phones for the tag: %s
fr: Numéros de téléphone pour l'étiquette : %s

en: Php version
fr: Version PHP

en: Pie
fr: Diagramme circulaire

en: Ping a Linux or Windows server using a %s agent.
fr: Pingez un serveur Linux ou Windows à l'aide d'un agent %s.

en: Ping block
fr: Bloc ping

en: Ping executable does not exist.
fr: Le ping executable n'existe pas.

en: Ping host & Latency
fr: Ping hôte et latence

en: Ping interval
fr: Intervalle ping

en: Ping packets
fr: Paquets ping

en: Ping path
fr: Chemin de Ping

en: Ping retries
fr: Tentatives de ping

en: Ping threads
fr: Fils ping

en: Ping timeout
fr: Délai d’expiration du ping

en: Ping to %s
fr: Ping à %s

en: Ping to host
fr: Ping à un hôte

en: Planned Downtime
fr: Temps d'arrêt planifié

en: Planned Downtimes
fr: Temps d'arrêt planifiés

en: Planned downtime updated
fr: Temps d'arrêt planifié mis à jour

en: Plannet down time
fr: Temps d'arrêt planifié

en: Platform Limit
fr: Limite de la plateforme

en: Play sound
fr: Reproduire le son

en: Please be careful if you put a password put https access.
fr: Si vous introduisez un mot de passe, veuillez activer l'accès https.

en: Please be careful, when the module have diferent intervals in their life, the summatory maybe get bad result.
fr: Veuillez faire attention lorsque le module présente des intervalles différents ; la sommation pourrait obtenir des résultats erronés.

en: Please check if the email configuration is correct.
fr: Veuillez vérifier que la configuration du courriel est correcte.

en: Please check process is no locked.
fr: Vérifiez que le processus n'est pas bloqué.

en: Please check that the directory "%s" is writeable by the apache user. <br /><br />The CSV file format is date;value&lt;newline&gt;date;value&lt;newline&gt;... The date in CSV is in format Y/m/d H:i:s.
fr: Veuillez vérifier que le répertoire « %s » est accessible en écriture par l'utilisateur apache. <br /> <br /> Le format de fichier CSV est date;value&lt;newline&gt;date;value&lt;newline&gt;... La date CSV est en format A/M/J  H:i:s.

en: Please check that the web server has write rights on the %s directory
fr: Veuillez vérifier que le serveur web possède les droits d'écriture pour le répertoire %s

en: Please check the syntax of file "plugin_definition.ini"
fr: Veuillez vérifier la syntaxe du fichier « plugin_definition.ini »

en: Please check this PHP runtime variable values: <pre>  upload_max_filesize (currently
fr: Veuillez vérifier les valeurs de cette variable d’exécution PHP : <pre>  upload_max_filesize (actuellement

en: Please check your Pandora Server setup and make sure that the database maintenance daemon is running.
fr: Veuillez vérifier la configuration de votre serveur Pandora FMS et vous assurer que le démon de maintenance de la base de données est en cours d'exécution.

en: Please checked a custom interval option.
fr: Veuillez cocher une option d'intervalle personnalisé.

en: Please choose Network Management.
fr: Veuillez sélectionner Gestionnaire de réseau.

en: Please click the link below to reset your password
fr: Veuillez cliquer sur le lien ci-dessous pour réinitialiser le mot de passe.

en: Please configure this widget before usage
fr: Veuillez configurer le widget avant de l'utiliser

en: Please contact %s for a valid licence.
fr: Veuillez contacter %s pour une licence valide.

en: Please contact %s to extend the license.
fr: Veuillez contacter %s pour étendre votre licence.

en: Please contact %s to renew the license.
fr: Veuillez contacter %s pour renouveler votre licence.

en: Please contact the administrator
fr: Veuillez communiquer avec l'administrateur

en: Please contact the administrator to reset your double authentication
fr: Veuillez communiquer avec l'administrateur pour réinitialiser votre double authentification.

en: Please contact your system administrator.
fr: Veuillez communiquer avec l'administrateur du système.

en: Please do not reply to this email.
fr: Veuillez ne pas répondre à ce courriel.

en: Please ensure all fields matches your needs.
fr: Veuillez vous assurer que tous les champs correspondent à vos besoins.

en: Please ensure instances or regions are being monitorized and 'scan and general monitoring' is enabled.
fr: Veuillez vous assurer que les instances ou les régions sont surveillées et que « analyse et surveillance générale » est activé.

en: Please ensure mail configuration matches your needs
fr: Veuillez vous assurer que la configuration de la messagerie correspond à vos besoins

en: Please enter a valid email
fr: Veuillez entrer une adresse email valide

en: Please enter a valid phone number
fr: Veuillez entrer un numéro de téléphone valide

en: Please enter adress, for search vlans
fr: Veuillez entrer l'adresse pour chercher des vlans

en: Please fill the following information in order to configure your %s instance successfully
fr: Veuillez remplir les informations suivantes afin de configurer votre instance %s correctement

en: Please follow the wizard.
fr: Veuillez suivre l'assistant.

en: Please go to the metaconsole and apply this collection
fr: Veuillez vous rendre sur la Métaconsole et appliquer cette collection

en: Please immediately reply to the sender that you have received this communication in error and then delete it
fr: Veuillez répondre immédiatement à l'expéditeur que vous avez reçu cette communication par erreur, puis la supprimer

en: Please insert a SQL query.
fr: Veuillez insérer une requête SQL.

en: Please insert a URL.
fr: Veuillez insérer une URL.

en: Please introduce a SLA max value higher than the SLA min value
fr: Veuillez introduire une valeur SLA max supérieure à la valeur minimale SLA

en: Please introduce a maximum critical higher than the minimun critical
fr: Veuillez introduire un état critique maximal supérieur à l'état critique minimal

en: Please introduce a maximum warning higher than the minimun warning
fr: Veuillez introduire une alerte maximale supérieure à l'alerte minimale

en: Please introduce a positicve percentage value
fr: Veuillez introduire une valeur de pourcentage positicve

en: Please introduce a positive percentage value
fr: Veuillez introduire une valeur de pourcentage positive

en: Please keep all environment updated to same version.
fr: Veuillez garder tout l’environnement à jour vers la même version.

en: Please keep in mind that this package is going to override your actual %s files and that it's recommended to conduct a backup before continuing the updating process.
fr: Veuillez garder à l'esprit que ce package va remplacer vos fichiers %s réels et qu'il est recommandé d'effectuer une sauvegarde avant de poursuivre le processus de mise à jour.

en: Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of %s System Database
fr: Tous les essais d'accès à cette page sont enregistrés dans les journaux de sécurité de la base de données du système %s

en: Please login into this node before using this feature
fr: Veuillez entrer ce noeud avant d'utiliser cette fonctionnalité

en: Please make sure you have SAML authentication properly configured. For more information the error to access this page are recorded in security logs of %s System Database
fr: Vérifiez que votre authentification SAML est configurée correctement. Pour plus d'informations l'erreur pour accéder à cette page sont enregistrés dans des journaux de sécurité de la base de données du système %s

en: Please make sure your %s Server settings are correct and that the database maintenance daemon is running. It's very important to keep your database up to date in order to get the best performance and results from %s.
fr: Veuillez vous assurer que vos %s paramètres de serveur sont corrects et que le démon de maintenance de la base de données est en cours d'exécution. Il est très important de maintenir votre base de données à jour afin d'obtenir les meilleures performances et résultats de %s.

en: Please navigate to %s
fr: Veuillez naviguer jusqu’à %s

en: Please navigate to %s to unify system
fr: Naviguez ves %s pour unifier le système

en: Please note that group topology maps do not show the parent relationship between nodes, it only shows the group parentship and the agent distribution inside them.
fr: Sachez que le groupe de cartes de topologie n'affiche pas la relation parents entre les nœuds ; il affiche seulement la relation des groupes et la distribution des agents.

en: Please note that having agents with a monitoring interval below 300 seconds is not recommended. This will impact seriously in the performance of the server. For example, having 200 agents with one minute interval, is the same than having 1000 agents with a 5 minute interval. The probability of getting unknown modules is higher, and the impact on the server is higher because it requires a shorter response time.
fr: Sachez qu'il n'est pas conseillé d'avoir des agents avec un intervalle de surveillance inférieur à 300 secondes. Ceci pourrait affecter sérieusement la performance du serveur. Par exemple, avoir 200 agents avec un intervalle d'une minute équivaut à avoir 1000 agents avec un intervalle de 5 minutes. La probabilité d'obtenir des modules inconnus est plus élevée et l'impact sur le serveur est plus sérieux parce qu'il nécessite un temps de réponse plus court.

en: Please note that information provided here affects how the agent collect information and generate the data XML. Any data/configuration reported by the agent, different from data or description is discarded, and the configuration shown in the console prevails over any configuration coming from the agent, this applies for example for crit/warn thresholds, interval, module group, min/max value, tags, etc.
fr: Sachez que l'information fournie ici affecte comment l'agent recueille l'information et génère des données XML. N'importe quelle donnée/configuration signalée par l'agent différente des données ou de la description sera rejetée, et la configuration affichée dans la console l'emportera sur toute configuration provenant de l'agent. Ceci s'applique aux seuils critique/alerte, intervalles, groupes de modules, valeur min/max, étiquettes, etc.

en: Please note that not all CSS styles are supported by PDF reports.
fr: Veuillez noter que tous les styles CSS ne sont pas pris en charge par les rapports PDF.

en: Please note that the new node will not be usable until the environment is unified.
fr: Veuillez noter que le nouveau nœud ne sera pas utilisable tant que l’environnement n’aura pas été unifié.

en: Please note that this node will not be usable until the environment is unified.
fr: Veuillez noter que ce nœud ne sera pas utilisable tant que l’environnement n’aura pas été unifié.

en: Please note that you have your agent setup to do not add new modules coming from the data XML.
fr: Sachez que si le mode apprentissage n'est pas activé, vous ne pourrez pas ajouter de nouveaux modules provenant des données XML.

en: Please notice that some providers like Gmail or Office365 need to setup/enable manually external connections using SMTP and you need to use STARTTLS on port 587.
    
        If you have manual settings in your pandora_server.conf, please note these settings will ignore this console setup.
fr: Veuillez noter que certains fournisseurs comme Gmail ou Office365 doivent configurer/activer manuellement les connexions externes à l’aide de SMTP et que vous devez utiliser STARTTLS sur le port 587.
    
    Si vous avez des paramètres manuels dans votre pandora_server.conf, veuillez noter que ces paramètres ignoreront cette configuration de la console.

en: Please notice that some providers like Gmail or Office365 need to setup/enable manually external connections using SMTP and you need to use STARTTLS on port 587.
    
    If you have manual settings in your pandora_server.conf, please note these settings will ignore this console setup.
fr: Veuillez noter que certains fournisseurs comme Gmail ou Office365 doivent configurer/activer manuellement les connexions externes à l’aide de SMTP et que vous devez utiliser STARTTLS sur le port 587.
    
    Si vous avez des paramètres manuels dans votre pandora_server.conf, veuillez noter que ces paramètres ignoreront cette configuration de la console.

en: Please provide your email address, we promise not to bother you
fr: Veuillez fournir votre adresse e-mail, nous nous engageons à ne pas vous déranger

en: Please refer to our documentation for more information on how to obtain and use %s resources.
fr: Veuillez vous référer à notre documentation pour plus d'informations sur la façon d'obtenir et d'utiliser des ressources %s.

en: Please register on metaconsole first.
fr: Veuillez d’abord vous inscrire sur la Métaconsole.

en: Please remember that any attempts to access this page will be recorded on the %s System Database.
fr: Rappelez-vous que les essais d'accès à cette page seront enregistrés dans la base du système %s.

en: Please restore your backups
fr: Veuillez rétablir vos sauvegardes

en: Please retry
fr: Veuillez réessayer

en: Please save the SLA template for start to add items in this list.
fr: Veuillez sauvegarder le modèle SLA pour commencer à ajouter les éléments à cette liste.

en: Please save the item before adding entries to this list.
fr: Veuillez enregistrer l’élément avant d’ajouter des entrées à cette liste.

en: Please save the report to start adding items into the list.
fr: Veuillez sauvegarder le rapport pour ajouter des éléments à la liste.

en: Please save the template to start adding items into the list.
fr: Veuillez sauvegarder le modèle pour commencer à ajouter les éléments à cette liste.

en: Please select
fr: Sélectionnez

en: Please select a desired software agent version.
fr: Sélectionnez la version de l'agent logiciel désirée.

en: Please select a file before clicking Load
fr: Veuillez sélectionner un fichier avant de cliquer sur Charger

en: Please select a group.
fr: Sélectionnez un groupe.

en: Please select a image
fr: Veuillez sélectionner une image

en: Please select a module.
fr: Veuillez sélectionner un module.

en: Please select a name.
fr: Veuillez sélectionner un nom.

en: Please select a user.
fr: Veuillez sélectionner un utilisateur.

en: Please select a valid group
fr: Sélectionnez un groupe valide

en: Please select an agent.
fr: Veuillez sélectionner un agent

en: Please select an item from this list.
fr: Veuillez sélectionner un élément dans cette liste.

en: Please select any item to delete
fr: Veuillez sélectionner un élément à supprimer

en: Please select any item to order
fr: Veuillez sélectionner un élément à organiser

en: Please select any module or modules.
fr: Veuillez sélectionner un ou plusieurs modules.

en: Please select any module to copy
fr: Veuillez sélectionner un module à copier.

en: Please select devices to be monitored
fr: Veuillez sélectionner les appareils à superviser

en: Please select one or more groups.
fr: Veuillez sélectionner un ou plusieurs groupes.

en: Please select profile and group
fr: Veuillez sélectionner le profil et le groupe

en: Please select the connection type
fr: Veuillez sélectionner le type de connexion

en: Please select widget
fr: Sélectionnez un widget

en: Please select...
fr: Veuillez sélectionner...

en: Please set %s to make software available for targets.
fr: Veuillez ajuster %s pour rendre le logiciel disponible pour les cibles.

en: Please set agent distinct than
fr: Veuillez configurer un agent différent de

en: Please set agent or agent regex distinct than
fr: Veuillez définir agent ou agent regex distinct de

en: Please set template distinct than
fr: Veuillez configurer un modèle différent de

en: Please specify a server IP.
fr: Spécifiez une IP de serveur.

en: Please syncronize groups to nodes
fr: Veuillez synchroniser les groupes avec les nœuds

en: Please upload a new file to overwrite this content.
fr: Veuillez télécharger un nouveau fichier pour écraser ce contenu.

en: Please use SSH or Telnet.
fr: Utilisez SSH ou Telnet.

en: Please use single quotation marks when necessary. 
    
    If double quotation marks are needed, please escape them with a backslash (\&quot;)
fr: Veuillez utiliser des guillemets simples si nécessaire.&#10;&#10; Si des guillemets doubles sont nécessaires, veuillez les échapper avec une barre oblique inverse (\")

en: Please verify resync configuration is set before use this feature.
fr: Veuillez spécifier la configuration de resynchronisation avant d'utiliser cette fonctionnalité.

en: Please, add the following line to your crontab file:
fr: Veuillez ajouter la ligne suivante à votre fichier crontab :

en: Please, avoid share this string with others.
fr: S’il vous plaît, évitez de partager cette chaîne avec d’autres.

en: Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator
fr: Veuillez le modifier sur votre fichier de configuration PHP (php.ini) ou communiquez avec votre administrateur.

en: Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator (Do not forget to restart Apache process after)
fr: Veuillez le modifier sur votre fichier de configuration PHP (php.ini) ou contactez l'administrateur (N'oubliez pas de redémarrer le processus Apache après)

en: Please, change it on your PHP configuration file (php.ini) or contact with administrator (Dont forget restart apache process after changes)
fr: Veuillez le modifier sur votre fichier de configuration PHP (php.ini) ou communiquez avec votre administrateur (n'oubliez pas de réinitialiser le processus Apache après les modifications).

en: Please, change the default password since it is a commonly reported vulnerability.
fr: Veuillez modifier le mot de passe par défaut car il s'agit d'une vulnérabilité couramment signalée.

en: Please, check all active-passive modules critical for this cluster
fr: Veuillez vérifier tout les modules critiques active-passive pour cette grappe

en: Please, configure the widget again to recover it
fr: Veuillez le reconfigurer encore une fois

en: Please, configure this widget before use
fr: Veuillez configurer ce widget avant de l'utiliser.

en: Please, create networks to assign to
fr: Veuillez créer des réseaux à attribuer à

en: Please, create networks to assign to
fr: Veuillez créer des réseaux à attribuer à

en: Please, event filter has been removed.
fr: Veuillez noter que le filtre d’événements a été supprimé.

en: Please, first save a new collection before to upload files.
fr: Veuillez sauvegarder d'abord la nouvelle collection, et ensuite téléverser les fichiers.

en: Please, login into metaconsole first
fr: Veuillez d'abord vous connecter à la Métaconsole

en: Please, make sure process is not locked.
fr: Veuillez vous assurer que le processus n'est pas verrouillé.

en: Please, select a custom field
fr: Veuillez sélectionner un champ personnalisé

en: Please, select a group first
fr: Veuillez sélectionner d’abord un groupe

en: Please, select a module
fr: Veuillez sélectionner un module

en: Please, select an account:
fr: Veuillez sélectionner un compte :

en: Please, select an agent
fr: Veuillez sélectionner un agent

en: Please, select an agent first
fr: Veuillez d'abord sélectionner un agent

en: Please, select an alert
fr: Veuillez sélectionner une alerte

en: Please, select an event
fr: Veuillez sélectionner un événement

en: Please, set a name
fr: Veuillez configurer un nom

en: Please, set a valid IP/Name address
fr: Veuillez configurer une adresse IP/Nom valide

en: Please, set an interval
fr: Veuillez définir un intervalle

en: Please, set thresholds for all active-active modules
fr: Veuillez définir des seuils pour tous les modules actifs-actifs

en: Please, set thresholds for all active-passive modules
fr: Veuillez définir des seuils pour tous les modules actifs-passifs

en: Please, type an agent to save the modules for monitoring a server.
fr: Veuillez écrire un agent afin de sauvegarder les modules pour surveiller un serveur.

en: Please, uncheck auto option to set manual agent.
fr: Veuillez décocher l'option automatique pour régler l'agent manuellement

en: Please, wait for a first execution of module
fr: Veuillez attendre une première exécution du module

en: Plug-in Remote Registered unsuccessfull
fr: Erreur d'enregistrement du plugin à distance

en: Plug-in added succesfully
fr: Plugin ajouté correctement

en: Plug-in cannot be added
fr: Erreur d'ajout du plugin

en: Plug-in cannot be deleted
fr: Erreur de suppression du plugin

en: Plug-in cannot be disabled
fr: Erreur de désactivation du plugin

en: Plug-in cannot be enabled
fr: Erreur d'activation du plugin

en: Plug-in cannot be updated
fr: Erreur de mise à jour du plugin

en: Plug-in deleted succesfully
fr: Plugin supprimé correctement

en: Plug-in disabled succesfully
fr: Plugin désactivé correctement

en: Plug-in enabled succesfully
fr: Plugin activé correctement

en: Plug-in module
fr: Module de plugin

en: Plug-in parameters
fr: Paramètres des plugins

en: Plug-in updated succesfully
fr: Plugin mis à jour correctement

en: Plug-ins registered on %s
fr: Plugins enregistrés sur %s

en: Plugin "%s" does not exist
fr: Le plugin « %s » n'existe pas

en: Plugin "%s" does not exist, %s skipped
fr: Le plugin « %s » n'existe pas, %s sauté

en: Plugin %s already defined
fr: Le plugin %s est déjà défini

en: Plugin Registration
fr: Enregistrement du plugin

en: Plugin already registered. Aborting!
fr: Plugin déjà enregistré. Annulation en cours !

en: Plugin cannot be updated
fr: Le plugin ne peut pas être mis à jour

en: Plugin command
fr: Commande de plugin

en: Plugin created successfully
fr: Plugin créé correctement

en: Plugin deleted successfully
fr: Plugin supprimé correctement

en: Plugin exec not found. Aborting!
fr: Plugin d'exécution introuvable. Annulation en cours !

en: Plugin interval
fr: Intervalle du plugin

en: Plugin management
fr: Gestion des plugins

en: Plugin module updated.
fr: Module plugin mis à jour.

en: Plugin modules
fr: Modules plugin

en: Plugin policy module updated.
fr: Module de politique de plugin mis à jour correctement

en: Plugin registration
fr: Enregistrement du plugin

en: Plugin server
fr: Serveur de plugin

en: Plugin server module
fr: Module du serveur plugin

en: Plugin threads
fr: Fils plugin

en: Plugin timeout
fr: Délai d’expiration du plug-in

en: Plugin type
fr: Type de plugin

en: Plugin update
fr: Mise à jour du plugin

en: Plugin updated succesfully
fr: Plugin mis à jour correctement

en: Plugin updated successfully
fr: Plugin mis à jour correctement

en: Plugins operations
fr: Opérations des plugins

en: Poisition
fr: Position

en: Policies
fr: Politiques

en: Policies Management
fr: Gestion des politiques

en: Policies apply
fr: Appliquer les politiques

en: Policies found
fr: Politiques trouvées

en: Policies operations
fr: Opérations des politiques

en: Policies queue
fr: File d'attente des politiques

en: Policy
fr: Politique

en: Policy
fr: Politique

en: Policy Manager
fr: Gestionnaire de politiques

en: Policy Map (Only Enterprise version)
fr: Carte de politique (uniquement sur la version Enterprise)

en: Policy add max. agents
fr: Nombre maximale d’agents à ajouter à la politique

en: Policy agents cannot be added to the delete queue
fr: Les agents de la politique ne peuvent pas être ajoutés à la file d'attente de suppression.

en: Policy already defined: "%s"
fr: Politique déjà définie : « %s »

en: Policy applied
fr: Politique appliquée

en: Policy applying timeout
fr: Temps d’attente de l’application de la politique

en: Policy cleaned from nodes:
fr: Politique éliminée des noeuds :

en: Policy created succesfully
fr: Politique créée correctement

en: Policy does not exist
fr: La politique n'existe pas

en: Policy linkation
fr: Relation de la politique en cours

en: Policy linking status
fr: État d'association de la politique

en: Policy management
fr: Gestion des politiques

en: Policy module
fr: Module de la politique

en: Policy name already exists
fr: Le nom de la politique existe déjà.

en: Policy not found.
fr: Politique introuvable.

en: Policy outdate
fr: Politique obsolète

en: Policy updated
fr: Politique mise à jour

en: Policy will be applied to those agents belonging to groups or secondary groups that have been selected
fr: La politique sera appliquée aux agents appartenant à des groupes ou à des groupes secondaires qui ont été sélectionnés

en: Policy with this id does not exist.
fr: La politique avec cet ID n’existe pas.

en: Policy:
fr: Politique :

en: Pop selected modules out of blacklist
fr: Supprimer les modules sélectionnés de la liste noire

en: Pop selected pages out of autorefresh list
fr: Supprimer les pages sélectionnées de la liste de rafraîchissement automatique

en: Pop selected sections to disable it
fr: Dépiler les sections sélectionnées pour les désactiver

en: Port ElasticSearch server
fr: Port du serveur ElasticSearch

en: Port of ElasticSearch server
fr: Port du serveur ElasticSearch

en: Positional data from the last
fr: Données de position des derniers

en: Positive increase:
fr: Croissance positive :

en: Possibly the eHorus id will have to be filled in by hand for every agent
fr: Il faudra possiblement introduire l'identifiant manuellement pour chaque agent.

en: Post max size, nodes cannot be smaller than the size of the metaconsole %s
fr: Poster la taille maximale, les noeuds ne peuvent pas être plus petits que la taille de la Métaconsole %s

en: Post process
fr: Après le traitement

en: Postconditions
fr: Post-conditions

en: Power Status:
fr: État :

en: Precision must be a integer number between 0 and 5
fr: La précision doit être un nombre entier entre 0 et 5

en: Preconditions
fr: Conditions préalables

en: Prediction Date
fr: Date de prédiction

en: Prediction Server
fr: Serveur de prédiction

en: Prediction date
fr: Date de prédiction

en: Prediction modules
fr: Modules de prédiction

en: Prediction server
fr: Serveur de prédiction

en: Prediction server module
fr: Module de prédiction du serveur

en: Preffix
fr: Préfixe

en: Preparation of all nodes for the table merge process
fr: Préparation pour tous les noeuds pour la processus de fusion de table

en: Prepare merge request
fr: Préparer requête de fusion

en: Preset Filters
fr: Filtres prédéfinis

en: Press OK button to start the process
fr: Cliquez OK pour commencer le processus

en: Press enter to search
fr: Cliquez enter pour rechercher

en: Press the create button to begin.
fr: Cliquez Créer pour commencer.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview to select the center of the map and the default position of an agent without gis data
fr: Aperçu pour sélectionner le centre de la carte et la position d'un agent par défaut sans des données GIS

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous alerts
fr: Alertes précédentes

en: Previous match
fr: Correspondance précédente

en: Previous modules
fr: Modules précédents

en: Previous period cost
fr: Coût du période précédent

en: Primary
fr: Primaire

en: Primary group
fr: Groupe primaire

en: Primary group cannot be secondary too.
fr: Le groupe principal ne peut pas non plus être secondaire.

en: Priority
fr: Priorité

en: Priority mode
fr: Mode prioritaire

en: Priority ok mode
fr: Mode ok de priorité

en: Priority unknown mode
fr: Mode inconnu de priorité

en: Privacy method
fr: Méthode de confidentialité

en: Privacy pass
fr: Mot de passe privé

en: Privacy password for encrypted SNMPv3 messages
fr: Mot de passe de confidentialité pour les messages SNMPv3 chiffrés

en: Privacy protocol (des or aes) for encrypted SNMPv3 requests
fr: Protocole de confidentialité (des ou aes) pour les requêtes SNMPv3 chiffrées

en: Private
fr: Privé

en: Private Enterprise Numbers
fr: Numéros d'entreprise privée

en: Private for (%s)
fr: Privé pour (%s)

en: Problem creating
fr: Problème de création

en: Problem creating plugin
fr: Problème de création du plugin

en: Problem deleting Net scan Scripts
fr: Problème de suppression des scripts Net scan

en: Problem deleting Net scan Scripts, Not selected script
fr: Problème de suppression des scripts Net scan, script non sélectionné

en: Problem deleting plugin
fr: Problème de suppression du plugin

en: Problem modifying module
fr: Problème de modification du module

en: Problem updating
fr: Problème de mise à jour

en: Problem updating plugin
fr: Problème de mise à jour du plugin

en: Problem uploading. Please check this PHP runtime variable values: <pre>  post_max_size (currently
fr: Problème de téléchargement. Veuillez vérifier les valeurs de cette variable d’exécution PHP : <pre>  post_max_size (actuellement

en: Problem with %s database
fr: Problème avec la base de données %s

en: Problem with authentication. Check your internet connection
fr: Problème d’authentification. Vérifiez votre connexion Internet

en: Problems creating the backup
fr: Problèmes lors de la création de la sauvegarde

en: Problems creating the backup conf agents
fr: Problèmes lors de la création des agents de configuration de sauvegarde

en: Problems delete queue
fr: Problèmes de suppression de la file d’attente

en: Problems downloading collections from %s
fr: Problèmes lors du téléchargement de collections de %s

en: Problems for deleted this scheduled downtime.
fr: Problèmes pour supprimer ce temps d'arrêt programmé.

en: Problems restoring the backup conf agents
fr: Problèmes de la restoration des agents de configuration de la sauvegarde

en: Problems unzipping collection file from %s
fr: Problèmes lors de la décompression du fichier de collection depuis %s

en: Problems unzipping collections at:
fr: Problèmes lors de la décompression de collections dans :

en: Problems while adding agent element: %d, %s
fr: Problèmes lors de l’ajout d’un élément d’agent : %d, %s

en: Problems while adding module element: %d, %s
fr: Problèmes lors de l’ajout d’un élément de module : %d, %s

en: Problems while backing up collections from:
fr: Problèmes lors de la sauvegarde de collections de :

en: Problems with configuration permissions. Please contact with Administrator
fr: Problèmes avec les permissions de configuration. Veuillez communiquer avec l'administrateur.

en: Problems with days purge and days that pass data to history DB
fr: Problèmes avec la date de nettoyage et la date de passage de données à l'historique de la BD.

en: Problems with disable_functions in php.ini
fr: Problèmes avec disable_functions dans php.ini

en: Problems with event days purge and event days that pass data to history DB.
fr: Problèmes avec la date de nettoyage d'événements et la date de passage de données à l'historique de la BD.

en: Problems with move file to target.
fr: Problèmes de déplacement du fichier à la cible

en: Problems with the backup directory
fr: Problèmes avec le répertoire de sauvegarde

en: Proceed
fr: Continuer

en: Process
fr: Processus

en: Process deletion
fr: Suppression de processus

en: Process detail
fr: Détail du processus

en: Process detail of node
fr: Détail du processus du noeud

en: Process details
fr: Détails du processus

en: Processes
fr: Processus

en: Processing
fr: Traitement en cours

en: Processing results...
fr: Traitement des résultats...

en: Processing...
fr: Traitement en cours...

en: Product
fr: Produit

en: Product name
fr: Nom du produit

en: Profile
fr: Profil

en: Profile / Group
fr: Profil/Groupe

en: Profile added successfully
fr: Profil ajouté correctement

en: Profile attribute
fr: Attribut de profil

en: Profile cannot be added
fr: Impossible d'ajouter le profil

en: Profile information
fr: Informations du profil

en: Profile information for
fr: Informations de profil pour

en: Profile management
fr: Gestion des profils

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Profile name already on use, please, change the name before save
fr: Nom du profil déjà utilisé, veuillez changer le nom avant de sauvegarder

en: Profile name cannot be empty
fr: Le nom du profil ne peut pas être vide

en: Profiles
fr: Profils

en: Profiles added successfully
fr: Profils ajoutés correctement

en: Profiles cannot be added
fr: Erreur d'ajout de profils

en: Profiles cannot be deleted
fr: Erreur de suppression des profils

en: Profiles deleted successfully
fr: Profils supprimés correctement

en: Profiles selected
fr: Profils sélectionnés

en: Profiles/Groups assigned to this user
fr: Profils/Groupes assignés à cet utilisateur

en: Progress
fr: En cours

en: Projection Graph
fr: Graphique de projection

en: Projection graph
fr: Graphique de projection

en: Projection period
fr: Période de projection

en: Promote
fr: Promouvoir

en: Propagate ACL
fr: Propager ACL

en: Propagate the same ACL security into the child subgroups.
fr: Propager la même sécurité de l'ACL dans les sous-groupes enfants.

en: Proportional Width
fr: Largeur proportionnelle

en: Protocol
fr: Protocole

en: Protocol must be specified in URL (e.g.: "https://")
fr: Le protocole doit être spécifié dans l’URL (par exemple: « https:// »)

en: Provisioning Usage graphs
fr: Provisionnant des graphiques d’utilisation

en: Provisioning configuration
fr: Configuration de l’approvisionnement

en: Provisioning custom data <b>%s</b> successfully deleted.
fr: Mise en service des données personnalisées <b>%s</b> supprimées correctement.

en: Provisioning management
fr: Gestion de provisionnement

en: Provisioning rules management
fr: Gestion des règles de provisionnement

en: Proxy URL
fr: URL du proxy

en: Proxy auth (login)
fr: Authentification du proxy (connexion)

en: Proxy auth (pass)
fr: Authentification du proxy (mot de passe)

en: Proxy auth (realm)
fr: Authentification du proxy (realm)

en: Proxy auth (server)
fr: Authentification du proxy (serveur)

en: Proxy password
fr: Mot de passe du proxy

en: Proxy port
fr: Port proxy

en: Proxy server
fr: Serveur Proxy

en: Proxy tentacle from
fr: Tentacule proxy de

en: Proxy tentacle to
fr: Tentacule proxy vers

en: Proxy traps from
fr: Déroutements proxy de

en: Proxy traps to
fr: Déroutements proxy vers

en: Proxy user
fr: Utilisateur proxy

en: Public Key Authentication Failed
fr: Clé d'authentication publique échouée

en: Public Resource Library
fr: Bibliothèque publique de ressources

en: Public URL
fr: URL publique

en: Public URL host exclusions
fr: Exclusions d’hôte d’URL publique

en: Public link
fr: Lien publique

en: Push selected modules into blacklist
fr: Ajouter les modules sélectionnés sur la liste noire

en: Push selected pages into autorefresh list
fr: Ajouter les pages sélectionnées à la liste de rafraîchissement automatique.

en: Push selected sections to enable it
fr: Empiler les sections sélectionnées pour les activer

en: Push the selected services into the list
fr: Ajouter les services sélectionnés à la liste

en: Put here any extra configuration you want to be applied to any new agent matching previously defined rules
fr: Mettez ici toute configuration supplémentaire que vous souhaitez appliquer à tout nouvel agent correspondant à des règles précédemment définies

en: Put node into online status
fr: Mettre le nœud en état en ligne

en: Put node into standby status
fr: Mettre le nœud en état de veille

en: QR code of the page
fr: Code QR de la page

en: QRFC in error SMQ2
fr: QRFC en erreur SMQ2

en: Quantity (n)
fr: Quantité (n)

en: Query
fr: Requête

en: Query History Database
fr: Base de données de l'historique de requêtes

en: Query cache limit
fr: Limite de cache de requêtes

en: Query cache min-res-unit
fr: Requête en cache min-res-unit

en: Query cache size
fr: Taille du cache de requête

en: Query cache type
fr: Type de cache de requête

en: Query extra fields
fr: Champs extra de requêtes

en: Query filters
fr: Filtres de requête

en: Query key field
fr: Champ de clé de requête

en: Queue
fr: File d’attente

en: Queue summary
fr: Résumé des files d'attente

en: Queued
fr: En file d'attente

en: Quickshell
fr: QuickShell

en: Quiet
fr: Mode silencieux

en: Quiet: Modules will not generate events or fire alerts.
fr: Mode silencieux: les modules ne génèrent pas d'événements et ne déclenchent pas d'alertes.

en: RCMD does not exist
fr: Le RCMD n'existe pas

en: RSS Events
fr: Événements RSS

en: Radial Map (User without strict user)
fr: Carte radiale (utilisateur sans droits strictes)

en: Radial dynamic
fr: Dynamique radiale

en: Random background
fr: Arrière-plan aléatoire

en: Random background (login)
fr: Arrière-plan aléatoire (connexion)

en: Random name
fr: Nom aléatoire

en: Range between elements (px)
fr: Gamme entre éléments (px)

en: Ranges
fr: Gammes

en: Rank separation
fr: Séparation de rangs

en: Rate
fr: Taux

en: Raw URL
fr: URL brute

en: Re-Apply changes
fr: Appliquer les changements à nouveau

en: Re-create directories
fr: Recréer des répertoires

en: Re-scan interval
fr: Re-scanner l'intervalle

en: Read buffer size
fr: Lire taille de la mémoire tampon

en: Read rnd-buffer size
fr: Lire la taille du tampon rnd

en: Ready
fr: Prêt

en: Real path
fr: Chemin réel

en: Realtime SNMP graph
fr: Graphique SNMP en temps réel

en: Realtime extension is not enabled.
fr: L'extension en temps réel n'est pas activée.

en: Realtime graphs
fr: Graphiques en temps réel

en: Realtime stats
fr: Statistiques en temps réel

en: Received
fr: Reçu

en: Received data from
fr: Données reçues de

en: Received messages
fr: Messages reçus

en: Recommended ON
fr: Recommandé ON

en: Recommended Value %d
fr: Valeur recommandée %d

en: Recommended value is %s
fr: La valeur recommandée est %s

en: Recommended value is: %s
fr: La valeur recommandée est : %s

en: Recommended value is: -1
fr: La valeur recommandée est : -1

en: Recon community
fr: Communauté de reconnaissance

en: Recon enabled
fr: Reconnaissance activée

en: Recon host detected
fr: Hôte de reconnaissance détecté

en: Recon interval
fr: Intervalle de reconnaissance

en: Recon mode
fr: Mode reconnaissance

en: Recon script
fr: Script Recon

en: Recon task
fr: Tâche Recon

en: Recon threads
fr: Fils de reconnaissance

en: Recon timing template
fr: Modèle de synchronisation de reconnaissance

en: Recover
fr: Récupérer

en: Recovering
fr: Récupération en cours

en: Recovering fields
fr: Récupération de champs

en: Recovery
fr: Récupération

en: Recovery Field %s
fr: Champ de récupération %s

en: Recovery fields
fr: Champs de récupération

en: Recovery fields configured in alert action
fr: Champs de récupération configurés en action d'alerte

en: Recovery fields configured in alert template
fr: Champs de récupération configurés dans le modèle d'alerte

en: Recreate file
fr: Créer le fichier à nouveau

en: Recursion
fr: Récursion

en: Red cell when the module group and agent have at least one module in critical status and the others in any status
fr: Cellule rouge quand le groupe du module et l'agent ont au moins un module dans un état critique et le reste dans n'importe quel état

en: Red cell when the module has a critical status
fr: Cellule rouge quand le module se trouve en état critique

en: Referer security
fr: Sécurité du référent

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refresh Every
fr: Rafraîchir chaque

en: Refresh code
fr: Rafraîchir le code

en: Refresh data
fr: Rafraîchir les données

en: Refresh interval
fr: Intervalle d'actualisation

en: Refresh path
fr: Rafraîchir le chemin

en: Refresh preview map
fr: Rafraîchir l'aperçu de la carte

en: Refresh time
fr: Heure de rafraîchissement

en: RegEx agent filter
fr: Filtre d’agent RegEx

en: Regexp agent filter
fr: Filtre d'agents Regexp

en: Register
fr: S'inscrire

en: Register Plugin
fr: Enregistrer Plugin

en: Register empty node
fr: Enregistrer un nœud vide

en: Register manufacturer
fr: Enregistrer le fabricant

en: Register new key into keystore
fr: Enregistrer une nouvelle clé dans le magasin de clés

en: Register new manufacturer
fr: Enregistrer un nouveau fabricant

en: Register new node
fr: Enregistrer nouveau noeud

en: Register node
fr: Enregistrer le nœud

en: Register node with data to merge
fr: Enregistrer le nœud avec les données à fusionner

en: Register plugin
fr: Enregistrer le plugin

en: Register to Warp Update
fr: S’inscrire à Warp Update

en: Registered firmwares
fr: Firmwares enregistrés

en: Registered models
fr: Modèles registrés

en: Registered snippets
fr: Snippets enregistrés

en: Registered successfully
fr: Enregistré correctement

en: Registered vendors
fr: Fournisseurs régistrés

en: Registration
fr: Enregistrement

en: Registration ID
fr: ID d’inscription

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Regular expression is not valid: %s.
fr: L'expression régulière n'est pas valide : %s.

en: Rejected incidents
fr: Incidents refusés

en: Rel. type
fr: Type de relations

en: Related
fr: Associé

en: Relation created successfully
fr: Relation crée correctement

en: Relation deleted successfully
fr: Relation éliminée correctement

en: Relations Rules
fr: Règles de relations

en: Relations rules
fr: Règles de relations

en: Relationship
fr: Relation

en: Relationship information
fr: Information des relations

en: Relative path
fr: Chemin relatif

en: Relink to policy
fr: Associer à nouveau à la politique

en: Reload
fr: Recharger

en: Reload the page to request a new authorization token
fr: Rafraîchir la page pour demander un nouveau token d'autorisation

en: Remaining attempts:
fr: Tentatives restantes :

en: Remote
fr: À distance

en: Remote Configuration
fr: Configuration à distance

en: Remote Management System
fr: Système de Gestion à Distance

en: Remote agent configuration
fr: Configuration de l'agent à distance

en: Remote collections directory is not writable
fr: Le répertoire des collections distantes n'est pas accessible en écriture

en: Remote commands enabled
fr: Commandes distantes habilitées.

en: Remote component management
fr: Gestion des composants à distance

en: Remote components
fr: Composants distants

en: Remote conf.
fr: Configuration à distance

en: Remote config
fr: Configuration à distance

en: Remote config directory
fr: Répertoire de configuration à distance

en: Remote configuration
fr: Configuration à distance

en: Remote configuration check interval
fr: Intervalle de vérification de la configuration à distance

en: Remote configuration directory %s is not readable. Please, adjust configuration.
fr: Le répertoire de configuration à distance %s n'est pas lisible. Veuillez ajuster la configuration.

en: Remote configuration directory %s is not writable. Please, adjust configuration.
fr: Le répertoire de configuration à distance %s n'est pas accessible en écriture. Veuillez ajuster la configuration.

en: Remote configuration directory is not readable
fr: Le répertoire de configuration à distance n'est pas lisible

en: Remote configuration directory is not writable
fr: Le répertoire de configuration à distance n'est pas accessible en écriture

en: Remote contact
fr: Contact à distance

en: Remote management of this agent with eHorus
fr: Gestion à distance de cet agent avec eHorus

en: Remote md5 directory is not writable
fr: Le répertoire md5 distant n'est pas accessible en écriture

en: Remote/Local
fr: À distance/Local

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove agents
fr: Éliminer des agents

en: Remove elements
fr: Supprimer des éléments

en: Remove item
fr: Supprimer l’élément

en: Remove last macro oid
fr: Supprimer le dernier oid de macro

en: Remove monitors
fr: Éliminer des moniteurs

en: Remove node from this list
fr: Supprimer un nœud de cette liste

en: Remove rule
fr: Supprimer la règle

en: Remove secondary groups
fr: Supprimer des groupes secondaires

en: Remove selected
fr: Éliminer la sélection

en: Remove selected modules
fr: Supprimer les modules sélectionnés

en: Remove selected modules from operations stack
fr: Supprimer les modules sélectionnés des opérations en attente

en: Remove the services from the list
fr: Supprimer les services de la liste

en: Removed
fr: Supprimé

en: Render definition
fr: Définition du rendu

en: Renew
fr: Renouveler

en: Renew API Token
fr: Renouveler le jeton API

en: Repeat new password
fr: Ressaisir le mot de passe

en: Repeat password
fr: Ressaisir le mot de passe

en: Repeated
fr: Répété

en: Replicate configuration
fr: Répliquer la configuration

en: Replication DB database
fr: Nom de la BD de réplication

en: Replication DB host
fr: Hôte de BD de réplication

en: Replication DB password
fr: Mot de passe de BD de réplication

en: Replication DB port
fr: Port de BD de réplication

en: Replication DB user
fr: Utilisateur de BD de réplication

en: Replication Status
fr: État de la réplication

en: Reply
fr: Répondre

en: Report
fr: Rapport

en: Report Type
fr: Type de rapport

en: Report an issue
fr: Signaler un problème

en: Report date
fr: Date du rapport

en: Report download in PDF format
fr: Rapport téléchargement en format PDF

en: Report generating on the Enterprise version is also more powerful: it has wizards, you can schedule emails in PDF to be sent according to the schedule you decide, and it has a template system to create personalized reports quickly for each of your customers. It will even allow your customers to generate their own reports from templates created by you. If reports are key to your business, %s Enterprise version is for you.
fr: La génération de rapports dans la version Enterprise est aussi plus puissante : il a des assistants, vous pouvez programmer des emails en PDF pour les envoyer selon la programmation que vous décidez, et il a un système de modèles pour créer des rapports personnalisés rapidement pour chaque de vos clients. Il permettra aux clients de générer leur propres rapports à partir des modèles crées par vous. Si les rapports sont clés pour votre business, la version Enterprise de %s est pour vous.

en: Report items
fr: Éléments de rapport

en: Report list
fr: Liste de rapports

en: Report name
fr: Nom du rapport

en: Report of State
fr: Rapport d'état

en: Report of events
fr: Rapport d'événements

en: Report of state
fr: Rapport de l'état

en: Report per agent
fr: Rapport par agent

en: Report templates
fr: Modèles de rapport

en: Report to build
fr: Rapport à construire

en: Report type
fr: Type de rapport

en: Reporting
fr: Rapports

en: Reports
fr: Rapports

en: Reports configuration
fr: Configuration des rapports

en: Reports configuration
fr: Configuration des rapports

en: Reports found
fr: Rapports trouvés

en: Reports list
fr: Liste de rapports

en: Reports management
fr: Gestion des rapports

en: Reports reading
fr: Lecture des rapports

en: Reports writing
fr: Écriture des rapports

en: Request new licence
fr: Demander une nouvelle licence

en: Request new license
fr: Demander une nouvelle licence

en: Request successfully processed
fr: Requête traitée correctement

en: Request timeout
fr: Demande expirée

en: Requests
fr: Requêtes

en: Reservation status
fr: État de reservation

en: Reserve this IP now
fr: Réserver cette adresse IP maintenant

en: Reserved
fr: Réservé

en: Reserved %
fr: % réservé

en: Reserved IPs
fr: IPs réservées

en: Reserved addresses
fr: Adresses réservées

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset counter for non-sustained alerts
fr: Remettre le compteur à zéro pour les alertes non-prolongées

en: Reset module status and fired alert counts
fr: Réinitialiser l'état du module et le nombre d'alertes déclenchées

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Reset password failed
fr: Erreur de remise de mot de passe

en: Reset your password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Resets foreing keys and exceptions and ends the merge preparation process
fr: Réinitialise les clés et les exceptions avant et termine le processus de préparation de la fusion

en: Resetting the map will delete all customizations you have done, including manual relationships between elements, new items, etc.
fr: Si vous réinitialisez la carte, tous vos réglages personnalisés, y compris les relations manuelles entre éléments, nouveaux éléments, etc. seront supprimés.

en: Resolution
fr: Résolution

en: Resolution %s
fr: Résolution %s

en: Resolve the IP addresses to get their hostnames.
fr: Résoudre les adresses IP pour obtenir leurs noms d'hôte

en: Resource exportation
fr: Exportation de ressource

en: Resource exporting
fr: Exportation de ressources

en: Resource registration
fr: Enregistrement de ressource

en: Resources
fr: Ressources

en: Responding SNMP
fr: Répliquant SNMP

en: Responding WMI
fr: Répliquant WMI

en: Response
fr: Réponse

en: Response added succesfully
fr: Réponse ajoutée correctement

en: Response cannot be added
fr: Erreur d'ajout de la réponse

en: Response cannot be deleted
fr: Erreur de suppression de la réponse

en: Response cannot be updated
fr: Erreur de mise à jour de la réponse

en: Response deleted succesfully
fr: Réponse supprimée correctement

en: Response updated succesfully
fr: Réponse mise à jour correctement

en: Responses
fr: Réponses

en: Restart map
fr: Réinitialiser la carte

en: Restart the servers and login again into the console
fr: Redémarrer les serveurs et se connecter à nouveau à la console

en: Restore backed up config
fr: Récupérer configuration sauvegardée

en: Restore backups conf agents
fr: Restoration des agents de configuration de la sauvegarde

en: Restore collections
fr: Restorer les collections

en: Restore device configuration?
fr: Restaurer la configuration de l'appareil ?

en: Restore from backup
fr: Restaurer à partir de sauvegarde

en: Restore merge
fr: Rétablir l'unification

en: Restore the backup
fr: Restaurer la sauvegarde

en: Restoring a %s database backup must be done manually.
fr: La restoration d'une sauvegarde de base de données %s doit être fait manuellement.

en: Restoring a backup
fr: Restauration d'une sauvegarde

en: Restoring backup
fr: Restauration de la sauvegarde

en: Restoring constraints
fr: Restorer des contraintes

en: Restoring database backup
fr: Restituant de la sauvegarde de la base de données

en: Restrict access to group
fr: Limiter l'accès au groupe

en: Result
fr: Résultat

en: Result
fr: Résultat

en: Results
fr: Résultats

en: Results to show
fr: Résultats à afficher

en: Resume data color
fr: Couleur de la légende

en: Resync MySQL group
fr: Groupe MySQL de résynchronisation

en: Resync MySQL user
fr: Utilisateur MySQL de resynchronisation

en: Resync data dir
fr: Répertoire des données de resynchronisation

en: Resync in progress
fr: Resynchronisation en cours

en: Resync tmp directory
fr: Répertoire tmp resync

en: Retention period of past special days
fr: Période de rétention de jours spéciaux passés

en: Retries
fr: Tentatives

en: Retries
fr: Tentatives

en: Retrieve InnoDB statistics
fr: Recueillir les statistiques InnoDB

en: Retrieve cache statistics
fr: Récupérer statistique du caché

en: Retrieve config
fr: Récupérer configuration

en: Retrieve firmware version
fr: Récupérer version firmware

en: Retrieve firmware version?
fr: Récupérer version firmware ?

en: Retrieve query statistics
fr: Recueillir les statistiques des requêtes

en: Retrieve running configuration
fr: Récupérer la configuration en cours d’exécution

en: Retrieving config
fr: Récupération de la configuration

en: Retrieving firmware version
fr: Récupération de la version du firmware

en: Retrieving server update
fr: Récupérant la mise à jour du serveur

en: Retrieving update
fr: Récupération de la mise à jour

en: Retry
fr: Réessayer

en: Retry process
fr: Réessayer le processus

en: Retry send
fr: Réessayer l'envoi

en: Return Type
fr: Type de retour

en: Review
fr: Réviser

en: Review Logs
fr: Réviser les journaux

en: Review in log viewer
fr: Réviser dans la visionneuse de journaux

en: Review results
fr: Réviser les résultats

en: Review this configuration
fr: Passez en revue cette configuration

en: Rhombus
fr: Losange

en: Right
fr: Droite

en: Rollback to this backup
fr: Revenir à cette sauvegarde

en: Route not found
fr: Itinéraire introuvable

en: Row limit in csv log
fr: Limite de ligne dans le journal csv

en: Rows
fr: Rangées

en: Rule definition
fr: Définition de règles

en: Rule evaluation mode
fr: Mode d'évaluation de règles

en: Rules
fr: Règles

en: Rules updated.
fr: Règles mises à jour.

en: Run
fr: Exécuter

en: Run in background if set to 1
fr: Exécuter en arrière-plan s’il est défini sur 1

en: Run performance tests
fr: Exécuter des tests de performances

en: Run test
fr: Exécuter un test

en: Running
fr: En cours

en: Running without a backup
fr: Exécution sans sauvegarde

en: S.L.A.
fr: SLA

en: S.L.A. Services
fr: Services SLA

en: S.L.A. critical service alert
fr: Alerte de service critique S.L.A.

en: S.L.A. interval
fr: Intervalle du SLA

en: S.L.A. limit
fr: Limite du SLA

en: S.O
fr: Système d'exploitation

en: SAML field where search for the group name (while autocreate remote users is enabled)
fr: Champ SAML où rechercher le nom du groupe (alors que la création automatique d’utilisateurs distants est activée)

en: SAML field where search for the user email (while autocreate remote users is enabled)
fr: Champ SAML où rechercher l’e-mail de l’utilisateur (alors que la création automatique d’utilisateurs distants est activée)

en: SAML group name attribute
fr: Attribut de nom de groupe SAML

en: SAML mail attribute
fr: Attribut de messagerie SAML

en: SAML profile and tags prefix
fr: Profil SAML et préfixe des étiquettes

en: SAML profile parameters
fr: Paramètres de profils SAML

en: SAML profiles and tag attribute
fr: Profils SAML et attribut de l’étiquette

en: SAML source
fr: Source Saml

en: SAML user id attribute
fr: Attribut d’ID utilisateur SAML

en: SAP Batch inputs erroneous
fr: Entrées par lot SAP erronées

en: SAP Client
fr: Client SAP

en: SAP Credentials
fr: Identifiants SAP

en: SAP Dumps
fr: Vidage SAP

en: SAP Hostname
fr: Nom d'hôte SAP

en: SAP IDOC OK
fr: IDOC SAP OK

en: SAP IDOC erroneous
fr: IDOC SAP erroné

en: SAP License
fr: Licence SAP

en: SAP Login OK
fr: Connexion SAP OK

en: SAP System Number
fr: Número de système SAP

en: SAP View
fr: Vue SAP

en: SAP WP stopped
fr: SAP WP arrêté

en: SAP WP without active restart
fr: SAP WB sans redémarrage active

en: SAP canceled Jobs
fr: Travaux SAP annulés

en: SAP data not found.
fr: Données SAP non trouvés.

en: SAP lock entry list
fr: Liste des entrées de verrouillage SAP

en: SAP view
fr: Vue SAP

en: SAP view offers you to see the most important modules Discovery Server is usually configured to retry. You have not configured a Discovery SAP R3 task yet, please visit
fr: La vue SAP vous offre de voir les modules les plus importants que le serveur Discovery réessaie normalement. Si vous n'avez pas configuré une tache Discovery SAP R· encore, veuillez visiter

en: SERVER:PORT/DATABASE, comma separated or line by line, as many targets as you need.
fr: SERVER:PORT/DATABASE, séparés par des virgules ou ligne par ligne, aussi d'agents dont vous avez besoin.

en: SERVER:PORT/SID, comma separated or line by line, as many targets as you need.
fr: SERVER:PORT/SID, séparés par des virgules ou ligne par ligne, aussi de cibles que vous voulez.

en: SERVER:PORT\INSTANCE, comma separated or line by line, as many targets as you need.
fr: SERVER:PORT\INSTANCE, séparés par des virgules ou ligne par ligne, aussi de cibles que vous désirez.

en: SLA Compilance
fr: Conformité SLA

en: SLA Compliance
fr: Conformité SLA

en: SLA Compliance per days
fr: Conformité des SLA par jours

en: SLA Day
fr: SLA jour

en: SLA Fixed
fr: SLA fixe

en: SLA Fixed Day
fr: SLA jour fixe

en: SLA Fixed hours
fr: SLA fixe heures

en: SLA Limit
fr: Limite SLA

en: SLA Limit %
fr: Limite % SLA

en: SLA Limit (%)
fr: Limite SLA (%)

en: SLA Limit Value
fr: Valeur limite de SLA

en: SLA Limit value is needed
fr: La valeur limite SLA est nécessaire

en: SLA Max
fr: SLA max

en: SLA Max. (value)
fr: SLA max. (valeur)

en: SLA Min
fr: SLA min

en: SLA Min. (value)
fr: SLA min. (valeur)

en: SLA Month
fr: SLA mois

en: SLA calculation
fr: Calcul du SLA

en: SLA calculation must be performed taking into account the failover modules assigned to the primary module
fr: Le calcul du SLA doit être effectué en tenant compte des modules de basculement affectés au module principal

en: SLA graph
fr: Graphique SLA

en: SLA hours
fr: SLA heures

en: SLA items sorted by fulfillment value
fr: Éléments SLA classés par valeur d'accomplissement

en: SLA limit
fr: SLA limite

en: SLA max Value
fr: Valeur maximale de SLA

en: SLA max value
fr: Valeur maximale de SLA

en: SLA min Value
fr: Valeur minimale de SLA

en: SLA min value
fr: Valeur minimale de SLA

en: SLA percentage
fr: Pourcentage SLA

en: SLA service module not found %s<br>
fr: Module de service SLA non trouvé %s <br>

en: SLA service value module not found %s<br>
fr: Module de valeur de service SLA non trouvé %s <br>

en: SMNP community
fr: Communauté SNMP

en: SMTP Port
fr: Port SMTP

en: SMTP Server
fr: Serveur SMTP

en: SNMP Agent
fr: Agent SNMP

en: SNMP Alerts to be deleted
fr: Alertes SNMP à supprimer

en: SNMP Alerts to be edit
fr: Alertes SNMP à modifier

en: SNMP Browser
fr: Explorateur SNMP

en: SNMP Community
fr: Communauté SNMP

en: SNMP Console
fr: Console SNMP

en: SNMP Enterprise String
fr: Chaîne SNMP Enterprise

en: SNMP Filter
fr: Filtre SNMP

en: SNMP Interface Agent Wizard
fr: Assistant de l’agent d’interface SNMP

en: SNMP Interface status
fr: État de l'interface SNMP

en: SNMP Interface throughput
fr: Débit de l'interface SNMP

en: SNMP Interfaces Wizard
fr: Assistant des interfaces SNMP

en: SNMP Interfaces wizard
fr: Assistant des interfaces SNMP

en: SNMP OID
fr: OID SNMP

en: SNMP Statistics
fr: Statistiques SNMP

en: SNMP Trap generator
fr: Générateur de déroutements SNMP

en: SNMP Trap server
fr: Serveur de déroutements SNMP

en: SNMP Type
fr: Type SNMP

en: SNMP Version
fr: Version SNMP

en: SNMP Walk
fr: Chemin SNMP

en: SNMP Wizard
fr: Assistant du SNMP

en: SNMP alerts
fr: Alertes SNMP

en: SNMP blacklist
fr: Liste noire SNMP

en: SNMP block
fr: Bloc SNMP

en: SNMP browser
fr: Navigateur SNMP

en: SNMP bulk walk is not able to request V1 SNMP, this option will be used instead (by default snmpwalk, slower).
fr: SNMP bulk walk n'est pas capable de demander SNMP V1, cette option sera utilisée à la place (par défaut snmpwalk, plus lent).

en: SNMP communities to try with
fr: Communautés SNMP à essayer avec

en: SNMP community
fr: Communauté SNMP

en: SNMP console
fr: Console SNMP

en: SNMP console threads
fr: Fils de console SNMP

en: SNMP enabled
fr: SNMP activé

en: SNMP explorer
fr: Explorateur SNMP

en: SNMP filters
fr: Filtres SNMP

en: SNMP information for
fr: Information SNMP pour

en: SNMP interval
fr: Intervalle SNMP

en: SNMP module blacklist
fr: Liste noire des modules SNMP

en: SNMP module updated.
fr: Module SNMP mis à jour correctement

en: SNMP modules
fr: modules SNMP

en: SNMP operations
fr: Opérations SNMP

en: SNMP policy module updated.
fr: Module de politique SNMP mis à jour correctement

en: SNMP retries
fr: Tentatives SNMP

en: SNMP server
fr: Serveur SNMP

en: SNMP subnets blacklist
fr: Liste noire des sous-réseaux SNMP

en: SNMP threads
fr: Fils SNMP

en: SNMP timeout
fr: Délai d’expiration SNMP

en: SNMP trap editor
fr: Éditeur de déroutements SNMP

en: SNMP trap generator
fr: Générateur de déroutements SNMP

en: SNMP v3 options
fr: Options SNMP v3

en: SNMP v3 settings
fr: Paramètres SNMP v3

en: SNMP verify
fr: Vérification SNMP

en: SNMP version
fr: Version SNMP

en: SNMP walk binary
fr: Chemin binaire de SNMP walk

en: SNMP walk binary (fallback)
fr: SNMP walk binaire (repli)

en: SNMP walk binary path
fr: Chemin binaire de SNMP walk

en: SNMP walk binary path (fallback for v1)
fr: Chemin binaire SNMP walk (repli pour v1)

en: SNMPv2c block
fr: Bloc SNMPv2c

en: SNMPv2c interval
fr: Intervalle SNMPv2c

en: SNMPv2c retries
fr: Tentatives SNMPv2c

en: SNMPv2c threads
fr: Fils SNMPv2c

en: SNMPv2c timeout
fr: Délai d’expiration SNMPv2c

en: SNMPv2c verify
fr: Vérification SNMPv2c

en: SNMPv3 authentication password
fr: Mot de passe d’authentification SNMPv3

en: SNMPv3 authentication protocol
fr: Protocole d’authentification SNMPv3

en: SNMPv3 block
fr: Bloc SNMPv3

en: SNMPv3 interval
fr: Intervalle SNMPv3

en: SNMPv3 privacy password
fr: Mot de passe de confidentialité SNMPv3

en: SNMPv3 privacy protocol
fr: Protocole de confidentialité SNMPv3

en: SNMPv3 retries
fr: Tentatives SNMPv3

en: SNMPv3 security level
fr: Niveau de sécurité SNMPv3

en: SNMPv3 security name
fr: Nom de sécurité SNMPv3

en: SNMPv3 threads
fr: Fils SNMPv3

en: SNMPv3 timeout
fr: Délai d’expiration SNMPv3

en: SNMPv3 verify
fr: Vérification SNMPv3

en: SQL Graph Horizontal Bars
fr: Barres horizontales du graphique SQL

en: SQL Graph Pie
fr: Diagramme circulaire SQL

en: SQL Graph Vertical Bars
fr: Barres verticales du graphique SQL

en: SQL Node status
fr: État du nœud SQL

en: SQL horizontal bar graph
fr: Graphique à barres horizontales SQL

en: SQL pie graph
fr: Diagramme circulaire SQL

en: SQL query
fr: Requête SQL

en: SQL sentence
fr: Phrase SQL

en: SQL show engine innodb status
fr: État d’innodb du moteur d'affichage SQL

en: SQL version
fr: Version de SQL

en: SQL vertical bar graph
fr: Graphique à barres verticales SQL

en: SSH interval
fr: Intervalle SSH

en: SSH key
fr: Clé SSH

en: SSH port
fr: Port SSH

en: SSH port must be a positive integer
fr: Le port SSH doit être un número entier positif

en: SSH public key
fr: Clé SSH publique

en: SSH threads
fr: Fils SSH

en: SSH timeout
fr: Délai d’expiration SSH

en: SSH user
fr: Utilisateur SSH

en: SSL cert path
fr: Chemin du certificat SSL

en: SUCCESS
fr: SUCCÈS

en: SYSTEM
fr: SYSTÈME

en: Safe operation mode
fr: Mode d'opération sécurisé

en: Same as %s
fr: Identique à %s

en: Same day of the week
fr: Même jour de la semaine

en: Saml attr type parameter
fr: Paramètre type attr Saml

en: Saml group name parameter
fr: Paramètre nom de group Saml

en: Saml mail parameter
fr: Paramètre email Saml

en: Saml path
fr: Chemin SAML

en: Saml profile and tag separator
fr: Séparateur d'etiquettes et profils Saml

en: Saml profile parameters
fr: Paramètres de profils SAML

en: Saml profiles and tags parameter
fr: Paramètre d'étiquettes et profils Saml

en: Saml source
fr: Source Saml

en: Saml tag parameter
fr: Paramètre d'etiquettes Saml

en: Saml user id parameter
fr: Paramètre de l'ID de l'utilisateur Saml

en: Sat
fr: Samedi

en: Satellite Server
fr: Serveur Satellite

en: Satellite Version
fr: Version Satellite

en: Satellite execution
fr: Exécution du Satellite

en: Satellite operations
fr: Opérations du satellite

en: Satellite server
fr: Serveur Satellite

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save Layer
fr: Sauvegarder la couche

en: Save Password
fr: Enregistrer le mot de passe

en: Save agent (%s), module (%s) data xml.
fr: Sauvegarder l'agent (%s), module (%s) de donnés xml

en: Save as custom graph
fr: Enregistrer comme graphique personnalisé

en: Save as new filter
fr: Enregistrer comme nouveau filtre

en: Save by %s Console
fr: Enregistrer par Console %s

en: Save changes
fr: Enregistrer les changements

en: Save current filter
fr: Sauvegarder le filtre actuel

en: Save custom graph
fr: Enregistrer le graphique personnalisé

en: Save custom report to disk
fr: Enregistrer un rapport personnalisé sur le disque

en: Save filter
fr: Sauvegarder le filtre

en: Save in Group
fr: Enregistrer dans le groupe

en: Save in group
fr: Enregistrer dans le groupe

en: Save map
fr: Sauvegarder la carte

en: Save networkmap
fr: Enregistrer la carte de réseau

en: Save profile
fr: Enregistrer le profil

en: Save to disk into path
fr: Enregistrer le disque sur le chemin

en: Save/Update filters
fr: Sauvegarder/Mettre à jour les filtres

en: Saved
fr: Sauvegardé

en: Saving in progress
fr: Enregistrement en cours

en: Scan Interval
fr: Scanner l'intervalle

en: Scan Type
fr: Type de scan

en: Scan and general monitoring
fr: Scan et supervision générale

en: Scan and general monitoring.
fr: Scan et supervision générale.

en: Scan databases
fr: Scanner des basses des données

en: Scan for targets
fr: Scanner des cibles

en: Scan from
fr: Scanner depuis

en: Scan interval
fr: Vérifier intervalle

en: Scanning network
fr: Découvrant réseau

en: Scehduled Downtime
fr: Temps d'inactivité programmés

en: Schedule
fr: Planifier

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Scheduled Downtime
fr: Temps d'arrêt programmé

en: Scheduled downtime
fr: Temps d'arrêt planifié

en: Scheduled downtime must have a name
fr: Les temps d'arrêt programmés doivent avoir un nom

en: Scheduled downtime running.
fr: Temps d'arrêt programmé en cours d'exécution.

en: Scheduled for creation
fr: Prévu pour la création

en: Scheduled report had an attempt to send an email with some attachments.
fr: Le rapport programmé a essayé d'envoyer un email avec des fichier joints

en: Scheduled report had an attempt to send an email without attachments.
fr: Le rapport programmé a essayé d'envoyer un email sans des fichier joints

en: Scheduled shutdow
fr: Temps d'arrête programé

en: Screens
fr: Écrans

en: Script argument
fr: Argument du script

en: Script details
fr: Détails du script

en: Script executions queued: %d
fr: Exécutions de script en file d’attente : %d

en: Script fullpath
fr: Chemin complet du script

en: Script mode
fr: Mode script

en: Script not defined
fr: Script pas défini

en: Script output (> 0)
fr: sortie de le script (> 0)

en: Script path
fr: Chemin du script

en: Script scheduled %s %s
fr: Script planifié %s %s

en: Script type
fr: Type de script

en: Script: Get configuration
fr: Script : Get configuration

en: Script: Test
fr: Script : Test

en: Script: custom task
fr: Script : custom task

en: Script: get firmware
fr: Script : get firmware

en: Script: set configuration
fr: Script : set configuration

en: Script: set firmware
fr: Script : définir le firmware

en: Scripts defined
fr: Scripts définis

en: Scroll the mouse wheel over the label editor to change the background color
fr: Survolez la souris sur l'éditeur d'étiquettes pour changer la couleur de fond

en: Search
fr: Rechercher

en: Search agent
fr: Rechercher agent

en: Search by agent group
fr: Recherche par groupe d'agents

en: Search by module group
fr: Recherche par groupe de modules

en: Search by module name, list matches.
fr: Rechercher par nom de module, concordances de listes

en: Search by name, description or data, list matches.
fr: Rechercher liste de concordances par nom, description ou données

en: Search by name, description, tcp send or tcp rcv, list matches.
fr: Rechercher par nom, description, TCP envoyé ou TCP reçu, concordances de listes.

en: Search by report name or description, list matches.
fr: Rechercher par nom de rapport, description ou concordances de listes.

en: Search by these fields description, OID, Custom Value, SNMP Agent (IP), Single value, each Custom OIDs/Datas.
fr: Recherche par description de ces champs, OID, Valeur personnalisée, Agent SNMP (IP), Valeur unique, chaque OID personnalisés/Données.

en: Search by these fields description, OID, Custom Value, SNMP Agent (IP), Single value, each Variable bindings/Datas.
fr: Rechercher par ces champs de description : OID, Valeur personnalisée, Agent SNMP (IP), Valeur unique, chaque Lien variable/Données.

en: Search by title
fr: Rechercher par titre

en: Search by username, fullname or email
fr: Rechercher par nom d'utilisateur, nom complet ou courriel

en: Search custom field view
fr: Vue de recherche d’un champ personnalisé

en: Search filter by Module name field content
fr: Filtre de recherche par contenu nom de module contenu de champ

en: Search filter by Name or Sound fields content
fr: Filtre de recherche par contenu des champs Nom ou Son

en: Search filter by Task field content
fr: Filtre de recherche par contenu de champ de tâche

en: Search filter by User, Action, Date, Source IP or Comments fields content
fr: Filtre de recherche par contenu des champs Utilisateur, Action, Date, IP source ou Commentaires

en: Search filter by alias, name, description, IP address or custom fields content
fr: Rechercher filtre par alias, nom, description, adresse IP ou contenu de champs personnalisés

en: Search filter by name
fr: Chercher filtre par nom

en: Search filter by name or network address
fr: Chercher de filtre par nom ou adresse réseau

en: Search filter by name, network address or description
fr: Chercher de filtre par nom, adresse réseau ou description

en: Search for elements NOT containing given text.
fr: Rechercher des éléments ne contenant PAS de texte donné.

en: Search group
fr: Rechercher groupe

en: Search in custom fields
fr: Rechercher dans les champs personnalisés

en: Search in secondary groups
fr: Recherche dans les groupes secondaires

en: Search matches
fr: Rechercher concordances

en: Search mode
fr: Mode recherche

en: Search module
fr: Rechercher module

en: Search module name
fr: Rechercher nom de module

en: Search options
fr: Rechercher les options

en: Search results for
fr: Résultats de recherche pour

en: Search service
fr: Chercher service

en: Searching
fr: Recherche

en: Searching for devices...
fr: Recherche d'appareils...

en: Searching for updates...
fr: Recherche des mises à jour...

en: Searching update package
fr: Recherche de package de mise à jour

en: Sec. group
fr: Groupe secondaire

en: Sec. groups
fr: Groupes secondaires

en: Second
fr: Seconde

en: Secondary Base DN
fr: DN de base secondaire

en: Secondary IP
fr: IP secondaire

en: Secondary LDAP port
fr: Port LDAP secondaire

en: Secondary LDAP server
fr: Serveur LDAP secondaire

en: Secondary LDAP version
fr: Version LDAP secondaire

en: Secondary Login attribute
fr: Attribut de connexion secondaire

en: Secondary base DN
fr: DN de base secondaire

en: Secondary group cannot be primary too.
fr: Le groupe secondaire ne peut pas non plus être principal.

en: Secondary groups
fr: Groupes secondaires

en: Secondary groups and agent subgroups will be taken into account.
fr: Les groupes secondaires et les sous-groupes d'agents seront pris en compte.

en: Secondary login attribute
fr: Attribut de connexion secondaire

en: Secondary mode
fr: Mode secondaire

en: Secondary server IP
fr: IP du serveur secondaire

en: Secondary server configuration
fr: Configuration du serveur secondaire

en: Secondary server opts
fr: Options du serveur secondaire

en: Secondary server path
fr: Chemin d’accès au serveur secondaire

en: Secondary server port
fr: Port du serveur secondaire

en: Secondary start TLS
fr: Démarrage secondaire TLS

en: Secondary transfer mode
fr: Mode de transfert secondaire

en: Seconds behind master
fr: Secondes derrière le maître

en: Seconds that agent will wait for the execution of the module.
fr: Secondes que l'agent attend pour l'exécution du module.

en: Secontary start TLS
fr: Démarrage secondaire TLS

en: Secret access key
fr: Clé d'accès secrète

en: Secret code not found
fr: Code secret introuvable

en: Security check is fail.
fr: Problème de contrôle de sécurité

en: Security check is ok.
fr: Contrôle de sécurité correct

en: Security error
fr: Erreur de sécurité

en: Security error.
fr: Erreur de sécurité

en: Security error. Please contact the administrator.
fr: Erreur de sécurité. Veuillez communiquer avec l'administrateur.

en: Security level
fr: Niveau de sécurité

en: Security level used for SNMPv3 messages (noauth, authnopriv or authpriv)
fr: Niveau de sécurité utilisé pour les messages SNMPv3 (noauth, authnopriv ou authpriv)

en: Security name used for SNMPv3 messages
fr: Nom de sécurité utilisé pour les messages SNMPv3

en: See more details
fr: Afficher plus de détails

en: See more info
fr: Voir plus d’infos

en: See our documentation for more information.
fr: Consultez notre documentation pour plus d’informations.

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select Buckets to be monitored
fr: Sélectionner compartiments à superviser

en: Select EC2 instances
fr: Sélectionner instances EC2

en: Select Module
fr: Sélectionner un module

en: Select RDS instances
fr: Sélectionner instances RDS

en: Select Service
fr: Sélectionner un service

en: Select a file
fr: Séléctionner un fichier

en: Select a filter
fr: Sélectionner un filtre

en: Select a set of credentials from the list
fr: Sélectionnez un ensemble d'informations d'identification dans la liste

en: Select agents first
fr: Sélectionner les agents en premier

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select all agents
fr: Sélectionnez tous les agents

en: Select all filtered interfaces
fr: Sélectionnez toutes les interfaces filtrées

en: Select all modules
fr: Sélectionner tous les modules

en: Select all modules of this group
fr: Sélectionner tous les modules de ce groupe

en: Select all modules of this type
fr: Sélectionner tous les modules de ce type

en: Select an Agent first
fr: Sélectionnez d'abord un agent

en: Select at least a module.
fr: Sélectionnez au moins un module.

en: Select by group
fr: Sélectionner par groupe

en: Select dates by range
fr: Sélectionner des dates par plage

en: Select desired targets to be deployed
fr: Sélectionnez les cibles désirés à déployer

en: Select fields to show
fr: Sélectionner les champs à afficher

en: Select filter
fr: Sélectionner un filtre

en: Select firmware file to update to
fr: Sélectionnez le fichier du micrologiciel vers lequel effectuer la mise à jour

en: Select group
fr: Choisir un groupe

en: Select inventory module
fr: Sélectionnez un module d'inventaire

en: Select module type
fr: Sélectionner le type de module

en: Select modules first
fr: Sélectionner les modules en premier

en: Select profile
fr: Sélectionner un profil

en: Select query target
fr: Sélectionner la cible de requête

en: Select server
fr: Sélectionner un serveur

en: Select services to be deleted
fr: Sélectionner les services à supprimer

en: Select target virtual machines
fr: Sélectionnez les machines virtuelles cibles

en: Select targets
fr: Sélectionner des cibles

en: Select the action
fr: Sélectionner l'action

en: Select the agent where the module will be created
fr: Sélectionner l'agent où le module sera créé

en: Select the alert to be edited or deleted
fr: Sélectionner l'alerte à modifier ou supprimer

en: Select the critical module.
fr: Sélectionnez le module en état critique.

en: Select the desired action and mode to see the Firing/Recovery fields for this action
fr: Sélectionnez l'action et le mode souhaités pour voir les champs Déclenchement/Récupération pour cette action

en: Select the desired action and mode to view the Triggering fields for this action
fr: Sélectionnez l'action déchirée et mode à la vue de Champs de déclenchement pour cette action

en: Select the group in the drop-down list and filter for ACL (the user in this group can use your action to create an alert).
fr: Sélectionnez le groupe dans la liste du menu déroulant et filtrez pour ACL (l'utilisateur dans ce groupe peut utiliser votre action pour une alerte).

en: Select the module to be edited or deleted
fr: Sélectionner le module à modifier ou supprimer

en: Select the module where the alert will be created
fr: Sélectionner le module où l'alerte sera créée

en: Select the modules to match when create a report for agents
fr: Sélectionnez les modules à comparer lors de la création d'un rapport pour les agents.

en: Select user
fr: Sélectionner l'utilisateur

en: Selected
fr: Sélectionnés

en: Selected Prediction server will be assigned to evaluate the service.
fr: Le serveur de prédiction sélectionné sera affecté à l’évaluation du service.

en: Selected agent not found.
fr: Agent sélectionné introuvable.

en: Selected agent will be deleted from the command
fr: L’agent sélectionné sera supprimé de la commande

en: Selected agents
fr: Agents sélectionnés

en: Selected agents will be erased from the command
fr: Les agents sélectionnés seront effacés de la commande

en: Selected command definition will be erased
fr: La définition de la commande sélectionnée sera éliminée

en: Selected command definitions will be erased
fr: Las définitions de la commande sélectionnée seront éliminées

en: Selected module not found in %s.
fr: Module sélectionné introuvable dans %s.

en: Selected modules
fr: Modules sélectionnes

en: Selected rules are not valid: %s.
fr: Les règles sélectionnées ne sont pas valides : %s.

en: Selected service could generate a loop
fr: Le service sélectionné pourrait générer une boucle

en: Selected service not found.
fr: Service sélectionné introuvable.

en: Selected services
fr: Services sélectionnés

en: Selected templates deleted
fr: Modèles sélectionnés supprimés

en: Selected transaction has no stats
fr: La transaction sélectionnée n’a pas de statistiques

en: Selection mode
fr: Mode de sélection

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Send
fr: Envoyer

en: Send by email
fr: Envoyer par courriel

en: Send by email
fr: Envoyer par courriel

en: Send custom report (from template) by email
fr: Envoyer un rapport personnalisé (à partir du modèle) par courriel

en: Send custom report by email
fr: Envoyer un rapport personnalisé par courriel

en: Send firmware
fr: Envoyer firmware

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Send to email
fr: Envoyer au courriel

en: Send to emails (separated by comma)
fr: Envoyer aux courriels (séparés par des virgules)

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Sending firmware update
fr: Envoi de la mise à jour du firmware

en: Sending of information has been processed
fr: L'envoi des informations a été traité

en: Sent
fr: Envoyé

en: Sent messages
fr: Messages envoyés

en: Separated by a comma. Example: 192.168.0.0/24,8.8.8.8/30
fr: Séparé par une virgule. Exemple : 192.168.0.0/24,8.8.8.8/30

en: Separation between nodes. By default 0.25
fr: Séparation entre les nœuds. 0,25 par défaut

en: Separator
fr: Séparateur

en: Separator for different fields in the serialized text chain
fr: Séparateur pour des champs différents dans la chaîne de texte en série

en: Separator in different lines (composed by fields) of the serialized text chain
fr: Séparateur en différentes lignes (composées par des champs) de la chaîne de texte en série

en: September
fr: Septembre

en: Serialize data
fr: Sérialiser les données

en: Serialized data
fr: Données sérialisées

en: Serialized header
fr: En-tête sérialisé

en: Serialized pie graph
fr: Diagramme circulaire sérialisé

en: Serious
fr: Grave

en: Server
fr: Serveur

en: Server %s and this console have different versions. This might cause several malfunctions. Please, update this server.
fr: Le serveur %s et cette console ont des versions différentes. Cela peut provoquer plusieurs dysfonctionnements. Veuillez mettre à jour ce serveur.

en: Server IP
fr: IP du serveur

en: Server Name
fr: Nom du serveur

en: Server SMTP
fr: Serveur SMTP

en: Server Tasks
fr: Tâches du serveur

en: Server assigned
fr: Serveur affecté

en: Server deleted successfully
fr: Serveur supprimé correctement

en: Server features
fr: Fonctionnalités du serveur

en: Server has been restarted while executing this task, please retry.
fr: Le serveur a été redémarré lors de l'exécution de cette tâche, veuillez réessayer.

en: Server has crashed.
fr: Le serveur a échoué.

en: Server health
fr: État du serveur

en: Server is stopped.
fr: Le serveur est arrêté.

en: Server logs directory
fr: Répertoire des journaux du serveur

en: Server management
fr: Gestion du serveur

en: Server name
fr: Nom du serveur

en: Server opts
fr: Options du serveur

en: Server path
fr: Chemin d’accès au serveur

en: Server performance
fr: Performance du serveur

en: Server plugin
fr: Plugin du serveur

en: Server port
fr: Port du serveur

en: Server to execute
fr: Serveur pour exécuter la commande

en: Server to execute command
fr: Serveur pour exécuter la commande

en: Server type
fr: Type de serveur

en: Server updated successfully
fr: Serveur mis à jour correctement

en: Servers
fr: Serveurs

en: Service Map
fr: Carte de service

en: Service View
fr: Vue de service

en: Service agent not found %s<br>
fr: Agent de service non trouvé %s <br>

en: Service already exists.
fr: Le service existe déjà.

en: Service children could not be fully retrieved: %s<br>
fr: Le service fils n'a pas pu être récupéré complètement : %s <br>

en: Service created successfully
fr: Service créé correctement

en: Service deleted successfully
fr: Service supprimé correctement

en: Service does not exist.
fr: Le service n'existe pas.

en: Service forced successfully
fr: Service forcé correctement

en: Service item padding size
fr: Espace entre les nœuds de la carte de service

en: Service items summary
fr: Résumé des éléments de service

en: Service label font size
fr: Taille de la police de l'étiquette de service

en: Service map
fr: Carte de services

en: Service module SLA does not match pointed one
fr: Le SLA du module de service ne correspond celui pointé

en: Service module SLA not found
fr: SLA de module de service non trouvé

en: Service module does not match pointed one
fr: Le module de service ne correspond pas celui pointé

en: Service module not found %s <br>
fr: Module de service non trouvé %s <br>

en: Service selected %d not found
fr: Service sélectionné %d introuvable

en: Service table view
fr: Vue de la table de service

en: Service tree view
fr: Arborescence des services

en: Service updated successfully
fr: Service mis à jour correctement

en: Service(s) definition
fr: Définition du(s) service(s)

en: Services S.L.A.
fr: SLA de services

en: Services available
fr: Services disponibles

en: Services configuration
fr: Configuration des services

en: Services header
fr: En-tête Services

en: Services list
fr: Liste de services

en: Services selected
fr: Services sélectionnés

en: Services successfully deleted
fr: Services supprimés correctement

en: Services view
fr: Vue des Services

en: Services wizard
fr: Assistant de services

en: Session cookie lifetime
fr: Durée de vie des cookies de session

en: Session time
fr: Durée de la session

en: Session timeout
fr: Session expirée

en: Session timeout (mins)
fr: Expiration de la session (min)

en: Session timeout forced to 90 minutes
fr: Délai d'expiration de la session forcé à 90 minutes

en: Set 0 if never expire.
fr: Configurez-le sur 0 pour qu'il n'expire jamais.

en: Set Parent
fr: Définir le parent

en: Set alias as name by default in agent creation
fr: Définir l'alias comme nom par défaut lors de la création de l'agent.

en: Set as children
fr: Configurer comme enfants

en: Set center
fr: Configurer le centre

en: Set condition
fr: Définir la condition

en: Set custom size
fr: Déterminer taille personnalisée

en: Set initial date
fr: Définir la date initiale

en: Set off standby
fr: Déconfigurer le mode veille

en: Set parent
fr: Configurer parent

en: Set parent interface
fr: Configurer parent d'interface

en: Set standby
fr: Configurer mode veille

en: Set standby selected alerts
fr: Configurer les alertes sélectionnées en mode veille

en: Set start and end date
fr: Définir les dates de début et de fin

en: Set the maximum of agents allowed for this group. 0 is unlimited.
fr: Définissez le nombre maximum d'agents autorisés pour ce groupe. 0 est illimité.

en: Set this value when you need your %s to be accessible via a public URL (for example using Apache mod_proxy settings).
fr: Définissez cette valeur lorsque vous avez besoin que votre %s soit accessible via une URL publique (par exemple en utilisant les paramètres apache mod_proxy).

en: Set to 1 to move dynamic auto-discovered modules (SNMP, WMI...) to separate files so that they don't interfere with remote agent configuration
fr: Définissez sur 1 pour déplacer les modules dynamiques découverts automatiquement (SNMP, WMI...) pour séparer les fichiers afin qu’ils n’interfèrent pas avec la configuration de l’agent distant

en: Set values separated by comma
fr: Définir des valeurs séparées par des virgules

en: Settings updated
fr: Paramètres mis à jour

en: Setup
fr: Réglages

en: Severity
fr: Sévérité

en: Severity mini
fr: Sévérité mini

en: Severity: %s
fr: Sévérité : %s

en: Sflow max lifetime
fr: Durée de vie maximale de Sflow

en: Sflow name dir
fr: Répertoire du nom de Sflow

en: Shape
fr: Forme

en: Short Name
fr: Nom abrégé

en: Short name
fr: Nom abrégé

en: Short name must contain only alphanumeric characters, - or _ .
fr: Le nom abrégé doit contenir que des caractères alphanumériques, - ou _.

en: Shortened module graph data
fr: Graphique de module de données raccourcies

en: Show
fr: Afficher

en: Show %s of %s. View all matches
fr: Afficher %s de %s. Voir toutes les concordances.

en: Show 24x7 item
fr: Afficher l’élément 24/7

en: Show API Token
fr: Afficher le jeton API

en: Show AVG/MAX/MIN data series in graph
fr: Afficher les séries de données MOY/MAX/MIN dans le graphique

en: Show Alert
fr: Afficher l'alerte

en: Show Alerts
fr: Afficher les alertes

en: Show Collection
fr: Afficher la collection

en: Show Datastores
fr: Afficher les datastores

en: Show ESX
fr: Afficher ESX

en: Show ESXis
fr: Afficher ESXis

en: Show Events
fr: Afficher les événements

en: Show Filters
fr: Afficher les filtres

en: Show IPs not assigned to an agent
fr: Afficher les adresses IP non affectées à un agent

en: Show Last Value
fr: Afficher la dernière valeur

en: Show MAX/AVG/MIN by default
fr: Afficher MAX/MOY/MIN par défaut

en: Show Modules
fr: Afficher les modules

en: Show Option
fr: Afficher les options

en: Show Options
fr: Afficher les options

en: Show QR code header
fr: Afficher code QR dans l'en-tête

en: Show Summary
fr: Voir le sommaire

en: Show Summary group
fr: Afficher groupe récapitulatif

en: Show URL
fr: Afficher URL

en: Show VM
fr: Afficher VM

en: Show VMs
fr: Afficher les machines virtuelles

en: Show a resume table with max, min, average of total modules on the report bottom
fr: Montrer un tableau résumé avec le maximum, le minimum et la moyenne de modules totaux à la fin du rapport.

en: Show a resume table with max, min, average of total modules on the report bottom:
fr: Afficher un tableau résumé avec le maximum, le minimum et la moyenne de modules totaux à la fin du rapport :

en: Show a summary chart with max, min and average number of total modules at the end of the report and Checks.
fr: Afficher un graphique récapitulatif avec le nombre maximum, minimum, moyen de modules au total à la fin du rapport et des vérifications.

en: Show address instead module name
fr: Afficher adresse au lieu du nom du module

en: Show agent list
fr: Afficher la liste des agents

en: Show agents
fr: Afficher les agents

en: Show agents from group
fr: Afficher les agents du groupe

en: Show alerts
fr: Afficher les alertes

en: Show alerts on disabled modules
fr: Afficher les alertes sur les modules désactivés

en: Show alive IPs only
fr: Afficher uniquement les adresses IP vivantes

en: Show all Events 24h
fr: Afficher tous les événements des dernières 24h

en: Show all agents
fr: Afficher tous les agents

en: Show all modules
fr: Afficher tous les modules

en: Show as one combined graph
fr: Afficher sous forme de graphique combiné

en: Show cluster details
fr: Afficher les détails du grappe

en: Show common agents
fr: Afficher agents communs

en: Show common modules
fr: Afficher les modules communs

en: Show configuration data
fr: Afficher les données de configuration

en: Show custom data
fr: Afficher les données personnalisées

en: Show datastores
fr: Afficher les datastores

en: Show details
fr: Afficher les détails

en: Show details and options
fr: Afficher les détails et les options

en: Show empty groups in group view
fr: Afficher les groupes vides dans la vue de groupe

en: Show empty groups in group view.
fr: Afficher les groupes vides dans la vue de groupe.

en: Show event fields
fr: Afficher champs d'événement

en: Show events
fr: Afficher les événements

en: Show extended info
fr: Afficher plus d'informations

en: Show files
fr: Afficher les fichiers

en: Show full hirearchy
fr: Afficher hiérarchie complète

en: Show full scale graph (TIP)
fr: Afficher graphique à pleine échelle (TIP)

en: Show graph
fr: Afficher le graphique

en: Show grid
fr: Afficher la grille

en: Show groups
fr: Afficher les groupes

en: Show in hierachy mode
fr: Affichage en mode hiérarchique

en: Show in the same row
fr: Afficher dans la même rangée

en: Show information
fr: Afficher l'information

en: Show item in landscape format (only PDF)
fr: Afficher l’élément au format paysage (uniquement PDF)

en: Show last value
fr: Afficher la dernière valeur

en: Show legend
fr: Afficher la légende

en: Show link to public GIS map
fr: Afficher le lien vers la carte SIG publique

en: Show link to public Visual Console
fr: Afficher lien vers console visuelle publique

en: Show link to public dashboard
fr: Afficher lien au panneau de configuration

en: Show list relations
fr: Afficher les relations de liste

en: Show log entries
fr: Afficher les entrées de journal

en: Show module data
fr: Afficher les données du module

en: Show module status
fr: Afficher l’état du module

en: Show module value in a table
fr: Afficher la valeur d'un module dans le tableau

en: Show modules
fr: Afficher les modules

en: Show modules without alerts
fr: Afficher les modules sans alertes

en: Show monitor detail fields
fr: Afficher les champs de détail du moniteur

en: Show monitors...
fr: Afficher les moniteurs

en: Show more
fr: Afficher plus

en: Show netflow map
fr: Afficher la carte netflow

en: Show not alive hosts
fr: Afficher les hôtes inactifs

en: Show not init agents
fr: Afficher les agents non initialisés

en: Show not init modules
fr: Afficher les modules non initialisés

en: Show on top
fr: Afficher en haut

en: Show one module per row with all its operations
fr: Afficher un module par rangée avec toutes ses opérations

en: Show only average by default
fr: Afficher uniquement la moyenne par défaut

en: Show only disabled
fr: Afficher uniquement désactivé

en: Show only favourites
fr: Afficher uniquement les favoris

en: Show only managed addresses
fr: Afficher uniquement les adresses gérées

en: Show only root services
fr: Afficher uniquement les services racine

en: Show only the group name
fr: Afficher seulement le nom du groupe

en: Show only the task with the recon script "SNMP L2 Recon".
fr: Afficher uniquement la tâche avec le script de reconnaissance "SNMP L2 Recon".

en: Show password
fr: Afficher le mot de passe

en: Show past downtimes
fr: Afficher les temps d'arrêt passés

en: Show percentil
fr: Afficher centile

en: Show percentile 95 in graphs
fr: Afficher le centile 95 dans les graphiques

en: Show profiles
fr: Afficher les profils

en: Show report info with description
fr: Afficher l'information du rapport avec description

en: Show resume
fr: Afficher le résumé

en: Show statistics
fr: Afficher les statistiques

en: Show sunburst
fr: Afficher sunburst

en: Show sunburst by default
fr: Afficher sunburst par défaut

en: Show templates
fr: Afficher les modèles

en: Show the group name instead the group icon.
fr: Afficher le nom du groupe au lieu de l'icône du groupe

en: Show the main address of agent.
fr: Afficher l'adresse principale de l'agent

en: Show threshold
fr: Afficher le seuil

en: Show transaction
fr: Afficher la transaction

en: Show tree
fr: Afficher l’arbre

en: Show unit along with value in reports
fr: Afficher l'unité et la valeur dans les rapports

en: Show units in values report
fr: Afficher unités dans les valeurs du rapport

en: Show unknown and not init modules
fr: Afficher les modules inconnus et non initialisés

en: Show unknown graph
fr: Afficher le graphique inconnu

en: Show usage tips at startup
fr: Afficher les conseils d’utilisation au démarrage

en: Show/ edit node
fr: Afficher/modifier le nœud

en: Signatures does not match.
fr: Les signatures ne correspondent pas.

en: Silence alarm
fr: Arrêter l’alarme

en: Simple Baseline Graph
fr: Graphique de référence simple

en: Simple Graph
fr: Graphique simple

en: Simple Value
fr: Valeur simple

en: Simple Value (Process Avg)
fr: Valeur simple (processus moyen)

en: Simple Value (Process Max)
fr: Valeur simple (processus max)

en: Simple Value (Process Min)
fr: Valeur simple (processus min)

en: Simple analogic
fr: Analogique

en: Simple attribute / Multivalue attribute
fr: Attribut simple / Attribut à valeurs multiples

en: Simple baseline graph
fr: Graphique simple de référence

en: Simple digital
fr: Numérique

en: Simple graph
fr: Graphique simple

en: Simple module graph
fr: Graphique de module simple

en: Simple value
fr: Valeur simple

en: SimpleSAML path
fr: Chemin SimpleSAML

en: Single screen
fr: Écran unique

en: Single value
fr: Valeur unique

en: Site news
fr: Nouveautés du site

en: Site news management
fr: Gérer les nouveautés du site

en: Size
fr: Taille

en: Size (px)
fr: Taille (px)

en: Size console logs (current value)
fr: Journaux de la taille de la console (valeur actuelle)

en: Size error logs (current value)
fr: Journaux d'erreur de taille (valeur actuelle)

en: Size of collection
fr: Taille de la collection

en: Size of icon
fr: Taille de l'icône

en: Size server logs (current value)
fr: Taille des journaux du serveur (valeur actuelle)

en: Skin
fr: Thème

en: Skin Configuration
fr: Configuration du masque

en: Skin name
fr: Nom du thème

en: Skin successfully updated
fr: Skin mis à jour correctement

en: Skins
fr: Thèmes

en: Skins configuration
fr: Configuration des thèmes

en: Skip non-enabled interfaces
fr: Ignorer les interfaces non activées

en: Skipped dates:
fr: Dates omises :

en: Slave
fr: Esclave

en: Slides
fr: Diapositives

en: Slides mode
fr: Mode diapositives

en: Small
fr: Petit

en: Small Operation Step to purge old data
fr: Étape mineure pour nettoyer les données anciennes

en: Snapshot view
fr: Vue de l'instantané

en: Snippet not found: %s
fr: Snippet introuvable : %s

en: Snippet successfully deleted
fr: Snippet supprimé correctement

en: Snmpget path
fr: Chemin du Snmpget

en: Sobre actualizaciÃ³n de revisiÃ³n menor
fr: À propos de la mise à jour de révision mineure

en: Software
fr: Logiciel

en: Software agents repository
fr: Dépôt d'agents logicielles

en: Sofware agent version with id %s does not exist, please, add it to your repository %s
fr: La version de l'agent logiciel avec l'ID %s n'existe pas, veuillez l'ajouter à votre référentiel %s

en: Some ESX Hosts are not up to date, please check VMware plugin configuration.
fr: Certains hôtes ESX ne sont pas à jour, veuillez vérifier la configuration du plug-in VMware.

en: Some errors while processing CSV.
fr: Quelques erreurs en processant le CSV.

en: Some events may get lost while this mode is enabled. The server must be restarted after altering this setting.
fr: Certains événements peuvent être perdus lorsque ce mode est activé. Le serveur doit être redémarré après avoir modifié ce paramètre.

en: Some features of policy management are disabled because an instance of DB Tool is running on a node.
fr: Certaines fonctionnalités de la gestion des politiques sont désactivées car une instance de l’outil de la base de données s’exécute sur un nœud.

en: Some modules
fr: Quelques modules

en: Some modules or components are using the plugin
fr: Certains modules ou composants utilisent le plugin.

en: Some nodes (%s) are unreachebles. Some information may be missing.
fr: Certains nœuds (%s) sont inaccessibles. Certaines informations peuvent être manquantes.

en: Some samples of usage:
fr: Quelques exemples d'utilisation :

en: Some systems receive a high number of traps. 
    				We're only interested in monitoring a tiny percentage of them. From Pandora FMS versions 3.2 and above, 
    				it's possible to filter the traps that the server obtains in order to avoid straining the application unnecessarily.
    				In order to define different filters, please go to 'Administration' -> 'Manage SNMP Console' and 'SNMP Filters'. 
    				One trap which is going to run in conjunction with any of them - just the ones for the server are going to get ruled out automatically.
fr: Certains systèmes reçoivent un nombre élevé de déroutements.
    				Nous sommes seulement intéressés à surveiller un faible pourcentage de ces déroutements. Pour la version 3.2 de Pandora FMS et les suivantes, 
    				il est possible de filtrer les déroutements que le serveur obtient afin d'éviter une surcharge inutile de l'application. 
    				Pour définir les différents filtres, veuillez cliquer sur « Administration » -> « Gérer console SNMP » et « Filtres SNMP ». 
    				Un déroutement qui fonctionnera avec n'importe quel autre - seulement ceux pour le serveur seront exclus automatiquement.

en: Something gone wrong creating directory
fr: Une erreur s'est produite lors de la création du répertoire

en: Something gone wrong with alert update
fr: Erreur de la mise à jour des alertes

en: Something gone wrong. Please, try again
fr: Un problème est survenu, merci d’essayer à nouveau.

en: Something is wrong
fr: Il y a un problème

en: Something was wrong with the rollback action.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’action de restauration.

en: Something went wrong while perform the execution. Please check the configuration.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'exécution. Veuillez vérifier la configuration.

en: Something went wrong while sending the report.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'envoi du rapport.

en: Sons
fr: Fils

en: Sorry no search parameters
fr: Pas de paramètres de recherche

en: Sorry! I can't find the page!
fr: Désolé ! La page est introuvable !

en: Sort
fr: Classer

en: Sort buffer size
fr: Taille de la mémoire tampon

en: Sort elements
fr: Classer les éléments

en: Sort items
fr: Classer les éléments

en: Sort selected items
fr: Classer les éléments sélectionnés

en: Sort selected items from position:
fr: Classer les éléments sélectionnés à partir de la position :

en: Sort the agents by %s
fr: Classer les agents par %s

en: Sound
fr: Son

en: Sound Console
fr: Console sonore

en: Sound Events
fr: Événements sonores

en: Sound already are exists
fr: Le son existe déjà

en: Sound already are exists.
fr: Le son existe déjà

en: Sound duration
fr: Durée du son

en: Sound for Alert fired
fr: Son quand une alerte est declenchée

en: Sound for Monitor critical
fr: Son pour état critique du moniteur

en: Sound for Monitor warning
fr: Son pour les alertes du moniteur

en: Sound melody
fr: Mélodie sonore

en: Sound not exist
fr: Le son n’existe pas

en: Sounds
fr: Événements sonores

en: Source Agent
fr: Agent source

en: Source Group
fr: Groupe source

en: Source IP
fr: Adresse IP source

en: Source IP. A comma separated list of source ip. If we leave the field blank, will show all ip. Example filter by ip:<br>25.46.157.214,160.253.135.249
fr: Adresse IP Source. Une virgule sépare la liste d'adresses IP source. Si le champ est laissé vide, toutes les adresses IP seront affichées. Exemple de filtre par IP : <br>25.46.157.214,160.253.135.249

en: Source Server
fr: Serveur source

en: Source agent
fr: Agent source

en: Source from CIDR IP mask
fr: Source du masque IP du CIDR

en: Source from recon task
fr: Source de la tâche de reconnaissance

en: Source group
fr: Groupe source

en: Source id group changed. All elements in Networkmap will be lost
fr: Le groupe d'ID source a été modifié. Tous les éléments de Networkmap seront perdus

en: Source id group changed. All elements in networkmap will be lost.
fr: Le groupe d'ID source a été modifié. Tous les éléments de la carte du réseau seront perdus.

en: Source ip
fr: IP source

en: Source is required
fr: La source est requise

en: Source module
fr: Module source

en: Source name
fr: Nom de la source

en: Source node
fr: Nœud source

en: Source port. A comma separated list of source ports. If we leave the field blank, will show all ports. Example filter by ports 80 and 22:<br>80,22
fr: Port source. Une virgule sépare la liste de ports source. Si le champ est laissé vide, touts les ports seront affichés. Exemple de filtre par ports 80 et 22 : <br>80,22

en: Space between items in Service maps
fr: Espace entre les éléments sur les cartes de service

en: Special day not found: %s
fr: Jour spécial introuvable: %s

en: Special day successfully deleted
fr: Jour spécial supprimé correctement

en: Special days
fr: Jours Spéciaux

en: Special days list
fr: Liste de jours spéciaux

en: Special days not found: %s
fr: Jours spéciaux introuvables: %s

en: SpecialDay not found: %s
fr: JourSpecial introuvable: %s

en: Specific settings
fr: Paramètres spécifiques

en: Specify interpreter and plugin path. The server needs permissions to run it.
fr: Spécifiez l'interpréteur et le chemin du plug-in. Le serveur a besoin d'autorisations pour l'exécuter.

en: Specify time range
fr: Spécifier l'intervalle de temps

en: Splash Preview
fr: Aperçu du Splash

en: Splash login
fr: Connexion Splah

en: Sql
fr: SQL

en: Sql mode
fr: Mode SQL

en: Square
fr: Carré

en: Src IP
fr: Adresse IP source

en: Src Ip
fr: Adresse IP source

en: Src Ip Address
fr: Adresse IP source

en: Src Port
fr: Port source

en: Src port
fr: Port source

en: Stacked
fr: En attente

en: Stacked area
fr: Zone en attente

en: Stacked line
fr: Ligne en attente

en: Stand by
fr: Veuillez patientez

en: Standard User
fr: Utilisateur standard

en: Standard editor
fr: Editeur standard

en: Standby
fr: Mode veille

en: Standby Alert
fr: Alerte en stand-by

en: Standby alerts
fr: Alertes en mode veille

en: Standby off
fr: Mode veille inactif

en: Standby on
fr: Mode veille actif

en: Standby: %s
fr: En mode veille : %s

en: Start
fr: Démarrer

en: Start TLS
fr: Lancer TLS

en: Start condition
fr: Condition de démarrage

en: Start contact
fr: Commencer le contact

en: Start date
fr: Date du démarrage

en: Start phase merge
fr: Commencer étape de fusion

en: Started
fr: Démarré

en: Starting OID
fr: Initier OID

en: Starting network
fr: Démarrage du réseau

en: Starting with Pandora FMS version 760, assigning an entire group to a policy will apply it automatically to all the new agents added to that group.
fr: À partir de Pandora FMS version 760, l’affectation d’un groupe entier à une stratégie l’appliquera automatiquement à tous les nouveaux agents ajoutés à ce groupe.

en: Startup delay
fr: Délai de démarrage

en: State
fr: État

en: Static Graph
fr: Graphique statique

en: Static Image
fr: Image statique

en: Static graph
fr: Graphique statique

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Status
fr: État

en: Status
fr: État

en: Status Day
fr: État jour

en: Status Month
fr: État mois

en: Status agents
fr: Agents d’état

en: Status and Monitor checks
fr: Vérifications d’état et du moniteur

en: Status console logs
fr: Journaux de la console d'état

en: Status day
fr: État jour

en: Status error logs
fr: Journaux d’erreur d’état

en: Status graph
fr: Graphique d’état

en: Status hours
fr: État heures

en: Status icon set
fr: Définir icône d'état

en: Status module
fr: Module d’état

en: Status of agents capacity
fr: État de la capacité des agents

en: Status of average modules per agent
fr: État des modules moyens par agent

en: Status of the attachment folder
fr: État du dossier d’attachements

en: Status server logs
fr: Journaux du serveur d'état

en: Status set preview
fr: Aperçu de l'état

en: Status week
fr: État semaine

en: Status/Resolution
fr: État/Résolution

en: Status:
fr: État :

en: Status:
fr: État :

en: Status: %s
fr: État : %s

en: Step
fr: Étape

en: Step by step wizard
fr: Assistant étape par étape

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop condition
fr: Condition d’arrêt

en: Stop downtime
fr: Interrompre le temps d'arrêt

en: Storage
fr: Stockage

en: Str.
fr: Chaîne

en: Str:
fr: Chaîne :

en: Strict ACL is not recommended for admin users because performance could be affected.
fr: Les ACL strictes ne sont pas recommandées pour les administrateur parce que cela pourrait affecter la performance.

en: Strict ACL is not recommended for this user. Performance could be affected.
fr: Les ACL strictes ne sont pas recommandées pour ces utilisateurs. La performance pourrait être affectée.

en: String
fr: Chaîne

en: String Days
fr: Jours de chaîne

en: String data days old to keep in active database
fr: Données anciennes à conserver dans la base de données active

en: String data will be available in active database as time as days you specify here. Older information will be sent to historical database. Note data will be purged from active database after %d days.
fr: Les données seront disponibles dans la base de données active en tant qu’heure et jours que vous spécifiez ici. Les informations plus anciennes seront envoyées à la base de données historique. Les données seront purgées de la base de données active après %d jours.

en: String to check
fr: Chaîne à vérifier

en: Strings translation
fr: Traduction des chaînes

en: Style configuration
fr: Configuration du style

en: Style template
fr: Modèle de style

en: Subject
fr: Objet

en: Submit
fr: Envoyer

en: Subnet
fr: Sous-réseau

en: Subneting Mask
fr: Masque de sous-réseau

en: Subnetting Mask
fr: Masque de sous-réseau

en: Subnetting mask
fr: Masque de sous-réseau

en: Subnetworks calculator
fr: Calculatrice de sous-réseaux

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Subscription id
fr: ID Abonnement

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Subtitle (header)
fr: Sous-titre (en-tête)

en: Subtype customization
fr: Personnalisation des sous-types

en: Succesful Update the url config vars.
fr: Variables de configuration de l'URL mises à jour correctement

en: Succesful add the collection
fr: La collection a été ajoutée correctement

en: Succesful stopped the Downtime
fr: Arrêt interrompu correctement

en: Succesfully
fr: Correctement

en: Succesfully %s
fr: Correctement %s

en: Succesfully created
fr: Créée correctement

en: Succesfully deleted
fr: Supprimée correctement

en: Succesfully duplicate
fr: Dupliquée correctement

en: Succesfully updated
fr: Mise à jour correctement

en: Success
fr: Succès

en: Success add '%s' SLA.
fr: '%s' SLA ajouté correctement

en: Success add '%s' action.
fr: Action '%s' ajoutée correctement

en: Success add '%s' agent plugin.
fr: Plugin de l'agent '%s' ajouté correctement

en: Success add '%s' agent.
fr: Agent '%s' ajouté correctement.

en: Success add '%s' alert.
fr: Alerte '%s' ajoutée correctement

en: Success add '%s' collection.
fr: Collection '%s' ajoutée correctement

en: Success add '%s' content.
fr: Contenu '%s' ajouté correctement

en: Success add '%s' inventory module.
fr: Ajout réussi du module d’inventaire '%s'.

en: Success add '%s' item in report '%s'.
fr: Élément '%s' ajouté correctement au rapport '%s'

en: Success add '%s' module.
fr: Module '%s' ajouté correctement

en: Success be updated.
fr: Mis à jour correctement

en: Success create '%s' component.
fr: Composant '%s' créé correctement

en: Success create '%s' policy.
fr: Politique '%s' créée correctement

en: Success create '%s' report.
fr: Rapport '%s' créé correctement

en: Success create '%s' visual map.
fr: Carte visuelle '%s' créée correctement

en: Success create filter.
fr: Filtre de création réussi.

en: Success create item for agent '%s' visual map.
fr: Élément pour agent '%s' de la carte visuelle créé correctement

en: Success create item type '%d' visual map.
fr: Élément type '%d' de la carte visuelle créé correctement

en: Success creating OS
fr: Système d'exploitation défini correctement

en: Success delete filter.
fr: Filtre supprimée correctement

en: Success deleted agent.
fr: Agent supprimé correctement

en: Success deleting
fr: Supprimé correctement

en: Success to upload extension
fr: Extension téléversée correctement

en: Success to upload iCalendar
fr: iCalendar téléversé correctement

en: Success update filter.
fr: Filtre de mise à jour réussie.

en: Success updating OS
fr: Mise à jour réussie du système d'exploitation

en: Success! %s DB contains all tables
fr: Succès! %s La base de données contient toutes les tables

en: Success:
fr: Succès :

en: Success: Update linking modules to policy
fr: Modules associés à la politique mis à jour correctement

en: Success: create the alerts.
fr: Alertes créées correctement

en: Success: recreate file
fr: Fichier créé à nouveau correctement

en: Success: remove the alerts.
fr: Alertes supprimées correctement

en: Successful all the tables have the correct fields
fr: Succès, toutes les tables contiennent les champs corrects

en: Successful create collection package.
fr: Progiciel de la collection créé correctement

en: Successful delete of alert template.
fr: Suppression réussie du modèle d'alerte.

en: Successful delete of module template.
fr: Suppression réussie du modèle de module.

en: Successful deletion
fr: Suppression réussie

en: Successful re-create collection directory.
fr: Répertoire de collection recréé correctement.

en: Successful re-create collections directories.
fr: Répertoires de collection recréés correctement.

en: Successful update of the alert template
fr: Mise à jour réussie du modèle d'alerte

en: Successful update the tags
fr: Étiquettes mises à jour correctement

en: Successfull action
fr: Action réussie

en: Successfully
fr: Correctement

en: Successfully
fr: Correctement

en: Successfully %s
fr: %s avec succès

en: Successfully Duplicate
fr: Dupliqué correctement

en: Successfully action
fr: Action réussie

en: Successfully added
fr: Ajouté correctement

en: Successfully added %d
fr: Ajout réussi de %d

en: Successfully added action
fr: Action ajoutée correctement

en: Successfully added inventory module
fr: Module d'inventaire ajouté correctement

en: Successfully added module to profile
fr: Module ajouté au profil correctement

en: Successfully added module(s) (%s/%s) to policy %s
fr: Module(s) (%s/%s) ajouté(s) correctement à la politique %s.

en: Successfully added module.
fr: Module ajouté correctement

en: Successfully added network profile
fr: Profil de réseau mis à jour correctement

en: Successfully added networks
fr: Réseaux ajoutés correctement

en: Successfully added to delete pending agents. Will be deleted in the next policy application.
fr: Ajouté correctement aux agents en attente de suppression. Il sera supprimé dans la suivante application de la politique.

en: Successfully added to delete pending alerts. Will be deleted in the next policy application.
fr: Ajouté correctement aux alertes en attente de suppression. Il sera supprimé dans la suivante application de la politique.

en: Successfully added to delete pending groups. Will be deleted in the next policy application.
fr: Ajouté correctement pour supprimer les groupes en attente. Il sera supprimé dans la prochaine application de la politique.

en: Successfully added to delete pending id agent %d to id policy %d.
fr: Ajouté correctement pour supprimer l'agent d'ID en attente %d dans la stratégie d'ID %d.

en: Successfully added to delete pending modules. Will be deleted in the next policy application.
fr: Ajouté correctement aux modules en attente de suppression. Il sera supprimé dans la suivante application de la politique.

en: Successfully added to delete pending plugins. Will be deleted in the next policy application.
fr: Ajouté correctement à la liste de plugins à supprimer. Il sera supprimé dans la prochaine application de la politique.

en: Successfully added to delete queue
fr: Ajouté correctement à la file d'attente de suppression

en: Successfully added to delete the collection. Will be deleted in the next policy application.
fr: Ajouté correctement à la collection en attente de suppression. Il sera supprimé dans la suivante application de la politique.

en: Successfully added to policy
fr: Ajouté correctement à la politique

en: Successfully added trap custom values
fr: Ajouté correctement aux valeurs personnalisées du déroutement

en: Successfully applied to node %s.
fr: Correctement appliqué au noeud %s.

en: Successfully applied to nodes: %s.
fr: Correctement appliqué aux noeuds : %s.

en: Successfully backed up
fr: Sauvegardé correctement

en: Successfully copied
fr: Copié correctement

en: Successfully copied
fr: Copié correctement

en: Successfully created
fr: Créé correctement

en: Successfully created %d networks
fr: %d réseaux ajoutés correctement

en: Successfully created category
fr: Catégorie créée correctement

en: Successfully created from %s
fr: Créé correctement à partir de %s

en: Successfully created in Integria IMS
fr: Créé correctement dans Integria IMS

en: Successfully created inventory module
fr: Module d'inventaire créé correctement

en: Successfully created skin
fr: Thème créé correctement

en: Successfully created tag
fr: Étiquette créée correctement

en: Successfully created template
fr: Modèle créé correctement

en: Successfully created.
fr: Créé correctement

en: Successfully delete
fr: Supprimé correctement

en: Successfully delete action
fr: action éliminée correctement

en: Successfully delete template
fr: Supprimer le modèle correctement

en: Successfully delete.
fr: Supprimé correctement

en: Successfully deleted
fr: Supprimé correctement

en: Successfully deleted %d/%d networks from VLAN
fr: Suppression réussie des réseaux %d/%d du VLAN

en: Successfully deleted %d/%d networks from supernet
fr: Suppression réussie des réseaux %d/%d de supernet

en: Successfully deleted (%s)
fr: (%s) supprimé(s) correctement

en: Successfully deleted alerts (%s / %s)
fr: Alertes supprimées correctement (%s / %s)

en: Successfully deleted category
fr: Catégorie supprimée correctement

en: Successfully deleted export target.  All the linked modules will be automatically unattached
fr: Cible d’exportation supprimée correctement.  Tous les modules liés seront automatiquement détachés

en: Successfully deleted from %s
fr: Supprimé de %s correctement

en: Successfully deleted inventory module
fr: Module d'inventaire supprimé correctement

en: Successfully deleted module from profile
fr: Module supprimé du profil correctement

en: Successfully deleted network from VLAN
fr: Réseau supprimé avec succès du VLAN

en: Successfully deleted network from supernet
fr: Réseau supprimé avec succès du supernet

en: Successfully deleted skin
fr: Thème supprimé correctement

en: Successfully deleted tag
fr: Étiquette supprimée correctement

en: Successfully deleted trap custom values
fr: Valeurs personnalisées de déroutement supprimées correctement

en: Successfully deleted.
fr: Supprimé correctement

en: Successfully disabled
fr: Désactivé correctement

en: Successfully duplicate
fr: Dupliqué correctement

en: Successfully duplicate the module.
fr: Module dupliqué correctement

en: Successfully enabled
fr: Activé correctement

en: Successfully forced inventory module
fr: Module d'inventaire forcé correctement

en: Successfully generated
fr: Généré correctement

en: Successfully multiple delete.
fr: Suppression multiple réussie

en: Successfully multiple deleted
fr: Données multiples supprimées correctement

en: Successfully operation
fr: Opération complétée correctement

en: Successfully registered
fr: Inscription réussie

en: Successfully reverted deletion
fr: Suppression annulée correctement

en: Successfully save the changes.
fr: Modifications enregistrées correctement

en: Successfully saved
fr: Enregistré correctement

en: Successfully scheduled
fr: Programmé correctement

en: Successfully set off standby
fr: Mode veille désactivé correctement

en: Successfully set standby
fr: Mode veille configuré correctement

en: Successfully synchronized all nodes (%d)
fr: Synchronisation réussie de tous les nœuds (%d)

en: Successfully update
fr: Mis à jour correctement

en: Successfully update.
fr: Mis à jour correctement

en: Successfully updated
fr: Mis à jour correctement

en: Successfully updated alerts (%s / %s)
fr: Alertes (%s / %s) mises à jour correctement

en: Successfully updated category
fr: Catégorie mise à jour correctement

en: Successfully updated export target
fr: Serveurs d'exportation mis à jours correctement

en: Successfully updated in Integria IMS
fr: Mise à jour réussie dans Integria IMS

en: Successfully updated inventory module
fr: Module d'inventaire mis à jour correctement

en: Successfully updated module.
fr: Module mis à jour correctement

en: Successfully updated module/alert count in all agents
fr: Nombre de modules/alertes mis à jour correctement dans tous les agents

en: Successfully updated module/alert count in id agent %d.
fr: Module/nombre d'alertes mis à jour correctement dans l'agent d'identification %d.

en: Successfully updated network profile
fr: Profil de réseau mis à jour correctement

en: Successfully updated priority order nodes
fr: Noeuds prioritaires mises à jour correctement

en: Successfully updated skin
fr: Thème mis à jour correctement

en: Successfully updated tag
fr: Étiquette mise a jour correctement

en: Successfully updated trap custom values
fr: Valeurs personnalisées de déroutement mises à jour correctement

en: Successfully updated.
fr: Mis à jour correctement

en: Sucessful validate
fr: Validé correctement

en: Sucessfully applied
fr: Appliqués correctement

en: Sucessfully deleted agent
fr: Agent supprimé correctement

en: Sum
fr: Total

en: Summary
fr: Résumé

en: Summary by status
fr: Résumé par état

en: Summary of SLA Failures
fr: Résumé des échecs de SLA

en: Summary of the status groups
fr: Résumé des groupes par état

en: Summatory
fr: Sommation

en: Summatory series
fr: Série récapitulative

en: Sun
fr: Dimanche

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Supernet
fr: Super-réseau

en: Supernet Map
fr: Carte super-réseau

en: Supernet Treeview
fr: Vue d'arbre super-réseau

en: Supernet config
fr: Configuration de super-réseau

en: Supernet created
fr: Super-réseau crée

en: Supernet map
fr: Carte super-réseau

en: Supernet name exists in bbdd, please select other name
fr: Le nom de super-réseau existe dans la base de données, sélectionnez un autre nom

en: Supernet not created
fr: Super-réseau non crée

en: Supernet not updated
fr: Super-réseau non mise à jour

en: Supernet statistics
fr: Statistiques de super-réseau

en: Supernet treeview
fr: Vue d'arbre de super réseau

en: Supernet updated
fr: Super-réseau mise à jour

en: Supernet wizard
fr: Assistante super-réseau

en: Support
fr: Assistance

en: Support URL (login)
fr: URL assistance (connexion)

en: Support expired
fr: Support expiré

en: Support expires
fr: Le support expire

en: Support for IE and Edge browsers is experimental. Tests might not work as expected.
fr: La prise en charge des navigateurs IE et Edge est expérimentale. Les tests peuvent ne pas fonctionner comme prévu.

en: Support is about to expire
fr: L'assistance est sur le point d'expirer

en: Switch between the main database and the history database to retrieve module data
fr: Changez entre la base de données principale et la base de données de l'historique pour récupérer les données du module.

en: Sync
fr: Synchronisation

en: Sync inventory
fr: Synchroniser l'inventaire

en: Sync items warn detection
fr: Détection d’avertissement des éléments de synchronisation

en: Sync server
fr: Serveur sync

en: Synchronization queue lenght for node %s is %d items, this value should be 0 or lower than %d, please check the queue status.
fr: La longueur de la file d’attente de synchronisation pour le nœud %s est %d éléments, cette valeur doit être 0 ou inférieure à %d, veuillez vérifier l’état de la file d’attente.

en: Synchronize all
fr: Synchroniser tout

en: Synchronized %d nodes, but some failed to synchronize %s
fr: Nœuds %d synchronisés, mais certains n’ont pas réussi à synchroniser %s

en: Synchronizing collections
fr: Synchronisant des collections

en: Syntax
fr: Syntaxe

en: Synthetic arithmetic
fr: Arithmétique synthétique

en: Synthetic average
fr: Moyenne synthétique

en: Synthetic module created ID:
fr: Identifiant du module synthétique créé correctement :

en: Synthetic module created ID: %s
fr: ID de création du module synthétique : %s

en: Syslog server
fr: Serveur Syslog

en: Syslog threads
fr: Threads Syslog

en: System
fr: Système

en: System Audit log
fr: Journaux d'audit du système

en: System Date (Console)
fr: Date système (console)

en: System Info
fr: Information du système

en: System audit log
fr: Journaux d'audit du système

en: System group that owns the MySQL files, needed for permissions setting (default mysql)
fr: Group du système qui possède les fichiers MySQL, nécessaires pour la configuration de permissions (mysql par défaut)

en: System is able to auto configure detected host & devices by applying your defined configuration rules.
fr: Le système est capable de configurer automatiquement l'hôte et les périphériques détectés en appliquant vos règles de configuration définies.

en: System is centralised, but a node has been modified.
fr: Le système est centralisé, mais un nœud a été modifié.

en: System is centralised, but you just modify nodes registered, please go to %s to perform a database merge process.
fr: Le système est centralisé, mais vous modifiez simplement les nœuds enregistrés, veuillez vous rendre dans %s pour effectuer un processus de fusion de base de données.

en: System is centralised, please go to command center to perform a database merge process to add new nodes.
fr: Le système est centralisé, veuillez vous rendre au centre de commande pour effectuer un processus de fusion de base de données afin d’ajouter de nouveaux nœuds.

en: System is merging events...
fr: Le système est en cours d'unification des événements

en: System is merging your environment, please wait
fr: Le système est en cours d'unifier votre environnement, veuillez attendre

en: System is not centralised, please go to %s to perform a database merge process.
fr: Le système n'est pas centralisé, allez vers %s pour effectuer le processus d'unification

en: System is not unified yet, something is wrong, please troubleshoot the errors and retry the merge process. Your data have not been modified.
fr: Le système n'est pas unifié encore, quelque chose ne marche pas, dépannez les erreurs et réessayez le processus d'unification. Vos données n'ont pas été modifies.

en: System logfile viewer
fr: Visualiseur de l'historique du système

en: System logfiles
fr: Historique du système

en: System pandoradb is running...
fr: Le système pandoradb est en cours d’exécution...

en: System report
fr: Rapport système

en: Systems management
fr: Gestion des systèmes

en: T. Downtime
fr: T. Temps d'arrêt

en: T. Error
fr: T. Erreur

en: T. Not_init
fr: T. Non_init

en: T. Unknown
fr: T. Inconnu

en: TCP interval
fr: Intervalle TCP

en: TCP receive
fr: Recevoir TCP

en: TCP send
fr: Envoyer TCP

en: TCP threads
fr: Fils TCP

en: TCP timeout
fr: Délai d’expiration TCP

en: TIP mode charts do not support average - maximum - minimum series, you can only enable TIP or average, maximum or minimum series
fr: Les graphiques en mode TIP ne prennent pas en charge les séries moyennes - maximales - minimales, vous ne pouvez activer que les séries TIP ou moyennes, maximales ou minimales

en: TRFC in error
fr: TRFC en erreur

en: Table & Graph
fr: Tableau et graphique

en: Table fragmentation is correct.
fr: La fragmentation de la table est correcte.

en: Table fragmentation is higher than recommended. They should be defragmented.
fr: La fragmentation des tables est plus élevée que recommandée. Ils doivent être défragmentés.

en: Table fragmentation status
fr: État de fragmentation de la table

en: Table only
fr: Seulement le tableau

en: Table view
fr: Vue de la table

en: Tables fragmentation (current value)
fr: Fragmentation des tables (valeur actuelle)

en: Tables fragmentation (maximum recommended value)
fr: Fragmentation des tables (valeur maximale recommandée)

en: Tables fragmentation in the %s database
fr: Fragmentation des tables dans la base de données %s

en: Tactical View
fr: Vue tactique

en: Tactical group view
fr: Vue de groupe tactique

en: Tactical server information
fr: Information tactique du serveur

en: Tactical view
fr: Affichage tactique

en: Tag
fr: Étiquette

en: Tag attribute
fr: Attribut d’étiquette

en: Tag details
fr: Détails de l'étiquette

en: Tag name
fr: Nom de l'étiquette

en: Tag view
fr: Vue des étiquettes

en: Tag's information
fr: Information des étiquettes

en: Tag: %s
fr: Étiquette : %s

en: Tagente_datos table status
fr: État de la table Tagent_données

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Tags available
fr: Étiquettes disponibles

en: Tags configuration
fr: Configuration des étiquettes

en: Tags found
fr: Étiquettes trouvées

en: Tags from policy
fr: Étiquettes de la politique

en: Tags management
fr: Gestion des étiquettes

en: Tags selected
fr: Étiquettes sélectionnées

en: Tags unused
fr: Étiquettes non utilisées

en: Tags used
fr: Étiquettes utilisées

en: Target
fr: Cible

en: Target IP
fr: Adresse IP cible

en: Target OS
fr: Système d’exploitation cible

en: Target OS is required
fr: Le système d'exploitation cible est requis

en: Target agent
fr: Agent cible

en: Target agent version
fr: Version de l'agent cible

en: Target already defined.
fr: cible déjà défini.

en: Target architecture is required
fr: L'architecture cible est requis

en: Target cluster agent will be stored under this group
fr: L'agent de grappe cible sera stocké sous ce groupe

en: Target collection path is not writable
fr: Le chemin de la collection cible ne peut pas être écrit

en: Target directory
fr: Répertoire cible

en: Target doesn't exist
fr: Le cible n'existe pas

en: Target file name
fr: Nom du fichier cible

en: Target group
fr: Groupe cible

en: Target group for monitoring agent
fr: Group cible pour l'agent de supervision

en: Target node
fr: Nœud cible

en: Target node will be erased from this list but not removed from cluster. Do you want to continue?
fr: Le nœud cible sera effacé de cette liste mais pas supprimé du cluster. Voulez-vous continuer ?

en: Target server
fr: Serveur cible

en: Target server IP
fr: IP de serveur cible

en: Target server ip
fr: IP du serveur cible

en: Target server ip address is set
fr: L'adresse IP du serveur cible est configuré

en: Target successfully added
fr: Cible correctement ajouté

en: Target successfully deleted
fr: Cible éliminé correctement

en: Target successfully updated
fr: Cible correctement mis à jour

en: Target unreachable.
fr: Cible inaccessible.

en: Target web site
fr: Site Web cible

en: Targets
fr: Cibles

en: Targets must be validated by user before create agents.
fr: Les cibles doivent être validées par l'utilisateur avant de créer des agents.

en: Targets will be monitorized based on its <i>Private Enterprise Number</i>. Requires SNMP.
fr: Les cibles seront surveillées en fonction de son <i>numéro d'entreprise privée</i> . Nécessite SNMP.

en: Targets will be scanned if at least one of defined ports (comma separated) is open.
fr: Les cibles seront analysées si au moins un des ports définis (séparés par des virgules) est ouvert.

en: Task
fr: Tâche

en: Task List
fr: Liste de tâches

en: Task configured.
fr: Tache configurée.

en: Task details
fr: Détails de la tache

en: Task disabled
fr: Tâche désactivée

en: Task list
fr: Liste de tâches

en: Task name
fr: Nom de la tâche

en: Task queued, please wait.
fr: Tâche en file d'attente, veuillez patienter.

en: Task succesfully disabled
fr: Tâche désactivée avec succès

en: Task successfully deleted
fr: Tâche supprimée correctement

en: Task successfully disabled
fr: Tâche désactivée correctement

en: Task successfully enabled
fr: Tâche activée correctement

en: Task type
fr: Type de tâche

en: Template
fr: Modèle

en: Template %s successfully created
fr: Modèle %s créé correctement.

en: Template %s successfully deleted
fr: Modèle %s supprimé correctement

en: Template %s successfully updated
fr: Le modèle %s a été mis à jour correctement

en: Template Triggered
fr: Modèle déchenché

en: Template Visual Console
fr: Console visuelle du modèle

en: Template Wizard
fr: Assistant du modèle

en: Template builder
fr: Générateur de modèles

en: Template created
fr: Modèle créé

en: Template editor
fr: Éditeur de modèle

en: Template fields
fr: Champs de modèles

en: Template have been inserted in %d agents.
fr: Le modèle a été inséré dans %d agents.

en: Template must be set.
fr: Le modèle doit être défini.

en: Template name
fr: Nom du modèle

en: Template not found: %s
fr: Modèle non trouvé : %s

en: Template recovery fields
fr: Champs de récupération de modèles

en: Template successfully deleted
fr: Modèle supprimé correctement

en: Template successfully duplicated
fr: Modèle dupliqué correctement

en: Template to build
fr: Modèle à construire

en: Template updated
fr: Modèle mis à jour

en: Template updated successfully
fr: Modèle mis à jour correctement

en: Templates
fr: Modèles

en: Templates Wizard
fr: Assistant de modèles

en: Templates list
fr: Liste de modèles

en: Templates not being fired
fr: Modèles non déclenchés

en: Templates wizard
fr: Assistant de modèles

en: Temporal
fr: Temporel

en: Temporal directory where XML files are created
fr: Répertoire temporel où les fichiers XML sont créés

en: Temporal minimum size
fr: Taille minimale temporelle

en: Temporary working directory where to store the backups that will be used to re-synchronize a slave node
fr: Répertoire de travail temporaire où les sauvegardes qui seront utilisées pour re-synchroniser un noeud slave seront stockées

en: Tenant or domain name
fr: Locataire ou nom de domaine

en: Tentacle options
fr: Options Tentacle

en: Tentacle server address. Put here your Pandora FMS data server address
fr: Adresse du serveur Tentacle. Mettez ici votre adresse de serveur de données Pandora FMS

en: Tentacle server port
fr: Port du serveur Tentacle

en: Test sound
fr: Tester mélodie

en: Testing Pandora FMS email
fr: Tester l’email Pandora FMS

en: Testing files
fr: Testant les fichiers

en: Testing modules...
fr: Teste des modules...

en: Text
fr: Texte

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text file
fr: Fichier de texte

en: Text filter
fr: Filtre de texte

en: Text is empty
fr: Le texte est vide

en: Text size of label in px
fr: Taille du texte de l'étiquette en px

en: Text size of value in px
fr: Taille du texte de la valeur en px

en: Text/HTML
fr: Texte/HTML

en: Text/html
fr: Texte/HTML

en: Text/plain
fr: Texte/clair

en: Thank you!
fr: Merci !

en: Thanks for using %s.
fr: Merci d'utiliser %s.

en: Thanks for your time.
fr: Merci pour votre temps.

en: That means if you have a local plugin or add manually new modules to the configuration file, you won't have it in your agent, unless you first create manually in the interface (with the exact name and type as coming in the XML file).
fr: Ceci veut dire que si vous avez un plugin local ou que vous ajoutez manuellement de nouveaux modules au fichier de configuration, il ne se trouveront pas dans votre agent, sauf si vous les créez d'abord manuellement dans l'interface (avec le nom et le type identique à celui sur le fichier XML).

en: The "merge_backpus" directory does not have the correct permissions
fr: Le répertoire « merge_backups » n'a pas les permissions correctes

en: The API token will be renewed. After this action, the last token you were using will not work. Are you sure?
fr: Le jeton API sera renouvelé. Après cette action, le dernier jeton que vous utilisiez ne fonctionnera pas. Êtes-vous sûr?

en: The CSV file must have the fields in the following order:
fr: Le fichier CSV doit avoir les champs dans l'ordre suivant :

en: The CSV file must have the fields in the following order:
fr: Le fichier CSV doit avoir des champs dans l'ordre suivant:

en: The Enterprise version comes with a different update system, with fully tested, professionally-supported packages, and our support team is there to help you in case of problems or queries. Update Manager is another feature present in the Enterprise version and not included in the OpenSource version. There are lots of advanced business-oriented features contained in %s Enterprise Edition. For more information visit <a href="http://pandorafms.com">pandorafms.com</a>
fr: La version Enterprise contient un système de mise à jour différente, avec des packages complètement testés et avec de support professionnel, et notre équipe de support est là pour vous aider s'il y a des problèmes ou des requêtes. Update Manager est une autre caractéristique présente dans la version Enterprise et ne sont pas inclus dans la version OpenSource. Il y a d'autres caractéristiques orientées aux entreprises avancées comprises dans la version %s Enterprise. Pour plus d'informations, visitez <a href="http://pandorafms.com">pandorafms.com</a>

en: The File APIs are not fully supported in this browser.
fr: Les fichiers API ne sont pas pris en charge sur ce navigateur

en: The Id does not exist in database.
fr: L’ID n'existe pas dans la base de données.

en: The PEN (%s) is not registered.
fr: Le PEN (%s) n'est pas enregistré.

en: The SNMP Walk does not return anything with the received arguments.
fr: Le SNMP Walk ne renvoie rien avec les arguments reçus.

en: The URL of your feed has bad hash.
fr: L'URL de votre flux a un mauvais hachage.

en: The Update Manager client is included on %s. It helps system administrators update their %s automatically, since the Update Manager retrieves new modules, new plugins and new features (even full migrations tools for future versions) automatically.
fr: Le client Update Manager est inclus dans %s. Il aide les administrateurs système mettent à jour leur %s automatiquement, puisque Update Manager récupère nouveaux modules, nouveaux plugins et nouveaux caractéristiques (même les outils de migrations complètes pour des futures versions) automatiquement.

en: The Update Manager is one of the most advanced features on the %s Enterprise Edition. For more information visit <a href="http://pandorafms.com">http://pandorafms.com</a>.
fr: Update Manager est l'une des plus avancées fonctionnalités de la version %s Enterprise. Pour plus d'informations, visitez <a href="http://pandorafms.com">http://pandorafms.com</a>.

en: The Version, OS and Architecture already exists.
fr: La version, le système d’exploitation et l’architecture existent déjà.

en: The ZIP extension is not loaded, please install this dependency
fr: L'extension ZIP n'est pas chargée, veuillez installez cette dépendance

en: The action and the command associated with it do not have the same group. Please contact an administrator to fix it.
fr: L'action et la commande qui lui est associée n'ont pas le même groupe. Veuillez contacter un administrateur pour le corriger.

en: The action to be performed cannot be reversed. Are you sure to continue?
fr: L’action à faire ne peut pas s’inverser. Êtes-vous sûr de continuer ?

en: The agent could not be added to the policy.
fr: L'agent n'a pas été ajouté à la politique.

en: The agent could not be modified. For security reasons, use a group other than 0.
fr: L'agent n'a pas pu être modifié. Pour des raisons de sécurité, utilisez un groupe autre que 0.

en: The agent doesn`t have an IP yet
fr: L'agent n'a pas encore d'IP

en: The agent has not assigned server. Maybe agent does not run fine.
fr: L'agent n'a pas de serveur attribué. Peut-être l'agent ne fonctionne pas bien.

en: The agent still runs but the alerts and events will be stop
fr: L'agent fonctionne toujours mais les alertes et les événements seront arrêtés

en: The agent was successfully deleted
fr: L'agent a été supprimé correctement

en: The agent:
fr: L’agent :

en: The agent: %d has already been added to the migration queue
fr: L’agent : %d a déjà été ajouté à la file d’attente de migration

en: The agent: has already been added to the migration queue
fr: L'agent : a été déjà ajouté à la file d'attente de migration

en: The agent: has not been added due to problems in the insertion
fr: L'agent : n'a pas été ajouté à cause des problèmes d'insert

en: The alert could not be disabled.
fr: Erreur de désactivation de l’alerte.

en: The alert could not be enabled.
fr: L'alerte n'a pas pu être activée.

en: The alert recovering is disabled on this template.
fr: L'alerte de récupération est désactivée sur ce modèle.

en: The alert template cannot have the same value for min and max thresholds.
fr: Le modèle d'alerte ne peut pas avoir la même valeur pour les seuils minimum et maximum.

en: The alert would fire when the module is in critical status
fr: L'alerte est déclenchée lorsque le module se trouve en état critique

en: The alert would fire when the module is in not normal status
fr: L'alerte se déclencherait lorsque le module n'est pas dans un état normal

en: The alert would fire when the module is in unknown status
fr: L'alerte est déclenchée lorsque le module se trouve en état inconnu

en: The alert would fire when the module is in unknown status. Warning: unknown_updates of pandora_server.conf must be equal to 1
fr: L'alerte se déclenche lorsque le module est dans un état inconnu. Attention : unknown_updates de pandora_server.conf doit être égal à 1

en: The alert would fire when the module is in warning status
fr: L'alerte est déclenchée lorsque le module se trouve en état d'alerte

en: The alert would fire when the module value changes
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur du module change

en: The alert would fire when the module value does not change
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur du module ne change pas

en: The alert would fire when the value doesn't match <span id="value"></span>
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur ne concorde pas avec <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value doesn\'t match %s
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur ne concorde pas avec %s

en: The alert would fire when the value is <span id="value"></span>
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur est <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is above <span id="max"></span>
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur est supérieure à <span id="max"> </ span>

en: The alert would fire when the value is below <span id="min"></span>
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur est inférieure à <span id="min"></span>

en: The alert would fire when the value is between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur se trouve entre <span id="min"></span> et <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is not <span id="value"></span>
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur n'est pas <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is not between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur se trouve entre <span id="min"></span> et <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is not between <span id=min></span> and <span id=max></span>
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur se trouve entre <span id="min"></span> et <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is over <span id="max"></span>
fr: L'alerte sera déclenchée quand la valeur soit supérieure à <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is under <span id="min"></span>
fr: L'alerte sera déclenchée quand la valeur soit inférieure à <span id="min"></span>

en: The alert would fire when the value matches <span id="value"></span>
fr: L'alerte est déclenchée lorsque la valeur concorde avec <span id="value"></span>

en: The alert you are trying to add is already in the list of alerts
fr: L'alerte que vous essayez d'ajouter est déjà dans la liste des alertes.

en: The apache user should have read-write access on this folder. Ex:
fr: L'utilisateur apache devrait avoir d'accès de lecture-écriture dans ce fichier. Ex :

en: The attached folder contains less than 700 files.
fr: Le dossier joint contient moins de 700 fichiers.

en: The attached folder contains more than 700 files.
fr: Le dossier joint contient plus de 700 fichiers.

en: The average of modules per agent is less than 40
fr: La moyenne des modules par agent est inférieure à 40

en: The average of modules per agent is more than 40. You can have performance problems
fr: La moyenne des modules par agent est supérieure à 40. Vous pouvez avoir des problèmes de performances

en: The backup was successfully deleted
fr: La sauvegarde a été supprimée avec succès

en: The blank fields will not be updated
fr: Les champs vides ne seront pas mis à jour

en: The child groups will be updated to use the parent id of the deleted group
fr: Les groupes fils seront mis à jour pour utiliser l'identifiant parent du groupe supprimé

en: The code is valid, but it was an error saving the data
fr: Le code est valide, mais il y a une erreur de sauvegarde des données

en: The code is valid, you can exit now
fr: Le code est valide, vous pouvez sortir maintenant.

en: The code shouldn't be empty
fr: Le code ne doit pas être vide

en: The collection directory does not exist.
fr: Le répertoire de la collection n'existe pas.

en: The collection directory does not exist. Re-create directory
fr: Le répertoire de la collection n'existe pas. Recréez un répertoire.

en: The collection does not exist
fr: La collection n’existe pas

en: The collection's short name is the name of dir in attachment dir and the package collection.
fr: Le nom court de la collection est le nom du répertoire dans le répertoire de pièces jointes et la collection de progiciels.

en: The color of the element will be the one selected in the first range created in which the value of the module is found (with the initial and final values of the range included)
fr: La couleur de l'élément sera celle sélectionnée dans la première plage créée dans laquelle se trouve la valeur du module (avec les valeurs initiale et finale de la plage incluses)

en: The command failed and obtained the return code:
fr: La commande a échoué et a obtenu le code retour :

en: The community version doesn't have the ability to define your own library of local modules, or distribute it to remote agents. You need to make those changes individually on each agent which is possible by using external tools and time and effort. Nor can it distribute local plugins, or have access to the library of enterprise plugins to monitor applications such as VMWare, RHEV or Informix between others. The Enterprise version will have all this, plus the ability to distribute and manage your own local modules on your systems, individually or through policies.
          <br><br><img class='w105px' src='
fr: La version communauté n'a pas la capacité de définir votre librairie de modules locales, ou de la distribuer aux agents distantes. Vous  devez faire ces changements individuellement dans chaque agent qui est possible en utilisant des outils externes et du temps et de l'effort. Il ne peut pas distribuer des plugins locales ou avoir d'accès à la libraire de plugins Enterprise pour superviser des applications comme VMWare, RHEV ou Informix entre des bureaux. La version Enterprise aura tout ça outre la possibilité de distribuer et gérer vos propres modules locales, individuellement ou à travers des politiques.

en: The configuration of email for the task email is in the enterprise setup:
fr: La configuration du courriel pour la tâche courriel se trouve dans la configuration Enterprise :

en: The configurations of inventory modules from the nodes have been unified.
    		From this point on, changes to the inventory scripts must be made through this screen.
fr: Les configurations des modules d’inventaire des nœuds ont été unifiées.
    		À partir de ce moment, les modifications apportées aux scripts d’inventaire doivent être effectuées via cet écran.

en: The connection
fr: Connexion

en: The connection was lost and the authorization token was expired
fr: Connexion perdue et token d'autorisation expiré

en: The current authentication scheme doesn't support creating users on %s
fr: Le schéma d'authentification actuel ne prend pas en charge la création d'utilisateurs sur %s

en: The custom field does not exists already
fr: Le champ personnalisé n'existe pas encore

en: The default actions will be executed every time that the alert is fired and no other action is executed
fr: Les actions par défaut seront exécutées chaque fois que l'alerte est déclenchée et qu'aucune autre action est exécutée.

en: The deleted node will lose its license, and you must license it manually again.
fr: Le noeud éliminé perdra sa licence, et vous devez le licencier manuellement une autre fois.

en: The dir of custom logos is in your www Console in 'images/custom_logo'. You can upload more files (ONLY JPEG AND PNG) in upload tool in console.
fr: Le répertoire des logos personnalisés se trouve dans votre console www dans 'images/custom_logo'. Vous pouvez télécharger plus de fichiers (SEULEMENT JPEG ET PNG) dans l'outil de téléchargement de la console.

en: The directory is read-only
fr: Ce répertoire est seulement accessible en lecture.

en: The double autentication was deactivated successfully
fr: La double authentification a été désactivée correctement.

en: The double authentication will be deactivated
fr: La double authentification sera désactivée.

en: The downtime must be quiet, disable_agents or disable_agents_alerts
fr: Le temps d'arrêt doit être silencieux, disable_agents ou disable_agents_alerts

en: The elimination of this node will lead to the suppression of its agents from metaconsole and all the configuration assigned to them.
fr: L'élimination de ce noeud suprimira son agent de la Métaconsole et toutes leurs configurations.

en: The end date must be higher than the current time
fr: La date finale doit être postérieure à l'heure actuelle

en: The end date must be higher than the start date
fr: La date finale doit être supérieure à la date initiale

en: The end day must be higher than the start day
fr: Le jour de fin doit être postérieur au jour de début

en: The end time must be higher than the start time
fr: L'heure de fin doit être supérieure à l'heure de début

en: The entities of the fields that contain them must be included. Also is possible use macros like `_start_date_` or `_end_date_`.
fr: Les entités des champs qui les contiennent doivent être incluses. Il est également possible d’utiliser des macros comme '_start_date_' ou '_end_date_'.

en: The execution must be once or periodically
fr: L'exécution doit être une fois ou périodiquement

en: The fields with display on front enabled will be displayed into the agent details
fr: Les champs avec l'affichage à l'avant activé apparaîtront dans les détails des agents

en: The fields with pass type enabled will be displayed like html input type pass in html
fr: Les champs avec le type de mot de passe activé sont masqués par des astérisques en HTML

en: The file could not be copied
fr: Le fichier n'a pas pu être copié

en: The file exceeds the maximum size
fr: Le fichier dépasse la taille maximale

en: The file have not image extension.
fr: Le fichier n'a pas une extension d'image.

en: The first thing you have to do is to setup the e-mail config on the %s Server.
fr: La première chose à faire est de configurer la configuration de la messagerie sur le serveur %s.

en: The folder /var/log/pandora must have pandora:apache and its content too.
fr: Le dossier /var/log/pandora doit avoir pandora:apache et son contenu aussi.

en: The group %s could not be deleted because it is not empty in the nodes
fr: Le groupe %s n'a pas pu être supprimé car il n'est pas vide dans les nœuds

en: The group %s has been deleted in the nodes
fr: Le groupe %s a été supprimé dans les nœuds

en: The group has no agents or none of the agents has any network interface
fr: Le groupe n'a pas d'agents ou aucun agent a une interface de réseau

en: The group has not been deleted in the metaconsole due to an error in the node database
fr: Le groupe n'a pas été supprimé dans la Métaconsole en raison d'une erreur dans la base de données des nœuds

en: The group id %d is incorrect.
fr: L'ID de groupe %d est incorrect.

en: The group is not empty. It is use in %s.
fr: Le groupe n'est pas vide. Il est en service sur %s

en: The height must not exceed the size of the visual console container.
fr: La hauteur ne doit pas dépasser la taille du conteneur de la console visuelle.

en: The information contained in this transmission is privileged and confidential information intended only for the use of the individual or entity named above
fr: Les informations contenues dans cette transmission sont des informations privilégiées et confidentielles destinées uniquement à l'usage de la personne ou de l'entité nommée ci-dessus.

en: The interval will be divided in chunks the length of the resolution.
fr: L'intervalle sera divisé en morceaux de la longueur de la résolution.

en: The inventory module does not exist
fr: Le module d’inventaire n’existe pas

en: The inventory of the module already exists
fr: L’inventaire du module existe déjà

en: The ip or dns name entered cannot be resolved
fr: L'adresse IP ou le nom DNS ne peuvent pas être résolus

en: The last step is to check the alert created. Click on the round icon to force the action execution and after a few minutes you will receive the alert in your email.
fr: Pour la dernière étape, il faut vérifier l'alerte créée. Cliquez sur l'icône ronde pour forcer l'exécution de l'action et après quelques minutes vous recevrez l'alerte dans votre courriel.

en: The latest version of package installed is
fr: La dernière version du paquet installé est

en: The link was not updated, the data is identical
fr: Le lien n’a pas été mis à jour, les données sont identiques

en: The list of users can manage the networks in the IPAM.
fr: La liste des utilisateurs peut gérer les réseaux dans l’IPAM.

en: The location is not filled, please add a location.
fr: L'emplacement n'a pas été indiqué. Veuillez ajouter un emplacement.

en: The maximum limit of rows has been exceeded. Please enter an email to send the csv file
fr: La limite maximale de lignes a été dépassée. Veuillez entrer un e-mail pour envoyer le fichier csv

en: The maximum number of items in a chart is %d. You have %d elements, only first %d will be displayed.
fr: Le nombre maximal d'éléments dans un graphique est %d. Vous avez %d éléments, seul le premier %d sera affiché.

en: The maximum number of modules to display is %d, please reconfigure the widget.
fr: Le nombre maximum de modules à afficher est %d, veuillez reconfigurer le widget.

en: The minimum recomended interval for Recon Task is 5 minutes
fr: L'intervalle minimal conseillé pour les tâches Recon est de 5 minutes.

en: The minimum recomended interval is 5 minutes
fr: L'intervalle minimale recommandée est 5 minutes

en: The module could not be disabled.
fr: Erreur de désactivation du module.

en: The module could not be enabled.
fr: Erreur d'activation du module.

en: The module name in Data configuration is empty, take from text field of form.
fr: Le nom du module dans la configuration de données est vide. Choisissez-en un du champ de texte du formulaire.

en: The module still store data but the alerts and events will be stop
fr: Le module stocke encore des données, mais les alertes et les événements seront arrêtés

en: The module type in Data configuration is empty, take from combo box of form.
fr: Le type de module dans la configuration de données est vide. Choisissez-en un de la liste déroulante du formulaire.

en: The modules is already added
fr: Les modules sont déjà ajoutés

en: The modules or components should be updated manually or using the bulk operations for plugins after this change
fr: Les modules ou composants doivent être mis à jour manuellement ou en utilisant les opérations massives pour les plugins après ce changement.

en: The monitor have no data in this range of dates or monitor type is not numeric
fr: Le moniteur ne dispose pas de données dans cette plage de dates ou le type de moniteur n'est pas numérique.

en: The monitor type is not numeric
fr: Le type de moniteur n'est pas numérique.

en: The mysqldump execution goes wrong.
fr: L’exécution de mysqldump tourne mal.

en: The name must be unique
fr: Le nom doit être unique

en: The name must not be empty
fr: Saisie de nom obligatoire

en: The networks will be created/added starting from this address in the subnetting range given by the mask. Use CIDR format (e.g.: 192.168.72.0/22). If no value was provided, it uses the starting address of the supernet by default.
fr: Les réseaux seront créés/ajoutés à partir de cette adresse dans la plage de sous-réseaux donnée par le masque. Utilisez le format CIDR (p. ex. : 192.168.72.0/22). Si aucune valeur n’a été fournie, il utilise l’adresse de départ du super-réseau par défaut.

en: The new <a href="http://updatemanager.sourceforge.net">Update Manager</a> client is included on %s. It helps system administrators update their %s automatically, since the Update Manager retrieves new modules, new plugins and new features (even full migrations tools for future versions) automatically.
fr: Le nouvel client <a href="http://updatemanager.sourceforge.net">Update Manager</a> est inclus dans %s. Il aide aux administrateurs systèmes mettre à jour leur %s automatiquement, puisque Update Manager collecte des nouveaux modules, des nouveaux plugins et des nouvelles fonctionnalités (même les outils de migration complètes pour les versions futures)

en: The new agents will be dynamically assigned to those servers with less load.
fr: Les nouveaux agents seront affectés dynamiquement aux serveurs avec une charge mineure.

en: The next group can edit the report
fr: Le groupe suivant peut éditer le rapport

en: The number of elements retrieved for each instance in some views.
fr: Nombre d'éléments récupérés pour chaque instance dans certaines vues

en: The operation '%s' is not permitted. Review for remote components.
fr: L'opération '%s' n'est pas autorisée. Examen des composants distants.

en: The package has been uploaded successfully.
fr: Le progiciel a été téléversé correctement

en: The parenting relationships in %s will be drawn on the map.
fr: Les relations parentales dans %s seront dessinées sur la carte.

en: The pass length must be eight character minimum.
fr: La longueur minimale du mot de passe est de huit caractères.

en: The password provided is not valid. Please set another one.
fr: Le mot de passe fourni n’est pas valide. S’il vous plaît, entrez-en un autre.

en: The password provided is not valid. Please, set another one.
fr: Le mot de passe fourni n’est pas valide. S’il vous plaît, entrez-en un autre.

en: The path of custom logos is 'images/custom_logo' in the console installation. You can upload more files (ONLY JPEG AND PNG) with the upload tool.
fr: Le chemin des logos personnalisés est 'images/custom_logo' dans l’installation de la console. Vous pouvez télécharger plus de fichiers (UNIQUEMENT JPEG ET PNG) avec l’outil de téléchargement.

en: The periodicity must be weekly or monthly
fr: La périodicité doit être hebdomadaire ou mensuelle

en: The plugin macros cannot be updated because some modules or components are using the plugin
fr: Les macros de ce plugin ne peuvent pas être mises à jour parce que certains modules ou composants utilisent le plugin

en: The policy modules of data type will only update their intervals when policy is applied.
fr: Les modules de politique de type données mettent à jour leurs intervalles que lorsque la politique est appliquée.

en: The preview file is imposible.
fr: Impossible d'obtenir un aperçu du fichier.

en: The process has been completed correctly
fr: Le processus a été complété correctement

en: The regular expression is not valid
fr: L'expression régulière n'est pas valide

en: The regular expression is valid
fr: L'expression régulière est valide

en: The relation %s -> %s was not saved
fr: La relation %s -> %s n'a pas été sauvegardée

en: The relation type: %s to %s -> %s was not saved
fr: Le type de relation : %s to %s -> %s n'a pas été utilisé

en: The relation type: %s to %s -> %s was not saved. This relationship already exists in the database
fr: Le type de relation : %s to %s -> %s n'a pas été sauvegardé. Cette relation existe déjà dans la base de données

en: The rules for this node may stop working.
fr: Les règles pour ce noeud pourraient césser de travailler.

en: The security check cannot be performed. There are no data in tsession_extended to check the hash.
fr: Le contrôle de sécurité ne peut pas être effectué. Il n’y a pas de données dans tsession_extended pour vérifier le hachage.

en: The separator character is |
fr: Le caractère séparateur est |

en: The server did not return any response.
fr: Le serveur n'a renvoyé aucune réponse.

en: The services list is empty
fr: La liste des services est vide.

en: The start date cannot be greater than the end date
fr: La date de début ne peut pas être supérieure à la date de fin.

en: The start time must be lower than the end time
fr: L’heure de début doit être précédente à l’heure de fin

en: The string modules with several lines show as command output
fr: Les modules de chaînes avec plusieurs lignes montrent la sortie de commande

en: The system has no load
fr: Le système n'a pas de charge

en: The tagente_datos table contains an acceptable amount of data.
fr: La table tagent_données contient une quantité de données acceptable.

en: The tagente_datos table contains too much data. A historical database is recommended.
fr: La table tagent_données contient trop de données. Une base de données historique est recommandée.

en: The target host response with an error: %s
fr: La réponse de l'hôte cible avec une erreur : %s

en: The timezone must be that of the associated server.
fr: Le fuseau horaire doit être celui du serveur associé.

en: The uploaded file was only partially uploaded
fr: Le fichier n'a été que partiellement téléversé.

en: The user cannot access the cluster.
fr: L'utilisateur ne peut pas accéder au grappe.

en: The user doesn't have any assigned profile/group
fr: Aucun profil/groupe assigné à cet utilisateur

en: The user doesn't have permission to read agents
fr: L'utilisateur n'a pas accès en lecture aux agents.

en: The user doesn't have permission to read agents. Please contact with your %s administrator.
fr: L'utilisateur n'est pas autorisé à lire les agents. Veuillez contacter votre administrateur %s.

en: The user has not enough permissions for perform this action.
fr: L'utilisateur n'a pas assez d'autorisations pour effectuer cette action.

en: The user is not in neither group with EW profile
fr: L'utilisateur ne se trouve dans aucun groupe avec un profil EW

en: The user with local authentication enabled will always use local authentication.
fr: L’utilisateur dont l’authentification locale est activée utilisera toujours l’authentification locale.

en: The user with not login set only can access to API.
fr: L'utilisateur sans permis d'accès peut seulement avoir accès à l'API.

en: The variable disable_functions contains functions system() or exec() in PHP configuration file (php.ini)
fr: La variable disable_functions contient les fonctions system() ou exec() dans le fichier de configuration PHP (php.ini)

en: The visual console was set to maintenance mode
fr: La console visuelle a été réglée en mode maintenance

en: The width must not exceed the size of the visual console container.
fr: La largeur ne doit pas dépasser la taille du conteneur de la console visuelle.

en: The zip upload in this dir, easy to upload multiple files.
fr: Téléversez le zip à ce répertoire, utile pour téléverser plusieurs fichiers.

en: Theme
fr: Thème

en: There are %d queries pending to be applied, click in the eye to see results
fr: Il y a %d requêtes pendant d'application, cliquez sur l'oeil pour voir les résultats

en: There are agents with this OS.
fr: Il y a des agents avec ce système d'exploitation

en: There are backups from a previous merging process, are you sure you want to overwrite those backups? Press OK button to ignore this message and start the process.
fr: Il y a des sauvegardes des processus antérieurs d'unification. Êtes-vous sûr que vous voulez écraser celles sauvegardes ? Cliquez OK pour ignorer ce message et commencer le processus.

en: There are differences between MR versions
fr: Il y a des différences entre les versions MR

en: There are more than %d files in %s. Consider checking DataServer performance
fr: Il y a plus de %d fichiers dans %s. Pensez à vérifier les performances de DataServer

en: There are more than %d files in %s. Consider checking software agents.
fr: Il y a plus de %d fichiers dans %s. Pensez à vérifier les agents logiciels.

en: There are more than %d files in attachment, consider cleaning up attachment directory manually.
fr: Il y a plus de %d fichiers attachés, pensez à éliminer le répertoire des pièces jointes manuellement.

en: There are no Agent/Modules defined
fr: Aucun Agent/Module défini

en: There are no HA clusters defined yet.
fr: Il n'y a pas des grappes HA définis déjà.

en: There are no Modules at critial or warning status
fr: Aucun module en état critique ou d'alerte

en: There are no Modules equal to %s
fr: Aucun module égal à %s

en: There are no Modules less %s.
fr: Aucun module inférieur à %s

en: There are no Modules less or equal to %s.
fr: Aucun module inférieur ou égal à %s

en: There are no Modules normal status
fr: Aucun module en état normal

en: There are no Modules not equal to %s
fr: Aucun module pas égal à %s

en: There are no Modules over %s.
fr: Aucun module supérieur à %s

en: There are no Modules over or equal to %s.
fr: Aucun module supérieur ou égal à %s

en: There are no Modules under those conditions.
fr: Aucun module sous ces conditions

en: There are no SLAs defined
fr: Aucun SLA défini

en: There are no SLAs defined.
fr: Aucun SLA défini

en: There are no SNMP Filters defined yet.
fr: Aucun filtre SNMP n’est encore défini.

en: There are no SNMP alerts
fr: Aucune alerte SNMP

en: There are no SNMP filter defined yet.
fr: Aucun filtre SNMP défini jusqu'à présent

en: There are no SNMP traps in database
fr: Aucun déroutement SNMP dans la base de données

en: There are no VMware information detected in this environment.
fr: Aucune information VMware n’est détectée dans cet environnement.

en: There are no agents
fr: Aucun agent

en: There are no agents included in this group
fr: Aucun agent inclus dans ce groupe

en: There are no agents with alerts
fr: Il n'y a pas d'agents avec des alertes

en: There are no agents with modules
fr: Aucun agent avec des modules

en: There are no agents/modules found matching filter set
fr: Aucun agent/module trouvé correspondant à l'ensemble de filtres

en: There are no clusters defined yet.
fr: Aucune grappe définie jusqu'à présent

en: There are no collections defined yet.
fr: Aucune collection définie jusqu'à présent.

en: There are no comments
fr: Aucun commentaire

en: There are no console task defined yet.
fr: Il n'y a pas de console de tache définie encore.

en: There are no custom fields defined yet.
fr: Aucun champ personnalisé défini jusqu'à présent

en: There are no custom search defined.
fr: Aucune recherche personnalisée n’est définie.

en: There are no dashboards defined.
fr: Aucun panneau de configuration défini

en: There are no defined actions for this alert
fr: Il n'y a pas des actions définis pour cette alerte

en: There are no defined agents
fr: Aucun agent défini

en: There are no defined autoconfigurations
fr: Il n’y a pas de configuration automatique définie

en: There are no defined component groups
fr: Aucun groupe de composants défini

en: There are no defined correlated alerts
fr: Il n’y a pas d’alertes corrélées définies

en: There are no defined export targets
fr: Aucun serveur d'exportation défini

en: There are no defined filters
fr: Aucun filtre défini

en: There are no defined graph templates.
fr: Aucun modèle de graphique défini

en: There are no defined groups
fr: Aucun groupe défini

en: There are no defined groups or module groups
fr: Aucun groupe ou groupe de modules défini

en: There are no defined inventory alerts
fr: Il n’y a pas d’alertes d’inventaire définies

en: There are no defined inventory modules
fr: Aucun module d'inventaire défini

en: There are no defined items
fr: Aucun élément défini

en: There are no defined module groups
fr: Aucun groupe de module défini

en: There are no defined modules
fr: Aucun module défini

en: There are no defined modules unlinked
fr: Aucun module dissocié défini

en: There are no defined network components
fr: Aucun composant de réseau défini

en: There are no defined network locations
fr: Il n’y a pas d’emplacements réseau définis

en: There are no defined network profiles
fr: Aucun profil de réseau défini

en: There are no defined news
fr: Aucune nouvelle définie

en: There are no defined operating systems
fr: Aucun système d'exploitation défini

en: There are no defined plugins
fr: Aucun plugin défini

en: There are no defined profiles
fr: Aucun profil défini

en: There are no defined reportings
fr: Aucun rapport défini

en: There are no defined skins
fr: Aucun thème défini

en: There are no defined users
fr: Aucun utilisateur défini

en: There are no discovery tasks defined yet.
fr: Il n'y a pas des taches de découverte définis déjà.

en: There are no extensions defined
fr: Aucune extension définie

en: There are no incidents defined yet.
fr: Aucun incident défini jusqu'à présent

en: There are no items in this container.
fr: Il n'y a aucun élément dans ce conteneur.

en: There are no jobs
fr: Il n’y a pas de jobs

en: There are no maps defined.
fr: Aucune carte définie

en: There are no messages.
fr: Il n'y a pas de messages.

en: There are no modules using this plugin
fr: Aucun module utilise ce plugin

en: There are no net scan scripts in the system
fr: Il n'y a pas de scripts net scan dans le système

en: There are no network map defined yet.
fr: Aucune carte de réseau définie jusqu'à présent

en: There are no nodes to do the merge process.
fr: Il n'y a pas de noeuds pour faire le processus d'unification.

en: There are no plugins in the system
fr: Aucun plugin dans le système

en: There are no policies included in this group
fr: Il n'y a pas des politiques inclues dans ce groupe

en: There are no relations yet
fr: Il n’y a pas encore de relations

en: There are no scheduled downtime defined yet.
fr: Il n'ya pas des temps d'inactivité définis programmés encore.

en: There are no servers configured into the database
fr: Aucun serveur configuré dans la base de données

en: There are no servers registered in this console. Please, check installation guide.
fr: Il n'y a aucun serveur enregistré dans cette console. Veuillez consulter le guide d'installation.

en: There are no service elements defined
fr: Aucun élément de service défini

en: There are no software agents in your repository yet, please add some %s.
fr: Il n'y a pas des agents logiciels dans votre répertoire encore, veuillez en ajouter quelques-uns %s.

en: There are no tags defined yet.
fr: Aucune étiquette définie jusqu'à présent

en: There are no targets defined yet, please add some.
fr: Il n'y a pas des cibles définis encore, veuillez en ajouter quelques-uns.

en: There are no targets for this remote command
fr: Il n'y a pas de cibles pour cette commande distante

en: There are no updates available
fr: Il n’y a pas de mises à jour disponibles.

en: There are no visual console defined yet.
fr: Aucune console visuelle définie jusqu'à présent

en: There are nodes with different MR than this (%d):
fr: Il existe des nœuds avec un MR différent de celui-ci (%d):

en: There are not defined Remote components for this performance.
fr: Il n'y a pas de composants distants définis pour cette performance.

en: There are not registered plugins
fr: Aucun plugin enregistré

en: There are not relations
fr: Aucune relation

en: There are omnishell agents with dependency errors
fr: Il existe des agents omnishell avec des erreurs de dépendance

en: There are too many BADXML files in spool
fr: Il y a trop de fichiers BADXML dans le spool

en: There are too many files in attachment directory
fr: Il y a trop de fichiers dans le répertoire des attachements

en: There are too much files in spool
fr: Il y a trop de fichiers dans le spool

en: There is a line with a unknown token 'token_fail'.
fr: Une ligne contient un token inconnu « token_fail ».

en: There is a new update available. Please<a class="bolder" href="
fr: Une nouvelle mise à jour est disponible. S'il vous plaît <a class=“bolder” href=“

en: There is also an open-source version of the network map. 
    								This functionality allows to graphically display the nodes and relationships, agents, modules and groups available to the user. 
    								There are three types of network maps:
fr: Il y a aussi une version de source ouverte de la carte de réseau. 
    								Cette fonctionnalité permet d'afficher les nœuds, les relations, les agents, les modules et les groupes disponibles pour l'utilisateur. 
    								Il existe trois types de cartes de réseau :

en: There is no GIS data for this agent, so it's positioned in default position of map.
fr: Il n'y a pas de données GIS pour cet agent. Il est donc situé par défaut dans une position de la carte.

en: There is no GIS data.
fr: Aucune donnée GIS

en: There is no VLAN name. Please introduce a name
fr: Il n'y a pas de nom pour le VLAN. Entrez un nom

en: There is no additional information to display
fr: Il n’y a pas d’informations supplémentaires à afficher

en: There is no backup to compare with
fr: Il n’y a pas de sauvegarde avec laquelle comparer

en: There is no command defined yet.
fr: Il n'y a pas de commande définie déjà.

en: There is no configuration backup
fr: Il n'y a pas de configuration de sauvegarde

en: There is no custom entries defined. Click on "Create custom entry" to add the first.
fr: Aucune entrée personnalisée n’est définie. Cliquez sur « Créer une entrée personnalisée » pour ajouter la première.

en: There is no default map. Please go to the setup for to set a default map.
fr: Il n'y a pas de carte par défaut. Veuillez accéder à la configuration pour définir une carte par défaut.

en: There is no group with such id
fr: Il n'y a pas de groupe avec un tel ID

en: There is no information about
fr: Il n'y a pas d'informations sur

en: There is no metaconsole defined.
fr: Il n’y a pas de métaconsole définie.

en: There is no rules configured for this custom entry. Click on Add button to create the first.
fr: Aucune règle n’est configurée pour cette entrée personnalisée. Cliquez Ajouter pour en créer la première.

en: There is no such category
fr: Il n'y a pas une telle catégorie

en: There is no supernet address. Please introduce a address
fr: Il n'y a pas d'adresse super-réseau. Entrez une adresse

en: There is no supernet mask. Please introduce a mask
fr: Il n'y a pas de masque de super-réseau. Veuillez entrer une maque

en: There is no supernet name. Please introduce a name
fr: Il n'y a pas des noms de super-réseau. Entrez un nom

en: There is no user with such id
fr: Il n'y a pas d'utilisateur avec un tel ID

en: There is no valid address. Please introduce a address
fr: Il n'y a pas d'adresse valide. Veuillez entrer une adresse

en: There is no valid mask. Please introduce a mask
fr: Il n'y a pas de masque valide. Veuillez entrer une masque

en: There is no vlan name. Please introduce a name
fr: Il n'y a pas de nom du VLAN. Entrez un nom

en: There is not alerts configured in this policy.
fr: Aucune alerte externe n’est configurée dans cette politique.

en: There is not an available IP.
fr: Aucune adresse IP disponible

en: There is not any visual console created. Please, create one firstly.
fr: Aucune console visuelle n’est créée. S’il vous plaît, créez-en un d’abord.

en: There is not data for the selected conditions
fr: Il n'y a pas des données pour les conditions sélectionnées

en: There is not data to show.
fr: Aucune donnée à afficher

en: There is not external alerts configured in this policy
fr: Aucune alerte externe n’est configurée dans cette politique

en: There is one or more minor releases available. <a id="aviable_updates" target="blank" href="%s">.About minor release update</a>.
fr: Une ou plusieurs versions mineures sont disponibles. <a id="aviable_updates" target="blank" href="%s">.À propos de la mise à jour mineure</a> .

en: There isn't get or post
fr: Impossible d'obtenir ou de publier

en: There isn't links
fr: Il n'y a pas de liens

en: There must be at least one custom field. Timestamp will be set by default
fr: Il doit y avoir au moins un champ personnalisé. L’horodatage sera défini par défaut

en: There must be no agents to delete the policy.
fr: Il ne doit pas y avoir d’agents pour supprimer la politique.

en: There was a problem adding ACL element
fr: Il y a eu un problème lors de l’ajout de l’élément ACL

en: There was a problem adding Module
fr: Problème d'ajout du module

en: There was a problem adding items in the configuration file
fr: Il y a eu un problème lors de l'édition des éléments dans le fichier de configuration

en: There was a problem adding module. Another module already exists with the same name.
fr: Problème d'ajout de module. Un autre module avec le même nom existe déjà.

en: There was a problem adding module. Processing error
fr: Problème d'ajout de module. Erreur de traitement

en: There was a problem adding module. Some required fields are missed : (name)
fr: Problème d'ajout de module. Certains champs obligatoires sont manquants : (nom)

en: There was a problem completing the operation
fr: Un problème s’est produit lors de la fin de l’opération

en: There was a problem completing the operation. Applied to %d/%d modules.
fr: Un problème est survenu lors de l'exécution de l'opération. Appliqué aux modules %d/%d.

en: There was a problem completing the operation. Applied to 0/%d modules.
fr: Un problème est survenu lors de l'exécution de l'opération. Appliqué à 0/%d modules.

en: There was a problem connecting with the node
fr: Problème de connexion avec le nœud

en: There was a problem creating Action
fr: Il y a eu un problème lors de la création de l'Action

en: There was a problem creating Action. You must select an action
fr: Il y a eu un problème lors de la création de l’action. Sélectionnez une action

en: There was a problem creating RCMD
fr: Il y a eu un problème lors de la création du RCMD

en: There was a problem creating RCMD files
fr: Il y a eu un problème lors de la création des fichiers RCMD

en: There was a problem creating group
fr: Erreur de création du groupe

en: There was a problem creating link
fr: Erreur de création du lien

en: There was a problem creating target
fr: Il y a eu un problème lors de la création du cible

en: There was a problem creating the alert
fr: Problème de création de l'alerte

en: There was a problem creating the filter
fr: Problème de création du filtre

en: There was a problem creating this profile
fr: Erreur de création du profil

en: There was a problem delete ACL element
fr: Il y a eu un problème pour supprimer l’élément ACL

en: There was a problem deleting Action
fr: Il y a eu un problème lors de l'élimination de l'Action

en: There was a problem deleting Graph
fr: Problème de suppression du graphique

en: There was a problem deleting RCMD
fr: Il y a eu un problème lors de l'élimination du RCMD

en: There was a problem deleting field
fr: Erreur de suppression du champ

en: There was a problem deleting group
fr: Erreur de suppression du groupe

en: There was a problem deleting link
fr: Problème de suppression du lien

en: There was a problem deleting target from DB
fr: Il y a eu un problème lors de l'élimination du cible de la base de données

en: There was a problem deleting the alert
fr: Problème de suppression de l'alerte

en: There was a problem deleting the filter
fr: Problème de suppression du filtre

en: There was a problem deleting the module
fr: Problème de suppression du module

en: There was a problem deleting the profile
fr: Erreur de suppression du profil

en: There was a problem deleting the server
fr: Problème de suppression du serveur

en: There was a problem deleting the user
fr: Erreur de suppression de l'utilisateur

en: There was a problem deleting the user from %s
fr: Erreur de suppression de l'utilisateur de %s

en: There was a problem deleting tokens in the configuration file
fr: Il y a eu un problème lors de l'élimination des tokens dans le fichier de configuration

en: There was a problem disabled alert
fr: Il y a eu un problème avec l'alerte désactivée

en: There was a problem disabling user
fr: Erreur de désactivation de l'utilisateur

en: There was a problem duplicating the alert
fr: Problème de duplication de l'alerte

en: There was a problem enabled alert
fr: Il y a eu un problème avec l'alerte activée

en: There was a problem enabling user
fr: Erreur d'activation de l'utilisateur

en: There was a problem loading agent
fr: Erreur de chargement de l'agent

en: There was a problem loading alerts
fr: Erreur de chargement des alertes

en: There was a problem loading group
fr: Erreur de chargement du groupe

en: There was a problem loading module
fr: Erreur de chargement du module

en: There was a problem loading profile
fr: Erreur de chargement de profil

en: There was a problem loading the agent
fr: Problème de chargement de l'agent

en: There was a problem loading the module plugin macros data
fr: Erreur de chargement des données des macros du module de plugin

en: There was a problem locating the source of the graph
fr: Erreur de repérage de la source du tableau

en: There was a problem modifying field
fr: Problème de modification du champ

en: There was a problem modifying group
fr: Erreur de modification du groupe

en: There was a problem modifying link
fr: Problème de modification du lien

en: There was a problem standby alert
fr: Il y a eu un problème avec l'alerte en stand-by

en: There was a problem standby off alert
fr: Il y a eu un problème avec l'alerte off en stand-by

en: There was a problem storing Graph
fr: Problème d'enregistrement du graphique

en: There was a problem storing container
fr: Problème d'enregistrement du conteneur

en: There was a problem updating Action
fr: Il y a eu un problème lors de la mise à jour de l'Action

en: There was a problem updating module. "No change"
fr: Problème de mise à jour du module. « Aucun changement »

en: There was a problem updating module. Another module already exists with the same name.
fr: Problème de mise à jour du module. Un autre module avec le même nom existe déjà.

en: There was a problem updating module. Processing error
fr: Problème de mise à jour du module. Erreur de traitement

en: There was a problem updating module. Some required fields are missed: (name)
fr: Problème de mise à jour du module. Certains champs obligatoires sont manquants : (nom)

en: There was a problem updating the agent
fr: Problème de mise à jour de l'agent

en: There was a problem updating the alert
fr: Problème de mise à jour de l'alerte

en: There was a problem updating the filter
fr: Problème de mise à jour du filtre

en: There was a problem updating the server
fr: Problème de mise à jour du serveur

en: There was a problem updating this profile
fr: Erreur de mise à jour du profil

en: There was an error checking the code
fr: Erreur de vérification du code

en: There was an error connecting to the node
fr: Erreur de connexion au nœud

en: There was an error copying the agent configuration, the copy has been cancelled
fr: Erreur de copie de la configuration de l'agent, la copie a été annulée.

en: There was an error creating the alerts, the operation has been cancelled
fr: Erreur de création des alertes ; l'opération a été annulée.

en: There was an error creating the alerts, the operation has been cancelled .
fr: Erreur de création des alertes ; l'opération a été annulée.

en: There was an error creating the file
fr: Erreur de création du fichier

en: There was an error deactivating the double autentication
fr: Erreur de désactivation de la double authentification

en: There was an error deleting the agent, the operation has been cancelled Could not delete agent %s
fr: Erreur de suppression de l'agent, l'opération a été annulée. Impossible de supprimer %s agent(s)

en: There was an error deleting the modules, the operation has been cancelled
fr: Erreur de suppression des modules, l'opération a été annulée

en: There was an error loading the data
fr: Erreur de chargement des données

en: There was an error loading the graph
fr: Erreur de chargement du graphique

en: There was an error message deleting the agent
fr: Message d'erreur lors de la suppression de l'agent

en: There was an error processing the response
fr: Erreur de traitement de la réponse

en: There was an error retrieving an authorization token
fr: Erreur d'obtention de token d'autorisation

en: There was an error retrieving the agent data
fr: Erreur d'obtention de données de l'agent

en: There was an error retrieving the visual map information
fr: Erreur de récupération de l'information de la carte visuelle

en: There was an error rule when moving the provisioning.
fr: Une règle d’erreur s’est produite lors du déplacement de l’approvisionnement.

en: There was an error updating the alerts, the operation has been cancelled
fr: Erreur de mise à jour des alertes ; l'opération a été annulée.

en: There was an error updating the file
fr: Erreur de mise à jour du fichier

en: There was an error when editing the rule.
fr: Une erreur s’est produite lors de la modification de la règle.

en: There was an error when moving the custom provisioning data.
fr: Erreur lors du déplacement des données d’approvisionnement personnalisées.

en: There was error on setup the default map.
fr: Erreur de configuration par défaut de la carte

en: There's more pandora_server threads than configured, are you running multiple servers simultaneusly?.
fr: Il y a plus de threads pandora_server que configurés, exécutez-vous plusieurs serveurs simultanément ?

en: These agents could not be deleted. They must first be enabled
fr: Ces agents n’ont pas pu être supprimés. Ils doivent d’abord être activés

en: These agents could not be disabled. They must first be created
fr: Ces agents n’ont pas pu être désactivés. Ils doivent d’abord être créés

en: These commands will apply to all selected events
fr: Ces commandes s'appliqueront à tous les événements sélectionnés

en: These controls are using the timezone of the system (%s) instead of yours (%s). The difference with your time zone in hours is %s.
fr: Ces contrôles utilisent le fuseau horaire du système (%s) au lieu du vôtre (%s). La différence avec votre fuseau horaire en heures est de %s.

en: These options are only effective on the Enterprise version.
fr: Ces options sont fonctionnelles uniquement sur la version Enterprise.

en: This %s installation are using the secondary groups feature. For this reason, an agent can be counted several times.
fr: Cette %s installation utilise la fonctionnalité de groupes secondaires. Pour cette raison, un agent peut être compté plusieurs fois.

en: This DB2 configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
fr: Cette configuration DB2 est déjà définie. Veuillez l'éditer ou en créer une nouvelle.

en: This Microsoft SQL Server configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
fr: Cette configuration du Microsoft SQL Server est déjà définie. Veuillez l'éditer ou en créer une nouvelle.

en: This MySQL configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
fr: Cette configuration MySQL est déjà définie. Veuillez l'éditer ou créer une autre nouvelle.

en: This Oracle configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
fr: Cette configuration Oracle a déjà été définie. Veuillez éditer ou en créer une nouvelle.

en: This PEN definition already exists
fr: Cette définition PEN existe déjà

en: This PEN definition does not exist
fr: Cette définition PEN n'existe pas

en: This RAW block will be directly added to config file.
fr: Ce bloc RAW sera directement ajouté au fichier de configuration.

en: This SAP configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
fr: Cette configuration SAP a été définie déjà. Veuillez l'éditer ou en créer une nouvelle.

en: This SLA has been affected by the following scheduled downtimes
fr: Ce SLA a été affecté par les temps d'arrêt planifiés suivants

en: This VMware configuration has been already defined. Please edit it or create a new one.
fr: La configuration VMware est déjà définie. Veuillez l'éditer ou en créer une nouvelle.

en: This action delete all users session, are you sure?
fr: Cette action supprime tous les sessions des utilisateurs, êtes-vous sûr?

en: This action is not reversible. Are you sure
fr: Cette action n’est pas réversible. Êtes-vous sûr ?

en: This action may stop working, if you change its name.
fr: Cette action peut cesser de fonctionner si vous modifiez son nom.

en: This action only registers an already configured node. This action does not configure any resource.
fr: Cette action enregistre seulement un noeud déjà configuré. Cette action ne configure aucune ressource.

en: This action will connect to the device to retrieve firmware version. Are you sure?
fr: Cette action se connectera à l’appareil pour récupérer la version du firmware. êtes-vous sûr ?

en: This action will connect to the device to retrieve latest configuration. Are you sure?
fr: Cette action connectera avec l'appareil pour recueillir la dernière configuration. Êtes-vous sûr ?

en: This action will install the schema into the target, are you sure?
fr: Cette action installera le schéma dans la cible, êtes-vous sûr ?

en: This action will overwrite current backup to use latest retrieved configuration. Are you sure?
fr: Cette action écrasera la sauvegarde actuelle pour utiliser la dernière configuration recueilli. Êtes-vous sûr ?

en: This action will overwrite current backup to use selected configuration. Are you sure?
fr: Cette action remplacera la sauvegarde actuelle pour utiliser la configuration sélectionnée. Êtes-vous sûr ?

en: This action will overwrite device configuration with latest backup. Are you sure?
fr: Cette action écrasera la configuration de l'appareil avec la dernière sauvegarde. Êtes-vous sûr ?

en: This action will rescan the target networks.
fr: Cette action réanalysera les réseaux cibles.

en: This action will schedule the installation or upgrade of database schema into the target, are you sure?
fr: Cette action planifiera l’installation ou la mise à niveau du schéma de base de données dans la cible, êtes-vous sûr ?

en: This action will upgrade all servers to version
fr: Cette action mettra à niveau tous les serveurs vers la version

en: This action will upgrade this console to version
fr: Cette action mettra à niveau cette console vers la version

en: This address will not be updated by the server
fr: Cette adresse ne sera pas mise à jour par le serveur

en: This agent belongs to metaconsole, is not possible display it
fr: Cet agent appartient à la Métaconsole, il n'est pas possible de l'afficher

en: This agent can be remotely configured
fr: Cet agent peut être configuré à distance

en: This agent can not be remotely configured
fr: Cet agent ne peut pas être configuré à distance

en: This agent doesn't have any GIS data.
fr: Cet agent ne possède pas de données GIS.

en: This agent doesn't have any active monitors.
fr: Cet agent n'a pas de moniteurs actifs.

en: This agent has been already defined.
fr: Cet agent a été déjà définit.

en: This agent has no omnishell assigned
fr: Aucun omnishell n’est affecté à cet agent

en: This agent has no policy assigned
fr: Cet agent n'a pas de politique attribuée

en: This agent has not modules inventory
fr: Cet agent n'a pas de modules d'inventaire.

en: This agent has other IPs
fr: Cet agent a d'autres adresses IP.

en: This agent have not a remote configuration, please set it.
fr: Cet agent n'a pas de configuration à distance. Veuillez la définir.

en: This agent is already a target
fr: Cet agent est déjà un cible

en: This browser doesn`t seem to support the files property of file inputs.
fr: Ce navigateur ne semble pas prendre en charge la propriété de fichiers des entrées de fichiers.

en: This change in the service configuration will delete the history of the service modules. Do you wish to continue?
fr: Cette modification de la configuration du service supprimera l’historique des modules de service. Voulez-vous continuer ?

en: This change in the service configuration will prevent the SLA modules from being created. Do you wish to continue?
fr: Cette modification de la configuration du service empêchera la création des modules SLA. Voulez-vous continuer ?

en: This change will only apply to nodes
fr: Cette modification ne s’appliquera qu’aux nœuds

en: This collection has not been added to any agents
fr: Cette collection n’a été ajoutée à aucun agent

en: This console is joining a metaconsole.
fr: Cette console va se rejoindre avec la Métaconsole.

en: This console is not manager of this environment,
            		please manage this feature from centralized manager console (Metaconsole).
fr: Cette console n'est pas gestionnaire de cet environnement,
            		veuillez gérer cette fonctionnalité à partir de la console de gestion centralisée (Metaconsole).

en: This console is not manager of this environment, please manage this feature from %s.
fr: Cette console n’est pas gestionnaire de cet environnement, veuillez gérer cette fonctionnalité à partir de %s.

en: This console is not manager of this environment, please manage this feature from centralized manager console. Go to %s to manage it.
fr: Cette console n'est pas le gestionnaire de cet environment, veuillez gérer cet fonctionnalité depuis la console de gestion centralisée. Allez vers %s pour le gérer.

en: This console is not manager of this environment, please manage this feature from feature from %s.
fr: Cette console n'est pas gestionnaire de cet environnement, veuillez gérer cette fonctionnalité à partir de la fonctionnalité de %s.

en: This console is not manager of this environment.
fr: Cette console n’est pas gestionnaire de cet environnement.

en: This console is not the environment administrator. Please, manage this feature from centralized manager console (Metaconsole).
fr: Cette console n'est pas l'administrateur de l'environnement. Veuillez gérer cette fonctionnalité à partir de la console de gestion centralisée (Métaconsole).

en: This console will work in limited mode. Enterprise features will not work.
fr: Cette console fonctionnera en mode limité. Les fonctionnalités Enterprise ne fonctionneront pas.

en: This custom OID is preexistent.
fr: L'OID personnalisé existe déjà.

en: This data doesn't show in realtime
fr: Ces données ne sont pas affichées en temps réel.

en: This element does not affect service weigth because is disabled.
fr: Cet élément n'affecte pas le poids du service parce qu'il est désactivé.

en: This elements cannot be modified while the downtime is being executed
fr: Cet élément ne peut pas être modifié lorsque le temps d'arrêt est en exécution.

en: This extension checks the DB is correct. Because sometimes the old DB from a migration has not some fields in the tables or the data is changed.
fr: Cette extension vérifie que la BD soit correcte, car il se peut que l'ancienne BD d'une migration ne présente pas certains champs dans les tableaux ou que les données soient modifiées.

en: This extension makes exportation of resource template more easy.
fr: Cette extension facilite l'exportation du modèle de ressource.

en: This extension makes registering resource templates easier.
fr: Cette extension facilite l'enregistrement des modèles de ressources.

en: This extension makes registration of policies enterprise. <br>You can get more policies in our <a href="%s">Public Resource Library</a>
fr: Cette extension enregistre les politiques Enterprise. <br>Vouz pouvez trouver plus de politiques dans notre <a href="%s">Librairie de ressources publiques</a>

en: This feature will be removed in version 771 and its
                         functions transferred to different metaconsole tools ( bulk operations, agent alert editing, etc).
                         The current functions of the wizard is minimal and we do not recommend its use.
fr: Cette fonctionnalité sera supprimée dans la version 771 et ses
                         fonctions seront transférées vers différents outils de la Métaconsole (opérations en masse, édition des alertes de l’agent, etc.).
                         Les fonctions actuelles de l’assistant sont minimes et nous ne recommandons pas son utilisation.

en: This field contains a substring, could be part of a IP address, a numeric OID, or a plain substring
fr: Ce champ contient une sous-chaîne qui pourrait faire partie d'une adresse IP, un OID numérique ou une sous-chaîne simple

en: This field corresponds to the Integria IMS user specified in Integria IMS setup
fr: Ce champ correspond à l'utilisateur Integria IMS spécifié dans la configuration Integria IMS

en: This field only applies in case of Monthly SLA item.
fr: Ce champ ne s’applique qu’en cas d’élément SLA mensuel.

en: This field only has sense in modules adopted by a policy.
fr: Ce champ a un sens uniquement pour les modules adoptés par une politique.

en: This field will show up as dots like a password
fr: Ce champ sera affiché sous forme de points, comme un mot de passe

en: This file could be executed by any user
fr: Ce fichier peut être exécuté par n'importe quel utilisateur

en: This file isn't image
fr: Ce fichier n'est pas une image.

en: This file isn't image.
fr: Ce fichier n'est pas une image.

en: This filters will cause slowdown on server (%s ms)
fr: Ces filtres causeront un ralentissement du serveur (%s ms)

en: This function is for metaconsole only.
fr: Cette fonction est réservée à la Métaconsole.

en: This graph has been deleted.
fr: Ce graphique a été supprimé.

en: This group will be use to restrict the visibility of this filter with ACLs
fr: Ce groupe sera utilisé pour limiter la visibilité de ce filtre avec les ACL.

en: This group will be used also to classify discovered agents
fr: Ce groupe sera utilisé aussi pour classifier des agents découverts

en: This group will be used also to control access to this service and its elements.
fr: Ce groupe sera également utilisé pour contrôler l’accès à ce service et à ses éléments.

en: This happen when you have just created a module and it's not executed at first time. Usually in a few seconds should be initialized and you will be able to see in main view. If you keep non-init modules for more than 24hr (due a problem in it's execution or configuration) they will be automatically deleted by the system. Non-init are not visible in the âmain viewâ, you can see/edit them in the module administration section, in the agent administrator.
fr: Ceci arrive quand vous avez créé un module et il n'a pas encore été exécuté pour la première fois. Normalement, il devrait être initialisé dans quelques secondes pour que vous puissiez voir le menu principal. Si vous gardez des modules non initialisés pendant plus de 24h (dû à un problème d'exécution ou de configuration), ils seront supprimés automatiquement du système. Les modules non initialisés ne sont pas visibles sur la page principale ; vous pouvez les voir ou les éditer dans la section d'administration de modules, dans l'administrateur d'agents.

en: This happen when your agent stopped reporting or the server have any problem (too load or just down). Check also connectivity between the agent and the server.
fr: Ceci arrive lorsque votre agent cesse de générer des rapports ou le serveur a un problème (trop de chargements ou il n'est pas fonctionnel). Vérifiez aussi la connexion entre l'agent et le serveur.

en: This instance is not registered in the Update manager section
fr: Cette instance n'est pas enregistrée dans la section Gestionnaire de mise à jour

en: This interval will affect to Visual Console pages
fr: Cet intervalle aura un effet sur les pages de la console visuelle

en: This is a master server
fr: Ceci est un serveur principal

en: This is a view to interface with Elasticsearch directly from WEB console. 
    Please note that you can damage your Elasticsearch if you don`t know exactly what are you are doing. 
    This view is intended to be used only by users with a knowledge of Elasticsearch
fr: Il s’agit d’une vue pour s’interfacer avec Elasticsearch directement à partir de la console WEB 
    Veuillez noter que vous pouvez endommager votre Elasticsearch si vous ne savez pas exactement ce que vous faites. 
    Cette vue est destinée à être utilisée uniquement par les utilisateurs ayant une connaissance d’Elasticsearch

en: This is an advanced extension to interface with %s database directly from WEB console
                using native SQL sentences. Please note that <b>you can damage</b> your %s installation
                if you don't know </b>exactly</b> what are you are doing,
                this means that you can severily damage your setup using this extension.
                This extension is intended to be used <b>only by experienced users</b>
                with a depth knowledge of %s internals.
fr: C’est une extension avancée pour interagir avec %s la base de données directement depuis la console WEB
    		en utilisant les sentences SQL natives. Notez que <b>vous pouvez endommager</b> votre %s installation
    		si vous ne savez pas </b>exactement</b> ce que vous fassez,
    		Ça signifie que vous pouvez endommager gravement votre configuration en utilisant cette configuration.
    		Cette extension est conçue pour être utilisée <b>seulement par des utilisateurs expérimentés</b>
    		avec une connaissance profonde %s de comme ça fonctionne.

en: This is an automatically generated email from Pandora FMS, please do not reply.
fr: Ceci est un courriel généré automatiquement de Pandora FMS. S'il vous plaît, ne répondez pas.

en: This is an automatically sent message for user
fr: Ceci est un message envoyé automatiquement à l'utilisateur

en: This is an email test sent from Pandora FMS. If you can read this, your configuration works.
fr: Il s'agit d'un test par e-mail envoyé par Pandora FMS. Si vous pouvez lire ceci, votre configuration fonctionne.

en: This is an example of a dashboard widget. A widget may contain elements
fr: Ceci est un exemple de widget de panneau de configuration. Un widget peut contenir des éléments.

en: This is an optional field
fr: Il y a un champ optionnel

en: This is defined in minutes, If you wish a permanent session should putting -1 in this field.
fr: Défini en minutes ; si vous souhaitez établir une session permanente, introduisez -1 dans ce champ.

en: This is not a cluster node
fr: Ce n'est pas un noeud de grappe

en: This is the current backup.
fr: C’est la sauvegarde actuelle.

en: This is the height in pixels of the module graph or custom graph in the reports (only: HTML)
fr: Il s’agit de la hauteur en pixels du graphique de module ou du graphique personnalisé dans les rapports (uniquement : HTML)

en: This is the interval or period of time with which the graph data will be obtained. For example, a week means data from a week ago from now.
fr: Période de temps pour laquelle les données seront obtenues. Par exemple, l'option « une semaine » renvoie les données d'il y a une semaine jusqu'à présent.

en: This is the latest configuration retrieved
fr: C’est la dernière configuration récupérée

en: This is the online help for %s console. This help is -in best cases- just a brief contextual help, not intented to teach you how to use %s. Official documentation of %s is about 900 pages, and you probably don't need to read it entirely, but sure, you should download it and take a look.<br><br>
      <a href='%s' target='_blanck' class='pandora_green_text font_10 underline'>Download the official documentation</a>
fr: C'est l'aide en ligne pour la console %s. Cette aide -dans le meilleur cas- c'este une bref aide contextuelle, qui ne prétend pas de vous apprendre comment utiliser %s. La documentation officielle de %s est d'autour 900 pages, et il se peut que vous n'avez pas besoin de le lire complètement, mais vous devriez le télécharger et le jeter un coup d'oeil.<br><br>
      <a href='%s' target='_blanck' class='pandora_green_text font_10 underline'>Télécharger la documentation officielle</a>

en: This is the private code that you should use with your authenticator app
fr: Voici le code privé que vous devriez utiliser avec votre application d'authentification

en: This is the range, or period of time over which the report renders the information for this report type. For example, a week means data from a week ago from now.
fr: Période de temps pour laquelle le rapport extrait l'information pour ce type de rapport. Par exemple, l'option « une semaine » renvoie les données d'il y a une semaine jusqu'à présent.

en: This item is affected by a malformed scheduled downtime
fr: Cet élément est affecté par un temps d'arrêt programmé mal formé

en: This key is used to encrypt your Pandora FMS license when it is shared with other Pandora FMS components
fr: Cette clé est utilisée pour chiffrer votre licence Pandora FMS lorsqu’elle est partagée avec d’autres composants Pandora FMS

en: This kind of task uses multipurpose plugins in order to generate monitoring data, configure your desired tentacle target.
fr: Ce type de tache utilise plugins polyvalentes pour générer des données de supervision, configurez votre cible tentacle désirée.

en: This license is outside of support. Please, contact our sales department.
fr: Cette licence est en dehors du support. Veuillez contacter notre service commercial.

en: This map is a quick representation of all your VMware entities detected. You can create a custom VMware map by defining a network map based on your VMware discovery task %s
fr: Cette carte est une représentation rapide de toutes vos entités VMware détectées. Vous pouvez créer une carte VMware personnalisée en définissant une carte réseau en fonction de votre tâche de découverte VMware %s

en: This message does not exist in the system
fr: Ce message n'existe pas dans le système.

en: This metaconsole
fr: Cette Métaconsole

en: This mode allow %s to disable all modules of this agent while the selected module is on CRITICAL status
fr: Ce mode permet à %s de désactiver tous les modules de cet agent alors que le module sélectionné est à l'état CRITIQUE

en: This mode will show each widget in a screen, rotating between elements in each dashboard. Click to change to boxed mode.
fr: Ce mode affichera chaque widget dans un écran, en tournant entre les éléments de chaque tableau de bord. Cliquez pour passer en mode encadré.

en: This mode will show the dashboard with all the widgets in the screen. Click to change to single screen mode.
fr: Ce mode affichera le tableau de bord avec tous les widgets à l’écran. Cliquez pour passer en mode écran unique.

en: This module has children modules.The following modules will also be deleted:
fr: Ce module a des modules enfants. Les modules suivants seront également supprimés :

en: This month
fr: Ce mois

en: This name must match with the name wich appears when you log in you VMware manager
fr: Ce nom doit correspondre le nom qu'il a lorsque vous vous connectez à VMware manager

en: This network is already being scanned. See progress at %s
fr: Ce réseau est déjà en cours de scan. Voyez le progrès chez %s

en: This network scan task has been already defined. Please edit it or create a new one.
fr: Cette tâche d'analyse du réseau a déjà été définie. Veuillez le modifier ou en créer un nouveau.

en: This node is configured with centralized mode. All OS definitions are read only. Go to %s to manage them.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les définitions de système d'exploitation sont en lecture seule. Accédez à %s pour les gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All alert actions information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations sur les actions d'alerte sont en lecture seule. Allez vers %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All alert calendar information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations du calendrier sont en lecture seule. Allez vers %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All alert commands information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations des commandes d'alerte sont en lecture seule. Allez vers %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All alert templates information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations sur les modèles d'alerte sont en lecture seule. Allez vers %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All alerts templates information is read only. Go to Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations sur les modèles d'alertes sont en lecture seule. Allez vers %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All categories information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations sur les catégories sont en lecture seule. Allez vers %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All group information is read only. Go to %s to import the CSV.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations de groupe sont en lecture seule. Accédez à %s pour importer le fichier CSV.

en: This node is configured with centralized mode. All groups information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations sur les groupes sont en lecture seule. Allez dans %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All local components are read only. Go to %s to manage them.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Tous les composants locaux sont en lecture seule. Allez dans %s pour les gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All module groups information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations sur les groupes de modules sont en lecture seule. Allez dans %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All policies information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations sur les politiques sont en lecture seule. Allez dans %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All profiles information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations des profils sont en lecture seule. Allez vers %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All profiles user information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations utilisateur des profils sont en lecture seule. Allez dans %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All remote components are read only. Go to %s to manage them.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Tous les composants distants sont en lecture seule. Accédez à %s pour les gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All tags information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations des balises sont en lecture seule. Allez vers %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. All users information is read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Toutes les informations des utilisateurs sont en lecture seule. Allez vers %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. Component groups are read only. Go to %s to manage it.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Les groupes de composants sont en lecture seule. Allez dans %s pour le gérer.

en: This node is configured with centralized mode. Go to %s to create a policy.
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Accédez à %s pour créer une politique.

en: This node is configured with centralized mode. Go to %s to delete an agent
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Aller vers %s pour supprimer un agent

en: This node is configured with centralized mode. Go to metaconsole to reset the password
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Accédez à Métaconsole pour réinitialiser le mot de passe

en: This node is configured with centralized mode. To delete agents go to %s
fr: Ce nœud est configuré en mode centralisé. Pour supprimer des agents, accédez à %s

en: This node will not be usable until unifying the environment
fr: Ce nœud ne sera pas utilisable tant qu’il n’aura pas unifié l’environnement

en: This operation can not be used in cluster elements.
fr: Cette opération ne peut pas être utilisée dans les éléments de grappe.

en: This operation could take a long time
fr: Cette opération pourrait prendre du temps

en: This operation does not exist.
fr: Cette opération n'existe pas.

en: This operation is not ready yet! Keep up to date with latest updates
fr: Cette opération n'est pas prête encore ! Tenez-vous au courant des dernières nouvelles

en: This option may cause performance issues
fr: Cette option peut entraîner des problèmes de performances

en: This options only applies to zone (region) agents.
fr: Ces options seulement appliquent au agents de la zone (région).

en: This policy is applying and cannot be modified
fr: Cette politique est en application et ne peut pas être modifiée

en: This policy is being applied on node %s.
fr: Cette politique est appliquée dans le noeud %s.

en: This process already running
fr: Ce processus est déjà en cours d'exécution

en: This profile is already defined
fr: Ce profil est déjà défini

en: This query is insecure, it could apply unwanted modiffications on the schema
fr: Cette requête n’est pas sécurisée, elle peut appliquer des modifications indésirables sur le schéma

en: This record already exists in the database
fr: Cet enregistrement existe déjà dans la base de données

en: This report exceeds the item limit for realtime operations
fr: Ce rapport dépasse le nombre d'éléments limite pour les opérations en temps réel.

en: This scheduled downtime are executed now. Can't delete in this moment.
fr: Ce temps d'arrêt programmé est exécuté maintenant. Impossible de supprimer pour le moment.

en: This scheduled downtime is running
fr: Ce temps d'arrêt programmé est en cours d'exécution

en: This script will be executed on the devices when selecting CUSTOM task
fr: Cet script sera exécuté dans les appareils lors de la selection de la tache CUSTOM

en: This script will be used to apply configuration, previously backed up, to devices
fr: Cet script sera utilisé pour appliquer les configurations, préalablement sauvegardés, aux appareils

en: This script will be used to retrieve configuration from devices
fr: Cet script sera utilisé pour collecter de la configuration à partir des appareils

en: This script will be used to retrieve firmware version from devices
fr: Cet script sera utilisé pour collecter la version firmware des appareils

en: This script will be used to test devices availability
fr: Le script sera utilisé our vérifier la disponibilité des appareils

en: This script will be used to upgrade firmware version of the devices
fr: Ce script sera utilisé pour mettre à niveau la version du firmware des appareils

en: This server update does not correspond with current console version and is not going to be installed unless patches are allowed. Please enable patches in update manager settings.
fr: Cette mise à jour du serveur ne correspond pas à la version actuelle de la console et ne sera pas installée à moins que les correctifs ne soient autorisés. Veuillez activer les correctifs dans les paramètres du gestionnaire de mises à jour.

en: This server update does not correspond with current console version. Are you sure you want to install it?
fr: Cette mise à jour du serveur ne correspond pas à la version actuelle de la console. Êtes-vous sûr de vouloir l'installer ?

en: This system has too many modules per agent. OpenSource version could manage thousands of modules, but is not recommended to have more than 100 modules per agent. This configuration has %d modules per agent. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system.
fr: Ce système a trop de modules par agent. La version OpenSource pourrait gérer des milliers de modules, mais il n'est pas recommandé d'avoir plus de 100 modules par agent. Cette configuration a %d modules par agent. Jetez un coup d'oeil à la version Enterprise pour un système supporté par des professionnels.

en: This system has too much events in the database. Checkout database purge options. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system.
fr: Ce système contient trop d'événements sur la base de données. Vérifiez les options de nettoyage de la base de données. Renseignez-vous sur la version Enterprise pour obtenir un système avec une assistance professionnelle.

en: This system is heavily loaded. OpenSource version could get a lot more agents but fine tuning requires knowledge and time. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system.
fr: Ce système est surchargé. La version de source ouverte a pu récupérer beaucoup plus d'agents mais pour les préciser, il est nécessaire d'avoir des connaissances et du temps. Renseignez-vous sur la version Enterprise pour obtenir un système avec une assistance professionnelle.

en: This table does not have the id
fr: Cette table n'a pas d'ID

en: This table shows in columns the modules group and in rows agents group. The cell shows all modules
fr: Cette table présente les groupes de modules en colonnes  et les groupes d'agents en rangées. La cellule affiche tous les modules

en: This task has been already defined. Please edit it or create a new one.
fr: Cette tache a été déjà définie. Veuillez l'éditer ou en créer une nouvelle.

en: This task has never executed
fr: Cette tâche n'a jamais été exécutée

en: This task has not been completely defined, please edit it
fr: Cette tâche n'a pas été complètement définie, veuillez la modifier

en: This template does not exist
fr: Ce modèle n'existe pas

en: This type of report brings a lot of data loading, it is recommended to use it for scheduled reports and not for real-time view.
fr: Ce type de rapport implique un chargement élevé de données. Il est conseillé de l'utiliser pour des rapports programmés plutôt que pour l'affichage en temps réel.

en: This update does not correspond with next version of %s and is not going to be installed unless patches are allowed. Please enable patches in update manager settings.
fr: Cette mise à jour ne correspond pas à la prochaine version de %s et ne sera pas installée à moins que les correctifs ne soient autorisés. Veuillez activer les correctifs dans les paramètres du gestionnaire de mises à jour.

en: This update does not correspond with next version of %s. Are you sure you want to install it?
fr: Cette mise à jour ne correspond pas à la prochaine version de %s. Êtes-vous sûr de vouloir l'installer ?

en: This user does not have access on node, please enable node access on this user from metaconsole.
fr: Cet utilisateur n'a pas d'accès dans le noeud, veuillez habiliter l'accès dans cette utilisateur depuis la Métaconsole.

en: This user does not have any associated profile
fr: Cet utilisateur n'a pas de profil associé

en: This user doesn't have a valid email address
fr: Cet utilisateur n'a pas d'adresse courriel valide.

en: This user doesn't have any assigned profile/group.
fr: Cet utilisateur n'a aucun profil/groupe assigné.

en: This user has not requested a password change
fr: Cet utilisateur n'a pas demandé de changement de mot de passe

en: This value can be set only in the async modules.
fr: Cette valeur peut être réglée que dans les modules asynchrones.

en: This value only will be applied if is minor than the server general configuration plugin timeout
fr: Cette valeur s'appliquera uniquement si elle est inférieure au temps d'interruption du plugin de configuration du serveur général.

en: This value will be the one returned by the API
fr: Cette valeur sera celle renvoyée par l’API

en: This version already exists
fr: Cette version existe déjà

en: This week
fr: Cette semaine

en: This will activate autorefresh in selected pages
fr: Le rafraîchissement automatique sera activé sur les pages sélectionnées.

en: This will be delete all reports created in previous template applications. Do you want to continue?
fr: Ceci supprimera tous les rapports créés dans les applications de modèles précédentes. Voulez-vous continuer ?

en: This will not produce any action.
fr: Ce ne produira aucune action.

en: Thousand separator
fr: Séparateur de milliers

en: Thread cache size
fr: Taille du cache de threads

en: Thread stack
fr: Pile de threads

en: Threads / Queued modules currently
fr: Threads/Modules en attente

en: Threads dedicated to TCP checks
fr: Fils dédiés aux contrôles TCP

en: Threads dedicated to WMI polling
fr: Fils dédiés à l’interrogation WMI

en: Threads must be equal or greater than 1.
fr: Les fils doivent être égales ou supérieurs à 1.

en: Threshold
fr: Seuil

en: Thresholds
fr: Seuils

en: Thresholds and state changes
fr: Seuils et changements d’état

en: Throw unknown events
fr: Générer des événements inconnus

en: Thu
fr: Jeudi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Ticket body
fr: Corps du ticket

en: Ticket list
fr: Liste des Tickets

en: Tile Server URL
fr: URL du serveur mosaïque

en: Time
fr: Temps

en: Time (ms)
fr: Temps (ms)

en: Time Critical
fr: Temps critique

en: Time Downtime
fr: Temps d'arrêt

en: Time Downtime
fr: Temps d'arrêt

en: Time Downtime Day
fr: Temps d'arrêt jour

en: Time Downtime Month
fr: Temps d'arrêt mois

en: Time Downtime day
fr: Temps d'arrêt jour

en: Time Downtime hours
fr: Temps d'arrêt heures

en: Time Downtime week
fr: Temps d'arrêt semaine

en: Time Error
fr: Temps erreur

en: Time Error
fr: Temps erreur

en: Time Error Day
fr: Erreur de temps jour

en: Time Error Month
fr: Temps erreur mois

en: Time Error day
fr: Temps erreur jour

en: Time Error hours
fr: Temps erreur heures

en: Time Error week
fr: Temps erreur semaine

en: Time Failed
fr: Temps d'échec

en: Time Not Init
fr: Temps non initialisé

en: Time Not Init
fr: Temps non initialisé

en: Time Not Init Day
fr: Temps non initialisé jour

en: Time Not Init Module
fr: Temps dans le module non initialisé

en: Time Not Init Month
fr: Temps non initialisé mois

en: Time Not Init day
fr: Temps non initialisé jour

en: Time Not Init hours
fr: Temps non initialisé heures

en: Time Not Init week
fr: Temps non initialisé semaine

en: Time OK
fr: Temps OK

en: Time OK
fr: Temps OK

en: Time OK Day
fr: Temps OK jour

en: Time OK Month
fr: Temps OK mois

en: Time OK day
fr: Temps OK jour

en: Time OK hours
fr: Temps OK heures

en: Time OK week
fr: Temps OK semaine

en: Time Out Day
fr: Temps pause jour

en: Time Out hours
fr: Temps pause heures

en: Time Sound
fr: Cronométrer mélodie

en: Time Total
fr: Temps total

en: Time Total
fr: Temps total

en: Time Total Day
fr: Temps total jour

en: Time Total Month
fr: Temps total mois

en: Time Total day
fr: Temps total jour

en: Time Total hours
fr: Temps total heures

en: Time Total week
fr: Temps total semaine

en: Time Unknown
fr: Temps inconnu

en: Time Unknown
fr: Temps inconnu

en: Time Unknown Day
fr: Temps inconnu jour

en: Time Unknown Month
fr: Temps inconnu mois

en: Time Unknown day
fr: Temps inconnu jour

en: Time Unknown hours
fr: Temps inconnu heures

en: Time Unknown week
fr: Temps inconnu semaine

en: Time and date
fr: Heure et date

en: Time autorefresh
fr: Temps de rafraîchissement

en: Time between IPAM scans in seconds
fr: Temps entre les analyses IPAM en secondes

en: Time between SNMP checks (SNMPv1)
fr: Temps entre les vérifications SNMP (SNMPv1)

en: Time between SNMP checks (SNMPv2c)
fr: Temps entre les vérifications SNMP (SNMPv2c)

en: Time between SNMP checks (SNMPv3)
fr: Temps entre les vérifications SNMP (SNMPv3)

en: Time between SSH checks
fr: Temps entre les contrôles SSH

en: Time between TCP checks
fr: Temps entre les vérifications TCP

en: Time between exec checks
fr: Temps entre les vérifications d’exécution

en: Time between latency checks
fr: Temps entre les contrôles de latence

en: Time between network scans in seconds
fr: Temps entre les analyses réseau en secondes

en: Time between ping checks
fr: Temps entre les vérifications ping

en: Time between plug-in checks
fr: Temps entre les vérifications du plugin

en: Time compare (Overlapped)
fr: Comparaison de temps (chevauché)

en: Time compare (Separated)
fr: Comparaison de temps (séparément)

en: Time container lapse
fr: Intervalle du conteneur de temps

en: Time elapsed since last status change:
fr: Temps écoulé depuis le dernier changement d’état :

en: Time failed
fr: Temps d'échec

en: Time for autorefresh
fr: Temps de rafraîchissement automatique

en: Time format
fr: Format de l'heure

en: Time format in Pandora is hours(24h):minutes:seconds
fr: Le format de l'heure sur Pandora FMS est heure(24h):minutes:secondes

en: Time from
fr: Temps depuis

en: Time in OK status
fr: Temps en état OK

en: Time in seconds before deployment is cancelled.
fr: Temps en secondes avant l’annulation du déploiement.

en: Time in seconds between WMI checks
fr: Temps en secondes entre les vérifications WMI

en: Time in unknown status
fr: Temps en état inconnu

en: Time in warning status
fr: Temps en état d'avertissement

en: Time lapse
fr: Intervalle de temps

en: Time lapse intervals
fr: Intervalles de temps

en: Time of downtime
fr: Temps d'arrête

en: Time of not initialized module
fr: Temps de module non initialisé

en: Time period
fr: Période de temps

en: Time range
fr: Intervalle de temps

en: Time range (hours)
fr: Intervalle de temps (heures)

en: Time source
fr: Temps de référence

en: Time threshold
fr: Seuil de temps

en: Time to
fr: Temps jusqu'à

en: Time window
fr: Fenêtre de temps

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Timeout
fr: Interruption de session

en: Timeout bin
fr: Temporisation du binaire

en: Timeout for SNMP checks in seconds (SNMPv1)
fr: Délai d’expiration des vérifications SNMP en secondes (SNMPv1)

en: Timeout for SNMP checks in seconds (SNMPv3)
fr: Délai d’expiration des vérifications SNMP en secondes (SNMPv3)

en: Timeout for SSH checks in seconds
fr: Délai d’expiration des vérifications SSH en secondes

en: Timeout for TCP checks in seconds
fr: Délai d’expiration des vérifications TCP en secondes

en: Timeout for latency checks in seconds.
fr: Délai d’expiration pour les vérifications de latence en secondes.

en: Timeout for ping checks in seconds
fr: Délai d’expiration pour les vérifications ping en secondes

en: Timeout for plug-in checks in seconds
fr: Délai d’expiration pour les vérifications de plugin en secondes

en: Timeout for snmp checks in seconds (SNMPv2c)
fr: Délai d’expiration des vérifications snmp en secondes (SNMPv2c)

en: Timeout for the timeout command
fr: Délai d’expiration de la commande de délai d’expiration

en: Timeout in secs from start of flip flop counting. If this value is exceeded, FF counter is reset. Set to 0 for no timeout.
fr: Délai d'arrêt en secondes à partir du début du comptage du flip-flop. Si cette valeur est dépassée, le compteur FF est remis à zéro. Mettre à 0 pour aucun arrêt.

en: Times fired
fr: Nombre de fois déclenchée

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Timestamp from:
fr: Horodatage à partir de :

en: Timestamp in rollover
fr: Horodatage littéral

en: Timestamp or time comparation
fr: Horodatage ou comparaison temporelle

en: Timestamp to:
fr: Horodatage jusqu'à :

en: Timestamp, time comparison, or compact mode
fr: Horodatage, comparaison d’heure ou mode compact

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Timezone Offset
fr: Fuseau horaire désactivé

en: Timezone setup
fr: Configuration du fuseau horaire

en: Timezone visual
fr: Visualisation du fuseau horaire

en: Tiny
fr: Petit

en: Tip created
fr: Astuce créée

en: Tip deleted
fr: Astuce supprimée

en: Tip edited
fr: Astuce modifiée

en: Tip required
fr: Astuce requis

en: Title
fr: Titre

en: Title (header)
fr: Titre (en-tête)

en: Title 1 (login)
fr: Titre 1 (connexion)

en: Title 2 (login)
fr: Titre 2 (connexion)

en: Title color
fr: Couleur du titre

en: Title is empty
fr: Le titre est vide

en: To
fr: À

en: To (date:time)
fr: À (date:heure)

en: To add more elements, click on "<em>Add widgets</em>" on the top of this page.
fr: Pour ajouter d'autres éléments, cliquez sur « <em>Ajouter les widgets</em> » en haut de cette page.

en: To agent(s)
fr: Pour agent(s)

en: To be able to create images of the graphs for PDFs, please install the chromium extension. For that, it is necessary to follow these steps:
fr: Pour pouvoir créer des images des graphiques pour les PDF, veuillez installer l’extension Chromium. Pour cela, il est nécessaire de suivre ces étapes :

en: To create a network map that visually recreates link-level (L2) relationships, you must first discover these relationships with Discovery Server.  Network maps only reflect relationships that have already been discovered.
fr: Pour créer une carte réseau qui recrée visuellement les relations de niveau lien (L2), vous devez d’abord découvrir ces relations avec Discovery Server.  Les cartes réseau ne reflètent que les relations qui ont déjà été découvertes.

en: To critical
fr: À l'état critique

en: To data
fr: Aux données

en: To day
fr: Jusqu'au jour

en: To define plugins please use plugin configuration tab.
fr: Pour définir les plugins, veuillez utiliser l’onglet de configuration des plugins.

en: To delete this message, click on the delete button on top right corner of this element.
fr: Pour effacer ce message, cliquez sur le bouton Supprimer en haut à droite de cet élément.

en: To disable it, go to your PHP configuration file (php.ini) and put safe_mode = Off (Do not forget to restart apache process after changes)
fr: Pour le désactiver, allez dans votre fichier de configuration PHP (php.ini) et mettez safe_mode = Off (N'oubliez pas de redémarrer le processus Apache après les modifications)

en: To do so, just click on the title and drag and drop it to the desired place.
fr: Pour ce faire, il suffit de cliquer sur le titre et de le glisser à l'endroit désiré.

en: To get your <b>%s Enterprise License</b>:
fr: Pour obtenir votre <b>%s Licence Entreprise</b> :

en: To hour
fr: Jusqu'à l'heure :

en: To manage collections you must activate centralized management
fr: Pour gérer les collections, vous devez activer la gestion centralisée

en: To manage inventory plugin you must activate centralized management
fr: Pour gérer le plugin d’inventaire, activez la gestion centralisée

en: To manage plugin you must activate centralized management
fr: Pour gérer le plugin d’inventaire, activez la gestion centralisée

en: To normal
fr: À l'état normal

en: To policies
fr: Aux politiques

en: To restore the selected backup, please follow these steps
fr: Pour restaurer la sauvegarde sélectionnée, veuillez suivre ces étapes.

en: To schedule a periodic (or one-time) backup task you can do it through %s.
fr: Pour planifier une tâche de sauvegarde périodique (ou unique), vous pouvez l’effectuer via %s.

en: To see the list of modules paginated, enable this option in the Styles Configuration.
fr: Pour afficher la liste de modules paginés, activez cette option dans la configuration de styles.

en: To start using it, navigatenavigate to your desired agent, tab Network Config Manager, and enable the ncm features,
            you will be asked for the vendor and model of the device.
fr: Pour commencer à l'utiliser, naviguez ver l'agent désiré, l'onglet Gestionnaire de configuration réseau et habilitez les fonctionnalités ncm
            il vous demandera de entrer le fournisseur et le modèle d'appareil.

en: To store them, it will be necessary to use an agent custom field
fr: Pour les stocker, il faudra utiliser un champ personnalisé de l'agent.

en: To test the alert you've just created go to the main view by clicking on the eye tab.
fr: Pour tester l'alerte que vous venez de créer, allez à la page principale en cliquant sur l'icône en forme d’œil.

en: To use 'label'field, you should write
    					a text to replace '(_VALUE_)' and the value of the module will be printed at the end.
fr: Pour utiliser le champ « étiquette », il faut écrire
    					un texte pour remplacer « (_VALUE_) » et la valeur du module sera dessinée à la fin.

en: To use the old view when using the Visual Console visor
fr: Pour utiliser l’ancienne vue lors de l’utilisation de la visière de la Console visuelle

en: To value
fr: À la valeur

en: To warning
fr: À l'état d'alerte

en: To:
fr: À :

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Toggle filter(s)
fr: Filtre(s) de bascul

en: Toggle the alert table
fr: Basculer la table alerte

en: Toggle the collection table
fr: Basculer la table de la collection

en: Toggle the module table
fr: Basculer la table du module

en: Token previously configured on the destination %s console in order to use delegated authentification.
fr: Jeton précédemment configuré sur la console de destination %s afin d’utiliser l’authentification déléguée.

en: Token previously configured on the destination Pandora console in order to use delegated authentification.
fr: Token configuré préalablement sur la console de destination de Pandora FMS afin d'utiliser l'authentification déléguée

en: Too much remote modules has been detected on this system. OpenSource version could manage thousands of modules, but performance is limited on high amount of SNMP or ICMP request. Checkout the Enterprise Version for a professional supported system with improved capacity on network monitoring, including distributed servers.
fr: Trop de modules à distance ont été trouvés sur ce système. La version de source ouverte a pu gérer des milliers de modules, mais le rendement est limité s'il y a trop de requêtes SNMP ou ICMP. Renseignez-vous sur la version Enterprise pour obtenir un système avec une assistance professionnelle et une capacité renforcée de surveillance de réseaux et de serveurs distribués.

en: Too much time since password change request
fr: Trop de temps s'est écoulé depuis la demande de changement du mot de passe

en: Tools
fr: Outils

en: Top
fr: En haut

en: Top 5 VMs CPU Usage
fr: Top 5 VMs de l'utilisation de l'UC

en: Top 5 VMs Memory Usage
fr: Top 5 VMs de l'utilisation de la mémoire

en: Top 5 VMs Network Usage
fr: Top 5 VMs de l'utilisation du réseau

en: Top 5 VMs Provisioning Usage
fr: Top 5 de l’utilisation du provisionnement des machines virtuelles

en: Top N events by agent
fr: Top N des événements par agent

en: Top N events by module
fr: Top N des événements par module

en: Top N of agent modules
fr: Top N des modules d'agent

en: Top TCP protocols
fr: Top de protocoles TCP

en: Top UDP protocols
fr: Top de protocoles UDP

en: Top listeners
fr: Top d’auditeurs

en: Top n
fr: Top N

en: Top talkers
fr: Top d’appelants

en: Top-N connections
fr: Connexions Top-N

en: Topology
fr: Topologie

en: Topology Group
fr: Groupe topologie

en: Topology Map
fr: Carte topologique

en: Topology maps
fr: Cartes de topologie

en: Total Agents
fr: Total des agents

en: Total Available Memory on the host
fr: Mémoire disponible totale dans l'hôte

en: Total Buffered Memory
fr: Mémoire tampon totale

en: Total Cached Memory
fr: Mémoire cachée totale

en: Total Events per node
fr: Nombre total d’événements par nœud

en: Total IPs
fr: Adresses IP totales

en: Total Ips
fr: Lps totales

en: Total Modules
fr: Total des modules

en: Total Real/Physical Memory Size on the host
fr: Taille de la mémoire physique/réelle totale dans l'hôte

en: Total Swap Size configured for the host
fr: Taille d'échange total configurée pour l'hôte

en: Total agent access record
fr: Enregistrement total des accès des agents

en: Total agent access records
fr: Nombre total d'enregistrements d'accès des agents

en: Total agents
fr: Nombre total d'agents

en: Total agents and monitors
fr: Nombre total d'agents et de moniteurs

en: Total agents in policy group
fr: Nombre total d'agents dans le groupe de la politique

en: Total bytes
fr: Octets au total :

en: Total checks
fr: Vérifications totales

en: Total checks ok/total
fr: Vérifications totales ok/total

en: Total cost
fr: Coût total

en: Total counters
fr: Total des compteurs

en: Total data in tagente_datos table
fr: Données totales dans la table tagent_données

en: Total data items (tagente_datos)
fr: Nombre total d'éléments de données (tagente_datos)

en: Total data string items (tagente_datos_string)
fr: Nombre d'éléments de chaînes de données (tagente_datos_string)

en: Total events
fr: Nombre total d'événements

en: Total files in the attached folder
fr: Nombre total de fichiers dans le dossier joint

en: Total flows
fr: Flux au total

en: Total groups
fr: Groupes totaux

en: Total items: %s
fr: Nombre total d'éléments : %s

en: Total log4x items (tagente_datos_log4x)
fr: Nombre total d'éléments log4x (tagente_datos_log4x)

en: Total module data records
fr: Total des enregistrements de données du module

en: Total modules
fr: Nombre total de modules

en: Total modules configured
fr: Nombre total de modules configurés

en: Total non-init modules
fr: Nombre total de modules non-initialisés

en: Total not-init modules
fr: Nombre total de modules non-initialisés

en: Total number of events in this node reached
fr: Nombre total d’événements dans ce nœud atteint

en: Total packets
fr: Nombre total de progiciels

en: Total running modules
fr: Nombre total de modules en fonctionnement

en: Total sessions
fr: Nombre total de sessions

en: Total summary
fr: Résumé total

en: Total threads
fr: Fils maximales

en: Total time
fr: Durée totale

en: Total transaction time:
fr: Temps total de transaction :

en: Total traps
fr: Traps totales

en: Total uknown agents
fr: Nombre total d'agents inconnus

en: Total unknown agents
fr: Total des agents inconnus

en: Total users
fr: Total d’utilisateurs

en: Traceroute executable does not exist.
fr: Le traceroute exécutable n'existe pas.

en: Traceroute path
fr: Chemin du traceroute

en: Traceroute to %s
fr: Traceroute jusqu'à %s

en: Tracking
fr: Suivi

en: Transaction history
fr: Historique des transactions

en: Transfer from url
fr: Transfert depuis l’url

en: Transfer mode
fr: Mode de transfert

en: Transfer timeout
fr: Délai d’expiration du transfert

en: Transference block size (Step)
fr: Taille du bloc de transfert (étape)

en: Transferring data
fr: Transferrant de données

en: Translate string
fr: Traduire chaîne

en: Translation added successfully
fr: Traduction ajoutée corectement

en: Translation in selected language
fr: Traduction dans la langue sélectionnée

en: Translation string could not be created
fr: Impossible de créer la chaîne de traduction

en: Translation string could not be updated
fr: Erreur de mise à jour de la chaîne de traduction

en: Translation updated successfully
fr: Traduction mise à jour correctement

en: Trap Days
fr: Jours de déroutements

en: Trap Enterprise String
fr: Déroutement Enterprise de chaîne

en: Trap history purge
fr: Purge de déroutements d’historique

en: Trap status agent recovered
fr: Agent d'état de trap récupéré

en: Trap subtype
fr: Sous-type de déroutements

en: Trap type
fr: Type de déroutement

en: Traps received by Enterprise String
fr: Déroutements reçus par la chaîne d'Enterprise

en: Traps received by source
fr: Déroutements reçus par la source

en: Traps will be purged from historical database after specified days.
fr: Les déroutements seront purgées de la base de données historique après des jours spécifiés.

en: Traps will remain in active database a maximum of specified days, then they will be transferred to historical database. Note traps will be purged from active database after %d days.
fr: Les déroutements resteront dans la base de données active un maximum de jours spécifiés, puis ils seront transférés dans la base de données historique. Veuillez remarquer la purge des déroutements de la base de données active après %d jours.

en: Tree
fr: Arbre

en: Tree Group view
fr: Vue de groupe d’arbre

en: Tree View
fr: Vue arborescente

en: Tree group
fr: Groupe d'arbre

en: Tree search
fr: Rechercher arborescence

en: Tree view
fr: Vue arborescente

en: Tree view by tags
fr: Arborescence par étiquettes

en: Trending module
fr: Module tendance

en: Trigger when matches the value
fr: Déclenché lorsqu'il concorde avec la valeur

en: Triggered
fr: Déclenché

en: Triggered alerts report
fr: Rapport d'alertes déclenchées

en: Triggering
fr: Déclenchement

en: Triggering Condition
fr: condition de déclenchement

en: Triggering fields configured in Alerts
fr: Les champs de déclenchement configurés dans les Alertes

en: Triggering fields configured in action
fr: Champs de déclenchement configurés dans l'action

en: Triggering fields configured in template
fr: Champs de déclenchement configurés dans le modèle

en: Truncate table
fr: Tronquer la table

en: Tue
fr: Mardi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Tutorial mode
fr: Mode tutoriel

en: Two Tailed
fr: Deux queues

en: Two attempts minimum
fr: Deux tentatives minimum

en: Type Periodicity
fr: Type de périodicité :

en: Type Periodicity:
fr: Type de périodicité :

en: Type at least two characters to search the module.
fr: Introduire au moins deux caractères pour rechercher le module.

en: Type at least two characters to search the user.
fr: Tapez au moins deux caractères pour rechercher l'utilisateur.

en: Type at least two characters to search.
fr: Écrivez un minimum de deux caractères pour rechercher

en: Type is missed. Please add a line with "module_type yourmoduletype" to data configuration
fr: Il manque le type. Veuillez ajouter une ligne avec « module_type yourmoduletype » à la configuration des données.

en: Type is wrong. Please set a correct type
fr: Le type est incorrect. Veuillez choisir un type correct.

en: Type of charts
fr: Type de graphiques

en: Type of graph
fr: Type de graphique

en: Type of module charts
fr: Type de graphiques de module

en: Type of the status calculation of the linked visual console
fr: Type de calcul d'état de la console visuelle liée

en: Type of view of visual consoles
fr: Type d'affichage des consoles visuelles

en: Type to search agents
fr: Tapez pour rechercher des agents

en: Type to search modules
fr: Tapez pour rechercher des modules

en: Type tree
fr: Type d'arbre

en: Type your query here...
fr: Tapez votre requête ici...

en: Type:
fr: Type :

en: Type: %s
fr: Type : %s

en: UNKNOWN
fr: INCONNU

en: URL Address
fr: Adresse URL

en: URL Route Analyzer
fr: Analyseur d’itinéraire d’URL

en: URL content
fr: Contenu de l'URL

en: URL to Integria IMS setup
fr: URL vers la configuration Integria IMS

en: URL update manager
fr: URL Gestionnaire de mises à jour

en: UX Console
fr: Console UX

en: Uknown agents
fr: Agents inconnus

en: Ultimo contacto remoto
fr: Dernier contact à distance

en: Ultra High
fr: Très élevé

en: Unable to create the collection
fr: Impossible de créer la collection

en: Unable to create the collection.
fr: Impossible de créer la collection

en: Unable to create the collection. Another collection with the same short name.
fr: Impossible de créer la collection. Une autre collection avec le même nom abrégé existe déjà.

en: Unable to edit the collection, empty name.
fr: Impossible d'éditer la collection : nom vide

en: Unable to edit the collection.
fr: Impossible d'éditer la collection

en: Unable to open public key file %s
fr: Incapable d'ouvrir le fichier de clé publique %s

en: Unable to uncompress uploaded file
fr: Impossible de décompresser le fichier

en: Unassigned group
fr: Groupe non affecté

en: Unauthorized access
fr: Accès pas autorisé

en: Unavailable action
fr: Action non disponible

en: Uncompress module
fr: Décompresser le module

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo agents
fr: Annuler les agents

en: Undo agents to template
fr: Annuler ajout d'agents au modèle

en: Undo changes
fr: Annuler les modifications

en: Undo deletion
fr: Annuler la suppression

en: Unexpected end of process
fr: Fin du processus inattendue

en: Unexpected error
fr: Erreur inattendue

en: Unhandled error
fr: Erreur non traitée

en: Unify databases
fr: Unifier les bases de données

en: Uninitialized
fr: Non initialisé

en: Unique IP
fr: IP unique

en: Unit
fr: Unité

en: Unit
fr: Unité

en: Unknow
fr: Inconnu

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown agents
fr: Agents inconnus

en: Unknown checks
fr: Vérifications inconnues

en: Unknown elements as critical
fr: Éléments inconnus comme critiques

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error synchronizing %s
fr: Erreur inconnue lors de la synchronisation de %s

en: Unknown events
fr: Événements en état inconnu

en: Unknown instructions
fr: Instructions état inconnu

en: Unknown modules
fr: Modules inconnus

en: Unknown modules are modules which receive data normally at least in one occassion, but at this time are not receving data. Please check our troubleshoot help page to help you determine why you have unknown modules.
fr: Les modules inconnus sont des modules qui reçoivent des données au moins une fois. Cependant, ils ne reçoivent pas de données en ce moment. Veuillez vérifier notre page d'aide au dépannage pour vous aider à déterminer pourquoi vous avez des modules inconnus.

en: Unknown option
fr: Option inconnue

en: Unknown option.
fr: Option inconnue.

en: Unknown report
fr: Rapport inconnu

en: Unknown section.
fr: Section inconnue.

en: Unknown service alert
fr: Alerte de service inconnue

en: Unknown status
fr: État inconnu

en: Unknown task
fr: Tache inconnue

en: Unknown type
fr: Type inconnu

en: Unknown type:
fr: Type inconnu :

en: Unknown upload error
fr: Erreur inconnue de téléversement

en: Unknown weight
fr: Poids inconnu

en: Unless they're left blank, the fields from the action will override those set on the template.
fr: Les champs de l'action écraseront ceux sur le modèle sauf s'ils sont laissés en blanc.

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Unlink from policy
fr: Dissocier de la politique

en: Unlink pending modules
fr: Dissocier les modules en attente

en: Unlinked
fr: Dissociés

en: Unlinked modules
fr: Modules non liés

en: Unmanaged %
fr: % non géré

en: Unnasigned group
fr: Groupe non affecté

en: Unregister
fr: Désinscription

en: Unreliable petition
fr: Demande peu fiable

en: Unreserved
fr: Non réservées

en: Unsuccesful Update the url config vars.
fr: Mise à jour des variables de configuration de l'URL échouée.

en: Unsuccesful add the collection
fr: Erreur d'ajout de la collection

en: Unsuccesful stopped the Downtime
fr: Interruption d'arrêt échouée

en: Unsuccessful action<br><br>
fr: Action échouée<br><br>

en: Unsuccessful connected to the DB
fr: Erreur de connexion à la BD

en: Unsuccessful created the testing DB
fr: Erreur de création de la BD d'essai

en: Unsuccessful installed tables into the testing DB
fr: Installation de tables dans la BD d'essai échouée

en: Unsuccessful multiple delete.
fr: Suppression multiple échouée

en: Unsuccessful subscription
fr: Abonnement infructueux

en: Unsuccessful the table %s has not the field %s
fr: Erreur, le tableau %s ne contient pas le champ %s

en: Unsuccessful update the tags
fr: Erreur de mise à jour des étiquettes

en: Unsuccessfull action
fr: Action échouée

en: Unsuccessfully deleted alerts (%s / %s)
fr: Erreur de suppression des alertes (%s / %s)

en: Unsuccessfully updated alerts (%s / %s)
fr: Erreur de mise à jour des alertes (%s / %s)

en: Unsucessful delete the snmp translation
fr: Erreur de suppression de la traduction SNMP

en: Unsucessful delete the snmp translation.
fr: Erreur de suppression de la traduction SNMP

en: Unsucessful get module inventory data.
fr: Impossible de récupérer les données du module d'inventaire

en: Unsucessful save the snmp translation
fr: Erreur d'enregistrement de la traduction SNMP

en: Unsucessful save the snmp translation.
fr: Erreur d'enregistrement de la traduction SNMP

en: Unsucessful sending the data, please contact with your administrator or make with less elements.
fr: Envoi de données échoué. Veuillez communiquer avec votre administrateur ou réessayer avec moins d'éléments.

en: Unsucessful update the snmp translation
fr: Erreur de mise à jour de la traduction SNMP

en: Unsucessful update the snmp translation.
fr: Erreur de mise à jour de la traduction SNMP

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Until next
fr: Jusqu'au suivant

en: Until refresh
fr: Jusqu'à la suivante mise à jour

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update %s successfully installed.
fr: Mise à jour %s installée correctement.

en: Update Dashboard
fr: Mettre à jour le tableau de bord

en: Update Group Component
fr: Mettre à jour le composant de groupe

en: Update Integria IMS Ticket
fr: Mettre à jour le ticket Integria IMS

en: Update Key
fr: Mettre à jour la clé

en: Update Local Component
fr: Mettre à jour le composant local

en: Update Manager sends anonymous information about %s usage (number of agents and modules running). To disable it, please remove the remote server address from the Update Manager plugin setup.
fr: Update Manager envoi des informations anonymes sur l'utilisation %s (nombre d'agents et modules en exécution). Pour le désactiver, éliminez l'adresse du serveur distant depuis la configuration du plugin Update Manager.

en: Update Network Component
fr: Mettre à jour le composant de réseau

en: Update Profile
fr: Mettre à jour le profil

en: Update Server
fr: Mettre à jour le serveur

en: Update Software agent
fr: Mettre à jour l'agent logiciel

en: Update Supernet
fr: Mettre à jour le super-réseau

en: Update User
fr: Mettre à jour l'utilisateur

en: Update Vlan
fr: Mettre à jour le Vlan

en: Update action
fr: Mettre à jour l'action

en: Update agent address
fr: Mise à jour de l'adresse de l'agent

en: Update agent custom field
fr: Mettre à jour le champ de l'agent personnalisé

en: Update alert
fr: Mise à jour de l'alerte

en: Update and continue
fr: Mettre à jour et continuer

en: Update by %s Console
fr: Mise à jour par Console %s

en: Update category
fr: Mise à jour de la catégorie

en: Update conf agent policies
fr: Mettre à jour des politiques d'agents

en: Update console task
fr: Tâche de mise à jour de la console

en: Update current filter
fr: Mise à jour de ce filtre

en: Update extra action
fr: Mettre à jour l’action supplémentaire

en: Update failed. The next values could not be updated: <br> -%s
fr: La mise à jour a échoué. Les valeurs suivantes n’ont pas pu être mises à jour : <br> -%s

en: Update fictional node
fr: Mettre à jour le nœud fictif

en: Update filter
fr: Mettre à jour le filtre

en: Update graph
fr: Mettre à jour le graphique

en: Update group
fr: Mettre à jour le groupe

en: Update item
fr: Mettre à jour l'élément

en: Update key
fr: Mettre à jour la clé

en: Update log source
fr: Mettre à jour la source de journal

en: Update manager
fr: Gestionnaire de mises à jour

en: Update map
fr: Mettre à jour la carte

en: Update networkmap
fr: Mettre à jour la carte de réseau

en: Update new GIS data
fr: Mettre à jour les nouvelles données SIG

en: Update node
fr: Mettre à jour le nœud

en: Update offline
fr: Mise à jour hors ligne

en: Update online
fr: Mise à jour en ligne

en: Update online requires registration.
fr: La mise à jour en ligne nécessite une inscription.

en: Update pending
fr: Mise à jour en attente

en: Update pending agents
fr: Mettre à jour les agents en attente

en: Update pending groups
fr: Mettre à jour les groupes en attente

en: Update priority nodes
fr: Noeuds prioritaires de mise à jour

en: Update profile
fr: Mettre à jour le profil

en: Update rule
fr: Mettre à jour la règle

en: Update scheduled.
fr: Mise à jour planifiée.

en: Update selected service elements
fr: Mettre à jour les éléments de service sélectionnés

en: Update target
fr: Mettre à jour le cible

en: Update the container
fr: Mettre à jour le conteneur

en: Update the graph
fr: Mettre à jour le graphique

en: Update to
fr: Mettre à jour vers

en: Update to latest version
fr: Mise à jour vers la dernière version

en: Update to next version
fr: Mettre à jour vers la prochaine version

en: Update/delete filter
fr: Mettre à jour/supprimer le filtre

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updated %d/%d agents
fr: Agents %d/%d mis à jour

en: Updated at
fr: Mis à jour le

en: Updated modules on database
fr: Mettre à jour les modules dans la base de données

en: Updated remote config files: %d => %d
fr: Fichiers de configuration distants mises à jour : %d => %d

en: Updated successfully
fr: Mis à jour correctement

en: Updated/Started
fr: Mis à jour/Démarré

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Updating code path
fr: Mettre à jour le chemin du code

en: Updating console task
fr: Tâche de mise à jour de la console

en: Updating to
fr: Mise à jour vers

en: Updating to
fr: Mise à jour vers

en: Upgrade database schema
fr: Mettre à niveau le schéma de base de données

en: Upload
fr: Téléverser

en: Upload CSV file
fr: Téléverser un fichier CSV

en: Upload Files
fr: Télécharger des fichiers

en: Upload MIB
fr: Téléverser MIB

en: Upload correct
fr: Téléversé correctement

en: Upload date
fr: Date de mise en ligne

en: Upload enterprise extension
fr: Téléverser l'extension Enterprise

en: Upload error
fr: Erreur de téléversement

en: Upload extension
fr: Téléverser l'extension

en: Upload file
fr: Charger un fichier

en: Upload file/s
fr: Téléverser fichier(s)

en: Upload max file size, nodes cannot be smaller than the size of the metaconsole %s
fr: Télécharger la taille maximale du fichier, les noeuds ne peuvent pas être plus petits que la taille de la Métaconsole %s

en: Upload only official binary files from your device provide in raw format (not compressed)
fr: Téléchargez uniquement les fichiers binaires officiels à partir de votre appareil au format brut (non compressé)

en: Upload the extension as a zip file.
fr: Téléverser l'extension sous forme de fichier zip

en: Upload your selenium test in html or side (only Selenium 3) format
fr: Téléchargez votre test de sélénium au format html ou side (uniquement Selenium 3)

en: Uploaded %s/%s traps
fr: Déroutements %s/%s téléversés

en: Uploaded by
fr: Mis en ligne par

en: Uploader extension
fr: Extension du téléverseur

en: Uptime
fr: Temps de fonctionnement

en: Url
fr: URL

en: Url address
fr: Adresse URL

en: Usage of agent access statistics IS NOT RECOMMENDED on systems with more than 200 agents due performance penalty
fr: L’utilisation des statistiques d’accès aux agents N’EST PAS RECOMMANDÉE sur les systèmes avec plus de 200 agents en raison de la pénalité de performance

en: Use # symbol to comment a line.
fr: Utilisez le symbole # pour commenter une ligne.

en: Use 1024 when module unit are bytes
fr: Utiliser 1024 lorsque l’unité de module est en octets

en: Use API Token instead API Pass, User and Password.
fr: Utilisez plutôt le jeton API au lieu de API Pass, l’utilisateur et mot de passe.

en: Use CSV file definition
fr: Utiliser la définition de fichier CSV

en: Use Enterprise ACL System
fr: Utiliser le Système ACL Enterprise

en: Use agent access graph
fr: Utiliser le graphique d'accès pour agent

en: Use alias as name
fr: Utiliser alias comme nom

en: Use always 1000
fr: Utilisez toujours 1000

en: Use always 1024
fr: Utilisez toujours 1024

en: Use capture model
fr: Utiliser le modèle de capture

en: Use cert of SSL
fr: Utiliser le certificat SSL

en: Use cert.
fr: Utiliser le certificat

en: Use custom encoding
fr: Utiliser un encodage personnalisé

en: Use custom fields
fr: utiliser les champs personnalisés.

en: Use data multiplier
fr: Utiliser de mutiplicateur de données

en: Use global conf
fr: Utiliser configuration générale

en: Use inline code
fr: Utiliser le code en ligne

en: Use prefix notation
fr: Utiliser la notation de préfixe

en: Use prefix notation for numeric values (example: 20,8Kbytes/sec), otherwise full value will be displayed (example: 20.742 bytes/sec)
fr: Utilisez la notation de préfixe pour les valeurs numériques (exemple : 20,8Koctets/s), sinon la valeur complète sera affichée (exemple : 20,742 octets/s)

en: Use quicker network scan
fr: Utiliser des scans réseau

en: Use real-time statistics
fr: Utiliser des statistiques en temps réel

en: Use realtime statistics
fr: Utiliser des statistiques en temps réel

en: Use regular expresions selectors
fr: Utiliser des sélecteurs d’expressions régulierers

en: Use round corners
fr: Utiliser des coins arrondis

en: Use secondary groups
fr: Utiliser des groupes secondaires

en: Use secured Warp Update
fr: UtiliserWarp Update sécurisé

en: Use special days list
fr: Utiliser la liste de jours spéciaux

en: Use the agents relationship (from selected agents)
fr: Utiliser la relation d'agents (à partir des agents sélectionnés)

en: Use the data of this agent
fr: Utiliser les données de cet agent

en: Use the legacy Visual Console
fr: utiliser la Console visuelle Legacy

en: Use this OID
fr: Utiliser cet OID

en: Use this tool to view your %s logfiles directly on the console
fr: Utilisez cet outil pour afficher vos %s fichiers journaux directement sur la console

en: Use uncompressed module data.
fr: Utiliser des données de module non compressées.

en: Used by the Enterprise ICMP Server. Default path is /usr/sbin/fping for installation in Centos, if you are installing in another distro, install fping in /usr/bin/fping and update this field with the new path
fr: Utilisé par le serveur ICMP Entreprise. Le chemin par défaut est /usr/sbin/fping pour l’installation dans Centos, si vous effectuez l’installation dans une autre distribution, installez fping dans /usr/bin/fping et mettez à jour ce champ avec le nouveau chemin d’accès

en: Useful for integrations
fr: Utile pour les intégrations

en: User
fr: Utilisateur

en: User %s is reporting an issue in its %s experience
fr: L'utilisateur %s signale un problème dans son expérience %s

en: User Detail Editor
fr: Éditeur d'information sur l'utilisateur

en: User ID
fr: Identifiant de l'utilisateur

en: User ID cannot be empty
fr: L'identifiant de l'utilisateur ne peut pas être vide.

en: User Management
fr: Gestion des utilisateurs

en: User Profile management
fr: Gestion des profils utilisateur

en: User Timezone setup
fr: Configuration du fuseau horaire utilisateur

en: User ack.
fr: Confirmation de l'utilisateur

en: User authentication
fr: Authentification de l'utilisateur

en: User blocked if login fails
fr: Utilisateur bloqué en cas d'erreur de connexion

en: User can customize the home page. By default, will display 'Agent Detail'. Example: Select 'Other' and type index.php?sec=estado&sec2=operation/agentes/ver_agente&id_agente=1 to show agent detail view
fr: L'utilisateur peut personnaliser la page d'accueil. Par défaut, affichera « Détail de l'agent ». Exemple : sélectionnez « Autre » et saisissez index.php?sec=estado&sec2=operation/agentes/ver_agente&id_agente=1 pour afficher la vue détaillée de l'agent

en: User cannot log in into this console, please contact administrator
fr: L'utilisateur ne peut pas entrer dans la console, veuillez contacter l'administrateur

en: User color scheme
fr: Jeu de couleurs utilisateur

en: User configured for Master to Slaves replication
fr: Utilisateur configuré pour la réplication de Maître à Esclave

en: User created.
fr: Utilisateur créé.

en: User data dir
fr: Répertoire de données utilisateur

en: User deleted.
fr: Utilisateur supprimé.

en: User detail editor
fr: Éditeur d'information sur l'utilisateur

en: User doesn\'t exist.
fr: L'utilisateur n'existe pas

en: User has been blocked. Try again in
fr: L'utilisateur a été bloqué. Essayez à nouveau dans

en: User info successfully updated
fr: L'information de l'utilisateur a été mise à jour correctement.

en: User is blocked
fr: L’utilisateur est bloqué

en: User management
fr: Gestion des utilisateurs

en: User must be created before activating double authentication.
fr: L'utilisateur doit être créé avant d'activer la double authentification.

en: User node access not enabled
fr: Accès au node de l'utilisateur non habilité

en: User not found
fr: Utilisateur introuvable

en: User not found in database or incorrect password
fr: Utilisateur introuvable dans la base de données ou mot de passe incorrect

en: User not found in database or incorrect password.
fr: Utilisateur introuvable dans la base de données ou mot de passe incorrect.

en: User notifications
fr: Notifications utilisateur

en: User of the system that owns the MySQL files, necessary for the adjustment of permissions (by default mysql)
fr: Utilisateur du système qui possède les fichiers MySQL, nécessaire pour ajuster les permissions (mysql par défaut)

en: User only can use the API.
fr: L'utilisateur peut seulement utiliser l'API.

en: User operations
fr: Opérations utilisateur

en: User or group must be selected.
fr: L'utilisateur ou le groupe doit être sélectionné.

en: User or group not specified
fr: Utilisateur ou groupe non spécifié

en: User pass successfully updated
fr: Mot de passe de l'utilisateur mis à jour correctement

en: User password
fr: Mot de passe de l'utilisateur

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: User profile added.
fr: Profil d’utilisateur ajouté.

en: User profile deleted.
fr: Profil d’utilisateur supprimé.

en: User synchronization
fr: Synchronisation de l'utilisateur

en: User to reset password
fr: Utilisateur pour remettre le mot de passe

en: User updated.
fr: Utilisateur mis à jour.

en: User will be created without profiles assigned and won't be able to log in, are you sure?
fr: L'utilisateur sera créé sans profils attribués et ne pourra pas se connecter, êtes-vous sûr ?

en: User, group not specified
fr: Utilisateur, groupe non spécifié

en: User, group or profile not specified
fr: Utilisateur, groupe ou profil non spécifié

en: User, group or profile status not specified
fr: Utilisateur, groupe ou état du profil non spécifié

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users Operator
fr: Opérateur d'utilisateurs

en: Users cannot be updated (%s)
fr: Les utilisateurs ne peuvent pas être mis à jour (%s)

en: Users connected
fr: Utilisateurs connectés

en: Users found
fr: Utilisateurs trouvés

en: Users management
fr: Gestion des utilisateurs

en: Users operations
fr: Opérations des utilisateurs

en: Users updated successfully (%s)
fr: Agents mis à jour correctement (%s)

en: Using data from
fr: En utilisant les données de

en: Using local component
fr: Utilisation du composant local en cours

en: Using module component
fr: Utilisation du composant de module

en: V-Center IP
fr: Adresse IP vCenter

en: VALIDATED
fr: VALIDÉ

en: VLAN Config
fr: Configuration VLAN

en: VLAN Statistics
fr: Statistiques VLAN

en: VLAN Wizard
fr: Assistant VLAN

en: VLAN cache enabled
fr: Cache VLAN activé

en: VLAN enabled
fr: VLAN activé

en: VLAN name exists in database, please select another name
fr: Le nom du VLAN existe dans la base de données, sélectionnez un autre nom

en: VMWare
fr: VMware

en: VMware View
fr: Vue VMware

en: VMware plugin is working.
fr: Le plugin VMware fonctionne.

en: VMware view options
fr: Options d’affichage VMware

en: Val. by
fr: Valeur par

en: Validate
fr: Valider

en: Validate code
fr: Valider le code

en: Validate event
fr: Valider l'événement

en: Validate events
fr: Valider les événements

en: Validate selected
fr: Valider la sélection

en: Validated
fr: Validé

en: Validated traps.
fr: Traps validés.

en: Validated vs unvalidated
fr: Validés / non validés

en: Validated vs unvalidated
fr: Validé vs non validé

en: Validated.
fr: Validé.

en: Value
fr: Valeur

en: Value OID
fr: Valeur OID

en: Value color
fr: Couleur de la valeur

en: Value operation
fr: Opération de valeur

en: Value to interface graphics
fr: Valeur pour l'interface graphique

en: Value to show
fr: Valeur à afficher

en: Value:
fr: Valeur :

en: Values
fr: Valeurs

en: Values Custom Fields
fr: Valeurs des champs personnalisés

en: Variable bindings/Data
fr: Liens variables/Données

en: Variable bindings:
fr: Liens variables :

en: Various
fr: Divers

en: Vendor
fr: Fournisseur

en: Vendor not found: %s
fr: Fournisseur non trouvé : %s

en: Vendor successfully deleted
fr: Fournisseur éliminé correctement

en: Vendors
fr: Fournisseurs

en: Verbosity
fr: Verbosité

en: Verbosity level from 0 (less verbose) to 10 (more verbose)
fr: Niveau de verbosité de 0 (moins verbeux) à 10 (plus verbeux)

en: Verify package signature
fr: Vérifier la signature du package

en: Vertical Bar
fr: Barre verticale

en: Vertical Bars
fr: Barres verticales

en: Vertical bars
fr: Barres verticales

en: Very serious
fr: Très grave

en: View
fr: Vue

en: View %s not found
fr: Affichage %s introuvable

en: View Agents
fr: Afficher les agents

en: View ESX Host statistics from
fr: Afficher les statistiques de l’hôte ESX à partir de

en: View Events
fr: Voir les évènements

en: View GIS
fr: Afficher GIS

en: View NCM Data
fr: Afficher les données du NCM

en: View NCM data
fr: Afficher les données du NCM

en: View Network Maps
fr: Afficher les cartes réseau

en: View Report
fr: Afficher le rapport

en: View Reports
fr: Voir les rapports

en: View Service
fr: Afficher services

en: View VMware dashboard
fr: Afficher le tableau de bord VMware

en: View VMware map
fr: Afficher la carte VMware

en: View Visual Consoles
fr: Afficher les consoles visuelles

en: View agent details
fr: Voir les détails de l'agent

en: View agents
fr: Afficher les agents

en: View alert advanced details
fr: Afficher les informations avancées des alertes

en: View all categories
fr: Voir toutes les catégories

en: View all statistics
fr: Voir toutes les statistiques

en: View all stats
fr: Voir toutes les statistiques

en: View custom fields
fr: Afficher les champs personnalisés

en: View details
fr: Voir les détails

en: View events
fr: Afficher les événements

en: View graph
fr: Afficher graphique

en: View graph containers
fr: Afficher conteneurs de graphiques

en: View graph templates
fr: Afficher modèles de graphiques

en: View in Module Library
fr: Afficher dans la bibliothèque de modules

en: View map
fr: Voir la carte

en: View network maps
fr: Afficher les cartes de réseau

en: View nodes
fr: Afficher les nœuds

en: View of favorites
fr: Vue des favoris

en: View report
fr: Afficher le rapport

en: View reporting
fr: Afficher le rapport

en: View reports
fr: Afficher les rapports

en: View summary
fr: Voir le résumé

en: View this cluster
fr: Voir le grappe

en: View ticket
fr: Voir le ticket

en: View visual console
fr: Afficher la console visuelle

en: Views
fr: Vues

en: Virtual IP
fr: IP virtuelle

en: Virtual Routing and Forwarding
fr: Routage et transfert virtuels

en: Virtual network monitoring
fr: Supervision réseau virtuel

en: Visible time of successful notifiations
fr: Heure visible des notifications réussies

en: Visit our privacy policy for more information
fr: Visitez notre politique de confidentialité pour plus d'informations

en: Visual Console
fr: Console visuelle

en: Visual Console Builder Information
fr: Informations sur le constructeur de console visuelle

en: Visual Console List
fr: Liste de la console visuelle

en: Visual Console Template
fr: Modèle de console visuelle

en: Visual Console Template Wizard
fr: Assistant de modèle de console visuelle

en: Visual Consoles
fr: Consoles visuelles

en: Visual Favourite Console
fr: Console visuelle préférée

en: Visual animation
fr: Animation visuelle

en: Visual console
fr: Console visuelle

en: Visual console list
fr: Liste de la console visuelle

en: Visual console name
fr: Nom de la console visuelle

en: Visual consoles
fr: Consoles visuelles

en: Visual consoles configuration
fr: Configuration des consoles visuelles

en: Visual consoles list
fr: Liste de consoles visuelles

en: Visual effects and animation
fr: Effets visuels et animation

en: Visual setup
fr: Configuration visuelle

en: Visual styles
fr: Styles visuels

en: Vlan config
fr: Configuration Vlan

en: Vlan created
fr: Vlan crée

en: Vlan name
fr: Nom de vlan

en: Vlan name could not be added, please select vlan
fr: Le nom du Vlan n'a pas pu être ajouté, sélectionnez clan

en: Vlan name exists in database, please select other name
fr: Le nom du Vlan existe déjà dans la base de données, sélectionnez un autre nom

en: Vlan not created
fr: Vlan non crée

en: Vlan not updated
fr: Vlan non mis à jour

en: Vlan statistics
fr: Statistiques de la VLan

en: Vlan updated
fr: Vlan mis à jour

en: Vlan wizard
fr: Assistant Vlan

en: WARNING
fr: ATTENTION

en: WARNING! - You are going to delete a cluster agent. Are you sure?
fr: ATTENTION! - Vous allez supprimer un agent de grappe. Êtes-vous sûr ?

en: WARNING: If you delete this scheduled downtime, it will not be taken into account in future SLA reports
fr: ATTENTION : Si vous supprimez ce temps d'arrêt programmé, il ne sera pas pris en compte dans les futurs rapports SLA

en: WARNING: If you edit this scheduled downtime, the data of future SLA reports may be altered
fr: AVERTISSEMENT : Si vous modifiez ce temps d'arrêt programmé, les données des futurs rapports SLA peuvent être modifiées

en: WARNING: If your email size exceeds your mail attachment size limit, the file will be saved in the local attachment folder.
fr: AVERTISSEMENT : Si la taille de votre e-mail dépasse la limite de taille de votre attachement, le fichier sera enregistré dans le dossier des attachements local.

en: WARNING: There are malformed scheduled downtimes
fr: AVERTISSEMENT : il y a des temps d'arrêt programmés mal formés

en: WARNING: This could cause a performace impact.
fr: AVERTISSEMENT : Cela pourrait avoir un impact sur les performances.

en: WARNING: This is a new feature and is still at an early stage. It is available with limited features, use it with caution and send us your feedback to improve these current capabilities.
fr: AVERTISSEMENT : C'est une nouvelle fonctionnalité et elle est dans une étape préliminaire. C'est disponible avec des fonctionnalités limitées, utilisez-le avec précaution et envoyez-nous vos commentaires pour améliorer ses capacités actuelles.

en: WARNING: You are just one click away from an automated update. This may result in a damaged system, including loss of data and operativity. Check you have a recent backup. OpenSource updates are automatically created packages, and there is no WARRANTY or SUPPORT. If you need professional support and warranty, please upgrade to Enterprise Version.
fr: Avertissement : Vous êtes à un seul clic d'une mise à jour automatisée. Ceci pourrait endommager le système et provoquer une possible perte de données et de fonctionnalités. Veuillez vérifier que vous disposez d'une copie de sécurité récente. Les mises à jour de source ouverte sont des progiciels créés automatiquement qui ne sont pas couverts par une GARANTIE ou un ASSISTANCE LOGICIEL. Si vous avez besoin de garantie et d'assistance logiciel, veuillez faire une mise à niveau avec la version Enterprise.

en: WAV Sound
fr: Son WAV

en: WEB server
fr: Serveur web

en: WMI Explorer
fr: Explorateur WMI

en: WMI Wizard
fr: Assistant du WMI

en: WMI authentication
fr: Authentification WMI

en: WMI binary
fr: Binaire WMI

en: WMI class
fr: Classe WMI

en: WMI enabled
fr: WMI activé

en: WMI interval
fr: Intervalle WMI

en: WMI module
fr: Module WMI

en: WMI modules
fr: Modules WMI

en: WMI query
fr: Requête WMI

en: WMI server
fr: Serveur WMI

en: WMI server module
fr: Module serveur WMI

en: WMI subnets blacklist
fr: Liste noire des sous-réseaux WMI

en: WMI threads
fr: Fils WMI

en: WMS Server
fr: Serveur WMS

en: WMS Server URL
fr: URL du serveur WMS

en: WUX Console
fr: Console WUX

en: WUX server
fr: Serveur WUX

en: WUX transaction stats
fr: Statistiques des transactions WUX

en: Wait startup_delay seconds before sending XML data files for the first time
fr: Attendez startup_delay secondes avant d’envoyer des fichiers de données XML pour la première fois

en: Waiting
fr: En attente

en: Waiting results...
fr: En attendant des résultats...

en: Warm start (1)
fr: Démarrage (1)

en: Warn
fr: Alerte

en: Warn:
fr: Avertissement :

en: Warning
fr: Attention

en: Warning (Alert)
fr: Avertissement (Alerte)

en: Warning Status
fr: État d'alerte

en: Warning agents
fr: Agents d'alerte

en: Warning and Critical thresholds
fr: Seuils d'état d'alerte et critique

en: Warning create '%s' policy, the name exist, the policy have a name %s.
fr: Erreur de création de la politique '%s' ; le nom existe déjà. Le nom de la politique est %s.

en: Warning create '%s' report, the name exist, the report have a name %s.
fr: Alerte création rapport '%s', le nom existe déjà. Le nom du rapport est %s.

en: Warning create '%s' visual map, the name exist, the report have a name %s.
fr: Alerte lors de la création de la carte visuelle '%s', le nom existe. Le rapport a un nom %s.

en: Warning events
fr: Événements en état d'alerte

en: Warning for synchronization queue
fr: Avertissement pour la file d’attente de synchronisation

en: Warning instructions
fr: Instructions état d'alerte

en: Warning modules
fr: Modules en état d'alerte

en: Warning php version
fr: Avertissement version php

en: Warning service alert
fr: Alerte de service d’avertissement

en: Warning status
fr: État d'alerte

en: Warning threshold
fr: Seuil d’avertissement

en: Warning threshold for occupied addresses
fr: Seuil d’avertissement pour les adresses occupées

en: Warning weight
fr: Poids d'alerte

en: Warning, this CSV importer will not perform any discovery, it will only create empty agents with the name, IP, OS type, description and group provided in the CSV.
fr: Attention, cet importateur CSV n’effectuera aucune découverte, il créera uniquement des agents vides avec le nom, l’adresse IP, le type de système d’exploitation, la description et le groupe fournis dans le fichier CSV.

en: Warning, you are accessing the database directly. You can leave the system inoperative if you run an inappropriate SQL statement
fr: Attention, vous accédez directement à la base de données. Vous pouvez laisser le système inopérant si vous exécutez une instruction SQL inappropriée

en: Warning: period 0 reports cannot be used to show information back in time. Information contained in this kind of reports will be always reporting the most recent information
fr: Attention : les rapports de période 0 ne peuvent pas être utilisés pour afficher de l'information passée. L'information dans ce type de rapport affiche toujours les données les plus récentes.

en: Warning: this parameter limits the contents of the logs and affects the performance.
fr: Attention : ce paramètre limite le contenu des journaux et affecte la performance.

en: Warp Update Journal
fr: Journal de Warp Update

en: Warp Update Offline
fr: Warp Update hors ligne

en: Warp Update Online
fr: Warp Update en ligne

en: Warp Update Setup
fr: Configuration de Warp Update

en: Warp Update URL
fr: URL de Warp Update

en: Warp journal
fr: Journal de Warp

en: Web check
fr: Vérification web

en: Web checks
fr: Vérification web

en: Web checks are built correctly
fr: Contrôles web établis correctement

en: Web configuration
fr: Configuration web

en: Web modules
fr: Modules Web

en: Web server
fr: Serveur web

en: Web server module
fr: Module du serveur web

en: Web threads
fr: Fils web

en: WebService engine has not been started, please check documentation.
fr: Le moteur WebService n'a pas été démarré, vérifiez la documentation

en: WebService engine is not working properly, please check documentation.
fr: Le moteur de service Web ne fonctionne pas correctement, veuillez vérifier la documentation.

en: WebSocket bind address
fr: Adresse de liaison WebSocket

en: WebSocket port
fr: Port WebSocket

en: WebSocket proxy url
fr: URL du proxy WebSocket

en: WebSocket settings
fr: Paramètres WebSocket

en: Webchecks configuration is empty
fr: La configuration des Webchecks est vide.

en: Websocket Engine
fr: Moteur de Websocket

en: Websocket engine
fr: Moteur de Websocket

en: Wed
fr: Mercredi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week day
fr: Jour de la semaine

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weekly S.L.A.
fr: SLA hebdomadaire

en: Weekly:
fr: Hebdomadaire :

en: Weight
fr: Poids

en: Weight Critical
fr: Poids critique

en: Weight Ok
fr: Poids OK

en: Weight Unknown
fr: Poids inconnu

en: Weight Warning
fr: Poids alerte

en: Weights
fr: Poids

en: Weights configured are common for every item added to the service, if you want to customize them, please edit each element at service element editor.
fr: Les poids configurés sont communs pour chaque élément ajouté au service, si vous souhaitez les personnaliser, veuillez modifier chaque élément dans l’éditeur d’éléments de service.

en: Weights configured are common for every item added to the service, if you want to customize them, please edit the service.
fr: Les poids configurés sont communs pour chaque article ajouté au service, si vous souhaitez les personnaliser, veuillez modifier le service.

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Welcome Tips
fr: Astuces de bienvenue

en: Welcome message to %s
fr: Message de bienvenue à %s

en: Welcome tips
fr: Astuces de bienvenue

en: Welcome to
fr: Bienvenue à

en: Welcome to %s
fr: Bienvenue à %s

en: What happened?
fr: Que s'est-il passé?

en: When connecting to licence server.
fr: Lors de la connexion au serveur de licences.

en: When select agents
fr: Lorsque des agents sont sélectionnés

en: When select modules
fr: Lorsque des modules sont sélectionnées

en: When you change the Agent position, the agent automatically activates the 'Ignore new GIS data' option
fr: Lorsque vous modifiez la position de l'agent, il active automatiquement l'option « Ignorer les  nouvelles données GIS »

en: When you subscribe to the Warp update service for %s, you accept that we
                register your %s instance as an identifier on a database owned by %s. This data will solely be used to
                provide you with information about %s and will not be conceded to third parties. You can unregister from
                said database at any time from the Warp update options.
fr: Lorsque vous vous abonnez à %s Update Manager service, vous acceptez que nous
                registrons votre %s instance en tant qu’identifiant dans la base données propriété de %s. Ces données seront utilisées seulement pour vous
                fournir de l’information sur %s et ne seront pas transmis aux tierces. Vous pouvez vous désabonner de
                ladite base de données à tout moment depuis les options de Update Manager.

en: Which task would you like to do first?
fr: Quelle tâche voulez-vous effectuer en premier ?

en: White
fr: Blanc

en: Whois executable does not exist.
fr: Le Whois exécutable n'existe pas.

en: Widget cannot be loaded
fr: Le widget ne peut pas être chargé

en: Width
fr: Largeur

en: Width (px)
fr: Largeur (px)

en: Width x Height<br>Max value
fr: Largeur x Hauteur<br>Valeur max

en: Widtzzzzh
fr: Largeur

en: Will be deleted in the next policy application
fr: Ils seront supprimés lors de la prochaine application de la politique.

en: Will be linked in the next policy application
fr: Il sera associé lors de la prochaine application de la politique

en: Will be unlinked in the next policy application
fr: Ils seront dissociés lors de la prochaine application de la politique.

en: Windows remote
fr: Télécommande Windows

en: With Pandora FMS Enterprise you can add high availability to your Pandora FMS installation by adding redundant MySQL servers
fr: Avec Pandora FMS Enterprise vous pouvez ajouter l'haute disponibilité à votre installation Pandora FMS en ajoutant des serveurs MySQL redondantes

en: With the token enabled the query will affect the Historical Database, which may mean a small drop in performance.
fr: Avec le jeton activé, la requête affectera la base de données historique, ce qui peut signifier une petite baisse des performances.

en: With this option enabled, the user will can access to nodes console
fr: Si cette option est activée, l'utilisateur pourra accéder à la console de nœuds

en: With this option enabled, your account access will be more secure, 
    		cause a code generated by other application will be required after the login
fr: Si vous activez cette option, l'accès à votre compte sera plus sécurisé, 
    		parce qu'un code généré par une autre application sera nécessaire après la connexion

en: Within this view you will find information collected using Discovery Cloud AWS task. You will be able to see the most relevant information about your infrastructure, such as the current cost of your contracted services, the number of instances per region or resource usage metrics. In order to collect this information you must create a Cloud Monitoring Discovery task.
fr: Dans cette vue, vous trouverez des informations collectées à l’aide de la tâche AWS Discovery Cloud. Vous pourrez voir les informations les plus pertinentes sur votre infrastructure, telles que le coût actuel de vos services contractuels, le nombre d’instances par région ou les mesures d’utilisation des ressources. Pour collecter ces informations, vous devez créer une tâche Cloud Monitoring Discovery.

en: Without changes
fr: Sans changements

en: Without status
fr: Sans état

en: Wizard
fr: Assistant

en: Wizard Module
fr: Module assistant

en: Wizard SLA
fr: Assistant SLA

en: Wizard Visual Console
fr: Console visuelle de l'assistant

en: Wizard failed. Cannot configure task.
fr: Échec de l'assistant. La tache ne peut pas se configurer.

en: Wizard level
fr: Niveau d'assistant logiciel

en: Wizard sla
fr: SLA de l’assistant

en: Wizard template
fr: Modèle de l'assistant

en: Working time
fr: Temps de travail

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Write Access
fr: Accès en écriture

en: Wrong size, we recommend images of 464x260 px
fr: Mauvaise taille, nous recommandons des images de 464x260 px

en: Wux server
fr: Serveur WUX

en: Wux server module
fr: Module du serveur WUX

en: Wux transaction
fr: Transaction WUX

en: X offset
fr: Offset en X

en: XML file was generated successfully in path:
fr: Le fichier XML a été généré correctement dans le chemin :

en: Y offset
fr: Offset en Y

en: Yaml is empty
fr: Yaml est vide

en: Year
fr: Année

en: Yearly
fr: Annuellement

en: Yellow cell when the module group and agent have at least one in warning status and the others in grey or green status
fr: Cellule jaune quand le groupe du module et l'agent ont au moins un module dans un état d'alerte et le reste dans un état gris ou vert

en: Yellow cell when the module has a warning status
fr: Cellule jaune quand le module se trouve en état d'alerte

en: Yes
fr: Oui

en: Yes and change status
fr: Oui et changer d’état

en: Yes without changing status
fr: Oui sans changer d’état

en: You are about to activate the double authentication
fr: Vous êtes sur le point d'activer la double authentification

en: You are going to disable a cluster agent. Are you sure?
fr: Vous allez désactiver un agent de grappe. Êtes-vous sûr ?

en: You are going to enable a cluster agent. Are you sure?
fr: Vous allez activer un agent de grappe. Êtes-vous sûr ?

en: You can activate it manually <a href="%s" target="_blank">here</a> or automatically filling the form below:
fr: Vous pouvez l'activer manuellement <a href="%s" target="_blank">ici</a> ou automatiquement en remplissant le formulaire ci-dessous :

en: You can also create these relationships manually by editing nodes or re-passing a discovery task after adding new information (for example by adding new SNMP communities).
fr: Vous pouvez également créer ces relations manuellement en modifiant des nœuds ou en repassant une tâche de découverte après avoir ajouté de nouvelles informations (par exemple, en ajoutant de nouvelles communautés SNMP).

en: You can change the name if you want.
fr: Vous pouvez modifier le nom si vous voulez.

en: You can choose the amount of information shown in general setup (Log size limit in system logs viewer extension),
fr: Vous pouvez déterminer la quantité d'information affichée dans la configuration générale (taille limite dans l'extension du visualiseur des journaux du système)

en: You can configure several tasks using Discovery Applications at
fr: Vous pouvez configurer plusieurs tâches à l’aide des applications de découverte à l’adresse

en: You can execute any command on as many agents you need, and check the execution on all of them using the Omnishell Command View
fr: Vous pouvez exécuter n'importe quelle commande dans aussi d'agents que vous avez besoin, et vérifiez l'exécution de tous eux en utilisant la Vue de commande Omnishell

en: You can execute this SQL query for to fix.
fr: Vous pouvez exécuter cette requête SQL pour le réparer.

en: You can export resource templates in .ptr format.
fr: Vous pouvez exporter des modèles de ressources au format .ptr.

en: You can find more help in the <a class="underline" href="%s">wiki</a>
fr: Vous pouvez trouver plus d'aide dans le <a class="underline" href="%s">wiki</a>

en: You can find more information at:
fr: Vous trouverez plus d’informations sur :

en: You can get more plugins in our
fr: Vous pouvez obtenir plus de plugins dans notre

en: You can get more resurces in our <a href="https://pandorafms.com/Library/Library/">Public Resource Library</a>
fr: Vous pouvez obtenir plus de resources dans notre <a href="https://pandorafms.com/Library/Library/">bibliothèque de ressources publiques</a>

en: You can not change your user info under the current authentication scheme
fr: Vous ne pouvez pas modifier vos informations d'utilisateur sous le schéma d'authentification actuel

en: You can place your custom images into the folder images/backgrounds/
fr: Vous pouvez placer vos images personnalisées dans le dossier images/backgrounds/

en: You can place your favicon into the folder images/custom_favicon/. This file should be in .ico format with a size of 16x16.
fr: Vous pouvez placer votre favicon dans le dossier images/custom_favicon/. Ce fichier doit être au format .ico d’une taille de 16x16.

en: You can specify networks or fully qualified domain names of a specific host, separated by commas, for example: 192.168.50.0/24,192.168.60.0/24, hostname.artica.es
fr: Vous pouvez spécifier des réseaux ou des noms de domaine complets d’un hôte spécifique, séparés par des virgules, par exemple : 192.168.50.0/24,192.168.60.0/24, hostname.artica.es

en: You can specify several values, separated by commas, for example: public,mysecret,1234
fr: Vous pouvez définir plusieurs valeurs séparées par des virgules. Par exemple : public,mysecret,1234

en: You can upload a CSV file. Each line must contain a network in IP/MASK format. For instance: 192.168.1.1/32
fr: Vous pouvez télécharger un fichier CSV. Chaque ligne doit contenir un réseau au format IP/MASK. Par exemple : 192.168.1.1/32

en: You can use macro _agentalias_ here. Left in blank if you want to use default name: Template name - agent alias
fr: Vous pouvez utiliser macro _agentalias_ ici. Laissé vide si vous souhaitez utiliser le nom par défaut : Nom du modèle - alias de l’agent

en: You cannot change your password under the current authentication scheme
fr: Vous ne pouvez pas changer votre mot de passe sous le schéma d'authentification actuel

en: You cannot edit this action, You don't have the permission to edit All group.
fr: Vous ne pouvez pas modifier cette action, vous n'avez pas la permission de modifier tous les groupes.

en: You cannot edit this alert template, You don't have the permission to edit All group.
fr: Vous ne pouvez pas modifier ce modèle d'alerte, vous n'êtes pas autorisé à modifier le groupe Tous.

en: You cannot monitor RDS instances from different types. Please define several tasks for several types.
fr: Vous ne pouvez pas superviser les instances RDS depuis différents types. Définissez différents taches pour différentes types.

en: You cannot set the Password type until you clear the combo values and click on update button.
fr: Vous ne pouvez pas définir le type de mot de passe tant que vous n'avez pas effacé les valeurs combinées et cliqué sur le bouton de mise à jour.

en: You cannot start a new merge because system is merging events data.
fr: Vous ne pouvez pas commencer une nouvelle unification parce que le système est déjà en train d'unifier des données d'événements

en: You cannot unset the enable combo until you clear the combo values and click on update.
fr: Vous ne pouvez pas désactiver le combo d'activation tant que vous n'avez pas effacé les valeurs du combo et cliqué sur mettre à jour.

en: You cannot use this metaconsole until merging process is finished
fr: Vous ne pouvez pas utiliser cette Métaconsole tant que le processus de fusion n’est pas terminé

en: You cannot use this node until system is unified
fr: Vous ne pouvez utiliser ce noeud jusqu'à que le système soit unifié

en: You cannot use update manager %s. This license has expired %d days ago. Please update your license or disable enterprise section by moving enterprise directory to another location and try again.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser le gestionnaire de mise à jour %s. Cette licence a expiré il y a %d jours. Veuillez mettre à jour votre licence ou désactiver la section Entreprise en déplaçant le répertoire Enterprise vers un autre emplacement et réessayer.

en: You cannot use update manager %s. This license is a trial license to test all %s features. Please update your license to unlock all %s features.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser le gestionnaire de mise à jour %s. Cette licence est une licence d'essai pour tester toutes les %s fonctionnalités. Veuillez mettre à jour votre licence pour déverrouiller toutes les %s fonctionnalités.

en: You cannot use update manager %s. You are exceding monitoring limits by %s elements. Please update your license or disable enterprise section by moving enterprise directory to another location and try again.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser le gestionnaire de mise à jour %s. Vous dépassez les limites de surveillance de %s éléments. Veuillez mettre à jour votre licence ou désactiver la section Entreprise en déplaçant le répertoire d'entreprise vers un autre emplacement et réessayer.

en: You could change this options later in "alert actions" and setting your account.
fr: Vous pouvez modifier ces options plus tard dans « actions d'alerte » et dans la configuration de votre compte.

en: You could enter the code manually or use the QR code to add it automatically
fr: Vous pouvez introduire le code manuellement ou utiliser le code QR pour l'ajouter automatiquement

en: You do not have access to this page
fr: Vous n'avez pas accès à cette page

en: You do not have grants to access in this agent %s
fr: Vous n'avez pas des permissions pour accéder à cet agent %s

en: You do not have grants to access this feature
fr: Vous n'avez pas de permissions pour accéder à cette fonctionnalité

en: You don't have access
fr: Vous n'avez pas accès.

en: You don't have access to this page
fr: Vous n'avez pas accès à cette page

en: You have
fr: Vous avez

en: You have defined a high number of alerts, this may cause you performance problems in the future. In the Enterprise version, you can use event correlation alerts to simplify the alerting system and have easier administration and increased performance.
fr: Vous avez défini un nombre élevé d'alertes. Cela peut provoquer des problèmes de rendement. Avec la version Enterprise, vous pouvez utiliser des alertes de corrélation d'événements pour simplifier le système d'alertes, rendre l'administration plus facile et augmenter le rendement.

en: You have generated a new API Token.
fr: Vous avez généré un nouveau jeton API.

en: You have less than 10 MB of logs
fr: Vous avez moins de 10 Mo de journaux

en: You have more than 10 MB of logs
fr: Vous avez plus de 10 Mo de journaux

en: You have no access to edit this task.
fr: vous n'avez de permissions pour accéder à cette tache.

en: You have no access to manage console tasks.
fr: Vous n'avez pas accès à la gestion des tâches de la console.

en: You have no acess to edit this command.
fr: Vous n'avez pas d'accès à l'édition de cette commande.

en: You have non initialized modules
fr: Vous avez des modules non initialisés.

en: You have not access to the parent.
fr: Vous n'avez pas accès au parent

en: You have too many items in the processing queue. This can happen if your server is overloaded and/or improperly configured. This could be something temporary, or a bottleneck. If it is associated with a delay in monitoring, with modules going to unknown, try increasing the number of threads.
fr: Vous avez trop d’éléments dans la file d’attente de traitement. Cela peut se produire si votre serveur est surchargé et/ou mal configuré. Cela pourrait être quelque chose de temporaire, ou un goulot d’étranglement. S’il est associé à un retard de supervision, avec des modules qui deviennent inconnus, essayez d’augmenter le nombre de threads.

en: You have too much items in the processing queue. This can happen if your server is too loaded and/or not properly configured. This could be something temporal, or a bottleneck. One possible solution is increase number of server threads, but you should consider getting support about this.
fr: Vous avez trop d'articles dans la file d'attente de traitement. Cela peut se produire si votre serveur est trop chargé et/ou pas configuré correctement. Il pourrait s'agir d'un problème temporaire ou un engorgement. Une solution possible c'est d'augmenter le nombre de threads du serveur, mais vous devriez penser à chercher de l'aide.

en: You have unknown modules in this agent.
fr: Vous avez des modules inconnus dans cet agent.

en: You haven't created templates yet.
fr: Vous n'avez pas encore créé de modèles.

en: You haven't privileges for insert data in the agent.
fr: Vous n'avez pas de privilèges pour introduire des données dans l'agent

en: You may try to run the %s<b>installation wizard</b>%s to create one.
fr: Vous pouvez essayer d'exécuter le %s<b>assistant logiciel</b>%s pour en créer un.

en: You must change password:
fr: Changez le mot de passe :

en: You must click the Create or Update buttom for a correct configuration!!!
fr: Cliquez sur Créer ou Mettre à jour pour une configuration correcte !

en: You must create a task first
fr: Vous devez d'abord créer une tâche

en: You must define a network.
fr: Définissez un réseau.

en: You must install php-yaml in order to use this feature.
fr: Installez php-yaml pour utiliser cette fonctionnalité.

en: You must provide a task name.
fr: Vous devez fournir un nom de tache.

en: You must provide a valid DB2 server IP or FQDN.
fr: Vous devez fournir un serveur IP DB2 ou FQDN valide.

en: You must provide a valid Microsoft SQL Server server IP or FQDN.
fr: Fournissez une IP ou FQDN de Serveur Microsoft SQL Server valide

en: You must provide a valid MySQL server IP or FQDN.
fr: vous devez fournir une IP de serveur MySQL ou FQDN valide.

en: You must provide a valid Oracle server IP or FQDN.
fr: Vous devez fournir une IP de serveur Oracle ou FQDN valide.

en: You must provide a valid V-Center IP or FQDN.
fr: Fournissez une IP ou FQDN V-Center valide

en: You must provide a valid network.
fr: Vous devez fournir un réseau valide.

en: You must provide a valid port number.
fr: Vous devez fournir un número de port valide.

en: You must provide installation files to create a new entry.
fr: Vous devez fournir les fichiers d'installation pour créer une nouvelle entrée.

en: You must select a Discovery Server to run the Task, otherwise the Recon Task will never run
fr: Vous devez sélectionner un Serveur Discovery pour exécuter la la Tache, autrement la Tache Recon ne s'exécutera jamais

en: You must select a Discovery Server.
fr: Vos devez sélectionner un Serveur Discovery.

en: You must select a Discovery server.
fr: Sélectionnez un serveur Discovery.

en: You must select a Prediction Server to perform all cluster status calculations
fr: Vous devez détecter un Serveur de prédiction pour accomplir toutes les estimations d'état de grappe

en: You must select a SNMP alert
fr: Sélectionnez une alerte SNMP

en: You must select a group from the list of groups.
fr: Sélectionnez un groupe dans la liste des groupes.

en: You must select a group where store this key!
fr: Sélectionnez un groupe où stockez cette clé !

en: You must select a profile from the list of profiles.
fr: Vous devez sélectionner un profil de la liste de profils.

en: You must select a service
fr: Sélectionnez un modèle

en: You must select a valid group.
fr: Vous devez sélectionner un groupe valide.

en: You must select at least one RDS instance.
fr: Sélectionnez au moins une instance RDS.

en: You must select at least one alert.
fr: Vous devez sélectionner au moins une alerte.

en: You must select at least one credential to test.
fr: Sélectionnez au moins un identifiant à vérifier.

en: You must select at least one filter.
fr: Vous devez sélectionner au moins un filtre.

en: You must select some group
fr: Sélectionnez un groupe

en: You must select some targets to deploy
fr: Vous devez sélectionner quelques cibles à déployer

en: You must select something.
fr: Sélectionnez quelque élément.

en: You must specify a SSH user
fr: Spécifiez un utilisateur SSH

en: You must specify a host
fr: Spécifiez un hôte

en: You must specify a private path
fr: Spécifiez un chemin privé

en: You must specify a product type
fr: Spécifiez un type de produit

en: You must specify a public key path
fr: Spécifiez un chemin de clé publique

en: You must specify a replication DB pass
fr: Spécifiez un mot de passe de la base de données de réplication

en: You must specify a replication DB user
fr: Spécifiez un utilisateur de base de données de réplication

en: You must specify a username and/or password
fr: Spécifiez un nom d'utilisateur et/ou un mot de passe

en: You must specify an agent to store the service
fr: Spécifiez un agent pour stocker le service

en: You must specify at last one SAP hostname.
fr: Spécifiez au moins un nom d'hôte SAP

en: You need to create your own plugins with Windows compatibility
fr: Vous devez créer vos propres plugins compatibles avec Windows

en: You should centralise management in order to use Wizard section. Please go to %s
fr: Vous devez centraliser la gestion afin d’utiliser la section Assistant. Veuillez aller vers %s

en: You should specify a Discovery server
fr: Vou devriez spécifier un serveur Discovery

en: You should use the "normal" mode (non learn) only when you don't intend to add more modules to the agent.
fr: Vous devriez utiliser le mode « normal » (non apprentissage) seulement quand vous n'avez pas l'intention d'ajouter plus de modules à l'agent.

en: You will be automatically redirected when all tasks finish
fr: Vous serez redirigé automatiquement quand tous les taches sont finis

en: You will need to install the app from the following link before continue
fr: Vous devrez installer l'application à partir du lien ci-dessous avant de continuer

en: You will need to update your system manually, through source code or RPM
                packages to be up to date with latest updates.
fr: Vous devrez mettre à jour votre système manuellement, via le code source ou RPM&#10; packages pour être à jour avec les dernières mises à jour.

en: Your %s has the "develop_bypass" mode enabled. This is a developer mode and should be disabled in a production environment. This value is located in the main index.php file
fr: Votre %s a le mode "develop_bypass" activé. Il s'agit d'un mode développeur et doit être désactivé dans un environnement de production. Cette valeur se trouve dans le fichier principal index.php

en: Your <b>request key</b> is:
fr: La <b>clé</b> de votre demande est :

en: Your API Token is:
fr: Votre jeton API est :

en: Your Email
fr: Votre Email

en: Your IP is not into the IP list with API access.
fr: Votre adresse IP n'est pas dans la liste IP avec accès à l'API

en: Your database hasn't been through maintenance for 48hrs. Please, check documentation on how to perform this maintenance process on %s and enable it as soon as possible.
fr: Votre base de données n'a pas subi de maintenance depuis 48 heures. Veuillez consulter la documentation sur la façon d'effectuer ce processus de maintenance sur %s et l'activer dès que possible.

en: Your defined font doesn't exist or is not defined. Please, check font parameters in your config
fr: Votre police définie n'existe pas ou n'est pas définie. S'il vous plaît, vérifiez les paramètres de police dans votre configuration

en: Your email
fr: Votre email

en: Your historical database hasn't been through maintenance for 48hrs. Please, check documentation on how to perform this maintenance process on %s and enable it as soon as possible.
fr: Votre base de données historique n'a pas subi de maintenance depuis 48 heures. Veuillez consulter la documentation sur la façon d'effectuer ce processus de maintenance sur %s et l'activer dès que possible.

en: Your historical database is not using the same schema as the main DB. This could produce anomalies while storing historical data.
fr: Votre base de données historique n'utilise pas le même schéma que la base de données principale. Cela pourrait produire des anomalies lors du stockage des données historiques.

en: Your installation of PHP does not support LDAP
fr: Votre installation de PHP ne prend pas en charge LDAP

en: Your license has expired. Please, contact our sales department.
fr: Votre licence a expiré. Veuillez contacter notre service commercial.

en: Your report had been successfully sent to Artica.
fr: Votre rapport a été envoyé correctement à Artica.

en: Your report has been planned, and the system will email you a
fr: Votre rapport a été planifié et le système en vous enverra par e-mail un

en: Your selection exceeds the agents available on your license. Limit %d
fr: Votre sélection dépasse les agents disponibles sur votre licence. Limite %d

en: Your session has ended. Please close your browser window to close this %s session.
fr: Votre session a terminé. Veuillez fermer votre fenêtre du navigateur pour fermer la session %s.

en: ZOOM functionality is only available when there is only one such widget in the dashboard
fr: La fonctionnalité ZOOM n'est disponible que lorsqu'il n'y a qu'un seul widget de ce type dans le tableau de bord

en: Zero results found
fr: Zéro résultats trouvés

en: Zero results found.
fr: Zéro résultats trouvés

en: Zip file with skin subdirectory. The name of the zip file only can have alphanumeric characters.
fr: Fichier zip avec sous-répertoire thème. Le nom du fichier zip ne peut avoir que des caractères alphanumériques.

en: Zoom factor
fr: Facteur de zoom

en: Zoom graphs
fr: Zoomer les graphiques

en: Zoom graphs:
fr: Graphiques de zoom :

en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

en: Zoom scale
fr: Échelle de zoom

en: [pandorafms wiki] New report
fr: [wiki pandorafms] Nouveau rapport

en: [pandorafms wiki] New suggestion
fr: [wiki pandorafms] Nouvelle suggestion

en: added
fr: ajouté

en: after to
fr: après

en: agent cache failed
fr: caché d'agent échoué

en: agent that stores SLA service
fr: agent qui stocke les service SLA

en: agent that stores the service
fr: agent qui stocke le service

en: agents like "%s"
fr: agents comme « %s »

en: ago
fr: il y a

en: ago by user
fr: par l’utilisateur

en: alert critical SLA service
fr: service SLA critique d’alerte

en: alert critical service
fr: Service critique de l'alerte

en: alert unknown service
fr: Service unconnu de l'alerte

en: alert warning service
fr: Service d'avertissement de l'alerte

en: alias_as_name
fr: Alias comme nom

en: and
fr: et

en: and replace with
fr: et les remplacer par

en: and this agents are generate problems:
fr: et ces agents génèrent des problèmes :

en: and this agents with ids are doesn't exists:
fr: et ces agents avec des identifiants n'existent pas :

en: and this modules are doesn't exists or not applicable a this agents:
fr: et ce module n'existe pas ou n'est pas applicable à ces agents :

en: any
fr: n’importe quel

en: any node
fr: n'importe quel noeud

en: auth error.
fr: erreur d'authentification.

en: avg
fr: moyenne

en: before to
fr: avant

en: by
fr: par

en: bytes/s
fr: octets/s

en: cannot connect to host.
fr: la connexion avec l'hôte n'est pas possible

en: cannot connect to node
fr: la connexion avec le noeud n'est pas possible

en: checking migration requirements
fr: vérificant des exigences de migration

en: chromium is not installed
fr: Chromium n’est pas installé

en: cluster
fr: grappe

en: collapse all
fr: Effacer tout

en: command center
fr: centre de commande

en: conections
fr: connexions

en: connect using SSH
fr: Connecter utilisant SSH

en: connect using telnet
fr: Connecter utilisant telnet

en: connection error.
fr: erreur de connexion.

en: console update %d
fr: mise à jour de la console %d

en: copy
fr: copier

en: copy of %s
fr: copie de %s

en: copy of %s (%d)
fr: copie de %s (%d)

en: could not resolve the host.
fr: l'hôte n'a pas pu être résolu

en: created
fr: créé

en: critical
fr: critique

en: critical if
fr: critique si

en: custom
fr: personnalisé

en: database does not exist.
fr: la base de données n'existe pas.

en: days
fr: jours

en: deselect all
fr: Tout désélectionner

en: details
fr: détails

en: disabled
fr: désactivé

en: disabling
fr: désactivation

en: e-mail address
fr: adresse e-mail

en: eHorus API
fr: API de eHorus

en: eHorus API hostname
fr: Nom d'hôte API eHorus

en: eHorus API port
fr: Port API eHorus

en: eHorus configuration at user level
fr: Configuration d’eHorus au niveau de l’utilisateur

en: eHorus has his own agent identifiers
fr: eHorus dispose de ses propres identifiants d'agents.

en: eHorus id custom field
fr: Identifiant du champ personnalisé eHorus

en: eHorus password
fr: Mot de passe eHorus

en: eHorus request timeout
fr: Délai de requête eHorus

en: eHorus user
fr: Utilisateur eHorus

en: eHorus user acces enabled
fr: Accès utilisateur eHorus activé

en: eHorus user access enabled
fr: Accès utilisateur eHorus activé

en: eHorus user configuration
fr: Configuration utilisateur eHorus

en: eHorus user login
fr: Connexion utilisateur eHorus

en: empty
fr: vide

en: enable task
fr: activer la tâche

en: enabled
fr: activé

en: enabling
fr: activation

en: events
fr: événements

en: exists in bbdd, please select other name
fr: Il existe dans la base de données, sélectionnez un autre nom

en: expand all
fr: Tout montrer

en: failed
fr: échoué

en: failed to connect to node database.
fr: erreur de connexion avec la base de données des noeuds.

en: false
fr: faux

en: firmware not found: %s
fr: firmware introuvable : %s

en: from
fr: depuis

en: full scale charts
fr: graphiques à grande échelle

en: greater or equal than
fr: supérieur ou égal à

en: greater than
fr: supérieur à

en: groups
fr: groupes

en: has at least
fr: a au moins

en: has no discovery tasks assigned
fr: n'a aucune tâche de découverte assignée

en: height
fr: hauteur

en: here
fr: ici

en: hour
fr: heure

en: hour (from)
fr: heure (à partir de)

en: hour (to)
fr: heure (à)

en: hourly S.L.A.
fr: SLA par heures

en: hours
fr: heures

en: hours.
fr: heures.

en: iCalendar(.ics) file
fr: Fichier iCalendar(.ics)

en: icon
fr: icône

en: id Network
fr: ID réseau

en: id cannot be empty
fr: L'ID ne peut pas être vide

en: identifier cannot be empty
fr: l'identifiant ne peut pas être vide

en: idle CPU time
fr: Temps d'inactivité de l'UC

en: inOctets and outOctets must be enabled.
fr: inOctets et outOctets doivent être activés.

en: integria API hostname
fr: nom d'hôte de l'API d’Integria

en: intervals in warning status.
fr: intervalles dans l’état de l’avertissement.

en: invalid extension
fr: Extension non valable

en: inventory module already registered: "%d"
fr: Module d'inventaire déjà enregistré : « %d »

en: is different
fr: est différent

en: is equal
fr: est égal

en: is like (regex)
fr: est comme

en: is not like (regex)
fr: n'est pas comme (regex)

en: items
fr: éléments

en: just added previously.
fr: Élément déjà ajouté

en: ldap
fr: LDAP

en: leased expiration
fr: expiration loué

en: leased mode
fr: mode leased

en: less or equal than
fr: inférieur ou égal à

en: less than
fr: inférieur à

en: logs csv
fr: CSV journaux

en: maximum number of events to be displayed per node
fr: nombre maximale d’événements à montrer par noeud

en: memory_limit current value
fr: Valeur actuelle de memory_limit

en: merge events
fr: Unifier les événements

en: merge process
fr: Processus d'unification

en: merge process events
fr: Événements de processus d'unification

en: metaconsole
fr: Métaconsole

en: minute (from)
fr: minute (à partir de)

en: minute (to)
fr: minute (à)

en: missing credentials.
fr: identifiants manquants

en: model not found: %s
fr: modèle non trouvé : %s

en: module groups
fr: groupes de modules

en: module that stores SLA service
fr: module qui stocke le service SLA

en: module that stores the service
fr: module qui stocke le service

en: modules like "%s"
fr: modules comme « %s »

en: month (from)
fr: mois (à partir de)

en: month (to)
fr: mois (à)

en: month day (from)
fr: Jour du mois (à partir de)

en: month day (to)
fr: jour du mois (à)

en: months
fr: mois

en: name fictional node
fr: Nom du nœud fictif

en: name node
fr: Nommer le nœud

en: namespace
fr: Espace de nommage

en: nfdump binary (%s) not found!
fr: nfdump binary (%s) non retrouvé

en: no
fr: Non

en: node is not recognized as metaconsole node.
fr: le noeud n'est pas reconnu en tant que noeud de la Métaconsole.

en: node license missmatch.
fr: Le noeud ne correspond pas avec la licence

en: none
fr: aucun

en: not created
fr: non créé

en: not executed
fr: Non exécuté

en: of
fr: de

en: of defined alerts not fired
fr: d'alertes définies non déclenchées

en: of module
fr: du module

en: of monitors up
fr: de moniteurs actifs

en: of total modules inited
fr: du total de modules initialisés

en: password
fr: mot de passe

en: php-ssh2 not available
fr: php-ssh2 non disponible

en: please, select VLAN to be created
fr: Veuillez sélectionner le VLAN à creer

en: please, select a custom field
fr: Sélectionnez un champ personnalisé

en: please, select a filter
fr: Sélectionnez un filtre

en: policies
fr: politiques

en: rate
fr: taux

en: removed
fr: supprimé

en: repeated at least
fr: répété au moins

en: report
fr: rapport

en: reports
fr: Rapports

en: results found
fr: résultats trouvés

en: saml error
fr: Erreur SAML

en: search
fr: rechercher

en: seconds
fr: secondes

en: select all
fr: sélectionner tout

en: sent message(s)
fr: message(s) envoyé(s)

en: separate fields with
fr: séparer les champs avec

en: server update %d
fr: Mise à jour du serveur %d

en: servers down
fr: Serveurs en panne

en: several graphs for each module
fr: Plusieurs graphiques pour chaque module

en: snippet not found: %s
fr: Skipper introuvable : %s

en: succesfully created
fr: créé correctement

en: success
fr: réussi

en: sum
fr: somme

en: supernet name could not be added, please select supernet
fr: le nom du super-réseau n'a pas pu être ajouté, sélectionnez super-réseau

en: supernets creation failed
fr: La création de super-réseaux a échoué

en: system CPU time
fr: Temps d'UC du système

en: system Up time
fr: Temps d'activité de l'UC

en: tags
fr: étiquettes

en: target web site (http://...)
fr: site web cible (http://...)

en: tentacle or local
fr: tentacle ou local

en: the Flexible Monitoring System
fr: Système de surveillance flexible

en: the combined graph does not show the alerts into this graph
fr: Le graphique combiné ne montre pas les alertes dans ce graphique

en: this link
fr: ce lien

en: threshold
fr: seuil

en: time(s)
fr: foi(s)

en: times in
fr: fois dans

en: to
fr: pour

en: to start monitoring your SAP infrastructure.
fr: pour commencer à superviser votre infrastructure SAP.

en: true
fr: vrai

en: type mode type charts
fr: type mode type graphiques

en: type mode zoom charts
fr: Type mode zoom graphiques

en: unauthorized
fr: non autorisée

en: unknown
fr: inconnu

en: unknown error
fr: erreur inconnue

en: unknown error.
fr: erreur inconnue.

en: unread message(s)
fr: message(s) non lu(s)

en: updated
fr: mis à jour

en: user
fr: utilisateur

en: user CPU time
fr: Temps d'UC de l'utilisateur

en: value1,tag1;value2,tag2;value3,tag3
fr: valeur1,balise1;valeur2,étiquette2;valeur3,étiquette3

en: visual console has not been selected
fr: La console visuelle n’a pas été sélectionné

en: warning
fr: avertissement

en: week day (from)
fr: jour de semaine (à partir de)

en: week day (to)
fr: jour de semaine (à)

en: weeks
fr: semaines

en: width
fr: largeur

en: within an interval (seconds)
fr: dans un intervalle (secondes)

en: wrote
fr: a écrit

en: years
fr: années

en: yes
fr: Oui

en: you don't have write permissions in the configuration file
fr: Vous n'avez pas des permissions d'écriture dans le fichier de configuration

en: you must select a template
fr: sélectionnez un modèle

en: you must select a valid model
fr: sélectionnez un modèle valide

en: you must select a valid port
fr: sélectionnez un port valide

en: you must select a valid vendor
fr: sélectionnez un fournisseur valide
