pandora-fms - en to fr translation catalogue (4125 entries)

en:  Attempts
fr:  Les tentatives

en:  Bytes
fr:  (en octets)

en:  Caracters
fr:  Caractères

en:  Days
fr:  Jours

en:  Minutes
fr:  minutes

en:  config file
fr:  Config_File

en:  md5 file
fr:  md5

en:  previous changes.
fr:  les modifications précédentes.

en: "Translate string" extension is missed in the server. This extension is mandatory to be configured on metaconsole.
fr: "Traduire chaîne " extension est manquée dans le serveur. Cette extension est obligatoire d'être configuré sur metaconsole.

en: # of Packages
fr: Nombre de forfaits

en: %d Critical agents
fr: %d agents critiques

en: %d Critical modules
fr: %d modules critiques

en: %d Downed servers
fr: %d serveurs Chute de

en: %d Fired alerts
fr: %d alertes déclenché

en: %d Normal agents
fr: %d agents normaux

en: %d Normal modules
fr: %d modules normaux

en: %d Not Normal monitors
fr: %d Non écrans normaux

en: %d Not inited monitors
fr: %d Non inited moniteurs

en: %d Total agents
fr: %d Total des agents

en: %d Total modules
fr: %d modules totales

en: %d Unknown agents
fr: %d des agents inconnus

en: %d Unknown modules
fr: %d modules inconnu

en: %d Warning agents
fr: %d agents d'avertissement

en: %d Warning modules
fr: %d modules d'avertissement

en: %s Km
fr: %s l'Km

en: %s Modules created
fr: %s des modules créés

en: %s Modules deleted
fr: %s des modules supprimés

en: %s disk space modules created succesfully
fr: %s modules d'espace disque créé avec succès

en: %s hours
fr: %s nombre d'heures

en: %s minutes
fr: %s procès-verbal

en: %s modules already exist
fr: %s modules existent déjà

en: %s modules created from components succesfully
fr: %s modules créés à partir de composants avec succès

en: %s modules created succesfully
fr: %s modules créés avec succès

en: %s months
fr: %s des mois

en: %s process modules created succesfully
fr: %s des modules de processus créés avec succès

en: %s service modules created succesfully
fr: %s modules de service créé avec succès

en: %s years
fr: %s années

en: (Adopt)
fr: (Adopter)

en: (Adopted)
fr: (Adopté)

en: (Adopted) (Unlinked)
fr: (Adopté) (non lié)

en: (Agent)
fr: Agent

en: (Default)
fr: Par défaut

en: (Un-adopted)
fr: (Un-adoptés)

en: (Un-adopted) (Unlinked)
fr: (Un-adoptés) (non lié)

en: (Unlinked)
fr: (Sans liaison)

en: (Unlinked) (Adopt)
fr: (Sans liaison) (Adopter)

en: .
fr: ,

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 1 month
fr: 1 mois

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: 1 year
fr: 1 an

en: 10 days
fr: 10 jours

en: 10 mins
fr: 10 minutes

en: 10 seconds
fr: 10 secondes

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: 15 days
fr: 15 jours

en: 15 mins
fr: 15 minutes

en: 15 seconds
fr: 15 secondes

en: 2 days
fr: 2 jours

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: 2 mins
fr: 2 minutes

en: 2 months
fr: 2 mois

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: 2 years
fr: 2 ans

en: 3 hours
fr: 3 heures

en: 3 months
fr: 3 mois

en: 3 years
fr: 3 ans

en: 30 mins
fr: 30 min.

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 4 days
fr: 4 jours

en: 5 days
fr: 5 jours

en: 5 hours
fr: 5 heures

en: 5 mins
fr: 5 minutes

en: 5 seconds
fr: 5 secondes

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: 6 months
fr: 6 mois

en: 7 days
fr: 7 jours

en: : Create new custom
fr: : Créer un nouveau custom

en: : Edit:
fr: Modifier...

en: <a href='http://www.mozilla.org/en-US/firefox/fx/'>Mozilla Firefox</a> or <a href='https://www.google.com/chrome'>Google Chrome</a> browsers.
fr: <a href='http://www.mozilla.org/en-US/firefox/fx/'> Mozilla Firefox </ a> <a ou href='https://www.google.com/chrome'> Google Chrome </ a> navigateurs.

en: <strong style="font-size: 11pt">License out of limits</strong> <br><br> This license allows %d agents and you have %d agents configured.
fr: <strong style="font-size: Licence 11pt"> hors des limites </ strong> <br> Cette licence autorise %d agents et vous avez %d agents configurés.

en: <strong style="font-size: 11pt">This license has expired.</strong> <br><br>You can not get updates until you renew the license.
fr: <strong style="font-size: 11pt"> Cette licence a expiré. </ strong> <br> Vous ne pouvez pas obtenir les mises à jour jusqu'à ce que vous renouvelez la licence.

en: >=
fr: > =

en: A policy with agents cannot be deleted. Purge it first
fr: Une politique avec des agents ne peut pas être supprimé. Purger le premier

en: ACK Timestamp
fr: Timestamp ACK

en: API Pass
fr: API passe

en: API password
fr: Mot de passe pour API

en: AVG. Value
fr: AVG. Valeur

en: Ac.
fr: Année

en: Access to this page is restricted
fr: L'accès à cette page est limité

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br/> <br/>
    			Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of Pandora System Database
fr: L' accès a cette page est réservée aux utilisateurs autorisés, s'il vous plaît contacter l'administrateur du système si vous avez besoin d'aide.
    Sachez que toutes les tentatives pour acceder a cette page sont enregistrées dans les logs de sécurités de la base de données du système Pandora.

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br><br>Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of Pandora System Database
fr: L'accès à cette page est interdite aux usagers non autorisés, veuillez contacter l'administrateur du système si vous avez besoin d'assistance. <br><br>Toutes les tentatives d'accès à cette page aparaissent dans le registre de sécurité de Pandora

en: Acknowledged by
fr: Reconnu par

en: Action (get or set)
fr: Action (obtenir ou définir)

en: Action fields
fr: Champs d'action

en: Action recovery fields
fr: Champs d'action de récupération

en: Activate Log Collector
fr: Activer Log Collector

en: Activate Metaconsole
fr: Déclencher le Metaconsole

en: Activate this to prevent the relation from being updated or deleted
fr: Activer cette option pour éviter la relation d'être mis à jour ou supprimé

en: Active
fr: Activé

en: Active directory port
fr: Port du répertoire actif

en: Active directory server
fr: Serveur du répertoire actif

en: Active events history
fr: Actif histoire des événements

en: Active incidents
fr: Incidents actifs

en: Active incidents, with comments
fr: Incidents actifs, avec comentaires

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Map connection
fr: Ajouter connexion de carte

en: Add Module:
fr: Ajouter Module

en: Add a file
fr: Ajouter un fichier

en: Add action
fr: Ajouter une action

en: Add action
fr: Ajouter l'action

en: Add agent
fr: Ajouter l'agent

en: Add agents to destination server
fr: Ajouter agents de serveur de destination

en: Add agents to policy
fr: Ajouter agents à la politique

en: Add agents to template
fr: Ajouter agents de modèle

en: Add alert
fr: Ajouter alertes

en: Add attachment
fr: Ajouter une pièce jointe

en: Add check
fr: Ajouter vérifier

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Add dashboard
fr: Ajoutez tableau de bord

en: Add fictional point
fr: Ajouter un point fictif

en: Add fields to select
fr: Ajoutez des champs pour sélectionner

en: Add filter
fr: Ajouter un filtre

en: Add macro
fr: Ajouter macro

en: Add module
fr: Ajouter le module

en: Add module to average operation
fr: Ajouter un module de fonctionnement moyenne

en: Add module to operation as add
fr: Ajouter un module pour ajouter opération comme

en: Add module to operations as deduct
fr: Ajouter un module pour les opérations en déduire

en: Add module to operations as divide
fr: Ajouter un module pour les opérations qu'une division

en: Add module to operations as multiplicate
fr: Ajouter un module pour les opérations que multiplicate

en: Add modules
fr: Ajouter modules

en: Add new ACL element to profile
fr: Ajouter un nouvel élément ACL au profil

en: Add new custom value to intervals
fr: Ajouter une nouvelle valeur personnalisée à intervalles

en: Add new dashboard view
fr: Ajouter une nouvelle vue du tableau de bord

en: Add new job
fr: Ajouter une nouvelle offre

en: Add new widget
fr: Ajouter nouveau widget

en: Add node
fr: Ajouter un nœud

en: Add note
fr: Insérer un note

en: Add policy
fr: Ajoutez politique

en: Add relationship
fr: Ajouter relation

en: Add selected modules to agent
fr: Ajouter modules sélectionnés à l'agent

en: Add tags to module
fr: Ajouter etiquetes dans le module

en: Add to apply queue
fr: Ajouter à appliquer la file d'attente

en: Add to apply queue only for database
fr: Ajouter à appliquer la file d'attente seulement pour les bases de données

en: Add to delete queue
fr: Ajouter à supprimer la file d'attente

en: Add to modules list
fr: Ajouter à la liste des modules

en: Add user profile.
fr: Ajouter le profil d'utilisateur

en: Add widget
fr: Ajouter un widget.

en: Add workunit
fr: Ajouter unité de travail

en: Added
fr: Ajouté

en: Added action successfuly
fr: Ajouté l'action avec succès

en: Address
fr: Adresse

en: Addresses
fr: Adresses

en: Admin
fr: Administrateur

en: Admin tools
fr: Outils d'administration

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Adopted
fr: Adopté

en: Advance Options
fr: Options Avancées

en: Advance Reporting
fr: Rapport Avancées

en: Advance options
fr: Options avancées

en: Advanced
fr: Avancée

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Advanced configuration
fr: Configuration avancée

en: Advanced fields
fr: Champs avancés

en: Advanced information
fr: Informations avancée

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Advices
fr: Conseils

en: Africa
fr: Afrique

en: Agent Module
fr: Le module agent

en: Agent Version
fr: Version de l'agent

en: Agent access rate (24h)
fr: Accesibilité de l'agent (24h)

en: Agent address
fr: adresse de l'agent

en: Agent browser id
fr: navigateur Agent identifiant

en: Agent configuration
fr: Configuration des agents

en: Agent contact
fr: Contact d'agent

en: Agent custom fields
fr: Champs d'agent personnaliseś

en: Agent detail
fr: Detail de l'agent

en: Agent details
fr: Détail de l'agence

en: Agent fields
fr: domaines de l'agent

en: Agent godmode tab
fr: Tab agent godmode

en: Agent group
fr: Groupe d'agent

en: Agent icon
fr: Icône d'agent

en: Agent icon for GIS Maps.
fr: Icône du agent pour les Cartes GIS

en: Agent icon for GIS Maps. If set to "none", group icon will be used
fr: icône de l'Agent de cartes SIG. Si réglé sur "none ", icône groupe sera utilisé

en: Agent info
fr: Info agent

en: Agent interval x %s
fr: Agent intervalle x %s

en: Agent management
fr: Agent Management

en: Agent manager
fr: Administrateur d'agents

en: Agent module
fr: Module d'agent

en: Agent modules
fr: modules de l'agent

en: Agent name
fr: Nom de l'agent

en: Agent operation tab
fr: Tab operation d'agent

en: Agent plugins
fr: Plugins d'agent

en: Agent position
fr: Position de l'agent

en: Agent search
fr: Recherche de l'agent

en: Agent size text
fr: la taille du texte de l'agent

en: Agent status
fr: État de l'agent

en: Agent statuses are re-calculated by the server, they are not  shown in real time.
fr: statuts de l'agent sont recalculées par le serveur, ils ne sont pas affichés en temps réel.

en: Agent store SLA service does not exist.
fr: service SLA du magasin de l'agent n'existe pas.

en: Agent store the service does not exist.
fr: magasin de l'agent du service n'existe pas.

en: Agent successfully added
fr: Agent ajouté avec succès

en: Agent successfully added to layout
fr: Agent ajouté au layout avec succès

en: Agent successfully updated
fr: Agent actualisé avec succès

en: Agent to store data
fr: Agent pour stocker des données

en: Agent without data
fr: Agent sans données

en: Agent wizard
fr: Assistant Agent

en: Agents
fr: Les Agents

en: Agents available
fr: Agents disponibles

en: Agents cannot be updated
fr: Les agents ne  peuvent être configurés

en: Agents custom fields manager
fr: Gesteur de champs personalisses d'agent

en: Agents defined in Pandora
fr: Agents définis dans Pandora

en: Agents disable
fr: Agents désactiver

en: Agents found
fr: Agents trouvés

en: Agents in Policy
fr: Agents de la politique

en: Agents in group: %s
fr: Agents du groupe: %s

en: Agents management
fr: Gestion des agents

en: Agents movement
fr: mouvement des agents

en: Agents operations
fr: Operations d'agents

en: Agents planned for this downtime
fr: Agents planifies pour ce temps d'arrêt

en: Agents reading
fr: Lecture des agents

en: Agents successfully added to layout
fr: Agents ajouté avec succès à la disposition

en: Agents to apply
fr: Agents d'appliquer

en: Agents unknown
fr: Agents inconnues

en: Agents updated successfully
fr: Les agents ont été mis à jour avec succès

en: Agents with templates
fr: Agents avec des modèles

en: Agents/Alerts
fr: Agents / Alertes

en: Agents/Alerts view
fr: Agents / Affichage alertes

en: Agents/Modules view
fr: Vue des Aents/Modules

en: Aggregate
fr: Granulat

en: Aggregate by
fr: Aggregate par

en: Alert
fr: Alerte

en: Alert Actions
fr: Actions d'alerte

en: Alert SNMP control filter
fr: Alerte filtre de contrôle SNMP

en: Alert Template
fr: Alerter Template

en: Alert Templates
fr: Modèles d'alerte

en: Alert action
fr: Action d'alert

en: Alert actions
fr: Actions d'alerte

en: Alert ceased
fr: Alerte arrêté

en: Alert commands
fr: commandes d'alert

en: Alert control filter
fr: Filtre de control d'alertes

en: Alert critical SLA service does not exist.
fr: Service SLA critique alerte n'existe pas.

en: Alert critical service does not exist.
fr: Service essentiel alerte n'existe pas.

en: Alert description
fr: Description de l'alert

en: Alert detail
fr: Detail des alertes

en: Alert details
fr: Détails de l'alerte

en: Alert disabled
fr: Alerte deactivée

en: Alert events
fr: Événements d'alerte

en: Alert fired
fr: Alerte lancée

en: Alert level
fr: Niveau d'alerte

en: Alert management
fr: La gestion des alertes

en: Alert manual validation
fr: Validation de la alerte manuelle

en: Alert manually validated
fr: Alerte validé manuellement

en: Alert not fired
fr: Alerte non lancée

en: Alert overview
fr: Vue d'ensemble de l'alert

en: Alert recovered
fr: Alertes récupérés

en: Alert recovery
fr: Rétablissement d'alerts

en: Alert report agent
fr: Agent de rappot de alerte

en: Alert report group
fr: Groupe de rapport d'alerte

en: Alert report module
fr: Module de rapport d'alerte

en: Alert template
fr: template d'alert

en: Alert templates
fr: Modèles d'alertes

en: Alert unknown service does not exist.
fr: Service inconnu Alert n'existe pas.

en: Alert warning service does not exist.
fr: Service d'alerte d'alerte n'existe pas.

en: Alert(s) validated
fr: Alertes validées

en: Alerts
fr: Alertes

en: Alerts Fired
fr: Alertes Effectués

en: Alerts Fired report
fr: Alertes Effectués rapport

en: Alerts editing
fr: Édition des alerts

en: Alerts fired
fr: Alertes déclenchées

en: Alerts found
fr: Alertes trouvés

en: Alerts in module
fr: Alerte dans le module

en: Alerts management
fr: Gestion des alerts

en: Alerts not fired
fr: Alertes non déclenchées

en: Alerts operations
fr: Operations d'alerte

en: Alerts synchronization
fr: la synchronisation des Alertes

en: Alerts view
fr: Vue Alertes

en: All
fr: Tout

en: All (Enabled)
fr: Tous ( actives)

en: All Modules deleted succesfully
fr: Tous les modules supprimés avec succès

en: All Monitors OK
fr: Tous les moniteurs OK

en: All agents
fr: Tous les agents

en: All alerts
fr: toutes les alertes

en: All data until now
fr: Toutes les donnés jusqu'ajourdi

en: All event
fr: Tous les événements

en: All events
fr: Tous les événements

en: All incidents
fr: Tous les incidents

en: All modules
fr: Tous les modules

en: All policy agents added to delete queue
fr: Tous les agents de stratégie ajoutés à supprimer la file d'attente

en: All priorities
fr: Toutes les priorités

en: All state changing
fr: Tout changement d'état

en: All systems
fr: Tous les systèmes

en: All the modules that are using this plugin will be deleted
fr: Tous les modules qui utilisent ce plugin seront supprimés

en: All the policy agents will be deleted
fr: Tous les agents de la politique seront supprimés

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Allow create planned downtimes in the past
fr: Permet créet des temps d'arrêt planifiés dans le passé

en: Already added
fr: Déjà ajouté(e)

en: Altitude:
fr: Altitude :

en: Always
fr: Toujours

en: America
fr: Amérique

en: Amount events validated
fr: Événements Montant validés

en: An error has ocurred
fr: Une erreur s'est produite

en: An error ocurred while reading a file.
fr: Une erreur s'est produite lors de la lecture d'un fichier.

en: Another agent already exists with the same name
fr: Un autre agent existe déjà avec le même nom

en: Another module already exists with the same name
fr: Il ya a dejà une autre module avec le meme nom

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Any
fr: Tous

en: Any monitors aren't with this filter.
fr: Tous les moniteurs ne sont pas avec ce filtre.

en: Any value below this number is discarted
fr: Toute valeur inférieure à ce nombre est discarted

en: Any value below this number is discarted.
fr: Toute valeur inférieure à ce nombre est discarted.

en: Any value over this number is discarted
fr: Toute valeur plus ce nombre est discarted

en: Any value over this number is discarted.
fr: Toute valeur plus ce nombre est discarted.

en: Applied
fr: Postulé

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply (database and files)
fr: Appliquer (base de données et fichiers)

en: Apply (only database)
fr: Appliquer (seule base de données)

en: Apply Filter
fr: Appliquer Filtre

en: Apply changes
fr: Appliquer les modifications

en: Apply password policy to admin users
fr: Appliquer la stratégie de mot de passe pour les utilisateurs d'admin

en: Apply policies
fr: Appliquer des politiques

en: Apply template
fr: Appliquer le modèle

en: Applying policy
fr: Application de la politique

en: Arctic
fr: Arctique

en: Are you sure to add many elements\nin visual map?
fr: Est ce que vous etes sûr d'ajouter beaucoup d'elements dans la carte visuelle?

en: Are you sure to copy modules into policy?\n
fr: Etes-vous sûr de copier modules dans la politique?

en: Are you sure to delete the items into the report?\n
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les éléments dans le rapport?

en: Are you sure to delete?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer?

en: Are you sure to sort the items into the report?\nThis action change the sorting of items into data base.
fr: Etes-vous sûr de trier les éléments dans le rapport? 
     Cette action changer le tri des éléments dans la base de données.

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr?

en: Area
fr: Zone

en: Area graph
fr: Graphique sur les alentours

en: Ascendent
fr: Parents

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Asia
fr: Asie

en: Assign
fr: Attribuer

en: Assigned node
fr: Nœud affecté

en: Assigned user
fr: Utilisateur assigné

en: Associated Email direction to use later in alerts associated to Tags.
fr: Direction e-mail associée à une utilisation ultérieure dans alertes associées aux mots clés.

en: Associated phone number to use later in alerts associated to Tags.
fr: Numéro de téléphone associé à une utilisation ultérieure dans alertes associées aux mots clés.

en: At least one map connection must be defined, it will be possible to change between the connections in the map
fr: Au moins una connection de la carte  doît être defini. Será possible de changer entre les rapports dans la carte

en: At least one module in CRITICAL status
fr: Au moins un module est en status CRITIQUE

en: At least one module in WARNING status
fr: Au moins un module est en status d'ALERTE

en: At least one module is in UKNOWN status
fr: Au moins un module est en status INCONNU

en: Atlantic
fr: Atlantique

en: Attach error
fr: Fixez erreur

en: Attached files
fr: Fichiers joints

en: Attachment directory is not writable by HTTP Server
fr: Répertoire jointe n'est pas accessible en écriture par le serveur HTTP.

en: Attachment store
fr: Reserve des fichiers

en: Australia
fr: Australie

en: Auth and not privacy method
fr: Identification et méthode non confidentiel

en: Auth and privacy method
fr: Mèthode de identification et confidentialité

en: Auth method
fr: Méthode d'identification

en: Auth password
fr: Identifier mot de passe

en: Auth token
fr: Auth jeton

en: Auth user
fr: Identifier utilisateur

en: Authentication
fr: Identification

en: Authentication error
fr: Erreur d'authentification

en: Authentication failure (4)
fr: Échec d'authentification (4)

en: Authentication method
fr: Méthode d'authentification

en: Authenticator code
fr: code authentification

en: Author
fr: Auteur

en: Auto
fr: Voitures

en: Auto Save
fr: Sauvegarde automatique

en: Auto login (hash) password
fr: Mot de passe pour se auto connecter (hash)

en: Autocreate blacklist
fr: Autocreer liste noire

en: Autocreate profile
fr: Authocreer le profile

en: Autocreate profile group
fr: Authocreate le groupe de profile

en: Autocreate remote users
fr: Creer Téléutilisateurs

en: Automated Pandora FMS report for user defined report
fr: Automated rapport FMS Pandora pour l'utilisateur rapport défini

en: Automatic check for updates
fr: Vérification authomatique pour mises à jour

en: Automatic combined Graph
fr: Automatic Graph combiné

en: Autorefresh time
fr: Temps d’actualisation

en: Available
fr: Disponibles

en: Available agents
fr: Agents disponibles

en: Available modules:
fr: Modules disponibles:

en: Average Value
fr: Valeur moyenne

en: Average bits per second
fr: Moyenne bits par seconde

en: Average bytes per packet
fr: Moyenne octets par paquet

en: Average packets per second
fr: Moyenne paquets par seconde

en: Average per hour/day
fr: Moyenne par heure/jour

en: Avg
fr: Moyenne

en: Avg Only
fr: Seulement moy

en: Avg.
fr: avg

en: Avg. Delay(sec)/Modules delayed
fr: Moyanne Dealy (sec)/Modules retardés

en: Avg. Only
fr: Moyenne  uniquement

en: Avg. Value
fr: Valeur moyenne

en: B/s
fr: B.S.&.

en: Babel Enterprise host
fr: Host de Babel Enterprise

en: Back
fr: Retour

en: Back to file explorer
fr: Back to File Explorer

en: Back to login
fr: Retour à la connexion

en: Back to normal mode
fr: Retourner au mode normal

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background preview
fr: Arrière-plan Prévisualiser

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: Backup Pandora database
fr: Sauvegarde base de données Pandora

en: Backups list
fr: liste des sauvegardes

en: Bad
fr: Mauvais

en: Bad permission for include/config.php
fr: Bad permission pour include / config.php

en: Bad update the graph
fr: Le graphique a été mis à jour incorrectement

en: Basic
fr: Élémentaire

en: Basic TCP Port Scan
fr: Port Scan TCP basique

en: Basic TCP Scan on
fr: Basic TCP Scan

en: Basic configuration
fr: Configuration élémentaire

en: Batch statistics period (secs)
fr: Periode de statistiques Batch (dans secondes)

en: Become owner
fr: Devenir propiétaire

en: Before activating this option check your ACL Setup. You may lose access to the console.
fr: Avant d'activer cette option vérifier votre configuration ACL. Vous risquez de perdre l'accès à la console.

en: Begin date
fr: Date de début

en: Blank characters are used as AND conditions
fr: Les caractères vides sont utilisés comme ET conditions

en: Block size for pagination
fr: Taille pour la pagination

en: Blue cell when the module group and agent have all modules in not init status.
fr: Cellule bleue lorsque le groupe de modules et de l'agent ont tous les modules dans l'état non initialisation.

en: Board
fr: Panneau

en: Bottom
fr: Bas

en: Box
fr: Boîte

en: Browse
fr: Feuilleter

en: Build
fr: Construire

en: Builder
fr: Constructeur

en: Builder OS
fr: Créer PS

en: Builder alert
fr: Constructeur des alertes

en: Builder event alert
fr: Builder alerte événement

en: By agent
fr: Par agent

en: By agent name
fr: Par nom d'agent

en: By criticity
fr: Par criticité

en: By default, in Windows, Pandora FMS only support Standard network sweep, not custom scripts
fr: Par défaut, dans Windows, Pandora FMS úniquement accepte balayage du réseau standar, pas de script personnalisé

en: By user validator
fr: Par utilisateur validateur

en: Bytes
fr: Octets

en: Bytes per second
fr: Octets par seconde

en: CONFIRM:
fr: Confirmer

en: CONTENTS
fr: SOMMAIRE

en: CRITICAL
fr: CRITIQUE

en: CSV File
fr: Fichier CSV

en: CSV format
fr: Format CSV

en: CSV import
fr: CSV importation

en: Call
fr: Journal

en: Call parameters
fr: Paramètres d'appel

en: Can not create collection package.
fr: Impossible de créer un package de collecte.

en: Can't be created export target: User and password must be filled with FTP mode
fr: Ne peut pas être créée objectif d'exportation: l'utilisateur et mot de passe doit être rempli avec le mode FTP

en: Can't connect to Pandora FMS instance
fr: Impossible de se connecter à l'instance FMS Pandora

en: Can't save agent (%s), module (%s) data xml.
fr: Pas possible de sauvegarder l'agent (%s), module (%s) de donnés xml

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel zoom
fr: Annuler zoom

en: Cannot be added to delete pending plugins.
fr: Ne peut être ajouté pour supprimer les plugins en cours.

en: Cannot connect to %s Pandora to generate networkmap.
fr: Impossible de se connecter à %s Pandora pour générer networkmap.

en: Cannot connect to the database, please check your database setup in the <b>include/config.php</b> file.<i><br/><br/>
    			Probably your database, hostname, user or password values are incorrect or 
    			the database server is not running.
fr: Impossible de se connecter à la base de données, s'il vous plaît vérifier la configuration de votre base de données dans le <b> include / config.php </ b> fichier. <i> <BR/> 
     	 	 	Probably votre base de données, le nom d'hôte , les valeurs d'utilisateur ou mot de passe sont incorrects ou 
     	 	 serveur de base de données tle ne fonctionne pas.

en: Cannot create a template without name
fr: imposible de creer une modèle sans nom

en: Cannot find file
fr: Ne peut trouver le fichier

en: Cannot load INI file
fr: C'est ne pas posible télécharger le fichier INI

en: Cannot load configuration variables from database. Please check your database setup in the
    			<b>include/config.php</b> file.<i><br><br>
    			Most likely your database schema has been created but there are is no data in it, you have a problem with the database access credentials or your schema is out of date.
    			<br><br>Pandora FMS Console cannot find <i>include/config.php</i> or this file has invalid
    			permissions and HTTP server cannot read it. Please read documentation to fix this problem.</i>
fr: Impossible de charger les variables de configuration de base de données. S'il vous plaît vérifier la configuration de votre base de données dans le répertoire 
     	 	 	 <b> include / config.php </ b> fichier. <i> <br> 
     	 	 	Most probable que votre schéma de base de données a été créé, mais il ya pas de données en elle, vous avez un problème avec les informations d'accès à la base de données ou le schéma est obsolète. 
     	 	 	 <br> Pandora FMS Console ne peut pas trouver <i > include / config.php </ i> ou ce fichier a invalide 
     	 	 	permissions et le serveur HTTP ne peut pas le lire. Veuillez lire la documentation pour résoudre ce problème. </ I>

en: Cannot load the visualmap
fr: Impossible de charger le visualmap

en: Cannot read file
fr: Imposible de lire le fichier

en: Cascade protection
fr: Protection en cascade

en: Case insensitive regular expression for agent name. For example: Network* will match with the following agent names: network_agent1, NetworK CHECKS
fr: Casse expression régulière pour le nom de l'agent. Par exemple: * Réseau correspondra avec les noms des agents suivants: network_agent1, les contrôles de réseau

en: Case insensitive regular expression for agent name. For example: Network.* will match with the following agent names: network_agent1, NetworK CHECKS
fr: Casse expression régulière pour le nom de l'agent. Par exemple:. Réseau * correspondra avec les noms des agents suivants: network_agent1, les contrôles de réseau

en: Case insensitive regular expression or string for module name. For example: if you use this field with "Module exact match" enabled then this field has to be fulfilled with the literally string of the module name, if not you can use a regular expression. Example: .*usage.* will match: cpu_usage, vram usage in matchine 1.
fr: Case expression régulière insensible ou une chaîne pour le nom du module. Par exemple: si vous utilisez ce champ avec "correspondance exacte du module " activée, ce champ doit être remplie avec la chaîne littéralement le nom du module, sinon vous pouvez utiliser une expression régulière. Exemple:.. * Utilisation * correspondra: cpu_usage, l'utilisation VRAM dans matchine 1.

en: Categories configuration
fr: configuration des catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Category management
fr: Gestionnaire de catégorie

en: Category name
fr: Nom de la catégorie

en: Caution: Do you want delete the map?
fr: Precaution: c'est vrai qui tu veux supprimer la carte ?

en: Center
fr: Centre

en: Center Altitude
fr: Centrer l'altitude

en: Center Latitude
fr: Centrer la latitude

en: Center Longitude
fr: Centrer la longitude

en: Change
fr: Changer

en: Change in the map
fr: Modifier dans la carte

en: Change owner
fr: Changer de propriétaire

en: Change status
fr: Modifier le statut

en: Change timezone
fr: Changer fuseau horaire

en: Changes
fr: Changements

en: Chart type
fr: Type de graphique

en: Check
fr: Vérifié

en: Check code
fr: code de vérification

en: Check if the process %s is running or not
fr: Vérifiez si le processus %s est en marche ou pas

en: Check it if you want to match module name literally
fr: Vérifiez si vous voulez faire correspondre le nom du module littéralement

en: Check the correct structure of the WebCheck
fr: Vérifiez la structure correcte de la WebCheck

en: Check the correct structure of the data configuration
fr: Vérifiez la structure correcte de la configuration des données

en: Check this to copy user original profiles
fr: Cochez cette case pour copier des profils originaux des utilisateurs

en: Check type
fr: Vérifiez le type

en: Checking for the newest package.
fr: Vérification de la nouvelle paquet.

en: Checks
fr: Chèques

en: Choose a time from now
fr: Choisir un moment dórenavant

en: Choose agent
fr: Choisir un agent

en: Choose between the users who have validated an event.
fr: Choisissez entre les utilisateurs ayant validé un événement.

en: Choose if the discovery of a new system creates an incident or not.
fr: Choissir si le découverte de un nouveau système crée un incident ou non

en: Choose time
fr: Choisissez fois

en: Circle
fr: Cercl

en: Claim back SNMP modules
fr: Réclamer le remboursement de modules SNMP

en: Clean up template
fr: Nettoyer modèle

en: Cleanup error
fr: Erreur de nettoyage

en: Cleanup sucessfully
fr: Nettoyage avec succès

en: Click <a href="javascript: close_code_license_dialog();">here</a>, enter the generated license key and click on <b>Validate</b>.
fr: Cliquez <a href="javascript: close_code_license_dialog();"> ici </ a>, entrez la clé de licence générée et cliquez sur Valider <b> </ b>.

en: Click Create to continue
fr: Cliquez sur Créer pour continuer

en: Click here to don't show again this message
fr: Cliquez ici pour ne montrent pas de nouveau ce message

en: Click here to get the data from the agent specified in the select box
fr: Cliquez ici pour obtenir les donnés de l'agent qui a été specifié dans le boîte de selection

en: Click here to open a popup window with URL tag
fr: Cliquez ici pour ouvrir une fenêtre avec l'étiquette d'URL

en: Click on <b>Generate</b>.
fr: Cliquez sur <b> Générer </ b>.

en: Click on the file below to begin.
fr: Cliquer sur le fichier ci-dessous pour commencer.

en: Click to read
fr: Cliquez ici pour lire

en: Close
fr: Fermé

en: Closed incident
fr: Incident fermé

en: Closed incidents
fr: Incidents fermés

en: Cold start (0)
fr: Démarrage à froid (0)

en: Collapse the tree
fr: Réduire l'arbre

en: Collections
fr: Collections:

en: Collections Management
fr: Gestion des collections

en: Color
fr: Couleur

en: Colors
fr: Couleurs

en: Colors and text
fr: Couleurs et texte

en: Combined table of agent group and module group
fr: Tableau combiné du groupe agent et du groupe module

en: Command
fr: Commande

en: Command Snapshot
fr: Instantané de commande

en: Command preview
fr: previsualization du command

en: Commands
fr: Commandes

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment added successfully
fr: Commentaire ajouté avec succès

en: Comments
fr: Commentaires

en: Community
fr: Communauté

en: Compact interpolation in hours (1 Fine-20 bad)
fr: Interpolation de la compactation (Heures : 1 bonne, 10 moyenne, 20 mauvaise)

en: Comparation in rollover
fr: Comparaison qui se retourne

en: Compare previous password
fr: Comparer mot de passe précédent

en: Compatibility
fr: Compatibilité

en: Compatibility mode
fr: Mode de compatibilité

en: Complete
fr: Total

en: Complete path to Pandora console without last "/" character. Example
fr: Chemin d'accès complet à la console Pandora sans dernier caractère "/ ". Exemple

en: Component group management
fr: Gestion des Groupes de composantes réseau

en: Component groups
fr: Groupes de composantes

en: Components
fr: Composants

en: Components synchronization
fr: Synchronisation des composants

en: Compressed file
fr: Fichier compressé

en: Condition type
fr: Type de condition

en: Conf file deleted successfully
fr: Le fichier de configuration a été supprimé avec succéss

en: Config Elements
fr: Les éléments de configuration

en: Config Network Tools
fr: Config Outils de réseau

en: Config Service
fr: Service de configuration

en: Configuration change
fr: Modification de la configuration

en: Configuration files cannot be deleted
fr: Impossible de supprimer les fichiers de configuration

en: Configuration files deleted successfully
fr: Les fichiers de configuration ont été supprimés avec succès

en: Configure a purge period more frequent than a compact data period has no sense
fr: Configurez une période de purge plus fréquentes que d'une période de données n'a pas de sens

en: Configure alert action
fr: Configurer l'action d'alerte

en: Configure alert command
fr: Configurer l'alerte du command

en: Configure alert template
fr: Configurer le mòdele d'alert

en: Configure autorefresh
fr: configurer autorefresh

en: Configure event alert
fr: Configurer alerte d'événement

en: Configure event rule
fr: Configurez la règle d'événement

en: Configure profile
fr: Configurer le profil

en: Configure special day
fr: Configurer journée spéciale

en: Configure the time
fr: Configurez le temps

en: Configure user
fr: Configurer utilisateur

en: Configure widget
fr: Configurer les widgets

en: Connect
fr: Connecter

en: Connect mode
fr: Mode de connexion

en: Connect to MySQL database using the following command
fr: Connecter à la base MySQL en utilisant la commande suivante

en: Connected to the host, but cannot found the specified database
fr: Connecté à l'hôte, mais ne peut pas trouver la base de données spécifiée

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection Name
fr: Nom de la connexion

en: Connection established...get last 24h messages...
fr: Connexion établie ... get derniers messages 24h ...

en: Console Password
fr: Mot de passe Console

en: Console URL
fr: URL de la console

en: Console User
fr: Console utilisateur

en: Consoles setup
fr: configuration des consoles

en: Contact
fr: conta

en: Contact information accessible through the _groupcontact_ macro
fr: Contactez informations accessibles via la macro _groupcontact_

en: Contact:
fr: Contact :

en: Continue despite this warning
fr: Continuer malgré cet avertissement

en: Copied
fr: Copié

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Dashboard
fr: Copier Dashboard

en: Copy alerts
fr: Copier les alertes

en: Copy dashboard
fr: Copie tableau de bord

en: Copy modules
fr: Copier les modules

en: Copy of
fr: Copie de

en: Copy of
fr: Copie de

en: Copy profile
fr: Copier le profil

en: Copy selected modules to policy:
fr: Copiez modules sélectionnés à la politique:

en: Corners of the area of the image
fr: Coins qui delimitent la surface de la image

en: Correct Delete
fr: Corriger Supprimer

en: Correct create collection
fr: Corrigez créer collection

en: Correct deleting of alert template.
fr: Corrigez suppression du modèle d'alerte.

en: Correct deleting of module template.
fr: Corrigez suppression de modèle de module.

en: Correct module disable
fr: Corriger désactiver module

en: Correct module enable
fr: Corriger activer module

en: Correct update file.
fr: Corrigez le fichier de mise à jour.

en: Correct update the setup options
fr: Corrigez mettre à jour les options de configuration

en: Correct updating of alert template
fr: Corrigez mise à jour de modèle d'alerte

en: Correct validating of all alerts.
fr: Corrigez la validation de toutes les alertes.

en: Correct validating of all policy alerts.
fr: Corrigez la validation de toutes les alertes de politique.

en: Could not be added
fr: Impossible de ajouter

en: Could not be added module(s) (%s/%s) to policy %s
fr: Le module n'a pas pu être ajouté (s) ( %s / %s ) à la politique %s

en: Could not be added module(s). You must select a policy
fr: N'a pas pu être Module (s) ajouté. Vous devez sélectionner une politique

en: Could not be added module.
fr: Ne pouvait pas être le module supplémentaire.

en: Could not be added to delete queue
fr: Pas pu être ajouté pour supprimer la file d'attente

en: Could not be applied
fr: Ne pouvait pas être appliqué

en: Could not be copied
fr: Ce n'est pas possible de copier

en: Could not be created
fr: Ne peux être créé(e)

en: Could not be created, please fill alert name
fr: Pas pu être créé, s'il vous plaît remplir nom d'alerte

en: Could not be created.
fr: La creation c'est ne pas possible

en: Could not be created. Blank name
fr: imposible de créer.Nom en blanc

en: Could not be delete
fr: N'a pas pu être supprimer

en: Could not be deleted
fr: Ne peux être supprimé(e)

en: Could not be deleted from delete pending agents
fr: Pas pu être supprimé à partir de supprimer agents en attente

en: Could not be deleted.
fr: Imposible de suprimer

en: Could not be deleted. No action selected
fr: Pas pu être supprimé. Aucune action sélectionnée

en: Could not be deleted. No agents selected
fr: Pas pu être supprimé. Pas agents sélectionnés

en: Could not be deleted. No alerts selected
fr: Pas pu être supprimé. Aucune alerte sélectionnés

en: Could not be disabled
fr: C'est ne pas posible d'etre désactive

en: Could not be duplicated
fr: Ne pouvait pas être dupliqué

en: Could not be enabled
fr: Ce ne pas possible qui soit habilité

en: Could not be generated: %s
fr: Ne pouvait pas être généré: %s

en: Could not be moved
fr: Je n'aurais pas pu être déplacé

en: Could not be operation
fr: Ne pouvait pas être fonctionnement

en: Could not be reverted
fr: Ne pouvait pas être revenue

en: Could not be save
fr: Ne pouvait pas être sauver

en: Could not be set in process
fr: Ce n'est pas possible demarrrer

en: Could not be set off standby
fr: C'est ne pas possible desinstaller le standby

en: Could not be set standby
fr: C'est ne pas possible de configurer le standby

en: Could not be update
fr: Ne pouvait pas être mise à jour

en: Could not be update.
fr: La mise à jour c'est ne pas possible

en: Could not be update: Error in %s
fr: Ne pouvait pas être mise à jour: Erreur dans %s

en: Could not be updated
fr: Mis à jour échouée

en: Could not be updated.
fr: Ne pouvait pas être mis à jour.

en: Could not be validated
fr: impossible de valider

en: Could not create agent %s
fr: Impossible de créer un agent %s

en: Could not create dashboard
fr: Impossible de créer un tableau de bord

en: Could not create network map
fr: Ce n'est pas possible creer la carte de resseau

en: Could not delete conf file
fr: C'est ne pas possible de supprimer le fichier de configuration

en: Could not delete network map
fr: Ce n'est pas possible supprimer la carte de resseau

en: Could not reclame ownership
fr: Impossible de récupérer la propriété

en: Could not save network map
fr: Ce n'est pas possible  sauver la carte de resseau

en: Could not update agent %s
fr: Impossible de mettre à jour l'agent %s

en: Could not update dashboard
fr: Impossible de mettre à jour tableau de bord

en: Count
fr: Compter

en: Create
fr: Créer

en: Create Action
fr: Créer une action

en: Create Command
fr: Creer commande

en: Create Filter
fr: Créer le filtre

en: Create Group
fr: Créer le groupe

en: Create Group Component
fr: Créer un composant groupe

en: Create Module
fr: Créer un module

en: Create Network Component
fr: Créer un composant réseau.

en: Create Profile
fr: Créer le profil

en: Create Recon Task
fr: Créer un groupe de reconaissance

en: Create Service
fr: Créer un service

en: Create Tag
fr: Créer une étiquette

en: Create Template
fr: Créer un modèle

en: Create User
fr: Créer l'utilisateur

en: Create a graph for each agent
fr: Créer un graphique pour chaque agent

en: Create a new WMI component
fr: Créer un nouveau composant WMI

en: Create a new WMI server module
fr: Créer un nouveau module de serveur WMI

en: Create a new data server module
fr: Créer un nouveau module de serveur de données

en: Create a new database
fr: Créer une nouvelle base de données

en: Create a new group map
fr: Créer une nouvelle carte de groupe

en: Create a new network component
fr: Créer un nouveau composant réseau

en: Create a new network server module
fr: Créer un nouveau module de serveur réseau

en: Create a new plugin component
fr: Créer un nouveau compossant de plugin

en: Create a new plugin server module
fr: Creer a nouveau module du plugin server

en: Create a new policy map
fr: Créer une nouvelle carte politique

en: Create a new prediction server module
fr: Créer un nouveau module de serveur de prediction

en: Create a new topology map
fr: Créer une nouvelle carte de topologie

en: Create a new web Server module
fr: Créer un nouveau module de serveur Web

en: Create agent
fr: Créer un agent

en: Create agent custom field
fr: Créer un champ d'agent personnalissé

en: Create alert
fr: Créer une alerte

en: Create backup
fr: Créer une sauvegarde

en: Create category
fr: Créer une catégorie

en: Create custom SQL
fr: Créer coutume SQL

en: Create directory
fr: Créer un répertoire

en: Create element service
fr: Créer un service d'élément

en: Create field
fr: Créer champ

en: Create filter
fr: Créer un filtre

en: Create graph
fr: Créer une graphique

en: Create group
fr: Créer un Groupe

en: Create incident
fr: Créer un incident

en: Create item
fr: Créer un objet

en: Create message
fr: Créer message

en: Create module
fr: Créer un module

en: Create module group
fr: Créer un groupe de modules

en: Create modules
fr: Creer modules

en: Create network component
fr: Créer un composant réseau

en: Create network component (Disabled)
fr: Créer un composant réseau (désactivé)

en: Create networkmap
fr: Creer carte reseau

en: Create new alert
fr: Créez une nouvelle alerte

en: Create new map connection
fr: Créer une nouveau carte de connection

en: Create new message
fr: Créer un nouveau message

en: Create new module
fr: Créer un nouveau module

en: Create new report
fr: Créer un nouveau rapport

en: Create plugin
fr: Créer un plug-in

en: Create profile
fr: Créer un profil

en: Create report
fr: Créer un rapport

en: Create report per agent
fr: Créer un rapport par agent

en: Create response
fr: Créez réponse

en: Create skin
fr: Créer peau

en: Create tag
fr: Créer une étiquette

en: Create template
fr: Créer un modèle

en: Create template report wizard
fr: Assistant de création de modèle de rapport

en: Create text
fr: Créer un texte

en: Create user
fr: Créer un usager

en: Create user.
fr: Créer utilisateur

en: Create visual console
fr: Créer une console de visualisation

en: Create visualmap
fr: Créer visualmap

en: Created %s component groups
fr: Créé %s groupes de composants

en: Created %s policies
fr: Créé %s la politique

en: Created %s policy alerts
fr: Création %s des alertes de politique

en: Created agent %s
fr: Créé l'agent %s

en: Created by template
fr: Créé par modèle

en: Created successfully
fr: Création effectuée avec succès

en: Created successfuly
fr: Créé avec succès

en: Created user %s
fr: Créé par l'utilisateur %s

en: Created/Updated %s/%s actions
fr: / Créé Mis à jour %s / %s actions

en: Created/Updated %s/%s commands
fr: Créé / modifié %s / %s commandes

en: Created/Updated %s/%s groups
fr: Création / Mise à jour %s / %s groupes

en: Created/Updated %s/%s local components
fr: Création / Mise à jour %s / %s composantes locales

en: Created/Updated %s/%s network components
fr: Création / Mise à jour %s / %s éléments du réseau

en: Created/Updated %s/%s policy modules
fr: Création / Mise à jour %s / %s modules de politique

en: Created/Updated %s/%s tags
fr: Création / Mise à jour %s / %s balises

en: Created/Updated %s/%s templates
fr: Création / Mise à jour %s / %s modèles

en: Creator
fr: Créateur

en: Credentials
fr: Pièces d'identité

en: Crit:
fr: Critique:

en: Critical
fr: Critique

en: Critical (Alert)
fr: Critique (Alert)

en: Critical Service alert
fr: Alerte Critical Service

en: Critical agents
fr: Agents critiques

en: Critical events
fr: Les événements critiques

en: Critical modules
fr: Modules critiques

en: Critical status
fr: État critique

en: Critical weight
fr: Masse critique

en: Criticity
fr: Criticité

en: Cron extension has never run or it's not configured well
fr: extension de Cron n'a jamais couru ou ce n'est pas bien configuré

en: Cron extension is not running
fr: extension de Cron ne fonctionne pas

en: Cron extension is running
fr: extension de cron tourne

en: Cron jobs
fr: Cron projets

en: Current Platform Count
fr: Plate-forme compte actuel

en: Current data at
fr: Les données actuelles sur

en: Current database maintenance setup
fr: Voici votre configuration de la Base de Données actuellement

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom ID
fr: ID personnalisé

en: Custom Mysql template builder
fr: Coutume Mysql modèle constructeur

en: Custom OID
fr: Coutume OID

en: Custom SQL
fr: SQL personnalisé

en: Custom SQL template
fr: Modele de SQL personnalisé

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Custom Value/Enterprise String
fr: Valeur personnalisée / Chaîne Enterprise

en: Custom Value/OID
fr: Valeur personnalisée/OID

en: Custom data
fr: Données clients

en: Custom directory where the graphviz binaries are stored.
fr: Répertoire personnalisé où les binaires de graphviz sont stockés

en: Custom events
fr: Les événements personnalisés

en: Custom field
fr: Champs personnalisés

en: Custom fields
fr: Champs personalisés

en: Custom graph
fr: Tableau personnalisé

en: Custom graph viewer
fr: Affichage personnalisé du tableau

en: Custom graphs
fr: Tableaux personnalisés

en: Custom graphviz directory
fr: Annuaire graphviz personnalisée

en: Custom logo
fr: Logo  personnalisé

en: Custom macros
fr: Macros personnalisées

en: Custom report front page
fr: Page de couverture du rapport personnalisé

en: Custom report front page. It will be applied to all reports and templates by default.
fr: Rapport personnalisé en première page . Il sera appliqué à tous les rapports et aux modèles par défaut .

en: Custom reporting
fr: Rapports personnalisés

en: Custom responses
fr: Réponses personnalisées

en: Custom script
fr: Script presonnalisé

en: Custom values post process
fr: Valeurs de processus personnalisés postérieur

en: Customer key
fr: Clef Client

en: Customizable section
fr: Section personnalisable

en: Customize sections
fr: Adaptez sections

en: Customize translation
fr: Adaptez traduction

en: DB
fr: [dB]

en: DB Name
fr: DB Nom

en: DB Password
fr: DB Mot de passe

en: DB User
fr: DB utilisateur

en: DB information
fr: Information de la BD

en: DB interface
fr: Interface de la BD

en: DB maintenance
fr: Entretien de la BD

en: DEBUG: Invalid module type specified in %s:%s
fr: DEBUG: type de module valide spécifiée dans %s : %s

en: Daemon binary path
fr: chemin binaire du démon

en: Daemon interval
fr: intervalle de Daemon

en: Daily
fr: Journalière

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Dashboard options
fr: Options du tableau de bord

en: Dashboard replicate
fr: réplique du tableau de bord

en: Dashboard successfuly created
fr: Tableau de bord avec succès créé

en: Dashboard successfuly updated
fr: Tableau de bord mis à jour avec succès

en: Data
fr: Données

en: Data Copy
fr: Copie de données

en: Data configuration
fr: Configuration des données

en: Data configuration are built correctly
fr: configuration des données sont construites correctement

en: Data configuration is empty
fr: Données de configuration est vide

en: Data module updated.
fr: module de données à jour.

en: Data policy module updated.
fr: Module de politique données mises à jour.

en: Data range
fr: Série des données

en: Data server
fr: Serveur de données

en: Data server module
fr: Module de serveur de données

en: Data size of mechanism used to transfer data (similar to a data buffer.)
fr: La taille des données du mécanisme utilisé pour transférer des données (semblable à un tampon de données.)

en: Data storage path
fr: Chemin de stockage de données

en: Data table
fr: Tableau de données

en: Data value
fr: Valeur des bases de données

en: Data will be compacted in intervals of the specified length.
fr: Les données seront compactés dans des intervalles de la longueur spécifiée.

en: Data:
fr: données

en: Database
fr: Base de données

en: Database audit
fr: Base de Données Audit

en: Database audit purge
fr: Purge de la verification de la base de données

en: Database credentials not found
fr: les données d'identification introuvables

en: Database debug
fr: Epurer les Bases de Données

en: Database event
fr: Base de Données des événements

en: Database information
fr: Informations sur la base de données

en: Database interface
fr: Interface de la base de données

en: Database maintance problem
fr: Problem maintenance base des données

en: Database maintenance
fr: Maintenance de la base de données

en: Database maintenance options
fr: options de maintenance de base de données

en: Database management
fr: Gestion de la base de données

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Database password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Database purge
fr: Effacement Base de Données

en: Database sanity
fr: Santé de la base des donnés

en: Database setup
fr: Configuration de la base de données

en: Database size stats
fr: Dimensions des stats dans la base de donnés

en: Database user
fr: Utilisateur de la base de données

en: Date format in Pandora is year/month/day
fr: Format de date dans Pandora est l'année / mois / jour

en: Date format string
fr: Format de la date

en: Date from
fr: Depuis

en: Date to
fr: Date de fin

en: Day
fr: Jour

en: Days
fr: Jours

en: Days of week
fr: Jours de la semaine

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Decompress
fr: Decomprimer

en: Decrease Weight
fr: Diminuer le Poids

en: Default
fr: Par défaut

en: Default Altitude
fr: Altitude par défaut

en: Default Latitude
fr: Latitude par défaut

en: Default Longitude
fr: Longitude par défaut

en: Default action
fr: Action par défaut

en: Default event fields will be loaded. Do you want to continue?
fr: champs d'événement par défaut seront chargés. Voulez-vous continuer?

en: Default font doesnt exist
fr: Fonte par defaul n'existe pas

en: Default hours for event view
fr: Heures par défaut pour la visualization des événements

en: Default icon in GIS
fr: icône par défaut dans les SIG

en: Default interval for refresh on Visual Console
fr: Intervale par default pour rafraichir dans la Console Visuelle

en: Default line thickness for the Custom Graph.
fr: Épaisseur de ligne par défaut pour le graphique personnalisée

en: Default line thickness for the Visual Console
fr: Épaisseur de ligne par défaut pour la console visuelle

en: Default password for "Admin" user has not been changed.
fr: Mot de passe pour utilisateur "Admin" n'a ete pas changé

en: Default position for agents without GIS data
fr: Position par défaut pour les agents qui n'ont pas de GIS data

en: Default position of map.
fr: Position de la carte par défaut

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Default values will be used
fr: Les valeurs par défaut seront utilisés

en: Default zoom
fr: Zoom par defaut

en: Default zoom level
fr: Niveau de zoom par défaut

en: Default zoom level when opening the map
fr: Niveau de zoom par defaut quand la carte s'ouvre

en: Defined
fr: Défini

en: Defined alerts
fr: Alertes definis

en: Defined and fired alerts
fr: Alertes définies et tiré

en: Defined extensions
fr: Extensions définies

en: Defined modules
fr: Modules définis

en: Defined users
fr: Utilisateurs définis

en: Delay
fr: Retard

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete above to
fr: Supprimer au-dessus de

en: Delete agent
fr: Supprimer agent

en: Delete agents from policy
fr: Supprimer les agents de police

en: Delete alert
fr: Supprimer une alerte

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Delete all agents
fr: Supprimer tous les agents

en: Delete available remote configurations
fr: C'est possible supprimer les configurations remotes

en: Delete below to
fr: Supprimer ci-dessous pour

en: Delete check
fr: Supprimer vérifier

en: Delete collection
fr: Supprimer collection

en: Delete custom values
fr: Supprimer des valeurs personnalisées

en: Delete dashboard
fr: Supprimer tableau de bord

en: Delete event
fr: Eliminer l'événement

en: Delete fields to select
fr: Supprimer des champs pour sélectionner

en: Delete file
fr: Supprimer le fichier

en: Delete from all consoles
fr: Supprimer de toutes les consoles

en: Delete from queue
fr: Supprimer de la file d'attente

en: Delete incident
fr: Suprimer l'incident

en: Delete incidents
fr: Supprimer incidents

en: Delete interval
fr: Supprimer intervalle

en: Delete item
fr: Supprimer l'élément

en: Delete items
fr: Supprimer items

en: Delete macro
fr: Effacer une macro

en: Delete map
fr: Supprimer la carte

en: Delete module
fr: Supprimer module

en: Delete not init modules
fr: Supprimer les modules non initiés

en: Delete pending
fr: Supprimer attente

en: Delete pending agents
fr: Supprimer agents en attente

en: Delete pending alerts
fr: Supprimer alertes en cours

en: Delete pending external alerts
fr: Supprimer attente des alertes externes

en: Delete pending file collections
fr: Supprimer attente collections de fichiers

en: Delete pending inventory modules
fr: Supprimer des modules d'inventaire en cours

en: Delete pending modules
fr: Supprimer des modules en attente

en: Delete pending plugins
fr: Supprimer plugins attente

en: Delete remote conf agent files in Pandora
fr: Supprimer les fichiers de l'agent de conf à distance dans Pandora

en: Delete remote configuration file
fr: Effcer le fichier de configuration remote

en: Delete selected
fr: Effacer les éléments sélectionnés

en: Delete selected items from position:
fr: Supprimer les éléments sélectionnés de la position:

en: Delete service element
fr: Supprimer élément de service

en: Delete tags to module
fr: Effaçer etiquettes dans le module

en: Delete this conf file implies that for restore you must reactive remote config in the local agent.
fr: Supprimer ce fichier de configuration signifie que pour le rétablir vous devez relancer la configuration a distance dans l'agent local

en: Delete user profile.
fr: Supprimer le profil d'utilisateur

en: Delete user.
fr: Supprimer utilisateur

en: Delete widget
fr: Supprimer widget

en: Deleted
fr: Supprimé(s)

en: Deleted %s policy alerts
fr: Supprimé %s des alertes de politique

en: Deleted %s policy modules
fr: Supprimé %s modules de politique

en: Deleted action successfuly
fr: Successfuly d'action supprimé

en: Deleted modules
fr: Modules supprimés

en: Deleted user %s
fr: Supprimé utilisateur %s

en: Deleted user %s from %s
fr: Supprimé utilisateur %s de %s

en: Deleted user %s from metaconsole
fr: Supprimé utilisateur %s de metaconsole

en: Deleting User
fr: Supprimant l'utilisateur

en: Deleting User %s from all consoles
fr: Suppression de l'utilisateur %s de toutes les consoles

en: Deleting all policy agents
fr: Suppression de tous les agents de la politique

en: Deleting from policy
fr: Suppression de la politique

en: Deleting records for all agents
fr: Supprimir enregistrements pour tous les agents

en: Deleting records for module %s
fr: Suppression d'enregistrements pour le module %s

en: Depth
fr: Profondeur

en: Descending
fr: Descendant

en: Descent
fr: Fils

en: Description size text
fr: Description de la taille du texte

en: Description:
fr: Description :

en: Descriptive name for the connection
fr: Nom descriptif pour la connexion

en: Descriptive name for the map
fr: Nom descriptif pour la carte

en: Destination IP. A comma separated list of destination ip. If we leave the field blank, will show all ip. Example filter by ip:<br>25.46.157.214,160.253.135.249
fr: Destination IP. Une virgule liste de destination IP séparées. Si nous laissons le champ vide, va montrer tout IP. Exemple de filtre par IP: <br> 25.46.157.214,160.253.135.249

en: Destination Server
fr: Serveur de destination

en: Destination port. A comma separated list of destination ports. If we leave the field blank, will show all ports. Example filter by ports 80 and 22:<br>80,22
fr: Port de destination. Une virgule liste des ports de destination séparé. Si nous laissons le champ vide, va montrer tous les ports. Exemple de filtre par les ports 80 et 22: <br> 80,22

en: Destination user's group
fr: Le groupe de l'utilisateur de destination

en: Detail information
fr: Information detaillé

en: Details
fr: Détails

en: Details of node:
fr: Détails du nœud:

en: Developer mode is enabled
fr: Mode développeur activé

en: Device
fr: appareil

en: Device info
fr: Informations sur l'appareil

en: Devices
fr: Appareils

en: DiG/Whois Lookup
fr: DiG / WHOIS Lookup

en: Diagnostic info
fr: Information diagnostic

en: Dig executable does not exist.
fr: L'executable Dig n'existe pas

en: Dig path
fr: Creusez chemin

en: Dir
fr: dir => {

en: Directory
fr: Enregistrer les fichiers des le dossier :

en: Directory %s doesn't exist!
fr: Le repertoire %s n'existe pas

en: Directory created
fr: Répertoire créé

en: Directory where agent remote configuration is stored.
fr: Répertoire d'adresses où la configuration del agent remote est enregistré

en: Directory where log data will be stored.
fr: Répertoire où les données de log seront stockés.

en: Directory where netflow data will be stored.
fr: Répertoire où les données NetFlow seront stockés.

en: Directory where temporary data is stored.
fr: Répertoire d'adresses ou les données sont enregistrés

en: Directory where the server logs are stored.
fr: Répertoire où les fichiers journaux du serveur sont stockés.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable Agents: Disables the selected agents.
fr: Désactiver agents: désactive les agents sélectionnés.

en: Disable Alerts: Disable alerts for the selected agents.
fr: Désactiver les alertes: Désactiver les alertes pour les agents sélectionnés.

en: Disable agent
fr: désactiver l'agent

en: Disable agents
fr: Désactiver agents

en: Disable custom live view filters
fr: Désactiver les filtres d'affichage en direct personnalisées

en: Disable module
fr: Module désactivé

en: Disable selected alerts
fr: Desactiver les alertes sélectionneés

en: Disable the definition of custom filters in the live view. Only existing filters can be used.
fr: Désactiver les filtres d'affichage en direct personnalisées

en: Disabled
fr: Desactivé

en: Disabled Agents
fr: Agents mobilité

en: Disabled agent.
fr: Agent désactivé.

en: Disabled alerts
fr: Desactiver les alertes

en: Disabled autorefresh
fr: Autorefresh désactivé

en: Disabled only Alerts
fr: Désactivees Alertes

en: Disabled sections
fr: Sections mobilité

en: Disabled user.
fr: Handicapés utilisateur.

en: Disk use information
fr: information sur l'utilisation du disque

en: Display
fr: Afficher

en: Display hint
fr: Afficher soupçon

en: Display on front
fr: Affichage de face

en: Distance between nodes
fr: Distance entre deux noeux

en: Do it!
fr: &iexcl;Faites-le!

en: Do you wan delete this connection?
fr: Est ce que vous voulez supprimer cette connection

en: Do you want to migrate automatically the malformed items?
fr: Voulez-vous migrer automatiquement les éléments malfomés?

en: Do you want to set default the map?
fr: Est ce que vous voulez mettre la carte par défaut?

en: Do you want to use the default data from the connection?
fr: Est ce que vous voulez utiliser les donnees par défault de la connexion

en: Does not exist agent with this name.
fr: N'existe pas l'agent de ce nom.

en: Domain
fr: Domaine

en: Domain and IP information for
fr: Domaine et les informations IP pour

en: Don't show subgroups:
fr: Ne pas montrer  les sous-groupes:

en: Done
fr: Terminé

en: Double autentication activation
fr: Double authentification activée

en: Double autentication information
fr: Information double authentification

en: Double authentication
fr: Double authentification

en: Double authentication failed
fr: la double authentification a échoué

en: Down
fr: Arrêté

en: Downloading for the newest package.
fr: Téléchargement pour le plus récent paquet.

en: Downtime stopped.
fr: Les temps d'arrêt arrêté.

en: Draw
fr: Dessiner

en: Drop the package here or
fr: Supprimez le module ici ou

en: Dst port
fr: Port Dst

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate config
fr: Configuration dupliquée

en: Duplicated alert
fr: Alerte dupliqué

en: Duplicated or incompatible operation in the queue
fr: Fonctionnement en double ou incompatible dans la file d'attente

en: Dynamic view
fr: Vue dynamique

en: E-mail:
fr: Courriel :

en: ERROR:
fr: ERREUR :

en: ERROR: Event detail
fr: ERREUR: Détails de l'événement

en: Each group must have a different name
fr: Chaque groupe doit avoir a nom different

en: Each layer can show agents from one group or the agents added to that layer or both.
fr: Chaque couche peut montrer les agents qui apartient a un groupe ou les agents qui ont été ajoutes a cette couche

en: Each module group must have a different name
fr: Cahaque groupe de module doit avoir un nom different

en: Each planned downtime must have a different name
fr: Chaque temps d'arrêt  planifié doit etre avoir un nom different

en: Each state changing
fr: Chaque changement d'état

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit OS
fr: Editer OS

en: Edit address
fr: Modifier l'adresse

en: Edit agent
fr: Modifier l'agent

en: Edit agents
fr: Editer les agents

en: Edit alerts
fr: Editer les alertes

en: Edit element service
fr: Modifier le service de l'élément

en: Edit event responses
fr: Modifier les réponses d'événements

en: Edit events
fr: Modifier événements

en: Edit file
fr: Editer le fichier

en: Edit incidents
fr: Editer les incidents

en: Edit job
fr: Éditer l'offre

en: Edit label
fr: Editer les etiquettes

en: Edit map connection
fr: Editer connexion de carte

en: Edit module
fr: Modifier le module

en: Edit my User
fr: Modifier mon utilisateur

en: Edit my user
fr: Modifier mon utilisateur

en: Edit network maps
fr: Modifier les plans du réseau.

en: Edit or delete groups can cause problems with synchronization
fr: Modifier ou supprimer les groupes peuvent causer des problèmes avec la synchronisation

en: Edit plugin
fr: Modifier plug-in

en: Edit report
fr: Éditer le rapport

en: Edit reports
fr: Modifier rapports

en: Edit service elements
fr: Modifier les éléments de service

en: Edit template
fr: Modifier le modèle

en: Edit visual console
fr: Modifier la console visuelle.

en: Editor
fr: Éditeur

en: Either, your password or your login are incorrect. Please check your CAPS LOCK key, username and password are case SeNSiTiVe.<br><br>All actions, included failed login attempts are logged in Pandora FMS System logs, and these can be reviewed by each user, please report to admin any incident or malfunction.
fr: Soit , votre mot de passe ou de votre connexion sont incorrectes. Veuillez vérifier que le verrouillage des majuscules est desactivé, les champs sont sensibles aux majuscules et aux minuscules.<br><br> Toutes les actions , inclus tentatives de connexion infructueuses sont enregistrées dans le système de registres de Pandora, et ceux-ci peuvent être examinées par chaque utilisateur. Veuillez communiquer tout incident ou toute erreur à l'Administrateur

en: Elements to apply
fr: Eléments à appliquer

en: Email
fr: Courriel

en: Emails for the tag: %s
fr: E-mails pour le tag: %s

en: Empty
fr: Vide

en: Empty OS
fr: Vider OS

en: Empty configuration
fr: Configuration vide

en: Empty configuration table
fr: Table de configuration vide

en: Empty for default short name fc_X where X is the collection id.
fr: Vide pour le nom court fc_X par défaut où X est l'identifiant de collection.

en: Empty name
fr: Nom vide

en: Empty parameters
fr: Paramètres vides

en: Empty queue
fr: File d'attente vide

en: Enable
fr: Activer

en: Enable GIS features in Pandora Console
fr: Permettre fonctionnalités GIS dans la Console de Pandora

en: Enable Integria incidents in Pandora Console
fr: Activer les incidents d'Integria dans la Console de Pandora

en: Enable Netflow
fr: Activer Netflow

en: Enable agent
fr: Activer agent

en: Enable agents managment
fr: Permettre aux agents managment

en: Enable history database
fr: Activer la base de données historique

en: Enable link
fr: Activer le lien

en: Enable link agent
fr: Activer agent de liaison

en: Enable module
fr: Activer le module de

en: Enable node access
fr: Activer l'accès noeud

en: Enable password history
fr: Activer l'historique des mots de passe

en: Enable password policy
fr: Activer la stratégie de mot de passe

en: Enable selected alerts
fr: Activer les alertes sélectionnés

en: Enable this option if you want to fallback to local authentication when remote (ldap etc...) authentication failed.
fr: Activer cette option si vous voulez retourner à l ' authentification locale lorque l'authentication  distante  (ldap etc.. ) a échoué

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled %s elements from the downtime
fr: Enabled %s les éléments du temps d'arrêt

en: Enabled / Disabled
fr: Activé/desactivé

en: Enabled agent.
fr: Agent de permis.

en: Enabled alerts
fr: Alertes actifs

en: Enabled sections
fr: Sections compatibles

en: Enabled user.
fr: Utilisateur est activé.

en: End date
fr: Date de fin

en: Enforce https
fr: Forcer https

en: Enter keywords to search
fr: Mettez votre mot de passe pour chercher

en: Enter the <b>auth key</b> and the following <b>request key</b>:
fr: Entrez la clé d'authentification et la clé de la demande suivante

en: Enter your name (or a company name) and a contact email address.
fr: Entrez votre nom (ou un nom de société) et une adresse e-mail de contact.

en: Enterprise
fr: Entreprise

en: Enterprise ACL setup
fr: Enterprise ACL configuration

en: Enterprise ICMP server
fr: Serveur ICMP Entreprise

en: Enterprise SNMP server
fr: Serveur SNMP Entreprise

en: Enterprise String
fr: Chaîne Enterprise

en: Enterprise options
fr: Options d'entreprise

en: Enterprise password policy
fr: Politique de mot de passe Enterprise

en: Enterprise version
fr: La version Enterprise

en: Entire agent
fr: Agent entier

en: Equal (=)
fr: Egalité

en: Equal to
fr: Égal à

en: Error
fr: Erreur

en: Error add '%s' SLA.
fr: Erreur ajoutant '%s' SLA

en: Error add '%s' action.
fr: Erreur en ajoutant l'action '%s'

en: Error add '%s' agent.
fr: 'Erreur ajouter %s 'agents.

en: Error add '%s' alert.
fr: 'Erreur ajouter %s 'alerte.

en: Error add '%s' collection.
fr: Erreur ajouter '%s' collection.

en: Error add '%s' module.
fr: 'Erreur ajouter %s 'module.

en: Error add the alert, the action '%s' don't exist.
fr: Erreur Ajouter l'alerte, l'action ' %s 'n'existe pas.

en: Error add the alert, the module '%s' don't exist.
fr: Erreur Ajouter l'alerte, le module ' %s 'n'existe pas.

en: Error add the alert, the template '%s' don't exist.
fr: Erreur Ajouter l'alerte, le modèle ' %s 'n'existe pas.

en: Error add the module, error in tag component.
fr: Erreur ajouter le module, erreur dans le composant de tags.

en: Error add the module, haven't type.
fr: Erreur ajouter le module, n'ont pas taper.

en: Error adding SNMP module to policy.
fr: Erreur d'ajout de modules SNMP à la politique.

en: Error adding SNMP module to policy. Id_module_type is not correct for SNMP modules.
fr: Erreur d'ajout de modules SNMP à la politique. Id_module_type n'est pas correct pour les modules SNMP.

en: Error adding SNMP module to policy. Id_policy cannot be left blank.
fr: Erreur d'ajout de modules SNMP à la politique. Id_policy ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding SNMP module to policy. Module_name cannot be left blank.
fr: Erreur d'ajout de modules SNMP à la politique. Module_name ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding SNMP module to policy. The module is already in the policy.
fr: Erreur d'ajout de modules SNMP à la politique. Le module est déjà dans la politique.

en: Error adding agent to policy.
fr: Erreur agent de l'ajout à la politique.

en: Error adding agent to policy. Id_agent cannot be left blank.
fr: Erreur agent de l'ajout à la politique. Id_agent ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding agent to policy. Id_agent doesn't exists.
fr: Erreur agent de l'ajout à la politique. Id_agent n'existe pas.

en: Error adding agent to policy. Id_policy cannot be left blank.
fr: Erreur agent de l'ajout à la politique. Id_policy ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding agent to policy. The agent is already in the policy.
fr: Erreur agent de l'ajout à la politique. L'agent est déjà dans la politique.

en: Error adding comment
fr: Erreur d'ajout commentaire

en: Error adding data module to policy.
fr: Erreur d'ajout de module de données à la politique.

en: Error adding data module to policy. Id_policy cannot be left blank.
fr: Erreur d'ajout de module de données à la politique. Id_policy ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding data module to policy. Module_name cannot be left blank.
fr: Erreur d'ajout de module de données à la politique. Module_name ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding data module to policy. The module is already in the policy.
fr: Erreur d'ajout de module de données à la politique. Le module est déjà dans la politique.

en: Error adding inventory module
fr: Erreur d'ajout de module d'inventaire

en: Error adding module %s
fr: Erreur en ajoutant le module %s

en: Error adding module to profile
fr: Erreur en ajoutant le module au profil

en: Error adding modules
fr: Erreur d'ajout de modules

en: Error adding modules. The following errors already exists:
fr: Erreur d'ajout de modules. Les erreurs suivantes existent déjà:

en: Error adding network module to policy.
fr: Erreur d'ajout de module de réseau à la politique.

en: Error adding network module to policy. Id_module_type is not correct for network modules.
fr: Erreur d'ajout de module de réseau à la politique. Id_module_type n'est pas correct pour les modules réseau.

en: Error adding network module to policy. Id_policy cannot be left blank.
fr: Erreur d'ajout de module de réseau à la politique. Id_policy ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding network module to policy. Module_name cannot be left blank.
fr: Erreur d'ajout de module de réseau à la politique. Module_name ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding network module to policy. The module is already in the policy.
fr: Erreur d'ajout de module de réseau à la politique. Le module est déjà dans la politique.

en: Error adding network profile
fr: Un erreur a été detectée en ajoutant le profil de réseau

en: Error adding plugin module to policy.
fr: Erreur d'ajout de module d'extension de la politique.

en: Error adding plugin module to policy. Id_plugin cannot be left blank.
fr: Erreur d'ajout de module d'extension de la politique. Id_plugin ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding plugin module to policy. Id_policy cannot be left blank.
fr: Erreur d'ajout de module d'extension de la politique. Id_policy ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding plugin module to policy. Module_name cannot be left blank.
fr: Erreur d'ajout de module d'extension de la politique. Module_name ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error adding plugin module to policy. The module is already in the policy.
fr: Erreur d'ajout de module d'extension de la politique. Le module est déjà dans la politique.

en: Error adding trap custom values
fr: Erreur d'ajout de valeurs personnalisées de pièges

en: Error applying all policies.
fr: Erreur d'application toutes les politiques.

en: Error applying policy.
fr: Erreur d'application des politiques.

en: Error applying policy. Id_policy cannot be left blank.
fr: Erreur d'application des politiques. Id_policy ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error applying policy. This policy is already pending to apply.
fr: Erreur d'application des politiques. Cette politique est déjà en cours d'application.

en: Error assigning module to template.
fr: Erreur module d'attribution de modèle.

en: Error assigning module to template. Id_agent cannot be left blank.
fr: Erreur module d'attribution de modèle. Id_agent ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error assigning module to template. Id_agent doesn't exists.
fr: Erreur module d'attribution de modèle. Id_agent n'existe pas.

en: Error assigning module to template. Id_module cannot be left blank.
fr: Erreur module d'attribution de modèle. Id_module ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error assigning module to template. Id_module doesn't exists.
fr: Erreur module d'attribution de modèle. Id_module n'existe pas.

en: Error assigning module to template. Id_template cannot be left blank.
fr: Erreur module d'attribution de modèle. Id_template ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error assigning module to template. Id_template doensn't exists.
fr: Erreur module d'attribution de modèle. Id_template doensn't existe.

en: Error changing event owner
fr: Erreur lors du changement de propriétaire événement

en: Error changing event status
fr: Changement d'état d'erreur de l'événement

en: Error connecting to %s
fr: Erreur de connexion à %s

en: Error connecting to DB pandora.
fr: Erreur de connexion au DB pandora.

en: Error connecting to database %s at %s.
fr: Erreur de connexion à la base %s à %s .

en: Error connecting to the specified host
fr: Erreur de connexion à l'hôte spécifié

en: Error copying
fr: copie d'erreur

en: Error copying md5 file
fr: Erreur de copie du fichier md5

en: Error create '%s' component.
fr: Erreur creant '%s' composant

en: Error create '%s' item in report '%s'.
fr: Erreur en creant '%s' item dans le rapport '%s'.

en: Error create '%s' policy, the name exist and there aren't free name.
fr: 'Erreur create %s 'politique, le nom existe et il ya pas de nom gratuit.

en: Error create '%s' policy.
fr: 'Erreur create %s 'politique.

en: Error create '%s' report, the name exist and there aren't free name.
fr: Erreur en creant le rapport '%s'. Le nom exist et it n'y a pas de nom libre

en: Error create '%s' report.
fr: Erreur en creant le rapport '%s'

en: Error create '%s' visual map, lost tag name.
fr: Erreur creant la carte visuelle '%s' , nom du tag perdu

en: Error create '%s' visual map, the name exist and there aren't free name.
fr: Erreur creant la carte visuelle '%s' , le nom exist et il n'y a pas du nom libre

en: Error create '%s' visual map.
fr: Erreur creant la carte visuelle '%s'

en: Error create item for agent '%s' visual map.
fr: Erreur créer élément concernant l'agent ' %s carte visuelle.

en: Error create item type '%d' visual map.
fr: Erreur creant type d'item '%d' carte visuelle

en: Error creating %s components groups
fr: Erreur de création %s des composants des groupes

en: Error creating %s disk space modules
fr: Erreur de création %s modules d'espace disque

en: Error creating %s modules
fr: Erreur de création %s modules

en: Error creating %s modules from components
fr: Erreur de création %s modules de composants

en: Error creating %s policies
fr: Erreur de création %s la politique

en: Error creating %s policy alerts
fr: Erreur de création %s des alertes de politique

en: Error creating %s process modules
fr: Erreur de création %s des modules de traitement

en: Error creating %s service modules
fr: Erreur de création %s des modules de service

en: Error creating SNMP component. Incorrect value for Snmp component type field.
fr: Erreur de création du composant SNMP. Valeur incorrecte pour le champ Type de composant SNMP.

en: Error creating SNMP component. SNMP component name cannot be left blank.
fr: Erreur de création du composant SNMP. Nom du composant SNMP ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error creating SNMP component. Snmp component group cannot be left blank.
fr: Erreur de création du composant SNMP. Groupe de composants SNMP ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error creating SNMP component. This SNMP component already exists.
fr: Erreur de création du composant SNMP. Ce composant SNMP existe déjà.

en: Error creating SNMP component. snmp3_auth_method doesn't exists. Set it to 'MD5' or 'SHA'.
fr: Erreur de création du composant SNMP. snmp3_auth_method n'existe pas. Réglez-le sur «MD5» ou «SHA».

en: Error creating SNMP component. snmp3_priv_method doesn't exists. Set it to 'AES' or 'DES'.
fr: Erreur de création du composant SNMP. snmp3_priv_method n'existe pas. Réglez-le sur «AES» ou «DES».

en: Error creating SNMP component. snmp3_sec_level doesn't exists. Set it to 'authNoPriv' or 'authPriv' or 'noAuthNoPriv'.
fr: Erreur de création du composant SNMP. snmp3_sec_level n'existe pas. Réglez-le sur «authNoPriv» ou «authPriv» ou «noAuthNoPriv».

en: Error creating alert template.
fr: Erreur de création du modèle d'alerte.

en: Error creating alert template. Template name cannot be left blank.
fr: Erreur de création du modèle d'alerte. Nom du modèle ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error creating category
fr: Erreur de création de la catégorie

en: Error creating file
fr: Erreur de création du fichier

en: Error creating file with empty name
fr: Erreur de création du fichier avec un nom vide

en: Error creating filter
fr: Erreur de création de filtre

en: Error creating filter is duplicated.
fr: L' erreur de création de filtre est dupliquée

en: Error creating filter.
fr: Erreur de création de filtre

en: Error creating incident
fr: Erreur en creant incident

en: Error creating inventory module
fr: Erreur de création de module d'inventaire

en: Error creating local component.
fr: Erreur de création composante locale.

en: Error creating local component. Local component group cannot be left blank.
fr: Erreur de création composante locale. Groupe de composants local ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error creating local component. Local component name cannot be left blank.
fr: Erreur de création composante locale. Nom du composant local ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error creating local component. This local component already exists.
fr: Erreur de création composante locale. Cette composante locale existe déjà.

en: Error creating module from network component. Agent doesn't exists.
fr: Erreur module de création de composant de réseau. Agent n'existe pas.

en: Error creating module from network component. Error creating module.
fr: Erreur module de création de composant de réseau. Erreur de création du module.

en: Error creating module from network component. Network component doesn't exists.
fr: Erreur module de création de composant de réseau. Composant de réseau n'existe pas.

en: Error creating network component. Incorrect value for Network component type field.
fr: Erreur de création de composant de réseau. Valeur incorrecte pour le champ de type de composant réseau.

en: Error creating network component. Network component group cannot be left blank.
fr: Erreur de création de composant de réseau. groupe de composants de réseau ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error creating network component. Network component name cannot be left blank.
fr: Erreur de création de composant de réseau. nom du composant réseau ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error creating network component. This network component already exists.
fr: Erreur de création de composant de réseau. Ce composant de réseau existe déjà.

en: Error creating plugin component. Incorrect value for Id plugin.
fr: Erreur de création du composant de plugin. Valeur incorrecte pour le plugin d'identité.

en: Error creating plugin component. Plugin component group cannot be left blank.
fr: Erreur de création du composant de plugin. groupe de composants de plug-in ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error creating plugin component. Plugin component name cannot be left blank.
fr: Erreur de création du composant de plugin. nom du composant Plugin ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error creating plugin component. This plugin component already exists.
fr: Erreur de création du composant de plugin. Cette composante du plugin existe déjà.

en: Error creating recon task
fr: Un erreur s'est produite en créant la tâche recon

en: Error creating rule
fr: Erreur de création de règle

en: Error creating service
fr: Erreur de création de service

en: Error creating service element
fr: Erreur de création d'élément de service

en: Error creating skin
fr: Erreur de création peau

en: Error creating tag
fr: Erreur en creant etiquette

en: Error creating user %s
fr: Erreur de création de l'utilisateur %s

en: Error creating/updating %s/%s actions
fr: Erreur de création / mise à jour %s / %s actions

en: Error creating/updating %s/%s comamnds
fr: Erreur de création / mise à jour %s / %s comamnds

en: Error creating/updating %s/%s groups
fr: Erreur de création / mise à jour %s / %s groupes

en: Error creating/updating %s/%s local components
fr: Erreur de création / mise à jour %s / %s composantes locales

en: Error creating/updating %s/%s network components
fr: Erreur de création / mise à jour %s / %s éléments du réseau

en: Error creating/updating %s/%s policy modules
fr: Erreur de création / mise à jour %s / %s modules de politique

en: Error creating/updating %s/%s tags
fr: Erreur de création / mise à jour %s / %s balises

en: Error creating/updating %s/%s templates
fr: Erreur de création / mise à jour %s / %s modèles

en: Error creating/updating the followings elements groups/profiles/user profiles (%d/%d/%d)
fr: Erreur de création / mise à jour des éléments des groupes followings / profiles / profils d'utilisateurs ( %d / %d / %d )

en: Error deleting
fr: Erreur en effaçant

en: Error deleting %s policy alerts
fr: Erreur de suppression %s les alertes de politique

en: Error deleting %s policy modules
fr: Erreur de suppression %s les modules de politique

en: Error deleting alert template.
fr: Erreur de suppression modèle d'alerte.

en: Error deleting alert template. Id_template cannot be left blank.
fr: Erreur de suppression modèle d'alerte. Id_template ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error deleting category
fr: Erreur catégorie suppression

en: Error deleting data
fr: la suppression des données d'erreur

en: Error deleting event
fr: Erreur pendant l'effacement de l'évènement

en: Error deleting export target
fr: Erreur en eliminant export target

en: Error deleting inventory module
fr: Erreur module d'inventaire suppression

en: Error deleting module from profile
fr: Erreur en supprimant le module du profil

en: Error deleting module template.
fr: Erreur de suppression modèle de module.

en: Error deleting module template. Id_module_template cannot be left blank.
fr: Erreur de suppression modèle de module. Id_module_template ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error deleting module template. Id_module_template doesn't exists.
fr: Erreur de suppression modèle de module. Id_module_template n'existe pas.

en: Error deleting old events
fr: Erreur en supprimant les événements vieux

en: Error deleting recon task
fr: Un erreur a été comis en supprimant la tachê recon

en: Error deleting service
fr: Service suppression d'erreur

en: Error deleting service element
fr: Erreur de suppression élément de service

en: Error deleting skin
fr: Erreur peau suppression

en: Error deleting tag
fr: Erreur en effaçant etiquette

en: Error deleting template
fr: Erreur en supprimant le modèle

en: Error deleting trap custom values
fr: Erreur de suppression des valeurs de mesure de pièges

en: Error disabling module
fr: module de désactivation d'erreur

en: Error empty agent
fr: Erreur agent de vide

en: Error empty module
fr: Erreur module de vide

en: Error empty service
fr: Service vide d'erreur

en: Error enabling module
fr: Module permettant d'erreur

en: Error first setup Open update
fr: Erreur première configuration ouverte à jour

en: Error forcing inventory module
fr: Erreur module d'inventaire forçant

en: Error generating report
fr: rapport de génération d'erreur

en: Error get the graph
fr: Erreur obtenir le graphique

en: Error getting alert template.
fr: Erreur d'obtention du modèle d'alerte.

en: Error getting alert template. Id_template doesn't exists.
fr: Erreur d'obtention du modèle d'alerte. Id_template n'existe pas.

en: Error getting all alert templates.
fr: Erreur d'obtention de tous les modèles d'alerte.

en: Error getting module groups.
fr: Erreur d'obtention groupes de modules.

en: Error getting module value from all agents. Module name cannot be left blank.
fr: Erreur d'obtention de la valeur du module de tous les agents. Nom du module ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error getting module value from all agents. Module name doesn't exists.
fr: Erreur d'obtention de la valeur du module de tous les agents. Nom du module n'existe pas.

en: Error getting plugins.
fr: Erreur d'obtention plugins.

en: Error in agent enabling/disabling.
fr: Erreur dans agent de l'activation / désactivation.

en: Error in connection.
fr: Erreur dans la connexion.

en: Error in creation SNMP module.
fr: Erreur dans le module SNMP de création.

en: Error in creation SNMP module. Agent name doesn't exists.
fr: Erreur dans le module SNMP de création. Nom de l'agent n'existe pas.

en: Error in creation SNMP module. Invalid id_module_type for a SNMP module.
fr: Erreur dans le module SNMP de création. Id_module_type valide pour un module SNMP.

en: Error in creation SNMP module. Module_name cannot be left blank.
fr: Erreur dans le module SNMP de création. Module_name ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error in creation SNMP module. snmp3_auth_method doesn't exists. Set it to 'MD5' or 'SHA'.
fr: Erreur dans le module SNMP de création. snmp3_auth_method n'existe pas. Réglez-le sur «MD5» ou «SHA».

en: Error in creation SNMP module. snmp3_priv_method doesn't exists. Set it to 'AES' or 'DES'.
fr: Erreur dans le module SNMP de création. snmp3_priv_method n'existe pas. Réglez-le sur «AES» ou «DES».

en: Error in creation SNMP module. snmp3_sec_level doesn't exists. Set it to 'authNoPriv' or 'authPriv' or 'noAuthNoPriv'.
fr: Erreur dans le module SNMP de création. snmp3_sec_level n'existe pas. Réglez-le sur «authNoPriv» ou «authPriv» ou «noAuthNoPriv».

en: Error in creation data module.
fr: Erreur dans le module de données de création.

en: Error in creation data module. Agent name doesn't exists.
fr: Erreur dans le module de données de création. Nom de l'agent n'existe pas.

en: Error in creation data module. Module_name cannot be left blank.
fr: Erreur dans le module de données de création. Module_name ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error in creation network module.
fr: Erreur en creant module de réseau

en: Error in creation network module. Agent name doesn't exists.
fr: Erreur dans le module de réseau de création. Nom de l'agent n'existe pas.

en: Error in creation network module. Id_module_type is not correct for network modules.
fr: Erreur dans le module de réseau de création. Id_module_type n'est pas correct pour les modules réseau.

en: Error in creation plugin module.
fr: Erreur dans le module de plug-in de création.

en: Error in creation plugin module. Agent name doesn't exists.
fr: Erreur dans le module de plug-in de création. Nom de l'agent n'existe pas.

en: Error in creation plugin module. Id_plugin cannot be left blank.
fr: Erreur dans le module de plug-in de création. Id_plugin ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error in group creation.
fr: Erreur dans la création du groupe.

en: Error in group creation. Group_name cannot be left blank.
fr: Erreur dans la création du groupe. Group_name ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error in group creation. Icon_name cannot be left blank.
fr: Erreur dans la création du groupe. Icon_name ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error in group creation. Id_parent_group doesn't exists.
fr: Erreur dans la création du groupe. Id_parent_group n'existe pas.

en: Error in netflow filter creation.
fr: Erreur dans la création filtre NetFlow.

en: Error in netflow filter creation. Aggregate_by cannot be left blank.
fr: Erreur dans la création filtre NetFlow. Aggregate_by ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error in netflow filter creation. Filter cannot be left blank.
fr: Erreur dans la création filtre NetFlow. Filtre ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error in netflow filter creation. Filter name cannot be left blank.
fr: Erreur dans la création filtre NetFlow. Nom du filtre ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error in netflow filter creation. Group id cannot be left blank.
fr: Erreur dans la création filtre NetFlow. Groupe ID ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error in netflow filter creation. Output_format cannot be left blank.
fr: Erreur dans la création filtre NetFlow. OUTPUT_FORMAT ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error in the syntax, please check the data configuration.
fr: Erreur dans la syntaxe, merci de vérifier la configuration de données.

en: Error in user enabling/disabling.
fr: Erreur dans utilisateur activation / désactivation.

en: Error login.
fr: Connexion erreur.

en: Error normalizing module %s
fr: Erreur en normalisant le module %s

en: Error parsing MIB
fr: Erreur d'analyse MIB

en: Error process map
fr: Erreur dans le plan de traitement

en: Error processing action
fr: action de traitement d'erreur

en: Error processing alert(s)
fr: Erreur en procesant les alertes

en: Error processing request
fr: Erreur en traitant les demandes

en: Error sendding message.
fr: Erreur d'envoi d'un message.

en: Error sending message to group %s
fr: Erreur en envoyant le courrier au groupe %s

en: Error sending message to user %s
fr: Erreur lors de l'envoi du message à l'utilisateur %s

en: Error stopping downtime. Id_downtime cannot be left blank.
fr: Erreur d'arrêt temps d'arrêt. Id_downtime ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error the policy haven't name.
fr: Erreur de la politique n'ont pas nommer.

en: Error the report haven't group.
fr: Erreur:le rapport n'y a pas de group

en: Error the report haven't name.
fr: Erreur:le rapport n'y a pas de nom

en: Error updating OS
fr: Erreur en mettant a jour SO

en: Error updating SNMP module in policy. Id_policy cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour le module SNMP dans la politique. Id_policy ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating SNMP module in policy. Id_policy_module cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour le module SNMP dans la politique. Id_policy_module ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating SNMP module in policy. Module doesn't exists.
fr: Erreur mise à jour le module SNMP dans la politique. Module n'existe pas.

en: Error updating SNMP module in policy. Module type is not SNMP type.
fr: Erreur mise à jour le module SNMP dans la politique. Type de module n'est pas de type SNMP.

en: Error updating SNMP module. Id_module cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour le module SNMP. Id_module ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating SNMP module. Id_module doesn't exists.
fr: Erreur mise à jour le module SNMP. Id_module n'existe pas.

en: Error updating SNMP module. Id_module exists in the new agent.
fr: Erreur mise à jour le module SNMP. Id_module existe dans le nouvel agent.

en: Error updating SNMP module. snmp3_auth_method doesn't exists. Set it to 'MD5' or 'SHA'.
fr: Erreur mise à jour le module SNMP. snmp3_auth_method n'existe pas. Réglez-le sur «MD5» ou «SHA».

en: Error updating SNMP module. snmp3_priv_method doesn't exists. Set it to 'AES' or 'DES'.
fr: Erreur mise à jour le module SNMP. snmp3_priv_method n'existe pas. Réglez-le sur «AES» ou «DES».

en: Error updating SNMP module. snmp3_sec_level doesn't exists. Set it to 'authNoPriv' or 'authPriv' or 'noAuthNoPriv'.
fr: Erreur mise à jour le module SNMP. snmp3_sec_level n'existe pas. Réglez-le sur «authNoPriv» ou «authPriv» ou «noAuthNoPriv».

en: Error updating alert template.
fr: Erreur mise à jour de modèle d'alerte.

en: Error updating alert template. Id_template cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour de modèle d'alerte. Id_template ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating alert template. Id_template doesn't exists.
fr: Erreur mise à jour de modèle d'alerte. Id_template n'existe pas.

en: Error updating category
fr: Erreur mise à jour catégorie

en: Error updating data module in policy. Id_policy cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour de module de données dans la politique. Id_policy ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating data module in policy. Id_policy_module cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour de module de données dans la politique. Id_policy_module ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating data module in policy. Module doesn't exists.
fr: Erreur mise à jour de module de données dans la politique. Module n'existe pas.

en: Error updating data module. Id_module cannot be left blank.
fr: Mettre à jour le module d'erreur de données. Id_module ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating data module. Id_module doesn't exists.
fr: Mettre à jour le module d'erreur de données. Id_module n'existe pas.

en: Error updating data module. Id_module exists in the new agent.
fr: Mettre à jour le module d'erreur de données. Id_module existe dans le nouvel agent.

en: Error updating export target
fr: Erreur d'actualization avec export target

en: Error updating filter
fr: Erreur mise à jour du filtre

en: Error updating filter.
fr: Erreur de la mise à jour du filtre

en: Error updating inventory module
fr: Erreur mise à jour de module d'inventaire

en: Error updating module %s
fr: Erreur mise à jour le module %s

en: Error updating network module in policy. Id_policy cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour de module de réseau dans la politique. Id_policy ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating network module in policy. Id_policy_module cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour de module de réseau dans la politique. Id_policy_module ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating network module in policy. Module doesn't exists.
fr: Erreur mise à jour de module de réseau dans la politique. Module n'existe pas.

en: Error updating network module in policy. Module type is not network type.
fr: Erreur mise à jour de module de réseau dans la politique. Type de module n'est pas le type de réseau.

en: Error updating network module. Id_module doesn't exists.
fr: La mise à jour d'erreur module de réseau. Id_module n'existe pas.

en: Error updating network module. Id_module exists in the new agent.
fr: La mise à jour d'erreur module de réseau. Id_module existe dans le nouvel agent.

en: Error updating network module. Module name cannot be left blank.
fr: La mise à jour d'erreur module de réseau. Nom du module ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating network profile
fr: Erreur en mettant á jour le profil du réseau

en: Error updating passwords: %s
fr: Erreur en mettant à jour les mots de passe: %s

en: Error updating plugin module in policy. Id_policy cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour de modules de plug-in dans la politique. Id_policy ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating plugin module in policy. Id_policy_module cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour de modules de plug-in dans la politique. Id_policy_module ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating plugin module in policy. Module doesn't exists.
fr: Erreur mise à jour de modules de plug-in dans la politique. Module n'existe pas.

en: Error updating plugin module in policy. Module type is not network type.
fr: Erreur mise à jour de modules de plug-in dans la politique. Type de module n'est pas le type de réseau.

en: Error updating plugin module. Id_module cannot be left blank.
fr: Erreur mise à jour de modules de plug-in. Id_module ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating plugin module. Id_module doesn't exists.
fr: Erreur mise à jour de modules de plug-in. Id_module n'existe pas.

en: Error updating plugin module. Id_module exists in the new agent.
fr: Erreur mise à jour de modules de plug-in. Id_module existe dans le nouvel agent.

en: Error updating recon task
fr: Un erreur a été comis en mettant à jour  la tachê recon

en: Error updating rule
fr: Erreur mise à jour règle

en: Error updating rule operators
fr: Erreur mise à jour opérateurs des règles

en: Error updating service
fr: Erreur mise à jour de service

en: Error updating service element
fr: Erreur actualisation élément de service

en: Error updating skin
fr: Erreur peau mise à jour

en: Error updating tag
fr: Erreur en mettant a jour l'etiquette

en: Error updating template
fr: Erreur mise à jour de modèle

en: Error updating trap custom values
fr: Erreur actualisation des valeurs de mesure de pièges

en: Error updating user %s
fr: Erreur mise à jour utilisateur %s

en: Error updating user info
fr: Il y a un erreur en mettant l'information de l'utilisateur

en: Error updating user info (no change?)
fr: Erreur en actualisant l'information del utilisateur ( aucun changement?)

en: Error updating user pass (no change?)
fr: Erreur mise à jour de passe de l'utilisateur (pas de changement?)

en: Error updating user. Id_user cannot be left blank.
fr: La mise à jour d'erreur utilisateur. Id_user ne peut pas être laissé en blanc.

en: Error updating user. Id_user doesn't exists.
fr: La mise à jour d'erreur utilisateur. Id_user n'existe pas.

en: Error updating user. Password info incorrect.
fr: La mise à jour d'erreur utilisateur. Mot de passe Info incorrecte.

en: Error validate all alerts. Failed
fr: Erreur valider toutes les alertes. Manqué

en: Error validate all policy alerts. Failed
fr: Erreur valider toutes les alertes de politique. Manqué

en: Error validating alert(s)
fr: Erreur alerte valider (s)

en: Error validating all alert policies.
fr: Erreur validation de toutes les politiques d'alerte.

en: Error, please install the PHP libXML in the system.
fr: Erreur, si vous plaît installer le PHP libXML dans le  système

en: Error: The conf file of agent is not readble.
fr: Erreur: Le fichier conf de l'agent n'est pas readble.

en: Error: The conf file of agent is not writable.
fr: Erreur: Le fichier conf de l'agent n'est pas accessible en écriture.

en: Error: Update linking modules to policy
fr: Erreur: Mise à jour des modules de liaison à la politique

en: Error: recreate file
fr: fichier de recréer: Erreur

en: Event
fr: Événement

en: Event ID
fr: Identification d'event

en: Event Name
fr: Nom de l’évènement

en: Event alerts
fr: Les alertes d'événements

en: Event control filter
fr: Filtre de contrôle des événements

en: Event database cleanup
fr: Nettoyer la base des donés des événements

en: Event detail
fr: Détails de l'événement

en: Event filter
fr: Filtre événement

en: Event filters
fr: Filtres événements

en: Event graph
fr: Tableau de commandes

en: Event graph by agent
fr: Graphique des événements par l'agent

en: Event graph by user
fr: Tableau des commandes effectuées par usager

en: Event graphs
fr: graphes d'événements

en: Event id
fr: ID Event

en: Event in process
fr: Evenement en functionnement

en: Event list
fr: Liste des événements

en: Event name
fr: Nom de l'événement

en: Event owner changed successfully
fr: Propriétaire de l'événement modifié avec succès

en: Event report agent
fr: Agent de rapport d'évenéments

en: Event report group
fr: Group de rapport d'evenements

en: Event report module
fr: Module de rapport d'evenement

en: Event responses
fr: Réponses des événements

en: Event rules
fr: Les règles d'événement

en: Event server
fr: Serveur evenements

en: Event status
fr: Status des événements

en: Event status changed successfully
fr: Etat de l'événement modifié avec succès

en: Event storm protection
fr: protection contre les tempêtes des événements

en: Event type
fr: Type d'Évènement

en: Event validated
fr: Événement validé

en: Event viewer is disabled due event replication. For more information, please contact with the administrator
fr: Observateur d'événements est désactivé la réplication de l'événement en raison. Pour plus d'informations, s'il vous plaît contactez l'administrateur

en: Events
fr: Événements

en: Events (24h)
fr: Evénements (24h)

en: Events -by module-
fr: Événements par module

en: Events by agent
fr: Evénements par agent

en: Events by criticity
fr: Événements de criticité

en: Events generated -by agent-
fr: Les événements générés par agent

en: Events management
fr: gestion des événements

en: Events reading
fr: Événements de lecture

en: Events replication
fr: La réplication des événements

en: Events validated by user
fr: Événements validées par l'utilisateur

en: Events with following tags
fr: Événements avec des etiquetes suivantes

en: Events without following tags
fr: Évenements sans etiquetes suivantes

en: Events writing
fr: Événements écriture

en: Every
fr: Chaque

en: Every time that the alert is fired
fr: Chaque fois que l'alerte est déclenché

en: Everyday
fr: Tous les jours

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Everything
fr: Tout

en: Exact match
fr: Exactement Identique

en: Example
fr: Exemple

en: Exception - Equal to %s
fr: Exception - Égal à %s

en: Exception - Everything
fr: Exception - Tout

en: Exception - Modules at critical or warning status
fr: Exception - Modules à l'état critique ou d'avertissement

en: Exception - Modules at normal status
fr: Exception - Modules à l'état normal

en: Exception - Modules over %s
fr: Exception - Modules de plus de %s

en: Exception - Modules over or equal to %s
fr: Exception - Modules supérieure ou égale à %s

en: Exception - Modules under %s
fr: Exception - Modules sous %s

en: Exception - Modules under or equal to %s
fr: Exception - Modules inférieure ou égale à %s

en: Exception - Not equal to %s
fr: Exception - Pas égal à %s

en: Execute
fr: Exécuter

en: Execute SQL
fr: Exécuter SQL

en: Execute again
fr: Exécutez à nouveau

en: Executed
fr: Exécuté

en: Executed on firing
fr: Exécuté envoi

en: Executed on recovery
fr: Exécuté sur la récupération

en: Executing command: %s
fr: Exécution de la commande: %s

en: Execution
fr: Exécution

en: Execution type
fr: Type d'exécution

en: Expand the tree (can be slow)
fr: Développez l'arborescence (peut être lente)

en: Expire
fr: Expiration

en: Expired
fr: Expiré(e)

en: Expired incidents
fr: Incidents expirés

en: Expires
fr: Expire

en: Explanation
fr: Explication

en: Export
fr: Exporter

en: Export data
fr: Exporter des données

en: Export server
fr: Exporter le serveur

en: Export targets
fr: Exporter la cible

en: Export this list to CSV
fr: Exporter cette liste au format CSV

en: Export to CSV
fr: Exporter en CSV

en: Export to CSV
fr: Exporter au format CSV

en: Export to CSV file
fr: Exporter dans un fichier CSV

en: Export to PDF
fr: Exporter au format PDF

en: Export to XML
fr: Exporter vers XML

en: Export type
fr: Type pour exportation

en: Extended info:
fr: Information supplémentaire:

en: Extension manager
fr: Gérer d'extension

en: Extension uploader
fr: Téléchargeur d'extension

en: External alerts
fr: Alertes externes

en: Extra ID
fr: ID Extra

en: Extra id
fr: Identifiant supplémentaire

en: Extra options
fr: Options supplémentaires

en: FAIL
fr: Échec

en: FF interval
fr: Intervale FF

en: FF threshold
fr: Threshold du FF

en: FF timeout
fr: FF délai

en: Faces
fr: Figures

en: Fail
fr: Erreur

en: Fail create the directory: %s
fr: Fail créer le répertoire: %s

en: Fail creating OS
fr: Erreur en creant SO

en: Fail to upload extension
fr: Échec télécharger extension

en: Fail uploaded %s/%s traps
fr: Fail téléchargé %s / %s les pièges

en: Fail uploaded file
fr: Fail fichier téléchargé

en: Fail validate
fr: Fail valider

en: Failed updated: User did not login.
fr: Échec de mise à jour: l'utilisateur ne se connecte pas.

en: Failed updated: User is not admin.
fr: Échec de mise à jour: l'utilisateur n'est pas administrateur.

en: Failed updated: the next values cannot update: %s
fr: Échec de mise à jour: les valeurs suivantes ne peuvent pas mettre à jour: %s

en: Failed: create the alerts for this modules, please check.
fr: Échec: créer des alertes pour ces modules, s'il vous plaît vérifier.

en: Failed: remove the alerts for this modules, please check.
fr: Échec: supprimer les alertes pour ces modules, s'il vous plaît vérifier.

en: Fallback to local authentication
fr: Retour à l'authentification locale

en: Field
fr: Champ

en: Field %s
fr: Champ %s

en: Field %s description
fr: Champ %s la description

en: Field %s values
fr: Champ %s des valeurs

en: Field content
fr: Contenu du champ

en: Field number
fr: Nombre de champ

en: Field separator
fr: Champ separateur

en: Field successfully created
fr: Champ creé avec success

en: Field successfully deleted
fr: Le champ a été supprimé avec succèss

en: Field successfully updated
fr: Le champ a été mis á jour avec succèss

en: Fields
fr: Champs

en: Fields available
fr: Les champs disponibles

en: Fields configured on the command associated to the action
fr: Les champs configurés sur la commande associée à l'action

en: Fields passed to the command executed by this action when the alert is fired
fr: Les champs passés à la commande exécutée par cette action lorsque l'alerte est déclenché

en: Fields passed to the command executed by this action when the alert is recovered
fr: Les champs passés à la commande exécutée par cette action lorsque l'alerte est récupéré

en: Fields selected
fr: Les champs sélectionnés

en: Fields used on execution when the alert is fired
fr: Champs utilisés sur l'exécution lorsque l'alerte est déclenché

en: Fields used on execution when the alert is recovered
fr: Champs utilisés sur l'exécution lorsque l'alerte est récupéré

en: File
fr: Fichier

en: File could not be saved due to database error
fr: Le fichier ne peut etre enregistré a cause de un erreur de la base de données

en: File could not be uploaded
fr: Le fichier ne peut être téléchargé

en: File deleted
fr: Fichier supprimé

en: File is missing in disk storage. Please contact the administrator.
fr: Le fichier est disparu dans le memoire de disk. Si vous plaît contacter le administrateur

en: File is too big
fr: Fichier est trop grand

en: File is too large (> 500KB)
fr: Le fichier est trop grand (> 500KB)

en: File is too large than PHP memory allocated in the system.
fr: Le fichier est trop grand que la mémoire allouée PHP dans le système.

en: File manager
fr: Gestionnaire de fichiers

en: File of collection is bigger than the limit (
fr: Fichier de collecte est supérieure à la limite (

en: File processed
fr: Fichier traité

en: File size seems to be too large. Please check your php.ini configuration or contact with the administrator
fr: Taille du fichier semble être trop grande. S'il vous plaît vérifier votre configuration php.ini ou le contact avec l'administrateur

en: File uploaded
fr: Fichier téléchargé

en: File was partially uploaded. Please try again
fr: Le fichier a été partiellement téléversé. Veuillez essayer à nouveau

en: Filename
fr: Nom du dossier

en: Files
fr: Fichiers

en: Files in
fr: Les fichiers dans

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter Agents by %s
fr: Filtre Agents par %s

en: Filter Alerts by %s
fr: Filtre Alertes par %s

en: Filter Events by %s
fr: Filtrer les évènements par %s

en: Filter Modules by %s
fr: Les modules de filtrage par %s

en: Filter Networkmaps by %s
fr: Filtre Networkmaps par %s

en: Filter agent
fr: Agent de filtrage

en: Filter alert events
fr: Filtrer événements d'alerte

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Filter by agent name, module name, template name or action name
fr: Filtrer pour nom d'agent, nom du module, nom du template ou nom de l'action

en: Filter by agents
fr: Filtrer par agents

en: Filter by group
fr: Filtrer par groupe

en: Filter by modules
fr: Filtrer par modules

en: Filter by profile
fr: Filtrer par profil

en: Filter created successfully
fr: Filtre créé avec succès

en: Filter created.
fr: Filtre crée

en: Filter graphs
fr: Filtrer les graphiques

en: Filter group
fr: Filtrer le groupe

en: Filter list
fr: Filtrer la liste

en: Filter loaded
fr: Filtre chargé

en: Filter name
fr: Nom du filtre

en: Filter name cannot be left blank
fr: Nom du filtre ne peut pas être laissé en blanc

en: Filter overview
fr: Vue du filtre

en: Filter updated successfully
fr: Filtrer mis à jour

en: Filter updated.
fr: Filtre à jour

en: Filter:
fr: Filtre:

en: Filter: %s
fr: Filtre: %s

en: Filtering completed
fr: Filtrage fini

en: Filtering data module
fr: Filtrage du module de données

en: Filters
fr: Filtres

en: Find
fr: t

en: Find servers configuration file and replace the following lines
fr: Trouver le fichier de configuration des serveurs et remplacer les lignes suivantes

en: Finish
fr: Finir

en: Finished
fr: Fini

en: Fired
fr: Déclenché

en: Fired alerts
fr: Alertes lancées

en: Firing
fr: Activer

en: First date
fr: Première date

en: First event
fr: Premier événement

en: First execution
fr: Première exécution

en: First line must be "module_begin"
fr: La première ligne doit être "module_begin "

en: First line must be "task_begin"
fr: La première ligne doit être "task_begin "

en: First match
fr: Premier match

en: First page
fr: Première page

en: First select an agent
fr: Sélectionnez d'abord un agent

en: Fixed header
fr: Tête fixe

en: Fixed menu
fr: Menu fixe

en: Fixed value
fr: Valeur fixe

en: Font
fr: Police

en: Font family
fr: Famille de polices :

en: Font path
fr: Chemin d'accés d'origin

en: Font size
fr: Taille de police

en: Footer
fr: Pied de page

en: For Command type Modal Window mode is enforced
fr: Pour le mode fenêtre modale type de commande est exécutée

en: For example, you want a report that the people of "All" groups can see but you want to edit only for you or your group.
fr: Par exemple, vous voulez un rapport que les gens de Tous les groupes peuvent voir, mais que vous souhaitez modifier uniquement pour vous ou votre groupe.

en: For security reasons the following characters are not allowed: %s
fr: Pour des raisons de sécurité les caractères suivants ne sont pas autorisés: %s

en: For security reasons, <i>config.php</i> must have restrictive permissions, and "other" users 
    			should not read it or write to it. It should be written only for owner 
    			(usually www-data or http daemon user), normal operation is not possible until you change 
    			permissions for <i>include/config.php</i> file. Please do it, it is for your security.
fr: Pour des raisons de sécurité, <i> config.php </ i> doit disposer des autorisations restrictives, et "autre " users 
     	 	 	should pas lire ou écrire. Il doit être rédigé uniquement pour le propriétaire 
     	 	 	 (généralement www-data ou http utilisateur daemon), le fonctionnement normal n'est pas possible jusqu'à ce que vous modifiez 
     	 	 	permissions pour <i> include / config. php </ i> fichier. Veuillez le faire, c'est pour votre sécurité.

en: For security reasons, normal operation is not possible until you delete installer file.
    			Please delete the <i>./install.php</i> file before running Pandora FMS Console.
fr: Pour des raisons de sécurité, le fonctionnement normal n'est pas possible jusqu'à ce que vous supprimez le fichier d'installation. 
     	 	 	Please supprimer le <i>. Install.php </i> fichier avant d'exécuter Pandora FMS Console.

en: For use the original image file size, set 0 width and 0 height.
fr: Pour utiliser les dimensions originaux du fichier d'image, confirmer le largeur 0 et le hauteur 0

en: Force
fr: Forcer

en: Force change password on first login
fr: Forcer le changement mot de passe à la première connexion

en: Force execution
fr: Forcer l'execution

en: Force run
fr: Course de la Force

en: Forecasting
fr: Prévision

en: Forward SNMP traps to agent (if exist)
fr: Avancer les traps SNMP dans l'agent (si il exist)

en: Free Search: %s
fr: Recherche libre: %s

en: Free search
fr: Recherche libre

en: Free search: %s
fr: Recherche libre: %s

en: Free space on %s
fr: Espace libre sur le %s

en: Free space on disk
fr: L'espace libre sur le disque

en: Free text for filter
fr: Texte libre pour le filtre

en: Free text for filter (*)
fr: Texte libre pour le filtre (*)

en: Free text for search
fr: Texte libre pur chercher

en: Free text for search (*)
fr: Texte libre pour la recherche (*)

en: Free text for search (*):
fr: Texte libre pour la recherche (*):

en: Free text for search:
fr: Texte libre pour la recherche:

en: Free text to filter the modules of agents when apply this template.
fr: Texte libre de filtrer les modules d'agents quand appliquer ce modèle.

en: Fri
fr: Ven

en: Friday
fr: Vendredi

en: From
fr: De

en: From day
fr: A partir de jour

en: From day:
fr: À partir de jour:

en: From hour:
fr: De heure:

en: From:
fr: De:

en: Full (display) name
fr: Nom complet (exposé)

en: Full list of alerts
fr: Liste complète des alertes

en: Full list of monitors
fr: Liste complète des moniteurs

en: Full mode
fr: Mode complet

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Full screen mode
fr: Mode de écran complet

en: GIS Labels
fr: Labels SIG

en: GIS Maps
fr: Cartes GIS

en: GIS Maps builder
fr: constructeur du GIS Maps

en: GIS connections
fr: Connections GIS

en: GIS data
fr: Données GIS

en: GIS map layers
fr: Calques de carte GIS

en: GIS maps
fr: Cartes GIS

en: General
fr: Général.

en: General Data
fr: Donnée General

en: General Setup
fr: Configuration Génerale

en: General and quick group status report
fr: Rapport sur l'état général du groupe et rapide

en: General and quick visual maps report
fr: Général et rapport rapide des cartes visuelles

en: General options
fr: Options générales

en: General setup
fr: Configuration générale

en: Generate file
fr: Générer fichier

en: Generate trap
fr: Créer trap

en: Generated
fr: Généré

en: Generated at
fr: Génére dans

en: Generated:
fr: Généré:

en: Generic upload error
fr: Erreur general de telechargement

en: Get CSV file
fr: Obtenez fichier CSV

en: Get Info
fr: Obtenir info.

en: Get PDF file
fr: Voir en PDF

en: Get data
fr: Obtenir les données

en: Get data from agent
fr: Obtenir les données d'un agent

en: Get more modules in Pandora FMS Library
fr: Obtenez plus de modules dans Pandora FMS Bibliothèque

en: Gis icons preview
fr: Icônes SIG prévisualiser

en: Global
fr: Mondial

en: Global Profile
fr: Profil global

en: Global health
fr: Santé globale

en: Global search
fr: la recherche globale

en: Go
fr: Exécuter

en: Go to %s
fr: Aller à %s

en: Go to Alert detail
fr: Aller à Alert détail

en: Go to Login
fr: Allez à Connexion

en: Go to Pandora FMS Website
fr: Aller à Pandora FMS Site

en: Go to agent detail
fr: Accédez au détail d'agent

en: Go to agent edition
fr: Aller à l'édition de l'agent

en: Go to alerts edition
fr: Aller à l'édition des alertes

en: Go to data overview
fr: Aller a la vue d'ensemble des bases de données

en: Go to module detail
fr: Accédez au détail du module

en: Go to module edition
fr: Passez au module édition

en: Godmode Function
fr: Fonction Godmode

en: Godmode Menu
fr: Menu Godmode

en: Going down from normal to warning
fr: Retournant du état normal au état d'alerte

en: Going down to critical state
fr: Descendre au etat critique

en: Going from critical to warning
fr: Aller du critique au avertissement

en: Going to unknown
fr: Aller à l'inconnu

en: Going up to normal state
fr: En retournant au état normal

en: Google Hybrid
fr: Google Hybride

en: Google Map Type
fr: Type Google map

en: Google Maps
fr: Google maps

en: Google Maps Key
fr: Google Maps clé

en: Google Physical
fr: Google Physique

en: Google Satelite
fr: Google satellite

en: Graph
fr: Tableau

en: Graph agents(%s) - %s
fr: agents de graphes ( %s ) - %s

en: Graph builder
fr: Constructeur de tableau

en: Graph color #10
fr: Couleur graphique # 10

en: Graph color #4
fr: Couleur graphique # 4

en: Graph color #5
fr: Couleur graphique # 5

en: Graph color #6
fr: Couleur graphique # 6

en: Graph color #7
fr: Couleur graphique # 7

en: Graph color #8
fr: Couleur graphique # 8

en: Graph color #9
fr: Couleur graphique # 9

en: Graph color (avg)
fr: Couleur de graphique (avg)

en: Graph color (max)
fr: Couleur de graphique (max)

en: Graph color (min)
fr: Couleur de graphique (min)

en: Graph defined
fr: Graphique definie

en: Graph deleted successfully
fr: Le graphique a été supprimé avec succès

en: Graph editor
fr: Editeur graphique

en: Graph list
fr: Liste Graphique

en: Graph name
fr: Nom du tableau

en: Graph stored successfully
fr: Tableau sauvegardé avec succès

en: Graph template editor
fr: éditeur de modèle de graphique

en: Graph template management
fr: gestion de modèle de graphique

en: Graphic resolution (1-low, 5-high)
fr: Résolution des tableaux (1 basse, 5 haute)

en: Graphs
fr: Graphiques

en: Graphs found
fr: Graphiques trouvés

en: Greater (>)
fr: Grand (>)

en: Greater or equal (>=)
fr: Supérieur ou égal (> =)

en: Green cell when the module group and agent have all modules in OK status
fr: Cellule vert quand le group de module et l'agent ont tous les modules dans un etat OK

en: Green cell when the module has a normal status
fr: Cellule vert quand le module est en etat normal

en: Grey cell when the module group and agent have at least one in unknown status and the others in green status
fr: Cellule gris quand le group de module et d'agent ont au minimum un dasn état inconnu et les autres dans etat vert

en: Grey cell when the module has an unknown status
fr: Callule gris quand le module est en etat unconnú

en: Group
fr: Groupe

en: Group Dashboards
fr: Les tableaux de bord du Groupe

en: Group View
fr: Vue du groupe

en: Group by
fr: Grouper par

en: Group by agent
fr: Groupe par agent

en: Group configuration
fr: Configuration groupe

en: Group events
fr: Événements de groupe

en: Group filter
fr: Filtre groupe

en: Group filter:
fr: Filtre de groupe

en: Group management
fr: Gestion de groupes

en: Group must have a name
fr: Le groupe doit avoit un nom

en: Group name
fr: Nom de groupes

en: Group recursion
fr: Récursion du groupe

en: Group report
fr: Rapport du groupe

en: Group successfully created
fr: Groupe crée avec succès

en: Group successfully deleted
fr: Groupe éliminé avec succès

en: Group successfully updated
fr: Groupe actualisé avec succès

en: Group synchronization
fr: Synchronisation Groupe

en: Group that owns the connection
fr: Groupe qui possede  la connexion

en: Group that owns the map
fr: Groupe qui posséde la carte

en: Group view
fr: Affichage groupe

en: Group/s
fr: Groupe / s

en: Group:
fr: Groupe :

en: Group: %s
fr: Groupe: %s

en: Grouped
fr: Regroupés

en: Groups
fr: Groupes

en: Groups defined in Pandora
fr: Groupes definis dans Pandora

en: Groups status
fr: statut Groupes

en: Groups synchronization
fr: la synchronisation des groupes

en: Groups view
fr: Vue des groupes

en: HTML view
fr: HTML

en: HTTP auth (login)
fr: Authentification HTTP (login)

en: HTTP auth (pass)
fr: Authentification HTTP (pass)

en: HTTP auth (realm)
fr: Authentification HTTP (realm)

en: HTTP auth (server)
fr: Authentification HTTP (serveur)

en: Have cost
fr: Avoir coût

en: Header
fr: En-tête

en: Height
fr: Hauteur

en: Height in px (zero for auto)
fr: Hauteur en px (zéro pour l'auto)

en: Height proportional
fr: Hauteur proportionnel

en: Help
fr: Aide

en: Help system error
fr: Erreur dans le système d'aide

en: Helps
fr: Aide

en: Here are described the alert templates, which will use their default actions.
    		You can modify the default behaviour editing alerts in the agent who stores data and alert definitions about the service and the SLA status.
fr: Ici sont décrits les modèles d´alerte, qui utiliseront leurs actions par défaut.
    		 Vous pouvez modifier le comportement par défaut en éditons les alertes dans l´agent qui garde les données et les définitions d´alerte sur le service et le status SLA

en: Hide URL
fr: Cachez URL

en: Hide configuration data
fr: Cacher les données de configuration

en: Hide policy modules
fr: Cacher les modules des politiques

en: Hide value
fr: Masque la valeur

en: Hierarchy of agents
fr: Hiérarchie des agents

en: Historical data
fr: Données historiques

en: History
fr: Hstorique

en: History database
fr: Base de Données historique

en: History event list
fr: Liste des événements de l'histoire

en: Home
fr: Accueil

en: Home screen
fr: Page d'accueil

en: Host
fr: Hôte

en: Host address
fr: Addresse du serveur

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Hour
fr: Heure

en: Hourly
fr: Horaire

en: Hours
fr: Heures

en: Hours: %s
fr: Heures d'ouverture: %s

en: Hyperlink to help information that has to exist previously.
fr: Hyperlien pour information qu'exist dejá

en: ID Alert SNMP
fr: ID d'alerte SNMP

en: ID extra
fr: ID supplémentaire

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IP address
fr: Addresse IP

en: IP address resolution can take a lot of time
fr: La résolution de l'adresse IP peut prendre beaucoup de temps

en: IP list with API access
fr: Liste IP avec accès API

en: Icon
fr: Ic&ocirc;ne

en: Icons style
fr: Style des icônes

en: Id does not exist in BD.
fr: Id n'existe pas dans la DB

en: If Enterprise ACL System is enabled without rules you will lose access to Pandora FMS Console (even admin). Do you want to continue?
fr: Si Enterprise System ACL est activé sans règles, vous perdrez l'accès à Pandora FMS console (même admin). Voulez-vous continuer?

en: If SSL is not properly configured you will lose access to Pandora FMS Console. Do you want to continue?
fr: Si le SSL ce n'est pas bien configuré, vous perdrez l'accès  a la console de Pandora FMS. Es ce que vous voulez continuer?

en: If checkbox is clicked then block size global configuration is used
fr: Si vous cliquez sur case à cocher configuration globale de taille de bloc est utilisée

en: If cron is set the module interval is ignored and the module runs on the specified date and time
fr: Si cron est l'intervalle de modules sont ignorées et le module fonctionne sur la date et l'heure spécifiées

en: If it is checked, the regexp or name of modules match only each to each to agent, instead create a big graph with all modules from all agents.
fr: Si elle est cochée, l'expression rationnelle ou le nom de modules correspondent uniquement chacun à chaque agent d', au lieu de créer un gros graphe avec tous les modules de tous les agents.

en: If it is empty, Pandora searchs the dig system.
fr: Si elle est vide, Pandora searchs le système de fouille.

en: If it is empty, Pandora searchs the nmap system.
fr: Si elle est vide, Pandora searchs le système nmap.

en: If it is empty, Pandora searchs the ping system.
fr: Si elle est vide, Pandora searchs le système de ping.

en: If it is empty, Pandora searchs the snmpget system.
fr: Si elle est vide, Pandora searchs le système snmpget.

en: If it is empty, Pandora searchs the traceroute system.
fr: Si elle est vide, Pandora searchs le système de traceroute.

en: If realtime statistics are disabled, statistics interval resfresh will be set here.
fr: Si les statistiques en temps réel sont désactovés, le intervalle des statistiques l'interval pour rafraichir será configuré ici

en: If set to yes no events or alerts will be generated, but agents will continue receiving data.
fr: Si définie à yes aucun événement ou d'alertes seront générés, mais les agents continueront de recevoir des données.

en: If the compaction or purge of the data is more frequent than the events deletion, anomalies in module graphs could appear
fr: Si le compactage ou purge des données est plus fréquente que la suppression des événements , les anomalies dans les graphiques de module pourrait apparaître

en: If the device is a network device, try with the SNMP Interfaces wizard
fr: Si le dispositif est un dispositif de réseau, essayez avec l'assistant d'interfaces SNMP

en: If there are any database change, it will be applied on the next login.
fr: S'il y a un changement de base de données, il sera appliqué à la prochaine connexion.

en: If this is your first time with Pandora FMS, we propose you a few links to learn more about Pandora FMS. Monitoring could be overwhelm, but take your time to learn how to use the power of Pandora FMS!
fr: Si c'est votre première fois avec Pandora FMS, nous vous proposons quelque lien pour en savoir plus sur Pandora FMS. Prenez votre temps pour apprendre à utiliser la puissance de Pandora FMS !

en: If this option is enabled, the users can use double authentication with their accounts
fr: Si cette option est activée, les utilisateurs peuvent utiliser la double authentification avec leurs compte

en: If you change this description, you must change into the text of Data configuration.
fr: Si vous modifiez cette description, vous devez changer dans le texte de configuration de données.

en: If you have modified auth system, this problem could be because Pandora cannot override authorization variables from the config database. Remove them from your database by executing:<br><pre>DELETE FROM tconfig WHERE token = "auth";</pre>
fr: Si vous avez modifié le système d'authentification, ce problème pourrait être parce que Pandora ne peut pas remplacer les variables d'autorisation de la base de données de configuration. Retirez-les de votre base de données en exécutant: <br> <pre> DELETE FROM WHERE tconfig token = "auth "; </ pre>

en: If you set a 0 seconds timeout, the server plugin timeout will be used
fr: Réponses des événements

en: Ignore new GIS data:
fr: Ignorer les noveaux donnéss GIS

en: Image Size
fr: Taille de l'image

en: Import text from URL
fr: Importer texte de la URL

en: In
fr: dedans

en: In black list
fr: Dans la liste noire

en: In case you fill any Field 1, Field 2 or Field 3 above, those will replace the corresponding fields of this associated "Default action".
fr: Si vous remplissez quelque Champ 1, Champ 2 ou Champ au dessus, ceux remplaceront les champs correspondants  de cet "Action par défaut" associé

en: In case you use an Export server you can link this module and export data to one these.
fr: Au cas que vous utilisez un Export server vous pouvez associer ce module et exporter les données a quelques

en: In manual mode you should set the weights manually. In auto mode the weights have default values.
    		In simple mode only the elements configured as "critical element" are used to calculate the service status.
fr: En mode manuel, vous devez définir les poids manuellement. En mode automatique les poids ont des valeurs par défaut.
    		 En mode simple uniquement les éléments configurés comme "critical element" sont utilisés pour calculer l´état du service.

en: In order to have the best user experience with Pandora FMS, we <b>strongly recommend</b> to use
fr: Afin d'avoir la meilleure expérience utilisateur avec Pandora FMS, nous recommandons fortement <B> </ b> à utiliser

en: In order to perform massive operations, PHP needs a correct configuration in timeout parameters. Please, open your PHP configuration file (php.ini) for example: <i>sudo vi /etc/php5/apache2/php.ini;</i><br> And set your timeout parameters to a correct value: <br><i> max_execution_time = 0</i> and <i>max_input_time = -1</i>
fr: Afin d'effectuer des opérations massives, PHP a besoin d'une configuration correcte des paramètres de temporisation. S'il vous plaît, ouvrez votre fichier de configuration de PHP (php.ini) par exemple: sudo vi <i> / etc/php5/apache2/php.ini; </ i> Photos et définissez vos paramètres de temporisation à une valeur correcte: <br > <i> max_execution_time = 0 </ i> et <i> max_input_time = -1 </ i>

en: In process
fr: En cours

en: Incident created
fr: incident créé

en: Incident deleted
fr: Incident supprimé

en: Incident details
fr: Détails des incidents

en: Incident management
fr: Gestion d'incidents

en: Incident updated
fr: Mise à jour de l'incident

en: Incidents by group
fr: Incidents par groupe

en: Incidents by priority
fr: Incidents par priorité

en: Incidents by source
fr: Incidents par source

en: Incidents by status
fr: Incidents par statut

en: Incidents by user
fr: Incidents par usager

en: Incidents opened
fr: Incidents ouverts

en: Incidents statistics
fr: statistiques d'incidents

en: Incomplete
fr: |Incomplète|

en: Incorrect collapsible.
fr: Incorrects pliable.

en: Incorrect form.
fr: Forme incorrecte.

en: Incorrect format in Subnet field
fr: Format incorrect dans le champ de sous-réseau

en: Incorrect grid.
fr: Grille incorrects.

en: Incorrect update file.
fr: Fichier de mise à jour incorrecte.

en: Increase Weight
fr: Aumenter le Poids

en: Index of %s
fr: Index du %s

en: Indian
fr: Indien

en: Information accessible through the _group_other_ macro
fr: Informations accessibles via la macro _group_other_

en: Information on agent %s in the database
fr: Information sur le agent %s dans la base des donnés

en: Information on all agents in the database
fr: Information sur tous les agents dans la base des donnés

en: Informational
fr: Informatif

en: Informative
fr: Informatif

en: Insert Data
fr: Insérer les Données

en: Insert by Pandora Console
fr: Insérez par Pandora Console

en: Insert data
fr: Insérer les donnés

en: Inside limits
fr: Limites intérieurs

en: Installer active
fr: Installer actif

en: Instructions when the status is critical
fr: Instructions lorsque l'état est critique

en: Instructions when the status is unknown
fr: Instructions lorsque l'état est inconnu

en: Instructions when the status is warning
fr: Instructions lorsque l'état est Avertissement

en: Insufficient permissions to validate alerts
fr: Autorisation insuffisant pour valider les alertes

en: Insuficient data
fr: Données insuficient

en: Integria API password
fr: mot de passe pour API du Integria

en: Integria URL
fr: URL d`INTEGRIA

en: Integria host
fr: Host de Integria

en: Integria inventory
fr: Inventary de Integria

en: Interactive charts
fr: graphiques interactifs

en: Interpreter
fr: Interprète

en: Interval
fr: Intervale

en: Interval values
fr: valeurs d'intervalle

en: Interval.
fr: Fréquence

en: Into your destination database.
fr: Dans votre base de données de destination.

en: Invalid
fr: Invalide

en: Invalid URL
fr: URL invalide

en: Invalid characters founded in module name
fr: Les caractères non valides fondée en nom du module

en: Invalid characters in short name
fr: Les caractères non valides dans le nom court

en: Invalid code
fr: Code non valide

en: Invalid custom data: %s
fr: Données personnalisé invalide: %s

en: Invalid date selected
fr: Date Selectionné non valide

en: Invalid tab specified
fr: Invalide etiquette spécifié

en: Invalid time specified
fr: Temps spécifié non valid

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Inventory changes
fr: Changements d'inventaire

en: Inventory changes blacklist
fr: Changements inventaire liste noire

en: Inventory module error
fr: erreur du module d'inventaire

en: Inventory modules
fr: modules d'inventaire

en: Inventory modules management
fr: la gestion des modules d'inventaire

en: Inventory server
fr: Serveur d'inventoire

en: Inverse interval
fr: intervalle inverse

en: Is not allowed delete events in process
fr: C'est ne pas autorisé eliminer les evenements dans ce processus

en: Is possible that this view uses part of information which your user has not access
fr: Est-ce possible que ce point de vue utilise une partie de l'information dont votre utilisateur n'a pas accès

en: It is highly recommended that you choose and install a modern browser. It is free of charge and only takes a couple of minutes.
fr: Il est fortement recommandé de choisir et d'installer un navigateur moderne. Il est gratuit et ne prend que quelques minutes.

en: It is necessary to use some features
fr: Il est nécessaire d'utiliser certaines fonctionnalités

en: It is possible to edit, delete and reorder the layers.
fr: C'est possible editer, supprimer et metre en ordre un autre fois les couches

en: It's a complex operation that needs human intervation to avoid system failures and data loosing
fr: C'est une opération complexe qui doit intervention des humains pour éviter les défaillances du système et des données qui perdent

en: Item
fr: Elément

en: Item Editor
fr: Éditeur d' élément

en: Item created in the visualmap
fr: Article créé dans le carte visuelle

en: Item editor
fr: Editeur d'objet

en: Item in the map
fr: article dans la carte

en: Item list
fr: Liste d'articles

en: Item title size text
fr: Titre de la taille du texte

en: Items
fr: Éléments

en: Items period before
fr: Période d'articles avant

en: Key string
fr: Clé string

en: Kilobytes
fr: Kilooctets

en: Kilobytes per second
fr: Kilooctets par seconde

en: L2 network interfaces
fr: Des interfaces réseau L2

en: LDAP port
fr: Port LDAP

en: LDAP server
fr: Serveur LDAP

en: LDAP version
fr: Version LDAP

en: Label
fr: Légende

en: Lag
fr: Retard

en: Language
fr: Langue

en: Language code for Pandora
fr: Code de langage pour Pandora

en: Last
fr: Dernier

en: Last %s Events
fr: Dernier %s les événements

en: Last Fired
fr: Dernière Fired

en: Last activity
fr: Dernière activité

en: Last application
fr: Dernière demande

en: Last check
fr: Dernière vérification

en: Last contact
fr: Dernier contact

en: Last contact:
fr: Dernier contact

en: Last data
fr: Dernier donneés

en: Last day
fr: Jour précédent

en: Last event
fr: Dernier événement

en: Last event replication
fr: Mise à la réplication de l'événement

en: Last execution
fr: Dernière mise à exécution

en: Last failure
fr: Dernièr échec

en: Last fired
fr: Lancée pour la dernière fois

en: Last line must be "module_end"
fr: Dernière ligne doit être "module_end "

en: Last line must be "task_end"
fr: Dernière ligne doit être "task_end "

en: Last match
fr: Dernier match

en: Last modification
fr: Dernière modification

en: Last month
fr: Le mois dernier

en: Last position in
fr: Dernier position dans

en: Last remote contact
fr: Dernier contact eloginé

en: Last run
fr: Dernière exécution

en: Last status
fr: Dernier état

en: Last time on DB maintance
fr: Dernier temps pour le entretien de la base de donnés

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Last update.
fr: Dernière mise à jour.

en: Last value
fr: Dernière valeur

en: Last week
fr: La semaine précédente

en: Last year
fr: L'annee derniere

en: Latency
fr: Latence

en: Latest data
fr: Dernier donnés

en: Latest date
fr: Dernière date

en: Latest events
fr: Derniers événements

en: Latest events for this agent
fr: Dernier événement pour cet agent

en: Latest events list
fr: Dernière liste des événements

en: Latest value
fr: Dernier valeur

en: Layer name
fr: Nom du couche

en: Layers
fr: Couches

en: Layout
fr: Agencement

en: Layout visual console
fr: Monter console visuelle

en: Learning mode
fr: Mode d'apprentissage

en: Left
fr: Gauche

en: Left in blank if you want to use default name: Template name - agents (num agents) - Date
fr: Gauche en blanc si vous voulez utiliser le nom par défaut: Nom du moddèle - (agents num) - Date

en: Legend
fr: Libellé champ (formulaire)

en: Less (<)
fr: (moins)

en: Less or equal (<=)
fr: Inférieur ou égal (<=)

en: License Info
fr: Info de la licence

en: License Mode
fr: Mode de licenciation

en: License info
fr: Info de  la licence

en: License information
fr: Information de la licence

en: License management
fr: Gestion des licences

en: License updated
fr: MIse à jour des licences

en: Limit
fr: Limiter

en: Limit parameters massive
fr: Paramètres de limite massif

en: Line
fr: Ligne

en: Line separator
fr: Ligne separateur

en: Lines
fr: Filets

en: Link
fr: Lien

en: Link down (2)
fr: Lien vers le bas (2)

en: Link management
fr: Gestion des liens

en: Link name
fr: Nom du lien

en: Link pending modules
fr: Lien modules en attente

en: Link up (3)
fr: Rattacher

en: Linked
fr: Lié

en: Linking
fr: Lier

en: Linking modules
fr: Lier modules

en: Links
fr: Liens

en: List
fr: Liste

en: List OS
fr: Lister OS

en: List alerts
fr: Alertes de liste

en: List categories
fr: catégories de la Liste

en: List elements
fr: Liste d'éléments

en: List event alerts
fr: Liste des alertes d'événements

en: List event rules
fr: règles d'événement de la liste

en: List items
fr: Liste d'objets

en: List of Agents to be shown in the layer
fr: Liste d'agents pour etre montré dans le calque

en: List of elements
fr: Liste des éléments

en: List of layers
fr: Liste de couches

en: List of modules and components created by "%s"
fr: Liste de modules et composants créer par "%s"

en: List of modules unlinked
fr: Liste des modules non liés

en: List tags
fr: Enumérer étiquetes

en: List templates
fr: Les modèles de listes

en: Live view
fr: Vue temps réel

en: Load MIB
fr: Chargez MIB

en: Load a basic structure on Web Checks
fr: Chargez une structure de base sur les contrôles Web

en: Load a basic structure on data configuration
fr: Chargez une structure de base de données de configuration

en: Load basic
fr: Charge de base

en: Load default event fields
fr: champs d'événement de défaut de charge

en: Load preview map
fr: Télecharger carte préalable

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading...
fr: Chargement en cours ...

en: Local Pandora FMS
fr: Pandora FMS locale

en: Local component
fr: Composante locale

en: Local component management
fr: La gestion de la composante locale

en: Local components
fr: Des composantes locales

en: Local modules
fr: Modules locaux

en: Location
fr: endroit

en: Log Info
fr: Information de registre

en: Log collector
fr: Log Collector

en: Log max lifetime
fr: Connexion vie max

en: Log storage directory
fr: Connexion répertoire de stockage

en: Log viewer
fr: Log Viewer

en: Logged out
fr: Déconnecté

en: Logic expression for these rules:
fr: expression logique de ces règles:

en: Login
fr: Ouvrir une session

en: Login Failed
fr: La connexion a échouée

en: Login Function
fr: Fonction pour se connecter

en: Login attribute
fr: Attribut pour ouvrir une session

en: Login failed
fr: Erreur d'identification

en: Login out
fr: Connectez-vous sur

en: Logo preview
fr: Logo prévisualiser

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: Longitude:
fr: Longitude

en: Lost
fr: Perdu

en: Low
fr: Basse

en: MB
fr: Mo

en: MB/s
fr: Mo / s

en: Main
fr: Page principale

en: Main IP
fr: IP principal

en: Main data
fr: Principales données

en: Main database
fr: Base de données principale

en: Main event view
fr: Vue du principale événement

en: Make sure nfdump version 1.6.8 or newer is installed!
fr: Assurez-vous que la version nfdump 1.6.8 ou plus récent est installé!

en: Making copy of configuration file for
fr: Faire une copie du fichier de configuration pour

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage GIS Maps
fr: Gérer les cartes SIG

en: Manage Netflow Filter
fr: Gérer Filtre Netflow

en: Manage agent modules
fr: Gérer les modules d'agent

en: Manage agents
fr: Gestion d'agents

en: Manage agents groups
fr: Gérer les groupe des agents

en: Manage alert actions
fr: Gérer les actions d'alerte

en: Manage alerts
fr: Gestion d'alertes

en: Manage commands
fr: Gérer les commandes

en: Manage custom field
fr: Gérer champ personnalisé

en: Manage custom graphs
fr: Gérer graphiques personnalisés

en: Manage database
fr: Gérer la base de données

en: Manage event alerts
fr: Gérer les alertes d'événements

en: Manage events
fr: Gérer les évènements

en: Manage export targets
fr: Gérer les objectifs d'exportation

en: Manage groups
fr: Gestion de groupes

en: Manage incident
fr: Gérer l'incident

en: Manage incidents
fr: Gérer incidents

en: Manage messages
fr: Gérer les messages

en: Manage module groups
fr: Gérer des groupes de modules

en: Manage modules
fr: Gérer les modules

en: Manage network map
fr: Gérez carte réseau

en: Manage network maps
fr: Gérer les plans du réseau.

en: Manage policies
fr: Gérer les politiques

en: Manage recontask
fr: Gérer tâche recon

en: Manage reports
fr: Gérer les rapports

en: Manage servers
fr: Gestion des serveurs

en: Manage services
fr: Gérer les services

en: Manage users
fr: Gestion d'usagers

en: Manage visual console
fr: Gérer console visuelle

en: Manager collection
fr: collection Manager

en: Manager configuration &gt; Edit
fr: Gestionnaire de configuration> Modifier

en: Manager configuration &gt; New
fr: Configuration Manager> Nouveau

en: Manual
fr: Manuel

en: Manual interval means that it will be executed only On-demand
fr: Signifie l'intervalle manuel qu'il ne sera exécutée que sur demande

en: Manual placement
fr: Emplacement manuelle

en: Manual setup
fr: Configuration manuelle

en: Map
fr: Carte

en: Map Center
fr: Centre de la carte

en: Map Name
fr: Nom de la carte

en: Map conections GIS
fr: Connections GIS de carte

en: Map connection name
fr: Nom de la carte de connection

en: Map connection type
fr: Carte tipe connexion

en: Map could not be created
fr: La carte n'a pas pu etre crée

en: Map could not be generated
fr: La carte ne peut pas être générée

en: Map could not be updated
fr: Carte ne peut pas être mis à jour

en: Map linked
fr: En lien avec la carte

en: Map made by user
fr: Carte faite par l'utilisateur

en: Map name
fr: Nom de la carte

en: Map options
fr: Options de la carte

en: Map successfully created
fr: La carte a ètè crée avec succès

en: Map successfully update
fr: La carte a été mis à jour avec succèss

en: Map summary
fr: Résumé du Plan

en: Maps
fr: Cartes

en: Maps found
fr: Cartes trouvés

en: Maps status
fr: Statut cartes

en: Mark as unread
fr: Marquer comme non-lu

en: Marquee
fr: Texte défilant

en: Marquee display
fr: Affichage du texte défilant

en: Massive alert SNMP deletion
fr: Massive suppression SNMP alerte

en: Massive alert SNMP edition
fr: Massive alerte SNMP édition

en: Massive alerts policy addition
fr: Alertes Massive plus de politique

en: Massive alerts policy deletion
fr: Alertes Massive suppression de la politique

en: Massive operations
fr: Operations massifs

en: Max
fr: Maximum

en: Max Value
fr: Valeur Maximum

en: Max access
fr: Max accès

en: Max and min
fr: Max et min

en: Max value
fr: Valeur maximum

en: Max. Value
fr: Valeur Maximale

en: Max. days before compact data
fr: Max. de jours avant de effectuer une compression de données

en: Max. days before delete GIS data
fr: Maximum de jours avant eliminer les donnés GIS

en: Max. days before delete audit events
fr: Maximum de jours avant supprimer les evenements d'audit

en: Max. days before delete events
fr: Maximum de jours avant supprimer les événements

en: Max. days before delete string data
fr: Maximum de jours avant supprimer les  donnés string

en: Max. days before delete traps
fr: Maximum de jours avant  supprimer  les traps

en: Max. days before delete unknown modules
fr: Max.jours avant effacer modules unconnues

en: Max. days before purge
fr: Max. de jours avant d'éliminer les données

en: Max. hours old
fr: Âge maximal (en heures)

en: Max. number of alerts
fr: Nombre maximum d'alertes

en: Max. recommended number of files in attachment directory
fr: Max. nombre de fichiers recommandé au répertoire des pièces jointes

en: Max. time before compact data
fr: Maximum temps avant comprimer les donnees

en: Max. time before purge
fr: Maximum temps avant purger

en: Max. timeout
fr: Max.timeout

en: Max. values
fr: Max valeurs

en: Max/Min Values
fr: Valeurs Max/Min

en: Maximum chart resolution
fr: La résolution maximale de tableau

en: Maximum is equal to minimum
fr: Maximum est le meme chose que minimum

en: Maximum number of parent hosts that will be created if parent detection is enabled.
fr: Nombre maximal d'hôtes de parents qui seront créés si la détection de parent est activée.

en: Maximum number of points that a netflow area chart will display. The higher the resolution the performance. Values between 50 and 100 are recommended.
fr: Le nombre maximum de points qu'une carte de région netflow s'affiche. Plus la résolution de la performance. Les valeurs comprises entre 50 et 100 sont recommandés.

en: Maybe delete the extended data or the audit data is previous to table tsession_extended.
fr: Peut-être supprimer les données étendues ou les données d'audit est antérieure à la table tsession_extended.

en: Maybe the files conf or md5 could not be deleted
fr: Peut être que les fichiers conf ou md5 ne peut pas etre supprimes

en: Maybe the first run is not exactly equal to this value because the cron configuration is diferent.
fr: Peut-être que la première manche n'est pas exactement égale à cette valeur car la configuration de cron est diferent.

en: Medium
fr: Moyenne

en: Megabytes
fr: Mégaoctets

en: Megabytes per second
fr: Mégaoctets par seconde

en: Message overview
fr: Aperçu du message

en: Message successfully sent
fr: Message inséré avec succès

en: Message successfully sent to user %s
fr: Message envoyé à l'utilisateur %s avec succès

en: Message unread - click to read
fr: Message non-lu - cliquez pour le lire

en: Metaconsole access
fr: accès Metaconsole

en: Metaconsole elements
fr: éléments de Metaconsole

en: Metaconsole needs previous activation from regular console, please contact system administrator if you need assistance. <br>
fr: Metaconsole doit activation précédente de console régulière, veuillez contacter l'administrateur système si vous avez besoin d'aide. <br>

en: Metaconsole setup
fr: configuration de Metaconsole

en: Method generation networkmap
fr: Méthode génération networkmap

en: Min
fr: Minimum

en: Min Value
fr: Valeur min

en: Min.
fr: Min

en: Min. Value
fr: Valeur Minimale

en: Min. number of alerts
fr: Nombre minimum d'alertes

en: Min. size password
fr: Min. mot de passe de taille

en: Minimal
fr: |Minimum|

en: Minor
fr: Mineure

en: Modal
fr: Modale

en: Modal window
fr: Fenêtre modale

en: Mode
fr: mode

en: Modify console configuration to use this new database
fr: Modifier la configuration de la console pour utiliser cette nouvelle base de données

en: Modify servers configuration to use this new database
fr: Modifier la configuration des serveurs à utiliser cette nouvelle base de données

en: Module Graph
fr: Module graphique

en: Module added successfully
fr: Module ajouté avec succès

en: Module alert
fr: Module alerte

en: Module alerts
fr: Alertes des modules

en: Module automatic create for the service %s
fr: Module automatique créer pour le service %s

en: Module categories
fr: Catégories de modules

en: Module data received
fr: Caractéristiques des modules reçus

en: Module definition
fr: Definition des modules

en: Module deleted succesfully
fr: Le module a été supprimé avec succés

en: Module description
fr: Description du module

en: Module details
fr: Détails du module

en: Module exact match
fr: Correspondance exacte Module

en: Module execution flip flop time interval (in secs).
fr: Exécution intervalle de temps de bascule du module (en secondes).

en: Module graph
fr: Tableau module

en: Module group
fr: Groupe de modules

en: Module group management
fr: Gestion du module de groupe

en: Module group must have a name
fr: Le groupe du module doit avoir un nom

en: Module group: %s
fr: groupe du module: %s

en: Module groups
fr: Groupes de modules

en: Module groups defined in Pandora
fr: Groupes de modules qui ont été definis dans Pandora

en: Module is not selected
fr: Le module n'est pas sélectionné

en: Module linked
fr: Module liée

en: Module macros
fr: Macros du module

en: Module management
fr: Gestion des modules

en: Module name
fr: Nom du module

en: Module pending to link
fr: Module attente de lier

en: Module pending to unlink
fr: Module attente de dissocier

en: Module plugin registered
fr: Le plugin du module a été enregistré

en: Module relations
fr: Relations du module

en: Module sanity
fr: Santé de modules

en: Module search
fr: Module de recherche

en: Module size text
fr: texte Taille du module

en: Module status
fr: état du module

en: Module store SLA service does not exist.
fr: service SLA magasin de module n'existe pas.

en: Module store the service does not exist.
fr: magasin de module le service n'existe pas.

en: Module successfully updated
fr: Module actualisé avec succès

en: Module tags
fr: Étiquettes de modules

en: Module template
fr: Template du module

en: Module template management
fr: Gestion de profil réseau

en: Module templates
fr: Modèles réseau

en: Module templates management
fr: gestion des modèles de module

en: Module type
fr: Type de module

en: Module types
fr: Types de modules

en: Module unlinked
fr: Module sans lien

en: Module updated successfully
fr: Le module a été actualisé avec succès

en: Module will be linked in the next application
fr: Le module será liée dans la prochaine application

en: Module will be unlinked in the next application
fr: Module sera dissocié dans l'application prochaine

en: Modules agents in policy
fr: agents de modules dans la politique

en: Modules by second
fr: Modules par seconde

en: Modules by status
fr: modules par état

en: Modules created succesfully
fr: Modules créés avec succès

en: Modules found
fr: Modules trouvés

en: Modules in policy agents
fr: Modules en agents de la politique

en: Modules list is empty
fr: Liste des modules est vide

en: Modules operations
fr: Modules d'operations

en: Modules run by this server will stop working. Do you want to continue?
fr: Les modules qui sont executés avec ce serveur ne continunueront pas á travailler. Est ce que vous voulez continuer?

en: Modules successfully added
fr: Modules ajoutés avec succès

en: Modules successfully added to layout
fr: Les modules ont étés ajoutés au layout avec succès

en: Modules to match
fr: Modules de match

en: Modules to match (Free text)
fr: Modules de match (texte libre)

en: Mon
fr: Lun

en: Monday
fr: Lundi

en: Monitor
fr: Moniteur

en: Monitor Critical
fr: Moniteur en état critique

en: Monitor Normal
fr: Moniteur en état normal

en: Monitor Report
fr: Rapport de l'Observatoire

en: Monitor Unknown
fr: Moniteur inconnu

en: Monitor Warning
fr: Moniteur en état d'alerte

en: Monitor checks
fr: Opérations de contrôle

en: Monitor critical
fr: Moniteur dans état critique

en: Monitor detail
fr: Detail des moniteurs

en: Monitor health
fr: Moniteur de santé

en: Monitor normal
fr: Surveiller normale

en: Monitor not init
fr: Surveiller pas à init

en: Monitor report
fr: Rapport de contrôle

en: Monitor status
fr: Status du moniteur

en: Monitor unknown
fr: Surveiller inconnu

en: Monitor view
fr: Surveiller vue

en: Monitor warning
fr: Moniteur dans etat d'alarme

en: Monitoring
fr: Surveillance

en: Monitors
fr: Moniteurs

en: Monitors BAD
fr: Erreur moniteurs

en: Monitors OK
fr: Moniteurs OK

en: Monitors by status
fr: Moniteurs de statut

en: Monitors down
fr: Moniteurs tombés

en: Monitors down on period
fr: Moniteurs en panne en période

en: Monitors view
fr: Moniteurs voir

en: Month
fr: Mois

en: Month day
fr: jour du mois

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Monthly S.L.A.
fr: S.L.A. mensuel

en: Monthly:
fr: Mensuel:

en: Months
fr: Mois

en: More events
fr: Plus d'événements

en: More modules
fr: Plus de modules

en: More templates
fr: Plus de modèles

en: Most likely you have recently upgraded from an earlier version of Pandora and either <br />
    				1) forgot to use the database converter<br />
    				2) used a bad version of the database converter (see Bugreport #2124706 for the solution)<br />
    				3) found a new bug - please report a way to duplicate this error
fr: Très probablement, vous avez récemment mis à jour depuis une version antérieure de Pandora et soit <br /> 
     	 	 	 	1) a oublié d'utiliser le convertisseur de base de données <br /> 
     	 	 	 	2) utilisé une mauvaise version du convertisseur de base de données (voir Bugreport # 2124706 pour la solution) <br /> 
     	 	 	 	3) a trouvé un nouveau bug - s'il vous plaît signaler une façon de reproduire cette erreur

en: Move
fr: Coup

en: Move after to
fr: Déplacez après à

en: Move before to
fr: Déplacez avant d'

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move down selected modules
fr: Descendre modules sélectionnés

en: Move to down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move to up
fr: Déplacez-vous vers le haut

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move up selected modules
fr: Monter des modules sélectionnés

en: Must have the same time zone as the system or database to avoid mismatches of time.
fr: Doit avoir le même fuseau horaire que le système ou base de données pour éviter les décalages de temps.

en: My Post
fr: Mes offres d'emp

en: My URL
fr: Mon URL

en: MySQL port
fr: Port MySQL

en: N/A
fr: N'applique pas

en: N/A(*)
fr: S/O

en: NOT INIT
fr: NON COMMENCÉ

en: Name
fr: Nom

en: Name #Ag.
fr: Nom #Ag.

en: Name error
fr: Erreur de nom

en: Name is missed. Please add a line with "module_name yourmodulename" to data configuration
fr: Nom est manquée. S'il vous plaît ajouter une ligne avec "module_name yourmodulename " de la configuration des données

en: Name resolution
fr: Résolution du nom

en: Name resolution for IP address
fr: La résolution de noms pour l'adresse IP

en: Name:
fr: Nom:

en: Name:
fr: Nom:

en: Namespace
fr: Espace de noms

en: Need apply
fr: Besoin d'appliquer

en: Netflow area chart
fr: carte de région Netflow

en: Netflow data table
fr: tableau de données Netflow

en: Netflow disable custom live view filters
fr: Netflow désactiver filtres d'affichage en direct personnalisées

en: Netflow filter
fr: Filtre Netflow

en: Netflow filters
fr: Filtres Netflow

en: Netflow live view
fr: Netflow vue en direct

en: Netflow max lifetime
fr: Netflow max vie

en: Netflow pie chart
fr: camembert Netflow

en: Netflow reports
fr: Rapports Netflow

en: Netflow statistics table
fr: Netflow tableau des statistiques

en: Netflow summary table
fr: Tableau récapitulatif des Netflow

en: Network
fr: Réseau

en: Network Components
fr: Composants de réseau

en: Network component management
fr: Gestion du composante de réseau

en: Network components
fr: Composants du réseau

en: Network console
fr: Console réseau

en: Network map
fr: Carte réseau

en: Network map created successfully
fr: La carte de resseau a été creé avec succès

en: Network map deleted successfully
fr: Carte de réseau supprimé avec succés

en: Network map linked
fr: Carte réseau reliée

en: Network map saved successfully
fr: La carte de resseau a été sauvé avec succès

en: Network maps
fr: Cartes de réseau

en: Network maps management
fr: Gestion des plans du réseau

en: Network maps reading
fr: Lecture des plans du réseau.

en: Network maps writing
fr: Écriture des plans du réseau.

en: Network module
fr: Module de réseau

en: Network module updated.
fr: Module de réseau mis à jour.

en: Network modules
fr: des modules de réseau

en: Network policy module updated.
fr: module de stratégie de réseau à jour.

en: Network provided is not correct
fr: Le réseau fourni n'est pas correct

en: Network recon task
fr: Tâche de reconnaisance de connection

en: Network server
fr: Serveur réseau

en: Network server module
fr: Module de serveur réseau

en: Network sweep
fr: Exploration du reseau

en: Network traffic
fr: Trafic réseau

en: Networkmap enterprise
fr: Networkmap entreprise

en: Networkmap enterprise - %s
fr: Networkmap entreprise - %s

en: Networkmap max width
fr: Largeur maximale du plan de réseau

en: Networkmap resized.
fr: Networkmap redimensionnée.

en: Never
fr: Jamais

en: New
fr: Nouveau

en: New Incident
fr: Incident neuf

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: New Service
fr: Nouveau service

en: New agent created
fr: Un nouveau agent a été crée

en: New browsers usually come with support for new technologies, increasing web page speed, better privacy settings and so on. They also resolve security and functional issues.
fr: Nouveaux navigateurs viennent généralement avec le support de nouvelles technologies, en augmentant la vitesse d'une page Web, l'amélioration des paramètres de confidentialité et ainsi de suite. Ils règlent également les questions de sécurité et fonctionnel.

en: New chat message
fr: Nouveau message de discussion

en: New event
fr: Nouvel évènement

en: New filter
fr: Nouveau filtre

en: New layer
fr: Nouveau couche

en: New message
fr: Nouveau Message

en: New plug-in
fr: Nouveau plug-in

en: New profile
fr: Nouveau profil

en: New update of Pandora Console
fr: Nouvelle mise à jour de la console Pandora

en: New visual console
fr: Nouvelle console visuelle

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: News board
fr: Tableau des nouvelles

en: Next
fr: Suivant

en: Next Dashboard
fr: Dashboard Suivant

en: Next agent contact
fr: Contact suivant de l'agent

en: Next contact
fr: Contact suivant

en: Next match
fr: Combat Suivant

en: Next slide in
fr: Diapositive suivante

en: Nfdump binary path
fr: Chemin binaire nfdump

en: Nfexpire binary path
fr: Chemin binaire Nfexpire

en: Nice try buddy
fr: Bien essayé copain

en: Nmap executable does not exist.
fr: Le Nmap executable n'existe pas

en: Nmap path
fr: Nmap chemin

en: No
fr: Non

en: No Max value defined.
fr: Pas de valeur defini

en: No Monitors
fr: Pas Moniteurs

en: No Overlap
fr: Non superposé

en: No SNMP OID provided
fr: Pas de SNMP OID donné

en: No Services or concrete action
fr: Pas de services ou actions concrètes

en: No Subject
fr: Pas de Sujet

en: No Validated
fr: Non validé

en: No access
fr: Pas d'accèes

en: No action selected
fr: Pas d'actions selectionnés

en: No admin user
fr: Aucun utilisateur admin

en: No agent defined.
fr: Pas d'agent defini

en: No agent found
fr: Aucun agent trouvé

en: No agent name specified
fr: Il n'a pas de nom d'agent spécifié

en: No agent selected
fr: Aucun agent n'a été selectionné

en: No agent selected or the agent does not exist
fr: Il n'y a pas d'agent selectionné ou l'agent n'existe pas

en: No agents
fr: Pas agents

en: No agents found
fr: Aucun agent trouvé

en: No agents selected
fr: Aucun(s) d'agent(s) sélectionné(s)

en: No alert actions configured
fr: Il n'y a pas d'actions d'alerte configurés

en: No alert commands configured
fr: Pas de commandos configurés

en: No alert selected
fr: Pas d'alertes sélectionnées

en: No alert templates defined
fr: Aucun alerte de mòdele a été défini encore

en: No alerts
fr: Aucune alerte

en: No alerts defined
fr: Pas d'alerts definis

en: No alerts for this agent
fr: Il n'a pas de alertes pour cet agent

en: No alerts found
fr: Pas d'alertes trouvées

en: No alerts selected
fr: Pas d'alerts selectionnes

en: No assigned
fr: Non attribué

en: No available data to show
fr: Il n'y a pas de donnés disponibles

en: No categories found
fr: Aucune catégorie trouvés

en: No change
fr: Aucune modification

en: No change in data
fr: Aucun changement dans les données

en: No changes found
fr: Aucun changement trouvés

en: No changes found.
fr: Aucun changement détecté.

en: No collection assigned to this agent
fr: Pas de collection attribué à cet agent

en: No component was found
fr: Aucun composant a été trouvé

en: No configuration file found
fr: Aucun fichier de configuration trouvé

en: No data
fr: Pas de données

en: No data found
fr: Aucune donnée trouvée

en: No data found.
fr: Pas de données trouvés

en: No data to normalize
fr: Il n'y a pas de données pour normaliser

en: No data to show
fr: Aucune donnée à afficher

en: No description
fr: Aucune description

en: No description available
fr: Aucune description disponible

en: No destiny agent(s) to copy
fr: Il n'y a pas d'agents de destin pour copier

en: No events
fr: Aucun événement

en: No events selected
fr: Pas d'evenements selectionnés

en: No fields defined
fr: Pas de champs definis

en: No file was uploaded
fr: Aucun fichier a été téléchargé

en: No files in collection
fr: Aucun de collection

en: No filter loaded
fr: Pas de filtre chargé

en: No image defined.
fr: Pas d'image défini

en: No image or name defined.
fr: Pas d'image ou nom definis

en: No incidents associated to this agent
fr: Aucun incident associé à cet agent

en: No items
fr: Pas d'éléments

en: No label defined.
fr: Pas d'étiquette definí

en: No maps defined
fr: Pas de cartes définies

en: No maps found
fr: Aucune carte n'a été trouvée

en: No matching traps found
fr: Aucun trap que se corresponde trouvé

en: No module defined.
fr: Pas de module defini

en: No module name provided
fr: Pas de nom de module donné

en: No module selected
fr: Pas de module sélectionné

en: No module to predict
fr: Pas de module pour prédire

en: No module was found
fr: Aucun module a été trouvé

en: No modules
fr: Pas de modules

en: No modules for this agent
fr: Il n'y a pas de modules pour cet agent

en: No modules for this profile
fr: Il n'a pas de modules pour ce profil

en: No modules have been selected
fr: Aucun module a été sélectionné

en: No modules of type string. You can not calculate their average
fr: Aucun module de type string. Vous ne pouvez pas calculer leur moyenne

en: No modules selected
fr: Aucun(s) module(s) sélectionné(s)

en: No modules specified
fr: Pas de modules especifiés

en: No networkmaps
fr: Pas networkmaps

en: No networks found
fr: Aucun réseau trouvé

en: No operation selected
fr: Pas d'operation selectionné

en: No other users connected
fr: Pas de autres utilisateurs connectés

en: No overlap
fr: Pas de chevauchement

en: No period defined.
fr: Pas de période defini

en: No planned downtime
fr: Pas de temps d'arrêt planifié

en: No plug-in provided
fr: Pas de plug-in donné

en: No process defined.
fr: Pas de processus defini

en: No responses found
fr: Pas de réponses trouvées

en: No selected agents to copy
fr: Aucun agent destinataire n'a été sélectionné pour être copié

en: No set or get or help operation.
fr: Il n'y a pas de operations set, get ou help

en: No source agent selected
fr: Aucun agent de la source sélectionnée

en: No source agent to copy
fr: Il n'y a pas d'agent d'origin pour copier

en: No special days configured
fr: Pas de journées spéciales configurés

en: No tag selected
fr: Aucune étiquette sélectionnée

en: No tags
fr: pas d'étiquette

en: No tags selected
fr: Aucune étiquettes sélectionnée

en: No target IP provided
fr: Pas de IP cible donné

en: No values changed
fr: Aucun value changé

en: No width defined.
fr: Pas de largeur

en: No wizard
fr: Pas sorcier

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Non initialized module
fr: Module non initié

en: Non interactive report
fr: Rapport non interactive

en: None
fr: Aucun

en: None selected
fr: Aucune sélectionnée

en: Normal agents
fr: Agents normaux

en: Normal mode
fr: Mode normal

en: Normal modules
fr: Modules normales

en: Normal screen
fr: Écran normal

en: Normal:
fr: Normal

en: Normalize
fr: Normaliser

en: Normalize (Disabled)
fr: Normaliser

en: Not Init
fr: Non init

en: Not Login
fr: Non Connexion

en: Not Normal
fr: Pas normal

en: Not OK
fr: Pas OK

en: Not applied
fr: Non appliqué

en: Not assigned
fr: Non assigné

en: Not auth and not privacy method
fr: Il n'y a pas de identification ni pas de méthode confidentiel

en: Not available
fr: Pas disponible

en: Not closed
fr: Pas fermé

en: Not copied. Error copying data
fr: Non copié.Erreur en copiant données

en: Not copyed. Error copying data
fr: Non copyed. Copie de données d'erreur

en: Not copyed. Error copying data. You must select a dashboard
fr: Non copyed. Erreur de copie de données. Vous devez sélectionner un tableau de bord

en: Not created. Error inserting data
fr: N’a pas été créé. Erreur lors de l’insertion des données

en: Not created. Error inserting data. Start time must be higher than the current time
fr: Pas créé. Erreur insertion de données. L'heure de début doit être supérieure à l'heure actuelle

en: Not deleted. Error deleting data
fr: Non éliminé. Erreur lors de l’élimination des données

en: Not deleted. Error deleting messages
fr: Pas supprimé. Erreur suppression de messages

en: Not deleted. Error deleting multiple data
fr: Pas supprimé. Erreur en effaçant multiple data

en: Not deleted. You must select an existing user
fr: Pas supprimé. Vous devez selectionner un utilisateur qui existe déjà

en: Not equal (!=)
fr: Non égal (! =)

en: Not equal to
fr: Non égal a

en: Not executed
fr: Non exécuté

en: Not fired
fr: Non initiés

en: Not fired alerts
fr: Pas tiré alertes

en: Not found
fr: Introuvable

en: Not found content.
fr: Introuvable contenu.

en: Not found footer.
fr: Pas trouvé footer.

en: Not found header.
fr: Introuvable tête.

en: Not found networkmap.
fr: Pas trouvé networkmap.

en: Not init
fr: Non commencé

en: Not init modules
fr: Non modules d'initialisation

en: Not literally
fr: Pas littéralement

en: Not needed
fr: Pas nécessaire

en: Not networkmap defined.
fr: Pas de cartes reseau definis

en: Not normal
fr: Pas normale

en: Not scheduled
fr: Non prévu

en: Not set metaconsole IP in the "IP list with API access" guess Pandora Console.
fr: Non défini metaconsole IP dans le "liste d'adresses IP avec accès API " conjecture Pandora Console.

en: Not standby alerts
fr: Il n'y a pas de alertes standby

en: Not supported in Windows systems
fr: Il n'est pas pris en charge sur les systèmes Windows

en: Not updated. Blank name
fr: Pas mis à jour. Nom en blank

en: Not updated. Error updating data
fr: Non actualisé. Erreur lors de l’actualisation des données

en: Not valid
fr: Non valide

en: Not validated
fr: Non validé

en: Notes attached to incident
fr: Notes associées à l'incident

en: Now
fr: Maintenant

en: Num reports
fr: Rapportes numériques

en: Number fired of alerts
fr: Nombre des alertes renvoyés

en: Number lines of log
fr: Nobre de lignes de registre

en: Number of Graphs
fr: Nombre des graphiques

en: Number of alerts
fr: Nombre d'alertes

en: Number of alerts match from
fr: Nombre d'alerts qui s'assemblent en provenant de

en: Number of days before data is transfered to history database.
fr: Nombre de jours avant que des données est transféré à la base de l'histoire.

en: Number of failed login attempts
fr: Nombre de tentatives de connexion infructueuses

en: Number of modules
fr: nombre de modules

en: Number of modules affected
fr: Nombre des modules affectés

en: Number of policy modules
fr: Nombre de modules de politiques

en: Number of retries that the module will attempt to run.
fr: Nombre de tentatives que le module tentera de courir.

en: Number of zoom levels
fr: Nombre de niveaux de zoom

en: Numeric OID
fr: OID numérique

en: OID Information
fr: OID information

en: OR
fr: OU

en: OS
fr: SO

en: OS detection
fr: Détection du SO

en: Offline update manager
fr: Update manager hors ligne

en: Ok weight
fr: Ok poids

en: Ok:
fr: Ok

en: On
fr: Actif

en: On Change
fr: En changement

en: On demand
fr: À la demande

en: On the edge
fr: Dans la limite

en: Once
fr: Une fois

en: One item per agent
fr: Un article par agent

en: Online help
fr: Aide en ligne

en: Online update manager
fr: Update manager en ligne

en: Only alert events
fr: Seulement les évènements d'alerte

en: Only average
fr: seulement la moyenne

en: Only database
fr: Seulement base de données

en: Only disabled
fr: Désactivé seulement

en: Only display wrong SLAs
fr: Seulement exposer les SLAs erronés

en: Only enabled
fr: Activer seulement

en: Only for type Quiet for downtimes.
fr: Seulement pour le type tranquille pour les temps d'arrêt.

en: Only graph
fr: Seulement graphique

en: Only in process
fr: Uniquement en processant

en: Only it is show tags in use.
fr: Seulement, il est afficher les balises utilisées.

en: Only it is show when<br />the agent is saved.
fr: Affiché uniquement lorque l'agent est enregistré

en: Only modules with alerts
fr: Seulement les modules avec alertes

en: Only new
fr: Uniquement les nouveaux

en: Only not validated
fr: Uniquement les non validés

en: Only pending
fr: Seulement pendants

en: Only run with it is filter for any group
fr: Fonctionner uniquement avec le filtre est pour tout groupe

en: Only table
fr: Seulement la table

en: Only the critical elements are relevant to calculate the service status
fr: Seulement les élément critiques sont important pour calculer l´état du service.

en: Only the group can view the report
fr: Seul le groupe peut consulter le rapport

en: Only the user and admin user can edit the report
fr: Seul l'utilisateur et administrateur peut modifier le rapport

en: Only validated
fr: Seulement les validés

en: Only validated events
fr: Événements seulement validés

en: Open Minimap
fr: Ouvert minicarte

en: Open Street Maps
fr: Cartes Open Street

en: Open a root shell in your system located at
fr: Ouvrez un shell root sur votre système situé à

en: Open configuration file
fr: Fichier de configuration ouverte

en: Open incident
fr: Incident ouvert

en: Open the attached file to view it
fr: Ouvrez le fichier joint pour le voir

en: Opened at
fr: Ouvert le

en: Operating system
fr: Système d'exploitation

en: Operation
fr: Opération

en: Operation Function
fr: Fonction d'operation

en: Operation Menu
fr: Menu d'operation

en: Operation cannot be added to the queue
fr: L'opération ne peut pas être ajouté à la file d'attente

en: Operation cannot be deleted from the queue
fr: L'opération ne peut pas être supprimé de la file d'attente

en: Operation successfully added to the queue
fr: Opération ajouté avec succès à la file d'attente

en: Operation successfully deleted from the queue
fr: Opération supprimé avec succès à partir de la file d'attente

en: Operations
fr: Opérations

en: Operations cannot be deleted from the queue
fr: Les opérations ne peuvent pas être supprimés de la file d'attente

en: Operations successfully deleted from the queue
fr: Opérations supprimés avec succès à partir de la file d'attente

en: Operator
fr: Opérateur

en: Options for %s : %s
fr: Options pour %s : %s

en: Or disable Pandora FMS enterprise
fr: Ou désactiver Pandora FMS entreprise

en: Orange cell when the module group and agent have at least one alarm fired.
fr: Cellule orange où le group du module et du agent ont au minimum une alerte declenché

en: Orange cell when the module has fired alerts
fr: Cellule orange quand le module a des alertes disparés

en: Order
fr: Ordre

en: Order:
fr: Ordre

en: Original Size
fr: Taille originale

en: Original string
fr: Chaîne d'origine

en: Other
fr: Autre

en: Other IP addresses
fr: Autre adresse IP

en: Other Mode
fr: Autre Mode

en: Other SNMP data
fr: Autres données SNMP

en: Other modules
fr: autres modules

en: Other value
fr: Autre valeur

en: Others
fr: Autre

en: Out
fr: Dehors

en: Out of black list
fr: Sur liste noire

en: Out of limits
fr: Hors des limites

en: Outdated
fr: Dépassé

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Overview graph
fr: Présentation graphique

en: Overwrite filter
fr: Ecraser filtrer

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Pacific
fr: Pacifique

en: Package not updated.
fr: Paquet logiciel pas mis à jour

en: Package updated successfully.
fr: Paquet logiciel mis à jour avec succès

en: Packets less than one day old
fr: Paquets de moins de un jour

en: Packets less than one month old
fr: Paquets de moins de un mois

en: Packets less than one week old
fr: Paquets de moins de une semaine

en: Packets less than three days old
fr: Paquets de moins de trois jours

en: Packets less than three months old
fr: Paquets de moins de trois mois

en: Packets less than two weeks old
fr: paquets de moins de deux semaines

en: Page
fr: <PAGE>

en: Page generated at
fr: Page générée le

en: Pandora Diagnostic info
fr: Information de diagnostique de Pandora FMS

en: Pandora FMS %s - Build %s
fr: Pandora FMS %s - Créer %s

en: Pandora FMS Console cannot find <i>include/config.php</i> or this file has invalid
    			permissions and HTTP server cannot read it. Please read documentation to fix this problem.
fr: Pandora FMS Console ne peut pas trouver <i> include / config.php </ i> ou ce fichier a invalide 
     	 	 	permissions et le serveur HTTP ne peut pas le lire. S'il vous plaît lire la documentation pour résoudre ce problème.

en: Pandora FMS Diagnostic tool
fr: Outil de diagnostique de Pandora FMS

en: Pandora FMS Graph configuration menu
fr: Menu de configuration des graphes Pandora FMS

en: Pandora FMS Metaconsole item edition
fr: Édition d'élément de Metaconsole FMS Pandora

en: Pandora FMS Overview
fr: Généralités Pandora FMS

en: Pandora FMS assistant
fr: Assistant Pandora FMS

en: Pandora FMS frontend is built on advanced, modern technologies and does not support old browsers.
fr: Pandora FMS frontend est construite sur des technologies modernes et de pointe et ne supporte pas les anciens navigateurs.

en: Pandora FMS help system
fr: Système d'aide de Pandora FMS

en: Pandora FMS help system has been called with a help reference that currently don't exist. There is no help content to show.
fr: Le système d'aide Pandora FMS  a été appelée avec une référence d 'aide qui n' existe pas actuellement . Il n'y a pas de contenu aide à montrer.

en: Pandora FMS host
fr: Host de Pandora FMS

en: Pandora FMS mobile
fr: Pandora FMS mobiles

en: Pandora System
fr: Pandora système

en: Pandora audit
fr: Reviser les registre d'audit de Pandora

en: Pandora database backup utility
fr: Utilitaire de sauvegarde de base de données Pandora

en: Pandora management
fr: Gestion de Pandora

en: Pandora servers
fr: Serveurs Pandora

en: Panel with a message
fr: Panneau avec un message

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Parameters macros
fr: Maccros des parametres

en: Parent detection
fr: Détection des parents

en: Parent directory
fr: répertoire parent

en: Parent recursion
fr: Récursion des parents

en: Password
fr: Mot de Passe

en: Password confirm does not match
fr: Mot de passe Confirmez ne correspond pas

en: Password confirmation
fr: Confirmation du mot de passe

en: Password empty
fr: Mot de passe vide

en: Password expiration
fr: Date d'expiration du Mot de Passe

en: Password must be different
fr: Mot de passe doit être différent

en: Password must be different from the
fr: Mot de passe doit être différent de l'

en: Password must contain numbers
fr: Mot de passe doit contenir que des chiffres

en: Password must contain symbols
fr: Mot de passe doit contenir des symboles

en: Password must have numbers
fr: Mot de passe doit avoir des numéros

en: Password must have symbols
fr: Mot de passe doit avoir des symboles

en: Password successfully updated
fr: Mot de passe mis à jour avec succès

en: Password too short
fr: Mot de passe trop court

en: Passwords
fr: Mots de passe

en: Passwords cannot be empty
fr: Les mots de passe ne peut pas etre vides

en: Passwords didn't match
fr: Les mots de passe ne se correspond pas

en: Passwords didn't match or other problem encountered while updating passwords
fr: Les mots de passe ne se correspondent pas ou il y a autres problèmes en mettant à jour les mots de passe

en: Passwords does not match
fr: Les mots de passe ne se correspond pas

en: Passwords setup
fr: configuration des mots de passe

en: Path
fr: Chemin

en: Path doesn't exists or is not writable
fr: Chemin n'existe ou n'est pas accessible en écriture

en: Pending
fr: En attente

en: Pending update policy
fr: En attendant politique de mise à jour

en: Pending update policy only database
fr: En attendant jour politique seule base de données

en: Percentile Bar
fr: Barre percentile

en: Percentile Bubble
fr: Bubble percentile

en: Percentile Item
fr: Percentile article

en: Percentile bar
fr: Barre percentile

en: Performance
fr: Exécution

en: Performance setup
fr: configuration de la performance

en: Period
fr: Période

en: Period to show data as path
fr: Période pur montrer les données comme path

en: Periodically
fr: Périodiquement

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Phones for the tag: %s
fr: Téléphones pour le tag: %s

en: Pie graph and Summary table
fr: Graphique circulaire et le tableau récapitulatif

en: Ping executable does not exist.
fr: Le ping executable n'existe pas

en: Ping host & Latency
fr: Ping hòte et latence

en: Ping path
fr: chemin de Ping

en: Planned Downtime
fr: Temps d'ârret planifié

en: Planned downtime must have a name
fr: Temps d'arrêt plannifié doit avoir a nom

en: Plannet down time
fr: Prévues par le temps

en: Platform Limit
fr: Limite de la plate-forme

en: Play
fr: Entre en jeu.

en: Play sound
fr: Jouer un son

en: Please be careful if you put a password put https access.
fr: S'il vous plaît soyez prudent si vous mettez un mot de passe mis https accès.

en: Please be careful, when the module have diferent intervals in their life, the summatory maybe get bad result.
fr: Veuillez faire attention, lorsque le module ont des intervalles diférentes dans leur vie, le sommatoire peut-être obtenir mauvais résultat.

en: Please be patient. This operation can take a long time depending on the amount of modules.
fr: Si vous plaît, ètre patient. Cette operation peut etre long en fonction de la quantité des modules

en: Please change the default password because is a common vulnerability reported.
fr: Si vous plaìt, changez le mot de passe par défaut parce qu'elle est une vulnérabilité rapporté

en: Please check that the directory "%s" is writeable by the apache user. <br /><br />The CSV file format is date;value&lt;newline&gt;date;value&lt;newline&gt;... The date in CSV is in format Y/m/d H:i:s.
fr: Veuillez vérifier que le répertoire " %s "est accessible en écriture par l'utilisateur apache. <br /> <br /> Le format de fichier CSV est la date, la date de valeur de <newline>; valeur <newline> ... La date au format CSV est au format Y / M / J H: i: s.

en: Please check that the web server has write rights on the {HOMEDIR}/attachment directory
fr: Veuillez vérifier que le serveur web a écrire des droits sur le {HOMEDIR} / répertoire jointe

en: Please check your Pandora Server setup and be sure that database maintenance daemon is running. It's very important to keep up-to-date database to get the best performance and results in Pandora
fr: Veuillez vérifier que la gestion de la Base de Données est exacte et que le système automatique de la Base de Données de Pandora est installée et qu'il fonctionne correctement. Ceci est indispensable au bon fonctionnement et au bon rendement de Pandora.

en: Please contact Artica at info@artica.es to renew the license.
fr: S'il vous plaît contacter Artica à info@artica.es de renouveler la licence.

en: Please contact the administrator to reset your double authentication
fr: S ' il vous plaît contacter l 'administrateur pour réinitialiser vótre double authentification

en: Please do not answer or reply to this email
fr: S'il vous plaît ne pas répondre ou répondre à cet e-mail

en: Please run the migration again or contact with the administrator
fr: S' il vous plaît effectuer à nouveau la migration ou contacter l'administrateur

en: Please save the SLA for start to add items in this list.
fr: Si vous plaÎt, sauvez le SLA pour commencer ajoutant objets dans ce liste

en: Please save the SLA template for start to add items in this list.
fr: S'il vous plaît sauvez le modèle de SLA pour commencer à ajouter des éléments dans cette liste.

en: Please save the report to start adding items into the list.
fr: S'il vous plâit savegardez le rapport pour commencer ajouter items dans la liste

en: Please save the template to start adding items into the list.
fr: S'il vous plaît sauvez le modèle pour commencer à ajouter des éléments dans la liste.

en: Please search for anything text.
fr: S'il vous plaît recherche de texte de n'importe quoi.

en: Please select a module.
fr: S'il vous plaît sélectionner un module.

en: Please select any item to delete
fr: S'il vous plaît sélectionner un élément à supprimer

en: Please select any item to order
fr: S'il vous plaît sélectionner un élément à l'ordre

en: Please select any module or modules.
fr: S'il vous plaît sélectionner un ou plusieurs modules.

en: Please select any module to copy
fr: S'il vous plaît sélectionner un module à copier

en: Please select the connection type
fr: Sélectionner le type de connexion si vous plaît

en: Please set limit between 0 to 100.
fr: S'il vous plaît définir la limite entre 0 et 100.

en: Please set template distinct than
fr: S'il vous plaît configurer modèle distinct de

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter

en: Please, add the following line to your crontab file
fr: S'il vous plaît, ajoutez la ligne suivante à votre fichier crontab

en: Please, configure the widget again to recover it
fr: Veuillez reconfigurer le widget à récupérer

en: Please, configure this widget before use
fr: S'il vous plaît, configurer ce widget avant de l'utiliser

en: Please, first save a new collection before to upload files.
fr: S'il vous plaît, d'abord enregistrer une nouvelle collection avant de télécharger des fichiers.

en: Please, install the SNMP remote plugin (The name of the plugin must be snmp_remote.pl)
fr: S'il vous plaît, installez le plugin distance SNMP (Le nom du plugin doit être snmp_remote.pl)

en: Please, make your changes and apply with the <i>Reload</i> button
fr: S'il vous plaît, faites vos modifications et appliquez-les avec le bouton <i>Reload</i>

en: Please, select a module
fr: S'il vous plaît, choisissez un module

en: Please, select an agent
fr: S'il vous plaît, choisissez un agent

en: Please, select an alert
fr: S'il vous plaît, sélectionnez une alerte

en: Please, set a name
fr: S'il vous plaît, mettre un nom

en: Please, set a valid IP address
fr: S'il vous plaît, définir une adresse IP valide

en: Please, set an interval
fr: S'il vous plaît, définir un intervalle

en: Plug-in added succesfully
fr: Plug-in ajouté avec succès

en: Plug-in cannot be added
fr: Plug-in ne peut pas être ajoutée

en: Plug-in cannot be deleted
fr: Plug-in ne peut être supprimé

en: Plug-in cannot be disabled
fr: Plug-in ne peut pas être désactivé

en: Plug-in cannot be enabled
fr: Plug-in ne peut pas être activé

en: Plug-in deleted succesfully
fr: Plug-in supprimé avec succès

en: Plug-in disabled succesfully
fr: Plug-in désactivé avec succès

en: Plug-in enabled succesfully
fr: Plug-in activé avec succès

en: Plug-in module
fr: Module enfichable

en: Plug-in parameters
fr: Paramètres des plugins

en: Plugin already registered. Aborting!
fr: Le plugin a été déjà enregistré. Abandonnez!

en: Plugin command
fr: Commande de plugin

en: Plugin created successfully
fr: Plugin créé avec succès

en: Plugin creation
fr: Création de plugin

en: Plugin deleted successfully
fr: Plugin supprimé avec succès

en: Plugin exec not found. Aborting!
fr: Le plugin d'execution n'a éte'pas trouvé. Abandonnez!

en: Plugin management
fr: Gestion des plugins

en: Plugin module updated.
fr: Module Plugin jour.

en: Plugin modules
fr: Plugin Modules

en: Plugin policy module updated.
fr: module de stratégie Plugin jour.

en: Plugin registration
fr: Enregistrement du greffon

en: Plugin server
fr: Serveur plugin

en: Plugin server module
fr: Module du serveur plugin

en: Plugin type
fr: Type du plugin

en: Plugin update
fr: Mise à jour du plugin

en: Plugin updated successfully
fr: Plugin mis à jour avec succès

en: Plugins
fr: Plug-ins

en: Plugins registered in Pandora FMS
fr: Plugins enregistrés dans Pandora FMS

en: Policies
fr: Politiques

en: Policies Management
fr: Gestion des Politiques

en: Policies apply
fr: Politiques s'appliquent

en: Policies operations
fr: opérations Politiques

en: Policies queue
fr: file d'attente des Politiques

en: Policies view
fr: Vue des politiques

en: Policy
fr: Politique

en: Policy agents cannot be added to the delete queue
fr: agents de la politique ne peuvent pas être ajoutés à la file d'attente de suppression

en: Policy applied
fr: Politique appliquée

en: Policy linkation
fr: linkation de la politique

en: Policy linking status
fr: statut de liaison de la politique

en: Policy management
fr: gestion de la politique

en: Policy module
fr: module de stratégie

en: Policy outdate
fr: Politique outdate

en: Policy updated
fr: Politique de mise à jour

en: Policy:
fr: poli

en: Pop selected modules out of blacklist
fr: Modules sélectionnés sauter hors de la liste noire

en: Pop selected sections to disable it
fr: Sections choisies Pop pour la désactiver

en: Port (use 0 for default)
fr: Port (0 pour l'utilisation par défaut)

en: Ports defined like: 80 or 80,443,512 or even 0-1024 (Like Nmap command line format). If dont want to do a sweep using portscan, left it in blank
fr: Ports definis comme: 80,443,512 ou même 0-1024 (comme le format de la ligne de commande). Si vous ne voulez pas faire des eliminations en utilisant portscan, laisser lui en blanc

en: Position to center the map when the map is opened
fr: Position pour centralizer la carte quand la carte est ouverte

en: Positional data from the last
fr: Données de position de les derniers

en: Post process
fr: Après le traitement

en: Prediction date
fr: Date de prédiction

en: Prediction modules
fr: modules de prévision

en: Prediction server
fr: Serveur de prediction

en: Prediction server module
fr: Module du prediction du serveur

en: Preffix
fr: Préfixe

en: Preset Filters
fr: Filtres prédéfinis

en: Press here to activate shortcut bar
fr: Presser ici pour activer la barre de raccourci

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Preview to select the center of the map and the default position of an agent without gis data
fr: Visualizer avant pour selectionner la surface centralle de la carte et la position par défaut d'un agent qui n'a pas de gis data

en: Previous
fr: Précedent

en: Previous Dashboard
fr: Dashboard précédente

en: Previous match
fr: Match précédent

en: Previous modules
fr: Modules anterieures

en: Previous templates
fr: Modèles précédents

en: Priority
fr: Priorité

en: Privacy method
fr: Méthode de confidentialité

en: Privacy pass
fr: Mot de pass privé

en: Private
fr: Privé

en: Private dashboard
fr: Tableau de bord privé

en: Problem creating
fr: Problème en creánt

en: Problem creating plugin
fr: Problème lors de la création du plugn

en: Problem deleting plugin
fr: Problème lors de la suppression du plugin

en: Problem deleting reconscript
fr: Problème en supprimant le reconscript

en: Problem modifying module
fr: Le logiciel a rencontré un problème lors de la modification du module

en: Problem updating
fr: Problème en metant a jour

en: Problem updating plugin
fr: Problème lors de la mise à jour du plugin

en: Problem with Pandora FMS database
fr: Problème avec Pandora base de données FMS

en: Process
fr: Processus

en: Processes
fr: Processus

en: Processing error
fr: Erreur de traitement

en: Profile
fr: Profil

en: Profile added successfully
fr: Profil ajoutée avec succès

en: Profile cannot be added
fr: Ce n'est pas possible ajouter le profil

en: Profile management
fr: Gestion de profils

en: Profile mode
fr: mode profil

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Profile name cannot be empty
fr: Le nom du profil ne peut etre pas vide

en: Profile synchronization mode.
fr: Profil de mode de synchronisation.

en: Profiles
fr: Profils

en: Profiles added successfully
fr: Profiles ajoutés avec succès

en: Profiles cannot be added
fr: Imposible d'ajouter les profiles

en: Profiles cannot be deleted
fr: Imposible d'effacer les profiles

en: Profiles defined in Pandora
fr: Profils définis par Pandora

en: Profiles deleted successfully
fr: Les profi

en: Profiles/Groups assigned to this user
fr: Profils/Groupes de cet usager

en: Progress
fr: En cours

en: Projection Graph
fr: Graphique de projection

en: Projection graph
fr: Graphique de projection

en: Projection period
fr: Période de prévision

en: Propagate ACL
fr: Propager ACL

en: Propagate the same ACL security into the child subgroups.
fr: Propager le même ACL de securité dans les subgroupes fils

en: Protocol
fr: Protocole

en: Proxy URL
fr: URL Proxy

en: Proxy password
fr: Mot de passe de l'utilisateur du proxy

en: Proxy password:
fr: Mot de passe du proxy

en: Proxy port
fr: Port du serveur mandataire

en: Proxy port:
fr: Port du proxy:

en: Proxy server
fr: Serveur Proxy

en: Proxy server:
fr: Serveur proxy :

en: Proxy user
fr: Utilisateur Proxy

en: Proxy user:
fr: Utilisateur proxy

en: Public URL
fr: URL publique

en: Purge
fr: Purger

en: Purge all audit data
fr: Effacer toutes les données

en: Purge all event data
fr: Effacer toutes les données d'événements

en: Purge audit data over 1 day
fr: Effacer les données de l'audit sauf celles des dernières 24 heures

en: Purge audit data over 14 days
fr: Effacer les données de l'audit sauf pour les derniers 15 jours

en: Purge audit data over 3 days
fr: Effacer les données de l'audit sauf pour les trois derniers jours

en: Purge audit data over 30 days
fr: Effacer les données de l'audit sauf pour les 30 derniers jours

en: Purge audit data over 7 days
fr: Effacer les données de l'audit sauf pour la dernière semaine

en: Purge audit data over 90 days
fr: Effacer les données de l'audit sauf pour le dernier trimestre

en: Purge data
fr: Effacer les données

en: Purge data out of these limits
fr: Purger les donnés dehors de ces limites

en: Purge data over 1 day
fr: Effacer les données qui ont plus d'un jour

en: Purge data over 1 month
fr: Purger donnés  chaque mois

en: Purge data over 1 week
fr: Purger donnés

en: Purge data over 2 weeks
fr: Purger donés chaque 2 semaines

en: Purge data over 3 days
fr: Effacer les données qui ont plus de trois jours

en: Purge data over 3 months
fr: Purger donnés chaque 3 mois

en: Purge event data over 1 day
fr: Effacer les données d'événements sauf celles des dernières 24 heures

en: Purge event data over 14 days
fr: Effacer les données d'événements sauf pour les derniers 15 jours

en: Purge event data over 3 days
fr: Effacer les données d'événements sauf pour les derniers trois jours

en: Purge event data over 30 days
fr: Effacer les données d'événements sauf pour les 30 derniers jours

en: Purge event data over 7 days
fr: Effacer les données d'événements sauf pour la dernière semaine

en: Purge event data over 90 days
fr: Effacer les données d'événements sauf pour le dernier trimestre

en: Purge task launched for agent %s :: Data older than %s
fr: tâche de purge lancée pour l'agent %s :: données de plus de %s

en: Push selected modules into blacklist
fr: Poussez modules sélectionnés en liste noire

en: Push selected sections to enable it
fr: Appuyez sur certaines sections afin de lui permettre

en: Push the selected services into the list
fr: Poussez les services sélectionnés dans la liste

en: QR Code Agent view
fr: Voir QR Code Agent

en: QR Code of the page
fr: Code QR de la page

en: QR code of the page
fr: Code QR de la page

en: Quantity (n)
fr: Quantité

en: Query SQL
fr: SQL Query

en: Queue filter
fr: Filtre Queue

en: Queue summary
fr: Résumé des files d'attente

en: Quiet
fr: Silencieux

en: Quiet: Disable modules that we indicate below.
fr: Calme: Désactiver modules que nous indiquons ci-dessous.

en: RSS Events
fr: Événements RSS

en: Radial dynamic view
fr: Vue dynamique radiale

en: Range between elements (px)
fr: Fourchette entre éléments (px)

en: Rate
fr: Noter l'application

en: Re-Apply changes
fr: Ré-Appliquer les modifications

en: Ready
fr: Prêt

en: Received data from
fr: Données reçus de

en: Received messages
fr: Messages reçus

en: Recon View
fr: Recon Voir

en: Recon host detected
fr: Recon host détecté

en: Recon script
fr: Script de reconnaisance

en: Recon script creation
fr: Creation du script de reconnaisance

en: Recon script update
fr: Mis à jour du script de reconnaisance

en: Recon scripts registered in Pandora FMS
fr: Scritps de reconnaisance registrés dans Pandora FMS

en: Recon server
fr: Serveur Recon

en: Recon server detected a new host
fr: Le serveau Recon a detecté un nouveau host

en: Recon task
fr: Tâche de reconnaisance

en: Recon view
fr: Vue Recon

en: Records
fr: Registres

en: Recovering
fr: Remise en service

en: Recovering fields
fr: Récupérer les champs

en: Recovery
fr: Récupération

en: Recovery fields
fr: Champs de récupération

en: Recovery fields configured in alert action
fr: Champs de récupération configurés en action d'alerte

en: Recovery fields configured in alert template
fr: Champs de récupération configurés dans le modèle alerte

en: Recreate file
fr: Recréez le fichier

en: Recursion
fr: Récursion

en: Red cell when the module group and agent have at least one module in critical status and the others in any status
fr: Cellule rouge quand le groupe de module et l'agent ont au minimum un module dans un etat critique et les autres dans n'importe que état.

en: Red cell when the module has a critical status
fr: Cellule rouge quand le module est en etat critique

en: Referer security
fr: Sécurité Referer

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh data
fr: Actualisation des données

en: Refresh networkmap state
fr: Actualiser état networkmap

en: Refresh path
fr: Refraîchir path

en: Refresh preview map
fr: Rafraìchir la carte de visualization préalable

en: Refresh time
fr: Heure de rafraichissement

en: Refresh:
fr: Refraîchir

en: Regenerate
fr: Régénérer

en: Register plugin
fr: Enregistrer le plugin

en: Registered successfully
fr: Enregistré avec succès

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Rejected incidents
fr: Incidents refusés

en: Relationship
fr: liens de parenté

en: Relative path
fr: Chemin relatif

en: Relink to policy
fr: Relier à la politique

en: Reload
fr: Recharger

en: Remember that this package will override the actual Pandora FMS files and it is recommended to do a backup before continue with the update.
fr: Rappelez-vous que ce paquet remplace les fichiers réels Pandora FMS et il est recommandé de faire une sauvegarde avant de poursuivre avec la mise à jour.

en: Remote
fr: Distant

en: Remote Babel Enterprise
fr: Télécommande Babel Enterprise

en: Remote Integria
fr: Télécommande Integria

en: Remote Pandora FMS
fr: Télécommande Pandora FMS

en: Remote config directory
fr: Répertoire de configuration à distance

en: Remote configuration
fr: Configuration a distance

en: Remote configuration directory is not writtable for the console
fr: Le directoire de configuration remote n'est pas inscriptible pour le console

en: Remote configuration management
fr: Gestion de la configuration a distance

en: Remote modules
fr: Modules remotes

en: Remote system doesnt support host SNMP information
fr: Système distant ne prend pas en charge hôte informations SNMP

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove from modules list
fr: Retirer de la liste des modules

en: Remove selected modules
fr: Retirez les modules sélectionnés

en: Remove selected modules from operations stack
fr: Retirez les modules sélectionnés à partir de la pile des opérations

en: Remove the services from the list
fr: Retirer les services de la liste

en: Renew
fr: Renouveler

en: Repeated
fr: Répété

en: Replicate Dashboard
fr: Répliquer Dashboard

en: Replicate configuration
fr: Configuration repliquee

en: Replication DB database
fr: base de données DB de réplication

en: Replication DB host
fr: hôte de DB de réplication

en: Replication DB password
fr: mot de passe DB Replication

en: Replication DB port
fr: Port DB Replication

en: Replication DB user
fr: utilisateur de base de données de réplication

en: Replication interval
fr: Intervalle de réplication

en: Replication mode
fr: le mode de réplication

en: Reply
fr: Répondre

en: Report
fr: Rapport

en: Report date:
fr: Rapporté Date

en: Report items
fr: Éléments du rapport

en: Report list
fr: Liste des rapports

en: Report name
fr: Nom du rapport

en: Report templates
fr: Les modèles de rapport

en: Report to build
fr: Rapport de construire

en: Reporting
fr: Rapports

en: Reports
fr: Rapports

en: Reports found
fr: Rapports trouvés

en: Reports list
fr: Liste des rapports

en: Reports management
fr: Gestion des rapports

en: Reports reading
fr: Les rapports de lecture

en: Reports writing
fr: La rédaction de rapports

en: Request new license
fr: Demander un nouveau permis

en: Request successfully processed
fr: Demande processé avec succès

en: Requests
fr: Demandes

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset module status and fired alert counts
fr: Réinitialiser l'état du module et chefs d'alerte au feu

en: Resize the networkmap
fr: Redimensionner le networkmap

en: Resolution
fr: Résolution

en: Resolution epilog
fr: Epilogue de résolution

en: Resolve the IP addresses to get their hostnames.
fr: Résoudre les adresses IP pour obtenir leurs noms de domaine

en: Resource exportation
fr: Exportation de ressource

en: Resource registration
fr: Enregistrement ressource

en: Resources
fr: Ressources

en: Response
fr: Réponse

en: Response added succesfully
fr: Réponse ajouté avec succès

en: Response cannot be added
fr: Réponse ne peut pas être ajouté

en: Response cannot be deleted
fr: Réponse ne peut pas être supprimé

en: Response cannot be updated
fr: Réponse ne peut pas être mis à jour

en: Response deleted succesfully
fr: Réponse supprimé avec succès

en: Response updated succesfully
fr: Réponse mis à jour avec succès

en: Responses
fr:  Creatif - jeu qui facilite un certain nombre de résultats ou de réponses possibles

en: Restart the servers and login again into the console
fr: Redémarrez les serveurs et connectez-vous à nouveau dans la console

en: Restore the backup
fr: Restaurez la sauvegarde

en: Restoring a Pandora database backup must be done manually
fr: Restauration d'une sauvegarde de base de données Pandora doit être effectuée manuellement

en: Restoring a backup
fr: Restauration d'une sauvegarde

en: Result
fr: Résultat

en: Retries
fr: Tentatives

en: Return Type
fr: Type de retour

en: Review Logs
fr: Réviser les entrées

en: Right
fr: Droite

en: Rows
fr: Rangées

en: Rule evaluation mode
fr: Mode d'évaluation de la règle

en: Rules applied to the management of passwords. This policy applies to all users except the administrator.
fr: Les règles appliquées à la gestion des mots de passe. Cette politique s'applique à tous les utilisateurs sauf l'administrateur.

en: Run import command using the following command
fr: Exécutez la commande d'importation en utilisant la commande suivante

en: Running
fr: En cours

en: S.L.A. interval
fr: intervalle de SLA

en: S.L.A. limit
fr: limite de SLA

en: SLA Compliance
fr: Réalisation SLA

en: SLA Limit
fr: Limite SLA

en: SLA Limit %
fr: SLA Limit%

en: SLA Limit (%)
fr: Limite SLA (%)

en: SLA Limit Value
fr: SLA Valeur Limite

en: SLA Max. (value)
fr: SLA Max. (valeur)

en: SLA Min. (value)
fr: SLA Min. (valeur)

en: SLA critical service alert
fr: SLA alerte de service critique

en: SLA items sorted by fulfillment value
fr: Articles SLA groupés par valeur d'accomplissement

en: SLA max Value
fr: SLA Max Value

en: SLA max value
fr: SLA valeur max

en: SLA min Value
fr: SLA min Valeur

en: SLA min value
fr: valeur minimale de SLA

en: SMNP community
fr: Communauté SNMP

en: SNMP Agent
fr: Agent SNMP

en: SNMP Alerts to be deleted
fr: Alertes SNMP à supprimer

en: SNMP Alerts to be edit
fr: Alertes SNMP à modifier

en: SNMP Browser
fr: Explorateur SNMP

en: SNMP Community
fr: Communauté SNMP

en: SNMP Console
fr: Console SNMP

en: SNMP Default community
fr: Communauté SNMP par défaut

en: SNMP Enterprise String
fr: Chaîne Enterprise SNMP

en: SNMP Interface status
fr: Status de l'interface SNMP

en: SNMP Interfaces wizard
fr: Assistant Interfaces SNMP

en: SNMP Trap generator
fr: Generateur de Traps SNMP

en: SNMP Trap server
fr: Serveur Trap SNMP

en: SNMP Type
fr: Type SNMP

en: SNMP Walk
fr: Route SNMP

en: SNMP Wizard
fr: SNMP Assistant

en: SNMP alerts
fr: Alertes SNMP

en: SNMP browser
fr: SNMP navigateur

en: SNMP community
fr: Communauté SNMP

en: SNMP console
fr: Console SNMP

en: SNMP explorer
fr: Explrateur SNMP

en: SNMP filters
fr: Filtres SNMP

en: SNMP information for
fr: Information SNMP pour

en: SNMP module updated.
fr: Module SNMP à jour.

en: SNMP operations
fr: Opérations SNMP

en: SNMP policy module updated.
fr: Module de mise à jour SNMP politique.

en: SNMP remote plugin is necessary for this feature
fr: Extension de la télécommande SNMP est nécessaire pour cette fonction

en: SNMP trap editor
fr: Editeur du SNMP trap

en: SNMP trap generator
fr: Générateur de trasp SNMP

en: SNMP v3 options
fr: Les options SNMP v3

en: SNMP version
fr: Version SNMP

en: SNMP walk
fr: Allée SNMP

en: SNMPget executable does not exist.
fr: L'executable SNMPget n'existe pas

en: SO
fr: Système d'Exploitation

en: SQL horizonal bar graph
fr: Bar de graphique SQL horizontale

en: SQL pie graph
fr: Graphique circulaire SQL

en: SQL preview
fr: Aperçu SQL

en: SQL query
fr: Requête SQL

en: SQL sentence
fr: Phrase SQL

en: SQL vertical bar graph
fr: Barre de graphique SQl verticale

en: SYSTEM
fr: SYSTEME

en: Same day of the week
fr: Même jour de la semaine

en: Sat
fr: Sam

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save Layer
fr: Sauvegarder le calque

en: Save agent (%s), module (%s) data xml.
fr: Sauvegarder l'agent (%s), module (%s) de donnés xml

en: Save as new filter
fr: Enregistrer en tant que nouveau filtre

en: Save by Pandora Console
fr: Sauvés par Pandora Console

en: Save custom report to disk
fr: Enregistrer rapport personnalisé sur le disque

en: Save filter
fr: Sauvegarder le filtre

en: Save map
fr: Sauver la carte

en: Save networkmap
fr: Enregistrer networkmap

en: Save to disk into path
fr: Enregistrer sur le disque en chemin

en: Saved
fr: Sauvegardé

en: Scheduled
fr: Programmé

en: Scheduled downtime
fr: Temps d'arrêt planifié

en: Scheduled jobs
fr: Les travaux programmés

en: Script fullpath
fr: Route du script complète

en: Search
fr: Recherche

en: Search agent
fr: chercher agent

en: Search by any alphanumeric field in the trap
fr: Rechercher par n'importe quel champ alphanumérique dans le piège

en: Search by these fields description, OID, Custom Value, SNMP Agent (IP), Single value, each Custom OIDs/Datas.
fr: Recherche par ces champs description, OID, valeur en douane, agent SNMP (IP), la valeur unique, chaque OID personnalisés / Données.

en: Search by these fields description, OID, Custom Value, SNMP Agent (IP), Single value, each Variable bindings/Datas.
fr: Recherche par ces genre de champs , OID , valeur personnalisée , agent SNMP ( IP ) , la valeur unique , chaque variable fixations / Données .

en: Search by trap type
fr: Recherche par type de piège

en: Search by username, fullname or email
fr: Recherche par nom d 'utilisateur, nom complet ou e-mail.

en: Search matches
fr: Rechercher matchs

en: Search module
fr: Recherche de module

en: Search options
fr: Options de recherche

en: Search results for
fr: Résultats de recherche pour

en: Search string
fr: Chercher la chaîne

en: Second
fr: Seconde

en: Seconds
fr: Secondes

en: Seconds that agent will wait for the execution of the module.
fr: Secondes que l'agent va attendre pour l'exécution du module.

en: Secret code not found
fr: Code secret introuvable

en: Section
fr: SECTION

en: Security check is fail.
fr: Contrôle de sécurité n'est infaillible.

en: Security check is ok.
fr: Contrôle de sécurité est ok.

en: Security error
fr: Erreur de sécurité

en: Security error.
fr: Erreur de sécurité

en: Security error. Please contact the administrator.
fr: Erreur de securité.Si vous plaît, contacter l'administrateur

en: Security level
fr: Niveau de sécurité

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select Module
fr: Selectioner le module

en: Select Service
fr: Sélectionnez un service

en: Select agents first
fr: Selectionner les agents en premier lieu

en: Select all
fr: Tout Sélectionner

en: Select all modules of this group
fr: Selectionner tous les modules de ce groupe

en: Select all modules of this type
fr: Selectionner tous les modules de ce type

en: Select an Agent first
fr: Premièrement selectionner un agent

en: Select filter
fr: Sélectionner Filtre

en: Select group
fr: Sélectionner groupe

en: Select inventory module
fr: Sélectionnez module d'inventaire

en: Select modules first
fr: Selectionner les modules en premier lieu

en: Select server
fr: Selectionner serveur

en: Select the action
fr: Sélectionnez l'action

en: Select the agent to be edited or deleted
fr: Sélectionnez l'agent à être modifiées ou supprimées

en: Select the agent where the module will be created
fr: Sélectionnez l'agent où le module sera créé

en: Select the agent you want information about
fr: Selectionner l'agent duquel vous desirez information

en: Select the alert to be edited or deleted
fr: Sélectionnez l'alerte pour être modifiées ou supprimées

en: Select the desired action and mode to see the Firing/Recovery fields for this action
fr: Sélectionnez l'action souhaitée et le mode de voir les champs declencher / récupération pour cette action

en: Select the module to be edited or deleted
fr: Sélectionnez le module à être modifiées ou supprimées

en: Select the module where the alert will be created
fr: Sélectionnez le module où l'alerte sera créé

en: Select the modules to match when create a report for agents
fr: Sélectionnez les modules correspondre lors de créer un rapport pour les agents

en: Select user
fr: Sélectionnez l'utilisateur

en: Selected
fr: Sélectionnés

en: Selection mode
fr: Mode de sélection

en: Send
fr: Envoyer

en: Send by email
fr: Envoyer par courriel

en: Send custom report by email
fr: Envoyer un rapport personnalisé par email

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Send to email
fr: Envoyer à cet email

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Sent messages
fr: Messages envoyés

en: Separation between elements in the map (in Non-overlap mode)
fr: Séparation dans les elements dans la carte ( dans le mode Non-overlap)

en: Separator for different fields in the serialized text chain
fr: Séparateur pour champs differents dans la chaine de texte en serie

en: Separator in different lines (composed by fields) of the serialized text chain
fr: Séparateur dans different lines (composed par champs) de la chaîne de texte  en série

en: Serialize data
fr: Donées seriés

en: Serialized header
fr: Tête de section de série

en: Serious
fr: Grave

en: Server
fr: Serveur

en: Server connection failed
fr: La connexion au serveur a échoué

en: Server deleted successfully
fr: Serveur éliminé avec succès

en: Server health
fr: Santé du serveur

en: Server logs directory
fr: Répertoire des logs de serveur

en: Server name
fr: Nom du serveur

en: Server name doesnt match. Check the node server name and configure the same one on metasetup
fr: Nom du serveur ne correspond pas. Vérifiez le nom du nœud de serveur et de configurer le même sur metasetup

en: Server not found.
fr: Serveur introuvable.

en: Server performance
fr: Performance du serveur

en: Server updated successfully
fr: Serveur actualisé avec succès

en: Server where the agents created of this user will be placed
fr: Serveur où les agents créés de cet utilisateur seront placés

en: Servers
fr: Serveurs

en: Service Map
fr: Map Service

en: Service created successfully
fr: Service créé avec succès

en: Service deleted successfully
fr: Service supprimé avec succès

en: Service does not exist.
fr: Le service n'existe pas.

en: Service element created successfully
fr: élément de service créé avec succès

en: Service element deleted successfully
fr: élément de service supprimé avec succès

en: Service element updated successfully
fr: élément de service mis à jour avec succès

en: Service map
fr: Map Service

en: Service updated successfully
fr: Service de mise à jour avec succès

en: Services S.L.A.
fr: S.L.A. services

en: Services wizard
fr: Assistant de services

en: Session timeout (mins)
fr: Expiration de la session (min)

en: Set 0 if never expire.
fr: Réglez 0 si jamais expirer.

en: Set center
fr: Définir le centre

en: Set initial date
fr: Définir la date initiale

en: Set off standby
fr: Déconfigurer standby

en: Set standby
fr: Configurer standby

en: Set standby selected alerts
fr: Configurer les alertes choisis standby

en: Set the paths.
fr: Définissez les chemins.

en: Set this value when your PandoraFMS across inverse proxy or for example with mod_proxy of Apache.
fr: Définissez cette valeur lors de vos PandoraFMS travers proxy inverse ou par exemple avec mod_proxy d'Apache.

en: Sets the maximum lifetime for log data in days.
fr: Définit la durée de vie maximale des données de log en quelques jours.

en: Sets the maximum lifetime for netflow data in days.
fr: Définit la durée de vie maximale pour les données NetFlow en quelques jours.

en: Setup
fr: Configuration

en: Severity
fr: Gravité

en: Severity: %s
fr: Gravité: %s

en: Shape
fr: Forme

en: Short Name
fr: Nom court

en: Short name must contain only alphanumeric characters, - or _ .
fr: Nom court doit contenir que des caractères alphanumériques, - ou _.

en: Short name:
fr: Nom court:

en: Shortcut bar
fr: Barre de raccourcis

en: Shortened module graph data
fr: Le module de données de graphiques raccourcies

en: Show
fr: Montrer

en: Show %s of %s. View all matches
fr: Afficher %s de %s . Voir tous les résultats

en: Show Agents
fr: Voir agents

en: Show Alert
fr: Afficher Alerter

en: Show Alerts
fr: Afficher les alertes

en: Show Collection
fr: Voir collection

en: Show Events
fr: Afficher les événements

en: Show Modules
fr: Afficher Modules

en: Show Option
fr: Afficher les options

en: Show Options
fr: Afficher les options

en: Show QR Code icon in the header
fr: Voir QR Code icône dans l'en-tête

en: Show URL
fr: Montrer URL

en: Show a defined custom graph
fr: Afficher un graphique personnalisé défini

en: Show a graph of an agent module
fr: Une représentation graphique d'un module d'agent de

en: Show a list of global monitor health
fr: Afficher une liste de santé de surveillance mondiale

en: Show a map made by user
fr: Voir une carte faite par l'utilisateur

en: Show a map of the monitored network
fr: Afficher une carte du réseau surveillé

en: Show a report made by user
fr: Afficher un rapport fait par l'utilisateur

en: Show a resume table with max, min, average of total modules on the report bottom
fr: Montrer une table résumé avec max, min, moyenne du modules totales dans le rapport dans le coin inferieur

en: Show a resume table with max, min, average of total modules on the report bottom:
fr: Affiche une table résumer avec max, min, moyenne total de modules dans le fond du rapport:

en: Show address instead module name
fr: Montrer nom d´adresse au lieu du nom du module

en: Show agents by state:
fr: Montrer les agents par état

en: Show agents from group
fr: Montrer les agents qui provient du groupe

en: Show alerts
fr: Afficher les alertes

en: Show all agents
fr: Afficher tous les agents

en: Show all modules
fr: Afficher tous les modules

en: Show branch children
fr: Montrer le branche des fils

en: Show children Metaconsole
fr: Montrez aux enfants Metaconsole

en: Show common agents
fr: Afficher agents communs

en: Show common modules
fr: Afficher modules communs

en: Show configuration data
fr: Afficher les données de configuration

en: Show details
fr: Afficher les détails

en: Show event fields
fr: Afficher champs d'événement

en: Show event graph
fr: Afficher graphe d'événements

en: Show events
fr: Voir les événements

en: Show events graph
fr: Voir le graphique des événements

en: Show events is disabled because this Pandora node is set the event replication.
fr: Afficher les événements est désactivé car ce nœud Pandora est la réplication de l'événement.

en: Show events list in local console (read only)
fr: Afficher la liste des événements dans la console locale (lecture seule)

en: Show extended info
fr: Afficher les infos prolongée

en: Show files
fr: Afficher les fichiers

en: Show graph
fr: Montrer graphique

en: Show grid
fr: Afficher la grille

en: Show in landscape
fr: Montrer en paysage

en: Show in two columns
fr: Montrer dans deux colonnes

en: Show information
fr: Afficher les informations

en: Show interfaces
fr: Montrer interfaces

en: Show link to public Visual Console
fr: Afficher un lien vers Console public visuel

en: Show modulegroup
fr: Afficher ModuleGroup

en: Show modules
fr: Afficher modules

en: Show modules:
fr: Afficher les modules:

en: Show more
fr: Montrer plus

en: Show only the group name
fr: Montrer que le nom du groupe

en: Show past downtimes
fr: Voir les temps d'arrêt passé

en: Show resume
fr: Montrer résumé

en: Show the URL content
fr: Afficher le contenu d'URL

en: Show the group name instead the group icon.
fr: Montrer le nom du groupe à la place de l'icône du groupe

en: Show the main address of agent.
fr: Monter l´adresse principal de l´agent

en: Show unknown graph
fr: Montrer graphique inconnu

en: Simple Value
fr: Valeur simple

en: Simple Value (Process Avg)
fr: Valeur Simple (Process Moy)

en: Simple Value (Process Max)
fr: Valeur Simple (Process Max)

en: Simple Value (Process Min)
fr: Valeur Simple (Process Min)

en: Simple baseline graph
fr: Graphique de baseline simple

en: Simple graph
fr: Tableau simple

en: Simple value
fr: Valeur simple

en: Since the alert can have multiple actions. You can edit them from the alert list of events.
fr: Depuis l'alerte peut avoir plusieurs actions. Vous pouvez les modifier à partir de la liste d'alerte des événements.

en: Single graph
fr: Graph

en: Single value
fr: Valeur unique

en: Site news
fr: nouvaeau site web ( internet )

en: Site news management
fr: Gérer les nouveautés du site

en: Size
fr: Taille

en: Size (px)
fr: Taille (px)

en: Size of collection
fr: Taille de la collection

en: Size of networkmap (Width x Height)
fr: Taille de networkmap (Largeur x Hauteur)

en: Skin
fr: peau

en: Skin name
fr: Nom de la peau

en: Skins configuration
fr: configuration des Skins

en: Slides mode
fr: Mode Diapositives

en: Small:
fr: Petit

en: Snapshot view
fr: Vue instantanée

en: Snmpget path
fr: Snmpget chemin

en: Some modules
fr: certains modules

en: Some required fields are missed
fr: Il y a quelques champs nécessaires qui manquent

en: Sons
fr: Fils

en: Sorry! I can't find the page!
fr: Désolé ! Je ne peux pas trouver la page !

en: Sort
fr: Sorte de

en: Sort items
fr: Trier les articles

en: Sort selected items from position:
fr: Trier les éléments sélectionnés de la position:

en: Sort the agents by %s
fr: Classer les agents par %s

en: Sound Alerts
fr: Alertes sonores

en: Sound Events
fr: Événements sonores

en: Sound console
fr: Console sonore

en: Sound events
fr: Événements sonores

en: Sound for Alert fired
fr: Son pour une alerte declenchèe

en: Sound for Monitor critical
fr: Son pour un moniteur critique

en: Sound for Monitor warning
fr: Son pour un moniteur en etat d'alert

en: Source
fr: Origine

en: Source IP
fr: IP d'origine

en: Source IP. A comma separated list of source ip. If we leave the field blank, will show all ip. Example filter by ip:<br>25.46.157.214,160.253.135.249
fr: IP Source. Une virgule liste des ip source séparée. Si nous laissons le champ vide, va montrer tout IP. Exemple de filtre par IP: <br> 25.46.157.214,160.253.135.249

en: Source Server
fr: Source Serveur

en: Source agent
fr: Agent d'origine

en: Source group
fr: Groupe d'origin

en: Source module
fr: Module d'origin

en: Source user's group
fr: Le groupe des utilisateurs de source

en: Special days list
fr: Liste des jours specials

en: Specifies the time interval in seconds to rotate netflow data files.
fr: Indique l'intervalle de temps en secondes pour faire tourner les fichiers de données NetFlow.

en: Specify time range
fr: Spécifier le intervalle de temps

en: Square
fr: Place

en: Src Ip Address
fr: Dst adresse IP

en: Src port
fr: Port Src

en: Stacked
fr: Empilé

en: Stacked area
fr: Secteur aglomeré

en: Stacked line
fr: Ligne aglomerée

en: Stand By
fr: Attente.

en: Stand by
fr: Attente.

en: Standard User
fr: Utilisateur standard

en: Standby alerts
fr: Alertes standby

en: Standby off
fr: Standby inactif

en: Standby on
fr: Standby actif

en: Standby: %s
fr: Veille: %s

en: Start TLS
fr: Commencer TLS

en: Start contact
fr: Déclencher contact

en: Start date
fr: Date du démarrage

en: Started
fr: Démarré

en: Starting OID
fr: À partir OID

en: Static Graph
fr: Graphique des statistiques

en: Static Image
fr: Image statique

en: Static graph
fr: Tableau statique

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Statistics table
fr: Tableau statistique

en: Status
fr: Etat

en: Status icon set
fr: Ensemble d'icons avec status

en: Status set preview
fr: Mettez dans l'état de prévisualiser

en: Status:
fr: État :

en: Status:
fr: Statut:

en: Status: %s
fr: Statut: %s

en: Step
fr: Pas

en: Step by step wizard
fr: Assistant étape par étape

en: Stop downtime
fr: Arrêter le temps d'arrêt

en: Store group
fr: stockage de groupe

en: Strict ACL
fr: ACL stricte

en: Strict ACL is not recommended for admin users because performance could be affected.
fr: Les ACL strictes ne sont pas recommendé pour les administrateur d'utilisateur parce que la performance pourrait être affectée.

en: Strict ACL is not recommended for this user. Performance could be affected.
fr: Les ACL strictes ne son pas recommandé pour ces utilisateurs. La performance pourrait être affectée.

en: String
fr: Chaîne

en: String to check
fr: Chaîne à vérifier

en: Strings translation
fr: traduction Strings

en: Style template
fr: Modèle de style

en: Subject
fr: Objet

en: Submit
fr: Envoyer

en: Subnet
fr: Sous-réseau

en: Succesful Update the url config vars.
fr: Mise à jour réussie de la config url vars.

en: Succesful add the collection
fr: Succesful ajouter la collection

en: Succesful stopped the Downtime
fr: le temps d'arrêt  arreté avec succès

en: Succesful updated
fr: Succesful mise à jour

en: Succesfully created
fr: Succès créé

en: Succesfully deleted
fr: Avec succès supprimé

en: Succesfully duplicate
fr: Reproduire avec succès

en: Succesfully updated
fr: Mise à jour avec succès

en: Success
fr: Succès

en: Success add '%s' SLA.
fr: Succès en ajoutant '%s' SLA

en: Success add '%s' action.
fr: Succès ajouter  '%s' l'action.

en: Success add '%s' agent.
fr: «Success Ajouter %s 'agents.

en: Success add '%s' alert.
fr: «Success Ajouter %s 'alerte.

en: Success add '%s' collection.
fr: Succès ajouter '%s' de la collection.

en: Success add '%s' content.
fr: Succès en creant le contenu '%s'

en: Success add '%s' item in report '%s'.
fr: Reussi ajuouter '%s' item dans le report '%s'.

en: Success add '%s' module.
fr: «Success Ajouter %s 'module.

en: Success be updated.
fr: Succès être mis à jour.

en: Success create '%s' component.
fr: Succès creant '%s' composant

en: Success create '%s' policy.
fr: «Succès create %s 'politique.

en: Success create '%s' report.
fr: Succès creant rapport '%s'

en: Success create '%s' visual map.
fr: Succès creant la carte visuelle '%s'

en: Success create item for agent '%s' visual map.
fr: Succès créer élément concernant l'agent ' %s carte visuelle.

en: Success create item type '%d' visual map.
fr: Succès creant type d'item '%d' carte visuelle

en: Success creating OS
fr: Succès en creant SO

en: Success data deleted
fr: données de Succès supprimés

en: Success deleted agent.
fr: Agent effacé avec succès

en: Success deleting
fr: Succès en effaçant

en: Success to upload extension
fr: Succès télécharger extension

en: Success updatng OS
fr: Succès en mettant a jour SO

en: Success: Update linking modules to policy
fr: Succès: Mise à jour des modules de liaison à la politique

en: Success: create the alerts.
fr: Succès: créer des alertes.

en: Success: recreate file
fr: fichier de recréer: Success

en: Success: remove the alerts.
fr: Succès: supprimer les alertes.

en: Successful create collection package.
fr: Succès Créer un package de collecte.

en: Successful update the networkmap.
fr: Mise à jour réussie de la networkmap.

en: Successfull action
fr: Action reussi

en: Successfully action
fr: Action réussie

en: Successfully added
fr: Ajouté avec succés

en: Successfully added inventory module
fr: Module d'inventaire ajouté avec succès

en: Successfully added module to profile
fr: Module ajouté avec succés au profil

en: Successfully added module(s) (%s/%s) to policy %s
fr: Module succès ajoutée (s) ( %s / %s ) à la politique %s

en: Successfully added module.
fr: Module ajoutés avec succès.

en: Successfully added network profile
fr: Le profil du réseau a été ajoute avec succès

en: Successfully added to delete pending agents. Will be deleted in the next policy application.
fr: Vous avez joint à supprimer les agents en attente. Seront supprimés dans l'application de la politique suivante.

en: Successfully added to delete pending alerts. Will be deleted in the next policy application.
fr: Vous avez joint à supprimer les alertes en cours. Seront supprimés dans l'application de la politique suivante.

en: Successfully added to delete pending modules. Will be deleted in the next policy application.
fr: Vous avez joint à supprimer des modules en cours. Seront supprimés dans l'application de la politique suivante.

en: Successfully added to delete pending plugins. Will be deleted in the next policy application.
fr: Vous avez joint à supprimer plugins en cours. Seront supprimés dans l'application de la politique suivante.

en: Successfully added to delete queue
fr: Vous avez joint pour supprimer la file d'attente

en: Successfully added to delete the collection. Will be deleted in the next policy application.
fr: Vous avez joint pour supprimer la collection. Seront supprimés dans l'application de la politique suivante.

en: Successfully added trap custom values
fr: Les valeurs de mesure des pièges ajouté avec succès

en: Successfully copied
fr: Copié avec succès

en: Successfully copyed
fr: Réussir copyed

en: Successfully created
fr: Créé avec succès

en: Successfully created category
fr: Catégorie créée avec succès

en: Successfully created from %s
fr: A été cree avec sucéss provenant de %s

en: Successfully created inventory module
fr: Module d'inventaire créé avec succès

en: Successfully created recon task
fr: La tàche recon a été mis à jour avec succès

en: Successfully created rule
fr: Règle créé avec succès

en: Successfully created skin
fr: Peau créé avec succès

en: Successfully created tag
fr: Ettiquete creé avec succès

en: Successfully created.
fr: Crée avec succès

en: Successfully delete
fr: Supprimé avec succès

en: Successfully delete.
fr: Supprimè avec succès

en: Successfully deleted
fr: Supprimé avec succès

en: Successfully deleted (%s)
fr: Réussir supprimé ( %s )

en: Successfully deleted alerts (%s / %s)
fr: Alertes succès supprimés ( %s / %s )

en: Successfully deleted category
fr: Catégorie avec succès supprimé

en: Successfully deleted export target
fr: Export target supprimé avec succès

en: Successfully deleted from %s
fr: Réussir supprimé %s

en: Successfully deleted from delete pending agents
fr: Réussir supprimé de supprimer agents en attente

en: Successfully deleted inventory module
fr: Module d'inventaire avec succès supprimé

en: Successfully deleted module from profile
fr: Le module  a été supprimé avec succès du profil

en: Successfully deleted old events
fr: Les vieux événements ont été supprimes avec sucess

en: Successfully deleted recon task
fr: Le recon task a été supprimé avec succès

en: Successfully deleted skin
fr: Peau avec succès supprimé

en: Successfully deleted tag
fr: Étiquette supprimé avec succès

en: Successfully deleted trap custom values
fr: Les valeurs de mesure des pièges avec succès supprimés

en: Successfully disabled
fr: A été désactivé avec succès

en: Successfully enabled
fr: A été habilité avec succès

en: Successfully forced inventory module
fr: Module d'inventaire succès forcé

en: Successfully generated
fr: Généré avec succès

en: Successfully modules created
fr: Les modules ont été crees avec succès

en: Successfully moved
fr: Réussir déplacé

en: Successfully multiple delete.
fr: Réusite de l'annulation  multiple

en: Successfully multiple deleted
fr: Multiple data supprimé avec succèss

en: Successfully operation
fr: Réussir opération

en: Successfully reclaimed ownership
fr: Propiété récuperé avec succées

en: Successfully reverted deletion
fr: Suppression succès revenue

en: Successfully save the changes.
fr: Réussir enregistrer les modifications.

en: Successfully set in process
fr: Demarré avec succès

en: Successfully set off standby
fr: Le standby a été desinstallé avec succès

en: Successfully set standby
fr: Le standby a été configuré avec succès

en: Successfully update
fr: Réussir à jour

en: Successfully update rule operators
fr: Réussir mettre à jour les opérateurs des règles

en: Successfully update.
fr: Mis à jour avec succès

en: Successfully updated
fr: Mis à jour avec succès

en: Successfully updated alerts (%s / %s)
fr: Alertes succès mis à jour ( %s / %s )

en: Successfully updated category
fr: Catégorie avec succès mis à jour

en: Successfully updated export target
fr: Mis à jour d'export target bien fini

en: Successfully updated inventory module
fr: Module d'inventaire mis à jour avec succès

en: Successfully updated module.
fr: Mise à jour réussie module.

en: Successfully updated network profile
fr: Le profil du réseau a été mis á jour avec succès

en: Successfully updated recon task
fr: La tâche recon a été mis à jour avec succès

en: Successfully updated skin
fr: Peau avec succès mis à jour

en: Successfully updated tag
fr: Etiquette mis a jour avec succès

en: Successfully updated trap custom values
fr: Les valeurs de mesure des pièges avec succès mis à jour

en: Successfully updating rule
fr: Mise à jour avec succès règle

en: Successfully validated
fr: Validé avec succès

en: Sucessful validate
fr: Sucessful valider

en: Sucessfully applied
fr: Réussir appliqué

en: Sucessfully deleted agent
fr: L'agent a ete supprimé avec succes

en: Sum
fr: Total

en: Summary
fr: Liste des agents

en: Summary of the status groups
fr: Résumé des groupes de statut

en: Summatory
fr: Somme

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Support
fr: Assistance

en: Switch between the main database and the history database to retrieve module data
fr: Basculer entre la base de données principale et la base de l'histoire de récupérer les données du module

en: Sync
fr: Synchronis

en: Synchronizing
fr: Synchronisation en cours

en: Syntax
fr: Syntaxe

en: Synthetic arithmetic
fr: Arithmétique synthétique

en: Synthetic average
fr: Moyenne synthétique

en: System
fr: Système

en: System Info
fr: Information du système

en: System alerts detected - Please fix as soon as possible
fr: Systèmes d'alertes detectés. S'il vous plaît réparer dès que possible

en: System audit log
fr: Log du System audit

en: System incidents management
fr: Gestion du système d'incidents

en: System incidents reading
fr: Lecture des incidents du system

en: System incidents writing
fr: Écruture des incidenst du system

en: System info
fr: Information du système

en: System logfile viewer
fr: Visionneuse du système logfile

en: System logfiles
fr: Fichiers d'archive du sytème

en: Systems management
fr: Gestion des sistems

en: TCP receive
fr: Recevoir TCP

en: TCP send
fr: Envoyer TCP

en: Table & Graph
fr: Table et Graphique

en: Tactical View
fr: Tactical Voir

en: Tactical server information
fr: Information sur le serveur tactique

en: Tactical view
fr: Affichage tactique

en: Tag
fr: Étiquette

en: Tag management
fr: gestion de Tag

en: Tag name
fr: Nom de l'étiquette

en: Tag: %s
fr: Tag : %s

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Tags available
fr: Etiquettes disponibles

en: Tags configuration
fr: Configuration des étiquettes

en: Tags from policy
fr: Étiquettes pour la politique

en: Tags management
fr: la gestion des mots clés

en: Tags selected
fr: Etiquettes sélectionnés

en: Tags synchronization
fr: la synchronisation des mots clés

en: Target
fr: Cible

en: Target IP
fr: IP destinataire

en: Target IP cannot be blank.
fr: IP cible ne peut pas être vide.

en: Target directory
fr: Répertoire cible

en: Target group
fr: Groupe ciblé

en: Target server
fr: Le serveur cible

en: Targets
fr: Cibles

en: Task
fr: Tâche

en: Task name
fr: Nom de tâche

en: Temperature
fr: Température

en: Temperature sensors
fr: Les capteurs de température;

en: Template
fr: Modèle

en: Template editor
fr: éditeur de Template

en: Template fields
fr: des champs de calibre

en: Template name
fr: Nom du modèle

en: Template recovery fields
fr: Champs de récupération de modèle

en: Template successfully deleted
fr: Le modèle a été supprimé avec succès

en: Template updated successfully
fr: Modèle mis à jour avec succès

en: Templates
fr: Modèles

en: Templates Wizard
fr: Assistant Modèles

en: Templates list
fr: liste Modèles

en: Templates wizard
fr: Assistant Modèles

en: Text
fr: Texte

en: Text file
fr: Fichiers Texte

en: Text/HTML
fr: Texte / HTML

en: Thanks for using Pandora FMS
fr: Merci d'utiliser Pandora FMS

en: The CSV file must have the fields in the following order
fr: Le fichier CSV doit avoir les champs dans l'ordre suivant

en: The SNMP remote plugin doesnt seem to be installed
fr: Le plugin distance SNMP ne semble pas être installé

en: The agent has not assigned server. Maybe agent does not run fine.
fr: L'agent n'a pas affecté serveur. Peut-être que l'agent ne fonctionne pas bien.

en: The agent hasn't got IP
fr: L'agent n'a pas obtenu IP

en: The agent still runs but the alerts and events will be stop
fr: L'agent fonctionne toujours mais les alertes et les événements sera arrêter

en: The agent's name must be the same as the one defined at the console
fr: Le nom du l'agent doit etre le meme que ce qui est defini dans la console

en: The alert recovering is disabled on this template.
fr: L'alerte de récupération est désactivée sur ce modèle.

en: The alert template cannot have the same value for min and max thresholds.
fr: Le modèle d'alerte ne peut pas avoir la même valeur pour les seuils minimum et maximum .

en: The alert would fire when the module is in critical status
fr: l'alerte será déclenchée quand le module soit en état critique

en: The alert would fire when the module is in unknown status
fr: L'alerte será disparé quand le module soit dans le etat inconnu

en: The alert would fire when the module is in warning status
fr: l'alerte será déclenchée quand le module soit en état d'alarme

en: The alert would fire when the module value changes
fr: l'alerte será déclenchée quand le valeur du module soit different

en: The alert would fire when the module value does not change
fr: L'alerte peut etre lancé quand le valeur du module soit le même

en: The alert would fire when the value doesn't match <span id="value"></span>
fr: L'alerte será lancée quand le valeur ne se corresponde pas avec <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value doesn\'t match %s
fr: L'alerte se déclencherait lorsque la valeur allumette t %s

en: The alert would fire when the value is <span id="value"></span>
fr: L'alert será lancé quand le valeur soit <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is above <span id="max"></span>
fr: L'alerte serait déclenche lorsque la valeur est supérieure <span id="max"> </ span>

en: The alert would fire when the value is below <span id="min"></span>
fr: L'alerte serait déclenche lorsque la valeur est inférieure <span id="min"> </ span>

en: The alert would fire when the value is between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
fr: L'alerte será lancée quand le valeur soit entre <span id="min"></span> et <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is not <span id="value"></span>
fr: L'alert será lancé quand le valeur ne soit pas <span id="value"></span>

en: The alert would fire when the value is not between <span id="min"></span> and <span id="max"></span>
fr: L'alerte será lancée quand le valeur se soit pas entre <span id="min"></span> et <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is over <span id="max"></span>
fr: L'alerte será lancée quand le valeur soit supérieur a <span id="max"></span>

en: The alert would fire when the value is under <span id="min"></span>
fr: L'alert será lancée quand le valeur soit inferieur a <span id="min"></span>

en: The alert would fire when the value matches <span id="value"></span>
fr: L'alert será lancé quand le valeur <span id="value"></span> soient ensambles

en: The alert you are trying to add is already in the list of alerts
fr: L'alerte vous essayez d'ajouter est déjà dans la liste des alertes

en: The blank fields will not be updated
fr: Les champs vides ne seront pas mis á jour

en: The changes on this field are linked with the configuration data.
fr: Les variations de ce champ sont reliées avec les données de configuration.

en: The collection's short name is the name of dir in attachment dir and the package collection.
fr: Nom court de la collection est le nom du répertoire dans l'attachement dir et la collection de paquetages.

en: The connection
fr: La connexion

en: The current authentication scheme doesn't support creating users from Pandora FMS
fr: Le scheme d'identification actuelle ne supporte pas la creation d'utilisateurs de Pandora FMS

en: The data number of the module graphs will be rounded and shortened
fr: Le nombre de données des graphiques de module sera arrondi et raccourci

en: The default actions will be executed every time that the alert is fired and no other action is executed
fr: Les actions par défaut seront exécutées à chaque fois que l'alerte est déclenchée et aucune autre action est exécutée

en: The dir of custom logos is in your www Pandora Console in "images/custom_logo". You can upload more files (ONLY JPEG) in upload tool in console.
fr: Le répertoire des logos personnalisés est dans votre www Pandora console dans "images/custom_logo ". Vous pouvez télécharger d'autres fichiers (JPEG uniquement) en outil de téléchargement de la console.

en: The directory is read-only
fr: Le répertoire d'adresses est seulment pour lire

en: The double autentication was deactivated successfully
fr: Le double authentification a été désactivé avec succès

en: The double authentication will be deactivated
fr: La double authentification será  désactivée

en: The end date must be higher than the current time
fr: La date de fin doit être supérieur à l'heure actuelle

en: The end date must be higher than the start date
fr: La date de fin doit être supérieur à la date de début

en: The end day must be higher than the start day
fr: Le jour de fin doit être supérieur au jour de début

en: The end time must be higher than the start time
fr: L'heure de fin doit être supérieur à l'heure de début

en: The fields with display on front enabled will be displayed into the agent details
fr: Les champs avec affichage de face activés seront affichés dans les détails des agents

en: The followings elements groups/profiles/user profiles were created/updated sucessfully (%d/%d/%d)
fr: Les suivants éléments des groupes / profiles / profils d'utilisateurs ont été créés / mis à jour avec succès ( %d / %d / %d )

en: The group is not empty. It is use in %s.
fr: Le groupe c'est ne pas vide. Il s'utilise dans %s

en: The interval will be divided in chunks the length of the resolution.
fr: L'intervalle sera divisé en morceaux de la longueur de la résolution.

en: The inventory modules included in the changes blacklist will not generate events when change.
fr: Les modules d'inventaire figurant dans la liste noire des changements ne seront pas générer des événements lors de changer.

en: The last version of package installed is: %d
fr: La dernière version du paquet installé est: %d

en: The minimum recomended interval for Recon Task is 5 minutes
fr: L'intervalle minimum recommandé pour Recon Groupe est de 5 minutes

en: The module name in Data configuration is empty, take from text field of form.
fr: Le nom du module dans la configuration de données est vide, prendre du champ de texte de la forme.

en: The module still store data but the alerts and events will be stop
fr: Le module encore stocker des données, mais les alertes et les événements sera arrêter

en: The module still stores data but the alerts and events will be stop
fr: Le module stocke toujours les données, mais les alertes et les événements seront arrêtes

en: The module type in Data configuration is empty, take from combo box of form.
fr: Le type de module dans la configuration de données est vide, prendre de zone de liste déroulante de formulaire.

en: The name must be unique
fr: Le nom doit etre unique

en: The name must not be empty
fr: Le nom ne doit etre pas vide

en: The networkmap has been generated already.
fr: Le networkmap a déjà été générée.

en: The new <a href="http://updatemanager.sourceforge.net">Update Manager</a> client is shipped with Pandora FMS It helps system administrators to update their Pandora FMS automatically, since the Update Manager does the task of getting new modules, new plugins and new features (even full migrations tools for future versions) automatically.
fr: Le nouveau href="http://updatemanager.sourceforge.net"> <a Update Manager </ a> client est livré avec Pandora FMS Il aide les administrateurs système de mettre à jour leur Pandora FMS automatiquement, depuis le gestionnaire de mise à jour ne la tâche d'obtenir de nouveaux modules, de nouveaux plugins et de nouvelles fonctionnalités (même complet d'outils de migrations pour les versions futures) automatiquement.

en: The next group can edit the report
fr: Le prochain groupe peut modifier le rapport

en: The number of elements retrieved for each instance in some views.
fr: Le nombre d'éléments récupérés pour chaque instance dans certains points de vue.

en: The package does not exist
fr: Le paquet n'existe pas

en: The package has been uploaded successfully.
fr: Le paquet logiciel a eté mis à jour avec succès

en: The package is installed.
fr: Le paquet est installé

en: The parent relationships in Pandora will be drawn in the map.
fr: Les relations avec les parents dans Pandora seront tirés au sort dans la carte.

en: The pass length must be eight character minimum.
fr: Le longeur du mote de passe doît avoir un minimum du huit caracteres

en: The planned downtimes created in the past will affect the SLA reports
fr: Les temps d'arrêt planifiés crées  dans le passé auront une incidence sur les rapports de SLA

en: The plugin command cannot be updated because some modules or components are using the plugin.
fr: La commande de plug-in ne peut pas être mise à jour parce que certains modules ou composants utilisent le plugin.

en: The policy modules of data type will only update their intervals when policy is applied.
fr: La politique des modules de type de données ne pourront mettre à jour leurs intervalles où la politique est appliquée.

en: The preview file is imposible.
fr: Le fichier de prévisualisation est imposible.

en: The regular expression is not valid
fr: L'expression regulière  c'est ne pas valide

en: The regular expression is valid
fr: La expression regulière

en: The separator character is |
fr: Le charactère separateur est s |

en: The session may be expired
fr: La session peut être expiré

en: The string modules with several lines show as command output
fr: Les modules de chaînes avec plusieurs lignes montrent que la sortie de commande

en: The user doesn't have any assigned profile/group
fr: Cet utilisateur n'a pas aucun profil/group assigné

en: The user is not in neither group with EW profile
fr: L'utilisateur n'est pas dans aucun des deux groupes avec un profil EW

en: The user with not login set only can access to API.
fr: L'utilisateur se connecte pas ensemble ne peut accéder à l'API.

en: The zip upload in this dir, easy to upload multiple files.
fr: Le zip telecharge dans cette repertoire est facile de télécharger fichiers multiples

en: There are agents with this OS.
fr: Il y a des agentes avec ce OS

en: There are no Agent/Modules defined
fr: Il n'y a pas des Agents/Modules definis

en: There are no Modules at critial or warning status
fr: Il n'y a pas de modules à l'état critial ou d'avertissement

en: There are no SLAs defined
fr: Il n'y a pas de SLAs definis

en: There are no SNMP alerts
fr: Aucune alerte SNMP n'a été désigné

en: There are no SNMP filters
fr: Il n'y pas de filtres SNMP

en: There are no SNMP traps in database
fr: Aucun agent SNMP n'a été désigné

en: There are no agents included in this group
fr: Aucun agent n'a été mis dans ce groupe

en: There are no agents with alerts
fr: Il n'y a pas d'agents avec des alertes

en: There are no agents with modules
fr: Il n'y a pas d'agents avec modules

en: There are no comments
fr: Il n'y a aucun commentaire

en: There are no defined agents
fr: Aucun agent n'a été désigné

en: There are no defined component groups
fr: Il n'y a pas de composants definis

en: There are no defined filters
fr: Il n'y a pas de filtres définis

en: There are no defined graph templates
fr: Il n'y a pas de modèles de graphes définis

en: There are no defined groups
fr: Il n'y a pas de groupes définis

en: There are no defined groups or module groups
fr: Il n'y a pas de groupes definis ou groupes de modules

en: There are no defined items
fr: Il n'y a pas d'articles définis

en: There are no defined module groups
fr: Il n'y a pas du groupes de modules definis

en: There are no defined network components
fr: Il n'ya pas de composants de reseau definis

en: There are no defined network profiles
fr: Aucun profil réseau n’a été défini

en: There are no defined news
fr: Il n'ya pas de nouvelles definis

en: There are no defined operating systems
fr: Il n'y a pas de sistèmes operatifs definis

en: There are no defined profiles
fr: Il n'ya pas des profiles definis

en: There are no defined reportings
fr: Aucun rapport n’a été défini

en: There are no extensions defined
fr: Il n'y a pas d'extensions définies

en: There are no modules.
fr: Il n'y a pas de modules.

en: There are no plugins in the system
fr: Il n'y a pas de plugin dans le système

en: There are no recon scripts in the system
fr: Il n'y a pas de scripts de reconnaisance dans le système

en: There are no recon task configured
fr: Aucune tâche recon n’a été configurée

en: There are no scheduled downtimes
fr: Il n'y a pas de temps d'arrêt planifies

en: There are no servers configured into the database
fr: la Base de Données n'a aucun serveur de configuré

en: There are no service elements defined
fr: Il n'y a pas d'éléments de service définis

en: There are not warnings
fr: Il n'y a pas des avertissements

en: There are too much files in attachment directory. This is not fatal, but you should consider cleaning up your attachment directory manually
fr: Il y a trop de fichiers dans votre directoire attachment. Ce n'est pas fatal, mais vous devrez considerez nettoyer votre directoire attachment manuellement

en: There aren't server added to metaconsole
fr: Il n'y a pas serveur ajouté à metaconsole

en: There is a error in the message from your Integria or there is not connection.
fr: Il ya une erreur dans le message de votre Integria ou il n'y a pas de connexion.

en: There is a line with a unknown token 'token_fail'.
fr: Il ya une ligne avec un jeton inconnu »token_fail».

en: There is already an agent in the database with this name
fr: Il y a déjá un agent dans la base de donnees avec ce nom

en: There is no GIS data for this agent, so it's positioned in default position of map.
fr: Il n'y a pas de données GIS pour cet agent, parce que il est situé dans une position de la carte

en: There is no GIS data.
fr: Il n'a pas de données GIS

en: There is no default map. Please go to the setup for to set a default map.
fr: Il n'ya pas de carte par défaut. S'il vous plaît aller à la configuration pour définir une carte par défaut.

en: There is no group selected
fr: Il n'existe aucun groupe sélectionné

en: There isn't links
fr: Il n'ya pas des liens

en: There was a problem adding Module
fr: Il y avait a probleme en ajoutant le Module

en: There was a problem adding module. Another module already exists with the same name.
fr: Il y avait un problème actualiser module. «Aucun changement»

en: There was a problem adding module. Processing error
fr: Il y avait un problème ajoutant module. Erreur de traitement

en: There was a problem adding module. Some required fields are missed : (name)
fr: Il y avait un problème ajoutant module. Certains champs obligatoires sont manqués: (nom)

en: There was a problem adding workunit
fr: Il y avait un problème ajoutant unité de travail

en: There was a problem connecting with the node
fr: Il y avait un problème de connexion avec le noeud

en: There was a problem creating group
fr: Pandora a rencontré un problème pour créer le groupe

en: There was a problem creating incident
fr: Il y avait un problème de création incidents

en: There was a problem creating link
fr: Pandora a rencontré un problème pour créer le lien

en: There was a problem creating the alert
fr: Un problème est détecté en creant l'alert

en: There was a problem creating the filter
fr: Il y avait un problème en creant le filtre

en: There was a problem creating this profile
fr: Il y avait un problème en creant ce profil

en: There was a problem deleting %s modules, none deleted.
fr: Il y avait un problème de supprimer %s modules, aucun supprimé.

en: There was a problem deleting Graph
fr: Il y avait un problème en supprimant le graphique

en: There was a problem deleting field
fr: Il y avait un problème en supprimant le champ

en: There was a problem deleting group
fr: Pandora a rencontré un problème pour effacer le groupe

en: There was a problem deleting link
fr: Pandora a rencontré un problème pour effacer le lien

en: There was a problem deleting the alert
fr: Un erreur est detecté en supprimant l'alert

en: There was a problem deleting the filter
fr: Il y avait un problème en supprimant le filtre

en: There was a problem deleting the module
fr: Il y avait un probléme en supprimant le module

en: There was a problem deleting the profile
fr: Il y avait un problem en supprimant le profile

en: There was a problem deleting the server
fr: Il y avait un problème en eliminant le serveur

en: There was a problem deleting the user
fr: Il y avait un problème en supprimant le utilisateur

en: There was a problem deleting the user from %s
fr: Il y avait un problème de supprimer l'utilisateur d' %s

en: There was a problem deteling incident
fr: Il y avait un problème en supprimant l'incident

en: There was a problem disabling user
fr: Il y avait un problème handicapant utilisateur

en: There was a problem enabling user
fr: Il y avait un problème permettant à l'utilisateur

en: There was a problem loading agent
fr: Erreur de téléchargement de la configuration de l'agent

en: There was a problem loading alert
fr: Pandora a rencontré une erreur lors du chargement de la Configuration de l'alerte

en: There was a problem loading alerts
fr: Il ya un problème alertes de chargement

en: There was a problem loading group
fr: Pandora a rencontré une erreur en chargeant la configuration du groupe

en: There was a problem loading module
fr: Il y avait un module de chargement de problème

en: There was a problem loading profile
fr: Pandora a rencontré une erreur lors du chargement du profil

en: There was a problem loading tag
fr: Il y avait une balise de chargement de problème

en: There was a problem loading the agent
fr: Il y avait un problem en chargant l'agent

en: There was a problem locating the source of the graph
fr: Pandora a rencontré une erreur lors de la localisation de la source du tableau

en: There was a problem modifying field
fr: Il y avait un problème en modifiant le champ

en: There was a problem modifying group
fr: Pandora a rencontré un problème pour modifier le groupe

en: There was a problem modifying link
fr: Pandora a rencontré un problème pour modifier le lien

en: There was a problem only deleted %s modules of %s total.
fr: Il y avait un problème seulement supprimé %s modules d' %s l'ensemble.

en: There was a problem storing Graph
fr: Pandora a rencontré un problème en sauvegardant le Tableau

en: There was a problem updating module. "No change"
fr: Il y avait un problème actualiser module. «Aucun changement»

en: There was a problem updating module. Another module already exists with the same name.
fr: Il y avait un problème actualiser module. Un autre module existe déjà avec le même nom.

en: There was a problem updating module. Processing error
fr: Il y avait un problème actualiser module. Erreur de traitement

en: There was a problem updating module. Some required fields are missed: (name)
fr: Il y avait un problème actualiser module. Certains champs obligatoires sont manqués: (nom)

en: There was a problem updating the agent
fr: Il y avait un problème en actualisant l'agent

en: There was a problem updating the alert
fr: Un problem a été detecté en mettant à jour l'alert

en: There was a problem updating the filter
fr: Il y avait un problème en actualisant le filtre

en: There was a problem updating the incident, please check if any field was modified and the values are correct.
fr: Il y avait un problème la mise à jour de l'incident, s'il vous plaît vérifier si un champ a été modifié et les valeurs sont correctes.

en: There was a problem updating the server
fr: Il y a un problème en actualisant le serveur

en: There was a problem updating this profile
fr: Il y avait un problème en actualisant ce profil

en: There was a problem uploading file
fr: Il y avait un probleme en telechargant le fichier

en: There was an error checking the code
fr: Il y a eu une erreur dans la verification du code

en: There was an error copying the agent configuration, the copy has been cancelled
fr: Il y a eu un erreur en copiant la configuration de l'agent, la copie a été annulée

en: There was an error creating the alerts, the operation has been cancelled
fr: Il y avait une erreur en créant les alertes, l'opération a été annulée

en: There was an error deactivating the double autentication
fr: Il y avait une erreur en désactivant le double authentification

en: There was an error deleting the agent, the operation has been cancelled Could not delete agent %s
fr: Il y avait une erreur de supprimer l'agent, l'opération a été annulée Impossible de supprimer l'agent %s

en: There was an error deleting the modules, the operation has been cancelled
fr: Une erreur est survenú en supprimant les modules. L'operation a été annulé

en: There was an error loading the data
fr: Il y avait une erreur de chargement des données

en: There was an error loading the network map
fr: Il y avait une erreur de chargement de la carte du réseau

en: There was an error message deleting the agent
fr: Il y avait un message d'erreur de supprimer l'agent

en: There was an error updating the alerts, the operation has been cancelled
fr: Il y avait une erreur mise à jour des alertes, l'opération a été annulée

en: There was error on setup the default map.
fr: Erreur en installant la carte par défaut

en: This agent can be remotely configured
fr: Cet agent peut etre configuré a distance

en: This agent can not be remotely configured
fr: Cet agent ne peut pas être configuré à distance

en: This agent doesn't have any GIS data.
fr: Cet agent ne possède pas de données SIG.

en: This agent doesn't have any active monitors.
fr: Cet agent n'a pas de moniteurs actifs.

en: This agent has no policy assigned
fr: Cet agent n'a pas de politique attribué

en: This agent have not a remote configuration, please set it.
fr: Cet agent n'ont pas une configuration à distance, s'il vous plaît définir.

en: This enabling this, you get a label with agent name in GIS maps. If you have lots of agents in the map, will be unreadable. Disabled by default.
fr: Ce qui permet cela, vous obtenez une étiquette avec le nom de l'agent dans des cartes SIG. Si vous avez beaucoup d'agents à la carte, sera illisible. Désactivé par défaut.

en: This extension can run as PHP script in a shell for extract more information, but it must be run as root or across sudo. For example: <i>sudo php /var/www/pandora_console/extensions/system_info.php -d -s -c</i>
fr: Cette extension peut fonctionner comme un script PHP dans a shell pour extraire plus d'information, mais il doit etre activé comme root ou sudo. Par exemple: <i>sudo php /var/www/pandora_console/extensions/system_info.php -d -s -c</i>

en: This extension makes exportation of resource template more easy. Here you can export as a resource template in Pandora FMS 3.x format (.ptr).
fr: Cette extension fait l'exportation de ressource du modèle plus facile. Ici vous pouvez exporter un modèle de ressource dans le format de Pandora 3.x (.ptr)

en: This extension makes registration of resource template more easy. Here you can upload a resource template in Pandora FMS 3.x format (.ptr). Please refer to documentation on how to obtain and use Pandora FMS resources. <br><br>You can get more resurces in our <a href='%s'>Public Resource Library</a>
fr: Cette extension permet l'enregistrement de modèle de ressource plus facile. Ici vous pouvez télécharger un modèle de ressource dans Pandora FMS Format 3.x (. Ptr). S'il vous plaît se référer à la documentation sur la façon d'obtenir et d'utiliser les ressources de Pandora FMS. <br> Vous pouvez obtenir plus resurces dans notre <a href = ' %s '> Bibliothèque des ressources publiques </ a>

en: This extension relies on a proper setup of cron, the time-based scheduling service
fr: Cette extension s'appuie sur une bonne configuration de cron, le service de planification basé sur le temps

en: This field contains a substring, could be part of a IP address, a numeric OID, or a plain substring
fr: Ce champ contient une chaîne , qui pourrait faire partie d'une adresse IP , un OID numérique ou le niveau de sous-chaîne

en: This field only has sense in modules adopted by a policy.
fr: Ce champ n'a de sens que dans des modules adoptées par une politique.

en: This field will be processed with regexp
fr: Ce champ sera traitée avec regexp

en: This field will show up as dots like a password
fr: Ce champ sera affiché sous forme de points, comme un mot de passe

en: This group doesn't have any monitor
fr: Cet groupe ne possède pas de moniteur designé

en: This group will be use to restrict the visibility of this filter with ACLs
fr: Ce groupe sera utilisée pour restreindre la visibilité de ce filtre avec les ACL

en: This interval will affect to Visual Console pages
fr: Cet interval affecterá les pages de la Console Visuelle

en: This interval will affect to the lines between elements on the Visual Console
fr: Cet intervalle aura une incidence sur les lignes entre les éléments de la console visuelle

en: This is a master server
fr: C'est un serveur master

en: This is an example of a dashboard widget. A widget may contain elements
fr: Ceci est un exemple d'un widget Dashboard. Un widget peut contenir des éléments

en: This is defined in minutes
fr: Il est défini en minutes

en: This is the automatic generated report
fr: C'est le rapport généré automatique

en: This is your last activity in Pandora FMS console
fr: Dernière activité sur Pandora

en: This message does not exist in the system
fr: Ce message n'existe pas dans le système

en: This metaconsole
fr: Cette metaconsole

en: This number is the maximum number of files in attachment directory. If this number is reached then a warning message will appear in the header notification space.
fr: Ce nombre est le nombre maximum de fichiers dans le répertoire de fixation. Si ce nombre est atteint, un message d'avertissement apparaîtra dans l'espace de notification de la tête.

en: This operation can't be undone, because it is on DB.
fr: Cette opération ne peut être annulée, parce que c'est le DB.

en: This operation could take a long time
fr: Cette opération peut prendre un certain temps

en: This operation does not exist.
fr: Cette operation n'existe pas

en: This policy is applying and cannot be modified
fr: Cette politique est en train de se appliquer et ne peut etre pas modifié

en: This selects what to change by clicking on the map
fr: Ce sélectionne que chose modifier en selectionant la carte

en: This table shows in columns the modules group and in rows agents group. The cell shows all modules
fr: Cette table montre eb colonnes les groupes de modules et en rangées les groupes d'agents. La cellule montre tous les modules

en: This template does not exist
fr: Ce modèle ne existe pas

en: This tool is used just to view your Pandora FMS system logfiles directly from console
fr: Cette outil est utilisé seulment pour voir votre fichiers du log du sisteme du Pandora FMS directement provenant de la console.

en: This user doesn't have any assigned profile/group
fr: Cet usager n'a aucun profil/groupe associé

en: This user has permissions to manage all. An admin user should not requiere additional group permissions, except for using Enterprise ACL.
fr: Cet utilisateur dispose des autorisations pour tout gérer. Un utilisateur d'administration n'a pas besoin de permit pour les groupes additionnel, sauf pour utiliser Enterprise ACL.

en: This user has separated permissions to view data in his group agents, create incidents belong to his groups, add notes in another incidents, create personal assignments or reviews and other tasks, on different profiles
fr: Cet usager a des droits diversifiés en ce qui concerne le visionnement des données d'agents dans son groupe, la création d'incidents dans les groupes auxquels il a accès et l'ajout de notes sur ses propres incidents ou ceux créés par des tiers

en: This value can be set only in the async modules.
fr: Cette valeur peut être réglée que dans les modules asynchrones.

en: This value only will be applied if is minor than the server general configuration plugin timeout
fr: Cette valeur ne sera appliquée que si mineur est que le serveur général Plugin délai de configuration

en: This values are by default because the service is auto calculate mode.
fr: Ces valeurs sont par défaut parce que le service est en mode calculer automobile.

en: This will activate a shortcut bar with alerts, events, messages... information
fr: Cela permettra d'activer une barre de raccourcis avec des alertes, des événements, des messages ... informations

en: This will be delete all reports created in previous template applications. Do you want to continue?
fr: Ce sera supprimer tous les rapports créés dans des applications de modèles précédents. Voulez-vous continuer?

en: Threads / Queued modules currently
fr: Threads/ modules qui font la queue actuellement

en: Threshold
fr: Seuil

en: Thresholds
fr: Seuils

en: Throw unknown events
fr: Jetez événements inconnus

en: Thu
fr: Jeu

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Tile Server URL
fr: URL du serveur carreau

en: Time
fr: Temps

en: Time (ms)
fr: Temps (ms)

en: Time compare (Overlapped)
fr: comparaison de l'heure (avec chevauchement)

en: Time compare (Separated)
fr: comparaison de l'heure (Séparé)

en: Time format in Pandora is hours(24h):minutes:seconds
fr: Format de l'heure dans Pandora est heures (24h): minutes: secondes

en: Time from
fr: Temps depuis

en: Time interval between data transfer.
fr: L'intervalle de temps entre le transfert de données.

en: Time range
fr: Plage de temps

en: Time range (hours)
fr: Plage de temps (heures)

en: Time source
fr: Source temporelle

en: Time threshold
fr: Seuil de temps

en: Time to
fr: Temps pour

en: Time used
fr: Temps employé

en: Timeout
fr: Interruption de session

en: Timeout in secs from start of flip flop counting. If this value is exceeded, FF counter is reset. Set to 0 for no timeout.
fr: Délai d'attente en secondes à partir du début de la bascule de comptage. Si cette valeur est dépassée, FF compteur est remis à zéro. Mettre à 0 pour aucun délai.

en: Times fired
fr: Le Temps s'est déclenche

en: Timestamp
fr: Date/heure

en: Timestamp from:
fr: Timestamp de:

en: Timestamp in rollover
fr: Timestamp qui retourne

en: Timestamp or time comparation
fr: Timestamp ou comparaison temporel

en: Timestamp to:
fr: Timestamp pour:

en: Timezone Offset
fr: Écart des fuseaux horaires

en: Timezone setup
fr: Configuration horaire

en: Title
fr: Titre

en: To
fr: Au

en: To add more elements, click on "<em>Add widgets</em>" on the top of this page.
fr: Pour ajouter d'autres éléments, cliquez sur "Ajouter des widgets <em> </ em> " en haut de cette page.

en: To agent(s)
fr: Pour  l'agent(s)

en: To agent(s):
fr: Pour les agent(s)

en: To continue using Pandora FMS, please disable enterprise by renaming the Enterprise directory in the console.<br><br>Or contact Artica at info@artica.es for a valid license:
fr: Pour continuer à utiliser Pandora FMS, veuillez désactiver entreprise en renommant le répertoire des entreprises dans la console <br> Ou contactez Artica à info@artica.es pour une licence valide.:

en: To critical
fr: pour critique

en: To day
fr: Justqu'a le jour

en: To day:
fr: Jusqu'a  jour

en: To delete this message, click on the delete button on top right corner of this element.
fr: Pour effacer ce message, cliquez sur le bouton Supprimer en haut à droite de cet élément.

en: To do so, just click on the title and drag and drop it to the desired place.
fr: Pour ce faire, il suffit de cliquer sur le titre et faites-la glisser à l'endroit désiré.

en: To get your <b>Pandora FMS Enterprise License</b>:
fr: Pour obtenir votre <b> Pandora FMS Enterprise License </ b>:

en: To hour:
fr: Jusqu'a  heure

en: To normal
fr: À la normale

en: To restore the selected backup, please follow these steps
fr: Pour restaurer la sauvegarde sélectionnée, s'il vous plaît suivez ces étapes

en: To warning
fr: Pour avertissement

en: To:
fr: À :

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Toggle filter(s)
fr: Filtres toggle

en: Toggle the alert table
fr: Basculer la table alerte

en: Toggle the collection table
fr: Basculer la table de la collection

en: Toggle the module table
fr: Basculer la table du module

en: Token previously configured on the destination Pandora console in order to use delegated authentification.
fr: Token précédemment configuré sur la console Pandora de destination afin d'utiliser l'authentification déléguée.

en: Too much files in your tempora/attachment directory
fr: Il y a trop de fichiers dans votre directoire temporal/attachment

en: Tools
fr: Outils

en: Top
fr: En haut

en: Topology
fr: Topologie

en: Topology maps
fr: Cartes de topologie

en: Topology view
fr: Vue de la topologie

en: Total agent access records
fr: Entrees d'accès des agents en total

en: Total agents
fr: Agents totaux

en: Total agents and monitors
fr: Total des agents et des moniteurs

en: Total alerts monitored
fr: Total d'alertes surveillées

en: Total bytes
fr: Octets au total :

en: Total data items (tagente_datos)
fr: Nombre total des objects de la base de donnés (tagente_datos)

en: Total data string items (tagente_datos_string)
fr: Nombre des objects string data (tagente_datos_string)

en: Total errors: %s
fr: Nombre d'erreurs: %s

en: Total events
fr: Nombre total d'évènements

en: Total flows
fr: Total des flux

en: Total items: %s
fr: Total des éléments: %s

en: Total log4x items (tagente_datos_log4x)
fr: Nombre total des objects log4x (tagente_datos_log4x)

en: Total modules
fr: Nombre de modules

en: Total modules configured
fr: Nombre des modules en total qui ont été configures

en: Total monitors
fr: Moniteurs totaux

en: Total non-init modules
fr: Nombre des modules non-init en total

en: Total number of packets
fr: Nombre de paquets en total

en: Total packets
fr: Nombre de paquets

en: Total records deleted: %s
fr: Nombre total d'enregistrements supprimés: %s

en: Total running modules
fr: Total de modules en fonctionnement

en: Total uknown agents
fr: Nombre des agents inconnus en total

en: Traceroute executable does not exist.
fr: exécutable Traceroute n'existe pas.

en: Traceroute path
fr: chemin de traceroute

en: Traceroute to
fr: Traceroute

en: Tracking
fr: Suivi

en: Transfer mode
fr: Mode de transfert

en: Translate string
fr: Traduire chaîne

en: Translation in selected language
fr: La traduction dans la langue sélectionnée

en: Trap type
fr: type de piège

en: Tree View
fr: Vue en arbre

en: Tree search
fr: Arbre de recherche

en: Tree view
fr: Vue arborescente

en: Tree view by tags
fr: Arborescence par les balises

en: Trial
fr: Essai

en: Trigger when matches the value
fr: Déclencher quand il concorde avec la valeur

en: Triggering fields configured in action
fr: Déclenchement champs configurés en action

en: Tue
fr: Mar

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Tutorial mode
fr: Mode tutorial

en: Two attempts minimum
fr: Deux tentatives minimum

en: Type Periodicity:
fr: Type de périodicité:

en: Type at least two characters to search the module.
fr: Ecrire deux caràcteres au minimum pour chercher le module

en: Type at least two characters to search.
fr: Écrivez un minimum de deux caractères pour rechercher

en: Type is missed. Please add a line with "module_type yourmoduletype" to data configuration
fr: Type est manquée. S'il vous plaît ajouter une ligne avec "module_type yourmoduletype " de la configuration des données

en: Type is wrong. Please set a correct type
fr: Type est erroné. S'il vous plaît choisir un type correct

en: U.
fr: &lt;/U&gt;

en: UNKNOWN
fr: INCONNU

en: URL and/or Integria password are incorrect
fr: URL et/ou le mot de passe d'Integria sont incorrectes

en: URL update manager
fr: Mise à jour du gestionnaire URL

en: URL update manager:
fr: MIse à jour du gestionnaire URL

en: Unable to create the collection
fr: Impossible de créer la collection

en: Unable to create the collection.
fr: Impossible de créer la collection.

en: Unable to do SNMP walk
fr: C'est impossible de faire SNMP allée

en: Unable to do WMI explorer
fr: Incapable de faire WMI explorateur

en: Unable to edit the collection, empty name.
fr: Impossible de modifier la collection, nom vide.

en: Unable to edit the collection.
fr: Impossible de modifier la collection.

en: Undo agents to template
fr: Annuler agents de modèle

en: Undo changes
fr: Annuler les modifications

en: Undo deletion
fr: Annuler la suppression

en: Unit
fr: Unité

en: Units
fr: Unités

en: Units. Value
fr: Unites. Valeur

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown agents
fr: Agents inconnus

en: Unknown instructions
fr: Instructions inconnus

en: Unknown modules
fr: Modules inconnus

en: Unknown status
fr: État inconnu.

en: Unknown type
fr: Type inconnu

en: Unknown type:
fr: Type inconnu

en: Unknown weight
fr: Inconnu poids

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Unlink from policy
fr: Dissocier de la politique

en: Unlink pending modules
fr: Délier modules en attente

en: Unlinked modules
fr: Modules non liés

en: Unnamed
fr: Sans nom

en: Unsuccesful Update the url config vars.
fr: Mise à jour échoue de la configuration URL vars

en: Unsuccesful add the collection
fr: Unsuccesful ajouter la collection

en: Unsuccesful stopped the Downtime
fr: Échec arrêté le temps d'arrêt

en: Unsuccessful update the networkmap.
fr: Échec de mettre à jour le networkmap.

en: Unsuccessfull action
fr: Action échoué

en: Unsuccessfull multiple delete.
fr: Échec de l'annulation multiple

en: Unsuccessfully deleted alerts (%s / %s)
fr: Alertes vain supprimés ( %s / %s )

en: Unsuccessfully updated alerts (%s / %s)
fr: Alertes sans succès mis à jour ( %s / %s )

en: Unsucessful delete profile. Because the profile is used by some admin users.
fr: Échec de l'annulation du profil. Le profil est utiliser para un utilisateur d'administration.

en: Unsucessful sending the data, please contact with your administrator or make with less elements.
fr: Échec dans l'envoi des données, s'il vous plaît contactez vôtre administrateur ou essayer avec mois d'éléments.

en: Unsucessful updated
fr: Unsucessful mise à jour

en: Until
fr: jusqu'à

en: Until refresh
fr: Rafraîchir

en: Update
fr: Actualiser

en: Update Action
fr: Mettre à jour l'action

en: Update Filter
fr: Mise à jour du filtre

en: Update Group
fr: Mettre à jour le groupe

en: Update Group Component
fr: Composant pour actualiser les grupes

en: Update Layer
fr: Mettre à jour le calque

en: Update Manager is one of the most advanced features of Pandora FMS Enterprise version, for more information visit <a href="http://pandorafms.com">http://pandorafms.com</a>.
fr: Update Manager est l'une des fonctionnalités les plus avancées de Pandora FMS la version Enterprise, pour plus d'information, visitez <a href="http://pandorafms.com"> http://pandorafms.com </ a>.

en: Update Manager sends anonymous information about Pandora FMS usage (number of agents and modules running). To disable it, remove remote server address from Update Manager plugin setup.
fr: Update Manager envoie des informations anonymes sur Pandora FMS utilisation (nombre d'agents et de modules en cours d'exécution). Pour le désactiver, supprimer l'adresse du serveur distant à partir de l'installation du plug-in Update Manager.

en: Update Network Component
fr: Composant pour actualiser le réseau.

en: Update Profile
fr: Actualiser le profil

en: Update Server
fr: Actualiser le serveur

en: Update Tag
fr: Mise à jour des étiquettes

en: Update User
fr: mettre à jour l'utilisateur

en: Update agent custom field
fr: Mettre á jour le champ de l'agent personnalissé

en: Update alert
fr: Mise à jour de l'alerte

en: Update all
fr: Mise à jour tous

en: Update by Pandora Console
fr: Mise à jour par Pandora Console

en: Update category
fr: Mise à jour de la catégorie.

en: Update current filter
fr: Mise à jour du filtre courant

en: Update dashboard
fr: Mise à jour tableau de bord

en: Update filter
fr: Mettre à jour le filtre

en: Update graph
fr: Mise à jour graphique

en: Update group
fr: Actualiser le groupe

en: Update incident
fr: Actualiser l'incident

en: Update item
fr: Mettre à jour l'article

en: Update manager
fr: Gestionnaire de mise à jour

en: Update manager Â» Offline
fr: Gestionnaire de mise à jour Â » Offline

en: Update manager Â» Setup
fr: Gestionnaire de mise à jour Â » Configuration

en: Update map
fr: Mettre à jour la carte

en: Update networkmap
fr: Mise à jour networkmap

en: Update operators
fr: Mettre à jour les opérateurs

en: Update pending
fr: Mise à jour en cours

en: Update pending agents
fr: Mettre à jour les agents en attente

en: Update profile
fr: Actualiser le profil

en: Update the graph
fr: Mettre à jour le graphique

en: Update to the last version
fr: Mettre à jour vers la dernière version

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updated at
fr: Actualisé le

en: Updated at realtime
fr: Mis à jour en temps reel

en: Updated successfully
fr: Actualisation effectuée avec succès

en: Updated user %s
fr: Mise à jour utilisateur %s

en: Updated user.
fr: Mise à jour utilisateur.

en: Updating
fr: Mise à jour

en: Upload
fr: Monter

en: Upload CSV file
fr: Télécharger un fichier CSV

en: Upload correct
fr: Téléchargé avec succès

en: Upload enterprise extension
fr: Téléchargez l'extension de l'entreprise

en: Upload error
fr: Erreur en télechargant

en: Upload extension
fr: Télécharger extension

en: Upload file
fr: Charger un fichier

en: Upload file/s
fr: Télécharger fichier/s

en: Upload the extension as a zip file.
fr: Télécharger extension comme fichier zip

en: Uploaded %s/%s traps
fr: Envoyé %s / %s les pièges

en: Uptime
fr: Du

en: Url address
fr: Adresse Url

en: Use Enterprise ACL System
fr: Utiliser le Systéme ACL Enterprise

en: Use [ or ( as first character, for example '[*] Map name', to render this map name in main menu
fr: Utilisez [ou (comme premier caractère, par exemple '[*] Carte nom », pour rendre ce nom de carte dans le menu principal

en: Use agent access graph
fr: Utiliser graphique de acèss pour l'agent

en: Use global conf
fr: Utiliser configuration globale

en: Use realtime statistics
fr: Utiliser statistiques en temps-réel

en: Use round corners
fr: Utiliser angles rondes

en: Use special days list
fr: Utiliser la liste spéciale des jours

en: Use the agents relationship (from selected agents)
fr: Utilisez les agents de relations (agents choisis parmi)

en: Use this OID
fr: Utilisez cette OID

en: User
fr: Utilisateur

en: User %s login at %s
fr: Utilisateur %s la connexion à %s

en: User %s logout at %s
fr: Utilisateur %s déconnexion à %s

en: User %s was deleted in the DB at %s
fr: L'utilisateur %s a été supprimé dans le DB à %s

en: User ID
fr: ID usager

en: User ID cannot be empty
fr: La ID de l'utilisateur ne peut etre vide

en: User ack.
fr: Ack. du utilisateur

en: User blocked if login fails
fr: Utilisateur bloqué si la connexion échoue

en: User can customize the home page. By default, will display 'Agent Detail'. Example: Select 'Other' and type sec=estado&sec2=operation/agentes/estado_agente to show agent detail view
fr: L'utilisateur peut personnaliser la page d'accueil. Par défaut, affiche Agent Detail ». Exemple: Sélectionnez «Autre» et du type sec = estado & s2 = opération / agentes / estado_agente pour montrer l'agent vue détaillée

en: User comment
fr: commentaire de l'utilisateur

en: User detail editor
fr: Editeur d'informations sur l'usager

en: User has been blocked. Try again in
fr: L'utilisateur a été bloqué. Essayez à nouveau en

en: User info successfully updated
fr: L'information del utilisateur a été actualisé avec succés

en: User management
fr: Gestion d'usagers

en: User not found in database or incorrect password.
fr: L'utilisateur ne se trouve pas dans la base ou mot de passe incorrect.

en: User pass successfully updated
fr: User Pass correctement mis à jour

en: User synchronization
fr: synchronisation de l'utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users Online
fr: Utilisateurs en ligne

en: Users connected
fr: Utilisateurs connectés

en: Users control filter
fr: Filtre pour controler les utilisateurs.

en: Users defined in Pandora
fr: Usagers définis chez Pandora

en: Users found
fr: Les utilisateurs ont trouvé

en: Users management
fr: Gestion des utilisateurs

en: Users operations
fr: Operations des utilisateurs

en: Users synchronization
fr: la synchronisation des utilisateurs

en: Using local component
fr: Utiliser le composant locale

en: Using module component
fr: Utilisation du composant de module

en: VNC Display (:0 by default)
fr: VNC Display (: 0 par défaut)

en: VNC view
fr: Vue VNC

en: Val. by
fr: Val. par

en: Validate
fr: Valider

en: Validate event
fr: Valider l'événement

en: Validate selected
fr: valider sélectionné

en: Validated
fr: Validé

en: Validated vs unvalidated
fr: Vs validé non validés

en: Value
fr: Valeur

en: Value to show
fr: Valeur de montrer

en: Value:
fr: Valeur:

en: Variable
fr: |Variable|

en: Variable bindings/Data
fr: Liaisons de variables / données

en: Various
fr: diverses

en: Version number:
fr: Numéro de version :

en: Very serious
fr: Très grave

en: View
fr: Voir

en: View Report
fr: Afficher le rapport

en: View Service
fr: Voir service

en: View agent
fr: View Agent

en: View agent details
fr: Voir les détails de l'agent

en: View agents
fr: Voir agents

en: View alert advanced details
fr: Voir les informations avancées des alertes

en: View associated rules
fr: Voir règles associées

en: View custom fields
fr: Voir les champs personnalisés

en: View details
fr: Voir les détails

en: View events
fr: Voir événements

en: View graph
fr: Voir graphique

en: View incident details
fr: Voir details de l'incident

en: View incidents
fr: Voir incidents

en: View network maps
fr: Voir les plans du réseau.

en: View report
fr: Rapport

en: View reporting
fr: Voir le rapport

en: View reports
fr: Afficher les rapports

en: View visual console
fr: Voir console visuelle

en: Views
fr: Vues

en: Visual
fr: Visuel

en: Visual Console
fr: Console visuelle

en: Visual console
fr: Console visuelle

en: Visual console management
fr: Gestion de la console visuelle.

en: Visual console reading
fr: Lecture de la console visuelle.

en: Visual console writing
fr: Ecriture de la console visuelle.

en: Visual consoles
fr: console de visualisation

en: Visual consoles list
fr: Liste des consoles visuelles

en: Visual setup
fr: Installation de Visual

en: Visual styles
fr: Styles visuels

en: WARNING
fr: ATTENTION

en: WARNING: If you delete this planned downtime, it will not be taken into account in future SLA reports
fr: ATTENTION: Si vous supprimez ce temps d'arrêt prévu, il ne sera pas pris en compte dans les futurs rapports SLA

en: WARNING: If you edit this planned downtime, the data of future SLA reports may be altered
fr: ATTENTION: Si vous modifiez le temps d' arrêt planifiés, les données des futurs rapports de SLA peuvent être modifiés

en: WARNING: There are malformed planned downtimes
fr: ATTENTION: il y a des temps d'arrêt prèvu malformés

en: WMI Wizard
fr: WMI Assistant

en: WMI components
fr: Composants WMI

en: WMI module
fr: Module WMI

en: WMI modules
fr: Modules WMI

en: WMI query
fr: Demande WMI

en: WMI server
fr: Serveur WMI

en: WMI server module
fr: Module serveur WMI

en: Warm start (1)
fr: Démarrage à chaud (1)

en: Warn
fr: Alert.

en: Warn:
fr: Avertir

en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning Service alert
fr: Alerte Service d'alerte

en: Warning and Critical thresholds
fr: Seuils d'avertissement et critiques

en: Warning create '%s' policy, the name exist, the policy have a name %s.
fr: 'Attention create %s 'politique, le nom, c'est la politique de nom %s .

en: Warning create '%s' report, the name exist, the report have a name %s.
fr: Alarme creant rapport '%s', le nom n'existe pas, le nom du  rapport est %s.

en: Warning create '%s' visual map, the name exist, the report have a name %s.
fr: Attention en creant carte visuelle %s' , le nom exist, le rapport  a le nom '%s'

en: Warning instructions
fr: instructions d'avertissement

en: Warning modules
fr: modules d'avertissement

en: Warning status
fr: État d'alerte

en: Warning weight
fr: poids d'avertissement

en: Warning: period 0 reports cannot be used to show information back in time. Information contained in this kind of reports will be always reporting the most recent information
fr: Attention: période 0 les rapports ne peuvent pas être utiliser pour afficher des informations dans le temps.L ' information contenue dans ce genre de rapport sera toujour le rapport de l 'information la plus récente.

en: Web check
fr: Enregistrement en ligne

en: Web checks
fr: chèques Web

en: Web checks are built correctly
fr: contrôles Web sont construites correctement

en: Web configuration
fr: Configuration Web

en: Web modules
fr: modules Web

en: Web server
fr: Serveur Web

en: Web server module
fr: le module de serveur Web

en: Webchecks configuration is empty
fr: configuration des Webchecks est vide

en: Wed
fr: Mer

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week
fr: Semaine

en: Week day
fr: Jour de la semaine

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weekly:
fr: Hebdomadaire

en: Weight
fr: Poids

en: Weight Critical
fr: Poids critique

en: Weight Ok
fr: Ok de poids

en: Weight Unknown
fr: Poids Unknown

en: Weight Warning
fr: Poids Avertissement

en: Welcome
fr: Accueil

en: Welcome message to Pandora FMS
fr: Bienvenue message à Pandora FMS

en: Welcome to Pandora FMS
fr: Bienvenue à Pandora FMS

en: Welcome to Pandora FMS Web Console
fr: Bienvenue à Pandora FMS Web Console

en: When it is set as "yes" in some important sections check if the user have gone from url Pandora.
fr: Quand il est réglé sur "oui " dans certaines sections importantes vérifier si l'utilisateur ont passé depuis l'URL Pandora.

en: When select agents
fr: Lorsque certains agents

en: When select modules
fr: Lorsque certains modules

en: When the agent name have a lot of characters, in some places in Pandora Console it is necesary truncate to N characters.
fr: Lorsque le nom de l'agent ont beaucoup de caractères, dans certains endroits Pandora console est necesary tronquer à N caractères.

en: When the description name have a lot of characters, in some places in Pandora Console it is necesary truncate to N characters.
fr: Lorsque le nom de description ont beaucoup de caractères, dans certains endroits Pandora console est necesary tronquer à N caractères.

en: When the item title name have a lot of characters, in some places in Pandora Console it is necesary truncate to N characters.
fr: Lorsque le nom du titre d'article ont beaucoup de caractères, dans certains endroits Pandora console est necesary tronquer à N caractères.

en: When the module name have a lot of characters, in some places in Pandora Console it is necesary truncate to N characters.
fr: Lorsque le nom du module ont beaucoup de caractères, dans certains endroits Pandora console est necesary tronquer à N caractères.

en: Whether to use Javascript or static PNG graphs
fr: Que ce soit pour utiliser Javascript ou graphiques PNG statiques

en: Whois executable does not exist.
fr: Whois exécutable n'existe pas.

en: Why is it recommended to upgrade the web browser?
fr: Pourquoi est-il recommandé de mettre à jour le navigateur web?

en: Widget cannot be loaded
fr: Widget peut pas être chargé

en: Width
fr: Largeur

en: Width (px)
fr: width:#px:}

en: Width proportional
fr: Largeur proportionnel

en: Width x Height<br>Max value
fr: Largeur x Hauteur <br>valeur Max

en: Will be deleted in the next policy application
fr: Seront supprimés dans l'application des politiques prochaine

en: Will be linked in the next policy application
fr: Sera lié dans l'application des politiques prochaine

en: Will be unlinked in the next policy application
fr: Seront dissociées dans l'application des politiques prochaine

en: Window
fr: Fenêtre

en: With this option enabled, the user will can access to accurate information. It is not recommended for admin users because performance could be affected
fr: Avec cette option activée, l'utilisateur peut accéder a des information précise. Il n'est pas recommandé pour des utilisateurs d'administration parce que la performance pourrait être affectée.

en: With this option enabled, the user will can access to nodes console
fr: Avec cette option activée, l'utilisateur peut accéder à la console de nœuds

en: Without status
fr: Sans status

en: Wizard
fr: Assistant

en: Wizard SLA
fr: SLA Assistant

en: Wizard level
fr: Niveau Wizard

en: Wizard mode
fr: mode Assistant

en: Wizard template
fr: Modèle Wizard

en: Working time
fr: Temps de travail

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Workunit added
fr: Unité de travail ajouté

en: Workunits
fr: Unites de travail

en: Write Access
fr: Accès en écriture

en: Yearly
fr: annuelle

en: Yellow cell when the module group and agent have at least one in warning status and the others in grey or green status
fr: Cellule jaune quand le groupe de module et l'agent ont au minimum une dans un etat d'alerte et les autres dans un etat gris ou vert

en: Yellow cell when the module has a warning status
fr: cellule jaune quand le module est dans un etat d'alerte

en: Yes
fr: Autoriser

en: You can not change your password from Pandora FMS under the current authentication scheme
fr: Vous ne pouvez pas changer votre mot de passe de Pandora FMS dans l'actuelle système d'identification

en: You can not change your user info from Pandora FMS under the current authentication scheme
fr: Vous ne pouvez pas changer votre utilisateur d'info de Pandora FMS dans l'actuelle système d'identification

en: You can place your custom images into the folder images/backgrounds/
fr: Vous pouvez placer vos images personnalisées dans le dossier images / backgrounds /

en: You can remotely edit this agent configuration
fr: Vous pouvez éditer à distance la configuration de cet agent

en: You can set the command path in the menu Administration -&gt; Extensions -&gt; Config Network Tools
fr: Vous pouvez définir le chemin de la commande dans le menu Administration -> Extensions -> Config Outils de réseau

en: You don't have access
fr: Vous n'aves pas d'accès

en: You don't have access to this page
fr: Vous n'avez pas l'autorisation pour accéder à cette page

en: You have
fr: Vous avez

en: You have %d unread message(s)
fr: Vous avez %d message(s) non lu(s)

en: You have %d warning(s)
fr: Vous avez %d avertissement

en: You have not access to the parent.
fr: Vous n'avez pas accès au parent

en: You haven't privileges for insert data in the agent.
fr: Vous n'avez pas des privileges pour inserer des données

en: You may try to run the %s<b>installation wizard</b>%s to create one.
fr: Vous pouvez essayer d'exécuter l' %s l'installation <b> assistant </ b> %s pour en créer un.

en: You must change password
fr: Vous devez changer votre mot de passe

en: You must select a Recon Server for the Task, otherwise the Recon Task will never run
fr: Vous devez selectionner un Serveur Recon pour la tâche, autrement la tâche Recon ne fonctionnerá pas

en: You need to create your own plugins with Windows compatibility
fr: Vous devez créer vos propre plugin avec la compatibilité de Windows

en: You need to specify a user and a host address
fr: Vous devez spécifier un utilisateur et une adresse hôte

en: You user doesn't have enough rights to delete this file
fr: Vous utilisateur ne dispose pas de droits suffisants pour supprimer ce fichier

en: Your IP is not into the IP list with API access.
fr: Votre adresse IP n'est pas dans la liste IP avec accès à l'API .

en: Your PHP environment is setted with %d max_input_vars. Maybe you must not set this value with upper values.
fr: Votre environnement de PHP est paramétré avec% d max_input_vars . Peut-être que vous ne devez pas définir cette valeur avec des valeurs supérieures .

en: Your PHP has set maximum allowed size for uploaded files limit in %s. For avoid problems with big updates please set to 100M
fr: Votre PHP a fixé la limite de taille maximale pour les fichiers téléchargés en% s . Pour éviter les problèmes en cas de changements majeurs s'il vous plaît fixés à 100M

en: Your PHP has set memory limit in %s. For avoid problems with big updates please set to 500M
fr: Votre limite de mémoire de PHP  est défini dans % s . Pour éviter les problèmes , pour les changements majeurs s'il vous plaît corriger à 500M

en: Your PHP has set post parameter max size limit in %s. For avoid problems with big updates please set to 100M
fr: Votre PHP a fixé la limite paramètre de taille maximale de message dans % s . Pour éviter les problèmes en cas de changements majeurs s'il vous plaît fixés à 100M

en: Your Pandora FMS has the "develop_bypass" mode enabled. This is a developer mode and should be disabled in a production system. This value is written in the main index.php file
fr: Votre Pandora FMS a le mode "develop_bypass"  activé. C'est a mode développeur et il doit etre desactivé dans un système de production. Ce valeur est ecrit dans le fichier principal index.php

en: Your database is not well maintained. Seems that it have more than 48hr without a proper maintance. Please review Pandora FMS documentation about how to execute this maintance process (pandora_db.pl) and enable it as soon as possible
fr: Votre base de données n'est pas bien entretenu. Il semble qu'il ait plus de 48h sans maintance appropriée. S'il vous plaît examen documentation Pandora FMS sur la façon d'exécuter ce processus maintance (pandora_db.pl) et lui permettre dès que possible

en: Your defined font doesnt exist or is not defined. Please check font parameters in your config
fr: Votre police de caracteres n'existe pas ou n'est pas defini. Si vous plaît vérifie les paramètres de police de caracteres dans votre configuration

en: Your installation of PHP does not support LDAP
fr: Votre installation de PHP ne supporte pas LDAP

en: Your report has been planned, and the system will email you a PDF with the report as soon as its finished
fr: Votre rapport a été prévu, et le système vous enverra par courriel un fichier PDF avec le rapport dès que son fini

en: Your session is over. Please close your browser window to close this Pandora session.
fr: Votre session a expirée. Merci de fermer votre navigateur pour clôturer cette session de Pandora.

en: Zero results found
fr: zéro resultats trouvés

en: Zip file with skin subdirectory. The name of the zip file only can have alphanumeric characters.
fr: fichier Zip avec la peau répertoire. Le nom du fichier zip ne peut avoir que des caractères alphanumériques.

en: Zoom factor
fr: Facteur d'agrandissement

en: Zoom level used when the map is opened
fr: Niveau de zoom utilisé quand la carte est ouvert

en: a
fr: A.

en: ago
fr: il y a

en: and
fr: et

en: and replace with
fr: et les remplacer par

en: at
fr: @

en: browse it
fr: Le parcourir

en: by
fr: de

en: copy
fr: copier

en: copy of %s
fr: copie de %s

en: copy of %s (%d)
fr: copie de %s ( %d )

en: created agent alerts in destination DB
fr: créé des alertes de l'agent en destination DB

en: created agent in destination DB
fr: agent créé à destination DB

en: created agent modules in destination DB
fr: créé des modules de l'agent en destination DB

en: created alerts actions in destination DB
fr: alertes créées actions à destination DB

en: custom
fr: personnalisé

en: days
fr: jours

en: disabled agent in source DB
fr: Agent désactivé sur DB source

en: empty
fr: Vide

en: files
fr: fichiers

en: groups
fr: groupes

en: hours
fr: heures

en: items
fr: articles

en: just added previously.
fr: Cet element a été ajouté avant

en: kB
fr: KB@

en: kB/s
fr: KB/s

en: max
fr: Max.

en: module groups
fr: groupes de modules

en: months
fr: mois

en: name
fr: nom

en: nfdump binary (%s) not found!
fr: nfdump binary (%s) pas trouve´

en: none
fr: aucun

en: of
fr: de

en: of defined alerts not fired
fr: d'alertes définies non déclenchées

en: of monitors up
fr: de moniteurs actifs

en: of total modules inited
fr: de l'ensemble de modules inclus démarrés

en: once
fr: une fois

en: other
fr: autre

en: password
fr: mot de passe

en: policies
fr: Politiques

en: positional data
fr: Données de position

en: privacy pass
fr: Mot de passe confidentielle

en: progress
fr: progression

en: projection for %s
fr: projection pour %s

en: rate
fr: DE COMBUSTION

en: reconscript deleted successfully
fr: Le Script de reconnaisance a été supprimé avec succès

en: redirected ip server in conf into source DB
fr: IP du serveur redirigé dans conf dans DB source

en: reports
fr: Derniers rapports

en: said
fr: Dit

en: seconds
fr: secondes

en: sent message(s)
fr: message envoyé (s)

en: separate fields with
fr: des champs séparés avec

en: servers down
fr: Serveurs éteints

en: tags
fr: Étiquettes

en: the Flexible Monitoring System
fr: Système de Monitorage Libre

en: times
fr: fois

en: to
fr: pour

en: unread message(s)
fr: Message(s) non lu(s)

en: user
fr: utilisateur

en: weeks
fr: semaines

en: wrote
fr: Ecrit

en: years
fr: Années
